Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

MANTAR DOLMASI / GÖBƏLƏK DOLMASI

“Bana ne olmuş ki, beni yaratana ibadet etmeyecekmişim! Halbuki, hepiniz O’na döndürüleceksiniz.” Yasin Suresi 22

Selamun aleykum şekerden tatlı, baldan kıymetli kardeşlerim. Serap’cığımın yazdığı baskılarım sonucu yorumun yazıya dönüşmüş halini BURADAN okuyabilirsiniz. Diş hediğiyle ilgili önemli bir yazı. Artık çocuklarımızı şımartmanın onlara değer vermek olmadığını anlamamız lazım. İlk dişi, ilk adımı, ilk kelimesi kutlama değil tefekkür sebebimiz olsun. Çocuklar omuzlarımızda ağır bir yük, ağır bir sorumluluktur. Fakat hakkını verebilirsek, cennetimiz olurlar Allah’ın izniyle.

Aisha‘mız nefis bir mantar dolması yapmış bizlere. Bir de sonunda kendisi gibi şeker bir gül demeti göndermiş 🙂 Aslında Hasretciğim de mantar dolması yapıp göndermişti ama benim huysuz tarafım resimleri çok inceliyor..:( Bu yüzden yayınlamakta geciktim. Emeği geçen herkese teşekkürü borç bilirim. Allah hepinizden razı olsun.

MANTAR DOLMASI / GÖBƏLƏK DOLMASI

Merhaba…
Bu gün paylaşacağım tarifim hem çok kolay,hem de oldukca lezzetli.umarım denediyiniz zaman seversiniz…🌺

Gerekli malzemeler
Ana malzeme:
■ 2 kilo Mantar (Azerice: şampinyon göbələyi)
İç harc için:
■ 300-400q kıyma
■ 3 diş sarımsak
■ 2 adet orta boy soğan
■ tuz ve karabiber
Üzeri için:
■ 300-400 gr. kaşar peyniri (Azerice: Holland pendiri)cats

Mantar dolması nasıl yapılır?
■ kıymaya küçük doğranmış soğan ve sarmısak eklenerek kavrulur
■ hazır olan kıymanın tuzu karabiberi kontrol edilip ocaktan alınır ve soyumağa bırakılır
■ mantarlar yıkamadan şapka ve çubuk kısmı bir-birinden ayrılır
■ mantarın şapka kısmımın ust kabuğu çok ince soyulup içindeki siyah kısım ağzı küt bir şeyle temizlenir (ben tatlı kaşığının başıyla temizledim)
■ temizlenmiş mantarlar güzelce yıkandıktan sonra harcla doldurulup fırın tepsisine dizilir ve 200derecede ısıtılmış fırına sürülür
■ mantarlar suyunu verip 10dakika kaynadıktan sonra tepsi fırından çıkartılır ve doğranmış peynirler üzerine kounulup tekrardan fırına sürülür
■ peynir eriyip hafif kızarınca yemeyimiz yenmeye hazır
■ dilerseniz yoğurt ve ya sarımsaklı yoğurtla yiyebilir siniz
■ Afiyet olsun….

Tarifin sahibi: AİSHA


xJ6NNJ

Canım ablalarım ve tatlı kardeşlerim bunlar benden size….☺💗 ♥ ♥ ♥

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. esselamualeykum cahide kardes ; seni tebrik ediyorum degisik bir sekilde insanlari bilgilendirmenin bir yolunu bulmussun Rabbim ecrini versin insaAllah.kiymaya veya tarifin herhangi bir yerinde yag yokmu acaba,resimde yagli gibi duruyor.Allaha emanet ol…

 2. Kudret helvasına cevap Ayşe 🙂

  Evet Ayşe’ m maalesef insanlarımızı hakkıyla Kur’an bilgisine ulaşmalarını kısıtlamak için bu tür rivayetleri koyabiliyorlar. Oysa Kur’an apaçık bir dille gönderilmişti. Kavramları o kadar çok yöne çekmişler ki
  Tahminlerle yapılan bu helva gibi bize bir yararı olmayan bir bilgi değil midir?
  Bizlerin burada alması gereken ” Aa gördün mü Allah onlara domalan mantarı vermiş demek ki mercimekten soğandan yararlı” dememiz mi ?
  Yoksa israiloğullarının Allah’ın onlara zahmetsizce verdiği bu nimetinin karşılığnda nankörlükleri mi beğenmemeleri mi ? verilen her bir nimeti eğer kul bu şekilde teperse Allah onların elinden de alır mesajı vardı oysa o kadar çok nankörlük ettiler ki sonları artık berbat oldu bu mesaj verilirken maalesef bir varmış bi yokmuş gibi menkibelere dönüştü Kıssalar 🙁

  1. isabet abla, “isabet” doğru kelime olsa gerek. öyle tefsirler var ki kudret helvası gibi kur’an’ı kerim’e has ibareler ve bize açıklanmayan (aslında açıklanması da bize gerekmediği için açıklanmayan) ifadelerin ne olabileceği üzerine sayfalarca ama sayfalarca yorum yazılmış.

   bu kitabın cismine duyduğumuz merakı, manasına duymadığımız için mi; kelimelerin şekline bakıp, esasını ıskalıyoruz sürekli.

   Kur’an-ı Kerim, bizi zaten hiç yapmayacağımız şeyler konusunda uyarmıyor. insanın yapacağını öngördüğü şeylerden bahsediyor, mesela zina edecek, mesela isyan edecek, mesela yeryüzünde fesat çıkaracak gibi. onun yasaklarına ve uyarılarına baktığımda kendimi daha iyi tanıyorum. yapacağımız/yapmaya teşebbüs edebileceğimiz yada yapmayı düşüneceğimiz şeylere karşı bizi hazırlıyor. bu tür konularda esası ıskalamak da bunlardan biri. bakara suresinde “ve mâ kâdû yef’alûn” ifadesi var ya abla, “neredeyse yapmayacaklardı.” öyle işte.

   Allah razı olsun, istikamet üzere bulunmayı nasip etsin.

   1. Amin canım
    “bu kitabın cismine duyduğumuz merakı, manasına duymadığımız için mi; kelimelerin şekline bakıp, esasını ıskalıyoruz sürekli.”

    İşte bu sözü demek istemiştim hakikatleri almadan başka yönlere çekme daha nice örnekler vardır. Mesela huriler arşı Ala gibi Ya Hu bundan bize ne Rabbim zaten açıklamış ne gerek var irdelemeye aynı dediğin gibi İsrailoğullarının o ineği kesmemek için yaptıkları buna biz işi yokuşa sürmek deriz oysa kolayı varken
    Fi emanillah !

 3. Mantar ; Aziz Kitabimiz Kurani Kerimde gecen gidalardan biri.mantar her yemege yakisiyor. Sislu sissuz hic farketmiyor..mukemmel gidalardan biri..Elhamdulillahi Rabbil Alemin

  1. nerede geçiyor

   1. Evet bunu ben de merak ettim. İlk defa duydum çünkü

    1. İsrsiloğullarına bıldırcın et ile kudret helvası indirdik diyen ayete binaen şu hadise dayanılarak söyleniliyor
     MANTAR

     Said İbnu Zeyd r.a. anlatıyor: “Resülullah s.a.v. buyurdular ki: “Mantar kudret helvası cinsindendir. Suyu göze şifalıdır.”
     Buhari, Tıbb 20, Tefsir, Bakara 3; Müslim, Eşribe 157, (2049); Tirmizi, Tıbb 22, (2068).

     Tirmizi’de Ebu Hüreyre radıyallahu anh’tan gelen bir rivayete göre, Halk: “Mantar toprağın çiçek hastalığıdır” demiştir. Resülullah aleyhissalâtu vesselâm şöyle söylediler: “Mantar (Allah’ın Beni İsrail’e in’am ettiği kudret helvası denen) menn’dendir. Suyu göz için şifadır. Acve (denen hurma cinsi) cennettendir ve zehire karşı şifadır.” Ebu Hüreyre ilave eder: “Ben üç veya beş veya yedi mantar aldım, onları sıkıp suyunu bir şişeye koydum. Gözü hasta olan bir cariyeme tatbik ettim. İyileşti.”
     Tirmizi, Tıbb 22, (2068, 2069, 2070).

     Biliyoruz ki israiloğulları soğan mercimek istemişlerdi oysa Allah onlara zahmetsizce biten inen nimetlerini vermişti buda mantar olduğu söyleniliyor bu bir rivayet doğruluğu ne kadar bilemeyiz en doğrusunu Rabbimiz bilir .
     Mantar çeşidi çoktur hele hele Domalan Avrupa ülkelerinde o kadar pahalıya satılıyor ki restrontlarda çok pahalı bir yiyecektir. Lezzetlidir tadan varsa domalan mantarının veya diğer isimdeki mantarların kudret helvası olduğu söyleniyor ki kardeşimiz bunu demek istemiş.
     En doğrusunu Allah bilir

     1. Bu hadis-i şerifleri okumuştum ancak Kur’an’da geçmiyor bildiğim kadarıyla.

      1. Evet geçmiyor zaten sadece kudret helvasının mantar olduğu yorumlar ve hadise dayanılarak söyleniliyor açık bir şekilde mantar denmiyor zaten
       Yani Kur’an da mantar ismi yok 🙂
       Dedik ya rivayet diye 🙂

       1. hiç anlayamayacağım galiba ya, bu türden yorumları abla. kudret helvasının ne olduğunu neden merak ediyoruz mesela.

        1. 🙂 aynen bende senin gibi düşünüyorum Ayşeciim..

        2. “Üzerinde on dokuz (melek) vardır. Biz cehennemin işlerine bakmakla ancak melekleri görevlendirmişizdir. Onların sayısını da inkârcılar için sadece bir imtihan (vesilesi) yaptık ki, böylelikle, kendilerine kitap verilenler iyiden iyiye öğrensin, iman edenlerin imanını atrttırsın; hem kendilerine kitap verilenler hem müminler şüpheye düşmesinler, kalplerinde hastalık bulunanlar ve kâfirler de: “Allah bu misalle ne demek istemiştir ki?” desinler. İşte Allah böylece, dilediğini sapıklıkta bırakır, dilediğini doğru yola eriştirir. Rabbinin ordularını, kendisinden başkası bilmez. Bu ise, insanlık için ancak bir öğüttür.” (74/Müddessir, 30-31)

         “Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül, bunların hepsi ondan sorumludur.”
         (17/İsra, 36)

 4. çiçek says:

  Selamun aleykum,
  öncelikle ben hepinize teşekkür ederim Allah razı olsun. Haklısınız yeni olmanın acemiliği ile biraz fazla üzüldüm sizleri görünce hak verdim. İnşallah bende alışmaya çalışacağım. Rabbim hepimize kolaylıklar versin..

 5. Aishacigim, annelerin en sekeri, ellerine saglik, nefis gözüküyor. Sade kasarlisini yapiyorduk, bir de böylesini denemek lazim, Resimlerin de cok güzel cikmis, görsem Cahide ablaninkilerden ayiramazdim masaallah.

  1. Cox tesekkur ederim Feyza ablacim.beyenmenize cok sevindim. ☺☺☺🌺🌺🌺🌺🌺

 6. Canım Aishacıım ellerine sağlık resmi bana yolladığında sitede yayınlanacağını tahmin etmiştim 😉

  1. ☺☺☺ cok tesekkur ederim Canim Zeynep ablam.🌹🌹🌹

 7. Cicek kardesime
  Ben on seneyi askin suredir gurbetteyim(almanya)ilk zamanlar gercekten zordu hergun agladigimi biliyorum. Ta ki esim ani bir hastaliga yakalanana kadar(evlendikten on ay sonra) inan ondan sonra hic aglamadim sadece esimin derdine dusmustum.Rabbim yuvana huzur mutluluk saglik versin .Annemin bir sozu var herkes yerinde sagolsun .Sen herkesin saglikli oldugunu biliyorsan yuvanda mutlu olmaya bak .Cocuk olunca gercekten alismasi daha kolay oluyor.Simdi o kadar alistim ki buralara uc tane de cocugum var Allah bagislasin.Yani bacim rabbim sana kolayliklar ihsan etsin aeo

 8. cahide abla
  asagidaki yorumumu herhalde gormemissin. eger uygunsa yayinlamak icin tekrar bi bakar misin? hakkini helal et ablam vaktini aldim. selametle

 9. cahide abla merhaba… yeni evliyim siz sayenizde çok güzel şeyler yapıyom eliniz dert görmesin ablacım.. benim bi sorum olcak ben blogta aynı anda 4 lü yada 5 li fotoğraf nasıl koyuyorsunuz… ben koyuyorum ama alt altta cıkıyo ben yan yana koymak istiyom… nasıl yapıcam lütfen yardımcı olun… cevap beklicem çünkü sitenizden hiç çıkmıyom çok renkli bi blog….

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: