İyilerle Beraber Olmak

Sözünüzü ister gizleyin, ister açığa vurun; bilin ki O, kalplerin içindekini bilmektedir.

Hiç yaratan bilmez mi? O, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır. (Mülk Suresi: 13-14)

Selamun aleykum dostlarım, cumamız mübarek olsun. Sabah çocuklar ve eşim kahvaltılarını yaparken, ben de onlara biraz meal okuyorum. Sonra üzerinde kısaca konuşuyoruz. Vakit kısa olduğu için çabuk çabuk geçiyoruz ama bence çok verimli oluyor. Bugün Mülk suresinin mealini okudum. Kur’an öyle büyük bir mucize ki; Bir sureyi defalarca da okusanız, bazı ayetleri sanki yeni okuyormuş gibi hissediyorsunuz. Ve sanki her okuyuşta, zihnimizde  farklı ufuklar açıyor Rabbimiz.

Mülk suresi 8. Ayette : “Neredeyse cehennem öfkesinden çatlayacak! Her ne zaman oraya bir topluluk atılsa, onun bekçileri onlara: Size, (bu azap ile) korkutucu bir peygamber gelmemiş miydi? diye sorarlar.” diye buyuruyor Rabbimiz.
Burada şu husus dikkatimi çekti: “Her ne zaman oraya bir topluluk atılsa..” Demek ki insanlar toplu olarak da cehenneme atılacak. Herkes kendi grubu, tabi olduğu, önder kabul ettiği, sevdiği kötü insanlarla beraber cehennemi boylayacak.
Ali İmran suresi 12. ayette de: O inkârcı kâfirlere de ki, siz mutlaka yenilgiye uğrayacak ve toplanıp cehenneme doldurulacaksınız. Orası ne fena bir döşektir. Buyruluyor.

O halde ayetin bu kısmında ben kendi adıma şöyle bir mesaj aldım: İyilerle, doğrularla, takva sahipleriyle beraber ol. Tıpkı şu ayette belirtildiği gibi: Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve doğrularla beraber olun.(Tevbe:119)

Hayatımızı gözden geçirelim. Oturup kalktığımız, arkadaş, dost dediklerimiz, sevdiklerimiz; Cennete beraber gidebileceğimiz insanlar mı? Yoksa cehenneme sürüklenmemize sebep olabilirler mi?

Beraber olduğumuz insanlarda hangi özelliklere dikkat ediyoruz? Mesela arkadaşım dediğimiz kişi bize Allah’ı hatırlatıyor mu?

“99 Kişiyi öldüren adam”ın hikayesini anlatan Hadis-i şerif’i hatırlıyor musunuz? Gelin beraber okuyalım:

“Vaktiyle doksan dokuz kişiyi öldürmüş bir adam vardı. Bu zât yeryüzünde en büyük âlimin kim olduğunu soruşturdu. Ona bir râhibi gösterdiler.
Bu adam râhibe giderek:
– Doksan dokuz adam öldürdüm. Tövbe etsem kabul olur mu? diye sordu.
Râhip:
– Hayır, kabul olmaz, deyince onu da öldürdü. Böylece öldürdüğü adamların sayısını yüz’e tamamladı. Sonra yine yeryüzünde en büyük âlimin kim olduğunu soruşturdu. Ona bir âlimi tavsiye ettiler. Onun yanına giderek:
– Yüz kişiyi öldürdüğünü söyledi; tövbesinin kabul olup olmayacağını sordu.
Âlim:
– Elbette kabul olur. İnsanla tövbe arasına kim girebilir ki! Sen falan yere git. Orada Allah Teâlâ’ya ibadet eden insanlar var. Sen de onlarla birlikte Allah’a ibadet et. Sakın memleketine dönme. Zira orası fena bir yerdir, dedi.
Adam, denilen yere gitmek üzere yola çıktı. Yarı yola varınca eceli yetti.
Rahmet melekleriyle azap melekleri o adamı kimin alıp götüreceği konusunda tartışmaya başladılar.
Rahmet melekleri:
– O adam tövbe ederek ve kalbiyle Allah’a yönelerek yola düştü, dediler.
Azap melekleri ise:
– O adam hayatında hiç iyilik yapmadı ki, dediler.
Bu sırada insan kılığına girmiş bir melek çıkageldi. Melekler onu aralarında hakem tayin ettiler.
Hakem olan melek:
– Geldiği yerle gittiği yeri ölçün. Hangisine daha yakınsa, adam o tarafa aittir, dedi.
Melekler iki mesâfeyi de ölçtüler. Gitmek istediği yerin daha yakın olduğunu gördüler. Bunun üzerine onu rahmet melekleri alıp götürdü.”(Riyazü’s-Salihin, Hadis No:21)

İyilerle beraber olmak Allah ve Rasulünün öğütlerindendir. Çünkü insan, etkilenen, örnek alan bir varlıktır. Evimize misafir ettiğimiz, arkadaş edindiğimiz insanlar hem bizi, hem çocuklarımızı olumlu veya olumsuz yönde etkileyecektir.

Bu yüzden büyükler demiştir ki; Gül bahçesine girenin üstünde mutlaka biraz gül kokusu kalır.

Rabbimiz bizleri sevdiği kullarıyla beraber, sevmediklerinden de uzak etsin. Ve bizleri  sevdiği, razı olacağı işleri yapan kullarından eylesin. (Amin)

Cahide Sultan

113 Yanıt to “İyilerle Beraber Olmak”

 1. ayşe Says:

  Cahide abla, hayırlı sabahlar,
  Ben de sabahları biraz daha erken kalkıp, 1 ders yapıyorum kendi kendime. Şu sıra yasin suresindeyim.
  Bölüşecek, konuşacak, yanlışımı görüp düzeltecek sizlerden başka kimseyi tanımıyorum. Bu nedenle bir rica olarak değil de, bunu üstünüze emaneten, arasıra da olsa, takıldığım yerleri yazıp, sorup, başınızı ağrıtabilir miyim?
  Ağrıtabilirim dimi?

  • Cahide Says:

   Soruların karşılık bulur mu bilmem ama sorabilirsin tabi canım. Kırıntı mesabesindeki bilgimle sana fazla yardımcı olabileceğimi sanmıyorum. Yine de fikir telakkisinde bulunur, birbirimizi destekleriz inşaAllah…

   • Hasret Says:

    Ayşe m senin sorman cevap bulman belki de bizlerin hiç aklına gelmeyen bilgiker olabilir bir öğretici bile öğrencisinden çok şey öğrenir bir öğrenci zaten alır bilgiyi ve araştırma bilgilenme öğrenme hevesi olan kişiler çıkar her devirde olduğu gibi bu tür heveslere çok ihtiyacımız var neden heves dedim biliyor musun ? Millet olarak okumayı bilgilenmeyi hazırcılığı seçen bir milletiz oysa öyle olunmaması gerekiyor
    Şöyle bir şey vardır
    Ya okuyup anlatan ya dinleyen ol yaşayan ol
    Ashabı suffa da dar ‘ul Erkam da öyle değil miydi her yer şimdi Dar’ul Erkam veya suffa olabilir
    İnşaAllah sordukça öğrenen öğrendikçe hayatına aktaran kullarından olabilmek için Rabbimiz hakikatlerle tanışabilmeyi iyiden kötüyü ayırd edebilm feraseti basireti versin inşaAllah

    • ayşe Says:

     Cahide abla ve Hasret abla, Allah razı olsun sizden. Ablacım, konuşsak yeter bana.. Sabah yazarım inşallah.

 2. rica Says:

  Merhabalar Cahide Hanım,
  Sitenizi bir süredir müsait olduğum zamanlarda takip ediyorum ama yazma fırsatım olmamıştı.
  Vesvese, evham ve takıntılara iyi gelecek bir dua rica ediyorum.
  Benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Cahide Says:

   Vesvesenin en açık ilacı Kur’an da mevcuttur. Başka dualar aramaya gerek yok. Nas ve Felak suresini bolca oku kardeşim.

   Rahmân ve Rahîm (olan) Allah’ın adıyla.
   1. De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine,
   2. İnsanların Melikine (mutlak sahip ve hakimine),
   3. İnsanların İlâhına.
   4. O sinsi vesvesenin şerrinden,
   5. O ki insanların göğüslerine (kötü düşünceler)fısıldar.
   6. Gerek cinlerden,gerek insanlardan(olan bütün vesvesecilerin şerrinden Allah’a sığınırım! (Nas suresi meali)

   • rica Says:

    çok teşekkür ederim, çok sağolun.

    • rica Says:

     sizden bir ricam daha olacak, benim çok yakınımın alkolla ilgili sorunu var. Çok fazla alkol alıyor, aslında hayatı istediği gibi gitmiyor, bunalımdan dolayı kendini içkiye veriyor. Bir türlü kurtulamadı. Ne okumamız, ne yapmamız gerekir, yardım ederseniz seviniriz.

     • ayşe Says:

      kardeşim, bu işin tedavisi var ama kişinin kendini kurtarma niyeti olmadıkça hiçbir ilaç ona şifa vesilesi olmaz. eğer yakınlarınızda bu işi üstlenebilecek birileri varsa, aklının başında olduğu bir vakit, gidip ona şehadetini hatırlatın. kınayarak, kızarak değil. karşınızdakinin kişilik özelliklerine göre, anlayacağı, onu çarpacağı şekilde anlatın. müslümana içki içmek, sarhoş gezmek, aklını rafa kaldırmak, kendini bilmez hale gelmek haramdır.
      bunalım ve içki birbirlerini doğurur, çoğu kez bu durumda olan insanlar başlarına bir felaket gelinceye dek içiyorlar sonra ayılıp, bırakıyorlar.
      adam olmak, felaketin öngörecek basireti gerektirir, durum böyleyken bir musibetin bin nasihattan faydalı olması ne fena değil mi? musibetini aramamasını, hayra yönelmesini tavsiye edip, ona kim olduğunu, kimliğini hatırlatın, tövbeyi tavsiye edin. bizim yegane kimliğimiz müslüman olmaktır. öldüğünde, kemikleri un ufak olup, tekrar diriltildiğinde, o kimlerle birlikte olmak, kiminle anılmak stiyormuş, sorun mutlaka. cevap veriyorsa; yaşarken de onlarla birlikte olsun.
      yalnız bırakmayın. Rabbimiz, küfür ve günah içinde olan kavimleri sadece bir kez uyarıp, söyleyip “ne haliniz varsa görün” deyip bırakmadı. Siz de bırakmayın. Uzaktan uzağa O’nun için dua etmenin şüphesiz gereği ve yeri vardır ama dua ediyorsanız dahi onun da haberdar olmasını sağlayın. Kişi kendini terk edilmiş zannederse, yalnız sayarsa bunalıma düşer. Bunalımını üç beş anlık dahi olsa unutmak için içer. Siz onun yalnızlığını ve kusurunu kınamadan bağışlayıp, yanında olursanız hem onu hem kendinizi kurtarırsınız. Allah yardımcınız olsun.

      • rica Says:

       ayşe hanım teşekkür ederiz

       • rica Says:

        Ayşe hanım, ben vesvese durumu için de çok dua ediyorum Allah’a yalvarıyorum.
        İnşallah kabul olur dualarım, çok bunaldım. Siz de benden dualarınızı esirgemeyin lütfen.
        Hakkınızı helal edin, teşekkür ederim.

 3. Sevdenur91 Says:

  Allah buyuracak ki: Sizden önce geçmiş cin ve insan toplulukları arasında siz de ateşe girin! Her ümmet girdikçe yoldaşlarına lânet edecekler. Hepsi birbiri ardından orada (cehennemde) toplanınca, sonrakiler öncekiler için, Ey Rabbimiz! Bizi işte bunlar saptırdılar! Onun için onlara ateşten bir kat daha fazla azap ver! diyecekler. Allah da: Zaten herkes için bir kat daha fazla azap vardır, fakat siz bilmezsiniz, diyecektir.
  (Toplumu yanlış yolda yürüten liderlere hem kendi kâfirliklerinden hem de başkalarını doğru yoldan saptırdıklarından ötürü; bunların peşinden gidenlere de hem kâfir olduklarından hem de sapık liderleri taklit etmelerinden dolayı iki kat azap edilecektir.)Ayet no: A’raf/38

  Sabah bu ayeti kerimeyle karşılaştım meal okurken ve aklıma dün okuduğum bu yazın geldi ablam.

 4. Sevdenur91 Says:

  Şimdi bu yazıyı annemle kardeşime de okudum biz çok faydalandık Rabbim tekrar tekrar senden razı olsun ablam.
  Hayatımı bir gözden geçirmem gerekiyor öyle ki bazen çok çok yanımda ki kişinin bile farkına varamayabiliyorum 😦 Ne kadar mesafe koysam da arkadaş gibi görünen kimseler benim sadece zamanımı alıyor maneviyatımı alıp götürüyor. Kendi çok ferah hissederek ayrılıyor lakin ben tükenmiş oluyorum.
  Bu kahvaltıda meal okuma fikri süpermiş ablam bende deniycem bunu 🙂 Diğer öğünlerde fıkıh,hadis ve tasavvuf kitapları okurum lakin kahvaltıyı hiç denememiştim hemde meal ile 🙂

 5. Aisha Says:

  Ablam ben arkadaslik etdiyim kadinda ilk once iman,ar-haya ve terbiye olmasina dikkat ederim.bunlar olmazsa ondan hic bir shey bekleyemem ve uzaklashirim.cunki babaannem kucukluyumden beri kork korkmazdan,kac utanmazdan derdi.Allahim bizi sevdiklriyle karsilashdirip,sevmedikleriyle ne bu dunyada ne ahiretde karsilashtirmasin.amin.

 6. Gulcan Says:

  Ve Aleykum selam ve rahmetullahu ve berekatuhu baciim.
  Peygamber efendimiz sav bir hadisi serifinde soyle buyurmustur:
  Cenab-i Hak ,herkesi sevdigi zumre ile hasreder( sagliginda ne cesit insanlardan hoslaniyorsa ahiret gunu o cesit insanlarla diriltir,)
  Suphesiz ki Cenabi Allah icinbirbirini sevenler,Kiyamet gununde,Arsullahin golgesinde tam bir emniyet ve istirahatle korunurlar .
  Bende seni ve buradaki bacilarimi Allah icin seviyorum ,hernekadar yorum yazamasamda.
  Selametle

 7. sümeyra Says:

  Allah razı olsun Cahide ablacım….

 8. Toprak Says:

  Aynen öyle ablacığım çok güzel tanımladın. Burası gerçekten de birbirini Allah için sevenlerin evi. Ev sahibimizi başımızdan eksik etmesin Rabbim.

 9. ruveyda altin Says:

  Resül-i Ekrem Efendimizin hizmetkarı Enes Ibni Malik radıyalahu anlatıyor:

  Birgün Peygamber Efendimizle Mescid-i Nebevi
  den çıkmış gidiyorduk..
  Adamın biri Mescidin önündeki gölgeliğin yanında:

  -Ya Resulallah! dedi..
  Kıyamet ne zaman kopacak?

  Allah’ın sevgili elçisi ona bir soruyla karşılık verdi:

  – Kıyamet için ne hazırladın,bakalım?

  Adam başını öne eğip düşündü:

  -Ey Allah’in Elcisi!” dedi..
  Benim farz ibadetler dışında öyle fazla Orucum,Namazım,verilmiş Sadakam yok.
  Fakat ben Allah’ı ve Resulünü cok Seviyorum!…

  Resul-i Ekrem Efendimiz de ona:

  – Sen Sevdiklerinle beraber olacaksın!
  buyurdu. EL MER’U MES MEN EHABBEH

 10. yasirin annesi Says:

  ailenizle beraber oturup okumaniz bence daha guzel. eski yazilarnza baktm da her hafta bir sure mealni okuma programi yapmssiniz keske devam etseydi iyi olurdu. oglum 1.sinifa gidiyor arkadaslarn da hamburger gormus istiyor ins. tarifinzi denicm. saglikla kalin

 11. rabia Says:

  Amiin. Çok güzel bir yazı olmuş.Rabbim kendine hakiki kul,HAbibine layık ümmet eylesin bizleri.

 12. Suzan Says:

  aliye abla,londradan haticeabla,katre,jale hanım bunlardan haber alıyormusun cahide ablam 😦

 13. gonca Says:

  s.a. saygı değer dostlarım
  evet dostlarım diyorum diyorum çünkü rabbime hamd olsun ki bende bi arkadaşım aracılığı ile sizi tanıdım ve aranıza katılmak istiyorum…bundan böyle inşallah siz saygı değer dostlarımla bende bir çok konuda aydınlanırım. şimdiden allah razı olsun sizden

 14. ayşe Says:

  Nasıl yiyip içtiklerimizden bedenimiz inşa oluyorsa; helalden hayır, haramdan küfür doğuyorsa;
  gördüklerimiz, işittiklerimiz, dokunduklarımız, söylediklerimiz de
  ruhumuza tesir ediyor.
  Helalden, güzelden hayır ve selam,
  Haramdan, çirkinden küfür ve gaflet olarak..

  Her çocuk islam fıtratıyla doğmuyor mu? Bütün kullar da o ilk soruya “evet, sen bizim Rabbimizsin, biz de senin kulunuz” diyerek, kulluklarını ilan ederek cevap vermemiş miydi?
  Unutkanlık ve gaflet insanın hüsranı. Bize kulluğumuzu hatırlatan, bize Rabbimizi hatırlatanlarla birlikte olmak, Allah’ın sevdiklerini sevmek, sevdiklerinden olmayı dilemek.. gül kokusu bu olsa gerek ablacım. Bahçenizden, bahçıvanlığınızdan Allah razı olsun.

 15. ayşe Says:

  Meryem 62, Vakıa 25, Ğaşiye 11,
  ile bil-mukabele ablacım.

 16. Mehtapabla Says:

  Allahim bizi colugumuzu cocugumuzu dogru yoldan ayiracak kisilerle karsilastirma.Atalarimiz bosami demis arkadasini söyle sana nasil birisi oldugunu söyleyeyim diye.
  Cahidem seni ve burdaki dostlarida cok seviyorum. Cünki bize devamli iyilkleri ve dogruluklari anlatiyorsun burdaki bazi arkadaslarda cok güzel yazilar yaziyorlar Hasret im Belgin im ve ismini su an yazamayacagim diger arkadaslar..Burdaki dostlukta cok güzel .Bir yandan tarif ögrenirken öbür yandan maneviyatimizida güclendirmis oluyoruz.Basta canim sen olmak üzere Allahim burdaki diger arkadaslarida devamli iyiler icinde tutsun kötülerin serrinden korusun..Amin.

  • Cahide Says:

   Ben de sizleri çok seviyorum ablacım…

   • Mehtapabla Says:

    Sagol canim benim.

    • Belgin Says:

     Allah razı olsun Cahidem,çok önemli bir konu.Elhamdülillah Rabbim seni ve burdaki mu’mine dostlarımı karşıma çıkardı :)Rasulallah (aleyhissalatu vesselam) şöyle buyurmuştur:
     “Salih bir kimse ile oturmak ile kötü bir kimse ile oturmak; misk (güzel koku) taşıyan ile körük üfleyene benzer. Misk taşıyan ya sana miskten bir parça verir, ya da sen ondan bir parça satın alırsın veya ondan güzel kokular duyarsın.
     Körük üfleyen ise bu üfürme ile ya seni ya senin elbiseni yakar, ya da ondan pis kokular duyarsın”Kaynak:
     Sahih-i Buhari / 1023;
     Sahih-i Müslim

     – Ne güzel teselli..
     “ El mer’ü me’a men ehabbe.. ”
     Herkes; Ahirette, dünyada iken
     Sevmiş olduğu kimselerle beraber olacaktır..
     İnsan, dostunun yaşayış tarzından etkilenir. O halde her biriniz dost edineceği kişiye dikkat etsin! Ebû Dâvûd,Edeb 16*
     Mehtapcığım Allah senden de razı olsun güzel arkadaşım….

     “Rabbimiz!
     Bizi hidayete erdirdikten sonra kalplerimizi eğriltme.
     Bize katından bir rahmet bahşet.
     Şüphesiz sen çok bahşedensin.”
     Ali İmran | 8

 17. filiz Says:

  Bende seni cok sevdim cahide ablacim sizi tanimami nasip ettigi icin rabbime sukur ediyorum sizinle ahrette beraber olurmuyum bilmem ama bu dunyada sizin ilminizden faydalanmak bile beni umutlandiriyor allah herseyi en iyi bilendir elhamdulillah. ..

 18. Toprak Says:

  Aleykum selam ve Rahmetullah.

  Akşamdan beri yazmak istediğim bişey vardı. Sabah bi baktım ki düşündüğüm konuyla ilgili yazmışsın abla. Zaten hep öyle olmuyor mu, alıştık bu tevafuklara.

  Dün akşam durup durup düşündüm. Cahide ablayı tanıdıktan sonra ne kadar iyi insanlarla karşılaştım dedim. Sıcacık, samimi, gerçek insanlar…
  Huri ablam var saatlerce konuşsam sıkılmayacağım :), Zeynep ablam Malik’imizin annesi değerlimiz, Mehtap ablam sesiyle dualarıyla bana iyi hissettiren, Saliha abla öyle. Hasret ablam var, Selma abla, yeşil Bursamdan bi Hülya ablam var ki çok sevdiğim. Elif Zeynep abla narin, hassas, doktorumuz Ayşe ablamız var bi de 🙂 Belgin ablamm canım ablam, Feyza abla da yakınlığını hissettirenlerden. iki tane çok yakın olduğumuz bacım var; Müberra ve Büşra. Sevdenurumuzun sesi çıkmıyor ne zamandır. Dün bi ablamla daha yakınlaştık Sena abla 🙂

  böyle hiç bi zaman yabancılık hissetmedim onlara karşı. İçten olduklarını her zaman hissettirdiler bana. Allah razı olsun. Akşamdan beri düşündükçe duygulanıyorum, Allah karşılaştırdı bizleri hamdolsun. Söyleyeceklerm bu konuya da uyum sağladı. Ben iyilerle birlikte olduğumu düşünüyorum. Rabbim ayırmasın sizlerden…

  Bu arada rüyamda da Belgin ablaya gidiyordum. Allahım çok ilginçti 🙂 Zehra’yı falan gördüm çok hoştuu 🙂

  • Cahide Says:

   Zehramız bir tatlı ki sorma ablası. hele Abdullah’ım..:) Oyy oyy sevsin teyzesi onları. Hepinizi ben de çok seviyorum canlarım ♥ ♥ ♥

   • Zeynep Says:

    Tuğbam bende seni ve buradaki kardeşlerimi Allah için seviyorum..

   • Toprak Says:

    Lazanya tarifinden beri aklımda bi Zehra var ablam 🙂 Abdullah’ı görmek nasip olmadı ama eminim oda pamuk gibidir 🙂 Allah sevdiği kullarından eylesin onları, diğer iki evladını da…

    • huri Says:

     ali osman nasıl 🙂

     • Toprak Says:

      Ali Osman nasıl mıı? Ablaa maşaAllah subhanAllah da yani ben onu görürsem ne yaparım bimiyorum. O bakışlar, eller, yanaklarr… Ahh ah… Bide adam gibi geçmiş direksiyonun başına, bi daha söylüyorum getirsin bak seni bana 🙂

   • hatice Says:

    🙂 Ben de hepinizi çoook seviyorum ♥♥♥♥♥♥♥♥♥ .
    Yazıyı da okumuştum bir fırsat bulup. Allah razı olsun ablacım.
    MaşaAllah, bu sohbeti kahvaltı esnasında yapmak da güzel. Sabah kısa bir ders gibi olmuş oluyor. Güzel düşünmüşsün.

   • Belgin Says:

    Cahidem güzel yüreklim,biz de seni çok seviyoruz gül bacım 😉

  • ayşe Says:

   Oy ben bile sayılmışım: ) içimi darmadağın, içimi çok garib ettiniz ya..
   Gariplik mi denir, nasıl denirse artık. Beni bile saydınız, öyle mi yani? 24 yaşındayım şimdi, çocukluğum da dahil hep yabancılık hissiyle geçti zaman. Bi yerli sayılmadım hiç, bir yerden de olamadım gerçi, kavga, toz duman. Dışarısı çok ağır kardeşim, dışarısı bize nasıl da ağır geliyor. İnsan böyle olunca hep bir tarafıyla güzel bir yeri, güzel bi evi özlüyor. Kaplumbağalar gibi kendi sırtında taşımaya başlıyor kendi kurduklarını. Şu an taşındığım yerde de tamamen yabancıyım, burası alabildiğine laik, olabildiğince kemalist, mümkün olduğunca uzak işte bize. Allah’tan ki evimin bulunduğu sokak el değmemiş gibi sanki, halen sabah namazına giden cemaati var camimizin. Ama yine de yüzyüze baktıklarımın arasında tanıdık bir sima yok, hoş bir söz… Alışmışım bir de. yeni öğreniyorum, sizin sofralarınızda bulunanı… ne güzelsiniz, elhamdulillah. Muhataplarımızın içinde yakınlık bulmak ne büyük nimet, öğreniyor insan kardeşim. Yüzyüze olmasak da, hergün gördüğüm herkesten daha yakın olmanız ne hayret edilesi bir nimet. Bir site de olsa, burayı evimin bir odasıymış gibi açmak da öyle.
   Gönlüme gösterdikleriniz; gözümün gördüklerine tahammüle ve sabra imkan sağlıyor, bir gölgelik bir yere benzetiyorum da bazen, kıyıdan akan ince dere, cahide abla fotoğraflarını çeksin diye derenin sağına soluna yağmış papatyalar, sizler de öyle…
   Allah razı olsun.

   • Toprak Says:

    Ecmain Ayşe bacım, 3 yaş küçüğünmüşüm ablaya ne hacet değil mi 🙂
    evet bacım seni de saydım, seni de saydım ya. Senin derinliğini hissettim.

    Dedin ya dışarısı ağır, gerçekten çok ağır gördüklerimiz. İşte burası, Cahide ablanın kanatlarının altında buluşmamız bi nebze unuturuyor gördüğümüz bizden olmayan durumları.

    Yaşadığın mahallenin güzelliği rahatlatsın seni, günden güne bizden kişiler çıksın karşına. Dokunabileceğin, gözlerine bakabileceğin, sıcaklığını hissedebileceğin kardeşler çıkarsın karşına Rabbim.

    Ve yine senin cümlenle bitireyim. Evet… Hergünn gördüğüm herkesten daha yakın bana burada ki herkes.

   • hicran Says:

    ayse, seni o kadar iyi anliyorum ki. Bahsettigin o universitede (ayni yer oldugunu dusunuyorum) 11 yili askin bir sure bulundum. Kendimi cok mutsuz hissettigim, defalarca istifanin esigine geldigim de cok oldu. Dun bir kac yil aradan sonra tekrar gitmek zorunda kaldim. Fakat suan bulundugum sehir muhafakazar oldugundan herhalde,calistigim o universite hastanesinden cok disarisi beni daha cok uzdu.Hemen donmeyi istedim. Sana sunu soylemek istiyorum,lutfen moralini yuksek tut. Allah a sigin.Bu gunler gececek,hatta gun gelecek ne cabuk gecti diyeceksin. Bahsettigim yerde calisirken beni mutlu eeden, dayanma gucu veren tek sey (rabbimden sonra tabiki)hastalarin hayir dualari idi. Oradan ayrilinca hersey cok daha guzel olacak diye dusunmustum ama oyle olmuyor aysecim. Menfeatleri ugruna her seyi yapabilecek insanlari,hic korkmadan yalan soyleyebilenleride burada tanidim.Imtihan iste yilmak yok,mucadeleye devam guzel kardesim. Rabbim sevdikleri ile hasreylesin.selam ve dua ile.

    • ayşe Says:

     iyiyim Allah’a şükür ablacım. merak etmeyin, moralim de iyi.
     şimdiye kadar alıştığım durum bunlar. hastane büyük bir gemi, her tür insanın yolu düştüğü için, herşeyle karşılaşıyorsunuz. bir de huy galiba, birini görünce bir çok şeyi anlıyorum. çoğu yorgunluk, ağırlık sebebi, ama şaşırmıyorum bunlara.
     beni incecik birşey, güzel bişey çok şaşırtıyor.
     bilirsiniz, bir hedefi, bir niyeti olan insanlar yalnız kalmazlar, bazen tek başına olurlar belki.
     ilk tahiyyatin anlamını okuduğumda bunu farketmiştim, bir her gün defalarca Allah’ın iyi kullarına selam ediyoruz, selamlaşıyoruz, bir selam yakınlığında duruyoruz. neyin yalnızlığı bizi vursun ki. teşekkür ederim dualarınız için.

  • Mehtapabla Says:

   Toprak cigim düsüncelerin icin tesekkür ediyorum canim.Allahim senin ve bütün imanli kizlarimizin karsisina hayirli imanli kisileri cikarsin.Amin.
   Ayrica rüyadada olsa Belgin cigime giderken bana ugramadanmi geciyorsun bak darilirim.:) 🙂

   • Toprak Says:

    Allah razı olsun Mehtap ablam. Amiin, içlerinde senin evlatlarında olsun…

    Ah uğramaz mıyım canım ablam, bugün de sana gelirim belki 🙂
    ( bu arada “canım kızım” demeni özledim ablacııım 🙂 )

    • Mehtapabla Says:

     Ah canim kizim sen yeterki iste her zaman derim .Ayrica senin gibi temiz ruhlu evlatlarimizin yerleri basimizin üstünde.Allaha emanet ol canim kizim.
     Ablasi benim kizimda insaAllah sizler gibi imanli genc bir hanimefendi olur gerci simdilik cok sükür iyi Allahim kötü arkadaslardan korusun.Birazdan kizimi antremana götürmem lazim cok oyalandim .

  • hatice Says:

   Tuğbam Allah razı olsun böyle güzel düşündüğün için. Ben de bu sayfadakileri sıcakkanlı ve samimi görüyorum. MaşaAllah çok güzel bir ortam

  • Sena Says:

   Ah canım benim bende varım listede:)
   Gercekten burası bambaşka.dertleriyle dertlenip sevinçleriyle sevindiğimiz nice dostlar oldu.
   Sanki canımızda canlar gibi onlar için göz yasi döktük onlar için el açıp dualar ettik mutlu haberleriyle bizlerde mutlu olduk.
   Eminim benım gıbı düşünen onlarca ablam kardeşim var. Burası birbirini Allah için seven inşaallah cennettede hep beraber rasül sancagi altında buluşmayı dileyenlerin evi.
   Ev sahibimizdende Allah razı olsun iki cihanda da Saadet nasip etsin inşaallah.
   Hepinizi Allah için seviyorum.Allaha emanet olun.

  • hülyamız=) Says:

   bende seni çok seviyorum toprakcığım. burada tanımadan bir dostluk oluştu. herkes birbirini çok iyi anlıyor. uzun süredir tanışıyor gibiyiz. burada edindiğim bir arkadaşımla (canım gülcüğüm), telefonda saatlerce muhabbet ediyoruz. çok uzun zamandır birbirimizi tanıyor gibiyiz. Rabbim iyi insanların, iyi dostların kıymetini bilmeyi unutturmasın bize. hem bu dünyamız, hem ahiretimiz için arkadaşlarımız önemli.
   bursadan sana çok selamlar toprakcığım.

  • Sevdenur91 Says:

   Gönlümün tercümanı olmuşsun bacım 🙂 Rabbime sonsuz şükürler olsun beni sizlerle bizi birbirimizle karşılaştırdığı için.
   bir ara nette sorun vardı uğrayamadım ya evde kendi kendimi yedim bitirdim 🙂
   Bizim sevgimiz çok içten, samimi, sıcak, doğal bi sevgi çok aranan bir sevgi yani 🙂

  • Belgin Says:

   Tuğbacığım canım benim ben de seni ve hepinizi çok seviyorum.Rüyan da hayr olsun kardeşim.İnşaAllah Rabbim nasip eder de olur gelirsin ;-)Allah’ a emanet ol canım….

   • Belgin Says:

    Ayrıca Allah razı olsun Mehtap kardeşimden de,biraz görünmesem arar,son günlerde sayfaya uğrayamadım diye,Tuğbacığımın rüyasını anlattı bana…Rabbim bizleri bu güzel dostlukların kıymetini bilenlerden eylesin amiin.

    • Toprak Says:

     Cansınız siz, canımsınız ve iyi ki varsınız… Mehtap ablamın tatlı dili… Belgin ablamın tatlı dili… Allah nasip etse de rüyam çıksa.

  • Feyza Says:

   Toprakcigim, ben de aynen tatli doktorumuz gibi sasirdim “aa beni de saymiis” dedim 🙂 bugün gördüm yorumunu, yorumlar bana maille gelmiyor, aklima geldikce yorum biraktigim yazilara bakiyorum, belki cevap veren olmustur diye..o esnada yeni yorumlari da okuyunca gördüm ve mutlu oldum, bir o kadar da duygulandim. Tabii bu Feyza bensem ama umarim öyle 🙂 Senin yazdiklarin gözüme ilisir hemen ve severek okurum. Rabbim seni ayni kendin gibi yüregi güzel insanlarla karsilastirsin. Pek fazla yazamasam da elimden geldigince takip ediyorum ve ben de hepiniz gibi kendimi burada huzurlu hissediyorum, bir nevi siginilacak sakin bir liman gibi. Rabbim hepiniziden razi olsun, paylasimlariniz, düsündürdükleriniz, hatirlattiklariniz ve hissettirdikleriniz icin.
   PS: en azindan yorum biraktigim yazilarin yorumlarini takibe almakta fayda var sanirim 🙂

 19. ümmühuzeyfe Says:

  aleyküm selam cahide hanım yazılarınız insanı kendine getiriyor örnek davranışlarınızdan dolayı sizden Allah razı olsun Allah bizlere de sizin gibi dostlar ve komşular nasip etsin Hayırlı Cumalar…

 20. BEYHAN Says:

  cok güzel bir yazı paylaşandan ALLAH raazı olsun

 21. çiğdem Says:

  hayırlı cumalar kardeşlerim hakikaten insan birlikte olduğu arkadaşlık ettiği insanlardan yaşı kaç olursa olsun etkilenir RABBİM BİZİ İYİLERLE KARŞILAŞTIRSIN İMANIMIZI KUVVETLENDİRSİN NEFSİMİZLE BAŞ BAŞA BIRAKMASIN ŞEYTANA UYDURMASIN İMANIMIZI KUVVETLERSİN HEPİMİZİN (AMİN)

 22. semaaaa Says:

  Meal okumak cok cok onemli, ben su anda 6. Kez hem arapca hem
  meal okuyorum ( gunde 5 sayfa arapca sonra o sayfalarin meali) inaninki hala neler kesfediyorum; Kuran gercekten bir mucize ve kendini surekli yeniliyor. Bizi onu okumaya nail eyledigi icin Rabbimize kainatin zerreleri adedince sukrolsun hamdolsun.ve inaninki baska yerlerden formul, dua ogut aramaya gerek yok Kuran hem bir kisisel gelisim hem ahlak hem sifa hemde dua kitabi ..mesela rabbena ve kul ile baslayan cumleleri bir okuyun ne kadar guzel dualar , zikirler..ben bunalimda olan arkadaslarima tanidiklarima hastama Kuran meali okumasini tavsiye ediyorum; bu tavsiyemi tutAnlar eskisinden cok daha mutlu ve huzurlu

 23. Aksa Says:

  Aleykumselam ve rahmetullahu ve berakatuhu..
  Cümlemizin cuma serifi hayirli olsun insaALLAH ablam…
  Sen yazarken hayal ettim ortaminizi,ne kadar hos ne kadar sicacik..Herseyini taklit ettigim gibiii! 🙂 bunu da edicem artik :))
  Cok muhim bir konu hakkinda yazmissin,ama su ara herkes eminim cevremde pek yok diyeceklerdir,buna bende dahilim evet ben cok mu iyiyim elbette degilimdir,kusurlarim muhakkak vardir ama en azindan bana gördümü Rabbimi hatirlatacak bir dostum yok malesef..O halde bize düsen Kurani kendimize dost edinmek diye düsünüyorum,onunla sohbet etmek,dertlesmek,sifa kaynagi oldugunu bilmek..
  Rabbim cümlemizi okuduguyla amel edenlerden eylesin,ve iyilerle karsilastirsin….
  selametle

 24. ruyagibiii Says:

  aleyküm selam cahidem seninde cuman mübarek olsun güzel kardeşim. kuranla ne kadar meşgul olursan sana o kadar veriyor, ne ararsan cevabı var. beni en çok etkileyen ayetlerden bir taneside … Çaresiz biz sizi biraz korku ,biraz açlık ,birazda mallardan ,canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz sabır gösterenlere müjdele… bakara155…bilinçli ve saliha kişilerle birlikte olmak insana kazandırıyor ve yeni bişeyler katıyor rabbim her zaman uyanık olmayı ve ölmeden önce uyanmayı nasip etsin ….senin daha önceden yayınlamış oldugun bir video vardı oy kullanmakla ilgili acaba onun linkini verebilirmisin bulamadım bir zahmet canım…selam ve dua ile….

 25. meryem Says:

  çook doğru kiminle haşır neşir olursak onunla birlik sayılacağız asıl ilim nedir, kimlere şirin görünmeye çalışıyoruz dikkat edelim. Cuman mübarek olsun canım..

 26. Feyza Says:

  Ne kadar güzel bir resimdi o öyle kafamda cizilen, kahvalti ortaminizi anlattiginda abla. Bence de böyle somut örneklerle daha fazla anlat, ihtiyacimiz var böyle örneklere. Rabbim bizi iyilerler beraber kilsin. Hayirli Cumalar.

 27. GÜL ALTUNTAŞ Says:

  Bu yazı hayatımızın bir özeti olmuş adeta gerçekler acıdır ama arkadaşlarımızdan Allah için vazgeçmek zorunda kalabiliriz bu kurtuluşumuza vesile olacak inşaallah.

 28. eylül79 Says:

  Cahide hanım konuyla alakasız ama doğal deterjan vardı bulaşık makinesi için vermiştiniz. Oradan araştırırken sabun cevizinden girdim çöven kökünden çıktım. En doğal sabun olarak ülkemizde yetişen çöven kökünü buldum. Üstelik sıvı halde ister bulaşık makinesine ister çamaşır makinesine ister kişisel temizliğe. Benim hatırladığım sizin hazırladığınız karışım bir süre sonra netice karışıp katılaştığı idi sıvı olarak arayanlarda vardı. Ben çöven kökünün kaynatılarak suyunun elde edildiğini ve her yer de kullanılabildiğini buldum. Oldukça da doğal çünkü helva yapımında kullanılıyor isterseniz yiyin yani. Benim elde ettiğim bilgiler bunlar paylaşmak istedim. Henüz uygulamaya geçemedim çünkü bulunduğum yerde çok yüksek fiyat söylediler alamadım. Gerçekte o kadar yüksek değil anladığım kadarıyla… A.E.O.

 29. eylül79 Says:

  Hayırlı Cumalar.. Yine çok güzel bir yazı eline diline sağlık canım. Bizde ana kız meal yarışmasına hazırlanıyoruz. Bu kadar meal okuyanları görünce acaba onlarda mı katılacak diye meraklandım açıkçası… Malum bu kadar güçlü rakiplerle yarışamam:)

 30. hicret Says:

  Hayirli cumalar canim, Allah cümlemizi iyilerle karsilastirsin.

 31. Emine Says:

  Kim bir kişiyi yada bir kavmi ihlasla severse onların zümresinden sayılır.O halde bizlerde sevdiklerimize birlikte olduğumuz, vakit geçirdiğimiz insanları ehemmiyetle seçmemiz gerekiyor.
  Ebu Hureyre Radıyallahu anh anlatıyor: “Resulullah aleyhisselatu vesselam buyurdular ki: Kişi dostunun dini üzeredir. Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin.” (Ebu Davud, Edeb, 19, Tirmizi, Zühd, 45)
  Evet kişi sevdiği ile beraberdir. Nerede? Ahirette ohalde önce Allah’ı sonra Rasulunü,Allah dostlarını Salihleri ve İslamı yaşayan yaşamak isteyenleri sevebilmemiz ve onlarla vakit geçirebilmemiz dileklerimle Tüm Blok arkadaşlarıma Hayırlı CUMA lar diliyorum.

 32. rabia Says:

  cümleten hayirli cumalar Rabbim hepimizin yar ve yardimcisi olsun

 33. huri Says:

  hayırlı cumalar…
  burası gri bulutlu yağmurlu.tam benim havalar.tam meal okuma zamanları…cuma günleri en cok kıyame ve vakıa surelerinin meallerini okumayı seviyorum.

 34. sadiye Says:

  Hayırlı cumalar ablam,Rabbim kalbimizi kendisi için sevip kendisi için nefret edenlerden etsin inşllah seni de Allah için çok seviyorum..

 35. dilber Says:

  ALLAH TEALA hepimizi iyi insanlarla karsilastirsin kendine yaklastiracak insanlarla bustursuun insALLAH selam ve dua ile

 36. Aysel Says:

  S.A Arkadaşlar hepinize hayırlı cumalar ne olursunuz dualarınızda biz çalışan hanımlarada yer vermeyi unutmayın allah hepinizden razı olsun allaha emanet olun İsvicreden selamlar Aysel

 37. zeymuran Says:

  Aleykum selam ve Rahmetullahi ve berakatu kardeşim ve gönül dosları 🙂 Cumamız hepimize hayırlı olsun … İyilik her zaman kazandırır kaybettirmez iyi insan yaptığı iyiliği unutur gördüğü iyiliği her zaman hatırlar ..İyiliği ganimet olarak elde e
  t meyi diler Acizane bende birkaç ayet paylaşmak istiyorum. …İman eden ve iyi işler yapanları içinde ebedi kalmak üzere zemininden ırmaklar akan cennetlere koyacağız ALLAH bu söylenenleri hak bir söz olarak vadetti. Söz verme ve onu tutma bakımından kim ALLAH TAN daha doğru olabilir ….NİSA 122.♥♥ Mümin erkeklerle mümin kadınlar birbirlerinin velileridir.Onlar iyiliği emreder kötülükten alıkorlar namazı dosdoğru kılarlar zekatı verirler ALLAH Rasuluna itaat ederler.İşte onlara ALLAH rahmet edecektir.Şüphesiz ALLAH azizdir hikmet sahibidir….TEVBE 71. ….

 38. Deniz Says:

  Günaydın Cahidem ve göül Dostları Cumanız mubarek olsun
  Ankaradn Deniz

 39. Hadiye Says:

  S.A Cahideciğim. Hayırlı Cumalar. Yazını olduğu gibi aldım. Eğer uygun ortam bulursam yarın kahve içmeye gelen komşularıma okuyacağım Allahın izni ile. Hakkını helal et lütfen.

 40. nergis Says:

  Ne ibretlik! Allah hepimizi hayirli insanlarla karsilastirsin. es icin is icin arkadaslik icin niceleri cikti cikacak karsimiza. Allah bizlere de iyiyi kotuden dogruyu yanlistan hakliyi haksizdan ayiracak dogruya yonelecek basiret nasip etsin insallah. herkese hayirli cumalar.

 41. latife Says:

  s a cahide hanım bugünde çok güzel bir kanuya deinmişsiniz ben buna çok dikkat edyorum evde ikitane kızım var ve gerçekten eve gelen arkadaşlarımız çocuklaımızıda çok etkiliyo bizide etkiliyor aslında ben bi çok arkadaşımı bu hal ve hareketler yüzünden bıraktım çevremdeki insanları dünyalık ve ahiretlikdiye ayırdım şöyle bir baktıgımda dünyalıklaın fazla oldugunu gördüm onlarla beraber oturup kaltıgımda ruhen sıkıntıya giriyorum benim arkadaşlarım beraber oldugumuzda allahı anmalı ondan bir şeyler ögrenmeli yada ögretmeliyim diye düşünüyorum ama çevremde çok az belki arayıp bulmalıyım ama onuda yapmıyorum inanın sadece gömedigim bir insan yani siz bana yetiyorsunuz beyime diyorum bizimgibi düşünenlerde varmış mutlu oluyorum huzur doluyorum kendimi yargılıyorum düzeltmeye çalışıyorum ama yakınımda olmanızı nede çok isterdim nasip diyorum biz çahillei bilinçlendirecek yazılarınızı hergün bir hevesle bekliyorum aeo

  • Cahide Says:

   Allah bizleri cahillerden eylemesin. Öğrenmeye en çok ihtiyacı olan aciz kullardan biriyim. Hep beraber öğrenmeye devam edelim inşâAllah

 42. tülay deniz(sessiz dünyam) Says:

  aleykümselam canım, cuman mübarek ve süper olur inşaAllah. günnur ablanın annesine ve diğer hastalarımıza güzel rabbimden hayırlı şifalar dilerim.tüm insanlık için dua edelim. sevgilerimle =)

 43. meliha Says:

  Cenab-ı Hak isteyince denk getiriyor demek ki… Daha 19 günlük evli bir bayanım. Adıyaman’a eşim de ben de yeni atandık. Aileler çok uzakta… Yepyeni bir çevre yepyeni insanlar… Eşimle dün konuştuk daha… Önce analiz et, sonra arkadaşlık kur dedi bana. Herkesten dua bekliyorum… Doğru yolda ilerleyen insanlarla karşılaştırsın rabbim bizi ve hepimizi.

  • zahide Says:

   selamünaleyküm .adıyaman’ı duyunca hemen yazmak istedim.bende 3 yıl kaldım adıyamanda .şuan boludayım… çok güzel ve hala manevi değerlerini devam ettirmeye çalışan bir şehir.benim orda çok iyi dostlarım oldu.halende görüşüyorum ve onların dostluğunu hiçbiryerde bulamıyacağım sanırım.isterseniz sizi yönlendirebilirim..

   • meliha Says:

    Aleyküm selam… Elbette isterim. Şehir gerçekten yaşanacak şehir fakat ben çok yeniyim… İlk adım için yardımcı olacağınıza çok sevindim…

 44. kadriye Says:

  aleyküm selam ablam. cümleten cumamız mubarek olsun:)

 45. KEREM Says:

  HAYIRLI CUMALAR…YİNE DÖKTÜRMÜŞSÜNÜZ…

 46. mehlika Says:

  tavafuk kalbimin kuş gibi çırpındığı mutluluktan içim içeme sığmadığı gün yazmışsın yazını 🙂 biraz önce tecvid eksiğim içim kuran kursuna kaydımı yaptırdım çok mutluyum 🙂 RABBİM sevdikleriyle beraber etsin bizi sevmediklerinden de şerlerinden de uzak eylesin…

 47. Hasret Says:

  Allah iyilik edenler sever

  İyilik sakınanların tutumudur. Sakınmak ise Allah’ tan sakınırsan kurtuluşa erişilir.
  Bir kişi eğer peevasızca günah hata işliyorsa tebliğ edilir.
  Şimdi şöyle bir şey vardır. Birisi bir arkadaş edinmiştir bu kişi aslında iyi değildir onunla haşir neşirdir sonra bu kişi de sapıtınca yoldan çıkınca gördün mü arkadaşı onu ne hale getirdi nasılda iyi biriydi denilir geneli böyledir
  Oysa Allah bu tip kimseler için sana akıl verdik işte sana yol eğer sen hangi yolu secersen o yol seni neler bekler sen tayin ediyorsun Bizde halk ediyoruz . Kuluna yol koymuş önüne eğer o yolu
  Seçiyorsa arkadaşın değil kendi suçu kendi hatası demek ki o tarafa meyilliymiş ki RAbbim ona kolay kılmıştır .
  Niyet çok önemlidir niyetin neden hadis kitaplarından öne alındığına buradN kavramak lazım niyetinde iyi olmak varsa iyilerle beraber olmak varsa işin başından işte Rabbimiz o yolu kolaylaştırır tıpkı sakınmayanın yolunu da delalete düşürdüğü gibi
  Hidayet delalet Allah ın elindedir bu doğrudur iman ediyoruz işte bunu da kul örnekteki gibi kendi çizer ki bu da Ahirete kadar gider.
  Mülk suresi başlı başına çok güzel bir sureydi RAsûlullah aleyhi ve sellem in müşriklere olan hitapları var sonu ise çok güzel bitiriyor insanın ne kadar aciz oluşunu

  Allah sakınanları sever sakınan Allah ın hududunu çiğnemeyendir bu hududu çiğnemeyen ise iyidir ve Allah ise iyilik edenleri sever ve iyilik edenleri de cenneti ile kat kat bire bin vererek mukafatlandırır.
  Fi Emanillah

 48. Hamiyet Says:

  Selamün Aleyküm ne güzel söylemişsiniz Cahide hanım Allah cc razı olsun yüreğinize sağlık😊

 49. Zeynep Says:

  Allah cc razı olsun

 50. ezra Says:

  sa…anlat bize daha cok anlat ,cocuklarinla ne konustugunu,islami nasil asiladigini,esinle onlara nasil bir resim cizdigini daha cok anlat….daha cok.meal yayinla,gozumuzu daha cok ac,bize yardim et…

  • huzunlugurbet Says:

   Cok guzel anlattin ezra. Cahide Hanim daha cok ornek yasanti bekliyoruz sizden.Bir ilim meclisinden feyz almis gibi oluyor bu yazilar.Bizlerde sizlerin vesilesiyle, aile yasantimiza ne guzellikler katabiliriz diye dusunmeye sevk ediyor ve o guzellikleri yapmak icin istek uyandiriyor.Bir guzellige vesile olmak, o hayri islemis gibi sevap yazarmis vesile sahibine..hayirli cumalar…

 51. ayse Says:

  Hayirli cumalar cahide hanim ve bütün blog arkadaslarim,gercekten arkadaslarimiza dikkat etmemiz lazim.Allahrazi olsun paylasimin icin

 52. Ayparçası Says:

  Günaydın .Hayırlı Cumalar olsun hepimize.Cahide Hanımsizin 4 yıldır sıkı takipçinizim.Hergün mutlaka yazdıklarınızdan faydalanıyorum.Arada birde düşüncelerimi yazıyorum.Bugün güne biraz gergin başladım.Ama geçicek inşallah.Sizin bütün yazılarınızı keyifle okuyorum ve sizi kendime arkadaş ettim.İyi insanlarla beraber olmak,iyi bir eş ki hamdolsun eşim ve ben özellikle dinimiz adına birbirimizi tamamlıyoruz eksiklerimizi birlikte gidermeye çalışıyoruz.İyi arkadaş,hem bizler hem çocuklarımız için çok çok önemli,biz kendimiz için buna gayret ediyoruz,inşallah çocuklarımız içinde daha fazla gayret nasip eder yüce rabbim.Ayrıca canım annemden çok uzaktayım. Kendisi kısa bir süre önce felç geçirdi.Bu hayırlı günde dualarınıza annemide eklerseniz çok mutlu olurum.Selamlar Sevgiler

 53. Filankes Says:

  Amin..Amin..
  Ablacım sabahın bu saatinde,bu hayırlı günde ne güzel bi yazı okudum böyle.Allah razı olsun…
  Bilhassa sevdiklerimize(o çok değer verdiğimiz ünlüler)özen göstermiyoruz.Allah sonumuzu hayr etsin..
  Dua ile..

 54. Suzan Says:

  selamun aleyküm dostlar…cumanız müberek olsun inşALLAH ..birde çok sevdiğim bir atasözü vardır”Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” diye çok doğru
  ”Mümin müminin aynasıdır”

 55. meliha Says:

  ALLAH C.C. senden razı olsun…

 56. Asya Says:

  Seviyorum seni cahide ablam….

  • menekse79 Says:

   ben de sabah namazını kılınca İSRA suresinin mealini okudum..çok güzeldi…hepimizin cuması mübarek olsun…

 57. GiSi Says:

  SubhanaAllah!
  Şu aralar içinde boguldugum, kendimi günlerdir sorguladigim bir mevzuya, Allah icin çok sevdiğim bir yürek vesilesi ile cevap buldum ♥♥♥
  Allah cc razı olsun benim canim ablam.
  Rabbim bilerek veya bilmeyerek yaptigimiz tüm günahları affetsin, tövbe Estağfurullah hepsi için :(((

  • yusufyunus Says:

   gısı nerelerdesın karedesım.sıtene mısafır oldum.ancak yorum yazamadım.skypı dogru mu yazdım bılemıyorum gec kaldıgımız ıcın bende acılmıyor.amerıkan servıslerıne bayıldım tatlım.ellerıne saglık.dua dılencısı ablan ….kızlarr hepımıze hayırlı cumalar.evlatlarımızızn yazılı sınavları basladı hepsıne ALLAH zıhın acıklıgı versın .amın.


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: