Doğal Güneş Kremi

Allah Kadına Değer Verir

Zina suç mu değil mi? kızlı erkekli öğrenci evlerinde kalınır mı kalınmaz mı? Kadın erkek eşitliği, kadınlara özgürlük vs. konuları tartışılıp, küfür ve batılın savaşı hız kesmeden devam ederken gündemime bir ayet düştü. Bana kadın olarak  ne kadar değerli olduğumu ve neler yaparsam Allah indinde saliha bir kadın olabileceğimi anlatan muhteşem bir ayet.

Biz hep erkek müfessirlerden ayetlerin tefsirlerini okuyup dinlediğimiz için, ayetlere kadınların bakış açısı nasıl olur, ya da kadınlar farklı olarak o ayetlerden nasıl hikmetler çıkarır bilmeyiz.

Ben Kur’an’ı okurken, özellikle bazı ayetlere gelince kendimi çok özel hissederim. Mesela Nisa suresini benim bilirim. Meryem suresinde gezinirken Meryem’in Rabbimiz tarafından nasıl korunduğunu fark eder, kadın olduğum için ayrı bir gurur duyarım.

Defalarca okuduğum halde daha yeni farkettiğim şu ayet, modern çağın kadın hakları adı altında söyledikleri yalanları, safsataları yerle bir ediyor:

Eğer o sizi boşarsa Rabbi ona, sizden daha iyi, kendini Allah’a veren, inanan, sebatla itaat eden, tevbe eden, ibadet eden, oruç tutan, dul ve bâkire eşler verebilir. (Tahrim:5)

Hani bir zaman, Peygamber Aleyhisselamın mübarek eşleri arasında ufak bir sevgi paylaşmazlığı olmuştu. Peygamberimiz hüzünlenmişti. Bu hüzün üzerine Allah subhanehu ve teala Tahrim suresinin ilk 5 ayetini inzal buyurdu.

5. Ayet diğer tefsirlerdeki açıklamalara ilaveten bana neler anlattı neler…

Öncelikle bu ayetten, hayırlı ve salih bir eşe itaat etmeyen kadının, bu itaatsizliğinden ötürü boşanmayı bir ceza olarak hak edeceğini anladım. Yani itaatsizlik bir boşanma sebebi olabilir. Sonra Rabbimiz bize saliha, iyi bir kadının özelliklerini anlatıyor.

Bu ayette iyi kadınların özellikleri?

 1. Allah’a teslim olmuş (müslüman) kadınlar
 2. İman etmiş kadınlar (Müslüman olmak tek başına yetmiyor demek ki)
 3. İtaat eden kadınlar (Hem Allah’a, hem eşine)
 4. Tevbe eden kadınlar
 5. Çokça ibadet eden kadınlar
 6. Oruç tutan kadınlar

Allah indinde iyi kadın olmak için gerekli olanlar sadece bu kadar! Allah’a iman et, teslim ol, tevekkül et. Günah işlersen tevbe et. Elinden geldiğince ibadet et, oruç tut. Eşine karşı anlayışlı ve saygılı ol. O zaman sen iyi ve kaliteli, Mümin ve saliha bir kadın olursun!

Ve benim için ayetin can alıcı kısmına geliyoruz: “…dul ve bâkire eşler verebilir.” Nasıl yani? Allah Bir Peygambere dul bir kadını layık görüyor öyle mi? Evlenilebilecek kadınları sıralarken, önce dul sonra bakire kadınları anıyor.

Oysa dul kadına toplumun bakış açısı nasıl da onur kırıcıdır. Eşi ölmüş veya boşanmış kadına 2. el bir mal olarak bakan, saliha bir kadın da olsa oğluna o kadını layık görmeyen anne-babalar bu ayeti ve Allah Rasulünün hayatını anlamaya ne kadar da muhtaçlar.

Bankamatik niyetine çalışan kız arayan, o kızın ahlakını, takvasını, ibadetini seçenekler arasında bulundurmayan kayınvalide ve eş adayları Rabbimizin öğüt ve emirlerine, ne yazıkki hakkıyla kulak vermiyorlar.

Rasulümüze, çok evlilik yaptı diye edepsizce ithamlarda bulunan, onu bir kadın düşkünü gibi göstermeye çalışanlar, O’nun 25 yaşında gencecik bir erkekken; dul, çocuklu ve kendisinden 15 yaş büyük bir kadınla evlendiğini, Aişe validemizin haricindeki bütün hanımlarının dul olduğunu bilmiyor, bilseler de anlamak istemiyorlar.

Güzellik yarışmalarında bile  mutlaka evlenmemiş kız arayan köle tüccarları, batıl ideolojilerine modernizm adını takıp, İslam’ı çağ dışı gösterme aymazlığındalar.

Çağdaş Batı, kadını hayvandan aşağı bir sınıfa oturtup, kadını uğursuz sayarken, şeytan diye ateşlere atarken, köle pazarlarında hayvanlar gibi satarken ve günümüzde yine köleleştirmenin başka bir boyutuyla, özgürleştirme adı altında kadını et mesabesinde görüp, değersiz bir meta haline getirirken, Allah dünyayı var ettiği günden beri kadına anneliği, toplumu yetiştirme görevini vermiş, onu eşsiz bir yere oturtmuştur.

Allah kadına değer veriyor. Allah kullarının erkek veya kadın oluşlarına değil, kadınların dul veya bakireliklerine değil; Takvalarına, imanlarının kalitesine ve Kendisine ne kadar yakın durduklarına bakıyor.

Kadına özgürlük verdiğini söylerken, kadının kadınlık şerefini beş para eden şu pespaye katillerin, kadını evinden, çocuğundan koparıp, onu bir iş makinası ve tüketim kölesi haline getiren kapitalizmin  bize tanıyacağı haklar olmaz olsun! Yaratan Rabbimizin, bize verdiği değer, bizi oturttuğu makam, bize sunduğu özgürlük sahaları yeter de artar bile…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Ümmü Hamza says:

  Keşke bilselerdi memnun etmenin ve memnun olmanın yollarının sadece İslam sokaklarından geçtiğini.Böylelikle değer görmek için avuçlarına para değil dua toplamaya,ayaklarının üstünde durmaya değil baş üstünde taç,gönülde sultan olmaya çabalarlardı…

 2. ne kadar guzel bir yazi
  yureyinize saglik canim ablam

 3. Hamiyet says:

  Cahide hanım bir şeyi anlamıyorum neden biz tesettürlüyüz diye bizi dört dörtlük Müslüman olarak görüp bir yalnışımızda eleştiriyorlarda tesettürsüz hanımlara birşey yok kimse yalnış anlamasın lütfen benim bir komşum var devamlı en ufak birşeyde diğer tesettürlü komşuların davranışlarını Müslümanlık böyle birşeymi diye soruyor ve her şeyi Müslümanlığa yoruyor oysaki öyle kişiler tanıyorumki tesettürlü fakat içleri boş öyle kişilerde var ki tesettürsüz ama Allah diyince gözleri doluyor dudakları titriyor insanlar neden dış görünüşe göre karşıdakini yargılarlar halen anlamış değilim

 4. merhaba cahide hanım benim de size bir sorum olacak acaba sünni bir bayan bir aleviyle evlenebilirmi ya da eğer evlenebilirse neye dikkat etmelidir

  1. Erkek namaz kılıyor mu? Peygamberimizi peygamber biliyor mu? Tevhidi bir inanca mı sahiptir? Önemli olan bunlar kardeşim. Alevilik Aliyi sevmekse, en çok biz aleviyiz. Fakat malum onların farklı adetleri ve inançları oluyor. Dikkat etmek lazım…

   Eğer hanımın da sadece adı Müslümansa ama yaşantısında islam yoksa, farketmez o zaman kimle isterse evlenebilir…

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: