MANTAR DOLMASI / GÖBƏLƏK DOLMASI

“Bana ne olmuş ki, beni yaratana ibadet etmeyecekmişim! Halbuki, hepiniz O’na döndürüleceksiniz.” Yasin Suresi 22

Selamun aleykum şekerden tatlı, baldan kıymetli kardeşlerim. Serap’cığımın yazdığı baskılarım sonucu yorumun yazıya dönüşmüş halini BURADAN okuyabilirsiniz. Diş hediğiyle ilgili önemli bir yazı. Artık çocuklarımızı şımartmanın onlara değer vermek olmadığını anlamamız lazım. İlk dişi, ilk adımı, ilk kelimesi kutlama değil tefekkür sebebimiz olsun. Çocuklar omuzlarımızda ağır bir yük, ağır bir sorumluluktur. Fakat hakkını verebilirsek, cennetimiz olurlar Allah’ın izniyle.

Aisha‘mız nefis bir mantar dolması yapmış bizlere. Bir de sonunda kendisi gibi şeker bir gül demeti göndermiş 🙂 Aslında Hasretciğim de mantar dolması yapıp göndermişti ama benim huysuz tarafım resimleri çok inceliyor..:( Bu yüzden yayınlamakta geciktim. Emeği geçen herkese teşekkürü borç bilirim. Allah hepinizden razı olsun.

MANTAR DOLMASI / GÖBƏLƏK DOLMASI

Merhaba…
Bu gün paylaşacağım tarifim hem çok kolay,hem de oldukca lezzetli.umarım denediyiniz zaman seversiniz…🌺

Gerekli malzemeler
Ana malzeme:
■ 2 kilo Mantar (Azerice: şampinyon göbələyi)
İç harc için:
■ 300-400q kıyma
■ 3 diş sarımsak
■ 2 adet orta boy soğan
■ tuz ve karabiber
Üzeri için:
■ 300-400 gr. kaşar peyniri (Azerice: Holland pendiri)cats

Mantar dolması nasıl yapılır?
■ kıymaya küçük doğranmış soğan ve sarmısak eklenerek kavrulur
■ hazır olan kıymanın tuzu karabiberi kontrol edilip ocaktan alınır ve soyumağa bırakılır
■ mantarlar yıkamadan şapka ve çubuk kısmı bir-birinden ayrılır
■ mantarın şapka kısmımın ust kabuğu çok ince soyulup içindeki siyah kısım ağzı küt bir şeyle temizlenir (ben tatlı kaşığının başıyla temizledim)
■ temizlenmiş mantarlar güzelce yıkandıktan sonra harcla doldurulup fırın tepsisine dizilir ve 200derecede ısıtılmış fırına sürülür
■ mantarlar suyunu verip 10dakika kaynadıktan sonra tepsi fırından çıkartılır ve doğranmış peynirler üzerine kounulup tekrardan fırına sürülür
■ peynir eriyip hafif kızarınca yemeyimiz yenmeye hazır
■ dilerseniz yoğurt ve ya sarımsaklı yoğurtla yiyebilir siniz
■ Afiyet olsun….

Tarifin sahibi: AİSHA


xJ6NNJ

Canım ablalarım ve tatlı kardeşlerim bunlar benden size….☺💗 ♥ ♥ ♥

76 Yanıt to “MANTAR DOLMASI / GÖBƏLƏK DOLMASI”

 1. meryem Says:

  esselamualeykum cahide kardes ; seni tebrik ediyorum degisik bir sekilde insanlari bilgilendirmenin bir yolunu bulmussun Rabbim ecrini versin insaAllah.kiymaya veya tarifin herhangi bir yerinde yag yokmu acaba,resimde yagli gibi duruyor.Allaha emanet ol…

 2. Hasret Says:

  Kudret helvasına cevap Ayşe 🙂

  Evet Ayşe’ m maalesef insanlarımızı hakkıyla Kur’an bilgisine ulaşmalarını kısıtlamak için bu tür rivayetleri koyabiliyorlar. Oysa Kur’an apaçık bir dille gönderilmişti. Kavramları o kadar çok yöne çekmişler ki
  Tahminlerle yapılan bu helva gibi bize bir yararı olmayan bir bilgi değil midir?
  Bizlerin burada alması gereken ” Aa gördün mü Allah onlara domalan mantarı vermiş demek ki mercimekten soğandan yararlı” dememiz mi ?
  Yoksa israiloğullarının Allah’ın onlara zahmetsizce verdiği bu nimetinin karşılığnda nankörlükleri mi beğenmemeleri mi ? verilen her bir nimeti eğer kul bu şekilde teperse Allah onların elinden de alır mesajı vardı oysa o kadar çok nankörlük ettiler ki sonları artık berbat oldu bu mesaj verilirken maalesef bir varmış bi yokmuş gibi menkibelere dönüştü Kıssalar 😦

  • ayşe Says:

   isabet abla, “isabet” doğru kelime olsa gerek. öyle tefsirler var ki kudret helvası gibi kur’an’ı kerim’e has ibareler ve bize açıklanmayan (aslında açıklanması da bize gerekmediği için açıklanmayan) ifadelerin ne olabileceği üzerine sayfalarca ama sayfalarca yorum yazılmış.

   bu kitabın cismine duyduğumuz merakı, manasına duymadığımız için mi; kelimelerin şekline bakıp, esasını ıskalıyoruz sürekli.

   Kur’an-ı Kerim, bizi zaten hiç yapmayacağımız şeyler konusunda uyarmıyor. insanın yapacağını öngördüğü şeylerden bahsediyor, mesela zina edecek, mesela isyan edecek, mesela yeryüzünde fesat çıkaracak gibi. onun yasaklarına ve uyarılarına baktığımda kendimi daha iyi tanıyorum. yapacağımız/yapmaya teşebbüs edebileceğimiz yada yapmayı düşüneceğimiz şeylere karşı bizi hazırlıyor. bu tür konularda esası ıskalamak da bunlardan biri. bakara suresinde “ve mâ kâdû yef’alûn” ifadesi var ya abla, “neredeyse yapmayacaklardı.” öyle işte.

   Allah razı olsun, istikamet üzere bulunmayı nasip etsin.

   • Hasret Says:

    Amin canım
    “bu kitabın cismine duyduğumuz merakı, manasına duymadığımız için mi; kelimelerin şekline bakıp, esasını ıskalıyoruz sürekli.”

    İşte bu sözü demek istemiştim hakikatleri almadan başka yönlere çekme daha nice örnekler vardır. Mesela huriler arşı Ala gibi Ya Hu bundan bize ne Rabbim zaten açıklamış ne gerek var irdelemeye aynı dediğin gibi İsrailoğullarının o ineği kesmemek için yaptıkları buna biz işi yokuşa sürmek deriz oysa kolayı varken
    Fi emanillah !

 3. semaaaa Says:

  Mantar ; Aziz Kitabimiz Kurani Kerimde gecen gidalardan biri.mantar her yemege yakisiyor. Sislu sissuz hic farketmiyor..mukemmel gidalardan biri..Elhamdulillahi Rabbil Alemin

  • ayşe Says:

   nerede geçiyor

   • Cahide Says:

    Evet bunu ben de merak ettim. İlk defa duydum çünkü

    • Hasret Says:

     İsrsiloğullarına bıldırcın et ile kudret helvası indirdik diyen ayete binaen şu hadise dayanılarak söyleniliyor
     MANTAR

     Said İbnu Zeyd r.a. anlatıyor: “Resülullah s.a.v. buyurdular ki: “Mantar kudret helvası cinsindendir. Suyu göze şifalıdır.”
     Buhari, Tıbb 20, Tefsir, Bakara 3; Müslim, Eşribe 157, (2049); Tirmizi, Tıbb 22, (2068).

     Tirmizi’de Ebu Hüreyre radıyallahu anh’tan gelen bir rivayete göre, Halk: “Mantar toprağın çiçek hastalığıdır” demiştir. Resülullah aleyhissalâtu vesselâm şöyle söylediler: “Mantar (Allah’ın Beni İsrail’e in’am ettiği kudret helvası denen) menn’dendir. Suyu göz için şifadır. Acve (denen hurma cinsi) cennettendir ve zehire karşı şifadır.” Ebu Hüreyre ilave eder: “Ben üç veya beş veya yedi mantar aldım, onları sıkıp suyunu bir şişeye koydum. Gözü hasta olan bir cariyeme tatbik ettim. İyileşti.”
     Tirmizi, Tıbb 22, (2068, 2069, 2070).

     Biliyoruz ki israiloğulları soğan mercimek istemişlerdi oysa Allah onlara zahmetsizce biten inen nimetlerini vermişti buda mantar olduğu söyleniliyor bu bir rivayet doğruluğu ne kadar bilemeyiz en doğrusunu Rabbimiz bilir .
     Mantar çeşidi çoktur hele hele Domalan Avrupa ülkelerinde o kadar pahalıya satılıyor ki restrontlarda çok pahalı bir yiyecektir. Lezzetlidir tadan varsa domalan mantarının veya diğer isimdeki mantarların kudret helvası olduğu söyleniyor ki kardeşimiz bunu demek istemiş.
     En doğrusunu Allah bilir

     • Cahide Says:

      Bu hadis-i şerifleri okumuştum ancak Kur’an’da geçmiyor bildiğim kadarıyla.

      • Hasret Says:

       Evet geçmiyor zaten sadece kudret helvasının mantar olduğu yorumlar ve hadise dayanılarak söyleniliyor açık bir şekilde mantar denmiyor zaten
       Yani Kur’an da mantar ismi yok 🙂
       Dedik ya rivayet diye 🙂

       • ayşe Says:

        hiç anlayamayacağım galiba ya, bu türden yorumları abla. kudret helvasının ne olduğunu neden merak ediyoruz mesela.

        • Zeynep Says:

         🙂 aynen bende senin gibi düşünüyorum Ayşeciim..

        • Feyza Says:

         “Üzerinde on dokuz (melek) vardır. Biz cehennemin işlerine bakmakla ancak melekleri görevlendirmişizdir. Onların sayısını da inkârcılar için sadece bir imtihan (vesilesi) yaptık ki, böylelikle, kendilerine kitap verilenler iyiden iyiye öğrensin, iman edenlerin imanını atrttırsın; hem kendilerine kitap verilenler hem müminler şüpheye düşmesinler, kalplerinde hastalık bulunanlar ve kâfirler de: “Allah bu misalle ne demek istemiştir ki?” desinler. İşte Allah böylece, dilediğini sapıklıkta bırakır, dilediğini doğru yola eriştirir. Rabbinin ordularını, kendisinden başkası bilmez. Bu ise, insanlık için ancak bir öğüttür.” (74/Müddessir, 30-31)

         “Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül, bunların hepsi ondan sorumludur.”
         (17/İsra, 36)

 4. çiçek Says:

  Selamun aleykum,
  öncelikle ben hepinize teşekkür ederim Allah razı olsun. Haklısınız yeni olmanın acemiliği ile biraz fazla üzüldüm sizleri görünce hak verdim. İnşallah bende alışmaya çalışacağım. Rabbim hepimize kolaylıklar versin..

 5. Feyza Says:

  Aishacigim, annelerin en sekeri, ellerine saglik, nefis gözüküyor. Sade kasarlisini yapiyorduk, bir de böylesini denemek lazim, Resimlerin de cok güzel cikmis, görsem Cahide ablaninkilerden ayiramazdim masaallah.

 6. Zeynep Says:

  Canım Aishacıım ellerine sağlık resmi bana yolladığında sitede yayınlanacağını tahmin etmiştim 😉

 7. kübra Says:

  Cicek kardesime
  Ben on seneyi askin suredir gurbetteyim(almanya)ilk zamanlar gercekten zordu hergun agladigimi biliyorum. Ta ki esim ani bir hastaliga yakalanana kadar(evlendikten on ay sonra) inan ondan sonra hic aglamadim sadece esimin derdine dusmustum.Rabbim yuvana huzur mutluluk saglik versin .Annemin bir sozu var herkes yerinde sagolsun .Sen herkesin saglikli oldugunu biliyorsan yuvanda mutlu olmaya bak .Cocuk olunca gercekten alismasi daha kolay oluyor.Simdi o kadar alistim ki buralara uc tane de cocugum var Allah bagislasin.Yani bacim rabbim sana kolayliklar ihsan etsin aeo

 8. nergis Says:

  cahide abla
  asagidaki yorumumu herhalde gormemissin. eger uygunsa yayinlamak icin tekrar bi bakar misin? hakkini helal et ablam vaktini aldim. selametle

 9. meryem Says:

  cahide abla merhaba… yeni evliyim siz sayenizde çok güzel şeyler yapıyom eliniz dert görmesin ablacım.. benim bi sorum olcak ben blogta aynı anda 4 lü yada 5 li fotoğraf nasıl koyuyorsunuz… ben koyuyorum ama alt altta cıkıyo ben yan yana koymak istiyom… nasıl yapıcam lütfen yardımcı olun… cevap beklicem çünkü sitenizden hiç çıkmıyom çok renkli bi blog….

 10. FATMA Says:

  CAHİDE BACIM .

 11. FATMA Says:

  İYİKİ VARSIN……………………………………………………………………:-)

 12. çiçek Says:

  Mehtap ablacım çok teşekkür ederim. Türkiye içindeyim ama bi adım sonrası bile gurbet geliyor. Tavsiyelerinizi bekliyorum

  • gurbetci Says:

   Çiçek kardeşim henüz yeni olduğu için zor gelebilir inan insan herşeye alışıyor…burda ne insanlar görüyoruz gurbete asla gelin gitmem deyip kendilerini burda (fransa)bulmuşlar…senede bir paran denkleşirse gider izine hasret gideririz denkleşmesse inş seneye der otururuz ama seneye kadar kim öle kim kala…haline şükret bizim halimiz ne olacak? 😦

   • çiçek Says:

    Çok haklısınız sizlerin yanında benim bu serzenişlerim basit kalır biliyorum. Rabbim yardımcımız olsun.

  • Mehtapabla Says:

   Cicek cigim madem Türkiye desin öncelikle yurt disinda olsaydim daha zor olurmus diye düsün ben hic olmazsa ülkemdeyim disari ciktigimda derdimi, dilimi anlayacak birini bulurum günde 5 kere ezan duyuyorum diye haline sükret canim benim. Bizler yani yutdisinda yasiyanlar bu dediklerimi yillarca yasadik halada yasiyoruz.Birde mutlaka anlasabilecegin bir kac iyi arkadas edin .Evde oturup vah gurbette cok zormus diye üzülme.Kendine oyalanacak degisik faaliyetler bulabilirsin. Gurbetteyim diye üzülmeyi birak üzüle üzüle Allah korusun depresyona girersin.
   InsaAllah hayirlisiyla yakinda birde bebegin olursa onunla ugrasmaktan günlerin nasil gectigini anlayamazsin bile .
   Böyle yazdigim icinde kusura bakma sen yeni evli olduguna göre kizim yasinda sayilirsin Ben Türkiye de kendini gurbette hissedenleri pek anlayamiyorum ya biz ne yapalim.Selamlar canim.

 13. Emine Says:

  Ben hepinizi çoooookkk özledim.Mantar dolması da harika olmuş Aisha.Ellerine sağlık

 14. gurbetci Says:

  Ellerine sağlık Aisha kardeşim gerçekten leziz gözüküyor daha önce hiç görmediğim bi tarif olmuş… zaten mantarıda çok severim tek kelimyle enfes derim👌

  • ELVAN Says:

   CAHİDE HANIMA=
   ben sizi çok beğeniyorum bütün yazılarınıza katılıyorum Allah sizden razı olsun görüşmek dileğiyle çok hızlı yazamadığım için size her zaman yazamıyorum. ama her gün takip ediyorum

  • Aisha Says:

   Cok tesekkur ederim 🌷.beyenmenize sevindim 😊

 15. çiçek Says:

  selamun aleykum cahide hanım,
  konuyla alakası yok ama gurbette yaşamak ile ilgili bize nasihat etseniz. ben de yeni evliyim ve ailemden ilk kez ayrıldım. kaderimiz bu tabiki ama alışmak çok zor. bize siz ve gurbeti yaşayan diğer ablalarımız yol gösterse.. çok teşekkür ederim. Allaha emanet olun… çiçek..

  • Mehtapabla Says:

   Cicek hanim öncelikle Allah mesut etsin.Türkiye de baska bir sehire gittigin icinmi gurbettesin yoksa yurtdisindamisin? Bir seyler yazmistim sonra sildim belki Türkiye de baska sehirde olmak sana gurbet gibi gelmistir yazdiklarim yanlis olur diye düsündüm Eger yurtdisinda isen 25 yillik yurtdisi gecmisligi olan biri olarak tecrübelerimi yazarim. selamlar.

  • Hamiyet Says:

   Çiçek kardeşim hasretlik ateşten bir gömlekmiş bizlerde o gömleği giydik Allah cc cümlemizin yardımcısı olsun benim nacizane sözüm yalnızca Allah cc sığın neye ihtiyacın olursa ne istiyorsan Allah cc dan iste birde çocuğun olunca onunla ilgilenme uykusuzluk vs derken insan daha az düşünüp üzülüyor Allah cc sabır versin kardeşim:)

   • çiçek Says:

    Allah razı olsun.. Rabbim cümlemizin yardımcısı olsun.. ama gerçekten çok zormuş 😦

  • nergis Says:

   cicek kardesim
   ben de 7 yillik evlilik ve ondan oncesinde okul sebebiyle 12 yildir gurbetteyim. baba ocagindan ana kucagindan cikinca her yer gurbet. ama anacigimin sozudur”hic geri geri giden yok. herkes onune bakacak” der. bizler sukur ki yetistik simdi sira iman dolu huzurlu yuvalar yapip allah yolunda hayirli evlatlar yetistirmekte. kotu amacli kullanilmasindan hep sikayet etsek de telefonlar internet hasret gidermemize bir nebze de olsa yardim ediyor artik. guzel rabbim sana da oyle mutluluklar oyle tatli telaslar versin ki yeni yuvan gurbet olmaktan ciksin insaallah. allaha emanet ol kardesim.
   cahide abla senin araciliginla bir sorum olacak. kuran ayetlerini dua olarak okumamiz yanlis midir. bir de bu siralar esimin isleri pek yolunda gitmiyor. ben kalbimden gectigince hayirlisini dilemek icin dua ediyorum ama ozellikle evimin evlatlarimin helal rizki icin edilebilecek bir dua yada okunacak ayetler varmidir. bunlari ogrenmek istedim. hepiniz rabbime emanet olun

 16. Sultanselim Says:

  Aisha kardesim Bu benim sık yaptigim ve cok severek yedigimiz bir yemek ayni zamanda ikramlik. Ben sadece azeri ismine takildim mantarin cünkü babam da ( Usak tan ) köbelek derdi, tarifinde okuyunca eski türkce oldugunu anladim 🙂

 17. Hamiyet Says:

  Aishacım ellerine sağlık ilk defa mantar dolması gördüm sayende bir yemek daha öğrendim çiçekler için Allah cc razı olsun:)

 18. nergis Says:

  ilk kez gordum ve bayildim bu yemege. biz sadece tereyagi ve kasarla firinlariz ama dolma super fikirmis. aisha hanimcim ellerinize saglik. ilk firsatta deniycem.

  • Aisha Says:

   ☺ cok tesekkur ederim Nergis hanim.beyenmenize cok sevindim.insaAllah yaptiginiz zaman seveceginiz bir tat olur.Sevgiler….♡

 19. tly dnz [sessiz dünya] Says:

  ellerine sağlık aishacığım, güzel görünüyor. kayseri’den sevgiler 😉

 20. berre Says:

  Yeni bir tarif daha ogrendik. Cok tesekkurler Aisha kardesim. Mantari cok severim. En.kisa zamanda deneyecegim ins. Selametle…

 21. Deniz Says:

  Hıııımmmm güzel bir tarif Ellerine sağlık arkadaşımızın
  Ankaradan Deniz

 22. erkenez Says:

  Bu güzel tarif için teşekkür ederim ellerinize sağlık…

 23. Suzan Says:

  ellerin dert görmesin hamarat aishacım 😉

 24. Mehtapabla Says:

  Aishacim buna benzer mantar dolmasini bende ara sira yaparim fakat benimkinde kiyma olmuyor Ortasindan cikan saplarini kücük kücük dograyip kasarla karistirdiktan sonra geri bosluklara dolduruyorum Senin tarifinde cok lezzetli görünüyor.Eline saglik canim benim.

  • Mehtapabla Says:

   Aishacim bu arada cicekler icin tesekkür etmeyi unuttugumu gördüm.Ciceklerde harika tipki senin gibi.

  • Aisha Says:

   Cok tesekkur ederim Canim Mehtap ablam 💕.hem tatifimi,hemde ciceklerimi beyenmenize cok sevindim 🙂 .ablacim sizin dediyiniz gibide guzel olur.ben pek et sevmediyimden kendime etsiz yapiyorum bir dahaki sefere insaAllah kendiminkini ogle yapacagim.
   Sevgiler…. 💖💖💖

   • karakiz Says:

    Mantarlarin arasini cikarip temizledikden sonra sadece biraz tereyagi ortalarina koyup 20dakika kadar firinlayip sonrada rendelenmis kasari üzerine serpip bi 10 dakika kadar kasar kizarana dek pisirincede cok müthis bi tarif oluyor Mehtap abla. Bugün bu bahsettigim tarifi görmüsdüm bende buradaki tarifi gördügümde acaba etsiz nasil yapabilirim diye düsündüm ve görünce cok menun oldum. Buradaki bu yorum aklimda kalmis sizede nacizane tavsiyem olsun diye düsündüm.
    Sizin gibi ustalar yaninda bana pek konusmak düsmez aslinda kusur ettiysem affola.
    Allaha emanet olun.

 25. Kardelen Says:

  Aisha’cigim ellerine saglik, dolman nefis olmus. Mantari cok severim, senin tarifini insALLAH deneyecegim. Ayrica ciceklerin cooook güzel, ALLAH razi olsun.

 26. SEYRE Says:

  ay ay ay çok güzel olmuş ilkdefa mantarın böyle pişirildiğini görüyorum yapımıda çok zevkli ellerine sağlık aishacım yenibir tarif daha öğrendim pazardan mantar alıp yapıcam inşallah allaha emanet olun

 27. Hasret Says:

  Yasin suresindeki davete icabet eden ben bana herşeyi verene neden ibadet etmeyim ki beni bundan zarar görmem ki , O’na ibadet etmem ağır gelmez ki , bir kişiye minnet duyarsın vefakarlığına karşı ne yapsanda dolduramazsın peki bunca nimetin karşılığında kişi Rabbine kulluk etmesi gerekmez mi ? O’na da döndüreleciğimizi öleceğimizi hesab vereceğimizi bile bile 😦

  Aisham harika olmuş ellerin dert görmesin 🙂 🌹🌹🌹🌹🌺🌺🌺🌺
  Bizde yapıyoruz genellikle tavuk göğsünden veya sadece tereyağ ile ve
  Cahide cim zaten tüm tariflerimizi yayınlayacaksın diye bir kaide yok ki senin siten sonuçta karar senin bizde hoş olanı zaten yayınlamanı isteriz sıkılma tamam mı sorun yok 😂😂😉😉🌺
  Rabbime emanetsiniz

 28. Aysel Says:

  S.A Aisha kardeşim ellerine sağlık mantar dolmaların mükemmel olmuşlar bende yapıyordum uzun zamandır yapmadım ayrıça çiçekler icin teşekkürler pek bi güzeller allaha emanet olun selamlar

 29. Belgin Says:

  Aleykum selam Cahidem, ne kadar doğru yazmışsın; çocukları şımartmakl a değer vermek arasındaki farkı ayırt etmek lazım.
  Aishacığım ellerine sağlık kardeşim, tam eşimin ve oğlumun seveceği bir tarif 😉 Allah razı olsun. Çiçekler de çook güzel Subhanallah, çoook teşekkürler♥♥♥


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: