Doğal Güneş Kremi

Soğanlı Kebap ( Gujti ahni )

Rahman Rahim olan Allah’ın adıyla
Kim İslâm’dan başka bir din ararsa, (bilsin ki o din) ondan kabul edilmeyecek ve o ahirette hüsrana uğrayanlardan olacaktır. (Ali İmran:85)

Hasret diyorki:
Esselamu aleykum

Bizim yöremize ait bir et yemeğidir. Bu ana yemek ister kemikli, ister kemiksiz , ister kümes hayvanlarının yani beyaz et olsun farketmiyor pişiriliş ve malzeme aynıdır.

Misafir davetlerinde olmazsa olmazlardandır. Gerçi şimdi poşette ve sebzeli  pişiriliyorsa da bu yemeğin tadı bizde ayrıdır. Çevremdekilere bu yemekten bahsedince hiç bilmediklerini söylerler. Nasip olanlar ise tadından memnun kaldıklarını söylerler.
Şimdi geçelim tarifimize

Gerekli malzemeler

 • 1 kg kadar et
 • ( kemikli de olabilir)
 • 6 adet küçük soğan
 • (Eğer büyükse bölebilirsiniz ama yuvarlak şekilde)
 • Yarım çay bardağı kaynamış su
 • Tuz
 • Pul biber
 • Toz kırmızı biber

Not: eğer etimiz yağsı ise kıkırdaktan çıkan don yağı bir çorba kaşığı kadar ilave edilir . Eğer oda yoksa bir çorba kaşığı tereyağı köpükten sonra kırmızımsı oluncaya kadar kızartılsın.

Yapılışı:
Etimizi ocağa koyup 10 dakika pişiriyoruz sonra suyunu süzüyoruz. Tencereye tekrar ocağa alıyoruz etimizi koyuyoruz  içine kıkırdağın yağını ilave ediyoruz et yağlı ise koymuyoruz. Tereyağ ile yapacaksak önce yağı kızartıyoruz sonra eti ilave ediyoruz.
Tam 2 saat kısık ateşte pişiriyoruz. Tuzunu ortalarına doğru koyuyoruz. Sonlara doğru suyu ve daha sonra biberleri suyun içine bırakıyoruz suya eklememizin sebebi etin üzerine dökülen biber etin yüzeyinde kalacaktır o yüzden suya bulaştırıyoruz. Soğanları ilave edip 10 dakika kadar daha pişiriyoruz.
Servise hazırdır.

Not: malum iki saat belki zaman darlığından belki gaz sıkıntısından dolayı düdüklü tenceredede pişirilir bir kaç farkla bir çay bardağı kadar kaynamış su koyulur kısık ateşte 20 dakika pişirilir soğan sonlara doğru kapak açıldıktan sonra koyulur soğanlar pişince servise hazırdır.
Afiyet olsun
selam ve dua ile
Fi Emanillah

Cahide’nin notu: Değerli kardeşlerim, Hasretimizin adına da bir kategori açtım. Tariflerine BURADAN ulaşabilirsiniz.


Ayrıca Facebook‘ta son dershane tartışmaları üzerine yazdığım hakaret içermeyen yazıdan sonra, bana özel mesaj, mail ve yorumlarla yapılan hakaretleri, aşağılayan ifadeleri, tehdit kokan satırları Allah’a havale ediyorum. Müslüman, “Müslümanım” diyenlerden Allah’a sığınır mı? Olmaması gerek fakat okuduklarımdan sonra ben sığındım. Sadece damarlarına basılınca tepki verenler, ne kadar samimi olduklarını çok açık bir şekilde gösterdiler.

Oysa bugüne kadar çok kereler İslam’a, Müslümanlara alçakça saldırılar olmuştu. Ve o kardeşlerimiz her defasında susmuşlardı. Bugün yinede incitmeyelim diye kelimelerimizi özenle seçerek yazdığımız yazılara, çığ gibi tepkiler veriyorlar. Dün hoşgörünün kitabını yazanlar, bugün din kardeşlerine firavun demekten imtina etmiyorlar.

Belki dershaneler kapanmayacak ama koparılan şu yaygara, yapılan hakaretler üzerinizde bir utanç olarak kalacak…

Allah encamımızı hayr eylesin, davamızı sadece İslam eylesin, bizleri istikametten ayırmasın. (Amin)

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. “Mesele dersane değil arkadaş sen hala anlamadın mı”
  adamlar anahtar teslim hükümet istiyorlar.hakan fidan olayı bunun içindi.biraz daha halk desteği olsaydı geziyi de destekleyeceklerdi.
  bize de hoşgörü göstermeleri için laik numarası filan mı çeksek acaba ne yapsak
  Allahım bunlara fırsat vermesin.ellerine fırsat geçse laikleri aratırlar mı bilmem bize.

 2. meleknur says:

  Face deki yazınızdan dolayı Allah razı olsun. Çok yerinde….

 3. Kardelen says:

  Eline saglik Hasret abla. Nefis bir yemek olmus. Ilk firsatta yapmayi düsünüyorum insALLAH.

 4. Selma_Adana says:

  Hasretim ellerin dert görmesin çok leziz bir tarife benziyor,soğan ete çok yakışır inşallah bende en kısa zamandas yaparım.

  Dersaneler konusunda pek detaylı bilgim olmasada kapatılabileceğini sanmıyorum,çünkü şu an ki en büyük dersaneler kendi hocalarına ait.Bunu nasıl başaracaklar bilemiyorum ama sonumuz hayra gitmiyor orası kesin.
  Cahidem bu arada Kamile Okumuş hanımı bende okudum,sadece Kamile ve Okumuş olmak yetmiyor diyeceğim….VESSELAM.

 5. Biz; Kardeşlerimiz vurulurken, engel olamadık belki amma,
  Firavunun yanında da değildik!

  Belki zulümlerin karşısında, kısıktı seslerimiz,
  Ama dostum, biz hiç postalların önünde eğilmedik!

  Biz; İçimiz kan ağlasa da, kardeş bildiklerimize hiç “Firavun” demedik,
  İyi ettik be dostum, vallahi iyi ettik…
  Cahide Sultan

  **
  Allah razı olsun. Cahide abla, firavunun tahtının köşesinde duran din adamıyla; firavunun hapse attırdığı, astırdığı din adamının ayet,hadis,fıkıh gibi konularda bilgileri aşağı yukarı aynıdır. Teoride ikisi de yaklaşık aynı düzeyde dini bilgiye sahiptir. Ama birini şehit, birini zavallı kılan şey, sahip oldukları şuurdur.

  İslam şuuru, yaşama yansımadığı sürece, yaşanan şey her ne ise o, Allah’ın rızası dahilinde olmayacak. Namazlar, oruçlar, tesbihler, hatimler; tek bir “veyl olsun onlara” sözüyle eriyip gidecek, ahiret günü kurtarıcı olmayacak.
  Şuur, kardeşim, şuur…

  1. Kardeşim zaten kardeşlerine “firavun” diyen biz değiliz, bizzat malum gazeteler ingilizce ve türkçe olarak bu ülkede müslümanlara bir karakter ve dik duruş kazandırmış insana; kemalistlerle, ırkçılarla, esadçılarla bir olup “firavun” damgası vuruyor. Olayları takip mi etmiyorsunuz?

   Ayrıca şu hatayı tüm gruba mal etmeme hususunda haklsınız. Eğer ben burada kur’an’a aykırı, islam’a düşmanca şeyler yazacak olursam, cahide abla bana sahip çıkmaya çalışmaz, haddimi önce o bildirir. Öyle bir durumda, haddimi bildirmek cahide ablanın boynunun borcudur ayrıca. yalnız cahide ablanın değil, islama gönül vermiş kim varsa, islam’a aykırı şeyleri gördüğü anda, müdahale etmesi farzdır. Eliyle, diliyle, hiç olmadı buğz ederek düzeltmeye çalışmalıdır. Yumuşak başlılığı, hoşgörüyü öve öve, “yanlışı göremez” hale gelmek nedir?

   Başörtüsüne teferruat, şehitlere “öldürülmeyi hakettiler”, mısırlı kardeşlerimize “meydanda durarak yanlış yaptılar” denirken; bu grubun insanları “yahu bu söylenenler ayıptır, günahtır” dedi mi? Kendi içlerindekine hadlerini bildirdiler mi? Bu konuda cahide abla gibi kardeşce uyarıda bulunanlara “siz anlayamazsınız, siz bilemezsinizzz, fitneciler sizi, aptal radikaller” gibi bağırıp çağırmadılar mı? Hesap sordular mı? Kendilerini hesaba çektiler mi? Çekenlere, soranlara eyvallah ama en ufak bir eleştiride tufan koparıp, kafire gösterdiği hürmeti müslümandan esirgeyenlere de yazıklar olsun.

   Kusura bakmayın lütfen kardeşim, insanlar cemaatlerin günahlarını dahi savunmak için, kendilerini siper ediyorsa; bu işlenen günaha hepsi ortak oluyordur, suç hepsinin ortak malı haline geliyordur. Bu nedir yahu, şeyhleri pirleri efendileri günahsız ilan etmek? Toz kondurmaz olarak görmek?

   1. Türkiye yi hiç tanımayan birisi dün hizmet hareketinin yazdığı mesajlara, açıklamalara, demeçlere ve TV programlarına bakarak şunu zannedebilir. ‘’Galiba Türkiye de camiler kapatılıyor.’’ Muhalif bir din temelli sivil örgüt hep bir ağızdan şunları söylüyor; Satılmış, Pkk ile ortak, İsrail’in talimatına uyan, Vatikan’ın gönlüne su serpen, Gayretullaha dokunan Başbakan. Üstelik bu Başbakan için ya Kahhar ya Kahhar diye toplu beddualara bile var.

    Buradan anladığımız şey kuran kursları ve camiler kapanıyor, başı örtülü kızlar okuldan atılıyor. Namaz kılan akademisyenler, memurlar, bürokratlar fişleniyor, imam hatipler kapatılıyor bile olabilir. Bu kadar içli içli Kahhar çekildiğine göre öyledir değil mi? Aslında bunları ve daha beterlerini dönem dönem yaşadı bu ülke ve Tayyip Erdoğan için şimdi bunları söyleyenler o zamanlar hiç Kahhar çekmedikleri gibi üstüne sessizce beklediler. Küçük fırsatlarda İslam alemini hayal kırıklığına uğratan demeçler verdiler. Sonra unuttuk hepsini! (Erem Şentürk)

    ************
    Hezeyanlara bak kardeşim!

    İbrahim Öztürk ‏@ibrahimozturk69
    HOCA EFENDİNİN ÇAĞRISINA UYUYOR VE BIR SÜRELIĞINE SUSUYORUM. Gezi haklıydı. TIP!!!!!

    İbrahim Öztürk
    ‏@ibrahimozturk69
    “Mavi Marmara’nın gemisi belediyenin. Kayıtlı olduğu ülke Lübnan.(Bismillah!) Bayrağı Türk. İçindekilerin hepsinin kimliği biliniyor mu?”

    *********************
    Her zaman eleştirmeye korktuğumuz, sözlerimizi özenle seçtiğimiz halde, bizi fitnecilikle suçlayan camialı kardeşlerimizin canhıraş çabaları ve şimdilerde “H”sini bile göremediğimiz engin hoşgörüleri vefat etmiştir! Geçmiş olsun!

    Hem yüzleri dost, özleri düşmandan usandım…

    1. Ablacım yazın bir cümle kurmuştum, Allah samimi kullarını meydanlarda bir araya getiriyor, bir fırsat daha veriyor diye ve o zamandan beri duam aynı, Rabbim herkesi dünyada kimlerdense ahirette de onların yanına koysun ki öyle olacağını zaten söylüyor. Peygamberimiz zamanında da savaşlar müminlerin birbirlerini tanımalarının imtihanıydı, türlü bahanelerle kardeşlerinin yanında durmayanlar lanetlendiler.
     Benim içim kendi öfkemden acıyor. İnatla görmezden gelmeye, kendilerini hoş göstermeye devam etsin edenler. Ben onlardan suriyedeki bebeklerin fotoğrafından sonra vazgeçtim. Bundan sonra kendi nefsini, cemaatinin menfaatini, dersanenin kudretini, efendisinin keyfini rızasını, İslam’ın önüne koyan kim varsa, ömrü namazla dahi geçiyor olsun, benim kardeşim değildir. Beni de kardeşleri olarak görmesinler. öylelerinden zerre birşey beklemiyorum. Onlar için dünyada ibret için görülmeyecek şey kalmadı, daha ne göstersin Allah. İslam’ın hem kaymağını yiyin hem de sütünü ekşitin, yetsin artık. Bizim de sırtımıza vurdukları hançer yüreğimize dayandı, yetsin artık.

  2. Bu siteyi bir süredir takip ediyorum, bu akşamda bu yazıya şahit oldum, çok güzel ifadeler kullanmışsınız, aynen katılıyorum. Ben sosyal medyada sürekli, gerektiğinden fazla laf yetiştirmenin, tek işi oymuş gibi davranmanın ne kadar doğru olduğu konusunda endişeliyim. Önce kendimize bir bakalım, Allah(cc) rızası için ne kadar koşturuyoruz, her gün ve yılmadan. Sarf ettiğimiz sözleri din kardeşlerimiz için sarf ettiğimizi unutmayalım. Kötü ifadeler kullananlar varsa kendilerini bağlar, onların samimiyetinde bir sorun vardır demek ki. Dua edelim, hayırlısı olsun.

 6. Hamiyet says:

  Selamün Aleyküm Cahide hanım daha önce yazdığım yorumum halen denetim için bekliyor gözünüzden kaçtı galiba orada birkaç merak ettiklerim vardı cevap verirseniz sevinirim merak ettiğim öğrenmek istediğim çok şey var ama sizi bıktırmaktan korkuyorum Allah cc emanet olun😊

 7. Merhaba kiymetli ablalarim,tatli kardeslerim.Katyam bize gelmishti onun icin kac gundur yoktum.canlarim Katyam bundan yaklasik 1.5yil once kemik kanserine yakalanmishti ve tedavi olmush,mayis ayindan sonra kemoterapiye ihtiyac olmadigini soylemishti doktorlar.ama 3ayda bir kontrola geliyor ve biz o kontrolun cevabini 2gun uykusuz heyecanla beliyoruz.Rabbime cok shukur yine iyi cikti.ve kemoterapiye ihtiyac olmadi.kanser hucreleri oldugu gibi duruyor yani buyumuyor.tam olarak iyilesmesede Allahima cok shukur Katyam iyi shimdi

  benim Canim Hasret ablam yine dokturmushsunuz.yemek cok lezzetli gorunuyor.ellerinize saglik.

  guzeller guzeli Cahide ablam terbiyesizin agzina recel sursen o agizda recel bile zehir olur.boyle insanlara acimaktan baska elimden bir shey gelmiyor.cunki cok zavallilar.onlara o kadar sey soylemek isterimki ama onlarin seviyyesine inmeye hic niyetim yok.kiymetli ablam Hz.Mevlana derki
  “insanlar seni yanlish anladiginda dert etme.duyduklari senin sesin fakat aklindan gecirdikleri kendi dusunceleridir”
  onlarin dusuncesinin ne olduguda ortada lutfen uzulmeyin.cunki uzulmek bile kimin uzduyuyle baglidir.Kiymetli Cahide ablam sizi cok seviyorum.

 8. yazınız çok doğru ,,, yorumları tam okuyamadım
  2009 yılında malum dersaneciler dersanelerin kademeli olarak özel okullara dönüşeceğini kendileri söyediler şimdide diyorlarki meb müsteşarının planıymış hadi beee…. bu işten en karlı çıkan onlar olmazsa ne olayım.öğretmenleri de mulakatla meb. e alınacakmış… kpss kazanıp onca emek verip devlet memuru olananın suçu ne . şu anda halkeğitim kurslarında ders verenlerde onlar bir çok yerde. bunlar hep danışıklı dövüş. kpss de kopya olyına hiç girmiyorum . işşiz kalıp psikolojisi bozulan evlenemeyen nice genç eğitim mezunu bilirim bunların ahı tutacak birgün.

 9. Hamiyet says:

  Selamün Aleyküm Cahide hanım biliyorum sorularımla sizi çok bunaltıyorum hakkınızı helal edin fakat kafamda okadar çok soru varki turp havuç maydanoz dereotu lahana bunları uzun süre taze nasıl saklayabilirim?evde kabartma tozu yapılabilinirmi?maydanoz çöplerinden sebze sosu tavsiye etmişsiniz mayonez tarifi bunların tariflerini bulamadım birde kış salataları olarak tariflerinizi bilmek isterim lütfen bunlar hakkında bilgi verirmisiniz?😊almanyada oturan arkadaşlardanda hesaplı güvenilir zeytinyağı ve taze süt nereden temin edebilirim Frankfurt çevresinden almam mümkün olabilir😊Cahide hanım taze sütü bir gayri müslimden almak helal olurmu sütü besmelesiz sağdıkları için Allah cc emanet olun😊cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum

 10. Sizde yazinizda elestirmissiniz dersanelerin kapanmasini, buna binaen insanlarinda sizi elestirmesi yazinizi elestirmesi Cok normal, elestiri iyi olacak anlaminda degildi, biraz genis olun, sizde Cok guzel hakeret ediyorsun, okumus insanlar diyip ima katiyorsunuz, sizin gezi parki olaylari insanlarindan ne farkiniz var, sosyal medyayi kullanip insanlari kiskirtiyorsunuz, siz biz ayrimciligi koyuyorsunuz insanlarin kafasina…, belkide size karsi olan olumsuz yorumlarin cogunu yayinlamiyorsunuz,

  1. Cahide yazdıklarının eleştirilmesine karşı olsaydı sizin bu yorumunuzu yayınlarmıydı acaba?
   Küfür ve hakaret içeren mesajları yayınlamadığını defalarca söylemişti.Sayfamızın temizliği açısından bu gerekli..sonuçta sizin gözünüzde bizim gezi parkı holiganlarından farkımız yok e o zaman bizi eleştirdiğiniz vakit linç girişimine geçeceğimizi de bilmeniz gerekir..:)

   1. 🙂

 11. Dersane konusuna karsiyim yani dersaneler turkiyede cok bozuldular gibi..ama suda var; o dersanelerde ogretmeninden tutun caycisina hademesine dek ekmek kazaban bir suru insan var onlar icin cok uzucu ..ama Allah Kerimdir ..Allah kimseyi issiz birakmasin..Bu boyle olacaksa onun mutlaka bir plani vardir cunku o Hakimdir ; herseyi hikmetle yaratandir..

 12. ilk suyu dökünce etin vitamini de gitmez mi cahide abla. ?

  1. Eğer ette tortu veya ağırlık yok ise buda çok taze olursa olmuyor ama kasapta veya buzluğa giren tüm etlerde bu oluyor onun için size kalmış ama hoş olmuyor hele bi deneyin farkı göreceksiniz. Zaten o dökülen etin kanı ve buzlu su birikintisi oluyor .
   Saygılar

  2. nazlızonguldak says:

   BEN DE BİR KAÇ KEZ ETİN SUYUNU SÜZMÜŞTÜM RENGİ BOZULMASIN DİYE AMA O ZAMAN DA TATI GİDİYOR YA BENCE ETİN TADI TUZU KALMIYOR BENDE BÖYLE OLDU:))

 13. emirin annesi fatma says:

  merhaba cahide hanım sizi uzun zamandır takip ediyor ve çok beğeniyorum.inşaallah artık bende yorumlarımı paylaşacağım

  1. Hoşgeldiniz Fatma Hanım. Her zaman bekleriz kardeşim

  2. Holgeldîniz ☺️☺️🌹

  3. Mehtapabla says:

   Hosgeldin Fatma kardesim bundan sonra senin yorumlarinida okuruz insaAllah.:)

  4. Hosgeldiniz Fatma ablacim 🙂

 14. cahide hanim sorunuzun cevabini yazdim niye yayinlanmadi o kadar ugrastim yazdim

  1. Kardeşim yorumlarınız yayınlanmış. Böyle panikle önyargıyla hareket etmeyin rica ederim, yayınlanır. Öyle zannettiğiniz kadar “yayınlanamaz, söylenemez, korkulacak” şeyler söylemiş de değilsiniz.

   Bakın, Mekke müşrikleri, aptal insanlar değildi. Onlar da taştan topraktan yaptıkları şeyin, ilah olmadığını biliyor ve söylüyorlardı. Hatta “Allah”ı da biliyorlardı. Ama bu putların onları Allah’a yaklaştıracağına inanıyor, onları aracı kılıyor ve neredeyse Allah kadar yetkili görüyorlardı. Bugün bu fikrin karşılığı kim?

   Kur’an-ı Kerim’i incelerseniz, bir çok yerde “biz” ifadesini görürsünüz, “biz yaptık, biz kıldık” der. “biz” denmesi kesinlikle çokluktan değil, tam aksine arapça da bir söz sanatıdır.Ancak “biz” ifadesinin olmadığı tek bir konu var, o da kime kulluk edileceği hususu. Allah kesinlikle kulunun kulluğunu başka mercilere hizmet etmesine müsade etmiyor. Şirki yalnızca teslis gibi anlamakla eksik düşünmüşsünüz kardeşim. Şirk koşmak, Allah’ı kendisine uzak görenlerin işidir.

   Bu algı neyden kaynaklanıyor biliyor musunuz? Dünyadaki düzeni “adam kayırmaca, aracı bulma, tanıdık ve torpil yaptırma” olarak görüp, bu düzenin iyice kemikleşmesine sebep olanlar; ahireti de öyle zannediyor. Hatta bu zanları üzerine insanların tertemiz inançlarını kirletiyorlar, kullanıyorlar.

   Siz Allah’ın kulusunuz ve yeryüzündeki halifesisiniz.. O’nunla sizin aranıza kim girebilir? Günahkar olmak sizinle rabbinizin arasına birilerinin girip, “yav şu kadını da affet” demesini nasıl gerektirebilir? Allah affedeceği kulu, tutup “dünyadaki hayırlı insanlara” mı soracak? Kardeşim, ahiret için adam aramak yerine, ahirette bizi sağ salim kılacak ameller işlemek gerekir. Rabbimizin adaleti kimsenin fikrine muhtaç değildir.

   Ayrıca namazda imam niye var diye sormuşsunuz, imam kulun duasını Allah’a taşımak la vazifeli değildir. Bu sandığınız şeyi papazlar yapıyor, çünkü kilise insanların affına aracılık ettiğini yayarak, halktan para toplayan,cennet anahtarı satan kurumdur, bilirsiniz belki.

   Ve eğer biliyorsanız, bizim içimizde de kiliseyle aynı fonksiyonları üstlenen, aynı şekilde çalışanları tespit edip, kendinizi kurtarırsınız.

   Rabbim cümlemizi O’nun sevdiği gibi kılsın.

   1. selamun aleykum kardesim ; sirk hahhinda ben kisa ve oz anlatim yaptim sirk olan daha nice seyler var.YUCE RABBIMIZ ILE VASITA SADECE DUA ICIN DEGIL KI BURDAKI MAKSAT AHIRET ICIN ADAM ARAMAK GUNAHLARIMIZIN AFFI ICIN RABBIMIZ ARASINA ARACI KOYMAK DEGIL DEDIGIMI GUZEL IZAH EDEMEMISIM GALIBA BENIM ARACIDAN MAKSAT RABBIMIZIN SEVDIGI KULLARI BU OYLE BIR CIRPIDA ANLATILAcaK KADAR KISA BIR MEVZU DEGIL COK UZUN MESELE SIZLERIN BU KONUYA BU KADAR KARAMSAR YAKLASMANIZIN SEBEBIDE BELLI BEN OYLE DUSUNUYOIRUM BAZI TARIKATLAR BAZI SEYLERI ABARTIYOR . O YUZDEN SIZ BU VASITA KONUSUNDA BU KADAR KOTUYMSER DUSUNUYORSUNUZ BURDAKI IMAMDAN KASIT DUA DEGIL KI BENIM OZETLE SOYYLEMEK ISTEDIGIM VASITA VASITADIR HA IMAMI KOYMUSSUN ARANA HA DA HERHANGI BIR ALLAHIN DOSTUNU BU KONUNUN PAPAZLADA BENZER BIR ALAKASI YOK CUNKU BENIM VASITADAN MAKSADIM SADECE DUA DEGIL KI KARDESIM SUAN ORTALIKDA DINI SUISTIGMAL EDEN ONU KOTU EMELLERINE ORTAK EDEN KIMI SOHRET PESINDE KIMI YALAN YANLIS SOHBET EDIP INSANLARIN AKLINI BULANDIRAN ONLARCA KISI VAR ONUNE GELEN CIKIP TELEVIZYONDA ORDAN BURDAN FETVA VERIYOR BU KONULAR HASSAS KONULAR INKAR ETMEK HERKEZIN YAPABILECEGI BIRSEY AMA ONUN GUNAHI VEBALI BU DUNYAYA AIT DEGIL ALLAH HERKEZE IRADE VERMIS AKIL VERMIS INSAN ISTER DOGRU YOL ISLAMI SECER VEYA ISLAM ADI ALTINDA DEGISIK BATIL YOL VE FIKIRLERI . AMA YARIMN MAHSERDE TEK BIR YOL VAR ODA YAPYIKLARIN NE ISE ONUN CEZASINI CEKMEK ayriyeten yuce rabbimiz yuce kuranda ne buyuruyor ; BISMILLAHIRRAHMANIRRAHIM Femeyyagmel misgale zerratin hayrayyerah .vemeyyegmel misgale zerratin serrayyerah. manasi KIMKI HAYIRDA ZERRE MIKDARI BIRSEY YAPARSA ONUN GORUR . KIMDE SERDEN BISEY ISLERSE ONUN CEZASINI GORUR ZILZALE SURESI ayet 7 ve 8 yani burda rabbimiz herseyi ifade ediyor inkar kucukde olsa buyukde olsa yaptigimiz hata ne ise herkez onun cezasini cekecek. allaha emanet olun selamlar

    1. Aleykümselam kardeşim,
     İnanın bu halim karamsarlık değil. Allah’ın dostları, iyi kulları olarak saydığınız isimlerin; günümüzdeki şekliyle “yüzü suyu” olarak kullanılmalarında kendilerinin pek bir suçu yok diye düşünüyorum. Ben onları kesip atıyor değilim ama o insanların isimleri üzerinden her kim bizleri Allah’la aldatmaya çalışıyorsa, ona yazıklar olsun. Dahası kardeşim, siz “uzak” değilsiniz Rabbinize.
     İmamın görevi vasıta olmak değil, peygamber makamıdır, kendilerini aracı/vasıta olarak aktarmadı ve görmediler. Peygamberimiz örnektir bize kardeşim. Eğer saydığınız isimlerin de onun gibi olduğunu düşünüyorsanız, inanıyorsanız, peygamberimizin kendine yakıştırmadığı bir durumun; birileri tarafından yakıştırılmasına izin vermeyin. Boynunuzun borcu değil mi bu?

     Güzel kardeşim, insanların birlikte dua etmeleri güzeldir, birlikte namaz kılmaları güzeldir. Cennette birlikte olmak istemeleri de güzeldir. Rabbimiz bize birbirimizin hayrına dua etmeyi öğretir. Bu gruplara katılan insanlar, gördüğüm kadarıyla siz de öylesiniz, çok saf çok temiz niyetlerle ne söylenirse yapıyor. Benim zoruma giden de, bu tertemiz niyeti kendi menfaatlerine kullanan, kendi cemaatini İslam’ın dahi önüne koyan, insanların Allah’la aralarını uzaklaştıran eylemler, sözler.

     Kardeşim, Kur’an bir okuldur, peygamberimizin hayatı bir okuldur. Bu okullara girdiniz mi? Girdiyseniz, Rabbimizin öğrettiği dualarda neyi eksik buldunuz da araya birilerinin girmesi gerekti?

     Ayet numarasını bile isteye yazmayacağım ama gerçekten rica ediyorum, Kur’an-ı Kerim’de “kıyamet günü Hz. İsa’nın sorgulanışının anlatıldığı” bölümü araştırıp okur musunuz? O bölüme dair yorumunuzu da yazın lütfen.

     (ve evet peygamberler de hesaba çekilecekler.)

     1. 🙂 Bayıldım size Ayşe hanım kardeşim 🙂

 15. Hasret hanım elinize sağlık tarifinizi denemek isterim ama bir iki sorum var

  1) Eti ilk başta 10 dk. kaynatırken ne kadar su koymamız gerekiyor?
  2) Neden bu kaynattığımız suyu döküyoruz? Bunun sebebi nedir?
  3) 2 saat boyunca susuz bir şekilde et yanmaz mı? Nasıl oluyor pek anlamadım.

  1. 1 ve 2 soruya cevap
   İlk etapta haşlanan etin saldığı yoğun bir su oluşur tortu şeklinde haliyle hem tat itibariyle hemde görüntü itibariyle iyi olmuyor. Zaten burada et kendi suyunu salıyor biz bunu tavuk gibi beyaz ette de uyguluyoruz işte o ağırlığı ve tortuyu kaldırmak için uyguluyoruz

   3. Soruya cevap
   Zaten ilk suyunu salmadan sonra takiptesin ve ocağın en küçük ve kısık derecesine verirseniz yine sulanma olacaktır ki pişmesine yakın suyu tükendiğinde ise ilaveten yarım çay bardaği sıcak su ekleniyor hem son aşama oluyor hemde soğanların pişmesini sağlıyor. Bugüne kadar çok nadir su eklemişimdir çoğu zaman susu pişirdiğim bile olmuştur .
   Püf noktası küçük ocak ve kısık derecedir .
   Afiyet olsun şimdiden

   1. Teşekkür ederim cevap için. İnşallah ilerleyen zamanlarda deneyeceğim.

 16. ruyagibiii says:

  Ve aleykum selam hasret abla ellerine saglik konyaya gelsem banada yaparmisin bunda 🙂 bu arada torununu allah salihalardan eylesin anneanne oldun ne guzel rabbim o gunleri bizede gostersin insaallah cahidecim canini sikma canim dualarimdasin bilmiyorumki bu insanlar gozlerini ve kalplerini neden gerceklere kapatirlar rabbim razi oldugu yolu bulup onda ayaklarimizi sabit eylesin 🙁

  1. Ayıp oluyor ama siz gelin bu daha ne ki ☺️🌹
   Sağ olasın ruyagibi anneanne oldum Rabbim inşaAllah herkese tattırır bu duyguyu hergün bağlantı kuruyoruz uzaktan uzağa izliyoruz nasip olursa aralık ayının sonlarında gelecek
   ☺️

   1. Rabbim yeğenimizi de ailesini de korusun : )

    Aklıma ne geldi, ablacım eskiden insanların gebelik süresi şu an olduğundan daha uzunmuş. Zamanla insanın anatomisi küçüldükçe, gebelik süresi de kısalmış. Doğumu başlatan nedenlerden biri, artık anne karnının yeterli alanı ve beslenmeyi sağlayamıyor hale gelmesi. Bunu anladığında bebek doğumu kendisi başlatıyor. Ama bebekler bu gebelik süresinin kısalmasını çözebilmiş olmadıkları için; doğduklarında da hala kendilerini anne karnında zannediyorlar. Mesela anne karnındayken, annenin kalp ve barsak seslerini bebek işitir, doğduklarında da çamaşır makinesi sesi gibi şeyler anne karnında işittilkleri seslere benzediği için bebekleri rahatlatabiliyor. Anne kokusu da böyle. Hastanede yenidoğanları, prematür bebekleri bir süre daha anne karnında hissettirmek için, bacaklarının altına “ana kucağı” denen şeyler koyuyoruz, bu sayede bebek tam anne karnındaki pozisyonunu hissedip sakinleşiyor. Küvözler sıcaklık vs gibi özellikleri bakımından buna göre hazırlanıyor.
    Kırkı çıkmadan dışarı çıkarılmaz ya bizim adetlerimizde. Bebeğin kendini hala annesinin rahminde hissettiği, kendi fizyolojisini buna göre ayarladığı bir zaman bu.. Dışarıya daha sonra adapte oluyor.
    Ne diyecektim : ) Evet aralık sonlarında yolculuk yapması daha iyidir : ) Allah kavuştursun sağ salim.

    1. Çok teşekkür ederim bilgilerin için . 🌹
     Dün hastaneden çıkmışlar ve biraz huzursuzlaşmış şimdi iyi. Hatta bebeğin neden sallanıldığından sustuğunu bunun anne karnındaki sıvının içinde sallandığındanmış 😊SubhanaAllah
     Ne büyük güzellik
     Dediğin gibi bizim kızımız normalde 12 gün önce doğdu . Birde son ayında kızım yeni evi oldu oraya geçtiğinden evinin alışverişi bebek alışverişi derken bebek son ayında alması gerek kilosu durakladı 2 150 gram olsun sorun etmiyoruz gayet sağlıklı olması bizim için iyi sütüde yeterli geliyor .
     Aralık ayında gelmesinin sebebi ise Danimarka nın göçmenlere uyguladığı ağır kanunlar yüzünden üç senedir evli her üç ayda bir turist vizesi alaak giriş yapıyor bı son gelişi olacak nasip olursa çünkü 24 yaş sınırı var kızım da sene olarak iki ay sonra girecek o yüzden aralık ta gele ek

     Peki aklımda takılan şu aralık ayında yolculuk yapması dediğiniz ondan öncesi musait olmuyor mu ?

     1. Müsait oluyor ablacım olmasına da..Bebeklerin ilk 6 aylık mikroplarla savaşını anne sütünden aldıkları maddeler sağlıyor. Henüz yeni doğmuş, vücudunda onu mikroplara karşı savunacak yeterli gücü olmayan, tabir-i caizse dünyası yeni değişmiş bebeği, yolculuk gibi bize bile ağır gelen bir şeye düşürmemek daha güvenli.
      İlk 6-7 haftalık dönem, bebeğin kendini toparlamasını, annesiyle ilişkisini net olarak kurmasını, dış dünyaya adapte olmasını sağlıyor. Anne karnındayken nefes bile almıyorlardı, artık nefeslerini kendileri alması gerekiyor. Havasından suyuna kadar herşeyde enfeksiyon riski var. Biraz da ben pimpirikliyimdir bebekler konusunda. : ) Bir 6 hafta geçmesi daha iyidir. Mecbur kalınmadıkça annesinin kucağında güven içinde dursun derim. Daha sonra, rahat rahat gezmelere, anneannelere gidebilir : ) Bir de şu var ablacım, toplumda net olarak kabul edilmiş bilgiler genellikle doğrudur. Kırkı çıkmadan, bebekleri ve lohusa kadınları çok fazla dışarı çıkarmazlar, bilirsiniz. Hassas bir dönem, dışarısı evimiz gibi değil..
      Allah tez zamanda kavuştursun.
      Kilosu yakında düzelir ablacım, anne sütünden asla vazgeçmeyin. Kızınız da her emzirmeden sonra, bir büyük bardak su, komposto, meyve gibi şeyler yesin. Bol su içmek, hem hamilelikte aldığı yağların yakılmasını sağlar, hem de sütünü artırır. Zaten siz gerekli tavsiyeleri vermişsiniz. İnşallah sağ salim yakında kavuşursunuz : )

      1. 🌹😊🌹
       Çok sağol ilgin alakan için 🌹

 17. günnur says:

  Cahidem kimse senin gibi efendiim diyemez öyle güzel söylersin ki osesi duyunca kendimi duymak istemiyom.lütfen burdan hiç gitmeyin sen üzülme kötü yazıları hiç okuma rabbimin selamı üzerinize olsun

  1. Sabah sabah hiç şımarasım yoktu ama sen beni şımarttın ablam 🙂 Rabbimizin selamı senin de üzerine olsun şeker hanım 😉

   1. Benim ortancads ilk konyalıların buluşmasında bağlantı yapmıştık şöyle diyordu siz susun sadece Cahide abla konuşsun 😊🌹

    1. Estağfurullah 🙂

     1. mehlika says:

      Uy havar!
      Muhammed, İsa aşkına,
      Yattığın ranza aşkına,
      Deeey, dağları un eder Ferhadın gürzü!
      Benim de boş yanım hançer yalımı
      Ve zulamda kan – ter içinde asi,
      He desem, koparacak dizginlerini
      Yediveren gül kardeşi bir arzu
      Oy sevmişem ben seni… 🙂 ÇOK İÇİMDEN GELDİ

     2. Ahhh keske bende 1kere olsa duya bilsem Cahide ablamin sesini. 🙁

   2. nazlızonguldak says:

    cahide abla slm nasılsınız??? ben sizin tarifinizi salatalık turşunuzu yaptım ilk bir hafta sonra çok güzeldi tatı durdukça çok sirke tatı geldi neden acaba??? birde ezme yaptım çok sirkeli oldu mor lahana turşusu yaptım çok sirkeli oldu sizin tarifinizi birebir uyguladığım halde neden böyle oldu bende hepsini çöpe attım :(( yiyemedikki..sirkenin acısından…bi daha kine kurarsam salatalık turşusunu mor lahana yı ne kadar koymalıyım yarı yarıya indirsem olurmu acaba???

 18. Cahide m Canan aydın denen şahısta bana faceden özel mesaj yollamış haliyle neden dershaneler islam ilimler öğretmiyor yorumuma karşılık
  Aynen şöyle
  Canan aydın
  sen ne kadar geri zekalisn o dersanelerin islevini sen anlayamazsn anlatsak da

  gullerin hasret dili
  Herkes zaten ileri zekalı varsın geri zekalı olalım dershane işlevini bilmem gerekmiyor çünkü en iyi eğitim evden çıkar ve bizler başkasına gerizekalı diye aşağılamayız bu eğitimiz sizler dershaneden mi aldınız
  Vesselam
  Fi Emanillah

  Canan Aydın
  yok tabii ki dersaneden almadm su anki ofkemden yoksa uslup belli hosgoru ve diyalog hakkinzi helal edn

  Anlamadım gitti neyin peşindeler hem burada sadece cemaatin dershaneleri değil genelini ele alarak yazmıştık sayfana yazdığım yorum şuydu
  😞😞😞😞
  Dershaneler
  Ne kadar dünyalık peşindeler
  Bu dershanelerin hangisinde
  Fıkıh
  Tefsir
  İcazet
  Kıraat
  Hutbe
  Siyer
  Hadis
  Kavram
  var yok sadece dünyalık o zaman boş verin gitsin
  Eğer islam için ise dava o zaman Dar ul Erkam veya Suffalar kurulmalı ki oralarda yetişenlerin burada zikretmeye gerek yok sadece Ebu Zer El Gıfari oranın talebesiydi. Daha niceleri hangi talebeden hangi eğitimden bahsediliyor.
  Her ilim kendi dalında kıymetlidir bunu inkar edemeyiz matematik fizik kimya tıp okunmalı bunu asla es geçemeyiz.
  Ama sorun İslami bilgiler de olmalıdır
  Kalkıp dinimi göstermeyen bir yere para vermem zaten vermedim de hiç dersaneye gitmeyen üniversite mezunu çocuğum var dersaneye giden gönderilen çocuklar evdede bunu başarır bu kapasite meselisidir halamın torunu cemaatın okulunda okumuş olup sonra çıkıyor dersaneye gidiyor puanı yetersiz geliyor ertesi sene sadece evinde yoğunlaşıyor ve 500 puanla ankara fizik kazanıyor
  Daha bir çok örnek avuntu başka bir şey değil dershaneler oralarda zorla zeka fırlatma noktası nasıl oluyorsa

  Ha birde MODA dersaneye gitmek

  1. E şimdi sen bu zeki ve hoşgörülü (!) kardeşimizin kalbini niye kırdın ki ablası??? Hele o yaptığın kitlesel gıybetler! 🙂

  2. Cevaplar hep aynı, klasik, kasetten gibi. Sürekli ve sadece kendilerinden olanlarla birlikte takıldıkları için, herkesi salak zannediyorlar. Buna ne denirse artık. Söylediğiniz fikre karşı çıkarken, düşünmüşler midir? Muhtemelen hiç düşünmeden, sadece “cemaatimi korurum da korurum” refleksiyle bir hareket. Düşünmeyince de dünyadaki herkes onlar gibi, düşünmüyor zannediyorlar. Vallahi çok ilginç ya.

   Bu “anlayamazsın” laflarına da bitiyoruz. “Kur’an-ı anlayamazsın, ne yaptığımızı anlayamazsın, hocanın aslında ne demek istediğini anlayamazsın, gazetede ne yazmak istediğimizi anlayamazsın.”

   Hadi ordan.

  3. Ablam ellerine sağlık ne protein ne protein etli yemek hımmmmm…ama senin yemek facebook un gölgesin de kalmış gibi…:(

   1. Suzan cığım evet protein yüklü
    Yemekler bahane kardeşim sohbetsiz yemek olmaz ki biz sofralarımızda nasıl ki sohbet ediyoruz burası da aynı
    ☺️☺️

    1. 😀 doğru ya ablam sen bakma bana arada bir düşünmeden yazarım öyle hafif çatlağımdır anlıycan 🙂 ))

  4. size katiliyorum bu konuda nerde islami egitim evlerde sabaj namazi risale okuyorlar risale mi onemli kurani serif mi nerde kuran birde dershanelere nerde zeki talebe var onu alitorlar fakirlere parasi olmayanlara pek yer yok

   1. evler dedigim su ablalalar olan ev

 19. Hamiyet says:

  Selamün Aleyküm Hasret hanım ellerinize sağlık çok nefis görünüyor😊Cahide hanım kendinizi üzmeyin herkes söylediği sözlerden mutlakaki birgün pişman olacaktır 😊Biz neolursa olsun davamızdan dönmeyiz bizim için kendi menfaatlerimiz değil Allah cc nın rızası üzerine yaşamaktır😊size bir sorum var bana kışlık salata tarifleri verebilirsin

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: