Soğanlı Kebap ( Gujti ahni )

Rahman Rahim olan Allah’ın adıyla
Kim İslâm’dan başka bir din ararsa, (bilsin ki o din) ondan kabul edilmeyecek ve o ahirette hüsrana uğrayanlardan olacaktır. (Ali İmran:85)

Hasret diyorki:
Esselamu aleykum

Bizim yöremize ait bir et yemeğidir. Bu ana yemek ister kemikli, ister kemiksiz , ister kümes hayvanlarının yani beyaz et olsun farketmiyor pişiriliş ve malzeme aynıdır.

Misafir davetlerinde olmazsa olmazlardandır. Gerçi şimdi poşette ve sebzeli  pişiriliyorsa da bu yemeğin tadı bizde ayrıdır. Çevremdekilere bu yemekten bahsedince hiç bilmediklerini söylerler. Nasip olanlar ise tadından memnun kaldıklarını söylerler.
Şimdi geçelim tarifimize

Gerekli malzemeler

 • 1 kg kadar et
 • ( kemikli de olabilir)
 • 6 adet küçük soğan
 • (Eğer büyükse bölebilirsiniz ama yuvarlak şekilde)
 • Yarım çay bardağı kaynamış su
 • Tuz
 • Pul biber
 • Toz kırmızı biber

Not: eğer etimiz yağsı ise kıkırdaktan çıkan don yağı bir çorba kaşığı kadar ilave edilir . Eğer oda yoksa bir çorba kaşığı tereyağı köpükten sonra kırmızımsı oluncaya kadar kızartılsın.

Yapılışı:
Etimizi ocağa koyup 10 dakika pişiriyoruz sonra suyunu süzüyoruz. Tencereye tekrar ocağa alıyoruz etimizi koyuyoruz  içine kıkırdağın yağını ilave ediyoruz et yağlı ise koymuyoruz. Tereyağ ile yapacaksak önce yağı kızartıyoruz sonra eti ilave ediyoruz.
Tam 2 saat kısık ateşte pişiriyoruz. Tuzunu ortalarına doğru koyuyoruz. Sonlara doğru suyu ve daha sonra biberleri suyun içine bırakıyoruz suya eklememizin sebebi etin üzerine dökülen biber etin yüzeyinde kalacaktır o yüzden suya bulaştırıyoruz. Soğanları ilave edip 10 dakika kadar daha pişiriyoruz.
Servise hazırdır.

Not: malum iki saat belki zaman darlığından belki gaz sıkıntısından dolayı düdüklü tenceredede pişirilir bir kaç farkla bir çay bardağı kadar kaynamış su koyulur kısık ateşte 20 dakika pişirilir soğan sonlara doğru kapak açıldıktan sonra koyulur soğanlar pişince servise hazırdır.
Afiyet olsun
selam ve dua ile
Fi Emanillah

Cahide’nin notu: Değerli kardeşlerim, Hasretimizin adına da bir kategori açtım. Tariflerine BURADAN ulaşabilirsiniz.


Ayrıca Facebook‘ta son dershane tartışmaları üzerine yazdığım hakaret içermeyen yazıdan sonra, bana özel mesaj, mail ve yorumlarla yapılan hakaretleri, aşağılayan ifadeleri, tehdit kokan satırları Allah’a havale ediyorum. Müslüman, “Müslümanım” diyenlerden Allah’a sığınır mı? Olmaması gerek fakat okuduklarımdan sonra ben sığındım. Sadece damarlarına basılınca tepki verenler, ne kadar samimi olduklarını çok açık bir şekilde gösterdiler.

Oysa bugüne kadar çok kereler İslam’a, Müslümanlara alçakça saldırılar olmuştu. Ve o kardeşlerimiz her defasında susmuşlardı. Bugün yinede incitmeyelim diye kelimelerimizi özenle seçerek yazdığımız yazılara, çığ gibi tepkiler veriyorlar. Dün hoşgörünün kitabını yazanlar, bugün din kardeşlerine firavun demekten imtina etmiyorlar.

Belki dershaneler kapanmayacak ama koparılan şu yaygara, yapılan hakaretler üzerinizde bir utanç olarak kalacak…

Allah encamımızı hayr eylesin, davamızı sadece İslam eylesin, bizleri istikametten ayırmasın. (Amin)

126 Yanıt to “Soğanlı Kebap ( Gujti ahni )”

 1. hatice Says:

  “Mesele dersane değil arkadaş sen hala anlamadın mı”
  adamlar anahtar teslim hükümet istiyorlar.hakan fidan olayı bunun içindi.biraz daha halk desteği olsaydı geziyi de destekleyeceklerdi.
  bize de hoşgörü göstermeleri için laik numarası filan mı çeksek acaba ne yapsak
  Allahım bunlara fırsat vermesin.ellerine fırsat geçse laikleri aratırlar mı bilmem bize.

 2. meleknur Says:

  Face deki yazınızdan dolayı Allah razı olsun. Çok yerinde….

 3. Kardelen Says:

  Eline saglik Hasret abla. Nefis bir yemek olmus. Ilk firsatta yapmayi düsünüyorum insALLAH.

 4. Selma_Adana Says:

  Hasretim ellerin dert görmesin çok leziz bir tarife benziyor,soğan ete çok yakışır inşallah bende en kısa zamandas yaparım.

  Dersaneler konusunda pek detaylı bilgim olmasada kapatılabileceğini sanmıyorum,çünkü şu an ki en büyük dersaneler kendi hocalarına ait.Bunu nasıl başaracaklar bilemiyorum ama sonumuz hayra gitmiyor orası kesin.
  Cahidem bu arada Kamile Okumuş hanımı bende okudum,sadece Kamile ve Okumuş olmak yetmiyor diyeceğim….VESSELAM.

 5. ayşe Says:

  Biz; Kardeşlerimiz vurulurken, engel olamadık belki amma,
  Firavunun yanında da değildik!

  Belki zulümlerin karşısında, kısıktı seslerimiz,
  Ama dostum, biz hiç postalların önünde eğilmedik!

  Biz; İçimiz kan ağlasa da, kardeş bildiklerimize hiç “Firavun” demedik,
  İyi ettik be dostum, vallahi iyi ettik…
  Cahide Sultan

  **
  Allah razı olsun. Cahide abla, firavunun tahtının köşesinde duran din adamıyla; firavunun hapse attırdığı, astırdığı din adamının ayet,hadis,fıkıh gibi konularda bilgileri aşağı yukarı aynıdır. Teoride ikisi de yaklaşık aynı düzeyde dini bilgiye sahiptir. Ama birini şehit, birini zavallı kılan şey, sahip oldukları şuurdur.

  İslam şuuru, yaşama yansımadığı sürece, yaşanan şey her ne ise o, Allah’ın rızası dahilinde olmayacak. Namazlar, oruçlar, tesbihler, hatimler; tek bir “veyl olsun onlara” sözüyle eriyip gidecek, ahiret günü kurtarıcı olmayacak.
  Şuur, kardeşim, şuur…

  • ayşe Says:

   Kardeşim zaten kardeşlerine “firavun” diyen biz değiliz, bizzat malum gazeteler ingilizce ve türkçe olarak bu ülkede müslümanlara bir karakter ve dik duruş kazandırmış insana; kemalistlerle, ırkçılarla, esadçılarla bir olup “firavun” damgası vuruyor. Olayları takip mi etmiyorsunuz?

   Ayrıca şu hatayı tüm gruba mal etmeme hususunda haklsınız. Eğer ben burada kur’an’a aykırı, islam’a düşmanca şeyler yazacak olursam, cahide abla bana sahip çıkmaya çalışmaz, haddimi önce o bildirir. Öyle bir durumda, haddimi bildirmek cahide ablanın boynunun borcudur ayrıca. yalnız cahide ablanın değil, islama gönül vermiş kim varsa, islam’a aykırı şeyleri gördüğü anda, müdahale etmesi farzdır. Eliyle, diliyle, hiç olmadı buğz ederek düzeltmeye çalışmalıdır. Yumuşak başlılığı, hoşgörüyü öve öve, “yanlışı göremez” hale gelmek nedir?

   Başörtüsüne teferruat, şehitlere “öldürülmeyi hakettiler”, mısırlı kardeşlerimize “meydanda durarak yanlış yaptılar” denirken; bu grubun insanları “yahu bu söylenenler ayıptır, günahtır” dedi mi? Kendi içlerindekine hadlerini bildirdiler mi? Bu konuda cahide abla gibi kardeşce uyarıda bulunanlara “siz anlayamazsınız, siz bilemezsinizzz, fitneciler sizi, aptal radikaller” gibi bağırıp çağırmadılar mı? Hesap sordular mı? Kendilerini hesaba çektiler mi? Çekenlere, soranlara eyvallah ama en ufak bir eleştiride tufan koparıp, kafire gösterdiği hürmeti müslümandan esirgeyenlere de yazıklar olsun.

   Kusura bakmayın lütfen kardeşim, insanlar cemaatlerin günahlarını dahi savunmak için, kendilerini siper ediyorsa; bu işlenen günaha hepsi ortak oluyordur, suç hepsinin ortak malı haline geliyordur. Bu nedir yahu, şeyhleri pirleri efendileri günahsız ilan etmek? Toz kondurmaz olarak görmek?

   • Cahide Says:

    Türkiye yi hiç tanımayan birisi dün hizmet hareketinin yazdığı mesajlara, açıklamalara, demeçlere ve TV programlarına bakarak şunu zannedebilir. ‘’Galiba Türkiye de camiler kapatılıyor.’’ Muhalif bir din temelli sivil örgüt hep bir ağızdan şunları söylüyor; Satılmış, Pkk ile ortak, İsrail’in talimatına uyan, Vatikan’ın gönlüne su serpen, Gayretullaha dokunan Başbakan. Üstelik bu Başbakan için ya Kahhar ya Kahhar diye toplu beddualara bile var.

    Buradan anladığımız şey kuran kursları ve camiler kapanıyor, başı örtülü kızlar okuldan atılıyor. Namaz kılan akademisyenler, memurlar, bürokratlar fişleniyor, imam hatipler kapatılıyor bile olabilir. Bu kadar içli içli Kahhar çekildiğine göre öyledir değil mi? Aslında bunları ve daha beterlerini dönem dönem yaşadı bu ülke ve Tayyip Erdoğan için şimdi bunları söyleyenler o zamanlar hiç Kahhar çekmedikleri gibi üstüne sessizce beklediler. Küçük fırsatlarda İslam alemini hayal kırıklığına uğratan demeçler verdiler. Sonra unuttuk hepsini! (Erem Şentürk)

    ************
    Hezeyanlara bak kardeşim!

    İbrahim Öztürk ‏@ibrahimozturk69
    HOCA EFENDİNİN ÇAĞRISINA UYUYOR VE BIR SÜRELIĞINE SUSUYORUM. Gezi haklıydı. TIP!!!!!

    İbrahim Öztürk
    ‏@ibrahimozturk69
    “Mavi Marmara’nın gemisi belediyenin. Kayıtlı olduğu ülke Lübnan.(Bismillah!) Bayrağı Türk. İçindekilerin hepsinin kimliği biliniyor mu?”

    *********************
    Her zaman eleştirmeye korktuğumuz, sözlerimizi özenle seçtiğimiz halde, bizi fitnecilikle suçlayan camialı kardeşlerimizin canhıraş çabaları ve şimdilerde “H”sini bile göremediğimiz engin hoşgörüleri vefat etmiştir! Geçmiş olsun!

    Hem yüzleri dost, özleri düşmandan usandım…

    • ayşe Says:

     Ablacım yazın bir cümle kurmuştum, Allah samimi kullarını meydanlarda bir araya getiriyor, bir fırsat daha veriyor diye ve o zamandan beri duam aynı, Rabbim herkesi dünyada kimlerdense ahirette de onların yanına koysun ki öyle olacağını zaten söylüyor. Peygamberimiz zamanında da savaşlar müminlerin birbirlerini tanımalarının imtihanıydı, türlü bahanelerle kardeşlerinin yanında durmayanlar lanetlendiler.
     Benim içim kendi öfkemden acıyor. İnatla görmezden gelmeye, kendilerini hoş göstermeye devam etsin edenler. Ben onlardan suriyedeki bebeklerin fotoğrafından sonra vazgeçtim. Bundan sonra kendi nefsini, cemaatinin menfaatini, dersanenin kudretini, efendisinin keyfini rızasını, İslam’ın önüne koyan kim varsa, ömrü namazla dahi geçiyor olsun, benim kardeşim değildir. Beni de kardeşleri olarak görmesinler. öylelerinden zerre birşey beklemiyorum. Onlar için dünyada ibret için görülmeyecek şey kalmadı, daha ne göstersin Allah. İslam’ın hem kaymağını yiyin hem de sütünü ekşitin, yetsin artık. Bizim de sırtımıza vurdukları hançer yüreğimize dayandı, yetsin artık.

  • meyra Says:

   Bu siteyi bir süredir takip ediyorum, bu akşamda bu yazıya şahit oldum, çok güzel ifadeler kullanmışsınız, aynen katılıyorum. Ben sosyal medyada sürekli, gerektiğinden fazla laf yetiştirmenin, tek işi oymuş gibi davranmanın ne kadar doğru olduğu konusunda endişeliyim. Önce kendimize bir bakalım, Allah(cc) rızası için ne kadar koşturuyoruz, her gün ve yılmadan. Sarf ettiğimiz sözleri din kardeşlerimiz için sarf ettiğimizi unutmayalım. Kötü ifadeler kullananlar varsa kendilerini bağlar, onların samimiyetinde bir sorun vardır demek ki. Dua edelim, hayırlısı olsun.

 6. Hamiyet Says:

  Selamün Aleyküm Cahide hanım daha önce yazdığım yorumum halen denetim için bekliyor gözünüzden kaçtı galiba orada birkaç merak ettiklerim vardı cevap verirseniz sevinirim merak ettiğim öğrenmek istediğim çok şey var ama sizi bıktırmaktan korkuyorum Allah cc emanet olun😊

 7. Aisha Says:

  Merhaba kiymetli ablalarim,tatli kardeslerim.Katyam bize gelmishti onun icin kac gundur yoktum.canlarim Katyam bundan yaklasik 1.5yil once kemik kanserine yakalanmishti ve tedavi olmush,mayis ayindan sonra kemoterapiye ihtiyac olmadigini soylemishti doktorlar.ama 3ayda bir kontrola geliyor ve biz o kontrolun cevabini 2gun uykusuz heyecanla beliyoruz.Rabbime cok shukur yine iyi cikti.ve kemoterapiye ihtiyac olmadi.kanser hucreleri oldugu gibi duruyor yani buyumuyor.tam olarak iyilesmesede Allahima cok shukur Katyam iyi shimdi

  benim Canim Hasret ablam yine dokturmushsunuz.yemek cok lezzetli gorunuyor.ellerinize saglik.

  guzeller guzeli Cahide ablam terbiyesizin agzina recel sursen o agizda recel bile zehir olur.boyle insanlara acimaktan baska elimden bir shey gelmiyor.cunki cok zavallilar.onlara o kadar sey soylemek isterimki ama onlarin seviyyesine inmeye hic niyetim yok.kiymetli ablam Hz.Mevlana derki
  “insanlar seni yanlish anladiginda dert etme.duyduklari senin sesin fakat aklindan gecirdikleri kendi dusunceleridir”
  onlarin dusuncesinin ne olduguda ortada lutfen uzulmeyin.cunki uzulmek bile kimin uzduyuyle baglidir.Kiymetli Cahide ablam sizi cok seviyorum.

 8. esra Says:

  yazınız çok doğru ,,, yorumları tam okuyamadım
  2009 yılında malum dersaneciler dersanelerin kademeli olarak özel okullara dönüşeceğini kendileri söyediler şimdide diyorlarki meb müsteşarının planıymış hadi beee…. bu işten en karlı çıkan onlar olmazsa ne olayım.öğretmenleri de mulakatla meb. e alınacakmış… kpss kazanıp onca emek verip devlet memuru olananın suçu ne . şu anda halkeğitim kurslarında ders verenlerde onlar bir çok yerde. bunlar hep danışıklı dövüş. kpss de kopya olyına hiç girmiyorum . işşiz kalıp psikolojisi bozulan evlenemeyen nice genç eğitim mezunu bilirim bunların ahı tutacak birgün.

 9. Hamiyet Says:

  Selamün Aleyküm Cahide hanım biliyorum sorularımla sizi çok bunaltıyorum hakkınızı helal edin fakat kafamda okadar çok soru varki turp havuç maydanoz dereotu lahana bunları uzun süre taze nasıl saklayabilirim?evde kabartma tozu yapılabilinirmi?maydanoz çöplerinden sebze sosu tavsiye etmişsiniz mayonez tarifi bunların tariflerini bulamadım birde kış salataları olarak tariflerinizi bilmek isterim lütfen bunlar hakkında bilgi verirmisiniz?😊almanyada oturan arkadaşlardanda hesaplı güvenilir zeytinyağı ve taze süt nereden temin edebilirim Frankfurt çevresinden almam mümkün olabilir😊Cahide hanım taze sütü bir gayri müslimden almak helal olurmu sütü besmelesiz sağdıkları için Allah cc emanet olun😊cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum

 10. Meral Says:

  Sizde yazinizda elestirmissiniz dersanelerin kapanmasini, buna binaen insanlarinda sizi elestirmesi yazinizi elestirmesi Cok normal, elestiri iyi olacak anlaminda degildi, biraz genis olun, sizde Cok guzel hakeret ediyorsun, okumus insanlar diyip ima katiyorsunuz, sizin gezi parki olaylari insanlarindan ne farkiniz var, sosyal medyayi kullanip insanlari kiskirtiyorsunuz, siz biz ayrimciligi koyuyorsunuz insanlarin kafasina…, belkide size karsi olan olumsuz yorumlarin cogunu yayinlamiyorsunuz,

  • Zeynep Says:

   Cahide yazdıklarının eleştirilmesine karşı olsaydı sizin bu yorumunuzu yayınlarmıydı acaba?
   Küfür ve hakaret içeren mesajları yayınlamadığını defalarca söylemişti.Sayfamızın temizliği açısından bu gerekli..sonuçta sizin gözünüzde bizim gezi parkı holiganlarından farkımız yok e o zaman bizi eleştirdiğiniz vakit linç girişimine geçeceğimizi de bilmeniz gerekir..:)

 11. semaaaa Says:

  Dersane konusuna karsiyim yani dersaneler turkiyede cok bozuldular gibi..ama suda var; o dersanelerde ogretmeninden tutun caycisina hademesine dek ekmek kazaban bir suru insan var onlar icin cok uzucu ..ama Allah Kerimdir ..Allah kimseyi issiz birakmasin..Bu boyle olacaksa onun mutlaka bir plani vardir cunku o Hakimdir ; herseyi hikmetle yaratandir..

 12. nihal baysal koçer Says:

  ilk suyu dökünce etin vitamini de gitmez mi cahide abla. ?

  • Hasret Says:

   Eğer ette tortu veya ağırlık yok ise buda çok taze olursa olmuyor ama kasapta veya buzluğa giren tüm etlerde bu oluyor onun için size kalmış ama hoş olmuyor hele bi deneyin farkı göreceksiniz. Zaten o dökülen etin kanı ve buzlu su birikintisi oluyor .
   Saygılar

  • nazlızonguldak Says:

   BEN DE BİR KAÇ KEZ ETİN SUYUNU SÜZMÜŞTÜM RENGİ BOZULMASIN DİYE AMA O ZAMAN DA TATI GİDİYOR YA BENCE ETİN TADI TUZU KALMIYOR BENDE BÖYLE OLDU:))

 13. emirin annesi fatma Says:

  merhaba cahide hanım sizi uzun zamandır takip ediyor ve çok beğeniyorum.inşaallah artık bende yorumlarımı paylaşacağım

 14. uzak bir dost Says:

  cahide hanim sorunuzun cevabini yazdim niye yayinlanmadi o kadar ugrastim yazdim

  • ayşe Says:

   Kardeşim yorumlarınız yayınlanmış. Böyle panikle önyargıyla hareket etmeyin rica ederim, yayınlanır. Öyle zannettiğiniz kadar “yayınlanamaz, söylenemez, korkulacak” şeyler söylemiş de değilsiniz.

   Bakın, Mekke müşrikleri, aptal insanlar değildi. Onlar da taştan topraktan yaptıkları şeyin, ilah olmadığını biliyor ve söylüyorlardı. Hatta “Allah”ı da biliyorlardı. Ama bu putların onları Allah’a yaklaştıracağına inanıyor, onları aracı kılıyor ve neredeyse Allah kadar yetkili görüyorlardı. Bugün bu fikrin karşılığı kim?

   Kur’an-ı Kerim’i incelerseniz, bir çok yerde “biz” ifadesini görürsünüz, “biz yaptık, biz kıldık” der. “biz” denmesi kesinlikle çokluktan değil, tam aksine arapça da bir söz sanatıdır.Ancak “biz” ifadesinin olmadığı tek bir konu var, o da kime kulluk edileceği hususu. Allah kesinlikle kulunun kulluğunu başka mercilere hizmet etmesine müsade etmiyor. Şirki yalnızca teslis gibi anlamakla eksik düşünmüşsünüz kardeşim. Şirk koşmak, Allah’ı kendisine uzak görenlerin işidir.

   Bu algı neyden kaynaklanıyor biliyor musunuz? Dünyadaki düzeni “adam kayırmaca, aracı bulma, tanıdık ve torpil yaptırma” olarak görüp, bu düzenin iyice kemikleşmesine sebep olanlar; ahireti de öyle zannediyor. Hatta bu zanları üzerine insanların tertemiz inançlarını kirletiyorlar, kullanıyorlar.

   Siz Allah’ın kulusunuz ve yeryüzündeki halifesisiniz.. O’nunla sizin aranıza kim girebilir? Günahkar olmak sizinle rabbinizin arasına birilerinin girip, “yav şu kadını da affet” demesini nasıl gerektirebilir? Allah affedeceği kulu, tutup “dünyadaki hayırlı insanlara” mı soracak? Kardeşim, ahiret için adam aramak yerine, ahirette bizi sağ salim kılacak ameller işlemek gerekir. Rabbimizin adaleti kimsenin fikrine muhtaç değildir.

   Ayrıca namazda imam niye var diye sormuşsunuz, imam kulun duasını Allah’a taşımak la vazifeli değildir. Bu sandığınız şeyi papazlar yapıyor, çünkü kilise insanların affına aracılık ettiğini yayarak, halktan para toplayan,cennet anahtarı satan kurumdur, bilirsiniz belki.

   Ve eğer biliyorsanız, bizim içimizde de kiliseyle aynı fonksiyonları üstlenen, aynı şekilde çalışanları tespit edip, kendinizi kurtarırsınız.

   Rabbim cümlemizi O’nun sevdiği gibi kılsın.

   • uzak bir dost Says:

    selamun aleykum kardesim ; sirk hahhinda ben kisa ve oz anlatim yaptim sirk olan daha nice seyler var.YUCE RABBIMIZ ILE VASITA SADECE DUA ICIN DEGIL KI BURDAKI MAKSAT AHIRET ICIN ADAM ARAMAK GUNAHLARIMIZIN AFFI ICIN RABBIMIZ ARASINA ARACI KOYMAK DEGIL DEDIGIMI GUZEL IZAH EDEMEMISIM GALIBA BENIM ARACIDAN MAKSAT RABBIMIZIN SEVDIGI KULLARI BU OYLE BIR CIRPIDA ANLATILAcaK KADAR KISA BIR MEVZU DEGIL COK UZUN MESELE SIZLERIN BU KONUYA BU KADAR KARAMSAR YAKLASMANIZIN SEBEBIDE BELLI BEN OYLE DUSUNUYOIRUM BAZI TARIKATLAR BAZI SEYLERI ABARTIYOR . O YUZDEN SIZ BU VASITA KONUSUNDA BU KADAR KOTUYMSER DUSUNUYORSUNUZ BURDAKI IMAMDAN KASIT DUA DEGIL KI BENIM OZETLE SOYYLEMEK ISTEDIGIM VASITA VASITADIR HA IMAMI KOYMUSSUN ARANA HA DA HERHANGI BIR ALLAHIN DOSTUNU BU KONUNUN PAPAZLADA BENZER BIR ALAKASI YOK CUNKU BENIM VASITADAN MAKSADIM SADECE DUA DEGIL KI KARDESIM SUAN ORTALIKDA DINI SUISTIGMAL EDEN ONU KOTU EMELLERINE ORTAK EDEN KIMI SOHRET PESINDE KIMI YALAN YANLIS SOHBET EDIP INSANLARIN AKLINI BULANDIRAN ONLARCA KISI VAR ONUNE GELEN CIKIP TELEVIZYONDA ORDAN BURDAN FETVA VERIYOR BU KONULAR HASSAS KONULAR INKAR ETMEK HERKEZIN YAPABILECEGI BIRSEY AMA ONUN GUNAHI VEBALI BU DUNYAYA AIT DEGIL ALLAH HERKEZE IRADE VERMIS AKIL VERMIS INSAN ISTER DOGRU YOL ISLAMI SECER VEYA ISLAM ADI ALTINDA DEGISIK BATIL YOL VE FIKIRLERI . AMA YARIMN MAHSERDE TEK BIR YOL VAR ODA YAPYIKLARIN NE ISE ONUN CEZASINI CEKMEK ayriyeten yuce rabbimiz yuce kuranda ne buyuruyor ; BISMILLAHIRRAHMANIRRAHIM Femeyyagmel misgale zerratin hayrayyerah .vemeyyegmel misgale zerratin serrayyerah. manasi KIMKI HAYIRDA ZERRE MIKDARI BIRSEY YAPARSA ONUN GORUR . KIMDE SERDEN BISEY ISLERSE ONUN CEZASINI GORUR ZILZALE SURESI ayet 7 ve 8 yani burda rabbimiz herseyi ifade ediyor inkar kucukde olsa buyukde olsa yaptigimiz hata ne ise herkez onun cezasini cekecek. allaha emanet olun selamlar

    • ayşe Says:

     Aleykümselam kardeşim,
     İnanın bu halim karamsarlık değil. Allah’ın dostları, iyi kulları olarak saydığınız isimlerin; günümüzdeki şekliyle “yüzü suyu” olarak kullanılmalarında kendilerinin pek bir suçu yok diye düşünüyorum. Ben onları kesip atıyor değilim ama o insanların isimleri üzerinden her kim bizleri Allah’la aldatmaya çalışıyorsa, ona yazıklar olsun. Dahası kardeşim, siz “uzak” değilsiniz Rabbinize.
     İmamın görevi vasıta olmak değil, peygamber makamıdır, kendilerini aracı/vasıta olarak aktarmadı ve görmediler. Peygamberimiz örnektir bize kardeşim. Eğer saydığınız isimlerin de onun gibi olduğunu düşünüyorsanız, inanıyorsanız, peygamberimizin kendine yakıştırmadığı bir durumun; birileri tarafından yakıştırılmasına izin vermeyin. Boynunuzun borcu değil mi bu?

     Güzel kardeşim, insanların birlikte dua etmeleri güzeldir, birlikte namaz kılmaları güzeldir. Cennette birlikte olmak istemeleri de güzeldir. Rabbimiz bize birbirimizin hayrına dua etmeyi öğretir. Bu gruplara katılan insanlar, gördüğüm kadarıyla siz de öylesiniz, çok saf çok temiz niyetlerle ne söylenirse yapıyor. Benim zoruma giden de, bu tertemiz niyeti kendi menfaatlerine kullanan, kendi cemaatini İslam’ın dahi önüne koyan, insanların Allah’la aralarını uzaklaştıran eylemler, sözler.

     Kardeşim, Kur’an bir okuldur, peygamberimizin hayatı bir okuldur. Bu okullara girdiniz mi? Girdiyseniz, Rabbimizin öğrettiği dualarda neyi eksik buldunuz da araya birilerinin girmesi gerekti?

     Ayet numarasını bile isteye yazmayacağım ama gerçekten rica ediyorum, Kur’an-ı Kerim’de “kıyamet günü Hz. İsa’nın sorgulanışının anlatıldığı” bölümü araştırıp okur musunuz? O bölüme dair yorumunuzu da yazın lütfen.

     (ve evet peygamberler de hesaba çekilecekler.)

 15. mutfak kimyası Says:

  Hasret hanım elinize sağlık tarifinizi denemek isterim ama bir iki sorum var

  1) Eti ilk başta 10 dk. kaynatırken ne kadar su koymamız gerekiyor?
  2) Neden bu kaynattığımız suyu döküyoruz? Bunun sebebi nedir?
  3) 2 saat boyunca susuz bir şekilde et yanmaz mı? Nasıl oluyor pek anlamadım.

  • Hasret Says:

   1 ve 2 soruya cevap
   İlk etapta haşlanan etin saldığı yoğun bir su oluşur tortu şeklinde haliyle hem tat itibariyle hemde görüntü itibariyle iyi olmuyor. Zaten burada et kendi suyunu salıyor biz bunu tavuk gibi beyaz ette de uyguluyoruz işte o ağırlığı ve tortuyu kaldırmak için uyguluyoruz

   3. Soruya cevap
   Zaten ilk suyunu salmadan sonra takiptesin ve ocağın en küçük ve kısık derecesine verirseniz yine sulanma olacaktır ki pişmesine yakın suyu tükendiğinde ise ilaveten yarım çay bardaği sıcak su ekleniyor hem son aşama oluyor hemde soğanların pişmesini sağlıyor. Bugüne kadar çok nadir su eklemişimdir çoğu zaman susu pişirdiğim bile olmuştur .
   Püf noktası küçük ocak ve kısık derecedir .
   Afiyet olsun şimdiden

 16. ruyagibiii Says:

  Ve aleykum selam hasret abla ellerine saglik konyaya gelsem banada yaparmisin bunda 🙂 bu arada torununu allah salihalardan eylesin anneanne oldun ne guzel rabbim o gunleri bizede gostersin insaallah cahidecim canini sikma canim dualarimdasin bilmiyorumki bu insanlar gozlerini ve kalplerini neden gerceklere kapatirlar rabbim razi oldugu yolu bulup onda ayaklarimizi sabit eylesin 😦

  • Hasret Says:

   Ayıp oluyor ama siz gelin bu daha ne ki ☺️🌹
   Sağ olasın ruyagibi anneanne oldum Rabbim inşaAllah herkese tattırır bu duyguyu hergün bağlantı kuruyoruz uzaktan uzağa izliyoruz nasip olursa aralık ayının sonlarında gelecek
   ☺️

   • ayşe Says:

    Rabbim yeğenimizi de ailesini de korusun : )

    Aklıma ne geldi, ablacım eskiden insanların gebelik süresi şu an olduğundan daha uzunmuş. Zamanla insanın anatomisi küçüldükçe, gebelik süresi de kısalmış. Doğumu başlatan nedenlerden biri, artık anne karnının yeterli alanı ve beslenmeyi sağlayamıyor hale gelmesi. Bunu anladığında bebek doğumu kendisi başlatıyor. Ama bebekler bu gebelik süresinin kısalmasını çözebilmiş olmadıkları için; doğduklarında da hala kendilerini anne karnında zannediyorlar. Mesela anne karnındayken, annenin kalp ve barsak seslerini bebek işitir, doğduklarında da çamaşır makinesi sesi gibi şeyler anne karnında işittilkleri seslere benzediği için bebekleri rahatlatabiliyor. Anne kokusu da böyle. Hastanede yenidoğanları, prematür bebekleri bir süre daha anne karnında hissettirmek için, bacaklarının altına “ana kucağı” denen şeyler koyuyoruz, bu sayede bebek tam anne karnındaki pozisyonunu hissedip sakinleşiyor. Küvözler sıcaklık vs gibi özellikleri bakımından buna göre hazırlanıyor.
    Kırkı çıkmadan dışarı çıkarılmaz ya bizim adetlerimizde. Bebeğin kendini hala annesinin rahminde hissettiği, kendi fizyolojisini buna göre ayarladığı bir zaman bu.. Dışarıya daha sonra adapte oluyor.
    Ne diyecektim : ) Evet aralık sonlarında yolculuk yapması daha iyidir : ) Allah kavuştursun sağ salim.

    • Hasret Says:

     Çok teşekkür ederim bilgilerin için . 🌹
     Dün hastaneden çıkmışlar ve biraz huzursuzlaşmış şimdi iyi. Hatta bebeğin neden sallanıldığından sustuğunu bunun anne karnındaki sıvının içinde sallandığındanmış 😊SubhanaAllah
     Ne büyük güzellik
     Dediğin gibi bizim kızımız normalde 12 gün önce doğdu . Birde son ayında kızım yeni evi oldu oraya geçtiğinden evinin alışverişi bebek alışverişi derken bebek son ayında alması gerek kilosu durakladı 2 150 gram olsun sorun etmiyoruz gayet sağlıklı olması bizim için iyi sütüde yeterli geliyor .
     Aralık ayında gelmesinin sebebi ise Danimarka nın göçmenlere uyguladığı ağır kanunlar yüzünden üç senedir evli her üç ayda bir turist vizesi alaak giriş yapıyor bı son gelişi olacak nasip olursa çünkü 24 yaş sınırı var kızım da sene olarak iki ay sonra girecek o yüzden aralık ta gele ek

     Peki aklımda takılan şu aralık ayında yolculuk yapması dediğiniz ondan öncesi musait olmuyor mu ?

     • ayşe Says:

      Müsait oluyor ablacım olmasına da..Bebeklerin ilk 6 aylık mikroplarla savaşını anne sütünden aldıkları maddeler sağlıyor. Henüz yeni doğmuş, vücudunda onu mikroplara karşı savunacak yeterli gücü olmayan, tabir-i caizse dünyası yeni değişmiş bebeği, yolculuk gibi bize bile ağır gelen bir şeye düşürmemek daha güvenli.
      İlk 6-7 haftalık dönem, bebeğin kendini toparlamasını, annesiyle ilişkisini net olarak kurmasını, dış dünyaya adapte olmasını sağlıyor. Anne karnındayken nefes bile almıyorlardı, artık nefeslerini kendileri alması gerekiyor. Havasından suyuna kadar herşeyde enfeksiyon riski var. Biraz da ben pimpirikliyimdir bebekler konusunda. : ) Bir 6 hafta geçmesi daha iyidir. Mecbur kalınmadıkça annesinin kucağında güven içinde dursun derim. Daha sonra, rahat rahat gezmelere, anneannelere gidebilir : ) Bir de şu var ablacım, toplumda net olarak kabul edilmiş bilgiler genellikle doğrudur. Kırkı çıkmadan, bebekleri ve lohusa kadınları çok fazla dışarı çıkarmazlar, bilirsiniz. Hassas bir dönem, dışarısı evimiz gibi değil..
      Allah tez zamanda kavuştursun.
      Kilosu yakında düzelir ablacım, anne sütünden asla vazgeçmeyin. Kızınız da her emzirmeden sonra, bir büyük bardak su, komposto, meyve gibi şeyler yesin. Bol su içmek, hem hamilelikte aldığı yağların yakılmasını sağlar, hem de sütünü artırır. Zaten siz gerekli tavsiyeleri vermişsiniz. İnşallah sağ salim yakında kavuşursunuz : )

 17. günnur Says:

  Cahidem kimse senin gibi efendiim diyemez öyle güzel söylersin ki osesi duyunca kendimi duymak istemiyom.lütfen burdan hiç gitmeyin sen üzülme kötü yazıları hiç okuma rabbimin selamı üzerinize olsun

  • Cahide Says:

   Sabah sabah hiç şımarasım yoktu ama sen beni şımarttın ablam 🙂 Rabbimizin selamı senin de üzerine olsun şeker hanım 😉

   • Hasret Says:

    Benim ortancads ilk konyalıların buluşmasında bağlantı yapmıştık şöyle diyordu siz susun sadece Cahide abla konuşsun 😊🌹

    • Cahide Says:

     Estağfurullah 🙂

     • mehlika Says:

      Uy havar!
      Muhammed, İsa aşkına,
      Yattığın ranza aşkına,
      Deeey, dağları un eder Ferhadın gürzü!
      Benim de boş yanım hançer yalımı
      Ve zulamda kan – ter içinde asi,
      He desem, koparacak dizginlerini
      Yediveren gül kardeşi bir arzu
      Oy sevmişem ben seni… 🙂 ÇOK İÇİMDEN GELDİ

     • Aisha Says:

      Ahhh keske bende 1kere olsa duya bilsem Cahide ablamin sesini. 😦

   • nazlızonguldak Says:

    cahide abla slm nasılsınız??? ben sizin tarifinizi salatalık turşunuzu yaptım ilk bir hafta sonra çok güzeldi tatı durdukça çok sirke tatı geldi neden acaba??? birde ezme yaptım çok sirkeli oldu mor lahana turşusu yaptım çok sirkeli oldu sizin tarifinizi birebir uyguladığım halde neden böyle oldu bende hepsini çöpe attım :(( yiyemedikki..sirkenin acısından…bi daha kine kurarsam salatalık turşusunu mor lahana yı ne kadar koymalıyım yarı yarıya indirsem olurmu acaba???

 18. Hasret Says:

  Cahide m Canan aydın denen şahısta bana faceden özel mesaj yollamış haliyle neden dershaneler islam ilimler öğretmiyor yorumuma karşılık
  Aynen şöyle
  Canan aydın
  sen ne kadar geri zekalisn o dersanelerin islevini sen anlayamazsn anlatsak da

  gullerin hasret dili
  Herkes zaten ileri zekalı varsın geri zekalı olalım dershane işlevini bilmem gerekmiyor çünkü en iyi eğitim evden çıkar ve bizler başkasına gerizekalı diye aşağılamayız bu eğitimiz sizler dershaneden mi aldınız
  Vesselam
  Fi Emanillah

  Canan Aydın
  yok tabii ki dersaneden almadm su anki ofkemden yoksa uslup belli hosgoru ve diyalog hakkinzi helal edn

  Anlamadım gitti neyin peşindeler hem burada sadece cemaatin dershaneleri değil genelini ele alarak yazmıştık sayfana yazdığım yorum şuydu
  😞😞😞😞
  Dershaneler
  Ne kadar dünyalık peşindeler
  Bu dershanelerin hangisinde
  Fıkıh
  Tefsir
  İcazet
  Kıraat
  Hutbe
  Siyer
  Hadis
  Kavram
  var yok sadece dünyalık o zaman boş verin gitsin
  Eğer islam için ise dava o zaman Dar ul Erkam veya Suffalar kurulmalı ki oralarda yetişenlerin burada zikretmeye gerek yok sadece Ebu Zer El Gıfari oranın talebesiydi. Daha niceleri hangi talebeden hangi eğitimden bahsediliyor.
  Her ilim kendi dalında kıymetlidir bunu inkar edemeyiz matematik fizik kimya tıp okunmalı bunu asla es geçemeyiz.
  Ama sorun İslami bilgiler de olmalıdır
  Kalkıp dinimi göstermeyen bir yere para vermem zaten vermedim de hiç dersaneye gitmeyen üniversite mezunu çocuğum var dersaneye giden gönderilen çocuklar evdede bunu başarır bu kapasite meselisidir halamın torunu cemaatın okulunda okumuş olup sonra çıkıyor dersaneye gidiyor puanı yetersiz geliyor ertesi sene sadece evinde yoğunlaşıyor ve 500 puanla ankara fizik kazanıyor
  Daha bir çok örnek avuntu başka bir şey değil dershaneler oralarda zorla zeka fırlatma noktası nasıl oluyorsa

  Ha birde MODA dersaneye gitmek

  • Cahide Says:

   E şimdi sen bu zeki ve hoşgörülü (!) kardeşimizin kalbini niye kırdın ki ablası??? Hele o yaptığın kitlesel gıybetler! 🙂

  • ayşe Says:

   Cevaplar hep aynı, klasik, kasetten gibi. Sürekli ve sadece kendilerinden olanlarla birlikte takıldıkları için, herkesi salak zannediyorlar. Buna ne denirse artık. Söylediğiniz fikre karşı çıkarken, düşünmüşler midir? Muhtemelen hiç düşünmeden, sadece “cemaatimi korurum da korurum” refleksiyle bir hareket. Düşünmeyince de dünyadaki herkes onlar gibi, düşünmüyor zannediyorlar. Vallahi çok ilginç ya.

   Bu “anlayamazsın” laflarına da bitiyoruz. “Kur’an-ı anlayamazsın, ne yaptığımızı anlayamazsın, hocanın aslında ne demek istediğini anlayamazsın, gazetede ne yazmak istediğimizi anlayamazsın.”

   Hadi ordan.

  • Suzan Says:

   Ablam ellerine sağlık ne protein ne protein etli yemek hımmmmm…ama senin yemek facebook un gölgesin de kalmış gibi…:(

   • Hasret Says:

    Suzan cığım evet protein yüklü
    Yemekler bahane kardeşim sohbetsiz yemek olmaz ki biz sofralarımızda nasıl ki sohbet ediyoruz burası da aynı
    ☺️☺️

    • Suzan Says:

     😀 doğru ya ablam sen bakma bana arada bir düşünmeden yazarım öyle hafif çatlağımdır anlıycan 🙂 ))

  • uzak bir dost Says:

   size katiliyorum bu konuda nerde islami egitim evlerde sabaj namazi risale okuyorlar risale mi onemli kurani serif mi nerde kuran birde dershanelere nerde zeki talebe var onu alitorlar fakirlere parasi olmayanlara pek yer yok

 19. Hamiyet Says:

  Selamün Aleyküm Hasret hanım ellerinize sağlık çok nefis görünüyor😊Cahide hanım kendinizi üzmeyin herkes söylediği sözlerden mutlakaki birgün pişman olacaktır 😊Biz neolursa olsun davamızdan dönmeyiz bizim için kendi menfaatlerimiz değil Allah cc nın rızası üzerine yaşamaktır😊size bir sorum var bana kışlık salata tarifleri verebilirsin

 20. ayşe Says:

  “Kamile Okumuş Kişi ”
  Cahide Abla, inan yıllardır ilk kez bir tanesinin espri yeteneği varmış dedim : )
  Lafa bak…
  Kamile Okumuş Kişi.

 21. Zeynep Says:

  Facebook yorumlarından biri..

  Semsi Ozer Depsen:
  Fethullah mafyasinin gercek yuzu simdi cikiyor. Azicik menfaatlerine dokununca neler oluyor izliyoruz. Cahide Hanim sizi ictenlikle destekliyorum. Bende Islamin gereklerini yerine getirmeye calisiyorum. Fethullah Mafyasinin basta Fethullah Hoca olmak uzere en iyi taniyan biriyim. Cunku bir zamanlar Fethullah Hocanin sag kolu benim bacanagimdi. Burada neler oldugunu bir yazsam eminim ki size kizan arkadaslar yazilarini geri cekerler. Giybet adina ben bunlari soyliyemem. Allah cc. kurani ve peygamber efendimiz SAV sunnetleri olduktan sonra hele hele Imami Azam (KS) gibi imamiz varken baska bir hocaya ihtiyacimiz yok. Hele bu hoca Kuran-i Kerim yerine birisinin yazdigi kitaplari on plana suruyorsa hic mi hic ihtiyacimiz yok. Allah cc. herkesi islah etsin insallah. amin

 22. gurbetci29 Says:

  Ellerine sağlık Hasret abla lezzetli görünüyo inş bi ara yapayım ben bunu…Cahide abla sana gelecek olursam:benim face im yok ama şöyle bi ucundan bakim dedim yazdıklarına,seni açık sözlülüğünden ve mert duruşundan dolayı kutluyorum ablacım.kalbini Allah bilsin gerisini salla gitsin 😉 seni seviyoruz❤❤❤❤❤

 23. ZÜlal Says:

  Cahide Abla yazını yeni okudum ağzına düşüncene yazan ellerine sağlık bu kadar açık ve net işte ama anlamazlar bir de yorumlara kardeşim falan yazmışlar cidden kardeş kardeşe düşman olmuş. Ne deyim Allah kalplerimizi doğru yolda birleştirsin. Rabbim sana sabır versin yorumları okumaya kalbim dayanmadı.. Ben anlamıyorum benim lise yıllarımdan beri çektiğimiz dershane sıkıntısı hele dershane parası… Her hoca her dershane ayrı kafada kim keyfine nasıl geliyorsa seni okulunu bilmeden işine nasıl gelirse öylesine bir yere yönlendiriyor. Her dershanede bir kaç tane en başarılılar sınıfı oluştururlar en çok ilgiyi o sınıfa verirler çünkü sınavlarda o dershanenin başarı reklamı olacaklardır. Bunu bizzat yaşadım farkı biliyorum kimse inkar etmesin. Diğer öğrenciler ertesi sene bir daha gider olmadı bir daha. Eeee para musluğunu kapatmak istemezler tabi. Umutlandırmakta üstlerine yoktur bir de. Bence açılması yanlıştı mevcut eğitim sisteminde iyileştirmeye gidilmeliydi bunun yerine başkalarına para kapısı oluştu veya oluşturuldu. Ben kapatılmasından yanayım hepimizin yararına olacağını düşünüyorum.Hayırlısı olsun.

  Yaa bir de bu cemaatçi kardeşlerimiz cidden neden gerçekten seslerinin çıkması gerektiği zamanlar pek sessizzzz kararsızzzz şimdi ne oldu?
  Hiç aklımızdan çıkmayan olay Mavi Marmarada ne demişti israile “otorite” diye hitap etti otoriteye karşı çıkılmamalı dedi, dikkatinizi çekerim Müslümanların en büyük düşmanı asıl firavuna itaat edin dedi peki şimdi neden Erdoğan’a firavun diyor? Neden? Müslümanı müslümana düşman etmeye çalışmaktır bu.

  • ayşe Says:

   Şu anki hırçınlıklarını anlamak çok kolay, düşünün senelerce türlü türlü yüzsüzlükle gazete, dergi abonelikleri, bağışlar topla, bütün aşağılamaları, reddleri kabullen, örtünü dahi çıkar at, üstünü de “cehennemde bilem yanarım”la kapat, çıksın gelsin biri Tükkanları kapatsın. E kolay değil. Şimdi gezicilerle mi kardeşlik fotoğrafı bassalar, mhpye mi oy verdirtmekle mi tehdit etseler,, ne yapsalar olmuyor. Olmayacak da.

   Meseleleri yalnızca para değil. Kurdukları dersaneler “hayır yapıyoruz” adı altında, fakir ve başarılı öğrencilere rahatlıkla ulaşmalarını sağlıyordu. O çalışkan öğrencilerin başarılarıyla, bütün şehirlerde varlıklarını sürdürdüler, genişlettiler. Reklam malzemeleri hep hazırdı, beyaz tshirtlü dereceli öğrenciler. Memleketin en zeki insanlarının aklını, yüreğini “yok otorite, yok diyalog, yok teferruat diye diye” iğdiş etmek mümkün oldu. Bu şekilde kavgası olmayan, çalışkan, başarılı ama ümmetin yarasına şifa olmayan insanlar yetiştirdiler.

   Çıkış noktası doğruydu oysa.. Ve hala doğrudur, ilimde, bilimde, her alanda bu ümmetin mensupları en ileri gitmelidir. Doğrudur, sokaklarda slogan atarak ümmet kurtulmaz, bizim kardeşlerimiz ya zengin ya da bilgili olup, dünyanın geri kalanının gözünü korkutacak, gavurunu da bize muhtaç edecek bir başarıya sahip olmalıdır. Doğrudur en iyi silahları müslümanların yapmalıdır. En iyi mühendisler en iyi doktorlar müslümanlardan çıkmalıdır. Dünya güçle yönetiliyor, bizim güçlü olmamız şarttır. Onlar da bunları söylüyordu insanlara ve en iyilerimizi seçme imkanını da dersaneler sayesinde buluyorlardı.

   Biz en iyi silahları yapacak, en başarılı bilim adamlarını yetiştirecek kuddetteyiz, ama bu insanların yüreklerini çalarsanız, böylesi bir akıl ve iman gücü ancak amerikanın keyfine hizmet eden, israilin güvenliğini savunan rezilliğe dönüşür. Tek kelimeyle, ziyan olur. Kendi varoluşunun sebebini kaybetmiş insan, nefsine köle durumuna düşer.

   Mavi Marmara, Filistin, Gezi olayları ve son yaşadığımız Suriye ve Mısır imtihanında gördük biz göreceğimizi. Hangi zalime karşı bir cümle kursak, bir dik duruş göstersek, cevabı o gazeteden aldık. Ayıptır dahi demedi tepedekiler. Bu yüzden çok başarılı bir hamle bu, kapansın dersaneleri. Sanki başka kimsenin dersanesi yokmuş, bunlardan başka bağırıp çağıran da yok. Bu hırçınlığı, cemaatin tabanını oluşturan, anadolu insanları yapmıyor, onları bu sözlerimizden tenzih ederim. Ne yazık ki bu işten menfaat sahibi kimse, biz onların küfrünü yiyoruz. Aynı internet sitesinde bile kalamazmışız, veba görmüş gibi kaçıyorlar…Kaçsınlar.

   Bizim insanlarımız temizdir, evlatlarını vatan millet sevgisiyle yetiştirir, imanlı olması için dua eder, çocuklarının hayrını ister. Bizi bu dualar kurtarır, böyle harici düzenler ortadan kalksın hele bi.

   İslam, biz gençlerin omuzlarında yeniden ayağa kalkacaktır Allah’ın izniyle.

   • Zeynep Says:

    Ayşe kardeşim yüreğine sağlık

    Bunlar nasıl bir cemaatse artık Şii’leri bile avuçlarına alıyorlar 🙂 kıskandım duyunca 🙂 kadın kızını dersanelerine yazdırdığı günden bu yana elimi verdim kolum koptu misali hadsiz hesapsız paralar yatırmakta..kurban geldi yakalarına yapışmışlar bize parasını vereceksiniz diye daha neler neler..

    • ayşe Says:

     Kardeşim, ben eskiden beri iran kaynaklarını çok okurum.
     Şaşırılacak birşey değil, mısır’da ve suriye’de; iran nerede durduysa; cemaat, israil, abd de aynı yerde durdu. Şimdi gelip “bireyin halini hepsine mal etmeyin, siz bilmiyosunuuuzz ” derler ya gerçi.

    • gülay orhan Says:

     yanlışınız var kardeşim .Zorla kimseye ne bir şey satıyorlar ne de zorla para istiyorlar. Uygun görmüyorsan alma gazete dergi ya da para bağışında bulunma . Önemli olan bizim halis niyetimiz değil midir? Burada şöyle bir hataya düşülüyor O insanlar hayra vesile olmak için çalışıyorlar . Biz utanma pazarı zorunluluk gibi görüp nefsimize ağır gelen bir şey yapınca zor geliyor herkese de yanlış aktarmış oluyoruz böyle sohbet meclislerinde . O çalışkan öğrencileri de alıp bedava okutuyor sonuçta Allah Razı olsun demek gerekir hayra hizmet eden herkese .

   • ummuebrar Says:

    Allah razı olsun Ayse Kardesim sonuna kadar katiliyorum yazdiklarinin.Hepsi dogrudur SAHIDLERIYIZ …

 24. elifzeynepabdullah Says:

  Selamun Aleykum,

  dün gece reçel yapmak için ayva doğrarken önceki iki yazını ve face deki son yazını okudum face yorumlarına zamanım olmaz ama çok olunca dikkatimimi çekti, birilerinin damarına fena basmışsın abla 🙂 konuyu haberlerde duyunca tavırlarını merak etmiştim zaten!

  senin hayalinle yatmıştım ablam ama rüyamda hasreti gördüm, ilim kültür merkezi gibi bir yer , dev ekran bir tv var aradan yazılarını takip ediyoruz, kantinde birisi var yüzünü dönünce bakıyorum çanakkalede okuyan dayımın kızı, ankarada ki ablası da orada hasret i soruyorum, kocaman bir tencere gösteriyor başında karıştırıyor, esmer, uzun boylu , zayıf, kahverengi giymiş boydan, keşkek gibi bir yemek yapıyor, yeğenimi görüyorum boyu çoook uzamış şaşırıyorum, seni hülya yı belgin i arıyorum göremiyorum, jale nin tarifini görüyorum dev ekranda çocuklar için topkek yapmış ve süslemiş, ( bu arada cahide ablam dişlerinden yiyemiyor ama oğlum cango yu soruyor onu da yapmış mı.) oğlum ateşliydi biraz sesine uyanıyorum.

  şimdi çocuklara süzme mercimek yapıyorum, biraz temizlikten sonra biraz boyama yapacağım, çocuklarla etkinlik . kızıma güz yaprağı desenli tişört boyamıştım, resmini gönderdim mi sana çok önceden hatırlayamadım, şimdi çiçekli istiyor, oğlum da vahşi hayvanlara kafayı takmış durumda.

  • Cahide Says:

   Ha Hasret, ha ben ne fark eder ki 🙂 Beni düşünüp yatmış, Hasret’i görmüş! Canımsın yaa 🙂 Hayr olsun inşaAllah gülüm benim. Oğlunu kızını seni öperim güllerden güzel kardeşim ♥ ♥ ♥

   • ayşe Says:

    Aaa.. Bugün ben de hasret abla olduğunu söyleyen bir hanım gördüm. Benim olan bir evdeydim, geldi, benden bişeyler yapmamı istedi, misafirlerin olacak dedi bi de. : )

    • Cahide Says:

     Hayırdır inşaAllah 🙂

     • Hasret Says:

      Aynenhayırdır inşaAllah sizi seviyorum ya ondan herhalde 😊😊😊
      163boyum esmer değilim bugday tenliyim ve zayıfta değilim 😂😂😂😂😂😂😊😊
      Allah hayırlara getirsin kardeşim

  • hülyamız=) Says:

   elifciğim bende benzer rüyalar görüyorum. geçen gün rüyamda aynı senin dediğin gibi dev ekran gibi bir şeyin üzerinde bana nuh tufanını anlattılar. insanların orada neler yaşadığını falan. çok etkileyiciydi. bir ses sürekli yazıları okuyor ve anlatıyordu. rüyamda sizler geldiniz aklıma ve etrafta sizleri aradım.
   ben senin yorumlarını okurken hep roman okuyor gibi oluyorum elif. mükemmel bir anlatım tarzın var 🙂

 25. mehtap Says:

  Allahin selami uzerinize olsun.
  Cahide hanim uzun zamandir sitenizi takip ediyordum ve helal beslenme adina paylastiklarinizdan okdukca istifade ettim Allah razi olsun. Fakat hizmet hareketiyle ilgili bu yazdiklariniz beni oldukca uzdu ve incitti. Hele diger bayanlar iclerinde bu konuyla ilgili bunkadar dert olduguni gormek beni oldukca sasirtti. Her kesimin icinde yanlis yapan insanlar vardir ve olacaktir da. Ama karsilasilan olumsuzluklari tum cemaate mal etmek ne kadar hakka girildigini gosterir bunun farkinda miyiz acaba. Son konu dershaneler, tek basina bunu ele alsak bile ozellikledogu bolgemizde yapilanlarin maddi maksatli olmadigini gormek imkansiz degil. Cok uzatmak gibi bir niyetim yok. Rabnim herkese olaylari dogru gorup yorumlayabilmeyi nasip etsin. Islamiyeti en dogru yasamaksa niyetimiz bunu yaparken yontem din kardesimizin yaptiklarini korce bir tavirla elestirmek olmamali.
  Bu kadar dar cerceveden bakan insanlarla sanal da olsa ayni ortamda bulunmanin dogru olamdigini dusunuyorum. Son olarak yasca benden buyuksunizdur muhakkak ama cahide hanim bu kadar genis bir kitleye seslenirken yaptiginiz yorumlara daha ozen gostermeniz gerektigini dusunuyorum, hele de hak meselesine bbu kadar onem veriyorken. Sizleri Rabbime havale ediyorum…

  • Cahide Says:

   Güzel kardeşim, geniş bir kitleye ulaşıyorum diye doğru bildiklerimi paylaşmayayım mı? Düşüncelerimi kırıp dökmeden paylaşmaya çalışıyorum. Her bir kardeşimi tek tek uyarmak veya ulaşmak gibi bir lüksüm yok. Bu yüzden yazarak paylaşmak, bu yolla ulaşmak zorundayım.
   Benim anlamadığım şu, ben veya benim gibi düşünenler ne zaman fikirlerimizi paylaşsak veya aklımıza takılan soruları sorsak, hiç bir zaman tatmin edici bir cevap alamayız. Sadece suçlanırız. Gıybet etmekle, hak yemekle, nankörlükle… daha neler neler.
   Ve daha acısı bize bu yaftalamaları yakıştıranlar Müslümana yakışmayacak şekilde bize hakaret ediyorlar. Dün yazdığım yazı ve daha öncekiler sebebiyle yediğim hakaretlerin, aşağılamaların çetelesini tutmadım ama hakikaten hepsi çok çirkin ve inciticiydi…

   Neden tüm sorularımıza, eleştirilerimize cevap vermek, izah etmek yerine; Çekip gitmeyi tercih ediyorsunuz? Verecek bir cevabınız mı yok? Yoksa bizi cevap vermeye değer mi bulmuyorsunuz?

 26. Toprak Says:

  Ecmain ablam. Anlıyorum bizi en çok yaralayan da kendi insanımızın, din kardeşimizin içinde yer bulamamak. Aslında bir iken bölünmek ahtapot gibi farklı kollara… Sorsan herkes aynı yolda, güya davalar aynı. Ama değil işte… Allah nefsinin kölesi olanlardan eylemesin bizi. Müslümanlar arasında garip bırakmasın. Amin…

 27. Toprak Says:

  Ve aleykum selam Hasret ablam.
  Yöresel yemekler bi başka oluyor Müberramız da kesin çok seviyordur bunu 🙂
  Yoğunluğun da bizlere zaman ayırdığın için sağol ablam. Betül Erva’yı kokla bizim yerimize…

  Cahide ablam… Ah ablam nedir bu olanlar. İnsan biraz farkına varır, biraz aynı tutumu gösterir olayların karşısında. Ki kendi lehine bi durum olduğunda da ağzını açabilecek yüzü olsun. Gönlünü ferah tut ablam. Dersin ya hep, değer vermediklerim benim canımı acıtamaz. Acıtmasın ablam. Desteğimizi hisset…

  • Cahide Says:

   Allah razı olsun canım benim. Karşıdaki de Müslüman olunca haliyle üzülüyor insan…

  • Hasret Says:

   Sağ olasın canım evet Muberra sevecek o gelince yaparım inşaAllah
   Ah toprağım Betul Erva mı sadece görüntüde görğyorum daha koklayamadım ama kızıma dedim toprakın yerine kokla diye 😊

 28. uzak bir dost Says:

  selamu aleykum cahide hanim bu yazimi belki silersiniz belkide silmezsininz ama silmemenizi rica ediyorum cunku herkez dusuncelerinde ozgurdur . size bir sorum olmustu hatirlarsaniz cavabini aldim yazilardan ilk basta size ve bu siteye muhabbetim vardi lakin sonradan bidatleri dinde olmayan seyleri gorunce yazilari vazgectim yemeklerinize laf yok guzel ama din konusundaki dusunceleriniz tam bir bidat bunu ben ne kadar soylesemde siz bildiginizden vazgecmezsiniz ve ben bu fikirlerin yanlis oldugunuda isbat ederim ama siz yayinlamazsiniz buna izin vermezsiniz hemde ayetlerle hadisle en cok sinirimi bozan saliha yildiz lacak herhal soyadini hatirlamiyom om kisinin sirk adli tam hatirlamiyom baslik yazisi TAM BIR BIDAT YAZDIKLARI TAM BIR SIRK maksadim sizxle tartismak degil ama bu konular benim canimi sikiyo sizde hosunuza gitmeyen bisey oldugunda tepki veriyonuz degil kmi ornegin tevhid hatmini yapanlara nerden cikariyolar bunu diye sitem ediyonuz benim sitemimi de anlayin PEYGAMBER EFENDIMIZIN SALAVATI SERIFEYE IHTIYACIOLMADIGINI SAVUNUYOSUNUZ ZATEN YOK BIZIM IHTIYACIMIZ VAR MELEKLER BILE SALAVAT GETIRIRKEN BIZ GUNAHKARLARA NOLUYODA SALAVAT CEKMIYOZ PEYGAMBERIMIZ HZ OMER EFENDIMIZ UMREYE GIDERKEN ONDN DUA ISTEDI NIYE ONUN DUAYA IHTIYACI OLDUGU ICIN MI ACABA BIRDE PEYGAMBER EFENDIMIZ YUZU SUYU HURMETINE DUA YAPMAYYI SIRK OLARAK GORUYOLAR NERESI SIRK ESAS BUNU INKAR ETMEK SIRK EGER SIRK OLSAYDI ADEM ALEYHISSELAMIN PEYGAMBER EFENDIMIZ HURMETINE AFFINI ISTEMEZDI ONUN ISMI HURMETINE AFFEDILDI BU COK UZUN BU KADARINI YAZDIM COK YAZMAK ISTERDIM BELKI SILERSINIZ DIYE YAZMIYOM SORMAK ISTEDIGINIZ BISEY VARSA BEN BURDAYIM BENIM VICDANIM EL VERMIYOM DIN KONUSUNDAKI BIDATLERE YOKSA BENDE HERKEZ GIBI BANANE DER GECERDIM AMA BEN DOGRUYU SOYLEMEKDEN CEKINMIYOM SIRF ALLAH RIZASI ICIN . ASLINDA SOYLEYECEK COK SEY VAR AMA ZAMAN YOK

  • Cahide Says:

   Ve aleykum selam kardeşim, sende düşüncelerinde özgürsün tabiki. Yalnız müsaadenle bir soru sormak istiyorum sana:

   Bidat ve şirk kavramlarını bana kısaca anlatabilir misin? Yani sen bu kelimelerden ne anlıyorsun kardeşim? Benim veya Saliha kardeşimizin yaptığı şirk ve bidat dediğin şey nedir?

   • Hasret Says:

    Birde Adem aleyhi selam ın Rasûlullah ın rahmetini gördüğünü veya melekletin salavatla ilgili çektikleri tesbihlerin hadis ayet getirin bakalım belki de biz bilmiyoruz

    • uzak bir dost Says:

     sana gelince hasret hanim salavatla ilgili ayati kerimeye BISMILLAHIRRAHMANIRRAHIM Innellahe vemelaiketehu yusallune alennebi ya eyyuhellezine amenu salluu aleyhi ve sellimu taslima.sadekallahulazim MANASI;HZ ALLAH VE MELEKLERI , PEYGAMBERE SALAT ETMEKDE ONUN SEREFINI GOZETMEYE VE SANINI YUCELTMEYE OZEN GOSTERMEKTEDIRLER.SIZDE ONA SALAT U SELAM GETIRINIZ. [AHZAB SURESI AYET 56 ] HADISI SERIF ; KIM BANA BIR SALAVATI SERIFE OKURSA ALLAH DA ONA ON RAHMET EDER. hasret hanim umarim hz allah size ve sizin gibi dusunenlere tez zamanda hidaayet verip dogruu yolu bulmayi nasip etsin amiiiiiiiiiiiin ………

     • Cahide Says:

      Buradaki uslup hiç zarif olmamış. Sanki çocuklara öğüt verir gibi: “Sana gelince hasret hanım”. Hasretten önce bana dokundu…

      • uzak bir dost Says:

       kusura bakmayin cahide hanim ben insanlara rencide edici kirici seyler kullanmam biranda insan yazi yazarken kendinin kaybediyo iste ozur dilerim

     • Hasret Says:

      Guzel Ahzab suresi 56 da geçiyor Allah razı olsun
      Bu arada bu soru sadece yenilemek amaçlıydı bu doğrudur kim inkar etti ki Allah a sığınırız salavatsız gunumuz yoktur bunu da bilin isterim bu hadis ve ayet doğru sonradan katılan salatı tüncina nariye gibi içinde bazı hoş olmayan anlamlar içeren sonra bilmem 4004 kere veya şu kadar okuyun gibi salavatlar hoş değildir .
      Ve bir yanlış,
      Bu yanlış ise Adem aleyhi selam cennetten çıkarıldığındaki tevbesi O cenneteki gördüğü isim üzerine tevbe ettiği ve kabul olduğu söylenen o tevbeyi onun hadisi ve ayeti bizim için daha önemliydi ondan bir delil getirmenizi isterdim zaten üstteki salavat doğruydu ama birde bunu getirin derim şimdi şöyle belki de bilmiyoruz gem ayıpta değil günahda değil bilmemek herşeyi de biliriz diye ukalalık yapmaktan Rabbime sığınırız ve Allah akıl vermiştir biz bu aklı aklederek kullanmak zorundayız ki hakkı da göstermesi için yardım istemeliyiz.

      Sıra bizdeymiş hodri meydan diyorsunuz Rabbime sığınırım çünkü geçmişte yapılan bu hataları tekrar yenileme gibi bir hataya giremem öyle ki bazı doğruları bile hayır öyle değil böyle diye diretmekle sonucu hüsrana giden bir sorun oluyor
      Yanlış olsa bile nefis hayır sen doğrusun diye aldatabiliyor o yüzdendir ki bir çok doğru bazen yanlış olabiliyor önemli olan farkedildiğinde onu terketmek ve tevbe etmektir .
      Umarım anlata bilmişimdir.
      Biz siz diye bir şey yok birilerinin bilgisini tartmak ölçmek için tartışma değil hakikati bulmak için dava adamı olmalı tartışmalarda bu şekilde olmalıdır .
      Sahabelerde öyle değil miydi o yıldızlara bakarak yön bulunmalı değil mi?
      Allah’ıma emanet olunuz

      • uzak bir dost Says:

       selamun aleykum hasret hanim benim niyetim ne tartismak nede kendi fikirlerimi kullanmak ben sadece dinde ne dogruysa onu savunurum soylerim ve musluman kardeskeriminde varSA yanlis bildikleri bisey onlara dogruyu anlatmak isterim uslubum tamam kirici olmus ama niyetim kimseyi hodri meydan deyip tartismak veya kucuk gormek degil sedece allah rizasi icin bilinen seyleri carpitilan seyleri duzeltmek ayrica salati nariye ve munciye adli salavatlaR uydurma degil kardesim dedim sen benden buyuksn ama din kardesiyiz hepimiz sonuzda o yuzden onlarin nesi uydurma o salavatlarin o kadar fazileti var ki adem aleyhisselamla alakali ayeti de burda paylasacagim uslubum icin kusura bakmayin sizde

   • Selma_Adana Says:

    Ömür bu kadar kısa iken amelleri kısaltıp emelleri uzatma!
    Zemahşerî

    Selamunaleykum güllerin güzeli,bu tür konulardan bende dertliyim aslında bugün bir konuda dikkatimi çekti yazmdan edemeyecegim,bir arkadaşımızın babası ölmüş ve bir diger hanım arkadaş onu teselli amaçlı acına ortagım lakin üzülme Allah birinin bir yakını öldügünde 4o mum yakarmış hergün biri sönermiş son 1 tane kalır oda hiç sönmeden yanarmış,acına acı katarmış diye yazmış,bu dogrumudur diye sormuyorum,neden okumaktan rehberimizi Kuran tutmaktan başka herşeyi yaparız,neden kulaktan dolma herşeyi kaparda Allah’ın kelamına bir kez göz degdirmeyiz
    O kadar çok şey varki ,dua müminin mümine karşılıksız ve sayısız yaptıgı degil midir,oysa aşkım bana dönsün 1oo1 El Vedud çektirenler,954 Fatiha okutanlar, vs
    Bunları nereden kimler nasıl çıkarıyor aklım almasada inan bazen arkadaşım mesaj çekiyor 24 kasıma kadar okuyabildigin kadar İhlas okurmusun,şu kadar salavat çekermisin,vallahi alıyorum okuyorum ama bazen eziyet gibi geliyor dilime pelesenk olmuş gibi çevir kazı yanmasın misali ard arda okuyorum,okumasam kul hakkna girermiyim düşüncesinde okusam bidat midir modundayım,ne yapsam Cahidem

    Birde sana Ahmed Hulusi ile alakalı ne düşünüyorsun desem gülüm,çünkü nette dikkatimi çekti sadece kargo ücreti alınarak (5 TL)sayısız kitap dagıtılıyor,merak ettim bende aldım dün geçti elime bakayım neler yazmış diye ama henüz okuma fırsatım olmadı,bu konuda meramım dogruluk payı dogru yazma payı nedir

    Birde Ayşe Ebrar bacıma soracagım sorum var,soru degil onun nezdinde onun meslegini kötüye kullananlara serzenişim

    Bayramın 5 günü eşimin dayıoglu(yaşça bizden büyük hacı vede baba bildigimiz Mehmet abimiz)sol tarafıından kısmış felçlik geçirdi,çok kötü olmasada bir nebze yürüme hareket etme güçlügü ile 15 günlük yogun bakım maratonu bitip taburcu olacagı zaman kendisi ile alakadar olan dokturu (abimizin) oglunu Osman’ı çagırıp babanıza ABD den bir ilaç getirttim,size özel geldi mutlaka kulanmalısınız diyerek çocuga(kendisi polis memuru)ilaçları vermek istemiş,çocukta babama faydası olacaksa fiyatı nedir diye sorunca 3oo tl demiş doktor,çok pahalı falan muhabbeti olunca doktor hanım eee siz polissiniz babanız bankadan emekli ablanız ögretmen bu kadar paranız yokmu demiş,çocuk neyse uzatmamış olurunu söyleyin alalım demiş,işte efendim yurt dışından geldi aslında çok daha pahalı falan filan 28o tl ye almış ilaçları
    İçine kurt düşmüş ama Osmanın karşı eczaneye geçip ilacı sordurtmuş ,eczacı bunlardan TR de e var ama bu ilaçlar üyelik sistemi ile satılıyor,yani siz bu firmaya üye olup alırsanız 12o tl deyince çocuk neye ugradıgını şaşırmış,geri gitmiş doktorun yanına biz almaktan vazgeçtik babam kullanmak istemiyor deyince olurmu efendim ne demek mutlaka kullanmalı deyince,Osman’da doktor hanım dogruyu söyleyelim ben bu ilacı araştırdım,böyle böyle bir şeymiş siz neden bize bu fiyata verdiniz,bize faydası olacaksa alalım ama bizi neden kandırıyorsunuz ücretimi geri verin alın ilacı deyince efendim ben ücreti depoya yolladım bu mümkün degil deyince hani yurt dışından gelmişti,depoya neden yolladınız paramı demiş,velhasıl kelam almış ücreti ilaçlarıda fayda saglar umudu ile kendisi üye olup 12o tl ye almış,baktım kutuların içerigine inan sadece bögürtlen,vişne,kuşburnu,erik gibi mor ve kırmızı meyvelerin toz hali başka birşey yok

    Şimdi demem o ki doktor hakkında suç duyurusunda bulundu Osman,neden bir doktor hastasını hasta degilde müşteri gibi görür,saglıgından cok kendi cebini düşünür,insanların meslekleri o parayı çok kolay kazandıgını ve zengin oldugunu mu gösterir,

    Geçenlerde (kuzenime yardım ediyorum) şarküteri dükkanı açtı şuan dada buradan yazıyorum,bir ögretmen geldi 125 tl lik bal aldı (dükkana 2 müşteri gelip tüm tavuk parçalatmak isteyince) benim dikkatim dagıldı o sırada ögretmen ablam ben bunu babama göstereyim hemen geliyorum deyip gitti,gidiş o gidiş gelmedi,hergün gelir diye bekliyorum,parasında degilim 2 evladı varmış nasıl onların bogazından haram lokma geçiriyor ve bunu bir egitimci yapıyorsa ögrencilere ne verebilir
    Bozulduk,yozlaştık,ahlaksız,çıkarcı,iyilik bilmez,namussuzlarla dolu bir toplum olduk,onların içinde dik durmaya ölçüsüz iyilik yapmaya iyi olmaya gayret ettikçe aptal olduk(onların gözünde)

    Çok uzattım çok dertlendim bu aralar yine,gelecegimizi düşününce yüregim kabarıyor ya 2 evladımı iyi yetiştiremez isem,ya hayırsız olurlarsa korkusu ile yaşamaktan yoruldum,elimden geleni yapmaya gayret etsemde dizimizin dibinden ayırmasak ancak başa çıkarız galiba

    Allaha emanetsiniz güzeller,hepinizi seviyorum
    Bu arada sayfama arada bir ugrayın yayladan bögürtlen reçelim gelecek ellerimizle topladık resimleri paylaşacagım inşallah en kısa zamanda

    https://www.facebook.com/pages/Ev-Yap%C4%B1m%C4%B1-%C3%9Cr%C3%BCnler-Pazar%C4%B1/172381759580980

    • ayşe Says:

     Abla geçmiş olsun, Allah şifa versin. Gönlünüzü ferahlatsın.
     Yazdığınız konuya çok üzüldüm, af mı dilesem, ne desem ki. Siz şikayet ederek gerekeni yapmışsınız.
     Mesleği kötüye kullanmaktan dava da açın, kim bilir kaç kişiye aynı şeyi yapıyordur. Bu yazdıklarınızdan en çok ben dertliyim. İnsanların en çaresiz hali, yakınlarının hasta olduğu anlarda, o odaların kapısında beklerkenki halleri. Bunu bilen çok fazla şarlatan var. Ortalık ot çöp kaynıyor, fahiş fiyatlarla ne idüğü belirsiz birsürü şey. her gün bir sürü hasta geliyor bu şekilde, uğraşıyoruz.. Rabbim yardımcımız olsun.

     Böyle mesleklerde, çok fazla insan tanıyorsunuz. Çok insan, çok dert, çok hal. Artık şaşırmıyorum desem inanır mısınız? İnsan insandır ablacım, insanoğlunun yapmadığı tek birşey kaldı mı yeryüzünde? yaparlar. Allah iyilerle karşılaştırsın, iyileri çoğaltsın.

     Tekrar geçmiş olsun, çok üzüldüm..

     • Selma_Adana Says:

      İlk yorumum nasıl oldu anlamadım tek harfle gitti Cahidem.
      Ayşem sen kimsenin adına af dilemek özür borçlanmak zorunda değilsin,herkes birgün ettiğinin cezasını çekecekse bunlara içlenmek hakkın,dua etmek belki boynumuzun borcu,ama her insanın içinde birazda olsa kötülük yokmu.Önemli olan bunları iyiliğe çevirebilmek.Kaç zamandır düşünüyorum Allahım bir kağıt parçası için çalışıp tüm hayatımızı onun üzerine kurmuşuz.Bu ne yaman iştir.Eşimizi aşımızı işimizi evladımızı koymuşuz bir kenara ha gayret çalışıyoruz.Evet çalışmak ibadet ama buna kendimizi kaptırmak niye.
      Üzülüyorum bir üniformanın altında çirkinlik saklayanlara,diplomasının yemininin hakkını unutup insanlara sağlık yerine ilaç dağıtanlara,Allahın kendilerine verdiği lütfu unutup bunu paraya dönüştürenlere. 😦 nereye gitsek para neye el atsak para Allah rızası unutulmuş.Yazık.Dünyalık için kese doldurmak ne acı.Rabbim dünya hayatına kanaat edenlerden eylesin.AMİN..Allaha emanetsin can.Hepimiz gibi..

   • uzak bir dost Says:

    oncelikle yorumumu yayinladiginiz icin tesekkur ederim.BIDAT;dinde olmayan bir seyi dine sokmak din emretmis gibi onu uygulamak SIRK; HZ ALLAHA ONDAN GAYRI BIR SEYLE ORTAK KOSMAK mesela hiristiyanlar uclu tanri inanci gibi vede daha bircok sey. eger dinde var olan bir hukmu inkar edilirse bu da kufurdur cok buyuk bir gunahdir ornegin; beygamber efendimiz vasitasiyla dua etmegi yani tevessulu inkar etmek kufurdur. gelelim saliha hanimefendinin kufrune yazisindan birkac yorum alinti yapacagim sonrada aciklayacagim CILER ISIMLI BIR KARDES DIYORKI;dua ederken en sevdigin kulun yuzu suyu hurmetine denir mi efendimizi duamiza araci edebilirmiyiz demis SALIHA HANIMIN CEVABI; dua ederken olu veya diri bir insani, bir nesneyi araci olarak Allah ile kendi arana koymak dogru degil . bu sirk iceren bir fiildir.bu peygamberimiz olsa dahi boyledir.birde sahabe peygamberimiz vefat ettikten sonra onu dualarinda araci olarak kullanmamislardir diyor . BENIM CEVABIMA ESAS sirk fiili senin bu fikrin yani peygamberimizi araci ederek dua etmeyi inkar etmen saliha hanim . sahabe dualarinda peygamberimizi araci kilmamis diyorsun sen hiz bu konuyu arastirdin mi o kadar cok sahabe varki peygamber efendimiz vasitasiyla dua eden ornegin ; omer efendimis yagmur duasi yapiyor mesele uzun . geleklim ALLAH ile kul arasina araci koymak mevzusuna MADM ALLAH ILE KUL ARASINA ARACI KONMUYOR DIYORSUNUZ NEDEN CEMAATLE NAMAZ KILARKEN ALLAH ILE ARANIZA IMAMI KOUOYORSUNUZ BUNA NE DEMELI HANIMLAR DEMEKKI VASITA OLUYOR oyle olmasa RABBIMIZ NEDEN RASULU ILE ARASINA CEBRAIL ALEYHISSELAMI VAHIY MEMURU OLARAK TAYIN ETTI DIREK CAHIYLERI AKTARABILIRDI degil mi bir kere siz allahin sevdigi kulu denince bunda ne anliyorsunuz oyle kolay mi allahin sevdigi kul olmak bizde gunahlarimiz in coklugundan ve tevazudan dolayi yuce peygamberimizi ve rabbimizin sevdigi kullarini dualarimizda vesile kiliyoruz bunda HICBIR SIRK VEYA DA KOTULUK YOKDUR DIKKATINIZI CEKERIM BIZLER ALLAHIN SEVDIGI KULLARI ILAH OLARAK GORMUYORUZ ONLARA TAPMIYORUZ SADECE ONLARIN YUZU SUYU DUALARI HURMETINE RABBIMIZE DUA EDIYORUZ CUNKU ALLAH SEVDIGI KULLARININ DUASINI REDDETMEZ .

    • ayşe Says:

     “yüzü suyu” ne demek?

     • Cahide Says:

      Bu sözler bana şu videoyu hatırlattı! Şirkin her türlüsünden ve şirk ehlinden Rabbime sığınırım:

      • ayşe Says:

       Off. of. off…

       • Hasret Says:

        😔😔😔
        Yazık ya ne kadar basit Allah ın esmasını kuluna uygun görmek
        Ben size şah damarınızdan yakınım ayeti nereye gitti
        Bir kere Kuran birbirine zıt kelamı yoktur
        Bir yerde farklı diğer yerde farklılık yoktur
        Allah ım basiret versin

      • uzak bir dost Says:

       cok guldum bu hocaya kendini tanimam etmem cemaat lakin soylediklerine aynen katiliyorum dogru soze ne denir ki neyse ben fazla konusmayacagim . bazi insanlar varki ayetlerin manasinin bile degistiriyo hele bi densiz varki adini unuttum iyice kafayi yemis tevbe suresindeki legadcaekum rasulun …. devami var ppeygamberimizden bahseden bu ayeti inkar ediyo neymis efendim hasa bu ayet sonradan ilave edilmis ahirette elim bir azabi gorunce bakalim napacak gafil hele hele sahabe i kirama kufreden lanet eden siiler yok mu vehhabiler onlar beni deli ediyo koskoca ebubekir efendimize hz omere lanet ediyorlar sen kimsin ya senin omrun boyunca kildigin namaz onlarin bir iftitah tekbirinin ihlasi sevabini bile alamazsin gafiller BIRICIK PEYGAMBERIMIZ NE BUYURUYOR ; BENIM UMMETIMIN EN EDEPSIZI , ASHABIMA KUFREDENDIR. BUYURUYOR rasulumuz nasil da anlamis bu zamandaki gafillerin yapacaklarini EN EDEPSIZI EN AHLAKSIZI

     • uzak bir dost Says:

      onun hurmetine demek mecazi manada kardesim yani ya rabbi sevdigin kullarin hurmetine sevgili habibin hurmetine demek ordaki su mecaz manada

    • Cahide Says:

     Bak bidati ne güzel açıklamışsın. Dinde olmayan bir şeyi dine sokmak, dindenmiş gibi uygulamak.
     O halde Müminler olarak nasıl ibadet edeceğimizi, neyin doğru neyin yanlış olduğunu Kur’an ve sünnetten öğreneceğiz. Eğer Allah ve Rasulü bir iş hakkında emir buyurmamışsa biz ondan sakınacağız.

     Sahabelerin dualarında Allah Rasulu Sallallahu aleyhi ve sellem veya başka birilerini aracı yapıp dua ettiklerine veya Rasulümüzün böyle bir emri olduğuna dair sahih bir delil getiremezsin.Çünkü yok!

     Fakat Rabbimiz Bize şöyle buyuruyor:

     “ Ve kullarım, sana benden sordukları zaman şüphe yok ki, ben pek yakınım. Bana dua ettiği vakit dua edenin davetine icabet ederim. Artık onlar da benim için icabet etsinler.Ve bana îman eylesinler. Ta ki doğruyu bulmuş olalar” Bakara 186

     Zamanım çok kısıtlı olduğu için şu an ancak bu kadar cevap verebiliyorum ama bu konuda daha evvel yazmıştım. Aşağıda linkini verdiğim yazıyı okuyabilirsin:

     http://cahidejibek.com/2011/05/29/yurekten-bir-dua-icin-araciya-ne-hacet/

   • uzak bir dost Says:

    cahide hanim yorumumu yayinlemediniz degil mi bu kacinci yorum oldu

 29. Sevdenur91 Says:

  ablam aklıma takılan bir mevzuuyu sana sormak istedim.Sanaldan doğum günü kutlamasını.örneğin facebook’ta doğum günü kutlamaları ? bunlarında aynı şekilde ha sanal ha gerçek fark etmediğini yapılmasının caiz olmadığını düşünüyorum ben. ve bana Resulullah Efendimiz için yapılan kutlu doğum haftasını örnek veriyorlar. Peki o ne kadar doğru ?

  • Cahide Says:

   Benim akıllı kardeşim, ne sanal, ne de gerçek hayatta doğum günü kutlamasının hiç bir geçerli dayanağı yok. Bunlar tamamen batı kaynaklı, özenti sebebiyle benimsediğimiz uygulamalar. Bunu zaten sen de biliyorsun. Aynı şekilde ilk kez 1989 yılında başlatılan kutlu doğum haftaları da bidatdir. İslamda yeri yoktur. Biz Rasulümüzü anmakla değil değil, anlamakla yükümlüyüz.

   Eğer kutlanması gerekseydi, Rasulullah Aleyhisselam’dan sonraya kalan sahabeler bunu yaparlardı ki, buna dair mevcut hiç bir kayıt sahih kaynak yok.

   • Sevdenur91 Says:

    tv de hocayım diye geçinenler bidatleri süsleyip püsleyip insanımıza güzel göstermeye çalışıyorlar. Rabbim basiretimizi inkişafımızı açsın.
    Bende aynı bu şekilde düşünüyorum ve senden de duyunca daha bir pekişmiş oldu düşüncelerim. Allah için seviyorum seni ablam ♥♥♥ Rabbimiz sana hayırlı sağlıklı sıhhatli uzun bir ömür versin ve seni başımızdan eksik etmesin..

    • Cahide Says:

     Keşke demek şeytandandır lakin, mümkün olsaydı da herkes senin gibi aklını kullanabilse, doğruyu yanlıştan ayırabilseseydi. Bizim dinimiz bu günlere ulaşana kadar ne badireler atlatmış. Müslümanlara ne din şarlatanları musallat etmiş. Her şerre rağmen Rabbimiz İslam’ı muhafaza ediyor.

     “Bugün size dininizi ikmal ettim, üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı beğendim…” (Maide:3)

     Tamamlanmış olan bu dine, yeni eklemeler yapmak, Kitap’da sünnette olmayanları, Rasulün, sahabenin yapmadığını dindenmiş gibi göstermek olur mu? Allah bizleri batılın her türlüsünden muhafaza eylesin. (Amin)

   • ayşe Says:

    <<Biz Rasulümüzü anmakla değil, anlamakla yükümlüyüz.<<

    Kardeşim batı herşeye özel belirli gün ve hafta koyar, o gün dünya çapında kutlama yapar, insanların kendi kendilerini rahatlatmasını, tatmin etmesini sağlar. Geriye kalan 364 gün o konu devre dışı kalabilir böylece. Mesela anneler günü, yeterince hediye al, o gün ver, kurtul, tabi üstüne annemizi bir gün değil hergün sevmeliyiz diye de süsle ki kazımız yanmasın değil mi?

    Bizim dinimizdeki her emir, her ibadet bir amaca göredir kardeşim. Boşa hiçbir şey yoktur.
    Bir düşünelim mesela, ümmetin tarihinde olmayan, uydurma bir kutlu doğum haftası neye yarıyor? Bir bebeğin doğması mesele mi? Hayır esas o bebeğin nasıl yetişeceği bir meseledir. Peygamberimiz çok güzel bir adamdı,
    O kendini nasıl böyle yetiştirmişti? Bunları ömrün her anında düşünüp, bilincimizi doğrultmak vazifemiz bizim.
    Yoksa ilahili ağlamalı gecelerde, semazenlerin eteğinde geçip giden o günler, olsa olsa gül satan çiçekcilerin bayramı.

    Müslüman, yüzüne bakılınca, Allah'ı hatırlatır.
    Rabbini bilen Rasülü de bilir. O'nu bilen, O'nun gibi olmak için çaba gösterir. En güzeli ve bizden bekleneni de budur.

 30. havva Says:

  selamün aleyküm.hepinize hayırlı günler… ben konyadan havva.internet kapanınca takip edemiyordum.annemlere gelince fırsat kollayıp bakıyorum..hepinizi ne kadar özlemişim ben yahu 🙂 cahide abla üzülme aldırma desekte,insan olduğumuz için dayanamıyoruz….o hakaret edenlere gerçeği görecek göz,ve şuur nasip etsin…
  hasret ablacım ellerine sağlık,bilirim bu lezzeti konyalı olarak.çok lezzetli olur..bayramda gittiğimiz her evden yeriz…
  .zeymuran abla da toplanmışsınız.müberracım,hicran ablacım,elifinci ablacım..hepinizi bir arada görmek çok güzel olacaktı,ben oğlomu okula göndermeseydim eser 😉 nasip

 31. Hasret Says:

  Hayatına ne koyuyorsan o senin dinin oluyor. Bu hayatına koyduğun inanç neyin nesi nereden gelme nereden bilgilenme nasıl bir şey nasıl bir inanma bunu her akıl sahibinin düşünmesi lazım. Hidayete ulaşanlar işte bu sorularla gelgit ola ola delalettdn hidayete ulaşıyor. Hidayete ulaşmak için insan hiç uğraşmıyor ve diyor ki veya zannediyor ki şehadet etmişim namazımı kılmışım orucumu tutmuşum Peygambere Allah a inanmışım tamam bu kadar ne kadar güzel bir müslümanım !
  oysa bu muydu sadece Müslümanlık?
  Onlar yaşarken aslında o günün gelmesinden de korkarlar . Dünkü facebookta yazıların altına yapılan yorumların hepsini teker teker okudum tek kelime ile DEHŞET! inanın tek kelime bile yazamadım sadece smille üzgünlüğümü belirtmebildim zaten öyleydi . Kul Allah a müslüman lardan sığınır mı tabi ki sığınır ?
  sadece MÜMİN lerden sığınmaz
  Müslüman olupta nice cürmü işleyenlere bizler hesap sorma yetkimiz yok olamazda lakin uyarma gibi bir fonksiyorn elimize verilmiştir Rabbimiz onları uyarın diyor peki bu yapıldığında insanlar kalkıp sen ne kadar doğru diyorsun alnından öpelim demiyorlar haliyle şahsın değerlerine kadar küfür hakaret gibi bir karşı duruşa geçiyorlar facebook ta ve toplumda maalesef dinlemeyi öğrenemedik herkes alim herkes bilen ağzına alan herkes konuşuyor hiç düşünen yok hakikat nedir diye çırpınan yok lafı at serinle rahatla
  Tıpkı Mekke de Medine de bildikleri halde çomak sokanlar gibi bu bilginin üstünü kapatmaktır. Burada cemaat veya atanın ardından gidenlere değil genel toplum öyle herkes ben bilirim benim hayatım kim ne karışır dünyasındalar o yüzdendir ki şimdiye kadar bütün toplumlarda da bu yüzden belli zamanlarda sapıttılar ve uyarıldılar . O yüzdendir ki Rasûlullah aleyhi ve sellem in davetini Darun NEdve de müşrikler nasıl bir şey söyleyelim ki icabet etmesin sahip çıkmasınlar denildiğinde fikiriler shnulur yalancı desek inanmazlar ve başları olan EBu Cehil bizler diyelim ki o öyle bir sihirli sözler söylüyor ki anne evladından babayı oğlundan amcayı yiğenden uzaklaştıryor.

  Anlayabildik mi ? Şimdilerde de bu olmuyor mu bir hakikat söyleniyor ve kalkıp deniliyor ki müslümanlar arasına nifak sokuyorsun hiç öyle olur mu ? Peki o zaman bu insanlar hepsi herkes doğruyum diyorsa bir çok doğru var o zaman bu nasıl ayırt edilecek o zaman herkes bildiğinde ısrar etsin yok kardeşlerim yok bu böyle olmaz çıkış yolumu bana Allah Kuranda vermiş Rasûlullah ın hayatı var daha ne olsun daha ne olsun
  Kendi kılıflarına uydurma kitabı değldir bizim kitabımız bizler HATA yapmaya musaitiz fıtrat gereğide öyledir ama şuda bşr gerçek yine fıtrat gereği tevbe etmeye hakkı görmeye gidecek bir AKIL DA var
  Kim muaftır bundan aklı dengesi olmayanlar

  Hiç mi düşünmezler ?
  Biz demiyıruz Rabbimiz diyor

 32. Mehtapabla Says:

  Hasret cigim ellerine saglik canim.Allahim bütün müslümanlara bolluk nasip etsinde böyle güzel et yemeklerini her zaman yapabilsinler.
  Ayrica dersaneler hakkindaki düsüncelerimi dün öbür sayfaya yazdigim icin tekrarlamayayim.Kisacasi herkes gitme firsati bulamadigi icin dersanelere karsiyim.

 33. Sevdenur91 Says:

  Yazını hemen okudum ablam yüreğine sağlık söyleyemediklerimize tercüman olmuşsun. Kime ne hayrı var ki bu dershanelerin. yazdım geri sildim tartışmaya mahal vermek istemiyorum senin söylediklerin zaten her şeyi açık bir şekilde özetlemiş ve daha neler dönmüyor ki..
  Ablacım onlar bilmiyorlar mı neyin ne olduğunu bu yazdıklarının tam içindeler. Kendi tercihleridir yanlışın üzerine gitmek çevresindekileri de buna çekmek. Sen üzülmeyesin bu insanlar hakkı söyleyen kardeşlerini işlerine gelmediğinde aşağılamadan hakaret etmeden hiç bir zaman geri durmamışlardır.Açık bir şekilde söyleyip damarlarına bastığın zaman bu tepkileri çok normaldir yazık gerçekten yazık.
  Hasret ablacımmmm Rabbimiz razı olsun ne güzel bir tarif 🙂 Dünden et çıkarmıştık dondurucudan annemi razı edebilirsem bu tarifi yapıyorum 🙂 Eminim çok lezzetlidir bu 🙂

  • ummuebrar Says:

   Cok güzel demissin Sevdenur Bacim “onlar bilmiyorlar mi neyin ne oldugunu bu yazdiklarinin tam içinde yasiyorlar” ellerine saglik…

 34. ilknur01 Says:

  Allah razı olsun ablacığım. Geldi geçti.

 35. ilknur01 Says:

  Hasret Abla ellerine sağlık.

 36. ilknur01 Says:

  Ablacığım üzülme! DUANA amin diyorum.

  VE niyeti başka ameli başka olanlara Konfüçyüs’ün sözünü:
  demek geldi içimden.” Ya bir yol açın, ya bir yol bulun ya da yoldan çekilin”.
  Oysa bizim dinimiz değil yolu meşgul etmek,
  yoldaki taşı bile temizlemeyi sevap saymış.
  biz iyimser olmaya devam edelim inşallah.

  Bunu deyince de aklıma j. Harrris’in bir sözü geldi,
  ”kötümser, yalnız tüneli görür. iyimser tünelin sonundaki ışığı görür.
  GERÇEK Cİ, TÜNELLE BİRLİKTE HEM IŞIĞI HEMDE GELECEK TRENİ GÖRÜR”.

  GERÇEKCİ OLMAK… GERÇEK BİR MÜSLÜMAN OLMAK… GERÇEKTEN ZOR.
  ABLAM….
  HELEDE GERÇEKLERİ YAZMAK!…

 37. ayşe Says:

  Şimdiye kadar yoktular zaten, Allah’ın davasında bundan sonra da olmasınlar, cahide abla. “dersane olmasa, üniversitelere yorgo olarak giderdik” gibi bir kafayla ben konuşmak istemiyorum, canımıza yazık. Allah’a rağmen, kendilerine başka öncelikler seçenler için siz de kendinizi üzmeyin. Onların sinelerinde artık tek bir yaprak bile kıpırdamıyorsa bu bir sebep değil, işlediklerinin sonucudur.

  Rabbim hükümetin bu adımını kolaylaştırsın, güçlendirsin. Sonuna kadar destekliyorum.

 38. ilknur01 Says:

  Allah’ın selamı üzerinize olsun.
  son zamanlarda Allah’a binlerce şükürler olsun ki;
  hastaneye gitmekte rekor kırıyoruz. Ve anlıyorum ki,
  O kendini her daim hatırlatıyor.

 39. hülyamız=) Says:

  ellerine sağlık hasretciğim, bizim çok yaptığımız bir yemek bu. daha dün yapmıştım 🙂 küçük küçük bol soğan koyuyoruz ve kısık ateşte iki saat kadar pişmesi yemeği çok lezzetli yapıyor.
  yazını okumadım ama hakaretlere üzüldüm cahideciğim. Müslümanım diyenlerde (yani Müslüman geçinenlerde) para hırsı yok olmadığı sürece gerçek anlamda Müslüman olamıyorlar. çok büyük rakamların döndüğü(sadece kendileriyle aynı topluluktan olan insanların yararlandığı), bu dershaneler dindarlık adı altında para kapısına dönüştürülmüş. kapatılması onlar için büyük kayıp.
  fakat cahide imzalı her yazının ön yargıyla okunması artık bir alışkanlık haline geldi.
  ne zamanki islam ı ve insanlığı paradan önde görecekler, işte o zaman gerçek Müslüman olacaklar.


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: