Az Yağla Kolay Patates Kızartması

Nuh dedi ki: Ey Rabbim! Ben senden hakkında bilgim olmayan şeyi istemekten sana sığınırım. 
Eğer beni bağışlamaz ve esirgemezsen, ben ziyana uğrayanlardan olurum! Hud Suresi 47
Sümeyra’mız kendi yaptığı kolay bir patates kızartmasını göndermiş bize. O bir genç kız ama mutfakta oldukça iyi. Yalnız resimdeki ketçap ve mayonezin  ev yapımı olduğunu varsayıyorum. Hazır olanlara aman yaklaşmayın!Sözü hemen Sümeyra’ya verelim 😉
Tarifi şöyle:
Tavaya resimde göründüğü gibi az miktarda sıvıyağ koyuyoruz.Yağ ısındıktan sonra patatesleri koyuyoruz.Ve tavanın ağzını kapatıyoruz.Hemen hemen 5 dk sonra tavanın kapağını açıyoruz.Ve karıştırıyoruz.Orta ateşte pişirmeye devam ediyoruz.(Eğer ateş çok harlı olursa patateslerin içi pişmeden yanar.) Ve arada  böyle karıştırarak kızartmaya devam ediyoruz.Ama biraz sık karıştırın derim her tarafının eşit kızarması için.

*Patatesleri bu yöntemle kızartırsanız hem daha az yağ harcamış olursunuz hem de daha sağlıklı olur bence 🙂
*Ayrıca çok da çabuk kızarıyor.Acil misafir gelince çayın yanına çok pratik oluyor benden söylemesi 🙂
Afiyet Olsun Canlar 🙂
SÜMEYRA
**********************************
DERTLEŞMEK RAHATLATIR…
Azıcık dertleşmek istedim bugün sizinle. Bunun için en baştaki tarifin altına değil de, bu tarifin altına yazmayı tercih ettim. Böyle biraz daha biz bize kalacakmışız gibi geldi..:)
Farkındaysanız bu aralar durgunum biraz. Garip bir şekilde tükenmişlik hissine kapılıyorum. Bu sadece tarif vermekle alakalı değil. Bu kısım en kolay olanı. Zaten bu konuda kardeşlerimiz çok yardımcı oluyorlar. Allah onlardan da sizden de razı olsun.
“Kafam kamaşıyor bazı şeylerden” diyordu şair. Gerçekten bu aralar, adını koyamadığım bazı şeylerden kafam kamaşıyor…
Çok kişiyiz artık. Hayli büyük bir aile olduk. Hepimiz farklı karakterlerde, hepimiz ayrı bir alemiz. Her birimiz Allah’ın ayetlerinden bir ayetiz.
İnsanlar bazen en yakınlarındakilerle anlaşamıyorken, birbirini hiç tanımayan insanların arada bir anlaşamadığı konuların olması çok normal.
Sanal alemde kendimizi ifade etmemiz çoğu kez çok zordur. Çünkü mimikler, ifadeler olmadan yazışırız. Yanlış anlaşılmak ise en büyük kâbusumuzdur…
Bu sayfada yılların verdiği tanışmışlıkla daha iyi anlaştığım kişiler var. Ne onlar bana, ne de ben onlara kırılmam. Gerektiği zamanlarda birbirimizi uyarırız, bazen abla, bazen kardeş oluruz.
Bazı kardeşlerimiz ise çok sabırsızdır. Küsenler, alınanlar, kızanlar olur. Gidipde bir daha gelmeyenler, uzaktan izleyip ses çıkarmayanlar olur.  Onlar genelde hayata dair tecrübeleri az olan genç kardeşlerimizdir.
Ben bir kaç gündür, kendimi gereği gibi ifade edememenin sıkıntısını çektim. Ayrıntılar bana kalsın… Sizden ricam şu ki, lütfen bana kırılmayın, darılmayın. Kızdığınız hususlarda bana yazın ama küsüp gitmeyin. (bunu genel olarak yazıyorum. Kimse üstüne alınmasın)
Hergün onlarca insanla muhatap oluyor, cevap vermek zorunda kalıyorum. Bu benim için taşınması zor bir yük haline geldi.Hele “beni sevmiyorsun”, “beni hiç sormuyorsun”, “niye bana cevap vermedin” gibi soruların altında ciddi anlamda eziliyorum.
Dün Elif Zeynebim; “Abla artık eskisi gibi yazılar yazmıyorsun” deyince; “Kendimi şarjı bitmiş bir pil gibi hissediyorum” dedim.  Unutkanlıklarım oluyor. Cümlelerimi toparlayamıyorum…
Bazımız tüy gibi hafif, bazımız dağ gibi ağır oluyoruz…
Çok şey mi istiyorum bilmem ama, lütfen azıcık daha anlayış rica ediyorum sizden. Yorumlara cevap veremediysem, maillere geri dönemediysem bana kırılmayın. “Beni unuttun mu, beni sevmiyor musun” gibi çocuksu soruları bırakın artık!  Ayrı ayrı açıklama yapma ihtiyacı beni yoruyor.
En ufak bir hususta gurur yapmayın. Yada giderken, vicdanımı yersiz yere rahatsız eden cümleler bırakıp gitmeyin.  Kalp mi kırdım düşüncesiyle yıpranıyorum. Sayfamızın sağlıklı devam edebilmesi için biraz daha anlayış lütfen kardeşlerim…
Burası hepimizin paylaşım yeri oldu. Bunca pisliklerin olduğu sanal alemde temiz bir ortam, güvenilir insanlar bulup konuşabiliyor, bazı konuları tartışabiliyorsak, bu da Rabbimizin bahşettiği bir nimettir ve bunun da kadrini bilmek gerekir. Ben burayı bana ait bir yer gibi görmüyorum. Siz olmasanız, yazmasanız tek başına benim ne anlamım olur ki?
Sizin yorumlarınız, gönderdiğiniz tarifler, her biri bu sayfada bir iz bırakıyor. Her birinin ayrı bir değeri, kıymeti var benim için.
Off! geri dönüp okumayacağım yazdıklarımı. Kendimi yeterince ifade edebildiğimden de emin değilim…:((
Çok karmaşık yazsam da beni anlayacağınızı biliyorum. Hepinizi ALLAH için çok seviyorum…
Cahide

114 Yanıt to “Az Yağla Kolay Patates Kızartması”

 1. kamil Says:

  Allah azze ve cellenin seamı üzerinize olsun kardeşime bir tavsiye vereceğim bazan inzivaya çekilmek lazım bir nevi duldurulup boşalan piller gibiyiz diyebiliriz kendimizin dışındakilere kendimizden çok zaman ayırır ve düşünürsek aşırı derecede tükenmiş hissedip bitap düşmüş bir psikoloji içerisine girebiliriz bunu tedavi etmenin en güzel yolu kendimizi ve zihnimizi bazan yalnız bırakıp inzivaya çekilmek gerekli tekrar şarj olmamızın en güzel ve etkili yolu budur sevgi ve barış içinde kalın kardeşiniz kamil…

 2. Aisha Says:

  Sumeyram benim tatli kardesim ellerine saglik.hem az yagli oldugu hemde cok kizarmadigi icin gayet saglikli bir patates kizartmasi olmush. 🙂
  ah Canim ablam dertleshmek cok guzel ama dertleshecegin insanlarin oldugunu bile bile onlara ulashamamak cok daha uzucu.Allah bir daha sikinti vermesin.amin.guzel ablam sizi cok seviyorum.

 3. gamze Says:

  Bu pek kizartmaya benzemedi haslanmis gibi bisey oldu ve patatesler dagildi anlamadim…

 4. hatice Says:

  CAHİDEM Kuyulardamı kaldın”YUSUF” gelir üzülme… Ateşlere mi daldın “İBRAHİM” gelir üzülme Dalgalar mı boğuyor “YUNUS” gelir üzülme …Güneş yakmayamı başladı “ŞEMS” gelir üzülme…Yaraların mı çoğaldı “EYYÜP” gelir üzülme…Bütün kapılar mı kapandı;bir kapıyı kapatan bin tane açar üzülme…Sen yeterki gönülden bir”YA RABB” DE O(cc) mutlaka “buyur ey kulum!..”diyecektir…üzülme…(samimiyetimi mazur gör tanımazsın bilmezsin ama ben hergün sayfanı bakalım neler yapmış diye açanlardanım yorum yazmasam da sizinle yüreğim)(kardeşim şair ne güzel söyler BU DAVA HOR ,BU DAVA ÖKSÜZ,BU DAVA BÜYÜK…Kuyulara düşmeden, ateşlerde yanmadan,muhacir olmadan yaşayanlara bakma sen “ali imran139 Öyleyse yılmayın,gevşemeyin ve üzülmeyin,eğer iman ediyorsanız,mutlaka siz üstün geleceksiniz” ALLAH yardımcın olsun

 5. elifzeynepabdullah Says:

  gönlümden geçen çok şey elimden gelmiyor, teselli cümleleri de bilmiyorum, telefonda konuştuğum zaman çok söyleyeceklerimi unutup, aklıma geleni söylüyorum, bu da öyle içimden gelen bir hediye, uzun ve sıkıcı, alakasız 🙂 ilgi alanına girmeyenler geçip gider zaten , öncelikle canım ablacığıma, sonra da içinden gelerek, emeğini , vaktini, hakkını helal ederek okuyanlara;

  Bursa’ ya Mektup

  zayıf bedenimin doğduğu, arsız karnımın doyduğu yer değil, sevmeye doymayan kalbimin sevdiği yer, zaman ve mekandan sıyrılmayı başarmış,şehir olmuş bir nefes, nefes alıp verdiğim şehir, bursa.
  efsunlanmaktan başı dönmüş, dağa vurmuş kendini,öyle cılız kalmayı seçmemiş hiçbir zaman, kök salmış, dallanıp budaklanmış olabildiğince.
  İlah-i Huzura davet ederken şehir sakinlerini, içinde bulunduğu zamana sesle kayıt düşmüş, mekana ululuk bahşetmiş sözle!

  kapalı çarşının adı kapalı kalmış sadece. kapılar açıldıkça, sesler uğuldadıkça avlularda, gelinler kızarıp bozarmış, siz bilirsiniz anne derken, adamların hesabı iyice kuvvetlenmiş, cebindekini çaktırmadan yetireyim diye, yeni baştan saya saya.
  çocuklar, çıraklar, esnafa mı koştursunlar, çarşının yolunu henüz yeni doğrultanlara mı, delikanlılığa mı bilememişler bir türlü. kızlar toplanıp gidilen kurna başlarında, tası tarağı toplayıp döneceği vakti beklerken, biraz öfke biraz merakla, için için hatunların anlamsız buldukları meraklarına gülümseyerek oğlanlar, akşamı zor etmişler.

  işini bitirenler iş bulmuşlar kendilerine; yeni baştan hayatı öğrenecek yavrularının yavrucaklarının tutup ellerinden, çocukluklarına koşmuşlar banklarda, kimbilir asıl sallanan kimdi salıncakta. becerenler kursa, öğrenenler raflara dizilmiş kitaplara koşmuşlar. çocuklar okula , anneler mutfağa, babalar ay sonunu getirmeye koşmuşlar.

  şehir bu, sağı solu belli mi olur, bir köşede gülmüşler, bir köşede ağlamışlar, bir sisli sabah sevmişler, bir gece yarısı terketmişler, duyan gören olmamış.
  şehrin küpesi düşmüş, kimse alıp yerden takmayı akıl etmemiş. şehir bağrını açmış, anlamamışlar, bileklerine künye vurmuşlar. vakıflar, dernekler, merkezler, türbeler, türbeler, türbeler.
  koca koca binalar utanmışlar büyüklenmeye. küçülerek büyümeyi öğrenememiş insan,büyüdükçe küçülmüş, ezilmiş, un-ufak olmuş kaldırımlarda.

  birden bire uğuldayarak ortaya çıkan rüzgar taşımış, geçmiş kavimlerin hikayelerini şehrin sakinlerine.
  bir sıcaklık, bir sıkıntı basmış göğüsleri, yetmemiş üstüne ulu bir dağ silkelenmesi, kar tozu serpmiş şehrin eteklerine. eteklerine memleketin her rengini, ve en sevilen rengin her tonunu takıp çıkmış bir kız ortaya, ey bursa demiş, bursa benim, aslında yeşil di benim adım, yavuklumun adı bursaydı, bursa diye diye vurdum kendimi, göllere, denizlere, dağlara, adımı unutup şehrin ahalisi, bursa nın yavuklusu dediler, bursa kaldı adım o zamandan bu zamana.

  zaman bursa yı çoğaltmış, kopyalayıp dağıtmış sahaflara. bursa bu defada dillerde şarkı gönüllerde türkü, sıcak samimi satırlarda dertleşen, iyi niyetine güzel gönüller arayan bir kıymetli yoruma, bilmukabele yorum olmak istemiş, destur dilemiş evvela. sonunda titrek bir mektup olmuş, sinivermiş usulca, kalpten zarf yapanların kalbine, zamanla işlemiş iyice içine,gayrı çok sevmiş yerini, zamanın akışına bırakmış şehirleşmeye hayalini, gerçek olmuş düşlere.

  şehirden kaçmaya yer arayanlara
  gönlü hep köy kalanlara sevgiyle.

  son zamanlarda adım çok geçince, dualara da ayrıca, borcumu ödemek istedim, gönül borcu gönül diliyle ödenmeli dedim. son söz; neden makine varken bulaşığı elde yıkıyorsun diyorlar, su sesini makine sesinden daha çok seviyorum diyorum. 🙂

  • hülyamız=) Says:

   ben bu güzel yazının yorumunu telefonda yapmak istiyorum ve seni arıyorum elifciğim 🙂

  • sserap Says:

   Alakasızın benimle alakalı olduğunu düşünüyorum. Aslında alakasız derken; birbirinden bağımsız, farklı konular demek istemiştim 🙂 Yani güzel bir şey dedim gerçekten 😉 Bursa’ya Mektup’u da okudum, beğendim 🙂

   • elifzeynepabdullah Says:

    anladım canım kardeşim, zaten alıngan tavırla değil gülücükle dedim. arada alınganlığım tutar ama çabuk geçer, burada alınarak değil severek söyledim, haklısın , alakalısın, takiptesin 🙂 ben senin ailede mutlulukla ilgili yazılarını özledim serapcığım.

 6. elifzeynepabdullah Says:

  ellerine sağlık sümeyra kardeşim, ben de yapıyorum arada bu tarifi, oğlum klasik olanı ve ablamın hani unlu nişastalı kızartması var ya onu seviyor kızımla yiyoruz, müsadenle bildiğim püf noktaları, hasretin dediği gibi, ince tavada olması, beyaz değil sarı sert patates olması, ilk koyduğunda yağ her yerine dağılsın diye karıştırdıktan sonra sararıncaya kadar karıştırılmaması. ben varsa eğer dibinde kalan azıcık yağa bir domatesi kabuğuyla dörde beşe bölüp hızlıca soteleyip, üzerine de kekik serpip servis yapıyorum, biberde varsa kalan yağda oda olur.

  ateş olmayınca ocak kirlenmesin diye her çeşit biberi de tavada közleyip, yoğurtlayıp hazırlıyorum, hafif oluyor.

  • sümeyra Says:

   Teşekkür ederim abla . Senin domatesli kekikli yöntem de çok güzelmis denerim inşallah 🙂

 7. beTül Says:

  selemün aleyküm cahide abla. ben bu tarifi dün akşam denedim ama böyle yapamadım. patatesler parçalandı hamur oldu. nerede hata yapmış olabilirim. oysa resimlerde ne güzel görünüyor. patatesin cinsiyle ilgili olabilirmi?

  • Cahide Says:

   Tarif Sümeyra’ya ait. Bu yüzden soruyu kendisine sormamız lazım.

  • sümeyra Says:

   Eğer tavanin kapağını uzun süre acmadiysaniz çabucak haşlanmış olup kizarmadan parçalanmıştir.Sadece ilk basta tavanin kapagini kapatiyoruz.sonrasinda hep kapagi acik halde ara ara karistirarak kizartiyoruz.Patates cinsiyle ilgili de şunu söyleyebilirim: köy patatesi dediğimiz dış kabuğu kirmizi ,ici de sarı değil de beyaza dönük renkli patatesler daha çabuk dağılıyor.
   İnşallah Birdahaki sefere olur:)

 8. Songul Says:

  Selam aleykum abla. Ben cok zamandir sessiz bir takipcinim tariflerinle ve paylastigin bilgilerle hergun birseyler ogreniyorum. Allah razi olsun senden ve butun ablalardan. Kendinize iyi bakin AEO insallah.

 9. nihan Says:

  Ablacim uzulme ne olursun.biz ailemize zor yetisirken,sen Maasallah herseye yetismeye calisiyorsun.Mevlana nin bir sozu var ya,sen ne kadar anlatirsan anlat,karsidaki ancak kapasitesi kadar anlarmis.gecen somestir tatilindede boyle bir yazi yazmistin.o zaman da cok uzulup aglamistim.bu sayfayi bilmeyen birine bunu soylesem,inanin sanal alemde gorup tanimadigin birine,delimisin de boyle uzuluyorsun der.bu demek oluyorki burasi sadece gozumuzu degil , (en azindan benim icin oyle) fazlasiyla maneviyat acligimizi doyuran bir site.Allah in izniyle senin bu halis niyetin bize oyle yansiyor ki boyle hissediyorum.sen bizim icin cok degerlisin.Rabbim sana esinle,cocuklarinla ve sevdiklerinle saglikli,hayirli omurler versin,seni bizdenayirmasin.sizleri coook seviyorum.A.E.O.

 10. fatma Says:

  selamu aleykum cahide hanim ben de sizi uzun suredir takip ediyorum yorum birakamiyorum cunku benimde kucuk bebeklerim var ancak yazilariniz ayri bir ustalik tariflerinizde ayri bir ustalik isi sizi tebrik ediyorum ama uzulmeyin su anki ruh haliniz sadece sizin basinizda degil zannedersem zamandanmi yasadiklarimizdanmi bilemem genel bir ruh hali herhalde genel bir sikayet konusu sizin yasadiklariniz ALLAH hepimizin yardimcisi olsun imanimizdan yoksun birakmasin.saygilar

 11. zişan Says:

  s.a cahide ablacım yazınız beni çok etkiledi inanın.insanların beklentilerini karsılayabilrmek gercekten cok zor . bizler birer mesajla sizeulşamaya calıuşıyoruz lakin siz yüzlerce binlerce milyonlarca mesaja cevap vermek zorundasınız. ve tek işiniz mesaj ve yazılar değil sanırım bunu gözetemiyoruz biz.bazen hayat telaşı öyle bir kaplıyor ki insanı sonrasında bu sekilde mutsuzluk yorgunluk geliyor insan ahiç birsey yapası gelmiyor inanın içinden derin bir sessizlik yalnızlık ve bir fincan kahve ile dinlemek istiyor insan . sizi çok iyi anlayabilyorum rabbim yardımcınız olsun . her gün yeni tarifiniz var mı idye bakıyorum :)çok tesekkür ederim çok güzel ve saygılı bir siteeç konyadan sevgiler selamlar

 12. zeynep Says:

  S.A.Cahide abla eltim ev almışlardı hayırlı olsuna kayseriye gitmiştik 1 hafta kaldık gelince de hasta olduk bugün artık ablama bir bakayım nasıl iyimi derken yazını okudum içim buruklaştı belli ki üzmüşler incitmişler seni Allah yardımcın olsun canım ablam yüzünden gülücükler eksik olmasın

 13. Selda K. Says:

  phlips airfrey yağsız kızartmayı kesinlikle tavsiye ederim.

 14. tülay deniz(sessiz dünyam) Says:

  unutmuştum. bu arada sümeyra’nın güzel ellerine sağlık. güzel ve hafif kızartma oluyor 😉

 15. tülay deniz(sessiz dünyam) Says:

  canım benim güzel arkadaşım, kendini yıpratma. çok üzüldüm haline. pozitif olmaya çalışalım. biliyorum zor. Allah yardımcın olsun. hafta sonuna kadar dinlenmeye çalış cahidem. güzel yuvanı düşün ve iyi dinlen emi güzel cahidem. sonra da bizi unutma=)seni ve hepinizi çok seviyorum. Allah’a emanet olun…

 16. Hamiyet Says:

  Yazınızı okuyunca çok üzüldüm gerçekten insanlarla uğraşmak çok zor heleki bir aileniz var sizden ilgi şefkat bekleyen zaman ayırıp eğitmeniz gereken yavrularınız var sizden hizmet bekleyen eşiniz var bunlar kolay işler değil anne olmak başlı başına bir sanattır. Maşallah yazılarınızdan anladığım kadarıyla anneliğide eş olmayıda ev idaresi ve hanımlığınıda mükemmel yapıyorsunuz imrendiğim bir yuvanız var Allah cc daim etsin😊sizi seven binlerce okuyucularınız takipçileriniz var ki bunlardan biride benim biliyorsunuz yaklaşık iki ikibuçuk aydır sizi takip ediyorum inanın bu kısa zamanda çok şeyler öğrendim ben karşımdakini kıracağım diye çok korkan biriyim ilk başlarda size yazdığım yorumlarda cevap vermediğiniz zaman acaba kırdım mı bir kusurummu oldu diye çok üzülürüm fakat sahifeye alıştıkça sizleri tanıdıkça veiçinizde olduğunuz durumu düşünüp anlayınca üzüntümün yersiz olduğunu düşündüm yorumlarına iştirak ettiğim diğer kardeşlerimize bilmeden kırarsam lütfen uyarsınlar kimsenin kalbini kırmak istemem lütfen bizlerle daha sık dertleşin sevinçler paylaşıldıkça çoğalır üzüntüler paylaşıldıkça azalır Allah cc sabır ve acil şifa ferahlık versin Allah cc emanet olun sağlıcakla kalın

 17. Ayşe Demiryürek Says:

  HAYIRLI AKŞAMLAR GÖNLÜ GÜZEL KENDİ ÖZEL KARDEŞİM 🙂 YAKININDA OLSAYDIM ÖNCE KUCAKLASAYDIM SONRA ELLERİNİ TUTUP GÖZLERİMİZLE KONUŞSAYDIK 🙂 SESSİZCE ANLAŞIP KALBLERİMİZ HUZURLA DOLSAYDI :)KUŞLAR GİBİ KANAT ÇIRPIP KÂBEYE UÇABİLSEYDİK 🙂 RABBİMİZE ŞÜKREDİP HUZURUNDA SECDEYE KAPANIP GÖZ YAŞI DÖKÜP RAHATLASAYDIK TAVAFIMIZI BİTİRİP KÂBEYİ SEYREDERKEN TEPEDEN TIRNAĞA ŞARZ OLUP GENE EVLERİMİZE KANAT ÇIRPSA İDİK 🙂 CANIM BENİM SENİ RABBİM İÇİN SEVİYOR RABBİME EMANET EDİYORUM, İKİ CİHAN SAADETİ DİLİYORUM 🙂 🙂 🙂

 18. hicrankonya Says:

  selamun aleyküm sümeyracıgım ellerine hafifbir kızartma olmuş cahidem insanlar sana nasıl kızar anlamıyorum burası benim için terapi yeri gibi çok yazmasamda okuyunca bile rahatlatıyor CAHİDE SULTAN iyiki sizi bulmuşum burdaki arkadaşlarda çok iyiler allahrazı olsun konyada beni hiç yanlız bırakmadılar.

  • Ayşe Demiryürek Says:

   VE ALEYKÜM SELAM HİCRAN HANIM BU FAKİR DE KONYALI MERAM YAKA DA OTURUYORUM. SESSİZ TAKİPÇİLERDENDİM CAHİDE’CİMLE SESLİ TANIŞMAMIZ DAN SONRA 🙂 🙂 🙂 ARADA SIRADA RABBİMİN İZNİ İLE YAZARIM BİR ŞEYLER RABBİMİ SEVENLER YARADANA EMANET :):):)

   • Cahide Says:

    Ayşe ablacığım ben soyadını bilmediğim için, senin olduğundan emin olamadım. Yorum yazarak aramıza katılmana çok sevindim. Hatta dün Hicran’a senden bahsetmiştim. Ayşe ablayla da görüşseniz ne iyi olur demiştim. Senin gibi tatlı bir hanımla görüşmek isteyeceklerdir muhakkak. Sen de Allah’a emanet ol canım ablam..:)

    • Ayşe Demiryürek Says:

     BİSMİLLAH DEDİM BAŞLADIM GÖNÜL DOSTU BACIM 🙂 FIRSAT BULDUKÇA BECERE BİLDİĞİM KADAR YAZMAYA GAYRET EDERİM İNŞAALLAH. SAĞLICAKLA 🙂 SELAMETLE 🙂 GÜLÜM BENİM 🙂

   • hicrankonya Says:

    ayse abla bende konya meramdayım tanışmak çok isterim telefonlada konuşmak isterim .

    • Ayşe Demiryürek Says:

     İNŞAALLAH HİCRAN’CIM 🙂 BENİM TELEFONU MÜBERRA DAN VEYA CAHİDE DEN ALABİLİRSİN GÜLÜM 🙂

     • Cahide Says:

      Ayşe Ablam ben numarayı Hicran’a verdim. Birbirinize benim yerime de sarılın olur mu? 🙂

      • Ayşe Demiryürek Says:

       OLMAZMI BİR TANEM 🙂 BULUŞUNCA GÜNDEMİMİZİN ÇOĞUNLUĞU SEN OLURSUN CANISI 🙂

       • Ayşe Demiryürek Says:

        HİCRAN BENİ ARADI KONUŞTUK 🙂 BULUŞMAMIZI RABBİM NE ZAMAN KISMET EDER BİLEMEM.HAYIRLI AKŞAMLAR HAYIRLI CUMALAR.GÜLÜM 🙂 🙂

        • Cahide Says:

         Çok sevindim ablacım. Hayırla, iyilikle görüşürsünüz inşaAllah..:)

        • Hasret Says:

         Ayşe Demiryürek
         Hicrankonya
         Cahide
         🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

         Yaptığınız yorumun altına yazacaktım oda okunmayacak hale girmiş uzamışda uzamış,☺️
         Rabbim nasip ederse haftaya Cuma günü elifinci ( ayşe) hanıma gitmeyi düşünüyoruz .
         Organizeyi ayarlıyorum lakin muberra dönmedi daha bana eğer o gün için karar alırsak kardeşlerimizi bekliyorum.

 19. Hasret Says:

  Üzülme tamam 😞😞😞🌹💙Cahideee🌹💙
  üzülme tamam

  Rabbena efriğ aleyna sabran ve sebbit ekdamana.

  Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır ayaklarımızı sağlam bastır.

 20. Hasret Says:

  Nuh aleyhi selam tufandaki acı tablo oğluna gel oğlum kendini kurtar dediğini oğlu ise ben şu tepeye çıkar kurtulurum demesi üzerine o suda helak olanlar arasındaydı PEygamber Allah ım o benim oğlumdu deyinde Allah o kafirlerdendi diye buyurunca NUh aleyhi selam hata ettiğini anladı ve Allah a dua ederek tevbe etti.
  Ne kadar acı bir durum acaba bizler nasıl davranırdık diye kendimizi sorguluyoruz .

  Yazdım sildim, tekrar yazdım tekrar sildim ve yine sildim
  Tutuldum yazamadım .
  Yukarıdaki ayete bak canım oğlun bile olsa imtihan edileceğiz dokuzyüzelli sene dile kolay mucadele etmek . Dualarımız tüm MUhammed aleyhi selam ın ümmetinedir sonumuz neresi tek dostumuz kim belli yaratan ALLAH .
  Aslında daha çok pişeceğiz çok.

  Sumeyra cığım eskiden evlerde hayvanların yağları olurdu . Sıvıyağ çok nadir olurdu o yüzden büyüklerimiz kıyamaz az az koyup kızartırlardı hele birde baca da dumanlı ateşin altındaysa patatesler renkli havalı olsun çabuk kızarsın diye kırmızı toz biberi patatesleri tavaya atmadan tuzla beraber koyarlardı…
  Hala kasabaya gittiğimde görümceme Sıdıka bize kızartma yap derim unutulmuyor o tatlar unutulmuyor. 😦
  şimdi bazen burda da yapıyorum ama eskisi gibi değil.
  😊
  Ellerine sağlık versin Rabbim dert görmeyesin
  Fi emanillah

 21. ferayafra Says:

  SANA DUA EDECEĞİM SES ÇIKARMA SADECE AMİN DE OLUR MU?
  Allah’hım bu yazıyı okuyan kulunu…
  Karanlıkta bırakma Dert verip Derman Aratma Derdine Derman ol
  Ona Gizli ve Açıktan Düşmanlık Edenleri Yanından Uzaklarştır
  Allah’ım Rahman Sıfatının Hakkı için Onu Hak Yoldan Ayırma
  Kalbini Bulandırma Can Acısı Duyurma Sevdiklerinden Ayırma
  Evi Hep Mutlu Huzurlu Ve Bereketli Olsun
  Dua’ları Kabul İbadetleri Makbul Olsun
  Peygamber Efendimiz(S.A.S.) Şefaatçisi Olsun
  HERŞEY GÖNLÜNCE OLSUN
  AMİİİN

 22. ferayafra Says:

  Cahidemmm canım benim yazından payımı aldım.Bacımmm sen üzülme ben sana çok yoruyorlar çok eziyorlar dedim ah bacım ah…Sen de sıkıntılarını,ağrılarını paylaşsan biraz rahatlatamazmıyız seni ?ne yapsak bilemedim ki.Senin sıkıntın bizim sıkıntımız,senin sevincin bizim sevincimiz sen bize lazımsın.Biraz dinlensen birkaç gün uzak kalsan iyi gelirmi acaba bilemedim ki.ALLAH’A EMANET OL BACIMMM.Dualarım seninle…

 23. aliye67 Says:

  cahidem canim benim ne kadar sanslisin ki rabbim boyle dertler veriyor sana…firavunun bile hic basi agrimamis allahi anmasin diye (yanlis biliyorsam lutfen duzeltin) biz bazen dunyevi seylerden dertleniyoruz…
  canim bende o gecen seneki gunlerimi nasil ariyorum anlatamam…bir kosturmacadir gidiyor…vaktim hic olmuyor gibi…cok sIk olmasada soyle bir okuyup cikiyorum ne yazik ki…lutfen hic bir seye uzulme… dedigin gibi burasi sanal ve turkcemiz yazildigi gibi cogu zaman okunmuyor…
  canlar sizlerde iyisinizdir umarim…rabbim yaninizda olsun..hastalara sifa sIkintida olanlarin kalplerine ferahlik versin…

 24. huzunlugurbet Says:

  Allah yardimcin olsun, insanlarla ugrasmak cidden zor istir.Hergun ayni iletsim sorunlarini yakin cevremizle bile yasiyorken, net ortaminda sozler cok daha farkli algilanabiliyor.

  Gecen yillarda bende bir konuda yazdigim yorumda, karsit gorus belirtince siz bir yili geckin yorum yazmiyordum.:)) Dediginiz gibi cocukca bir tavir bu…
  Ha burada yine de hergun girmekten alamiyodum kendimi.
  iyiki varsiniz, allah sizden razi olsun.Sizin sayenizde yillarca dogru bildigim bircok konuda, yanlis bilgi sahibi oldugumu farketmistim.

  Hemen her konuda paylastiginiz yazilarla, dusuncelerime hayatima farkli yon vermeye basladim.Sayenizde bazi din istismarcilarinin da ic yuzlerini gormus oldum.Artik katiyyen sempati duyamiyorum bazi insanlara.Arastirinca megersem ne kadarda yanlis seylere inandirilmis oldugumuzu, kandirildigimizi da hissettim.

  Tarifleriniz icinse diyecek bisey yok, mukemmel tarifler, heleki yeni evlenmislere ilk el kitabi olacak turden tarifler.Uc bucuk yildir surekli takipcinizim, genelde yorum yazmiyorum ama hergun mutlaka bugun ne yapmissiniz diye girip bakiyorum.

  Sayenizde gozumde buyuttugum bircok tarifi basariyla yapmis biri olarak, hem maddi hem de manevi anlamda katkilarinizdan oturu Allah sizden razi olsun, insallah.

  Kanada’dan sevgiler…

 25. Yasemin Says:

  Merhaba,Allah yardımcınız olsun cahide hanım. favorimsiniz.
  bende farklı bir rahatsızlığımdan bahsetmek istiyorum.cahide hanımın resimleri tarifleri çok güzel.bazı hanımların resimleri ve tarifleride çok hoş fakat bazen öyle garip tarifler ve görselliği bozan resimler gönderiyolarki şahsen ben rahatsız oluyorum.
  bu konuda da cahide hanımın zorda bırakıldığını düşünüyorum.değişik ve sayfanın görselliğini bzomayacak resimler gönderirseniz çok iyi olur.aksi halde sayfada kalabalık etmekten bakşa bir işe yaramıyor.o resimlerin düzenlenmesi yayına konmasıda hayli zaman alıyordur muhakkak.yinede emeği geçen herkese tşk ederim.sevgilerimle

 26. MEHTAP ASLAN Says:

  Cahide ablacım buradaki pek çok kişi ne kadar zor bir iş yaptığının farkında… yukarıdaki yorumlardan da bunu anlayabiliyoruz. ben yeni takipçilerindenim, bloğun sık güncellenmesi beni bu siteye çeken en önemli husus. Sık sık kendi tariflerini yayınlıyorsun ve diğer arkadaşlardan gelen tariflerede elinden geldiğince yayınlamaya çalışıyorsun. Bunun ne kadar meşakkatli bir iş olduğunu tahmin edebiliyorum. Yayınladığın kendi tarifin olmasa bile, diğer arkadaşlardan gelen tarifleri tek tek seçmek, okumak, onaylamak ve yayınlamak bu bile o kadar zor bir iş ki… Tabi benim tahmin edebildiğim bu kadar belki daha da fazlası vardır. Birde üstüne üstelik elinden geldiğince yorumlara da cevap vermeye çalışıyorsun. Cahide ablacım ellerine emeğine yüreğine sağlık. Diğer arkadaşlar neden burada bilmiyorum ama benim burada bulunma sebebim burada huzur buluyorum dinleniyorum. Ve tabiki de senin de dinlenmeye hakkın var. Hiçbirimiz makine değiliz sende öylesin. Benim naçizane bir tavsiyem olacak arada ufak molalar ver ve kendini çok yorma bu şekilde daha uzun vadede birlikte olabiliriz. Allah yar ve yardımcın olsun. Sevgilerimle…

 27. Mehtapabla Says:

  Lütfen Cahidem kendini üzme daha ilgine muhtac 4 evladin ve esin var .Allah korusun üzüle üzüle sonunda hasta olursun.Bu yüzden bazi seyleri oluruna birakmak lazim.Bu dünyada herkesi memnun edemeyiz.Biraz rahat ol canim benim.
  Sümeyra kizim eline saglik.Kizartmayi genc kizken okadar sever ve yapardimki simdilerde ancak 2 ayda bir belki patates kizartiyorum Hayret cocuklariminda benimde aklima gelmiyor.Halbuki hala cok severim.Bugün gectide yarin yapayim insaAllah.

 28. hicret Says:

  Isin gercekten cok zor cahidem, seni cok iyi anliyorum, eminim diger arkadaslarda anlayacaktir.
  Allah yar ve yardimcin olsun canim.Sümeyra ellerine saglik bacim.

 29. zeymuran Says:

  canım bacımmmmm ne olur sen üzülme seni çok seviyoruz ♥♥♥♥♥♥♥♥♥

  • Cahide Says:

   Ben de ablam, ben de hepinizi çok seviyorum.

   • handan Says:

    Cahide hanım bende her zaman yazamayan ama seni kardeşim gibi her gün görme siteye bakma ihtiyacı duyan birisiyim üzülmeyin lütfen herkese dert anlatmak çok zor oluruna bırakıp allaha sığınmak en güzeli allah gönlüne ferahlık versin kardeşim

 30. hülyamız=) Says:

  sümeyracığım bende patatesi aynı bu şekilde kızartırım. çok hafif ve çok lezzetli oluyor. ellerine sağlık hamarat kız 🙂
  bunca insanla uğraşmak kolay değil cahideciğim. hem vaktinden, hem işlerinden, hemde sağlığından feragat ederek şurada kimseyi kırmamaya çalışarak hergün çok faydalı paylaşımlarda bulunuyorsun. yemek bloglarının çoğunda yapılan yorumlara blog sahibi cevap bile vermez. burası farklı bir yer. sen kendinden çok seni izleyenleri düşünüyorsun. bilmiyorlar ama, tanımadığın o insanların dertleriyle dertleniyor, bir çoğuna ağlayıp dua ediyorsun. çok mütevazı ve hoşgörülü davranmaya çalışıyorsun. galiba hepimizi biraz sen şımarttın. artık öyle çok şımardık ki, annesinden ilgi görmediğinde kardeşlerini kıskanıp annesine naz yapan çocuklara döndük. senin bütün bunlara mecbur olmadığını unuttuk.
  lütfen, cahidenin de bir insan olduğunu, bir bayan olduğunu unutmayalım. gösterdiği inceliği suistimal etmeyelim. bencilce ve şımarıkça sadece kendimizi düşünerek yorum yapmayalım. buradaki herkesin farklı kişilikleri, farklı hayatları olduğunu unutmayalım. en başta cahide ye sonra da birbirimize saygılı olalım.
  hergün açıp güzel şeyler öğrendiğimiz, güzel sohbetler ettiğimiz bu güzel yerin kıymetini bilelim.
  Allah yardımcın olsun can kardeşim.

  • huri Says:

   hülya abla nasılsın 🙂

   • hülyamız=) Says:

    iyiyim huriciğim sen nasılsın? rahatsızlığın nasıl iyileştin mi? 🙂

    • huri Says:

     hala tam ıyılesemedim.ilaclara devam.3hafta olacak neredeyse….
     bu boğaz iltihabı fenaymış.annem üzüntüden olur kayınvalıdem yorgunluktan olur diyor.o sıralar ıkısıde mevcuttu 🙂
     ama bence de terden oldu.aksam spor yaparken hep oğlum uyandı.kac kez terlı terlı emzırırken ben de uyuyakaldım…bılmem artık neyden de ıyı çarptı benı 🙂

     • hülyamız=) Says:

      huriciğim, bu kadar uzun süre ilaç kullanma. antibiyotiğin vücudumuza verdiği zararları biliyorsun. bademciklerinde sorun varsa ve sık sık bu sorunu yaşıyorsan, siyah turp alıp suyunu çıkar ve balla karıştırıp her sabah aç karnına iç. ama turp mutlaka siyah olmalı. çok iyi geliyor ve uzun bir süre bademcik sorunun olmuyor.
      Allah şifa versin huriciğim kendine dikkat et bebeğin var.

      • Hamiyet Says:

       Hülya hanım benim kızımında boğazları sık sık ağrıyor siyah turpun suyunu nasıl çıkaracağız tarif edermisiniz😊selamlar

       • hülyamız=) Says:

        hamiyet hanım siyah bir turp alıp güzelce yıkayın, kabuklarını soymayın, üstünden biraz kesip içini oyun ve içine yarısına kadar bal koyun. büyük bir kabın içine yerleştirin, üzerini örterek serin bir yerde muhafaza edin. turp suyunu bırakarak bal ile birlikte, içinde bulunduğu kaba suyu çıkacaktır. bu suyu içirebilirsiniz.
        Allah sağlık versin inşallah 🙂

        • Hamiyet Says:

         😊Çok teşekkür ederim Hülya hanım 😊kızımda ayrıca teşekkür etti❤️ Allah cc razı olsun

     • Belgin Says:

      Allah şifa versin Huriciğim, papatya çayı da iltihabı söküyormuş.Ali Osman ı da öp benim için.Selametle canım ♥♥♥

      • huri Says:

       annem ackarna sabahları soğan suyu ic pekmezle diyor…ictım bıkackez ama olmadı.evim kaloriferlı havasını kurutuyor.bogazımı cok etkılıyor.nemlendirici çalıştırıyorum lakın yınede kuru oluyor evin havası.babama gorede bundan benim hastalık 🙂
       bu arada butun sulelenın yorumlarını da ogrendınız 🙂 🙂

  • Belgin Says:

   Hülyacığım Allah razı olsun canım,benim de duygularıma tercüman olmuşsun ;-)İnsanların iyi niyeti suistimal edilmemeli.
   Cahidem 2 senedir burdayım, Elhamdülillah Rabbim kısmet etti de senlen ve burdaki kıymetli kardeşlerimle tanıştım.İnternette huzur bulduğum tek site burası 🙂
   Hani demişsin ya:Bunun için en baştaki tarifin altına değil de, bu tarifin altına yazmayı tercih ettim. Böyle biraz daha biz bize kalacakmışız gibi geldi..:)
   Ay çok hoşuma gitti ;-)gerçekten kendimi biz bize hissettim,bir çaylarımız hamur işlerimiz eksik :)Rabbim emeklerinin ecrini hem bu dünyada hem ahirette versin bacım amiiin.
   Sümeyram elleriine sağlık canım,çok güzel ve sağlıklı olmuş.Ben de aynı bu metodu kullanarak,küp doğranmış patateslerle yapıyorum bir de yumurta kırıyorum.Çocuklar da ketçapla bayılıyorlar(Aman Cahidem duymasın :))
   Allah’a emanet olun ciğerlerim,Allah için Cahidem seni ve kardeşlerimi çoooook seviyorum ;-)<3 ❤ ❤

 31. gecelerin yargici Says:

  guzel olmus bilindik tarif ama puf noktali olmus eline saglik ben yagli seyleri pek sevmem kizartma falan ama evdekiler seviyor. bide bu tarz deneyim bakalim nasil olacak eminim az kalorili olur.

 32. zeliha Says:

  ben bu pataten yapnayı denedim.patateslerim tavaya yapıştı ve karıştırırken parçalandı.ben yağlıkağıt serili fırın tepsisine patateslerimi yayıyorum.bir kaşık zeytin yAğında kızarıyolar dışı çıtır içi yumuşacık oluyor.cahide ablacım.tüm sıkıntının sebebini çok iyi anlıyorum.bazı konulatda fiktini beyan ediyosun hemen katşına birsürü muhalefet çıkıyor.bunlarla uğraşmak zorunda değilsin.en iyisimi gündemdeki siyasi olanları bir kenara bırakmalı ahiretimize bakmalıyız.inan hergün okuduğum yazılarında yenibirşey öğrenmenin huzurunu hissettiriyorsunuz.hayırlara vesile oluyosunuz.canınızı hiiiiiç sıkmayın neolur.sizden karamsarlık sözleri değil huzurve öğüt verici yazılar bekliyoruz selametle

  • Hasret Says:

   Bu kızartmayı yaparken yapışan tava tipleri olmayacak ilk etapta yapışan parçlanan patates git gide tava alışır artık yapışmaz .
   ☺️

 33. sserap Says:

  Ben ikazlardan uzerime duseni aldim 😉 acaba diyorum arada bir cocuklarin derslerinden, ergenlik hallerinden, nedense hic bitmeyen ev islerinden vs. mi bahsetsen. E haliyle boyle guzel resimlenmis tarifler yayinlayinca, cok da yakinmayinca insan super gucleri olan biriyle karsilastigini saniyor 🙂 yaa yakin olsak salih i getirir birakirdim sana onunla iki bogussan yuvarlasan koklasan bir seyin kalmaz 🙂

  • Cahide Says:

   Ben zaten Salih’i görünce, resmen eridim 🙂 resmini bütün aileye gösterdim. MaşaAllah deyin yeğenime dedim 🙂 Hepsi çok sevdi. Hele eşim maşaAllah diye diye baktı. Ağzı da kulaklarına vardı. İkiz abilerini çok tatlı anne ya derken görmeliydin…Silmedim, bakıyorum ara ara. Bir de Belgin’in topaçı var ki o da tam yemelik 🙂

   • Hasret Says:

    ☺️☺️☺️
    Bana bana yok mu?
    Biraz sevebilir miyim?

   • sserap Says:

    🙂 Yaa bu zamanları o kadar çabuk geçiyor ki çok isterdim kucağına almanı, sevmeni… Ben ara ara ilaç niyetine yollarım o zaman 🙂

    • Hasret Says:

     Bende yedim sevdim sevdim 😊🌹💗çok tatlı maşAllah Rabbim istediğiniz gibi bir evlat olmasını nasip etsin 🙂

  • huri Says:

   bugun benimde moralım bozuktu.esim de aynı seyı söyledi.su alı osmana bak hic derdin kalmaz 🙂
   ıslerinizin yolunda gıtmesine sevindim.allah hayırlı yerler nasip etsın…
   kalben sizinle alakalı olduğumu unutmayın lütfen 🙂

   • sserap Says:

    Canımsın, Allah razı olsun 🙂 Sen Ali Osman’dan ayırma gözünü, değmez hiçbir şeye üzülmeye 😉

  • Belgin Says:

   Serapcığım ay ne güzel olur,çocukların eğitimi, dersleri konusunda;hem Cahidemin hem de senin bilgilerinden faydalanırdık ;-)Salih i de öp benim için annesi :)MaşaAllah.
   Ah Cahidem bebeklik dönemi geçmeden bir getirebilseydim de sevseydin,ah ah….Bütün bebekler çok tatlı,Rabbim isteyen herkese hayırlı salih saliha evlatlar nasip etsin amiin.

   • sserap Says:

    Benim bilgimden mi? Arada bir konuşuyorum işte bilmiş bilmiş Belgin Abla esas sen anlat, tecrübeye saygımız sonsuz 🙂 Salihi öperim, ufaklıklarada bol bol öpücüklerimi gönderirim. Hepsi bir arada olsa yatırsak yere gıdıklasak dursak 😀

    • Belgin Says:

     Serapcığım mütevazi kardeşim,ne demek MaşaAllah çok güzel aydınlatıyorsun bizleri;Allah razı olsun.Öpücükler konduruldu bile teyzesi :)Ay dediğin gibi canım ne güzel olurdu,yatırıp gıdıklasak;bu arada ben de çok yaparım kıkır kıkır gülmesi yok mu 😀

   • mehlika Says:

    belgin abla izmire gelirsen tanışmak isterim seninle..

   • huri Says:

    belgın ablaya komsu olmayı okadar ısyıyorum kı…bana çocuk bakmayı ogretsın diye 🙂

    • Belgin Says:

     Kıyamam Huriciğim,ah ah ben de daha pişiyorum kardeşim :)İnanıyorum sen benden daha iyisin 😉

 34. meral Says:

  Bir bilseniz ne kadar faydanız dokunuyor bana neler öğrendim ve neleri sevdim sayenizde.Lütfen yılma

 35. gülaykahvekeyfi Says:

  cahide gerçekten işin zor lütfen arada bırak her güne tarif çıkarmak resimlemek tarif vermek yorum kısmına girmiyorum hiç bunlar gerçekten zihin için ağır şeyler bari maaşlı çalışsan o da yok o yüzden biraz uzaklaş biz nasıl olsa geriye dönük yazılarını da bazı kardeşlerimizin yorumlarını da okuyoruz sindirircesine hadi rabbime emanet ol canım benim

 36. ummuensar Says:

  Yüce Rabbim skntlarinizi gidersin insaallah gucunuzu kuvvetinizi arttirsin

 37. semaaaa Says:

  Cahide hanim bence rahat olun..cunku Kurani Kerimde surekli husnuzan edin diyor; insan yani her durum ve kosulda husnuzan etmeye mecbur..ayrica husnuzan edelimki Rabbimizde meleklerde bize husnuzan etsinler..İnsanin kendine gore bir suru derdi tasasi mesguliyeti var ; ayrica herkesin olaylari yorumlayisi ve degerlendirmesi farkli ; kisileri oldugu gibi kabul etmek saygili
  olmak husnuzan etmek ve yanlis seyler icin dua etmek gerek..elestiriyle tartismayla ve zan ile kimse kazanilmaz kimse duzeltilmez ve kimse yola gelmez; peygamberimizin teblig metoduna bakilirsa bu acik ve nettir; dua, iyi davranis, hosgoru ve adalet…siz zaten emek verip bir suru sey paylasiyorsunuz , birde ozel
  olarak herkesle ilgilenseniz ne olur bilmem…ilgilenmediginizden yakinan kisiler sitem edicegine onlar bir adim atsa bu daha iyi olmazmi?

 38. kınalıkız Says:

  Canımsın ya o kadar çok üzüldüm ki dün gece Belgin’lede konuştuk bu konuyu.Herkes farklı karakterlerde,giden gittiğiyle,kalan da kaldığıyla kalıyor ama bunun sana ne kadar zarar verdiğini kimse idrak etmiyor….İnan konunun da ne boyutta veya nasıl olduğunu da anlamış değilim.Başka bir konuda daha var.İnşallah görüşelim olurmu kardeşim sıkma canını…Hergün kalkıyoruz yeni yeni tarifler,yazılar paylaşımlar bedavadan sergilenmiş.İnternette saatlerce gezenlerin boşluklarını doldurduğu aynı zamanda,boş işlerden alıkonduğunun farkında biri olarak,senin ve senin gibi kardeşlerimin üzülmesini asla istemem.Keşke birazda kıymetini bilsek şu sayfanın.Düşünün bir kere ne paylaşılmış diye girdiğiniz şu sayfanın bir gün olmadığını ?Hiçbir söz söylemeyecek olan bile en azından şunu diyecek : Yediğimize içtiğimize kadar helal olanı bizlere sunmaya çalışan bir kardeşimizdi ! Lütfen duyarlı olalım biraz.Cahide de bizim gibi bir ev hanımı …O uğraşılarını bu yönde geliştirmiş en azından bana göre kırk kere maharetli bir bacımız.Doktor değil,pskiyatr değil,çocuğunuzun öğretmeni değil,kızdığınız komşunuz değil,sevmediğiniz ebeveynleriniz değil! Ev hanenizde yaşayan ailenizden biri değil.Bazen biz derdimizide ona döktüğümüzü sanırız ama burası sanal alem ne kadar yeterli olabilir ki Allah aşkına ! İstediğimiz cevabın ne kadarını alabiliriz?Herkese cevap vermeye kalkarsa,ne evine ne eşine nede çocuklarına yetişebilir.Ne paylaşılmış diye 10 dk bakacam desem en az 1 saatim gidiyor.Bu yazıların yazılması,imla kuralları ki sıfır hatasız,resimlemek,hergün yeni bir ayet ayarlamak zaten yeterince uğraştırıcı.Birde yorumlarla karşıdaki insanı zor durumlarda bırakırsak bir gün gelir o da YETER der,çünkü o da sabrı bir yere kadar olan bir BEŞER.Allah’a emanet olalım hepimiz , biraz daha anlayışlı olalım ve bu sayfanın kadrini bilelim olurmu bacılarım ?

  • Belgin Says:

   Allah razı olsun kardeşim,yüreğine kalemine sağlık;ne güzel özetlemişsin ;-)Sabrın da bir sonu var Ya Hu…

 39. ahu Says:

  Ben de 1 senedir sessiz takipçilerinizdenim.Tariflerinizden,yazılarınızdan,paylaşımlarınızdan çok memnunum,sizi çok takdir ediyorum.Anlattığınız gibi kaprisleri,gereksiz nazlanmaları ben de çok yakın arkadaşlarımdan görüyorum bazen,çok şaşırıyorum.Herkesin olgunluk seviyesi farklı oluyor,çocukça geliyor bana.Tabiki ben de kusursuz değilim.Herkesi aynı anda memnun etmek mümkün olmadığı için de,böyle şeylerin olması normal.İşiniz kolay değil,Allah yardımcınız olsun.Biz razıyız,Allah da razı olsun sizden 🙂

 40. hatice Says:

  Ablacım sessiz takip ediyorum pek yorum yazamıyorum ama yazdıklarını okuyunca sana sımsıkı sarılasım geldi. Kıyamam ben sana üzme kendini sen ❤ :** seni çok seviyorum..
  ———
  Dün annem bir program izliyordu gözüm takıldı baktım biraz. Dr patates kızartmasının az yağ çekmesi için mikrodalga fırında 15 saniye kadar tutun dedi. Mikrodalga fırına fazla yaklaşmazsak çok bişey olmuyormuş sanırım ama benim aklıma pek yatmadı yine de :). Bu yöntem güzelmiş ellerine sağlık hamarat kardeşim 🙂

 41. nesibe Says:

  Cahide Hanım, sizi 3 yıldır takip ediyorum, hemde hergün..Hayatıma düşünemeyeceğiniz kadar güzel şeyler kattınız. Derdim yemek değil, manevi anlamda doyuruyorsunuz beni. Sizin tabirinizle ‘çalışan bir süslü teyzeyim’. Ama bilmediğim çok şey öğrendim sizden. Anneciğm bile şaşırıyor bazen, sen bunca şeyi nerden biliyosun diyor bana..Eşim bile sizin adınızı biliyor, bir arkadaşımdan bahseder gibi ‘Bunuda Cahideden mi okudun ‘diyor.
  Kısacası yorum kısımlarını bilmem ama siz bize çok lazımsınız. Lütfen adını bilmediğiniz, ama dualarında size de yer veren insanları unutmayın..Hoşçakalın..

 42. GÜL ALTUNTAŞ Says:

  Selamunaleyküm Cahide hanımcığım.Nedendir bilmiyorum yazıyı okurken göz yaşlarıma hakim olamadım.Sizin adınıza çok üzüldüm daha doğrusu üzüntünüzü içimde yaşamış gibi oldum.Neyazıkki bizler aciz yaratılmışız ve zayıfız.Rabbim size güzel meziyetler ihsan eylemiş.Bu güzel meziyetleri paylaşmanız insanlara rehberlik yapmanız taktire şayan.Bazen acaba mutfakta bir ekiplemi çalışıyorsunuz diye düşünmedim desem yalan olur.Sanal alem tehlikeli bir yer aslında.Kimin ne olduğunu bilmiyorsun belki isimler bile sahte hatta kimse soyadını bile yazmıyor.Böyle bir ortamı ev ortamı gibi güvenilir kıldınız ve kocaman bir aileniz oldu.Yükünüz dahada ağırlaştı.Ben çok başarılı buluyorum yazılarınızı ,pasta ve yemeklerinizi.Bazı konularda ayrı düşsek bile sayfayı ziyaret edip bakmadan geçemiyorum.Bence biraz yoruldunuz.Sonbahar zaten insanı biraz yorar.Bu mısralarımı size hediye etmek istedim.Rabbim gücünüzü kuvvetinizi arttırsın inşaallah.
  Yine kapımdan bir sonbahar geçer.
  yoluma dökülür sarı yapraklar.
  Çizilir yüzüme ince bir keder.
  Ömrümden gün çalar sarı yapraklar.

 43. melike Says:

  seni kocaman bir okulun çok çok sabırlı bir öğretmeni gibi düşündüm bir an..Rabbim yardımcın olsun..ben seni çok seviyorum niyeti halis olan seni üzmez zaten.

 44. Toprak Says:

  Sümeyraa canım ellerine sağlık. Vize tatilinde neler yapmışsın maşaAllah, diğer sayfada ki resimlerde çok güzel ellerine sağlık. Bende bu şekilde değilde küp küp doğrayop yapıyorum hatta sitede tarifi de var kahvaltılık niyetine.

  Ablam Allah yardımcın olsun. Gerçekten işin zor, mesela ben artık aştım bahsettiğin kısımları 🙂 ilk zamanlar oluyor gerçekten ama sayfaya alıştıkça, herşey rayına oturdukça seni daha iyi anlıyoruz bence. Rabbim yardımcın olsun senin enerjini çoğaltsın ki bizleri bırakama 🙂 ben daha uzun yıllar burada olmanın hayalini kuruyorum Allahın izniyle sizlere verecek çook haberim olacak, sizi düşünerek kurduğum cümleler… Ben burada tanışıp da yakınlaştığım insanları çok seviyorum, çok da memnunum elhamdulillah… Herkes şurada kurulan dostluklar hatırına, bu sayfanın temizliği, doluluğu hatırına anlayışlı olacaktır ben inanıyorum ablam gönlünü ferah tut 😉

  • Belgin Says:

   Biz de seni seviyoruz Tuğbacığım,İnşaAllah o güzel haberleri de hepberaber okuyup sevineceğiz canım 🙂

 45. Sultan Says:

  Ben sizi cok iyi anladigimi hissediyorum Cahide Hanim Allahim kolaylik versin. Insanlarla ugrasmak gercekten cok zor. Kimse kirilmasin derken kendiniz asiri derecede yipraniyorsunuz. Bu arada ben Sultan Almanyada Dogmus büyümüs 42 yasina kadar gelmis buralarda dinini yasamaya ve ailesine yasatmaya calisan 2 genc annesi sizide 2,5 senedir takip Eden ve her tanidigina siddetle tavsiye Eden bir hatunum. Sizi ailenizi ve okurlarinizi Allah’a emanet ediyorum.

 46. Sabina Says:

  Ablacım sen üzülme.İnsanın kendi ailesi zaman gelir anlayış göstermez anlamaz hep hep bana der.şu üç günlük dünyada kalp kırmaya
  Değermi.İnsan kendi ailesine zaman ayıramıyor onların ihtiyaçlarına yetişemiyor.kaldı ki sen bu kadar güzel şeyler yapıyorsun İslam ışıgında .Merak etme biz seni anlıyor ve seviyoruz.Rabbim senin eksikligini göstermesin.

 47. hüzünlü gurbet Says:

  Çok iyi anlatmışsın ablacım, gayette haklısın, MAŞAALLAH demeyi unutuyoruz belki de sana nazara geldiğini düşündüm ilk cümleleri okuduğum anda Rabbim kuvvet, sabır versin sana ALLAH senden razı olsun işyerine geldiğim anda ilk işim senin sayfanı açmak inan buna. Sana okuyorum şu an inşaallah…

 48. menekse79 Says:

  s.a ablacım.sümeyra nın ellerine sağlık..yazdıklarını oluyunca düşündümde 4 çocuk annesi ,ev hanımı ,evli ve blog yöneten bir ev hanımına bu kadar yüklenmek bencil ce bir davranış…benim iki çocuğum var işim bitmiyor …lütfen Cahide ablamı zor durumda bırakmayalım….

 49. Zeynep Says:

  Hakaret edenlere alıştıkta naz edenleri anlayamıyorum..
  İyi niyetinin suistimal edildiğini düşünüyorum…

 50. gülşah Says:

  Cahide Ablacım, öyle güzel ifade ettin ki kendini.. geç bile kaldın bunları söylemekte.. sonuna kadar haklısın yorulmakta. insan yeri geliyor eşine bile tahammül edemiyor, bir de belki hiç tanımadığın ya da görmediğin insanların nazı hepten bitiriyor insanı.. seni seviyoruz biz. her gün hiç bıkmadan okumaya devam 🙂

 51. samira Says:

  Canim ablam sen kendini üzme.Kimseyi kirip incitmiyorsun.Herkese cok güzel cevap vermeye calisiyorsun, seni kiranlara bile. Daha ne yapabilirsinki.Üzülme Allah yardimcin olsun. Sümeyra kardesimizinde ellerine saglik.Az yagli olmasi cok güzel.

 52. sümeyra Says:

  Teşekür ederim Cahide ablam..
  İnanır mısın mail atarken içimden dedim ki ben de tarifleri hiç çiçekli böcekli fotoğraflamıyorum ama napıyım ya unutuyorum dedim.Tabi ablam boş dururmu hemen de ekleyivermiş.Sağolasın canım ablamm 🙂

  Yazdığın yazıda da öyle çok haklısın ki…Yükün çok ağır Allah yardımcın olsun.İşlerinde kolaylık versin inşAllah.
  Biz de seni ve bu sayfanın tüm üyelerini Allah için çokk seviyoruz:)

 53. birgül Says:

  Günaydın cahide hanım yazıyı okuyunca biraz üzüldüm haklısınız ama biz bu siteye giriyorsak yazılarınızı okuyorsak bir kaç cümlede dertleşmek istiyorsak tabiki sizdende karşılık bekleriz. bu siteyi kurmak her şeye göğüs germek demektir. dini konularda Allah razı olsun çok faydalanıyorum siz bize sitem ederseniz artık bizi düşünemiyorum :))umarım anlaşılmışımdır.

 54. cst Says:

  Ablaaaaaa nasilsin ben arada uzaktan bakanlardanim ama hep aklimdasin. Dogum yaptim 31 agustosta.alp kerem adinda oglum var. Bu arada kurban bayraminda da kapandim;) daha once haber vermek istedim ama annem ameliyat oldu. Annemdeyim onunla ilgileniyorum bugunyaziniokiyunca yazmak istedim

  • Cahide Says:

   Allah yavrunu hayırlı mübarek etsin. Ümmete yüz akı eylesin kardeşim…

  • Belgin Says:

   Çiğdemciğim hayırlı olsun bebeğin,Rabbim salihlerden eylesin amiin.Selametle canım.

   • yusufyunus Says:

    cıgdem bebegın hayırlı olsun saglıkla huzurla buyut ınsaallh.cahıdemsenı kımler uzdu ah derım ben onlara nanak nanakk.kıyamam cıgerıme sesı nazlı dılı ballı kalbı nurlumm..oyy oyyy oyy….

 55. gurbetci29 Says:

  Çok üzüldüm Cahide ablam:( biz bi iki insanla başa çıkamıyoz,hayal kırıklığına uğrayacam diye hayatıma yeni insanlar sokmamaya çalışıyorum sonra ters bi davranışında olası bi yalanında,kaprisinde,şuyunda,buyunda çok üzülüp kendimi yıpratıyorum… Ben seni sevmeme rağmen bir tek mail atmaya çekiniyorum ama bu çekinme kimseye yük olmak istemem gibi bişey ne bilim tuhaf bi insanım işte…Allah yardımcın olsun

 56. Zahide* Says:

  Allah yardımcın olsun kardeşim , razı olduğu her işini kolaylaştırsın .


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: