Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Evliliğe Alışırken Hanımlara Tavsiyeler

Evliliğe alışırken

Serap’ın yeni evli beylere tavsiyelerinden sonra, sırada hanımlara tavsiyeleri var 🙂 Beraber okuyalım…

Evliliğe Alışırken Hanımlara Tavsiyeler

Hem ilerleyen evlilik yaşı hem de kişilik özellikleri sebebiyle bazı kişilerin evliliğe alışmada sorun yaşadığından bahsetmiştik. Sadece hanımlar değil, erkeklerde yeni yaşamlarını garipseyebiliyor, eşlerine karşı uzak durabiliyorlar. Hani bazen olur ya; insan elini, kolunu nereye koyacağını bilemez. İşte kişilerde karşılaştıkları bu yeni durum karşısında ne yapacaklarını bilemeyebiliyorlar. Çoğu kararsız erkek sonunda hiçbir şey yapmamayı seçiyor. Belki de bir sorun karşısında çözümsüz kalmak ağır geldiği için ‘zaten evlilik böyle bir şey’ fikrine kendilerini alıştırmaya çalışıyorlar. Eşlerimizi evliliğe ısındırmak ve yuvalarından lezzet alır hale getirmek için neler yapabiliriz konuşalım.

-İlk olarak galiba biz kadınlarda biraz hürmet sorunu var. Bunu aşmak için hanımlar eşlerinin akşam eve girerken anahtarlarını kullanmalarına fırsat vermemeli, güleryüzle kapıyı açıp, eşlerini karşılamalılar. Hatta bazen geliş saatini kollayıp, daha zil çalmadan kapıyı açmalılar. Bir insanın evde dört gözle beklendiğini bilmesi kadar güzel bir duygu olabilir mi?

-Kadınlar asla huzur bozucu değil, daima huzur verici olmalılar. Eşiniz eve ayaklarını sürüyerek değil, uçarak gelmeli. Çalışırken bir gözü hep saatte olmalı, akşamı iple çekmeli, ne kadar yorulursa yorulsun bilmeli ki evde tüm yorgunluğunu alacak bir hayat arkadaşı var.

-Erkekler genelle ilgilenirler, kadınlar ise ayrıntıcıdırlar. Erkek için ayrıntı olan bir mevzuda siz istediğiniz kadar surat asın, sabahlara kadar ağlayın hiçbir şey yapmaz bir de üstüne kızarlar niye küçük bir şeyi bu kadar büyütüyorsunuz diye. Belki birkaç kişi kızacak ama kusura bakmayın söylemek zorundayım, çok haklılar. Onların algılama yapıları da bu şekilde. Bunun için herkes birbirini suçlamaya kalkarsa hiçbir sonuca varılamaz. Kadınlar, eşim benim neye kırıldığımı anlayacak, gelecek özür diyecek diye beklemek yerine, eşinin yapısına göre uygun bir dille kırgınlıklarını dile getirmeli.

-Kadınlar geçmişte yaşamaktan mümkün olduğunca çabuk vazgeçmeli. Bunu eşiniz için değil önce kendi ruh ve beden sağlığınız için yapmalısınız. Evleneli 10 yıl olmuş ama en ufak bir şeyde ‘nişanda annen bunu demişti’, ‘düğünde şu olmuştu’, ‘3 yıl önce bana şunu demiştin kalbimi kırmıştın’ diye sürekli yaşanmışlıklarla ilgili cümle kuran kadınların acilen bu hastalıklarından kurtulmaları gerek. Çünkü siz o zaman eşinizin gözünde kötü anı biriktiren bir defter oluyorsunuz ve eşiniz sizi okumaktan hiç zevk almıyor.

-Yemek yapmak uğraş gerektiren bir şeydir. Eşiniz eve geldiğinde mükellef bir sofra kurmasanız da en azından önüne sıcak bir tabak çorba koymanız ona saygı duyduğunuz, onun için uğraştığınız anlamına gelir.

-Onun sevdiği yemekleri yaparak onu mutlu edebilirsiniz. Mesela eşiniz tatlı seven biriyse evde tatlı bulundurmaya özen gösterebilirsiniz.

-Huzur verme misyonunuz olduğunu unutup dünyalık şeyler için eşinizin keyfini kaçırmayın. Örneğin; sürekli değişmesi gereken mobilyalarından bahseden, bir şeyi aldırana ya da yaptırana kadar ondan söz eden bir sürü kadın var. Bu kadınlar eşlerine bir süre sonra itici geliyorlar. Çünkü huzur vermiyor aksine huzur kaçırıyorlar.

-Eşinizden yapamayacağı şeyler istemeyin. Maddi anlamda zaten kıt kanaat geçiniyorsanız sürekli alınacaklar listesi koymayın erkeğin önüne. Hatta rahat geçiniyorsanız bile yapmayın bunu. Tüketici değil üretici olun. Bir şey lazım olduğunda onu hemen almaya çalışmak yerine bu ihtiyacı başka bir şeyle nasıl telafi edebilirim diye düşünün. Yaptığınız şeyi eşinize de gösterin. Size hem muhabbet hem de saygı duyacaktır.

-Daha önce tavsiye ettiğim Nureddin Yıldız’ın Hanımlara İnciler, Mümin Ev, Kıblegah Evler ve Doğal Aile kitaplarını burada tekrar hatırlatayım.

-Mümkün olduğunca çok okuyun. İslam’da kadın ile erkeğin hak ve görevlerini anlatan, size bunu tekrar tekrar hatırlatan şeyler olmalı ki misyonunuzu unutmayasınız.

-Eşiniz evdeyken ev işleriyle ilgilenmeyin, eşinizle ilgilenin. İşler daha sonrada bir şekilde yapılır. Erken kalkmak, az uyumak, yüzünüzü sabah güneşine çevirip enerji toplamak size iyi gelecektir.

-Bakımınıza özen gösterin. Bunun için saatlerinizi kuaförde geçirmenize gerek yok. Yemek yapma işinizi erkenden halledin ki üzeriniz yemek kokmasın. Sürekli çamaşır suyu, deterjan kokmayın. Mümkünse eşiniz gelmeden kıyafetlerinizi değiştirin. Eşinizin hoşuna giden bir kokunuz olsun, sürekli sürmeyi ihmal etmeyin. Eşinizi sabah uğurlarkenki pijamalarınız akşam o eve geldiğinde hala üzerinizde olmasın. Ellerinizi ve cildinizi nemlendirin. Diş bakımınızı ihmal etmeyin. Sık banyo yapın.

-Doğal bir güzelliği, yüzünde sürekli bir gülümsemesi olan, güzel kokan kadın dünyanın en güzel kadınıdır unutmayın.

-Çocuğunuzu hayatınızın merkezine oturtmayın. Uyku saatini düzene oturtup, eşinizle başbaşa kalabilmenin yollarını açın. Güvenebileceğiniz bir arkadaşınıza ya da komşunuza arada bir bırakıp eşinizle başbaşa gezmeye ya da yemeğe gidin. Eşiniz dışarıda vakit geçirmekten hoşlanmıyorsa evde bir şeyler hazırlayın.

-Eşinizin fikirlerine değer verin. Ona çıkmazda kaldığınız şeyleri anlatıp sence ne yapmalıyım diye sorun ve tavsiyesine uyun. Eğer size karışma boşver diyorsa karışmayın. Kalabalık ortamlarda sizin sesiniz eşinizinkini bastırmasın. İnsanların içinde onu rencide etmeyin, yanlışlarını düzeltmeyin.

-Sevdiği şeylerle uğraşması için onun önünü açın. Siz ön ayak olun. Yapışık ikiz olmadığınızı, ayrı ayrı vakit geçirmenin de zevkli olduğunu unutmayın.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. İnşaAllah faydası dokunur.

Unutmadan söyleyeyim bazı kişilerin çok karamsar olduğunu görüyorum. Bunları yapacak erkek-kadın kaldı mı, böyle fedakarlıklar artık mümkün değil gibi şeyler söyleniyor. Ya da gençlerin evliliklerinin maddiyata, çıkara dayandığı, sabun köpüğüne dönüştüğü fikri yaygınlaşmış. Ben daha umut dolu olmak gerektiğini düşünüyorum. Yeryüzünde hala kavga etmeyen, birbirine huzur veren, fedakarlık yapan, birbirini seven insanlar var. Bunları konuşalım aramızda, çocuklarımıza bunları örnek gösterelim ki çoğalsınlar. Gençleri evlilikten soğutan kişilerde yine anne babaları değil mi?

Ayrıca ben kendimce yol gösterici birkaç fikir veriyorum ama bu tabi ki herkes için geçerli değil. Bazı insanlar her şeyi denedim ne yapsam olmuyor diyebilir, bu çok normal. Burası dünya, cennet değil. Hepimizin evliliği, hayatı güllük gülistanlık olsa imtihanı neyden olacağız? Eşimizden razıyızdır ama başka sorunlarımız, sınavlarımız olabilir. Ya da hiçbir sorunumuz olmaz, sınavımız şükretmektir. Ne yapsam olmuyor diyenlerin aşağıya linkini eklediğim videoyu izlemelerini tavsiye ederim.

http://hayatrehberi.sosyaldoku.com/o-bile/

Salih’in Annesi Serap

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Bu dediklerinizi yapan kadin cok az mesela benim esim ona o kadar ilgi gosterdim sevgimi anlandirmak icin cicekler degisik hediyeler aldim birkez boynuma sarilmaz gulmesi bile mucize severek evlendim seviyorum ama mutlu edemiyorum o kadar caresiz birakti ki beni en sonunda ayrilik karari aldik cocuklarimi dusundum geri gelip sacmaliyoruz dedim ve tekrar yoluma devam ettim su an mutsuzum esim beni hic bir anlamda mutlu edemiyor cunku hic birsey yapmiyir benim icin aksine ben yaptim ama gucum tukeniyor yani evlatlarim ayrilik ve sevgim arasinda sikistim cok … oysay ki neden boylesin dedigimde cocuklarla cok ilgileniyorum dedi alip hergun 3 saat disari cikardim neden dedim az geziyoz dedim gel baska sehirlere kahve icmeye gidelim dedim ne dedi fazlasini yaptim ama o benim icin ne yapiyor mutsuzluk vermekten baska oysa ki onu seven esi guzel bir yuvasi arkadaslarinin bile imrendigi bir yasami var ha ayrilin denebilir ama onuda ben yapamıyorum cocugum ve sevgim nasil sevmissem bu kadar anlamadim ….Allah bana yardim eylesin….

  1. Duzeldimi kardes.Allah yardimciniz olsun.

 2. NE EVLİLİĞİNDEN BAHSEDİYOSUNUZ SANKİ BİRİ SİZİN EVLİLİĞİNİZİ SAYACAKLAR BEN BİR ADAMLA BEŞ SENE EVLİLİK GEÇİRDİM BANA KARIMSIN BİLE DEMEDİ EZİYET EZİYET GÖZ YAŞI GÖZ YAŞI BAŞKA BİŞEY YOK ANASINI BABASINI ÇAĞIRDIK SÖYLEDİK İŞTE NE EDİYOR NE YAPIYOR O OKUMUŞ ONU NİYE DİNLEMİYONUZ BİLMEM NE DE BİLMEM NE HEPSİ KAFADAN OKUMUŞ ):

 3. çok güzel bir yazı olmuş gerçekten Allah razı olsun sizden benm bir sorum olacak cevaplandıran olursa çok mutlu olurum ben 17 yaşındayım aöl okuyorum şu an herkes bana bu yaşta sakın evlenme üniversiteyi oku evet üniversiteyi okumak istiyorum fakat ben üniverste için çabalarken ya bazı şeylerden vazgeçersem,pişmanlık duyarsam çünkü çok sevdiğim insanlar iş uğruna okul uğruna çok şey kaybettiler ve şimdi onlar çok büyük bir pişmanlık içerisindeler ve evlenmek için yaş önemlimi benm kaç yaşımda olduğum yada karşımdakinin kaç yaşında olduğu cahide abla lütfen sorularıma cvp verirsen çok mutlu olacam

 4. Guzel

 5. Allah sizden ebeden razı olsun.

 6. Geç oldu ama yinede ekleyeyim, yazının sonunda tavsiye ettiğim video bu;

 7. bana çare üreten teselli veren ablalarım rabbim ebeden razı olsun.eşim müdürle konuşmuş.ne demişler biliyomusunuz.o kadın senin bacın demişler ve sen mini etekli kadınların çalıştığı pavyonda çalışsan sana helal o para demişler.eşimde ekmek parası seslenememiş.banada sizin dediğiniz gibi sabır düştü yine.fedakarlık düştü yine göz yumma düştü kadere.yunus emre ne güzel söylemiş.bir dem gelir şadan olur bir dem gelir giryan olur.sabredicem ablalarım ama inanın kadınlığımdan utanıyorum.ben eşimi kadınların içine atmak zorundayım.ben eşimden haramdan kaçıp işini değiştirmesini bekledim o bu fedakarlığı yapamadı bana düştü yine fedakarlık.dinimiz izin vermiyo bu nasıl bi müslümanlık analamadım ben.beni kıskançlık düşüncelerine sokan kadınları rabbime havale ediyorum.rabbim cümlenizden razı olsun yalnızlığımı garipliğimi paylaştınız.çok sağoluuuuuun.cümlemizi rabbim selametine çıkarsın

 8. sule sevil says:

  Cok guzel yazissiniz benimde yapmak icin ugrastigim şeyler bunlar fakat esim eve öğlen 12de geliyor ve bu Moralimi çok bozuyo yani evde her halimi görüyor tabi dolayisiyla daha sik tartisiyoruz yuzum genelde istemeden asik oluyor halbuki daha 2,5 yillik evliyiz ve cok seviyorum.neler yapabilirim cok dua ediyorum iş saatleri uzasin diye ne olur tavsiyelerinizi bekliyorum (cahide abla sizdende)

  1. Esinizin ise gidis saatini yazmamissiniz ama sabah namazindan sonra yatmazsaniz 12ye kadar bir suru is yaparsiniz gibime geliyor hem evinizin bereketi artmis olur.

   Gunluk planlamanizi yapmalisiniz ama ondanda onemlisi is yapamadim esim evi daginik gordu ya da is yaparken kendimle ilgilenemedim beni daginik gordu sebebiyle esinize surat asmayin. Adamcagizin belki ne evle ne de ustunuz basinizla ilgilendigi var bir guler yuzunuz yetiyordur. Karsiniza alip konusun is saatlerin yuzunden ne evi ne kendimi sana hazir edemiyorum mahcup oluyorum deyip akil danisin bakalim 😉

   Belki bosuna sıkıyorsunuz kendinizi Allah hayirlisini versin diye dua edin. Nerden biliyorsunuz is saatlerinin uzamasinin sizin icin hayir oldugunu belki o zaman daha cok yorulacak ve daha sinirli olacak.

   1. sule sevil says:

    Cok tesekkur ederim oncelikle esim namazini kilip cikiyor yani cok erken gidiyor benim bir bebegim var ve gece cok duzenli uyuyamiyorum ama önerilerinizi dikkate alicam ins yapabilirim.dua bekler dua ederim

    1. Allah bebeğinizi mübarek kılsın. Eşiniz gece uykunuzun bölündüğünü, yorgun düştüğünüzü görüyor bence uygun bir vakitte konuşursanız anlayışla karşılayacaktır. Birde çok sıkmayın kendinizi eşiniz geç gelse bile yine yetişemeyebilirdiniz bazı şeylere bunlar geçici zamanlar inşaAllah. Gün içerisinde ne işler yaptığınızı sohbet arasında eşinize anlatırsanız işe yarayabilir. Mesela oğlum bir yeri dağıtıp başka bir yere yöneldiğinde terk ettiği yeri bir milyonuncu kez toplamaya başlıyorum gittiği yerden ışık hızıyla gelip tekrar dağıtıp bir de sırıtıyor o an babası girse içeri burası hala mı toplanmadı diye düşünebilir.

     1. Sanki o çocuk o babaya ait değilmiş gibi 🙂 tuhaf hakikaten bu model erkekler evlerini kadınlarını dizilerdeki gibi görmek istiyorlar…ev dağılsa ne olacak? Ucunda ölümmü var? Hayır yani evi kadın toplamamış diye hemen soğuyormuki karısından? Kadın yorgun olabilir çocukların peşinden koşturmaktan asabi olabilir.ama yok beyefendi gelince aman ha karısını öyle görmesin..?
      Ne demiştik;iyi günde kötü günde…
      Karşılıklı anlayış ve sabır gerek..

      1. 🙂 canımsın benim eşim için mi yazdın bu yorumu. Anlatımımda bir hata olmuş, hemen düzeltiyorum 😉 Benim eşim bir şey demez sağolsun yardım eder, ben dinleneyim diye uğraşır, ben demeden yapar bir çok şeyi, bir bebeğin ne yapıp ne yapmadığını bilir. Ben sadece sule hanımın eşi belki çok çocuklu bir aileden gelmiyordur, etrafında olmamıştır ya da yaratılış olarak asabi olabilir diye düşündüm. Bazı işler var ki bütüngün yaparsın ama ortada gözükmez belki böyle bir durumdur yardımcı olayım dedim. Acaba yardımseverliğimi törpülesem mi ki ben acaba 🙂

       1. sanki yine pek anlatamadım gibi, kafam bir milyon 🙂

       2. Yok Serapcıım senin eşin için yazmadım..genel anlamda karısını hep mükemmel görmek isteyen ve kafınlardaki şu derli toplu olmazsam belki eşim beni aldatır düşünceye adapte olarak paranoyaklaşmış bayanlar için yazdım..

        Biliyormusun; örneğin benim babam ve annemin tarafları kendi eşleri hariç başka kadınlara dişi sıfatı ile bakmazlar..yani evdeki karıları pasaklı da olsa dört dörtlük yemek de pişiremese “bu benim kaderim” der razı gelirler.

        Şimdiki cicim evlatları ise adeta karılarında hata arar gibi “istediğim” gibi olmazsan seni aldatma ihtimalim yüksek gibi bir mesaj veriyorlar.Bunları yetiştiren anneler ise tamamen cemiyet düşmanı egoist insanlar..kadın dernekleri bunları toplayıp eğitimden geçirse hiç fena olmaz hani..

 9. Serap kardesim yine cok güzel bir yazi olmus Allah razi olsun. Bende evlendigimden beri on bir yildir kaynanamlarla oturuyorum. Elhamdülillah iyi anlasiyoruz. Tabiki sorunlar oldu ama ben herzaman onlara deger verdim, onlari sevdigimi belli ettim, ev islerini yemek herseylerini yapiyorum. Sabretmek gerek diye düsünüyorum. Burasi cennet degil sonucta bende yaslanacagim (Allah izin verirse). Elhamdülillah kocamda beni el üstünde tutar, cok iyi davranir, beni üzmez, ayni zamanda cok iyi arkadastir. (Masaallah) Evlilik gercekten cok güzel. Rabbim evlilikte sorun yasayan kardeslerimizin yardimcisi olsun. Bekar kardeslerimizede Imanli, güzel ahlakli, salih insanlar nasip etsin. Insaallah.

 10. Yasemin says:

  Selamün aleyküm..
  Ellerinize fikrinize saglik, gerçekten çok guzel bir yazi olmus, severek okudum.

  Bende yeni evli sayilirim, gerçi 2 yil olacak :)) evlilige alistim çok sukur. Ilk seneler benim içinde, esim içinde çok zor oldu, çok tartismalar, çok küslükler oldu..O zamanlar kötü günler, zor günler hiç geçmeyecek gibi geliyor insana, ama çok sükür bugünkü halimi görünce çok çok sükrediyorum halime, elbet bazen herkeste oldugu gibi, bizdede oluyor küçük tartismalar, ama büyütmeden unutup gidiyoruz, 5 dakika sonra bisey olmamis gibin konusuyoruz :)) Ilk seneler kimi insanlar için zor geçebilir, ama sabretmek lazim, surat asmamak lazim (ki ben çook surat asardim, birsey zoruma gitse, bir insan sevmedigim bir soz soylese, cevap vermem sadece suratimi asardim). Sabretmek kolay degil, ama bu zoru basarmak lazim, ki gelecekte sabrimizin sonu selamet olsun. Ben ilk baslarda bu problemler sadece bende var sanirdim, ama 2 yil oldu, ve etrafimdaki yeni evlileri gorunce çok sukur bu bir kriz ve biz atlattik diyorum. Etrafimdakiler, hatta yakin akrabalarim! bana çok safsin dediler, kendini hiç savunmuyorsun, hep susuyorsun, kocan seni eziyor, hatta seni dovuyordur bile diyenler oldu. Bende o insanlari dinlemedim, çunku onlar distan ne goruyorlarsa kendi kafalarina gore bos konusanlar, belki’de yuva yikilsin isteyenler. Bir yuvada huzur olmayinca çok zor, aci oluyor, insan elini bile kipirdamak istemiyor, halsiz düsüyor, ALLAH cumlemizin yuvasini huzurla mutlulukla bereketle doldursun, Imtihanimizi kolaylastirsin, hakkimizda kotu ve fesat dusunen insanlardan korusun.. Amin

 11. Herkesin yasadigi iliski farkli, herkesin arasinda esi ile konustugu bir dili vardir bazen de bakislarla anlasirlar. Ben her zaman soyle dusunuyorum, dun yasadigim kotu olaylarin bugun yasadigim mutlu gunumu mahvetmesine izin vermeyecegim. Esimle sorunum oldugunda onunla cozmeyi baskalarindan fikir almamaya calisiyorum. iki kisi arasinda yasananlari disaridakiler bilemez ne kadar yakin olsalarda. Kiskanclik yaparak sorguya cekerek sadece kendimden uzaklastiririm diye dusunuyorum.
  Guzel bir yazi.herkese mutluluklar insallah.

 12. Esselemu aleykum va rahmetullahi va berakatuh.Ben yeniyim sitede.Guzel olmuş,Saliha hanımın yazılarını bulamıyorum.Bazı yazılarınıza yorum da yapamıyorum,yorum yerini bulamadığım için.))))QadarAllah.
  Mevzuyla ilgili soylemek istediyim şu:
  Bir ailedeki huzur Allahın dinine olan bağlılıkla artar ve yine imanın zayıflamasıyla da zayıflar.8 yıldır evliyim.Evlene bilmek için kaçdık eşimle .Sonra dinimiz uğruna her şeyimizi kaybetdik.))))Elhamdulilleh ki kaybettik.Bir tek ailemizi koruduk bu yıllar suresince.Problemlerimiz olmadımı?Oldu tabi!..Problemsiz aile anormalliktir.Kavgalar da etdik.Bir birimize küstük de.Ama en geç 1 saat.Ben çok mutluyum,yemeye 1 parça ekmeğimiz olmadığı zamanlarda bile hep mutlu oldum.Çünki eşim iman dolu bir adam.Beni de ,ailesini de çok seviyor.
  Yazınızda geçenleri ve ondan daha çoğunu “KURAN VE SÜNNET”e esasen eşim için yaptım hep.Biz Allahı “KURAN VE SUNNET”e ittiba ile yücelttik,Allah da bizi bir-birimizin gözünde yuceltdi.İşte bu yuzden etrafımızdaki 80% müslüman aileleri yıkıma uğrarken biz ibret gözuyle onlara bakar ve bu kadar zamandır bize verilen bu aile nimeti için Rabbimize şükr ederiz.

  Allah müslüman kadınlara ve musluman erkeklere iman dolu aile ve salih evlatlar nasip etsin.Amin!

  1. Müthiş.Allahim tüm yuvalara nasip etsin

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: