Annen Çalışıyor Mu?

Öğretmen kızıma sormuş: “Annen çalışıyor mu?”

“Evet çalışıyor” demiş kızım.

Öğretmen: “Peki annen ne iş yapıyor?”

Kızım: “Yemek yapıyor, temizlik yapıyor, annelik yapıyor”  🙂

Öğretmen :“Hmm yani ev hanımı.”

Kızım: “Evet, çalışan ev hanımı”..:)

Aldığı cevap karşısında şaşırmış öğretmen! Bizim ki, bu şaşkınlıktan pek bir keyif almış anlaşılan ki, aynı soruyu soran bütün öğretmenlerine aynı cevabı verir olmuş…
Bununla da kalmamış, annesi evde çalışan arkadaşlarını öğütlemiş. Öğretmenler “Anneniz çalışıyor mu” diye sorarsa, “Evet çalışıyor” deyin diye..:)

Arkadaşları da bizim kızdan almışlar tüyoları, öğretmenlere hep aynı cevabı verir olmuşlar 🙂

Birilerine kendi saçma fikirleri yetmedi, birde küçücük çocukların beyinlerine aynı fikirleri kodladılar.

“Çalışan kadın kaliteli kadındır”“Ev hanımı, işe yaramaz kadındır”, “Kadın para kazanıyorsa değerlidir”, “Para kazanmayan kadın cahildir”, “Kadın kendi ayaklarının üzerinde durmayı bilmelidir”, “Kocaya muhtaç olmamalıdır.”, “Kocana el açma”, “Yarına güvenme”…

Mutlu değil, kaygılı çocuklar yetiştiriyoruz.
Çocuklara tevekkülü değil, güvenmemeyi öğretiyoruz.Ve bunu en çok kız çocuklarına yapıyoruz. Çocuklara yarına dair, mütemadiyen umutsuzluk, çaresizlik aşılıyoruz.

Bereketin tevekkülden, kanaat etmekten, Allah için paylaşmaktan geçtiğini öğrenemedik bir türlü. Aybaşlarını büyük bir sabırla bekleyen, elindeki az miktardaki parayı değme ekonomistlere taş çıkartırcasına hesap edip harcayan, zorlu hayat şartlarına rağmen yüzünde gülümsemesi, dilinde hamd’i olan annelerin;  para için mutluluğunu ve huzurunu feda eden, mutluluğu ve huzuru kaybettiği gibi, parasında da bereket olmayan çocuklarıyız…

Ne güzeldi… Anneler evlerinde oturur, sabah kalkıp bir hizip Kur’an okur, sonra işlerini yapar, yemeği ocağa koyar,; çocuklarını, eşlerini beklerlerdi. Şimdi eşler ve çocuklar, okuldan-işten gelip annelerini bekliyorlar. Tamam, zaman çok değişti, sobaların yerini doğalgaz aldı, sokaktan geçen eski yoğurtçular, cumbalı evler yok artık ama anneler değişmeseydi ne olurdu sanki?

Zaman değişti, dünya değişti, anneler değişti belki, ama çocuklar hiç değişmeyecek! Diplomaya, kariyere önem verenlere inat; Çocuklar hep evlerinde kendilerini bekleyen, kapıyı açıp çocuğuna sımsıkı sarılan mutlu annelere ihtiyaç duyacaklar.

Hem anneleri değiştirdiler. Hem de annelerimizden kalan herşeye bir iticilik izafe ettiler.

“Sen hâlâ annenin yağını mı kullanıyorsun?”,  “Koltukların annenden mi kaldı?”,  “Ayy tıpkı annene çekmişsin!”

“Gel abla, annene anne kazağı, anne pardesüsü, anne eşarbı al!” Ama sakın annen gibi olma, annen gibi giyinme, annen gibi konuşma sen…

Ey dünyaperestler, ey paranın köleleri, ey mutluluğun, huzurun hırsızları!  Bir annem vardı örnek aldığım. Bir annem vardı sıcağıyla ısındığım. İlk öğretmenim annemdi. En çok annem sevdi beni. Annem değer verdi en çok…Annemi itibarsızlaştırma çabalarınıza tüm varlığımla karşı koyarım ben. Annem gibi giyinir, annem gibi konuşurum. Annem gibi sever, annem gibi yemek yaparım.

Tıpkı annemin evinin hanımı olduğu gibi, ben de evimin hanımı olurum. Evimde ne işler yaparım, ne çocuklar yetiştiririm, bilemezsiniz. Gün gelir o çocukları dağ gibi dikerim karşınıza, şaşırırsınız!

Bir annenin değerli olması için para kazanması gerektiği fikrini, çıkarın o saçmalıklarla doldurduğunuz kafanızdan! Boş lakırtılarınızı, edepsiz fikirlerinizi bizlere, çocuklarımıza bulaştırmaya çalışmayın artık!

Siz siz olun, “Annen çalışıyor mu?” gibi cahilce bir soruyu hiç bir çocuğa sormayın! Sert kayalara çarpar, çok mahcup olursunuz!

Cahide Sultan

186 Yanıt to “Annen Çalışıyor Mu?”

 1. mücahit annesi Says:

  Cahide hanim Siz haberdarmısınız bilmem ama memlekette bu kapitalist piyasa, bu emek sömürüsü , bu haksız vergiler ve zamlar , bu işçinin hakkını yemeler, rantçılık, özeleştirme adı altında milleti özel sektöre mecbur bırakma ve dahi tamamen faizle işleyen ekonomi olduktan sonra , bir insanın enn temel ihtiyacı olan ,başını sokabileceği ufak bir ev için bile, ömür boyunca karı Koca (hatta çoluk çocuk) köle gibi çalışıp borç ödemesi gerekiyor..!! Çok değil bundan sadece 15 yıl önceki kiraları konut fiyatlarını faturaları, akaryakıtın litresini yahut en basiti sürekli mutfakta olan biri olarak bir tüp fiyatını bir kıyaslayın ve o zamanın alım gücüyle bugünün alım gücünü kıyaslayın bakalım sonuç ne çıkacak. Bugün çalışan kadınların % 90ı öyle sizin sandığınız gibi keyiften değil bu ismi konmamış ekonomik krizde temel ihtiyaçlarını temin edebilmek için o çileyi çekiyor, çekmek zorunda Bırakılıyor! Yoksa kimse istemez herhalde sabahın köründe evden çıkıp çocuklarını ele güne emenet etmeyi…!

 2. HaticeBK Says:

  Sevgili Cahide abla, yaşım 27, bu yüzden size abla diyorum.. 10 aylık bir bebeğim var. Evdeyim ve ona bakıyorum. Daha öncesinde çalışıyordum. 2 yıl ücretsiz izin hakkım var ve onu kullanıyorum.. Size soracağım şey uzunca bir süredir kafamı kurcalıyor. Ben asistan doktorum. Genelde kimin bir yazısını okusam Tıp mesleği haricinde bir hanımın çalışmasa daha iyi olacağı yönünde. Yani benim mesleğimi yapmamı öğütlüyor çoğu zaman insanlar.. Sizce ben ne yapmalıyım? Bir buçuk yıl daha gece nöbet tutmam lazım uzman olmak için. Veya çocuğum 2 yaşına gelene kadar nöbet tutmama hakkım var, bu süreyi ona bakarak değil de çalışarak geçirmek bir diğer yol. Veyahutta istifa etmek.. Bana bu konuda fikir verir misiniz? Cevabınızı merakla bekliyorum.. Dua ile..

 3. Deniz Says:

  Kadınlar en başta altın bileziğini eline takmalıdır. Çünkü ölüm ansızın gelir. Kocası ölürse çocuklarına kim bakacak hayat tos pembe değil herşeye hazırlıklı olmalıyız…

 4. tugba aydın Says:

  hayırlı günler cahide hanım;
  sitenizi takip ediyorum ve fikirlerinizin doğruluğunun farkındayım keşke bende yapabilseydim dediğim her düşünceyi siz sanırım hayatınızda uyguluyorsunuz.Rabbim daha sıkı sarılmanızı nasip etsin inşallah.yalnız affınıza sığınarak sizi daha görmeden yaşantınıza imrenerek bu duruşunuza zarar vermemeniz konusunda kendimce sizden rica edeceğim.tabiki sizi zor duruma sokan sizin ne demek istediğinizi anlamayan kişiler var ve bu sizi çileden çıkarabilir.ancak okadar doğru yolda gidiyorsunuzki şeytanında işi yok tabiki….ne olur nefsinize kapılmayın.bazen yazılarınızda yorumlarınızı okuyunca hayalimdeki cahide hanım bu olamaz diyorum.sizin asabi olabileceğiniz kızabileceğiniz asla aklıma gelmiyor aslında size yakıştıramıyorum.tabiki hepimiz ALLAH cc.’nun yanında aciz kullarız kabul ama sizi zoru başarmış olarak görüyorken böyle ufak ayrıntılarla kaybetmenizi istemem.kaybedecekmisiniz onuda bilmem tabi lütfen yanlış anlamayın.bugüne kadar size hiç yorum yazmadım hep takip ettim ancak nur hanıma verilen cevaptan çok etkilendim sanırım.çok güzel işlere imza atıyorsunuz devamını dilerim.haddimi aştımsa kusura bakmayın.

 5. anıl Says:

  CAHİDE HANIM ÇALIŞAN BİR BAYANIM.ANCAK LÜTFEN BİR MEVZUYU(ÇALIŞAN DA OLSA MÜMİN KARDEŞİNİZ NİHAYETİNDE. EĞER ÇALIŞTIĞI İÇİN DİNDEN ÇIKTI GÖZÜYLE BAKMIYORSANIZ) ELEŞTİRECEKSENİZ DAHİ SİZDEN RİCAM EFENDİMİZ (SAS)’İN TOPLUMDA GÖRDÜĞÜ YANLIŞLARDA KULLANDIĞI ÜSLUBU GÖZÖNÜNDE BULUNDURMANIZ.ÇALIŞAN KADINI İSYANKAR,EŞİNİ VE ÇOLUĞUNU-ÇOCUĞUNU İHMAL EDEN,NEREDEYSE DİNDEN ÇIKMIŞ ŞEKLİNDE NİTELENDİRDİĞİNİZ ZAMAN ÇALIŞAN ANCAK İŞYERİNDE BİR KİŞİNİN BİLE NAMAZA BAŞLAMASINA VESİLE OLAN VE BU NEDENLE BİRİNİN HİDAYETİNE VESİLE OLDUĞU İÇİN EVİNDE GÜNLERCE NAMAZ KILAN EV HANIMINDAN DAHA ÜSTÜN OLAN BAYANLARIN VEBALİYLE ÖTEYE GİTMEK DE ÇOK AĞIR OLSA GEREK.EV HANIMI YA DA ÇALIŞAN FARK ETMEZ ÖNEMLİ OLAN DİNİN GEREKLİLİKLERİNİ YAŞAMAK AYNI ZAMANDA YAŞMAKLA DA KALMAYIP HAKKIYLA TEMSİL ETMEK.SELAMETLE KALIN.

 6. zynp trkn Says:

  Biliyorum yorumum yayınlanmayacak ama yine de yazayım.. siz hayal dünyasında mı yaşıyorsunuz Cahide hanım? sizin yazınızda tarif ettiginiz ev hanımları nerde şimdi? ev hanımlarının sabah kalkıp çocugunu okula gönderip kuran okudugunu mu sanıyorsunuz? benim apartmandaki komşularımın çoğu ev hanımı? öğlene kadar uyuyorlar..ayrıca okula pis bakımsız beslenme çantası boş yada market yiyeceğiyle dolu gelen çocukların çoğunun da annesi ev hanımı.. eşim öğretmen ordan biliyorum..ben çalışan bayanım eve yardımcı tuttum ev işlerimi yapıyor, akşam da yemeğimi kendim yapıyorum.. çalışmayan ev hanımları Aldatılırsa şiddet görürse boşanma zorunda kalırlarsa durumları ne olur hiç düşündünüz mü?

  • Hasret Says:

   Ya Hu Zynp trkn
   Çocuk mu kaç yaşında sanki bu yazıları çocuk yazmış gibi 😕😏

   • Cahide Says:

    Yok ablası kocaman eczacı olmuş kardeşimiz 🙂

    • Hasret Says:

     Hımmm
     Şimdi Zeyneb hanım
     Gelelim söze o sabahları çocuklarını kirli az bir beslenme üstelik market eşyasıyla dolduranların ev hanımıyla ne alakası var bunu yapan çalışan kadında da var burada zaten kim olursa olsun galiyesiz bir kadın karakteri var . Eşiniz öğretmenmiş Allah kolaylık versin peki o çocuklara KUran da Allah ın temizlenenleri sevdiğini birde şüpheli temiz şeylerden yenmemesini öğretiyor mu ? Çocuk anneden çok öğretmeni de dinler bunu çok iyi biliyoruz .
     Çalışmayan ev hanımları hiç bir zaman ben boşanırımda kendimi garantiye alayom diye bir tereddütleri var ise zaten baştan kokmuş bir evlilik yaşarlar biZler biliyoruz ki insan korktukları ile imtihan olunur . Bu niyetle yapılan evlilikler güdüktür. Ha başına gelebilir düşünmediği korkmadığı tereddüt etmediği halde ona bir şey diyemiyoruz ki bir kadının muhakkak yapabileceği bir şeyler vardır.
     Birde bizim adetlerimize ters düşen ama islamda olan Kadının dul kalmaması vardır eğer eşinden boşanırsa iddeti dolan kadın evlenir bu evlilikler ister iki ister yedi kere oldun Allah bu hükmü kadına vermiştir .
     Sözümüz Kur an olmalı mesela kadınlara verilen hakları gördüğümüzde hayran kalmamak mümkün değil adeta Herşey kadının korunması üzerine boşuna nefes tüketilmesin hukuklara bakılsın Kurandaki hukuka . Fi emanillah

     • Nur Says:

      Kusura bakmayın ama maddi imkanı olmayıpta çalışmak zorunda kalan hanımları tenzih etmeniz lazım. Kocası çalışmayan bir işe yaramayan lafta adam geçinen adamların hanımları ya çalışmak zorundaysa? O eve o ekmek getirmek zorundaysa? veya; benim annem gençken kuran kursu hocasıydı ki ben okula başlayınca bıraktı işini. dört dörtlük bir hanımdı. Kuranı elinden düşürmez, bizleri ona göre yetiştirir, evi yemeği çocukları tertemiz pırıl pırıldı. Ama benim babam 25 yıllık evliliklerinin son 10 yılını hep onu aldatarak rezil rüsva ederek geçirdi. İmansızlığa düştü, kadınların kandırmacasıyla eğlenceye daldı. Ne bir rızkı geçiyordu boğazımızdan ne bir huzur. Annem mecburen apartman siliyordu. Doğal olarak artık bu imansız, dünyaya dalmış kocasını çok döndürmeyi denedi 10 yıl mücadele etti. Olmayınca ayrılmak zorunda kaldı. Nasıl geçinecek? çocuklarına nasıl bakacak? 3 kızı var onlar ne yapacak? mutlaka bir iş sahibi olmaları lazım ki hayatlarını kursunlar ele güne muhtaç olmasınlar. Kimse sahip çıkmaz da böyle günlerde bilesiniz… En sonunda bi belediyede iş bulur tuvalet temizleyicisi olarak. üç kuruş üstüne de bolca ezilme.
      evet evde zamanında yemeği pişmiyor şimdi, çocukları da çalışıyor okuyor. Ama çocuklarına çok büyük bir ibret.
      Kusura bakmayın kimse bana modern çalışan kadın demesin. Her kadın kız çalışmak zorunda nefsi olan bir insana bel bağlamamalı. Cahide hanım siz de insanları yanlış yönlendirmeyin. ev hanımı olmanın “müthiş” güzelliklerini anlatmanız tabi iyi ama pazarda çorap satmak zorunda kalan hanımların da nasıl zor şartlarda çalıştığını çalışmanın kötü birşey olmadığını, önemli olanın namusuna imanına sahip çıkmak olduğunu söyleyin ki, kimse kızlarını çalıştırmayıp yarın bigün de yaşadıkları şeyin vebalini çekmesin.
      Ve rica ediyorum bu yazımı da yayınlayın…
      Sizin emek verip yazdığınızı biz okuyorsak bizim emek verip yazdığımızı da insanlar okusun….

      • Hasret Says:

       Vallahi birilerine bir şeyleri anlatmak ne kadar zormuş.
       Ya kimse burada kadın çalışmasın çalışılmasın demedi denmedi hala anlamıyorum
       Cahide cim
       Ne olursun çalış(k)an kadınlarla ilgili bir yazı yaz da sana karşı böyle ithamlar gelmesin

       • Cahide Says:

        Bence bazıları sadece yazının başlığına bakıp yorum yapıyor 🙂 en iyisi takmasak. Yazıp rahatlasınlar 😉

        • Nur Says:

         takmayın tabi, deli gibi konuşuruz… Yazık saygısızlık sizin yaptığınız, her gün takip ettiğim bir siteydi şu saatten sonra bende sizi takmıcam, umrunuzda da değildir tabi elit insanlar, ama internet üzerinde yaptığınız şu saygısızca lafların hakkı yok sanmayın. Normal hayatta yüzyüze gelsek napardınız acaba çok merak ediyorum…
         Yazık…

        • Cahide Says:

         Elit insan nasıl oluyor Nur? Bildiğimiz insan tiplerinden farklı bir şey mi? Yani onların 4 gözü, 8 kolu, 3 beyni falan mı var anlatsana biraz?

 7. sserap Says:

  Evlerimiz sadece ev değil; okul, atölye, oyun parkı… Evimiz her şeyimiz. 7/24 çalışıp, üretmekteyiz. Bebek bekleyenlere ya da bebeği olanlara hatta hediye etmek isteyenlere fikir olsun bunlar; http://u1312.hizliresim.com/1j/k/vm4nt.jpg

  Oğlum için yaptığım çıngıraklar; masa tenisi topunu biraz kesip içine mercimek vb. bir şey koyup evde bulunan artık ipler ve tığ yardımıyla dışını kaplıyorsunuz. Tutma yerlerinin içine en son pamuk doldurup dikiyorsunuz.

  Tamir aletlerini aynı şekilde yapıyorsunuz. Elinizdeki malzemeye göre süsleyebilirsiniz.

  İlk kitabı şu piyasada satılan hışırtılı kitaplardan. Elinizdeki desenli kumaşın arasına, illa hayvan resmi olmasına gerek yok geometrik şekillerde olur, maksat renkli olsun ilgisini çeksin, temiz bir poşeti katlayıp koyduğunuzda ses çıkaran bir kitabınız oluyor. Çok değil en fazla 3 sayfadan oluşsun.

  Hatta kenarlarına evdeki kıyafetlerinizden kestiğiniz etiketlerden dikseniz daha güzel olur. Bebekler genelde oyuncaktan çok etiketiyle oynar 😉

  Bilmeyi çok isterdim ama dikiş ve örgü bilmiyorum. Böyle kendi kendime evde öğrenip yapabildiğim kadarıyla idare ediyorum. Bunlar alt tarafı oyuncak olduğu için yamuk olması, kötü dikilmesi vs. önemli değil diye düşünüyorum. Ki zaten oğlumun da bu durumu takacağını sanmam 🙂 Şimdiden açıklamasını yapayımda salak saçma yorum yapacak olanlar bu açıklamayla idare ediversin e mi 😉

  Çalışan çağdaş, atatürkçü hanımefendiye de diyorum ki; eli-kolu-çenesi dışında arada bir beynini de çalıştırsın. Ne güzel olur!

  • Hamiyet Says:

   Serap kardeş ellerinize sağlık ne güzel oyuncaklar yapmışsınız oğlunuz sizin gibi annesi olduğu için çok şanslı ağzım açıkta kaldı

 8. Hasret Says:

  Çağdaş türk kadını
  Sadece okuyun kim çağdaş kim modernmiş bakın

  Kadınların yönetim ve idarecilik alanındaki yerleri nasıldı?
  O günü dünyasında kadınlar sağlık ve tedavi alanında nasıl aktif olarak yer alırlardı?
  Asker ve savaş alanında kadınlar var mıydı?
  Eğitim ve öğretim, iktisat ve ticaret alanında kadınlar aktif rol alıyorlar mıydı?
  Bu ve daha nice önemli konu bu hafta Suffa Mektebi dersinde….

  Cümleler

  “Salihlerin anıldığı meclislere rahmet iner.”
  Hz. Ebû Bekir de bir şehit babasıdır.
  Hz. Ebû Bekir’in oğlu Abdullah’ın şahadete yürüyüşü…
  Sosyal hayatın en temel alanları:

  1- Yönetim ve İdarecilik Alanı

  2- Sağlık ve Tedavi Alanı

  3- Asker ve Savaş Alanı

  4- Eğitim ve Öğretim Alanı

  5- İktisat ve Ticaret Alanı

  Asrı Saadet’in Aile Hayatı Nasıldır?
  Yönetim ve İdarecilik Alanı:
  Valilik, Zekât Memurluluğu, Emirlik, Kadılık, Beytü’l-Mal Muhafızlığı, Ganimet Görevlisi, Muhtesib.
  Asrı Saadette atanan vali sayısı 109’dur.
  Zekât Memurluluğu görevine çeşitli zamanlarda 37 kişiyi vazifelendirmiştir. Bunların tamamı erkeklerdendir.
  Efendimiz’in (sas) özel sebeplerle, özel yerlere gönderilen emir sayısı 26’dır; bunlarında hepsi erkektir.
  Efendimiz (sas) çeşitli zamanlarda 21 tane Kadı tayin etmiştir. Bu 21 kişi de erkeklerdendir.
  Beytü’l-Mal Muhafızlığı: Efendimiz (sas) bu göreve de çeşitli zamanlarda 9 kişi atamıştır. Bu 9 kişi de erkektir.
  Ganimet Görevlisi: Efendimiz (sas) bu göreve de çeşitli zamanlarda 5 kişi atamıştır. Bu 5 kişi de erkektir.
  Muhtesib; Zabıta’dır; bu iş için görevlendirilen 10 kişiden; 8’i erkek, 2’si kadındır.
  İkinci alan: Sağlık ve Tedavi Alanı
  Asrı Saadet’te 9 doktor vardır; bunların 5’i erkek, 4’ü hanımdır.
  Hanım doktorlardan biri: Kuaybe bint Sa’d el-Eslemî
  İkinci doktor hanım: Esma bint Ümeys
  Üçüncü doktor hanım: Şifa bint Abdillah
  Dördüncü doktor hanım: Ümmü Seleme
  Asrı Saadette 12 hanım sahabiyi hemşirelik mesleğinde görüyoruz.

  Rübeyyi bint Muavviz, Rufeyde el-Ensari, Leyla el-Ğifari, Ümmü Eymen, Ümmü Ziyyad, Ümmü Sinan, Ümmü Süleym, Hamne bint Cahş, Ümmü Atiyye, Hind bint Amr, Ümmü Ammara ve Şifa bint Abdillah…

  Asrı Saadet’in 4 ebesi:

  Şifa bint Avf,

  Efendimiz’in halası Safiyye bint Abdülmuttallib,

  İbrahim’in ebesi Ümmü Rafi,

  Sevde bint Misrec.

  Asrı Saadet’in hacamatçısı Ebû Taybe’dir.
  “Sünnet olmak erkekler için Peygamberlerin yolunu izlemektir. Kadınlar için ise bir değerdir.”
  Ümmü Enmar, Ümmü Atiyye ve Hind bint Amr…
  Asker ve savaş alanında kadın…
  Dördüncü alan: Eğitim ve Öğretim Alanı
  1- Şairlik, 2- Hatibelik, 3- Kâtibelik, 4- Alimelik, 5- Fakihlik, 6- Muallimlik, 7- Tabirelik
  Sahabe’nin içerisinde şair olan hanım sayısı 29’dur.
  Sahabe’nin içerisinde hatibe olan hanım sayısı 13’dür.
  Sahabe’nin içerisinde şair olan hanım sayısı 11’dir.
  Kadın âlimlerinin sayısı 8’dir.
  Hz. Aişe, Ümmü Seleme, Hafsa validemiz, Hz. Fatıma, Dürre bint Ümmü Seleme, Fatma bint Velid, Nahhar bint Evs ve Esma bint Ebi Bekir…
  Efendimiz’in (sas) dünyasında 6 fâkih hanım vardır: 1- Hz. Aişe, 2- Ümmü Seleme 3- Zeyneb bint Ümmü Seleme, 4- Hz. Fatıma, 5- Ümmü Hani, 6- Hafsa validemiz…
  Asrı Saadet’te rüya tabirliği yapan iki hanım: Esma bint Ümeys ve Esma bint Ebi Bekir…
  İktisat ve ticaret alanı…
  Meslekleri ile bildiğimiz kadın sayısı 72’dir.
  O Ümmü Züfer’dir. Mekke’de Hatice’min saçlarını düzeltir, onu süslerdi.”
  Tüccar hanım sahabî sayısı 11’dir.
  Esma bint Muharribe…
  “Gel Ey Müleyke! Gel bana da mı koku satmaya mı geldin? Bende alacak para yok ki?”
  Hanım tacirelerden birisi de Kayle el-Enmariyye’dir.
  “Cennet anaların ayakları altındadır.”

  Dersin videosunu izlemek için

  http://www.siyerarastirmalari.org/haber/SUFFA_MEKTEBI/12_ders/sosyal_hayat.htm

  Burada da öğreten muallimeler

  Siyer alanında çok önemli rivayetleri bize sunan en önemli şahsiyet, hiç şüphesiz Hicri 94 yılında vefat eden Urve ibn Zübeyr’dir. Hz.Urve, Efendimiz’in halası Safiye’nin torunu, yani büyük sahabi Zübeyr ibn Avvam’ın oğludur. İki büyük İslam kadının ellerinde yetişmiştir. Biri annesi Hz. Esma, diğeri ise teyzesi Hz. Aişe’dir. Hz. Urve bu yakınlığın verdiği avantajı sonuna kadar kullanmış, özellikle Aişe validemizin engin bilgisinden oldukça istifade etmiş ve bunları sonraki nesillere aktarmıştır

  • Hasret Says:

   Daha da yazarım bakın bu Muhammed aleyhisselâm zamsnında ve sonrasında da bu görevleri yapanlardır bak zabıta bayan bile var
   Ve bu sahabe kadınlarının hem evleri hem kocası hemde çocukları vardı
   Ne mutlu ki onların yolundayım
   Ne mutlu ki onlarla Mesudum
   Rabbime sonsuz şükürler ki iyi ki onları tanımışım sevmişim 💗💗

  • ARZU Says:

   AMAN HASRET HANIM O ÇAĞDAŞ TÜRK KADINLARINA:) BÖYLE DİNİ KONULADAN BAHSETMEYİN… ZİRA ONLARIN HAMURUNUN NEYİ GÖTÜRDÜĞÜ MALUM…

 9. çağdaş türk kadını Says:

  Bu ne cehalet! ne zamandan beri çalışmak suç! çalışan kadın ise işe yaramaz evini ,eşini, çocuklarını ihmal eden kadın oldu. Allah’a şükürler olsun yıllarca çalıştım.Halende çalışıyorum, Bu arada arslanlar gibi ikide evlat büyüttüm. Her ikisi de üniversitede okuyor. evimi ve eşimi de hiç bir zaman ihmal etmedim. Esas marifet hem çalışıp,didinip anne ve eş olmak sizler gibi dine, peygambere sığınıp dedikodu yapmak değil … Eleştirilerinizde biraz yapıcı olun çizmeden yukarıya çıkmayın.Hepiniz birer gazeteci edasında atıp duruyorsunuz. Seviyesizce…Oysa sizin tek verimli olacağınız yer mutfak .Biraz acımasız oldu değil mi tıpkı sizinkiler gibi, Çalışın para kazanın hanımlar, eşinize destek olun zavallıları sömürmeyin, Dinden haktan kurandan bahsedip var mı yan gelip yatmak ? Oh ne ala memleket bir kişi çalışıp 5 kişi bakacak ( en az üç Çocuk) sersefil, perişan.Çalışın,hanımlar çalışın ki çocuklarınız okusun cahil kalmasın bir paket makarna bir torba kömüre geleceklerini satmasınlar. Benden bu kadar daha fazlasına zaman ayıramam benim vaktim değerli hani diyorum akşama da bol etli güveç mi yapsam (et sorun değil allah’a şükür çalışıp kazanıyorum.) yanına da mis gibi bir pilav allahıma şükürler olsun.Çalışan yan gelip yatmayan rızkını taştan çıkartan herkese bol nafakalar versin.
  Ne Mutlu Türküm! diyene Ne Mutlu Atatürkçüyüm! diyene Allahım Ülkemi, İnsanlarımı örümcek beyinliler den korusun Amin!

  • Cahide Says:

   🙂
   Çok merak ediyorum: Bu “atatürkçüyüm çağdaşım” diyenlerin geneli neden bu kadar cahil oluyorlar acaba? Bunun mutlaka bir cevabı olmalı arkadaşlar. Bu tiplerde neden seviye bu kadar yerlerde sürünüyor?

  • hatice Says:

   Yürü be kim tutar seni, işte çağdaş türk kadını 😀 örnek alın örnek 😀

  • Zeynep Says:

   Benim eşim “gider dilencilik yaparım seni yine çalıştırmam diyor” elhamdulillah
   İslâm’a göre evin geçimi erkeğe aittir erkek fatmalara göre değil.

   Îman ve namus kavramı farklı şeyler her canlı anlayamazz..

  • ayşe Says:

   heryerinden garabet akıyor ama en çok “vah” dediğim haliniz; “et sorun değil, etimiz var” lafını gururla söylerken, makarna-kömür yardımı alan muhtaç insanları “cahil, satıcı” falan görüp, içten içe aşağılamanız.

   evde “türküm türküm türküm türküm..tü..” deyip şenleniyorsunuz ondan heralde, ne mutlu.

  • hülyamız=) Says:

   çok kıskandım sizi çağdaş türk kadını bizim evde sadece eşim çalıştığı için hiç et yiyemiyoruz 🙂 ne komik 🙂 yorumu siz mi yazdınız çocuğunuz mu? yorumunuzu okumaya başladığım anda kapanışı atatürkle yapacağınızdan emindim 🙂 🙂 🙂 🙂

  • Mehtapabla Says:

   Allahi sevip dininin gereklerini yerini getirmeye calisanlar neden örümcek kafali olsunlarki Lütfen karsimizdaki insanlara karsi biraz saygili olalim.Zaten yazida calisan hanimlar asagilanmamiski Sadece disarda calisan anne degerlidir evde calisan anne degerli degildir anlayisini kaldirmak icin yazilmis bir yazi.neden yalnis anlamissiniz onuda ben anlamadim.

  • özge Says:

   takma adı ayrı döşediği pragraf ayrı ayrı evlere şenlik:D
   ne güldüm gece gece..
   abla ne yazdığını okudun mu sen?torbacın kim senin?
   daha ne anlatmak istediğimizi anlamıyorsun zeki ilerici laik anti yobaz kadın 😀
   eti bir tek çağdaşlar(?) yiyebiliyor galiba..hayır bende okumuş yobazım ama kaloriferli evdeyim şükür 🙂
   sana seni anlatan bu muhteşem şarkıyla huzurundan ayrılıyorum teyze..belki beyin yıkama milleti koyun yerine koyma nasıl oluyormuş anlarsın ;)umudum yok ama…

  • ARZU Says:

   ÇAĞDAŞ TÜRK KADINININ SON GELDİĞİ NOKTA BU HIII …YAZIK YA…AMA TABİ BİDE ŞU VAR HER NOKTADAN SONRA YENİ BİR CÜMLE BAŞLAR…

 10. ümran Says:

  Allah(c.c) evlerinizde vakarla oturun emrini vermiş boşu boşuna açık kapı aramaya çalışmayın

  • Leyla Says:

   bir ekstremden diğerine… biri “cagdas turk kadını” arkadasımız gıbılerı bırı de bu yukarıdakı. tarih boyunca kadınlar ıster evde ıster tarlada hep calısmıslardır. kadınların calısması moderniiteyle baslayan bır durum degıl. bu “evinde oturma” meselesi son derece sehırlı bır kavram. koyde yasayan kadınları hadı “evde oturtun” mumkunse. sabah hayvanları kım sagacak? ardından tarlaya gıdıp -erkeklerın de calıstıgı ortamda- kım calısacak? kadın tarlada calısırken sorun degılde, kımya muhendısı olurda rafınerıde calısırsa mı sorun? fabrika müdürü olursa mı sorun? bakan olursa mı sorun?
   basortuluyum, turkıyenın en ıyı unıversıtesınden mezun bır muhendısım, amerıkada doktora yaptım, yurt dısında unıvesıte hocası olarak calıstım. ve akademık calısmalarımı sadece para kazanmama vesıle degıl aynı zamanda hayatımı zengınlestıren bır aktıvıte olarak goruyorum.
   sahabe kadınlardan “evinde oturmayanları” da sayabilirim. kadınlar sosyal hayat içinde yer alabilirler ve almalılar. önemli olan karsı cınsle mesafeyi korumaktır, haddi aşmamaktır.

   • zynp trkn Says:

    Leyla hanım çok güzel yazmışsınız.. benim ifade edemediklerimi siz dile getirmişsiniz.. Benim halam köyde yaşıyor kocası sara hastası tarlada çalışır ineklerine bakar. aslan gibide 4 evlat yetiştirdi. okuttu. Dediğiniz gibi köylerimiz de çalışan kadınlarla dolu.. bende üniv. mezunuyum çalışıyorm evimi de ihmal etmiyorum.. Tek derdim para değil benim.. evde oturup bunalıma mı gireyim? bu yazılarda çok methedilen ev hanımları gibi bol dedikodulu günlere gitmeyi de sevmiyorum

    • zynp trkn Says:

     çaylı pastalı bol dedikodulu kadın günlerinde vakit öldüreceğimize NAMUSUMUZLA çalışıyoruz.Kötü bişey mi bu?

     • Belgin Says:

      Zeynep hanım sanal diye mi bu kadar aşırı gidiyorsunuz!!!Cahide nin yerinde olsam bir deği,l hiçbir yorumunuzu yayınlamazdım….hiçbirşey demeyeceğim,çalışmaktan sinirleriniz yıpranmış sanırım.Sadece Rabbim hidayet versin amin.

 11. sibel Says:

  herkese selamlar. evet çalışan kadınlar zamanla kadın olmayı, evi için bir anne, bir eş olmayı unuttu. zamanla da daha fazla alanda yer almaya başladı doğrudur. hatta öyle bir hal var ki artık birçok evde erkekler evde oturup rahatsız olmazken kadınlar geç saatlere kadar dışarı da çalışabiliyor. elbette bir kadının ilk önceliği evi, eşi ve çocukları olmalı. bir kere kadın doğası bunun gerektiriyor. o kadar hassas ve narin bir yapısı var ki bayanların daha ağır koşullar bir bayan için çileden başka birşey anlamına gelmiyor. ancak unuttuğunuz bir nokta yok mu. eğer bir kadın evinde mutluysa, huzurluysa neden dışarı çıksın. ben çok insan gördüm ömründe. nice yüce gönüllü kadınlar vardı ki çalışmak onlar için zorunluluktan başka birşey değil. şöyle söylemek istiyorum eğer erkek evine bakıyorsa, karısının ve çocuklarının ihtiyaçlarını gideriyorsa ve kadın da mutluysa elbette kadın için çalışmak sadece keyf işi. ancak siz hiç çocuğunuzun eksiklerine yetemememin bir anne için ne kadar ağır olduğunu düşündünüz mü. hangi ortamda olursa olsun, elbette namus ve şeref çerçevesinde, ancak eğer bir anne çocuğuna yetemediğini ve onun için bi şeyler yapması gerektiğini düşünüyorsa bu devirde yapabileceği en iyi şey çalışmak. çalışan kadınları ya da kadının çalışmaması veya çalışmaması gerektiğine lüften bir de bu pencereden bakın:)
  sevgiler dilerim.

 12. sserap Says:

  Kusura bakmayin herkese ayri ayri cevap verecek vaktim yok.Genel bir cevap yazayim zaten kim ne dedigini bildigine gore uzerine alinmasi gereken alinir 😉
  Oncelikle yazdigim uzunca metnin icinden bir kelimeyi cimbizla cekip, hukum verenlere el insaf diyorum. Bu zihniyete gore zina haramdir demek icin zina yapmis olmak gerekiyor oyle mi? Yazik.
  Calisma hayatinda pek muhim isler pesinde kostuklarini ima edenlere, calisan ev hanimi mi olurmus diye kucumseyenlere diyorum ki ne is yapiyorsunuz? Soyleyin bizde bilelim su insanlik icin pek onemli isinizi.
  Bir yazi okumustum. Yapilan bir arastirmadan bahsediyordu. 8 saatlik mesai icerisinde japonlar 7 saat, almanlar 6 saat, fransizlar … diye millet millet bir mesai saati icerisinde gosterilen performanstan bahsediyordu. Turkler 8 saatlik mesai boyunca sadece 37 dakika calisiyormus. Ben arastirmanin yalancisiyim. Esime anlattigimda cok bile soylemisler bazi gunler o kadar bile calismiyoruz demisti. Sahi siz cok mesgul calisan bayanlar, na yapiyorsunuz bu geri kalmislarin yemek sayfasinda biraz ileri gitsenize! Patronlariniz yemek bloglarinda gezin diye mi para veriyor size?
  Blog demisken burada yemek mi paylasilacak yoksa yazi mi, ne konusulacak ne konusulmayacak sayfanin sahibi karar verir. Biraz haddinizi bilin artik.
  Uretimden kastiniz tam olarak nedir? Simdiye kadar neler uretmissiniz biraz paylasin bizimle ne olur?
  Su kaliteli zaman sacmaligini milletin kafasina sokan kisi kim onuda pek bir merak etmekteyim. Amaci boyle akla ziyan bir seye kadinlari inandirip, bir erkege yaptirdiginda daha yuksek maas odeceyecegi isi kadina yaptirip ucuz calistirmak birde ustune zulum etmek, strez topun cevirmek mi artik suphelerim var. Benim oglum 9 aylik, anlamaz kaliteli zamandan falan. Karni aciktigindaa ben yaninda miyim, bir yeri acidiginda ben hemen acisina merhem olmus muyum ona bakar.
  Cocugunuz her ihtiyac duydugunda siz orada misiniz? Kadinin disari cikarmaya ant icmis seytan daha neler cikaracak basimiza bilemiyorum.
  Sozlerim istedigi icin calisan, calistigi icin buyuklenmeyen ev hanimligini kucumsemeye, gercekten tesetturuyle calisabilen, her isine yetisen kadinlara degildir. Rabbim herkese istedigi gibi yasamayi nasip etsin.

  • Cahide Says:

   Ohh be! Okurken yüreğime soğuk sular serpildi sanki 🙂 Dillerine, ellerine sağlık canım! Salih annesiyle gurur duysun 😉

   • zynp trkn Says:

    ohh sefanız olsun.. egonuzu yeterince tatmin ettiyseniz ne mutlu.. bu su serpme duygusunu size şeytanın yaşattıgından bihabersiniz.. yazık!

    • Cahide Says:

     Yeter zynp trkn yeter! bıkmadın mı yazmaktan artık? tamam kardeşim sen dışarıda çalış, ben de evimde. Senin çocukların daha temiz olsun, en güzel yemekleri sen yapıyorsun kabul!
     sorunun ne Allah aşkına, neyi ispatlamaya çalışıyorsun?!! istersen gece bile evine gitme, yatağını iş yerine ser! Vallahi usandırdın beni! Kusura bakma ama yazdıklarını gözlerim, “vıdı, vıdı, vıdı” gibi görmeye başladı artık!

     • hatice Says:

      “vıdı, vıdı, vıdı” ne kadar doğru dedin ablacım. Yorumlara bakıyordum okurken gına geldi. Tamam iyiysen iyisin de neyi ispatlamaya çalışıyorsun anlamadım ki. Burada sana aferin mi dememiz gerekiyor. Yok şeytanın yaşattığından bihabermiş de falan filan. Sanki kadına çalışmak farz da kadın bundan kaçıyor. Öğretmensen eğer eğittiğini zannettiğin çocuklara üzüdüm.

 13. Ümmü Hamza Says:

  Esselamü aleyküm,üniversite 3. sınıf ingilizce öğretmenliği bölümünü bırakmış,anneliği ve asıl yeri olan evini seçmiş biri olarak Allah razı olsun diyorum yazınıza,benim evladım da öyle olacak inşaallah. Allah izin verirse fıtratı bozulmamış evlatlar yetiştirebilmek,asıl sorumluluğuma vakit ayırabilmek de benim bırakma amaçlarımdan biriydi çünkü okulu.
  Hani diyor ya Efendimiz sav: Hepiniz çobansınız,güttüğünüz sürüden sorumlusunuz. Hani ardından da kadının evinin ve çocuklarının çobanı olduğunu açıklıyor ya, bir başka hadiste de : Beş vakit namazı kılıp,Ramazan orucunu tutup, eşinin rızasını kazanarak ölen kadın cennettedir. diye, daha ben üniversite kapılarında neyin hizmetini yapmaya çalışayım ki? Ben kendi sürüme çobanlık yapmazsam başkaları biliyorum ki fırsat kolluyor kendi istediği gibi koyunlar yetiştirmek için!
  Şunu da ekleyeyim hiç utanmıyorum beni küçümseyerek,üzülerek diploma konusu açanlar karşısında,hamdolsun ben hakkıyla örtünmeyi,fıtratıma uygun olan mesleği seçtim çünkü, benim durumumda olan kardeşlerim siz de asla utanmayın ki evimizin geride bıraktığımız şeylerden daha değerli olduğunu görsünler. 🙂

 14. lalezar Says:

  Bayanlar, çalışanlar mı çalışmayanlar mı tartışması içinde “annelik” meselesini kaçırmış görünüyorsunuz. Cahide hanımın: “Ey dünyaperestler, ey paranın köleleri, ey mutluluğun, huzurun hırsızları! Bir annem vardı örnek aldığım. Bir annem vardı sıcağıyla ısındığım. İlk öğretmenim annemdi. En çok annem sevdi beni. Annem değer verdi en çok…Annemi itibarsızlaştırma çabalarınıza tüm varlığımla karşı koyarım ben. Annem gibi giyinir, annem gibi konuşurum. Annem gibi sever, annem gibi yemek yaparım.
  Tıpkı annemin evinin hanımı olduğu gibi, ben de evimin hanımı olurum. Evimde ne işler yaparım, ne çocuklar yetiştiririm, bilemezsiniz. Gün gelir o çocukları dağ gibi dikerim karşınıza, şaşırırsınız!” sözleri son derece hoşuma gitti.Gerçekten de birileri bize annelerimizi (çalışan-çalışmayan ayrımı yapmaksızın) itici göstermek için elinden geleni ardına koymuyor. Eğer biz annelerimize yanlış pencereden bakarsak yarın evlatlarımız büyüdüğünde onların da bize böyle bakacaklarını unutmamalıyız. Heralde anne olarak hiçbirimiz evlatlarımızın gözünde yanlış bir örnek olmak istemeyiz. Bu yüzden önce kendimizi sonra evlatlarımızı iyi bir şekilde yetiştirmeli,zamanın fitne ve şerrinden koruması için Rabbime bol bol dua etmeliyiz.

  • zynp trkn Says:

   Cahide hanım bire bir annesini taklit eder de üstüne birşey koyamadan devam ederse bir adım ileri gidemez.Elbette anneniz gibi olun benim annem emekli öğretmen , onunla gurur duyuyyorum bende onun gibiyim..bir adım ileri gitmem gerek..yoksa 80li yıllarda takılır kalırım.. eşini çocuklarını ihmal etmeyen, aynı zamanda çocuklarını EV HANIMLARININ ÇOCUKLARINDAN BİLE daha temiz tertipli karnı tok olarak okula gönderen bir anneyim..

 15. gülaykahvekeyfi Says:

  kızının cevabı çok zekice evet utandırdılar bizi ben yıllarca eğitimli ev hanımıyım dedim mağazalarda o anne kazağı istemem dedim o salakça lafları kim çıkardıysa artık şimdi kızıma meslek seçerken başka adamlarla aynı ortamda olmayacağı ve çocuklarına da vakit ayıracağı meslek öngörüyorum kuran da rabbimiz ne buyuruyor vakarla evleriniz de oturunuz buyuruyor sana şiddetle karşı çıkmadan önce biraz durup düşünmek gerekiyor

 16. sserap Says:

  Bende ev hanımlarına layık oldukları itibarın tekrar verilmesi gerektiğini düşünüyorum ve tabi ev hanımlarının gerçek bir ev hanımlığı yapmaya artık başlaması gerektiğini.

  Ev hanımları yıllarca medya propagandasına maruz kaldı. Toplumdaki algı öylesine değiştirildi ki ev hanımları bile bir süre sonra kendilerini işe yaramaz görmeye başladı. Bir meslek sahibi olmamaktan, ellerinde diploma olmamasından utanır oldular. Ben canlı tanığıyım bu durumun. Üniversiteye gidememiş olmaktan bin pişman olanı, kendini ezik hissedeni de gördüm, sen nasıl ev hanımısın, ne güzel ifade ediyorsun kendini (!) diyeni de…
  Çalışmak ve kadın kelimeleri aynı cümle içerisinde kullanıldığında pustukları yerden canhıraş atlayan, hiçte bile, ama öyle, ama böyle diyenler biraz dursun düşünsün. Yazılan yazıların sonunu getiriyor musunuz? Okuduklarınızı kafanızda bir süre tahlil ediyor musunuz? Vicdanınıza soruyor musunuz nedir, ne değildir diye? Yoksa anlamak istediğiniz kadarıyla yetinip hemen klavyeye mi sarılıyorsunuz?
  Ben 2 üniversite mezunuyum, evlenmeden önce çalışıyordum, Allah affetsin. Çalışmak gibi bir düşünce içerisinde değilim ama öyle bir isteğim olsa kriterlerime uyacak bir yer olduğunu hiç sanmıyorum. Çalışan hanımlardan bu konuda yardım bekliyorum var mı bildiğiniz bir yer? Siz gerçekten uzun ve bol dış kıyafetinizle, geniş, omuzlardan sarkan göğsünüzü örten başörtünüzle çalışabiliyor musunuz? Çalışırken kesinlikle bir erkekle konuşmamayı, selamlaşmamayı, ilgisini çekmemeyi, size namahrem biriyle aynı odada bir dakikalığına bile olsa başbaşa kalmamayı, halvet oluşturacak bir manzara oluşturmamayı başarabiliyor musunuz? Gerçekten çalışmak uğruna hiçbir sorumluluğunuzu ihmal etmediğinizi düşünüyor musunuz? Çocuğunuz size istediğiniz her an ulaşabiliyor mu yoksa mesai bitimini mi bekliyor? Hakikaten bir süre sonra laçkalaşmıyor mu ilişkiler? Göz görünce, gönülde normal sayar olmuyor mu çarpıklıkları?…

  Hz. Hatice de çalışıyordu da sabah 8 de evinden çıkıp akşama kadar ofisinde erkeklerle beraber mi çalışıyordu? Benim bildiğim evinde bir yandan çocuklarıyla meşgulken bir yandan da güvendiği kişileri kervanının başına koyarak ticaret yapıyordu. Ki sabahın köründe yollara düşüyor olsa bile onun zamanında tesettür emri bile yoktu. Hiç bunu düşünüyor musunuz acaba?

  Nedense bir mevzu açılınca hemen e o da öyle, şu da şöyle diye bir kıyas yapma çabası içerisine giriyoruz. Olması gereken tesettürü anlatmak istesen ya tesettürlü olmayanlar karşı çıkıyor biz Müslüman değil miyiz diye ya da güya tesettürlüler öne sürülüyor siz önce onlara bakın diye.
  Bu yazının sahibi diyelim ki sizin dediğiniz gibi çalışan anneleri eleştiriyor olsun. Sizi ev hanımlığının içini boşaltanlarla mücadele etmekten alıkoyan nedir? Bir yerlerde bazı kadınlar öğlene kadar uyuyor, yemek yapmıyor, evi pis, çocuğuna bakmıyor, kaliteli(!) zaman geçirmiyorsa napalım yani hepimiz çalışmaya mı başlayalım?

  Çalışırken vicdanı kan ağlayan, işe ayaklarını sürüyerek giden hanımların Allah yardımcısı olsun. Onlar çoğu zaman yorumlarda yorgunluktan, görevlerini yerine getiremiyor olmaktan, çocuklarına olan özlemlerinden, onlara akşamları bir tabak meyve soyacak halleri, akılları kalmadığından yakınıyorlar. Siz; ben her şeye yetişiyorum, tüm işlerimi mükemmel yapıyorum, çocuğumla ailemle kaliteli vakit geçiriyorum, tesettürüm ibadetimde olması gerektiği gibi diyen hanımlar, böyle düşünmeyenlerde var neden üstünüze alınıyorsunuz.

  Bütün dünya takmış bir kadın okumalı, kadın çalışmalı anlamadım gitti. Eşime girdiği mülakatta ailenden bahset demişler. Mevzu bana gelmiş üniversite mezunu ama çalışmıyor, çocuğumuzla ilgileniyor demiş. E, peki ileride çalışacak mı diye sormuşlar. Öyle bir düşüncemiz yok diye cevap vermiş. Gülmüş jüridekiler, niye güldüler, neden sordular, bu kadar ilgilenmelerine sebep ne anlamadım doğrusu. İlla birinin emrinde çalışmak için mi okunuyor bu okullar. Karar verdim bir okul daha okuyacağım diplomalarımı da mutfağıma asacağım sıra sıra 😀

  Bugün Ha Çocuk Ha Cennet sohbetini tekrar dinledim. Mevzu o kadar ince, o kadar hassas ki telaşa kapılmamak elde değil. Bir saat değil, iki saat değil tüm gün boyunca siz başında değilken çocuğunuzun, kusura bakmayın ama çocuğunuzla şeytan ilgileniyor. Zaten kadın çalışsın, ayakları üzerinde dursun dedirten de o değil mi? Evde oturup tv karşısına dikeceğime, çalışıyorum ama dini kreşe gönderiyorum demeyin. O şekilde evde oturanlara karşı bir muhabbet beslemiyorum. Ayrıca sokaklar, küçüklüğünde tüm yazı Kur’an Kursunda geçirmiş; gençler, adamlar, kadınlarla dolu. Kaçının üzerinde Kur’an dan eser var?
  Evliliklerimiz bile birgün bitebileceği düşüncesiyle başlıyor. Siz bu adam ilerde beni bırakır, ortada kalmayayım, kenara atayım 3-5 derseniz o adamda bir gün sizi gerçekten bırakır. Siz kördüğüm gibi bağlanmamışsınız ki birbirinize taa en başında. Kuşkuyla bakar olmuşsunuz. Acabayla ömür mü geçer? Eşimiz çocuğumuz bizim ya cennetimiz ya cehennemimiz. Birbirimize öyle bakmalıyız.

  Birde tek maaşla ev o kadar güzel çevriliyor ki inanmazsınız. Basit bir iktisadi kural; ne kadar geliriniz varsa o kadar gideriniz olur 😉
  Neyse yazdığım yorumun başını göremez olduğuma göre haddimi aşmışım 🙂 Allah nitelikli ev hanımlarının sayısını arttırsın, çalışmak istemediği halde çalışanlara hayırlı kapılar açsın, hem çalışırım hem her şeyi de mükemmel yaparım diyenlere selamet versin 🙂
  Bu arada kızının cevabına bayıldım Cahide Abla, Salih’e öğretmem gerek aynısını 😀

  • Cahide Says:

   Bana da en uygun zamanda bu YAZIYI ayrıca yayınlamak düşer. Süper olmuş! Yüreğine sağlık kardeşim. Başlığa ne yapsak acep? “Tek maaşla nasıl geçinilir” mi? 🙂

   • sserap Says:

    Yok abla daha neler. Ben kim yazı yazmak kim, nihayetinde bir garip ev hanımıyım şunun şurasında 🙂 Hatta bazen düşünebiliyor olduğuma bile şaşıyorum, o derece 😀
    Şaka bir yana, bir faydası olacağına inanıyorsan kullan tepe tepe, vardır bir bildiğin. Lakin bırak yazıyı kimin yazdığını, yazıda ne yazdığını bile doğru dürüst okumayan insanlar var. Şimdi benim kurduğum bir cümle yüzünden sana parmaklarını sallayacaklar hemen. Sende üzüleceksin, e o zamanda biz hepimiz üzüleceğiz. Bu kısır döngü böyle devam edecek. Yani gel sen vazgeç bu işten 😉
    Haa tek maaşla nasıl geçinilir diye soran olursa en yakın zamanda veririm bir kaç tüyo 😉

    • Cahide Says:

     Sen yazar olmuşsun bile canım benim 😉 Bizler Profesyonel ev hanımlarıyız! yemek de yaparız, yazı da yazarız 🙂 ayrıca parmak sallayanları ben neden hiç umursamıyorum acaba 🙂 Salih’in ensesini, ellerini, ayaklarını öp benim için 😘 🙂

  • fatma Says:

   MÜKEMMEL,MÜKEMMEL,MÜ KEM MEL OLMUŞ.
   .İŞTE BEN O AYAĞINI SÜRÜYEREK İŞE GİDENLERDENİM.-:(

  • Hlooog Says:

   Maalesef çalışan ev hanımı diye bir kavram yok kendinizi kandiriyorsunuzcalisan kadınları kendinize hedef almışsanız fakat onların size cevap verecek vakitleri bile yok bir dakikaları bile değerli bunu siz anlamamazsınız

 17. Emel Durmus Says:

  Yazınız çok güzel keşke hiç bir kadın çalışmayıp evinde oturup çoçuklarına bakabilse ama günümüz şartlarında bu mümkün degil asgari ücretin 800 civatı olduhu bi ülkede ev kirsaı verip çoçuk okutmak yaşamak zordur bu durmda çaresiz anneler ne yapsın hergün çoçuhu okuldan geldihinde birseyler istemesi yada okula giderken okulun beslenme listesindekilerini çocugunun çantasına koyamaması inanın nir anne için çok zordur böyle insanlarda var çalışan çoçugunu bırakmak zorunda olan allah herkese kolaylık versin

 18. ŞİRİN DEMİRALP Says:

  senin işin yemek tarifleri vermekmi yoksa yoksa çalışan kadınları suçlamakmı işine bak sen

  • ZÜlal Says:

   Edep Ya Hu!!

  • fatma Says:

   bence sizde işinize ve uslubunuza bakın.

  • özge Says:

   bir dahaki sefere sitenin sahibi ne yazıp ne yazmayacağı konusunda senden icazet alır..
   sen yeter ki emir buyur!
   densiz!

  • Ümmü Hamza Says:

   Cahide Hanım işini sadece yemek yapmaktan ibaret görmüyor ki bu yazıyı paylaşmış 😉 işini,sorumluluğunu bildiği için yani 😉 Elinize sağlık Cahide Hanım çok güzel bir yazı olmuş,Rabbim bilincinizi ve bilincimizi artırsın. Amin

 19. semaaaa Says:

  Cahide hanimin yaziyi iyi niyetlel ve genel yazmis ancak sonrasinda okudugum yorumlar ve degerlendirmeler beni saskina cevirdi …nedenmi Kurani Kerimi okursaniz surekli ‘Zan’ i yasakliyor mesrla Enam suresi 116. Ayeti okursaniz insanlarin cogunun ‘zan’ dan dolayi cehennemde olacagindan bahsediyor…dolayisiyla Mumin “husnuzan” etmeye mecbur ..kisilerin kalplerinin icini bilmiyoruzki neyi niye soruyorlar, niye evde oturuyorlar yada niye calisiyorlar..Hukum sadece ‘Allah’a aittir..daha obce Cahide ablanin yazdigi gibi gunde 40bin kisinin ziyaret ettigi siteye boyle ‘zan’dolu yorumlar yazmak yerine Aziz kitabimiz Kurani anlasakdaha iyi olabilir..Butun vucudu zehirleyen kirleten iki organ varmis; Dil ve Kalp..yani Giybet ve Zan ..

 20. Canan Says:

  “Sen ne söylersen söyle, söylediğin, karşındakinin anladığı kadardır.” Bence anlatmak istediğiniz şeyler gayet net

 21. Zeyno Kan Says:

  Cahide hanım,ev hanımlarının ,sabahtan akşama kadar yan gelip yatmadığını ifade etmeye çalışan bir yazı yazmış,yalnız biraz ateşli yazmış sanırım 🙂 haksızda sayılmaz,çünkü hiç bir ev hanımı kolay kolay oturmaya fırsat bulamazken (evde durdukça işler hiç bitmez çünkü)hiç bir iş yapmadığı sanılır.
  Evliliğimin 13. yılındayım 2 kız annesiyim ,büyüğüm 12 küçüğüm 3 yaşında ve yüksek lisansa başlama arefesindeyim,yaşadığım zaman bana hiç kimseye dayanmadan yaşamak gerektiğini ,öğretti.
  eşinizin maddi hali iyi dahi olsa ,bunu sizinle paylaşmak istemediği zamanlar olabiliyor,veyahut kader eşinizi elinizden alıp hayatta yapayalnız kalabiliyorsunuz.kadının çalışması ,kadının söz hakkını arttırıyor bence.
  birde iki kızımda sabahtan akşama okulda olduğunda ben gurbette konu komşu dedikodusuyla çok mutlu olamayacağımı düşünüyorum.ünlü bir atasözümüz var,Tırnağın varsa başını kaşı diye,yaşadığımız zaman gerçekten bu sözü doğru kılıyor.
  eğer çalışacağınız iş size nefes alma fırsatı tanıyacaksa ,çalışın,kendinizi daha verimli hissedin.

 22. sevgi sönmez Says:

  bende öğretmenim öğrencilerime annenizin mesleği ne ?dediğim zaman çalışmıyor diyorlar ;benim verdiğim cevap hep ev hanımlığı da bir meslek çocuklar diye ikaz ediyorum.Kusura bakmayın takipçinizim ama bu zamana kadar gördüğüm kadarıyla öğretmenler hakkında bir olumsuz tavrınız var,bu gerçekten üzücü.biz inançlı insanlarda genelleme içinde kalıyoruz……

 23. hicrankonya Says:

  Cahidecigim yazın çok güzel olmuş küçük kızım beş altı yasindaydı babasına anneme ne kadar aylık veriyorsun diye sormuştu biz çok şaşırmıştık neden diye sorduğumuzda senden çok calisiyor diye cevap vermişti senden önce kalkıyor senden sonra yatıyor dedi bir anne olarak benim çok hoşuma gitmişti.

 24. Ayse Says:

  Merhaba Cahide hanım öğretmenin kızınıza sorduğu soruyu yanlış anlamayın bence sadece bilgi edinmek istemistir ben artık ogrencilerin ailelerinin islerini sormuyorum cogu ogrenci cok acımasız ailelerinin meslekleriniz bile arkadaşlarına üstünlük kurmak isteyebiliyorlar ama cocuk onlar yavaş yavaş öğrenecekler dogruyu yanlısı.bayanların meslek edinmesi olayına değineceğim annem zamanında cok okumak istemiş ama o zamanın ortamı müsait olmadıgı icin olmamış bebekle annem 30 yılın ardından boşandı malum Allah im yuvalardan uzak etsin sebep aldatma babam onceleri rahmetli dedemden çekindiği icin cok abartamazdi ama dedem vefat edince abarttı annem sohbetlerine giden evinde mukabelesini okutan ağzından duası eksik olmayan bir insanı hala da Allah bilir öyle babam dedemden sonra 50 yasından sonra anneme dayak hakaret abarttı artık biz de bunun mağduriyetini defalarca yasadık sonunda ayrıldılar ama magdur olan annem oldu nafaka tazminat hepsi nafile babam sigortasiz calisan bir işçi olduğu icin hicbir güvencesi olmadı simdi maşallah annem dimdik ayakta bir yerde ascilik yapıyor kimseye yük olmak istemiyor ama icime batıyor onun bu yasta calışması diyeceğim o ki kadınlar maddi olarak bir teminat altında olmalı çünkü magdur olan herzaman kadınlar oluyor

 25. cemresu Says:

  Ben meslegini cocuklarimin dogumuyla askiya almis, onlar okul cagina gelene kadar evinde ve cocuklarinin basinda bulunmus, onlar okula basladiktan sonrada tekrar meslegine ger dönmüs ve halen calismakta olan bir Anneyim. Bizim bu konuda cok sükür hic bir sorunumuz olmadi, calisan bir Anne olarak evlatlarimi gayetde iyi yetistirdigimize inaniyorum, öyle Anneler varki, sözüm ona bütün gün evde, ev hanimi ama ne kendisine nede cocuklarina faydasi var. Mesele tüm gününü cocuklarin basinda gecirmek degil, onlarla kaliteli zaman gecirebilmek, önemli, birde size yardimci olan, halden anlayan bir esiniz varsa, evlatlarinizida yaslarina göre sorumluluk üstlenecek sekilde yetistirmisseniz, birazda organize olmayi beceren bir hanimsaniz, tabiri caizse “hem cocuk yaparim hem kariyer”, bizim evde görev taini vardir, hazira konmak, herseyi Anneden beklemek yoktur. Meslek sahibi olmayan ev hanimlarini kücümsemiyorum, ama lütfen calisan bayanlarda bu konuda kücümsenmemeli, sanki para kazanmak ugruna colugumuzu cocugumuzu kurban ediyormusuz gibi genelleme yapilarak bir imaj cizilmemeli. Her meslek gurubunda bayan elemanlara, doktor, avukat , ögretmen vs ihtiyac var, bir kadin dogum uzmanina ihtiyac duydugunuzda özelikkle bayan doktor olmasini tercih ediyorken , “kadinlar calismasin evinde otursun cocuklarina baksin” demek cok tezat. Bilmem anlata biliyormuyum ? Herkesin kendi tercihi , calisan ve calismayan Anneler , hangisi daha iyi Annedir diye dolayli yolla bunu tartismaya sunmak bile bana sacma geliyor. Saygilarimla.

 26. Aisha Says:

  Ablam guzel kardesime helal olsun ne guzel bir cevap vermish.gurur duydum bacimla.lutfen benim icin opun.
  Guzeller guzeli ablam ben kendi annemi cok lezzetli yemek yapan,camasir yikayan,bizimle sohbet ederek camashir utuleyen.evimizi temizleyen,biz dersden gelince kurulu sofranin basinda oturup yemek yerken bizi izleyen bir anne olarak hatirliyorum.ama malesef annelere artik bankamatik gozuyle bakiliyor.bide en kizdigim shey unlulerin anneliyininin cok buyutulmesi.gecenlerde instagramda tesadufen gordum.bir unlunun anneliyini abarttikca abartmishlar.ama sagolsun bir hanim neden bu kadar abartiyorsunuz.benimde cocuklarimin bakicisi,evimin temizlikcisi olsa,bende cocuklarimla oynardim.ama ben ne bakiciyi neden temizlikciyi istemem.cunki ben cocuklarimin annesiyim.her sheyide yaparim EvelAllah demish.cokda iyi demish.disharida calishan anne kiymetli,evde calisan anne kiymetsiz olmush.neden cunki adaletsiz bir dunyaya geldik.ev hanimi dendiyinde sadece tv izleyen kadin anlashiliyor.ben buna cok kiziyorum ishte.ev hanimina shanssiz kadin gibi bakiliyor.halbuki evde calisan anneler disharida calishan annelerden kat kat daha shansli.cunki cocugunun her aninda yanindalar.cocugunu eshini bekliyor onlar icin onca shey yapmasina ragmen cocugum sever,eshim sever deyip bir iki shey yine yapayim der.
  ablam yazdiklariniz yine cok guzel.yureyinize saglik…

 27. Feyza Says:

  Nasil bir sey senin kizin abla ya, masaallah. Ne de güzel cevap vermis öyle 🙂 Öp onu hepimizin yerine..

 28. sema Says:

  Beni yanlis anlamayin hanimlar ben almanyada yasiyorum burda bazi hanimlar calismayi cok abartiyor atiyorlar krese cocuklari 1, 5 yada 2 yasinda guya kafa dinliyorlar o cocuklar aglayarak kreste. Duruyorlar ben turkiyede calisanlara saygi duyarim heleki ogretmen,lere bana bir harf ogretenin 40 yil kolesi olurum derler yanlis anlasildim ozur dilerim kirmak istemedim

 29. Feyza. Says:

  Cahideciğim , çok güzel bir yazı…
  Ellerine sağlık ! 🙂
  -Feyza

 30. Begüm Says:

  Ben de evlendiğimde kocadan yana yüzüm gülerse, Allah verirse en az 3 tane çocuk yaparım:)
  Ben de çoluğuyla çocuğuyla olan, dışarıda çalışmayan ev hanımlarına özeniyorum. Hele de adam zenginse ne alâ…:)
  Bazıları şanslı oluyor işte..:)

 31. fatmasevde Says:

  Cahide ablam yazın yine harika olmuş.Yanlış anlamalar her yerde olduğu gibi burada da oluyor.Ben de çalışıyorum Allah’ıma binlerce defa hamd ederim ki tam da istediğim mesleği yapıyorum, “Kur’an kursu öğreticisi”yim.Çocuklarıma
  kayınvalidem bakıyor.O konuda da sıkıntım yok çok şükür.Sadece önceki yorumlarda söylendiği gibi vaktim ve enerjim daha az kalıyor aileme.Belki sorun bendedir ama gerçekten eşiniz ilgisiz biri ise fazla yıpranıyorsunuz,ev işlerini yetiştiremiyorsunuz.Tabi bu konularda imdadıma yetişiyorsun ablacım. Çoğu zaman yaptığın güzel yemekleri görüp gayrete geliyorum.Rabbim her daim kendini geliştirenlerden, boşa vakit harcamayanlardan eylesin…

 32. arzu Says:

  BİŞEY DAHA ASLINA BAKILIRSA BU GÖRECELİ BİR KAVRAM BEN YILLARINI (16 YIL) ÇALIŞARAK GEÇİRMİŞ BİR İNSANIM ÇALIŞMA ŞARTLARIM HER ZORLU VE ÇETİNDİ. BEKARLIĞIMDA SEVEREK YAPTIĞIM İŞİMİ EVLENİP ÇOLUK ÇOCUK SAHİBİ OLUNCA BIRAKAMADIM 1- MADDİ ZORLUKLAR 2- İŞ KANUNU (TAZMİNAT – EMEKLİLİK VS. ) FAKAT EĞER ÇALIŞMA ŞARTLARI DAHA GÜZEL BİR İŞİM OLSAYDI MİSAL ÖĞRETMENLİK YADA MEĞMURLUK GİBİ, BIRAKMAYI DÜŞÜNMEZDİM BİLE. YANİ ÇALIŞMAK AMA NASIL ÇALIŞMAK DEMEK LAZIM BİDE??? ÖZEL SEKTÖR ÇOK ZOR AKŞAM 7 DE EVİNE ANCAK GİDERSİN SADECE PAZARIN VARDIR O GÜNDE NE YAPARSAN ARTIK. YILDA 2 HAFTA TATİLİ ZOR ALIRSIN. YANİ ZOR ZANAAR ALLAH HEM ÇALIŞAN HEM ANNELİK YAPAR HEM EŞ OLAN HEMDE EVEİNE HANIM OLAN BÜTÜN KADINLARIMIZA YARDIM ETSİN….

  • mehtap Says:

   bende çalışan biriyim.çalışmadan önce filmlerde masa başında güzel giyimli bayanları ekranda görünce özenirdim.ama işin içine girince hiç öyle olmadığını anlıyorsun.bayanda tabiki çalışmalı .ama hangi şartlarda .şartlar zor,saatler uzunsa çalışmak bir işkence oluyor.kendinize vakit ayıramıyorsunuz.ruhunuzu dinleyemiyorsunuz.bu zamanda insanların bu kadar sabırsız ,ruhsuz.olmasının en büyük etkenleri,kendi ruhlarını dinleyemiyor olmaları.buna vakit yok maalesef.Allahla beraber olup,manevi olarak birşeyler yapmaya fırsat dahi kalmıyor.ben en azındna yapamıyorum.bu beni mutsuz ediyor.allah mutlu olacağım bir yuva kurup ,çalışmayacağım birini en kısa zamanda çıkarır inşallah.evimde yemeğimi yapıp.değişik yemekler denemek,eşimi güler yüzle karşılamak.çocuklarımla vakit geçirmek ne güzel şeyler.

 33. hayal Says:

  Buradaki hata sanirim calismayan bayanlara cahil nazariyla bakilmasi.ancak calisan bayanlarin da sadece para icin çalıştığı gibi bir intiba var.ben bu yil atanmis bir ogretmenim. Cok cok doguda bir koyde orta okul fen ogretmeniyim.4 yasinda bir kizim var. Sinifimda 15 ogrencim var. Musbet yayinevlerinin kitaplarindan siparis ettim.yaris havasinda kitap okutuyorum.cok zor olabiliyor cunku 7. Sinif ogrencileri ama okuma ve yazmalari cok kotu.Rehberlik derslerinde sınıfıma mümkün oldugunca ahlaki mulahazalardan ( ayet ve hadislerle) bahsediyorum. Yapbozlarla oynuyoruz o kadar mutlu oluyorlar ki.Sinifimin paraleli diger subenin ogretmeniyle konustum.gelecek hafta o erkek öğrencilerle mesgul olacak ben de kizlara temizlik, tuvalet adabı ve gusül gibi meselelerden bahsedecegim. Yarim gun mesaimin olmasi cok büyük avantaj tabiki. Ancak eksi 20 derece sogukta ailemden uzakta calismamin tek gayesi para kazanmak degil. Kaldi ki buradaki cocuklarin insanlarin o kadar cok ihtiyaci var ki egitime anlatamam….anlatamam çünkü gormeden anlasilacak gibi degil. Bu insanlarin vebali bizim uzerimizde degil mi?

  • fatma Says:

   Senin yerine keşke bir erkek öğretmen atansaydı, o da aynı senin yaptığın gibi o çocuklarla ilgilenecekti… eve ekmek götürmesi gereken erkek… Dini yönde faideli oluyosundur ama haram işleyerek din öğretilmez(erkeklerle illaki muhatap oluyosun onu kastediyorum)… Bir de ailenden uzaktaymışsın değer mi DEĞMEZ…Bu insanların vebali neden senin üzerinde olacak ki sana ahirette neden öğretmen, polis, avukat olmadın diye hesap sormayacaklar, İMAN… NAMAZ… HARAM … HELAL…VS BUNLAR SORULACAK…Bayanlar kaptırdı gidiyor hizmet ediyoruz diye ya… Hakkımızda hayırlısı ne diyeyim…

   • Procrastinate222 Says:

    Size katılıyorum Fatma hanım, örneğin eşim aylarca iş aradı ama kadınların doldurduğu pozisyonlardan erkeklere doğru düzgün yer kalmadı. Erkekler çalışsa bir aile doyar, kadınlar çalışınca erkeklerin evde oturması olur mu? Olmaz… Zaten şimdiki sözüm ona yöneticisi de kadın, ya da yönetemeyecisi…

    • meliha Says:

     çok yazık çok… Bizler zamanında bu zihniyetler yüzünden geri çekildik. Biz geri çekildikçe üzerimize geldiler. Sizin düşüncelerinizi fırsat bildi üstümüzdekiler. Kadının yeri evi dedik, onlar da çıkma o zaman dediler. Ülke bizim elimizde nasılsa dilediğimizi gerçekleştiririz dediler. Bilinçli insan yetiştirmiş olsaydık eğer, islam yolunu yol edenler düşmezdi hapislere… İman, namaz, haram, helal evde oturma şartı ile donanacağınız değerler mi? Siz doğurup büyüttüğünüz 3 çocukla yola çıkarken hayal hanım aynı şeyi 16 çocukla yapacak rabbimin izniyle… Uzun yazmayı sevmiyorum ama paylaşmak istiyorum. Üniversitede okurken öğrenci halimle mahallenin dini sohbetlerini kaçırmazdım. İlkokul mezunu ama donanımlı gördüğüm hoca hanımı severek dinlerdim. Sohbetinde tek üniversite okuyan bendim. Zamanla daha çok alıştım kursa, bende talebelere tecvidli kuran dersi vermeye başlamıştım. Bir gün sohbet esnasında yine namaz ve tefekkürden bahsederken,kız çocuklarının diploma yüzünden imansız yetiştiğini belirtti, kız çocuklarını harama yönlendirmeyin,okutmayın dedi. Ben şaşkınlık içinde hoca hanıma bakarken, 40 kişinin içinde bana kaç yaşımda olduğumu sordu 23 dedim, kaç yıldır okuyorsun dedi 16 dedim. Ses tonunu daha yükselterek, peki diğer dünyan için 16 yıl verdin mi dedi? Ailenden uzakta olmana değdi mi? Bu arada da talebelerin hepsi hocayı doğrular nitelikte kafalarıyla onay verip, bana döndüler… O an yer yarılsa da içine girsem dedim. Benim yıllarımı verdiğim emeğim bir anda ayaklar altına (üstelik ‘İMANSIZ’ damgasıyla) alındı. Sonra ekledi, evde yaptığınız her iş ibadettir. Ütülediğiniz gömlek, yaptığınız yemek, evlatlara verilen ilgi,eşe bakarken ki tebessüm… Siz siz olun kızlarınızı kendi elinizle ateşe atmayın!!! Şoklardaydım… O ara biri ‘Hoca hanım açıköğretim de günah mı ? dedi. Hoca hanım ne dese beğenirsiniz: ‘Eğitim evde olsa da sınavda erkek hocalar da oluyor’ O an silkinip kalktım. Ben okumasaydım sizler gibi, evlenip çoluk çocuk derdine düşecektim. Birikimim olmadan ne verebilirim yavruma… Okumayınca kızlar hafız çıkıyor, okuyunca imanını kaybediyor dediniz resmen dedim. Şahsıma yapılan bu hakareti onaylayan talebelere dönüp, doğum anı yaklaşınca bayan doktor diye arayış içine girersiniz, çarşıda pazarda o sınavdaki erkek hoca gibi onlarcasına rastlarsınız…. Çocuğu okula götürme bahanesiyle giyinir, kuşanır okul bahçelerine yığılır, o haram dediğiniz erkek öğretmenlerle ‘evladınızın durumunu’ uzun uzun konuşursunuz. Önemli olan okumak veya okumamak değil, helal dairesinde islamiyeti yaşamak… Evet bayanlar kaptırdı hizmet ediyoruz diye… Bilinçli nesil yetiştirmek o kadar zor bu devirde. İki sebepten biri din anlayışını yok sayan insanlarken, diğeri ise onlara bu imkanı tanıyan, dediklerini kolaylıkla kabul eden bilinçsiz olan bizleriz….

     • Procrastinate222 Says:

      Hanımefendi, size bu ithamlarda bulunan biz değiliz. Bizim yorumumuz iş dünyasındaki kadın erkek istihdamıyla ilgili idi. Bence erkekler iş hayatında daha aktif olmalı ki Türk aile yapısı da bu şekildedir. Yakında gerçekten erkekler evde oturup kadınlar çalışacak!.. Kimse okumasın diye bir şey demedik, ben de İngilizce öğretmeniyim başım kapalı okudum çok şükür, 10 yılımı da Kur’an kursunda geçirdim yazın- kışın karışık. Sadece iş hayatında kadınların miktarı erkekleri geçmemeli dedim.

    • hayal Says:

     Esinizin idarecisinin beceriksiz olmasi bayan olmasiyla alakali degil. Dünya kadar erkek beceriksiz idareci de var. Is konusuna gelince kismetten ote koy yok. 4 yıldır issizdim…. Allah hepimize hayr nasib etsin.

   • hayal Says:

    Ben hep hayırlısı için dua ettim. İnşallah hayirlisi olmuştur.

 34. arzu Says:

  ÖNEMLİ BİR KONU, ASLINA BAKILIRSA ASIL ZOR OLAN HEM GÜN BOYU ÇALIŞMAK ZORUNDA OLUP, HEMDE AKŞAM EVE GİDİNCE EVİNİ TEMİZLEYİP, YEMEĞİNİ YAPAN, BULAŞIĞI, ÇAMAŞIRI,ÜTÜSÜ VS… HEPSİNİ HALLEDİP BİRDE ÇOCUKLARINA YETERİ KADAR VAKİT AYIRMAYA ÇALIŞMAK. VE BÜTÜN BUNLARI YAPMAYA ÇALIŞIRKEN DİNLENMEYE HATTA OTURMAYA BİLE FIRSAT BULAMAYAN, FEDAKAR, CEFAKAR KADINLARIMIZ. NEDEN ÖNEMLİ BİLİYORMUSUNUZ ÇALIŞAN BAYANLARA SORSANIZ YARIDAN FAZLASI ÇALIŞMAKTAN MEMNUN DEĞİLDİR. FAKAT HAYAT ŞARTLARI SEBEBİYLE ÇALIŞMAK ZORUNDADIR. ÇÜNKÜ KİMSE SICAK EVİNDE OTURUP YEMEĞİNİ İŞİNİ HATTA HOBİSİNİ YAPMAK DURURKEN, AKŞAM EVE GELEN EŞİNİ DİNLENMİŞ BİR ŞEKİLDE, SEVİNÇLE KARŞILAMAK DURURKEN VE HERZAMAN HER ANLARINDA ÇOCUKLARININ YANINDA OLMAK DURURKEN, ADETA ZAMANINI ÖLDÜRÜRCESİNE ÇALIŞMAK İSTEMEZ. ONU ŞARTLAR BU DURUMA GETİRİR. BELKİ EŞİ İSTER, BELKİ MADDİ ZORLUKLAR, BELKİDE İŞİ RAHATTIR BIRAKMAK İSTEMEZ,
  AMA BİDE TAM TERSİ VAR…..

 35. guler Says:

  Sitenizi takip eden ve calisan bir bayanim
  yazinizi okuyunca acikcasi anlamlandiramadim.ogretmenin annen calisiyor mu sorusu sizi neden rahatsiz etti.ogrencisini daha yakindan tanimak icin sorulmus bir soru olamaz mi?ustelik ev hanimligini yuceltmek icin calismayi kotulemek gerekmiyo bence.her ikisini kendi sartlari icinde degerlendirmek daha dogru olur.

 36. Mehtapabla Says:

  Ev disinda calisan hanimlarin isi cok zor birde cocuklari varsa ve eside yardimci olmuyorsa zorluk ikiye katlaniyor .Is yerinde calisip yorgun gelen hanim birde evde calisiyor dolayisiyla hem beyni hemde vucudu fazlaca yoruluyor.Mecbur kalip calisan kardeslerimize Allah yardim etsin.

 37. gurbetkusu Says:

  Bütün yorum yapan arkadaslarim ablalarim bende ogretmenim suanda evli ve evdeyim ama simdi hiccc yok calismak lazim evde durmak kazim fekan demicem herkesde akil var fikir var!!! oyle uzun uzun yazilar yazipda ovguzel parmaklarinizi yormayin cahide ablamida kirmayin kendime size dicek bikac sozum var yarin mahser gununde hepimiz goruruz dogruyu yanlisi merak etmeyin bu kadarda abartmayin yaaa oku alicagin nasihat varsa al yoksa allah islah etsin de gec bu ne yaa kadini konustuguna pisman ettirmisiz lutfennn yemeklerimize dönelim;) 😉 😉

 38. Emine Says:

  Söylenecek yazılacak o kadar çok şey var ki ama maalesef buna bile takatim yok.Yalnız şunu söylemeliyim karikatürde ki o kitap okuyan bayana çok imrendim kendime ayıracak o kadar bile vaktim yok .Yazık ne yazık bunun için mi yaratıldım derdim ne ? İnsanların sorunlarıyla uğraşıyorum o hasta doktora ne demiş,doktor ona neden bağırmış millet boşuna dövmüyormuş doktorları.Günüm bu ve bunun gibi dertleri dinlemekle geçiyor benim dertlerimi kim dinleyecek velhasıl konu da bu değil amma kadın çalışmamalı?Bu arada sabah yazıyı ilk okuduğumda hemen canım annemi aradım.O tam senin tarifinde ki gibi bizim için çırpınan bir anne modeli O Can 🙂 🙂

 39. sahraa Says:

  cahide hanım. temizlik mi titizlik mi.ile alakalı birsey yazmastım yardımcı olursanız sewinirim

 40. tülay deniz(sessiz dünyam) Says:

  maşaAllah cahidem,prensesin güzel cvp vermiş maşaAllah. ev hanımlarını cahil görenler var maalesef. okuyalım, bilgili ve kültürlü olalım. çalışıp çalışmamak bize düşer. sevgilerimle =)

 41. Toprak Says:

  Cahide ablaam kızının aklını seveyim ben maşaAllah tatlıma 🙂
  O da bir “anasının kızı” maşaAllah maşaAllah. Bizlerin yerine öpücük yağmuruna tut onu, ay çok hoşuma gitti örgütlemiş he arkadaşlarını 😀 canııım…

 42. zahide Says:

  Cahide abla, mini köstebek pasta hakkında bir şey soracağım cevaplarsan memnun olurum:) ben yaptım fakat ocaktan aldıktan sonra muhallebisi çok katılaştı çok sert oldu. zorlan sürdüm kekin üstüne. kekle hiç “özleşmedi”. kekin üstünden elimle ayıracak derecede pelte pelte oldu.ve kuru oldu pasta. ne yapmalıyım? ayrıca krem şantiyle yapsam olur mu acaba?

 43. sema Says:

  Cahide ablama katiliyorum her yazisi bir baska guzel calisan annelerin cocuklari mutsuz bencede basi bos kaliyorlar ben cocugumu anasinifina giderken bile kixamiyorum simdiki cocuklar cogu zamanlari annesiz babasiz buyuyorlar bizim annelerimiz biz okuldan gelince evde sicacik yemek ocakta ohhhhhh simdi oylemi anne evde olmuyor cocularda oyun internet basinda onlari daha cok seviyorlar

  • Canan Says:

   Kusura bakmayın sema hanım yazınızın sonuna gelemeden başını okur okumaz cevap yazma ihtiyacı hissettim. Her çalışan bayan, her işin çalışma şartları aynı değildir. Benim annem çalışan bir bayandı, hayatta tanıdığım en donanımlı insandı. Hem çalıştı, hem bize eğitim verdi hem de hiçbir yemeğim atlanmadan geçirdim çocukluğumu. Çocukken de farkederdim, yaş alınca daha iyi görüyor insan. Annesi çalışmayan ev hanımı olan arkadaşlarımın evleri bizim ev kadar yuva kokmuyor bizim ev kadar sıcak olmuyordu. Hiç eksikliğini hissetmedim annemin Allah razı olsun. Kendisi yetim büyümüş, annesi ona bakabilmek için gurbetlerde çalışmış anasız kalmış. Anasızlığı da babasızlığı da çok iyi bildiğinden annem her şeyim oldu benim. Etrafımdaki hiçbir anne ev dışında bir işi olmamasına rağmen, benim annemin yaptığı kadar fedakar olamadı benim sülalemde. O yüzden genellerken kıstaslarınızı iyi belirtin de yazın. Evde çalışan bayanlar cahil olarak görülünce, cahil olmayan ev hanımları kırılıyor da, evini işini ihmal etmeyen çalışan bayanlar çocukları mutsuz deyince alınmıyor mu?
   Empati yapmanızı tavsiye ediyorum. Genellemeler sizin kalbinizi kırıyorsa, kusura bakmayın siz de genellemeyeceksiniz. Dua ile..

   • beyhan Says:

    Canan hanım yazınızdan dolayı sizi tebrik ederim duygularımızı çok güzel dile getirmişsiniz, sağolun selamlar…

   • Lili Says:

    Teşekkürler Canan hanım, yazınız benim duygularımı da dile getirmil

  • beyhan Says:

   SEMA HANIM, bende sırf gezmelere rahat gidebilmek için çocuğunu kreşe gönderen ev hanımları tanıyorum. Mühim olan kaliteli zaman, zamanın nasıl değerlendirildiğidir.

 44. meliha Says:

  Yorumları okudum da, pek iyi izlenim bırakmamış bu yazı… Çalışan bayanlardan oluşan büyük bir çoğunluk var takipçiniz olan, benim gibi… Her ne kadar çalışmayan anneyi yüceltmekse niyetiniz, bunu çalışan anneyi eleştirerek ele almışınız. Yani burdan öyle görünüyor. Rabbime çok şükür iyi bir üniversitede okudum, iyi bir mevkide başörtümle işimi icra ediyorum. Namazlarımı evimde değil arşivde kılıyorum. Akşam eve eşimle birlikte gidiyoruz. Yorulmuyorum, çünkü yardımcı bir eşim var. Eskinin babaları gibi değil pek… Evlada gelince, Yavruma vereceğim en iyi hayat, benim tecrübe ettiğim hayattır. Siz 20 yıl sonra evladınızı evinde oturtup, yemek yaptırıp, eş ve çocuk yolu gözettiremezsiniz. Değişen zamanın şartları ile islamiyeti bütünleştirmek zor ve çetin olan… Evinde oturup herkes dini vazifelerini kolayca yerine getirebilir… Ulaşacağınız insan sayısı sınırlıdır bi kere. Ufku geniş, yolu geniş annelerden olmayı rabbim nasip etsin. Hem aileme, hem evladıma hem de ülkeme faydalı olan kullardan olmak temennisi ile…

 45. 42konya Says:

  cahide hanım burada hem evde çalışan kadınlar ve hemde dışarıda çalışmak zorunda kadınlarlardan bahsetmek istiyor galiba ne yi tartışıyorsunuzki ” EVDE VE DIŞARIDA YORULAN VE KIYMETİ BİLİNMEYEN BAYANLAR DEĞİLMİ” lütfen

 46. sufi Says:

  Ben iyi bir konumda ve tesettürlü olarak çalışıyorum. Evde yarım gün gelen bir yardımcım olmasına rağmen bir çok şeyi iyi yapmak adına çok yorgunum. Benim üç çocuğum var. Oğlum otizmli. Aldığım maaş onun eğitimine gidiyor. Otizmli çocuklara yönelik spor, eğitim her türlü etkinliği bulmak hem zor, hem dört katı rakamlarda. Allah hepimizi bir şekilde imtihan ediyor. Ev hanımlığı muhakkak ki ağır işçilik. Çalışmıyor denmesi garabet tabii. Bu vesile ile ziyaretçilerinizden oğlum gibi özel çocuklara ve ailelerine dua etmelerini talep ediyorum. Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun.

 47. bersela Says:

  Selamun aleykum ablacim cok guzel cok anlamli bir yazi olmus yuregine saglik.Boylece cocuklari etkilemek isteyen modern bayanlara guzel bir cevap olmus Allah razi olsun.

 48. htc Says:

  cahide hanım,
  3 yaşında bir çocuk annesi bir bayanım.Çocuktan önce çalışıyor idim sonra bıraktım. Şimdilerde ise tekrar çalışmaya başlamayı düşünüyorum Sebebi ise çook farklı bu konuda arkadaşlardan ve sizlerden tavsiye bekliyorum çalışmayı isteme sebebim maalesef eşimin ailesi. Sürekli bizdeler yanlış anlaşılmasın misafiri severim Allahın emanetidir bizlere ama burada durum çok farklı ayrı şehirlerde yaşıyorlar ve sürekli bize gelip kalmak istiyorlar gelenler eşimin annesi babası ve kardeşleri evde islam dışı bir durum oluşuyor malum evler çok büyük değil islami mahremiyete dikkat edemiyorum. onlar zaten etmiyor. konuşmaları sürekli giybet ve seviyesiz espriler şeklinde ilerliyor. Çocuğu özledik diye geliyorlar ama çocukla ilgilenmiyorlar eşime sürekli yengeleri el şakaları yapıyor eşimi kıskanıyorum eşimde onlardan destek alarak maalesef onların yanında beni eziyor aşağılıyor. Gelmesin diyemiyorum ama eşime ben senin annenden yiğenlerinden kıskanmıyorum dikkat et diyorum değişen bir şey olmuyor. sırf bu yüzden tekrar çalışma hayatına başlamayı düşünüyorum gerçekten çok bunaldım.

 49. abdullah'ın annesi Says:

  es-selamu aleykum cahide abla yaklaşık 6 aydır seni buldum ve devamlı takip ediyorum her yazını didik didik ederek okuyorum =) Gel gelelim su zamana kadar yorum birakmaya çekindim.. bu yazın tam da yaralarımıza basar nitelikte annelikten daha meşakkatli bir meslek yok bu mesleği yapabilmek her hanımın işi değil böyle alçaltıcı sorulara malesef maruz kalıyoruz ama başımızı tağutlara eğdirtmeyiz Kur’ani bir hayat yolunda her daim alnımız açık… Rabbim muvahhidler yetiştirmeyi nasib etsin.. amin

 50. özlem Says:

  daha önceki yazılarınızda katıldığım katılmadığım konular oluyordu ama bu yazınıza gerçekten sessiz kalamadım. Kadınlar çalışmamalı gibi bir fikir var sanırım yazının altında. Bu bana gerçekten merak ettiriyor yarın bir gün kızınız büyüdüğünde çalışmamasını hatta bir üniversite okumamasını mı isteyeceksiniz. Yani evinde oturup allah hayırlısını çıkarsın iyi bir kocası olsun ona baksın mı diyeceksiniz. Annem babam beni okutmak için çok uğraştı çok çabaladı şimdi eşim ne kadar iyi olursa olsun çalışacağım. Allah sağlık verdiği imkan verdiği sürece hem evime hem eşime destek olacağım doğrusunun da bu olduğunu düşünüyorum. Bu demek değil ki okuyamayan ya da çalışamayan kadınlar acizdir. ASLA..Öyle ev hanımları tanıdım ki çoğu meslektaşımdan daha donanımlı. Ama kızlar okumalı kadınlar çalışmalı ben buna inanıyorum..

 51. huri Says:

  toprak hanım basınızı elınızdekı ısten kaldırıp bızlere de bir selam verseniz pek bir güzel olur hanı 🙂 🙂

 52. Sevcan Çvn Says:

  Çalışan kadınları pervasız eleştirenlere sesleniyorum, sizinde kız evladınız olduğunda okuyup, iş hayatına girdiğinde de böyle düşünebilecekmisiniz çok merak ediyorum? Rabbim hepsine hayırlı ömürler versin!.. Peygamber Efendimizin (S.A.V.) bir hadisini örnek vermek istiyorum- “Kınamayınız, kınadığınız şey başınıza gelmedikçe öLmezsiniz.” (Tirmizi:Kıyamet/53)- Şu komik olan duruma bakın bu çağda, bu medeniyette bayanlar arasında çalışan kadını ve ev hanımını tartışır olduk. Rabbim içimize fitne fesatları sokma ya Rabbim. Hanımlar bu devirde kadın kadına destek vereceğine şu olanlara şaşırıyorum gerçekten. 5 erkek bir araya gelse dost olur 5 kadın bir araya gelse çeneleri yüzünden düşman olurlar. Cahide Abla kusura bakma ama yukarıdaki yazı da çalışan bayanlara karşı yazılmış bir yazı gibi.. ev hanımlarına sözümüz yok elbette bizimde annemiz ev hanımı ama ev hanımlarını överken çalışan kadınları niye yerdiniz?. hepimiz arı, namusu, evladı için çalışıyoruz tabii ki ama bu yazıyla kadınlar arasında ayrımcılık oluşturuldu. çalışan kadın- ev hanımı gibi…sınıflandırma çok yanlış…

  • Cahide Says:

   Eleştirmekte o kadar ileri gidiyorsunuz ki, neredeyse “çalışan kadınlara namussuz dedin” diyeceksiniz! El insaf !!

   • Belgin Says:

    Ah Cahidem herkes istediği gibi yorumluyor,üzme tatlı canını.Kızına da MaşaAllah helal olsun.
    Kadının çalışması durumunda ortaya çıkan boşluklar – Nureddin Yıldız hoca, bakın neler demiş:
    Her çalışan kadın gözü doymamış erkek demektir.Ya evlenmeyi erteleyerek erkeklerin evlilik sürecini baltalıyor ya da evli olduğu halde yorgunluğu ve vakit darlığı nedeniyle,erkeği ile olan ilişkisinde kadınlığı arızalıdır.O yüzden erkeğin gözü açtır.O evinde erkeğini eksik bırakıyor,erkeği de işyerindeki başka kadına tasallut ediyor.Böylece fuhuşa hazırlık sürecine destek oluyor.
    Çalışan kadın doğurmayan ya da az doğuran kadındır!Yine ümmetim zarar etti.Benim ümmetim kimlik açısından zarara uğruyorsa,iffeti açısından sıkıntı oluşuyorsa,ümmet nüfus sayısı azalıyorsa,bunu kim yaptıysa cinayet işlemiş demektir!!!
    Kaybedilen 3 şey:
    1)Kadınlık merhameti,iffeti,ahlâkı,kadınlık duygusallığı yüzünden kimlik kaybı oluyor.
    2)İffet açısından sıkıntıya giriyor(kadınların çalıştığı yerdeki,gel git servisteki sıkıntılar).Evde kadınına doymadığı için,gözü aç dolaşan evli erkekler;dolayısıyla internet bataklığına yuvarlanmış çoluk çocuk sahibi erkekler çıkıyor.
    3)İki çocukla yetinmiş milyonlarca müslüman kadın çıkıyor ortaya.O 2 çocuğu da ya kreşe ya şuraya buraya veriyor.Müslüman hanımefendilerde müthiş bir savunma taktiği çıkıyor;anne okuluna verdik ben öğretemezdim,Yasin suresini bile öüretmişler.Dünyadaki herhangibir bilgi Kur’an bilgisi de dahil olmak üzere,annenin verdiği şefkat ve merhametin yerini alabilir mi???Ama bir anne evde olduğu halde çocuklarından bir tanesini 2.hocanın desteği ile Kur’an öğretiyorsa olur.
    8 saat çalışan bir kadının 2 saat dinlenmesi gerekir.Hani ayetlerde hadislerde bahsedilen eşini tebessümle karşılayan bir kadın olamaz.Yemek yapmasa bile fukahanın ihtilafı var.ama yataktan doymadan kalkmış bir erkeğin katilidir o kadın.
    Kadınların diploma,çalışma,iş sahibi olma isteği de çoğaldı,evlendikleri halde bir daha evlenmek isteyen,ikinci hanım sahibi olmak isteyen erkeklerin de sayısı çoğaldı.
    Sonuç olarak kadının çalışması 2 şeyi net çiziyor:
    1)Şeriat kadın çalışmasın demiyor.Helal haram dairesi çerçevesinde
    2)Kadın çalışırsa,çalışmasının doğurduğu boşlukların faturası var:Ahlâkı,mumin kadın kimliğini,iffet sorunumuzu,nesil yetiştirme sorunumuzu zedeliyorsa işyerini kapattık demektir!!!!

    • Emine Says:

     Şu söylenilenleri anlamadığımız için bu noktadayız zaten Belgin’cim . Bugün olmadı yarın olmayacak demek değil Allah muhafaza buyursun. Ben çalışıyorum eşimin akrabaları ile yakın yerlerde oturuyoruz ister istemez bazen bir kıstas içine giriyorum onların sadece eşleri çalışıyor bakıyorum evler aynı yediğimiz içtiğimiz şeyler aynı çocuklarımızı aynı özenle giydiriyoruz Benden farkları ne biliyor musunuz ? Hepsi birer ilim talebesi elbette onlarda evde yoruluyorlar fakat üst üste binmiş yükler yok üstlerinde . Çocuklarını kendileri karşılıyor kendileri uğurluyor yorgun yada hasta hissettiklerinde uyuyorlar emek veriyorlar ama üç kuruşluk dünya parası için değil eşleri ve evlatları için bunun içindir ki seve seve yapıyorlar .

     Şimdi şunu söylemek istiyorum öncelikle eşi olmayıp helal dairesinde kazananları tenzih ederek .Kadın İslam da rızıkla mükellef kılınmamıştır . Görev ve sorumluluklarımız belli üzerimize tonlarca yük bindirmenin hiç bir anlamı yok rızkımız belli ve gerçekten samimiyetle söylüyorum kazandığımız paranın bereketi yok . Ben kendimi düşünüyorum öyle börekler çörekler yapıp çalışan kadının hayat standardını düşüremem diyorsanız çocuklarınıza ve eşinize, çalışsam da her şeyi yaparım diyorsanız da kendinize yazık ediyorsunuz fazla söze ne hacet orta yolu bulmak size düşer Ben İnşallah hedeflerim doğrultusunda yakın zamanda ÇALIŞAN ev hanımı olmayı planlıyorum artık yeter diyorum ne kendime ne eşime nede çocuklarıma yazık olsun istemiyorum ve ÇALIŞAN tüm ev hanımlarını saygıyla selamlıyorum.

     • Belgin Says:

      Emineciğim Allah razı olsun, ne güzel yazıya dökmüşsün kardeşim.Rabbim güzel yüreğine göre versin,İnşaAllah en kısa zamanda arzuladığın çalışan ev hanımı olma projeni gerçekleştirirsin 😉

     • aspasya11 Says:

      Katılıyorum Eminecim..İnşaallah arzu ettiğin şekilde bir hayatın olur..bende ikinci kızım 3 yaşındayken özel okullardan birinin müdürünün ricası üzerine 1 sene anasınıflarının ingilizce dersine girdim..önceden çocuklarımla hiç acele etmeden sere serpe vakit geçirip o anın tadını çıkarırken o sene, kızlarla birlikteyken aklım yapılacak işlerde oluyordu..bir an önce benimle işleri bitsede mutfağa ya da çamaşıra bulaşığa koşsam diye düşünürdüm..keyiften çok görev olmuştu birliktelik..bir sene de büyük kızıma hamileyken yine özel bir lise de çalıştım..çocuklar yokken çalışmak ve ev işleri pek sorun olmuyor bir şekilde halloluyor….ama çocuk olunca herşey çok fark ediyor..Cahidecim bıcırığı benim yerime öpermisin..çok tatlı yaa ..o bizi güldürdü Allah da onu tüm hayatı boyunca hep güldürsün 🙂

 53. Hasret Says:

  Şimdi kardeşlerim ev hanımıyım denilince toplumda sanki aaa ne kadar da geri kalmış gibi bir zihniyet var. Öyle sanılmasaydı git evinde otur diye aşağılanır mıydı ? Demek ki eve gir otur demek ev hanımı ol gibi bir hakaret sayılıyor. Tıpkı elinin hamuruyla erkek işine karışma denilen sözler gibi .
  Konu ister çalışan ister evinde iş gören ister özürlü olupta başkasına muhtaç olan bu başkasına sen sen sen öyle misin böyle misin gibi rencide edici kelimeler sarfetmemesi gerekir.
  Bunu tip bakışları konuşmaları şahsımda bile gördüm. Sosyal hayatım yoğun geçer ki tanımayanlar bir yerde çalışıyor musun veya ne mezunusun diye sorduklarında ev hanımıyım ilkokul 5 sınıftan mezunum hayırdır sizde okumuş ve çalışan biriymiş gibi bir izlenim mi bıraktım evet derler kendilerini alamadan . Demem o ki kadın okumasa da okusa da çalışsada çalışmasa da ev hanımı olsada olmasada sonuçta eğer kadın kendini geliştirdiyse bunun karşıdaki insanın onu hiç nir şekilde kınama hakkı veya iğneleyici laf sokuşturmaya hakkı yoktur.
  Fi emanillah !

 54. GÜL ALTUNTAŞ Says:

  Kızımın sınıfında bir arkadaşı vardı.Annesi hemşire babası polis.Kızım onun her gün değişik bir bot giydiğini kendisinin ise kışı aynı botlarla geçirdiğini ve hatta gelecek senede bunları giyeceğini anlatıp benim neden çalışmadığımı sorguluyordu.Aslında mesele çalışan anne çalışmayan anne meselesi değil.Mesele ailesini seven,onlar için çırpınan her halükarda kendini ailesine adamış anneler.Çalışsın yada çalışmasın.Fedakarlığı hep anne yapar.Çalışan arkadaşlarım çok.Ne ağır şartlar altında çocuk yetiştirmeye çalıştıklarını nasıl ezildiklerini ben birebir görüyorum.Eşleri ellerini hiçbir işe sürmezler beyefendiler sanki kral.Hatta çocuk bakıcaya bırakılacak kadın bırakır.Okula bırakılacak kadın götürür.Ne bitmez çilesi vardır çalışan kadınlarımızın.Bakıcı şiddetinden korkarak yüreği titreyerek yavrusunu yabancı birine emanet eder ama aklı hep çocuğundadır.Erkek alacağı sıfır arabayı,yeni evini,cebindeki paralarını düşündüğü için çocuk aklına bile gelmez.Allah hepimizin yardımcısı olsun ve herkese hayırlı kapılar açsın.

 55. fatma Says:

  cahide abla bens seni uzun zamandır takip ediyorum.. evde çalışıyorum.. kadınların çalışmasıyla neden bu kadar uğraşıyorsunuz? müslüman bir kadın şartlar müsait olduğu sürece çalışmasında ne gariblik var anlamış değilim.. Hz. Hatice çalışmadımı.. kervanları yönetmedi? lütfen bakış açınızı değiştirin

  • isimsiz Says:

   Cahide hanım kadının çalışmasına değil, çalışacağım diye idealleri uğruna çocuğunu ve dinini kurban edenlere karşı, ev hanımlarının cahil çalışan bayanları bilgin gibi gösterilmesine karşı Fatma Hanım. Gayet donanımlı bir ev hanımı olarak bunları söylemeye hakkı var diye düşünüyorum.

 56. isimsiz Says:

  Çalışsın veya çalışmasın insanın kendini geliştirmesi tamamen kendi elinde. Nice çalışan hanımlar, yüksek lisans doktora yapmış iş yerinde belli bir mevkiye gelmiş hanımlar var, dünyadan bir haber. Ne islami bilgisi var ne genel kültür evleri evden başka her şeye benziyor. Nice ev hanımları var, gün gün gezip dedikodu yapmaktan bitap düşmüş, gezmekten kendini evine zor atmış yemeğini alelacele ya yapmış ya yetiştirememiş kahvaltı sofrası kurmuş, öğlenlere kadar uyumaktan gözleri şişmiş evleri dağınıklıktan pislikten geçirmiyor. Bunların yanında da öyle ev hanımları var ki sabah namazını kılmış, yatmamış oturmuş ibadetini yapmış temizliğini yapmış kocasına çocuklarına kahvaltısını ettirmiş işe yollamış, huzurlu bir eve sahip. Öyle çalışan hanımlar da var ne işini ne çocuğunu ne kocasını ne evini ihmal etmiş her şeyi dört dörtlük.

  Kadınları çalışmalarına ya da çalışmamalarına göre değerlendirmek çok acımasızca çünkü insanın giydiği kıyafet sahip olduğu statü vs vs insan yapmıyor, ne kadar çabaladıysa o kadar itibar değer kazanıyor, belki de kazanamıyor ama kazadırılmalı.

  Benim bir annem var, öğretmen. Hayatım boyunca ne bana karşı ne de evimize karşı ilgisizliğini hissettim. Her sabah mutlaka kahvaltımızı hazırlardı dört dörtlük. Akşam 3 çeşit yemeğimiz(geçiştirme değil özenle hazırlanmış yemek gibi yemek) muhakkak olurdu. Evimizden tatlı eksik olmaz biri bitmeye yakın hemen yenisi yapardı annem. Salçamızı tarhanamızı turşumuzu hatta bazen zeytinimizi bile kendisi yapardı. Evimizi asla dağınık asla pis bulan olmamıştır. Bizi nasıl yetiştireceğine dair çok okudu psikolojimizi bozmadan her eğitimi vermeye çalıştı. O kadar bilinçli annelik yaptı ki bize.

  Bir de benim bir tanıdığım ev hanımı. Bomboş bir hayat geçirmiş. En büyük evim daha güzel olsun kıyafetlerim daha güzel olsun olmuş. Öğlenlere kadar yatmış uyumuş. Bir süre sonra psikolojisi çökmüş. Şimdi durumu daha da vahim. Geceleri sabaha kadar oturuyor, sonra ikindiye kadar uyuyor. Evini pislik götürüyor, canı isterse yemek yapıyor istemezse bütün gün oturuyor yemek bile yapmıyor. Bir de ev hanımı halamlar yengemler var ki, çat kapı git mutfaklarına sokmazlar çünkü girilecek gibi değildir gelen giden olmaz diye toplanmamıştır. Dağınıklıktan oturacak yer zor bulursunuz. Akşam yemekleri çoğu zaman menemenle geçiştirilir. Çocukları yetiştirirken çok da hatalar yaptılar öyle hatalar yaptılar ki çocuklarını İslamdan uzaklaştırdılar.

  Bir de Cahide hanım ve annesi gibi tanıdığım bir ev hanımı var ki, evlerinde dört dörtlük kadınlığını yapar, ibadetlerini eder, sürekli kendilerini geliştirmek için çabalar. Konuştuğunuz zaman ne kadar dolu bir insan olduğunu anlarsınız.

  Ve son olarak bir de tanıdığım çalışan bir bayan var. Çocukları ilgisizlikten bunalmış annelerini günde 3-5 saat anca görüyor. Evinde yemek bile pişmiyor ya annesi getiriyor ya da geçiştiriliyor. Evini temizlemeye vakit bulamıyor, parasına kıyamıyor bir günlük tatilinde temizlik yapmak için çırpınıyor.

  Bunları tek tek gerçek kişilerin üzerinden en ana hatlarıyla anlattım ki kimse kimseyi sınıflandırmasın. Annelik yapmak ya da evinin hanımı olmak kişinin tamamen kendisinde biten bir şey. Annem gibi bir anneye sahip olduğum için Rabbime şükrediyorum. Şimdi ben de her şeyimde onu örnek alıyor öyle yaşamaya çabalıyorum. Eğer bir gün çocuğum olursa annemden başka kimseye bırakmaya güvenemem bir kaç saat için dahi olsa… Velhasıl kelam yayınlanır mı yayınlanmaz mı, sonuna kadar okunur mu okunmaz mı bilmem ama sayın bayanlar, ister çalışıyor olun ister ev hanımı olun tüm bunları bir kenara bırakın. Kimin sizi nasıl gördüğünü de bir kenara bırakın. Çocuklarınızı ve evinizi ihmal etmeyin, okuyun dinleyin kendinizi geliştirin… Allah hepimizin yardımcısı olsun, dua ile…

 57. eylül79 Says:

  Ah Sevcan hanım 2.den sonra görcem sizi tek çocuk oyuncak çünkü. bende çalışan biriyim ama biraz farklı benim çalışmam. önceden mesaili çalışıyordum. çocuğuma vakit ayıramadığımdan kızım tam 2 yaşındayken işi bıraktım. hayatımın en doğru ama geç kalan bir kararı. işi bıraktıktan sonra anladım farkı. siz şu an havuzun içindesiniz farkında değilsiniz. 2. çocuk olunca yorulmalar başlar. evet çevrede ben işi bırakırkende aynen tepki şuydu o kadar okudun ev hanımımı olcan? ev hanımı olmak içinmi okudun? kendi annem bile hala tepkisi öyledir. o zihniyette yetişti çünkü. işten ayrılınca anladım nerdeyse insanlıktan çıkıyormuşum kendi evini geç ne ölüm, ne doğum, ne bir cemiyet 2 insan yüzü göremiyorsun. Sıla-i rahim desen öyle. bazi şeyleri kabul etmek lazım zor gelsede…

 58. TUĞBA Says:

  Selamun Aleyküm , sizi çok severek takip ediyorum ama bir konuda yarışıyoruz, kadının çalışması veya çalışmaması bu kişinin insifiyatinde olan birşey, kimin ne yaşadığını , neden çalıştığını bilemeyiz değil mi ? herkesin hayattaki yolculuğu farklı, insanların tercihleri konusunda bu şekilde ahkam keser vari konuşmayı ben bir mümine yakıştıramıyorum… İnsanların tercihlerini eleştirmek de neyin nesi, sen çalışmazsın diğeri çalışır, bu, bu kadar basittir, yok çalışan kadın aciz yok çalışmayan aciz, bence bırakalım bu eleştirme işini, herkes kendi yolculuğuna baksın….Selametle….

 59. Zeynep Says:

  Bu yazıda çalışan hanımlara bir düşmanlık yok.
  Tam aksi yıllardır biz ev hanımlarına yapılan düşmanlığın çocuk zihni ile eleştirisi var.
  Benim çevremde tesettürlü bayanların çoğu çalışıyor.Benimle yakınlık kuranlar çalışmadığımı öğrendiklerinde hayret ediyorlar.:)
  Ben burada çalışan bayanların stresli asık yüzlerine ve koşa koşa yaşadıklarına şahidim.Benden on yaş küçükler benden fazla yıpranıp çabuk çöküyorlar.
  Konuyu irdelediğinde hemen hemen hepsinde aynı üzücü hikaye:eşlerin sorumsuzluğu..ve annelerin erkek evlatlarını kayırıp sorumluluk vermemeleri..geçen genç bir bayan 14 yaşındaki playstation bağımlısı kardeşini annesine şikayet ettiğinde annesinin cevabı şu olmuş..”ne yapalım belki ilerde eli ekmek tutan bir karısı olurda oğluma bakar”…zihniyete bakarmısınız..???

  Artık herşey menfaat üzere evliliklerde öyle.Kimse kimseye bedavadan kıymet vermiyor.Maaşın varsa kıymetlisin.

  Birde bulunduğum yerdeki ev hanımlarından bahs edeyim..
  Sabah çocukları okula bırakır bırakmaz kahvaltıya filana,öğlen çayına buna aman o doğum yaptı e diğeri taşınmıştı evine gidilmeli ha birde komşuluk hakkı vs vs
  Onları izlerken başım dönüyor..: ?
  Saat 15.00 de (buradaki ilkokul bitiş saati) çocukları ile birlikte eve giriyorlar vallahi hayret ediyorum nasıl yetiştiriyorlar yemeği temizliği anlamıyorum.İnsanın kendisine de mi saygısı yok? Çılgınca ev gezmelerine adapte olan ev hanımlarına ne desem boş illaki bahaneleri hazır.

  Buyrun kararı siz verin..

  Ha bu arada Cahidem kızına da maşAllah cevabına bayıldım 🙂 eh ne de olsa anasının kızı..çok öpüyorum canım..

 60. nurcan Says:

  selamün aleyküm
  gelecek korkumuz oldugu sürece disarida calisan Hanimlar hep olucak
  rızkı allah verir biz nekadar calissakda ne fazlasi ne eksigi elimize gecer.
  evet evdeki kadinlarda calisiyor katiliyorum cahide ablama konu farkli yöne cekiliyor.ev hanimi olmak disarida calismakdan daha zor allah affetsin önceleri bekarken bende calisdim evle alakam olmazdi ne pisecek ne yapilacak ama evlenince anladimki ev hanimligi daha zor ev es cosuklar onlara verilen terbiye yalnis yapilan bir davranis söz cocuga yalnis örnek oluyor insan daha düsünüp seciyor sözlerini arkadaslarini gidip geldigi kisileri cocuklara kötü örnek olmasinlar diye vsvs.
  allaha emanet ol

 61. 2 çocuk annesi çalışan kadın Says:

  Dışarıda çalışmayan anneler de tabii ki çok değerlidir ve geleceği şekillendirecek olan bugünün çocuklarını yetiştirmek en önemli iştir.Gelgelelim hayat şartları ve toplumsal yapı hersey gibi değişmektedir ve bu da artık kadınların çalışmasını gerekli kılmıştır. Burada ekonomik gerekliliklerden dem vurmayacagım çünkü hepimiz biliyoruz o kısmı;sadece kendi hayatımdan örnek verecegim. Sadakat sevgi ve saygıyla baglı oldugum eşim beni iki çocugumla bırakıp bir Rus bayanla tüm mal varlıgımızı da alarak kaçtı. Eger ben meslek sahibi biri olmasaydım halim sefillik olurdu .Benim başıma gelenler çok yaygın ve aile yapısında özellikle erkeklerde bir karakter çürümesi var. Bence kadınların okuması ve kendilerini geçindirmesi çok önemli lutfen nostaljik dusuncelerle bunun önünū tikamayalim! Rahmetli Anne Babama beni okuttukları icin minnettarım.

 62. seda Says:

  ben de öğretmenim cahide abla daha çocuğum yok ama o kadar bunalıyorum ki işle ev arasında bu eşim e de yansıyor tabi ben evde olduğum günler herşey mükemmmel ama çalıştığım zamanlar ikimize de zehir oluyor iki gündür evdeyim kar tatili ohhh evim mis gibi yemeklerim pişiyor güveç yaptım :DD akşamda eşimle güzel sohbet keyifff..

 63. Ayse Says:

  Uzman tip doktoruyum, evlenip yurtdisina gittim, ev hanimi oldum. 3 cocugum var elh. Her gun sukrediyorum evde oldugum icin. Ibadetlerimi yapabiliyorum elh. Hem maddi hem de manevi olarak diger ailelerden daha iyi durumda olduk cok sukur. Siz dogru yolda olunca yardim geliyor kesinlikle. Simdi daha iyi anlayabiliyorum yillar gecince. Cocuklarimin psikolojisi cok saglam elh. 2 yil once sizin bir yazinizi okuyup oruc tutmustum AROlsun. Guzel yazilarinizin devamini bekliyoruz. Tesekkurler.

 64. huri Says:

  yenı doğum yapmış tanıdığım dertlenıyordu…yoruldum bıktım.esımle gecınemıyorum.cok az para kazandığım zamanlarda bıle kocamın gözünde bundan daha kıymetlıydım………
  aman rabbım ne zavallı bır kadın……..parayla kıymetı olculen bır kadın…..
  parayla gelen enanıyet ne evlat bıraktı ortada ne evlılık

 65. fazilet Says:

  selamun aleyküm cahide abla bende ilk kızıma hamileyken çalışmayaı bıraktım ve onlar büyümeden başlamam dedim şimdi bakıyorum çocuğun her an anneye ihtiyacı var yaşı3-5-7 ne olursa olsun ben bi gözümden diğerine güvenemiyorum başkasına nasıl baktırırım yada bi başlarına nasıl bırkaırım ortam bu kadar kötüiken deyip asla başlammak üzere bırakdım
  bence çalışan kadın olmamalı okadar çok gördümki eve gelip yorgunluktan çocuğuna tahammül edemeyen her sabah 7de kayınvalidesine götüren çocuğa tam bi eziyet neyse mevlam hepimizin sonunu hayır etsin cahide abla bi sorum olacak ben yoğurt mayaladım tutmadı ertesi gün sıcak suya oturtum birkaşık yoğurt ekledim bu seferde sarı suyu üste yoğurdu alta indi arkadaş biraz beklet ekşisin çökelek yaparsın dedi 3 gündür bekliyo çökelek olurmu ondan olursa nasıl yapmalıyım cevap yazarsan çok sevinirim ziyan olmasını istemem Allaha emanet ol abla hayırlı günler.

 66. GÜLTEN KOYUN ÜSTÜN Says:

  Çevremde o kadar çok para hırsıyla değil geçim sıkıntısıyla çalışmak zorunda olan kadınlar var ki size karşı olduğumdan değil yanlış anlamayın olaya birde bu açıdan bakmanızı isterim onları bu tercihe iten sadece eşleri eşleri çalışıp para kazanmak evini geçindirmek gibi bir dertleri olmayınca mecbur kalıp çocuklarının geçimini sağlamakta yine annelere düşüyor her kesimden insan tanımak lazım inanın sizin dediklerinizi imkanları olsa bir saniye bile kaybetmeden kabul edecek bir çok kadın hasretle yorgunlukla beklemekte ALLAH HEPSİNİN YARDIMCISI OLSUN AMİN RABBİM dilimize gönlümüze aklımıza fikrimize zikrimize kabul edeceği hayırlı dualar nasip ve ilham etsin AMİN herkese hayırlı günler

  • Cahide Says:

   Değerli kardeşim, bu yazı dışarıda çalışan anneleri rencide etmek için değil, evinde çalışan anneleri taltif etmek için yazıldı…

   • huri Says:

    abla geldık aynı ıstasyona 🙂

   • nesrin Says:

    siz evinde çalışan anneleri;hem dışarıda çalışan dolayısıyla hem de evinde çalışan kadınları değersiz ,çocuk yetiştiremez diyerek mi taltif ediyorsunuz.

    • Cahide Says:

     Hıhh afferin sana! Tam olarak bunu anlatmak istemiştim !!!

     • suzan Says:

      Ablam! Allah sana sabır versin bunlarla ugraşılmaz 😕

     • Selda K. Says:

      Cahide Hanım,ev hanımı olmakla her şey düzeliyor mu sanıyorsunuz?ev hanımı olup da saatlerini tv başında uygunsuz programlarla ya da ev ev gezerek dedikodunun dibine vurarak olacaksa ev hanımlığı olmasın.evet hem çalışıp hem evle ilgilenmek zor ama her ev hanımı da çocuğunu iyi yetiştirip iyi bir eş olamıyor maalesef.biraz bu konunun üzerinde durun isterseniz.mesele çalışmak ya da çalışmamakla bitmiyor.

      • gülay orhan Says:

       Allah’ım kriiiizzzzzzzzz . Ya Allah aşkına okuduğunuzu iyi tahlil edin . Şartlar uygun değilse maddi imkanın da varsa çalışıp çoluk çocuğu perişan ettirmeyin. Haaa çalışmaya mecbur olan kardeşlerimiz var onlar müstesna . Onlara da naçizane tavsiyem iyi bir komşu , çocuklarını emanet edebileceği düzgün birilerine emanet ederek çalışsınlar .

   • leyla Says:

    İyiniyetli de olsa calisan hanimlara buyuk haksizlik.universite mezunu olup da calismayan kadin buna ihtiyac duymadigi icindir.daha iyi sartlar icin,cocuklarin gelecegi icin calisiyoruz.calisan hanimlar hem iste hem de evde mesaideler.herseyimiz daha programli.cunku sonraya birakma luksumuz yok calismayanlara gore.ayrica esle ya da cocukla kac saat birarada oldugumuz degil o zamani nasil ve ne kadar etkin ve dolu gecirdigimiz onemli olan.

   • Hlooog Says:

    Evinde çalışan anneleri taltif ederken çalışan anneleri yeriyorsunuz ve buna hiçbir hakkınız yokken ev hanımı simarikligi bu üretmeden tüketmeyi biliyorsunuz sadece

 67. s.akdogan Says:

  Merhaba ;
  Ben bu sayfanın sessiz takipçilerindenim. Bugün sesimin çıkma sebebi ise bu yazı…Bu sayfada okuduğum her şeyine kesinlikle katılıyorum dediğim ilk yazı.Ben de çalışan bir anneyim.Çocuğumu babasız büyütüyorum.Ve çocuğumun ve kendimin geçimini sağlayabilmek için çalışmak zorundayım.Kızım şimdi 12 yaşında,en tehlikeli çağlarının başında yani.Anneciğimin desteğiyle onu bu yaşa kadar getirdim hamd olsun. Çalışan ve “kendi ayakları üzerinde duran bir kadın” olarak sizlere samimiyetle söylerim ki keşke geçimimi sağlayacak sabit bir gelirim olsaydı da ben yuvamda çocuğumun başında olabilseydim. Keşke yavrum okuldan geldiğinde ben karşılayabilseydim. Keşke her veli toplantısına gidebilseydim, keşke yaz tatilleri için uzun uzun planlar yapabilseydim kızımla…Keşke okuma bayramına annemle birlikte gidebilseydim. Bunları yazarken boğazım düğümlendi,gözlerim doldu.Ben Cahide Hanım veya bazı arkadaşlar gibi tesettürde bir bayan değilim,dinimin gereklerini dört dörtlük yapan bir bayan da değilim. Özellikle bu 1,5-2 senedir dinimin gereklerini artık yerine getirmek için içimde dayanılmaz bir ateş var. Keşke çalışmasaydım herşeye yetişebilseydim…Kimileriniz bunlar bahane değil isteyen insan yetişir diyecek ama yetişilmiyor arkadaşlar olmuyor. Babasız bir çocuk büyütüp, maddi olarak hiç bir desteğiniz yok ise ve zaman zaman sadece anneninizin manevi desteğiyle ayakta duruyorsanız yetişemiyorsunuz bir çok şeye. içinizi okadar çok o pis lanet paranın derdi sarıyor ki gözlerinize perde iniyor resmen. Evde olan bayan arkadaşlar bunun değerini bilsinler. Hayatı sizler yaşıyorsunuz bizler değil emin olun kardeşlerim…Sağlıcakla kalın

  • Cahide Says:

   Tekrar, tekrar, tekrar yazıyorum. Zorunlu olarak çalışan kadınlara asla söz söyleme hakkımız olamaz. Diğerlerine de bir şey söylemeye hakkımız yok. Burada konu çok farklı. Lütfen yanlış anlamayın kardeşim. Siz bir değil, on değil, bin tane yükle yaşamak zorunda kalmışsınız. Kimse kimsenin hayatını ameliyat masasına yatırıp neşterlemeye kalkmasın. Ne dışarıda çalışan kadını, ne evinde çalışan kadını horlamaya rencide etmeye kimsenin hakkı yok.

   Herkesin şartları farklıdır. kimse kimsenin ne yaşadığını, nelere mecbur olduğunu bilemez.Fakat gönül isterdi ki, yiğit gençlerimiz, yiğit erkeklerimiz olsun bizim. İddet müddeti biten dul kadınlar sahipsiz kalmasın. Çocuklarına, kendilerine kol kanat geren; bileği, yüreği sağlam adamların sayısı fazla olsun.

   Allah yardımcın olsun, güç yetiremeyeceğin işlerle seni-bizi imtihan etmesin kardeşim…

   • Hasret Says:

    😔😥😥😥

   • leyla Says:

    Cahıde hanım yazınızı okudum ama bır kere kadının çalışması yarınını güvenceye alması şart dıyorum..Ben evlendığımde hamıle kalınca memuriyetimi mesleğimi bıraktım .3 çocuk doğurdum ve kendım butyuttum..ama evde eşimle beraber ek işler yaptık.kesin hesaplarla uğraştım.çocuklarıma dıktim ördüm hep kendım yaptım.eşım hayırsız çıktı sülalesine bverdı devamlı onları besledı evıne sahıp çıkmadı..28 sene zor dayandım ve sonunda hasta oldum.o da bırakıp gitti hemde beddualar ederek bende boşadım.annesıne aılesıne kul kole hizmetçi oldum..hepsi boşmui.Eğer babamdan maaş bağlanmasaydı ben nasıl ge.onecektım.Çocuklar bakardı da onlara yük olacaktım.Ve ben çocuklarıma kendı ayaklarının üstünde durmalarını hep söyledım.kımseye güven yok.Siz evde sınız ama bu bloğu açıp para kazanıyorsunuz.Hayatta kımse kımseye muhtaç olmasın..Çalışan anne yoruluyor ama güvencesi elınde oluyor.Hele kı erkeklere hiç güven yok.sız o durumda değilsiniz diye başka çalışan annelere kızmayın..Ayrılınca veya eşı ölünce ne olacak..

    • Cahide Says:

     Yarınları güvence altına alan biz miyiz kardeşim? Aaahh ah! Daha gidilecek çok mesafeler var…

     • leyla Says:

      Yarınları güvence altına tabii ki ALLAH alıyor.inancım sonsuz..ama o sokakta yaşayanlar da dılenenlerde insan..neden kendı geleceklerını garantıuye almamıışlar..hayatta kımseye güven yok.ben bunu tecrübelerımle duyduklarımla söylüyorum.Allah hayırlı ınsanlarla görüştürsün..

   • hacer Says:

    pekiiiiii karısına ve bitane evladına bakmaktan yoksun baba kılığında ki erkekleri ne yapacağız .karısının ve kızının en ufak masrafından haberi olmayan hatta evin giderlerinide karısının üstüne yıkan bide üstüne üstlük kendi masraflarınıda karısından bekleyen bi adamla yaşıyorsanız çalışmaya mecbursunuz.çok hevesli değilim işe gitmek için erkenden kalkmaya,onca yolu tepip işe gitmeye,hayata yetişmek için extra uğraşmaya bu arada kendi sağlığından olmaya.eskiden babaların ve annelerin hayattaki rolü belliydi.bizim evde bu durum tam tersi.evin erkeği bir bayan olarak benim (malesef).kızımın büyümesini uzaktan seyretmenin zorluğunu,sırf kızım babasız büyümesin diye o adama katlanmanın ne olduğunu,iş yerinde yutkuna yutkuna gözlerim yaşlı çalıştığım günleri ben biliyorum.ve evlendiğim o adamı allaha havale ediyorum.rabbim sonsuz adaletiyle muamele etsin….

    • leyla Says:

     Hacer hanım sızı anlıyorum.bende mesleğimi bıraktım elım para görmedı annemın verdıklerını bıle alırdı annemı istemezdı.hayırsız kocayla baş etmek zordur..bende senelerce odunsuz kömürsüz aç tüpsüz yaşadım hep ıdare et..aman çocuklar babalarınla olsun..ama olan bana oldu.çeken bilir.yaşayan bilir..anlıyorum sızı..Davulun sesı uzaktan hoş gelırde ama boş gelır..kadının güvencesı olmayınca mecbur çalışmaya..

   • JÜLİDE Says:

    Cahide hanım bende çalışan bir bayanım ama yazınızda herhangi, rencide edici birşey bulamadım. Tam tersi kızınızın cevabını çok beğendim ve doğru buldum. Cimcimeyi yerime öperseniz sevinirim. Evinde çalışan, dışarıda çalışmaya mecbur kalan tüm arkadaşlara yazıyı birdaha okumalarını tavsiye ederim. Ben yazıda ne benim gibi çalışmaya mecbur olan, nede kızının okumasını isteyen annelere karşı bir cümle bulamadım. Kızlarımızı okutmak meslek sahibi yapmak, dinimizi öğretmekten alı koymasın. Cahide hanım olması gerekeni söylediğiniz için RABBİM sizden razı olsun. Dua edin hepimize nasip olsun inşaALLAH.

    Arkadaşlar yazı ev hanımlığının değerini ve önemini anlatıyor, çalışan bayanları kötülemiyor… Lütfen daha dikkatli okuyalım…
    Dua ile….

   • s.akdogan Says:

    Allah senden ve diğer arkadaşlardan razı olsun Cahide Hanım. Yazdıklarınızla içime su serptiniz. Birbirimizi hiç tanımamamıza rağmen yazdıklarınız bana çok moral verdi. Allah’ın selameti üzerinize olsun kardeşlerim

 68. Gladiola Says:

  Sizin yazilarinizi her gun okuyup cok begeniyorum ama sizi yormamak icin pek yorum yazmiyorum. Her sey icin Allah razi olsun Cahide Abla. Yaziniz cok guzel. Benim iki cocugum var. Bir kizim ve bir oglum var. Ben calisan bir anneyim ve bunun icin cok kotu hissediyorum. Kizim dini bir krese gidiyor ve biraz rahatim. Ama oglum 2 yasinda ve evimde kayinvalidem ve kayinpederimle birakiyorum. onun icin cok endiseleniyorum cunku kayinvalidem ve kayinpederim dindar olmadigi icin sarki, dizi, televizyon seyrettiriyorlar ve benim sevmedigim seyleri yeddiriyorlar. InsAllah ben de bir gun ev hanimi olup cocuklarimi kendim yetistiririm. Lutfen bana dua edin.
  Allah’a emanet olun.

 69. Raziye Says:

  Cahide hanım yazılarınızı sitenizi takip ediyorum.Ama ben de çalışan bir anneyim.bu yazı bende pekte güzel izlenimler bırakmadı.Kendimi kötü hissettim.Siz ki dikkat edersiniz ben bunu yazıyorum ama yanlış anlaşılır mıyım diye.Sanki çalışan anne eksik bir işe yaramaz layıkıyla evlat yetiştiremez gibi hissettim.Belki onu kastetmediniz ama biraz daha hassasiyetli olmanız ricası ile

  • Cahide Says:

   Değerli kardeşim, bu yazı dışarıda çalışan anneleri rencide etmek için değil, evinde çalışan anneleri taltif etmek için yazıldı…

 70. Sade Heceler Says:

  Abla yüreğine sağlık…
  ‘Gün gelir o çocukları dağ gibi dikerim karşınıza, şaşırırsınız!’ Elhamdülillah, Allah doğru yol üzere sabit kılsın ayaklarımızı, yanlışlarımızı görüp düzeltmeyi, Rahman’a has kul olmayı nasip etsin! :))

 71. Sevcan Çvn Says:

  Afedersiniz ama çalışan Anne olarak birkaç söz söyleme gereği hissettim kendimde. Çalışmak hayatın gereklerinden biridir sadece durumdan duruma değişir elbet. çalışmak durumunda olan ve çalışmak durumunda olmayan anneler mevcut hayatımızda. tabii ki bizde isteriz sıcacık yuvamızdan çıkmayalım yavrularımızla vakit geçirelim, bırakın temizlik, çamaşır, ütü vb ev işlerini çocuğumla geçirdiğim her saniye mutluluğun hakikati. bizlere anneliği tattıran önce rabbimize sonra onların varlığına sınırsız şükürler olsun. yukarıda ki konu ile ilgili çalışan kadın ev hanımından üstünmüş gibi lanse edilmiş ama hiçbir zaman ne ben ne de çevremdeki kişilerden edindiğim izlenimlerim böyle değil.. evde olmak daha yorucu.hatta ve hatta ben çoğu izin günümde normal çalışma günümden daha çok yorulduğumu söyleyebilirim. ev hanımlarının işi daha ağır. kendini ev işlerine, çocuğuna ve eşine adamış tüm bayanlara sevgi ve saygılar..

 72. suzan Says:

  Ahh ! benim annem hem çalıştı erkek gibi,hem bizlere ana oldu.ihtiyaç dan dolayı çalıştı anacım hep…:( bilmezmiyim okuldan eve gelirken tek düşündgüm ev işleri yemek olurdu.biz annemize sürpriz yapardık evi temizler yemeği biz yapardık.3.sınıfta başladı benim çorba,bazlama,yemek mönülerim 😦 annem hiç kadın olamadı biz de hiç çocuk olamadık 😦 babam da baba OLMADI tabi 😕 (ha benim annem okuma yazma bilmez)

 73. Esmagngr Says:

  Çalışan anneyim ben; Ev işlerimide aksatmam yavrularımın eşimin yemeğinide. Çalışan anneyim ben; çocuklarıma vakit ayırmasınıda bilirim saatlerce Kur’an okumasınıda. Çalışan anneyim ben, eşimin başına bir şey gelirde hayat ayrı koyarsa bizi; kimseye muhtaç olmadan ayaklarımın üzerinde durmayıda bilirim ben! Kadın çalışmalı, çalışmasada elinde mesleği olmalı. Kayınvalidem 3 çocukla 26 yaşında ortada kaldığında çalışabilseydi herşeyini kaybetmezdi, teyzem eşi onu terkettiğinde çalışabilseydi şuan bu durumda olmazdı. Kanaat etmek gerekşr haklısınız, ama deveyi sağlam kazığa bağlamakta gerekir. Bizlerde isteriz eskisi gibi olsun herşey ama, dediğiniz gibi zaman değişti. bu konuda kadınların çalışma saatlerinin ayarlanması lazım o kadar.
  Kadın çalışınca Psikolojiside düzelir. Herkes sizin gibi aktif değil herkesin el beceriside yok.
  Eleştiri değil yazdıklarım, çocukların beyinlerine işlemek isizn yazdıklarınız haklısınız. Fakat bende içimden gelenleri yazdım.
  Kadın çalışabilmeli, hayat ne getiriyorsa.. emeklilik hakkı doğabilmeli çünkü hayat bu, kime ne getirir n bilinmez. Tevekkül ediyoruz Rabbime şükürler olsun ama, artık devir milletin eline bakarak tevekkül etme zamanı değil. Herkes MAALESEF kendi yağında kavruluyor çoğu zaman. Bizler elimizden geleni yapmaya çalışsak bile..! Saygı ve Sevgilerimle Cahide Hanımcım..

 74. diplomalı.gelin Says:

  Cahide hanım, yazdıklarınızda hiç yanlış bir şey yok fakat eksik var bence tek bir pencereden bakmışsınız. Benim annem de çalışan bir anneydi çok zorluk yaşadım ve hayatımın her anında oradan kaynaklanan sorunlarım oldu. Tabi ki en güzeli annelerin sizin anlattığınız gibi olması. Fakat benim fikrimi değiştiren bir kaç anıyı anlatmak istiyorum. Ben 7. Sınıfa giderken abim ile yengem boşandı yengemin babası yok, annesi abisinin yanında hiçbir maddi gelir yok, ayrıca ben şu işi yaparım diyecek bir vasfı da yok. Biliyorsunuz ki el işi nakış filan yapmakla kira elektrik su ödenemiyor ya da şöyle diyeyim herkesin çevresinde bunları satabileceği durumu biraz da olsa iyi olan insanlar olmuyor. Olsa bile düzenli olmadığı için düzenli kira vs. Ödenemiyor.Ne yapsın kadın bir düğün salonunda gece 11 e kadar bulaşık yıkadı, merdiven sildi… vs sonuç olarak helal para tabi ki bunu da yapacak insanlar gerek. Fakat başımıza ne geleceği hakikaten belli değil. Eskiden anneler kızına terzilik dikiş filan öğretirmiş ki kolunda altın bileziği olsun. Şimdi bu işler malum evde yapılmıyor. Sanayiye döndü herşey. Neyse sonuç itibari ile ben okumayı pek düşünmüyordum annemde pek düşünmüyordu okutmayı ama bu olay bize farklı şeyler düşündürdü durum değişti ve okudum. Farklı bir açıdan bakalım o da şu; şimdi imanlı kızlar okumazsa, ki imansız kadın bizim için erkek hükmünde bunu sizde bilirsiniz. Biz kime gidip iğne yaptıracağız, hangi kadın doğum uzmanına, ebeye gideceğiz? Ve daha bir çok örnek verilebilir. Son olarak da şunu söylemek istiyorum.Yine bizzat başka bir yengem ev hanımı idi fakat çocuk sürekli hazır köfteden hamburger yiyordu. Abim bazen şehir dışında olurdu iş için yengem komşudan 9 da gelirdi… daha neler neler bizzat gözümle gördüğüm şeyleri konuşuyorum. Yani özetle önemli olan çalışmak ya da çalışmamak değil çocukla kaliteli zaman geçirmek ve helal daire çerçevesinde kadının iş hayatında da olması gereken yerler var. Tabi devlet eliyle kadının iş yükü azaltılmalı ki o da yapılacak inşallah.

 75. Hamiyet Says:

  Selamün Aleyküm Cahide hanım yine çok güzel ve beni çok etkileyen konuya temas etmişsiniz 😊 ben Almanya ya aile birleşimi ile geldim benimle gelin gelen genç tanıdık ailelerin gelinleri çalışmaya başladı ben ise etraftaki çocukların yarı Türkçe yarı Almanca konuşmalarını duydukça boyunlarında anahtarlarıyla okula gidip gelen küçücük çocukları gördükçe içim sızlıyordu benim çocuklarım böyle olmamalıydı eve geldiklerinde onlara kapıyı ben açmalıyım okula ben uğurlamalıyım konuşmalarına dikkat edip türkçeyi düzgün bir şekilde öğrenmelerini sağlamalıyım dinimizi kültürümüzü örf ve adetlerimizi öğretmeliyim diye karar verdim etrafımda öğle kişiler vardıki çocuklarım almancayı unutuyor düşüncesiyle izine gitmezlerdi ben bilakis elimden geldiğince gittim hatta senede iki defa gittiğim bile oldu çocuklarım camiye giderlerse okulda notları düşer düşüncesi taşıyıp onları camiye götürmeyen ailelere bile çok rastladım ben okula başlayıncaya kadar çocuklarıma dualarını sureleri ve dini hikayelerle dinimizi anlatmaya çalıştım okulla birlikte camiye başlattım Elhamdülillah çocuklarım her iki eğitiminide aldı tabiki bende yanlarında duacılarıydım 😊 Allah cc cümlemizin çocuklarını doğru yoldan ayırmasın Allahu Teala bizlerinde ihtiyaç olmadıkça fazla para hırsıyla çalışıp çocuklarımızı yalnız bırakmamızı nasip etmesin ben eşime ben çocuklarımın başında oturup onları eğitmek istiyorum çocuklarımı Almanların eğitmesine müsaade edemem ben evdeki harcamalarda tasarruflu olup sana öyle yardımcı olurum dedim oda kabul etti ve senelerdir çocuklarımın başındayım ve çok mutluyum onlarla arkadaş gibiyim benimle her türlü sevinç ve üzüntülerini paylaşıyorlar 😊 sözü çok fazla uzattım hakkınızı helal edin Allah cc emanet olun sevgili kardeşlerim

 76. Meryem Ayşe Says:

  Çok güzel bir yazı olmuş.Bir de “…o kadar okumuşsun neden çalışmayıp evde oturuyorsun…” diyenler için de bir yazı yazarsanız sevinirim.Allaha emanet olun.

  • JÜLİDE Says:

   Aynen katılıyorum kardeşim…
   Cahide hanım gerçekten neden okuyoruz? Sadece çalışmak içinmi? Okumanın amacı bumudur? Zannederim OKUMAK, İLİM, BİLİM ÖĞRENMEK mantığı amacını aşmış çağımızda… İlimli veya Diplomalı Ev hanımı kardeşlerime sorarım, Siz boşunamı okudunuz??? Tabiki hayırrrr, lütfen anlatın, anlatın ki soranlar utansın….

   Bu cümleyi kullanan birisi, affınıza sığınıyorum, gerçekten cahildir…
   Eğer okuduğumuz herşeyi kullansaydık şuan hepimiz saliha ev hanımı olmaya gayret ederdik ve böyle çalışan bayan (zor durumda olan ve mecbur kalanlar hariç) yorumlarına gerek kalmazdı…

   Hakkınızı helal edin inşaALLAH…

 77. emel Says:

  merhaba yazılarınıza bayılıyorum ne kadar içten, bende çalışan bir anneyim ama inanın sizin dediklerinize birebir katılıyorum dilinize yüreğinize sağlık yozlaştırıldık ve sevgisiz çocuklar büyütüyoruz… uyanmak ve uyanık kalmak dileğiyle

 78. elif Says:

  Cahide hanım ben bu konuda tam aksini düşünüyorum.Ev hanımı olan kadınlar değil çalışan kadınlar çok daha aciz…Kendini yıpratmaktan başka bir şey değil ki…Ev hanımlarının yapabildiği temizlik,yemek,en önemlisi çocuk yetiştirmek mesaiden sonraya kalıyor.Yani çok çok sıkıştırılmış bir zamanda yapmaya çalışıyor çalışan kadınlar bütün bunları…Bütün bu işler zaman isterken ve çalışan kadının bu kadar zamanı yokken nasıl dört dörtlük bir anne,eş ya da evinin kadını olabilir ki.Durum böyle olunca hangi çalışan kadın ben ev hanımlarıyla her konuda yarışabilirim diyebilir…

  • Sevcan Çvn Says:

   Elif hanım çalışan bayanlara haksızlık yapıyorsunuz bence. ayrıca acizlikten kastınız nedir? ben çalışan bir bayanım ve O bahsettiğiniz temizlik, yemek, ütü gibi ev işlerini 08:00- 18:00 mesai saatleri sonrasında gayet rahatlıkla ve gerçekten titiz biri olmama rağmen içime sine sine yapıyorum. (titzlikten kastım yanlış anlaşılmasın 3 yaşında 1 oğlum var haliyle oyun oynuyor halıda yada zeminde sürünüyor, birşey düşürse ağzına hemen geri alıverir dahası çok hassas tarafları yani.) Ben kendi ve evladım adına söyleyebilirim ki dört dörtlük bir anneyim. kimse kimsenin anneliğini belirli kıstaslarla ölçemez bu çok hassas bir durumdur lütfen önyargıları bir kenara bırakalım. ne ev hanımları gördüm ne çalışan anneler gördüm ki birbirinden ayrı dünyalar.

   • elif Says:

    Sevcan hanım ben de çalışıyorum.Ben de sizin gibi titiz ve düzenli bir ev hanımıyım aynı zamanda.Acizlikten kastım zaman açısındandi ki yorumumda da bunu belirttim.Bütün işlerinizi bitirip yatağınıza uzandığınızda uyumaya bile halinizin olmadığı olmuyor mu?O yorgunluğu atamadan sabah kalkıp işe gidip tekrar akşam çocuk ev yemek eşle ilgilenmiyor musunuz?Yetemediğiniz yerler olup aciz kaldığınız olmuyor mu?Acizlikten kastım çalışmaktan para kazanmaktan başka bir işe yaramaz anlamında değildi.Yanlış ya da eksik anlaşılma olmasın.Sadece bütün yaptıklarımıza ev hanımları kadar zaman ayıramadığımızı düşünüyorum.Anlatmak istediğim buydu.

   • çocuk Says:

    katılıyorum sevcan hn


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: