Çocuk ve İslami Eğitim-1: Nasıl Başlamalı?

islam-aile

Çocuğuma nasıl İslami eğitim vereceğim? Nereden başlayacağım soruları çok geliyor. Zamansızlıktan bir türlü başına oturup bir yazı yazamadım.

Bu görevi Seyyaf’ın annesi  üstlenmiş. Gayet de anlaşılır ve içi dolu dolu bir yazı yazmış.
Bu yazıların devamı da gelecek inşaAllah. Ben bugün 1. yazıyı paylaşıyorum.

Çocuk ve İslami Eğitim-1: Nasıl Başlamalı?

Konunun özü itibariyle çok kapsamlı olması dolayısıyla, yazı dizisi şeklinde devam etmenin daha doğru olacağını düşündüm. Ve bu bağlamda, öncelikli olarak yer verilmesi gerekenin, en sık sorulan “nasıl başlamalı” sorusu olduğuna kanaat getirdim.

Bir önceki yazıda, çocukta dini eğitime başlama noktasında acele edilmemesi gerektiğinden, Kuran öğrenimi, sure ezberleme gibi konuları çok erken yaşta dayatıp çocuğu bunaltmamak gerektiğinden, çocuk bunu sıkılmadan yapıyor olsa bile, ilk etapta önemli olanın bu olmadığından bahsetmiştik. Peki bu işin tohumlarını nasıl atacağız? Nereden başlayacağız?

Çocukta soyut kavram küçük yaşta şekillenemediğinden, bir an önce Allah, melek, şeytan vs gibi kavramları çocuğun zihnine yerleştirmemek lazım. Acelemiz yok, çocuk büyüdükçe zaten bir farkındalık oluşacak. Anne-babanın evde kıldığı namazını, tuttuğu orucu, her gün okunan ezanları ve bunların kim için yapıldığını sorgular hale gelecek. Biraz daha beklemek gerek. Ayrıca çocuk zihninde somutlaştırmak isteyecek ve bazen istemediği durumlar karşısında “çünkü Allah istiyor” cevabı vermek çocuğu kızdırıp, Allah’a kötü söz söylemesine neden olabilir. Neticede o, ne olduğunu bilmediği ve sizin deyiminizle Allah olan varlığın, canlı kanlı somut bir şey olduğunu düşünerek hakaret de edebilir, abuk sabuk iltifatlar da.

Örneğin: Yağmur yağıyor oğlum bugün dışarı çıkamayacağız. “Bana ne ya yağmasın yağmur neden yağıyor ki!” Çünkü Allah istedi oğlum. “Bana ne ya, Allah istemesin. Ben o Allah’a…” Çok korkunç bir sahne değil mi? Gerek yok, bu durumlara ne çocuğu ne kendinizi düşürmeyin. Çocuk zaten Allah kavramını duyacak ve bilecek. Mesela yemek yedikten sonra Allah’a şükür demeyi öğrenecek, millet birbirine Allah cezanı/belanı versin diye bağırıp çağırırken duyacak(sizden duyacak demiyorum, milletten!). Ama sizin özel bir farkındalık oluşturmak adına bunu yapmanız yanlış olur.

Bizim başlangıç noktamız çocuklara manevi boyutta bir din yerleştirmektir. Din dediğimiz şey, kelime itibariyle de bir hayat tarzı demektir zaten. Çocuklarımıza aşılamamız gereken şey, Kuran ve sünnete uygun, hayatı hadislerle/sünnetlerle çevrili ve bundan sebep güzel ahlakı barındıran bir hayat tarzıdır.

Bunun için henüz bebekken bile her yemek yedirişimizde onun duyacağı şekilde besmele çekmek, doyup da ağzını silerken Elhamdulillah demek, yine hapşurduğunda Elhamdulillah demek, giyinirken önce sağ taraftan giyinmek vs gibi günlük hayatta yaptığımız her hareketi sünnete uygun bir şekilde yapmaktır. Esasen çocukların rol model alarak öğrendiğini düşünürsek, bunları zaten biz hayatımızda uyguluyorsak, yani bizim hayatımız ne derece Kuran ve sünnetle çevriliyse, çocuk o derecede bunu kendi yaşantısına geçirecektir. Bu nedenle de, çocuğu eğitmeden evvel, anne-baba olarak kendi hayatımıza dönüp bakmak ve esas kendimizi eğitmeliyiz

Baba kapıdan içeri her girdiğinde ev halkına selam veriyor mu? Ya da anne günlük hayatta ne derece sünnete uygun yaşıyor? Bunlar çocuğa öğretilen şeyler değildir. Çocuğun edinmesi gereken şeylerdir. Daha önce dil gelişimi ile ilgili bir yazımda da edinme ve öğrenme arasındaki farktan bahsetmiştim ya, işte bu durum, bu konuda da özellikle geçerli. Çocuğa “şunu yap, şunu de!” demeyeceksiniz. Çocuğa yemeğe başlarken “bismillah de!” demek yerine, her yemekte sesli bir besmele çekerseniz, o gereken mesajı alacaktır. (hatırlatma babında söyleyebilirsiniz oğlum/kızım bismillah dedin mi diye, ama bu, çocuk bunu hayatına soktuktan sonra olmalı. Yani çocuk zaten bu alışkanlığı kazanmıştır ama arada biz de unutuyoruz sonuçta, unutmuştur.Siz hatırlatabilirsiniz. O zaman zaten, size ters ters bakmak yerine “aaa anne, unutmuşum yaa.bismillah!” diyecektir.

Bizi her gün namaz kılarken gören çocuğumuz, bebeklikten taklide başlar zaten. Biraz daha büyüdüğünde ona minik bir seccade alabilirsiniz. Okumayı bilmese bile kendine ait bir Kuran’ı olmalı. Tabi bu da biraz daha büyük yaşta, yırtmayacağı, sağa sola atmayacağı, kısaca elinde oyuncağa çevirmeyeceği bir yaşta iken.(3-4 yaş. Çocuğun durumuna göre değişir tabi).

Etrafını Kuran ve sünnetle çevirme konusunda biz ona örnek teşkil etmeliyiz dedik, bunu büyük ölçüde başardık diyelim. Bu işin daha kolay olan kısmı, yani emri bil maruf dediğimiz iyiliği emretme kısmı. Peki nehyi anil munker kısmı (kötülükten men etme) ne olacak? İyi şeyleri hayatına yerleştirmeye çalışmak, kötü şeylerden uzak tutmaya çalışmaktan çok daha zor. Çünkü bu kısımda biz yetişkinler ziyadesiyle tökezliyor durumdayız. Çocuk da rol model alarak öğreniyordu ya hani!

Yanında başkaları hakkında konuşulması, gıybet edilmesi, çocuğa nasıl bir ahlaki değer olarak döner düşünsenize. Yanında yalan söylenmesi, yalanı şaka yollu söyleyerek “ben yalan söylemedim ki oğlum, şaka yaptım” denmesi, “şaka bile olsa yalan söylemeyin!”* emrine ters düşmüyor mu?Anne konu komşu çekiştirmesinde, bana işyerinde binbir dümen peşinde iken, eve gelip cemaat şeklinde namaz kılmaları, çocuğa dini eğitim vermek mi demek olacak? Yukarıda da değindiğim gibi, biz çocuğumuzdan önce kendimizi eğitirsek, gerisi Allah’ın izniyle çorap söküğü gibi gelecek; zira “balık baştan kokar!”.

*Ebu Umame (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘…Şaka da olsa yalan söylemeyi terk eden kimse için cennetin ortasında bir eve kefilim…’ buyurdu.”

Ebu Davud 4800

Yazan: Seyyafın Annesi

62 Yanıt to “Çocuk ve İslami Eğitim-1: Nasıl Başlamalı?”

 1. Sema Says:

  5.sınıfa başlayacak olan kızım için seçmeli dersler içerisinde, ilk başta kuran-ı kerim den mi başlaması uygun olur, yoksa ilk başta peygamber efendimizin hayatını öğrenerek mi başlamalı bilemedim..Hangisinden ilk adım olarak başlamamızı tavsiye edersiniz..acil tavsiyeye ihtiyacımız var, teşekkürler.

 2. ipek Says:

  Çok güzel yazmışsiniz yüreğinize sağlık yanlız bi soru sormak istiyorum oğlum 2 yaşına girmek üzere Nasipse insalla. Ona kuran harflerini öğretmek istiyorum sizce bu doğru mu yoksa ters teper mi ?

  • ummuseyyaf Says:

   2 yaş elbette çok erken. Her şeyin bir sirasi ve zamani vardir. Siz de bu doğru zamani beklerseniz daha iyi olur inşallah

 3. ayseerkul Says:

  Çocuk yaşadıklarından öğrenir…
  Eğer bir çocuk eleştiriyle yaşarsa,kınamayı öğrenir.
  Eğer bir çocuk düşmanlıkla yaşarsa, savaşmayı öğrenir.
  Eğer bir çocuk utançla yaşarsa, suçlu hissetmeyi öğrenir.
  Eğer bir çocuk hoşgörü ile yaşarsa, sabırlı olmayı öğrenir.
  Eğer bir çocuk övgüyle yaşarsa, değer vermeyi öğrenir.
  Eğer bir çocuk alayla yaşarsa, utanmayı öğrenir.
  Eğer bir çocuk adil yaşarsa, adaleti öğrenir.
  Eğer bir çocuk güvenceyle yaşarsa, inanmayı öğrenir.
  Eğer bir çocuk dürüstlükle yaşarsa, doğruyu öğrenir.
  Eğer bir çocuk yüreklendirmeyle yaşarsa, kendine güvenmeyi öğrenir.
  Eğer bir çocuk arkadaşlıkla yaşarsa, dünyada sevgiyi bulmayı öğrenir.
  Eğer bir çocuk onaylamayla yaşarsa, kendinden hoşlanmayı öğrenir.

 4. emine Says:

  İnşaAllah bende bebeğimi hayırlı bir kul hayırlı bir insan olarak yetiltirebilirim

 5. Marla Says:

  merhaba dini eğitim mutlaka önemli fakat görsellerdeki ufacık kız bebeklerin başındaki örtü beni çok rahatsız etti açıkçası. bu konuda görüşünüz nedir? doğru mu buluyorsunuz acaba??

  • Cahide Says:

   Beni rahatsız etmiyor. Bilakis çok hoşuma gidiyor. Fakat akıl baliğ olana kadar çocukların başını örtmesi farz değil.

  • ummuseyyaf Says:

   tabi ki doğru buluyorum soru şahsıma ise eğer. sizi rahatsız eden kısım nedir onu anlayamadım? biz hayatımızda farzları yerine getirmek ve bunu çocuklarımıza da aşılamak zorundayız. baskı yapmaktan bahsetmiyorum. küçücük çocuğun zorla örtnmesinden de bahsetmiyorum. ama ona sevdirmek adına zaman zaman, kendi isteği doğrultusunda takılabilir. zaten anneyi sürekli böyle gören çocuk Allahın izniyle bunu talep edecektir diye düşünüyorum.

 6. hacer Says:

  S.A. gerçekten çok güzel bir yazı olmuş. 5 aylık hamileyim ve inşallah bir kızım olacak, kızımı iyi yetiştirmek istiyorum. özellikle islami eğitim konusunda. kitap, cd vb kaynak isimleri arıyorum. Sizden bir ricam olacak bana önerebileceginiz, okuyupta gerçekten faydalı olduğunu düşündüğünüz kaynak isimleri varsa bilgilendirebilir misiniz ?şimdiden Allah Razı olsun.

  • ummuseyyaf Says:

   Esan gül- Çocuk Eğitiminde Kırk Hadis
   Abdurrahman Şeravi-İslam’da Çocuk Eğitimi
   Abdulbasit Muhammed Seyyid-Çocuk Eğitiminde Peygamberimizin Metodu
   bunlar hamilelikte okunması gereken kitaplar diye düşünüyorum.
   Çocuk bakımı ve eğitimi konularında okuduğum kitapları sitemde özetlemiştim. Bebek doğduktan sonra oradan da seçip okuyabilirsiniz.

 7. Aisha Says:

  Mukemmel otesi bir yazi Allah razi olsun.

 8. hifanur2012 Says:

  HELAL GIDADA İLK MEKTEP !..
  Helal gıda, ülkemizde her zaman annelerin gündemi olmayı gerektiren bir mesele olarak önümüzde durmaktadır.

  Yaratılmışların en şereflisi ve en mükemmeli olan insan birçok görevlerle sorumlu tutulmuştur. Bu görevlerin başında Allah’a karşı görevlerimiz ile ailemize karşı sorumluluklarımız gelmektedir. Bir hanım için annelik en önemli görevidir.

  Seküler eğitim süreci anaokulundan, üniversiteye kadar, helal lokma bilinci içerisinde olan bir gençlik yetiştirememiştir.

  Günümüzde çocuklarımızın model insan olarak algılayıp, benimsediği ve model aldığı yakın çevresi değil de, her şeyi ile kültürü, yeme içme alışkanlığı ile Müslüman insana uzak olan modernitenin sunduğu kalıplarda insanlar olmakla beraber, gerçekte anne çocuğun birinci derecede ahlakını genetik ve sosyolojik olarak taklit ettiği model insan olmaktadır.

  Helal lokma bilincinin küçük yaşlardan itibaren çocuğa verilmesi, yani çocukluk döneminde, bu harcın atılması önemli bir vazifedir ve bu vazife annenin sorumluluğundadır. Anne ilk olarak çocuğun eğitim ve öğretim vazifesinden sorumlu olan kişidir. Her çocuğun ilk mektebi evidir.

  Çocuklarımızı, çocukluk döneminde, özellikle gıdada helal haram kavramları ile tanıştırmalıyız. Müslüman bir annenin çocuğuna helal bilinci yerleştirmek en büyük vazifesidir. İnsanoğlu doğumundan ölümüne kadar yaşamak için gıda tüketmek zorundadır. Bu zorunluluk neticesinde çocukluk döneminde annesinden almış olduğu helal gıda bilinci ile büyümesi ve helal lokma kaygısının oluşması çocuğun kendisi ve yaşadığı toplum için ileriye dönük önemli bir kazanım olacaktır.

  Helal beslenme ihtiyacını kavramaya yönelik, çocuklarımızın gerekli bilgi ve yaşam tecrübesini, insanoğlunun ilk mektebi olan anne mektebinde öğrenmesi gerekmektedir. Toplumumuzun eski dönemlerinde; mahallenin bakkalından, külhanbeyine kadar her ferdin o mahallenin çocuklarından, gençlerinden kendisini mesûl hissettiğine dair canlı örnekleri kitaplardan öğreniyoruz. Ne yazık ki günümüzde mahalle bakkalımızın sattığı yiyeceklerin, ürünlerin helalliği tartışılır bir durumdadır. Yani artık mahalle bakkalımız sadece kazandığı parayı düşünmektedir.

  Böyle bir yüzyılda, mahallemizdeki bakkalımız dahi bu durumdayken, anneler gıda tüketiminde helal lokma şuuru ile şuurlanıp ne zaman bu şuuru çocuklarına aktaracaklardır? Zaman hızla akmaktadır.

  Annelik sorumluluğu ağır bir görevdir. Cennet anaların ayakları altındadır müjdesi ile müjdelenen bir görev elbetteki ağır bir görevdir. Bir erkek ve bir baba, anneliğin nasıl bir duygu olduğunu tahmin bile edemez. Öksüz bir çocuk olup, bir gün bile bir anne sı-caklığı yaşayamamak çok zordur. Hem yetim, hem de öksüz olmak daha da zordur.

  Efendimizin annesi Hz. Âmine olmak; dünyanın en değerli, en bereketli çocuğunu sırf şehirdeki salgın hastalıklardan etkilenmesin diye uzak bir köyde, bir sütanne elinde kalmasına razı olmak zordur. Tam kavuştum derken, onu yalnız bırakıp gitmek daha da zordur.

  İmran kızı Meryem olmak da, Meryem oğlu İsa (as) olmak da zordur. Dünyanın en iffetli, en şerefli hanımlarından biri olup da, en dayanılmaz iftiralara uğrayıp, en büyük utançlara gark edilip, hepsinden Rabbi’nden gelen teselli ile sıyrılıp, ferahlamak zor bir imtihandır. Unutmayalım ki; istikbalimiz ancak helal lokma ile yetişmiş ve helal lokma şuurunda olan bir gençlik ile bugünkü buhranlarından kurtarılabilir.

  Yeni dünya düzeni helal lokma bilinci içerisinde olan gençlik ile helal temeller üzerine inşa edilecektir ve bu inşanın ilk öğretmenleri de ilk mektepleri de annelerdir.

  Allah yar ve yardımcımız olsun.
  H.K.BÜYÜKÖZER
  Gimdes Başkanı

  See more at: http://www.helalmutfak.org/helal-gidada-ilk-mektep#more-76

 9. Ayşe(gülsüz) Says:

  Değerli hanımlar,
  Efendimiz (sav) ‘in çocuklara namaz konusundaki o hadisi ne mutlu ki dövmeyi emretmiyor. Bu karışıklık maalesef dilimizin Arapçayı doğru karşılamamasından kaynaklanıyor. Bu konuda yazılan akademik makaleye İslam dünyasının otoriteleri itiraz etmediler. Darebe fiilinin çok başka karşılıkları da varmış. Konuyla ilgili epey bilgi edinmiştim. Şu an pek çoğunu doğru hatırlamıyor olabilirim. Bilgilerimi bir tazeleyeyim yeniden yazarım inşallah.

 10. mehlika(berna) Says:

  sevgili ummuseyyaf çok güzel yazmışsınız eline yüreğine sağlık.bir solukta okudum çok faydalı, devamını bekliyoruz inşAllah

 11. Canan Says:

  Şu yazı işine yarayabilir tüm annelerin http://www.semerkandaile.com/Detay.aspx?YaziID=1684
  Esmaül hüsna ile çocuğa yaklaşmak ve anlatmak daha kolay olacaktır. Çocuğun ana karnında oluştuğu günden itibaren Allah sevgisi aşılanmalıdır. Anne ve babasının Allah’ı ne kadar çok sevdiğini sürekli çocuğun yanında belirtmesi gerekir. Dini eğitim almış çocukların bir süre sonra ibadetleri terketmesinin en büyük nedeni, ibadetlerin kuru kuruya birer farz olarak çocuğa verilişidir. Bunun da temelinde çocuğa Allahı sevdirmedeki eksikliklerimiz yatar. Allahın seven çocuk, vakti geldiğinde Allah’ın emirlerini öğrenince bunları yapmakta kolaylık yaşayacaktır.

 12. Belgin Says:

  Seyyaf ın annesi Allah razı olsun,çok güzel noktalara değinmişsin.Gerçekten çocuklar hal diline daha çok önem veriyorlar.Rabbim rızasına uygun bir şekilde çocuklarımızı yetiştirmemizi nasip etsin amiin.

 13. meryem ayaz Says:

  s.a öncelikle size çok teşekkür ederim bu konuda cahide ablacım kardeşimizin bu yazısı bana oğlumu daha ii yetiştirmek için bi vesile oldu ALLAHA ÇOK ŞÜKÜR kolaylık sağlandı bana . benım 3 yaşında oğluvar üstüne gittikçe saçmalıyo ama ben kendı halıne bıraktıkça doğruyu söyleyen bırı bu yazına gönülden katılıyorum ben besmeleyle sağı solu ayırt ederek anlatıyorum .namaz kılarken sırtıma bınıyo kılmadım zaman anne namaz kılalımmı dıyo bana okadar mutlu oluyorumkı ablacım.allah kaç kımın kulusun kımın ümmetısın senı kım doğurdu hep bunları öğretıyorum hapşırırken elhamdülüllah .yani yavaş yavaş kuran okurken sesli okuyorumkı duysun dıye zaten hamılelımde hatım okudumki kuran öğrendınde ona kolaylık olsun inşallah ALLAHA hakıkı kul bızım içinde hayırlı evlat olur.yazılarınızın devamını beklıyorum allaha emanet olun tekrar s.a.

 14. hatice Says:

  Selamun Aleykum
  Çok güzel ve önemli bir konu. Allah razı olsun kardeşim. Yazıların devamını merakla bekliyorum.

 15. muberra92 Says:

  Böyle ufku geniş bilinçli becerikli bayanlarımızı gördükçe öyle mutlu oluyorum ki maşallah seyaf abla nasıl güzel yazmışsın vallahi imrendim ellerine gönlüne sağlık gerçekten çok ama çok taktir ettim seni rabbim yolunu aydınlatsın cocoukların sana islama hayırlı salih ve Salihalardan olsun hacılara gidesin inaşşah canıım ablam…… Ulen bide bana derler yaşıtlarınla niye takılmıyosun Müberra koca koca kadınlarla arkdaslık ediyosun naappcan derler insan ne kadar gaflette 10 tane moda dergisi takip eden akranım olcagına sizler gibi önderlerim olsun allahın izniyle sırtım yere gelmez valla …..

  • Hasret Says:

   Gülücükler niye yok 😊😊😊😊😊😊😊😊
   Alemsin aldın puanı hadi hadi iyisin 🙂 ☺️☺️
   Küçükken hep büyük teyzelerle amcalarla ☺️☺️
   oturmayı çok severdim onların çok severdim hala öyleyim onların hayatttan aldıkları tüyolar ibretlik hikayeler hep beni cezbetmiştir.
   Aynısını çocuklarda da oluyor.
   Gençlere diyemiyorum çünkü öğrenmekten çok öğretmek oluyor yine de hoşum
   Cınımmm

  • Mehtapabla Says:

   Öyle arkadaslari bulmussun sakin birakma Müberra. 🙂 🙂

  • ummuseyyaf Says:

   iltifatların için teşekkür ederim müberracım, Allah göründüğümüz gibi olabilmeyi nasip etsin. bütün dualarına da amin diyorum. siteden takip ettiğim kadarıyla üniversite öğrencisiydin sanırım değil mi? Yani benim yaşım da sana yakın.o “koca koca kadınlardan” değilim 🙂

 16. SABİNA Says:

  Seyyafin Annesi Allah senden razi olsun kardeşim. Çok değerli bir yazi olmuş.bende bu konuda çok endiseliyim Rabbim yardimcimiz olsun.Şimdiye kadar konuyla alakali hic bu kadar güzel yazi okumamisdim .Rabbim herkese hayirli evlatlar yetiştirmeyi nasib etsin.

 17. ayşe Says:

  Bu konuyu ele aldığınız için çok teşekkür ederim. Benim sorularım var müsadeniz olursa..Çocukların herşeyi somut algıladıkları dönemde, Allah’ı somut olarak düşünmelerine neden olmamak gerektiğini belirtmişsiniz, çok doğru gerçekten.
  Anladığım kadarıyla. Allah’ı direkt olarak zatıyla değil, Elhamdulillah, Allahu Ekber, Subhanallah, gibi kelimelerle anlatmışsınız.
  – Peki çocuğunuzun Allah hakkında ilk soruları/ilk fikirleri nelerdi, nasıl anladı, siz nasıl anlattınız?
  – Kıssalardan, hikayelerden faydalandınız mı? Hangi dönem?
  – Varsa birlikte okduuğunuz kitapları da paylaşır mısınız?
  – Çocuklarda müthiş bir adalet ve merhamet duygusu oluyor, fıtratları tertemiz olduğu için.. Ve gördükleri acı olaylara şaşırıp, soruyorlar. Bir çocuğun dilenmesi, bir hayvanın yaralanması, ölmesi onların canını yakıyor. Böyle durumlar yaşadınız mı? Nasıl anlattınız?
  Daha sorularım var ama çok meşgul etmeyeyim sizi. Son olarak, Türkiye’de yaşadığımız için, günde 5 vakit ezan duyabiliyor olmak çok büyük nimet. Namaza başlamaları için, ezanın ne olduğundan başlamak doğru olur mu? Ezan okunduğunda, herkesin yerinden doğrulup AzizAllah demesi bile birşeyleri aşılıyor, çocukların taklitle öğrendikleri çok çok önemli bir dönem var, sürekli büyüklerin peşinde olurlar ve herşeyi kaydederler. Özellikle o dönem içerisinde ezan okunduğunda, abdest alan, namaza duran büyükleri görmeleri, onları da secdeye yanaştırıyor, ellerini açıp dua etmeyi öğrenmiyorlar mı hele : )
  Çocuklar bizim amel defterimiz gibi, ne işliyorsak, onlara da işliyor, kaydediyorlar, silinmez izler kalabiliyor.. Allah evlatlarınızı size, sizi onlara cennet kılsın, vesselam.

  • ummuseyyaf Says:

   güzel bir noktaya değinmişsiniz Ayşe Hanım. Çocuğa Allah kavramı konusunda ne kadar ısrarcı olursanız, bu tür soruları sormaya o kadar çabuk başlar. normalde 4-5(daha çok 5) yaşında filan başlamalı Allah nerede, bizi her zaman görür mü, nerede yaşar gibi somut sorular. Benim oğlum tam 4 yaşında şu an. ve şimdiye kadar hiç sormadı böyle sorular.O yüzden bilemiyorum. Şu an oğlumu denek olarak kullanıyorum:) bakalım kaç yaşında başlıyor acaba ben de merak ediyorum. Eğer sorarsa, onun anlayabileceği bir şekilde, somut olarak ve doğrudan yanıtlamayı düşünüyorum.çok detaya inmeden(bir sonraki yazımın konusu olduğu için çok irdelemek istemiyorum şu an).
   İkinci soruya cevap. İslami kıssalar anlatmak için de çok erken olduğunu düşünüyorum. Zira hazırlanan çocuk kitaplarında bile +7 deniliyor. Somut-soyut kavram açısından yine. Sadece Peygamberimizin çocuk arkadaşlarından okuyorum ki az çok kelime ve kavramları duysun diye.Yine timaş çocuk’un dinimi öğreniyorum serisinden birkaç kitap okuyoruz. Namaz kılmayı öğreniyorum vs gibi. çok severek dinliyor 2-3 yaşından beri.
   Bahsettiğiniz gibi travmatik bir olay yaşamadık. en fazla arı-sinek filan öldürdük:)
   ben bu konu üzerine okumalar yapmaya başladım oğlum büyüyor çünkü. Yani 4 yaşında bir oğlum ve 1,5 yaşında kızım var. o nedenle hayatımdan örneklerle yardımcı olamayacağım malesef. Ben şu an çekirdekten nasıl yetiştirebiliriz onu inceliyorum.

   • ayşe Says:

    Anladım,teşekkür ederim cevabınız için. Diğer yazılarınızı beklemeye koyulduk o halde. 🙂

 18. Sevda Says:

  Güzel bir yazı faydalı bir çalışma emeği geçen kardeşlerimizde Allah razı olsun.

 19. Sevda Says:

  Sema hanım Almanya’dan yazmış.Almanca bilmediğini çocuklarına yeteri kadar annelik yapamadığını anlatmış.Geçmişte yaşanan olumsuzlukları bence unutmalısın Sema kardeşim.Hangimizin yanlışları,acemilikleri yokki şu hayatta.Önemli olan hatalarımızın farkına varıp çareler üretebilmek.Bence almanca bilen çok yakın bir dostunuzu alın ve okula gidin.Öğretmenleriyle birebir konuşmaya çalışın.Çocuğunuz için neler yapmanız gerektiğini yani derslerini nasıl düzeltebileceğini öğrenin.Evladınıza sarılın.Hiçbirşey için geç kalmış sayılmazsınız.Daha on üç yaşında çocuğunuz.Eminim güzel davranışlarınız onun kalbini yumuşatacaktır.Birde çok dua edin.Allahın ipine sarılın rabbimiz bizi yanlız bırakmaz hiç bir zaman.Günahkar dostlar edinmeyin.Televizyona internete Allahın istemediği olumsuz yayınları tercih etmeyin.Siz nasıl yaşarsanız çocuğunuzda eviniizin aynası olur unutmayın.Siz iyi bir kul samimi bir müslüman olursanız oğlunuzda öyle olur.Umut ediyorum ki oğlunuz iyi bir mümin çalışkan bir öğrenci hayırlı bir evlat olur.Sizin bu üzüntünüz kaybolur yaşadığınız olumsuzluklar bir anı gibi geçmişte kalır.Sema kardeşim Allah dualarını duyar yeterki sen onun emirlerine riayet et.O herşeyi düzeltmeye kadirdir.

  • sema Says:

   Allah razi olsun yazilarinizi okudum cok iyi geldi birde neredeyasiyorsununuz sevda hanim turkiyemdenmi cevap verdiniz allahim binkere razi olsun sanki ostum gibi oldunuz cocuk gibi seviniyorum

 20. Hasret Says:

  Resim nasıl yayınlanır bilmem Cahide m
  Sadece böyle yollayabildim dün akşam 20 de buna benzer bir çizim ve yorumu facebook duvarımda paylaşmıştım

  Söz söylemek şöyle yap böyle yap doğru dur doğru kalk gibi sözleri duyan çocuk değil ,
  Senin haraketlerine yaptığın işleri konuştuğun konuşmayı seyrederek taklit eder .
  Eğer çocuğunun eğitiminde kendine dikkat ederse ebeveyn o zaman isteğine kavuşur .
  Çocuk taklidi çok sever
  Hasret

 21. sema Says:

  Almancam yok yani yanlis olmus kurban oluyum bana yardimci ol dua et Ablam

 22. sema Says:

  Selamun aleykum cahide ablam nerden baslasam bilemiyorum benim 13 yasinda oglum var okulda dersleri hic iyi degil hic susmuyor diye devamli sikayet var derslerine konsantire olamiyor ama kucukken herseye sinirlenince ondan cikartirdim sinirimi hic iyi buyutemedim ne dini konuda ne okul konusunda ben zaten 17 yasimda evlendim almanya ya herseye cok alinirdim bende sinirli yapim vardi vesveseli yani simdi napacagimi bilmiyorum derdimi anneme anlatsam sabret diyor ama artik benim sinurlerim yiprandi sabrete miyorum yoruldum 2 tane kucuk cocugum daha var dayanamiyacam diye korkuyorum almancamda yok fazla. Kimseye derdimi anlatamiyorum bana bildigin birsey varsa yazarmisin bu gurbet ellerde bir seni dost bildim bana yardimci ol ne olur

  • Hamiyet Says:

   Sema kardeş almanyanın neresinde oturuyorsunuz

   • sema Says:

    Meinhheim niye sordun hamiyetcim sakincasi yoksa

    • Hamiyet Says:

     Bende Almanya’da yaşıyorum yakınsak görüşebileceğimizi düşünmüştüm bende biryere gitmeyen kendi halinde biriyim sema kardeşim manheim bana biraz uzak üzüldüm 😊

     • sema Says:

      Hamiyet hanim siz nerdesiniz birde. Nerelisiniz merak ettim ben sivasliyim bizde burdan yazariz isteseniz arkadas oluruz cok sevinirim sizin gibi insanlara ihtiyacim var

      • Hamiyet Says:

       Ben Frankfurt çevresinde küçük bir köyde yaşıyorum Erzincanlıyım sema kardeş memleketlerimiz komşu aramızda üç saat var😊 benimde almancam yok senelerdir hep birilerine muhtaç olmak çocuklarımın okullarında birebir iletişim kuramamak benide çok üzdü senelerce bunları kafama taktım üzüldüm ağladım şimdi çocuklarım bana öğretiyorlar bilgisayarın b sini bilmezdim oğlum babasıyla kardeşiyle birleşmiş bir netbook almış zorla öğretti telefonuma internet yaptırıp inceliklerini öğretti onlardan Allah cc razı olsun artık doktorlarımı internetten araştırıp Türk doktor bulup gidiyorum sende benim üzüntülerimi okuyunca görüşüp arkadaş olmak istedim tango veya skypen varsa oralardan görüşebiliriz 😊 Allah cc emanet ol canım

  • Mehtapabla Says:

   Sema hanim cocugunuz bu yaslarda ergenlige girme döneminde oldugu icinde bazi preblemleri olabilir.bulundugunuz sehirde mutlaka bir Türk camisi veya dernegi vardir .Ordaki yetkililerle temasa gecerek oglunuza destek olacak genc agabeyiler bulabilirsiniz.Fakat dikkatli olunmali herkesede güvenilmemeli caminin imamina yada dernek baskanlarina danisilarak bilgi alabilirsiniz.
   Birde genclerin devam ettigi hafta sonu kurslari oluyormus.Onlardanda faydalanabilirsiniz.
   Ayrica cocugunuzu mutlaka bir spor faaliyetinede yazdirmalisinizki cocuk enerjisini orda bosaltsin.Bu spor faaliyeti deyince bizim insanlarimiz sadece futbolu spor görüyorlar.Halbuki insan bedenine ve ruhuna faydali ne kadar cok spor faaliyeti var.
   Gecmiste yapilan hatalari unutup yeniden güzellikle baslamak lazim Bazi cocuklarin ergenlik cagi zor oluyor Fakat bizler anneyiz ve sabir edip güzellikle dogruyu göstermek zorundayiz.Cocuklarimiz Allahin bize hediyesi .InsaAllah hepimiz cocuklarimizi Allahin istedigi gibi bir insan olarak yetistirebiliriz.Amin.

   • sema Says:

    Allah senden razi olsun mehtap abla icim ferahliyor boyle buyuklerimden ogud alinca kocam biraz inatci benim herdedigimi yapmiyor guluyor dedigim seylere kiz degilki heryere giriyim erkeklerle konusmaya cekiniyorum 30 yasindayim ben ama sizlerle sohbet edersem boyle enazindan kendimi sakinlestiririm cocuguma yumusak sozlerle konsacagim birde bendede var konsantire eksiligi birde hafiza guclendirici Ne yapmaliyim 13 senedir burdayim daha Almancam Yok cok canimi sıkıyorum napmaliyim

    • Mehtapabla Says:

     Almanca kurslarina gidebilirsin canim :Bu kurslarin ücretsiz olanida var.Birde sabahlari sende cocuklarinda ac karnina ceviz yedikten sonra kahvalti yaparsaniz cevizin zihin acici özelliginden faydalanirsiniz.Bizim bazi hanimlarimiz cocuklarina sabah kahvalti yaptirmadan cocuklari okula gönderiyorlar.Mutlaka cocuklar kahvaltiya alistirilmaliki okulda derslerini daha iyi anlayabilsin.Allah yardimcin olsun.Canim birde kendine herseyi dert etme cünki bu gurbette bizler kendimize ve cocuklarimiza daha iyi bakabilmek icin herseye üzülmeyi birakmamiz lazim.Moralimiz bozuk olunca bizden daha kötü durumda olanlar var diye kendimize teselli vermeliyiz.Buna mecburuz böyle yapmazsak sonucda depresyona gireriz.Allahim bugünümüzü aratmasin.Amin.

  • suna Says:

   sema kardeşim,siteye yeni girdim umarım iyisindir,ben ebe -hemşireyim sinirlilik durumunu bir psikiyatrla görüşmeni tavsiye ediyorum.hafif dozda antidepresan ilaçlar rahatlatır seni bunu bir hasta olarak tavsiye ederim bol dua ile öptm

 23. hayal Says:

  Namazlarimizda son oturusta Rabbenağfirli… den önce Ibrahim suresi 40. ayeti okumanin evlatlarimizin namaz kilan insanlar olması icin makbul bir dua oldugunu okumustum.

 24. Gözde Şahin Says:

  Maşallah..

 25. bilge Says:

  Selamunaleykum böyle bir konuya deginip aydinlattiginiz icin Allah razi olsun bende hamile iken korkuyordum nasıl yetisecek zaman cok kötü diye
  Ama dediginiz gibi kendimizi duzeltirsek çocuğumuz da ayna gibi kendimizi görürüz zaten
  Tabi dis cevreninde etkisi var ben söylüyorum anlatıyorum ama bi iki akraba ile gorusunce çocuk değişiyor diyebilirsiniz fakat temeli saglamsa tabiri caizse malzemeden calmadiysaniz o çocuk aslina illa dönüyor amaa buda anne babanın sinavi ise dua etmek den baska zaten care yok
  Hidayet muhakkak Allah tandir biz egitim verirken duayi hic ihmal etmeyelim
  ALLAH cocuklarimizla imtihan etmesin InsaAllah Rabbimizin razi oldugu mumin evlatlar yetiştirmek duasiyla Selametle. ..

 26. ruken Says:

  Allah razı olsun çok güzel bir konuya değinmişsiniz. bende 6 aylık hamileyim. şimdiden çok korkuyorum coçuğumu
  nasıl yetiştircem diye… bu konuda çok eksiğim.. kendimde dine yeni yöneldim sayılır. öncelikle kendi eksiklerimi nasıl giderebilirim. evimde nasıl bu ortamı oluşturabilirim…nerden başlayacağımı bilmiyorum… bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim…

  • Ümmü Hamza Says:

   Selamün aleyküm kardeşim,ortam, başlangıç gibi sorularına cvp verebilecek kadar ehil değilim; fakat hamilelik dönemin için şunları paylaşabilirim; şeytanın en büyük tuzaklarından biri geçmişe çok takılıp gelecek için çok endişelenmek,sen şimdilik sadece bugüne sahipsin bugün ne yaptıysan kârdasın,o yüzden bugün namazlarına,bol bol duaya sarıl,yalnızca Rabbimizden medet bekleyerek,yalnız O’na yetiş diyerek. Yarını inşaallah yarın gelince zaten düşüneceksin. Bir de hamileliğinde ilaç,gıda konusuna dikkat etmen de çok etkili olur inşaallah kardeşim. Mesela elevit vitamin mineral hapında maalesef kötü haberler çıktı,sağlıksız ve şüphesi çok fazla olan gıdalardan kaçınmanın faydasını muhakkak görürsün. Artık helal sertifikalı ürünlerin birçoğuna ulaşmak da daha kolay, marketler raflarında yer veriyorlar. Rabbim seni de bizi de korktuklarımızdan emin kılsın.

  • ummuseyyaf Says:

   çocuklar rol model aldıkları için, önce kendimizi düzeltmeliyiz doğru. nereden başlayacağız? Tabi ki öncelikli olarak farzlardan başlayarak hayatımzın merkezine İslam’ı yerleştirmemiz lazım. Namaz, oruç, örtünme gibi. haremlik,selamlık uygulamalar, gıybet dedikodu vs gibi. Çocuk böyle bir ortamda yetişmeli. Henüz hamilesiniz, yolun çok başındasınız. Ve erkenden farkında olmanız çok büyük bir lütuf. O yüzden bence şimdiden bol bol islami kaynaklara yönelip okumalar yapın.Bebek doğduğunda çok fırsatınız olmayabilir okumak için.

  • isimsiz Says:

   benim elhamdülillah 3 evladım var. malesef 1. sinde namaz kılmıyordum. şimdi 14 yaşında ve beni herzaman her konuda zorlayan bir çocuk oldu. 2.sinde hamileyken ve sonrasında namazlarıma devam ettim.1 yaşındayken örtündüm ilk evladıma göre daha musbet bir çocuk. 3. evladım ise henüz 3.5 yaşında. hamileyken onun ıhlaslı ve salih bir kul olması niyetiyle hatim okuttu Rabbim bana. ve onu her uyuttuğumda kur’an dinlettim. şimdi de küçük yaştaki çocuklara dini eğitim veren bir mektebe gidiyor. elhamdüllillah çok farklı diğerlerine göre

  • bilge Says:

   kendimde de yasadigim bir sorundu bu nacizane size birkaç tavsiye de bulunmak istiyorum
   Nureddin yildiz Hocamız islami eğitim cocuk daha anne karnına dusmeden başlar der ama sizde elbette ki gec kalmadiniz sürekli bebeginize kuran okuyun onunla konusun sen muminsin iyi bir muslumansin gibi telkinde bulunun yediginize çok çok dikkat edin cunku müslümanların yememesi gereken haram katkı maddeli gıdalar var bunlara dikkat edin namazlarinizi kilin ve bunlarin beraberinde bol bol dua edin çünkü siz ANNE siniz duaniz Allahin izniyle kabul olur
   Müzikle fazlasıyla mesgul olan bir müzisyen cocuguda müzisyen olsun diye anne karninda iken çocuğa gitar dinletmis ve cocuk simdi iyi bir müzisyen mis ….. yani bizde çocuğumuza sürekli kuran okursak esmaul husna dinletirsek islami geliştirme yolunda iyi adımlar olur InsaAllah. .. seytanin vesvesinden korunmak icin surekli ayetel kursu ihlas felak nas sürelerini okuyun
   hakkınızı helal edin insaAllah faydalı olmusumdur

  • kucugumm Says:

   selam kardesim ruken ne kadar degisik ismin var ;sana dun cevap yazdim gonderemeden silmek zorunda kaldim isim cikti neyse . burdaki arkadaslar sana cok guzel cevaplar vermisler gercektende cok kuran oku dinlet bebegine onunla simdiden konus . birde cocugunun guzel ahlakli olmasi icin rahman suresini cok oku zekasi icin fetih suresi birde kolay dogum icin meryem suresi oku. birde sana hadisi serif yazacagim rivayet eden sahabenin adi aklimda degil cok hadis ezberliyorum ama ravileri aklimda kalmiyor bu hadisi sohbet kitabindan yazmistim onceden . HADISI SERIF;HAMILE KADINLAR, COCUKLARININ IYI AHLAKLI VE SABIRLI OLMASI ICIN HAMILELIGIN SON AYLARINDA HURMA YESINLER. birde brokoli cok yemeni tavsiye ederim cok faydali hamileler icin bulgur kan yapiyor yesil mercimekde demir ihtiyaci icin co super benim bildiklerim bu kadar rabbim saglik versn selamlar

  • suna Says:

   bütün hamileliklerimin en güzel yanı resullullahın sünnetinde terbiye,prof.dr ibrahim cananın eserini yeniden okumaktır.çocuk terbiyesinin daha kız istemeye giderken başladığını,sıkıntı verici şeyleri çocuktan uzak tutmayı ve yüzmenin okumaktan önce öğretilmesi gibi daha nice hayati bilgiler ,tavsiye eder gayretlerinizden öürü tebrik ederim

 27. ummuseyyaf Says:

  Allah razi olsun abla.bu konuyu burada paylasmamiza vesile olduğun için:) sabah sabah çok mutlu ettin beni.inşallah faydali olur.

 28. Selma_Adana Says:

  Allah razı olsun ablacım çok faydalı bilgiler maşallah ben kızımda çok zorluk çekmedim,bu anlamda görmekte çok önemli,çocuk önünde namaz kılan oruç tutan ibadet eden birilerini görüyorsa bu onda bir şeylerin uyanmasına sebep oluyor,4 yaşındaki yegenim bile şu an dedesi ile camiye gitmek istiyor,götürmedikleri gün aglıyor 😉
  Kızım Ramazan aylarında oruç tutuyor bazen çok zorlandıgında yeter kızım yarın tutma derdim herşeye ragmen tutardı,sanırım bu aşkın tadına varan o aşktan uzak kalmak istemiyor 😉
  Geçenlerde bahsetmiştim 34 yaşındaki kuzenim yıllarca boşa yaşamışım,şimdi alnım secdeye gittiginde başka alemlere dalıyorum bacı dediginde içimdeki tarifsiz mutlulugu anlatmak imkansız herhalde,Rabbim bizleri geç kalmaktan alı koysun,huzuruna bir gün önce varanlardan eylesin,razı oldugu evlatlar yetiştirmek nasip etsin

  Rabbim razı değil ise ağla ağla haline ağla ağla kendine ağla geçen ömrüne……

 29. bersela Says:

  Cok yararli bir yazi olmus Allah razi olsun merakla devamini bekliyorum

 30. suzan Says:

  Allah razı olsun.çok çok faydalı bir yazı… benim şubatta on yaşına basacak bir kızım var.namaz kılmak istemiyor.yada zorla kılıyor.baskı yapıp yıldırmak istemiyorum.”Alnı secdeli çocukları” okudum.çok faydalandım.ama hep bi bahane buluyor, üşüyorum,ödevim var ,uykum var vb…:( ne yapmalıyım.bilemedim…:( Rabbim rızasına uygun evlat yetiştirebilmeyi herkeze nasip etsin…

  • ummuseyyaf Says:

   suzan hanım, hadiste çocuklarınız 7 yaşına geldiğinde namazı emredin, 10 yaşına geldiklerinde hala kılmazsa dövün diyor. gördüğünüz gibi arada 3sene var.çocuğun bunu alışanlık haline getirmesi için tanınan tam üç sene. Eğer siz daha önce telkinde bulunmamış ve yeni başlamışsanız, bence sabırla davranın. hemen alışmasını beklemeyin.Ve asla korkutmayın, üzerine gitmeyin. Allah Rasulu(s.a.v.) sevdirin nefret ettirmeyin diyor. Ona kendine ait bir seccade, başörtüsü vs alın. oturup namazı, namazdaki güzelliği fazileti vs anlatın. bir vakti bile kılsa öve öve bitiremeyin:) belki hediye alabilirsiniz. kıldığında cennette edineceği köşkü anlatın vs. bilemiyorum ki inşaAllah faydası olur. Ama her şeyden önce bol bol dua etmelisiniz.

 31. Ümmü Hamza Says:

  Allah razı olsun, bu gece düşünmekten uyuyamamıştım bile,Rabbim evlatlarımızı her türlü şerlinin şerrinden korusun,amin.

 32. Hamiyet Says:

  İlk çocuk sahibi olduğum yıllarda çocuğumu en güzel şekilde yetiştirmek istiyordum kendimce araştırmalar yaptım fakat nafileydi çünkü o zamanlar internet gibi bir avantajım yokturdu kitap deseniz çocuk eğitimi ile ilgili oda yokturdu ve alabileceğim kitapçıda yokturdu o kadar üzülüyordumki yavrularımı güzel eğitemeyeceğim için dinimizi tarihimizi örf ve adetlerimizi nasıl ve ne şekilde öğretirsem başarılı olabileceğimi bilemiyordum cahildim çünkü bekârken elime kitap değil elişi tutuşturuldu neymiş çeyiz dizilecekmiş onun yerine evlilik çocuk eğitimi hakkında bilinçlendirseler bildiklerini anlatıp bilmediklerinde kitaba yönlendirseler evliliğe bilinçli bir şekilde adımlar atılsa çocuklar bilinçli bir şekilde yetiştirilse ben çocuklarım için çok ağladım Allah u Teala’dan yardım istedim özellikle Müslüman bir ülkede olmadığımız için çocuklarım için çok korktum halende korku içindeyim şeytana veya kötü arkadaşa uyarlar nefislerine uyarlar diye tabiki kendim içinde aynı korkularım var Elhamdülillah Allahu Teala’nın izni ve yardımıyla iki yavrumdanda çok memnunum onları her zaman Allah a cc emanet ediyor ve yine O na sığınıyorum Allah cc hepimizin yardımcısı olsun😊

 33. Tugba Says:

  Allah razi osun

  Cok gerekli bir yaziydi, simdi bir de oglum var 2 yasinda, inanin nasil islami egitimi verecegim korkusuna düsmeye baslamistim. diger yazilarinizida merakla bekliyorum.

  • sibel Says:

   Allah yardımcın olsun kardeşim aynı derdi paylaşıyoruz benmde bir kızım var bizi model alacak elbet önce kendimizden başlamalıyız sanırım


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: