İstenmeyen Gebelikler!

 happy-muslim-family-cartoon-51Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazı devamlı kılanlardan eyle; ey Rabbimiz! Duamı kabul et! (İbrâhîm suresi:40)

Bir kardeşimiz 4. çocuğuna hamile olduğunu öğrenince çok üzülmüş. İsyana varan hallerde bulunmuş ama daha sonra çok pişman olmuş. Çevrenin, ailesinin baskısını düşünüp endişelenmiş sanırım. “Ne olur bana bir şey söyleyin” demiş.

Bu durum çoğunuza tanıdık geldi değil mi? Hani bazıları “kazayla oldu” diyor. Sonra hemen kendince önlemini(!) alıp kürtaj oluveriyor!

“Daha zamanı değil, hazır değilim, işlerim çok yoğun, gençliğimi yaşayacağım!” gibi laflar ediyor.

Hayatta her şeyi kendimiz ayarladığımızı, her işin biz istediğimiz için olduğunu sanıyoruz. Kadere iman, Allah’a tevekkül çoğu kez cümlelerimizi zenginleştirmek için kullandığımız ifadelerden öteye gitmiyor.Unutanlara bir kez daha hatırlatalım: “ALLAH ol der oluverir!”

İbni Hibban’ın Enes’den rivayet ettiği hadisde şöyle belirtilmektedir: Adamın birisi Rasulullah’a azili (Korunmayı) sorar. Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur:
“İçinde çocuk olan meniyi, taşın üzerine döksen de ondan çocuk çıkar.” 

İşte hepsi bu kadar. Ne bu bedenlerimiz, ne de yaşadığımız hayat bize ait değil. Bunların hepsi bir emanet. Rabbimiz bizi nasıl imtihan etmek istiyorsa öyle imtihan oluyoruz. Kimimiz çok çocukla, kimimiz çocuksuzlukla imtihan oluyoruz.

Bu ülkede on yıllarca aile planlaması diye bir zırvalık uygulandı. İki çocuktan fazlasının çok kötü olduğu, sadece cahillerin çok çocuk doğurduğu, çocuğun rızka mani olduğu beyinlere işlendi. 35-40 yaşından sonra doğurmanın çok riskli olduğu söylemi de koca bir yalandı! Devamlı kadının kariyer yapması, dışarıda çalışması gerektiğine inandırıldı. Kadın evine yabancılaştırıldı. Dolayısıyla kadını, doğurduğu çocuğa bakamaz hale getirdiler.

Evde olan kadını da, ev eşyalarına köle ettiler. Janjanlı perdesini, halısını, koltuğunu, gümüşlüğünü temizlemekten bîzar olan kadın, evde dolaşıp etrafı kirleten, dağıtan bir çocuğa tahammül edemez, “Aman misafirim ne der, el ne söyler” diye düşünmekten çocuklarıyla vakit geçirmenin tadını alamaz oldu.

Dikkat edin, bugün Müslümanların zulüm gördüğü topraklarda en çok çocuklar katlediliyor. Çünkü Müslüman nesli azaltmayı ibadet gibi gören aşağılık bir güruh var. Bizim nüfusumuzun azalması, onların nüfuzlarını artırıyor.

Her çocuk rızkıyla doğar, her çocuğun sevgisi, aileye kattığı mutluluk katlanarak artar. İstemeden hamile kalan kardeşlerim, önceki yavrularımızda biz istediğimiz için olmamıştı zaten. Allah istediği için, o çocuklar bizim kaderimiz, bizim imtihanımız olduğu için yaratılmıştı.

Kadını, fıtratının tersine çevirdiler. Eskiden çok çocuklu olmak bir övünç vesilesiyken, şimdi bir utanç olarak görülür oldu. Görevi olmayan her işi yüklenen kadın, kendi evladını yüklenmekten gocunur oldu.

Eskiden anneler, kızları evlenince “Ya bebeği olmazsa” diye endişe ederlerdi. Artık anneler kızlarını evlendirirken, “Sakın hemen doğurma, hayatını yaşa!” diye tembih (!) ediyor.

Çocuğu olmayan tüm kardeşlerime Rabbimden hayırlı evlatlar bahşetmesini, sabr-ı cemillerini cennetle mükafatlandırmasını diliyorum.

Beklemediği halde hamile olduğunu öğrenen kardeşlerime de, evlatlarınız size ve ümmete mübarek olsun diyorum. Anası belli, babası belli olan, Rabbimizin lütfettiği çocuklarımızdan utanmak, bizim için en büyük utançtır. Kıymetini bildiğimiz, Allah yolunda emek verip yetiştirebildiğimiz çocuklar bizim kapanmayan amel defterlerimizdir.

Allah cümlemizin evlatlarını yüz akı olacak, alnı secdeli, kalbi iman dolu salihlerden, salihalardan eylesin. Amin

Cahide Sultan

Evlat Değil Servet! (Nureddin Yıldız’dan)

Kim Zengin, Kim Fakir, Rızık Nedir ki?

142 Comments

 1. Selamlar olsun. Ben evliliğimden 3 evlat edindim 1i vefat etti 2 oğlum var.. eşim vefat edince kendimi boşlukta hissettim eşimle aram hiç iyi değildi ve şefkate hasret kalmışyım. Vefatından 4 ay geçtikten sonra taksici biriyle beraber oldum ve hamile kaldım folandıtıcı çıktı ben ailemin baskısından bebeği aldırmadım ama düşmesi için eziyetlr ettim zıpladım. Koştum. Oğlanı sırtıma bindrdim ama düşmedi tam tevükkül Allahım ben artık pişmanım bunu doğurcam dedimki bebek ertesi sabahı vefat etmş karnmda.. bu arada o taksici beni dolndrdı ve borçlndırdı çaresizce ne yaparım diye düşünürken parkta birbeyle tanıştık ve onlada 2 yıl beraberlik yaşadık bana baktı ödedi borçlarımı. Ve ondanda 4 haftalık hamileyken bu bebeği aldırcaz dedi ben aldırmam günahını taşıyamam dedim kuranı öptü ve bütün günahını ben çekiyim dedi ağlayarak kürtaj olmaya gittim sonra tanrıya dua ettim affet tövbe ettim dedim o adamdanda aytıldım ve asla o iki evladıma yaptığıklarımdan kurtulamadım her aklıma geldğinde ağlayıp Allahım şuanki aklım olsaydı asla aldırmazfım onları çok pişmanım dedim ve başkasıyla evlendim.. eşim ben istemediğim halde hep içime boşaldı ve 5.aydan sonra hamile kalmışım ilk başlarda istememe rağmen razı oldum sonra bebek için mutlu oldum hayaller kurduk eşimin de 2. Evliliği benmle ama hiç evladı yok. Bebeğimin 6 haftasında bulantılar halsizliklr başladı ama 7.ayını geçtikten sonra 2 kere setum yedim 5 kilo birden verdim ve tarifi imkansız bi sıkıntı halsizlik ve işkence yaşıyor gibi hamilelik geçirdim sonra dua ettim Allahım ya düzeliyim dayanacak gücüm kalmadı yada sen emanetini al dedim ben aldırmıcam diye sana söz verdim dedim ama dayanacak güç kalmadı kamburum çıktı hastanelerde tahliller normaldi ama ben gözümü dünyaya açtığıma uyandığıma bin pişman oluyordum hiçbirşey yiyip içmiyo ayakta bile duramaz oldum ve tanrıdan çok kotkmama rağmen kürtaj oldum ve olduktan 2 gün sonra kendimi yedim halen pişmanlığım sürüyor neden sabredemedim Allah ölüm vermiyince ölmezdim diye .. sonra bir ayet okudum ben kullarımın neler yaşıyacağını levhu mazhar kitabımda yazdım diyor. Ben dilemediğim aürece insan ölmez diyor.. ben istediğime ilim vetirim istediğimi sapıttrım diyor . Ben bu aytlerdrn neler çıkarmalıyım anladım

  Cevapla

 2. Bende 37 yaşındayım ve 5 çocuk annesiyim ve yine hamileyim ama istemiyorum ne yapmalıyım

  Cevapla

 3. Internete hamile kalmamak icin okunacak dua diye yazip aramaya basladim.2yillik evliyim ve 3aylik bir bebegim var.ama 2.bir gebelige hazir degilim .hazir degilim derken once kizima guzel bir gelecek hazirlamak onun icin egitimu ve yasantisi icin birikim yapmak istiyorum.tekrar hamile kalirsam bu benim 10 yil geriye gitmeme sebep olacak diye dusunuyorum.ancak bu ustteki yaziyi okuyunca butun fikrim degisti.gozlerim dolu dolu kkudum bu yaziyi.ya hic cocugum olmasaydi diye dusundum..simdi kendimden cok eminim eger bir cocugum daha olursa simdi veya yillar sonra oda bana Allah’ın bir lutfu diyecegim..

  Cevapla

 4. Çocuğu olmayan tüm kardeşlerime Rabbimden hayırlı evlatlar bahşetmesini, sabr-ı cemillerini cennetle mükafatlandırmasını diliyorum. Özellikle hurma polenini tavsiye ederim.

  Cevapla

 5. Oyle bir zaman geldi ki
  . Artik erkeklerin cocugu olmama durumu daha artti. Kadınlari suclayamayacaklar eskisi gibi…ve Israil.. seytanin masallah dedigi ulke… urettigi bircok urun le bizleri kısırlaştırmayı basariyor.. bu devrin imtihani da bu… allahin bu pis ahlaksiz devirde cocuk vermemesinde de hayir var.mukafati cok..
  . Tabi Vermesinde de guzellik var…. .. kadere boyun egmek ve sukretmek dusuyor bize…evlatla imtihan olan aileleri gorup sukretmeliyiz. Verecekse sorunsuz duzgun evlat versin hepimize…

  Cevapla

 6. Ne guzel bir yazi bu……Istenmeyen gebelik” basligini okudugumda bile cok uzuldum. Ustelik cevrede ” cocuk istemiyoruz deyip de hamile kalanlari gordukce kiskaniyorum! Evet gercekten kiskanclikla bakiyorum.. Ve allahim bana da hayirli saglikli supriz bebekler ver diyorum bende güya kazayla hamile kalayim.. Allahin takdiri elbette ama..cocuk sahibi olmak gittikce zorlasiyor. Tup bebek merkezleri dolup tasiyor. Hala keyfi istenmeyen bebekleri duydukca cok sinirleniyorum. Hepsi şimariklik … !!! Cocugunuz olmasaydi anlardiniz diyorum!

  Cevapla

  1. Selin kardeşim öncelikle bir imtihandayız.Kimi çocukları ile,kimi çocuğu olmayışı kimi annesi babası kimi kardeşi kimi eşi kimi sağlığı kimi parası kimi fakirlikle…bu uzar gider. Rabbim imtihanımızı kolaylaştırsın amiiin Sana ve nice bebek isteyen kardeşlerimize sağlıklı hayırlı evlatlar nasip etsin Rabbim âmiiin.
   Ama sakın kıskanma zira kıskançlık
   Hased, kişinin yapmış olduğu ibadetlerin sevabını da giderir. Hadis-i Şerif’te “Hased etmekten sakınınız. Biliniz ki, ateş odunu yok ettiği gibi hased de iyilikleri yok eder, siler götürür.”(4) buyruldu. İbnu Mâce’de geçen bir diğer hadiste ise şöyle buyurulur: “Hased, hasenatı yer tüketir, tıpkı ateşin odunu yiyip tükettiği gibi. Sadaka da hataları söndürür, tıpkı suyun ateşi söndürmesi gibi.” Bu sebeple dinimizin müminden beklediği tavır, inancının gereği olarak hayatının her anını Allah’ın (c.c.) razı olacağı şekilde geçirmektir. Bu durum iman ile hasedin yan yana olmasını yasaklamaktadır. Peygamber Efendimiz (asv) hadisi şerifte bu durumu şu şekilde açıklamaktadır: “Kâfir ile onu öldüren ebediyyen cehennemde bir araya gelmezler, keza bir kulun karnında, Allah yolunda (yutulmuş olan) tozla cehennem ateşi bir araya gelmezler, keza, bir kulun kalbinde imanla hased bir araya gelmezler.”(5)Müslim, İmâret, 130, 131; Ebu Dâvud, Cihad, 11; Nesâî, Cihâd 8; İbnu Mâce, Cihâd, 9.
   Hasedin bir de kadere itiraz yönü var. “Yoksa onlar, Allah’ın lütfundan verdiği şeyler için, insanlara haset mi ediyorlar?” (Nisa, 4/54)
   Cahidemin bu yazısını okumanı da tavsiye ederim kardeşim:
   http://cahidejibek.com/2013/07/01/altin-topu-olmayanlar/

   ➡🔗🌏🔗⬅
   Ebu Hureyre (r.a.)’tan rivayet edildiğine göre, Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır:
   “Dünya, müminin zindanı ve kafirin ise cennetidir.”
   📚(Tirmizi, Zühd 16 (2324); İbn MAce, Zühd 3 (4113); Ahmed b. Hanbel, Müsned, 2/323, 389, 485) 💬🌹
   Allah’ım! Dünya ve Ahirette senden afiyet dilerim. Allah’ım dinim, dünyam, ailem ve malım hakkında Senden af ve afiyet dilerim. Allah’ım! Kusurlarımı (gunahlarimi) ört ve korkularımdan emin kıl. Allah’ım! Beni önümden, arkamdan,sağımdan, solumdan, üstümden koru. Yere batırılarak altımdan helak edilmekten azametine sığınırım.
   📚(Hadisi serif~ Ibn Mace 3135)
   âmiin

   Cevapla

   1. Guzel kardesim.. diline saglik.. dogrulari cok guzel ifade ettin… maalesef kadinlik duygularindaki kiskancliga yenik dustugumuz oluyor… bazen elinde olmuyor insanin .. kucaklarinda bebekleri olan anneleri gordukce… allah affetsin.. sonucta herkes imtihan olacak ” diyerek teselli veriyorum kendime…. yasayamadiklarimiz gunahlarimiza kefaret olacak belki de…. saglikla kal…..

    Cevapla

     1. O sabredenleri müjdele! Onlar ki, başlarına bir musibet geldiği zaman: “Biz Allah’a aidiz ve sonunda O’na döneceğiz.” derler.

      وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَيْهِ رَاجِعونَ

      Muhakkak ki biz sizi korkuyla, açlıkla ve mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. O sabredenleri müjdele! Onlar ki, başlarına bir musibet geldiği zaman: “Biz Allah’a aidiz ve sonunda O’na döneceğiz.” derler.(Bakara 155-156)

      Ebû Yahya Suheyb İbni Sinan (r.a.)’dan rivayet edilmiştir. Resulullah (s.a.v.) buyurdu: “Müminin durumu gıpta ve hayranlığa değer. Çünkü her hâli kendisi için bir hayır sebebidir. Böylesi bir özellik sadece müminde vardır. Sevinecek olsa şükreder; bu onun için hayır olur. Başına bir bela gelecek olsa sabreder; bu da onun için hayır olur.” (Müslim, Zühd 64)
      s ile iktifa edeceğiz:

      Ümmü Seleme (r.a.) anlatıyor: “Resulullah (s.a.v.)’i şunları söylerken işittim: “Kendisine bir musibet gelen Müslüman, Allah’ın emrettiği:

      ‘Biz Allah’ınız ve ancak O’na döneceğiz. Bana bu musibetim için ücret ver ve bana bunun arkasından daha hayırlısını ver!’ derse, Allah o musibeti alır ve mutlaka daha hayırlısını verir.” (Müslim, Cenâiz)

      Asıl musibet, dine gelen musibettir. Dinî olmayan musibetlere, musibet nazarıyla bakılmamalı ve dine gelebilecek musibetlerden de her vakit Rabbimize sığınmalıyız.
      Rabbimiz musibetlere karşı sabrı ve istircayı nasip etsin. Âmin!

      Cevapla

 7. Selamun aleykum Cahide Hanım,
  Siz bu yazıyı yayınlayalı epey olmuş ama ben henüz gördüm. Yorumlardan çoğunu okudum. İçim kabardı, kendi hikayemi paylaşmak istedim. Belki bir dua eden bulunur bana da…
  Yaşım 28’e dayandı ve 6 senedir evliyim. 5 senedir evlat duası ediyoruz, henüz arzumuza nail olamadık. Takdir Allah’tan… İlk seneler gittiğimiz bütün doktorlar adeta başından savdı bizi, ‘sizin bir şeyiniz yok, biz nelerle uğraşıyoruz, bekleyin biraz’ diye diye. Aradan seneler geçtikçe bizi ciddiye almaya başladılar. Bir sene evvel ilk tüp bebek girişimimiz doktorun büyük umutlarına rağmen hüsran oldu. Gelişmiş yumurtaları ultrasonla bize gösterirken ‘ikizler geliyor, bak babası, bak annesi’ diyen doktora ‘Hasbünallah ve ni’mel vekil’ dedik sessizce.
  Pek kimseye söylememiştik tedaviye başladığımızı. Söylediklerimizin çoğu büyük sevinçle karşıladılar, henüz işin başındayken. Nasıl üzülüyordum ‘Biz netice konusunda tevekkül etmeye, olumsuz bir sonuç alırsak kalplerimizi buna da elhamdülillah diyebileceğimiz bir halde tutmaya çalışırken bu insanlar neye bu kadar seviniyorlar?’ diye. Sanki kesinlikle tedavi işe yarayacak gibi neşeyle tebrik ediyorlardı beni. Tedavi olumsuz sonuçlanınca da herkes tekrar ne zaman deneyeceğimizi sormaya başladı. Sanki bu tedaviye başlamak, devam etmek çok kolay ve çok normalmiş gibi… Hatta işin garibi, buna mecburmuşuz gibi…
  Bu süreçte fark ettim ki biz Müslümanların malesef evlat sahibi olma konusunda da gizli ama çok vahim bir yanılgımız var: Allah’ın bir mucizesi (biliyorsunuz ‘mucize’, ‘insanı aciz bırakan şey’ demektir) olan insan bedenini adeta bir makine gibi algılıyoruz, tıp ilminin de günbegün ilerlemesiyle hayat hatta ölüm hakkında kendimizi daha muktedir buluyoruz. ‘Çocuk yapmak’ tabiri bu durumda bizim güya Müslüman kulaklarımızı hiç rahatsız etmiyor.
  Hemen her hafta en dış kapının mandalı insanların bile hamilelik haberleri birileri tarafından kulaklarıma boca ediliyor. Halimizi bilmeden kaç kişinin ayıplamasına, laf sokmasına maruz kaldık, sayısı yok. Kimseyle konuşmak istemiyorum bu konuyu, çünkü herkes kendince birtakım tavsiyeler vermekle kalmıyor; benden daha çok, daha özel bilgiler istiyor. Halbuki ben bu konuyu aile mahremiyetine ait görüyorum. Konuşmak istemediğimde de daha ters ve kırıcı şeyler işitiyorum.
  Eskiden çok sevdiğim bahar mevsimi, tazelenen tabiat, hele hele baştan ayağa çiçeklenen, meyveye duran ağaçlar bana artık derin bir hüzün veriyor. Bir sene daha geçti ve ben çiçeklenemedim, diyorum kendi kendime. Her ne oluyorsa kalpte oluyor, kimse kimsenin derdini bilmiyor. İnsan umutsuzluk, hüzün, heyecan, karamsarlık, şükür, umut, isyanın ve daha pek çoğunun içinde savrulup duruyor.
  Bütün arkadaşlarımın (Allah nazarlardan korusun) en az bir çocuğu var. Birkaçımız bir araya geldiğimizde konuşma gündemi ister istemez çocuklara, eğitimlerine, hallerine filan geliyor. Ne kadar konuşmaya dahil olmaya çalışsam da çok kısa süre içinde ortamdaki bir koltuğa, sehpaya, saksıya filan dönüşmüşüm gibi hissediyorum. Bebek tebriği neyse de yok dişi çıktı, yok ilk yaşını doldurdu, yok sünnet oldu diye düzenlenen ‘party’ler iyice dışlıyor beni. Bir şekilde atlatıyorum bu tür davetleri.
  Lise çağlarımda nedense bir annelik hayali kuruyordum. Annelikle, çocuk gelişimi ve eğitimiyle ilgili kim ne söylüyorsa ilgiyle dinliyordum. Anneliği çok kutsal görüyordum. (Şimdi bunun doğru olmakla birlikte, şarta bağlı bir durum olduğunun farkındayım 🙂 ) Sanırım bu yüzden evlat duasına durduğumuz ilk yıllar ‘anne olamazsam, eksik kalırım, mutsuz olurum’ gibi bir inancım vardı. Zamanla bundan kurtuldum.
  Elbette anne olmak, salih bir kul olarak evlat yetiştirmek önemli ama ‘anne/baba olabilmek’ bizim elimizde değil. Bu dünyaya gönderiliş amacımız, dolayısıyla esas mutluluk hedefimiz ‘anne/baba olmak’ değil, olmamalı. Göçüp gittiğimizde arkamızda iyi bir nam bırakmak, yani iyi insan olmak, güzel ahlak sahibi olmak daha asli bir kazanım hem bu dünya, hem de ötesi için.
  Adı adımdır diye yalız Hz. Fatıma’yı okur dururdum eskiden. Artık hiç evlat doğurmamış olmasına rağmen bütün ümmete anne olan Hz. Aişe ile avutuyorum kendimi. Onu düşünüyorum, onu da örnek almaya gayret ediyorum. Evlatlarıyla değilse de ilmiyle meşhur olmuş o kıymetli annemizi düşünmek benim durumumdaki hanımlara da iyi gelecektir.
  Evlat bu dünyanın en tatlı meyvesi (imiş), enbiya bile Allah’tan salih evlatlar dilemiş. Biz de duamıza devam edeceğiz elbet, ama duamıza bizim istediğimiz gibi cevap verilmeyebileceğinin farkında olarak.
  Allah dileyenlere aklı sağlam, bedeni sağlam, imanı sağlam, ahlakı sağlam güzel evlatlar nasip etsin. Evlatlarımızı hesap gününde yüz akı eylesin.
  Selam ve dua ile…

  Cevapla

  1. yaziniz oyle icten ve samimi duygularla yazilmis ki. Mukemmel bir analiz olmus bu durumda olan insanlar adina…her ne kadar bu duyguyu atlatiriz alisiriz desek de..nefis.. istiyor istiyor…. cevreden gordukce daha da istiyor insan….bizi delirmekten kurtaran tek sey inancimiz…. kaderim imtihanim boyle diyerek yatisiyoruz… allah saglikli sorunsuz evlat versin hepimize….evlatsizlikla da evladla da imtihan etmesin

   .

   Cevapla

  2. yazinizi okudum we hem icten ice size dua ettim.. hemde kendimden utandim… bir ewladim war genc bir anneyim.. ilk ewliligim ewlilik sayilmazdi 3ay we o 3 ayda siddet en kötü günlerimin en güzel meywesi ewladim cok sükür… suan ikinci ewliligim kader… buda kötü gidiyor cok zor sürecten geciyorum… we kisa zaman önce kürtaj oldum 😦 bende sizler gibi düsünen biriyim ama o caresizlik beni mahwetti hemde esimden gizli aldirdim.. simdi bunun pismanligini we wicdanini yasiyorum… ama cok gec.. we yine bir ama ki dogursaydim esim beni cocugu kullanip süründürürdü bunun hic bir bahanesi yok biliyorum… RABBİM AFFETSİN… we bu yazilarinizi okudukca kendim dahga cok nefret ettim.. wicdanim daha bir acitti canimi… korkuyorum hamilelik suphem war 😦 korkuyorum dua ediyorum RABBİM simdi degil belki sonra SEN ANNE BABA OLMAK İSTEYEN EWLAT HASRETİYLE YANİP TUTUSANLARA WER DİYORUM… we bundan sonra daha cok sua edicem sizlere we sizin gibij ewlat hasreti ceken ablalarima..katdeslerime… RABBİM SİZLEREDE HAYİRLİSİYLA EWLAT WERSİN İNSALLAH…

   Cevapla

 8. Ne güzel anlatmışsınız içim ferahladı pozitifleştim diyebilirim iki kızım var büyük dördünü bitirdi küçükse birbuçuk yaşında bir hamilelik şüphem var kesin değil yarın bi kan tahlili isteyeceğim bakalım korunduğum ve asla üçüncü bir çocuğu istemediğim halde valla dünya başıma yıkıldı iki çocukla zor uğraşıken üçüncü bir çocuk bana hayatımın zindan olucanı düşündürüyordu günlerdir kara kara düşünüyorum asla aldırmam zaten bu günaha giremem netse lafı uzatmıyayım yazınz bana iyi şeyler düşünmemi eperki varsa o miniğide sevgi ve şefkatle istememi sağladı Alllah razı olsun diyorum

  Cevapla

  1. Selamun aleykum kaygili kardesim her cocuk rizkiyla dogar bunu unutma rabbim kimseye tasiyamacagi bi yuku yuklemez nasil bakarim diye dusunme rabbim sana bunun kuvvetinide verir bide ben ve benim gibi bebegi olmayanlari dusun ben dr.lara bebek icin milyarlar dokuyorum yillardir ve ben cok cocuklu bi aile olmak isterken bir tane bile yok buda rabbimden diyor dualarimi yinede eksik etmiyorum ve suan cok cocukta bile gozum yok birtane de yeter rabbim dinimize vatanina hayirli bizlere hayirli katindan bir altintop nasip et diyorum hayirli haberlerini yaz kardesim dualarinda bu fakir cocuk bekleyen musluman bacinida hatirlatsan sevinirim allaha emanet olun

   Cevapla

 9. Nede güzel yazmışsın Cahide abla, bende 1,5 senelik evliyim çocuğumuz olmadı doktora gitmeyede çekindim hep yarın doktordan randevum var bir gün öncesinde bu yazıyla karşılaştım, ne tuhaf ömür kimi nimete hasret kimi şükrünü eda etmeyi bırak isyana gidiyor Rabbim herkesin gönlüne güzellik versin aklı selim olmayı nasib etsin Rabbim istedikten sonra kim önüne geçebilir ki? Dua buyrun tüm bebek sahibi olmak isteyenlere lütfen…

  Cevapla

 10. batılılaşıyoruz hevesiyle batıyoruz ümmetce çok acı Allah razı olsun çok hoş bir yazı beğenerek okudum.

  Cevapla

 11. Esselamün aleyküm herkese…yine içimi acıtan bir yazı, geç yazıyorum, artık kimse de pek görmez bu yazdıklarımı ama azıcık bir vakti fırsat bulup yorumları okuyayım dedim ve dayanamadım yazıyorum…Benim de bebeğim olmuyor, geçen yıl bir gebelik yaşadım ama bebeğimi kaybettim, hala bekliyoruz ama yok, olmadı, şimdi bana doktorların dediği tek şey yaşımdan dolayı tüp bebek…Çok düşündüm, pek de içim razı gelmese de tamam dedim, önümüzdeki ay gideceğim tüp bebeğe, sonra içimden bir ses sürekli ”gitme bekle” dedi, vardır bir hikmeti belki deyip gitmedim, ardından geçen sürede bu kez maddi olarak ayrıntıları öğrenince bizim bu işi kredi çekmeden yapamayacağımızı anladık…ve ben vazgeçtim, daha önce de yazmıştım, kendimce, elimden geldiğince dinimin gereklerine uymaya, eşime de anlatmaya çalışıyorum, krediyle, faizle olmasını hiç istemiyorum ve kararımı verdim, yaptırmayacağım tüp bebek. Rabbim benim kalbimi benden daha iyi bilen değil mi? Elbet bir gün nasip eder diyorum, O ”ol” dedikten sonra ne yaş ne de başka engeller engel olmaktan çıkmaz mı? Ne kürler, ne meyveler ne dualar…olmayınca olmuyor işte, onca istersin, onca yalvarırsın olmaz, kimi de istemediği halde üst üste hamile kalır…yaşadıklarını bile bile çocuğu olduğu için alttan alttan laf vurarak, kendi doğurganlıklarıyla övünerek, çocuklarını yere göğe sığdıramayarak canımı acıtanları Allah’a havale ediyorum…Rabbim en doğrusunu bilendir…ama gelin görün ki bazen çoookk ama çok zor oluyor, insanın kayınvalidesi bile ”şimdi yapsam çocuğum olur” diyerek karşısındakinin canını yakıyorsa daha ne denir ki? Hepimizin imtihanı farklı, kimimizin çocuğu, kimimizin çocuksuzluğu, Rabbim hepimize her şeyin hayırlısını versin. Sabrımızın sonunda en hayırlı olan neyse onunla mükafatlandırsın bizi…selametle…

  Cevapla

  1. Allah yardımcın olsun kardeşim. sen boş laflara aldırış etme. Rabbim en kısa zamanda sana hayırlı evlat nasip etsin inşallah.

   Cevapla

   1. Allah razı olsun güzel kardeşim, amin ecmain…cümle anne olmak isteyen kardeşlerimize nasip etsin bu hasret kaldığımız duyguyu, Rabbim hiç kimsenin kucağını boş, gönlünü mahzun bırakmasın…

    Cevapla

    1. Allahim sana ve isteyen bütün hanimlara hayirli evlatlar nasip etsin canim benim.Ümidini kirma iki ayri aykadasimin yillar sonra cocuklari oldu.Arkadasimin birinin 16 yil sonra birininde 18 yil sonra evlatlarini kucaklarina aldilar.Allahtan ümit kesilmez.
     InsaAllah siz o kadar beklemezsiniz.yakin zamanda evlat sahibi olursunuz.Yani Allah her seye kadir.

     Cevapla

     1. Amenna…Allah razı olsun ablacığım, amin amin amin…Rabbim dualarımızı kabul etsin. Evet, inşaAllah o kadar beklemeyiz ablacığım, 37 yaşındayım ben 😦

      Cevapla

      1. InsaAllah canim en yakin zamanda hayirlisiyla senden ve diger arkadaslardan güzel haberler aliriz.Amin.<3<3

       Cevapla

  2. rabbim senin benim ve bizim gibi olanların sabrını artırsın kardeşim…bende 9 yıllık evliyim çok istedik ama malesef evlat sahibi olamadık.kim ne dediyse denedik.ilaç tedavisi,aşılama,tüp bebek,dualar,otlar,çaylar ve aklıma gelmeyen daha neler neler.maddi manevi bittik en sonunda artık oluruna bıraktık.ama gel gör ki sen dursan çevre durmuyor üzmek yaralamak için elinden geleni yapıyorlar.geçenlerde bir komşum 2-3 yaşlarındaki kızıyla bize geldi ben kızını sevmiyomuşum oynamıyomuşum mıncıklamıyomuşum kızı benden elektrik almıyomuş dedi ve en sonunda da o can yakan sorusunu sordu ve dediki senin çocuğun yok diye senin içinde çocuk sevgisi yok mu hiç kaynamıyomu için?şimdi buna ne cevap verilir diye düşündüm yandım kavruldum söylenecek çok şey vardı hiç kaynamazmı bizim nasıl yandığımızı onlar nerden bilsin geçiştirdim.daha sonra başka bi konu açıldı ve ben kimileri kolay çocuk sahibi oldukları için ben yaptım havasına giriyorlar dedim halbuki bilmiyorlarki RABBİM kimine vererek kimine vermeyerek imtihan ediyor dedim.biz hiç öyle değiliz dedi az önce canımı nekadar acıttığının farkında bile değil di bende tabi canım zaten bende sana söylemedim dedim.bunun gibi daha neler neler.eşim görev için başka bi şehirde hafta sonları eve geliyor hafta içi yok yalnızım.yalnızlık öyle bir oturuyorki içime anlatamam nevardı benim de bi yavrum olsaydı onunla ilgilenirken vaktin nasıl geçtiğini anlamazdım bile diyorum.gözyaşları içinde rabbime dualar ediyorum ondan hayırlı evlatlar istiyorum.bu bizim imtihanımız biliyorum ama dayanması çok zor rabbimden sabır diliyorum.bu hamile olupta o bebeği istememe olayına da sinir oluyorum sen kimsin ki rabbim sana böyle güzel bi nimet bağışlıyor ve sen ben onu istemiyorum diyeceksin.biz böyle kavrulurken onlar gibi nankörleri rabbim islah etsin diyorum.böyle nankörleri gördükçe, birde çocuklarını gözümüze sokar gibi sevenleri gördükçe, hele birde doğar doğmaz sokağa atılan o masum yavruları gördükçe ve 5 dakikalık zevkten sonra hamile kalıp daha doğar doğmaz o masum bebeklerini katleden canileri gördükçe içim yanıyor…..

   Cevapla

   1. Sevgili Kadriye kardeşim, geç yazıyorum kusuruma bakmayın sonradan gördüm yorumunuzu. Daha önceleri yazdığınız yorumlardan tanıyorum sizi ve geçen yıllarda burada yazan birkaç kardeşimle birlikte siz de sürekli dualarımdaydınız. Rabbim inşallah bir gün bize de nasip eder bu mutluluğu, inşallah hayırlı haberler vermek bize de nasip olur…insanları anlamak gerçekten zor ama kimi zaman düşüncesizce ve hatta bile isteye yapılan can acıtıcı sözlere rağmen sabırdan başka, Rabbimizden başka tutunacağımız kimse yok, O yüceler yücesi bizi de onları da görüyor elbette…Rabbim bizlere, isteyen cümle kardeşlerime hayırlı imanlı sağlıklı evlatlar versin, Allah’a emanet olun, selametle…

    Cevapla

    1. kahverengi kardeşim yazdıklarını okuyunca çok duygulandım.biyerlerde bizim için dua edilmiş olması ne güzel bi duygu.ALLAH razı olsun sizden.dularına bütün kalbimle amiiinnn dedim.bu mübarek cuma günü rabbim dualarımızı kabul etsin.isteyen herkese hayırlı evlatlar versin.herkese hayırlı cumalar….

     Cevapla

  3. Selamün Aleyküm sevgili kahverengi kardeşim Allah cc sana ve senin gibi evlat özlemi çekenlere sabır versin ve en kısa zamanda hayırlı evlatlar nasip etsin Âmin

   Cevapla

   1. Sevgili Hamiyet kardeşim, bilseniz ne kadar iyi geliyor birbirimizi hiç tanımasak da yapılan yorumlar, edilen dualar anlatamam…Allah’ım razı olsun…selametle…

    Cevapla

  4. Aleykümselam, kahverengi rumuzlu kardeşim, duydunuz mu bilmiyorum ama eğer tedarik edebilirseniz Arabistan’dan hurma poleni bu iş için inanılmaz etki sağlıyor biiznillah.. İki kutu alıp hem eşiniz hem de sizin tüketmeniz gerekiyor, usulüne uygun olarak.. Bilginiz olsun…

   Cevapla

   1. Sevgili ”hayatı farket” rumuzlu kardeşim, hiç duymamıştım hurma polenini, bir araştırayım, bulabilir miyiz bilmiyorum ama bir bakalım. Allah razı olsun ilginizden dolayı, sizinki de dahil bu son yorumları geç gördüğüm için geç cevaplıyorum kusuruma bakmayın lütfen. Tavsiyeniz için, iyi niyetiniz için Allah razı olsun sizden de…selametle kardeşim…

    Cevapla

  5. Imtihan ve kader….. cocuklariyla hava atanlar acaba cocuklariyla imtihan olma ihtimalini dusunuyorlar mi? Hayirsiz olabilir.. uyusturucuya bulasabilir hirsiz olabilir… keske seni dogurmasaydim dedirtebilir.
   Bilmiyoruz…… tek bildigim mutluluk paylasilmamali karsidakinin uzulecegini kiskanacagini dusunerek… hayirlisiyla cocugum olursa..kimseye soylemeyecegim anlatmayacagim onunla ilgili seyleri…. insanlar cok kötü

   Cevapla

 12. Rabbim insallah ikinci kere cennet kokusunu koklamayi nasip eder bana önce isteyen herkese sonrada bana nasip etsin

  Cevapla

 13. Ağzına sağlık.Kadınların muzdarip olduğu çok mühim bu konuya güzel bir açıklık getirmiş,kadere rızalığı,tevekkülü,sabrı yeniden idrak ettirmişsin Cahide abla…

  Cevapla

 14. Selamun aleykum cahide abla yukardaki hadisin kaynağını belirtebilir misin acaba ben bulamadım da.. dua ile…

  Cevapla

 15. Çooook uzun olacak ama yazdıkça yazmışım, hakkınızı helal edin.

  Benim anlamadığım herkes ya maddi açıdan karşı gelmiş çok çocuğa ya da maddi durumun önemi yok diyerek tavsiye etmiş. Ama hiç kimse bu çocukların dini eğitiminden bahsetmemiş, çevrenin/ailenin bu konudaki olumsuz etkilerini konuşmamış. Bizim korkumuz bu yönden.

  Biz maddi durumu çok iyi olan bir aile değiliz. Elhamdülillah, aç değiliz açıkta değiliz fakat elimizde çok para bırakacak durumda da değiliz. Fakat bu bizim için evlat istememe sebebi olmadı elhamdülillah, çocuğun rızkı bize hep işin kolay kismi olarak geldi. Bizi Doyuran onu da doyurur elbette. Fakat bizi korkutan her zaman yakın ailemiz ve çevremiz oldu.

  Her ne kadar belirli bir noktaya kadar dini bir hassasiyete sahip olsalar bile, bizim hassasiyetlerimize bir noktadan sonra zıt düşüyorlar. Ben elimden geldiği kadar içinde katkı maddesi olan şeyler yememeye çalışıyorum ve istiyorum ki elimden geldiği kadar çocuğumu bundan koruyayım. Fakat çocuğa bir şey yedirme hevesi olan bir babanneye sahip, ve bu konuda bizim kadar hassas davranmıyor. Ben şimdiden onun derdine düştüm. Zaten kendimi korumakta zorlanıyorum, ekmek alırken dahi temiz ekmek bulana kadar uğraşıyorum, şimdiden doğmamış evladımın hakkına girmekten çok korkuyorum.

  Ya da bizim için erkek ve kadınların ayrı oturması, erkeklerin kadınların bulunduğu yere girmemesi, karışık bir ortamda bulunuyorsak dahi tesettür ve edeb kurallarının gözetilmesine çok önem verdiğimiz halde benim bu hassasiyetime saygı göstermeyenlerin, beni benimsediklerinden çok daha fazla benimseyecekleri torunlarını onlara kalsa kendi kuralları çerçevesinde yetiştirmeye çalışmalarından korkuyorum. Gelinlerini bırak, kendi evlatlarına dahi saygı gösteremeyen, anne-baba her zaman haklıdır diyerek sürekli dini olarak da tehditler yağdırmalarını düşünüyorum da, vallahi korkuyorum. Bunun gibi nice örnekler suna bilirim.

  Farkındaysanız namaz, tesettür, oruç gibi ibadetlerden bahsetmiyorum. Bu konuda onlarin tutumu belki bizden de katı. Fakat islami bilinci, yani ince detayları, Müslümanlığı hakkıyla yapmak için gerekli olanları, biz çift olarak yeni yeni oturtuyoruz kendimizde ve daha yolumuz çooook uzun. Kendimi korumak bu kadar zor iken, evladımı nasıl koruyacağım?

  Bundan hiç korkanınız olmadı mı? Ana-baba bu, hiç birşekilde onlara saygısızlık yapmak, heveslerini kırmak istemiyoruz. Ama onlardan öte Rabbimizin dedikleri var. Bir insan bu kadar baskın olan ana-babayı nasıl idare eder? Biz daha iyi Müslümanız havası içerisinde değiliz fakat bu şekilde davranıyormuşuz gibi de olmak istemiyoruz. Bunu nasıl başarabiliriz, çünkü çok çabuk böyle bir ithamda bulunuyorlar.

  Bilmiyorum. Bu korkularımız her zaman vardı. Fakat bir noktadan sonra dedik ki; hayır, çok evlat istiyorsak, genç bir anne baba olmak istiyorsak, bu korku bize engel olmamalı. Dua ettik, ‘Rabbim, biz çok korkuyoruz fakat Sen bizden elbette daha iyi bilirsin. Hakkımızda ne zaman hayirli ise o vakit nasib et bize hayırlı ve sağlıklı bir evlat’ dedik. 4 hafta sonra hamile olduğumu öğrendim.

  Şuan hamile olduğumu saklıyoruz. Neredeyse 4 aylık hamileyim fakat ailemizin şimdiden bizim hoşlanmayacağımız heveslere girmelerini istemediğimizden sevincimizi iki kişi yaşıyoruz. Ayrıca cümle alemin duymasını da istemiyoruz ki biliyoruz ki bir kişiye dememiz 1000 kişinin bilmesi olacak.

  İlk haftalar kafam daha rahat iken son haftalarda korkularım tavan yaptı diyebilirim. Ve korkularım beni çok tedirgin hatta mutsuz yapıyor. Hormonların etkisi midir onu da bilmiyorum fakat artık birşeyler yapmam gerekiyor yoksa korkularımı gerçekle karıştırmaktan korkuyorum. Çünkü her ne kadar ailemizin huyunu ve tavrını bilsek de onların asıl tavrını bilmiyoruz, daha önce torun sahibi olmuş insanlar değiller, söyledikleri şeyler hakkındaki düşünceleri belki de torunlarını ellerine alinca değişecek ve belki de biz boşuna bu kadar korkmuş olacağız.

  Kafamdaki düşünceleri nasıl azaltabilirim? Bana sükunet veren Rabbime olan güvencim ve düşüncelerim sanki işe yaramıyor. Beynim biliyor da, içimdeki o korkuya ulaştıramıyorum beynimin o mantikli sözcüklerine.

  Cevapla

  1. Esselemualeykum.Ben ne ailemden ,ne de kimseden korkmadın.Din eğitim eksikliğinden hic korkmadım.Biz dinimizi çevremize uygunlaştıramayiz kardeş,çevremizi dinimize uygun etmeliyiz.Mesela benim neslim beni ehli sunnet olduğum için reddetti,ana babam evlatliktan çikardi,mirastan mahrum etdi.Elhamdulilleh.Onların seçimi.Ben dinimden taviz vermem,veremem!Evlatlarıma da bunu ögretirim.Mevzu İSLAM ise kimseye taviz yok!

   ALLAHA İSYANDA KULA İTAAT EDİLMEZ!

   Bu gun çok guzel karar aldik.Artik oglanlarima hem evde ,hem dişarida musluman giyimi giydireceğiz.Kendim ellerimle dikeceyim onlara izarı,çelebiyeni,abani.
   Bizden olmayanların giyiminden kurtaricağız yavrularimizi.Onlar musluman ve musluman gibi giymeli.))))Çok mutluyum .Allah size de sunnete ittiba edilerken duyulan huzur dolu sevinci nasip etsin.

   Cevapla

  2. Benim ailem etrafim hepsi şii~Rafizi.Benim dinlerinden çikmam onlarî perişan etdi.Lakin
   ŞEYTANIN HİYLESİ PEK ZAYİFTİR!

   Ben islami tanidiktan ,hakki gordukde duşundum ki Kimden korkmam beni kurtarir.Elimde bulunan onca mal mulk mu? ya 1 olan YUCELER YUCESİ,AZAMETLİ ARŞIN SAHİBİ Mİ?

   şimdi 1 tek korkum var.O da yeniden kafir olmaktan.(((
   Çunki pervasizca bir şey yapariz da neticesini duşunmeyiz ve Rabbimizin Nazarından duşeriz.O zaman da gercekten vay halimize.

   Annemlere geldikde ise…Dinlemek bile istemediler.duşmanliklari had safhaya çatdi ve beni dinimden dönduremeyip alakani kestiler.Elhamdulilleh.Özlemiyorum ama uzuluyorum,ahiretlerini düşunup uzuluyorum.dua ediyorum ki Rabbim kalplerini islama açsin.Ama asla da pişman olmadim taviz vermemekde.Allah bana guzel ahiretlik dostlar ve beni el ustunde gezdiren,secdelerinde “ALLAHÎM EŞİMİ CENNETLE SEVİNDİR,ONA HAYİRLİ VE UZUN ÖMUR VER”diye dua eden,hastalandığımda benim icin uzüldüyü için gözu yaşaran bir EŞİM var!!!Rabbimize mahlukatin adetince ve O’nun şanına yakışir şekilde hamd olsun.

   KALBİNİ FERAH TUT!ALLAHIN İPİNE SARIL.YAKİN AKRABA,ANA BABA SENİ AHİRETDE KURTARAMAZ,DUNYADAYKEN ALLAHA VE RASULUNA İTTİBAN KURTARACAK!…

   ALLAH İMANIMIZI ARTİRSİN!

   CAHİDE BACİM SENİ ALLAH İÇİN ÇOK SEVİYORUM.ZİKR MECLİSLERİNDE YAZİLARİNDAN FAYDALANİYORUZ.MESELA DUN OGLUNUN SANA İMAM OLUŞUNA OKUDUM BACİLARİMA,AGLADİK…HAYAT İSLAM OLUNCA GUZEL DEYİLMİ AHİRET ARKADAŞİM{inşeAllah}?

   Cevapla

   1. Yorumlarını çok duygulanarak okudum. Elhamdulillah… Rabbim sayılarınızı artırsın, sizin gibi kardeşlerimden tertemiz nesiller var etsin. Amin…

    Cevapla

  3. Allah kalbine huzur versin bacım.İmanını artirsın ,hem dünyada ,hem ahiretde en gûzele ulaştırsın seni ve aileni.Her sıkıntini gunahlarina keffaret,cennete giden yolundaki daş kesek olarak düşûnursen aklina hakim olmuş vesveseler seni rahat bırakîr.Ve çokca kuran ve hadis oku.Zira:
   “Kalpler yalnızca Allahın zikriyle huzur bulur.”

   Cevapla

    1. Esselemualeykum.cemiulhadis@gmail.com

     Zeynep bacım bu benim gmailim.isteyen her bacimla dostluk kurmak benim icin bi şereftir.Burda qiyaben takip etdiyim çok kardeşim var ki hepisi o kadar samimi ve o kadar canayakın ki.Hepsini seviyorum.Şimdilerde yorum yapmaya başlasam da siz benim hayatımin birer ferdine çevrildiniz.

     Allah hepimizi cennetde buluştursun.Amin.

     Esselemualeykum

     Cevapla

 16. Esselemualeykum.”Çok çocuk doğuran,evde oturan,sosyal yaşantisi olmayan,çalışmayan kadinlar gericidir,yobazdir,cahildir”diyen ve ayni zamanda da etrafinda görduyu kötulukler boyle dûşunen insanlar sebebiyle yayginlaştığıni göremeyen insanlara üzülüyorum.hele bunlar kadınsa daha da üzülüyorum.

  Bu yazını okuyup da bi tane de bebek istedim ,naptın sen Cahide bacım))))))))))))

  Ben 26 yaşımdayım,8 yıllık evliyim.3 çocuk doğurdum.Abdullahım 6yaşina geçti,11 sure ezberlemiş,namazını kılan,elinden kitap düşûrmeyen gören her kese kendini sevdiren ve ana babasîna itaatkar bir evlattır.Aynı zamanda çok ta pozitiv enerjili .))))))))
  Muhammedim 3 yil önce vefat etdi.Umut ediyorum Cennetde İbrahim aleyhisselemin himayesi altındadır.
  Ömerim 1yaş 6 aylik her fatiha okuyana amin der.Kardeşini de her hususda taklit eder.))))))))

  Ben daha çok çocuk isterim lakin hayatim için tehlikeliymiş yeniden doğum yapmak.Bu yüzden hadiste gecdiyi gibi “devemizi önce baglayip sonra tevekkul ederiz Yuceler Yücesine”
  sözum o ki eger ilim dedikleri şey universite okumaksa ben okudum en a’lasinda.Lakin ahiretde bizden okudugumuz universite,calişdigimiz iş degil,bunlari yapmakla ahiret icin ne kazandigimiz sorulacak.Malum bir şeydir ki bunlar dunyalik şeyler ve ahiretle alakasi yok!!!
  Rasulumuz buyurmuş”
  …kadîn da kocasının malı ve çocukları uzerinde çobandır ve onlardan sorumludur”

  SubhanAllah!..Bu hadisin uzerimize farz kıldığı mes’uliyeti içtenlikle anlamaya çalışın!..Deyermi dunya için evlatdan imtina etmeye.Onlar bizim cennete giden yolumuz ola bilirler.Bir şartla ki onlari “KURAN VE SUNNET”le terbiye edelim.Önce kendimiz amel edelim,onlar zaten bizi örnek alicak.

  Burda biri yazmışdı ki eline ekmek ala bilmek için cocuk universite okumali.Benim eşim okula bile gitmedi.Şimdi pazarda bir dukkanda satici olarak calisiyo.Ama hep mutlu olduk biz.Cunki bizi birlestiren iman deyerleri.Maddi ve seviye deyerleri değil.Hayati sade yasayn,modaya deyil ahzab 59a uyun.Bir birbirinizle dunya işlerinde deyil ahiret islerinde yarişin.Yoksa siz ebeden huzur ve mutluluktan mahrum kalicaksiniz.Çunki Rabbim buyurmuş ki;

  Kim Rahmanın zikrinden yuz çevirirse biz ona şeytanî musallat ederiz.

  Bana geldikde ise Hep mutlu oldum,başıma gelen her musibete sabr etdim,hayatimi Rahmanin dinine teslim etdim ve CENNETİ umud ediyorum.

  Her musluman kadina en az kendi mutluluğumdan vermesini diliyorum HAYY VE KAYYUM OLAN RABBİMDEN!

  Esselemualeykum

  Cevapla

  1. Ve aleykumselam can kardeşim, Allah sendeki bu mütevekkil hali tüm kadınlarımıza nasib eylesin. Çocuklarınızı size ve ümmete mübarek eylesin. Amin

   Cevapla

  2. Yorumunu okurken cok duygulandim Allahim vefat eden yavrunla cennette bulusmani nasip etsin.Sendeki mütevaziligi ve sabrida taktir ettim.Masallah.

   Cevapla

  3. Aleykumselam güzel kardesim ehlihadis,maashaaAllah. Yapmadan duramadim. Okurken cok duygulandim,Rabbim daim etsin bu güzel hallerinizi önce imaninizi! Cennetle mükafatlanfirsin sizi.. ❤ Allahumme amiin

   Cevapla

 17. Artık geçtim ailelerin yatak odasına karışmasını komşular bile yatak odasına dil uzatır olmuşlar. Özellikle alt dairedeki komşular şakayla karışık dahi olsa “artık yeter 3.ye izin yok ya da 2 tane olsun yeter çok gürültü oluyor” diyorlar. SUBHANALLAH!!!
  Siz kendinizi hangi mercide görüyorsunuz ki benim yatak odama elinizi uzatıyorsunuz. 4 çocuk istiyorum dediğimde kendi ailem haricinde eşimin ailesi ve etrafımdakiler gözlerini belerterek “şaka yapıyorsun” gibi bakmalarından bıktım. Çocuk cemiyetin istikbalidir dediğim zamam bu cümlemi algılayamayan kadınlarla dolu eşraf.

  Üzülüyorum onlara karşı hemde çok!! Gerçekleri kulak ardı edip aynı teraneleri söyleyip duruyorlar, çocukları kendilerine sarıldığı zaman Allah’a şükredip çoğalmalarını istediklerinden emin olamadığımdan mahvoluyorum. Ayşe kardeşimizin yazısında denildiği gibi kötü haslete kimsenin gıkı çıkmazken kimsenin umrunda olmazken ki olsa bile ayıp olur söylemeyeyim diye kendilerini geri çekerken nasıl olurda en mahrem en önemli ve en üstünde durulması gereken şeyde kendilerini yetkili merci gibi ortaya atmalarına üzülüyorum.

  Rabbim bilinçli nesiller versin bilinçlendirsin hepimizi de ki gelecek nesle “doğurma” diye telkinlerde bulunan büyüklerden olmayalım.

  Cevapla

  1. Ummu Afra kardesim,sende onlara sebep verme elinden geldigince. Birak ne istedigin,planin sana kalsin. Onlarin bilmelerine gerek yok,zaten Allah in izniyle istedigin olunca ne diyebilirlerki istediklerini desinler,tesiri olmak inshaaallah. Selametle

   Cevapla

   1. Doğru diyorsun hoş diyorsun bacım ama bi oda dolusu kadın “ne kadar çocuğun olursa o kadar derdin olur 2 çocuğun 2 derdi 5 çocuğun 5 derdi ” dedikten sonra sende hakkı savunma adına susamıyorsun. Çocukların salt dertten ibaret olduğunu sananları gördükçe susamıyorsun işte. 😦

    Cevapla

 18. Selamun aleykum bu yazı bir çok insan gibi beni de çok etkiledi.bir bucuk yıl önce evlendim ve hemen hamile kaldim. Ustelik universiteden 3 ay once mezun olmus ve 2 hafta once de öğretmenliğe başlamıştım.Yani bu bebege hazır değildim! Cahilce çok agladim çok pişman oldum. Annem ve babam 12 yaşımda vefat ettiği (ALLAH rahmet eylesin) için bir çocuğa desteksiz bakacak gücü kendimde göremiyordum.Eşim,kardeşim,kayın validem hepsi çok heyecanlı ve mutluydu.Onların mutlulukları beni daha çok mutsuz ediyordu.Üstelik arkadaşlarım daha evlenmemişken ben nasıl çocuk doğururdum! Allaha çok şükür hiç kürtaj düşünmedim. İlk doktor muayenesindeki o küçüğün kalp atışlarını duymak benim içimde sıcak bir his bıraktı ve yavaş yavaş kabullenmeye başladım. Ama bu kabullenme çok uzun sürmedi iki hafta sonrasında okula giderken bir trafik kazası geçirdik. 5 kişilik araçta kimsede ciddi bir şey yokken benim tam bebegi taşıyacak omurum kırılmış ve omuriliğe 3 mm kalmıştı. 3 mm sonra felç olabilir ve tum omrumu oyle geçirebilirdim.Doktorlor bebeği almak zorunda olduğunu soylediklerinde o pişmanlıklar ve aglamalar bu sefer sükrettmediğim içindi. Kaza hayatımda çok şey değiştirdi. Şükrü dilimden düşürmemem gerektiğini öğrendim. Şimdi bir bebek daha bekliyoruz.İnşallah bu emanete Allahın istedeği gibi sahip çıkabilir ve ona hayırlı anne baba olabiliriz. Allah cümlemizden razı olsun… Dualarınıza bizi de alin…

  Cevapla

 19. Şu çocuk yapmak tabirini kullanmasak? Onun yerine Allah evlat nasip etti, evlatla rızıklandırdı desek? Gerçekten hiç hoş bir laf değil. 😦 Nureddin hocanın dediği gibi sanki baklava börek yapıyoruz…
  Bir de şu kazayla oldu lafını Kaderle,Takdir-i ilahi ile oldu desek? Kaza derken genelde kazaya ve kadere imandaki kazadan ziyade başa istenmeden gelen olaylar, belalar çağrışınca akıllarda,nimetleri de felaket gibi görebiliyoruz.

  Kelimeler…Belki bunlar yerli yerince oturduğunda direk çoğu şeye bakış da olumlu yönde değişecek inşaallah.
  Örn. —>Umutsuz ev kadınları tabiri insanı evde olmaktan,ev hanımlığından utandırabilecek bir tabirken
  Nurlu,ümitvar ev hanımları gibi tabirler insana ev hanımlığını çok da iyi benimsetebilir.
  Bu çağın savaşlarının bir kısmı da algı üzerinden, kelimeler üzerinden oluyor, aman dikkat.Rabbim bizlerin bozduğunu Sen bizde en güzel şekilde düzelt. Amin.

  Cevapla

  1. 17 yıllık evliyim hiç bir sorunumuz olmadığı halde bebeğimiz olmuyor 2 kez tüp bebek denemesi yaptık tutmadı çevremdekiler benim için 41 adet Meryem suresi okuttular 41 adet okunmuş hurma yedim neler neler yaptım ama annelik mertebesine ulaşamadım bunun mutsuzluğunu yaşıyorum 38 yaşına geldim kendimi meyve vermeyen bir ağaç gibi hissediyorum kocama babalık duygusunu yaşatamadığım için bunun ezikliğini daha çok duyuyorum çocukları çok seviyorum tapıyorum onlara boy boy çocuklarımın olmasını hayal etmiştim hep ama kader kısmet işi böyle bir sorun beni buldu nedense çocuklar bir nimet sahip olanlar kıymetini iyi bilmeli o yüzden kürtaj yaptırmak bir şımarıklıktır bence insanın kendi genlerini taşıyan bir kopyasının olmasından başka daha güzel ne olabilir ki bu bir tabiat harikası doğa üstü bir şey neşe hayat umut her şey o yüzden Allah ‘ım kıymetini bilecek olanlara versin bilmeyecek olanlara vermesin zaten

   Cevapla

   1. Kardeşim,Rabbim sizi sabredenlerden, sabrı karşılığında hayırlı evlatla nimetlendirdiklerinden eylesin; ama kardeşim bu 41 Meryem suresi okumalar, 41 hurma yemeler sonradan çıkmış maalesef bidat olan şeyler 😦 bir tanıdığın da evlatları olmuyor, kabir, türbe ziyaretleri yaptılar, kabir etrafında dönme gibi çok çok yanlış işler yaptılar, benimse en büyük korkum ne biliyor musun? Rabbim onlara bir evlat nasip ederse bunu sade ve sadece Allah tan değil de yaptıkları yanlış şeylerden bilmeleri olur 😦 Rabbim sabrınızı ve sabrımızı, şükrünüzü ve şükrümüzü artırsın kardeşim 😦 bizi de nimetin kıymetini bilip,hakkını vermeye çalışanlardan eylesin. Tabiat değil kardeşim, Rab harikası, Rab mucizesi.

    Cevapla

   2. Bir de kardeşim,kendine öyle benzetmeler yaparak nefsine zulmetme nolur 😦 Rabbimiz belirliyor imtihanları,sanki evladı olanların meyveleri kendinden mi ki? Veren de vermeyen de meyvenin asıl Yaratıcısı,hem pekala saliha kadın, mümine, saliha eş mertebeleri var kardeşim bunlara Allah ın izniyle ulaşabilirsin? İmtihan işte kardeşim, evladından nicee zulümleri görüp de evlatsız olmayı nimet görenlerin de sayısı hiç az değil ki. Rabbim her şeyin hayırlısını versin,bizleri de hayırlılardan eylesin.

    Cevapla

   3. çocukları çok seviyorum tapıyorum onlara demişsiniz. Lütfen kullanmayın bu tarifi sadece Allah’a tapılır..

    Cevapla

 20. KÜRTAJ OLAN BEBEĞİN SÖZLERİ
  5 ekim: bugün var edildim. buradayım. varım. müthiş bir duygu bu. var olduğumu henüz annem ve babam bilmiyor.
  bir elma çekirdeğinden bile küçüğüm. ama ne de olsa, ben benim. varım ya! bu bana yetiyor. henüz bedenim belli belirsiz, yüzüm yok ama, varlığımı ve benliğimi hissedebiliyorum. bir kız olacağım ve baharda çiçekleri seveceğim.

  19 ekim: biraz büyüdüm. kımıldamam mümkün değil. annem henüz farkında değil ama onun kanıyla besleniyorum. kalbini dolaşıp gelen sımsıcak kan bana geliyor. beni sevecek bir kalbin kıpırtılarını şimdiden hissediyorum. annem beni çok sevecek. annem için güzel bir sürpriz olacağım.

  23 ekim: hiç göremediğim bir el ağzımı biçimlendirmeye başladı. dudaklarımda onun dokunuşunu hissediyorum. bu “el”in dokunduğu yerler dudağım damağım oluyor. düşünün bir yıl sonra bu elin dokunduğu yerde tebessümler açacak, güleceğim. dudağımdan ve dilimden sözler dökülecek. herhalde önce “anne!” diyeceğim. anne duyuyor musun beni? seninle konuşacağım. sana güleceğim. kimilerine göre hâlâ daha var değilmişim… nasıl olur? varım ve gülücükler sunacak dudaklarım da olmak üzere ya… hem sonra bir ekmek kırıntısı ne kadar küçük olursa olsun yine ekmektir. öyle değil mi anneciğim? ah bir konuşabilsem!

  27 ekim: bugün pek mutluyum. içimde tatlı bir kıpırtı başladı. artık bir kalbim var. kalbim atmaya başladı. hayatım boyunca böyle atıp duracak. sevgilerle dolduracağım kalbimi. tıpkı anneminki gibi… annem bedeninde iki kalbin birden atmaya başladığını bilseydi ne kadar sevinirdi! duyuyor musun anne?

  2 kasım: her gün biraz daha büyüyorum. kollarım ve bacaklarım da biçimlenmeye başladı. hele bir büyüsün kollarım bak nasıl kucaklayacağım seni anneciğim. şu ayaklarım da tamamlansın da, beraber çiçekli bahçemizde yürürüz. belki birlikte okula gideriz.

  12 kasım: ah evet… bunlar, bunlar ne kadar sevimli ve küçük şeyler. aman allah’ım parmaklarım da çıkmaya başladı. bunlarla çiçek toplayacağım, annemin elini tutacağım, kalem tutacağım. belki de güzel bir şiir yazacağım. anneciğim, orada mısın? ellerimi ellerinin arasına koymak için sabırsızlanıyorum.

  20 kasım: oh, nihayet.. annem doktora gitti. burada olduğumu öğrendi.. yaşasın! doktor teyze özel bir cihazla gördü beni. ultrason diyorlarmış. resmimi bile çekti. sevinmiyor musun anneciğim? seneye kalmaz kollarının arasında olacağım…

  25 kasım: artık babam da burada olduğumu biliyor. fakat henüz kız olduğumun farkında değiller. onlara sürpriz yapacağım..

  10 aralık: bugün yüzüm tamamlandı. artık iki güzel gözüm, bir küçük burnum, dudaklarım ve yanağım var… anneme benziyorum galiba…

  13 aralık: artık çevreme bakabiliyorum. etrafım çok karanlık ama olsun. yine de mutluyum. yaşıyorum ve varım. kısa bir süre sonra gün ışığını görebileceğim, renkleri ve çiçekleri tanıyacağım. rüyamda gördüm. dünyada gökkuşağı diye bir şey varmış.. onu çok merak ediyorum.. anneciğim, babacığım sizin yüzünüzü de göreceğim. tanışacağız…. mutlu olacağız. gülüşeceğiz..

  24 aralık: kulaklarım daha iyi duyuyor artık. anneciğim, senin kalbinin seslerini duyuyorum. benim kalbimin atışlarını da sen duyabiliyor musun? hatta sesini bile tanıyabiliyorum. sesin ne kadar tatlı… hiç duymadığım bir şey bu… güzel ve sağlıklı bir kız olacağım. kollarında uyuyacağım, yüzüne bakacağım, o tatlı sesini dinleyeceğim. benim için ninni de söyleyecek misin anneciğim? sen de beni özlüyorsundur mutlaka… beni koklayacaksın.. çok seveceksin, değil mi?

  28 aralık: anne burada bir şeyler oluyor. doktor abla neden mutsuz bakıyor böyle… sen acı çekiyor gibisin. kalp seslerin değişti… sustun. benimle niye konuşmuyorsun anne? anne… anne… anneciğim… yüzümde soğuk bir şey hissediyorum. anne, yüzümü parçalıyorlar… anne bir şeyler yap… anne… kolumu çekiyorlar anne… canım yanıyor anne… anne… ayaklarımı parçalıyor bu şey anne… beni sana bağlayan damarı kopardılar anne… anne kalbimi parçalıyorlar… anneciğim… anne… anne… anne…..

  ah! kürtajınız tamamlandı hanımefendi. geçmiş olsun !..

  Cevapla

  1. Kürtaj yasaklanmak istendiğinde çirkin sesleriyle bağıran modern(!) zavallıları hatırlayanınız var mı? Ben o katilleri hiç unutmadım!

   Cevapla

   1. Hani şu günahlarına ahlaksızlıklarına gelince ”hakkım” diyerek dokundurtmayan; ama bir canlının canına son vermeyi işten bile saymayan zavallılar mı? Rabbim hidayet versin.

    Cevapla

    1. Ahirette görürler o hakkı! Kucaklarındaki kedi-köpeklere anneciğim demeye devam etsinler…

     Cevapla

   2. Evet… bir de devlete laf ediyorlar kurtaji yasaklatti diye… boyle insanlarin cocuklari olmasa.. anlarlardi!!!! Insan en cok istedigi seyle imtihan oluyor…

    Cevapla

 21. Ben bu yaziyi okudum sonra tekrar okudum o kadar guzel ozetlemissin ki dayanamadim tekrar okudum. InsaAllah gercekten okumasi gereken elaleme de ulasir ve biraz sukut etmeyi becerebilirler.
  Tevekkulu olmayanin tereddutu oluyor. Yataktan kalkarken ki amacin Allah i memnun etmek, Onun rizasina uygun bir gun gecirebilmek olmayinca gunun geri kalaninda yardim etmiyor. Isinin, vaktinin, cocugunun bereketi kaciyor. Kendimizi Rabbimize birakmadigimiz muddetce hayatta huzur bulamayacagiz. Benim Allahim var demedigimiz muddetce gelip gecici seylerle bogusup duracagiz.
  Bugun minik oglum bana ezan duasini hatirlatti. Pek derin seyler dusunurken ih ih diyerek dikkatimi cekmeye calisti, muezzine eslik etmeye baslayinca rahatladi gulumsedi. Evlat degil servet Elhamdulillah. Bunun lezzetini baska hicbir sey veremez.

  Cevapla

 22. Selamün aleyküm..aslında yazınızın çok dokunduklarından biri benim ..iki oğlum var ikisi de sezeryan..küçük oğlum 2 yaşında ..ve yakın zamanda aldığım gebelik haberiyle sarsıldım ilkin..Allah affetsin..çünkü hep gurbette hamilelik doğum vs..bunlar fiziksel sıkıntılar dahi olmak üzere epey sıkıntılar bıraktı üzerimde..ve kısacası hazır değildim, böyle düşünüyordum.Ama sonra bilmiyorum Rabbim verdi bir metanet..Etrafın incitici hor görücü telkinleriyle yaşadığım sarsıntıyı geride bırakmaya çalışıyorum..Üniversite mezunuyum ve çalışmıyorum ama çoğunun nazarında evet dediğiniz gibi çocuk sayısıyla tahsilinizi ölçer bir algı var..Üzenleri hor görenleri Allaha bıraktım..Hayırlı olsun demeden ahkam kesenleri de.. Ben sadece sizden dua rica ediyorum..Çünkü aşırı gıdalardan rahatsızım ve ilgilenmek zorunda olduğum yavrucaklarla zor günler geçiriyorum….Aynı durumda olan herkese de Allah kolaylıklar versin…Allah razı olsun…

  Cevapla

 23. Ben 5 çocuklu bir evin ilk çocuğuyum.Zamanında anneannemler dahil anneme demediklerini bırakmadılar.Aklınız mı yok ne yapacaksınız bu kadar çocuğu gibi laflar,kızanlar karışanlar…Annemi ağlattıklarını bile bilirim.Hatta en küçük kardeşimin geleceğini duyunca aldır diye baskı yapan yakın çevre.En çok babam destek olmuştur anneme çocuğu veren Allah rızkını da verir. Ben bir öğretmen maaşıyla onlara nasıl bakacağım diye düşünmezken korkmazken millete ne oluyor sen takılma onlara o çocuklar büyüyünce anlarsın ne güzel bir şey olduğunu der mutlu ederdi annemi Tek çocuklular sürekli yetişemiyorum abla sen nasıl bakıyorsun der dururdu anneme .Bizim maddi anlamda hiçbir eksiğimiz olmadı herşeyimize yetişti babam çok şükür haa dört dörtlük lüks bir yaşamımız olmadı ama 5 kardeş paylaşmayı da öğrendik beraber oynamayı da arkadaşa bile ihtiyacımız olmadı çoğu zaman yettik ki biz birbirimiz. Şİmdi en küçüğümüz lisede babam hepimizi okuttu ne dersanelerden ne de milletin çook önem verdiği maddi şeylerden geri kaldık.O kızan karışan insanlarda her gördüklerinde imrenerek bakar anneme ne güzel hepsi boyuna geldi her biri bir şişin ucundan tutuyor keşke bende bir tane daha doğursaydım diye. Ben kamuda çalışıyorum eşimle tayinimizi yapamadık bir türlü nereye başvursak geri dönüyoruz olmuyor ne ben gidebiliyorum ne eşim gelebiliyor yanıma sadece hafta sonları beraberiz herkes korunun sakın bir araya gelmeden çocuk falan düşünmeyin derken eşim ve ben ne olması gerekiyorsa öyle olsun müdahele etmeyelim diye karar aldık.Sonuçta Allahın dediği olur dedik. Bİr türlü bir araya gelemezken en çok bunaldığımız anda 3 aylık evliyken aldım bebeğimin haberini. biz bir araya gelemiyoruz ama Allahım yardım etti bize bebeğimize bahşetti.Küçük yavrum doğmadan bizi rahatlattı.3 ay sonra doğum iznime çıkıp eşimin yanına gideceğim sonrasında da tekrar çalışmaya niyetim yok bebeğimle ilgilenip onu güzel güzel kendim büyüteceğim Allahın izniyle…

  Cevapla

  1. Zeynep hanım Allah babanıza merhamet etsin.Ümmetin böyle babalara ihtiyacı var.Annenize hürmetlerim iletin..annelerimiz..elleri öpülesi annelerimiz..

   Cevapla

 24. Cahide Ablacığım selamun aleyküm merhaba ben hep senden alırım tariflerini hakkını helal et Allah razı olsun senden ellerin dert görmesin..17 yaşındayım bende 3. ve son çocugum annem ve babam calıstıgı için babam istememiş ama annem babamdan 6 ay gizlemiş zaten babam uzak bir ilde calısıyormus annem iyiki aldırmamışım diyor ve çocukları olmuyor annem interfilite(kısır) oldu her şeyin bir hayrı var..

  Cevapla

 25. Merhaba. bu aralar sitenizde okuduğum şeyler hayatıma o kadar denk şeyler ki. yaklaşık 2 yıldır evliyim ve çocukları çok seviyorum. Şimdi ise 5 haftalık hamile olduğumu öğrendim.Biraz beklenmedik oldu açıkçası ve sizle aynı cümleyi kurdum. Allah “ol” dedi oldu deyip tevekkülle şükrettim. Tek amelim iyi bir mümin ve Allah nasip ederse müminler yetiştirmek. Dualarınızı esirgemezseniz ve hamilelik sürecinde de yavrumu Allah aşkıyla beslememi sağlayacak önerilerde bulunursanız çok sevinirim. Allah razı olsun.

  Cevapla

 26. Allah razı olsun çok güzel ve gerekli bir yazı olmuş. Sen söylenmesi gerekenleri söylemişsin zaten. Rabbim öyle bir günaha girmekten hepimizi muhafaza etsin. Nefsimiz hazır lezzete muptela ilerisini hiç düşünmüyoruz. Şimdiki ufak bir rahatı ilerideki büyük sıkıntılara tercih ediyoruz. Ileriden kastım ahiret. Bir iş yaparken dünyadaki neticeleri inceden inceye düşünüyoruz ama ahiretteki neticeleri hiç nazara almıyoruz. Yestehibbunel hayatetdunya(ıbrahim 3) ahireti bildikleri halde dünyayı tercih ederler. Çok acip ama bilerek tercih ediyoruz. Elması elmas bildiğimiz halde kırık cam parçalarını alıyoruz. Hemde kendimize akıllı diyoruz. Ahirete imanımızın zayıflığından olabilirmi bu cesurca! tavrımız .Bir tarafta heran bitebilecek üç günlük Dünya hayatı diğer tarafta ebedi hiç sonu olmayan bir hayat . Orada halimiz saadetmi felaketmi buradaki amellerimizden çıkacak. Dünya tarlasına ne ekersek orada onu biçecek insan.
  Kendimize yazık etmeyelim. Maalesef son pişmanlık fayda vermeyecek orada.

  Cevapla

 27. Selamın aleykum, 2,5 yaşında kızım var adı sare.oglum olursa adını Muhammed koymayı çok istedim , 2 defa gebelik sevincim düşükle sonlandı. Ikiside 2 aylıkken bitti nasib olmadı. Ama Dr çocuk yapabilirsin hala dedi problem yokmuş. Ben çok istiyorum yavrum yalnız olmasın diye Rabbim vereceği zamanı bilir , umudumu hiç yitirmedim. Doğumum sonlandı diye de kendimi yıpratıp isyan etmedim olacağı varmış.eşim bana korunmam için çok söylenir ama ben istemiyorum. Hatta peygamber efendimiz de korunma ile ilgi bilgiler verdiğini falan söyledi diyor. Ben de bildiğim kadarıyla peygamber efendimiz ( sav ) ümmetimin çoğalmasını isterim. Dediğini duymuştum. Ama o hala korunmanın sünnet olduğunu söylüyor. Bilmiyorum kim haklı..

  Cevapla

 28. Ben ara ara sitenize yorum yazsam da günlük takipçinizim. Bana hitap eden her soyleşide küçük bir yorumum mevcuttur muhakkak. Nitekim bu yazıda onlardan biri olmuş. 6aylık evli bir bayanım. Eşimin görevi dolayısıyla şu an güneydoğudayız. Ben de mimar olarak kamuda çalışıyorum. Gurbet elde geçinip gidiyoruz. Yalnızlıktan çok sıkılıyoruz ama. Eşim de bebek olsun istiyor. Eşim tarafında da kendi aile tarafımda da üniversite okuyan ilk kız benim. Annemle ne zaman konuşsak daha erken, millet ne der, derdine ne oldu, o kadar mı duramaz oldun gibi çok ağır kelimeler sarf ediyor. Babam da arada uyar kızı, söyle hemen olmasın diyormuş. Üniversite mezunu olup,erken çocuk yapmak görmemişlik olurmuş. ,Eee görmedim zaten evlat ne demek bilmiyorum ki… Eşime söylemek istemiyorum annemden soğumasın diye. Onay mercii oymuş algısı yaratmak istemiyorum. Ama olursa da tepkilerinden ve bebeğimi sevmeyeceklerinden korkuyorum. O yüzden yanlış olduğunu bile bile erteliyorum.

  Cevapla

 29. Fatır suresi 11. ayeti ” O nun bilgi ve iradesi dışında ne bir dişi gebe kalabilir ne de yavrusunu doğurabilir ” Rabbim sen Büyüksün

  Cevapla

 30. ben de 3 çocuk annesiyim.3. çocuğuma hamile olduğumu öğrendiğimde 2 ay boyunca ağladım-Allahım sen affet-hatta İkiz Mutluluklar yazısında yorum yapmıştım yeni hamileyken.Şimdi kucağımda 4 aylık bir oğlum daha oldu.1 kız 2 erkek annesiyim.İstenmeyen gebelik kabullenmesi zor bir durum,belki imanımızın eksikliği yol açıyor buna….bilemiyorum…evet 3 çocuk çalışan bayan için zor oluyor -ki ben öğretmenim-ama artık evin tertemiz olması için,her yerin pür pak olması için eskisi gibi çaba göstermiyorum,hayatımızı 3 kuzuya göre şekillendirmeye çaba gösteriyoruz.Çok şükür Rabbime sağ-sağlıklı aldıktan sonra kucağımıza zorluklar da görünmüyor insanın gözüne.O bitmez tükenmez ağlamalarım teyzemin”Rabbimin sana layık gördüğünü sen kendine nasıl layık görmezsin”sözüyle kesildi çok şükür.1 ay sonra tekrar işe başlayacağım.temmuza kadar babaannemiz ve anneannemiz bakacaklar inşallah.Allahım bana da eşime de güç veriyor altından kalkıyoruz çok şükür.Ama hala aklımı kurcalayan şey şu ki doğum yaparken kordonlarımı da bağlattırdım bir daha gebe kalmamak için,kayınvalidem günah olduğundan bahsederdi acaba ?diyorum günaha mı girdim ama dönüşü de yok artık çünkü keserek yapıldı operasyon,….Rabbim herkesin yardımcısı olsun….

  Cevapla

 31. Ablam ben bu yaziyi okudum cok uzuldum…yashadigim uzuntu geldi aklima.ama cok guzel bir yazi yazmishsiniz.yureyinize saglik.

  Cevapla

   1. Kardesim bu zaten fitrata mudahaledir ve yasaktir kordon baglamak.nasil haram degildir diyebilirsin

    Cevapla

 32. selamun aleykum hayırlı cumalar cahide abla. Allah razı olsun senden bunu tüm kalbimle söylüyorum daha yolun çok başındayım ama yazıların sayesinde çok şey öğreniyorum.Ablam sana sormak istediğim o kadar çok şey varki ama nerden ulaşacağımı bilmiyorum bende burdan yazıyorum,eviliğe alışırken hanımlara tavsiye yazınızda size bikaç sorum olmuştu eğer cevaplandırırsan ablam çok mutlu olacam o kadar bunaldımki çevremden nolur ablam Allah rızası için cevap ver selam ve dua ile Allah’a emanet ol…

  Cevapla

  1. O yazı Serap kardeşimizin yazısıydı canım. Her soruna cevap verebilecek yeterlilikte değilim. Bu yüzden sorularını kısaca yazıların altına yazarsan, beraberce yardımcı olmaya çalışırız inşâAllah.

   Cevapla

 33. Selamun aleykum, gene yarama tuz bastin ablacim. Bu konu Rabbimin hic anlayamayacagim imtihanlarindan biri benim icin. Ben oyle cok cocugum olsun istiyorum ki, sokaga ölume terk edilen o bebekleri gordukce yuregim aciyor. Ama hikmetinden sual olunmayan Allah im bana nasip etmedi henuz. Korkuyorum evlatsiz kalmaktan, cok korkuyorum.

  Cevapla

  1. korkma Özlem cim korkma,dünyalık hiç bir şeyden çok korkma ve çok isteme…sadece Rabbimizden korkacağız,sadece O’na güveneceğiz ,senin söylediğin gibi sokağa bırakılan evde yanlız bırakılarak ölüme terk edilen çocuklar bizim özlemimiz hemde ibretimiz, Rabbim imtihanımızı kolaylaştırsın İnşaallah…sanada banada isyeten herkese hayırlı imanlı mübarek evlatlar nasip buyursun inşaallah 🙂

   Cevapla

   1. Allah evlat isteyen sizin gibi kardeslerimize hayirli evlatlar nasip etsin.Evladi oldugu halde kiymetini bilmeyenlerede akil nasip etsin.

    Cevapla

 34. Selamun alwykum, gene yarama bastin ablacim. Ne yazikki bu sirrina hic varamayacagim bir imtihan. Bazen diyorum ki, atmayin cocuklari sokaga, bana verin. Ben bakarim. Öyle cocuk seviyorum ama bir dusuk ve bir erken dogum sonrasinda hala cocugum yok. Rabbim kimseyi evlatsizlikla imtihan etmesin, evlat acisi cok zor.

  Cevapla

 35. s a cok guzel bı yazı Allah razı olsun. benım bır bucuk yasında yavrum var ALLAHın ızniyle ıkı yası bıttıkten sonra ıkıncı evlada sahıp olmak ısterım suan ıstemememın tek sebebi iki yıllık emzırme suresının dolmamıs olması. ummuseyyaf kardesıme katılıyorum Allah hayırlı zamanda islama hızmet edecek evltlar nasip etsin insALLAH

  Cevapla

 36. Rabbim hayırlı olan nasib eylesin herşeyden önce, Rabbim bağışlasın benim de bir oğlum var, mutlaka başka evlatlarım olsun istiyorum ama yetiştirememek korkusu var bende, elimden geleni yapıyorum yetiştirme konusunda ama ya bir eksiğim varsa, ya bu kadar titizliğime rağmen hayırlı bir evlat olmaz da yolundan şaşarsa.. ya ben yetiştiremezsem.. bu korkular bende fazla ne yazık ki…

  Cevapla

  1. amin aynı düsünceleri paylasıyorum sessiz sedasız ama ALLAH kımseyı evladıyla imtihan etmesın ıns lakın peygemberler bile evlatlarıyla sınanmıs NUH A S oglu babasına ıman etmedı Yakup a s ogulları v s onların boyle olmasının sebebı babaları degıldıkı babaları zaten mukemmeldı ama Allah her ıkısınıde o sekılde imtihana taabi tuttu. biz görevimizi en iyi şekilde yapalımda en önemlısı bu bence

   Cevapla

   1. Evet sevgili Dilara, elimizden geleni en iyi şekilde yapalım. Rabbim tüm bu dualarımızı kabul buyursun. Nedense olumsuz düşünüyorum hep, çünki dünya öyle bir hal aldı ki ve daha da kötüye gidiyor. Hayırlı insanlar çıksın karşılarına. Rabbim şeytanın saptırmasına müsaade etmesin…

    Cevapla

 37. Bbenimde ikinci kizim kazayla oldu ..oncce cok uzzuldum aallah affetsin ama simdi cook mutluyum.iyiki dunyaya gelmis.rabbime binlerce kez hamdolsun.

  Cevapla

 38. şefkatimizi allahın sefkatınden daha ıleri suruyoruz.rabbimizin nekadar aliim ve hakiim olduğunu unutup kendimizi bazen fazla akıllı zannediyoruz….

  Cevapla

 39. Selamun aleykum ve rahmetullah.. Hayırlı ve bereketli cumalar..
  Ben oğlumu 5 sene diyince kucağıma aldım. öncelerde babasının kötü alışkanlıkları olduğu için cocuğum olsun ıstemedım. ALLAH da vermedi bu süreçte (şikayetçi değilim asla) sonrada olmayor dıye doktora gıttım. tedavının artık cevap vermıyor dedıklerı anda ALLAH bana yavrumu nasıp ettı.
  Çocuğum oluyor dıye değil onu müslüman bir anne babadan mı dünyaya geliyor diye endişe etmek lazım. bu devirde.Bnei endişelendiren seyde yas sorunu ıdı. yasın 30 tekrar evlenırsen bır evladım daha olması ALLAHtan ıstıyorum. Cahıde ablamın dedıgı gıbı ALLAH dılerse olur. yasın onemı yok. sadece Müslümanlıya engel olmaya çalısıyorlar. ALLAHu alem..

  Cevapla

 40. ben de yeniden anne olanlardaım… kızımın ve benim 40ımız bugün çıkıyor:))))ikinci anneliğim bir de 7 yaşnda oğlum var… inanın mutluluk ötesi bir şey. Allahıma hamdolsun ki anneliği yaşattı bana devlet memuruyum ve 2 yıl ücretsiz izin hakkım var bunu kullanacağım dediğimde bana da öcü gibi bakıyorlar.. insan bakmaya doyamıyor..elifesultan kardeşim hakkında hayırlısı olsun ihşallah….

  Cevapla

 41. selamün aleyküm.ben de dün 5.düşüğümü yaptım.elhamdülillah 2çcuğum var ,dört yıldır 3.çocuğu istiyoruz ama kısmet olmadı. Rabbim kimseyi evlatsızlıkla imtihan etmesin,iki çocuğum olduğu halde bu kadar zorlandım. Allah evladı olmayanların yardımcısı olsun.Allaha emanet olun.

  Cevapla

 42. Elalem, “kıble ne tarafta” diye sorulduğunda, cevap verilmeyen, kıbleye hiç ihtiyaç duymamış evlere ses çıkarmıyor.
  Elalem, orucunu tutmayanın ahiretinden endişe edip de en ufak bir uyarıda bulunmayı kendine vazife edinmiyor.
  Elalem, başkasının hakkına girenden hesap sormayı dert edinmiyor, zekatın hesabı nasıl yapılır umursamıyor.
  Elalem, dedikodudan kaçınanı hoşgörmüyor, haramdan sakınanı suçluyor, doğruyu dokuz köyden kovuyor.
  Elalem, komşusunun aç mı tok mu olduğuyla ilgilenmeyi kendisine vazife görmezken; senin karnındaki çocuğun aç kalacağına hüküm vermekten gocunmuyor.
  Elalem, Allah’ın “ol” dediğine, “olma” demeye utanmıyor; mü’nim olanın hükmünü bilmezden geliyor.
  Ahiretten, hesaptan korkmadan kız çocuklarını vaktiyle diri diri çöle gömdüren elalem, bugün de kız erkek demeden steril katliamların emirlerini veriyor.

  E güzel kardeşim, Allah’ın emrinden yüz çevirip de, günahları saymakla bitmeyen bu “elalemin” dediğine uyulur mu? Ahiret günü kapısını çalsan, müşkülünü elalem mi üstlenecek, Allah’ın bahşettiği masum bir canı hele kendi evladını katletmenin cezasını “senin yerine ben çekeyim mi” diyecek? Kardeşim bir düşün, sen hiç evladın olmasa, şifa için kapı kapı dolaşmayacak mıydın? Öyleyse bu şükredilecek nimetin isyanı kime? Fıtratın evladına ancak merhamet nazarıyla bakmak üzere donatılmışken, bir anne olarak üç değil dört oldu diye dördüncüyü nasıl öldüreceksin? Sokakta biri çocuğuna bir tokat atsa, canın yanarken; elalemin lafından çekinip, bir cana nasıl kıyacaksın?

  Herkes göz açıp kapayana kadar geçip giden ömrün çok uzun olduğundan pek emin. Nereden biliyorsun yarın bu telafisi olmayan günahla ölüp gitmeyeceğini? Nereden biliyorsun karnında taşıdığın canın bir Hamza, bir Ali, bir Fatıma olmadığını? Her nefesimizin hükmü Allah’a aittir kardeşim, onun verdiği hükümden daha güzel kim hüküm verebilir? Elalem mi? Masum bebeklerin “neden öldürüldüklerini” soracakları gün uzak değil, bu sorunun muhatabları arasında olmaktan kork ve sakın kardeşim. O evlat ki sana cennet vesilesi olur, sen ona cennet olursun.

  Cevapla

   1. Hoşbulduk abla, Allah sizlerden de razı olsun. Bu konuyu açtığınız için ayrıca teşekkür ederim. Bu “elalem ne der” denen şeyin ettikleri, beni çok uykusuz bırakıyor. 5 vakit namaza duran, Allahu Ekber diyen müslümanlara bile “evladınızı öldürmeyin”i anlatmak çok zor olabiliyor. Bahsettiğiniz diğer eleştiriler bir yana, bu acımasızlık, konu komşu akraba arasında sürüp gidiyor. Oysa “elalem” günahlarını herkesle bölüşmekten başka birşey istemiyor. Herkes aynı günahı işleyince, o günah günah olmaktan çıkacakmış gibi. “alemin akıllısı sen misin, alemin zengini sen misin, dört çocuk yapacaksın?” diyen kalabalıkların bir gün olsun İslam’ı savunduğu görülmemiştir. Bataklık ki ne bataklık. Herkesi kendine doğru çekiyor. Bataklığın bataklık olduğunu göstermeye kenarda dik duran tek bir gül yeter oysa ki. Cumamız mübarek olsun.

    Cevapla

    1. Ne kadar haklısınız kardeşim… O elalem kendi korkaklıklarını,cimriliklerini,isyankarlıklarını örtmek için böyle konuşup baskı yapıyor… Sofrada fazla bir tabaktan korkan zavallılardan akıl alınır mı?

     Cevapla

  1. Oyle dogru ki bu cumleler…. herkelimesi etkiledi beni……kalemine saglik… bu bilince herkez ulasir insallah

   Cevapla

 43. Selamun Aleyküm.
  Tamda hamileliğimin üstüne yazınızı okudum. Gerçi bizim istemediğimiz bir gebelik değildi. Ama söylediğiniz şartlardan dolayı hayat mücadelesi adı altında geciktirmiştik. 4 yıllık evliyim. 5 haftalık hamileyim. Tek duam çocuğumu İslam’a uygun bir mümin ya da mümine olarak yetiştirmek inşallah. Allah herkesin yardımcısı olsun inşallah. Sizden de razı olsun. Çok güzel paylaşımlarda bulunup bizleri bilgilendiriyorsunuz. Selametle…

  Cevapla

 44. istenmeyen gebelik ve kürtaj için islami bir çözüm vardır veye o konuya girer de
  benim anlamdığım özellikle bu ahir zamanda çok çocuk için nasıl düşünmeden iyi , az çocuğa neden kötü diyorsunuz anlamadım. sanki “eskiden” çok çocuk yapan ebeveynler çocuklarıyla ilgileniyordular. biz 7 yedi kardeş köyde büyüdük ve annemin görevi kesinlikle çocuklarına bakmak değildi! annem inek baktı, tarlaya gitti, yemek yaptı, kaynanasına baktı, kaynatasına baktı vs vs. modern hayatı eleştiriyorsunuz da iyi güzel, ancak eskinin de güzeldi kanaatini nasıl veriyorsunuz anlamadım? kimin annesini bilinçli şekilde çocuklarını eğitti? farz edelim ki benim 4 erkek evladım var (kız söyleymiyorum onlar orta okuldan sonra evde otursun mesela) erkek çocuk ileride evini geçindereceği için okula, dersaneye ve genelde üni.ye gitmeli. ben 4 erkek çocuğunu tek eşimin maaşıyla kiradayken okutacağım? ayrıyetten böyle bir zamanda dördünü de kontrol edeceğim, kötü şeylerden uzak tutacağım, islamı öğreteceğim vs vs. bu durumda benim 4 ve orta halli çocuk yerine 2 ve kaliteli çocuğum olsa daha iyi olmaz mı. Bakın ben Allaha karşı gelmem. olacaksa olur, gelirse de bebiş rızkıyla da gelir ancak argümanları o kadar basit veriyorsunuz ki. şimdiki kadınlar jaluzi mi ne seviyormuş da vs. eski kadınlar sanki evinin hanımıydılar. eşek gibi çalıştırdılar afedersiniz. üstelik şimdi her yerde çocuklar kaçırılıyor daha bi dikkatli olunmalı. Milli Eğitim içler acısı onun yerine belki islami güzel bir okula gitmeli??? yani sanki kadınlar keyiften kaçıyormuş gibi. eski kadınların çocuklarına da anneanne babaane evde yaşardı onlar da bakardı. ama annenin eğitim anlayışı ile anneannenki aynı olur mu? çakışmaz mı?

  neyse konu uzadı. ben evliyim ama çocuğum yok. benim korkum doğurmak, emzirmek değil. benim derdim çocuğumu BU koşullar altında nasıl en güzel eğitebilmemdir o nedenle de çocuk sayısı önemlidir. bugün 2+1 evin kirası 700 lira farz edin ki benim kız erkek karışık beş çocucuğum var onlar dine uygun şekilde nasıl büyüteceğim mahremlerini koruyacağım.

  Cevapla

  1. Ben bu yazılanların içinde Allah’ı bulamadım? Allah’ın dahil edilmediği bir hayat… Bu çok zor kardeşim, bu çok zor…

   Cevapla

    1. Yani diyorum ki güzel kardeşim; Ben hayatıma ve işlerime Allah müdahale etsin istiyorum. O’na havale edince işlerimin tıkır tıkır yürüdüğünü hissediyorum. Arada bir tökezlersem, bu benim imtihanım diyorum. Herşey bizim planladığımız gibi olmuyor, kader diye bir şey var diyorum.

     Mesela sen iki çocuk planladın ama 3. ye hamile kaldın. O zaman o çocuğu aldıracak mısın diyorum?

     Tıp bile kadını kısırlaştırmadığı sürece, %100 bir doğum kontrol yöntemi sunamıyor. En etkili kontrol yöntemi olan haplarda bile % 1 lik bir olasılık payı bırakılmış. İşte o pay kadere bırakılan paydır diyorum.

     Kimisi tam tekmil dünyalıklar ve 1 tane çocukla zehir zıkkım bir hayat yaşarken, kimisi 4-5 çocuğuyla kiradaki evinde huzurlu mutlu yaşayıp gidiyor diyorum.

     Tevekkül diyorum, kader diyorum, imtihan diyorum kardeşim…

     Cevapla

     1. ben de bu mesajı hiç alamadım. sorun kürtajsa kürtaj günah evet, sorun kısırlaşmaksa yani doğum kontrol evet, benim de demek istediğim Allaha havale etmek başka bu ayrı konu. siz çok çocuk mutlaka en güzeli diyorsunuz ben de onu anlamıyorum. dünyalık bir şey demedim kli. çok çocuğu islami yetişritmenin, mevcut dünya düzeninden olabildiğince korumanın zor olduğunu anlatıım. hep modern dünyaya kızıyorsunuz da eskiler sanki islami mi yaşadı? hayır 10 çocuğu oldu ama hepsi rastgele büyüdü onu demek istedim. daha net yazılabilirdi. bu durumda sanki az çocuğu olan kadınlar kötüymüş gibi gösteriliyor.

      Cevapla

  2. Kadının ev hanımı olmasından nasıl bir hayat algılıyorsunuz bilemiyorum. Bugün o hayran olunan Amerika’da bile kadınlar canla başla büyükannelerinin yaşam biçimlerine dönmeye çalışıyorlar. Köy evinde tek maaşla oturup kadının hem çocuklara hem bahçeye, hayvanlara bakması çok moda, herkesin özlemini çektiği bir yaşam biçimi oldu, bu konuda binlerce blog var. Biz batı batı diye yırtınırken, batıda hristiyan genç anneler çok çocuk doğuruyor ve bunu çok zengin oldukları için yapmıyorlar, o bloglar ayrıca nasıl bütçe yapılır nasıl daha az parayla geçinilir, mutfak masrafları nasıl kısılır yazıları ile dolu.. Yani kadın bunları yapar, yapabilir bu onun anneliğini eksiltmez. Ha evet ben de Türk annelerinin çocuk yetiştirme tarzını eleştiririm ama bu tarlada çalıştığından değil, kültürel olarak çocuklara aslında insan kıymeti vermememizden kaynaklanıyor.

   Cevapla

   1. bunu bana yazdığınız yeni gördüm. ben köy hayatını eleştirmedim orada kadına yüklenen yükü gösterdim. yoksa öyle Amerikada gösterildiği gibi romantik şekilde gezmiyor kadınlar köyde. kadınların çalışmaktan bacakları, belleri eğriliyor. eve gelin girdiği an bütün iş ona bakıyor (özellikle) karadeniz de. hamile hamile ot biçiyorlar. siz hiç ot biçtiniz mi? bu kadın sabah ilk iş inekler için uyanıyor. o arada 6 çocuğu.5 çocuğu vs için ne kadar zaman ayırıyor sanıyorsunuz siz acaba? moda hayatı yaşamak başka, zorla onu yaşatmak başka

    Cevapla

    1. bu arada batıdaki ev hanımlar çocuk başına EN AZ 183 Euro alıyorlar çalışmadan. öyle batı da yaşayan bir hrstyan olsaydım ben de 5 çocuk yapardım

     Cevapla

     1. Sevgili ören bayan canadada çocuk başına 480 Canada doları verıyorlar. benım bır tane evladım var Elhamdülillah. . Ve ben eski eşimden bosandım ve suan Turkıyedeyım, Canada vatandaşıyım ıstesem orada yaşar bu parayı almaya hatta daha fazlasını bıle verırler diki orada değilim. Demek istediğim parayla ne evlat sahibi olunur ne de iman. Bu arada Evlatlarımıza eğitimi sadece anneler değil babalarda vermek zorunda.
      Hem islamiyet okunarak değil yaşanarak öğrenilir. siz ne kadar çaba harcayın yaşamadıktan sonar cocuklarınız islamiyeti çok ama çok zor ögrenir. ALLAHım hidayaet versın. amın

      Cevapla

  3. Sizin yazdiginizda da argumanlariniz öyle basit ki. Siz 2 çocuğu super yetiştireceğiniz yargisina nasil varıyorsunuz? Allaha tevekkül bu noktada devreye giriyor. Ben 10 tane çocuğum olsun isterim elimden geldiğince yetiştirmeye calisirim. Bir anne olarak elimden geleni yaptigima inanip kadere iman ederim. Nuhun da bir oğlu tufanda gitmedi mi???.burada esas mesele kadinin çocuğu kendi yetiştiriyor kaderini kendi belirliyor sanmasi. Sahabeden ornek vereyim. Çocuğu öldüğünde bunu seferden dönen eşinden saklayarak o gece onunla birlikte olan sahabe kadin var ya hani.onun 9tane torunu oluyor ve hepsi de en güzel kuran okuyan imanli gencler oluyor. Herhalde sahabe hanimlari bizim gibi değildi.simdi diyeceksiniz ki o zamanki ortamla bu zamanki ortam…böyle mevzu bitmez ki. Biz sonuçtan mükellef değiliz elimizden geleni yapmakla mukellefiz. He bunu da bir çok çocuk dogurmalisiniz manasinds söylemiyorum aslında direk sizede ssöylemiyorum. Yazilari okuduğunda etkilenecek olanları düşünerek yaziyorum

   Cevapla

 45. Nureddin Hoca bir sohbetinde hafif esprili bahsediyordu konudan. “Bak bak sanki börek yapıyor da, şu an düşünmüyorum diyor.” diye 🙂
  Çok haklı, nasıl yüceltiyorlar nefislerini… Biraz düşünseler kendi ellerinde olmadığını kendi tabirleriyle de anlayacaklar “kaza”

  İstenmeyen gebeliklerden biri olarak söylüyorum, eğer Allahtan korkup vazgeçerseniz, o istemediğiniz çocuk daha sonra hamd sebebiniz oluyor. Allah bilmiş de vermiş diyorsunuz. Çok iyi düşünün..

  Bir de internette dolanan bir yazı vardı, şu an bilemiyorum linkini. Facebookta çok paylaşılıyordu eskiden. Bir kürtaj hikayesi gibi bişey, hani çocuğun dilinden. O yazıyla bir hocamızı vazgeçirmiştik… Kürtajı düşünenler o yazıyı bulup okumalı ve Allahtan korkmalı…

  Cevapla

 46. Elifesultan kardeşim,ALLAH sizlere en hayırlı zamanda sireti ve sureti güzel bir evlat sahibi olmayı nasip eylesin.

  Cevapla

  1. Allah razi olsun ablacim. Bu ayda nasip olmadi bize.dualarinizda unutmayin insallah. Esimle coktük yine

   Cevapla

 47. Sa Cahide kardeşim,Rabbim senden razı olsun.Ruhuma kuvvetli bir ilaç oldu bu yazdıkların.bazen aczimizi,kuvvetsizliğimizi,kul olduğumuzu unutup hayatımızın kendi yönetimimiz dahilinde işlediğini düşünüveriyoruz,başımıza gelen herşey,yaşadığımız her an,her nefesimizin bir imtihan olduğunu unutuyoruz.ALLAH unutturmasın,huzuruna vardığımızda utandırmasın,Bir an bile bizi nefsimizin ve şeytanın aldatmalarına bırakmasın.bacım,sen beni sevindirdin Rabbim de seni sevindirsin,gönlünün muradını versin,benide aranıza bir dost,bir bacı olarak kabul ederseniz çok sevinirim.hepinizi çok seviyorum.samimiyetinizden öyle etkileniyorum ki..

  Cevapla

 48. Allah razı olsun bu konunun üzerinde söylenecek çok şey var çevremde örnekleri çok..4-5 yıl evli olup çocuk yapmayı kâbus gibi gören gelinlerin bi vakitten sonra isteseler de çocukları olmuyor bu seferde tedavi için doktor doktor geziyorlar..?!

  Cevapla

 49. Ablacigim cok güzel bir yazi olmus. Allah razi olsun. Rabbim dualarini kabul etsin Insaallah. Amin.

  Cevapla

 50. Selamun aleyküm..
  Çok güzel bir konuya değilmişsiniz yine Rabbim razı olsun..
  Benim 11 aylık çocuğum var ve 2 aylık hamileyim, ikinci çocukla arası az olsun istedik Rabbimde nasip etti hamdolsun. Bizden yana bir istememezlik olmasa da çevreden hemde çok yakın çevreden istememezlik var..
  Bakamazsın edemezsin, ilk çocuk zelil olur onu çok ihmal edersin, ikisine yetişemezsin gibi gibi hatta niye yaptınız ikinci çocuğuna kadar hadlerini aşıyorlar, yaşım genç olması avantaj değilde dezavantaj gibi görülüyor tecrübesizliğime vuruluyor.
  En büyük problem ise 11 aylık çocuğumu hala emzirmem, yatıp kalkıp buna dertleniyorlar subhanllah..
  Rabbim içlerine ferahlık versin..
  Önce bize sonra onlara hidayet etsin demekten başka birşey bırakmıyorlar bize (:
  Selametle..

  Cevapla

 51. Selamun aleykum. Hayirli sabahlar arkadaslar.
  Ah ablam ahh. Bizde uzun suredir Rabbimin bize bir cocuk emanet etmesini bekliyoruz ama olmadi malesef. Millet yanlislikla hamile kaliyor.biz istedigimiz halde muciZe gerceklesmiyor. Bu da Allahimin takdiridir. Verende O,alanda O
  Su mubarek gunde hepinizden dua bekliyorum ablalarim. Bugunler benim icin onemli. Ya bi evlat haberi alacagim ins.. yada umutlarimiz gelecek aya devredecek. Dua ile insaAllah. Hayirli cumalar

  Cevapla

  1. Selamınaleyküm bacilarim ben de bişey danisacaktim benim 2 evladım var allah dilerse olur ama ben istemiyorum diyorum buda gunahmidir

   Cevapla

   1. Ve aleykum selam. Allaha iman kadere iman ve ondan gelene razi olduktan sonra böyle söylemek kulun hayattaki planidir. Mesela ben hasta olmak istemiyorum derim. Ama Allah bir hastalık verdiğinde buna sabreder bu Allahtan geldi derim gibi düşünün. Çocuk istememek kulun hayata dair planidir. Bu normaldir. Ama Allah bir çocuk verdiginde bu Allahtandir deyip guzel karşılamak gerekir. Ben de aynen sizin gibi söylüyorum. Benim de 2 tane çocuğum var. Şu an hayata dair yaptigim planda bebek düşünmüyorum. Biraz daha büyüdüklerinde 2 çocuğum daha olsun istiyorum. Ama Allah şu anda da verse biliyorum ki Yaratan ve Rizik veren O. O ol deyince oluverecek

    Cevapla

  2. Merhaba kardeşim Şu mubarek cuma günü hürmetine rabbim size bu dünyada da ahirette göz aydınlığı verecek evlatlar nasip eylesin. Amin

   Cevapla

  3. selamün aleyküm bacım aynı şekilde bizde bi mucize bekliyoruz 5 yıldır milyarlar döküyoruz olmuyor ama kiminde veriyor o mucizeyi emin ol senin kadar bizde bekliyoruz ins istediğin haberi alırsın bizde tekrar başlıycaz bende dualrınızı bekliyorum bu benim 4.deneme olcak her seferinde iki embriyo konuyor ama çoğundada gözüm yok bi taneye de razıyım ben kardeşim yaş geçiyo maddi manevi tükeniyoruz rabbim kimsenin kucağını boş koymasın hayırlı geceler cahide ablam dini bütün güzel ablam nolur banada dua et

   Cevapla

  4. Aleyküm selam Elifesultan kardesim.
   ALLAH en hayirli zamanda, sanada, banada ve isteyen müslüman kardeslerime nasib etsin. 1 düsük yaptim ve hala hamile kalamadim. Insan 4 gozle bekliyor ve bu çok zor, ALLAH sabrimizi arttirsin.. Amiin.

   Cevapla

"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s