Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Hani İngiliz’ler Gitmişti?

Hâla Allah’a tevbe edip O’ndan bağışlanmayı dilemiyecekler mi? Allah çok yarlığayıcı, çok esirgeyicidir. (Maide:74)

Hafta sonu bir kaç ihtiyaç için, büyük bir alışveriş2 merkezine gittim. Alışveriş merkezinde bulunan mağazalardan birinin önüne küçük yapay bir ağaç koymuşlar. Aralarına iki adet para kutusu. Üzerine büyük puntolarla yazılmış bir not asmışlar:

Küçücük ağacın üzerinde neredeyse kurdela bağlayacak yer kalmamış…“Dileklerin gerçek, şansın bol olsun!”

O kadar insan ne istemiş o küçük ağaçtan. Dileklerini kim gerçek yapacak, kim bol şans verecek?

Nasıl bir dilek bu? Allah’a sunulmamış dileklerin ağırlığı nedir, böyle bir  gafletin insana tezahürü ne ola ki?

Alışveriş merkezinin tam ortasına kurulan devasa çam ağacı, bir kenarda ren geyikleri, kızak ve kocaman noel baba heykeli!
Bunların etrafına toplanmış resim çektiren, çocuklarını noel babanın yanına dikip o anı ölümsüzleştirmeye çalışan insanlar ibretlikti…

Toplum olarak ciddi bir şahsiyet problemimiz var. Egolarımızın ardında gizlenmiş, acınası bir kompleks hali… Uzunca bir zamandır biz olmaya utanmış, utandırılmışız. Hep başkaları gibi olarak, başkaları gibi davranarak var olmaya çalışıyoruz. Şairin dediği gibi; Kendi ellerimizle bozduk kendi güzelliğimizi.

O gün girdiğim iki mağazadan, koşar adımlarla çıktım. Her girdiğim mağaza, her vitrin hıristiyanlığın simgeleriyle doluydu. Kan kırmızı şapkalarla, sahte sakallarıyla “ho ho” layan insanlar; aziz(!) nikolas’ın ruhunu yaşatmaya çalışıyorlardı sanki.

Işıltılı çam ağaçları, nur yüzlü dedeme hiç benzemeyen sinsi ve göbekli adamlar, beni sokaklara daha da yabancılaştırıyordu…

Kendi ülkemin sokaklarında değil, İngiltere’de bir caddede yürüyor gibi hissettim. Hani İngiliz’ler gitmişti? Hani kahraman ilan ettikleri şahıs bu ülkeyi onların elinden kurtarmıştı? Hani o olmasa adımız yorgo filan olurdu?

Yani olmadı da ne oldu? Ali, Ayşe, Mehmet adlarıyla Yorgo’dan farksız yaşadığımızı kim inkar edebilir? Adı Ali, ama yorgo gibi namaz kılmıyor. Adı Ayşe ama, Yorgo’nun karısından daha dekolteli giyiniyor. Adı Mehmet olsa da, Yorgo gibi içki içip, yeni yıl kutluyor…

93 Harbi yıllarında İngiliz Sömürge Bakanı Gladiston, Lordlar Kamerasında elinde Kur’an’ı kaldırmış, “Bu Kur’an Müslümanların elinde durdukça biz Türkleri yenmiş sayılmayız” diye haykırmıştı. 40 yıl sonra aynı kürsüde Lord Curzon’a aynı şey sorulmuştu. “Türklere İstiklallerini niçin verdiniz?”. Curzon: “Korkmayın 30 sene sonra kendi elleri ile Kur’an’ı yok ettirecek bir özgürlük verdim onlara!” demişti.

Batılı dayatmalara “Hayır!” diyemeyen, batının kendisine sunduğu yaşam biçimlerini sorgulamadan kabul edip içselleştiren insanlar, Müslüman ümmetin acı kayıplarıdır.

“Onlar bilmiyorlar” demek istiyorum ancak, sanki bu bilmezlik değil de; “Bilmezden gelmek“miş gibime geliyor. 

Bilmemek hesap gününde belki mazeret olarak kabul edilebilir ancak; Bilmezden gelmenin, yok saymanın açıklaması olamaz.

Her şeye rağmen, bütün günahlarımızı el aleme yüklemenin saçma olduğuna inanıyorum.

Bâtıla aldanan biziz, hakikati unutan biziz. Özünden kopan, Kur’an’a ittiba etmeyen, Rasulün önderliğini geri plana atan, İslam’ı sadece kafa kağıtlarımızda tutup, yaşantılarımıza Allah’ın emirlerini dahil etmeyen bizleriz.

Ez cümle; Bize bizden oldu, her ne olduysa…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Sümeyye says:

  Komik hindi keserler;;; 1 ocağın yılbaşı olmasının nedeni zaten Hristiyanların Hz. İsa’nın doğum günü olduğunu kabul etmesinin tüm dünyaya tatbik ettirilmesidir. 25 aralıktan 26 ocağa kadar ,üstelik Şaman inancından hristiyanlar geçen bir ritüeldir. Çam ağacı,Noel baba,ağacın en tepesine takılan yıldız ,yeşil ve kırmızı renk tamamen Şaman inancından geçmiştir. Bu durumda ne hristiyanlar Hristiyan inancına ne Müslümanlar Hristiyan inancına benziyorlar. Sadece 1 ocak hristiyanlar için dini bir gün diğer 1 aylık sürede bayram dedikleri günlerde alışverişle alakalı tamamen. Tüm avm ‘ lerde holiday sale yani tatil indirimi yapıyorlar. Siz cahiller de tüm bunları dini bir ritüel zannedip yılbaşı kutlaması diye yutuyorsunuz. Noel değil yılbaşı kutluyorum diyenler hristiyanlardan daha mı iyi biliyorlar yılbaşının idraki mealini? Ya da İslamın kati bir dille ” kafirlere şekil ve davranışla benzemeyin” emrine mi karşılar ? Ne hristiyanlarla ne de müslümanlarla uyum sağlıyorlar bu durumda. Demek ki kraldan çok kralcı olmamak sizleri her iki mercide de komik ve kabul edilmez bir duruma sokuyor. İnanmıyorsan islama o zaman İslamın yasakladıklarını İslamda doğruymuş gibi gösterme çabanı göterince biz sana mı yoksa Allah’a mı inanacağız? Sen kimsin ? Haddini bil kendini bil. Ha dersen ki ben islama inanmıyorum o emin ol senin bu ikiyüzlü ve komik halinden daha kabul edilebilen bir dürüstlük. Hem islama inanıyorum diyeceksin hem de ne şiş yansın ne kabap diyeceksin. Yok yaa. Hadi oradan komik ,sadece arada kalmış aciz derim sana. Değerin kim olduğuna göredir. Kendi elinle kendini kimliksiz kabul etmekte inat ediyorsan sana acınmalar yakışır. Ha diyorsan ben gelişmiş ülkelere benzemek istiyorum diye bak mesela orada liseye giden talebeler bile buluş yapıyor engelli insanlara biyonik kol bacak yapıyor daha senin ülkende her yıl sökülen kaldırımda engelli rampan yok. Niçin bunlara takılmıyorsun da üstelik taklit etmeye çalıştığın şeyi bile yanlış bir şekilde icra edip kendini komik duruma düşürüyorsun. Madem benzemek istiyorsun hadi bakalım bilim ve teknolojide geliştir kendini sıkıysa. Hindi kesmeye hevesliysen de bari kasımın son haftasında kes. Ama niye kestiğini de bil. Hindi kesmek thanks given Şükran günü Avrupadan gelen Amerikalıların navajolardan ( kızılderililerden) Amerika kıtasını alışlarını kutladıkları bir gün ve o günün en büyük özelliği aile büyüklerinin evlerine gitmeleri. Hindi kesmeleri de arada kalan bir özellik. İşte sen bunu bile yanlış günde yapıyorsun. Madem sen de amerika kıtasının bu devasa değişimini kutlayıp şimdiki Amerikalılara destek olmak istiyorsan ilticaya başvur ve de ki ” Ben yıllarca hindi kestim lütfen beni de Amerikalı vatansever olarak kabul edin ” de. Aaa ama özür dilerim sen hindiyi 1 ocakta kestin yanlış yaptın değil mi? Bu durumda arada kaldın. Tühh ya çok güldüm.

 2. birde sorum var yeniyili kutlamaninn tabiki ickisis sakincasi nedir yeni seneye girmenin hayirli olmadini dilemek hatta mevlud bile okutmak olmazmi yabancilar25 araligi hristiyan gunu olarak kutluyor sanirim hz isanin dogumgunu cam agaci dikiyolar ama 31ocakla birkestirip kaldirmiyorlar bizi ilgilendiren kisim 31 ocak yani yilin bitimiyse sskincasi ne bizde 2014e girdiyoruz niyetimiz yeni bir seneyi karsilamaksa sakincasi varmi acaba

  1. Denizkrbck says:

   Sevde Hanım,
   Peygamber Efendimiz asm ‘kim bir kavme benzemeye çalışırsa, onlardandır’ buyuruyor. 1 Ocak neyi ifade ediyor öncelikle onu düşünmek lazım. Miladi Takvimin ilk günü. Peki Miladi Takvim başlangıcı Hz. İsa’nın doğum gününe geliyor. Orda da bir sıkıntı yok. Hz. İsa’yı kabul eden bir diniz. ama peygamberleri, evliyaları ve mübarek zatları anmak mı gerekir onlarla ilişkili günleri kutlamak mı gerekir burda soru işaretleri oluşuyor. diğer taraftan 1 ocağın önemini anlayan din kardeşlerime şunu da sormak istiyorum Hz. İsa’ya ve tüm peygamberlere imamlık yapmış olan, her ğeygamberin kabul ettiği ve gelişi beklediği ve inşallah ümmeti olduğumuz bizim peygamber efendimiz Hz. Muhammed sav için doğumu için yaptıkları için ne yapıyoruz?
   Oruç, Allah katında ayrı bir öneme sahip ibadetlerden. Rabbimiz cc. oruçlunun sevabı benim katımdadır buyuruyor. oruç ibadeti bu kadar önemli iken tutulması sakıncalı günler var. Cumartesi tek tutmayın, yahudilere benzemeyin buyuruyor Efendimiz asm. hal böyle iken, başkasına benzememek şiddetle tavsiye/emir edilmişken, başka kavimlerin yaptıklarını yapmamanın önemi de az çok belli oluyor.
   Rabbim bizi kendine yaraşır kul habibine yaraşır ümmet eylesin.
   çok hatamız var. günahkarız, ama gidecek başka kapımız yok. Rabbim bizi kendi yolundan ayırmasın
   Amin..

 3. yine ataturke satastiniz evet pnlato ulkeden attida simdi yasayanlar geri getirdi yoksa mustafa kemali dirilio gelmemekle mi sucluyorsunuz sadece turkiyemi arap ulkeletini yabancilar ele cpktan gecirdi

 4. Gaziantep sankopark avm de ekmek parasını kazanma yolunda tavana yılbaşı süslemesi yaparken düşüp vefat eden işçiyi duymuşsunuzdur, düşününce insan ürperiyor birileri yılbaşı kutlayacak diye bir can heba oluyor, Allah rahmet eylesin…en azından rahmetinin anısına keşke bu yılbaşı süslemeleri yasaklansaydı bu sene.. Tiksiniyorum kendi insanımızın böyle dejenere olmasından, hazmedemiyorum. Okul yıllarında en nefret ettiğim şey öğretmenlerimiz tarafından dayatılan yılbaşı çekilişleri, fakir zengin hediyeleşme ve hediyesini beğenmeyen şımarık çocuklar,keşke olmasa benim ülkemde böyle şeyler…

 5. Ümmü Hamza says:

  Ummu Hamza: İnsanlar kendisini,durumunu değiştirmezken zaman neyi değiştirir? Yeni yılın gelişini niye kutlar ki değişen bir şey yokken?
  Ebu Hamza: Millet eğlence yapacak yer arıyo daa.
  Durum biraz da bu çoğu kişi için,dünyaya bi daha mı gelinecekmiş,yeni yılda da mı eğlenilmeyecekmiş? Vur patlasın çal oynasın durumları yani…Deveye sormuşlar neden boynun eğri,nerem doğru ki? demiş. Rabbim milletimizi ilk önce esas eğrildikleri yerden doğrult. Bizim eğrliklerimizi de düzelt.Amin.

 6. AYŞE MELEK :) says:

  Müslümanların yılbaşı 1 muharremdedir,biz Müslümanlar 1muharremi yılbaşı olarak çevremize ve çocuklarımıza unutmayacakları anılarla hatırlatalım.ayrıca yılbaşı ağacı süslemek Hristiyanların ibadetidir bize ne oluyor, onlar namaz kılyorlar mı oruç tutuyorlar mı!!!!!!!!

 7. Hayirli aksamlar.. suudi Arabistan’da verilen fetvayi türk TV kanallari yayinlamadi degil mi? Zira ben haberi turkce bulamadim nette.. bulundugum ulke TV kanali yayinladi ama soyle bi dolu dolu Elhamdulillah dedim.. kesin vé kati bi sekilde kutlama yapmak yasak.. bu gunlerde magazalarin hediye paketi yapmasi yasak!! Ne guzel temiz ve pur kalmak, korumaya calismak… hadi biz malesef kuffar bi topraklarda yasiyoruz oglumu okulundaki noël kutlamalarina gondermedigim icin turkler tarafindan yadsinmama ne demeli ??

  1. gülçiçek says:

   sevincinizi yarida birakmak istemem ama bahsettiginiz fetva veren ülke pür ve pak kalmaktan son derece uzak. Ancak orada yaşayan bilir. Daha fazla kötü şey söylemek istemem sonuçta o da müslüman halka sahip bir ülke.

 8. sümeyye says:

  Slm aleyküm cahide hanım paylaşmış olduğunuz yazıyı okudum. Allah bütün Müslümanlara birlik ,dirlik ve hidayet nasip etmesi duası ile söze başlamak istiyorum..
  Efendimiz(sav) ”KİM BİR KAVMİ TAKLİT EDERSE ODA ONDANDIR” buyuruyor. Bu gibi tuzaklardan Müslümanların uzak durması lazım.Bu bayramın Müslümanlarla hiç bir ilgisi yok Allah şaşırtmasın kimseyi ve bizleri o kavmi taklit eden şuursuz insanlar yapmasın……Allah hayra motor, şerre fren olmayı nasip etsin……

 9. Bilin ki Dünya hayatı ancak bir oyun, eğlence,bir süs,aranızda bir övünme ve mal ve evlatla çokluk yarışından ibarettir.Bir yağmur gibidir ki,onun bitirdiği ot çiftçilerin hoşuna gider.Sonra kurur da artık onu sararmış görürsün;sonra da kırık bir çöp olur.Ahirette ise çetin bir azap vardır.Yine orada Allah’ın mağfireti ve rızası vardır.Dünya hayatı ise ancak bir aldanıştan başka birşey değildir…(Hadid S. 20)

 10. Hamiyet says:

  Allah cc cümlemizin yardımcısı olsun gördüğüm manzaralar gerçekten çok acı birisine hayır yap desen param yok derler fakat yılbaşında çocuklarına 100€-200€ luk bomba alıp çocukları atarkende zevkle seyrederler Allah cc ıslah etsin

 11. Meşhuuur şarkımızı da unutmamak lazım:
  Oh, jingle bells, jingle bells
  Oh zilleri çıngırdat, zilleri çıngırdat
  Jingle all the way
  Yol boyunca çıngırdat
  Oh, what fun it is to ride
  Sürmek ne kadar eğlenceli
  In a one horse open sleigh
  Üstü açık bir atlı kar kızağında..
  Bazı filmler sanki bunu Jingle all the World! (dünya boyunca çıngırdat)şeklinde söylüyor sanki

 12. Cahide Hanım size kızımla kanuşmamızı yazmak istiyorum”Anne biz neden noel kutlamıyoruz”bende önce dini bayramları sonra milli bayramları saydırdım” bunların içinde noel varmı” “Yok” “demek ki bizim bayramlarımızda noel yok o hristiyanların bayramı onlar nasıl oruç tutmuyor, kurban kesmiyorsa bizde noel kutlamıyoruz” “peki Türkiye’de hristiyan çokmu?” evet ben kızıma verecek cevap istiyorum.Biz müslümanız oruç tutmalıyız ama yazın sokaklar yiyip içenlerle dolu, müslümanız ama son bir aydır heryer yeni yıl sloganlarıyla dolu çocuk haklı Türkiye’de hristiyan çokmu?

 13. Selam ün Aleyküm bacılarım . Dün perdeci olan tanıdık bir ablamı aradım”Ablacım benim mutfağın tülünü yarın takabilir misin ” dedim.Aldığım cevap yılbaşı akşamı mı ? Ben nerden bulayım yılbaşı akşamı eleman. Şok oldum diyemedim abla MÜSLÜMAN birini bul. Diyemedim…

 14. Kurani ve sunneti kadife kaplarda tutmanin yolactigi normal sonuclar bunlar…Agaclara gercekten yazik ..agac susleyince dilek gerceklesecegini zanneden olabilecegine inanamiyorum..Allah bize zahmetsiz ve teklifsizbir yontem sunmus ; Dua..dua edin kabul edeyim demis..Baska yontem aramaya ne hacet var..Dilekleri sadece Allah kabul eder..Agaclara caput baglamak vb adetler samanizm den kalmis ilkel inanislar Allah korusun sirk e bile giriliyor olabilir..

 15. Ozenti bir milletiz , bati hayrani batida olan hersey kabul goruyo ulkemizde , bu bizim dinimize orfumuze ananemize aykiri olsada.Bu yozlasma da en buyuk pay hic kuskusuz televizyon ve medyanin.
  Cocuklugumda yilbasi ve oncesinde televizyonda surekli noel icerikli yabanci filmler ,milli piyango , muzikli calgili cengili eglenceler olurdu keza simdide oyle.Fakat Almanyaya geldikten sonra bu kutlamalarin yilbasi ile hicbir alakasi olmadigini anladim 24 aralik hz isanin dogum gunu noel 31 aralik ile hicbir ilgisi yok .Biz okadar tembel bir millet olmusuzki neyi taklit ettigimizi bile arastirmiyoruz .Bu halimizi goren yabacilar bile yadirgayip dudak bukuyolrlar, dusunsenize bir gayri muslim in kurban kesmesi ne derece komik olur evet bizler kendimizi cok gulunc hale dusuruyoruz.Yabancilar 31aralikta yilbasi agaclarini coktan kaldirmis oluyolar .Alman patronumun soyledigine gore; geyik ve nikolaus yani noel baba amerikalilar tarafindan sonradan uydurulmus.Yani kendi ozlerinde dahi olmayan bu noel baba sirfalisveri cilginligi yaratmak icin uydurulmus.
  Bizler burda elimizden geldigince dikkat ediyoruz fakat malesef bazi musluman turk aileler de bu kutlamalari uyguluyo neymis cocuklar imrenmesinmis cok uzuluyorum.Turkiyeye kesin donus yapan bir tanidigim almanyada cok dikkat ediyorken turkiyede agac suslediklerini anlatmisti , akrabalarinin agac susledigini goren cocuklarina bir aciklama yapamamislar:((cok uzucu dogrusu.
  Selam ve dua ile..

 16. CÜMLETEN HAYIRLI GECELER..RABBIM yâr ve yardimcimiz olsun:(ne kadar gûzel sôzler cahide ablacim.Sanki her defasinda içimde olanlari dile getiriyorsun,yazdiklarini hem kendim okuyor hemde esimle paylasiyor ve herdefasinda,gôrdûnmû bak yanliz degiliz diyorum..
  Allah senden razi olsun ablamm

 17. :)))))) 12 yildir Ingiltere’de yasiyorum ve gayet memnunum…daha 1 tane bile Ingiliz erkegi bana laf atmadi — gozuyle suzmedi cok rahatim yani o konuda…Ammma Turkiye’ye gelince artik korkar oldum adamlar neredeyse gozleriyle tecavuz ediyorlar!!! Bu Ingilizler gitti mi gitmedi mi konusu anlamsiz yani!! Ben sadece insanin karakterine bakarim, dili, dini, rengi,irki, cinsiyetine gore karar verip konusmak cok genelleme bence..Diger canlilara ve dogaya nasil davrandigi onemlidir benim icin…Yoksa ister ateist olsun ister asiri dinine duskun..Neticede herkesin mezari ayri – ve herkes tek basina hesap verecek…

  1. sevgili Raziye hanım. diğer canlılara doğaya nasıl dawrandığı önemli bence demişsiniz peki Yaradanı na nasıl dawrandığı kulluk edip etmediği belirler diğer mahlukata oln muamelesinin çoğunluğunu.Allah inşaallah sizi o gavurcuklarla imtihan etmesin ama müslüman asla ve kat a bir kafirle karşılaştırılmaz. selametle…

 18. Allah razı olsun ablam ne güzel yazmışsın biizim dillendiremediklerimizi..:(.Rabbim bizler gibi kimlik Müslümanlarına hidayet nasip et.bizki dünyanın dört bi tarafında acı çeken,zulüm gören,aç kalan,soguktan donan,işkenceye uğrayan insanları unutup,toz pembe hayallerle piyango biletini alıp,hindisini kızartıp,çoluk çocuk tv.karşısına geçip dansöz seyredip,içki içip,10 dan geriye sayıp,hediyeleşip yeniyıl kutlarken, başımızı yastığa koyup galesiz uykulara daldığımız için…:( ayrın okulda yeniyıl kutlaması varmış 🙁 çocuklarımı göndermeyeceğim!!!

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: