Doğal Güneş Kremi

İlkbahar Çiçekleri

O size istediğiniz her şeyden verdi. Allah’ın nimetini sayacak olsanız sayamazsınız. Doğrusu insan çok zalim, çok nankördür!(İbrahim: 34) 

Allah’ın izniyle gözleriniz şenlensin, nurlansın diye; Mübarek cuma gününe özel bir ikram niyetiyle  çiçek ve manzara fotoğraflarını sizler için ayrıca yayınlıyorum.  Resimlere dikkatli bakın lütfen. Birbirine benzer gibi görünen küçük kır çiçeklerinde ne kadar farklı mucizeler saklı. Her biri, bize Allah’ın ayetlerini yeniden hatırlatıyor.

Çiçeklere, tabiata baktıkça böylesine büyük bir Rabb’in  kulu olduğum için gurur duydum. Ne kadar az şükrettiğimizi, secdelerimizin ne kadar az olduğunu fark ettim.

Mûcizeler verirsin; kulak duyar, göz görür,
Kalp atar, dil konuşur, el tutar, ayak yürür.
Mal, mülk, evlât verirsin; hepsi de yüz güldürür,
Sağnak sağnak yağarken, bunca rahmet ve ihsan;
Nasıl olur da Sana, secde etmez bir insan !. (Cengiz Numanoğlu)

De ki: Sizi yaratan, size işitme duyusu, gözler ve kalpler veren O’dur. Ne az şükrediyorsunuz! (Mülk:23)

‘Allah yeryüzünü sizin için bir sergi yapmıştır ki, oradaki geniş yollarda yürüyesiniz.’(Nûh: 19. Ayet)

Orada sabit yüce dağlar yaratmadık mı, size tatlı bir su içirmedik mi? (Mürselat:27)

Bu çiçeklere, Ödemiş tarafında bir dağda rastladım. Çocukluğumdan hatırlıyorum bu çiçekleri ama adını bilmiyorum maalesef.

Kır menekşeleri… Öylesine zariflerdi ki, kızım istemese toplamaya kıyamayacaktım. Lütfen imkanınız varsa özellikle baharda kırlara çıkın. En azından yeşil parklara gidin. Yeşeren tabiatı inceleyin. Tabiatla haşır neşir olmak, Rabbimizle bağımızı güçlendirmek için en etkili yollardan birisidir.

Subhanallah, Elhamdulillah, Allahu ekber! Şükür ki senin kulunum Rabbim, şükür ki Rabbim Sen’sin…

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Hulya Kardeşime;

  Üzme Güzel Kardeşim Kendini. Allah çok büyük. Rabbim görüyor, biliyor. Dünyada ve ahirette masum bir kulu için yaptıklarımızın, çektiklerimizin ecrini verecek inşallah. Benim yavrum da aynı durumda. 16 yaşında şu an. Ne yılan dillilerden neler çektik. Derunumda neler var Allah biliyor. Sabredeceğiz. Er yarın Hak divanında belli olur. Bu masumlar esasında bir ödül bize. Çırpınışlarımız, üzüntülerimiz, emeklerimiz ve sabrımız bize ruzi mahşerde güzellik olarak dönecek inşallah.

  1. Sağol kardeşim Ben Rabbimden razıyım çok şükür. Evladımla sorunum yok. Ama dışardan gelenlere yavrum adına üzülüyorum. Allah size de kolaylık versin, yar ve yardımcınız olsun inşaAllah…

   1. hülya abla, bırakın dışardakiler dışarda kalsın, sizi ve yeğenimi bu kadar üzmelerine izin vermeyin. keşke o kadını kenara çekip haddini bildirseydiniz… hiç üzülmeyin lütfen, siz üzülürseniz oğlunuz sizi utandırdığını düşünebilir, onunla bu durumu konuşabilirisniz abla. mesela aslında neden ağladığınızı anlamış mıdır, okuyamadığı için sizi üzdüğünü düşünüp üzülmüş müdür? bu tür gösterilerde sahneye çıkmak bizim bile ayaklarımızı titretir ki küçücük çocuk hayatında ilk kez bir kalabalığın karşısında konuşacak.. korkması, çekinmesi çok normal bir o kadar da insanca. bu tür şeylerden önce alıştırmalar yapabilirsiniz, evde yaptığı işleri, resimleri, takdir ederek, aile içinde ona gösteriler, birlikte tiyatromsu şeyler yaparak, onun kendini ifade edeceği alanları artırabilrisiniz. alkışlayın oğlunuzu.. onunla ne kadar gurur duyduğunuzu, varlığına nasıl sevindiğinizi, şükrettiğinizi hissetsin doya doya. çocukların güveni sevilip, takdir edildikçe artar. bununla birlikte her çocuğun mizacı, yapısı, karakteri, gelişimi farklı. kimisi yaramaz, kimisi efendi, kimisi çok konuşkan, kimisi sessiz. farklı oldukları için güzelliklerle dolular. biraz daha geç konuşmuş çocuklar, kendilerini ifade etmekte zorlanabilirler, bundan daha doğal ne var ki. bu durumu davranış bozukluğu olarak adlandırmak zalimce geliyor bana. zaman içinde, her biri hayatla karşılaştıkça mizacları asıl halini alacak.. siz annesi olarak onun arkasında dik durun hep, sağlığı yerinde, imanı yüreğinde olsun da gelip sırtını sıvazlamanızı isteyeceği günler yakındır Allah’ın izniyle… Allah yardımcınız olsun.

    1. Teşekkür ederim güzel kardeşim. Benim oğlum 3 yaşında konuştu. Çok dolaştırdık doktorlarda. Herbiri bir şey söyledi. Şu anda çok şükür konuşuyor.Ama yaşıtları gibi değil.Açılacak inşaAllah bekliyoruz. Kreşe 2 .dönem başladı. 10 gün hastalandı ve gitmedi.Buna rağmen Arap alfabesini bitirmek üzere. Zekasının diğer yaşıtlarına göre daha iyi olduğunu farkettik. (Büyük oğlumla da kıyaslayarak tabi.Öğretmeni de aynı şeyi söylüyor.) Benim oğlumun sorunu sosyal gelişim bozukluğu. Bazen garip hareketler yapıyor. Nerde nasıl davranılır bilmiyor. Muhakeme yeteneği çok zayıf. Canı istediğinde çok mantıklı, bizi çok şaşırtıyor. Bazende özellikle tanımadığı insanların yanında abuk subuk hareketler yapıyor. Benim çocuğumla sorunum yok çok şükür. Daha da kötü olabilirdi. Rabbim ne verdiyse razıyım. O benim imtihanım belki de. Benim sorunum dışardaki irdeleyen bakışlar ve sivri dillerle. Çocuğum ben ağladıkça, bana mı kızdın anne, ben mi üzdüm seni diye kendini suçladı bütün gün. Öyle olmadığını anlatmaya çalıştım ama, kim bilir neler hissetti yavrum.

 2. çok güzel Allah razı olsun♥♥ bir anda köye gitmek istedim…♥

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: