Doğal Güneş Kremi

Karısını Bankamatik Gibi Gören Kocaya Ne Denir?

1534319_730071367038103_893018099_nDert yüklü okuyucu mailleri içinde en çok yakınan kesim, hem evde hem dışarıda çalışan hanımlar oluyor. Ama lütfen çalışan hanımlar ifadesini okuyunca peşin peşin atarlanmaya kalkmayın. Bu konuda derdi olan ben değilim. Ben sadece aracıyım.

Devamlı bu konuyu ısıtıp gündeme getirmeyi hiç istemiyorum fakat bu konudan yakınan o kadar çok kişi var ki, fitil tutmayan bir yaranın daha da büyüdüğünü her defasında yeniden fark ediyorum.

Belki bazıları zannediyor ki; Bunları yazan kadınlar basit işlerde çalışıyorlar, eğitim seviyeleri çok düşük. Kesinlikle değil! Öğretmenler, doktorlar, yüksek mevkilerde yöneticilik yapan hanımlar bile var içlerinde. Tek bir ortak özellikleri var: Hepsi kadın ve hepsinin bir erkeğin himayesine, koruyup kollamasına ve karşılıksız sevgisine ihtiyaçları var.

İşten ayrılmak istediği için eşiyle kavga eden kaç okuyucu maili okudum hatırlamıyorum. Öyle hazin bir çıkmaza sürükleniyor ki bu kadınlar; İşten ayrılsa huzuru kalmayacak, çalışırken zaten huzuru yok. İşten ayrıldığı için kocası boşasa yine çalışmak zorunda kalacak.

Allah aşkına bu erkeklerin derdi ne? Gözlerini ne doyurur bu adamların. Hanımlarını yürüyen bir cüzdan gibi, bir bankamatik gibi görmekten hiç mi haya etmiyorlar? Erkekliklerinden hiç mi utanmıyorlar?

Peki ya çağdaş kadın dernekleri, Aile ve sosyal politikalar bakanlığı; Kadın istihdamına bu kadar çok vurgu yapıp gündeme alırken, kadını evinden çıkarmak için canhıraş çabalarken, evinden, çocuğundan uzak kaldığı için kadında oluşan ruhsal çöküntüleri neden görmezden gelirler.

Buyrun size yine okurken içimi parçalayan, çaresiz bir kardeşimizin maili:

Sevgisiz Kucaklarda Büyümesin Çocuklar  yazınızı okudum. bende çalışıyorum. 16 aya kadar anneler idare etti şimdi bakamayacaklarını söylüyorlar. bizde ev sahibimizin aracılık ettiği birine emanet ettik. 4 gün oldu içim hiç rahat değil bide bebeğim prematüre bebek. Babasına söylüyorum ücretsiz izine ayrılayım diye. izin vermiyor. bu yüzden sürekli kavga ediyoruz. çocuk kaç gündür yemek yemiyor verdiğimizi çıkarıyor. Sabah evden 7 de çıkıyorum akşam 6:30 da dönüyorum. Çocuğum benden ayrı büyüsün istemiyorum. eşimi nasıl ikna ederim bilemiyorum. Ne yapabilirim ? 

Ne yapsın bu kadın Allah aşkına söyleyin? Sabah 7 den akşam 6.30 a kadar evinden uzak kaldığı zamanların telafisini bir kaç saatte nasıl yapsın? İlgilenmekle yükümlü olduğu bebeğini kime bıraksın? Üç kuruş para için bunca huzursuzluğa değer mi? 

Ya Hu bu kadıncağız ne için okumuştu? Eğitimli olmak için, çocuklarını daha iyi yetiştirebilmek için okuduysa, neden çocuğu eğitimsiz ellerde büyüyecek? Diploması para kazanmaktan başka ne işe yarayacak.
Yorgun argın, canı burnunda evine döndükten sonra mı çocuğuyla kaliteli zaman geçirecek?

Evde bir ton iş kendisini beklerken, kocası hiç bir işe elini sürmezken hangi ara çocuğuna sevgi, kocasına ilgi ve evine huzur verecek? Kadın bu ruh haliyle, nasıl başka çocuklar doğurup asli vazifesi olan anneliğini yerine getirecek.

Elinde çantası, güzel giyimiyle mutlu mesut evden çıkan, çocuğunu bakıcısına gülerek bırakıp işe giden çalışan kadın profilini, bize çağdaş kadın olarak sunuyorlar! İçi beni, dışı eli yakar misali. Konu komşu, eş dostta dışarıdan bakıp “Onlara ne var ki, çift maaşlılar!” deyip iç geçiriyorlar. Hatta çoğu anne babanın, çift maaşlılar diye evlatlarından beklentileri artıyor.

İslam’ın kadına verdiği değeri, kadının elinden alıp, adına kadın hakları koydukları modern bir kölelik düzeni kurdular. İsraf olan hayatları umursamadan, kadın istihdamından bahsettiler! 

Kadınlar başkalaşıyor, kadınlıklarını kaybediyor. Yuvalar huzur mekanı olmaktan çıkıp, karı kocanın kıyasıya mücadele ettiği bir arenaya dönmüş.

Çözüm ne mi?

Geçen gün bir sevdiğimle konuşurken, bir yakınının oğlundan bahsetti. Annesine “Kesinlikle çalışmayan bir kızla evlenmek istiyorum. İş yerindeki kadınların halini gördükçe, benim eşim evimde olmalı diyorum” demiş. Bence çözüm bu genç adamın 2 cümlesinde saklı…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Selamlar. Bende bir yıl sözleşmeli öğretmenlik yaptım iş güzel ancak ev düzenimi çok kaçırdım.Para konusundada eşimle huzursuz oldum.Şimdi ise KPSS yi halledip kadroya geçmeyi düşünüyorum.İyimi olur kötümü olur kararsızım.İkide erkek evladım var okuyorlar.Aslında düzenli işim olduğunda eşimin yükünün hafifleyip benim yükümüm çokça artacağını biliyorum.Tabi buda bir dert.Burada sitem eden bütün kardeşlerime katılıyorum.ANCAK HEDEFİMDE BENİ ÇEKİYOR..Gel bakalım Hicran rahat sana batıyor diyor. kararsızım…..

 2. Bende çalışan bir anneyim ve 3 evladımı şükürler olsun büyüttüm,çalışma şartlarım iyi,tabiki çok sıkıntılar yaşadım …Ben farklı bir boyuttan baktım hep,özellikle son çocuğumu oğlumu ki şimdi ilkokula gidiyor (kızlarımın biri 22 diğeri 17 yaşında ) her sabah anaokuluna götürürken ,koşturan anne babaları görünce “hadi bırakın çocuklarınızı gidin,koşun işlerinize,birgün onlarda sizi huzurevine bıraktıklarında laf söyleyecek yüzünüz olmayacak” diye…..

 3. Aman yarabbim! Yorumlarım birkaçını okuyabildim ancak . Gerisini okuyamayacağım. Gerçekten çalışan kadının işi zor. Yıllar önce bende eşimle birlikte çalışıyordum. Eve gelişimiz saat dokuz veya onu buluyordu. Ben mutfağa o uzanmaya .
  Yazık kadınlarımıza. Dinimizde kadın kendi isteğiyle çalışır ancak ve kazandığı kendisine aittir. Benim rabbim bağışlarsa bir oğlum var. Çalışan hanım almasını istemiyorum. Allah bu bayanlara yardım etsin.

 4. ayşegül says:

  s.a sevgili dostlar bu konuda daha önce de yazmıştım. 10 senedir öğretmenim. çocukken hayali bir kızım olsun saçlarını tarayıp tokalarla süsleyeyim elinden tutup okula götüreyimdi şimdi bir kızım var ama malesef okula yetişeyim diye saçlarını bile tarayamıyorum. eve dönüşte onca çocuk gürültüsünden sonra kendi çocuklarımın sesine tahammül edemiyorum sürekli susun diye evde bağıran bir anneyim.eşime gelince o eve geldiğinde uyur dinlenir ben yemek yapar çocukların ödevini yaptırırım,o uyanır yemeğini yer ben bulaşık sofra uğraşırım,o bizim gürültü yaptığımızı söyleyip salona geçer yatana kadar tv seyreder,bir birimizin suratını doğru dürüst görmeyiz.artık onunla aynı yatakta bile değiliz çünkü her gece çalışmak istemediğim için ağlıyorum ve o bunun için bana çok kızar biliyorum.uyuyamama hastalığına yakalandım sadece 2-2.5 saat uyuyabiliyorum geçen gün sinir krizi geçirdim ama onun cevabı bu da takılırmı doktorsa okuyan birisi nasıl çalışmak istemezoldu.çıldırmak üzereyim herkes uyurken ben sabaha kadar evde dolaşıp ağlıyor ve çocuklarıma yaptıklarımdan dolayı kendimden nefret ediyorum.artık tek düşlediğim ölüm. bazen araba çarptığını bazen kafama birşey düşüp öldüğümü hayal ediyorum.lütfen dua edin çıldırmadan çünkü eşim çalışmama isteğimin asla olmayacağını gerekirse boşana bileceğimizi bile söylüyor.hani beni seviyordu hepsi yalan.

  1. Ah Ayşegül kardeşim bu yazınız içimi yaktı 🙁

  2. Ayşegül kardeşim, eşinizin sizin hayatınıza olumlu yönde ne gibi katkıları var merak ediyorum? Sizi ruh hastası yapan, paranıza müptela olan bir erkekle beraber hayat sürmeye çalışmak katlanarak büyüyen bir bela gibi…

   Kimseye boşanmasını tavsiye etmem ama çalışmazsan boşanırız diyen bir erkekle sevgi dolu bir hayat sürmek koca bir hayalden öteye gidemez…

   Allah hayırlı bir kapı açsın, seni feraha çıkarsın kardeşim…

  3. *kahverengi* says:

   Sevgili kardeşim, cidden çok üzüldüm yazdıklarınıza, Allah’ım yardımcınız olsun. Lütfen öyle kötü şeyler düşünmeyin, bir evladınız var, sabırlı olmaya çalışın, çok zor gerçekten, Allah eşinizin,eşlerimizin de aklını başına getirsin tez zamanda, bol bol dua etmekten başka yapabileceğimiz bir şey yok sanırım bu konuda…Allah’ım bizlere evlerimizde huzurlu hayatlar nasip et…

   1. uşşaki says:

    amin

  4. uşşaki says:

   Ayşegül kardeşim öncelikle Rabbim’den size selamet diliyorum, güzel kardeşim yazdıkların şöyle gözümün önünde canlandı, eşinizden ona yardım etmesini talep ediyormusunuz, evladınıza bağıracağınız yere bence eşinize biraz sesinizi yükseltmeli zorlandığınızı bildirmelisiniz. bişeylerin farkına varmalı siz sessiz kalıyorsanız aman evde hırgür çıkkmasın diye bütün yükü üstleniyorsanız kötülügü kendi kendinize yapıyorsunuz. birden bire işi bırakacağım derseniz tabiki aşırı tepki alırsınız fakat bunu yavaş yavaş hal dili ile anlatırsanız eşinizde yorulduğunuzun yetişemediğinizin elbette farkına varacaktır. selametle kalın dualarım sizinle isterseniz mailleşebiliriz.

  5. Şu an ne durumdasınız ben de böyleyim de

 5. ben de evliyim ve calisiyorum ama benim calismakla ilgili cok buyuk sıkayetim yok.Aksine ev islerimi de daha iyi yonetiyorum ben calısınca.Yeri geldiginde hafta sonu dinleniyorum da geziyorum da yemegımı de yapiyorum.Ustelik kadının esas gorevi annelik diye birsey de yok.Esim calisip calismama konusunda tercihi bana birakti ama bence sonuctan da memnun cunku ben mutluyum onun ıcın de onemli olan bu!

 6. Merhabalar,

  Ben 26 yaşında 1,5 yıllık evliyim. Evlenmeden önce nişanlım hep seni çalıştırmayacağım derdi bende ben evde duramam çalışırım istersem derdim. Evlendikten sonra durum değişti ve ben hem ev işleri hem işyeri derken 1,5 senede yıprandım ve çöktüm. Eşime çalışmak istemiyorum dediğimde borçlarımız var çalışman lazım dedi. Tamam dedim geçen sürede borçları da bi hayli azalttık. Yine ara ara çalışmak istemediğimi söyleyip durdum. İşten eve gelince eşim televizyon karşısına geçip uzanır bense mutfakta yemek yetiştirmek için çırpınıp yemeği yedikten sonra o halsizlik ve yorgunlukla bulaşıkları toplarım eşim çay ister çay demlerim ve ben mutfaktan çıkana kadar saat 11 olur. Belim yorgunluktan kopma derecesinde ağrırken ve gözlerim uykusuzluktan kapanırken eşim bir de benden kadınlık yapmamı bekler. Ve ben her defasında reddederim birbirimize arkamızı döner küs bir şekilde uyuruz. İşyerindeyken sürekli evimi mutfağımı hayal eder evimde olup yemek pişirmek isterim. Cumartesi günleri çalışmıyorum fakat bütün bi haftanın temizliği haftasonuna kaldığı için bir günüm temizliğe gidiyor ve yine dinlenmek haram. Şimdi 1 yılı geçtiği için etrafımızdaki herkeste bir bebek beklentisi oluştu. Ben hep hamileyken çalışmam çocuğumu kendim büyütmek isterim dedikçe annen bakar nolcak çalışın ev borcuna girin ev sahibi olun diyenler oluyor. Ben evlendiğimden beri zaten kadınlık duygusunu evimin hanımı olma duygusunu yaşayamadan bir de annelik duygumu elimden almak istiyorlar. Ne yapacağımı bilemez bir durumdayım. Eşime mutsuzum evliliği hiç böyle hayal etmemiştim dediğimde o da üzülüyor. Ama ben de bi şekilde sesimi duyurmak istiyorum neler hissetiğimi bilsin istiyorum ben de çalışıyorum dediğimde gurur yapıyor sen çalıştığını, kazandığın parayı benim yüzüme vuruyorsun diyor. Benim derdim para değil ki ben evliliğimi yaşayıp huzurlu mutlu bi yuva istiyorum sadece.

  1. Edacığım, güzel kardeşim, Allah yardımcın olsun canım benim………….

   1. İşte bu noktada bayanlara tavsiyem yumruğunuzu tabiri caizse masaya vurun.Kardeşim sizin daha yaşınız kaç ki şimdiden bunalıma girmişsiniz yazık değil mi size.Lütfen eşinizi çözdükten sonra artık ondan medet ummayın.Sizin robotlaştığınızı adam fark etmiyor ki.
    En iyi çözüm kesin konuşmak.Gitmeyecem yapmayacam etmeyecem diyebilmek.Bunu illa kavga ederek demeye gerek yok.Tavrınızı belli edin.Yıpranıyorum tek çarem işden ayrılmak deyin.Yıpranan siz iseniz ona danışmanız hata! Bu vücut size ait hakkına girmeniz doğru değil unutmayınız ki ahirette azalarımız bizden hesap görecek.

  2. Ummu Hamza says:

   Güzel kardeşim çevre bırak ne derse desin, çevrenin lafı beklentisi hiç bitmez ki, senin adına senin yaşamının planlarını yapmalarına izin verme, hamdolsun kendim kendi kararlarımı verebilecek yaştayım de geç, sen Rabbimden hayırlı olanı isteyip sebat edersen Rabbim muhakkak yardımcın olacaktır Eda kardeşim, Rabbim en güzel şekilde isteklerine kavuştursun seni ve diğer kardeşlerimizi.

 7. Bir kere eshimle aramizda bu mevzuda konushtuk.konushmamiz aynen boyle gecti.eshim bana calishmak istiyormusun dedi hayir cocugum cok kucuk dedim.eshim ileride calishmak istiyormusun dedi bilmiyorum dedim.eshim ben senin kazanacagin para icin calish demiyorum.cok shukur Allah bize yetecek kadar ruzi veriyor.evde yalniz bashina sikilma diye soyluyorum.ayrica akillisin,elinden gelmeyen ish yok,egitimlisin,beceriklisin calishmak istersin diye dushundum onun icin sordum.eshime aklim aileme kullanmam icin,becerikliligim evimde kullanmam icin,egitimim cocuklarimi yetishtirmem icin Allahdan bana verilen bir lutuf.bunlari disharidaki tanimadigim insanlara sarf etmeyi dushunmedigim icin bilmiyorum dedim.eger bir gun calishmak istermem once sana,sonra cocuklarima ve en sonda kendime ayiracagim zamandan arta kalan zamanda calishirim.bu sohbetden sonra eshim bana bir daha asla calishmak konusunda bir laf etmedi.eshlerini bankamatik gibi goren erkeklere diyecek soz bile bulamiyorum.cunki kadin parasi yemekden gocunmayan erkeye hic bir laf kar etmez.

  1. MaşaAllah barekAllah! sen gerçekten çok akıllı bir hanımsın Aişem 😉

 8. Bende zaman zaman bu konuyu durup dusunen ogrenci ve bir anneyim. Yurt disinda doktora yapiyorum, buraya gelinceye kadar bicok emekle okullarda okudum emek verdim calistim. simdi 10 yalik bir kizim var. ozel sektorde calismayi hic dusunmedim, hem is yogunlugu hem bana gore daha mecburi iletisim gerektirdigi icin. Insallah nasip olurda okul biterse universitede calismaya baslayacagim. simdilerde iki gun bir arkadasimiz kizima bakiyor diger gunler esimle donusumlu bakiyoruz. benden ayri kalinca ne kadar etkileniyor, ilerde niye beni biraktin dermi bilemiyorum. herseyi birakip evimle cocugumla ilgilenmek benim icin imkansiz derecede zor suanda. ama en azindan en asgari olcude calisip belki bicok seyi evden halledip, olabildigince cocugumla ilgilenmeye calisiyorum, ilerdede ins imkanlar el verdigi olcude boyle olacak.
  diger yandan dusunuyorum, bunca aldigim egitim verdigim emegin karsiliginida vermem gerekiyor, bende ogrenciler yetistirmeliyim biseyler yapmaliyim. bunca egitimden sonra herseyi birakmak ne kadar dogrudur bunuda dusunmeden edemiyorum.
  insallah dogru tercih yapmisimdir ins cocugum bensiz gecen ve gececek olan zamanlari icin benden hesap sormaz.
  Allah butun calisan annelre yardim etsin.

 9. Yaklaşık 7.5 aylık evli ve 5 aylık hamileyim. Çalışıyorum ama benim durumu diğer hanımlardan farklı. Ben babamın işyerinde çalşıyorum. Allah’a şükür ki bugüne kadar bir sorun yaşamadım. Yanımızda çalışan ve müşterimiz olan herkes hassasiyetlerimizi bilir ve benimle öyle muhatap olur. Ben odamda yalnızken bir müşteri geldiğinde mutlaka personelimizden bir abimiz de ona eşlik eder ve odanın kapısı kapanmaz. İşyerimizde kim olursa olsun durumu suistimal etmeden namazını eda edebilir. Burda yazanları okudukça halime dönüp dönüp şükrettim. Ben çalışmayı seviyorum ve belki de çalışmak zorunda olmadığım ve rahat koşullarda çalıştığım için bu durum. Duam o ki şu anda çalışmak istemeyip de çalışmak zorunda bırakılan tüm hanım kardeşlerim bu yükün altında ezilmekten kurtulur ya da onlara sağlanan uygun koşullarda çalışabilirler. Ama bebeğime kavuşacağım günler yaklaştıkça bende onu nasıl bırakıp buraya geleceğimi düşünmüyor değilim. Ben de eşime güzel ve huzurlu bir evde güzel sofralar kurup hayırlı evlatlar yetiştirmek isterim.

 10. çalışan kadınla kocasının arasını bozmaktan da mı kormuyorsunuz? çalışmayan bir kadının bu konuda acırcasına, küçümsercesine çalışan kadına yaklaşımı bence hadsizliktir. kimse kimsenin ev içine karışmasın. kim kimin daha mutlu olduğunu bilemez.

  1. Çalışan kadının kocası eve girer girmez mutfağa girip karısına yemek yapıp sofrayı kuruyorsa bulaşıkları yıkayıp çamaşırları katlıyorsa evi süpürüp çocuğu ile kaliteli vakit geçiriyorsa eşi ile niçin arası bozulsun ki .?

 11. misafirim says:

  Bende calisiyorum 30 yasindayim, ikinci bebegimi bekliyorum nasipse… Cok yakinim tarafindan basima bir felaket geldi. Esim bunu bilmiyor… Ogrenmesin diye hergun dua ediyorum. Fakat gizli kalmaz diye korkumdan yatirim yapmak icin calisiyorum. Kucuk bir yatirim yaptik, birde dogumdan sonrasi icin planladiim. 3 sene daha caliscam yetecek. Bende hic ama hic calismayi istemeyen birisiyim ama ileride esim duyar bosaniriz korkusu yuzunden mecburen calisiyorum. Cunku Allah gostermesin oyle birsey olursa ilerde kimsem yok 🙁 kendimi ve cocuklarimi garantiye almak icin mecburum. Niye evlendin yalan ustune demeyin 🙁 bilerek kimse evlenmezdi ve benim hicbir sucum yokken 🙁 esimi cok sevdim ki oda beni. Hic kimseyle girusmuyoruz ki ogrenmesin diye. Allah yardimcim olsun ins. Herkesin ayri hikayesi var, ama bayan olarak helede anne olarak cok ama cok zor :(( Dualariniza ihtiyacim var 🙁

  1. Kurt kuzuya saldırmış, kuzu buna ne yapsın…:((

   Allah yardımcın olsun canım kardeşim…………

   1. Yalnız değilsin Misafir kardeşimm ♥ Allah en kısa zmanda ayıpsız amansız ele yüze bulaştırmadan feraha ulaştırsın…

    1. misafirim says:

     Allah razı olsunn 🙁 ama gerçekten kimseye ama kimseye güvenim kalmadı. Kız çocuklarını herkesten ama herkesten koruyun gerçi şimdi erkeklerde öyle ama kızlar özel 🙁 Kimse istemez başına gelsin, suçu yokken ama kimse kabul etmez. Etse de insanoğlu sonra başınıza kakar ve sizi daha beter edebilir. Allah insanı doğru, hayırlı insanlarla karşılaştırsın… Dualarınıza çooook ihtiyacım var 🙁

     1. Kardeşim ilk yorumunuzu okuduktan sonra insanlık icâbı aklıma bir kaç senaryo geldi..hakkınızı helal ediniz ister istemez zan da bulundum..gerçi benim zan ettiğime benzer bir durumu anlatmışsınız son yorumunuzda..sıkıntınız ne olursa olsun Rabbim en kısa zamanda sizi feraha kavuştursun evinizde huzuru bereketi eksik etmesin âmin.

      1. *kahverengi* says:

       Aminnn…

      2. misafirim says:

       Amin inş. cümlemizin evine yarabbim nasip etsin huzuru, sağlığı.

     2. Esselemu aleykum.Kardewim sirrini hic bir zaman hic bir kimseye acma .Ve Allaha sigin.O’na guzel kul olmaya caliw.Namazlarini sakin terk etme.Eger imaninda sebat edib dogru olursan ve sirrinin ustu acilirsa Allah mutlaka seni temize cikaracaktir.VALLAHI de cikaracaktir.Buna inan.Zira Allah muminleri hep kurtarmiwtir sikintidan.Inwirah suresinde ne guzel soylemiw Rabbimiz;
      {WÜPHESIZ HER SIKINTIYLA YANAWI BIR KOLAY VARDIR.EVET,HER SIKINTIDAN SONRA BIR KOLAYLIK VARDIR.}INWIRAH 5,6

      EGER SANA BIR IMTIHAN GELIRSE,KORKMA,UZULME,ZIRA ALLAH BUYURMUW ki,

      “Gevwemeyin,üzülmeyin ,eger mumin iseniz qalip siz olacaksiniz”Ali imran 139

      Cennet kolay kazanilmiyor.Bu dunyada hepimiz turlu musibetlere ducar oluyoruz.Olmaliyiz da.

      “(Ey müminler!)Yoksa siz, sizden önce gelip
      geçenlerin bawına gelenlerin benzeri sizin de
      bawınıza gelmeden cennet’e gireceğinizi mi
      sandınız?! “Bakara 214

      Evet kardewim iwte Cennete gidecek yolumuz turlu musibetlerle dolu.Kalbini vesveselerden kurtar.Bu korkuyla hayatin zehir olur.Gunahin olsa da ,olmasa da sen Rabbine yönelerek kalbini huzurlandir.Artiq gecmiwte takilip kalma.Allah kaderine ayrilik ya da bawka bir musibet yazmiwsa mutlaka olucaktir.Bunun karwisini Allaha olan bagliligin ala bilir .dualarin,ihlasli dualarin.Kalbini yakip yikan korkularin,kaçiwlarin degil!.

      “Ey iman edenler, sabır ve namazla yardım isteyin.
      Çünkü Allah sabredenlerledir.”Bakara 153

      Uzme kalbini bu kadar.DUNYA HAYATI dedigimiz bir imtahan degil mi?

      Allah senin ve tum dunyadaki muslumanlari sikintilarindan azat etsin.Gunahlarini afv etsin ve musibetlerini Cennete hesabsiz girmelerine vesile etsin.Allah senin icin ne hayirli ise sana ve ailene onu nasib etsin.Emin…

     3. inci kardew.Tam tersine.Ev guzeldir.Evde oturmak guzeldir.Evin senin olmasa bile,yikik dokuk olsa evde oturmak cok guzeldir.Sabah namazindan hemen sonra zikrleri yapmak,gunew cikinca ev iwlerini yapib eger cocugun varsa yedirip icirib onlarla mewgul olmak.Yawlarina uygun oyunlari birlikte oynamak.4 yawina yetiwmiwse artik her gun bi miktar kuran ve bi miktar elifbe ogretmek,onlar oylen uykusuna uyuyunca Rabbinle baw bawa kalmak,islami kitaplari inceleyip cikardigin neticeleri bi yere kaydetmek.farz namazlari,kaylule uykusu,akwam yemeyi,ewin iwten gelip de bu gun okuduklarini ona anlatmak.muzakere yapmak.ve ev ne guzeldir!Evin en dip kowesi daha da guzeldir.Evde oturmak muhtewem bi wey.selametle.

      1. MaşâAllah la guvvete illa billah! Sen ne güzel bir insansın, Rabbim daha güzel etsin.İlmiyle amel eden kullarından etsin. Yuvandan muhabbeti, bereketi, imanı artırsın, eksik etmesin kardeşim…Amin

       1. *kahverengi* says:

        amin…

      2. Cahidem ben de katılıyorum, MaşaAllah la guvvete illa billah ehlihadis kardeşim..

      3. Yazınızı hayranlıkla okudum maşaAlllah! ne kadar boş yaşıyoruz (kendi adıma)

      4. *kahverengi* says:

       Ne güzel şeyler yazıyorsunuz, Allah’ım içim eriyor, ağlayasım geliyor…bu bilgi, bu iman…maaşallah barekallah…

  2. Kuran’da bır ayet var senden gıdene ve başına gelene üzülme ne yaşadıysa kaderınde yazılmışkı başına gelmış ınşallah eşin duymaz yuvan bozulmaz

  3. gülaykahvekeyfi says:

   ALLAHA sığın sırrını ona teslim et o sırrının açığa çıkmasına izin vermez eminim korkma rahat ol

   1. misafirim says:

    Vallahi her gün dua ediyorum, Allah ın yardımı sayesinde 🙁 Baksın, görsün, acısın inş.. 🙁 Kimseyi darda koymasın yarabbim 🙁

    1. Kardeşim sen tevekkül et.Rabbim korktuklarından emin kılsın amiin.Gerekli tedbirleri aldıktan sonra işlerin sonucunu Allah’a havale etmek “tefvîz”dir. Tefvîz, içinde tehlike bulunan, risk taşıyan her şeyin sonucunu, bütün işleri en güzel şekilde düzenleyen, kulların maslahatını en iyi bilen Allah’a bırakmak; senin için en iyisini seçmesi için Allah’a havale etmektir. Kalbin huzur içinde bulunması için tefvîz gereklidir.
     Sıkıntılardan kurtulmanın yolu ise, Cenab-ı Hakk’ın kaza ve kaderine rıza göstermektir, felaket ve musibetleri de sabırla karşılamaktır. İnsanın başına gelen her şey bir kaza ve kader tecellisidir. Bunu kabullenmek iman esaslarından biridir. Takdir edilen şey mutlaka olur, buna hiçbir güç engel olamaz; takdir edilmeyen bir şeyi de bütün insanlar birleşse gerçekleştiremezler.
     Bakınız Rasulullah A.S. ne buyuruyor: “Şayet bütün insanlar sana faydalı olmak için birleşseler, Cenab-ı Hakk’ın senin için takdir ettiği miktardan fazla asla bir fayda veremezler. Yine sana zarar vermek için bütün insanlar bir araya gelseler, Allah’ın takdir ettiği kadarından fazla bir zarar veremezler.” (Ahmed, Tirmizî)
     Ve iki ayet-i kerime: “De ki: Allah bizim için ne takdir etmiş ise, ancak bize o ulaşır!” (Tevbe/51) “Ne yerde, ne de kendi canlarınızda meydana gelen hiçbir musibet yoktur ki biz onu yaratmadan önce bir kitapta yazılmış olmasın.” (Hadid/22)
     Öyleyse, kalp huzuru ile ibadet yapabilmek için ve kısacık dünya hayatını kendimize zehir etmemek için takdire rıza göstermek gerekir. Şekik el-Belhî K.S. çok doğru söylemiş: “Geçmişte yapılamayan işlerin hasreti ve gelecekte olacak işlerin tasası, insanın içinde bulunduğu vaktin bereketini alır, onu gereğince değerlendirmesine engel olur!”
     Sıkıntılarla İmtihan ya da İlâhi Alışveriş
     Diğer taraftan, Allah’a kulluk yoluna giren kimseler pek çok musibet, sıkıntı ve mihnetlerle karşılaşırlar; Allah’a olan yakınlıkları derecesinde bela ve musibetlere uğrarlar. Rasulullah A.S. şöyle buyurur: “İnsanlar arasında en çok belaya uğrayanlar, peygamberler, şehidler ve sırasıyla Allah’a yakın olanlardır.” (Buharî, İbnu Mace, Ahmed, Hakim)
     Cenab-ı Hak, ilâhi emanetini taşıyan toplulukları, çeşitli bela, musibet ve sıkıntılarla imtihan edeceğini beyan buyurur. Sıkıntı ve sarsıntı anında sebat edenler, isyan etmeyip sabredenler, sadece Allah’tan ve onun dilediği zamanda yardım geleceğine inananlar, yardıma müstahak olurlar. Onlar dünya ve ahiretin hayırlarını elde eder, kurtuluşa erip muzaffer olurlar. Sonuçta insanlara önder olup, Allah Tealâ’nın övgüsüne layık olurlar.
     “Yoksa siz, sizden evvelkilerin durumu başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Onların başlarına öyle sıkıntı ve yoksulluk geldi ki, nihayet peygamber ve onunla birlikte müminler, ‘Allah’ın yardımı ne zaman?’ diyecek olmuşlardı. İyi bilin ki Allah’ın yardımı yakındır.” (Bakara/214)
     “Andolsun ki, mallarınız ve canlarınızla sınanacaksınız. Ve doğrusu, hem sizden önce kendilerine kitap verilenlerden hem de Allah’tan başka varlıklara ilâhlık yakıştıranlardan birçok incitici sözler işiteceksiniz.
     Ama eğer sabreder ve takva gösterirseniz, muhakkak ki bu, işlerin en değerlisidir.” (Âl-i İmrân/186)

 12. Hayatı calısmakla geçmiş bir kadının tek çocuğuyum.. 22 yasına geldim halen annem calsıyor doğdum 2 yasına kadar babanem daha sonra 6 ay anenem daha sonra ilk okul 3e kadar kreşler daha sonraları evde tek klamaya başladım halende vaziyet aynı …… yıllarca annem calstı halen calsıyor… calısma hayatı benden annemi aldı onunla geçireceğim yıllarımı aldı sevgisini aldı bana sitresini 2 mmas dahi olsa gecimsiliği yüzünden yorganın içinde ağladığı günleri bıraktı… Müberra 11 yaşından beri sabah 7den aksam 6:30a kadar yalnız kaldı …. patates kzartmayı pilavın dibini tutturmadan yemek yapmayı ütüyü fişte brakırsa formasında penceere açıldığını ozman gördü bazann cıktı gezdi eve geri döndü bazan eve arkadaş getirdi annesini babasının ruhu duymadı….. Müberra herseyi kendi yasadı ilk bluğa erdiğinde ölüyor sandı ama ergen olduğunu bilemeyecek kadar biliçsizdi çünkü etrafında ona önderlik edecek yoktu…. suan Müberra 22 yasında hatlarından kendine zırh yaptı yanlışlardan doğruya gitmeyi öğrendi ama yalnız öğrendii…. Şimdi annesi hala calsıyor hala evde gecimsizlık var ve hala yalnız…. yani sıfıra sıfır elde var kocca bi sıfır….

  1. Beni çok duygulandırdın gülüm…:(( Allah sana bütün yaşadıklarını unutturacak huzurlu bir yuva nasib eylesin. Amin….

   1. Amin..

    1. Ümmüzeynep says:

     Aminn..

   2. emine t says:

    amin..

  2. Ummu Hamza says:

   Selamun aleykum muberra kardeşim, eğer senin için de uygun olursa Cahide abladan mail adresini almak isterim irtibat kurmak için?

   1. Elbette uygun olur canım seninle iritbata geçmeyi bende çok isterim aynı sehirdeyiz belki tanışmak nasip olur ♥ 🙂 Canlarıım dularına cemil cümlemizle beraber amin diyorum evlide olsa bekarda olsa allah herkeze yuva muhabbeti versin huzur ve muhabbet herseyden önemli … ♥

    1. canımmm… resmen benim çocuklugumu özetlemişşsin ben yanlız degildim kız kardeşim ve bir agabeyim vardı ve bitmeyen kavgalar…dediğin gibi sıfıra sıfır 🙁

  3. Zahide* says:

   Hep neşeli gülücüklü yorumlarına alışığız kardeşim, bu beni de üzdü.
   Ama olanla ölene çare yok. El bebek yetiştirilen , annesi onaylamadan çorap bile alamayan , su içeceği bardağı dahi annesine soran , tek başına hiçbirşey beceremeyenlere inat; elindeki koskoca tecrübe ve güveni görmüyor musun? Bir de senin tabirinle yanlışlardan öğrendiğin doğruları. Allah sonumuzu hayreylesin, kendine en hayırlı mutlu sıcak yuvayı evlatlarla nasip etsin inşeAllah.

  4. emine t says:

   ben de çok duygulandım Müberra kardeşim. tecrübelerin, müstakbel evlatlarını en güzel şekilde yetiştirmene vesile olur inşallah 🙂

  5. gülaykahvekeyfi says:

   bilaline ne oldu müberra

 13. birgül hanim says:

  Birde oyle birsey varki bir eve iki maas giriyor ama ay sonunu zor getiren ciftler var

 14. birgül hanim says:

  Allahim geleceğimizi hayirli eylesin bence bazi erkekler calisarak ailesine bakcağina güvenemiyor o yüzdende calisan kadin olsun istiyorlar

 15. Bana da hanımın bankamatik; kocanın kredi kartı limiti olarak görüldüğü evliliklerin en küçük problemi bu meseleymiş gibi geliyor.

 16. Hoş bulduk ablam :)seni görmeden sesini duymadan bile çok seviyorum seninle görüşüp konusmayi çok isterdim 🙂

 17. Sevdenur91 says:

  Rabbim yardımcımız olsun hem erkek hem de hanım kardeşlerimizi bu çalışma konusunda bilinçlendirsin. Yüreğine sağlık ablam.
  Kuzenlerimin 2 side çalışıyorlar ve ikisi de kendileri istediği için değil maalesef kayın valideler ve eşlere bu konuda çok iş düşüyor. Hanımlarını korumak için bence bir erkeğin İslami açıdan yeterince bilinçli olması gerekiyor. ve bu da yine annelerimize,biz hanımara düşüyor.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: