Evine Dönmek İsteyen Tüm Kadınlara Dua

Dışarıda çalışan kadınlar mevzusunda pek çok yazı yazdık. Konuştuk, tartıştık. Açıkçası bu konuya bir daha girmeyeceğim diye kendi kendime bir karar almıştım. Çünkü ne zaman bu konu konuşulsa, beni bir çalışan kadın düşmanı olarak görenler oluyor.

Oysa benim için gittiğim hastanede, eczanede, devlet dairesinde kadınların çalışması büyük avantaj. Hiç bir şey söylemeden bunun keyfini çıkarmam, hatta o kadınları desteklemem lazım. Fakat İslam’ın gözüyle bakınca kadının dışarıda erkek gibi çalışması kadın için ağır bir yük, islamı tam olarak yaşaması açısından da büyük bir engel…

Dışarıda çalışan, kültürlü, kariyer sahibi hanımlardan aldığım her mail, o kadınlara daha çok acımama sebep oluyor. Son olarak “Dua Bekliyorum” başlığıyla mail atan bir kardeşimiz, içler acısı halini anlatıyordu mailinde. Kardeşimizin mailinin sadece bir kısmını sizinle paylaşıyorum:

“çalışma hayatının günahlarından allaha sığınıyorum ve malesefki hayat şartlarından dolayı çalışmak zorundayım ancak Allahtan ümidimi kesmiyorum ve sizden tek ama tek dileğim benim içinde dua etmeniz, kim bilir belkide sizin gibi kendini evine ve çocuklarına adamış bir Müslüman kardeşimin bana edeceği dua kabul olur ve bir kapı açılır da önümde bende her sabah evimden ağlayarak çıkmaktan kurtulurum, evet ağlayarak çıkıyorum her sabah çünkü yavrumu bırakıp arkamdan ağlamalarına dayanamıyorum, işyerimizde erkeklerde var ve ben bu ortamda bulunurak günaha girmekten dolayı ağlıyorum.”

Bir başka hanım kardeşimiz, eşine artık çalışmak istemediğini, çok yorulduğunu söyleyince, eşi ona “Çalışmayı bırakırsan boşarım seni” demiş.

Bu kadınları böylesi bir çıkmaza kim veya kimler sokuyor? Öyle bir çarkın dişlileri arasında eziliyor ki kadın, üniversite okumasa cahil gözüyle bakılacak. Okuyup çalışmasa en yakınları tarafından “Boşa mı okudun” baskılarına maruz kalacak. Bu ne zulümdür Allah’ım!

Hiç bir beşeri sistem, İslam’ın kadına verdiği  değeri veremez. Günümüz erkeklerinin pek çoğu, kadını bankamatik gibi görüyor artık.  Kadın asıl kimliğini kaybediyor. Günümüz toplumlarında en kolay kullanılan, en ucuz malzeme kadındır. Kadın gerek soyulup bir teşhir malzemesi gibi görülüyor. Gerekse ucuz iş gücü olarak kullanılıyor. Sonra bunun adına özgürlük, kadının ayakları üstünde durması gibi komik isimler koyuyorlar.

Bugün dışarıda çalışan bütün kadınlar tacize uğramaktadır. Gözle taciz ediliyor, sözle taciz ediliyor. Ezilen, kullanılan, çifte mesai çıkmazında ömür tüketen hep kadınlar oluyor.

Kadına asıl değerini sadece İslam verir. Hiç bir beşeri sistem, evde oturup annelik, eşlik yapan bir kadına cenneti vadedemez. Bakın Esmâ bint-i Yezîd (r.anha) nın bir sorusu üzerine Rasulullah Aleyhisselam’ın müjdesi nasıl olmuştu: 

 Bir gün kadınlar, zihinlerini meşgul eden bir meseleyi öğrenmesi için Hz. Esmâ’yı temsilci seçtiler. Ondan Peygamberimize gitmesi bazı meseleleri dile getirmesi ricasında bulundular. Peygamberimizin huzuruna giren Hz. Esmâ, kendisine konuşmak için müsaade verilince, “Anam babam size feda olsun, ey Allah’ın Resûl’ü!” diyerek ona olan hürmet ve muhabbetini ifade ettikten sonra, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben, bazı kadınların size gönderdiği temsilciyim. Şüphe yok ki, Cenâb-ı Hak sizi erkek ve kadınların hepsine peygamber göndermiş, biz de sana ve senin Rabb’ine iman etmişizdir. Biz kadınlar evlerimizde oturmakta, beylerimizin meşru isteklerini yerine getirmekteyiz. Erkekler ise Cuma namazı kılmak ve cemaate devam etmek, hastaları ziyaret ve cenazelere katılmak suretiyle, tekrar tekrar hacca gitmekle bizden üstün kılındılar. Bu sayılanlardan daha faziletlisi de Allah yolunda cihat etmektir. Bir erkek hac veya umre için yahut cihat mak­sadıyla yola çıktığı vakit, biz onların mallarını korur, elbiselerini temizler ve di­keriz. Çocuklarını büyütürüz. Bütün bu hizmetlerimizle biz, erkeklerin kazan­dığı hayra ortak olacak mıyız?”

Peygamberimiz (a.s.m.), Esmâ’nın konuşmasını dinledikten sonra yanındaki sahabilere, “Siz dinî bir sual soran kadınlar içerisinde bundan daha güzel konu­şan birini işittiniz mi?” buyurarak, onun zekâsını ve açık ifadesini takdir etti. Sonra da onun şahsında bütün mümin kadınlara şu müjdeyi verdi:

“Ey kadın, dinle ve temsilci olarak geldiğin kadınlara da anlat! Eğer bir kadın, kocasıyla iyi geçinir ve onun rızasını kazanırsa, bu saydığın faziletli amellerin hepsinde aynı sevabı elde eder.” (Kaynak)

Mailinden kısa bir bölümü paylaştığım kardeşim ve bunun gibi aynı dertten muzdarip bütün hanım kardeşlerimiz için lütfen dua edelim. Rabbimiz onlara da hayırlı kapılar açsın. Özledikleri evlerine kavuştursun. (Amin)

İlgili yazılar:

Kadının yeri evidir

Çalışan kadın bankamatik mi?

Dön ki evin sensiz kalmasın

Çalışan bir kadının iç sesleri

Yazılarım kategorisinde yayınlandı. 136 Comments »

136 Yanıt to “Evine Dönmek İsteyen Tüm Kadınlara Dua”

 1. burcu Says:

  Benim icinde dua edin evime donmek istiyorum bende

 2. Tugba rabia Says:

  konu açılalı uzun zaman olmuş fakat bende bir çalışan olarak yorum yapmak isterim. daha doğrusu çalışan bir hanım dim. şimdilerde ise ücretsiz iznimin keyfini çıkarıyorum. doğum sonrası 2 yıllık ücretsiz izinden faydalanıyorum. çevreme bakıyorum da özellikle çalışan arkadaşlarıma bu kadınlar kendi kendilerinin üzerlerine ne kadar çok yük bindirmis böyle. allah’ın bize vermiş olduğu haklardan zaten bihaberiz ama şuna eminim ki her çalışan kadın devletin kendisine vermiş olduğu hakları bilir fakat nedendir ki kullanmaz. yanlış anlaşılmasın bende çalıştığım zamanlarda işimi çok severek yapıyor ve hakkını vermeye çalışıyordum. tabi kızım doğunca işler değişti. en azından bu iki yıllık süreçte enerjimiz sadece kızıma eşime evine harcamak istedim. varsın devlete borcumuz olsun. tuhaf olan şu ki ben çoğu çalışan arkadaşıma bunları söylediğimde çok şaşırıyorlar. ” bari 1 yıl izin alsaydın 2 yıl çok uzun değil mi ben olsam sıkıntıdan patlarım.” gibi şeyler söylüyorlar. ben neden evladım ben eşimden evimden sıkılayım ki sıkılayım ki. hem bir annenin evladıyla vakit geçirmek istemesi ne zamandan beri bu kadar anormalleşti. çok şaşırıyor ve çok üzülüyorum. ev hanımlarına boş insan dedikoducu evde durmayan gezme meraklısı olmaktan ibaret görenlere çok kıziyorum. çalışan kadınların günleri var . üstelikte tek bir hafta sonlarını harcıyorlar o günlere. biz işyerlerinde de az dedikodulara şahit olmadık. oysa bir insanın boş insan olmasi çalışıp çalışmaması ile alakalı değil. ben kendi adıma konuşayım. zamanın bir hayli bereketlendi. evimin işini de bakıyorum, kızımla da ilgileniyorum, kitabımı, kuranımi, tefsirimi de okuyorum. Ne televizyonun ne de komşu günlerinin esiri oldum. lütfen ev hanımlarını bu şekilde yaftalamayin ve anneligi bu kadar küçümsemeyin.
  selametle…

 3. Tugba Says:

  Bana gore abartiyorsunuz. Ben 16 yasimdan beri calisiyorum ve suan nerdeyse 25 yasindayim.. Ve hayatimdan gayet memnunum.. Hic te aglayarak evden ayrilmiyorum. Butun gun evde oturup ne yapsam diye dusunmekten kafayi yerim diye dusunuyorum.. Namazini kilar Kuranini okursun Ondan sonra ?? yapcak birsey yok bir gun ev temizlersin ikinci gun camasir desek geri kalan 5 gun ? Disarda kadinlarla oturup dedikodu yapmaktansa calisirim daha iyi.. ve tabii kilolar cebimde kaliyo 🙂

  • zuhal Says:

   çalışan kadınların geneli çocuğu olduktan sonra çalışmak istemiyor. sanırım sizin çocuğunuz henüz yok..olsaydı böyle söylemezdiniz.

   • cicimutfagim Says:

    Benim annem genc yasindan beri calisiyo ve bizi calisirken yetistirdi.. Benim etrafimdaki kadinlar.. Annaannenden tutun halalarima kadar boyledir.. Ve hepsi gayet memnun hayatindan.. Cahide hanim bu konuyu fazla fazla abartmis.. Bu zamanda kadin hem calisir hemde cocugunu yetistirebilir.. Cocugum olmus olsa gene haftada 40 saat calisirim.. Bu benim egitimimi, terbiye, ahlak ders verisimi engellemez.. Engelleseydi annem yetistiremezdi cocuklarini harciyacak degil..

    • Filiz Says:

     Kendini kandırmayın bayanlar bir kadın evde ne yapıyor bir gün:ütü,bulaşık,çamasır serme,katlama,toplama,süpürge,yemek,banyo,tuvalet yıkama,kendine bakmayacak mı bu kadın,namaz kılamayacak mı,Kuran okumayacak mı,komşuya akrabaya hal hatır sormaya gitmeyecek mi? Geriye pek bir zaman kalmıyor ki,tabi bazı kadınların potansiyeli daha fazla olabilir ama insan kendisini çok yıpratmamalı kocasına zaman ayırabilmeli bebeğine zaman ayırabilmeli.Çalışan bir bayan napıyo eve geldiği gibi yemek hazırlıyo her şey apar topar yapılıyor hiç güzel değil aksine çok yorucu,çalışmak kötü demiyorum güzel yanları var ama en güzeli evinde oturmak kocana güzel görünmeye çalışmak 🙂

 4. mahbube Says:

  niyetim hiçkimseye muhalefet olmak değildir kardeşlerim.çevremdeki çalışan bayanlar hayatlarından gayet memnun.hiçbiri ağlayarak işe gitmiyor.altlarında araba,maaşını alıp bankaya atıyor,çocuklarına kendine ne isterse alıyor.eşiyle çocuklarıyla her hafta sonu gezmedeler.benim tanıdıklarımın hiçbiri köle muamelesi görmüyor.eşleri onlara saygı duyuyor.kayınvalideleri gelin çalıştığı için hayatına karışamıyor.ama bahsettiklerimin hepsi devlet memuru.sizin bahsettikleriniz büyük bir ihtimalle fabrika ya da tekstil işçisi,tezgahtar falan.onların çalışma şartları ağır mesaileri fazla maaşları az.hal böyle olunca oldukça mutsuz oluyorlar.ben ev hanımıyım.ama bir daha hayata gelsem çalışırdım ama fabrikada değil.mesela öğretmenlik bayanlar için ideal bir meslek.tatili çok hem ev hanımı hem de çalışan bir kadınsın çok güzel.annem de çalışmaktan çok mutlu.

 5. sevilay Says:

  cahide hanım tarifleriniz güzel görünüyor
  aslında bende yazmakistiyorum ama nasıl yazıcam onu bilmiyorum yardımcı olursan sevinirim selamlar

 6. Aynur Says:

  Çalışmak ibadettır en cok depresyona ev hanım gırıyormus sızı bılmem ama bana bana ogretmenlık hakkı verılsın valla çalışırım

 7. örenbayan Says:

  selamün aleyküm ben sizi severek takip ediyorum. Çalışan bir kadınım. Yazızlarınızda bir art niyet görmüyorum ancak bu konu üzerine düşülmesi beni biraz şaşırtıyor. ben işimi çok seviyorum. işim bana, kişiliğime, bilgime (dini ve diğer) katkıda bulunuyor. her işten çıkışımda bana yeni bilgiler öğretiyor. farklı farklı insanlarla tanışıp, bazen kendim için ibret alıyorum, bazen şükrediyorum vs. şimdi benim anlamadığım zorla çalıştırılan kadının sorunu çalıştırılmak değidir ki? kocası tarafından anlaşılmamaktır. o nasıl bir evlilik ki kocası eşine zorla işe gönderiyor? zorla insan tesettüre bile sokulmaz çünkü bunu kocan ve çevren için değil Allah için yapacaksın. yani kadınlarımız ekonomik, sözde dini (kocanın sözünden çıkmamak), gelenek nedenlerinden ötürü mutsuz çalıştığı için değil. ben çalışıyorum çünkü çalışmak bana disiplin veriyor, işlerimi aksatmamı yoksa yetiştiremeyeceğimi gösteriyor. bu nedenle namazlarımı vaktili kılıyorum, kuranımı okuyorum, yemeğimi yapıyorum, başka kitap okuyorum, eşimle ilgileniyorum vs vs. illa çalışın diye demiyorum bunu tabii ki ama kadına eve ait, ev işleri vs yapar diyouzda neden de bir gün kocam yardımcı olmuyor demiyoruz? neden Peygamber efendimiz de eşine yardım ederdi, bunda koca için de büyük sevap vardır demiyoruz? benim annem çalışırdı babam ve kardeşlerim hepimiz bir şeyin ucundan tutunca birşeyler yapardık annem de yorulmazdı. yani bence olayı ele alışımız daha farklı olmalı. kocanın umursamazlığı, tembelliği, dinsizliği, evlilik de huzursuzluk kadınları mutsuz yapar, çalışmak değil.

  • örenbayan Says:

   yani bir de şu var, her insanın bir mizacı vardır. kimi beden gücünü kullanır, kimi zihnini. kimi şundan zevk alır kimi bundan. ben mesela hiç yemek yapmayı sevmem tatlı yapmayı sevmem. iki günde bir çeşit yemek bize yeter. ben tv de izlemem. işimle ilgili araştırmalar yaparım, keza eşimde öyle. o zaman ben niye çalışmayayım? sanki kadınlarımız doğrudan süper anne ve ev hanımı olarak doğdu? kendimize daha çok yükleniyoruz. eşlerimizi bu kadar eleştiremiyoruz? veya babamızı/erkek kardeşimizi?

   • uşşaki Says:

    kardeşim maşallah size ve sizin gibilere, derler ya kimibulamaz kimi de tadıdan yiyemez sizin ki o hesap.. Kim istemez ki sizin gibi olmayı. Yalnız hatırlatırım ben ve benim kardeşlerim istedik bu duayı ve akabinde bu denli güzel satırları istemeyen üstüne almaz. Bilmeden geleceğin neler getireceğini kestiremeden, kocası olarak kabul ettiği erkeğin sorumsuz çıkacağını hesap edemeyen, belki bir takım hastalğı olup işe zorlukla gidebilen, çocuğunu güvenilir olup olmadığına göre değilde,ucuza bakan bakıcıya emanet! etmek zorunda bırakılan (veya oğlu gibi düşüncesiz kaynanaya), işyerinde namazlarını gizli saklı, hızlıca kılan veya hic kılamayan kardeşlerimizin yerine bi kendinizi koyup empati yapın bakalım.. Şahsen ben sizin yerinize haddim olmayarak kendimi koydum, pek mutlu pek bahtiyardım, bu bahtiyarlık pc nin saatine bakıp yarın sabah erken saatte işe gideceğimi ve ehliyetim olduğu halde masraf diye cocugumu soğuk havada bebek arabası ile bırakacağımı hatırlayıncaya kadar sürdü… Rabbime şikayet değil sabır ile dua ediyorum inşallah, beteri beteri var, düsturum yukarıdakilere değil, daha zor durumda olanlara bakıp onlar icin dua, kendim için hamd etmektir. Rabbim işinde huzursuz olan, tam manasıyla tesettürlü olamayan, ibadetleri yarım, çocukları ” anna ne olur sende arkadaşımın annesi gibi eve geldiğimde kapıyı açsan, akşam yemeklerirni 8 de değilde 6 da yesek” diyen kardeşlerimiselamete çıkarsın, eşlerine anlayış ve hidayet nasip eylesin,Rabbim önce beni sonra yanlışta olan herkesi iyilikle ıslah eylesin (amin) hakkınızı helal edin kardeşlerim, kiiimmmsenin hayatı kimseye benzemez herkes kendi derdini büyük sanır, dualarda buluşmak üzere En Güzele emanet olun hepiniz.

    • uşşaki Says:

     düzetme: 4.satır “ben ve benim durumumda olan kardeşlerim” olacak…

     • örenbayan Says:

      estağfurullah, Rabbim herkesin gönlüne göre versin. Sizin için de dua edeceğim inşallah artık kadınlarımız mutlu olur. Maalesef Müslüman halklarda bile yine mağdur olan öncelikle kadınlar ve çocuklar. Dinimizi doğru yaşıyor olamamızdan olsa gerek iş hayatında olduğu gibi aile hayatında da sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz. ancak sorunlar hep kadınlar aleyhine çözülüyor sanki. imtihan dünyasi hepimiz için geçerliyken en zorunu biz kadınlar ((tarih boyunca hem de) yaşıyoruz. herkes istediği aile ve iş hayatına kavuşsun inşallah. Ancak şunu unutmayalım. nereye kadın eli değerse orası güzeleşir. kadının yeri sadece ev olsaydı biz tesettürle emrolunmazdık ? bana öyle geliyor.
      neyse Allah herkese gönlüne göre versin

 8. samira Says:

  Ablacigim cok dogru vede güzel bir yazi olmus. Ablacigim sen bos ver karsi cikanlari dogru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Rabbim zorla calistirilan kadinlarin yardimcisi olsun. Islerini kolaylastirsin. Elhamdülilah benim esim istemedi calismami ben cocuklarimizla evle ilgileneyim diye ama esimin ailesi ben calismiyorum diye kücümsüyorlardi.

 9. Elif Dağ Says:

  Uzun zamandır görüşmediğim bir arkadaşımı kıramayarak geçen haftalarda kendisi ile görüştüm. Aslında bu hanım ile farklı yaşam biçimlerimiz olduğu için görüşmeyede pek istemeye istemeye gittim ama çocuklarımızda görüşecekti oğlum için değişiklik olsun dedim ama dönüşte eve kendimi zor attım. Bu hanım çalışıyor olmaktan sürekli şikayetçi. Psikologların kapılarını aşındırırken psikiyatriye gitmeye başlamış diye duymuştum ondanda bir çözüm bulamayınca psikologunun önerdiği ! falcı desem falcı değil koç desem koç değil yanlış anlamadıysam sorunun kimle ise o kişinin görüntüsünü karşına getirip senin hesaplaşmanı sağlayan ve sorunlarını sözde bitiren bir erkekmiş ! Bu hanım sorunlarının kaynağını annesi olarak tespit ettiği için sözde annesinin görüntüsünü karşısına getirip onunla hesaplaşmasını sağlamış bu hanımda bir rahatlamış bir rahatlamış. İşteki sıkıntılar diz boyu ! senelerce hakkı yenmiş illaki terfi alması lazımmış ! ama bir yandan bana dert yanıyor oğluma bir kardeş yapmak istiyorum ama yapamıyorum diye. Bende kendimden örnek vermeyle başlayayım dedim pişman oldum. Olamazmış ben kanaatkarmışım ama onun belli standartları varmış ve bu standartların altında yaşayamazmış. Ben yumuşak huyluymuşum evde otururmuşum ama o oturamazmış. Sonra ah o işyerinde ayağını kaydırmaya çalışanlar ! terfi alarak onlara hadlerini bildirecekmiş !
  Ne cevap vereyim dedim, ne söylesem dedim ama ne dersem diyeyim bir tesiri olmayacak anladım sustum. Annesi ile aynı şehirde oturan bir evlat hadi sorunlarının kaynağı annen olsun ! onun karşısına geçip içinde biriktirdiklerini saçıp dökmeden kırmadan anlatmak paylaşmak varken sen bir adama git dünya paralar öde ! üstelik o kızdığın annenin dünyadan haberi olmasın ! İşteki diğer insanlara had bildireceğim diye debelenirken sen oğluna vermek istediğin kardeşten, evlattan ol ! Altı ayda bir botoks yaptır dünya para harca ! Kozmetikti giyimdi kuşamdı gece yaşamıydı her hafta en az 2 geceni dışarıda eşinden çocuğundan ayrı başka başka kadınlarla kadeh tokuşturarak geçir, rızkı verenin kim olduğunu unutup bu standart altında yaşayamam de ! kanaatkar olmak acınası bir halde olmakla eş değer olsun gözünde ! Ne diyeyim ? Diyecek bir şey vallahi bulamadım ve inanın sadece sustum. Susunca buluşmanında bir anlamı kalmadı. Yüzümede, vücut dilimede, gözlerimede yansıdı rahatsızlığım. Zar zor dayandım. Oda anladı artık dünyalarımız farklı. Beni bir daha ararmı sorarmı bilmem ama ben bir insanın kendi eli ile kendi hayatını nasıl cehenneme çevirdiğine tanık oldum. İçimden dedim ki sen çalış lütfen çalış ne olur çalış hiç olmazsa botokslara hocalara içkilere fasıllara kocanın parasını harcama kadın…ömrünü harcadın bari evinin çocuğunun nafakasından harcama !

 10. ayşegül Says:

  Biliyormusunuz doktorlar bile bana karşı yerli yersiz herşeye ağlamaya başlayınca birde uyuyamayınca psikiyatıra gittim çalışmak istemediğimi öğrenince buna inanamadı okumuş bir bayan çalışmalıymış .doktor bile yardım etmezse eşimden ne beklerim ki?Neyse bana mutlu olmam ve uyumam için ilaçlar verdi artık uyuşuk dolaşacaz Allah ben ve benim gibilerin yardımcısı olsun

  • ayşe Says:

   kardeşim doktor var, doktor var. herkes kendi şekerine göre şerbet yapıyor, siz o doktorun söyleidğine bakıp, umutsuzluğa düşmeyin böyle lütfen. o tür ilaçlar. tedavi değil, idare ederler. uyuşursunuz, uyumazsınız. şu an çok ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bile, bir gün bunları bırakcağım diyerek kullanın, bu fikir olsun ki beyniniz onları ekmek su gibi görmesin. bir süre sonra bütün işleyişi değiştiriyor bu ilaçlar biliyorsunuz. sonra bir daha normal bir yaşam mümkün olmuyor malesef. siz bu sıkıntıyı aşabilecek güçtesiniz. sadece çevrenizden biraz desteğe, şefkate ve duaya ihtiyacınız var, şöyle bilge bir teyzenin dizine başınızı koysanız, “yoruldum” deseniz, başınızı okşasa oracıkta uyursunuz dünyanın en tatlı uykularını.. sizi uyutmayan , hastalık derecesine gelen bu sıkıntıya teslim etmeyin umudunuzu. tevekkül edin, elinizden geleni yaptıktan sonra, gerisini sahibinize teslim edin duayla.. Allah yardımcınız olsun.

  • Ummu Hamza Says:

   Kitaplarla aranız iyiyse
   Aiz el KarnÎ – Üzülme kitabı da zor dönemlerde çok yardımcı olabilecek, içinizi umutla, huzurla doldurmaya vesile olacak bir kitap Ayşegül kardeşim.

  • uşşaki Says:

   Ayşegül kardeşim Allah yar ve yardımcınız olsun inşaallah, dua müminin silahıdır derdi hep annem, bol bol istiğfar, salavat ve dua edin inşaallah. La havle..’yi okuyun, inşirah suresini okuyun… Yüce Mevlam eşinize ve onun gibilere hidayet nasip etsin, sizin emanet olduğunuzu yuvanın geçiminin erkeğin boynunda olduğunun idrakine varsın inşaallah. Allah vermeyeceği rahatlığı istetmez hayal ettirmezmiş inşaallah.. Sadece acele etmeden Allah duamı kabul etmedi demeden yılmadan 5 vakit namaza ve duaya devam edin… Unutmayın sizin durumunuzda olan çok kadın var belki daha kötü durumda olanlar, onun için ilaca nolur başlamayın bende gaflet ettim bazı ilaçları kullanmaya başlamıştım, ilaçların içinde hem helal olmayan maddeler var hemde bağımlı oluyorsunuz, böbreklerinizi harab ediyor zamanla …. yol yakınken atın ilaçları çöpe,

 11. ayşegül Says:

  bu mesajı sabahın 5’inde yazıyorum neden mi çünkü 10 yılın sonunda hastalandım günlerce uyuyamıyorum sonra 1-2 saatlik uyku ile okula gidiyorum. tüm bunların sebebi zorla çalıştırılmam. çalışmak istemiyorum dedikçe kavga ettik eşimle. asla kabul etmedi.hatta bir gün bana o zaman seninle neden evlendim dedi.bunu asla unutamıyırum deemekki beni hiç sevmemiş.Psikolojim öyle bozukki uyuyamama hastalığına yakalandım.Tabi yatakta dönüp durunca da yataktan kovuldum. belki daha iyi oldu şimdi daha rahat ağlaya biliyorum.Biliyormusunuz her gece çocuklarıma bakıp ağlıyorum ,işe giderken ağlıyorum.Ama bunları asla eşime söyleyemiyorum çünkü kavga eder.boşanmayı düşündüm ne değişecek yine çalışmak zorunda kalacam.Çalışmaktan nefret ediyorum.Çocuklarımı ben büyütemedim.Her şeylerini kaçırdım.Onları öyle özlüyorum ki. Okulda öyle yoruluyorum ki ,öyle doluyorum ki yine sinirimi çocuklarımdan çıkarıyorum.herşeye kızıyorum.Ne yapacağımı şaşırdım.Bazen her şeye rağmen işi bırakayım diyorun ama korkuyorum biliyorumki eşim beni kendisine yük görecek hayatı zindan edecek .şu anda bile cebime doğru dürüst para vermez üstüm başım iyi değildir. ona sorsan borçtan der. Bana kalırsa ise doymamazlıktan ve dünyayı kefene sokma çabasından.En büyük korkum sa ne biliyormusunuz çocuklarımın ahiretini kaybetmek çünkü onlara hiç bir şey veremiyorum .öğretemiyorum.Allah ben ve benim gibilerin yardımcısı olsun

  • ayşe Says:

   Allah yardımcınız olsun kardeşim.. Ne denir ki, duadan başka. Sizin, eşinizin ve çocuklarınızın kalbinden merhameti eksik etmesin, sizi de merhametiyle korusun, kuşatsın.

  • Cahide Says:

   Allah yardımcın olsun değerli kardeşim. Senin gibi evine dönmek isteyen tüm kardeşlerime yardım etsin, hayırlı kapılar açsın…:((

  • Ummu Hamza Says:

   Dualarınıza Rabbimin ilmi adedince amin, Rabbim zalimin zulmünden de en güzel şekilde kurtarsın kardeşim seni! Amin. Sen Rabbimizin emirlerine sıkı sıkı sarılmaya çalış kardeşim, O mazlumların muhakkak yardımcısıdır.

  • Zahide* Says:

   Böyle kalbimi üzen olaylarda düşünürüm: o duruma düşene mi üzülmeli yoksa o duruma düşürene veya birşey yapmadan seyredene mi? Mazlum (Allaha asi olmamak şartıyla) cennette derecesini yükseltirken acep biz ne haldeyiz? Rahat döşeklerde cennet kazanılır mı?
   Müslümana zarar yoktur , o her zaman ka^rdadır. Cenab-ı hakk herşeyi görüyor ve bizden iyi biliyor. Bir yaprak dahi O ‘ nsuz kımıldamıyor, hikmeti sonsuz rabbim, ne hikmetler gizledi kimbilir?
   Ayşegül kardeşim, Allah ebeden yar ve yardımcın olsun , O ne güzel dayanak. Hem bu fani dünyanın hiçbirşeyi aynı kalmıyor ki bunlar kalsın. Allah tez zamanda dünyevi sıkıntılarından kurtarsın, sabrının, çektiklerinin katkat ecrini ahirette versin. Amin.

  • Zeynep Says:

   Allah yardımcınız olsun..
   Allah deyyusların sayısını azaltsın.

  • Kardelen Says:

   ALLAH yardimcin olsun kardesim, esine de hidayet versin. InsALLAH tez zamanda bu sikintili günlerin gecmiste kalir.

  • hanimeli Says:

   guzel kardesim.. madem geceleri uyuyamiyorsun,abdestini al ve gece namazi kil kilabildigince… ardindan da Rabbimize yalvar… Namaz ve sabirla Allah’tan iste…..

   O Allah ki; herseye gücü yetendir..
   lutfuyla yardim etsin sana da..

  • yasemin AksuAslantaş Says:

   Aysegül hnm selamlar;anladgm kadaryla ögretmensiniz,olaylara bakıs açımızı degistirelim.Bakın MEB ogretmeniyseniz okulda gecen sureniz gunun yarisi kadardr,bence suan iyi örnek ogretmenlere cok ihtiyac var,birteblig ve irsad adina bir firsat olarak dusunun,ogrencilere yardmc olmayi dusunun bir kisi bile olsa yardmc olsanz belki de onun duasi ahiretinize vesile olacak sonra ogrtmn sohbetleri oluyor onlari takip edin,maneviyat bunun ilaci yasama sevinci ile dolacaksnz ben dersane ogretmeniyim 18.30lara kadar mesaim iki de cocugum var mutluyum hamdolsun,ama insanin tum dunyalik islerinde de gayesi olmali”ALLAH RIZASI”formmul bu bence!!Selametl:olumlu bakis açısı ve sohbetler ilactr ilac

 12. selma Says:

  Daha evvel yazmayi unuttum cahide kardesim,harika ve dogru bir yazi olmus,ama birilerine dokunmuski, bazi calisan bayanlarin hakaretlerini okuyoruz. Hem suclu, hem guclu lafi aklima geliyor…Sanki tovbe hasa biz emrediyoruz..

 13. zynp Says:

  yazınızın başlığı bence hiç hoş değil.. eve dönmek isteyen kadınlara dua ne demek oluyor? ben çalışan kadınım ve sokakta değilim evimdeyim çok şükür.çalışan kadın demek dışarılarda demek değildir..hemde tanıdıgım tüm ev hanımlarından daha çok evimdeyim.size ilginç bişey anlatayım bir komşum var.. kandil gecelerinde un helvası yapar yollar.bende onun tabagınA nezaman bişeyler koyup götürsem evde bulamam.defalarca gitmişliğim vardır.aylarca o tabak durur bende.kendiside zaten söylüyor beni evde bulamazsın diye.güya ev hanımı ama benden daha çok dışarlarda.. benim komşularım öğlene kadar yatar öğlen çocugunu okula yollar öğleden sonrada bol dedikodulu günlere giderler..misal yoğurdu bile kendileri yapmaz. hazır aalırlar.. allaha bin şükür, ev kadınlarından daha çok ilgiliyim evimle..yoğurdumu tereyağımı peynirimi bile kendim yaparım. yemeğimi akşamdan yapar ertesi güne hazır ederim..oğullarımın beslenme çantasına herzaman ev yapımı yiyecekler koyarım..ev hanımlarından daha çalışkanım.. çoğu ev hanımı marketten alınn saçma sapan bisküvi kraker türü şeylerle ve pasaklı gözü çapaklı okula yolluyor çocugunu..söylenecek şey çok da, nasıl olsa yayınlamazsınız benim yorumumu.. neyse.. bu yazıda bahsi geçen hanıma Allah yardım etsin herşey gönlünce olsun sokaklarda ise biran evvel evine dönsün inşallah.

  • Zeynep Says:

   zynp trkn sen hâlâ buralardamısın.?

   • Cahide Says:

    Zynp kardeşimizin kötü bir niyeti olduğuna inanmıyorum. Herkes olayı kendi açısından değerlendiriyor. Sanırım kendisinin iyi ve belki de rahat bir işi var. Ama çok zor şartlarda çalışan, çalıştırılan evine gerçekten özlem duyan kadınları fark edemiyor. Tıpkı Ayşegül gibi: (Bu yorumu belki kaçırırsınız diye buraya kopyalıyorum)

    ayşegül
    24.02.2014 / 5:19 am tarihinde gönderilmiş

    bu mesajı sabahın 5′inde yazıyorum neden mi çünkü 10 yılın sonunda hastalandım günlerce uyuyamıyorum sonra 1-2 saatlik uyku ile okula gidiyorum. tüm bunların sebebi zorla çalıştırılmam. çalışmak istemiyorum dedikçe kavga ettik eşimle. asla kabul etmedi.hatta bir gün bana o zaman seninle neden evlendim dedi.bunu asla unutamıyırum deemekki beni hiç sevmemiş.Psikolojim öyle bozukki uyuyamama hastalığına yakalandım.Tabi yatakta dönüp durunca da yataktan kovuldum. belki daha iyi oldu şimdi daha rahat ağlaya biliyorum.Biliyormusunuz her gece çocuklarıma bakıp ağlıyorum ,işe giderken ağlıyorum.Ama bunları asla eşime söyleyemiyorum çünkü kavga eder.boşanmayı düşündüm ne değişecek yine çalışmak zorunda kalacam.Çalışmaktan nefret ediyorum.Çocuklarımı ben büyütemedim.Her şeylerini kaçırdım.Onları öyle özlüyorum ki. Okulda öyle yoruluyorum ki ,öyle doluyorum ki yine sinirimi çocuklarımdan çıkarıyorum.herşeye kızıyorum.Ne yapacağımı şaşırdım.Bazen her şeye rağmen işi bırakayım diyorun ama korkuyorum biliyorumki eşim beni kendisine yük görecek hayatı zindan edecek .şu anda bile cebime doğru dürüst para vermez üstüm başım iyi değildir. ona sorsan borçtan der. Bana kalırsa ise doymamazlıktan ve dünyayı kefene sokma çabasından.En büyük korkum sa ne biliyormusunuz çocuklarımın ahiretini kaybetmek çünkü onlara hiç bir şey veremiyorum .öğretemiyorum.Allah ben ve benim gibilerin yardımcısı olsun

   • zynp Says:

    pardon? size ne oluyor? benim burada olmamdan rahatsız oluyorsanız okumayınız lütfen..Cahide hanım beni az çok tanımıştır ne demek istediğimi anlayacak kapasiteye sahip zeki bir bayan oldugunu düşünüyorum. siz anlamıyor yada yanlış anlıyorsanız o sizin probleminiz..ben sadece başlığı hoş bulmadım.bunu da cahide hanıma yazdım.. muhatabım siz değilsiniz…çoğu yazılarına da çok beğendim allah razı olsun böyle bir konuyu dile getirdiğiniz için diye mesaj attığım da olmuştur.ayrıca site sahibi siz olmadığınıza göre buralardan kimseyi kovmak haddinize düşmez. .. cahide hanım zaten istemediği yorumları yayınlamıyor. biraz saygı lütfen..

    • Cahide Says:

     Böyle atışmalara gerçekten hiç gerek yok. Ben böyle durumlarda hem arada kalıyor, hem çok üzülüyorum 😦

    • Zeynep Says:

     Biz kimseden rahatsız olmuyoruz eski nickinizi yazdım ki herkes herkesi bilsin üstelik nick kısaltarak veya değiştirerek gizlenemezsiniz unuttunuzmu herşeyi gören bilen (cc) var.

     Bize laf yetiştireceğinize Cahide’nin yazdıklarına bir cvp verme yeteneğiniz olsaymış ya..ama kim komşuları incelesin..demi

     • Cahide Says:

      Burada çalışan hanımları eleştirmiyoruz ki. Sadece onların çektiği sıkıntılardan bahsediyoruz. Evet bazılarının işi rahat olabilir, halinden memnundur ama, bahsi geçen hanımın durumunda olanlar bence çok daha fazla. Yorumlarda istemeyerek çalışanların, çalıştırılanların çok daha fazla olduğunu görüyoruz zaten.

      Kocası tarafından öldürülen kadınları ne kadar konuşuyorsak, zorla çalışmaya mecbur edilen, baskı gören kadınları da konuşmalıyız…

  • ayşe Says:

   yav siz acaip çalışkan bir bayansınız, hem yoğurt yap hem komşuların hayatıyla bu kadar ilgilen, hayret doğrusu.komşunun evine giden yoğurttan bile niye haberiniz var? nasreddin hoca kıvamında, bi “size ne” diyesim var ama neyse. dedikodunun, ölü eti yemenin gözü kör olsun, bu kötü sözlerinizi gidip komşularınıza anlatın.

   • zynp Says:

    benimde size ne?
    diyesim var.. sizinle muhatap olasım da hiç yok.. bayyy 🙂

   • Zeynep Says:

    Ayşeciim hatırladın mı bu zynp trkn nikli sorunlu olan kişi hani sen bi ara ilaç önermiştin..

    • ayşe Says:

     hatırladım abla. ben onu methetmenin beyhude bir çabasına daha gireyim;

     zynp trkn hanım, ne zaman bir konu hakkında yazı yazılsa; gelip başka insanların hayatlarından bahsediyorsunuz , bu insanlar sizin komşularınız, akrabalarınız, tanıdıklarınız. bir şekilde yüzyüze baktığınız yani MUHATAP olduğunuz insanlar, yüzlerine söyleyemeye cesaretiniz olmadığı konuları burada yazıp, kendinizce genellemeler, çıkarımlar yapıyorsunuz, suçluyorsunuz vs. durum bu iken, benimle muhatap olmak istememenize ancak sevinebilirim.

     işin bu tarafını geçelim; ev hanımlarını “dedikoducu, işsiz güçsüz” falan olarak genellerken; görünen o ki asıl siz onların dedikodusunu yapıyorsunuz. doğruluğu oldukça tartışmalı olarak anlattığınız bu bir iki örneğe bakıp; üst perdeden ahkam kesiyorsunuz hanımlar hakkında. e o zaman “size ne” diyemezsiniz. mümkünse başkasının evine giden yoğurtla ilgilenmeyin bu kadar, size de yazık, yoğurda da ayrana da..

     burda çalışmak istememesine rağmen, çevre baskısıyla dünyanın yükünü sırtlanmak zorunda kalan, evi-çocukları ile maddiyat arasında sıkışmış kadınların sıkıntılarından bahsediliyor, dertleşilip dualaşılıyor. bu sıkıntıları siz paylaşmıyor olsanız bile; bir müslüman olarak kardeşinize dua etmek yakışır, komşunuza bakıp “süper bir hayatım var” demek değil..

  • sserap Says:

   Bence biraz kendinizi dinlemelisiniz. Icdunyaniza yonelin. Cunku var sizde adini koyamadigim bir sey. Yazdiklarinizda benim gordugum kibir hor gorme giybet…

 14. Dualarını bekliyorum Says:

  Cahide hanım sana akıl danışmam gerekiyor once de cok yazdım sana ama artık yoruldum esim anlamıyor benimdini yonden zaten bilgili dEgil cumaya gitmez oruc tutmaz tahmin et 6 yıldan fazladır evliniz sadece bir gun annesi kurban arifesinde tutulan oruz 100 yıla denk demiş de tutmuş zaten aile de sorunlu dedikodu haset ve uygun düşmeyen bir cok sey esim zaten yardımcı olmuyor iki kızım var onlar icin korkuyorum bugün yine tartıştık kızlarıma bir sey veremiyorsun biraz gayret dedim vermeyeceğim diyor belki inatla ama emin ol hem bedenen hem ruhen yoruldum anlatacak öyle cok sey var ki annemle babam 30 yıllık evlilikten sonra boşandılar boşanmanın ne olduğunu bildigim icin cocuklarım adına korkuyorum çünkü onları boyle bir durumda tamamen sözleriyle zehirlenecekler çaresizim senden arkadaslarımdan dua istiyorum bende de hata cok eskiden namaz kılarsın devamlı olmasada simdi MevlaMin huzuruna çıkmaya utanıyorum ben ne yaptım ki neye layigim ki dua edin çalışmak zaten başlıcasına eziyet cocuklarıma iyi bir gelecek icin çalışıyorum ama maaşım bende degil ve ihtiyaclarını alamıyorum çünkü kaynanamlarin canlarının istedikleri onlarca seyden bize sıra gelmiyor bazen ben nasil bir aileye dusmusum diyorum daraldık artık güçlü görünmekten yoruldum çekip gidesim var ama ama evlatlarım ….Bazen babama cok kızıyorum hicbir zaman destekçim olmadı bu aileye karsı beni hep ezdirdi evlenecek başka kiz bulamadınız mı dedi ta nisanlilikta babamla annemle boşandığından beri görüşmüyorum onu belirteyim evladına kendini affetttirmesi gerekirken arkamda durmadı ah Cahide m ….

 15. feray Says:

  ben evde çok yoruluyorum. Okula gideyim de bi kafamı toplayayım diyorum. Hem ev Hem iş o kadar zor ki. Ama işe gidince kendime geliyorum. Evde kimse yardımcı değil bana, o kadar uğraşıyorum, eşimin eleştirilerine, stresine gene de maruz kalıyorum. Kendimi çok eksik ve değersiz hissediyorum ve çoook yoruluyorum. Okula gidince kendimi insan gibi hissedip azda olsa kenidme geliyorum ve güç toplıyorum. Ama Çoocuğumu çok seviyorum. İyi ki var, Bu kadar güzel bir şeyi nasıl hakketmişşim diye şükrediyorum. sevgiler…

  • Asli Says:

   Her insan degerlidir kusura bakmasinda esiniz bile olsa kimse icin kendinizi degersiz görmeyin siz allahin kulu olarak insan olarak degerlisiniz deger veren verir vermeyen kendi bilir inanin kendinizi uzdugunuze degmez sizde nekadar deger goruyorsaniz okadar verin

 16. ayse Says:

  Bu konuda yazmama karari aldiginizi yazmissiniz.sakın cahide hanim sakın…hocalarin bile bu tip konularda farzlari acikca ifade etmekten cekindikleri bir donemde sizin gibi dogruyu soyleyen insanlara ihtiyacimiz var.bircok insan eminim ki silkelenip kendini bir kez daha soruguluyordur…

 17. ayse Says:

  Para kazanan kadin hem evde hem de sosyal hayatlarinda tumuyle erkeklesmeye basliyor tabi erkeklerde gitgide kadinlasiyor.ailedeki roller karisiyor.halbuki Rasulullah sav. Efendimiz kadina benzeyen erkege erkege benzeyen kadina lanet ediyor.

 18. ayse Says:

  Son yillarin kanayan yarasina deginmissiniz.malesef artik kadinin c alismasi sosyal statusunu belirler hale geldi. ogluna gelin arayan kayinvalideler gelin adayinin ilk calisip calismadigini soruyor, diger taraftan anneler kizlarini calismasini ogutluyor.Ailenin temeline dinamit koyuyorlar haberleri yok..

 19. zeydef Says:

  Cok sukur bir koy okulunda calisiyorum. Oglen 12 ye kadar. Okuldan sonra esim ve çocuğu mla ve evimle ilgilenebiliyorum. Sanirim su soz çok dogru “bayanlar için en uygun meslek ogretmenlik”

 20. emin Says:

  Kadınlar yuvalarından çıkıp beşeri yoldan çıkarmış, yuvalarına dönmeli
  ﺍِﺫَﺍ ﺗَﺎَﻧَّﺚَ ﺍﻟﺮِّﺟَﺎﻝُ ﺍﻟﺴُّﻔَﻬَﺎﺀُ ﺑِﺎﻟْﻬَﻮَﺳَﺎﺕِ ٭ ﺍِﺫًﺍ ﺗَﺮَﺟَّﻞَ ﺍﻟﻨِّﺴَﺎﺀُ ﺍﻟﻨَّﺎﺷِﺰَﺍﺕُ ﺑِﺎﻟْﻮَﻗَﺎﺣَﺎﺕِ

  Söz Mimsiz medeniyet, taife-i nisayı yuvalardan uçurmuş, hürmetleri de kırmış, mebzul metaı yapmış. Şer’-i İslâm onları
  Rahmeten davet eder eski yuvalarına. Hürmetleri orada, rahatları evlerde, hayat-ı ailede. Temizlik zînetleri.
  Haşmetleri, hüsn-ü hulk; lütf-u cemali, ismet; hüsn-ü kemali, şefkat; eğlencesi, evlâdı. Bunca esbab-ı ifsad, demir-sebat kararı
  Lâzımdır tâ dayansın. Bir meclis-i ihvanda güzel karı girdikçe riya ile rekabet, hased ile hodgâmlık debretir damarları!
  Yatmış olan hevesat, birdenbire uyanır. Taife-i nisada serbestî inkişafı, sebeb olmuş beşerde ahlâk-ı seyyienin birdenbire inkişafı.

  Sözler – 727

 21. bahar Says:

  Slm.konusulanlarin coguna hak veriyorum.ozellikle kucuk cocugu olan anneler calismamali.ama meseleye diger taraftan bakarsak,kadinlar aslinda islami egitimi olmayan erkekler yuzunden calisiyor.birde sunu demek istiyorum, calismak okadarda kotu degil.onemli olan uygun kosullarda calismak.mahremiyet sinirlari onemli.toplumun kadinlarada ihtiyaci var.ben saglik calisaniydim suan evdeyim.bir doktora ihtiyacim oldugunda cok istiyorum bayan olmasini.3 hafta disciye gittim.erkek idi.1 saat boyunca disimle ugrasti.ister istemez adam yakin duruyordu.o disci bayan olsa daha iyi olmazmiydi?birde bence bayanlar calistiklariortamlarda tavirlarini net ortaya koymalilar.disardann cok yabani,antisempatik vs hos olmayan yakistirmalara magruz kalinacak ama zamanla hersey kabullenilecek.almanyada bir suru ortulu doktor hemsire var.bir cogu islami ilkeleri olan bu bayanlar gayet iyi sartlarda,namazlarini dahi hastanede kilmak kosuluyla calisiyorlar.ve kimse tarafindan rahatsiz edilmiyorlar.ve belki klise olacak ama yurt disinda gercekten vasifli,kariyer sahibi bay bayan muslumanlara ihtiyacimiz var.is arkadasi sayesinde musluman olan bircok alman var.bunun icin esnek yasamaniza gerek yok.siz dininizden vazgecmeyin,taviz vermeyin zaten bir sure sonra ilgilerini cekiyorsunuz ve islama karsi ilgi uyandiriyorsunuz.cunku gordukleri ve duyduklari islam bambaska oluyor.siz ne dusunuyorsunuz bu konuda?

  • Ummu Hamza Says:

   Kardeşim şartlara birebir uyulduktan, öncelikler ihmal edilmedikten,annelikten, eşlikten, kadınlıktan vazgeçilmediği (kadınlık derken kesinlikle herkesin gözüne zorla sokulmaya çalışılan, mahrem namahrem fark etmeksizin sunulan vücutları kastetmiyorum ) ,kendi nefsine de zulmetmediği sürece, Allah ın sınırları aşılmadıktan,çalıştığı iş de yapısına uygun olduktan sonra nasıl biz kötü deriz? Şartları koyduktan sonra dinimiz buna caiz demiş,biz nasıl haram,kötü deriz? Ama caiz denen şeyi de kendi kafamıza göre mecburiyetlerle farz-ı ayn, olmazsa olmaz gibi de asla gösteremeyiz. Sen böyle demiyorsun zannımca; ama türkiyede çoğunluğa sorsan şu devirde diplomaya, çalışmaya zorunlusun, mecbursun, şart(!) Zaten böyle gösterile gösterile,herkes birbirine hakkı tavsiye eder gibi bunu tavsiye etmeye başlayınca bırak bayan çalışana ihtiyaç duymayı,erkekler neredeyse erkek çalışana zor rastlayacak. Bazen mecbur kalıp da yolumuzun düştüğü çarşıdan geçerken bi bakalım etrafımıza bayanlar gerçekten hepsi kendilerine bu kadar ihtiyaç olduğu için mi dışardalar?

   Türkiyede genelde yaygın olan durum şu: çalışmıyorsan tüm felaket senaryolarına adaysın,hadi kocan ölürse hadi boşanırsan hadi çalışmak zorunda kalırsan? okulu ya da işi bırakmışsan ya evlenmek için, ya baban okutmadı, ya kocan çalıştırmadı ya da kafan basmıyor he tabi bide akılsızlık ettin(!) bir kızın o bozuk ortamdan rahatsızlığı, okula, işe giderken binilen o tıkış tıkış otobüslerin dolmuşların tiksinçliği, rahatsız ediciliği, girdiğin o çevrede onca bozuk olana uyup değişmekten, onlar gibi olmaktan korkması evlerinde bolca dizi izleyen teyzelerin aklına bile gelmiyor, hem zaten onlara mecbursun canım, mecbur (!). Gerçekten bazıları insanı mecbur eder gibi davranıyorlar, ellerinden gelse dilleriyle resmen seni sürükleyip işyerine bırakacaklar, sen yeter ki iste nasıl da destek olmaya hazırlar, biri çocuğuna bakar, diğeri İslam ı yaşaman için göstermediği çabayı, senin de maaşın olsun, sizin de eviniz olsun diye öyle parlak vaatler sunar, destek olur ki sana. E teyzecim çok istiyorsan sana bir iş bulalım; aman canım ben bu yaşımdan sonra… diye hemen savuşturur kendisinden. İnanır mısın ailen bile sanki başlarını eğdiren bir iş yapmışsın gibi üniversiteyi, işi bıraktığını söylemeye nasıl da utanıyor.

   inşaat mühendisliği okuyorsan bile elinde diploman olmuş olacak,hem kocan kötü çıkarsa, boşanman gerekirse?Şaka değil sadece benim tanıdıklarımın içinde bile iki inşaat mühendisliği okuyan var,ama o biri bile ben çalışmayacağım diye diye zorla okuyor,ve hamdolsun şimdi kendisini çalıştırmayı galiba hiç düşünmeyen islami bilinci olan biriyle sözlenmiş, o gerçekten durmundan rahatsızdı, niyetini aldı ve Rabbim istediğini nasip ediyor inşaallah ona, özlemini duyduğu evde durmayı.

   Fabrika çalışanıysan, o maşallah nasıl da dişini tırnağına takıp mücadele ediyor, ayaklarının üzerinde durup kocasına yardım ediyor.

   Üniversite mi dedin, canım onca erkekğin içindesin ama napalım mecbursun, öğretmensen gerekirse örtünü çıkara çıkara,bazen namazlarını kazaya bıraka bıraka hizmet(!) edecek, süper imanlı nesiller yetiştireceksin, ama biliyor musun niyetim bu diyenlerin bile birçoğu aldıkları sıfır evin kredisini ödüyor ya bir yandan, işte burda da düşünüyor insan gerçekten niyeti İslama hizmet mi yoksa bir evimiz olsun da okula da gitmişken birkaç dini bir şey anlatayım nefsimi rahatlatayım mı? 😦 Şimdi öyle bi hizmet anlayışı ortaya çıktı ki tesettürü uygulamayan, namaz kılmayan kardeşler dahi çıkıp ben İslama,vatanıma milletime hizmet ediyorum diyor yâ hu, el insaf. Tamam vatanına hizmet ediyorsundur ama İslama hizmette önce kendinden bi başla hele.

   Bunlarda bi samimiyetsizlik var kardeşim, bir de ciddi hem de çok ciddi anlamda bi bilinç kayması, dünya ahireti kazanmak içindir anlayışının yerini, dünyaya bi daha gelmeyeceksin ki, onu da rahat yaşa anlayışının alması var. Belki niyetler iyi(?) ama bulunan çareler çare mi?Gidilen yol İslam caddesinden geçiyor my?Mesele o.

   Velhasıl her duruma göre kılıf bulununca, ortaya insanın içini burkan durumlar da doğal olarak çıkıyor; evinin özlemiyle yanıp tutuşan kadınlar, ev uğruna,daha lüks yaşam uğruna anne kucağında olması gereken çağda bakıcıda,kreşte olan çocuklar, kendi görevini dahi erkekçe üstlenmeyip karısından gelecek, kızından gelecek maaşın yolunu gözleyen adam diyemediğim adam(!) lar, onlardan para gelmezse ailesini hazıryiyici gören, kadın eline bakan zavallılar…
   ya başına kötü bir şey gelirse korkularını çoğu şeye garanti (!) görülen o kağıt parçasıyla namı diğer diplomayla savuşturmaya çalışan, evlatlarının kanının en deli aktığı dönemlerde onların evliliği için bile,kız olsa dahi kpss yi kazanmasını şart koşan aileler… 😦 😦 😦

   Velhasıl öncelikler listemizin başına Allah ı ve O nun rızasını koyalım,ne yapıyorsak öyle yapalım,tabi bunu yaparken de kendi keyfimizce değil, yine O’nun bizden istediği şekilde yapalım. Bir de ahirette savunamayacağımız mazeretleri dünyada da savunmayalım.

   Çok uzattım hakkını helal edesin, geçmişte konuşup yeterince haykıramadıklarımın acısı buradan çıktı sanki :S sorduklarının cevabı da bunlar değil belki, kusura bakmayasın. İnsan bazen içi en çok neyden yanarsa dili de her yerde onu söylüyor,benim yazdıklarımı bunlardan ibaret say istersen.
   Rabbim bilerek bilmeyerek yazdığım,yaptığım yanlışları da affetsin.
   Bu konuda konuşma sınırımı aştım sanki yine,bebeğim uyandı, ben susar, selametle.

 22. *kahverengi* Says:

  Daha çok şey yazmak, paylaşmak isterdim, çünkü bu konu içimi çok acıtan, bunalıma sürükleyen bir konu ama zaten bir hayli uzun yazmışım, yer kapladığı için hakkınızı helal edin…hem de bugünkü enerjimin tükenmesine çok az kaldı, selametle…

 23. *kahverengi* Says:

  Esselamü aleyküm…ne çok şey yazasım var ama halim, mecalim yok,neden? Yorgunluktan? Neden? iş hayatı beni yiyip bitiriyor, evde yerimden hiç kalkmadan saatlerce bir bitki gibi kımıldayamayacak hale getirdiğinden, parmaklarımı oynatmaya halim kalmadığından…gözlerim düşüyor şuan ve yüzüm yorgunluktan başka bir şekil almış olmasına rağmen bu yazıyı ve yazılanları okumak için direndim ve yazmadan edemedim. Zaten Cahidemin bu konu ile alakalı yazılarını okuyunca bir kaç ay bunalıma giriyorum, her şey beni daha da bunaltıyor iş hayatıyla ilgili…Eşim, Allah kendisinden razı olsun, iyi insandır( maalesef dini açıdan çok bilgili değil, doğduğu büyüdüğü ortam itibariyle bu pek de mümkün olmamış ama elhamdülillah belli başlı farzları yerine getirmeye çalışırız , sorun ağacın yaşken eğilmemiş olması), elinden geldiğince de yardımcı oluyor bana ama bugünkü şartlarda, maddi olarak sıkıntı çekmemek için ikimizin de çalışması gerektiğine inanıyor. Zaman zaman şaka yapar, piyangodan para çıkarsa çalıştırmayacağım seni diye, ben de o nasıl olsa olmayacak derim çünkü piyangoyla işimiz yok ve Allah öylesini versin istemem hiç…ne yapacağımı bilemiyorum, elimden gelen tek şey dua etmek ve yavaş yavaş içten içe eşimin kafasına bunu yerleştirmek…yani her fırsatta bunu söylüyorum, eminim ki kendi ailesinin bu maddiyat hırsı olmasa biz kendi başımıza tek maaşla da geçinir gideriz. Ama eşimin babası kendi kardeşlerinin çocuklarıyla, akraba çocuklarıyla karşılaştırıyor bizi sürekli…arabamız da olmalıymış evimiz de…çevremizde hep bunun hırsı ile dolaşan insanlar var, ev almak lazım, araba almak lazım, varsa değiştirip daha iyisini almak lazım, bankada şu kadar paranın olması lazım…düşünüyorum bizim gayemiz bu mu diye…Evimiz olacaksa cennette olsun… inanın ne evde ne arabada gözüm yok, hani bazen iyi bir şey diyorum elbette ama ev almak için ya da araba almak için kredi çekip beş yıl on yıl kendimi köleleştirmek istemiyorum. Kredi ödemek için çalışmaktan bıktım artık, olmuyor, birikmiyor, mesela yakında evlat sahibi olmak için tedaviye başlamayı düşünüyoruz ve yine kredi gerekecek belki, bense diyorum ki Allah’ım krediye zamanında, bilmezken günahını, yeterince bulaştık zaten, evladıma da bu yolla kavuşmasam? Bir günaha girerek hayırlı bir şey istemek ve sonrasında bunun için çalışmak, çalışmak, çalışmak gerekecek, çünkü tek maaşla kredi ev kirası o bu şu dönmeyecek çark. İstemiyorum böyle olmasını( maalesef benzer durumu yaşayan bir çok kişi var, lütfen kimse üzerine alınmasın, niyetim kimseyi incitmek değil…)

  Mesele sadece maddiyat da değil, bir kadın olarak inanın bazen içim acıyor, utanıyorum eşime adam gibi yemek yapamamaktan, evimi eşimle birlikte temizlemekten, gün oluyor yorgunluktan ben yemek bile yapamıyorum da eşim yapıyor…Allah razı olsun, ama istemezdim açıkçası,istemiyorum…ona istediği yemekleri yapmış olarak onu karşılamayı, ibadetlerimi doğru dürüst yapabilmeyi, evde kendimi yetiştirmek için istediklerimi yapabilmeye enerjimin olmasını, yorgunluktan hastalanmamayı, onca stresi yaşayıp hayatımı mahvetmemeyi isterdim…hafta içi bitik haldeyim resmen, ne kendime ne eşime ne evime hayrım dokunuyor…ne zaman sona erecek bu çile bilemiyorum. Evladım olursa, Rabbim nasip ederse onu ben yetiştirmek istiyorum, daha bir de bu kısmı var işin…Kadın evde olmalı, isteyen çalışsın ama toptan bu ”kadın çalışmalı” zihniyeti değişmeli asıl, erkekler kadına çalışınca değer verip, çalışmayınca onu değersizleştirmekten vazgeçmeli… bir çok arkadaşım, yakınım çalışmazlarsa eşlerinin kendilerine değer vermeyecek olduğunu bildiğinden çalışıyor ya da tam tersi, değer görmediklerinden çalışmak istiyor…Eşlerimiz, erkekler eğer İslam ahlakından azıcık almış olsalardı bu dünyanın geçici heveslerini öncelikleri haline getirmezlerdi…Rabbim hepimize yardımcı olsun, dualarımızı kabul buyursun…

 24. Derya Says:

  Ne zamandır düşünüyorum bu konu ile ilgili. Aklımda söyle bir çözüm var. Yetkili makamlara yazi yazmalı diyorum, çalışan kadınlara ödemeli erken emeklilik hakkı verilse, isteyenler emekli olsa hem işsizler icin is alanı da açılmaz mı? Bir ara böyle çalısmalar vardı ama sanırım üç cocuğu olanlar içindi. Hiç cocuğu olmayanın canı yok mu? Bununla ilgili nerelere nasil bir yazi yazmalıyım? Belki yazılar arttıkça birilerinin dikkatini çeker ne dersiniz?

  • sserap Says:

   BIMER uzerinden hem calisma ve sosyal guvenlik bakanligina hem aile ve sosyal politikalar bakanligina bahsettiginiz konuda bir calisma olup olmadigini sorabilirsiniz. Verecekleri cevabi bizimlede paylasirsaniz iyi olur.

 25. Hanife Says:

  Merhaba,

  Genelleme yapmak cok yanlis. Bende calisan bir bayanim ve iki cocugum var. parttime bir iste calisiyorum, haftanin 3 gunu. Cocuklarim sadece haftanin bir gunu okul sonrasi 3 saat krese gidiyor. Gayet guzelde bir maasim var. haliyle calistigim 3 gun erken kalkiyorum. Millet cocuklari gonderip uyku keyfi yaparken, ya da kahve elinde tv seyrederken ben calisiyorum. Tembel bir yapim olmadigi icin sikayetcide degilim bu durumdan. Her aksam yemegimde hazir olur, evimde temiz olur. Hicte oyle acinacak, zavalli bir bayan degilim. Esim ister calis, ister calisma, o senin bilecegin is diyor. Evin gecimini saglamak onun sorumlulugu, dogal olarak. O yuzden her calisani ayni kefeye koyamayiz. Ayrica ben Hollandada yasiyorum, burda part-time calismak cok yaygin. Yani sartlariniza gore calisma saatlerini ve gunlerini ayarlayabiliyorsunuz. Acikcasi bircok ev hanimindan cok daha faydali isler yaptigimi dusunuyorum. Hem aileme hem cevreme faydam oluyor. Bence dualar kendini mutsuz hisseden bayanlara gitsin. Maddi bagimliliktan dolayi mutsuz bir hayat suren cok bayan var, birde bu yonuyle bakmak lazim.

  • selma Says:

   Allah mutlulugunu daim etsin hanife kardesim,ama calismak ister parttime olsun ister full,dinimize uygun olup olmadigini tartmakta lazim,ki calisan bayanlar ister istemez erkeklerle muhatap olmak zorundalar,evet evet Allah seni daha mutlu etsin.herkez kendi secimini kendi yapar hayat senin..sen uzerine alinma,dualarimiz zaten calismaktan sikayetci olan,cocuklarini ozleyen ve onlari annesiz birakan bundan vicdanlari sizlayan annelere..ayrica calismayan bayanlara uyuyan kahve keyfi yapan kisacasi tembel lakabini yakistirmanda hos olmadi.. Musluman kadin sabah namazina kalkar,onu eda eder,kuranini okur,evine ve ailesine hizmete baslar,yedirir doyurur toplar yikar,oglen vakti gelir ve evdedir! namazini kilma sansina erer, cocuklariyla ilgilenir,evin duzen ve ailesine gore program yapar belki aksam ustu bir yuruyus planlar vs vs .yani hanife kardesim,Calismayan bayanlar evde calisir.Dedigin gibi (asalak) degildir!

  • sserap Says:

   Lafa genelleme yapmak cok yanlis diye basliyorsunuz sonrada calismayan hanimlar hakkinda genelleme yapiyorsunuz. Siniyor mu icinize bu durum?
   Calismayan her kadin cocugunu okula gonderip uyukluyor ya da elinde kahve tv karsisinda pinekliyor oyle mi? Ben calismiyorum ve gune sabah namaziyla baslayip gun icerisinde bes dakikalik bir kestirme bile yapmadan geceyi ediyorum. Birde ustune ustluk bebegim kucuk oldugu icin gece kesintisiz de uyumuyorum. E ben sizin cizdiginiz calismayan kadin profilinize uymuyorum bu durumda. Haa dunyada tek oldugumuda dusunmuyorum. Yasami benimkine benzeyen kadinlara haksizlik ediyorsunuz. Silin artik kafanizdan su cocugu okula sepetleyip yataga kosan ev hanimi imajini.
   Calistigim icin haliyle haftanin uc gunu erken kaliyorum demissiniz ya calismadiginiz gunler seriyorsunuz yani. E biz hergun erken kalkiyoruz haftasonu falanda farketmiyor ne olacak?
   Evhanimlarindan daha faydali isler yapiyorsunuz tabi burayi atlamayalim. Buldunuz mu kanserin caresini? Haftada uc gun calismayla dunya bensiz donmez kivamina gelmissiniz birde yedi gun calisiyor oldugunuzu dusunmek bile istemiyorum.
   Tembel bir karakteriniz olmadigi icin sikayette etmiyorsunuz yani calismaktan memnun olmayan kadinlari tembellik etmekle sucluyorsunuz o da guzel.
   Ve tabi her zamanki gibi evim temiz her zaman yemegim var cocuklarim mutlu bla bla bla…
   Maddi imkanlari dusuk oldugu ya da bir maas karti olmadigi halde mutlu olan insanlarda var bence siz bu acidan bir bakin yaziyida tekrar okuyun.

   • hatice Says:

    Serap abla verdiğin cevapları çok beğeniyorum 🙂
    Bu arada bugün kitapçıya gitmiştim. Hemen hemen her türden kitap vardı. Çocuklar için yemek tarifi olan bir kitap gözüme çarptı. Neden bilmiyorum aklıma birden sen geldin 🙂 🙂

    • hatice Says:

     Yazarın adı seraptı galiba. Bende dalgınlıktan olsa gerek soyadını kafamda tamamladım çatan diye 🙂 bir de kendi kendimi inandırmış olmamın dışında şaşırıp kitaba iyice yaklaştım doğru mu diye 🙂 🙂
     İsimden çağrışım yapmış olabilir 🙂

   • Zeynep Says:

    Serapcıım seni seviyorum ❤️

   • Hanife Says:

    Serap hanim, cok sinirlenmissiniz anlasilan. Her firsatta calisan bayanlara yuklenilen bir sitede, bende calisan bir bayan olarak herkesi ayni kefeye koymanin dogru olmadigini anlatmaya calistim. Ama buna bile tahammulunuz yok. Her cumlemi inceleyip acik yakalamaya calismissiniz… Ben calismayan ‘bircok’ bayandan faydali oldugumu dusunuyorum derken siz direk sahsimi hedef alip ‘ dunya bensiz donmez’ , gibi ifadeleri yakistiriyorsunuz. Ayrica cumleninizin sonuna ‘ bla bla bla’ ekleyip beni kucumsuyorsunuz. Yakisti mi musluman bir bayana boyle konusmalar?? Ama ibre size donunce hersey mubah degil mi?

    Evet, inanmak istemesenizde, sadece kendi istedigi icin calisan, ve esiyle , isiyle, cocuklariyla mutlu olan, ayni anda evine de , akrabalarina da yetisen bayanlar var… Birdaha da yazarken sahsimi taniyormus gibi direk bana yonelik yazmamanizi rica ediyorum. Yazarsanizda size Allaha havale ediyorum..

    • sserap Says:

     Yoo hic sinirlenmemistim, su anda gayet sakinim. Yazi gule oynaya calisanlarla ilgili olmadigi halde muhim tespitlerde bulunmussunuz bende cevap hakkimi kullandim bu gayet normal. Yazdiklarimi tekrar okudum hicbir cumlesini degistirme ihtiyaci hissetmedim.
     Bu yorumunuzun ozu su ki; burasi her firsatta calisan bayanlara yuklenilen bir site. Himm, peki.

  • Kutlu Elif Says:

   Hollanda’da yaşayıp Türkiye’de olup bitene hüküm mü veriyorsun? ilginç 🙂

   • Hanife Says:

    Butun bu calisan bayanlara yonelik elestiriler sadece Turkiyede ki bayanlar icinmiydi? Konu calisan bayanlarsa, nerde yasadigimin onemi yok sanirim.

 26. Aysel Says:

  Ahhh ahhhh Cahide kardeşim yarama tuz bastınız bende çalışan anne olarak neler kaybettiğimizin üzüntüsü içindeyim allah hepimizin yar ve yardımçısı olsun en çok evde kalıp ibadetimi yapmak çocuklarım eşim geldiğinde yorgun olmadan onları güler yüzle karşılamak malesef ben bunları yaşayamayan bir anneyim bu yüzdende çok sinirli ve stresliyim allaha emanet olun selamlar

  • Aysel Says:

   Size komik bir olayı anlatmak istiyorum oğlun beş altı yaşlarındaydı an dakika yanlız evde kaldı ona birisi telefon ederse annem çamaşır hanede dersin dedim arkadaşım aramış teyze annem işte ama ben sana çamaşır hanede demem lazım demiş ona çok gülmğştük bir zamanlar

 27. Zeynep Says:

  Facebook sayfanda bu yazının altına Elif Dağ hanım çok güzel bir yorum yapmış.Allah razı olsun.

 28. hüsmen Says:

  Ekonomik durumu iyi olan hanımlar kendi işinde çalışmalı diye düşünüyorum.. Sabahın erken saatinde itiş ,kakış metrobüse binmek zorunda kalan bacılarımın, kardeşlerimin ,kızlarımın durumuna üzülüyorum ama yapabileceğim bir şey yok. En azından ulaşımın rahatlaması için hanımlar ile erkekerin otobüsleri ayrılabilir..Tabi ki bazı bayanların itirazlarını duyar gibiyim.. Amacım kimseyi eleştirmek ,üzmek değil , duygularımı paylaşmaktan başka bir düşüncem yok..Herkeze iyi akşamlar..

 29. SABİNA Says:

  Her kese iyi günler . Ben 27 yaşlı evli iki çocuklu bu yıl İslam Üniversitesini kazanan bir anneyem. Dinimizi o kadar çok seviyorum ki ilahıyyatçı olmaga karar verdim ve sınavı kazandım. Kızım orta 2 gidiyor , oglumda bu yıl okula başlayacak . Lakin ben üniversiteyi dondurdum oğlum için, şimdi nasıl yapsam bilmiyorum. Allah her kesin yardımcısı olsun.

 30. Nida Says:

  Bismilllahirrahmanirrahim,
  Bu siteye sadece yemek tarifleri için bakıyordum. Bugun yazıları okudum tesadüfen.
  İşe giderken benim gibi üzülen ağlayanlar da varmış…
  Bir bayanı çalıştıran zihniyete, onun kazanacağı 1,000 TL yi kar sayan zihniyete yazıklar olsun.
  Bize ailemize çocuklarımıza nelerin kaybettirdiğini hesaplayan yok.
  Allah bütün hanımlara hayırlı kapılar açsın, kimseye muhtaç etmesin Amin.

 31. Ummu Hamza Says:

  Bide sen alma öyle kararlar ablam 😦 sen en güzel şekilde hatırlat, duymak istemeyen kulağını tıkar, görmek istemeyen buraya girmez, sen niye susacaksın ki hakkı söyledikten sonra?

 32. Ceren Says:

  15 senedir çalışıyorum. 1.5 yaşında kızım var. 6 aylıktan itibaren isteyerek ve koşarak çalışmaya başladım. Taki bu mutluluk, kızım yeni şeyler yapmaya başladığında bunu kendim deneyimlemeyip, bütün ilkleri bakıcımın yaşayıp bana anlatmasıyla bitti. Aklım evde kızımla beraber olmakta. Onunla yapacağım şeylerin hayalini kuruyorum sürekli. Ş İki maaş biraz zor geçiniyoruz, maaşlarımız iyi olmasına rağmen. şimdi ben ne yapayım? 4100 günlük primimi yakıp istifa mı edeyim ? bir yandan da bir süre sonra sıkılacaksın, zaten geçinemeyeceksin ne yapacaksın sonra, böyle rahat bir işi bir daha bulamazsın. aynı şartlarda işe dönmek istesen giremezin diyorum, bir yandan da kızımla zaman geçirmediğim için vicdan azabı çekiyorum. Ne yapayım söyleyin ?

  • sserap Says:

   Bu zamanda kiz cocugu yetistirmenin zorlugunu, onemini dusunun. Bir tarafa iffetli, alni secdeli bir anne yetistirmeyi koyun diger tarafa birikmis primlerinizi. Hangisi agir basiyorsa onu secin. Allah rizasi icin dunyalik seyleri elimizin tersiyle itmedigimiz icin bu haldeyiz unutmayin. O’ndan oyle uzaklastik, O’na oyle yabancilastik ki bizi kendi halimize terk etti. Kulaginiza surekli Allah in razi olmayacagi seyleri fisildayan seytandan yine Allah a siginin. Rizkinizi sizin calismaniza baglamissiniz ama rizki veren Allah tir. Siz calismasanizda verir O bir sekilde, yetmez dediginizi yettirir. Bizim aklimizin ermedigine O’nun gucu yeter. Ummete bir anne yetistireceksiniz, onemini dusunup hickiriklarla secdeye kapanin. Vallahi isiniz cok zor, isimiz zor kardesim. Allah yardimcimiz olsun.

 33. Ummu Hamza Says:

  Bir türlü ait olunamayan büyük ve soğuk üniversite sıraları,üzerine giderayak ‘Asr’a yemin olsun ki insanlar hüsrandadır’ yazılan, kula kulluğu terkedişin habercisi olan ayetlerin 0.5 uçlu kalemlerle nakşedildiği sıralar.. Sizler samimi yüreklerin sizi ellerinin tersiyle itişini, ”ben bir kızım kız! bunca dengesizin,bunca erkeğin içinde o temiz,saf yüreğimi nasıl korurum? Nasıl bir çiçek narinliğinde olan duygularım bunca ahlaksızlığa şahit olurken saf ve temiz ve duru kalır?” diye diye sizden kopuşunu iyi bilirsiniz. Hani onlar gözlerinin içi parlaya parlaya ‘hamdolsun okul belasından kurtuldum,artık evimdeyiiim” diye sevinçten gözleri parlayan kızlar, baharı müjdeleyen narin,mis kokulu çiçekler gibi birbirlerine hür oluşlarını müjdeleyen kızlar,hani diplomanın kölesi olmak istemiyorum diyerek, süslü kağıtlarınızı ‘sizin olsun’ diyerek küçümseyen kızlar… Yerine getiremediği tesettürü için, okulda güç bela kılabildiği namazları evde daha rahat, huzurluca kılabilmek için, onca erkeğin bakışından kızaran yüzünü pis bakışlardan korumak için okullardan evlerine hicret eden kızlar… Hepinize selam olsun samimi ve cesur yürekler…

  Bir odaya tıkışılmış erkek- kadın içiçe muhabbetler gırla giderken asla ait olunamayan rahat (!) konforlu (!) masalar, dışarda kimilerinin imrendiği, masabaşı iş diye diye başına taç ettiği masalar… Sizin terkedilmezliğinizi düşünenlere inat kaç mümine tarafından terk edildiniz? Kaç kızkardeş sizleri ve o soğuk yüzleri, sahte ve yapmacık gülüşlerin kendisini eleverdiği yüzleri, ”ne haliniz varsa görün; ama ben yokum” diyerek, insanların bön bön baktığı geniş, büyük, çekici olmayan tesettürünü savura savura terk etti? Kaç anne kocam çalışırken, bebeğime başkası bakarken ben sana değil evime dönmeye mecburum, yorulan yüreğimi evimde dinlendirmeye mecburum, vicdanımı Rabbimin benden istediklerini yaparak susturmaya mecburum, dercesine bakış atarak seni başkalarına bıraktı ey masa?

  Ey Rabbi uğruna terk edilen masalar ve sıralar, bilin ki boşluğunuz zaferimizdir inşaallah!!!

  Ey bizleri sokaklara dökmek için uğraşan pis düşünceli, haysiyet yoksunu varlıklar, bilin ki hâlâ mutluluğu aslına uygun, bir çiçek gibi yaşamaya çalışarak bulan, yüzüne, bedenine pis bakışları, hayvani düşünceleri uzandırtmayan, tesettürünü kalkan gibi bürünen gencecik çiçekler, kem nazarlarla kendini soldurtmayacak kadar bilinçli çiçekler de var elhamdulillah. Kaybınız kazancımızdır inşaallah!!!

  Siz; durumundan sıkıntı duyan, içi acıyan, yüreği ezilen kardeşlerim, Rabbim samimiyetinizi muhafaza etsin ve en güzel kurtarışla sizleri ve ezilmemek için çırpınan yüreklerinizi azad etsin. Amin.
  Rabbim okuyanı da yazanı da Senin için yaşayıp Senin için ölen samimilerden eyle, amin.

  • Cahide Says:

   “Bir odaya tıkışılmış erkek- kadın içiçe muhabbetler gırla giderken asla ait olunamayan rahat (!) konforlu (!) masalar, dışarda kimilerinin imrendiği, masabaşı iş diye diye başına taç ettiği masalar…”

   Maşallahu la guvvete illa billah!

  • Toprak Says:

   ………çok güzel bir yorumdu…….

   • Ummu Hamza Says:

    Allah razı olsun kardeşim,burada ettiğin gönülden duaların hepsine de yürekten amiin.

  • berna Says:

   ağlatmayın beni artık ne olur :(((((

  • uşşaki Says:

   Allah razı olsun güzel yazınız için bütün gönlümle AMİN diyorum, Rabbim sen yardım et bizlere, eşlerimize iman ve vucüt kuvveti ver ki, çekip alsınlar bizi….

 34. sakdogan Says:

  Herşeyi bir kenara bırakın ; çalışan bir anne olarak dünyanın hiç bir maddiyatını evladımla geçirebileceğim anlara değişmezdim elimde olsaydı. Durumumu daha önceki yazılardan birinde belirtmiştim. Konumuz çalışan anneler- kadınlar idi. O yüzden tekrar neden çalışmak zorunda olduğumu anlatmayacağım. Cahide Hanım ben ve benim gibi çalışmak zorunda olan kadınlara ve çocuklarımıza dua edin. İnanın çok çok zor. O kadar bezdim ki çalışmaktan bazen kendimden korkuyorum…

  • ömerinannesi Says:

   Siteye yeni üye oldum. Her gün girip inceliyordum ama inanın bu yazıya yorum yazabilmek için üye oldum çünkü ben de aynı durumdayım. Bu yıl doğum iznindeyim, 5 aylık bebeğim var ama gelecek yıl çalışmak zorundayım. Çocuğumu arkamda bırakıp gitmeyi aynen sakdogan arkadaşımızın dediği gibi çocuğumla geçireceğim zamanı iş yerinde tüketmeyi hiç istemiyorum. Her gün dua ediyorum “Allahım bir kapı aç bana” diye. Evde yapabileceğim herhangi bir işe de razıyım, mezun olduğum okul, kariyer vs. umrumda bile değil. Ben çocuğunu evinde büyüten, inşallah büyüyüp okula gittiğinde onu evde bekleyen, kek kokularıyla karşılayan bir anne olmak istiyorum. Bunu yazarken de ağlamak üzereyim, dua istiyorum. Lütfen birbirimize dua edelim. Müminin, mümin kardeşi için ettiği dua kabul olur inşallah.

   • uşşaki Says:

    Evet evet evet nolur birbirimize dualar edelim Rabbim çalışmak zorunda kalan veya nefsine söz geçiremeyen işin iyi maaşın iyi kariyerin var çevren ne der laflarına kulak tıkayamayan, eşlerine yük olmaktan eşinin gözünden düşmekten korkarak işi bırakıyorum diyemeyen daha nice sıkıntı ve çıkmazlar yüzünden çalışmak zorunda kalan bütün kardeşlerimize annelere yavruları için dua edelim….. LÜTFEN

 35. elifezeynep Says:

  selamün aleyküm
  bende çalışan bir bayan olarak bu durumdan çok rahatsızım.2 çocuk annesiyim.çocuklarıma yetemiyorum.yarım anne yarım eş ve yarım öğretmen.velhasılı hiçbir rolü tam anlamıyla yapamıyorum. her ne iş olursa olsun kadın yıpranıyor.psikolojisi bozuluyor.evde huzursuz işte memnuniyetsiz.yarım gün çalışmama rağmen hiç ÇALIŞMAK İSTEMİYORUM…

 36. Gümüs Says:

  Salam aleykum. Oxuduqca sasqinliqdan gözerim berelir. Her defe bu konuda danisilanda hamisini oxuyuram ama yorum yazmadim heç. Mende oyretmenim ve alti il çalisdim. Bizim buralarda evlenerken neredeyse butun erkekler qadina evlenmeden önce çalisma yasagi qoyur. Sonradan calismaq isteyirem deye huzurumuzu qaciracaqsansa indiden söyle deye uyararaq evlenir. Mende evlenen kimi isi buraxdim. Isleyen qadinda çoxdu burada ama hamisi öz isteyiyle. Kocasida raziliqverer çalisar. Men ozumde bezdimi istemirem çalismaq, istesemde esim qoymaz. Is söhbeti açilanda sene lazimdi deyir. Birsey isteyirsen mene de alim, men ele veziyyetde deyilem ki sen çalisasan deyir. Heç kim de pis baxmir çalismayana. Çalisan qadina pis baxilir ki, yeni gelini çalisdirirlar deye. Çalisanda çoxdu onada pis deyende ki normal baxilir ama çalismayan qadin ve kocasi daha hörmetli olur. Heç esitmemisem buralarda esi çalismaga zorlasin ve ya çevreden çallismalisan baskisi yapilsin. Burada oxuyub elinde diplomu olan ve çalissmayan minlerle qadin var. Oxumagin sebebide ata anamiz oxu ki, gelecekde insani neyin gozlediyini bilmek olmaz, ele veziyyet olar ki çocuklarimi doyuracam deye pis yola dusmekdense, onun bunun pisliyini temizleyerek pul qaranmaga çalismaxdansa elin ayagin temiz yaxsi bir isde çalisar usaqlariva baxarsan deye. Insallah o diplomu kullanmagimizada heç ehdiyacimiz olmaz. Bunuda demek isteyirem ki insan hemise basqasinda olub özünde olmuyani gözünde çox böyüder. Bu çalismayan qadin cahildi söz söhbetlerini çixaranlarda ele çalismayanlardi. Baxirlar çalisanlara özlerinden üstünmüs kimi görürler,onlarin yaninda ozlerini ezik kimi gorurler ve mende çalismaliyam hevesine düsürler, sevmedikleri bir isde olsa çalisirlar ki teki men de çalisan qadiam desinler. Bunu bilirem çünki men müellime kimi çalisanda mektebe gelen usaqlarin analari, yolda gören qadinlar bizle ele danisirdilar ki insan hiss edir ki seni süslü püslü ise gedir görende heset aparirlar yani senin kimi olaq isteyir ve özlerini cahil kimi görürler. Bilmirler ki, her çalisan qadin Allahdan bir sey isteyir ALLAHiM BIZEDE EVIMIZDE OTURUB ER ÇÖREYI YEMEYI QISMET ELE deye dua edirler. Allah haminin dualarini qebul elesin

  • uşşaki Says:

   Amin baştan sona okudum öğretmenim, Allah razı olsun duanız için Rabbim bizi bizden iyi biliyor hakkımızda hayırlı olanı tez vakitte nasip etsin inşaallah…

 37. Nurhayat Says:

  S a degerli Abla

  Bunu fark ettimki
  Malesef Islami dogru yasamiyoruz
  Erkekler egitilince sorum sahibi olarak yetismiyor her zaman gibi yük kizin Üzerine veriliyor ve evlenince bu böyle devam hadda daha da artiyor
  Dünyaya bilincsizlik nedeniyle tapilmaya baslaniliyor
  Ilim sahibi olacagimiz Halde para sahibi olmak Icin kendimizi cürütüyoruz
  Yasliliga hic birsey ayiramiyoruz
  Böylece hem dünyamizi hem ahiretimizi
  Maf ediyoruz
  Herzaman unuttugumuz Bir sey var Oda: gayemiz
  Neden geldik neden yaratildik?
  Huzurumuz nerde kaldi?
  Para huzur vermez Elinde olaninlan yetinmesen
  Para bereketli olmaz Allah cc unutursan
  Huzur ve bereket ancak ve ancak islami yasarken olur
  Cünki Allah size bu riziki veriyor
  Düsünün Birde islama sarilinca ozaman daha nekadar daha coook rizkiniz olur

  Diger yönden cocuk egitimi cok önemli
  Zaman ayirmayinca Buna gelecegimiz hicde güzel değildir
  Câhil bencil dünya malini Seven cocuklar meydanda dolasmaya basliyor

  Coook üzücü ve yazik oluyor
  Bunun Icin gelmedik dünyaya

  Alman nurhayat

 38. TUĞBA Says:

  bu duaya o kadar ihtiyacım var ki, şuan mecburen çalışmak zorunda olan 2 yıllık evli bir bayanım ve yaklaşık 2 yıl daha çalışmak zorundayım :(:(

  • Toprak Says:

   Tuğba kardeşim Allah bir 2 yıl daha çalışmak zorunda bırakmasın seni. Evine, yuvana dönmeni nasip etsin. Evinizi bereketlendirsin, borçlarınızı ödemeyi kolaylaştırsın. Amin.

   • uşşaki Says:

    amin Toprak kardeşim banada dua ediniz inşaallah…

    • Toprak Says:

     Uşşaki kardeşim Allah senin de yardımcın olsun. Evine dönmeni nasip etsin. Aslına döndürsün seni de… Evlatlarınla, evinle, ibadetlerinle olsun tüm meşguliyetin. Sende ayağına Cennet serilen annelerden ol inşaAllah. Kabul buyur Allahım… Eşine de anlayış versin Rabbim…

     • ömerinannesi Says:

      Toprak arkadaşım, yorumlarını okuyunca duaların öyle samimi geldi ki ben de dua istiyorum
      Rabbim beni ve çalışmaktan yorulan anneleri evine yavrusuna döndürsün inşallah…

      • Toprak Says:

       Ömer’in Annesi, Rabbim gönlündekini hakkında hayırlı eylesin. Seni yuvana ve yavruna bir daha ayrılmamak üzere döndürsün. Allah’ım birbirimize temiz ağızlarla ettiğimiz bu duaları kabul eder. Biz vazgeçmeyelim… İşittiklerimize rağmen dayanma gücü versin Rabbim. Amin.

       • ömerinannesi Says:

        Bu sitenin güzelliği birbirini şahsen tanımayan insanları, birbirine duada buluşturması. Kendi kendime dua edip yalvarırken şimdi başka mümin kardeşlerim de duama amin diyor. Allah senden de sebep olandan da razı olsun…

 39. Ayse Says:

  Hep ailemle birlikte kahvaltı yapmayı ozlemisimdir,evet ben de calisan bir dershaneciyim dershane öğretmenin nekadar yogun olduğunu bilirsiniz belkide ben cok yogun bir kurumdayim ,iki cocugum ve bana yardımcı olamayan bir esim var yardımcı olamıyor kendince ailede görmemiş aile ona ese yardım edileceğini öğretmemiş erkek oturur kadin hizmet eder mantığı …sabah 8 de is basi büyük cocugum okula küçüğü babaanneye ben ise esim ise ve benim isim aslında 6 da başlıyor sanki kendimi cocukları hazırlamak evi elimden geldiğince toparlamaya çalışmak sonra is koşuşturma ders etüt birebir dereken coguzaman öğle yemeğine bile zaman kalmaz aksam 7 olunca evin yolu yemek yapımı sayenizde hazır gıda kullanmıyorum yemek çay vs sonra is is is dinlenmek yok hasta olmaya bile hakkım yok ikinci cocuğumda biraz çalışmayım dedim ama tek maaşla olmuyor bahanesi anlayacağınız calisan kadin da gercekten cok yıpranıyor dua edin ihtiyacımız var buna çünkü yazınız ve paylaşımınız icin tesekkur ediyorum

  • Toprak Says:

   Ayşe kardeşlm Allah sana evinde olması gerektiği gibi yaşamanı nasip etsin. Ailenle kahvaltı ettiğin günler, tek maaşın evini bereketlendirdiği günler nasip olsun. Amin…

   • Ayse Says:

    Allah razı olsun kardesim dinimi hakkıyla yasayabilecmegim esimin de bana uyabilecegi günler ama iste sadece iste deyip yutkunuyorum yutkunuyoruz bazen hayat istemediğimiz seyler yaşatıyor vardır bunda da hayır ne demiş Mevlana ‘görelim Mevla’m ne eylemiş ne eylemişse guzel eylemiş ‘ dua ile kardesim

 40. b.nur Says:

  başörtüsü sorunu çözülmüş olsa bile tek sıkıntı bu değildi. çalışan inançlı bayan, kadın erkek karışık bir güruhun arasında onlarla baş etmek için uğraşırken fıtratı da değişiyor. her akşam eve eline paradan başka bir şey geçmemiş olarak döndüğümde, seccademin başına geçtiğimde bu günü ne için yaşadım derken hayattan doyumum falan kalmıyor. bir sene sonrası için plan yaparken bile acaba o kadar yaşayacak mıyım diye korkarım belki, ama günlerimin ölüme hiçbir şey hazırlamadan geçtiğini görüyorum. bana zerre kadar yararı olmayacak pek çok insana kendimi beğendirmeye çalışırken, Allah’ın istediklerini gözardı ettiğimi görünce kendime saygım da yok oluyor.

  günün çoğunu bu karmakarışık huzursuz ortamda geçirince, evde çocuğuma eşime de hayrım olmuyor. sonra eşim benim her şeyden şikayet ettiğimden şikayet ediyor. adam tüm dünya müslümanlarının yükünü üzerinde hissediyor da, üç kuruş için çalışan karısının nasıl yok olduğunu görmüyor. artık istemiyorum yabancı erkekler görmeyi. ahlaksız kadınlara gülümsemek istemiyorum, kimseye kendimi beğendirmeye çalışmak istemiyorum. ama bir gün gelip de işten ayrılıp ev hanımı olabileceğimin hayalini bile kuramıyorum. kendi nefsim de istemiyor belki artık maaşsız kadın olmayı. bu konunun burada konuşulmasından çok memnunum. ben kimseye anlatamıyorum bunları çünkü.

  sabahın nurunda kalkmak dert değil de gününü işte geçir gel sonra evde çalış ama eline hiçbir şey geçmesin. yazık emeklerimize, tükettiğimiz sağlığımıza, psikolojimize, annesi asabileşen çocuklarımıza yazık.. ben de dua istiyorum…

  • Toprak Says:

   B.nur kardeşim Allah senin de yardımsın olsun. Rızkı verenin Allah olduğuna inancını yenilesin ki maaşsız kalmak sana güç gelmesin. Eşini sana anlayışlı davrandırsın. Ne yabancı erkeklerle bir arada olmak zorunda kal ne de tanımladığın kadınlara gülümsemek zorunda kal. Allah evine dönmeni en yakın zaman da nasip etsin. Amin.

   • uşşaki Says:

    evet annesi asabileşen ev işlerine yetişmekle uğraşırken uyuyup kalan, sabah kalkar kalkmaz evdeki oyuncaklarının başına geçip oynamak isteyen annesinin elinden kahvaltı yemek isteyen ama saatle yarışırcasına hızla apar topar evden götürülüp bakıcıya bırakılan çocuklarımız inşaallah haklarını eda ederler, inşaallah Allah’a layık kul, Peygamberimize(sav) layık ümmet olurlar da onurlandırırlar, utandırırlar bizi… Rabbim sen bizi bizden daha iyi biliyorsun, Sen yardım et bana ve benim durumumda olan kardeşlerime, eşlerimize ilham eyle…

 41. nimet Says:

  cahide ablam ben maddi ve manevi anlamda korktuğum için,kazandığım 4 yıllık fakülteye gitmedim.Bir fabrikada erkeklerin içinde mecburen çalışıp! 2 yıl sonra evlendim.Öyle acımasız eleştiriler aldım ki kocaya varmak için okumamışım.Evliyken de eş ve çevre baskısıyla 2 saat yol+11saat çalıştım.2 kez hamile kaldım bebeklerimin karnımda kalbi durdu. Tekrar çok zor bir hamilelik döneminden sonra ilk kızım oldu kırkı çıkmadan eşim bana iş aramaya başladı.Evden çalışmaya başladım.Kızım bir yaşındayken 2. kızıma hamile kaldım ve ağır bir depresyona girdim.Bütün planlar altüst olmuştu.Herkes gibi çocuğu bırakıp fabrikaya gircektim ev alcaktık.Birgün kendimi elimde bıçak karnımdaki yavruma kıymak üzereyken buldum.daha neler neler anlatamam..

  1. kızım da sağlıkla doğdu bin şükür.Bu kez okumadın çocuk doğurdun baskısı.kızlar 3.5 ve 2 yaşındayken yine vardiyalı(bilmeyenler için geceli gündüzlü) tatilsiz! iş hayatı…Çocukların evin yükü,ibadetsizlik, erkeklerle bir arada çalışma derken çok zayıfladım ve hasta oldum;eşime dayanamıyorum ölcem deyince bir ay daha dayan derdi.Sonunda çocuklara bakan annecim ”bakmıcam ya kaynanan ya kendiniz bakın” dedide işten çıkabildim.Şimdi evdeyim kızın biri ana okulunda diğeri kucağımda.Kazandığım okula gitmeyip öğretmenlerimin hakkına girdim ama pişman değilim.Çocuksuz -ken yetmeyen çift maaş yerine çocuklu masraflı borçlu birde bereketli tek maaşla çok şükür rahatça yaşıyoruz.Eşime kalsa hemen çalışcam hiiiç kusura bakmasın 3 kuruş için hem çocuklarımı hem ahiretimizi feda etmicem.Selamlar…
  • Nurhayat Says:

   Sa Canim
   Senin yazindan cok etkilendim

   Eger evinde bereket istiyorsan
   Vakia süresini oku aksam Namazindan sonra Yada sabah Namazindan sonra

   Eger huzur istiyorsan namazini kil ve islamin bize belirledigi cizgiden git
   Ve daima dua et
   Hep iyilik agizindan ciksin
   Hep güzelik
   Bugün duymuyorsa yarin duyan olur

   Allah cc yar ve yardimcimiz olsun

 42. ummuseyyaf Says:

  sana karşı çıkan, seni suçlayan kadınlar zaten farkındaysan abla, bu kardeşimiz gibi içinde bulunduğu durumdan rahatsız değildir. Görüşlerini abartı ve saçma bulur. Zaten onların çoğu da üniversite bitirmiş ve çalışma koşulları kısmen daha iyidir. Fabrika işçisi olup, ağır mesai altında çalışan, pazar günü dahil çocuklarını evde bırakıp üç beş vesait değiştirerek işyerine ulaşmaya çalışan kadınlar değildir. Öyle olsa, ekonomik özgürlük filan umurlarında bile olmazdı sanırım. Azla kanaat etmeyi bile öğrenebilirlerdi. Bir de klasik “doktora gidince kadın istiyorsun ama” yorumu var, her yazıda köstebek gibi fırlayan.Bunların hiçbirisi de tıp okumamıştır. üniversitede öyle tipler çok vardı.Üstelik başını açıp okuyor ve adına hizmet diyordu, sonra bankada çalışmakla mı hizmet olacak(kastım cemaat değildir, hemen atlamayın!hizmet kelimesini bile kullanamaz olduk).Ol bi jinekolog filan da bari samimiyetine inanalım.
  Çalışma şartları islami olabiliyorsa, kadın harama düşmeyecekse, biz “kadınlar oturun oturduğunuz yerde” demiyoruz esasen(aslında bana kalırsa yine de kadın çalışmasa daha iyi ve rahat oluyor.çocuklarının her anına sen şahit oluyorsun, bu çok güzel bir duygu.Ayrıca hem eve geldiğinde seni bekleyen iş, güç,yemek çoluk çocuk olmamış oluyor).
  Bu mail atan arkadaş gibilerin fıtratı bozulmamış, esas mesele bu. Kadın fıtri olarak rahatsız olmalı zaten erkeklerin nazarından, haram ortamda bulunmaktan, eşinden başkasıyla yakın ilişki kurmaktan(mesela müdür çağırıyor odasına gidiyor halvet hali!). Karısını işe gitmediği müddetçe boşamakla tehdit eden erkek de hadiste geçtiği üzere deyyustur, ve cennetin kokusunu dahi alamayacak zümredendir. “Bekara karı boşamak kolay” diyecek belki bu yorumu okuyanlar ama bu kadınların eşlerinden ayrılmaları gerekir çünkü “yaratana isyanda kula itaat olmaz!”
  bir de “söyle söyle söz ne desin/kokmuş ete tuz ne desin” dizeleri geldi aklıma. Malesef insanlarda katı bir yan var.önyargılardan sıyrılamayan. vicdanlarını devamlı bastıran insanlar var. Bunun yerine bir düşünmek gerek “acaba doğruluk payı var mıdır, bu söylenenler doğru olabilir mi” diye bir düşünseler de Kuran’da dediği gibi “akletmeyecekler mi”.o zaman direk sana saldırmazlar.

  (yorum yazamadığımı biliyorsun abla, bu konu çok konuşuldu evet, iki kelam edesim geldi nedense:) )

  • ummuseyyaf Says:

   kaynak belirtmemişim abla,en azından belirteyin de saldıran bana değil, hadise saldırdığını fark etsin:)
   (Allahü teâlâ, Cenneti yaratınca, “Cimri, sana giremez, deyyus senin kokunu bile duyamaz” buyurdu.) [Deylemi]

   (İçki içene, ana-babasına âsi olan kimseye ve deyyusa, Cennete girmek haramdır.) [İ.Ahmed]

 43. Zeynep Says:

  Maili okurken çok üzüldüm hele hele eşine çalışmazsan boşarım diyene ne demeli? Sahi bunlar erkekmi??
  Şimdiki kadınların erkeğimsi edaları bu sünepeler yüzünden değilmi?..

 44. AYSUN Says:

  Hayırlı cumalar Cahide hanım,sizin sitenizle karşılaştıktan sonra bir başlayıp bir bıraktığım namazıma Allahım kabul eder inşallah tekrar başladım Allah sizden razı olsun…her sabah iş yerine gelince sizin sayfayı okuyarak başlıyorum ve bu sabah böyle bir yazıyı görünce tüylerim diken diken oldu …ben işe başlayalı 19 yıl oldu ve inanın bir gün bile isteyerek gitmedim(ailem istedi çalışmamı)..şimdide bırakamıyorum hem çevre baskısı (vay efendim ya eşim beni aldatırsa ne yaparmışım çalışmalıymışım )hemde eşim çalışmamdan yana .. evladımı 1 yaşındayken kreşe başlatmak zorunda kaldım çektiğim sıkıntıları anlatamamm size…

  evladımla yalnız kaldığımda ne yapacağımı bilmiyorum çünkü çocuğumu tanımıyorum…ben yetiştirmedim…rabbime her gün dua ediyorum hayırlı olanı nasip etmesi için çünkü belkide bu hayırlısı bizim için …bilemiyorum ama inanın artık tahammülüm kalmadı…her akşam günün yorgunluğu çocuğumdan çıkıyor buna ne hakkım var?…

  rabbimin bana verdiği en güzel emaneti üzüyorum kırıp döküyorum(asla dövmedim sadece bağırıyorum gerçi bu savunulacak bir şey değil ama )…sonrada vicdan azabından saçma sapan şeyler yapıyorum…her yönden yarım bir kadınım ..çok şükür anneyim ama evladımı ben büyütmedim …evimden de mesulüm ama yorgun argın gidince evimle ilgilenemiyorum hafta sonuna sıkıştırıyorum her şeyi…yalap şalap bir şeyler yapmaya çalışıyorum işte işimi sevmediğim için işimde başarılı ve mutlu değilim… bende sizden kendim için evladım için yuvam için dua istiyorum Allah rızası için..lütfen …ricamı kırmazsanız çok sevinirim… Allahım ben ve benim gibi olanların yar ve yardımcısı olsun …hayırlı olanı nasip etsin..hayırlı vesilelerle evde olmayı nasip etsin…AMİN..

  • Cahide Says:

   Canım kardeşim, 2 gündür bahsettiğim kardeşimize ve aynı durumda olan tüm kardeşlerime dua ediyorum. İnanın empati yaptığım zaman içim sızlıyor. Allah yardımcınız olsun, özlemini çektiğiniz hayata sizi kavuştursun kardeşim. Amin…

   • uşşaki Says:

    Allah bir değil binlerce kez razı olsun Cahide abla ve dua eden bütün kardeşlerimden çook ihtiyacımız var duaya… İnşaallah Rabbim bu mübarek gün hürmetine sevdikleri hürmetine dualarımızı kabul eder, yavrularımızla yuvamızda bol ibadetli huzurlu günler görürüz….(İnanın boğazım düğümlendi şu an nabzım nasıl atıyor beynimde nasıl bir basınç oluştu anlatamam) Rabbim sevinç gözyaşları akıtır inşaallah bir gün…

  • Toprak Says:

   Aysun kardeşim Rabbim sana hayırlı çıkış kapıları açsın. Yuvanda huzurla ibadetlerinle evladını “yaşamayı” nasip etsin. Amin.

 45. sevde Says:

  kadin kendini tasidikcA calisabilir bence evde oturup ahlaksizlik yapAn yok mu yeterki fesAtlik olmasin ama calismk anneysen maddi acidAn rahatlatlTir ama manen zor yardimci kadin sart ama evde cocuklarini ihmal edip cismen basinda olan sadece temizlk yapan iletisimsiz annelrden bahsetmiyorum calisan kadin belkide vicdan azabiyla daha kaliteli zaman geciriyor

  • Cahide Says:

   Sen okuduklarından, “çalışan kadın ahlaksızlık yapıyor”u mu anladın ki, “evde oturup ahlaksızlık yapan da var” diye savunmaya geçiyorsun?
   Vicdan azabıyla kaliteli zaman geçirmek demek… Allahım aklımızı koru…

 46. bersela Says:

  Allah calisan bayan arkadaslarimiza yardim etsin gonullerinde olani hayirlisiyla nasip etsin.Elhamdulillah calismak zorunda kalmadim buraya geldigimde dil ogrenmek icin bile cocuklarim okula baslayana kadar bende okula gitmedim.Rabbim kimseyi zorla calismak zorunda birakmasin Amin.

 47. Toprak Says:

  O zülmu yaşayanlardan biri olarak şükrediyorum halime. Ya el ne der deyip atsaydım kendimi dışarılara? Seçici olmasaydım da bende her sabah iç sıkıntılarıyla bitirseydim günü… Ciddi anlamda düşünmek bile istemiyorum.

  Bize kim ne zaman öğretti, alıştırdı bu düzene bilmiyorum. Eskiden kadın çalıştığında ‘kocası bakmıyor, yazık’ diye bakılırmış. Bir ayıplanırmış falan. Şimdi öyle mi? Aaa çalışmıyor musunn? Niye? Bir sürü soru sıralanıyor. İşin en vahimi de bu tarz soruları artık hacı teyzeler falan da soruyor. Hac nasip olmuş sana ama sen farkında değilsin kadının nasıl korunması gerektiğini, ne acı…

  Kadın ayakları üzerinde durmalıdır, ekonomik özgürlüğünü eline almalıdır, kocasının eline bakmamalıdır, erkek kadar aktif olmalıdır dışarıda. Ee erkekten ne eksiğin, ne farkın kalıyor o zaman? Ah pardon, zaten erkeklerle eşit olmak istiyordun değil mi? Kim empoze etti bunları size kim..? Neden birer özentiden farksız olup çıktınız sokaklara?

  En güzelini Nureddin Hoca söyledi geçen günkü sohbette. “Batı kadına ticari meta olarak bakar, kadın hakları diyerek sadece ticari metasını korur. Sadece İslam kadına Cennet verir.”

  Allah zorunda olanlara hayırlı çıkış kapıları açsın. Zorunda olmayan, sırf “çevre” sebebiyle bunu seçmiş olanların da gözlerini açsın. Amin.

 48. tosbagalarr Says:

  Devlet emeklilik yaşını bu kadar uzatmasaydı daha erken yaşta evlerimizde olabilirdik.

  • lale Says:

   Yüce Allah’ım kalbinizdeki ni size nasip eylesin. Bana da nasip eder inşallah bende, 2 kuzumla beraber evimize rahatça döneriz.

  • bernamehlika Says:

   Uzatmasa ne olacakti sanki,en erken çocugumuz 20 yasımdayken evde olacaktk..

   • Zeynep Says:

    Ağzınıza sağlık bernamehlika..

    • Asli Says:

     Her insan degerlidir kusura bakmasinda esiniz bile olsa kimse icin kendinizi degersiz görmeyin siz allahin kulu olarak insan olarak degerlisiniz deger veren verir vermeyen kendi bilir inanin kendinizi uzdugunuze degmez sizde nekadar deger goruyorsaniz okadar verin


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: