Allah Kadına Değer Verir

Zina suç mu değil mi? kızlı erkekli öğrenci evlerinde kalınır mı kalınmaz mı? Kadın erkek eşitliği, kadınlara özgürlük vs. konuları tartışılıp, küfür ve batılın savaşı hız kesmeden devam ederken gündemime bir ayet düştü. Bana kadın olarak  ne kadar değerli olduğumu ve neler yaparsam Allah indinde saliha bir kadın olabileceğimi anlatan muhteşem bir ayet.

Biz hep erkek müfessirlerden ayetlerin tefsirlerini okuyup dinlediğimiz için, ayetlere kadınların bakış açısı nasıl olur, ya da kadınlar farklı olarak o ayetlerden nasıl hikmetler çıkarır bilmeyiz.

Ben Kur’an’ı okurken, özellikle bazı ayetlere gelince kendimi çok özel hissederim. Mesela Nisa suresini benim bilirim. Meryem suresinde gezinirken Meryem’in Rabbimiz tarafından nasıl korunduğunu fark eder, kadın olduğum için ayrı bir gurur duyarım.

Defalarca okuduğum halde daha yeni farkettiğim şu ayet, modern çağın kadın hakları adı altında söyledikleri yalanları, safsataları yerle bir ediyor:

Eğer o sizi boşarsa Rabbi ona, sizden daha iyi, kendini Allah’a veren, inanan, sebatla itaat eden, tevbe eden, ibadet eden, oruç tutan, dul ve bâkire eşler verebilir. (Tahrim:5)

Hani bir zaman, Peygamber Aleyhisselamın mübarek eşleri arasında ufak bir sevgi paylaşmazlığı olmuştu. Peygamberimiz hüzünlenmişti. Bu hüzün üzerine Allah subhanehu ve teala Tahrim suresinin ilk 5 ayetini inzal buyurdu.

5. Ayet diğer tefsirlerdeki açıklamalara ilaveten bana neler anlattı neler…

Öncelikle bu ayetten, hayırlı ve salih bir eşe itaat etmeyen kadının, bu itaatsizliğinden ötürü boşanmayı bir ceza olarak hak edeceğini anladım. Yani itaatsizlik bir boşanma sebebi olabilir. Sonra Rabbimiz bize saliha, iyi bir kadının özelliklerini anlatıyor.

Bu ayette iyi kadınların özellikleri?

 1. Allah’a teslim olmuş (müslüman) kadınlar
 2. İman etmiş kadınlar (Müslüman olmak tek başına yetmiyor demek ki)
 3. İtaat eden kadınlar (Hem Allah’a, hem eşine)
 4. Tevbe eden kadınlar
 5. Çokça ibadet eden kadınlar
 6. Oruç tutan kadınlar

Allah indinde iyi kadın olmak için gerekli olanlar sadece bu kadar! Allah’a iman et, teslim ol, tevekkül et. Günah işlersen tevbe et. Elinden geldiğince ibadet et, oruç tut. Eşine karşı anlayışlı ve saygılı ol. O zaman sen iyi ve kaliteli, Mümin ve saliha bir kadın olursun!

Ve benim için ayetin can alıcı kısmına geliyoruz: “…dul ve bâkire eşler verebilir.” Nasıl yani? Allah Bir Peygambere dul bir kadını layık görüyor öyle mi? Evlenilebilecek kadınları sıralarken, önce dul sonra bakire kadınları anıyor.

Oysa dul kadına toplumun bakış açısı nasıl da onur kırıcıdır. Eşi ölmüş veya boşanmış kadına 2. el bir mal olarak bakan, saliha bir kadın da olsa oğluna o kadını layık görmeyen anne-babalar bu ayeti ve Allah Rasulünün hayatını anlamaya ne kadar da muhtaçlar.

Bankamatik niyetine çalışan kız arayan, o kızın ahlakını, takvasını, ibadetini seçenekler arasında bulundurmayan kayınvalide ve eş adayları Rabbimizin öğüt ve emirlerine, ne yazıkki hakkıyla kulak vermiyorlar.

Rasulümüze, çok evlilik yaptı diye edepsizce ithamlarda bulunan, onu bir kadın düşkünü gibi göstermeye çalışanlar, O’nun 25 yaşında gencecik bir erkekken; dul, çocuklu ve kendisinden 15 yaş büyük bir kadınla evlendiğini, Aişe validemizin haricindeki bütün hanımlarının dul olduğunu bilmiyor, bilseler de anlamak istemiyorlar.

Güzellik yarışmalarında bile  mutlaka evlenmemiş kız arayan köle tüccarları, batıl ideolojilerine modernizm adını takıp, İslam’ı çağ dışı gösterme aymazlığındalar.

Çağdaş Batı, kadını hayvandan aşağı bir sınıfa oturtup, kadını uğursuz sayarken, şeytan diye ateşlere atarken, köle pazarlarında hayvanlar gibi satarken ve günümüzde yine köleleştirmenin başka bir boyutuyla, özgürleştirme adı altında kadını et mesabesinde görüp, değersiz bir meta haline getirirken, Allah dünyayı var ettiği günden beri kadına anneliği, toplumu yetiştirme görevini vermiş, onu eşsiz bir yere oturtmuştur.

Allah kadına değer veriyor. Allah kullarının erkek veya kadın oluşlarına değil, kadınların dul veya bakireliklerine değil; Takvalarına, imanlarının kalitesine ve Kendisine ne kadar yakın durduklarına bakıyor.

Kadına özgürlük verdiğini söylerken, kadının kadınlık şerefini beş para eden şu pespaye katillerin, kadını evinden, çocuğundan koparıp, onu bir iş makinası ve tüketim kölesi haline getiren kapitalizmin  bize tanıyacağı haklar olmaz olsun! Yaratan Rabbimizin, bize verdiği değer, bizi oturttuğu makam, bize sunduğu özgürlük sahaları yeter de artar bile…

Cahide Sultan

62 Yanıt to “Allah Kadına Değer Verir”

 1. Ümmü Hamza Says:

  Keşke bilselerdi memnun etmenin ve memnun olmanın yollarının sadece İslam sokaklarından geçtiğini.Böylelikle değer görmek için avuçlarına para değil dua toplamaya,ayaklarının üstünde durmaya değil baş üstünde taç,gönülde sultan olmaya çabalarlardı…

 2. Aisha Says:

  ne kadar guzel bir yazi
  yureyinize saglik canim ablam

 3. Hamiyet Says:

  Cahide hanım bir şeyi anlamıyorum neden biz tesettürlüyüz diye bizi dört dörtlük Müslüman olarak görüp bir yalnışımızda eleştiriyorlarda tesettürsüz hanımlara birşey yok kimse yalnış anlamasın lütfen benim bir komşum var devamlı en ufak birşeyde diğer tesettürlü komşuların davranışlarını Müslümanlık böyle birşeymi diye soruyor ve her şeyi Müslümanlığa yoruyor oysaki öyle kişiler tanıyorumki tesettürlü fakat içleri boş öyle kişilerde var ki tesettürsüz ama Allah diyince gözleri doluyor dudakları titriyor insanlar neden dış görünüşe göre karşıdakini yargılarlar halen anlamış değilim

 4. tülay Says:

  merhaba cahide hanım benim de size bir sorum olacak acaba sünni bir bayan bir aleviyle evlenebilirmi ya da eğer evlenebilirse neye dikkat etmelidir

  • Cahide Says:

   Erkek namaz kılıyor mu? Peygamberimizi peygamber biliyor mu? Tevhidi bir inanca mı sahiptir? Önemli olan bunlar kardeşim. Alevilik Aliyi sevmekse, en çok biz aleviyiz. Fakat malum onların farklı adetleri ve inançları oluyor. Dikkat etmek lazım…

   Eğer hanımın da sadece adı Müslümansa ama yaşantısında islam yoksa, farketmez o zaman kimle isterse evlenebilir…

 5. ceylan Says:

  ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş gerçekten allah sizden razı olsun sitenizde çok güzel tarifler var çok çok güzel bir site

 6. Gulcan Says:

  Oncelikle belirtmeliyim ki guzel bir yazi.Ben de kadinin mecbur olmadiktan seeonra calismasi taraftari degilim .Ama bunun yanin da da calisan kadinlar icinde birkardesimizin yorumumda calisan kadin temiz mi? cumlesini yanlis buldugu mu soylemek istedim .Bir sey anlanlatirken karsidakini suclamadan dogrulari ifade edersek daha etkili olur kanaatindeyim

  • huri Says:

   bu konu konuşulurken her defasında zarureten calısanlar hep tenzih edildiği tekrar tekrar söyleniyor.bunu hala anlamadan laf söylenmesi dusundurucu…
   tekrar soruyorum
   iş icabı bir erkekle seyahat eden kadın temizmidir
   iş icabı gülümseyerek bir erkekle tokalasan kadın temizmidir
   iş icabı albenili kıyafetler giyen kadın temizmidir-hususen pazarlamacılar-
   iş icabı erkek patronu yahut müşterisiyle yemek yıyen kadın temizmidir..
   iş icabı kocasına asi olan kadın temizmidir…..
   ve tum kadınlar tum bunları iş şcabı yaptıklarını soyluyor.merak ediyorum iş şcabı nda başka bir dünya başka bir hayat mi yasıyorlar.iş icabı ndan sonra başka hayat…..beden aynı ruh aynı olmuyormu ki bu kadar geniş oluyorlar….helekı bu ahır zaman…
   mevzu calısan kadın degıl de aldatılmış kadınlar olsaydı…kocasının iş arkadaşı bir kadın tarafından…
   o zaman neler soylecektiniz acaba…
   tekrar diyorum zarureten ve helal dairede calısan kadınlar bu bahiste değiller…

   • Cahide Says:

    Bu soru çalışan kadınlar üzerinden sorulursa yanlış olur canım. Ben senin ne demek istediğini anladım ama, ilk yorum yanlış anlaşılmaya müsait olduğu için tatsızlık oldu. Şöyle söylemek daha doğru olur: Bir kadın harama bulaşarak çalışıyorsa, mutlaka günaha girmiş ve dolayısıyla günah kirine bulaşmıştır.

    Elbetteki evinde oturan tüm kadınlar için de pir-u pak diyemeyiz. Kendisini koruyamayan, günahı umursamayan, her kadın ve erkek günah kirine bulaşmıştır.

    Çalıştığı halde kendisine çok dikkat eden, edebini muhafaza etmek adına çok gayret gösteren kadınlar biliyorum. Onları takdir ediyorum. Fakat çalışma ortamı harama bulaşmaya biraz daha müsait bir ortamdır. Çoğunlukla tesettür eksik olur. Erkeklerin olduğu yerde akşama kadar beraber olmak zorunda kalırsın ki, şeytan böyle ortamları daha çok sever. Kadının kendisini koruması biraz daha meşakkatli olur.

    Aynı şekilde erkekte risk altındadır. Akşama kadar süslenip püslenmiş, en güzel kokuları sürünmüş yabancı bir kadın veya kadınlarla aynı ortamda olmak kolay iş midir? (Hele dekolteli, mini etekli, cilveli, şuh kahkahalı kadınlar bahsine hiç girmiyorum)

    Psikiyatri uzmanı Hamdi Kalyoncu, bir sohbetinde yapılan bir araştırmadan bahsetmişti. Bir erkek, yabancı bir kadını gördüğünde ilk 10 saniye içinde (çok afedersiniz)o kadını yatakta hayal edermiş. (Yine de biz bir istisna koyalım. Bütün erkekler böyle değildir muhakkak!) Kalpleri ve düşünceleri sadece Allah bilir.

    Demem o ki; Hayat kitabımız olan Kur-an’ı, hayatımızın hangi alanında devre dışı bırakıyorsak, orada şeytan ipleri ele alıyor ve günahlar peşi sıra geliyor. Allah ayaklarımızı sıratı mustakim üzere sabit kılsın. Amin…

    • semaaaa Says:

     Cahide hanim ne kadar haklisiniz, Ben burada hukum verici ifadelere kiziyorum ; kimin temiz kimin kirli oldugunu sadece Cenabi Hak
     bilir..birine kirli diyenin kendi kirlidir demisler ne kadar dogru , kisinin cumleleri icini ve kendini yansitir..bu arada Allah suretlere siretlere bakmaz sadece niyetlere bakar demisler..temiz kisi karsisindakini kirli bulmaz ..kirli bulanin kendi kirlidir..bu ifadeleri kullananlara ben ve arkadaslarimin hakki helal degil, mahserde hesaplasmak dilegiyle onlari Rabbimin adaletine havale ediyorum..

     • Ozlem Says:

      Sevgili Arkadaslar
      Cok uzun yillardir ev hanimiyim. Buna imkanim var ancak ben calisan kadina da minnettarim.Kadin calismasin yeri evidir ama hastalandiginizda, doguracaginiz zaman ya da meme kontrolunde Allah korusun bir kitle gelse elinize kime gideceksiniz? Haksizliga ugradiginizda avukat olarak kimi tutacaksiniz? Dis agriniz dayanilmaz oldugunda ya da… Belki de bugune dek gittiginiz bu kisilerin calismaya hic ihtiyaci yoktur, ekonomik olarak ferahtirlar. Dua edelim de calisan ve yanimizda olan kadinlar var…Kiz cocuklarimizi da okuyan, ureten, hem kendine, hem de cevresine faydali olan bireyler olarak yetistirelim. Sadece kiz degil, erkek cocuklarimizi da biz kadinlar yetistiriyoruz. Kadinin kiymetini bilmesi icin ilk once annesinin kiymetini bilmesi lazim…O yuzden erkek yetistirmek cok onemli arkadaslar… Erkek var diye kadini eve kapatmak ne kadar mantikli. Terbiyeyi ihtiyaci olana vermek lazim.
      Uzun yillar Norvec’te yasadim.Iranli bir arkadasim vardi.Anlattiklarini bazen aklim almazdi.Cok kadinin , kocam benden baska kadin gormesin diye carsafa destek verdigini soylerdi. Yoksa tesetturun tek hali bu degil derdi…Ilginc degil mi.Halbuki erkegi terbiye etmek de baska bir kadin olan annesinin gorevi iken.. Ne kadar manidar degil mi!
      Sevgiyle ve hosgoru gununuzu aydinlatsin

 7. hanife Says:

  Hayırlı sabahlar cahide hanim
  Sizi yaklaşık bir senedir takipediyorum.hergün sayfanıza bakıyorum.ondokuz aylik bir kızım var. Tarifleriniz sayesinde mutfakta aşama kaydettim.
  Ben izmir de oturuyorum.sizin gibi gurbettyim
  Sizi tanımayı çok istiyorum.hatta sırf bu yüzden aydına gelmeyi arzuluyorum.
  Tatiflerinizden çok çocuklarınızı yetiştirme seklinize hayranım.
  Rabbim kuran nurunu evinizden eksik etmesin.
  Dua ederken aklınıza gelirsem beni ve kızımı duaniza eklermisiniz?
  Allah yar ve yardımcınız olsun.

 8. Hasret Says:

  İşte bunun altında yatan sebebler yine cehaletten kaynaklanıyor . Kur’andan haberi olan bile kadına bazen bu tür dayatmaları yapabiliyor. Oysa öyle miydi ? İslamdaki kadının yeri bildiğin halde ben erkeğim diyerek kendinde bir hak gören. Kadını cinsel obje olarak yemek yapan çocuk doğuran hatta baZılarınında eve para getirten bir hizmetçi gibi görmek ne kadar garipsenir. Oysa Allah Rasûlullah aleyhi ve sellem bu cahiliyye devrinindeki kadına olan yaklaşımı kaldırmak ahlaki olan değeri vermek içindi. öyle ki kadın hakkını o kadar korundu ki sahabe i Kiram biz kadınlara o kadar yumuşaktık ki sanki bir sertlikte yine onları koruyacak bir ayet gelecek diye . Misal karısına zihar yapan. Mucadele suresine konu olan kadın ve daha nicesi. Kur an da verilen bu hakların yanında veda hutbesinde bile kadının haklarından bahseden Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem ümmetinin erkeklerine emanet ve vasiyet etmişti . Vasiler vasiyete bu kadarda mı sahip çıkamadılar ? Ne diyordu veda Hutbesinde

  “Ey insanlar!

  “Kadinlarin haklarini gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanizi tavsiye ederim. Siz kadinlari, Allah’in
  emaneti olarak aldiniz ve onlarin namusunu kendinize Allah’in emriyle helal kildiniz. Sizin kadinlar üzerinde
  hakkiniz, kadinlarin da sizin üzerinizde hakki vardir. Sizin kadinlar üzerindeki hakkinizi; yataginizi hic
  kimseye cignetmemeleri, hoslanmadiginiz kimseleri izininiz olmadikca evlerinize almamalaridir. Eger gelmesine müsade etmediginiz bir kimseyi evinize alirlarsa, Allah, size onlarin yataklarinda yalniz
  burakmaniza ve daha olmasza hafifce dövüp sakindirmaniza izin vermistir. Kadinlarin da sizin üzerinizdeki
  haklari, mesru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.”

  Kullar Allah ın emrine bu kadarda mı uyamadılar ?
  Kadını aşağılayan kusura bakmasınlar kadının hakkı Rasûlun hakkı ve en hakkın sahibi olan Allah a nasıl hesap verecekler.
  Kadına değer verenler veya kendine o değeri verdirten kadına
  Rabbimiz her iki alemde sizden hoşnut ve razı olsun . Öğrendiklerimizi aktarma uygulama gücü versin
  Çünkü çekirdek aile olduğundan onlardan olacak meyvelerin zehir saçmaları veya şifa vermeleri bu çekirdekten başlar .
  Fi Emanillah

  • ayşe Says:

   Hasret ablacım, Rasullulah’ın İslam’a Davet Metodu – Prof.Dr. Ahmet Önkal’ın kitabını aldım, okuyorum.

   Sahih-i Müslim’den bir hadisten bahsetmiş Ahmet hoca. Araştırdım da, hadisin inceliğini paylaşmak gerek diye düşündüm. Efendimiz ashabının yollarda oturduğunu, yola dahi engel olacak şekilde bulunduklarını görünce, onları uyarmış;

   Bize Süveyd b. Saîd rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Hafs b. Meysera, Zeyd b. Eslem’den, o da Atâ’ b. Yesâr’dan, o da Ebû Saîd-i Hudrî’den, o da Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ‘den naklen rivayet etti :

   Resûlüllah (Sallalahü Aleyhi ve Sellem): «Yollarda oturmaktan sakının!» buyurmuşlar.
   Ashâb: “Yâ Resûlüllah! Oturmaktan başka çaremiz yoktur.Biz oralarda konuşuyoruz”
   Resûlüllah (Sallalahü Aleyhi ve Sellem): «Oturmaktan başka bir şey yapmayacaksamz, yolun hakkını bari verin!»
   Ashab: Onun hakkı nedir Ya Resulullah?
   Resûlüllah (Sallalahü Aleyhi ve Sellem):«Onun hakkı gözü yummak, ezayı def etmek, selâmı almak, iyiliği emir ve kötü­lüğü yasak etmektir.»

   Hadisin Şerhi: Maksat yol üstlerine oturarak muhabbet etmekten vaz geçirmektir. Resûlüllah (Sallaîîahü Aleyhi ve Sellem) bunun sebebine de işaret buyurmuştur. Yol üs­tünde oturup muhabbet etmek çok defa fitneye ve günaha girmeye sebep olur. Oturanlar yoldan geçen kadınlara bakabilir ve onlar hakkında kö­tülükler düşünebilirler. Sair yoldan geçenleri tahkir veya gıybet edebi­lirler. Bazen selâm almayı ve emri bil ma’rufa ihmal edebilirler:
   İşte ora­larda oturmak bu gibi şeylerden dolayı sakındırılmıştır. Mutlaka oturma­dan olmayacaksa yolun hakkını vermek gerekecektir. O da gözü yummak- harama bakmamak, selâmı almak ve iyiliği emreden-kötülükten sakındıran sözlerdir..Ayrıca oturanlar, yolun kullanımıyla ilgili kimsenin eziyete uğramasına neden olmamalııdır.
   Gözü yummaktan maksat harama bakma­maktır. Bugün maalesef ekseriyetle cadde üzerlerinde bulunan kahvelere oturup güzel kadın gözetmek moda haline gelmiştir. Bu maksatla cadde­lerde, sokaklarda, pazar yerlerinde dolaşanlar sayısızdır. Gerçi kadınla­rın da beğenilmek maksadiyle süslenip püslenip sokaklara çıkmaları moda olmuşsa da, her iki cinsin müslüman olanları unutmamalıdırlar ki, bu yaptıkları haramdır. Günah, hem de büyük günahtır. Çünkü devamlıdır. Güzel sözden maksat din ve dünyaya ait faydalı şeyler konuşmaktır. Bu gibi yerlerde zan, gıybet, koğuculuk ve yalan pek geçer akçe olduğu için bunlardan sakınmalıdır. Yollarda oturanların geçenlere yol göstermesi, onların selâmını alarak kendileriyle terbiye ve nezâket dairesinde konuş­maları dahî güzel sözde dahildir.

   **

   Ben bu hadisten çok etkilendim, ne kadar ince düşünmüş bizler için..

   • Cahide Says:

    Rahmân Rahîm (olan) Allah’ın adıyla.

    Ey bürünüp sarınan (Resûlüm)!
    Kalk, ve (insanları) uyar.
    Sadece Rabbini büyük tanı.
    Elbiseni tertemiz tut.
    Kötü şeyleri terket.
    Yaptığın iyiliği çok görerek başa kakma.
    Rabbinin rızasına ermek için sabret. (Müddessir suresi 1 den 7 ye kadar)

    Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, mü’minlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir. (Tevbe:128)

    • Hasret Says:

     MaşaAllah bu ne hız sevimdim . İnşaAllah faidelenirsin .
     Evet hadis zaten çok güzel açıklamış. Hani en küçül sadaka yolda ki eza verenleri kaldırmak hadisini biz daha düne kadar yollarda taşları veya cisimleri kaaldırmak temiz olması veya birisinin ayağı takılırda bir iş gelmesin diye maddi anlamda kaldırırdık. Oysa öyle değilmiş , kişi gittiği İSlam yolunda kardeşinin ayağına takılan sorunlarına çare bulup ona yardım etmektir. Onu o durumdan kurtarmaktır . Dediklrine katılıyorum hele hele Konya esnafının huyu işte aynısı ne yazık!
     Cahide m çok yerinde bir surenin ayetini paylaşmış
     Elbiseni temiz tut
     Nedir elbiseni temiz tut idrardan kandan pislikten temiz olması mı tabii ki bu olmalı müslümanın kişiliği temiz olmasıdır ama buradaki elbise kişinin ” ahlakı” ile ilgilidir. Arapların sözlerinde eğer kişi temiz ahlaklı ise o kişi için ” elbisesi temizdir” denir , eğer kişinin ahlakı kötü ise ” elbisesi kirli” denir . Yani ahlak eşittir elbise Rabbim işte o yolun hakkını veremeyen kirli elbiselrden kılmasın yardım etsin bizlere .
     Bu elbise konusu eşler birbirlerinin elbisesidir ayeti de aynı şekildedir .
     Allah Rasûlu bu dini Ahlak üzere tamamlayıcı olarak gönderildi . Rabbimize sonsuz şükürler ki islam ile şereflenmişiz.

     Ayşe ve diğer kardeşlerim
     Bu öğretileri birde o asrı saadetin zamanındaki tarihten dinlemek mümkündür ve bunun yararını çok göreceksiniz . Ne dersiniz o Asrı saadette olmak mutlu etmez mi mesela mutfaktasınız açın dinleyin temizlik yapıyorsubuz açın dinleyin biz çok faidelendik amacım sizleri de o atmosfere götürmektir.
     Siyeraraştırmalarmerkezi.org
     Birde siyertv

     • ayşe Says:

      Tıklanabilir link vereyim ben de : )
      http://siyerarastirmalari.org/
      http://www.siyertv.com

      Kitabın emr bi’l maruf, nehy’ani’l-münker vurgusu çok güzel gerçekten. Yukarıdaki hadisi de bu açıdan ayrıca vurgulamıştı. Başka bir bölümden alıntı yapayım;

      “İslam toplumunda görülen bir hata, işlenilen bir suç, müslümanlar tarafından el ile, dil ile veya bunlara güçyetmiyorsa kalp ile tashih ve tamir edilecektir ki sadece kalben buğz en aşağı derecedir ve artık bu üç şıkkın ötesinde hadiselere aldırış etmeyen, “bana ne”cilerde zerre miktarı iman yoktur. İslam “her koyun kendi bacağından asılır” görüşüne yer vermez. “

      • Hasret Says:

       Her koyun kendi bacağından asılır. Bu asılmadaki ortalığa veren kokuya ne demeli peki. Kişiler kendi günahını işlerken etrafta onların günahlarından etkileniyor misal bir moda güzel yaşam için verilen emek dünyadan hiç gitmeyecekmiş gibi bir dalış şu anda ne kadar çok yaygın. Ümmet mal ile imtihan olacaktı buna iman ediyoruz . Herkes birbirine bakarak yapıyor evliliklerin çoğu bu yüzden onun var neden benim olmuyor gibi bir düşünceyle tartışmalara gidiyor birbirine bakan bu kişiler koyunun kendi bacağından asılmadığını bir diğer kişinin kendisine benzemesi öZenmesinin sonucudur .
       Alt gemidekile üst gemidekiler riyazüs salihinden hadisini okumanı tavsiye ederim isterseniz hepsini okuyun.
       http://www.enfal.de/riyazussalihin/TURKCE/3/23.htm

 9. Mehtapabla Says:

  Allahim hepimizi sevdigi kullarindan eylesin..Amin.

 10. betül Says:

  Çok sevgili Cahide Ablacım ve yorumlarıyla bizi bilgilendiren, bilmediklerimizi öğreten, bilip yapmadıklarımızı niye yapmıyoruz diye gözümüzü gözümüze sokan Ayşe hanım ve diğer yazanlar. Hepinizden Allah razı olsun. Okurken resmen titreyerek, irkilerek okudum. Kendime geldim bir dönüp baktım arkama. Çalışıyorum diye ertelediğimiz çocuk hayaline baktım. Çalışıyorum maddi olarak kimseye muhtaç değilim diye beni takdir eden, yüreklendiren ev hanımı olan, çocuklarını kendileri yetiştiren akraba ve arkadaşlarım, bilmiyorsunuz ki ben aslında sizin gibi olmak istiyorum. Çocuğuma kendim bakayım kendim yetiştireyim kimseye emanet etmeyeyim. Ne kadar yazık değil mi şu maddi kazançlar uğruna neleri feda ediyoruz. Rabbim affet … Nasıl bir acizlik bu benim ki. Ağlamak istiyorum şu an katıla katıla. Allah bin kere razı olsun sizden. Bizi böyle bilgilendirmeye devam edin inşallah .

  • Cahide Says:

   Güzel kardeşim, böyle yazılarla senin gibi çalışan kadınları üzmeyi hiç istemiyorum. Her insanın şartları farklıdır. İslamdan taviz vermiyor ve harama düşmüyorsan çalışmanda bir behis olmaz Allah’ın izniyle. Beni üzen, yükün çoğunun kadında olması. Kadının asli görevleri zaten ağır bir yükken, bir de dışarı işini üstlenmesi. Acı gerçek şu ki; Çifte mesaide ömür tüketiyor kadın…

   Kapitalizm, kadına kendi belirlediği kurallara göre bir yaşam tarzı çizdi. Kadın çok değişti ama, erkekte değişen pek bir şey olmadı. Kadın ve erkek çoğunlukla aynı şartlarda çalışırken, ev işi, çocuk, yemek gibi işler yine kadına düşüyor. Pek çok erkek eve gelince mutfağa bile girmiyor.

   Kadınları daha çok istihdam etme gayretinde olanlar, aslında kadını nasıl bir çıkmaza soktuklarını bilmiyorlar yada bu durum işlerine geliyor…

   • gülaykahvekeyfi Says:

    haklısın karşı komşum doktor çocuğuna doğduğun andan beri bakıcısı var ve ben üzülüyorum o çocuk başkalarının kokusunu çekiyor diye uzun yıllar çalışmadığım için üzülmüştüm ama şu an aklı başımda düşününce ve seninle tanışınca değerimi anladım kızımıda hem çalışıp hem de çocuklarına bakacağı meslek seçtireceğim zaten çocuk delisi

 11. sema Says:

  Neden kimse çocukları ile mesela 3 çocuğu ile dul kalan, çocuklarının yüzünü güldürmek zorunda olan kadınlardan bahsetmiyor.Benim 3 akrabam bayan var birinin eşi hapiste, birinin eşi depremde öldü, birininde eşi hasta ve çocuklarının yüzünü güldürmeye maddi olarakta yetinmeye çalışıyorlar.Bu kadınlar bu demokratik düzende kadın hakları ile iş bulup gece gündüz çalışabiliyorlar.Sahip olduğumuz şu hakları inşallah ilerde mum ile aramayız.Kadın zora kaldıysa kendi ayakları üzerinde durabilecek donanıma sahip olması, ortama sahip olması benim için çok önemli kimse kusura bakmasın.
  Bekara hanım boşamak kolay gelirmiş, rahatı yerinde olana evim cennet gibi der tabi.

  • Cahide Says:

   Güzel kardeşim, şahsım adına ben çalışan kadın düşmanı değilim! Neden anlatmak istediğim anlaşılmıyor acaba? İhtiyaç hasıl olduğunda, uygun ortamlarda elbette kadın çalışabilir fakat sorun; bütün kadınların çalışması gerekiyor gibi algı oluşturulması ve ev hanımlarının kalitesiz, cahil kadınlar gibi lanse edilmesi.

   • canan Says:

    ablacım çok güzel demişsin ama bizim toplumumuzda ev hanımlarının cahil görülmesinin sebebi ev hanımlarının büyük bir kısmının günlerde dedikodu yapan bütün gün kadın programları izleyen kendini cahilliğe adamış, kendini geliştirmeye üşenen insanlar olmasından kaynaklanıyor. ben seni çok çok takdir ediyorum amma senin gibi ev hanımları o kadar az ki bu devirde…

    • Zahide* Says:

     Benim de çevremde Canan hanımın zannettiğinin tersine boş durmayan, komşularda oturmaya vakti olmayan, dünya imarı için değil de ahiret azığı için çabalayan hanımlar var. Ve kendilerini ,çocuklarını ,eşlerini bir adım daha öteye götürme çabasındalar. Kur’an bilen tecvid, tefsir, onu da bilen Osmanlıca Arapça vs .3-4 çocuğu var çoğunluğun. Diyanetin ,Halkeğitimin kurslarında ücretsiz Kur’an tefsir, Osmanlıca ,Arapça öğretiliyor.
     Çevrenize bakın, nasıl bir çevre, komşularınıza bakın. Kimle berabersen ondan alırsın. Hadis-i şerifte peygamberimiz arkadaşında misk olan misk kokar, körükçüyle arkadaşlık eden is kokar yahut elbisesi tutuşur. buyuruyor. Belki komşuları akrabaları seçemeyiz ama görüştüğümüz kişileri biz seçebiliriz tabi hukuklarını koruyarak.
     Ömür geçiyor, öyle de böyle de. Vakit israfı israfların en kötüsü.
     O kimseler ki( o müminler ki) onlar boş şeylerden (boş söz ve işlerden) yüz çeviricidirler. Mü’minun 3. Ayet

    • hülyamız=) Says:

     canan bu düşüncende çok haklısın ama artık kadınlar bu konuda çok değişti. her yerde belediyelerin yada bazı kurumların çok değişik bayanlara yönelik kurs merkezleri var. buralara talep çok fazla. kadınlar artık daha bilinçli. boşa zaman geçirmek yada günlerde dedikodu yapmak yerine kurslara katılıyor. bence çok güzel ve faydalı bir uğraş.

    • hatice Says:

     s.a. bu söylediğiniz her yerde herkes için geçerli değil canan hanım.ben üniversite mezunu ev hanımıyım.3 çocukla bir yandan kendimi geliştirme çabasındayım.ne bir kadın programına ne de diziye ayıracak vaktim yok.şu yorumu bile yazacak zamanı zor buluyorum.
     eşimin okulundaki bayan öğretmenlerin oturmalarına katılırım bazen.bütün öğretmenleri itham etmek istemem fakat benim şimdiye kadar tanıdıklarım içinde oturup ciddi bir sohbet yapabileceğiniz ,kitap okuyan,idealist 1 veya 2 kişi vardır.birçoğu fakülte okumuş ama sadece çalışacağı, para kazanacağı günleri düşünerek gitmiş gitmiş gelmiş.konuştukları konular akşam izledikleri diziler ,nerden ne almışlar,hangi markada indirim var saç rengini hangi kuaför tutturmuş.ortalıkta gezinen avon tupper amway vs katalogları..okudukları bir gazete dergi kitap yok.açıkçası beni çok üzüyor bu durum.insanın kalitesi illaki yüksekokul okumakla çalışmakla artmıyor. selamlar

 12. Toprak Says:

  Ablam başta sen sonra Ayşemiz, Hülya ablam ve Özge bacım gereken tüm cümleleri sıralamışsınız. Allah razı olsun.
  Bu düşünce yapısını taktir ettiğimi görünce de şükrediyorum. Eleştirisel gözle bakmadığım için, tüm bu dediklerinizi anlayabildiğim için, en önemlisi doğru bulduğum için şükrediyorum. Modern zaman diliminde, “çevre” adı altında uyduğumuz şeytanın bize fısıldadıklarına çok güzel cevap tüm bunlar. Tekrar tekrar okumalı, okutmalı. Bugün namaz kılan, gayet imanlı diye bildiğimiz kişiler bile mesela diyebiliyor ki, şeriat olsaydı, halifelik kaldırılmasaydı bugün ki gibi özgür olamazdık. Özgürlük mü?! Geçenler de hangi konunun altındaydı bilmiyorum. Fabrikada elin adamının emri altında üç kuruş için özgürleşeceğime, eşime evde pasta börek yaparım evet diyordu bir kardeş. Buna benzer bir cümleydi. Ne kadar doğru, ne kadar güzel. Tüm bunları yazmalıyız, not almalıyız. En modern görünen, ekonomik özgürlük diye çırpınan kadınlar bile aslında öyle özeniyor ki mis gibi evinin hanımı olanlara. Ama kibir ah bu kibir söyletmiyor, kabul ettirmiyor. Ben Allah’ın izniyle bu düşünceleri elimden geldiğince “çevre”min kulaklarına kaçıracağım. Her ne kadar çalışan kadın=özgür kadın deselerde bir gün onlar da kabul edecekler dilerine pelesenk ettikleri bu zırvalığın, kapitalist düzenin kocaman bir yalanı olduğunu. Biiznillah.

 13. semaaaa Says:

  Evet ayetler birbirinden muhtesem; Rabbimiz Kuranda surekli Rabbiniz sizin suretlerinize degil niyetlerinize bakar diyor…aslinda Kurandaki İslam ahlaki uygulansa hic sorun kalmaz..dul ve bakire ayrimi cok cirkin bir ayrim ve bu dinden degil geleneklerden kaynaklanan bir ayrim; bu ahlaki cokuste tek neden kadinin kariyer yapmasi degil elbet..erkekler kadinlardan daha suclu; kadini sadece sehvet gozuyle bakan, dindar olsa bile sus pus arayan , zengin kiz arayan o kadar erkek
  olunca kadinlarda buna gore davranmaya basladi..ben kadinlarinda calismAsi gerektigini dusunuyorum ; bu ulkenin insanlarinin kadin doktora, kadin eczaciya, kadin yoneticiye de
  ihtiyaci var..iyi mevkilerde inancli insanlara kadin erkek demeden ihtiyacimiz var…kadin ve erkek birbirine din kardesi veya hayat yoldasi olarak bakmali; sirf karsi cins olarak bakilinca ne evlilikten nede o sosyal iliskiden hayir yok..

 14. ayşe Says:

  Olması gerekeni konuşuyoruz, olanlardan da bahsedelim.

  Benim aklıma ilk olarak suriyeli kardeşlerimiz geliyor. Biliyorsunuz yoğun bir göç yaşandı ve malesef, ki bu ülkemizin alnında bir kara bir leke olarak kalacaktır; biz kardeşlerimize sahip çıkamıyoruz. Göçün yoğun olduğu şehirlerde (güneydoğu anadolu ve istanbul gibi yerlerde) suriyeli kadınlar fuhuş çetelerin eline düşmüş durumda. 15-16 yaşında sokaklarda açlıktan ölmemek için, birinden birşey istediğinde; bırakın karşılıksız yardım etmeyi, iki ekmeğin karşılığını en ağır şekilde alan erkekler duyuyoruz.

  • Cahide Says:

   Bu hazin durum bazen iki taraf için de sıkıntı olabiliyor. Şöyle ki; Adam muhtaç durumda olan genç kızı eş olarak alıp, diğer hanımı boşuyor. Kız veya kadın muhtaç olduğu için sığınacak bir yer arıyor ve teklifi kabul ediyor. Diğer kadın mağdur konumuna düşüyor…
   Kullanmanın yardım etmek olarak algılandığı tiksinti verici olaylara çoktan alışmaya başladık bile…

   • gülaykahvekeyfi Says:

    bayağı hikayeler duyuyoruz burada mesela buraya yakın bir ilçe de adam suriyeli hanıma ev açıyor karısınıda aynı şekilde kapattırıp hacca götürüyor yaptığı işi kamufle etmek için ah bu türk erkekleri ne doyumsuzlar bakın işte hiç yağmur yağmıyor az önce yürüyüşten geldim ve hava çok sıcak günlük güneşlik ZİNA ARTTI GALİBA

  • huri Says:

   sevgili ayse ben kiliste yasıyorum.izninle bazı seyler soyleme hakkını kendimde buluyorum.suriyeden her gelen masum gelmiyor.bizzat sahit olduğun vakıalar bana her gelene merhamet etmemeyi ogretti.burada Suriyeli kadınların akısveriş yaptıkları 2 cesit dukkan var bir -haya ederek soyluyorum-ic camasırı mağazası ıkı parfümeri mağazası…kılıste okadar cok yuva yıkıldıki…hayasız kadınlar tarafından.ve tabiki edepsiz erkekler tarafından.veyahut nefsine yenık dusen erkekler…
   malumunuz ahir zaman.bana gore bu zaman erkekler için daha zor..yolda yolakta süslenmiş boyalanmıs kadınlar okadar cok ki…allah her ıkı cınse de yardım etsin…….

 15. huri Says:

  bir bilseler…insafla tahlil edebilseler…kadın islamla kadınlığını bildi…islamın kadına nasıl emanetler verdiğini bilseler islamla kadın olmuş kadına zavallı ve hakir muamelesi yaparlarmı…
  peygamber efendimiz buyuruyor bir kadın bes vakit namazını kılar ve esi ondan razı olarak vefat ederse cennetlıktır diye…bu iş bukadar işte…
  daha dun bir kadınla konuştum.kadın tesettürlü ve şuurlu diye biliyordum.lise son sınıfa giden kızı için diyor kızım okusun mesleği olsun benim gibi kocasının ekmeğini yemesin..bu ne bicim bir dusunce.ne demek kocasının ekmeği…rızkı veren allahtır.o sadece vesiledir…rabbim bu vazifeyi erkeğe yüklemiştir…kadın tertemiz kalmalıdır ki tertemiz evlatlar yetiştirebilsin….

  • semaaaa Says:

   Calisan kadin kirleniyormu? Calismak zorunda kalan kadinlar kirlimi?

   • Toprak Says:

    Sema kardeş gerçekten bunu mu anladın? Bu mu yani o kadar cümle sonunda vardığın sonuç? Allah aşkına bi durun bi silkelenin ya. Ne denmek istediğini kişinin niyetini hiç mi hissetmiyorsunuz? Gerçekten ortam bozmak amaçlı şu soru. “Çalışan kadın kirli mi?” bu cümleyi, bu çatı altında kim kurabilir? Ya da şu zaman kadar bilmem kaç kere açılan ev hanımı/çalışan kadın konularında kim çıkmış da bunu demiş?

    Ah Huri ablam ah…

    • hülyamız=) Says:

     sema hanım, cahide bu konuyu her açtığında ve biz burada bu konuyu her tartıştığımızda çalışan kadınların savunmaya geçmesi tuhaf geliyor. çünkü, cahide de yorumcularda kadının çalışmasına karşı olmadıklarını belirtip konunun farklı yönlerinden bahsediyorlar.
     mecbur olan her kadın çalışmalıdır ama maalesef günümüzde çoğu kadın eve fazla maddiyat girsin diye çalışıp kendini yıpratıyor. cahide bunu çok güzel açıklıyor aslında çalışan kadını dışlayıp kötülemek değil, onların bu durumdan dolayı yaşadıkları zorlukları dile getiriyor. düşündüğünüzün tam tersine çalışan kadınların yıpratıldığını düşünerek onların haklarını savunuyor.
     yazıyı önyargısız okursanız bunu daha iyi anlarsınız.
     Betül hanım yazıdan kendine çok güzel dersler çıkarmış. siz niye bu şekilde farklı anlamlar çıkarıyorsunuz? ya okuduğunuzu anlamıyorsunuz yada her fikre kötü önyargıyla bakıyorsunuz yada amacınız sadece ortam karıştırmak.

   • huri Says:

    sunu sorayım temiz mi semaaaa hanım

    • semaaaa Says:

     Bu soruyu soyle cevaplayim; mevlana hz derki; kisinin kendi nasilsa karsindakini oyle gorurmus; yani su kabin renginde gorunur..cahide hnm in yazdiklari cok guzel ve sonuna dek
     katiliyorum..ama huri isimli arkadas yazdiklarini bir okursa ; kadin tertemiz kalmaliki …seklinde ifadeler. Bu ifade suizandir ve dinimizde suizanin yeri yoktur…cunku suizan kul hakkidir.. Ayrica kisi kinamadigi basa gelmeden olmezmis

     • huri Says:

      peki dimizde bedduanın yeri varmıdır semaaa hanım…yada bunu temennı etmenın.

     • huri Says:

      ben rabbim hiçbir kadını calısmak zorunda bırakma diye dualarda bulunurken siz bu konuda zıt düşünenleri kınamakla mesgulsunuz…

      • semaaaa Says:

       Huri hanim burada birilerini kinayan ben degil sizsiniz ; yazdiklarinizi bir okursaniz..madem dya ediyorsunuz tanimadiginiz milyonlarca kadini ithamla agzinizi kirletmeyin, dua temiz agizdan cikmaliymis..artik cevap yazmayin ; yazilanlari anlamiyorsunuz..hakkimiz helal degil

       • Cahide Says:

        Bence lütfen bitsin bu tartışma. Ciddi anlamda rahatsız olmaya başladım. Yanlış ifade etme ve yanlış anlamanın kurbanı olmayalım. Tartışmayı haklı da olsa bitirmek Müslümanca bir tavırdır. Rica ediyorum…

 16. Filankes Says:

  Selamun aleyküm
  yine çok güzel ve günümüzün en büyük sorunlarından biri olan bir konuyu “Kadını” yazmışsınız.Allah razı olsun
  Nurettin YILDIZ’ın günümüzün en önemli sorununa çözüm olarak,”saliha kadın projesi”adıyla yaptığı çalışmalar,sosyaldoku.com’da yer almakta.İnşaAllah faydalanabiliriz.
  Saygılar,dua ile..
  (facebook adresinizden mesaj atmıştım,diğer klasörüne düşmüş olmalı)

 17. meser Says:

  yüreğinize sağlık cahide abla maalesef bu tür durumlarla o kadar karşılaşıyoruz ki içimizi yakan durumlarla beş yıldır evli bir tanıdığım çocuk yapmıyor eşi işi bırakırda aç kalırlarmış….

 18. meliha Says:

  Selamun Aleykum, Cahide bacım ve Ayşe kardeşim ALLAH C.C. sizden razı olsun, cumamız mubarek olsun. Sessiz takipçin Meliha.

 19. özge Says:

  geçen aylarda kadının yeri evidir konusunda anlaşmazlık yaşayanlardan biriyim..şimdi şimdi anlıyorum..

  çalışan arkadaşlara özelliklere sesleniyorum..dışarıda leş ötesi bir hayat kol geziyor.hele hele kadın için.gazetede bir haber okudum 7 milyarlık dünyalı 650 ultra milyarder aileye hizmetçilik yapıyor diye.yani özgürlük hiçbirimize yok..kaç çalışan kadının süper kariyeri var?hayatı bizim apır sapır dizilerimizdeki lüks villada plazada geçen entrikalardan mı ibaret sanıyoruz.?

  seneler evvel hatırlarmısınız bir reklam vardı.çocuk da yaparım kariyer de diyerek hepimizi gaza getirdiler.bu gibi propogandalar aile birliğini bölmek için kasıtlı yapılıyor.en nihayetinde herşey olmaya kalkıp yorgunluktan hiç bir şey olamadık ve isyan etmeye başladık.bu kadar kadın sokağa çıkınca çılgınca bir rekabet oluştu.insanlar birbirlerini alçakça ezmekte sakınca görmüyor.iş talep eden çok olunca insanlık dışı koşulları kabul etmek zorunda kalıyorlar.para kazan müşteri bul nasıl bulursan bul.ahlaksızlığı normal karşılıyoruz. telefonlarda,sokaklarda yalvar yakar asgari ücrete kart,emeklilik satan bir kız para kazanıyor diye özgür müdür?

  bu modern zamanlar fıtratlarımızı mahvetti.hatta yer değiştirdi.hem çalış eve para getir,hem çocuğunu 4*4lük yetiştir,hem iyi bir ev hanımı ol,hem de kocanın gözüne gönlüne hitap eden kadın ol ki gözü dışarı kaçmasın.söyler misiniz bir koyundan kaç post çıkar?bir koltuğa kaç karpuz sığar?bu kadar ağırlığa erkek bile dayanamazken ruhen ve bedenen daha zayıf olan kadın nasıl dayansın?

  bu durum erkeklerinde işine geldi.kadın erkeğin de işini üstlenince erkekler nazlı prensesler gibi ağırdan satmaya başladı kendini.ne de olsa kadınlar peşinde.eskiden oğlan analarının gelin arama kriteri namus, haysiyet gibi kavramlarken şimdi garantili maaşlı gelinin sırtına binmek derdindeler.özellikle kadınlara sesleniyorum;erkekleri bu hale getiren biziz.adam gibi adam kalmadı diye dövünüp durmaya hakkımız yok.

  öyle bir güzel allayıp pullayıp önümüze koydular ki köleliği özgürlük sanıyor bir de ölümüne savunuyoruz.ev hanımlığı ve anneliği kadınlar aşağılıyor inanamıyorum .bir insana canından can veriyorsun.ona yetiştirip, vebalini üstüne alıyorsun.bu vebalin ağırlığının farkında olamayanlar alemin adamının yanında çalışıp 3 kuruş zam ve terfi için türlü türlü azara ses çıkaramayınca sırf para kazandığı için kendini özgür sanıyor.kadın ol erkek ol,istersen yüksek mevki ve karun kadar paranın sahibi ol farketmez,bir insanın hayattaki en büyük projesi şekil verip topluma saldığın yani senin aynan olan evladındır.

  • ayşe Says:

   bir insanın hayattaki en büyük projesi şekil verip topluma saldığın yani senin aynan olan evladındır.

   eyvallah, söylenmesi gereken tam da bu. ağzınıza sağlık kardeşim.

  • hüzünlü gurbet Says:

   Acizane sizden dua istiyorum bütün ablalarım, kardeşlerim ne olur banada dua edin de Rabbim bir sebep halk etsin eşime ev borcumuzu ödemeye kolaylık versin inşaallah bende işi bırakıp evde helal dairemde yavrularımın, aşımın, ibadetimin başında olayım Allah rızası için dua edin….Hayırlı cumalar

  • gülaykahvekeyfi Says:

   zaten o meşhur şarkıyı söyleyenin çocuk falan yaptığı da yok fasa fiso yani

  • gülaykahvekeyfi Says:

   aynen dedğin gibi dükkanın dışında tezgah açılp kart satmaya çalışan o güzelim kızları görünce içim eziliyor bu durumda benim de kızım olabilr diye düşünüyorum rabbim herkesin hayatını kolaylaştırsın amin

  • Ozlem Says:

   bir insanın hayattaki en büyük projesi şekil verip topluma saldığın yani senin aynan olan evladındır.

   Daha güzel anlatılamazdı. Dilinize, yüreğinize sağlık….

 20. Suzan Says:

  Cahide abla,Ayse hanım Allah sizlerden razı olsun.bizleri de kendine salih kul eylesin amin…

 21. tülay deniz(sessiz dünyam) Says:

  doğru söylüyorsun cahidem, bilenler çok az. sizi okudukça bilgim artıyor. Allah razı olsun. 100 1000 kere salavatı getir diyen çok. ama ben en çok kelime tevhidi getiriyorum. bir de namaz ve zikir konusunda yazı yazmanı bekliyorum. hayırlı cumalar =)

 22. ayşe Says:

  Allah bütün kullarına değer verir. Erkeği ve kadını birbirine eş olarak yaratmıştır. Zevc.: çift demek. Arapça’da günlük kullanımda bir çift ayakkabının hali için kullanılır bu kelime. Ayakkabının sağ ve sol eşi gibi; birbirlerinin yerine geçemeyen, ancak birlik olmaları halinde yürünebilen bir anlam taşır. Birbirine eş olarak yaratılanların birbirine üstünlüğü olur mu hiç? Ancak farklı görevleri vardır.

  Şeytanın da önce kadını hedef seçmesi gibi; dünya da bütün siyasetini kadın üzerinden yürütüyor. Kadını bozmak mümkün olursa, herşeyi mümkün olacak çünkü. Kadının toplum için fonksiyonu, fıtratı o kadar mühim ve o kadar hassas yaratılmış ki. Dünya erkeklerle uğraşmaya çok lüzum görmüyor, kadını boz- istediğin şeyi yaptır-zaten erkeği de çocuğu da bozmuş oluyorsun.

  Kadın üzerinden yürütülen bu propaganda, İslam’ı da kadın üzerinden vurmaya çalışmalarının tek sebebi. Diyorlar ki kadınlara, “islam’da size özgürlük yok, çocuk doğurmaktan başka size değer de verilmiyor, islam da size dayak var, üstünüze eş getirilmesi var, bunu onaylayan ve izin veren bir Allah’a inanıyor müslüman olanlar, siz de buna mı inanacaksınız?”

  Gariptir bu sözleri söyleyenler, günah atfettikleri işlerin piri konumunda.

  Evliliği, nikahı, sadakati reddeden modern dünya; harama uçkur çözmekten hiç sakınmazken; helal ve nikahlı olanlar üzerinden islam’a saldırıyor.

  Kadını ancak araba-çikolata reklamlarında seks malzemesi olarak kullanan modern dünya; kadının özgürlüğünden dem vuruyor. Özgürlükle, hazza düşkünlük arasındaki farkı örtüyor. Genel evlere gidebilmek özgürlük sayılıyor. Bütün dünyayı da kadının çıplaklığı üzerine kuruyor.

  İslam’da nisa 34’deki ayeti, “kadını dövebilirsiniz” olarak anlayanlar, “darabe” kelimesinin kur’an’da darp etmek-vurmak anlamında yalnız “savaş meydanındaki kafirlerle karşılaşınca boyunlarını vurun” ayetinde kullanıldığını; nisa 34’de kelimenin diğer anlamı olan “araya engel koymak, uzaklaştırmak” anlamını taşıdığını ve peygamberimizin de Kur’an’ın en güzel müfessiri ve uygulayıcısı olarak, bu anlam üzere amel ettiğini görmezden geliyor!

  Yine bunu söyleyenler, sokakta bir kadın bıçaklanırken yanından geçip gidiyor, başlarına bir iş gelmesin diye.

  Bütün ikiyüzlülüklere aldanan kadın; önce anneliğini kaybediyor, sonra sadakatini, imanını.
  Soyun diyorlar, soyunuyor. Süslen diyorlar, süsleniyor. Çocuk doğurma diyorlar, anne olma, olmuyor.
  Kendini feda edebileceği, nakış gibi dokuyacağı bir hayatı yok. Kimsesiz, mutsuz.
  Mutsuzluğunu anlatacak kimsesi yok. Neden mutsuz olduğunu bile bilmiyor zaten.

  Herkese görünür oldukça; etinin kemiğinin ve ruhunun incindiğinden habersiz. İslam’ın tesettür emrini dahi özgürlüğüne müdahele sayıyor.

  Fıtratıyla uyum içinde olmayan insan, erkek yada kadın; huzurdan uzak, rızaya hasret.

  Elinize sağlık cahide abla.

  • hülyamız=) Says:

   seninde ellerine sağlık ayşe. modern dünya dedikleri şu saçma alemde kadının yerini öyle güzel anlatmışsın ki bazı satırları tekrar tekrar okudum.
   cahideciğim, kadınlarla ilgili konulara sık sık değinmen çok güzel. ele aldığın ayet i kerime çok düşündürücü. islam dini kadar kadına değer veren bir din yoktur. ben, dışarı çıkarken örtünüyorum ki kimse bana özgürce bakamasın. erkeklerle tokalaşmıyorum ki kimse bana dokunamasın. tek başıma yolculuk yapmıyorum ki başıma bir şey gelmesin. ben bütün bunları yaptığımda kendimi değerli hissediyorum. kimsenin bakmaya ve dokunmaya hakkı olmadığı saygı duyduğu değerli bir kadın.
   özgür yaşadığını zannedip, özgürlüğü kendini yabancı erkeklere sergilemek olarak algılayan ”modern” kafalar, kendilerine hiç saygısı olmayan ve kendilerini değersiz gören bireyler bence.
   kadının çalışmasına asla karşı değilim. ama, ihtiyacı olmadığı halde çalışmaya, evini ve çocuklarını ihmal ederek çalışmaya, kadınlığından, anneliğinden ve kulluğundan çok işini ve kariyerini hırs yapıp yaşam amacını bu yönde değiştirerek çalışmaya karşıyım.
   ne zaman ki kadınlar iş sahalarında daha çok yer almaya başladı ve para kazanmaya başladı, işte o zaman boşanmalar ve aldatmalar arttı.
   bir evlilikte her zaman için erkek kadından her konuda bir adım önde olmalı. ikiside çalışıyorsa erkek daha üstün ve daha geliri yüksek olan olmalı. maddi açıdan da manevi açıdan da erkek üstün olmalı. bunun tam tersi olduğunda kadının evde üstünlük çabası başlıyor. eşini küçümseyip kendinden aşağı görmeye başlıyor. beğenmiyor. kadın bunu konu etmese bile erkek gurur edebiliyor. komplekse kapılabiliyor. bu durumda da evlilik yürümüyor.
   şeytanın ne nefislerinin oyuncağı haline gelmiş kadınlar erkeklerden üstün olduklarını anlatabilmek için kendilerini parçalıyorlar. bunun için bir ispat çabasına gerek yok ki. zaten Allah u teala kur a nı kerimde sürekli kadının daha üstün ve değerli olduğunu vurgulamış. peygamber efendimiz kadına verdiği değeri ve önemi, onların üstün niteliklerde yaratıldığını sürekli belirtmiş. bunu görmezden gelip hala neyin çabasındalar anlamış değilim.

  • Ümmü Hamza Says:

   çok güzel yazmışsın kardeşim maşaallah

 23. gulerbutik Says:

  Selamun aleykum ve rahmetullahı ve berekatuhu…
  Hayırlı mubarek cumalarımız olsun Tum Mu,mın kardeslerım..Ablacım yuregıne kalemıne ımanına saglık. Kadının ne kadar degerlı bır varlık oldugunu anlattıgın ıcın.Bınları zamanında ogrenıp kadın olarak uzerıme atılan ıthamları engellemeyı cok ısterdım,ama hata benımkı kuranı daha ıyı ogrenememısım.Ama artık bılıyorumkı kadında ALLAH katında degerlı.. ALLAHım varlık sebeblerımızı en ıyı sekılde bılıp o sekılde ıyı kullardan olmayı her daım unutturmasın amın.

 24. beforethetruth Says:

  Aleminize bu manalari getiren Allaha sükrederim. Sizi tebrik ederim


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: