Doğal Güneş Kremi

Ilımlılaşırken Unuttuklarımız

Adsız“Abla ben de başımı örtmek istiyorum” dedi biri. “Çok güzel tesettür kıyafetleri ve eşarplar var.”

Haklı…

Tesettür kombinleri yeni trendlerle duyurulalı beri, tesettür hiç bu kadar cazip olmamıştı…

Genç kızlar, kadınlar, artık pek çok kişi baş örtüsünü cazip görüyor. Saçının ön kısmı dökülenler, saçları ağardığı için düzenli saç boyamaya zorlananlar, kulakları kalkık olanlar, kıyafetine daha al benili aksesuar arayanlar için, baş örtüsü etkili bir seçenek…

İmtihan gereği ibadetlerin nefse ağır gelen bir yanı vardır. Günde beş vakit düzenli namaz kılmak, yaz sıcağına denk gelen aylarda oruç tutmak, ev alırken kolaylık sağladığı halde faizli kredilerden uzak durmak, malının hatırı sayılır bir kısmını zekat olarak vermek, ufacık bile haram katkı şüphesi olan gıdaları tüketmemek…

Tesettür de tıpkı diğer ibadetler gibi, çokları için nefse ağır gelen bir ibadet. Dikkat çekmeyen renklerde büyük eşarpları omuzlarınızdan aşağı salıvermek, geniş ve vücut hatlarını belli etmeyen, ayak bileğine kadar uzanan bir dış kıyafet giymek, uzun saçların belli olmasın diye saçlarını kamufle etmeye çalışmak kolay iş değil elbette.

Yıllarca uzun ve geniş pardesüleri, çarşaflarıyla başörtüsü mücadelesi veren hanımların kızları, kendileri gibi giyinmiyor artık. O kadınların da pek çoğu eski halleri gibi değiller. Değişen/değiştirilen, yozlaşan tesettür anlayışı onlara da hakim olmuş ve bu değişim ve dönüşümü, normal algılar olmuşlar.

Kıyafet mağazalarında en dikkat çekici kıyafetler sözüm ona tesettür kıyafetleri. Eşarplar karşı konulamaz(!) renk ve desenlerde. Tesettüre girdiğini iddia ettiği halde, edep ve hayanın sularına giremeyen veya o suları çoktan terk eden kadınlarımız/kızlarımız var artık…

***********

Birkaç gündür özgürlük naraları atıyoruz! Yıllardır verdiğimiz başörtüsü mücadelesinin beşeri yasalarla serbest hale gelmesinin haklı(!) gururunu yaşıyoruz. Nur 31. in inzaliyle bize verilmiş İlahi hakkı, yeni elde etmiş gibi sevindirik oluyoruz.

Pervasız bir İslam öldürgeci takmışız boynumuza! Her gafil hareketle beraber bir değerimizi daha kaybediyoruz. İslamsız Müslümancılık oynuyoruz…

Bugüne kadar salt başörtüsü mücadelesi yerine, İslam mücadelesi verseydik şimdi farklı bir yerde olacağımız su götürmez bir gerçek…

“Kamusal alanda yer tutacağım”, “Ben de söz sahibi olacağım” gayretindeyken, olmamız gereken asıl yeri unuttuk.  Herkes ılımlı İslamcı, herkes demokrasi savunucusu olunca, Allah’ın ayetleri de bir bir rafa kaldırıldı.

Erkeklerimizin halleri zaten içler acısı! Partiye kapağı atan eski mücahitlerin şimdilerde çok daha mühim(!) meşguliyetleri var. Kadınlarla tokalaşmak, tatilleri sahil kenarındaki lüx bir otelde geçirmek, kadınların olduğu denizin dalgalarına kendini bırakmak sıradan mevzular artık!

Bu nasıl bir düzen ki; Hiç bir taş kendisine yakışan yerde durmuyor!

Elleri havada: “Ya Rab İslam!”  diye dua eden annelerden; “Demokratik haklarımızı istiyoruz” diyen kızların çağına ne vakit düştük!

Hangi ara, tefsir dersinden, hadis dersine koşan tebliğci abilerden; parti mitingleri için konser verecek şarkıcı ayarlayan ılık abilerin zamanına geldik?

Artık başımızda bizden birileri vardı. Nasıl olsa onlar hep doğruya imza atar, Müslümanların aleyhine iş yapmazlardı…

Daha açık bir ifadeyle saldık koyverdik! Mevcut bir problem için hükümet yasa çıkarırsa ne âlâ, yoksa mıh gibi çakılıp kalıyoruz yerimizde.

İslam’ı tam olarak hayatına hakim kılmak isteyen, İslam’a muhalif  uygulamalara karşı çıkan Müslümanlara, diğer Müslümanlar:” Sen de çok abartıyorsun, çok katısın” diyebiliyorlar. Hatta “Hangi devirde yaşıyoruz? Biraz değiş artık!” diyen bile çıkıyor. Takvalı olma gayreti içindeki insanları, Müslümanlar bile yobaz diye yaftalayabiliyor.

“Güneşi bir elime, ayı bir elime verseniz yine de davamdan vazgeçmem!” diyen bir Peygamberin ümmeti değil miydik biz?

Veda hutbesinde Kuran’ı ve sünnetini bize emanet bırakmamış mıydı? Hani tek hedefimiz ahiret olacaktı. Hani şeytanın izlerini takip etmeyecektik?

Cennet’ten kovulması karşısında, alemlerin Rabbi yüce Allah’a “…and içerim ki, ben de onları saptırmak için senin doğru yolunun üstüne oturacağım”(A’raf 7/16) dememiş miydi?

Biz Müslümanız! Kur’an bize emanet edildi. Allah’ın kanunları hayatımıza, yaşadığımız topluma, dünyaya hakim olmadan nasıl huzur bulabilir, mevcut düzeni nasıl yeterli görebiliriz?

Bizler hâlâ insanların putlaştırıldığı, kafirlerin inkılaplarının uygulandığı bir toplumda yaşıyoruz. Hâlâ sokaklarımızda fuhuşhaneler, faizhaneler (bankalar) var. Hâlâ çocuklarımız kız-erkek karışık eğitim alıyor. Kitaplar hâlâ kafirleri yüceltip, Müslümanları hor gösteriyor. Tesettürümüz güya Müslüman kapitalistlerin elinde rant kaynağına dönüştü. 

Zalimin yüzüne hakkı haykıran Alimlerimiz yok bizim. Mış gibi yapıyor, mış gibi yaşıyoruz. La ilahe demeden illallah demeye kalkışıyoruz.

“Yavaş yavaş olacak” diyoruz. “Yavaş yavaş değişecek her şey”. Gayrısını bilmem de bizlerin yavaş yavaş, çaktırmadan değiştiği kesin. Müslümanca yaşamalardan, Müslümanmış gibi yaşamalara evrildiğimiz kesin. Zafer sarhoşluğuna kapılırken, kaybettiklerimizi fark etmeyecek kadar körleştiğimiz aşikâr…

Kimseye suç bulmayalım. Suçlu sadece biziz. Değişimi/Dönüşümü hep kendi irademizle kabul ettik. Her müşkülün hallini başımızdakilerden bekledik. Mücadeleyi, cihadı, Kitabımızı unuttuk. İyiliği emredip, kötülükten men etmeyi unuttuk.

Rabbimizin kafirler için değil, biz Müslümanlar için yaptığı şu ihtarı yeniden hatırlayalım ve üzerinde uzun uzun düşünelim:

İman edenlerin Allah’ı zikretmekten ve inen haktan dolayı kalplerinin saygı ile ürpermesinin zamanı gelmedi mi? Daha önce kendilerine kitap verilip de, üzerinden uzun zaman geçen, böylece kalpleri katılaşanlar gibi olmasınlar. Onlardan birçoğu fasık kimselerdir. (Hadid:16)

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. kaleminize sağlık cahide ve kerra
  canan

 2. Sevdenur91 says:

  ve yine ben bizim evdekilere de okudum bu yazıyı rabbim razı olsun kalemini kuvvetlendirsin, yüreğine bütün ilimlerden versin, ilmini kat be kat artırsın birtanem. ve bildiklerimizi yaşamayı cümlemize nasip etsin. Ben kendi payıma düşeni aldım bu yazıdan. Şükür dış kıyafetim uygun bir ferace lakin onun içine ne giyeceğim konusunda çok sıkıntıdayım bende diğer hanım kardeşlerim gibi. tesettür adı altında beni cehenneme sokabilecek bin bir türlü kıyafet satılıyor. Geçenlerde Aişe kardeşimin de güzel bir anlatımı yorumu vardı gördüklerinden, ne kadar doğru.
  Sokaktan geçerken olsun veya da toplu bir yerde bulunduğumuz da ben bu kardeşlerimize bakarken çok üzülüyorum hatta bakamıyorum desem..

 3. Bi de şu lakırdı vardır; “o kadar derinine inme”
  ne kadar inmeyeyim? Ya da ne kadar ineyim? Ah iyi ki hatırlattınız, bende derinler de boğulmayayım doğru . Ne komikler…

  1. 🙂 Bana da diyorlar..
   İslamı öğrenmek için sanki belli bir sınır var. O sınır aşılamaz. Halbuki İslama dair ne kadar çok şey bilirsek o kadar iyi. Sonra başlıyorlar yok biz anlamayız da aklımız ermez de falan filan.

 4. İnsanlarımız başını secdeye koymakla bir iki sadaka vermekle oruç tutmakla bir iki ikram yapmakla saçlarını örtüp vucut hatlarını bıldır bıldır sarkıtmakla benim kardeşim o deyip elin adamıyla sıkı fıkı konuşmakla benim annem babam dedem hacı diye avunmakla olmuyor bu işler
  Her bir değerimizi ne hale getirdiler
  Çok haklısın çok yerden göğe kadar
  Toplum içine çıkınca eve gelince şöyle bir düşünüyoruz acaba bizde mi böyleyiz tartılıyor ölçülüyor biçiliyor elde yok bir şey ben olsaydım ne yapardım peki bu ne acıtıyor sıkıyor ve bizi bizden daha bilene götürüp açıyoruz ellerimizi Ya Rabbim onlar bilmiyor YA RAB onları ıslah eyle dıpru yolu göster
  Maalesef kardeşim ılımlı diye diye ne hallere girdik
  İslam zor değildir diyerek amma da kolay yaptılar aslında zor değildi asıl zorluk nefislerine heva heveslerine hitap etmediği içindi yoksa İSlam çok kolaydı yapan zorlanmadı ve yapabilen karşısındakinin vurdumduymazlığına hep dua etti ağladı üzüldü çünkü kardeşini o yolda istemiyor

  Uyanık olup dinimizden taviz verilmesin ki Rabbimiz şahit olsun

  Fi emanillah

 5. Her harfi buram buram hakki anlatan,dogrulari aks etdiren,kapali gozlerimizi acmamiza vesile ola bilecek bir yazi.gonlune yureyine saglik ablacim.

 6. Çok çok çok güzel bi yazı olmuş Cahide abla kesinnikle köşe yazarı olmalısın 😉

  1. Ben öyle kıyıda köşede yazamam canım! Ben anca kendi meydanımda at oynatırım 🙂

   1. 🙂

   2. Cahide Sultan”a da bu yakisir ancak 🙂

 7. Cok güzel bir yazi olmus ve cok dogru dediklerin Allah razi olsun ablacigim. Ne zaman degisecegiz bilmiyorum.

 8. Hayırlı günler herkese. konuyla ilgili değil ama Cahide abla ben sana bir şey danışmak istiyorum konuyla ilgilenen arkadaşlarda varsa yazarsa sevinirim… ben elektrikli ev aletleri alacağım ancak aklım karıştı. İsrail markalarından almayayım dedim ama bi yerde gördüm markaların hemen hemen hepsi İsrail’inmiş şaşırdım… sıemens, bosch, samsung, tefal, braun, philips vs.. ben ütü alacağım en iyisi philips diye biliyorum fakat bazı yerlerde philips için Hollanda yazıyor bazı yerlerde İsrail malı şaşırdım. yolumu şaşırdım ne yapsam? bu sorumu dünde sormuştum cevap alamayınca tekrar sordum inşallah yanlış anlaşılmam. bunaldım biraz… teşekkürler şimdiden…

 9. sevda@ipek says:

  yazınız güzel güzel olmasına ama anlam bakımından düşününce çok kahrettiren bir yazı. ne isa ya ne musa ya yaranılamayan bir durumun tam ortasındayız. ne tam olarak bu dünyanın keyfini sürmek nede tam anlamıyla ümmet olabilmek… bir yanımız cennet çeker diğer yanımız nefsin peşinden gider. ben şahsen aynen böyleyim. kamuda çalışıyorum. saçlarım açık . aldığım her yeni kıyafet (ki oldukca geniş ve sadeler, hiç makyaj yapmam, saçlarım doğal renginde) beni kahreder. kazandığım parayla satın aldığım giysim beni daha mutlu etmiyor. ama bundan da vazgeçemiyorum. kendi devrimimi gerçekleştiremiyorum.

 10. Ben kapali degilim, bu konuda nacizane yorumum su; bu durumun tek nedeni kadinlar degil elbet, erkeklerde sorgulanmali; gunumuz dunyasinda artik Kurandaki emirler unutuldu ; Kuran buyuruyorki; Allah katinda en degerliniz ondan en cok korkaninizdir..yani butun mesele bu; ama dindar beyler bile nefsine yenilip acik sacik kadinlar, gayrimuslim kadinlarla evlenince kapali kadinlarda haliyle dikkat cekmeye calisiyor ; Kuranin buyurduklarini uygulasak bu sorunlarda olmaz.benim
  bir arkadasim basi acik bir bayan , birileri araciligi ile dindar bir beyle evlilik icin gorustuler ; bey in arkadasima tek sordugu evlenince kapanirmisin , arkadasim nasipse ve kendimi hazir hissedince bende istiyorum demis; bhbdan baska soruniz varmi deyince standart bbir kac soru sordu o kadar dedi; arkadasim peki siz sabah namazina kalkiyormusunuz, zekati tam veriyormusunuz, Duzenli Kuran okuyormusunuz, deyince bey kekelemeye baslamis,,,, evet kapalilik onemli ve farz bu inkar edilemez ama dinin diregi olan imanin 5 sarti (namaz oruc ….) tam ifa edilemezse digerlerinin icine seytan mudahelesi cok kolay oluyor herhalde..benim bu durumlardan anladigim bu..muslumanin baslangic noktasi Kuran ve Sunnet Yani Allah rizasi olursa daha olculu daha takvali olabilir..ama aile baskisi, gelenek gorenek, koca ruzasi icin kapaniliyorsa da gorduklerimiz gibi olur..
  Unutmayalim; Ayet diyorki ; Allah tan en cok korkaniniz en degerli olaninizdir..birde Seven sevdigine iteat eder; Allahi ne kadar seviyorsak hal hareket ve yasayisimizda once Allah ne der diye dusunuruz…

  1. zynp türkn says:

   çok güzel yazmışsınız sema hanım her kelimesine imzamı atarım hakikatendediklerinizin hepsi doğru..Dindar beyler bile başı açık hanımlara meylediyor onlarla evleniyorlar..Haliyle kapalı kızlarımız da cazibesini artırmak için çeşitli yöntemlere başvuruyorlar..karşı cins tarafından beğenilmek içgüdüsel olarak her kızın isteğidir.Nefse hoş gelir..Burada önemli olan nefsini yenebilmektir.. kapalılığı nefsin hoşuna gidecek şekilde revize etmek değildir.. Bir de dediğiniz gibi kapalı olup da namaz bile kılmayan okadar çok ki..Namazın zekatın önemini kavrayamamış olan, aile baskısı ile kapanmış, kapanmanın anlamını idrak edememiş kızlarımız çok fazla.. Rabbim hepimizi hidayet eylesin

 11. Cahide canım yine dört dörtlük bir yazı.İçim titreyerek okudum.Üzerine söylenebilecek fazlaca birşey kalmamış kendimden utandım hala başaramadıklarıma için için yandım ama bir yerlerde benim gibi hisseden insanların varlığı da ayriyeten mutlu olmama vesile olmuyor değil.Ülke yanıyor cayır cayır içindikilerle , bizlerle birlikte seyredebiliyoruz sadece bu yangına azıcık su serpebildin se ne mutlu sana. Karınca misali safımız belli olur öyle değil mi.

 12. sa cahide hanım negüzel dile getirmişsiniz şu halimizi okurken satırları şunlar var bende bunlar yok diye seçiyorum ne garip deilmi burda anlatılan dogruların hepsi var diyemiyorum insan isteyince hepsi yapılıyor bizim nefsimize agır geliyor düz renk başörtü örtmek bol bir pardesü giymek dikkat çekmeyen kıyafetleri tercih etmek insan kendini düzeltemeyince çolugunu çocugunuda düzeltemez örnek biziz iffetli namuslu çocuklar yetiştireceksek ilk önce o iffeti biz saglamalıyız düşünmeliyiz idrek etmeliyiz nereye gidiyoruz bırakalım artık el neder ALLAH neder diyelim huzurunda necevap verecez diyelim kaşı gözü alınmış kadınlar rumelsiz dışarıya çıkmayan hanımlar kime güzel gözükecegiz çok güzel deseler neolacak çok şık deseler ne olacak nekadarda önde nefsimiz ama ertelemeyelim ömrümüz erteleyecek kadar uzun deil kendi şahsıma bi çok şeyi deiştirdim ama size tavsiyem deişime arkadaşlarınızdan başlayın imanlı şuurlu arkadaş çok önemli ALLAHA emanet ol cahidecigim yazılarını büyük bir hevesle bekliyorum

 13. ruyagibiii says:

  Aslinda bizim eksigimiz tevhidi tam bilmedigimizden kaynaklaniyor. Aklimizda kalbimizde ve hayatimizda tam oturtamadigimiz icin zaman gelmis birde bakmissin topluma uyuvermisiz halbuki tam anlamiyla yasasak bu sistem ve toplum bizi alip goturmeyecek hasili kelam inandigin gibi yasamazsan yasadigin gibi inanirsin

 14. Hani küçüklügümüzde okudugumuz bir masal hani kral çıplak diye bagıran bir çocuk vardı seni ona benzetiyorum…. Allah razı olsun ablacım.

 15. siz sanırım tıp öğrencisi iken son sınıfta başörtüsü yüzünden okuldan atılan kızların okula geri dönme sevinicinide gereksiz bir sevinç olarak göreceksiniz.Bütün hanımlar eve pasta börek yapmaya değil mi?

  1. Nesrin hanım derdi İslam olan için yazılmış bir yazı bu Maalesef dünyalık düşündüğümüzden hep diğer taraftan bakıyoruz ülkede yaşananlara .Siz kimsiniz, nesiniz, nasıl düşünüyorsunuz bilemiyorum lakin şunu söylemek istiyorum ne yazık ki kendi içimizde bölünmeye başladık.biz küffarla değil birbirimizle tartışır hale geldik Ayetleri Hadisleri. Örnek almamız gereken zaman dilimi Asrı Saadet değil mi sizce daha hayırlı bir zaman dilimi yaratıldı mı? Peki bu yaşananlar o zaman da olsaydı yada Rasulullah şimdi buralarda olsa idi. Evet evet tamda budur İslam mı diyecekti ??? Evet kızım başını ört git tıp oku hukuk oku nede olsa sizin gibi bilinçli çalışanlara ihtiyacımız var sizin verdiğiniz vereceğiniz tavizlerin bizim için bir önemi yok….

  2. hülyamız=) says:

   nesrin hanım, tıp öğrencisi yada farklı yerlerdeki okuyan başörtülü kızlarımızın okula dönmesi ve artık rahatça başörtüleriyle okumaları hepimizi mutlu etti. bende zamanında sırf başörtüsü yüzünden eğitimini tamamlayamamış bir kişi olarak bu kızlarımızı ve sizi çok iyi anlıyorum. şu anda lise son sınıfta okuyan kızımın üniversiteye girip eğitim almasını çok istiyorum. burada yazılarıyla hepimizi kendine hayran bırakan doktor kızımız ayşe yi çok seviyorum. bütün kızlarımız okuyup onun gibi hem doktor olup hemde bu düzende yozlaşmadan islamı savunan pırıl pırıl gençler olsunlar. islam bilincini ve ahlakını kaybetmeden biryerlere gelmek hiçte zor değil. bunun en güzel örneği buradaki doktor ayşe dir.
   fakat yazıdan çıkardığınız anlam çok yanlış. birdaha okumanızı tavsiye ederim. yazıda anlatılan o değil.

  3. Sizin de sanırım İSLAM denince aklınıza gelen tek şey ”başörtüsü” .Kafasına bir örtü geçiren atsın kendisini kapitalizmin,sosyal hayat (!!)ın,kariyer putu nun,özgürlük ve demokrasinin o dayanılmaz ?! cazibeli kollarına. Pastayı böreği ne yapıcaksınız.Sizin daha önemli işleriniz,hedefleriniz var.Bu ülkenin başörtülü hakim,savcı,komiser,general,vali,kaymakam,her nevi bakan,hatta başbakan ve cumhurbaşkanına çok ihtiyacı var.(!!!) Sapık,ideolojik,şeytan ürünü yasaları,kanunları,hukuk düzeninin başörtülü uygulayıcıları ve savunucuları olarak memlekete hizmet(!)mutluluğunu doyasıya yaşayın.Allah (c.c.)Meryem,Hatice,Aişe,Asiye gibi olmaktan sizi muaf(!?)tuttu herhalde? Bu ümmetin Allah’a secde edecek yavrularını kim yetştirecek?Anaokulları,kreşler,çocuk yuvaları,Kur’an kurslarımı?Kendinize bakın utanın eyyy Anneler!!! bir şarapçı bile neden sizin tesettürlü (!)olarak yetiştirdiğinizi zannettiğiniz kızınıza talip oluyor. Yeni dininiz mübarek olsun diyemem. Çünkü aynı gemideyiz. Allah(c.c.)cümlemize şuur,basiret,hidayet nasip etsin.Nesrin hanım..

   1. evet,hedeflerim çok büyük Ahmed Bey,kızıma denk gelmedi(bknz.28 şubat) ama oğluma gittiği ilköğretimde dinini, Kuran-ı Kerimi’ni,bize Hz.Aişe’den rivayet edilmiş hadisleri.Hz,Hatice’nin azmini çalışkanlığını.aşkını .dinin sadece başörtüsünden ibaret olmadığını namaz,oruç,zekat en önemlisi kul hakkının da olduğunu öğreten bir ilkokul öğretmeni istiyorum.hedefim budur benim.Bunları öğretecek öğretmenler,doktorlar,avukatlar,savcılar yetiştirmek benim hedefim.Hamile bir bayana çocuğunuz sakat olacak aldırın diyen bir doktor istemiyorum ben.Çocuklar bu gördüğünüz çevre, ‘doğanın bir kanunu’ diyen asla inemeyen bir öğretmen istemiyorum ben.Allah hepimize hidayet nasip etsin.Amin

    1. o öğretmenin doğuracağı çocuk ne olacak peki?
     herkes evinde çocuğuna bunları anlatabilir. öğretmenler de pek tabii inançlı olursa amenna. ancak bir insan tüm bunları seçemez. misal, çocuk bir gün gelecek o fanus ortamından çıkacak ve imansız birileriyle de karşılaşacak, olacak yani bu.
     ilk önce siz onu öyle sağlam bir ailede büyüteceksiniz ve imanı meselelerde hiçbir şüphe bırakmayacaksınız ki sonrası da onun imtihanı.
     bir doktor, bebek otistik alalım dediğinde bunun sadece belli bir ihtimal dahilinde olduğunu bilecek sonrasında da bunu uygulamama kararını verebilecek kadar imanı olacak bir insanın.
     siz çocuğunuzu gül bahçesinde büyüsün hiç diken görmesin istiyorsunuz ama şu gün gidin bir üniversiteye öyle çetrefilli bir yerde olacak ki çocuk bunların hepsine ancak tahkik i imanla karşı durabilir
     ayrıca, siz çocuğunuza tüm bunları istiyorsunuz da bu çalışan hanımların çocuklarının ne şartlarda büyüyeceklerini hiç hesaba katmıyorsunuz.
     öğretmenlik bayanlara çok uygun bir meslek.. gerek ortam gerekse çalışma saatleri açısından. bu konuda size katılıyorum ama bunu da manipule ederek ama her yerde olmalıyız a çevirmek islam ın ruhuna terstir.
     çocuğunuza hz.aişe nin aktardığı hadisler aktarılırken, kur an da peygamberin hanımlarının erkeklerle bir perde arkasından konuşulmasını emrettiğini de anlatacak mı o ilkokul öğretmeni?
     anlatırsa o çocuğumuz demeyecek mi, anne hz.aişe ye benzersek nasıl çalışacağız diye?
     ben daha çok gencim çalışmam diyemiyorum ama en azından farkına varalım bazı şeylerin?
     tövbe edelim, günaha girdiğimizi fark edelim bu bile bir başarı bu zamanda.

     1. agzina saglik “kerra”

     2. peygamber efendimizin hanımlarına farzkılınmıştır erkeklerle perde arkasından konuşmak,ümmete böyle bir farziyet yoktur.Tıpkı Peygamber Efendimize Teheccüd Namazının farz kılınması Ümmete böyle bir farziyetin olmaması gibi.Ev hanımları bir kısmını tenzih ederim.Facebook illetine kapılmış kimse konuşmuyor. Çevremde ki ev hanımlarının kızları açık ve saçık renkli şal bile takmıyorlar.Çalışan arkadaşlarımın kızlarına bakıyorum sorumluluk bilen,başı kapalı islamı bilen çocuklar.10 yıldır çalışıyorum Yalnız belirteyim işimi ben seçtim islama uygun namazımı kılabileceğim iş ortamını ben sağladım önce okulumu ona göre seçtim.Bu şuurla okudum çünki imama hatipte.Bütün hocalarım kapalı eğitim verirdi o zaman.Böyle Çalışmanın neresi kötü anlamıyorum.Yazar Emine Şenlikoğlu çarşafını giydi ve haykırdı irşad etti …Sonra ne oldu hapse attılar.Biz ne yaptık o hapse düşünce hiç.Bunun bir vebali yok mudur sizce.Bilirsiniz Kuran Kursu Öğreticisi olmak için bu memlekette 3 adet erkek din görevlisinin karşısında tek bayan olarak mülakata giriyor kuran okuyorsun.Biz böyle bir memlekette kadın din görevlisi seçiyoruz.Oysa ki o kurul kadın hocalardan oluşmalı değil mi?Mahallemizde her yaştan kadın tecvidli kuranı öğrenmeye o kuruldan geçen bayan hocalardan öğreniyor.Bu konu bitmez .sayın kerra aslında aynı taraftayız.hani demişsiniz ya günaha girdiğimizi fark edelim bu bile başarı bu zamanda.11-12yaşında ki kız çocuklarımız varsın renkli şal taksınlar öyle gitsinler okullarına bu zamanda öyle değil mi?

      1. insanlara tecvidli kur’an ogretmek icin illa kuruldan mi gecmek lazim ,gonullu herkes etrafindakilere pek tabii sessiz sedasiz ogretebilir ,bu bir savunma degil bence , insanoglu baskalarini kurtarayim derken batakliga batiyo farkinda degil ,sozkonusu eger kadinlarsa her anne cocuguna vakit ayirip onu islam terbiyesiyle terbiyesi etsin gerisine Allah kolaylik veriyo(ama eger cocuguyla imtihan edilecekse o baska ) ,neden herkes baskalarini kurtarma derdinde,once kendimizden baslayalim ki muvaffak olabilelim ,

      2. ablacım ben de renkli şal takıyorum. kuran da bununla ilgili herhangi bir açıklama yok. tesettürün dikkat çekmemesi gerekiyor pek tabii ama ondan önce gözlere tesettürü getirmemiz gerek. hz.meryem, kuran da anlatılan tek kadın ve bir tek iffetinden bahsediliyor.
       bir gün çocuk sahibi olursam ilk anlatacağım şey bu olurdu heralde; iffet.
       iffet-haya-edep.
       bunların içinde de şu var aslında. hatayı sadece kendimizde göreceğiz, başkasındakini bulmaya çalışmayacağız.
       evde oturan arkadaşlarınızın imtihanının da kendi çocukları olabileceğini bileceğiz.
       her çocuk dolayısıyla her insan ayrı bir alem.
       her anlattığını yapsalardı nuh peygamber oğlunu tufanın ortasında bırakıp gider miydi?
       ben bu yazıyı desteklediğim için yazmadım oraya sadece çalışmayan kadınları hor gören bir bakış açınız olduğunu fark ettiğim için yazdım.
       tıpkı çalışan bayanları hakir görmek kadar bu da yanlış.
       ayrıca annelerimizi yani efendimizin hanımlarını örnek almayacaksak tesettür de tam olarak kuran da yer almıyor ablacım sadece omuzlar örtülsün diyor.
       madem öyle omuzlarımızı örtelim sünnete bakmayalım?

  4. öyle bir irrite oldum ki yazdığınız metinden bakar mısınız bilmiyorum ama yazmak istedim.
   ben çok güzel okullarda okumuş, iki dil eğitimi almış bir mühendisim.
   yıllarca çok iyi yerlerde olmam gerektiği söylenerek büyütüldüm.
   sonrasında çok derin boşluklara düştüm imani açıdan.
   çünkü üniversiteye başlamadan örtünmüştüm ama doğru mu yapmıştım.
   pantolon giyiyordum üstüne uzun gömlek ama tesettürsüz arkadaşlarımdan pek bir farkım yoktu.
   namazı boşlamıştım hatta tam olarak inanmıyordum bile.
   çevreme birkaç soru yönelttiğimde genelde bu tarz düşünme diye doyumsuz cevaplar alıyordum. her şeyi inkar safasına gelmiştim.
   çünkü yaşadığım şey islam değildi.
   erkeklerle hiç çekinmeden tokalaşıyordum. kuran da yazmıyordu sonuçta ve hadisler sahih olmayabilirdi o dönem hadisleri çok da takmadığım için de olabilir.
   sonrasında içkili mekan da oturuyordum ne de olsa ben içmiyordum.
   staj yaparken bir erkekle aynı yerde yalnız başıma kalıyordum ne olacaktı mecburiyetti, işti.
   ama fıtraten rahatsızdım bu durumdan misal depoya inmek istemiyordum ama mecburdum inecektim. sandalyesini benim iş yaptığım yere doğru çeviren amirden rahatsızdım ama elimden bir şey gelmiyordu ve dön önüne diyemezdim.
   sonrasında bir sohbete katıldım ve hayatım değişmeye başladı, hamdolsun.
   anlamlandıramadığım tüm şeyleri ve soruların cevaplarını bana rabbim onların vasıtasıyla buldurdu.
   (bunda risale-i nur ve sözler köşkü nden çok faydalandım.)
   bunu benim söyleyebileceğimi kendim dahi hayal edemezdim ama bir kadının dışarıda onlarca haramın gözünün önünde bulunmasındansa evinde oturup pasta börek yapması daha efdaldir.
   sokağa çıktığım anda girdiğim göz hapsinden memnun değilim. iş yerinde bunların yaşanmaması mümkün değil. biraz bile çalışmış insanlar bile evli insanların bile gönüllerinin çalışma arkadaşlarına kaydığına şahit olmuştur.
   aile yaşamını yok eden şeylerden biri de kadının sokağa düşürülmesi ve bunun özgürlük kisvesi altında yapılması.
   ben eşime pasta börek yaparken köle ve değersizim ama fabrikada içine ne konulduğunu bilseniz kusacağınız ürünlerin hazırlanması talimatını verdiğimde değerliyim öyle mi:)
   buna sadece gülüyorum ve evinde oturmayı dileyen tüm kadınlara, rabbim evlerini cennet bahçelerinden bahçe eylesin diyorum.
   selametle…

   1. ben eşime pasta börek yaparken köle ve değersizim ama fabrikada içine ne konulduğunu bilseniz kusacağınız ürünlerin hazırlanması talimatını verdiğimde değerliyim öyle mi:)

    Allah razı olsun sizden kardeşim…

  5. Nesrin hanim bu yazidan anladiginiz buysa,cikardiginiz sonuc buysa pes.sizin gibi insanlara aciyorum.cunki ishiniz cok zor.tek derdi nasil terslerim derdi olan insanlar cok zor bir gorevi ustleniyor.ama bosuna yoruluyorlar.cunki hak incelir ama kopmaz.

 16. hülyamız=) says:

  ayakta uyuyoruz haberimiz yok. herşey nasılda güllük gülistanlık gösteriliyor. çok güzel ve doğru bir yazı. uyanmamıza vesile olur inşallah.
  ben dün çok güzel biryerdeydim. elif zeynebi ziyarete gittim. onun o sıcacık karşılaması ve gözlerindeki samimiyet beni çok mutlu etti. bebeğini, minik tatlı yavrularını, anneciğini ve birsürü yakınını tanıma şansım oldu 🙂
  bebeğinin sağlığı çok iyi. elime almaya kıyamadığım, minicik çok tatlı bir kız 🙂 yetenekli oğlu ve büyüdüğünde prenses olmayı düşünen güzel kızını da Rabbim ona bağışlasın inşallah.
  cahideden, belginden ve diğer dostlardan konuştuk.
  cahideciğim, seni arayıp sürpriz yapmayı düşündüm ama pazar günü olduğu için rahatsız etmek istemedim.
  en kısa zamanda elifte benim evime misafir olur inşallah.

  1. Sevdenur91 says:

   Allah için birbirlerini seven kimselerin buluşması hamdolsun ne güzel. 🙂 Rabbimiz tekrar tekrar nasib etsin.
   Lakin prenses olma fikri çok orjinal 🙂

   1. Hülyacığım ziyaretine çok sevindim kardeşim. Sanki ben ziyaret etmişim kadar mutlu oldum. Allah senden razı olsun canım benim…

   2. elifzeynepabdullah says:

    babası senden olsa olsa külkedisi olur deyip kızdırıyor, hepsi batı kültürü, kerime, sultan daha güzel bence… 🙂

  2. şapka düştü kel göründü 🙂
   hülyacığım, iltifatların ne güzel Allah celle celaluhu razı olsun senden. yoğunluktan ancak görebildim yazını. zaten bu ara yoğunum biliyorsun. ikimizin de çocukları 1. sınıf, el yazısı vb.

   seni layıkıyla ağırlayamadım, çok üzgünüm canım, dolap kapakları kırık dökük, karşısında oturtmamak yan odaya alabilmek için beklettim ayakta seni, gerçi orda da koltuk örtüleri emanetti, annenle aynı yerden mi aldın diye canımı sıktı birisi, zaten onun diye gocunmadan söyledim ama… illa örtü, mendil dağıtılır mış, bebeğin annesi şöyle giyinir miş, diye fısıldaşan iki komşu, en yakınım bile Kur’ anı Kerimi anlamadıkları için dinliyorlar, kalabalıkta dinlenmez, sonra arkadaş grubu olarak toplanır okursunuz diyordu haksız da değil bir bakıma. ben mevlit okutmuyorum kuran okutuyorum diye baştan söyledim , ama can kulağıyla dinleyen bazılarına alnı secdeli çocuklar ve cahide ablamın diğer yazılarından kısa bir derlemeyi ikram ettim.

   bu ara gelenlerim çok oldu çoğu habersiz, ablamın en pratik tariflerin yapabiliyorum bazen, salata, hazır yufka bazen de sadece bisküvi vs ile ..

   başka zaman muhakkak beklerim , şöyle karşılıklı sohbet etmek için, dolapta bile birşeyim kalmamıştı çıkaramadım kalabalıkta ama önceki akşam uzaktan gelen misafirlerime çoğunu çıkardığım için aslında sana niyetle yaptığım iki çeşit karanfilli ve lavantalı (badem de katılıyor ben katmamıştım )kurabiyemden bile ikram edemedim o anda. kızını yaralı bırakıp geldin canım, bir an evvel tanışmak için can attığımdan çağırdım umut ile, çok tatlıydın, mütevaziydin, doyamadım, bir de benim de yapmaya çalıştığım inceliğğin çok hşuma gitti, küçük bebeğe gelen hediyeler , henüz çocuk olan aklı kesmeyen büyüğü veya büyükleri üzüyor, ben sadece büyüğe götürdüğüm bile oluyor, boyakalemi, toka vb, tacıyla tokalarıyla tam prenses oldu kızım, daha elinin emeği YELEĞİ resimleyip göndereceğim ablama………. küçük bebeğim ağlıyor…..

   1. evet kucuk cocuga gelen hediyeler buyugu ve buyukleri uzuyor,gucumuz yetse de hepsini sevindirebilsek ne guzel olur

   2. Allah bağışlasın : ) Ne güzel anlatmışsınız.

   3. Yazdıklarını okuyunca neden bilmem ayette geçen, Yusuf Aleyhisselam’ın “Doğrusu siz kadınların hilesi çok büyüktür” sözleri geldi aklıma. Biz kadınların fitnesi, hasedi, dille dövmesi gerçekten çok şedid! Bazen şeytanın en çok kadınların kılığına girdiğini, en çok kadınların damarlarında dolaştığını düşünürüm…

    Ahh zavallı insanoğlu! Emanet canla yaşar da, her şeyi kendinden sanır… Seni çok seviyorum kardeşim. Hülya’ya da bu inceliğinden dolayı tekrar teşekkür ediyorum.

    1. Ah Cahidem çok hak veriyorum sana:neden bu kadınlar böyle :(Daha yeni doğum yapmış bir kişiye moral vereceklerine….Ah Elifciğim;Hülyacığım da zaten yazmış,evin nasıl olduğu hiç önemli değil canım benim.Öncelik çocuklarındır kardeşim.O inceliğini samimiyetini senin yorumlarından ve sesinden anlıyorum Elifciğim;nolur kimseyi takma isteyen istediğini desin.Allah’a emanet ol canım…Cennet kokuluyu ve ablasını abisini biz teyzeleri için öpüver 😉

   4. hülyamız=) says:

    canım elifim beni ağlattın şu an. ben ne evini, ne dolap kapaklarını nede örtülerini gördüm. sadece senin gözlerindeki o samimiyeti ve içtenliği gördüm. yorumlarındaki incelik ve hassasiyet hep dikkatimi çekerdi ve tanıştığımda o hassasiyeti çok iyi farkettim. sıcacık çay ın çok güzeldi. yavruların çok güzeldi. sohbetin çok güzeldi.
    her gittiğim evde dikkate aldığım tek şey vardır, samimi gözler ve güzel sohbet. yer ve mekan dünyalıktır elifciğim. bırak herkes kendi günahında boğulsun.
    tatlı yavrularını ve minik bebeğini öp benim için.
    inşallah bende bekliyorum canım benim.

   5. siz ne güzel kardeşlersiniz. ne güzel kardeş olmuşsunuz böyle. Cahide ablam, bu nasıl bir nimet?! tevhid ehli insanlar toplanmış buraya, imanı tavsiye ediyor, sabrı tavsiye ediyorlar. subhanAllah! hepinizi Allah için seviyorum

    1. Elhamdulillah! Biz de seni seviyoruz güzel kardeşim…

     1. Aynen Cahidemin dediği gibi, biz de seni çok seviyoruz.Allah için sevmek işte böyle oluyor 😉

  3. Hülyacığım Allah razı olsun,gözümde canlandırdım yazdıklarını.İnşaAllah hep beraber buluşmak ta kısmet olur….

   1. hülyamız=) says:

    amin belginciğim Rabbim kısmet ederse olur

 17. elinize yüreğinize sağlık ne kadar güzel yazmışsınız. Tesettür konusunda gerçekten dediğiniz gibi renga renk şallar, başörtüleri, pardesüler. Kendime pardesü alayım dedim mağazaya girdim sanki gökkuşağı, mağaza çalışanı ne renk istiyorsunuz dedi. lacivert ve sade bir model olsun dedim. neden ne güzel modellerimiz var denemek istermisiniz dedi yok istemiyorum. ben dikkat çekmeyen renk ve model istiyorum dedim ve tam 5 mağaza gezdim ve zor buldum. Tesettür mağazaları da hep modaya uygun kıyafetler üretince işimiz zor. Rabbim yardımcımız olsun.

 18. Allah senden razı olsun Cahide hanım…gerçekleri yazıp,hatırlattığın için…ne mutlu sana rabbim mükafatını versin…

 19. menekse79 says:

  canım benim kalbine ,ellerine sağlık..çok güzel bir yazı…

 20. Söyleyemediklerimizi söylediğin,duyuramadıklarımızı duyurduğun için teşekkür ederim…

  1. Cahide abla ben sizi uzun zamandır takip ediyorum sizin paylaştıniz konular sayesinde kendime geldim Rabbim sizden razı olsun insallah yazilarinıza hayranım

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: