Doğal Güneş Kremi

Ne Güzel Kapak Yaptım Ama!

Allah’a çağıran, iyi iş yapan ve “Ben müslümanlardanım” diyenden kimin sözü daha güzeldir? (Fussilet:33)

İnsanoğlu bozulmaya müsait bir varlık. Değişime, ama en çok da olumsuz anlamda değişime müsait. Kötü olmak daha mı kolay geliyor, yada iyi olmak herkesin taşıyamacağı kadar ağır bir yük mü?

Sanal aleme düştüğümüzden beri, yüreğimize ağır gelecek sözlere daha bir aşina olduk. İnsanlar birbirini görmediği için midir bilmem, fütursuzca sözler savuruyorlar birbirlerine. Düşmana söylenmeyecek sözleri, ekranın ardındaki kişiye bir çırpıda söyleyiveriyorlar.

Ah bu sanal alem, ahh zaman öldürgeci! Kullanma kılavuzu yok muydu şu meredin? Olsa işe yarar mıydı ki?

Son yıllarda bir twitter, facebook belası sardık ki başımıza, işin içinden çıkılacak gibi değil. Bu alanlarda  fenomen olmak için sıradışı işler yapmanız lazım. Mesela en iyi kim kapak yapıyorsa o en çok beğeni alıyor, alemin fenomeni olup çıkıyor!

Bu sahalar, artık insanların mütemadiyen salvolaştığı, kim kime üstün gelecek, kim kime en oturaklı kapağı yapacak savaşına dönüşmüş durumda. Biraz geriden daha dikkatli bakınca işin vahametini ve çirkinleşmenin boyutlarını daha yakînen fark ediyorsunuz…

İnsan cinsinin en iyi kapak yapma gibi bir gayesi var artık! Sadece gençler değil, yaşını başını almış insanlar, sadece erkekler değil, en zarif olması beklenen kadınlar, genç kızlar… Karşıdakini alt edeceğim diye küfürler savuruyor parmaklar… Klavyeler, tuşlar daha çok şeytana çalışıyor…

Gecenin  üçünde bir twett atıp karşı cenahı yerle bir ettiği fikrine bürünüyor. Hele bir de cevap gelmediyse karşıdan, büsbütün zafer sarhoşluğuna kapılıyor… Ertesi gün arkadaşına anlatıyor, “Abi ne güzel kapak yaptım ama!”

Amerikan aksanıyla ıslatılmış lakırtılar, toplasan anlamlı üç cümlenin çıkmayacağı sayfalar dolusu hezeyanlar…

Küfür ve hakaretin yeni bir iletişim(sizlik) biçimi olduğu garip bir çağın müsebbipleri olmuşuz…

Ne acıdır ki, bu sanal çirkinlikler aynıyla sokağa da yansımış. Genç kızlar küfrediyor, edepsiz el kol hareketleri yapıyor. Markette kocasına küfreden genç kadına rastladığım gün: “Bitmiş” dedim. Kadına has zerafet, letafet, naiflik bitmiş. Saygı, sevgi, incelik, bitmiş… Ne çabuk harcıyoruz bizi biz yapan değerleri! Ne çabuk tüketiyoruz kolay kazanılmayanları…

En etkili kapak yapma telaşındaki nesil, Emr-i bi’l ma’rûf ve nehy-i anil münker düsturundan habersiz. Kimse kimseden bir şey öğrenme veya kimseye bir şey öğretme kaygısı taşımıyor. Kimsenin karşısındakini anlamaya çalışmak gibi bir derdi de yok. 

Anlamsız sözler ve sözlerin anlamlandıramadığı insanlar…

Değeri kalmayan sözler ve sözün değerli kılamadığı insanlar…

Kur’an ahlakını, Kur’an lisanını terk ettikçe, sözlerimiz kirleniyor. Tükenmiş sözlerin, fikirlerin, zikirlerin yokluğunda insan kalmaya çalışıyoruz…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Ümmü Hamza says:

  Çevrede bunca olumsuz şey varken,bunların haberi de yeterince yapılıyorken Allah için ümitvar olmaya çalışacağım. Pislik bi sanatçının tişörtlerini giyen bir kızdan Allah ın izniyle pürtesettür bir insan çıkabiliyorsa,zamanının zibidisi bir oğlandan sakalını kesmemek için aylarca iş bulamayan,evladını harama bulaştırmamak için çırpınan anne babalar çıkıyorsa ve ben buna en yakından şahit olmuşken,kardeşlerime de ümitle hareket etmeyi tavsiye etmeye çalışacağım. O Rab ki diriden ölüyü çıkardığı gibi ölüden de diriyi çıkarandır. Kulaklarımız iyilikler duymaya muhtaç 🙁

 2. Hamiyet says:

  Allah’u Teala bizleride yavrularımızıda tüm kötülerden kötülüklerden korusun Amin

 3. Ablacim esselamu aleykum,
  Kurani azıym’uşşan’da buyurdugu gibi Allahu Teâlâ nin: Insanlarin cogu gafil, cogu fasık, cogu iman etmez cogu dusunmez cogu nankor cogu sukretmez cogu inanmaz cogu cogu cogu… Cogunluga uyarsak helak oluruz Allah muhafaza. Bizim derdimiz Kevser havuzu basinda Efendimiz aleyhissalâtu vesselâm in mubarek nurlu ellerinden kevseri yudumlarken cennetle mujdelenmek olsun insaallah. Gerisini gerisi düşünsün 😉

 4. Sanal hayatin bu kadar hortlama sebebi; maneviyatin yok olmasi ..maneviyat yok oluncada insanlar kendini apansiz bir yalnizlikta bulup sabal arkadaslar, sanal aksiyonlar, sanal heyecan ariyorlar..halbuki tek dost var oda Allah , ona hakkiyla tevekkul edebilseydik en etkili psikiyatri ilaclari bile raflardan toz olurdu..ona tevekkul edemedigimiz icin etrafla cevreyle mutluluk ariyoruz, onlarlada mutlu olamayip sanal ve sahte dunyalara yelken aciyoruz…Ana insanoglu bunu ne zaman anlayacak; Kalpler ancak Allah i zikretmekle mutlu olur..

 5. zeymuran says:

  Selamun aleykum 🙂 Peygamberimizden altın sözler
  ♥Gençlerinizin en iyisi yaşlılarınıza benzemeye çalışanıdır yaşlılarınızın en kötüsü ise gençlerinize benzemeye çalışanıdır♥
  ♥İnsanın üstünlüğü diniyle başarıya ulaşması vahiyle hayatın bağlantısını kurabilen aklıyla soyluluğu esas değeri ise ahlakıyladır ♥
  ♥Haya ve sabır gibi bir iman yoktur♥
  ♥ Cehaletten daha beter bir fakirlik yoktur♥
  ♥ Benden sonraki dönemde kadınlar kadar erkeklere zarar veren baştan çıkarıcı bir imtihan bırakmadım ♥

 6. ablacım yazdıklarını okuyorum da çok umutsuzsunuz.
  niyetinizin kötü olduğuna inanmak istemiyorum ama müslümanların kötü olduğuna her şeyin kötüye gittiğine ve en kötüsü bittiğine o kadar eminsiniz ki.
  açıkçası müslümana umutsuz olmak ve allah’ ın yarattığı kullardan ümidi kesmek yakışmıyor.
  hatta yasir qadhi yi bilir misiniz bilmiyorum. o, bir sohbetinde insanların günahlarından dolayı hatta zina ve benzeri büyük günahlarından dolayı umutsuzluğa kapılmanın en büyük günah ve hatta şirk olduğunu söylüyordu.
  ben niyetinizin insanları umutsuzluğa sevketmek olmadığını düşünüyorum ama yıllardır müslümanların üzerinde oynanan bir oyun bu, her şey de kötü bir haslet bulmak ve insanlığın dahası müslümanlığın yani efendimizin şeriatı yani sünnetinin bittiğine inanmak ve bizleri inandırmak.
  sosyal medya kötü diye işin içinden çıkamayız. efendimiz zamanında da ok vardı at vardı insanlar bunların vasıtasıyla kötüleşiyordu ama cihad edenler de vardı.
  sosyal medyada yok mu bunlar var hamdolsun.
  sözler köşkü-risaleajans-siyer araştırma merkezi
  benim bir çırpıda sayabildiklerim bunlar.
  demem o ki ye’ se kapılmanız ve binlerce ziyaretçinize bunu aşılamanız yarayı kapatmıyor aksine kanatıyor.

  1. Ahh kardeşim. Beni ancak 4 evladın olup, delikanlı çağlarını gördüğün zaman, o evlatlarını ahlak yoksunu gençlerle beraber okula gönderdiğin zaman anlarsın. İçimdeki yangını ancak bir anne anlayabilir…

   1. ablacım çocuklarınıza korkmanızı anlıyorum ama yazılarınızın genelindeki umutsuz ve ümitsiz tablo beni ciddi ciddi karamsarlaştırıyor.
    her insan ayrı bir alem. bir tek biz bile kalsak efendimizin sünnetine uygun yaşamak isteyen hiçbir şey bitmemiş demektir.
    allah yavrularınızı ve soyumuzdan gelecek olanların tümünü salih kullarından eylesin.
    sadece biraz daha olumlu durumları da sayfanızda görmek beni mutlu eder.
    imtihan dünyası sonuçta her şey güllük gülistanlık olsa imtihanın sırrı kalmazdı. evlatlarımız da emanetlerimiz olacak, onlara ancak köprü -vesile- olabiliriz. elimizden bir şey gelebilseydi; nuh peygamber oğlunu geride bırakmaz, hz yakup oğullarının kötülüğüne engel olur, hz.adem oğlunun katil olmasına razı olmazdı diye düşünüyorum.

   2. birgül hanim says:

    Bes cocuk annesi olarak cok iyi anliyorum cahide kardesim Rabbim İslam ahlakiyla ahlakladirsin yavrularimizi Amin

   3. sevgili cahide ablacım kimi ne öğretecen ki kim almak ister ki senin öğreteceğin bilgiden şimdiki millet akıl almak itemez herkez okumuş zanediyor kendini hemide güvey ben o adamla 5 sene evli kaldım bana karımsın bir kere bile demedi işkence işkence 6 sene arabistanda okumu okulunuda bitirememiş yarıda bırakmış kendini bişey zanediyodu birde anası babası onu okumuş zanediyo o okumuş öz babamın önünde çorapsız çıkmama izin vermiyodu bir gün yine çıplak ayaklarla idim oda acıkmış bana diyoki giy çorap bana yemek getir bende giymek istemiyorduum giyymeyi oda gitti annemin ve babamın odasında kapıyı vurmayı kayın peder kayın peder babam açtı kapıyı vede ona esselamaleykum dediğini duyuyorum vede adam anlatmaya başladı babama fatma bana yemek vermiyo arkadanda annem duymuş vede düşünmeye başlamış allah allah neden fatma ona yemek vermiyo bende o camiye gidince vııın annemlerin odasına annemde soruyo bana neden öyle yapmışım bende ona anlatım böyle böyle CAHİDE ABLACIM şimdi sen söyle sen benim yerimde olsan aynısınımı yaparsın yoksa sana soruyom? bizimkinin bırak küfürü yok ama inadı çoktu zar zor beş sene geçirdim bu evliligi oda onu tam adam ediyodum onun anası ve babası bulgaristandan geldiler vede benim anneme ve babama bağrıyolar onları siz bozuyosunuzda onlar kavga ediyor vede boşanma davası açtım oda baya sürdü vede geçen sene 16 nisan 2013te boşandım kabak benim oğlumun başına patladı boşanma davası açtığımda oğlum 6aylık bir bebişkoydu şimdide bana niye babamı sevmiyosun diyo babamı sev diyo çok korkuyom cahide ablacım onu kaybetmekten ki o adamla yaşanmaz benim kararlarıma saygı göstermiyoki beni kadın yerine bile koymuyo annesine söyledim olsun sen ona birşey deme diyo siz olsaydınız ne yapardınız saygılar sevgilerle hakkınızı helal edin CAHİDE ABLA bir başka güzel konuyla görüşmek ümidi iyle kendinize iyi bakın allah’a emanet olun esselamaleykum

 7. Haklısın Cahide abla 🙁

 8. Mehtapabla says:

  Allahim kötü düsünceli kisilere firsat meydan vermesin .Amin.

 9. Yüreğine sağlık abla, çok haklısın.
  Ne olursa olsun kim ne derse desin inşaAllah bizim ölçümüz Kur’an’dır. Anlayıp, yaşamayı nasip etsin Rabbimiz. Ancak Kur’an ile, Allah’ın ipiyle, çevrenin pisliğinden korunabiliriz.

  Rahman razı olsun/ Rahman’dan razı olalım.

 10. Aman Allahim okuduklarima shashdim kaldim.kocaya kufr etmek ne?kizlarin kufr etmesi ne?el haraketi ne?basindan agri kalkdi.oyyy Allahim uzak etsin.soyleyecek soz bulamiyorum.ellerim titriyor.

 11. Bu bir yara muslumanligin bagrinda, yitip giden genclerimizi izledikce cigerim kavruluyor,icimden haykirmak geliyor, “Allah’a donun,huzur burda” diyesim geliyor. Guya egitim alan, aydinlandigini sandikca kararan kirlenen bu insanlar,yarin birgun; aman haram yemesin,aman harama bulasmasin diye uzerine titredigim evlatlarimin ogretmeni olacak rehberi olacak doktoru olacak vs.. rabbim akibetimizi hayr eylesin..

 12. 🙁 🙁 🙁

 13. hülyamız=) says:

  aleyküm selam cahideciğim, ne facebook nede twitter hesabım var. orada dolaşan sözlerden haberim yok ama dışarıda gördüğüm kızların erkeklerden daha çok küfür etmesi çok üzüyor beni. Allah yardımcımız olsun.

 14. Alıntıdır

  Buhari, Müslim ve başka kaynaklar, Ma’rur’dan şöyle naklederler: “Rabeze’de Ebu Zer ile karşılaştım. (Rabeze, Ebu Zer radıyallahu anhın hayatının son günlerini yaşadığı kasabadır.) Üzerinde bir elbise vardı. Aynısından bir de kölesinde vardı. Sebebini sorduğumda bana şöyle cevap verdi: ‘Ben bir adamla tartıştım. Annesi(nin rengi) sebebiyle onu ayıpladım. Bunun üzerine Allah Elçisi sallallahu aleyhi ve selem bana: ‘Ebu Zer! Sen onu annesi(nin siyah derisi) sebebiyle mi ayıpladın? Sen cahiliyye izleri taşıyan birisin! Onlar sizin kardeşleriniz ve yardımcılarınızdır. Allah onları sizin elinize vermiştir. Kimin elinde kardeşi varsa, ona kendi yedirdiğinden yedirsin, giydiğinden giydirsin. Kölelerinize güç yetiremeyecekleri yük yüklemeyin. Eğer yüklerseniz, onlara yardım edin.’ buyurdu.”

  Kemal derecesine ulaştığını düşündüğümüz değerli bir sahabi… Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemin eğitim ocağında yetişmiş bu sahabiden şunu öğreniyoruz: Cahiliyyenin izleri bir defada silinmez. Bilakis cahiliye, insanın karakterinin bir parçası haline gelir, ruhunun her yerine çöreklenir, gelenek tırnaklarıyla akla ve bütün benliğe kazınır, nefisle birlikte hareket eder. Kalp huzurunu ve güven uykusunu tatmamış tedirgin taifede cahiliyye zannının kalıntıları vardır. Kur’an, savaş gibi Allah’a tam güvenin hakim olması gereken nazik bir ortamda topluluk bazında bu zannı yermiştir. En yüce eğitimci Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem de, hizmetçisini annesinin deri rengi dolayısıyla ayıplayan bir kişiyi, ahlakına bulaşmış olan küçük bir cahiliyye kalıntısı sebebiyle uyarmaktadır.

  Bulanıklık, diken üzerinde barış, kalbi tırmalayan kin ve fesat, çirkeflik, yüreklerdeki yozlaşma… Bütün bunlar fitne ortamının karanlık havasında gözlenen durumlardır. Kur’an’ın ahkâmından ve ahlakından uzaklaşıldığı müddetçe, ümmetin tepesinde zulüm, katliam, bencillik, aşırı kavmiyetçilik fitneleri çoğalmakta, nefsanî ve ırkî eğilimlerin hakimiyeti sonucunda oluşan fitne olaylarının karanlık bulutları yoğunlaşarak artmaktadır.

  Talha Batu’nun yazısının devamını Gençdoku 51. Sayısında (Ağustos 2013 / Ramazan-Şaban 1434) okuyabilirsiniz

 15. sizi sadece tebrik ediyorum. hem bu kadar güçlü bir kaleminiz olduğu için, hem bu kadar güçlü becerileriniz olduğu için. hem de bazen görüpte görmezden geldiklerimizi gördüğünüz için. söylemek isteyipte söylemediklerimizi söylediğiniz için MaşaAllah. Selam ve sevgilerimle…

 16. papatya says:

  hERKESE HAYIRLI HAFTALAR. YAZILARINIZI , TARİFLERİNİZİ ZEVKLE TAKİP EDİYORUM. ÇOK GÜZEL EĞİTİCİ YAZILARINIZ VAR.SIRADAN Bİ SAYFA DEĞİL YANİ. ALLAH RAZI OLSUN…BUGÜNKÜ KONU BENİM DE SON ZAMANLARDA CANIMI SIKAN Bİ KONU OLDUĞU İÇİN DAHA ÇOK DİKKATİMİ ÇEKTİ. 🙁
  BİR TANIDIĞIMIZ VAR YENİ EVLİ. GEÇENLERDE KONUŞTUM YENİ GELİNLE.ÇOK MUTLU OLDUĞUNU AMA EŞİNİN FACEBOOK TAKINTISI OLDUĞUNU,BÜTÜN AKŞAM PC KUCAĞINDA FACE E TAKILDIĞINI SÖYLEDİ. BİKAÇ DEFA UYARMIŞ AMA ÇOK YENİ EVLİYİZ DAHA BAŞINDAYKEN SOĞUKLUK GİİRSİN İSTEMİYORUM ARAMIZA DİYOR HAKLI OLARAK. BİRAZ NASİHAT ETTİM AMA BU KONU EPEY CANINI SIKMIŞ BELLİ. BU KONUDA EMİNİM SİZİNDE BİR FİKRİNİZ VARDI. NAPILABİLİR? NASIL DAVRANILABİLİR? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

 17. -insan kalmaya çalışıyoruz.

 18. haşmet babaoğlunun bu yazısı aynen bu durumdan bahsediyor …yazık ne hale geldik…http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/babaoglu/2013/11/03/pazar-notlari-soz-hastaliklari

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: