Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Bebeğime Ne Yedirsem, Nasıl Yedirsem?

Serap’ın uzun yorumlarını, hepimiz yazıya dönüştürerek paylaşmasını istiyoruz. Sağ olsun gül kardeşim kırmıyor bizi. Çoğu kez bana sorulan soruların cevabını Serap toplu olarak vermiş. Bebeklerde yemek sorunu, ne yedirelim, nasıl yedirelim? Bu yazıda pek çok soruya cevap bulacaksınız. Her  satırı bold yapasım geldi inanın. Yani o kadar güzel bir yazı 😉

Bebeğime Ne Yedirsem, Nasıl Yedirsem?

Burada yazdıklarım yemek konusunda sorun çıkarmayan, annesinin elinden ne gelse yiyen bebek sahiplerine tuhaf gelebilir. Ama bazı bebekler diğerlerine göre daha özgür karakterli doğuyorlar herhalde yapacak bir şey yok. Baştan söyleyeyim söyleyeceklerim bu konudaki son nokta değil sadece hem kendi çocuğumu hem çevremdeki diğer çocukları gözlemleyerek, okuyarak sahibi olduğum fikirler.

Henüz konuşmadığı halde ek gıda almaya başladığından beri ‘ben yapicaaaam’ çığlıklarını duyabildiğim, ağzına uzattığım kaşığa parmağını sokmadan, şöyle bir kıvamını incelemeden asla ağzını açmayan, ‘Ay ne yaptın?’ diyecek olsam ‘Ne var bunda, ağzımıza gireni önce bir incelemeyelim mi anneciğim!’ der gibi bakan bir oğlum var.

Genel olarak bebeği kitaba uydurmaya çalışırsak –ki farklı görüşlerde bir sürü kitap var- işimiz zorlaşır. Bana bizim bebeğe uyum sağlamamız daha pratikmiş gibi geliyor. Evet, çok çamaşır çıkıyor, bir günde defalarca mama sandalyesi temizleniyor, bazı yiyecekler önlük takılmış bile olsa içeri girmeyi başarıyor ve bazı lekeler ne yaparsan yap çıkmıyor da çıkmıyor. Ama kendine güveni olan, ben yapabilirim diye atlayan, meraklı bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimi onu ne kadar özgür bırakırsanız o kadar güzel ilerliyor. Yok illa da ben yedireceğim diye inat ederseniz, dokunmasına izin vermezseniz aynı oranda hatta belki daha fazla inatla karşılaşıyorsunuz.

Çocuklar sanıldığından, tahmin edebileceğinizden daha akıllıdır. Yemeğin annesinin yaşamının merkezine oturmasına yaradığını fark eden bücür, bunu siz kendinizi düzeltene kadar kullanır. Sürekli koşuşturan annem, hep işi olan annem o kaşığa ağzımı açmadığımda açana kadar ısrar ediyorsa, ne kadar çok yemezsem o kadar çok ilgi devam eder diye düşünebilir. ‘Babası bak yemiyor’ serzenişi oyuncuya bir seyirci daha kazandırmış olmaktan başka bir işe yaramaz. Eğer ek gıdaya yeni başlama dönemindeyseniz ve bebeğiniz gıdaları kabul etmiyorsa daha hazır olmayabilir ya da gıdayı veriş şeklinizden hoşnut değildir.

Yemek yemek ebeveyn tarafından öğretilebilen bir şey değil, keşfedilerek ve gözlemleyerek öğrenilen bir şeydir. Genel olarak kendi haline bıraktığınız bebek hem olması gerekeni onun için doğru zamanda yapıyor hem de ona sağlanan kısıtlayıcı olmayan koşullar sayesinde kendi olabiliyor.

Gözlemlediğim, okuduğum ve tecrübe ettiğim şeyleri kısaca maddelemem gerekirse;

-Ek gıdaya başlamak için acele etmeyin. Ek gıda almak demek daha az anne sütü demektir. Anne sütü, ömrünün sonuna kadar yiyebileceği diğer yiyeceklerin yanında çok değerlidir. Bebeğiniz yeni gıdalar almaya hazır olduğunda size sinyal verir. 6. ayda başlamaması dünyanın sonu değil.

-Mutlaka sofranıza oturtun. Siz yemeğinizi yerken izlesin. Tattırmak istediğiniz şeyleri ona sunun, dayatmayın.

-Mide onun olduğuna göre neyi, nasıl yiyeceğine o karar verir, müdahaleci olmayın.

-Kontrolü eline verin. Kaşığını kendi tutsun. Yiyebildiği kadarını yesin. Eğer yardım isterse bunu anlarsınız zaten. Bebeğiniz küçükse siz ona çorbasını yedirirken eline küçük bir kaşık tutturun. Olaya dahil olmak onu mutlu edebilir.

-Yiyecekleri ayrı ayrı verin. Meyveleri  karıştırıp püre yapmak yerine dilimleyip eline tutuşturun. Oturur pozisyondaysa ve siz yanındaysanız biiznillah boğulmaz, korkmayın.

-Yemediği, beğenmediği şeyler konusunda ısrarcı olmayın. Onun da bir damak tadı var unutmayın. Pişirme ve sunma şeklinizi değiştirerek tekrar verebilirsiniz.

-Gıdalara yeni başlama sürecinde çok stres yapmayın ki bebeğinizde gerilmesin.

-Yiyecekleri keşfetmesine, parmaklamasına izin verin. Sizin aceleniz olabilir ama onun yok.

-Çevrenizde her kafadan bir ses çıkabilir. Siz öncelikle iç sesinize kulak verin. Bebeğinizin tarhana çorbası içmiyor oluşunu kafaya takmış olan aile büyüklerini ve konu-komşuyu siz kafanıza takmayın.

-Onun için özel tuzsuz, şekersiz kurabiyeler, krakerler hazırlayın.

-Yemekten önce sesli olarak besmele getirmeyi alışkanlık haline getirin.

-Çok yemek iyi bir şey değildir. Aksine sağlıklı şeylerden yeterli miktarda yemektir onun gelişimine destek olan. Yalnız buradaki yeterli miktar size göre değil ona göre olmalı.

-Dünya’ya yemek yemeye gelmişiz muamelesi yapmayın, örnek olun.

-Kesinlikle televizyonu ve bilgisayarı yemek yedirme aracı olarak kullanmayın. Belki çocuğunuza yemek yedirmiş olursunuz ama o hipnoz olmuş ekrana bakarken ağzına tıktığınız şeylerin ne tadına varabilir ne de yeme becerisi kazanabilir. Bir çocuğunuz varsa bulduğunuz anlık çözümün uzun vadede karşınıza çıkarabileceği farklı problemleri hesap etmek zorundasınız.

-Çocuğun sınırlarını belirleyin. Eğer ona yemek yemesi gereken süreyi açıklarsanız ve önüne yiyebileceğinden daha çok yemek koymadıysanız yemeğini bitirecektir. Örneğin; yemek yediğiniz alanda görünür bir yere saat koyun. Sofraya 7’de oturuyorsanız çocuğunuza uzun çubuk 6’ya geldiğinde (yani 19:30’da) yemek saatimiz bitecek diye açıklama yapın. Yemek boyunca kesinlikle müdahale etmeyin. Zaman dolduğunda sofrayı toplayın. Çocuğunuza sınırlarını anlatırsanız o yönde hareket edecektir. Çocuğunuzun saati kolay takip edebilmesi açısından 6 rakamının üzerine bir işaret koyabilirsiniz.

-Eğer kilo kaybı varsa, zihinsel gelişiminde yavaşlama seziyorsanız ya da halsizlik, bitkinlik gibi belirtiler görüyorsanız bir Çocuk Hastalıkları Uzmanı’na başvurun.

Aslında çoğu zaman düşündüğüm şey hayatın çok kolay olduğu ve bu kolaylığı bozmak için nedense elimizden geleni yaptığımız yönünde. Asıl meşguliyetlerimizden o kadar uzaklaşmışız ki; zaten temiz olan evimizi bir kere daha temizler, sanki ölüm yokmuş gibi dekorasyona kafayı takar, kilosu yerinde olan, hasta olmayan, bitkin durmayan, oyununda ve hatta afacanlık yapmaya yetecek kadar enerjisi bulunan çocuğumuza yemek yedirmek değişmez vazifemiz olmuş gibi davranırız. Her şey birbiriyle o kadar bağlantılı ki; evler sünnete uygun döşenmeyince, mobilya mağazaları evlerimizin yanında ferah kalınca işler bitmiyor haliyle, midelerimiz dolmak bilmedikçe mutfakta daha çok vakit harcıyoruz, misafire ikramı abartınca çocuklarımızla geçirecek vaktimiz kalmıyor… Aslında gerçekten sünnete uygun yaşıyor olsak tüm sorunlarımız buhar olup uçacak. Gerçekten kadere iman ediyor olsak her şey bizim insiyatifimizdeymiş gibi davranır mıyız?

Bilmiyorum bu doymayan gözlerimiz ve midelerimizle nasıl doğuracağız İmam-ı Azam’ları, biz mi yetiştireceğiz Ahmed Bin Hanbel’leri, yedikçe daha çok acıkan biz mi annelik yapacağız Hasan’lara, Hüseyin’lere, bilmiyorum biz nasıl vereceğiz şerli bir kap olan midelerimizin hesabını.

SALİH’İN ANNESİ SERAP

Serap’ın diğer yazısı: Yeni Doğan Alışverişi

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Zümrüt says:

  Yani ne diyeceğimi bilemedim şu an.Okuduğum en muhteşem yazılardan birisiydi.Kafama taktığım bir çok soruya cevap buldum burada.Gerçekten çok teşekkür ediyorum.Allahım razı olsun.4 yaşında bir oğlum var.2 sene anne sütünden sonra kesinlikle süt içiremedim.Ve çok üzülüyordum.Ve yeni yeni süt içmeye başladı.Çocukları yemeğe ve içmeye zorlamanın kimseye faydası yok.Zamanı gelince canları isteyince yeyip içiyorlar gerçekten.

 2. ahh Serap hanım ya tam benm kızımı anlatmışsınuız sanki…bende sizin dediğinz gibi yapıyorum kıyafetler kirlenmiş etrafa dökmüş pek önemsemyorum çünkü o kendi yediği zaman daha mutlu oluyo..şu an 14,5 aylık ve hemen hemen iki aydır sofrada ne istiyosa eliyle gösteryo eğer anlamazsam bi gayret edip annneee diyerek dokunuyo….tariflernz gibi önerilerinz paylaşımlarınız da çok güzel..allah razı olsun

 3. merhaba,
  benimde 7 aylık bir oğlum var. iştahsız bir bebeği olan anneyi, iştahsız bir bebeği olan anneden başka kimse anlayamaz. her öğünde en az üç çeşit yemek hazırlayıp sonra hepsinin çöpe gitmesinin; kıyafetlerini, kilo aldığı boyu uzadığı için giydirememenin yerine sık yıkanıp eskidiği için giydirememenin…. ne kadar üzücü olduğunu ancak iştahsız bebeği olanlar anlayabilir. üzülmeyeyim diyorum ama biraz yapımdan kaynaklı üzülmeden edemiyorum işte.
  benim asıl sormak istediğim değişik kahvaltı tarifleriydi sanırım tüm kahvaltı çeşitlerini denedim mıhlamaya kadar ama bi türlü sevebileceği şeyi bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim…

  1. Oglunuz 7 aylik, ilk 6 ay ek gida vermiyoruz ve siz sadece 1 ayda tum kahvalti seceneklerini denediniz oyle mi? Rahatlayin nihal hanim, yavaslayin. Derin bir nefes alip gevseyin. 7 aylik bir bebek aciktiginda sabirsizlanir, endise duyar, aglar. Ac durmaz yani bosuna uzmeyin kendinizi. Benim oglum 8 aya yakindi ek gidaya basladiginda onun oncesinde sadece anne sutu aliyordu su bile icmiyordu. Su an 11 aylik, kahvaltida genelde corba iciriyorum. Kahvaltilik olarak tukettigimiz seylerin cogu ya tuzlu ya sekerli. Yumurta sarisi veriyorum ama bazen yiyor bazen yemiyor. Cay kasiginin ucunu tahin pekmez batirip eline veriyorum lolipop gibi dokunuyor mincikliyor yaliyor. Ihlamur vs.iciriyorum cay bardagiyla. Bazen tambugday misir vb.unlara biraz yogurt yumurta sarisi tuzsuz peynir ekleyip kalinca bir krep seklinde pisirip eline veriyorum cogu kuslara yem olarak geri donmekle birlikte yiyebildigi kadarini yiyor. Ayrica gurmebebek.com da tarifler var deneyebileceginiz. Ama acele etmeyin derim ben, yavaslayin. Bir ogunde sadece tek bir gidayi eline verin oturun izleyin. Minciklasin, suyunu siksin, kesfetsin.

   1. biz kilo alımı yavaşladığı için 4 aylıkken başladık ek gıdayı. beni emmeyi reddetti devam sütünüde sadece gece içiyor. o yüzden gün içinde yeterli vitamin alabilmesi için kahvaltı öğle yemeği akşam yemeği yedirmek zorundayım. cevabınız için teşekkür ederim

    1. Nihal hanim zemzem suyu geldi aklima yanitinizi okuyunca. Artik hac malzemeleri satan dukkanlarda bile bulunuyor. Alip icirirseniz kilo alimi konusunda faydasini gorebilirsiniz biiznillah. Vitamin icin hurmayi tavsiye ederim. Cekirdegini cikarip eline verin kemirsin dursun. Hurmanin icinde tum vitaminler var diye biliyorum. Seker koymadan sitede bulunan hurmali ay kurabiyeyi de yapabilirsiniz belki sever. Bu arada bir sure ara verin yeni denemeler icin erken basladigi icin sikilmis olabilir.

  2. kahvaltı da anne sütü içse küçük bey?

 4. Benim bir sorum olacak.iki bucuk yasinda kizim var.iki yasa kadar emzirdim.ve hic sut vermedim.sutten kestikten sonra inek sutu vermek istedim ama kesinlikle icmiyor.yogurt vermeye calisiyorum ama bazan istemiyor.kalsiyumu baska turlu nasil alacak sasirdim.yogurt konusunda da ustune gidemiyorum tiksinir diye!?bana ne tavsiye edersiniz.???boyu 87 cm.aslinda normal sinirlarda ama cevremde gordugum yasitlarina gore kisa.buda biraz stres yapiyor.lutfen cevap yazarmisiniz…

  1. Oncelikle bebeginizi baska cocuklarla kiyaslamamanizi oneririm. Sizin ve esinizin boyu belirleyici olan. Kiyasladiginiz cocugun babasi 1.85 boya sahipse sizin cocugunuzun onun yaninda kisa kalmasi cok dogal eger siz cok uzun degilseniz. O boy kilo tablolarini takip etmemenizi oneririm kafaniz rahatlar.
   Ikinci olarak dogru bilinenin aksine inek sutundeki kalsiyum orani az diye biliyorum. Daha cok kalsiyum iceren gidalari arastirip tuketebilirsiniz. Mesela hazir mevsimiyken bol bol kereviz yedirebilirsiniz kalsiyum deposu. Ya da tahin pekmez yedirebilirsiniz. Tahindeki kalsiyum oranida yuksek diye biliyorum. Gecenlerde sekersiz cevizli tahinli kek yaptim yedi benim oglum bayila bayila, sizin seker kiziniz sever mi bilemiyorum. Birde madensuyu icirebilirsiniz hergun bir bardak.

  2. http://www.gurmebebek.com/kalsiyum-eksikligi-715

   altta gıdaların kalsiyum içeriklerinin listesi var.
   boy konusunda, bir pediatristle görüşürseniz, sizin ve eşinizin boyunu kıstas olarak alan bir formulle çocuğunuzun tahmini boyu hesaplanır ayrıca aylık/yıllık takiplerine göre büyüme eğrileri oluşturulur. bunlarda bir sıkıntı yoksa, endişeye mahal yok serap ablanın dediği gibi.

 5. Beslenmeyle ilgili eklemek istediğim bir şey var izniniz olursa. Çocuğun yemediginden şikayet eden bazi annelerin çocuğa abur cubur verdiğini görüyoruz bazen.hic yemiyor istahsiz ama bak bunları nasil yiyor diye dert yaniyorlar. Bunun iki zarari var:birincisi çocuklarda istahi kesiyor . ikincisi de abur cuburlarda çok yoğun tat vardır.baharatli tatli tuzlu ama aşıri yogun.bu nedenle airadan yemekler damak tadi ona alişan çocuk için çok yavan geliyor.mesela sürekli çikolata gibi yoğun tatlar yiyen çocuğun vücudundaki tatli ihtiyacini meyveyle karşılayamazsiniz.meyve çok tatsiz gelecektir çocuğa.oysa diğer tatlari bilmese o meyveyi kuruyemisi abur cubur olarak görecek.cips çikolata bisküvi istemeyecek.bu da çok önemli bir nokta diye düşünüyorum

 6. her cocuk kendine ozgudur. tipi disi boyu kilosu aliskanliklari gelisimi…. uzar gider bu liste iki kardes bile birbirine hic benzemezken komsu cocuklariyla kiyaslama yapmak hem anne hem cocuk icin buyuk hata ve stres kaynagindan baska birsey degildir. onemli olan cocugun kendi icinde duzenli gelisimidir. dunya malini cocuklarinin ve kendinin onunde tutmak hem dinen hem vicdanen yanlis yoldur. mum hala gibi evler hep soguk gelmistir bana. cocuklarin civiltisi bagirtisi etrafa sacilmis oyuncaklar yemegini kendi yemege calisan afacanlarin kirlettigi kiyafetler tuvalet egitimine yeni baslayan cocugun islattigi kosebucak evde hayat oldugunu mutlu bir aile yasantisini gosterir. evet kosusturmasi boldur boyle evlerde annelerin ama zaten yavrum icin kosusturmanin huzurunu mutlulugunu hangi marka giysiyi giymek yada janjanli paketlerle gelen yiyecek ve hediyeler karsilayabilir ki! sorarim size…

 7. gülizar 277 says:

  s.a en çok yapılan yanlışlardan biriside çok karıştırıp yedirmek mesela bir tanıdığım sütün içine hafif haşlanmış yumurta ve ekmek karıştırıp yedirmeye çalıştı ama yemedi zorla yatırıp ellerini tutup yedirdi çocuk şu anda 5 yaşında ve yemek yemek onun için iğrenç bir şey kimi sofrada görse iğrençsiniz diyor ve çok zorda kalmadığı sürece yemek yemiyor yediği şeyler üç beş çeşit herşeyi de yemiyor zamanında uyarmamıza rağmen dinlemek istemedi

 8. gülizar 277 says:

  esselamu aleykum serapabla nerede oturduğunu merak ettim kusuruma bakmayın

 9. Hamiyet says:

  Serapcım yine ağzından bal damlıyor yazını hayranlıkla okudum maşallah vebarekellah salih i benim için kocaman öp😘😘😘😘😘😘😘

  1. 🙂 Öperim tabi, Allah razı olsun, o da size öpücük gönderiyor 😉

 10. gözlerim doldu:(( yetistiremiyoruz zaten. “Ol! ” diyen ve olan kudreti sonsuz Rabbimizden bizlere bu anlamda yol göstermesini diliyoruz inşallah. Asla umutsuz değilim inşallah derse yaratılan inşa eder Yaratan diye ümidim var.
  Tam da son günlerde bu ek gıda telaşı içerisindeyim ben de. Serap kardeşime tamamen katılıyorum bu fikirde olduğum için Allah’ın izniyle oğlumu yeme konusunda hiç sıkmıyorum hoşuna gidebileceğini düşündüğüm şeyleri hazırlıyorum.Gecen gün yaptığım corbayi beğenmedi mesela ben de zorlamadim. Bence de her konuda olmasi gerektiği gibi yeme konusunda da çocuğun da bir birey olduğu kendine göre istekleri beklentileri çok doğal olarak olabileceği unutulmamalı. Siz yanınıza oturulup size sormadan her türlü yemeğin ağzınıza tıkılmasını ister misiniz mesela? Allah razı olsun, selamunaleyküm

 11. Mehtapabla says:

  Serapcim yazilarindaki tesbitler cok dogru ve anlasilir bicimde .Merak ettim sen bu yazdiklarin konusunda egitimimi aldin (Psikoloji yada cocuk gelisimi egitimi gibi) yoksa icinden gelenlerimi yaziyorsun.Sadece gözlemlerini yaziyorsan seni tebrik ediyorum cok basarilisin.

  1. Psikoloji ya da çocuk gelişimi okumak istemiştim ama nasip olmadı hiç alakası olmayan başka şeyler okudum. Gerçi pişman değilim, bu bölümlerden mezun olmuş birinden daha fazla kitap okumuş olma olasılığım yüksek 😀 Gözlemlerimi, deneyimlerimi paylaşıyorum. Aslında bunlar hepimizin bildiği şeyler ben hatırlatma yapıyorum diyelim. Anlatımım gerçekten akıcıysa okumakla ilgisi var yoksa yazıya karşı özel bir yeteneğim olduğunu düşünmüyorum yinede Allah razı olsun Mehtap Abla 😉

 12. Serap hanım yine güzel bir yazı kaleme almış.Ben üç çocuğumuda çok cahil,üşengeç bir anne moduyla besledim.Dünyadan haberi olmayan, mutfakla arası kötü bir anneydim lakin yavrularıma cips,kola salam,sosis gibi şüpheli gıdalar vermedim.Şimdi lise son lise üç ve ortason talebesi oldular üçüde namazını kılıyorlar.Elhamdülillah ahlakları temiz.Bazen geçmişi hatırlayıp keşke daha iyi besleyebilseydim diyorum.Annem İstanbulda ben memlekette yaşadığımız için kimse bana birşey öğretmedi gurbetteydik bazen üzülüyorum onlara çantamda muz taşımadım,kuru meyveler,karışık mamalar hazırlayamadım diye.Sonuçta boyları posları yerinde rabbim sağlık versin herkesin evladına.

 13. Araniza yeni katildm benide kabul eder misiniz 14 aylik oglm var 4 aylikken dis ckartmaya basladi ek besin cok almadi sukur anne sutu aliyordu cevremdeki insanlarn baska bi bebekle kiyaslamasi uzdu beni yok senin bebegn zayif yok sutun yaramiyor psikolojm bozlmstu sukur simdi iyiym esimin destegi sagolsn bu yaziyida okuyunca cok rahatladim Allah razi olsn

  1. Ummu Hamza says:

   Hoşgeldin Havva kardeşim aramıza 🙂
   Serap Allah razı olsun senden ve çabalarından kardeşim,evladını da salihlerden eylesin.
   Bizim ufaklık da tek başına yedirdiğim zamanlara göre bizimle birlikte,sofrada aramıza oturduğu zamanlar, ona hazırladığım yiyeceğin yanında arada bizim yedirdiklerimizden verdiğim zamanlar daha güzel yiyor hamdolsun. Senin bir yazında daha eline kaşık verme fikri hoşuma gitmiş ve uygulamıştım, bizde de işe yaradı Serap kardeşim,sağolasın.

   1. Allah sendende razı olsun canım kardeşim. Ben artık yemekte batırabileceğim bir şey varsa patates, köfte vs. küçük bir parçayı ucu çok sivri olmayan bir çatala batırıp Salih’e veriyorum kendisi götürüyor ağzına, bitince ıhh ıhh diye uzatıyor çatalı, tavsiye ederim 😉 Şimdi ortalık batırsalarda kendi başlarına yemeye erken başlayacak bu bıdıklar İnşaallah 🙂 Hamza’ya benden öpücük, oğlumdan selam 😀

  2. Hamiyet says:

   Aramıza hoşgeldin Havva kardeş😊

  3. Üzmeyin kendinizi kardeşim, oğlunuz yürüyor mu, afacanlık yapıyor mu, hali var mı, kafası tıkır tıkır çalışıyor mu? Demek ki yaramış sütünüz, demek ki enerjisi var. Her sporcu halter kaldırmıyor bazısı da maraton koşuyor. Zayıf olmak başka bir şey, sağlıksız olmak başka. Hoşgeldiniz bu arada 🙂

 14. Gülcihan says:

  Serap Hanım,son iki paragrafınız her şeyi anlatıyor aslında 🙁 Çok eğitici bir yazı olmuş teşekkürler..

 15. Yine cok güzel bir yazi olmus. Allah razi olsun. Bende iki cocugumda bazi yanlislari yaptim.Kaynanamla beraber oturdugumdan cok karisirlardi.Sanki ben cocuklara yemek yedirmiyormusum gibi ne yapayim yemiyorlardi. Böyle olunca bende bilgisayarin karsisinda yediriyordum. Gelismeleride cok iyi oldugu halde yinede iyi bakmiyorsun cocuklara derdi. Iki yasina kadarda emzirdim ama InsaAllah bu cocugumda yapmayacagim bu yanlislari

 16. Benımde 17 aylık bir kızım var allaha şükür kilosu iyi yemeside iyi ama bazen arkadaş ortamında yada bazı anne bebek sayfalarında görüyorum bugun şu yiyecekten bu kadar bu saatte yemesi gerekiyor yok bugun muz yediyse yarın armut yicek ara ögünde fındık fıstık yicek bende kızıma yediriyorum ama evde ne varsa insan bunları duyunca bazen ben yanlış mı besliyorum diyor mesala bugunlerde hiç çorba sıcak yemek yemiyor eşim kızıyır bazen nezaman isterse ne isterse onu yedin diyor bazen süt olmadıgı zaman ayran içiriyorum biz acaba her gece süt içerek mi uyuduk annemiz sofrayı koyardı yersen yerdin şimdiki gibi elinde tabakla arkamızda dolaşmazdı önceden muz luks bir meyveydi pazardan alındıgın herkez evdeyken paylaşılır bazen yarım bazen küçük bir tane düşerdi nezaman pazara çok parayla çıkılır ozaman yenirdi oda zaten senede iki yada üç olurdu ama şimdi çoçuklar nekadar çok ve çeşit yeseler yine doyumsuz yine milletin yediginde gözü var

  1. Ben özellikle dişleri çıkarken havuç turşusu verirdim. Pek hoşlarına giderdi. Sonra evi temizlerken, her yerden buruşmuş havuç turşusu çıkardı 🙂 Rahat olun kardeşlerim. Neyi seviyorsa onu yesin çocuklar. Birde olağanüstü şartlar haricinde, açlıktan hiçbir çocuk ölmüyor…

   1. Ummu Hamza says:

    Eşim az önce bir haber okumuştu:
    Dünyada obeziteden ölenler açlıktan ölenlerin üç katıymış :S

  2. Siz o söylenilenlere bakmayın saçmalıyorlar, eşiniz haklı ne zaman, ne isterse onu verin. Vücudunun ihtiyacını en iyi kendisi bilir. Kardeşimin kızı bir ara kahvaltıda sadece zeytin yiyordu sonra bıraktı başka şeyler yemeye başladı demek ki o zaman ona ihtiyacı varmış.

   1. Gecen gün ibnul cevzi kitabinda bi yer okumuştum.vücut bazen tuzlu bazen tatli ister.bazen süt ister bazen ayran.vücut ihtiyacı olan besini cani çeker ve onu tüketmek ister diyordu. Cocuklarimiza da bu özgürlüğü tanirsak vucutlari yönlendirecektir
    Benim kizin da bazen sadece zeytin yiyor mesela.on zeytin filan yiyip kalkiyor.bazen sadece recelle kahvalti yapiyor oğlum mesela.bebek çocuk beslenmesinde önemli olan saglikli beslemek.az da olsa vücut için saglikli beslenmek önemli.

 17. Mrb serap abla bende hep kafami karistiran bir soru sormak istiyorum ben koyde buyudum inek sutuyle buyutmus annem bizi simdide diyolar 1yasina kadar yasak sukur inek sutuyle buyuduk bir zararini gormedim diyo annem sizin fikrinizide orenmek isterim yardimci olursaniz sevinirim.

  1. Pınar hanım kızım 1 yaşındayken tüm vücudu allerji oldu.Doktora gittik.Şekeri çikolatayı yumurtayı portakalı kestik. Deterjan yerine her şeyde sabun kullandık.Geçmedi.2 3 ay sonra kızım süt içmediği günlerde allerjinin hafiflediğini farkettim.Haftada bir süt içirdim içtiğinin ertesi günü vücudu kabarıyordu.Meğer süt alerjisi varmış.Vücudunun dışı gibi içini de etkiliyormuş.Karın ağrısı ishal falan çok uğraştık.Şimdi 5 yaşında günde 1 bardaktan fazla süt içemez.Her çocukta aynı olmaz tabi dikkatli olmak lazım.

  2. Pınarcığım, ben doktor değilim ancak bildiğim kadarıyla inet sütü hazmı zor bir besin, alerji riski var bu yüzden 1 yaşına kadar yasak. Gerçi besleyiciliğide tartışılır. Bebeğinin yaşını yazmamışsın ama eğer 6 aydan büyükse bence süt vermek yerine yoğurt ya da ayran versen daha doğru olur.

  3. İnek sütünün alerji yapma ihtimali var.bu nedenle bir yasindan önce sulandirarak vermelisiniz.yari yariya su ve süt. Köylerde de şehirde de annelerimizin bize inek sütü vermiş.gazi çocukların rahatsizlabmasi onlara özel bir durum(alerji problemi gibi). Çapar Kanat’ın bir yazisi vardi inek sütü ile ilgili.ben de blogda bu konuda yazmistim bir ara.bebek beslenmesi bölümünde bulabilirsiniz.

 18. ayparçası says:

  Hayırlı günler Cahide Hanım ve bu güzel yazıya emek veren Serap Hanım.Ben 38 yaşında,hayli geç evlenmiş,5-3 ve 11 aylık 3 çocuğu olan çalışan bir bayanım.Ve bütün çocuklar şu anda sen sensen bende benim diyecek çağdalar.Neyseki onlarla birlikte çocuk olabilen bir anneleri var çok şükür.bende naçizane tecrübeme dayanarak özellikle küçük bebeği olan annelere tavsiyede bulunabilirim.Çocuğun eli kaşık tutmaya başladığı andan itibaren onada sizinkinden farklı olmayan servis açın.Yani sizin tabağınızda ne varsa yiyebileceği herşeyden koyun tabağına .Çocuk sayısı birden fazla ise tabağını bitirmesi daha kolaylaşıyor.Benim şimdiki en önemli problemim biri yemeyince diğeride yemiyor ve sofradan yemeği bitmeden kalkıyor sonra tekrar oturuyor.Bakalım inşallah bu dönemleride atlatacağız inşallah.

 19. Benim oglumda herseyi yiyenlerden ben asla su tabagi bitirecek yada bu son kasik diye hic zorlamadim hep ona biraktim çünkü oda bir birey onuda bir iradesinin oldugunu unutmamali ne kadar zorlarsak okadar tiskinip yemiyecektir irade bebeklerde olmali tabi kismen

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: