DetoksBee karışık bitki çayı ile fit kal!

Domuz Etinin İnsan Mizacına ve Ruhuna Etkileri

sorularr_133702752730

Değerli Ablam, Fatma Toksoy’dan çok ilginizi çekeceğini düşündüğüm bir yazı paylaşmak istedim bugün. Mutlaka okuyalım kardeşlerim:

Domuz Etinin İnsan Mizacına ve Ruhuna Etkileri

“Winnie the Pooh”un karakterlerinden biri olan Piglet,“Muppet Show”daki şuh Miss Piggy… Bakmayın bize çizgi filmleri ile sevimli göstermeye çalışmalarına… Aslında kendileri de onu pis, çirkin bir hayvan olarak nitelerler ve hakaret ederken aynen bizim gibi hakaret kelimesi olarak kullanırlar. Neden mi bahsediyorum? Domuzdan tabii ki de… Arapça’da “Hınzîr” bizde “Domuz, hınzır” diye anılan hayvan. “Çok kızdığımız birine “Domuz” veya “domuzun biridir” deriz. “Hınzır herif” deriz pis ve katı yürekli adamlara… Çok cimri birinden bir şey alabilmeyi “domuzdan kıl koparmak” deyimiyle anlatırız.

Araplar hınzîri “Mel’un adam” manasına gelen “hınsir” şeklinde söylerler. Sırf Müslümanlar mı domuz kelimesini böyle hakaret ve kötü manasında kullanırlar sanıyorsunuz? Elbette ki hayır. Almanlar “du bist schwein: Sen domuzsun” derler kızdıklarına… Fransızlar “Porc: domuz” diyerek mecazi anlamda “pis, sefih, obur” manalarını kastederek hakaret ederler sevmediklerine… İngilizler ise inatçı birisi için “pig headed: dik kafalı” pisboğaz birisi için de oburluk etme manasında “don’t be a pig: domuzluk etme” derler. Onlar da cimri birisinden bir şey koparmaya aynı bizdeki manaya gelen deyimi kullanırlar: “tovanglesomething out of a sting person: Domuzdan kıl koparmak” Eşini kıskanmayan birine de “Domuz gibi herif” denir dilimizde argo olarak…

“Burada dikkat çekici bir durum Müslümanlar arasında sevimsiz ve hakaret içeren bir kelime olan domuz kelimesinin o hayvanın etini yiyen milletlerce de hakaret manalarında kullanılmasıdır. Eti yenmesine rağmen sevimsiz görülen bir mahlûktur domuz… Tüm dünya dillerinde sevimsiz ve hakaret içeren manalara gelmektedir adı domuzun… Hiç müsbet bir manaya gelmeyen “domuz” kelimesi acaba tesadüfen mi sevimsiz, kıskanç olmayan, cimri, haris yani hırslı, hantal, ağır, tembel, pis ve kötü insanlara verilmiştir… Sanırım tesadüf değildir. Çünkü domuz da pis bir hayvandır. Üstelik diğer hayvanların menfi özelliklerinin yanında müsbet özellikleri de bulunmasına rağmen domuzun hiçbir müsbet özelliği de bulunmamaktadır. Yani tamamen pis, murdar bir hayvandır domuz.

“Hiç düşündünüz mü bu kadar pis bir hayvanın eti ve yağı nasıldır neler ihtiva etmektedir? Araştırmalarım esnasında çok ilgi çekici bir bilgiye rastladım. Domuz eti ile insan eti arasında büyük bir benzerlik varmış. Domuzun anatomik yapısı da insana olağanüstü derecede benzemekteymiş. Belki de kalp kapakçığı olarak domuzdan alınıp takılan kapakları vücudumuzun reddetmemesi bu yüzden. Domuzun derisi de insan derisiyle büyük bir benzerlik göstermekteymiş. Eti insan etine benzeyen, anatomik yapısı insanın anatomik yapısına benzeyen bir hayvan bu… Dilerseniz konuyu erbabına bırakalım: Dr. Hans-Heinrich Reckeweg isimli bir Alman bilginin makalesi Doç. M. Nuri Ergin isimli bir öğretim üyesinin güzel tercümesiyle dilimize kazandırıp kitaplaştırmıştır. “Domuz eti ve Sağlık” isimli bu kitabın, 27. Sayfasından bu konuyla ilgili bir bölümü sizin için alıntılayalım: “Domuz eti ile insan eti arasındaki bu benzerlik ayrıca içerdikleri maddelerin kolayca bir biyolojik değiş-tokuşuna da imkân vermektedir. Bu husus özellikle Prof. Lettre’nin Taze Hücre Terapisi’nde “Büyük Moleküller”le “Peptid”lerin biyolojik bakımdan nerelere ait iseler gidip oralara yerleşecekleri konusundaki tezi için geçerlidir. Bu cümleden olarak domuz etiyle beslenmede de insansal sağlam bağ dokuları ile beslenme yoluyla vücuda alınan domuza ait sümüksel besi unsurlarının yer değişimi vuku bulmaktadır. Bu suretle, domuz etiyle beslenmede insanın bağ dokuları zamanla sümüksüleşmekte, yani domuz yağı bakımından zenginleşmektedir. Öyle ki bu domuz eti yiyiciler çok geçmeden BİZZAT YEMEKTE OLDUKLARI HAYVANIN DIŞ GÖRÜNÜMÜNE BENZER BİR GÖRÜNÜME GİRMEKTEDİRLER. Nitekim ‘İNSAN NE YERSE O’DUR’ deyimi de meşhur bir atasözüdür.”

“>Ünlü İslâm filozofu İbn Haldun, domuz eti yiyenlerde bir nevi gayretsizlik ve kıskançlık hislerinde dumura uğrama olduğunu, bu dumura uğrama hususunun domuz etinin ruh üzerine menfi tesiri yüzünden olduğunu söyler.

“Yine Fransız filozoflarından Savorin (1825) “Lezzetin Felsefesi” isimli eserinde gıda ve çeşitli beslenme usulleri ile insanların hatta milletlerin seciye ve hüviyetleri arasında büyük bir münasebet bulunduğundan bahsederek “BANA NE YEDİĞİNİ SÖYLE, SENİN NE OLDUĞUNU HABER VEREYİM” demiştir.

“Bu kadar önemlidir insanın yedikleri ve içtikleri… Hepimiz biliyoruz ki domuz etinde ve yağında insan sağlığını tehdit eden pek çok parazit ve mikrop da vardır. Pek çok bilim adamınca domuzun, leş, fare ve kendi pisliği dâhil birçok şeyi yemesi sebebiyle etinde insan sağlığına zararlı parazitler bulunduğu, domuz eti yiyenlerde trişinöz, domuz şeridi, yılancığı, domuz vebası, salmonallazlar gibi tehlikeli birçok hastalığın oluştuğu çok yağlı olan domuz etinin cinsel hayatını düzenleyen hormonlar üzerinde olumsuz etkiler yaptığı, bol miktarda kollestrol ihtiva ettiği, damar sertliği, karaciğer ve kalp yetmezlikleri, tansiyon yüksekliği ve infarktüs; mukopolisakkaritlerin mafsal iltihabı ve kireçlenmesi, fazla miktardaki büyüme ve cinsiyet hormonlarının kanser, histamin ve imidazolun ekzama, ürtiker, astma, vazomotor rinitis gibi allerjik hastalıklara zemin hazırladığı veya sebep olduğu ifade edilmektedir. Son yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı araştırmacılar domuzlarda görülen bir virüsün AiDS’e benzer bir hastalık yaptığını, bazıları da domuz etinde “toxoplasma gondii” adında bir parazit bulunduğunu, iyi pişmemiş domuz etinin bilhassa bebeklerde kanser, körlük ve zekâ geriliği gibi hastalıklara sebep olduğunu ileri sürmüşlerdir.

“Demek ki domuz ve katkıları hem hastalık boyutunda hem de ruhî ve manevî boyutta, mizaç ve davranış bozukluklarına yani karakter değişikliklerine de yol açmaktadır. Hiç unutmam üniversitede okurken Allah selametlik versin bir hocam taa o senelerde şöyle bir tespitte bulunmuştu: “Domuz katkılı yiyecekler yiye yiye erkekler artık eşlerini kıskanmaz oldular! Habire yanlarında gezdirerek teşhir etmekteler ve de güzel bir hanıma sahip olmakla etraflarına hava atmaktalar!” O zamanlar buna gülüp geçmiştik… Aldırmamıştık… Fakat araştırdıkça bakıyorum da bizler domuz yemesek bile domuz katkılı gıdalarla kim bilir kaç tane domuz yemiş oluyoruz! Nitekim yapılan araştırmalarda şu kanıya varılmıştır: “Doğulu ve Batılı bazı düşünür ve ilim adamları, beslenme ve gıda rejiminin insan bedeni ve karakteri üzerinde tesiri olduğunu

“söylemişlerdir. İçki yasağıyla birlikte düşünülünce domuz yasağının bu bakımından da önem taşıdığı şüphesizdir. Domuz eti ve “içki tüketen toplum fertlerinde görülen şiddet ve taşkınlık eğilimiyle hiç et yemeyenlerde

Piglet 240x320 wallpaper screensaver

“görülen sakin mizaca karşılık Müslümanların orta bir mizaç hali sergiledikleri söylenebilir.” (Asaf Ataseven, Mehmet Şener, Domuz, İstanbul: DİA, 1994, s. 508)

Hastalıkların yanı sıra mizaç değişikliklerine de yol açan kıskançlık duygularını yok eden, pis, obur, bencil, dağınık ve cimri insanlar olmamızı sağlayan bu domuz eti-kemiği-kılı- yağı ve domuz katkılarından, mümkün mertebe uzak durmalıyız. Unutmayalım ki İNSAN NE YERSE O’DUR. Ayrıca bu sevimsiz hayvanı sevimli hale getiren çizgi filmleri çocuklarımıza seyrettirmemeli ve domuz şeklinde yapılmış kumbara ve oyuncakları da almamalıyız.

Bu kadar sevimsiz bir hayvanı çizgi filmlerle, kumbaralarla, boyama kitaplarına konan resimleriyle sevimli gösterme çabasının ardında da bir art niyet olsa gerek… Özellikle 

“Müslüman ülkelere servis edilen bir art niyet…

Fatma Toksoy/ Milli Gazete

KAYNAKLAR:

• Dr. Hans-Heinrich Reckeweg, Domuz Eti ve Sağlık, Çev.. M. Nuri Ergin, Konya: Hibaş Hizmet Basın yayın Ticaret ve Sanayi A.Ş. Yayınları, [t.y.].

• Asaf Ataseven, Din ve Tıp Açısından Domuz Eti, Ankara: Diyanet Vakfı Yayınları, 1994.

• Asaf Ataseven, Mehmet Şener, Domuz, İstanbul: DİA, c. IX, 1994, s. 50507-509.

Fatma Ablanın ve son aylarda benim de yazılarımın bulunduğu Seyyide dergisini BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Kesin bildiğiniz domuz katkılı ürünleri paylaşırsanız sevinirim. Hamilelikte Elevit vitamin vermişti doktorum, 4-5 kutu bitirmem gerekliydi ama ihmalkarlıktan 1 kutu ancak bitirdim. Doğumdan sonra da yine 4-5 kutu bitirmem lazımdı ki daha 1 kutuyu yarılamışken içinde domuz katkısı olduğunu öğrenip bıraktım. Çok üzüldüm. Binlerce hamile kadına bu ülkede bu vitamin veriliyor. Bir sürü bebek daha anne karnında domuz ürünleriyle beslenilmeye çalışılıyor.
  Şuan bebeğime Aptamil’in hazır mamasını veriyorum. Onda da domuz katkısı var mıdır acaba, ya da başka haram olan bir şey. Bebek maması tavsiyeniz var mı?

 2. selamun aleykum kardesler. ben de gecen gun bu konuyla ilgli birsey seyretmstim onu paylasmak isterim

 3. Domuz eti yemenin günah olduğu kesin ve sağlık açısından zararlı bu bilinmekte özellikle yurtdışında yaşayan ailelerin çocuklarına kemikleri gelişsin diye yedirdiklerini biliyorum ve yazık diyorum. Türkiyede de ne yazıkki bir çok gıda da olduğunu ancak bunun çok hayvansal gıda vb. kelimelerle geçiştirildiğini duydum. Bence halka yenmesi gereken gıdaların duyurulması gerek. Ayrıca Allah o canlıyı yaratmış nefret edin dememiş yemeyin demiş yazıda domuza hakaret edilmiş onu da Allah yarattı.

 4. eylül79 says:

  Yazı çok güzeldi. ben aldığım boyama kitaplarında falan varsa ki dikkat ederek alırım hediye gelenlerdede hemen koparırım o sayfayı. murdar hayvanı hiçbir şekilde istemem. kansızlıktan muzdarip olan biride benim. Üniversitede araştırma yapıldı. başka birşeye rastlanmadı ama kansızlık hep var. Keçiboynuzu pekmezi de kullandım ama hemen kilo alıyorum onu içince. kuru incir kürünü bilmiyordum. onu ayrıntılı anlatırsanız sevinirim.

 5. fatma çalışkan says:

  Domuz etinin zararlarını anlatmak güzel bir şey olabılır. Ama bunu anlatırken okuduğum yorumlarda insanları domuza benzetmek sonrasında gülüşmek ve ardından video paylaşıp emri bil maruf yapmak kendı aklınca bana bira itici geldi. O dolmuşta gordugun kadının Türkiye şartlarında domuza benzeyecek kadar ne kadar domuz ve domuz ürünlerinden ne kadar tüketmiştir. Bu da bir bakıma Allah’ın yaratığıyla dalga geçmek o kadıncağızın hakkına girmektir.İslamın bilincinde olan insanlar bu yazıların altına yorum yazarken bu tar hassasiyetleri dikkate almalrını beklerdim.

  1. Kardeşimiz Almanya’da ve Almanlar malum çok domuz tüketirler Fatma kardeşim

  2. Fatma kardeşim, Cahidem yanıtlamış; Almanya dayım. Bence bunların domuz yiye yiye hem kendilerinin hem huylarının benzemesi ibreti alem için 😕 Burdaki videoyu paylaşmamın sebebine gelince bir almanın(Elhamdülillah müslüman olmuş) ağzından domuzun haram olmasıyla ilgili getirdiği deliller takdire şayan.Allah’a emanet olun…

 6. esracalisici says:

  Cahide hanım sizden ricam ne yiyebiliriz başlığı altında kesin helal olan gıdaların(markaların),listesini hazırlayabilir misiniz?

 7. esracalisici says:

  Artık tüm gıdaları şüpheli görüyorum. Öyle bir zamana geldik ki ne yememeliyimden çok ne yiyebilirim diye düşünür oldum.müslüman olarak hiç birimiz domuz eti yemiyoruz ama bilerek ya da bilmeyecek domuz katkılı ,ŞÜPHELİ ürünler tüketiyoruz.
  Dolayısıyla günah cihetiyle bunun domuz eti yemekten farkı yoktur.Niçin biz müslümanlara ibadetler ağır geliyor.Niçin namaz kılarken istediğim hazzı alamıyorum?Niçin gıybeti terkedemiyorum?.Niçin tesettürlü olduğumu zannedip en cazip uyumlu kıyafet ve kombinelerle sokağa çıktığımda beğenilmek istiyorum?Oysa tesettüre bürünmene bir kadının yaşlı mı genç mi olduğu ayırt edilememeli.
  İşte bunun altında yatan temel sebeplerden biri de şüpheli yediğimiz yiyeceklerin ruhumuza olumsuz etkisi.

 8. domuzlarıda allah yaratmış. yaratılışlarının vardır bi sebebi fikmeti diye düşünüyorum. Domuz yemek mi günah domuz olmak mı günah düşünmeden edemedim

  1. Ne demeye getiriyorsunuz nuray hanım? Domuz yemek elbette günah. Domuzlaşan insanlarda müslüman değil! Mesela karısınız kızını soyup sokağa salan, el kadar bikiniyle 100 lerce erkeğin içinde denize girmesini normal karşılayan bir erkek, bir bakıma domuzlaşmıştır. Çünkü kıskanma duygusunu kaybetmiştir. Bu sadece bir örnek.
   Gerçek Müslümanlarda domuzlaşma emaresi görülmez zaten emin olun!

   1. ben yazınızdaki hayvan olan domuzlara bakış açınız için DOMUZ OLMAK GÜNAH değildir herhalde demek istemiştim .bir sonraki yazınızda yazdığınız gibi internet başında kendimizi ifade etmek gerçekten zor. Ama siz gerçek müslümansınız zaten siz daha iyi bilirsiniz.

 9. hicrankonya says:

  selamun aleyküm bizde alış verişe gittigimizde eşim o kadar dikkat ederki bir çok seyi kullanamam hemen hemen herseyde katkı var allah yardımcımız olsun bu arada kansızlıga bire bir olan kuru incir kürü var saraçoglunun önerisi gercekten çok işe yarıyor.

 10. Allah razı olsun Cahidem bizlerle de bu yazıyı paylaştığın için.Fatma Toksoy hanımdan da Allah razı olsun.Rabbim şüpheli olan herşeyden cümlemizi korusun amiin.Gerçekten ben de kaç kere şahit oldum hatta eşime de söyledim domuz yedikçe yüzleri de domuza benziyor diye.Geçende otobüste gördüğüm kadının suratı aynı domuz suratı gibiydi,Mehtap a da anlatmıştım da. bayağı gülüşmüştük :)Allah muhafaza.Domuz etinin zararlarıyla ilgili alman hoca neler demiş :

 11. kumbarasini almayacak kadar nefret etmenin alemi yok bencee evet yenilmez gunahtir sevimsiz bir hayvandir ama Allah yaratmistir yaratilma sebebide yararli deneyler olabilir ama dusman olmak ne kadar mantikli anlamadim

  1. İçki kadehlerini vitrinine dizip bardaktan ne olacak sanki içki mi içiyoruz diyenler ; ve yine vitrinlerine bibloları dizip ne heykeli ayol biz süs olduğu için aldık yoksa heykelemi inanıyoruz diyenler de demekki sizin gibi düşünüyorlar.

   Bi kez Izmirde ki bir domuz çiftliğini tv de görmüştüm ve o kadar midem bulanmıştı ki..aklıma geldikçe hâlâ bulanıyor.

   Haram olanın sureti de olsa evimde işi olmaz ben zaten çocuklarıma hayvan resimli kumbara almam onca hayvan varken domuzu nede olsa yemiyoruz diyerek masum görmek ise iblisin işi olsa gerek…

  2. başta sadece domuz değil hiç bir hayvan şeklindeki kumbarayı yada ne bilim heykelleri resimleri almak doğru değil sonuçta bunun hesabınıda allah bize soracak madem benm yarattıklarımı yapmaya çalıştn o zaman benm gibi can ver die e nihayetnde öle bişy yapamayacığmz içn azap göreceğiz

 12. hicrankonya says:

  Selamun aleykum biz markete gittiğimizde 2 saatden önce cikamiyoruz zaten Esim alacagi şeyi kontrol etmeden almaz bazen kizsamda hamd olsun vede bir çok şeyi kullanmam benim kanimda çok dusukdu hamd olsun saracoglunun kuru incir kuru sayesinde düzeldi çok güçlü kan yapici özelliği var allaha emanet olun.

 13. Ebrar zeyneb says:

  Sabah ac karinla 1tatli kasigi meyve suyuna karistirarak içebilirsiniz. tercihen taze sıkılmıs portakal suyu na karistirip icerseniz vucuda emilimi daha çabuk oluyormus.. selametle

  1. Cevabınız için teşekkür ederim..

 14. SubhanAllah! bir solukta okudum cok faydali bir yazi olmus. Rabbim sen ummete bu oyunlari oynuyan zalim ruh’lulardan bizleri evlatlarimizi muhafaza eyle. Bizleri helal riziklarla riziklanmayi nasip eyle, ummete suurlu hayirli evlatlar yetistirmemiz icin bizlere bir islam devleti nasip eyle amin …

  1. Amin, Amin…

 15. Domuz etinin hiçbir zararı olmasa bile, sırf Allah emrettiği için biz onu yememeliyiz.
  “O, pis olan bütün şeyleri insanlara haram kılar.” (el-Â’râf, 7/157)

  Allah ‘u Teâla bir şeye haram dediyse haram , helal ddiyse helaldir. Bu O’ nun emrine tabidir. Allah imtihan edilen kuluna islam da yasak kılmıştır. Ve cennete bu şekilde imtihan olunarak girmelerine vesile olacaktır.
  Mesela iç yağı Yahudilerde haramdır. Amma velakin onlar yine işine geldiği gibi davranıyorlar. Yağı eritip yağını tüketiyorlar nasıl da kıvırıyorlar.
  Domuz yasak oluşuna imtihan gereği Allah ın kesinlikle haram kıldığı dört şeyden biridir. Yine ayettte Musaade sadece eğer ki ölecek hale gelinmişse ve yenilecek bir şey yok ise sınırı aşmadan yani hayatta kalabilecek az bir miktarda tüketin diye buyurması yine kullarına karşı merhametidir.
  Allah hiç bir şeyi sebebsiz yaratmamıştır.
  Ve bizleri haram dediklerinden uzak kılsın .
  Fi emanillah

 16. Mehtapabla says:

  Elimden geldigi kadar yillardir aldigim seylerin icerigine bakiyorum.InsaAllah aldigimiz ürünlerde yazilanlarla kandirilmamisizdir.

 17. kınalıkız says:

  Allah sonumuzu hayr eylesin.Artık neyin içinde ne var diye incelemekten beynim yoruldu.Müslüman bir ülkede ! bile yediklerimizin çoğuna bu zıkkımı sokmuşlarken,en doğalını nasıl yapacağız,hadi bizler yapmaya çalışıyoruz yeni nesil bizim gibi özveride bulunup yapar mı gerçekten düşünmesi bile dehşet !

 18. ummiahmetyasin says:

  Allah razı olsun çok güzel bir yazı,bukadar ciddi bir konuda, bakanlığın gerçek manada devreye girmesi caydırıcı tedbirler alması gerekir ,hatta duyarlı bir kuruluşun bu konuda öncülük etmesi daha sağlıklı sonuçlar elde edilmesini sağlar diye düşünüyorum.SELAMETLE KALINIZ.

 19. menekse79 says:

  demirim düşük olduğundan (ferro sanol duadenal )yazdı doktor yazmaz olaydı ne zaman ilacı ağzıma atsam midem bulanıyordu..bugün içmeden önce bir baktım içeriğine karmin ve jelatin….ne jelatini olduğu belli değil..ilacı kullanmayı hemen bıraktım..kansızlık için üzüm çekirdeği ve pekmez yeyim en iyisi…bu hayvanı niye bu kadar çok kullanır oldular anlamıyorum…:(

  1. SERPİL says:

   Çok basit; domuzun üretimi maliyetsiz.. Üremeleri de çok çabuk oluyor. Senede 2-3 kere, ve bir kerede 8-9 bazen 14-15 bile olabiliyor. Ne verirsen herşeyi yedikleri için bakım maliyeti neredeyse sıfır. Yaşadıkları yer için özel ısı gerekmiyor. Çamurun kendi pisliklerinin içinde yaşıyorlar. Bu kadar pis bir hayvan olmasına rağmen bu üretim şartlarıyla sürekli ve kolay üretimi yapılarak ilaç, yiyecek vb. sektörlerde kullanılarak zengin ve aç gözlü şirket sahiplerinin paralarına para katmasına sebep oluyor.

  2. Ebrar zeyneb says:

   selamun aleykum menekşe hanım kansızsınız sanırm… benimde kanım çok düşük doktora gittiğimde kan hapı yazdı artık neye güvenip neye güvenmiyeceğimi bilemediğim için içmedim.
   araştırdım ibrahim saraçoğlu’nun önerisi ile keçiboynuzu tozu kansızlığa çok iyi geldiğini öğrendim aldım ve 1 hafta kadar kullandım kanımda normale döndü şuan iyi olduğum için kullanmıyorum. aktarlarda bula bilirsiniz..

   1. Sevgili Zeynep Ebrar hanım keçiboynuzu tozunu nasıl kullanıyorsunuz.?

    1. Zeynep abla ben de bir donem kullandım.tozundan kahve yapıp içiyordum.biraz agır ama.
     nasılsın bu arada malık nasıl 🙂

     1. Elhamdulillah iyiyim cnm
      Malik’de iyi..uyuyor şu anda 🙂

   2. ALLAH razı olsun Zeynep hanım vücudum yeterli demiri üretemediğinden her zaman kanım düşük…

    1. Ebrar zeyneb says:

     Rabbim şifa versin. inş keçiboynuzu tozu şifa olur. Selametle

     1. bugün aktara gittim keçiboynuzu tozu aldım çok sağolun…

  3. Hamiyet says:

   Menekşe hanım kansızlığınızı öğrenince sakıncası yoksa bende kendi başımdan geçeni anlatmak istiyorum bende senelerce demir eksikliğim ve kansızlığım olduğu söylenerek ilaçlar kullandım hatta uzun süre damardan Demir iğnesi yapıldım doktor kanım yükselmezse felç veya kanser olabilirsin diyordu psikolojim çok bozulmuştu şişeler dolusu pekmezler yedim ne duyduysam kullandım en sonunda ev doktorumu değiştirdim ona herşeyi anlattım son birkaç aylık kan donuçlarımı gönderdim bana ailende Akdeniz anemisi olan varmı diyerek onun testini yaptı ve bende Akdeniz anemisi taşıyıcısı olduğunu söyledi bana sende bir hastalık yok bunun iki çeşidi var biri hastalığı diğeri taşıyıcısı dedi hastalığı gerçekten ağır bir hastalıkmış taşıyıcısında zararlı bir durum yokmuş yalnızca eşin birinde varsa diğerinde olmaması gerekiyormuş haa bu arada demirim vücudumda olması gerekenden YEDİ kat fazla çıktı bilgisayarda araştırdım bazı doktorlar Akdeniz anemisine yalnış teşhis olarak demir eksikliği tedavisi uygulayabiliyorlarmış vücuttaki fazla demir ciğerlere ve dalağa zarar veriyormuş geçmiş olsun kardeşim Allah cc acil şifalar versin

 20. “Müslüman ülkeler sunulan bir art niyet”
  Çok kibarca olmuş ama net bi cümle bu kadar basit işte… Allah tez zaman da domuz ve türevlerinin yasaklanmasını nasip etsin ülkemizde.

  En çok ürküten de tüketenlerin zamanla dış görünüşünün de o hayvana benzemesi oldu 😕 Allah korusun…

  Bende başka bi yerde okumuştum, insan anatomisine çok benzediğini. Hatta o hayvandan alınan dokular vesairelerle insan dna’sı bi yerden sonra çarpışırmış. Hani olmazmış yani. Zaten Allah’ın bize sayısız helaller varken bi kaç haram ettiğinde hep böyle zararlar çıkmıştır. Bu hikmet gözden kaçmıyor çok şükür.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: