kokoshabla deodorant

Kolay Analı Kızlı Köfte Yapımı

بسم الله الرحمن الرحيم

Cennettekiler birbirlerine dönüp :

Derler ki: “Daha önce biz, aile çevremiz içinde bile (ilâhî azaptan) korkardık.”, “Allah da bize lütfetti ve bizi iliklere işleyen cehennem azabından korudu.”, Gerçekten biz bundan önce O’na yalvarıyorduk. Çünkü iyilik eden, esirgeyen ancak O’dur. (Tûr suresi: 25-26-27-28.ayetler)

Selamun aleykum kardeşlerim. Sabah çocuklara Zariyat suresinden okuyayım derken, hızımı alamayıp Tûr suresine kadar  geldim. Kur’an-ı kerimin tarifsiz bir çekiciliği var. Okudukça kapılar açılıyor sanki. Hep bir sonraki kapıyı da açmak istiyorsunuz. Cennetliklerin ve cehennemliklerin konuşmaları  en çok ilgimi çeken kısımlardan. Allah bizlere bütün sınav sorularının cevaplarını vermiş.Yukarıdaki ayetlerde cennetliklerin: “Daha önce biz, aile çevremiz içinde bile (ilâhî azaptan) korkardık.” demelerinden, bizim de  Rabbimizin azabından korkmamız gerektiğini anlıyoruz.

Bazılarının, “Ben Allah’ı severim ama O’ndan korkmam” demeleri, Allah’ı tanımamalarından kaynaklanıyor. Bizim korkumuz zaten Rabbimize olan muhabbetimizden kaynaklanmıyor mu? O’nun rızasını kaybetmek, gazabına duçar olmak  en büyük korkumuz değil mi?

“Gerçekten biz bundan önce O’na yalvarıyorduk.”

Dua etmek, Rabbimizin gazabından Rahmetine sığınmak, O’nu yegane Kudret bilmek, O’na gereğince kulluk etmek, ancak cennete talip olanların işidir… Rabbimiz bizleri o kutlu zümreye dahil eylesin. (Amin

**********************************

KOLAY ANALI KIZLI KÖFTE TARİFİ

En sevdiğim ve yapımında en çok zorlandığım yöresel yemeklerden biri analı kızlı köfteydi. Etin kuru bulgurla beraber yoğrulması epey zaman alan ve yorucu bir iştir. Bizde dışı etsiz içli köftede bulgur  ıslatılır fakat etli olanda ıslatılmazdı. Geçenlerde bir gezi programında, doğuda bir aşçının bu köfteyi yapmasını izledim. Bulguru ıslatarak kullandı.

O gün bu yöntemi denemeye karar verdim. Sonuç mu: Daha az zaman kaybı, dağılmayan köfteler, şekil verirken çabucak kurumayan hamur ve orijinalinden farksız bir lezzet. Yapamıyorum diyen kalmasın 😉

Köftenin yapılışında ayrıntılı resimler çekmiştim. Bu resimden başka hepsi gitmiş. Yanlışlıkla silmişim sanırım 🙁

Kolay Analı Kızlı Köfte Yapımı

Malzemeler

 • 1.5 su bardağı çiğ köftelik sarı bulgur (simit)
 • ıslatmak için:1.5 su bardağı sıcak su
 • 300 gr. yağsız kıyma
 • 2 yemek kaşığı irmik
 • 1 adet yumurta akı
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı tuz

İç malzemesi

 • 2 adet iri boy kuru soğan
 • 4-5 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 200 gr. yağlı kıyma
 • 7-8 dal maydanoz
 • 2 yemek kaşığı ceviz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Yarım çay kaşığı kimyon
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı biber

Haşlama suyu için:

 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 1 yemek kaşığı karışık biber ve domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
 • Tuz

Kolay Analı Kızlı Köftesi Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle içli köftenin içini, ŞURADA olduğu gibi hazırlayın.
 • Bulguru sıcak suyla ıslatıp üstünü kapatın.
 • 1 saat kadar bekledikten sonra, içine kıyma, irmik, yumurta akı, karabiber ve tuzu ekleyip yoğurmaya başlayın.
 • Yoğururken, arada bir elinizi suya batırın. Çok kuru gibiyse biraz su ilave edin.
 • Malzemeler bütünleşmiş ve rahat şekil alabilen bir kıvama gelince, hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alıp yuvarlayın. Parmağınızla orta kısmına bastırıp, çevire çevire açın.
 • İç malzemesinden içine biraz koyup ağzını kapatın. (El alışkanlığı  gerekiyor elbette)
 • Kızları için, kalan hamurdan bilyeden daha küçük parçalar alıp yuvarlayın.
 • Bir tencereye 1 adet soğanı küçük doğrayın. Yağla beraber soteleyin. Salçayı ilave edip karıştırın. Suyu ve tuzu ekleyip kaynamaya bırakın.
 • Kaynayan suya köfteleri ekleyip, ocağın altını en yüksek ayara getirin.
 • Su yeniden kaynamaya başlayınca köftelerin havalanmasını bekleyin. Pişen köfteler hafifçe yukarı doğru kalkar. Piştiğini bu şekilde anlarız.
 • Eğer hemen yenmeyecekse; köfteleri bir kevgirle ayrı bir kaba alalım. Yemeden evvel suyunu kaynatıp, köfteleri içine atalım. Bir taşım kaynatıp servis edelim.
 • Afiyet şifa olsun.

NOT: İç malzemesinde kullanılan et yağlı değilse, biraz iç yağı veya kuyruk yağı kullanın. İç malzemesindeki yağın donmuş olması lazım ki, şekil verirken, yağı dışarı çıkmasın. Aksi halde ağzını kapatırken zorlanırsınız.

Köfte hamuruna küçük bir soğan rendelenebilir. Ben bu kez Malatya usulünde olduğu gibi, hamura soğan koymadım. Yine hamura salça veya kırmızı biber de koymadım. Sanki salça kıvamı etkiliyor gibime geliyor.

Sırada bekleyen Hasret’in içli köftesi de var 😉

4. EL-MELİK

De ki: Ey mülkün sahibi Allah’ım! Sen mülkü kime dilersen ona verirsin, mülkü kimden dilersen ondan alırsın…(Ali-İmran, 26)

El-Melik: Görünen ve görünmeyen bütün alemlerin sahibi ve yöneticisi.

Şu anda yazmakta olduğum kalemin de sahibi, kalemin içindeki mürekkebin de sahibi, yazı yazdığım A4 kağıdının da sahibi…

Allah’ın (c.c.) ‘El-Melik’ isminin tecellisini gözlerimiz de dahil, gördüğümüz ve göremediğimiz yaratılan her şey üzerinde görmemiz mümkün. Her ne kadar da tapu kağıtlarında beşer isimleri yazsa da gerçek sahip Allah’tır.

Yarattıklarının sahibi olmasının yanı sıra yarattığı her şeyde tasarrufta bulunan ve yöneten anlamına da gelen ‘El-Melik’ isminin tecellisini;

İnsanların güzel ve adaletli bir şekilde yaşaması için gerekli kanunlar göndermesinde (Kur’an ve Sünnet), tabiattaki diğer canlıların belirli bir ahenkte yaşaması için fıtratlarına bazı programlar yüklemesinde de görmek mümkün.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Nerede hata yaptım bilmiyrm

 2. Aynı tarifi uyguladım ama dağıldi cok köfteler cok kötü oldu

  1. İyi yoğrulmazsa köfte dağılır canım. Bazen kıymayla da alakalı olabiliyor

   1. Yağlı kıyma mantıyı da dağıtıyor. Bir de annem un koymaz ve köfteleri parçalanır. Ben senin tariflerden un katmayı öğrendiğimden beri öyle yapıyorum. Bir de bulgur şekillendirirken sertleşiyor. Yumuşaması için az suyla bidaha yoğurup devam ediyorum. Yumuşayınca şekli güzel oluyor.

 3. Cahide ablacigim ellerine saglik.bunu buzlukta nasil saklamaliyim.cigden mi koymali yoksa hasladiktan sonra mi bilemedim

 4. Özlem Arslan says:

  s.a
  Sitenizi vaktim olduğunca takibediyorum ve başarılı buluyorum.
  Yorumum yemeklerle ilgili değil. Bir kelime hakkında arama yaparken sizin sitenizdeki bir tartışmaya şahit oldum. Malum cemaat ve dersanelerle ilgili. Açıkçası sizin facebook taki yazınızı okuyamadım (benim facebook hesabımda sorun var zaten).
  Ben size gelen yorumlardaki genel yaklaşımı eleştirmek istiyorum: Bir müslüman hakkında ne kadar kolay hüküm veriliyor,hakaret ediliyor, mafya deniyor, başörtüsü dahil eleştirilen hususlarda doğru bilgi sahibi değil bu insanlar( başörtüsü ile ilgili yazı için: http://www.zaman.com.tr/ahmet-kurucan/basortusu-ve-asl-usul-fer-furu_2180251.html ).
  Ben üniversitedeyken yani neredeyse 20 yıl önce de benzer eleştiriler vardı, küfreden radikal arkadaşlarım vardı hatta. Ama sonra eleştirilen birçok konuda takdir edildi ya da taklit edildi bu insan(bknz: okul açma)
  Sataşılan konular çook uzun, o yüzden çok detaya giremeyerceğim, ama lütfen müslüman kardeşlerimden ricam: bu kadar gözyaşıyla, emekle, canını, kanını ortaya koyarak (bknz: doğu, bknz: iç savaş, açlık vs gibi sorunlar yüzünden hiçbirimizin adım atmak istemeyeceği 170 ülkede ilay-ı kelimetullah adına yapılanlar) yapılan hizmetleri günlük esen rüzgarlara kapılarak karalamaya kalkmayın. Kişisel kusurlara takılırsanız zaten hiçbir cemaat kurtulamaz bu bakıştan.

 5. Zelal Sultan... :) says:

  Olsaydida yeseydik, ellerine saglik Cahidem… 🙂

 6. Ellerinize sağlık Cahide ablacığım. Bana bir menü söyler misiniz. Cuma günü kızımın doğum günü de….

 7. Yaptım yedik 🙂
  Tarif için tşk.ler canım

  http://u1312.hizliresim.com/1j/c/vf268.jpg

  1. Hay maşaAllah! Senin elinden uçanda kurtulmaz kaçan da 🙂 ellerine kollarına sağlık olsun güzel bacımın 😉

   1. Aynen ya ne kadar hızlısın maşaAllah Zeyneb ciğim ellerine sağlık ben büyüklerinden tattım Malike küçükleri kaldı 😘

   2. eline koluna saglik cAhide abla tam yoremin yemegi guzel olmus nanesi olsa daha iyi olurdu bide suyuna nar eskisi olsa gene eline saglik mekkkeden sevgiler

  2. Mehtapabla says:

   Kaldiysa bir tabakta ben alayim cok güzel olmus. 🙂

   1. Mehtap ablam imkân olsaydıda sana da ikram etseydim..
    Bugün zaten Harput köfte yapmaya niyetliydim sabah sayfayı açıp bu yemeği görünce eşim demezmi bak bu şekilde yapsana 🙂 emrin olur dedim 🙂
    Malik’i kızlar paklamadı 🙂 analardan da lüpledi 🙂

    1. Mehtapabla says:

     🙂 🙂

     1. Ya Hu! 24 yıllık evliyim bir gün olsun eşim bir öğün ya hani de ki hanım bana şı yemeği yap Mubarek oysa ne iştahla yapacağım 😊😊😊😊😊
      Malik anaları yedi haa !
      Afiyet şifa olsun 😘

    2. Zelal Sultan... :) says:

     Bi ozendirdiniz bi ozendirdiniz, su hasta halimle kalkip anali kizli yapma istegim tuttu…. Ballandira ballandira bi de guzel resimleri de eklemissiniz. Afiyet olsun, ellerinize saglik…. 🙂

 8. cahide abla çok güzl olmuş ama hani bunun nohutu biz malatyalılar nohutta koyarız ……

  1. Ben Malatyada, has Malatya’lı komşumdan böyle gördüm. Ötesini bilmem bacım 🙂 fakat içine kuşbaşı et koyanları da bilirim ki, bu bana biraz gereksiz geliyor…

 9. Ablacigim bizim oralarin yemegini yapmissin.Ellerine saglik böyle bulgurun islatilmasi cok iyi olmus. Daha kolay yapariz.

 10. Bu anali kizli yemek, malatya yöresine ait bildigim kadariyla cahide hanim rahmetli ,annecigim yapardi ben icli köfteyi yapiyorumda ,ynali kizliyi hic dememedim ellerinize saglik ,annemi hatirlatiniz bu gün bana canimm Annem artik yok,

  1. Allah anneciğine rahmet eylesin Handancığım. Bütün vefat eden annelerin mekanı cennet olsun…

  2. Mehtapabla says:

   Handan hanim annenize ve bütün rahmetli olan kiymetli annelerimize Allahim rahmet eylesin.Onlar bu dünyada yoklar ama en güzel yerde bizi bekliyorlar.

   1. İnna lillahi ve inna ileyhi racıun

  3. S.A Handan hanım allah rahmet eylesin günahları af mekanı cennet olsun işallah selamlar

 11. Ellerine saglik kardesim cok sevdigim bir yemektir ama genelde ufak köfteleri cok yapiyorum büyükleri biraz ugrastirici Ben kücük köfteler yapip kiymaya sogan biber domates ve baharatlarini katip kavurduktan sonra servis ettigim kücük bulgur köftelerinin üstüne döküyorum.Köfteyi oyup icine kiymali harc koymak daha zor geliyor.Bir kac kere yapmisligim var ama gercekten el aliskanligi gerektiren bir yemek MasaAllah sana.

 12. Hamiyet says:

  Bizim oralarda bu yemeğe sulu köfte derler malzemeleri biraz farklı benim sevdiğim ve yapmasındada zorlanmadığım bir yemektir hatta köfteleri yapıp buzluğa koyup daha sonrada pişirdiğimde oluyor 😊 Ellerinize sağlık Cahide hanım

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: