Tussiplus

BRÜKSEL LAHANASININ FAYDALARI

Brokoli gibi kansere yakalanma rizikosunu büyük ölçüde azaltan bir kış sebzesi olan Brüksel lahanası, Turpgiller’dendir. Anayurdu bilinmeyen bitki, ABD ve Avrupa’da yaygın şekilde yetiştirilmektedir. Türkiye’de de tarımı başlamış olup sebze, halk arasında yavaş yavaş tanınmaktadır.

Brüksel lahanası denilen başçıklar iki boyutta görünür. Minik olanları, koyu renkli ve hoş kokuludur. Başçık irileştikçe rengi açılır ve kokusu keskinleşir. Brüksel lahanası, çorbası yapılarak, 2-3 dakika haşlanıp et yemeklerinin yanına garnitür olarak konularak yenilir. Minik olanları dondurulup sonra tüketilmeye daha uygundur.

BESİN DEĞERLERİ

100 gr. çiğ (pişirilmemiş) Brüksel lahanasının içerdiği besin değerleri şunlardır: 42 kalori; 4,2 gr. protein; 6,4 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 4 gr. lif; 72 mgr. fosfor; 32 mgr. kalsiyum; 450 mgr. potasyum: 1,1 mgr. demir: 115 mgr. C vitamini: l mgr. E vitamini ve önemli değerlerde A vitamini kaynağı betakaroten ile folik asit.

SAĞLIĞIMIZA YARARLARI

Brüksel lahanası, düşük kalori değerine karşılık potasyum ve demir gibi mineraller ile A, C ve E vitaminlerini yüksek oranlarda içeren çok yararlı bir besindir. Bunların yanı sıra;

 • Turpgiller’deki tüm sebzeler gibi, özellikle akciğer, mide ve kalınbağırsak (kolon) kanserlerine yakalanma rizikosunu en aza indirger.
 • C, E ile A vitamini (betakaroten) gibi antioksidan maddeleri yüksek oranda içerdiğinden kalp hastalıklarına yakalanma, kalp krizi geçirme ve katarak illetine tutulma rizikosunu da düşürür.
 • Yüksek oranlarda demir minerali ile folik asit içerdiğinden kansızlığı ve doğum yapacak kadınların spina bifida (omurganın bir yanının açık olması) hastalığına yakalanmış çocuk doğurma rizikosunu en aza indirir.
 • Gene yüksek oranda potasyum minerali içermesi nedeniyle yüksek tansiyonu düşürür ve tansiyonu belli düzeyde tutar
 • Bu önemli tıbbi etkilerinden yararlanılmak üzere Brüksel lahanasının sıkça yenilmesi öğütlenmektedir.

Dikkat: Turpgiller familyasındaki tüm sebzeler gibi Brüksel lahanası da bedenin iyot emilimini azaltır. Bu nedenle haftada 3-4 kezden daha sık Brüksel lahanası yiyen kişiler, bunun yanı sıra zengin iyotlu besinler ya da iyotlu tuz aldıklarına emin olmalıdır. Özellikle içme suyunun az iyot içerdiği yörelerde durum böyledir.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Cahide abla bu sebze çiğ yenir mi acaba. sadece yoğurtlayip. ilk defa aldim patatesli havuçlu yemegini yaptım yarisini ama tadini beğenmedim cok keskin geldi. çiğ tadina baktık esimle daha güzeldi 🙂 ne dersin acaba?

 2. bayılırım ama malesef evdekiler sevmiyor 🙁

 3. Brüksel lahanasi güzel bir sebze. Ancak haslarken kokusunu azaltmak icin ya da tadinda olan aciligi biraz daha alabilmek icin neler yapabiliriz? Ben limonla ya da sütle haslamayi denedim . Ancak yeterli olmadi. Haslayip soguk suya attim. Yine netice olumsuz oldu …Bilgi paylasir misiniz? Simdiden ilginize tesekkür ederim…

 4. ne faydali bir besin..daha cok yemem ve daha cok sevmem lazim

 5. Hamiyet says:

  Hımmmmm 🙁 Birşekilde çocuklara sevdirmem lazım

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: