Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Samanlık Evler Dilerim!

Nureddin Yıldız Hoca’nın bu yazısı hepimizi ilgilendiriyor ancak, sadece ev alırken faizli kredi yoluna başvurmuyor insanlar. Araba alırken, eşya alırken, düğün yaparken, bedelli askerlik yapmak için, okul masrafları için, tatil için… Aklınıza gelebilecek tüm dünya işleri için kredi olmazsa olmaz haline dönüştü.

Dr. Ayşe kardeşimiz “Bankalar en büyük hırsızlardır!” diye bir cümle kurmuştu. Ne kadar doğru değil mi?

İnsanlar hiç çekinmeden, korkusuzca faizli kredi çektiğini söyleyebiliyor. Bu faiz denilen illet maalesef hepimize bir şekilde bulaşıyor. Bakın Efendimiz yaşadığımız zamanı nasıl anlatmış:

Rasulullah Aleyhisselam buyurdu ki: “Öyle bir zaman gelecek ki insanlar faiz yiyecekler”. Sordular: Ey Allah’ın Resûlü! Herkes mi faiz yiyecek? Hz. Peygamber şöyle cevap verdi: “Yemeyenlerine de faizin tozu bulaşacak”. (Nesâî, Buyû: 2; İbni Mâce, Ticârât, 58; Müsned-i Ahmed, No: 10410)

SAMANLIK EVLER DİLERİM (Nureddin Yıldız)

“Ev konusu, insanlık kadar kadim bir konudur. Neredeyse ekmek ve su kadar ihtiyaç hissettiğimiz bir konudur ev konusu. Bunu inkâr edemeyiz. Bütün insanlar için ‘bir ev’ derdinden söz edebildiğimize göre, bunda gizli bir anlam daha yüklüdür. Mü’min olarak biz, bu gizli anlama da dikkat etmeye mecburuz.O anlam da şudur: İnsanı bu denli etkileyen ve yokluğu bu denli ağır sorunlar oluşturan bir konu, kesinlikle Allah Teâlâ’nın imtihanıyla ilgilidir. Yani ev sadece ev değildir. Evin içinde başka evler de vardır.

Bu boyutuyla ele almadan önce bir ayrıntı zihnimizde yer bulmalıdır. Şimdi bizim ‘evimiz’ diye tutturduğumuz şey nedir? Tapusu bizde olan ve kira ödemediğimiz bir beton yığınına mı ev diyoruz yoksa içine girip iffetimizi koruduğumuz, bizi sıcak ve soğuktan koruyan, cenneti kazanmamız için amellerimizi içine yığdığımız yapıya mı ev diyoruz?

Eğer bizim ev dediğimiz şey, tapusu bizde olan, kimsenin olmayan beton yığını ise o zaman evsiz Müslümanlar gerçekten büyük bir yoksulluk içindedirler. Onların huzuru, ahengi hatta ibadeti bile yerli yerinde değildir. Korkarım evsizlik, eşsizlik gibi anlaşılır olacaktır. Elbette ev,bizim için betonuna, gürültüsüne rağmen hayat demekse, evsiz olmak bize ölümü hatırlatacaksa, evimiz olunca da ölümü bile kendimizden uzaklaştırmış olacaksak, o takdirde ne pahasına olursa olsun bir ev sahibi olmamız doğrudur.

Herkes işini gücünü bırakıp ev sahibi olmalıdır. Hayır, evlerimiz bizim sıcaktan soğuktan korunduğumuz, ideallerimizi ihya etmeye çalıştığımız yuvalarımızı yansıtıyorsa o takdirde samanlıklarda doğup büyüyenler, altındaki ahırın sıcaklığı ile ısınmaya çalışarak yaşadıkları evlerde oturup gidenler acaba ölü müydüler? Onların hayatını ne ile adlandıracağız? Mobilya da görmediler. Apartman da… Ama huzurlu yaşadılar. Doyasıya uyudular, temiz havada sabahladılar. Tahtaların arasından dışarıdaki yağan karın izlendiği evlerde küçük bir soba ile üşümeden oturup akşamı beklediler. Bir de bizim sıcacık evlerimizde grip olan yavrularımızı görseler nasıl bir yorum yapardılar acaba?

Şunu söylememizde bir sakınca yoktur: Ev işini karıştırdık. Bizim evlerimiz olması gerekirken biz evlerin olduk. Ömrümüzün sonuna kadar bir evin taksitini ödemeye razı olduk, tam o bitecekken bir ev daha koyduk hesaba. Onu ödedik derken ev taksiti ödeme memurları gibi yaşadık.

Evlerimizin içi ve bizim o evlerdeki emellerimiz ikinci plana itildi. İhtiyaçtan ötürü mü, taklitten ötürü mü ev sahibi olduğumuzu belirlemekte bile zorlandık. Evet, bu sözlerin bir bölümü size uymuyordur ya da siz, kendinizi bu sözlerin dışında görüyorsunuzdur. Aynı şey benim için, öbür mü’min için geçerlidir. Birimizin öbürünü tenkit etmesi gerekmiyor. Bir istila altındayız. Ev ev derken karşımıza faiz çıktı, israf çıktı, kör taklit çıktı. Ne sağlık, ne mantık, ne idrak… Büyük bir kaosun içinde kaldık.

Şeriatımızın bize evsizliği teşvik etmişliği de yoktur. Bilakis, evlerin kıymetini bilmemiz yönünde bir teşvik vardır.
Evimizin neyimiz olduğunu iyi tespit etmemiz hâlinde ortada bir sakınca olmayacaktır.
Evimiz, uğrunda faize bile katlanabileceğimiz bir badire mi yoksa yaşamamız için gerekli ihtiyaçlardan biri mi? Dengeli bir kararla bu sorunu çözebiliriz.

Dünya ne kadar, ahiret ne kadar? Ev nereye oturuyor, faiz nereye oturuyor?
Evlerimizde huzur ve bereket bize lazım değil mi? Faizle huzur ve bereket olur mu?

Bu bir fitne dalgasıdır. Evi olanlar da olmayanlar da aynı yöne doğru koşmaktadırlar. İmanımız bizi farklı kılmalıdır. Taş yığınlarının altında kalmaktansa imanımızla dik durmayı tercih etmeli, tavrımızı o yönde kullanmalıyız.

Huzur ve afiyet içinde yaşadığınız samanlık gibi evlerinizin olmasını, diri diri betonlara gömülmekten kurtulmanızı dilerim.”

Nureddin YILDIZ

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. cahide bacım. ne acıkı bende bu şekilde ev alanlardanım. 3 yıl oldu alalı ve daha 7 yılım var. peki 3 yıldır huzurlu bir günüm oldumu olmadı. aklımdan bir gün dahi çıkmadı. satmayı da düşündüm ama o zaman da işin içinden çıkamayacağım bir borç yığını oldu. her gün dua ediyorum. rabbim affetsin diye özellikle ödeme günü içim daha bir kötü oluyor. zorunlu ihtiyaçtan alimler ev kredisini uygun görmüşler dediler bizde bu şekilde bulaşmış oldu. umarım bir beton yığını için ahiretimden olmam. rabbim beni ve benim gibi olanları affetsin inşallah

 2. cahide hanım bireysel emeklilikte faize giriyormu?hani 100 sen yatırıyon 25 devlet senin adına yatırıyo bir araştırırmısınız;şimdiden Allah razı olsun.

 3. SABİNA says:

  Bende evsizim.On yildir evliyim evim ya ana baba kapisi oldu ya da kira.Simdi bir hiristiyanin evinde kiraciyiz.Hep bir evim olmasini istedim. Cahide ablamin resmindeki saman ev gibi .Rabbim boyle uygun görmüş bunada şükür. Amma evsiz kalsamda faizle ev almak istemiyorum kesimde benim gibi düşünüyor. Helalime haram katman diyor. Bakarsiniz bir gün buradan ev almisim haberini yazarim nasip.Allah her şeyin hayirlisini versin.Amin.

 4. Faiz veya kredi ne olursa olsun bunu Allah haraaaaaammmm kılmıştır .
  İsterseniz hoşlanın isteseniz hoşlanmayın yurtdışında veya buradakilerin bazı kesimlerin hocaları nasıl bir fetva verebilirler neymiş Darul harp olan ülkelerde caizdir alınması diye bize buna ancak ne deriz ? şunu deriz
  Allah ın açık bir şekilde haram dediği onlara alışverişi helal faizi haram kıldım diyen Allah a ve Rasule nasıl olurda savaş açabiliyor bunun adı ya işimize gelmiyor gibi olmuyor mu?
  Eğer öyle olsaydı Rasûlullah da deseydi ki tamam bende Mekke de kalayım deseydi neden hicret etti.
  O zaman kişilerde hocalardan fetvasını aldım diye kendi egolarını tatmin ediyorlar yazık çok yazık !
  Ha faiz işine bulaştın Allah bunun için ise tamam deyipte öğüt almanı ve ondan vazgeçmeni bekler .

  Bir kaç günlük dünya metaası için satmayın Ahireti
  Ağır yazmış olabilirim Ayetlerdeki azab dAha ağır ve serttir üstelik süreklidir .

 5. Hoca efendi cok guzel anlatmis.Rabbim akledip uygulayanlardan eylesin cumlemizi.ev ihtiyacdan oldugu icin kredi alinabilir diye duymustum guvendigim bir hocadan.cahide ablacim ,sen bugunlerde yogunsun.Rabbim islerini kolaylastirsin.birgun dinimizdeki alisveris usulu nasil olur bunu konussak.bilgisi olan ablalarimiz paylasirsa.mesela birinden borc aliyorsak,birkac icinde oderim demek olmuyormus.ona muhakkak bir tarih vermek gerekiyormus.dinimizde alisveris konusu cok hassasmis.bilmedigimiz cok seyler var.Rabbim dogrulari ogrenebilmeyi nasip etsin.ehli sunnet itikadindan ayirmasin.sizler gibi dostlarin sayisini arttirsin.Amiiin.A.E.O.

 6. Yıllardır arkadaşlarımla ve ailemle bu konuları tartışıyorum,kimse değişiyormu,herkes bildiğini okuyor,sanki çok nomalmiş gibi.Yazı çok güzeldi

 7. Allah razı hoşnut olsun
  Faiz ( riba) ayetleri de vardır . Bazı kişilerin alışveriş gibidir demelerine karşılık ayetlerde alışveriş helal faiz ise haramdır kim bu haram olan faizden Allah ın bir öğüdü olarak vazgeçerse kurtulur yok vazgeçmeZ ise azab vardır . Ve sürekli orada kalırlar .
  Bir alışveriş kar payı diye insanları soyup ceblerini şişiren kişilerin sonlarını Rabbimiz bildirmiştir.
  Faizin yasak haram oluşu sosyal hayatın dengesini bozduğundandır son zamanlarda bu faiz kredi yüzünden ne evler yıkıldı ne insanlar intihar etti veya nice kişiler torununa bile kalacak bir taksite yıllarını vererek ödemek Zorunda kalındı bu dönemde kişi almak isteyeceği alamıyor eğer ki bir ödeme de geçikildiği anda da iki katı veya daha fazlası kat kat artırıldı ve bu kat kat artırmayı da Rabbimiz ayetlerinde yine yasaklamıştır.
  Toplumu bitiren bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanmamak için yukarıdaki hadis gibi tozu bile bulaşır hale gelmiştir.
  Elhamdulillah dikkat etmeye çalışıyoruz

  Mesela faturalarımı zamanında ödüyor bunun geçkme zammını mahal vermeden
  Ödeme yaptığım noktalarda kredi kartı banka üzerinde yapan noktalarda yapmamaya özen gösteriyoruz
  Kredi kartı zaten hiç kullanmıyoruz peşin paran varsa al yoksa otur bu dusturla yıllardır yaşıyoruz . Son yıllarda Taksit olaylarına girmedik . Hatta borç olayına bile .
  Evim yok bunuda sorun etmiyoruz bugün bankaya gitsem seve seve emekli maaş üzerinde evi ipotek ederek alırız almasına peki ya o faiz o Rabbimin haram kıldığı Rasûlullah ın ayağımın altına aldığım dediği zengin zengin fakiri sömüren bu sosyal Afete neden bir odun da biz koyalım Rabbimiz yardım etsin ve ee ne yapalım kirada oturmaktansa kredi çekip alalım ya Hu o krediye vereceğin yıllarca taksiti biriktir yine al neymiş birikmiyormuş peh hele bir iste nasıl olurmuş başta yenik düşene Rabbim yardım eder mi ?

  Uhud gazvesinin yenilgisinin bir sebebi de Medine deki Yahudilerin Müslümanlara çok yüksek kat kat artırdıkları borçlarının olduğu ve borçlaarı uhutta ki ganimetlerden ödeyebileceklerini sandıklarından o anda ki gamimete dalma meselesi işte bu Faizli borç yüzündendir.

  Faizli kredili işlerde bereket yoktur bunu da biz demiyor Rabbimiz diyor
  Ee peki en doğrusunu Rabbim bilmez miydi ?
  Peki şimdi kime kafa tutuluyor ?
  Rabbimiz basiret feraset versin .

 8. Malesef bizde istemiyerek olsada bu sekilde evimizi aldik. Hollandada yasadigimiz icin tr’den farkli bir kredi yontemiyle suan faiz oduyoruz. Tabiki bu konuda rahatsizim ama sistem bunu bizede istemiyerek zorluyor. Milli goruste calisan hoca hanima sordum( kendilerininde milyonluk evi var) buyuk hocalarina sormuslar, onlarda sonunda muslumanin kazanci var alina bilir demisler. Vesselam Allahim affetsin, bu konuda hoca hanim kadar bilgim yok ama ondan fazla rahatsiz oldugum kesin…

 9. Çok güzeldi…

 10. Hamiyet says:

  İçimdeki kanayan yara heran beni rahatsız eden Allah cc kurtuluş istediğim vicdanımı sızlatan bir konu Allah cc bu yolda olanları islah etsin ve bağlı olduğu kişilerin zoruyla yapmaya mecbur olanları o kişilerden kurtarsın inşallah Âmin 😊Nurettin hocamızın yazılarını bende inceledim çok güzel Allah cc yardımcısı olsun kolaylıklar versin

 11. Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) Efendimiz buyuruyor ki: “Şu bir gerçek ki, her ümmetin bir fitnesi vardır. Benim ümmetimin fitnesi de maldır.” (Tirmizi, Zühd 26)

  Evlerin duvarlarında asılı olanların en meşhurlarından biri, peygamberimizin veda hutbesidir. Veda hutbesinde ele alınan konuların neler olduğu çok mühim. Kur’an-ı Kerim’in onca emri varken, öncelikli olarak o hutbede vurgulananlara bir bakalım;

  “Ey insanlar! ” Sözümü iyi dinleyiniz! Biliyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayacağım.

  “İnsanlar! bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl bir mübarek şehir ise, canlarınız, mallarınız, namuslarınızda öyle mukaddestir, her türlü tecavüzden korunmuştur.

  “Ashabım! Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. Oda sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir. Sakin benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız!Bu vasiyetimi burada bulunanlar bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki burada bulunan kimse, bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.

  “Ashabım! “Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin.biliniz ki faizin her çeşidi kaldırılmıştır.Allah böyle hükmetmiştir.İlk kaldırdığım faizde Abdulmuttalibin oğlu (amcam)abbasın faizidir.lakin ana paranız size aittir.ne zulmediniz nede zulme uğrayınız.

  devamı için; http://www.vedahutbesi.gen.tr/

  1. Selma_Adana says:

   Ayşem Allah senden ezel ve ebeden razı olsun canım
   Efendimizin veda hutbesini ne zaman okusam kalbim aglıyor ;(

 12. Yaziniz cok guzeldi ben araniza yeni katildim sizi 2 aydir surekli takip ediyorum allah razi olsun

  1. Hamiyet says:

   Aramıza hoş geldin Zeynep kardeşim

  2. Selma_Adana says:

   Zeynep aramıza hoşgeldin sefalar getirdin bacım 😉

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: