Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Evliliklerde Yaş Farkı

İki gün evvel bir kardeşimizin attığı mail, toplumumuzda çok önemsenen evliliklerdeki yaş farkı meselesini ayrı başlık altında paylaşmama vesile oldu. Meryem kardeşimiz mailine; “İKİ AYLIK EVLİYİM AMA TÜKENDİM, TÜKETTİLER !” diye başlıyordu. Kardeşimiz sıkıntısını şöyle dile getirmiş:

“Ben 26 yaşında ve 2 aylık evliyim. Üniversite mezunuyum, ev hanımıyım. Eşim benden 2 yaş küçük. İlk başlarda bunu hiç sorun etmiyordu. Yeni tanıştığımızda bana bir şaka yaptı ve ben ona “yaşı problem edeceksen hiç başlamayalım bu tür şakalar hiç hoş değil” dedim. Kız kardeşi de yanımızdaydı ve o da duydu hoşlanmadığımı bu durumdan. Bunu söyledikten sonra bana bir şey demedi bu konuda. Ancak şimdilerde yine başladı. Kardeşi bir yandan, kendisi bir yandan, annesi diğer yandan…

Allah rızası için yardımlarınızı bekliyorum, ne yapmalıyım ben? Daha çok yeni evliyim ben ama enerjimi tüketiyorlar. Allah rızası için çıktım yola ama cahil insanlarla karşı karşıyayım. Eşim lise mezunu ve ben bunu asla dert etmedim çünkü bunlar önemsiz şeyler. Benim için önemli olan Allah’a olan yakınlığı, ahlakı, insanlığı. Çalışacağımı umut ediyorlardı ancak nasip olmadı, memur olamadım. Ne alsam gözlerine batıyor, müsrif bir insan değilim tutumluyum ama evin ihtiyacı olan bir şey bile rahatsız ediyor onları.Ben çok büyük duruyormuşum. Eşim yanımda çocuğum gibi duruyormuş, bunu eşim söylüyor bana. Birde tesettürlüyüm. Ferace giyiyorum. Eşarbımı uzun örtünce yanında daha büyük görünüyormuşum. Ne yapacağımı, nasıl tepki vereceğimi şaşırdım Cahide abla. Hoşlanmadığımı söyleyince hepsi birden üzerime geliyor dalga geçiyorlar, ses çıkarmasam sürekli bunu dile getiriyorlar. Hazreti Hatice validemizi söylüyorum, oralı olmuyorlar. 

Kayınvalidem beni yeğeniyle kıyaslıyor. Yeğeni öğretmen oldu, atandı çalışıyor ve sürekli o şöyle hamarat böyle düzenli birde çalışıyor çokta tutumlu kız diyor. Çok kırılıyorum. Çalışmadığım için eziliyorum eşimin ailesi tarafından. Birde eşimin ailesinin dini hassasiyetleri pek yok. Ben para düşkünü bir insan değilim. Benim en büyük hayalim hayırlı bir evlilik yapıp, salih evlatlar yetiştirmekti. Ama eşimin ailesi benim çalışmamı istiyorlardı. Çalışan kadın değerlidir anlayışı var onlarda. Kayınvalidemde çalışmış çünkü. Aileme de bir şey söyleyemiyorum, onları üzmek istemiyorum. Ne yapayım ben Ablacığım, ne yapayım. Ne olur yardım edin, Allah rızası için bir yol gösterin bana. Yaş ve çalışmak bu kadar mı önemli. Sonuçta evlilik kader. Yardımlarınızı bekliyor bu kardeşiniz.”

Karşımızda zor bir tablo var. Bu kardeşimiz nişanlı olsa, hiç düşünmeden ona “Hemen vazgeç” derdim. Ama evlilik gerçekleşince bunu söylemek bize düşmez.

Aslında Meryem’in eşi, daha işin en başında karakteriyle ilgili ipuçları vermiş. İlk görüşmede yaş büyüklüğü hakkında şaka yapabilen birinin ciddiyeti ve güvenilirliği tartışılır.

Meryem, eşine ve ailesine: Hatice Radyallahu anha’nın Allah Rasulü aleyhisselam’dan büyük oluşunu hatırlatıyormuş. Evet bu bir gerçektir fakat, diğer bir gerçek de hâlâ bu gerçeğin yaşadığımız toplum nezdinde yeterince kabul görmediğidir.

Çiftler başta yaş farkını önemsemeseler bile, çevre ve aile baskısı zamanla huzursuzluk sebebi olabiliyor. Oysa psikolojik ve biyolojik olgunluk açısından bir denklik varsa yaş farkından hele sadece 2 yaş farktan ne olur ki? Mesela bazen kadın ilerleyen yaşına rağmen daha genç ve daha cıvıl cıvılken, erkek; yaşı daha genç fakat kadından daha olgun olabiliyor.

Meryem ne yapsın?
Meryem eğer çok uysal, sessiz bir yapıdaysa, görünen o ki;  İlerki zamanlarda onu daha fazla ezecek ve kıracaklar. Mümkün mü değil mi bilmem ama böyle durumlarda benim bildiğim en etkili çare akrabalardan uzakta olmak. Zayıf karakterli eşler, maalesef  aileden daha fazla  etkileniyorlar.

Üzülerek söylüyorum ki, sessiz insanlar her zaman ezilmeye layık görülüyor. Saygı görmek için, illa diş göstermek, çığırtkanlık yapmak, baskın çıkmak gerekiyor!

İnsan gibi anlaşmak, sevmek, değer vermek dururken; Bazıları  neden bunun için karşısında dişli birini görmek istiyor, neden sessiz sakin olanın tepesine binmeyi kendisine hak görüyor?

Bence Meryem ve onun durumunda olan kardeşlerim süpürgeli bir cadı olmasınlar ama, saçlarını süpürge de yapmasınlar. Biraz dik ve net duruşla  bu evliliğe ayar verilebileceğine inanıyorum. Ne yapıp edip, eşi haricindeki insanların susmasını sağlamak lazım. Hoşlanmadığı konuşma ve tavırları net bir şekilde paylaşmalı, tepkisini ortaya koymalı. Yoksa bu evlilik devam ettiği sürece kendisi de ezilmeye devam edebilir.

Konunun pek çok ayağı var. Çok detaylı konuşmamız lazım ama ben yazı uzamasın diye burada kesiyorum. İnşâAllah yorumlarınız Meryem ve onun gibi olan diğer kardeşlerimiz için yol gösterici olur.

Allah yuvalarımızı muhabbetiyle çerçevelesin. Cümle genç kardeşlerimize göz aydınlığı olacak eşler nasib eylesin. Amin

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Selamun aleykum.siteyi surekli takip etmeme ragmen yorum yapmamistim hic ve bugun sizlerden bana yol gostermenizi istiyorum.konuyu cahide ablaya ozel olarakbiraz anlattim ama sizlerle paylasmami istedi fikirleriniz icin.Sıkıntım evliligim cok kucuk yasta istemeyerek sozlendirildim ve bunu o kisiye soyledim ama kabul etti sesini cikarmadi suan 22 yasindayim ve bir kiz cocugum var.5 srnelik evliligim boyunca hic mutlu olmadim ve o esim olan kisiyi hic sevemedim.O da sevdirmeye calismadi siddet ve kufur de ayri bir dertti.simdi bosanmayi dusunuyorum benimde hatalarim olmustur tabi ama sevmedigim birde siddet oldugu icin istesemde herseyi alttan alamiyordum fikir ve dusuncelerinizi bekliyorum suan cok dardayim.

  1. Canım kardeşim, sorunu yarınki son yazının altına yazki herkes görsün. Burada gören az olur canım.

  2. Aleykum selam as kardeşim Rabbim yardımcın olsun.Demek bu kişi senin kaderin ve çocuğun da olmuş.Etki tepkiyi getirir kardeşim.Sen ılımlı davranmaya çalış.Dua et bol bol.Rabbim aranızda muhabbeti arttırsın huzur mutluluk versin amiin.
   Bismillahirrahmanirrahim
   “Allah’ın izni olmadan başınıza hiçbir musibet gelmez.
   Kim Allah’a iman ederse, Allah onun kalbine hidayet verir. Allah her şeyi en iyi bilendir.”
   Teğabun suresi / 11
   .”Allah, O’ndan başka ilah yoktur. Mu’minler ancak O’na tevekkül etmelidirler.”
   Teğabun suresi / 13

   KORUNMA DUASI:

   Rasulallah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Evet, öğret” dedi. Cebrail (aleyhisselam) da:
   “Şöyle oku:
   أعوذ بوجه الله الكريم وبكلمات الله التمات اللات لا يجاوزهن بر و لا فاجر من شر ما ينزل من السماء و شر ما يعرج فيها و شر ما ذرأ في الأرض و شر ما يخرج منها و من فتن الليل و النهار و من طوارق الليل و النهار إلا طارقا يطرق يا رحمن
   “Eûzu bi wechillâhil-Kerîm ve bi
   kelimâtillâhi’t-tâmmatillâtî lâ
   yucavizuhunne berrun ve lâ fâcirun
   min şerri mâ yenzilu mine’s-semâi
   ve mâ yâ’rucu fîha ve min şerri
   mâ zerae fil ardı ve şerra mâ yahrucu
   minha ve min fiteni’l-leyli ve’n-nehâri illâ tavâriqi’l-leyli ve’n-nehâri illâ târiqan yatruku bi hayrin,
   Yâ Rahman!”
   “Gökten inen azabından, yerden yükselen kötülüklerin şerrinden, yerin altında ve üstünde yarattığın mahlukatın şerrinden, gece ve gündüzün fitnelerinden, gece ve gündüz meydana gelen hayırlı şeylerin dışındaki felaketlerden Allah’a ve O’nun noksanlıktan (eksiklikten) uzak, hiçbir iyinin ve kötünün ulaşamayacağı kelimelerine sığınırım.”
   Ey Rahman (olan Allah’ım)!”
   Bu hadis sadece imam Malik’in Muvatta adlı eserinde geçmaktedir.
   Kaynak:
   imamMâlik, Muvatta / 1715.hadis (Konya yayıncılık, 772.sayfa) 

   1. Belgin abla sabret kaderin buymus ilimli davranmaya calis demissin ya olmuyor olmuyor napacagimida bilmiyorum.siddet kufur olmasayfi yine neyse cekeyim derdim ama baskasi icin benimle kavga eder hemen sinirlenir siddete basvurur hic dusunmez konustugu kelimeyi.kari-kizda oldu basta yine neyse dedim dedirttiler daha dogrusu.yani bunlarda olunca tamamen sogudum en son kendi gitti baskasi icin tartisip bende gelmesini istemiyorum artik.ramazan orucunu bile calistigi icin tutmadi dini yondende cok eksik.ilk baslarda kitap aldim senin icin oku dedim yuzune bile baknadi.napayim simdi

    1. Tavsiye edilmemiş, hoş görülmemiş ama gerektiğinde boşanmak caizdir kardeşim. Bir insanın hayatını zindan etmeye kimsenin hakkı yok.

     1. Cahideme katılıyorum kardeşim Rabbim yardımcın olsun amiin :((((

 2. Selam aleykum,Meryem kardeşimle benzer durumu yaşayan biri olarak yol yakınken dönmesini nasihat ederim.Ne yazık ki türk toplumundaki erkeklerin büyük bir kısmının bu şekilde kompleksleri bulunmaktadır.Bunları aşabilmek dünyevi ve tek taraflı bir çabayla mümkün değildir.Meryem kardeşim eğitim ve yaş olarak kendinden üstün ya da en azından denk birini seçmeliydin.Sen seni yaradana sağlıklı bir şekilde kulluk edebilmek için psikolojik olarak rahat olmalısın.Eşle imtihan hiçbir imtihana benzemez.İnsanın yaşam sevincini söndürür.Boşanmanın da helal kılınmış olmasının hikmetini bu ağır imtihandan geçince anladım.İleride çocuğun olduğunda çok daha zor olacak.Yol yakınken dön derim sevgili kardeşim.Selametle.

  1. MERYEM KARDEŞİMİZLE AYNI DURUMU BENDE YAŞIYORUM. ELİNDEN GELENLERİ ARDINA KOYMUYORLAR. NE KADAR KENDİMİ SAVUNSAMDA HİÇ FAYDA ETMİYOR HA TAŞA SÖYLEMİŞİM HA EŞİME VE AİLESİNE SÖYLEMİŞİM YANİ KENDİN SÖYLE KENDİN İŞİT. EVLENMEDEN ÖNCE BÖYLE DEGİLDİ EŞİM EVLENDİKTEN SONRA ANA KUZUSU OLDU ONLARIN SÖZÜNDEN ÇIKMAZ OLDU BEN NE SÖYLESEM TERS ANLIYOR. HANİ NE DERLER KELİN TARAGI OLSA KENDİ BAŞINI KAŞIR. YOL YAKINKEN DÖNMEK Mİ! YOKSA ÇEKMEK Mİ GEREKİYOR BENDE BİLEMİYORUM ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN…

 3. gülcan says:

  Cahide Hanim bu yaziyi cok üzülerek okudum. Meryem kardesim bence yasla alakasiz birsey insanin olgunlugunda yatan sey bunlar ve tabiki tolerans sahibi olmak da cok önemli. Saygili ve seni seven bi esin yoksa istersen 10 yas kücük ol veya iki yas büyük ol.
  Benim esimde benden iki yas kücük , ben 30 ve esim 28 yasinda. Bazen benimle de saka yapiyor ama ciddi demiyor. Birbirimize saygimiz cok büyük esimle. Kendini göster, güzel seyler yap sana dogru baksinlar…vaay dedirttir onlara:))

 4. tevafuk gibi bir durum. bende 26 yaşındayım ve nişanlım benden 2 yaş küçük.Evlilik için hazır olduğumu düşünüyorum nişanlım askerden gelince nasipse evlenicez inşallah. Ama bu yazıyı okuyunca ister istemez içim bir ürperdi.Rabbim yardımcın olsun kardeşim. Mevlam herkese evlilik hayatında huzurla yaşamayı nasip etsin…

 5. dünya bir imtihandır senin için yeni bir imtihan başlamış demektir müsterih ol kardeşim bunlar sadece senin başında yok müslüman imtihansız olmaz emin ol bu dert biter diğeri başlar dünya kafirin cenneti mümininde zindanıdır nafile ibadetlerle meşgul ol dua dua dua…la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim bunu çokca zikret inşaallah en kısa zamanda imtihanının hafiflediğini göreceksin. sizler için dua eder dualarınızı bekleriniz esselamu aleykum.

 6. HALİME says:

  cahide abla bence böyle kişiye özel sorunları herkesin yorumuna açmasanız.Meryemin kafası şu anda çok karışmıştır.Bu gibi sorunları Hasret Abla gibi hayatın süzgecinden geçmiş tecrübeli bir kaç kişinin tavsiyede bulunması yeterlidir.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: