Bal Kabaklı Tahinli Gözleme

Allah Rasulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular ki:

“Kim benim adıma bilerek yalan söylerse, cehennemdeki yerine hazırlansın” (İbn Mâce. Hadis sahihtir)

Selamun aleykum kardeşlerim, cumamız bereketli olsun. Allah subhanehu teala adına, Rasulullah Aleyhisselam adına, din adına ne yalanlar söyleniyor farkında mısınız? “Olimpiyatlara Peygamber geldi, Peygamber bu ülkeyi bize emanet etti” yalanlarından sonra, şimdi de “twettleri ikiye katlayın” dedi yalanını ortaya attılar. Malımıza, canımıza ufacık bir zarar gelecek olsa ortalığı yıkarız. Peki biri Rasulümüzün adına iftira attığı zaman neden susuyoruz, neden sinek vızıltısı kadar sesimiz çıkmıyor?

İslam, Müslüman olduğunu iddia edenlerin ayakları altında paspas yapılıyor da, biz görmezden duymazdan geliyoruz? Vallahi yazık bize! Dillerimiz, ellerimiz ne işe yarıyor, kalplerimiz hangi dünyalık heveslerde, kimlerin sevdasıyla dolu? Ne acaip bir zamana düştük. Hayret etmeyi unuttuk. Hiç bir şey şaşırtmıyor artık bizi. Hayretsizliğimize hayret ediyorum!

Sonra katledilmiş çocuklar geliyor gözümün önüne. İki yıllık, üç yıllık bir ömre bin ömürlük acı sığdırmış savaşın çocukları.  “Sesinizi yükseltmeyin, çocukların psikolojisi bozulmasın” diye uyarılar alan annelerin çocuklarına mukabil; bomba seslerini, acılı çığlıkları duymadığı bir an, kan görmediği bir gün olmayan çocuklar… Ülkeler arası diplomatik görüşmeler ağır aksak ilerlerken, her gün onlarca, yüzlerce öldürülmeye devam edilen çocuklar…

Hayret edilecek ne çok mesele var oysa ama nasır tutmuş beyinlerimiz ve kalplerimizle bir ölüden farksız konumdayız. “Ey İman edenler, iman edin” İhtarı, hatta Peygamberlerin bile hesaba çekileceği gerçeği rahatımızı bozmaya yetmiyor….

“Rabbimiz! Bizim günahlarımızı ve işimizdeki taşkınlıklarımızı bağışla ve (yolunda) ayaklarımızı sağlam tut. Kâfir topluma karşı bize yardım et. (Araf 155)

“Rabbimiz! Şüphesiz sen, gizlediğimizi de, açığa vurduğumuzu da bilirsin. Yerde ve gökte hiçbir şey Allah’a gizli kalmaz.”(İbrahim 38)

Ey Rabbimiz! Bize katından bir rahmet ver ve içinde bulunduğumuz şu durumda bize kurtuluş ve doğruluğa ulaşmayı kolaylaştır” (Kehf 10) Amin, Amin,Amin!

Doymayan nefislerimiz için, bir tarif daha…
Malzemeler

 • 3 adet yufka
 • 500 gr. balkabağı
 • 6 yemek kaşığı toz şeker
 • Tahin, tarçın
 • 1 fiske tuz
 • 1 buçuk su bardağı çekilmiş ceviz


Nasıl yapılır?

 • Balkabağını rendeleyin. İçine toz şekeri, tarçın ve cevizi ekleyip karıştırın.
 • Yufkalardan birini açıp, karşılıklı iki kenarını ortaya doğru katlayın.
 • Tam orta kısma kabaklı içten 3-4 yemek kaşığı dolusu yerleştirin.
 • 2 yemek kaşığı tahini üzerine gezdirin.
 • Kenar kısımları ortaya doğru kare olacak şekilde katlayın.
 • Kapattığınız kısımlara fırçayla veya elinizle su sürüp sıkıca bastırın ki, pişerken açılmasın.
 • Orta ateşte, tava veya sac üzerinde arkalı önlü pişirin.

NOTLAR: Şekeri damak tadınıza göre artırıp eksiltebilirsiniz. Tarçın sevmeyen eklemeyebilir ama ben tarçınlıyı daha çok beğendim. Aynı içi, hazır yufka ile kol böreği gibi hazırlayıp fırında da pişirebilirsiniz.

Ben ilk yaptığım gözlemede ceviz ve tarçını sonradan eklemiştim. Resimler ilk yaptığım gözlemeye ait. Daha sonraki yapışlarımda tahin haricinde bütün malzemeleri karıştırdım.

………………………………….

İçim nasıl sıkılıyor anlatamam size. Ruhumun nasıl daraldığını tarif edemem. Hiç haberlere bakmasam mı, ihanetleri, ölümleri görmesem mi acaba? Mazlumlar ölmemiş, kardeş bildiklerimiz arkamızdan vurmamış gibi mi yapsam bilemedim ki?

146 Comments

 1. Ellerinize sağlık suheranne.org sitesinde sizin tarifinizi yayınlamışlar üztelik sizin fotonuzla

  Cevapla

 2. Abla bu facedekilere nasıl dayanıyorsun sen? Etmedikleri hakaret kalmadı. İşlerine gelmeyen konularda ağızlarını nasıl da bozuyorlar. Tekfirci dediler, kadının biri sonra çıktı münafık dedi. Allah bunlara hidayet versin yoksa nasıl biliyorsa öyle yapsın. Kibirlisin diyorlar insanı aşağılayıcı konuşuyorlar. Hem yanlışta olup hem de diretmek ne kötü!

  Cevapla

  1. Onlara dayanmıyorum ki, sadece umursamıyorum. Allah için bir kaç zırva laf işitmişiz çok mu? Rüyamda bile bağıra bağıra vaaz verdiğimi gördüm. Allah’a Rasule iftiralar atılırken Müslümanlar nasıl susar gibi şeyler söylüyordum. İçim acıyor ama sanki tek bağıran ve umursayan benmişim gibi geliyor. Hocalar ne yapıyor gerçekten bilmiyorum…

   Cevapla

   1. Doğru diyorsun abla. İnsan birilerini kalbinde fazla yüceltince yanlışı göremez hale geliyor. Ne diyelim sevdikleriyle haşrolsunlar…Diyecek söz bulamıyorum….

    Cevapla

   2. meraba cahide abla ben nisa annemle senin yemeklerine bayılıyoruz ama bu yemeklerin yapılışı çok zor ve ben 14 yaşındayım benim yapabileceğim daha kolay tarifler olursa çok mutlu olurum

    Cevapla

   1. İzledim ablacım Allah razı olsun. Yani bunların yaptığına akıl ermiyor. Peşinden gidenleri zaten hiç anlamıyorum. Çok açık hataları var. Allah nasib etmeyince gören gözler kör oluyor demek ki. Çok sinirleniyorum yapılanlara. Rabb’imdeki sabır ne büyükmüş. Elhamdulillah bir de olaya şu yönden bakalım. Her ne kadar savunan varsa da bu cemaatin çöküşüdür inşaAllah. Tepetaklak oldular. Eee insanların bir planı varsa Allah subhanehu ve teala’nın da bir planı var.

    Cevapla

  2. ALLAH HERKEZİ ISLAH ETSİN SEVGİLİ HATİCE HANIM BİLİYORMUSUN Kİ HER İNSANIN OMUZLARINDA İKİ MELEK VARDIR VE O İKİ MELEK HERKEZİN NE SÖYLEDİKLERİNİ YAZAR VEDE AHİRETTE HERKEZE VERİLECEK VEDE SAĞ TARAFTAN ALANLAR ŞANSLI OLACAKLAR ÇÜNKÜ O TARAFTAN İYİ ŞEYLER YAZILIR AMA SOL TARAFTAN ALACAK OLANLAR DOĞRU CEHENNEME GİDİCEKLER ÖZELLİKLE İMAM HATİPLERLE YANİ KAPALI KIZLARLA OYUN OYNAYANLAR ACIMIYORUM DESEM YALAN OĞLUR ONUN İÇİN HİÇ CANINIZI SIKMAYIN SIKILMAYIN ALLAH’A EMANET OLUN

   Cevapla

   1. senin sevmediğini ben de sevmiyorum çünkü bazı insanlar vardır deriz ki bu böyle yapıyorsa haklı olduğu taraflar vardır der kararlarına güveniriz ben de senin tavrını tarzını ve sonuna kadar haklı olduğunu bildiğim için sana hak veriyorum ve soğudum oradan da

    Cevapla

    1. Yok öyle düşünme Gülayım. Elbet benimde yanlış insanları sevdiğim olmuştur ama bu alemde haset o kadar çok ki, bunu içinde olmayan bilmez. Allah herkese iyilik güzellik versin. Kalplerdeki kini söküp alsın. Amin

     Cevapla

   2. YA ÇOK ZOR CAHİDE ABLACIM SEN HİÇ ÜZÜLME ÇÜNKÜ SENİ SEVENLER ÇOK ÖZELLİKLE BEN SENİN SİTENDEN AYRILAMIYORUM SENİ ÇOK SEVİYORUM CEP TELEFONUN YADA BİR SKUPEN OLSAYDI BOL BOL KONUŞURDUK KENDİNE İYİ BAK VEDE HİÇ BİRŞEYİ FAZLA KAFANA TAKMA EN EVVEL ALLAH VAR VEDE SONRA AYLEN VEDE EN SONRA GÜZEL YORUMCULARIN VAR BİZ SENİN ARKANDAYIZ ESSELAMALEYKUM VE RAHMETULAHİ VE BERAKYATUHU

    Cevapla

 3. selamunaleyküm… ‘yorulmayın abla’ diyesim geldi, dilimi ısırdım, içim acıdı yorgunluğumuza…

  ablacım insan bilmediği şeyin masumu sayılabilir, ama biliyorsa, biliyor ve bir şekilde nefsin menfaati için ısrar ediyorsa, masumiyet ortadan kalkar. zaten kimse kusura bakmasın, her gün bebeklerin katledildiği bir dünyada, kimsenin aptal olmak gibi bir lüksü yoktur. aldandıklarına falan inanmıyorum abla, apaçık herkes herşeyi biliyor. işlerine gelmiyor. işlerine gelmediği için bu saçmalığı tapınırcasına sürdürmelerinin masumiyeti kalmıyor. her seferinde “hüsn-ü zan” “gayretullah” “anlamııyooooosunuzz bilseniz bi” falan demelerinden bıktık hatta tiksindik artık. biraz olsun onurlu olmaktan bahsedecek de değilim. niyeyse islam’a ait bu değerli kavramları 7/24 FGye çalıştırıyorlar da, diğer müslümanlar söz konusuysa yanından bile geçmiyorlar. yaptıklarının islam’la alakası yok, görmüyorlar mı, görüyorlar. türkçe şarkı söyledi diye bir çocuğa ağlıyorlar da dünyanın her dilinde ağlayarak ölen çocuklaırn şikayetinden korkmuyorlar. geçelim artık bu hikayeleri.

  düşünüyor musunuz ki hakikaten islam’ı yaşamaya ve yaşatmaya çalışacaksanız, islam’ın tüm emirlerini eşit şekilde emir telakki edeceksiniz, derdiniz yalnız islam ve ümmet olacak da; sırtınızı abd, israil ve yandaşları sizin sırtınızı okşayacak öyle mi? mavi marmara olayında bile, izin almak gerektiğini söyleyecek kadar edepsiz olacaksınız da; sizin varlığınızın siyonizmin izni ve desteği sayesinde olmadığına inandıracaksınız öyle mi? sisteminizi ödül-ceza-kayırma-dışlama şeklinde çalıştıracak, kendinizden olmayana iş ve hayat hakkı tanımayacaksınız da gavurlarla hoşgörü köprüleri kuracaksınız şirin müslümanlar olacaksınız, öyle mi?

  herkes herşeyi biliyor be ablam. insanın gücüne giden de bu oluyor. her ne menfaat için, bebeklerin ölmesi dahi vicdan ve merhamet uyandırmıyorsa bunlar da, ne yapılacak şey var ne de söylenecek söz. ama susulacak günde de değiliz.
  Allah herkese ne istiyorsa onu verir, dünyayı isteyene dünyayı verir, ahireti isteyene ahireti verir. dilinden Allah’ı düşürmeyenlerin, zulmüne uğramak kadar içimizi ne dağlasın. abla kıyamet gününü düşünüyorum şu sıralar çok. tüm günahların apaçık edildiği günü. ellerin ayakların dile geldiği günü. bugünün şiddetine bakıp, bir de o gününkünü düşünüyorum. apaçık… Allah’a rağmen, Allah’ın emirlerini yok saymanın savunulamayacağı günü…

  Cevapla

 4. Facebook sayfalarından beğendiğim son dakika diye bir sayfa var dün akşam ana sayfada gezerken video dikkatimi çekti dört dakikalıktı fethullah gülen in konuşması öncelikle yprumlara baktım merak ettim dinledim.
  Oradaki sohbet yıllar öncesine ait çok eski hafif beyaZlıklar vardı gençti.
  Diyor ki :
  Geçenler bir değerli kardeşim ravzayı mutahharada dua etmiş ne olacak bu ümmetin hali diye ezilmiş bükülmüş dua etmiş ağlamış bir de ne görsün Rasûlullah gözünün önünde belirivermiş demiş ki git onlara söyle bu görevi onlar yapacak” video bitti.
  Yani demek istediği Rasûlullah bu görevi o arkadaşı dediği zata görünerek gülen cemaatine devretmiş. Tıpkı olimpiyatlardaki aramızdaydı demek ki doğru yoldayız demesi gibi.
  Düşünce gençken nasılsa şimdide öyle.
  Soruyorum ne zamandan beri ahirete göç edenler insanlara göründüler. Bu eski türklerin inançlarında olan bir şeydir hatta öyle ki kapının önüne yemek bile koyarlarmış geldiğinde yesin diye .
  Kur’an ın neresinde Rasûlullah ın hayatının çercrvesinde böyle ölmüşlerin aramıza gelmeleri.
  Bu itikada ters düşen bir inançtır.
  Allah ordularını gönderir bu bildirilmiştir. Ama mevtaları değil !
  Allah celle celaluhu hak yolu göstersin tez zamanda 😦

  Cevapla

 5. Selamunaleykum canlarrrrr 🙂
  Cahide abla kirk yil dusunsem aklima kabakli gozleme diye bisey gelmezdi yani.Masallah’in var ha 🙂 cok akilli kadinsin vesselam 🙂

  Bir haftadir bir kosturmacadir gidiyor bizim evde:) Surekli ani misafirler felan..ilk basta bir panik evin icinde koşan koşana 🙂 kimi ev toplamaya calisiyor kimi uzerini giymeye herkes ayri dertte 🙂 ama guzel kosturmaca bunlar. Ben seviyorum en azindan.Gecen aksamki ani misafirlere serbeti sutluyu bu aksamkilere de kakaolu islak keki yaptim.serbeti sutluyu birkac gun once ilk kez denemistim misafirlere yaptigim ilk deneme degildi yani 😀 ama islak kek ilk denemeydi:)
  Sunu soylemeliyim ki serbeti sutlu de kakaolu islak kek de muhtesemdi. Cok hafif tatlar yaa bayildik biz 🙂 denemeyenler daha fazla beklemesinler.
  Bir de karamelli incirli pastayi tekrar yapmak istiyorum ama bakalim kismet ne zamana:) ilkyapmam da pek guzel olmamisti 😉
  Neyse cok konustum ben. Velhasil daha biiirsuru yapmak istedigim tarif var ama sira gelmiyo 😀

  Hepiniz coooook seviliyorsunuz.kocamaaaan opuyorum 🙂 ♥♥♥♥♥♥

  Cevapla

  1. aleykum selam SÜMEYRA abla bende CAHİDE ABLAYI çok seviyorum vede fırsat buldukça yazıyorum cahide abla benim yorumlarımı beyenmesede ben yinede yazmaya çalışıyorum herkeze saygılar ve sevgilerle FATMA AHMETOĞLU

   Cevapla

   1. Estağfurullah gülüm benim, o nasıl söz? Ben senin bütün yorumlarını beğeniyorum ama cevap verme konusunda zamanım yeterli gelmiyor. Allah razı olsun kardeşim

    Cevapla

    1. amin sendende çok mağrifetlisin Cahide abla üzümlü kekinden yaptım çok güzeldi birde öz annemle yerken dedim keşke cahide ablada yanımızda olsaydı dahada tatlı olurdu.seni gözlerinden öperim cahide ablacım saygılar sevgiler fatma ahmetoğlu

     Cevapla

    2. hayırlı cumalar herkeze Allah yar ve yardımcınız olsun ve öteki dünyada hz muhammed s.a.v.in sancağı altında buluşmak ümidiyle allah’a emanet olun.

     Cevapla

 6. Yorumların içinde gözüme takılan yurt dışından yazan bir kardeşimizin yorumu idi..ve bu yorum maalesef bu günümüze nasıl geldiğimizi adeta belgeliyor..

  Evet doğru yurt dışında yaşayan bizler için hakikaten dinimize ve geleneklerimize göre evlatlarımızı yetiştirmek çok zor.Küfrün okuluna yolluyoruz.çocuklarımız sürekli iki dünya arasında bocalıyorlar.
  Tabiki diyalogcuların açtıkları ev ödevlerine yardım evleri ve dini eğitim veren merkezleri bu sebepten yoğun rağbet gördü.

  Fakat hatada ısrar niye?

  Eminim ki diyalog fitnesine bulaşan bir çok mümin kardeşimiz hakikaten dava için çabalamak istiyor ailesine evlatlarına çevresine faydalı olmak istiyor.

  Ben buna benzer nedenlerden çocukluğumda 5 yıl Fatih medresede yatılı okudum.Nakşibendi tarikatının merkezinde yaşadım ziyadesi ile davama sâdıktım.Ailemin beni oraya yollamalarının nedeni,kendilerinin din adına verimsiz oluşları ve Almanya’da iki dünya arasında yaşadığımız sıkıntılar idi.Hemen hemen tüm arkadaşlarım aynı sebepten medresede idi ler.Çoğu istanbuldan tabi.
  Veliler haklı doğal olarak; “çocuğumuzu kemalizme teslim edeceğine medresede dinini imanını öğrensin” gibi aslen masum olan nedenlerde işin aslı..

  Yıllar evvel yurtdışında diyaloga rağbetinde büyük nedenlerinden biri buydu.

  Iki durumda da sonuç ne oldu buyrun bakın; medreseden dönen her evlat ailesine çevresine düşman..patlamaya hazır bir bomba gibi..tarikata girmezsen yaptığın yemeği yiyemem cahilliğin bana bulaşır mantığı…
  hadi bunlar yine evin yolunu bulabildiler..diyalogculara bulaşan akrabamızın oğlu gibi niceleri ise anayıda babayında defterden siliyor..kayıplar.

  Allah ümmetin hesabını bu lâinler den sorsun âmin.

  Cevapla

   1. Fatmacığım ne kadar sinirlensekte bu tür sözler bize yakışmaz kardeşim. Bu yüzden bu yorumu yayınlayamayacağım…

    Cevapla

 7. Hahaha Cahide hanim, tweet at terfi et, emmareden levvameye ucusa geciyor heralde bu cemaatciler…beyinlerini hocaya kiraya verende akil olurmu canim…Gercekten samimiyetle soyluyorum aciyorum size..demirden ordugunuzu zannettiginiz ag pamuk ipligine nasil da dondu ama? Allahu ekber..sinirleniyorlarmis birde..ates olsaniz curmunuz kadar yer yakamazsiniz siz, cunku kurani kerimde ‘cihad ayetleri’ cok sert cookkk.. Ufff ufff size gore degil cihad…

  Cevapla

 8. S.a paspas baci..Rabbim o hipnoz olmus beyinlerinizi, gozlerinizi acsin. Hicmi garibine tuhafina gitmiyor yahu bu kadar cemaatlerin, tarikatlarin, diyanet islerinin, kisaca ummeti muhammedin siz diyalogculara cephe alisi? Israilde olen cocuklara aglayan, israili ‘ otorite’ kabil eden yahudi, hristiyan asigi, islamin bes sartinin birini yerine getirmemis bir ‘ hocaniz’ var? Hoca dedigin diniyle ugrasir, bu herif din haricinde herseyle ilgili maasallah. Bundan sonra toparlanamayacaksiniz..yok olup gideceksizi Rabbimin izniyle..insanin en onemli nisani yuzundeki nurudur.. Cevat aksit hocanin yuzune bir bakin istirham ediyorum bide bu nursuz hocanin yuzune bakin.. Cevabini sizin vicdaniniz versin…yok olimpiyatlara peygamberimiz tesrif etmis.. Peygambere iftira atiyorsunuz yahu siz? Calginin cenginin dansin okdugu yerde peygamber ne hos icraatlar diye alkis tutatacak size haaa? Sizi kilictan gecirir kilictan…

  Cevapla

 9. Ve aleykum selam
  MaşaAllah bakalım daha neler çıkacak şu balkabağindan ellerine sağlık Cahide’m

  Kendini onlar için bu kadar yıpratma Rabbimiz hakkı batılı ayırandır
  Buradaki yıpranmamız birlik olmayışımız muhakkak bu bir gerçek ve tarihte bunun gibi örnekler çoktur.
  Hasbinallahu ve ni’mel vekil
  Başka sözümüz mü var
  Rabbimiz üzerimize sabır yağdır ayaklarımızı sağlam bastır.
  Sabır : direnmek , mucadele etmek göğüs germektir oturulduğu yerde beklenek sabır değildir bunu da diyelim .
  Eğer ki bu rüya safsataları gerçek olsun diyelim tamam her gece görüyorlar cevap olarak şunu diyeyim mi?
  Ya Hu!
  Peygamber efendimizin dibinde Ona iman ettim deyipte Onu canlı gören eline dokunan aynı sofrada yemek yiyen arkasında saf tutan İbn’ü Sel’ül ( munafıkların başı) daha çok erdemli mi diyelim bu şerefe nail olmuş Allah’ ın dostu mu diyelim?
  Ne kadar çok kaptırmışlar kendilerini herşeyi rüyalarla yapanlar oo iyi valla bizde gördük ne yani ermiş mi olduk ?
  Pehh!
  Allah subahanallahu teâla er geç herkesin hilesini çıkaracak bu haktır çünkü Allah rızası için yola çıkılır fakat bir yerde rızası gözetilmediği anda o ellerinden alınır biz buna iman etmişiz inan kaç gündür yoğunum vaktim yok internet haberlere bakamıyorum 😦

  Fi emanillah!

  Cevapla

 10. Allahin selami rahmeti bereketi uzerinize olsun cahide hanim ellerinize saglik oncelikle boyle bir sitede onculugunu sizin yaptiginiz bir giybet iftira ortamini gormk uzucu Yeter Artik hem ayet paylas hadis paylas! hem de iftiraaaa

  Cevapla

 11. Cahide olen musluman kardeslerimizle hoca efendiyi anlattigin yazi birbirine karismis elinden gelse onu da bizden bileceksin yahu

  Cevapla

 12. Olimpiyata laf atma eğiliminde bulunmussunuz. Yemek sitesi olarak actım fakat karşımda gördüğüm olay bambaşka. Rica ediyorum hakkımıza girmeyiniz. Olimpiyatların icinden bir öğretmen olarak hak koyuyorum. Bu kadar iftiraya deger mı???

  Cevapla

  1. Kardeşim Abdullah bin Abdulhamid el Eserî- İslami açıdan müzik kitabını tavsiye ederim müziğin,şarkıların hükmünü üzerine yazılmış gerçekten önemli bir eser.Ben de yıllarca beynimi şarkıdan,müzikten temizlemeye uğraşan bir müslüman olarak gencecik beyinlere müziğin,şarkıların türkülerin kazınmasına hak koyuyorum,o beyinleri Kur’anla, hadislerle, İslami kıssalarla doldurmak varken değer mi?

   Cevapla

   1. Daha yazsanız da cevap vermeyeceğim,aileme,evime olan vakitten çalmamak,konuyu uzatmamak ve aynı şeyleri tekrarlamamak adına 🙂
    Rabbim bizleri dosdoğru yolunda olanlardan eyle ve o yoldan ayırma. Amin.

    Cevapla

    1. Yüreğini yorma kardeşim. Anlamayan anlamıyor işte. Hani bir hadis-i şerif vardı: 40 yıl yağmurların yağmaması, Allah’ın bir haddinin ihlal edilmesinden daha kötü değildir gibi veya Rasulullah aleyhisselam nasıl buyurduysa öyle. Allah’ın kaç emri ihlal ediliyor, çiğnenip geçiliyor da hangimizin umuruna geçiyor. Derdi dünya olanlara ahiretlik kaygıları anlatmak zordur kardeşim…

     Cevapla

 13. Akşam a haber de Kadir Mısıroğlu uzun uzun anlattı gerçekleri.İnternetten canlı yayınadan izledik geç saatlere kadar.

  Cevapla

  1. Biz daha bugün dinledik,gerçekten ben bu kadar bilmiyordum,yahu ne günahı resmen itikadı yerle bir eden küfre sokan sözlerle doluydu kayıtlar! Subhanallah!

   Cevapla

   1. Müslümanın derdi ne parti, ne cemaattir. Bu kişiler islam’a savaş açmışlar ama müridler adeta gözleri bağlı koyun sürüleri gibi itaat etmeye devam ediyorlar. Bir değil, 10 değil, Rasulullah aleyhisselam’a bu kaçıncı hakaret ve iftira. Müslümanım diyen kişi bunlara hâlâ nasıl güvenip sevebilir. Kitapları varmış, vaazları varmış. İsterse bütün kitapları o yazmış olsun; Değilmi ki, Allah Rasulüne saygıyı bilmiyor, Allah’ın şeriatine muhalif işler yapıyor, neye yarar… Allah bizleri bunlardan uzak etsin…

    Cevapla

    1. Zeynep Gazali’nin zindan hatıraları isimli kitabını okumuş muydun ablacım? Aklıma direk o geldi benim, kitabı okurken insan onun çektiği işkenceleri okumaya yoruluyo o yaştaki kadına neler yapılıyo,sonra Guantanamodaki işkenceler, müslümanların izzetinin haysiyetinin nasıl zedelendiğinin en canlı kantıları,bu insanlar ancak rüyalarında Efendimiz sav i görürlerken diğerleri şarkıların türkülerin içine hayatta daha Peygamber değilken bile gidemeyen Efendimiz sav ölümünden sonra sürekli teşrif ettiğini görüyorlar!!! Mazeretlerin kabul görmeyeceği gün gelmeden uyandır Rabbim uyuyan yanlarımızı.Rabbim biz bunlardan beriyiz Sen şahit ol.
     Allah’ın laneti zalimlerin üzerinedir!!!!

     Cevapla

     1. Evet canım sanırım 15 veya 16 yaşlarındaydım okuduğum zaman. Amerika menfaati olmayan hiç kimseyi sinesinde barındırmaz. F.G, Amerikanın göbeğinde büyük bir malikanede güven içinde yaşayabiliyorsa, elbette Amerika’nın bunda çıkarları vardır. Ilımlı İslam projesi, diyalog safsatası, asıl İslam’ın tahrifi için desteklenmesi gereken bir harekettir. Bu yüzden F.G ye iyi bakılmalıdır.

      Guantanamo’daki müslümanlar amerika için bir tehdit unsurudur ve hakettikleri(!) muameleyi fazlasıyla görmektedirler. Allah onlardan razı olsun…

      Cevapla

     1. Ne zaman budizme ahlak dini demek,kafirlere tebliğ değil de diyalog,onların misyonunun parçası olmak İslamdan oldu???

      Cevapla

      1. Bunlar hep onyargi basligiyla bakinca ortaya cikan sonuclar, duam onyargisiz ve genis bakabilmesi herkesin. O da olacak insallah.. Saygilar..

       Cevapla

    2. amin cahide ablacım insanlar bayılıyor pislilik yapmak insanlara dur diyemiyosun ya ne insan utanması nede ALLAH korkusu durdura bilir baksana RECEB TAYYİB ERDOĞAN bile çok şey o yaptı tramvaylar vesayre vede aklıma gelmeyen bir sürü şey ama yok adamı sevmiyorlar sevmiyorlar.İnsanların insanlığı kalmamış insanlar yaşıyor ama insanlıkları ölmüş mağlesef

     Cevapla

    3. ÇÜNKÜ ONLAR BÖBÜRLENE BÖBÜRLENE YÜRÜYENLER İŞTE ONLAR EBEDİ CEHENNEMDE OLACAKLAR VEDE ONLAR MÜSLÜMANLARA İŞKENCELER EDENLERE YİNE CEHENNEMDE OLACAKLARDIR HİÇ ACIMIYORUM NEDEN YALAN SÖYLEYİM BİZ BULGARİSTANLIYIZ VEDE 92DE BURAYA GELDİK BULGARİSTANDA HIRİSTİYANLIK VARDI ÖZ ANNECİĞİMİN ÖZ BABASINI POLİSLER DÖVMÜŞLER DAYAK YEMİŞLER VEDE HEP İŞKENCE EDERLERMİŞ MİLLETE ALLAH KİMESEYE VERMESİN BÖYLE HAYAT YAŞAYAN VEDE GÖREN BİLİR BAŞKA KİMSE BİDE BAŞKA YERE GİTMEK YASAKMIŞ YANİ HUDUTTAN ÇIKMAZLARMIŞ ŞİMDİ İSE SERBES ALLAHA ŞÜKÜR ODA KİM BİLİR NE ZAMANA KADAR SERBES OLACAK İSTANBULA GELDİK BURADA DA İMAM HATİPLER BERBAT BAŞ ÖRTÜLERİNİ AÇIYORLAR HEPSİ CAHİLLİK APTALLIK PİS GAVURLAR KÖTÜ İNSANLARIN GÖZLERİ KÖR OLMUŞ ALLAH HERKEZİ ISLAH ETSİN AMİN EY İNSAN OĞLU GÖZLERİNİ AÇ VEDE DÜNYAYI GÖRME BİRAZCIKDA MEZARLARI GÖR ÇÜNKÜ O YER EBEDİ KALACAK YERLERDEN BİRİDİR SELAM VE DUA İLE KENDİNİZİ İYİ BAKIN

     Cevapla

   2. Kanal A deşifre Programı 31.01.2014 yayınını dinledik, Kadir Mısıroğlu konuktu ve ben daha önce çoğunu sadece yazı olarak eleştiri olarak gördüğüm şeyleri direk kendi ağzından duydum kardeşim.

    Cevapla

    1. Bunu bir izleyicim yazmıştı. Hatta Lumina Eğitim Kurumları olarak faaliyet gösteren okullar bunlar. Haa bunlar zaten basit mevzular. Benim Rasulüme iftira atılmış. Bundan daha büyük kötülük olur mu?

     Cevapla

     1. Buldukların bunlar mı? Ben içlerinde başörtülü bir öğrenci veya öğretmen göremedim ve orada yaşayan pek çok izleyicim başörtüsünün orta asyadaki Türk okullarında kesinlikle yasak olduğunu belirttiler.
      Romanya başbakanı ödül verse ne olur, vermese ne olur? Allah’ın rızası kazanılamadıktan sonra dünya memnun olsa ne olur, olmasa ne olur?

      Bak ben sana en sağlam kaynaktan bir haber paylaşayım:

      Ey inananlar! Yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim onları dost edinirse, kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğunu doğruya iletmez. Maide:51

      İşte sırf Allah’ın düşmanlarına yakın durdukları, Müslümanları dışladıkları, Allah’ın ayetlerini hiçe saydıkları için tükeniyorlar. Hoca diye bilinen biri artık örgüt lideri olarak anılıyor. Çünkü o ve çetesi Allah’ın kaderine çarptılar. Tepetaklak oldular. Elhamdulillah!

      Cevapla

      1. Cahide Abla, kuzenim Romanya’da okuyor ve gittiğinden beri Cemaatle iç içe. İlk yıl yurdunda kaldı, şu anda da evlerinde kalıyor. Aynen dediğiniz gibi. Bir yurtları var ve kesinlikle başörtülü öğrenci kabul etmiyorlar. Başörtülü öğrencilerden Cemaatten olanların kimisi başını açıyormuş. Bunu duyduğumda yaşadığım şaşkınlığı anlatamam. Amaç neymiş diye sordum. Tebliğ yaparken Oradaki Gayri müslimleri ürkütmemekmiş!

       Ayrıca yakın çevremden bildiğim, 24-25 yaşında kadar kapalı olup sırf Cemaatten biriyle evlendikleri ve eşlerinin konumları (!) öyle gerektirdiği için başlarını açan insanlar var hatta birisi Sümeyye olan ismini Zeynep olarak değiştirdi.. Ben bu tıynetsizliği hiç anlayamayacağım sanırım.

       Allah sonumuzu hayır etsin. Bu ülkenin hayrına olmayan işler yapanları, fitneye fesada bulaşanlara da imkan vermesin Rabbim.

       Cevapla

       1. esselamaleykum cahide ablacım biliyorum bütün bu yaşadıklarımız sanki ta bu dünyada biz cehennemde yaşıyoruz bende sinirleniyorum vede yok chp li şu kemal kılıçmıdır her ne pislikse ben bir insan olarak o adamı dayanamıyorum televizyonda seyretmeyi dinlemeyi peki bizim rabbimiz nasıl dayanıyor nasıl ha söylermisin.Cahide abla insanmı bu adamlar insanlıkları nerede eskiden imam hatipleri ne hale getiriyorlardı resmen tecavuz ediyorlardı genç kızlarımızın baş örtülerini çıkartıyorlar.vede bu benim gözümde çok büyük suç ama başkalarının gözünde nasıl bilmem orasını herkez farklı düşünür doğrusu ayrıca cahide ablacım sizi sevindirmek isterim biliyormusun üzülme cahide ablacım umarım seni biraz yüzünü güldürmüşüm hadi bana müsade .Allaha emanet ol.

        Cevapla

       2. türk milleti ne bekliyon ki?ONLAR İNSAN MI? YOKSA SİS SÖYLEYİN KENDİ AKRABALARINI BEYENİYORLAR KENDİ EŞLERİNİ ONDAN SONRA GELİYORLAR BAŞ ÖRTÜLÜ KIZLARIMIZA SALDIRIYORLAR HİÇ UTANMIYORLAR RAHAT BIRAKIN TÜRBANLI KIZLARIMIZI HERKEZE SAYGILAR SEVGİLER FATMA AHMETOĞLU

        Cevapla

    2. Bak canım, Yusuf kaplan cemaatten bir abimizdi. Son yazılarını okumanı tavsiye ederim. Bu olaylar çoğu insanın canına tak etti.
     http://yenisafak.com.tr/yazarlar/YusufKaplan/kucuk-dilinizi-yutmadiniz-mi-h%C3%A2l%C3%A2/50131

     Mesele yolsuzluk meselesi değil. Konu yolsuzluksa cemaatten bazıları çok daha fazlasını yaptı. Mesela sodesi duydun mu hiç? Benim çocuğum bile bu kurum sebebiyle mağdur oldu. Gizli arşiv adlı Twitter hesabında hepsi belgeleriyle açıklandı. Bu oluşum, senin gibi iyi niyetli insanların sırtından beslenen ve büyüyen bir örgüttür.
     Yanlışın neresinden dönersen kârdır kardeşim. Allah yardımcın olsun

     Cevapla

     1. Ben senin doğruyu görmeni o kadar isterim ki kardeşim. Sadece şunu bil: Ben bu olaylardan önce de bu cemaatin mantığına, işleyişine karşıydım. Diyalog, ılımlı İslam asla İslam’dan olmayan saçmalıklardır. Ancak İslam’ın penceresinden bakarak, yanlışları görebiliriz. Ayakkabı kutuları diye atılan iftiraların iç yüzünü en iyi Allah bilir ama bu olaylarla ilgili mahkemeye kim çıkıyorsa, ilginçtir suçsuz bulunuyor. Bulundu denilen paraların, yurt dışında kuran kursu ve imam Hatip lisesi açmak için toplanmış yardımlar olduğunu ve el altından illegal olarak gönderileceğini biliyorum.

      Romanya olayına inanmadıysan, şunu anlatayım. Tanıdığımız bir aile Makedonya’da Türk okuluna kızını gönderiyor ve okulda başını örtmesi yasak. Bunların vukuatları saymakla bitmez.
      Çok yoruldum. Devam etmek isteyen kardeşler varsa buyursun lütfen.

      Cevapla

    3. Gerçekten yazık değil mi kardeşim,hamdolsun ki Rabbimiz adil olan, o tartışıp durduğumuz şeyler hakkında öyle güzel verecek ki hükmünü.
     Rabbim senin dinini anlatan,çözümün demokraside,laiklikte olmadığını,asıl kurtuluşun Senin Şeriatın olduğunu bana anlatan,bu güzel yolun da uğrunda canlar istediğini,parti kurmakla,kafirlerle dost olmaya çalışmakla gelmeyeceğini korkusuzca veya korksa da korkusu Sen den daha çok olarak bunları haykıran,anlatan insanları tanıdım,sevdim,hakkıyla yaşamaya çalışan insan hapislerde can verirken,cihadın teröristlik olarak görülürken ben kardeşlerim için cihada gidemedim;ama gidenleri sevdim,bu zor zamanda onları sevmek nefsime çok ağır,korkkutucu gelse de sevdim onları Yâ Rabbi. Sen şahit ol,amin. Biz ölsek de bu yazılar kaldığı sürece şahitlerimiz olacak kardeş,ben şahidimin bu cümleler olmasını istedim, artık uzatmanın manası da yok,görünüşe bakılırsa faydası da, selametle 🙂

     Cevapla

   3. Selamun aleykum kardeşim, şunu belirteyim ki o üç satırlık cümlenin öncesinde uzuunca bir yazı yazmıştım; fakat tekrar okuyunca sorunu yanlış anladığımı gördüğüm ve yanlış cevap verdiğim için daha denetim için beklerken silinmesini rica ettim Cahide Abla’dan,yani geçiştirmedim! Kardeşim kitabı arkadaşımdan almış okumuştum o yüzden şuan ancak hatırladığım kadarı ile yazabileceğimi söyleyeyim ki vebal olmasın. Orada genel olarak çalgı aletlerinin tamamının -kadınların kendi aralarındaki eğlencelerinde kullandıkları defi- istisna ederek haramlığını anlatıyordu,müstehcen sözler içeren,İslam a uymayan şarkıları da öyle,ayrıca boş sözleri satın alma ile ilgili ayetleri şarkılar olarak tefsir eden sahabelerin tefsirlerini aktarıyordu. Haramdan istisna edilen kısımda hatırladıklarım; annenin bebeği için söylediği ninni türü şeyler, insanı bıkkınlık anında gayrete getiren içinde sakıncalı söz barındırmayan şarkılar, kadınların özel zamanlarda toplanıp kendi aralarında söyledikleri marş türü şarkılar vs idi, yani kardeşim genel olarak sakıncasız olması için kesinlikle müzik eşliğinde olmayacak, islama aykırı müstehcen, küfür içeren, batılı destekler türde olmayacak, kadın sesi ile olmayacak (eğer dinleyiciler erkekse veya içlerinde erkek de varsa) bunlar hatırladıklarım ve aklımda kalanlar,önceki okuduğum şeylerle birlikte aklımda yer edenler sen durumunu ona göre kendin değerlendir inşaallah kardeşim sorunun; mesela kadın erkek karışık ortam var mı,müzik eşliğinde mi,kızların sesi de nağmeli şekilde kullandırılıyor mu Efendim,iz sav i överken İslam dairesinden çıkacak şekilde aşırıya giden sözler içeriyor mu vs,en güzeli durumunu anlatıp ehil bir insandan sorunun cevabını alman kardeşim.Aynı zamanda olimpiyatların durumunu da değerlendirirken bangır bangır müzikleri, oynanan kolbastıları vs esgeçmemen kardeşim, iyilik, iman bunlarla karıştırılarak,günahlar içinde yayılmaz kardeşim.
    Ses kaydı ile ilgili de şu düzeltmeyi tekrar edeyim,benim dinlediğim ve itikadı yerle bir eden sözler dediklerim Deşifre programında dinlediğim budizmle, diğer dinlerle ilgili konuşmalarıyla ilgili olanlardı, direk kendi vidyoları. Beni yaşadığı evi falan da bağlamıyor kardeşim Saf İslam anlayışını bozmaya çalışma,ılımlı-radikal İslam ayrımı, Efendimiz sav in çok yanlış yerlerde Efendimiz sav e hiç yakıştırılamayacak yerlerde kullanmaya çalışmaları O nun bunları destekler gibi göstermeye çalışmaları.Bu tür şeylerde fazla uzatmayı gerçekten sevmiyorum kardeşim,sebeplerimi de biliyorsun:) o yüzden son kez selametle.Gerçekten samimi olana,derdi İslamı Allah ın emrettiği şekilde yaşamak olana Rabbim muhakkak yardım edecektir,o yüzden Rabbim seni de beni de,bizleri de samimilerden eylesin ve yardımcımız olsun kardeşim:)Rabbim bizleri Müslümanlar olarak yaşatsın ve Müslümanlar olarak öldürsün.Amin.

    Cevapla

 14. Haa demeden edemeyecegim.bazi ablalarin basi acikti.o ablalarin basini kapatmalarini istemezlerdi,acik kizlara kim hitap edecek derlerdi.o cok ovunduleri ozel okullarinda neden basortusu yasakti?oysa basortusu kamuya ait yerlerde yasakti.teferruata indirgeyip sayilarini cogaltmak daha onemli.gazetelerinin dergilerinin trajini arttirmakdaha onemli.sahi neden dersaneleri o kadar pahaliydi?

  Cevapla

  1. ÇÜNKÜ BURASI TÜRKİYE BURADA ÇATLAKLAR DAHA FAZLA VEDE ŞEYTANİ İNSANLAR BİLİYORMUSUN BAHAR ABLA İNSANLARDA DA ŞEYTANLAR VAR NE YAZIK Kİ HERKEZE SELAM VE SEMETLE

   Cevapla

 15. Hayirli sabahlar.kac gundur cemaat olaylarini izliyorum internetten.bende universite 1. Sinifta evlerinde kaldim.kendime gore islami birikimi olan ve islam toplumuna cemaatlere sempatisi olan biriyim.1 yil kaldim evlerinde.kapi dinlemeler,giybetler,gelen mektuplari bizden once acip okumalar,baska cemaatlerin organizasyonlarina katilmaya yasaklar,sadece risalei nur ve fethullah gulen kitaplari okumalar,israrla zaman ve dergilerine abone yaptirmalar,baska gazete ve kitaplar okunmasini onaylamamalar,psikolojik baskilar.ya bunlar sadece kendi davalari pesindeler.baska cemaatten birinin basina ne gelirse gelsin umurlarinda degil.yeterki hizmetlerine zeval gelmesin.benim kimseyle sorunum yok.benim sorunum hizmet mantigiyla.ben baska bir dini gazete okurdum.o gazetebir sure sonra kapatildi.ablalar bana gulerek senin gazeten kapanmis dediler.o gazete dini yayinlar yapiyordu,siradan bir gazete degildi sevinilecek bisey yoktu dedim,baslarini onlerine egdiler.birde evde peygamberimizi gormelerdeli ediyordu beni.okula girince basini acanlar,hizmet adina turluyalan soyleyenler,insanlarin telefonlarini ,dolaplarini gizlice karistiranlar,evde kalan ve biraz sorun cikaranlari bir aksam evden cikarma karari alan bbuinsanlar peygamberimizin evimize geldigini alenen goruyorlar.hz omer hz oslam ali ebubekir de cabasi.bu yolla cok insani kendilerine bagliyorlar.peygamberimizin oturdugu yere guller konuluyor vs.bizde o evde kalirdik ama ruyamizda dahi gormezdik.bircok cemaatin icine girdim.hicbircemaati peygamberimiz ziyaret etmiyor bir bunlari ziyaret ediyor.adamlar yaptiklari herseyi mubarek goruyor.turkce olimpiyatina efendimiz gelmis?f.gulen soyluyor.kizlarin erkeklerin her yoreden soyledikleri,izleyenlerinde buyuk birkeyifle eslikettigi,unlu sanatilarin onur konugu oldugu bu mubarek programa taiki efendimizde gelir????cok iyi niyetli insan var iclerinde.ama mantik yanlis.simdide dersaneler icin yikiyorlar ortaligi.basortusu yasaginda da ciktilarmi sokaga,basimizi acmayiz dedilermi?yoksa gulenin dedigi gibi esarbiniz cantanizda okula girin mi dediler birbirlerine.mavi marmara olayina hrkes isyan etti,uluslar arasi karasularind yapilan bu zulumden dolayi hocalari’keske israilden izin alsaydilar boyle olmazdidedi.hocalari dediyse vardir bibildigi.yazsam sabaha kadar bitmez.rabbim hepimizi dogru yola eristirsin.

  Cevapla

  1. Kusura bakma kardesim simdi gordum sorunu.ben dersaneye gitmedim,gidemedim maddi yetersizlikten dolayi

   Cevapla

 16. Bir insanı Allah dostu ilan ederken aldığınız kıstaslar neler kardeşim? Hadi sizin mantığınızla gidelim, Allah katında durumunu bilmiyoruz, peki nasıl ona Allah dostu diyebiliyoruz? Bunun vebalini hiç düşündünüz mü? Ya ona Allah için buğzeden, yaptığı tahrifler için Allah adına sevmeyen insanlar haklıysa?Bu durumda Allah yoluna uymayıp bunda da çığır açmış bir insanı desteklemenin vebali nedir?Gıybet konusuna gelince:

  Şuralarda gıybet câizdir:
  ”İslam uleması gıybet ve ifşanın hangi durumlarda caiz veya gerekli olduğu konusunda önemli açıklamalar yapmışlar, hatta kitaplar yazmışlardır. Bu açıklamalarda caiz olan durumlar şöyle sıralanmıştır:

  Haksızlığa uğrayan bir kimse, hakkını alabileceğini, zulmü engelleyebileceğini umduğu şahıslara durumu anlatabilir.
  Dine ve ahlaka aykırı bir davranışını gördüğü kimsenin bu durumunu gören ve bilenler, düzeltmesi muhtemel olan kimselere aktarabilirler.
  Dince yanlış davrandığına inandığı bir kimsenin davranışını, dini bilen bir kimseye (mesela müftüye) anlatarak doğru bilgi (fetva) alma teşebbüsünde bulunabilir.
  Halkı korumak, onlar için hayırlı olacağı kanaatiyle ilgililere bildirmek için ayıplar ve günahlar açıklanabilir; bazı durumlarda bu caiz değil, gerekli (farz) olur. Mesela hadis rivayet edenler içinde yalancılığı, ahlak ve dindarlık bakımından gevşekliği bilinen kimselerin bu durumları açıklanır ki, uydurma hadis rivayeti engellensin. Keza mahkemede şahitlik edecek şahısların da “yalan söylemekten çekinmeyeceklerini gösteren” kusurları hakime bildirilir.
  Bir kimse diğeri ile evlenmek, ortak veya komşu olmak, ona bir şeyi emanet etmek, onunla bir iş yapmak, ondan din ilmi öğrenmek… istediğinde kendini korumak isteyen taraf, karşı tarafı tanıyan birisine “onun nasıl bir kimse olduğunu” sorarsa, bildiği kusurlarını açıklaması gerekir.
  Kamu görevinde istihdam edilen bir kimse ya buna ehil değilse veya görevini kötüye kullanmaktan çekinmeyeceğini gösteren bir günahı ve ahlaki kusuru varsa, bunları bilen kimse, o şahsın amirine –kamuyu korumak maksadıyla- durumu bildirmekle yükümlüdür.
  Günahını ve kusurunu gizlemeyen, açıkça yapan ve gösteren kimsenin bu davranışlarını konuşmak, haram olan gıybete girmez.
  Bir kimsenin “topal, kel, kör, köse” gibi bir lakabı varsa ve o kimseyi anlatmak (tarif etmek, tanıtmak) için bunları zikretmek gerekiyorsa mesela “Topal Osman” denir ve bu haram olan gıybete girmez.

  Bütün bu istisnaların ayetlerde ve hadislerde dayanakları vardır” -sorularla İslamiyet

  Kardeşim farkındaysanız kimse gelip de kaşı şöyle gözü böyle türünden şeylerine laf etmiyor,bizzat İslam’ı da etkileyen neredeyse bir çığır haline gelmiş bir durum var ortada,bu maddelerde bile anlatmanın gerekliliğine giren birden fazla madde var. Selametle.

  Cevapla

  1. Kardeşim, “Ya Öyleyse” nin cevabı çok açık artık. Ben de diyorum ki, “Neden öyle olsun ki?” Sizin gibi iyi niyetli insanlar olmasaydı zaten kendisi bu konumlara kadar çıkamaz, iktidara savaş açacak güçte olamazdı. Herşeyi geçtim. Basit bir soru sorayım size:

   Örneğin Romanya’da başörtüsü serbest olduğu halde, Gülen okullarında neden yasak?

   Cevapla

  2. Yapmamız gereken iyilikleri överken açıktan işlenip hafif görülen günahların,yanlışların karşısında olmak kardeşim,bizim yapmamız gereken bu. İslama uyan yerleri alırken uymayan yerde bırakmayı,destek çekmeyi yine İslam için yapmaktan ancak iyilik,güzellik gelir inşaallah kardeşim.
   Hüküm konusuna gelince,
   Hükümler zâhire göre, yani dış görünüşe bakarak verilir; niyetlere ve gönülden geçenlere göre hüküm vermek sadece Allah’a mahsustur.Bu İslami bir kaide.
   Kalblerden geçenlere ait ilmin sadece ALLAH’a ait olduğunu ısrarla bildiren İslam dini, bu nedenle, insanların birbirlerine dair verdikleri hükümleri, ancak ve ancak zahire yani söylenen söz ve işlenen amellere dayandırmalarını emretmiştir.

   Abdullah b. Utbe b. Mes’ud (r.anh)’den şöyle rivayet edilmiştir:
   Ömer (r.anh)’den işittim. O şöyle diyordu:

   «İnsanlar Rasulullah (s.a.v.) zamanında vahiy ile gizli hallerinden de sorumlu tutulurlardı. Rasulullah’ın vefatı ile vahiy kesilmiştir. Bugün sizi gördüğümüz amellerinizden dolayı sorumlu tutarız. Bu yüzden kim bize hayır ve adalet gösterirse onu emin sayar ve güvenilir kabul ederiz. Onların gizli hallerini araştırmak bize düşmez. Gizli hallerinin hesabını da ALLAH görür. Bize zahiren fena hal gösterenlerden de emin olamayız. Niyetinin iyi olduğunu söylese bile ona inanmayız.»
   (Buhari)

   Cevapla

   1. Tevafuka bak ki daha dün eşim sahih buhari’de şu hadisi okumuştu:
    Rasulullah sav şöyle buyurdu:
    ”Şüphesiz Allah,ümmetimin fiiliyata geçirmedikleri ve dillendirmedikleri sürece içinden geçen kötü duygularını benim için bağışlamıştır.”buyurdu. Sahih Buhari hadis no 1142,Abdullah fevzi kocaer çev.
    Kardeş sıradan bir müslümanın kötü halini isim vererek,kınayarak,ayıplayarak başkasına anlatılmasıyla haksızlık veya zulüm karşısında susmanın dilsiz şeytanlık olduğu ne kadar farklı şeyler ayırt edebiliyor musun?

    Cevapla

 17. Allah dostu olan insan, Allah’ın düşmanlarıyla iş birliği yapar mı? Akıl sahibi bir insan için onun neye ve kime hizmet ettiğini anlayacağı çok delil var…

  Cevapla

 18. Keske guvendiginiz insanlar basa geldigi gibi temiz kalsalardi da(umarim oyleymistir) insanlar da o gonul insanina atilan bunca iftiraya kanmak zorunda kalmasaydi.. yazik.. Ama Allah buyuk..

  Cevapla

  1. Gönül insanı mı?

   Kadir Mısıroğlu doğru söylüyor: “Fettullah efendi boynuna haç takıp gezse, hocamızın bir bildiği vardır” diyecek bir kesim var! Çok haklı…

   Cevapla

   1. Kadir Mısıroğlu gerçekten basiret sahibi ve samimi bir insan ve delilsiz pek konuşmaz.Keşke insanlar dinlerini,sevgilerini kimlere emanet ettiklerini düşünseler, zira kişi sevdiğinin dini üzeredir.

    Cevapla

   2. السلام عليكم ورحمة الله وبركاته
    Kardeşim haç takıp gezmesine ne hacet takanlarla beraber güzel dialoglar içinde dostluklarını her fırsatta dile getiren söylemleri ve fotoğrafları ile birlikteliklerini gösteriyorlar. Ama biz görmüyoruz 😦

    Cevapla

    1. Hala dialog u anlayamamis birilerinin varlığı beni şaşkınlıkla kızgınlık arası götürüp getiriyor. Hele o bilip bilmeden konuşmaları. … Efendimiz de zaten hep Müslümanlar la görüşür hiç diğerlerinin yanına ugramazdi. Insanî ilişkiler içinde kesinlikle bulunmaz di. Sizin bilgileriniz bundan ibaret anlaşılan. … devam edin

     Cevapla

   3. “Olsun yine de hocamizin bi bildigi vardir” gibi sig bi anlayisi sizce yuzlerce kitap okuyarak ve elestirel bi bilinc veren bi universitede okuyarak elde etmis olabilir miyim?
    Boyledegil de acaba hakli olabilirmi diye dusunebilmek daha buyuk bi erdem, herkese nasip olsun

    Cevapla

 19. Ellerine sağlık Cahide hanım öyle lezzetli görünüyorki yarın deneyeyim inşallah canım çekti 😊acaba tavada dönderirken açılırmı?açılmaması için bir püf noktası varmı?

  Cevapla

 20. Gecenlerde annemle konusurken fg beddua ediyormus dedim. ‘Amaan kizim itin duasi kabul olsa gokten kemik yagardi’ demezmi? Koptum resmen yaa..

  Cevapla

 21. Benmer kardesime ithafen: cok dogru soyluyorsunuz..musluman muslumana zulmetmez. Zulmu reva gormez. Cemaatin soyledikleriyle icraatlari ne kadar tutuyor acaba? O kadar insana ‘bizden degil’ diye zulmu reva gorduler. Kendi canlari yaninca yok evlerine ates salsin diye beddua tutundular. Hani beddua etmek cok kotu biseydi? Hoca olunca helal sana bana haram. Oyle mi?
  Bu sitenin sessiz takipcilerindenim. Cahide hanima da uyguluyorsunuz bu psikolojik zulmu. Cahide hanim dipdiri ama..dimdik duruyor karsinizda. Cunku Allah var Allah arkasinda..hickimse olmasa ne yazar..

  Cevapla

 22. Rabbim kahhar ismi serifiyle tecelli etsin..icyuzleri disari vurdu yaa..o kadar mutluyum ki takke dustu kelleri gorundu. Insallah sonlari olur..

  Cevapla

 23. Selamun aleyküm Cahide hanım çok haklı bir yazı yazmışsınız yine.Kaleminize sağlık.Gözlemelerde harika olmuş.Selamlar.

  Cevapla

 24. Söze nereden başlamalı nasıl konuşmalı ne demeli bilemiyorum.Rasullahı kendi amaçlarına alet edenlere yazıklar olsun.Bizler çok zor bir imtihandan geçiriliyoruz.Bu süreçte çokça dualar etmeliyiz.İnsanlarımız çok saf.Bende zamanında hizmet için elime tutuşturulan zarflara yüklü bağışlar koyuyordum.Allah rızası için gariban öğrenciler için.Malesef o paralarla bazıları okyanus ötesinde saraylarda yaşıyorlar.Şirketler kuruyorlar holdingleşiyorlarmış.Telefonalar ses kayıtları müminlere yapılan beddualar.Artık uyanmanın vakti gelmedimi.Rasullah beddua edenlerin ruyasına girer mi?Rasulullah millete fitne yaynın rüyasına girer mi?Rasulullah petrol rezervini koça peşkeş çekenin ruyasına girer mi?Rasulullah iftira edenlerin ruyasına girer mi?Rasulullah alüftelere dedektiflik yapıp uygunsuz kaset biriktirme heveslilerinin ruyasına girer mi?Uyan ey saf milletimin saf hizmet aşkıyla yanan mümin kardeşim uyan…

  Cevapla

   1. Ya girmediyse?

    Varsayalım rüyasına geldi..ee bu şimdi bizler için hüccet mi? Kardeşim islam dininde rüya hüccet değildir.Bundan haberiniz varmı?? Lütfen şeriat nedir ne değildir biraz araştırın yaa..

    Cevapla

    1. Girmediyse sana birsey yok ama girdiyse bir muslumana yalan itham etmekten vebale girersin eger bi senin icin birsey ifade efiyorsa

     Cevapla

     1. Sümeyra’cığım geç bunları kardeşim. Bu cemaatin tepesindekiler bir örgüt ve kilise mantığıyla hareket ediyorlar. Dünya işlerine dini alet ediyorlar. Sen: “Ben illede onlara tabi olacağım, her yalanlarına inanacağım” diyorsan yapacak bir şey yok. Bu adamı yarın kırmızı bülten çıkarır, koluna kelepçe vurup getirirlerse hiç şaşırma. Kendi itibarını kendisi kaybetti. Kendi ayaklarına kendisi kurşun sıktı. İnsanlar gerçeği görüp, grup grup bu cemaatten ayrılıyorlar. Bence sende tez zamanda aklını başına al. Bu sahtekarlardan kendini koru.

      Cevapla

   2. çok fazla korku filmi seyrediyorsun üstelik bu resulullah s a v resululah bir peygamberdir. haşa tövbe bir canavar değil benide günaha sokacaksınız.

    Cevapla

  1. Canım benim. Ne kadar güzel görünüyor. Karı o kadar çok özledim ki anlatamam. Resimler için teşekkür ederim gülüm ♥ ♥ ♥

   Cevapla

 25. Bende cok huzursuzum ablam, dua etmekten baska birsey gelmiyor elimden. Yemek yaparken, acliktan ölen cocuklar aklima geliyor, dua ediyorum, cok canim yaniyor. ALLAH’im sen affet.

  Cevapla

  1. ya ya KARDELEN ABLA ya ben ne deyim birde nasıl da atıyorlar yerlerde ekmeği hadi bir kenarda olsa neyse ama yere neden fırlatıyorlar ha neden insanlar ekmeği yok diye ağlarken bunlar saçıp savuruyor her köşeye dünde seyretinizmi haberlerde nasıl yaşlı adamcazı sürüklüyorlardı para için bence bunlara ceza vermek gerek hapishanelerde böyle insan hapihanede bu insanlar için çalışmalıdır bence onlar onun için böyle şeyler yapıyor çünkü doğru dürüst yasa yoooooooooooooooook. insanlardan çok az insanlık var belki hepsi değildir ama öyle herkeze saygılar sevgiler.FATMA AHMETOĞLU

   Cevapla

  1. Allahim tüm dünyadaki müslümanlara kim kötülük yapmayi düsünüyorsa firsat meydan verme Savas magduru cocuklari gördükce cok üzülüyorum. O cocuklarin sucu ne?.Allahim ne olur dünyamiza dirlik düzenlik ver .Amin.

   Cevapla

   1. AMİN MEHTAP ABLA AMİN BUNLAR BOŞ İNSAN BU İNSANLAR PARA KAZANMAZ AKIL FİKİR ADAM ÖLDÜRMEK,KADIN KAÇIRIP,TECAVUZ ETMEK BAŞKA BİŞEY YOK NAMAZ KIL DEDİLERMİ,AMAN BOŞVER YAŞLANINCA KILARIM,AZRAİL,ALEYHİSSELAM SENİN YAŞLANMANI BEKLEYECEKMİ HA NE DEYECEK DUR ŞİMDİ FATMA AHMETOĞLU 32 YAŞINDA DUR BEN Bİ BEKLEYİM 100 YAŞINDA OLUNCA GİDER CANINI ALIRIM HA BUNLAR BOŞ İŞ SEN SEN OL HER ZAMAN NAMAZINI KIL ORUCUNU TUT İMKYANIN VARSADA HACA GİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİT

    Cevapla

 26. Soguk ve karli Bakuden her kese selamlar.canlarim disharida ogle kar yagiyorki arabalar gidemiyor.sizin icin resim cekeyim diye pencereyi acdim Omer kardan korktu ☺.Mama dondum (anne dondum) dedi ☺.ama Rabbime cok shukur evimiz sicak.Allah disharida olan ve ushuyenlerin yardimcisi olsun.canlarim evimizde once eshim sonra annecigim(kayinvalidem) sonrada oglum hastalandi.annem hasta oldugu icin evimizin butun yuku benim omuzlarimdaydi.onun icin kac gundur yokdum.bu gun cok sukur esim ve annem iyi.Omerin oksuruyu hala var.bende hastalanmak istiyorum galiba.sabahdan beri ilac ve sicak cay iciyorumki hastalanmayayim.
  Canim Cahide ablam sikilmayin Allah her sheyi goruyor.elbet bu yanlishliklarin cezasini verecekdir.bizdede dini yalan soyleyenler cok var.pek fazla dini bilgim olmasada burada ogrendiyim kadariyla cevap verdiyimde utanmak yerine yalanlarina baska yalanlar eklemeye devam ediyorlar.ne diyelim Allah islah etsin.
  ablacim bende size onu soracaktim neden hic bir sheye hayret etmiyoruz?gecen gun tv’de para icin kardesini olduren abi haberini gordum hayret etmedim.diger odaya gecip,anne ben az once boyle bir haber izledim ama hayret etmedim.neden boyle oldum diye sordum.annem yavrum ogle sheyler goruyor ve duyuyoruz ki bu vahshet onlarin yaninda kucuk bir shey gibi kaldi.artik neye shashiracagimi neye hayret edecegimizi shashirdik.yani problem sende degil etrafimizda dedi.ben oylece kaldim.gercekten Allah sonumuzu hayir etsin.
  Ablacim balkabagin boyle yapildigini ilk kez gordum.cok deyisik oldukca lezzetli gorunuyor.ellerinize saglik.
  neise canlarim Sizleri karli Baku resimleriyle bas basa birakip tarifimin altina guzel dileklerini yazan canlarima tesekkur etmeye gidiyorum ☺ 🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺.
  dun gece:

  Bu sabah : http://i.hizliresim.com/w1NYmj.jpg

  Cevapla

 27. dün akşam dinledim ses kayıtlarını.ürperdim.. biz kimlerle yaşıyoruz bu etafımızda oynanan bunca oyunun kaynağı nerden?Allah’ım sen bizleri koru içimizdeki akılsızlar yüzünden helak etme bizleri! münafıklrın cehennemin en alt tabakasında olmalarının nedenini daha iyi anlıyorum artık.rahmet peygamberimiz hakkında bile kendi menfaatleri için iftira uydurmaktan imtina etmiyorlar bu ne pervasızlık.zaten Allah’ın şefkat tokadı da haşa sizin elinizde peygamberimiz de hep size görünüyo zaten…ya hu siz kimsiniz be?şeytan onlara yaptıklarını süsledi ayeti kerimesini hatırlıyorum bu iğrençlikler karşısında.Ne olur uyanın bu camiaya gönül veren masum kardeşlerim!Rabbim kiraya verdiğiniz aklınızın bedelini sorar yarın ahirette.Bunların niyeti çok kötü hem de çok çok kötü…Hiçbir partinin şahsın savunucusu değilim ama mazlum halkların müslümanların yanında olduğunu çekinmeden eğilmeden söyleyebilen birileri varsa da gün onların yanında olma günü safımızı belli etme ve safları sık tutma günüdür.dua dua dua…

  Cevapla

 28. Kalbi dürüst olmadıkça kulun,
  İmanı da doğru olmaz…
  Dili doğru olmadıkça da, kalbi doğru olmaz…

  | Hadis-i Şerif

  Cevapla

 29. Bu dinletilen telefon konuşmasında Fetullah Gülen pek bir şey konuşmuyor daha çok karşı taraf konuşuyor rüya gördüklerini de karşı taraf söylüyor dikkatli dinlediyseniz. Gülen hoca demiyor ben rüya gördüm. Bide anlamadığım şu var. Yok Cemaat yok Süleymancılar yok bilmem ne . Ben hiçbir cemaat üye değilim ama etrafımda kendilerini sülaymancılar yada başka bir gruba mensup kişilerin bu cemaatçı Müslüman kişilere karşı takındıkları tavır ve sözleri duyup gördükçe yazık diyorum Müslümanlık adına yakışmayan bir durum. Bu kişilerin hakkında konuştuğu kişiler Hristiyan ya da başka dine mensup değil onlarda Müslüman (gerçek müslüman olup olmadığını ALLAH bilir biz bilemeyiz.) ne olursa olsun. Onların iyimi kötümü yaptıklarını ancak ALLah bilir hükmü biz veremeyiz. Görüşleri size uymaya bilir gittikleri yolda uymayabilir. Ama en kötüsü bir Müslümanın diğer bir Müslüman kardeşi hakkında takındığı ve söylediği sözler. Zamanla zaten her şey ortaya çıkar Allah kimsenin yaptığını kimsenin yanına koymaz. Ama birçoğumuzun evliya ya da alimlerdenmişiz gibi sözler söylemesi ve tavır takınması Müslümanlık adına yakışmıyor. Allah tan daha iyi bilen yoktur. Bir Müslümanının bu tür olaylarda söylemesi gereken tek şey Allahım en doğruyu sen biliyorsun yanlış yapanları sana havale ediyoruz. Dinimizi Müslümanlık adına gerçekten hareket etmeyenlerden koru. Budur başka sözü gerek yok. Ayrıca olayların yanındaymışız gibi ayrıntısını çok iyi bilmediğiniz başkalarının kesip biçerek ve ekleyerek medyaya sunduğu bir konuda konuşup ta günaha girmeyelim. Lütfen gerçek Müslümanlığın hakkını verelim. Peygamberimizi örnek alalım.

  Cevapla

   1. ESSELAMALEYKUM CANIM CAHİDE ABLA NEREDEN BULUYORSUN BU YAZILARI SEN ONUN İÇİN YETİŞEMİYORSUN NEREDEN BULUYORSUN BU GÜZEL YAZILARI ÇOK MARİFETLİSİN YANİ HERŞEYE NASIL YETİŞİYORSUN İKİ AYAĞIN HERHALDE BİR PAPUCA GİRİYOR ŞU YEMEĞİ YAPICAN ONDAN SONRA FOTOĞRAFINI ÇEKİCEN HA BİDE MALZEMELERİ YAZACAN BİZDE ONU OKUYACAS YAZINADA OY VERECEZDE BİR SÜRÜ ŞEY VEDE BENDE SEVE SEVE OYUMU VERİYORUM SELAM VE DUA İLE ALLAH’A EMANET OL

    Cevapla

 30. merhaba size denizli den yazıyorum balkabaklı gözleme çok yaparız el açma ufka ile ama bu şekilde değil bir fikir olur diye yazmak istedim öncelikle rendelenen kabaklar eğimli bir tepside bekletilir fazla suyu süzülür 1 adet pırasa ,maydanoz ince ince kıyılır bol zeytinyağı tuz kimyon eklenir
  ayran ile servis edilir varsa kaymak eklerseniz harika olur

  Cevapla

   1. çiğ rendeleyip koyuyorum ben buzluğa çözdürdüğümde de sulanmıyor
    bir de ben yufkasını kendim yapıp üzerine kabak ve şeker koyup kol böreği gibi fırında pişiriyorum çok güzel oluyo

    Cevapla

 31. Selamün aleyküm ablacım,bu paylaştığın haberlerin de kaynaklarını eklesen? Şahsen ben tepki vereceğimde de vebal olsun istemiyorum,zanla tepki vereyim istemiyorum,çünkü evimizde tv yok neler olup bittiğini bilmiyorum,aslında bir yönden öyle iyi oluyor ki; en azından sorumluluğum artmıyor, kendi yanlışlarım,kendi aileme sorumluluklarımı tam halledememişken haberleri çoğu zaman fasık medya aracılığı ile duyup da inanmak,sürekli olumsuz haberleri görüp duyarsızlığın artması,ümidimizin sürekli azalması,kötü haberlerin yayılması,birkaç ölü haberine çok üzülememek ve daha birçok götürü…Gerçekten bu kadar ileri gidilebilir mi,gerçekten bunlara da inanan çıkar mı benim aklım almıyor çünkü,belki sadece yalan haberden ibarettir bunlar?Ancak böyle zanda bulunmak istiyorum 😦 İnsanlar gerçek tevhidi bi anlasalar,bi vesile olabilsek onlara bu konuda zaten her şey kökten düzelecek gibi.

  Cevapla

   1. Hayırlı cumalar cahıde hanım ellerinize saglık kabakla yapılan hersey cok guzel oluyor tahinli yapmamiştım şimdı onu denicem inşaallah beceririm selametle kalın

    Cevapla

   2. Abla dinledim fakat kesinlikle tatmin olmadım hatta komik tweetleri 2ye katlayın demişmiş 😀 montaj olduğunu düşündüm daha ilk cümlede…Gülen’i savunmuyorum fakat bu video gerçekten saçma…

    Cevapla

    1. Bu tek taraflı ses kayıtları bana da inandırıcı gelmiyor,zaten bunlara bile gerek yok,kendisi pek güzel dökülüyor bazı vidyolarda,

     buradan dinleyebilirler kendi ağzından neler diyerek çığırdan çıktığını,bir vidyosu daha vardı ama bulamadım,ağlayarak kendisine atılan bazı iftiralara cevap veriyor ve ekliyordu, benim suçum varsa o da Allahhh derken kalbimin yeterince titreyememesidir gibi şeyler diyordu,cemaat de sanki İslam anlatılıyor gibi Allaaah diyerek cezbeye(!) geliyordu,hizmet denen vakti toplasak yarısı F.G yi aklamaya çalışmalara,onu anlatmaya,sevdirmeye çalışmalara gidiyordur. BİZİM İSLAM’A HİZMET TEN ANLADIĞIMIZ BU DEĞİL!!! Ya söylenecek o kadar çok şey var ki,keşke kelime israfı olacağını bilmesem…Gerçekten samimi olanlar için her şey öyle açık ki,velhasıl bu olaylar olmadan önce de Allah ıslah etsin diyordum(çünkü derdim Erdoğan’ı savunmak değil,siyasetin itikadı zedelediğini düşünenlerdenim,derdimİslamı bozan bu insana sessiz kalmamak),diyorum ve o düzelmedikçe de diyeceğim.
     Kapanışı şu hatırlatma ile yapalım:

     Rasulullah (SAV)’in vefatından sonra Hz. Ömer döneminde, Ömer (r.a)’ın minberden; “Bende bir eğrilik görürseniz ne yaparsınız?” sözüne sahabi, “O zaman seni kılıcımızla düzeltiriz” şeklinde cevap veriyordu.

     Cevapla

      1. Bizim bir şey yapmamıza gerek yok,kendisi rengini belli ediyor 😉 biz de bu yüzünü de göstermeyi vazife biliyoruz 😉

       Cevapla

 32. ve aleyküm selam hepimizin cuması hayırlı olsun zorda darda olan Müslüman kardeşlerimizim yardımcısı olsun bizide onlara yardım edenlerden eylesin duyarlı vicdanını her zaman nefes alışıyla hissedenlerden etsin ırkçılıktan sadece kendini düşünen bir toplum olmaktancümlemizi korusun . valla süper olmuş ellerine sağlık cahide abla sonzamanlarda okadar çok tükettik ki balkabağını geçenlerde balkabaklı revani yaptım çok güzel olmuştu resmini çektim çok üstüste tarif gönderice ayıp olur diye göndermedim daha allaha emanet olun

  Cevapla

 33. Cok haklisiniz Cahide hanim artik hicbirsey sasirtmiyor bizleri.Gozlerimiz, kalplerimiz, diillerimiz muhurlu sanki:((.Aramizda sizin gibi cesur olanlar var Allah sizin yardimciniz olsun.

  Cevapla

 34. 😦 yaralarımız çok derin abla iyileşsede izi kalacak belli 😦
  2:59 – Bunun üzerine o zulme devam edenler sözü değiştirdiler, onu kendilerine söylenildiğinden başka bir şekle soktular. Biz de kötülük yaptıkları için o zalimlere murdar bir azap indirdik.

  Cevapla

 35. dün suriyelilere yardım dağıtılan ve bekleşenleri görünce görmezlikten geldim sırf onları utandırmamak için bir dğer yanımda da tam bim in yanında 2 çocuk ağlaşıyordu belkide içeride satılanlardan istiyordu cesaret edip onları alıp içeri götüremedim hep üzülüyorum bunlar da bizim gibi hayatlar sürüyordu bir 100 yıl sonra bu durumlara torunlarımız düşebilir onlara acımayanlardan tiksiniyorum bu örgüte gelince zaten nedense hep onların rüyalarına girer efendimiz bize niye gelmiyor acaba

  Cevapla

   1. sinirlendirme beni işinize gelmediğinde gıybet diyorsunuz sen çok mu pürü paksın

    Cevapla

"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s