kokoshabla deodorant

Bir Gün İslam Diye Yalvaracaksınız!

(Yusuf:) Rabbim! Bana zindan, bunların benden istediklerinden daha iyidir! Eğer onların hilelerini benden çevirmezsen, onlara meyleder ve cahillerden olurum! dedi. (Yusuf suresi:33)

Bir kaç gün evvel, saat gecenin 2 si.. Dışarıdan gelen yüksek sesli konuşmalarla pencereye yöneldim. Sokakta iki genç. Biri kız, biri erkek… El kol hareketleriyle birbirlerine bağırıyorlardı. Daha sonra, yine hemen evimizin önünde olan parktaki bir banka oturdular. Sesleri yükseliyor, genç erkek devamlı küfrediyordu… Bir ara tartışma alevlendi. Erkek kızın saçından tuttuğu gibi banka yatırdı ve tokatlamaya başladı. Sonra kaldırdı sarıldı… Kız saçını düzeltti. Daha sonra en çok erkek konuştu, daha doğrusu küfretti. Sürekli kıza, ailesine, kitabına….

“Sen benden ayrılmak mı istiyorsun haa “…….. çocuğu” diyordu. Kız sinmişti. Neredeyse hiç konuşmuyordu. Fakat buna rağmen sık sık oğlanın tartaklamalarına maruz kalıyordu. Dayanamadım, eşimden polisi aramasını rica ettim. Polis geldi, gençleri oradan uzaklaştırdı. Karanlığa doğru yol alan kızın akıbeti beni hayli düşündürdü…

İzlerken bütün vücudumun buz kestiğini farkettim… Gecenin bir yarısı, soğuk sokakta genç bir kız… Savunmasız, korunmasız, başına gelebilecekleri düşünemeyecek kadar pervasız… Psikopat bir gencin eline iplerini vermiş. Dayak yiyor, küfür yiyor…

“Annesi görseydi bu halini ne düşünürdü?” diye geçirdim içimden. Kızının kocası bile olmayan birinden dayak yediğini bilse ne yapardı? Daha evvel de buna benzer bir olaya şahit olmuştum. Bir değil, iki değil… Münferit olaylar değil bunlar, tesadüf değil. Çok sık yaşanıyor. Toplumun acı bir gerçeği haline gelmiş…

İslamdan uzak büyütülen, soyup sokağa bırakılan, evlilik dışı sevgilisinin olması normal görünen gencecik kızlar… Nikahsız olarak bir kıza dokunacak kadar arsız, ahlaksız, hayasız erkekler… Sonra çöp kutularında ölü bebekler, foseptik çukurlarında ceninler… Kız kalabilmek için ameliyat masalarında verilen uğraşlar, yalanlar, …mış gibi davranmalar…

Dün ki gazetelerden bir haber:

Yüz öğrenciden 45’i sigara, 32’si alkol, 9’u uyuşturucu kullanıyor!

İstanbul’da 32 bin lise öğrencisiyle yapılan anket, çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Çoğunluğu lise 1. sınıfta okuyan her 100 öğrenciden 45’i sigara, 32’si alkol, 9’u uyuşturucu kullanıyor. Çalışmayı yapan Prof. Pumariega, “Önleminizi bir an önce alın. Yoksa durumunuz Batı ülkelerinden farklı olmaz.” uyarısı yaptı. 

Senin değil, benim değil, bu çocuklar kimin çocukları! Çocuklarımızın ne yaptığını, kimlerle beraber olup, ne yeyip içtiğini biliyor muyuz?
Gece yarılarına kadar sokaklarda, cafelerde gezen çocuklar kimin çocukları?
Geç saatlere kadar evlatlarının dışarıda olmasına razı olan ses çıkarmayan anne babalar ne iş yapar, nasıl bir kafa yapısına sahiptirler?

Bu araştırmada zinaya dokunulmamış daha. Daha ilköğretim çağında ilk cinsel deneyimini (!) yaşayan çocuklara, evlenmeden namusunu harcayan kızlar ve erkekler kısmına hiç girilmemiş. Bekaretini üç kuruşa veya anlık heveslere kurban etmiş, veled-i zinasını düşürüp üstüne sifon çekmiş kızlara değinilmemiş hiç!

Özgür, kendinden emin çocuk yetiştirme saplantısı, İslamsız, Kuran’sız, namazsız inşa edilmeye çalışılan gelecek hayalleri, şeytana adanmış hayatlar toplumu çürütüyor!

Anne ve babalar kendi elleriyle cehenneme odun yetiştiriyorlar. Alnı secdeye, kalbi Rabbine küs nesiller bizi bitiriyor…

Ama bir gün, mutlaka bir gün İslam diyeceksiniz… ALLAH’IN ŞERİATİ gelsin diye yalvaracaksınız! Sahte ilahlarınızın, uyduruk inkılaplarınızın, batı sevdanızın  hiç bir fayda vermediğini o gün anlayacaksınız…

İnşaAllah bu, iş işten geçtikten sonra  olmaz…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Evet bu anlattığınız olay cok kötü bir olay fakat evlilik dışı sevgili olmasının kısmına hiç ama hiç katılmıyorum.Hangi çağda yaşıyoruz Allah aşkına.Görücü usulu gibi.Ben edebimi bildikten sonra istersem 100 tane erkeğin içinde olim genede bişey farketmez.Demem de okii aslında olayları biraz saptırmışsınz.Kusura bakmayın da uyduruk inkilaplardan kastınız nedirr??????

  1. Şimdi sen o 100 erkeğin içine çağdaş olduğun için mini eteğinle ve göğüs dekolteli bluzünle de girebilirsin eminim. Tamam sen kendine sahip çıkarsın da, o 100 erkeğin hepsi kendine sahip çıkabilir mi bilmem!

   1. Dilekkk says:

    Cok guzel cevapti Cahide Hanimcimmmmm :)))

  2. yasemin yılmaz says:

   sizin kafa yapınız tamamen batı normlarında bu yüzden Cahide hanımın yazdığını anlamamanız normal..oysa Cahide hanım reel hayatın gerçeklerini yazmış. neslimizin ne derece yozlaştığını ve maneviyattan uzaklaşıldıkça uçuruma sürüklendiğimizi ifade buyurmuş ..anlayana!!

 2. ferayafra says:

  Ben bu kadar eleştiriyi anlayamadım doğrusu…Cahide bize örnek vermeye,bir müslüman olarak uyarmaya çalışmış.Ben burada kınama değil de bir annne olarak uyarıldığımı düşündüm.Bana göre müslüman olarak yetiştirildi, başına gelmicek diye bir şey yok, aksine şeytan o temiz güzel yolundan ayırmak için daha çok uğraşıyor.O kızı dinlemek lazım bakalım isteyerek mi bu hale geldi. belki zorlandı,tehtid edildi.
  Ben çocuklarıma öncelikle Allah’tan korkmayı,haramı daha sonra yalan söylememeyi öğretmeye çalışıyorum.
  19 yaşındaki oğlum ben harama uçkur açmam diyor ne mutlu bana.
  Kızıma her zaman söylediğim
  -Üzerinde beyaz bir elbise var ve sen çamurlu bir yoldasın önce kirlenmesin diye dikkat edersin.İleride eteğin biraz kirlenir silkeler temizlemeye çalışırsın.Yoluna devam ederken ileride biraz daha kirlenir onu da temizlemeye çalışırsın.Derken 3,4 baktın ki olacak gibi değil batarsın çamurun içine.İşte o boyuta gelmeden ilk kirlendiğin de ilk yanlışı yaptığın da ailenin haberi olursa kurtulursun çünki aile evladının ne kötülük yaparsa yapsın atamaz derim.
  Allah o kızın ve nice bilerek ya da bilmeyerek kötülüğe sürüklenen evlatlarımızın yardımcısı olsun.Allah kötülerle karşılaştırmasın.

 3. Süveyda says:

  Bahsi geçen genç kıza hiçbir şekilde çirkin bir ithafta bulunulmamış, eleştiri yaparken ‘biz’ denilmiş, sadece bir defa (genel anlamda) ‘namazsızlıktan’ bahsedilmiş ve hâlâ ne kadar çirkin, taraflı bir yazı olmuş diyenlere çok şaşırıyorum. Ben bu yazıda suçlayıcı bir tavır göremiyorum, bu yazı üzüntüyü anlatıyor, içimizdeki fırtınaları, birnevi sızlayan vicdanımızı anlatıyor.

  O genç kızı bağrımıza basmak istemiyor muyuz? Onu teselli etmek, ‘eh be güzel kızım, kendi ellerinle değerini neden azaltırsın ki? Neden vakarınla yaşamak dururken, böylesine acı verici bir hayatı tercih edersin ki? Söyle, nedir derdin? Dermanını bulalım…’ Demek istemez miydik?

  Ben bu yazıda sadece başkasının evladından dâhi kendini sorumlu tutan bir yürek görüyorum. Keşke günümüzde birazcık daha birbirime karşı empati kurabilsek. Bana dokunmayan yılan, bin yıl yaşasın düşüncesinden sıyrılıp gitsek…

 4. Selma_Adana says:

  Durum vahim ortalık kötü.Rabbime yalvarıyorum,evlatlarım için güzel imanlı ahlaklı bir gelecek nasip et,yolundan farzından sünnetinden cümlemizi ayırma diye.
  Ve kızım oğlum kuluna muhtaç olmadan hayatlarını idame ettirsinler Efendimizin sevdiği,Rabbimin razı olduğu kullardan olsun diye.
  Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.Hacc-77
  Allahu Teala bize böyle buyururken ”ama”lara sığınmak gaflettir.

  Canımın canı birgün değil BİZ BUGÜN İSLAM DİYE YALVARIYORUZ.. 🙁 🙁

  Allaha emanetsiniz.

 5. Hamiyet says:

  Selamün Aleyküm Cahide hanım yazınızı okurken etlerim dikenlendi benimde Allah cc bağışlarsa bir oğlum bir kızım var bende onlar için çok korkuyorum ve endişeleniyorum Elhamdülillah her hafta sonu camideyiz oğlumda kızımda yedi yaşından beri camilerdeler Kur’an dersi sohbet dini bilgi aldılar mezun olunca oğlum orada Kur’an öğreticiliğine başladı kızımda özel sohbet tefsir dersler alıyor camide hizmet etmek onlar için vazgeçemedikleri bir şey onlar için gurur duyarken çokta korkuyorum bir kötü arkadaş kurbanı, nefislerinin kurbanı yada şeytanın kurbanı olurlar diye… Allah cc cümlemizin çocuklarını tüm kötülüklerden kötülerden korusun Allah cc yolundan ayırmasın namuslu şerefli dinini yaşayan yaşatan kullarından eylesin Inşallah 😊 sizi Allah cc izin verdikçe takip ediyorum hergün yarum yazamasamda yazılarınızı ve yorumları okuyorum fakat bugün sessiz kalamadım çünkü canım yavrularımızın eğitimi geleceği ahiret ekıbeti tüm annelerin endişesi Allah cc emanet olun. Sizlerden çok şeyler öğreniyorum bu arada kurabiyeleriniz nefis görünüyor ellerinize sağlık.😊

 6. birgül hanim says:

  Rabbim gelmisimizi geleceyimizi hayirli ve sevdiyi kullardan eylesin amin

 7. Yusuf Ah YUsuf
  Yusuf aleyhi selam iffet timsali mısıra köle pazarında alınan bir köle sarayda lüksler içinde yüzüne bakıldığınd ellerini kesen karşı cinsi yerinden oynatacak güzellik üstelik sarayda ona iftira eden aşıkefendisi güzel bir kadın
  Bu hayatı istemeyen Zindanı tercih eden bir anlayış yaşayış bunda da gösterişi olmayan bir isteyiş

  Ne kadar Yusuf olabildik veya Ona benzemek için ne kadar çaba sarfediliyor
  Eğer bunu yaparsan YUsuf gibi olursan kölelikten mısır ın azizi olursun teslimiyet işte sonucu
  Öyle derdi büyüklerimiz alimlerimiz çocuğuna ilk önce Yusuf suresini ezberletin neden Yusuf suresi işte bu bataklık çocuklarınızın her an karşısına çıkabilir bunu öğretin ki hataya düşmesinler
  Burada YUsuf aleyhi selam ın başından geçenleri anlatacak değilim çoğumuz ONun kıssasını biliyor
  Yusuf suresinde bir ilk daha vardır sadece baştan sona kadar sadece ONdan bahseden tek suredir ve başka yerde de surelerde de geçmez

  Gençlrimiz çocuklarımızı ancak kurtuluşu islamdaki KUran terbiye eder bunun için ebeveynlerin buna el atması lazımdır

  Evlerde iş biter hangi evler bu
  Dar’ul Erkam olur hakkı veren öğreten
  Dar’un nedve olur batılı veren öğreten
  Çocuklamızı gel bakalım sana bir şeyler öğreteyim dediğiniz de o çocuk zaten yanınıza gelmez sizi dinlemez
  Peki bu yöntemi anne ve babalar nasıl evlatlarına bunu öğretecek var bunun çaresi evlerde en çok ne Zaman bir araya gelinir Sofra değil mi ?
  Bu zamanları fırsat bilin ve konuşmalarınızı eğitiminizi bu sofraların üzerinde sanki karşılıklı eşiniz ile konuşun ve çocuklar duysun direkt onlara değil sohbet şeklinde bunu çocuğun kulağına ulaştırın

  Bazı kardeşler dindar olan ailelerin çocuklarının batakta veya hayırsız olduğunu söylüyorlar

  Sorarım size diğer şam kurabiyesinin altına yazdım sadece tebliği Nuh aleyhi selam 950 sene veren bir peygamber ve oğlu son ana kadar suyun içinde geberiyor hala iman etmemiş Nuh aleyhi selam haşa çok kötü müydü Onun tebliği yanlış bir yol muydu

  Sakın imanlı bir anne ve babanın evladı kötü olursa suçlamayın yani
  Eee bakın onlar dindar onlarda müslüman onlarda namaZ kılıyorlar demek ki ona bakmıyor muş insanın içi kalbi temiz olsun demeyin sakın

  Bunu hiç bir zaman islama KUran a mal etmeyin
  Mal edecek bir şey arıyorsanız Allah ım temiz bir nesil bahşet deyin

  Fi Emanillah

 8. Benimde 2 oglum var.daha kucukler ama inanin bende hep bunlari dusunuyorum.istanbul gibi bir sehirde nasil imanli,saygili,basarili yetistirebilirim korkusu heran aklimda.cok guzel yazmissiniz,elinize yureginize saglik.

 9. Mehtapabla says:

  Cocuklamiz gözlerimizin nuru demek.Yavrularimizi Allahim her türlü kötülükten korusun.Amin.

 10. gülaykahvekeyfi says:

  ben de düşünüp kafa yoruyorum ne den ortalık kızdan kadından geçilmiyor diye sebeplerden biri köylerden ve ilçelerden şehirlere insan akını oldu çok azı müstesna 2 arada 1 derede kaldılar geçinemeyince kızlar tezgahtarlık başta olmak üzere her işe girip çalıştılar şehirde yaşayanlar belli bir standartta yaşayan insanlardı hiç öyle aşırılıklar yoktu ama şehirde kalabalıklar artınca kimse görmez dendikçe hele de cep telefonları çanak antenlerde pararel artınca olanlar oldu köyler boşaldı her iki kültürede uyum adına başlar örtülüde olsa altta daracık pantolonla idare ediliyor sözlerime köy kökenli olanlar alınmasın çok azınlıkta kaldılar kendini bilenler daha sebep çok ama ben epeydir böyle düşünüyorum

 11. Ne kadar dogru bir yazi..insanoglu buyuk bir hizla yokluga gidiyor ama aci ile kederle..sebep; Allahtan uzaklasmak..dusunuyorumda acaba bu yasanan depremler, katliamlar, kasirgalar, radyoaktif sizintilar, kanserin bu kadar yayilmasi hep bir isaret her bir uyari ..ama insanoglu gormuyor hepsini fay kirigi, yuksek basinc etkisi, mezhep catismasi , kotu beslenme diye gecistiriveriyor..sunu neden unutuyoruz;kucuk musibetler buyuk felaketlerin habercisi olabilir..Cahide hanim bu arastirmalarin tam dogru oranlari yansitmadigini dusunuyorum belkide bunlar turkiye ortalamasidir cunku İstanbulda durum bu oranlardan daha yuksek ; ogretmen arkadaslarim var ; 25 kisilik sinifin 24 u bazen hepsi bosanmis aile cocugu, yuzde 90 i tek kardes..ve bu cocuklarin nerdeyse yuzde 95 i alkole orta ogrenimde baslamis oluyor diyorlar ..facebookta cocugu ile ilk icmeye gidislerini kutlayan bile var..soz burdan acilmisken elimizden geldigince alkol satan marketlerden alisveris yapmayalim..evet bu sorunlarin tek cozumu var; Kuran ve Sunnet..biz Allah i hakkiyla taniyabilsek tevekkul edebilsek degil alkol sigara en etkili psikiyatri ilaclarina bile gerek kalmaz..ben psikoloji okudum hem yukseginide . Ama 2 yil once Kurani hem arapca hem turkce okumaya
  baslayinca gordumki en baba psikoloji egitimi bile Kuranin verdigi psikolojik mesajlarin birini bile veremiyor..insan psikolojisini onun gibi duzeltemiyor..artik bana derdini anlatanlara Kurani en azindan bir kez mealiyle okumalarini tavsiye ediyorum..Ahlak zaten Kuranin ana konusu ; Hz Aysenin peygamberimizin ahlaki Kurandi dermis..Ahlak ve psikoloji duzelince o toplum duzelir..toplumu duzeltmenin baska yolu yok , olamazda..

 12. GÜLÇİN says:

  BU ANLATTIĞIN OLAYLARA O KADAR ÇOK RASTLIYORUZ Kİ CAHIDE ABLA TOPLUMUN KANAYAN YARASI.AĞZINA SAĞLIK

 13. 100 öğrenciden elimizde 14 tanesi sağlam(!) kalıyorsa bence artık önüne geçilmez bir hal almış demektir. Negatif bir düşünce yansıtmak istemezdim ama elimizde kalan çocukların bile öyle çocukların içinde ne kadar sağlam kalabileceğini siz düşünün bir de onların aileleri de vurdumduymaz ise çok zor. Pislik yayılmış bir kere temizlemek sadece şeriatla olur. Kim ne derse desin bence şeriattan başka yol yok.
  Daha ilkokul, anaokulu yaşındaki çocukların facede artist gibi poz verip resimlerini paylaştığını görmüştüm, çevremdekilerin. Anne değilim belki çok cahilim bu konularda ama gördüğüm kadarıyla evladını güzel şekilde yetiştirmeye çalışan anne-babalar da pek yok gibi. Onlar da ayrı bir alemde, bu durumda evlattan ne kadar iyi olması beklenebilir ki..

  1. Mehtapabla says:

   Gelecekte senin gibi anne adaylarinin cogalmasini Allahim nasip etsin Hatice cigim.

 14. elifzeynepabdullah says:

  yüreğine sağlık ablam ne güzel söylemişsin, islam diye yalvaracaksınız diye aslında hal diliyle yalvarıyoruz da duymuyoruz, duyuramıyoruz…

  hani şu bebeğini evde ölüme terkeden anne diyemiyeceğim kadın olayının üzerine bahsettiğim bebeğini diri diri gömen kadın olayı günlerdir perişan etti ruhumu, rüyamda küçük bebeğimi elimde poşette taşıyordum, diğer çocuklarım geride kalıyor, bana ne oldu diye halime şaşırıyordum, lisedeki araştırma haberi beni de ürküttü, yanından geçiyorum bazen eskiden olsa uyarırdım, şimdi diyecek oluyorsun üstüne geliyorlar, elinde bıçak var mı diye korkuyorsun açıkçası, çocuklarımın yanında kötü örnek oluyorsunuz doğru konuşıun diye kızıyorum, teyze sen nerde yaşıyorsun, burası böyle sen kendine yer ara diye çıkışıyor bacaksızlar, içki bulamayan, başka şeyleri içki taklidi yaparak içiyor, merdivenlere çömelip, kimi samimi, kimi hırçın konuşanlar, sanırım geç kaldığı için merak eden annesine çıkışanlar, Rabbim ıslah etsin cümlesini. evlatlarımızı korusun. yardımcımız olsun.

  bu gün kız kardeşim geliyor istanbuldan el öpmeye ve askere gidecek kardeşimi uğurlamaya, annem mantı yaptı ben de senin tariflere bakacağım, bebek uyanma alarmı veriyor, diğerlerini okula götüreceğim, kızım simli kazağını giyerse okula gideceğini söylüyor, işim çok, bir de şu haber çoook üzdü beni .

  http://www.timeturk.com/tr/2013/11/03/afrika-nin-beyaz-cocuklarina-ilac-niyetine-tecavuz-ve-deri-yuzme-vahseti.html

  1. hüzünlü gurbet says:

   albino çocuklarla ilgili haberin okurken resmen beynim döndü çok kötü oldum Rabbim yardımcıları olsun…bizim bilmediğimiz Allah(c.c)ın bildiği ne hikmetler vardır yaratılmalarında, çektikleri ızdıraplarda, biz bilmeyiz O(C.C) bilir. Şükretmeyi ve onlara duayı unutmamalıyız.

 15. Aman Allah im tuylerim urperdi.Rabbim cocuklarimizi bizleri korusun ayagimizi kaydirtmasin seytana uydurtmasin.Bir an evvel islam derler insallah vakit cok gec olmadan…

 16. Amiin içim acıdı okurken… 🙁 Biz ne kadar çaba göstersekte en yakınımız bile bu çabamızı boşa çıkarıyor. O kadar uğraşıyorsun açıyor televizyonu her şey tuz buz öğrettiğin anlattığın hiçbir şeyi hatırlamıyor o renkli dünyaya kapılıyor minicik yavrularımız keşke dinimizi anlatan çocuk kanalları olsa zaten kurtaramıyoruz televizyondan bari bunları izletsek offff içim daraldı. Allah’ım bizi ıslah et düzeleceğimize dair olan ümidimizi yitirmemize izin verme …. 🙁

 17. zynp trkn says:

  tabiki en güzel yönetim şekli allah’ın şeriatidir amma velakin, siz inanıyormusunuz insanoğlunun bunu tam dört dörtlük adaletli bir şekilde uygulayacağına? çok bilinen bir cemaat şu anda kendi yandaşlarına polislik sınavı sorularını el altından veriyor ve yaşı vb. şartları tutmadıgı halde polis oluyorlar örneğin.. bu örneği şunun için verdim, en inançlı abdestli namazlı dediğimiz insanlar bile , hatta bu sebebten dolayı inançlı diye allah korkusu vardır haksızlık yolsuzluk yapmazlar diye insanımızın oy verip başınıza seçtiği yöneticilerimiz bile hak hukuk dinlemezken ülkemizde şeriatı dört dörtük uygulayabileceklerine ve herşeyin güllük gülistanlık olacağına inanıyor musunuz?Lütfen mantıklı olun dünyada bunun bir örneği olan ülke var mı? Var ise neden Türkiyede yaşıyorsunuz gidin orda yaşayın.hatta bizler de gidelim.alnı secdeden kalkmayan insanların dönemine yapılan yolsuzluk haksızlık hiçbir dönemde yapılmadı..Bu insanların şeriatı adaletli bir şekilde tam anlamıyla uygulayabileceklerine nasıl inanabiliyorsunuz

  1. Allah’ın şeriati, bir ütopya değildir kardeşim. Öyle bir bahsetmişsiniz ki, gören en olmaz şeyden konuşulduğunu sanır. Önce bu bakış açınızın değişmesi lazım.

   İslam’ın hayatın her sahnesinde yer alabilmesi, yaşanması için, onu taşıyacak, onunla hareket edecek insanlara ihtiyacımız olduğu elbette açık. “Bu insanlarla mı olacak” diyorsunuz ya, yazı da aynı şeyi söylüyor, “bu gençler nasıl mutlu olacaklar, nasıl değerli hissedecekler, doğruyu nasıl bilip savunacaklar?” Bırakın ülkeyi; daha kendi evini, kendi bedenini, kendi ruhunu İslam’ın düzenine göre yönetemeyen, çocuğuna dahi İslam’ı anlatamayan, kendisi de bilmeyen anne babalarla bu iş nasıl olacak? Karşımızdaki insandan beklediklerimizi, biz kendimiz yerine getiriyor muyuz mesela? Evimizde, işimizde İslam ne durumda?

   Cahide ablanın yazısının bu soruları düşündürtmeye yönelik olduğu açık. İslam’ı öbür dünyaya ait bir şey olarak gören ölüsü olmadıkça eli Kur’an’a gitmeyen, bayram olmadıkça alnı secde görmeyen insanların çoğunlukta olması, size İslam’ı imkansız gösteriyorsa, örneklerinin var olmadığını/olamayacağını düşünüyorsanız, çevrenizde görünce Allah’ı hatırlatan insanlar edinin derim. Bir insan, bir vatan demektir yeri geldiğinde. “Gidin orda yaşayın” denilmesinden hakkaten bıktık artık. Ayıp değil mi yav, ne demek gidin? Burası benim ülkem, bizim ülkemiz.

   Bakın, din kültürü kitaplarında bir ifade vardır, yaygın olarak da insanlar böyle kullanır. “İlahi dinler, ilahi olmayan dinler” derler. Sanki Allah insanlara birden fazla, İslam’dan başka bir din indirmiş gibi? Hayır Allah’ın katında tek bir din var, O da İslam’dır kardeşim. Bu emirleri toplumlar tarih boyunca unuttular, her unuttuklarında tekrar hatırlatıldı, tekrar hatırlatıldı. Unutanların hali hep aynıydı, zillet içinde, rezillik peşinde, zinanın, içkinin, küfrün arttığı, düzenin kalmadığı toplumlardı. Bugün bizim halimiz de böyle ve artık bir hatırlatıcı olarak bir peygamber daha gelmeyecek.

   Unutanlara hatırlatmak, her müslümanın görevi, cahide abla bu yazısıyla bunu yapıyor ve onunla beraber hepimiz de dua ediyoruz, çocuklarımızı, neslimizi, kendimizi kurtarmak için. İmkansız olan ne? İmkansız olduğunu düşündürtenler kim size? Ayrıca başkalarının günahlarından konuşmak kolaydır kardeşim, başkalarının günahlarını sayıp sayıp; kendi halimize meşruiyet imkanı sağlamak da kolaydır. Kolaya nefis meyleder, zor olan ve bize emredilmiş olan, yanlışı düzeltmek.

   Böyle bakarsanız ve İslam tarihini tekrar incelerseniz, mümkün olanı görecekseniz. Allah yardımcımız olsun

   1. Tevafuğa bak sen! Yorumlarımızı aynı dakikada yayınlamışız 🙂

    1. “De” bağlacı, sadece bir bağlaç değilmiş ablacım. Sadece “dahi” anlamına geliyor olsa da; aralarında dağlar kadar fark olan anlamların ortasına atılıveriyormuş meğer.

     Açık açık deseler ki, “sizin dediğiniz düzeni biz istemiyoruz, o bize zor geliyor, ona biz uymayız” eyvallah diyeceğiz, kimseye zorla birşey yaptıran da yok. Ama bilmediğimiz başka korkuların, (belki mezarın, belki azabın, belki imanlarının makbul olmamasının korkusu) etkisiyle olsa gerek, bu tür örneklerle güneşe balçık gibi görmeye çalışmaları Malesef bunda dürüst bir tavır da yok.

     De bağlacı, sadece bir bağlaç değilmiş.
     “Ben müslümanım”
     “Ben de müslümanım” …
     Dileyen dilediğini seçsin.
     Rabbim dileyeni doğru yola iletendir.

    2. Site sanırım yine benim yorumları es geçiyor ablacım.
     Kalem kılıçtan keskindi değil mi ? 🙂

     1. Spamlarda yorumun yok gülüm. Bak bakalım eksik yorumun var mı?

      1. Biraz zor gönderdi, sonra da ikişer ikişer göndermiş : ) Göndermediği var mı bilmiyorum ablacım, kalan sağlar bizim : )

 18. ahh ahirzaman.titriyorum

 19. rabbim tüm evlatları korusun islam kuran yolundan ayırmasın saptırmasın bizim evlatlarımızı da korusun bunun içinde bizde kuran islam allah yolunda yetiştirelim evlatlarımızı inşallah okurken bile insanın tüyleri diken diken oluyor rabbbim korusun……

 20. yine çok itici bir yazı….

  dayak yiyen kızlar hep namaz kılmayan kızlar mı? yada dayak atanlar müzlüman olmayan insanlar mı?
  yanlış noktalardan girmişsiniz yine.
  ne acı. sizin de evladınız var. umarım böyle şeyler yaşamazsınız 🙁

  1. bence de kesinlikle çok ayrımcı bir yazı.Kuranda bile ayırmayın hor görmeyin derken siz her yazınızda yaşam tarzı sizden farklı olan,farklı düşünen insanları ayrıştırıyorsunuz.Sanki namaz kılmayan herkes dinsiz Allahsız
   onların çocukları hep içki içen zina yapan kavga eden çocuklar.Haşa Allah dan başka kimse bilemez kimin cehenneme odun olup olmayacağını,bunu siz nasıl bilebilirsiniz ki insanların kalplerindeki Allah sevgisini yada merhameti nereden biliyorsunuz?Bu kadar keskin bu kadar net konuşuyorsunuz.Ayrıca 5 vakit namaz kılan ve gayet dindar olan annemin komşuları tek oğullarını da 32 yaşına kadar cumaya giden orucunu tutan gayet babasına büyüğüne saygılı efendi yetiştirdi,annesinin babasının ağzının içine bakardı hep yanlarındaydı,.Tatilde Bir Rus bayan ile tanıştı ailesini dinlemedi evlendiler,Anne babası hep överlerdi oğullarını ama o çok övündükleri oğullarının düğününe bile katılamadılar. şimdi tatiller eğlence gayet yaşıyor hayatını.Ailesine yılda bir iki kez ziyarete geliyorlar.Şimdi yanlış nerede merak ettim bu adam niye böyle oldu tüm o dini bütün yetişme tarzına,dini eksiksiz yaşamalarına rağmen?Yani demem o ki büyük lokma ye büyük konuşma lafı çok doğru. Kimse ihtimal vermezdi o çocuğun böyle olacağına,hatta en son ihtimaldi.Ama hayat bu, olmaz denenler oluyor işte.Hele çocuk sahibi insanlar başkalarını eleştirip ayıplarken 10 kez düşünmeli bence, hiç kınayıp yargılayıp aşağlamamalı,bu hayat hepimiz için.Bir tek Allah bilir kimin başına ne geleceğini,ne gibi sınavlar vereceğini.Ayrıca başka şehirde üniversite okuyan gayet dindar ailelerin çocukları o şehirde neler yapıyor bir bilseniz bu yaşanan toplumsal çöküntüleri sadece dini eksiklikle yetişme tarzına bağlamazsınız emin olun…Üniversitede başını açan,aile yanına giderken kapanan mı dersiniz,memleketine giderken uzun sacını kestirip küpesini çıkaran mı istersiniz..Uyuyorum diye ailesini arayıp telefonu kapatıp Gece yarılarına kadar dışarılarda gezip tozanlar mı istersiniz.Yani çok şaşıracaksınız ama demem o ki; dini bütün ailerin çocuklarında da oluyor maalesef sizin tabirinizle şeytana adanmışlıklar.Oyüzden çocukları yetiştirirken tabiki Allah sevgisi,din sevgisi kadar koşulsuz aile sevgisi ve eğitim verin güven verin.Onları yalana iten baskılardan kaçının.
   son olarak şu hadisle bitireyim.
   “Kınamayınız, kınadığınız şey başınıza gelmedikçe ölmezsiniz.”
   (Tirmizi, Kıyamet, 53, no: 2507; Beyhaki, Şuabu’l-İman, 5/315, no: 2778; Bkz: Keşfu’l-Hafa, 2/265)

   Farklı düşünce içeren bu yorumumu inşallah yayınlarsınız…
   sevgiler

   1. rica ederim insaf ya hu! Cahide hanımın tüm bu yazdıklarından siz bu anlamları mı çıkardınız.İçimizdeki kaprisli taraflarımıza bakmayalım lütfen olaylara.kendimizde eksik olan şeyleri birileri daha iyi yaptığında ve yaşadığında biz bunlardan gocunup savunma psikolojisiyle hareket etmeyelim.evet biçok hatamız eksiğimiz yanlış şeylere meylimiz özentimiz çok fazla.Ama biz tam yapamasak da bazı şeyleri yapanlara dua edelim.Daha ihlaslı müslümanlar olmak için sevdiği kullaarına yakın olmayı niyaz edelim Rabbimizden.Cahide hanım bu devirde birtakım hassasiyetleri olan bazı yanlışarın sızısını yüreğinde çok derin hisseden ve bu sızıdan yol alıp gayret sarfeden mümine bir hanım.Ben onun hassasiyetlerinin hepsini taşımak isteyip de taşıyamasam da çok saygı duyuyorum.Rabbim bilere de doğru bildiğini korkmadan söyleyebilecek azmi ve kararlılığı bunları yaşayabilecek basireti versin.Beb nacizane bütün kardeşlerimizden rica ediyorum bizi çevreleyen düşüncelerimizi kalıplaştıran duvarlardan o şöyleydi bu cemaat şunu yapıyo aln secdeden kalklamaynlar aldatıyor gibi basit ve bizi hezeyana kardeşlerimizin arkasından konuşmaktan başka hiçbir yere götürmicek düşüncelerden sıyrılalım.Sahabe döneminde onlar birbirlerinin en ufak yanlışlarını görseler birbirlerinin yakalarına yapışacak kadr günahlar konusunda titizdiler.ne oluyor bize ki Kur’an insanı olmayı unutuyor da şaşacak beşerer üzerinden veya da sonradan ortaya çıkmış artıları olduğu gibi eksileri de olan cemaatler üzerinden islam algısı oluşturuyoruz.lütfen uyanalım Nureddin Hocamızın da dediği gibi artık Kur’an kalplerimize işlesin ya hu…

   2. Selma_Adana says:

    Demekki Cenabı Allah sizin bu DİNİ BÜTÜN dediğiniz insanlar için “Ey iman edenler, iman edin”buyurmuş.Herşey öyle anlattığınız gibi değil Zeynep hanım.Gerçekten İslamı yaşamak var birde yaşıyorum yaa kalbim temiz ya aman kimin cehenemlik olduğunu Allah bilir ya safsataları ile yıkamayın beyninizi.Evet herşeyi Allah bilir bilmesine de biz zavallı kullarının bilipte bilmezden geldiği bir Kuran var.Onda bu bahsettiklerinizin hepsine cevap varken,öyle kalbim temiz demekle,başım açık ama çoğu müslümandan daha müslümanım demekle,kınamayınız kınadığınızı yaşamadıkça ölmezsiniz lafları ile rahatlamayın gevşemeyin.Birazcık anlsaydınız Kuranın gönderiliş sebebini Cahideye kınamakla alakalı bu cümleleri sarfetmek bir kenara oturup düşünürdünüz.VESSELAM.
    Verdiğiniz örneklerin hepsi yazı ki eksiklikten kaynaklanmakta.

  2. zynp türkn says:

   sibel hanım katılıyorum yazdıklarınıza.. hiç bu açıdan bakmamıştım.öğrenci iken benim ilahiyat fakültesinde okuyan arkadaşlarım vardı erkek arkadaşı flörtü olan.. yada abdestli namazlı olup kadına/kıza el kaldıran erkekler de var..

   1. Ooo kendi kendinize ne güzel atıp tutuyorsunuz. “Ben de Allah’ın şeriatini isterim” in ardından yine “ama” lardan medet ummuşsunuz! Bütün kötülüklerin anası bu islamcılar olsa gerek değil mi? Sizin ilahiyatcı arkadaşınız, diğerinin cumaları kaçırmayan komşusunun oğlu… Siz her namaz alnı secdeye geleni, her başına bir örtü geçireni İslam’dan mı sanıyorsunuz? Sadece bunlar yeterli olsaydı, Rabbimiz subhanehu ve teala “Ey iman edenler, iman edin” buyurur muydu?
    “Namazsız bir dinde hayır yoktur” buyuruyor Rasulümüz. Ömer radıyallahu anh: “Namaz kılmayanın İslamdan nasibi yoktur” diyor.

    Yine Rabbimiz: “Vay o namaz kılanların haline ki, onlar namazlarından gafildirler” buyuruyor.

    Böyleyken her namaz kılanı, başını örteni mükemmel görme hastalığı nedir?
    Namaz fahşadan yani kötülüklerden korur. Fakat gereği gibi namaz kılınmıyorsa, o sadece belli beden hareketlerinden öteye geçemez. Bizi kötülüklerden koruyamayan namaz, namaz değildir.

    Aynı şekilde başını örtüp, kalan yerlerini ortaya çıkaracak şekilde giyiniyorsa, şuh tavırlarla sokakta geziyorsa, onu da tesettürlüler sınıfına koymaz İslam.

    Bataklıkta gül yetiştirmek, bedevi, cahil bir yığını medeni bir ümmete çevirmek, kendisine ölü gelenleri, kendisiyle diriltmek İslamın işidir.

    Medeniyetten uzak çağdaş insan, yazık ki; islamı anlayamamış, “Ben” zindanında boğulmaya mahkum bir zavallıdır.

    Bahsettiğiniz ülkelerde İslam gereğince hayata geçirilememişse bu İslam’ın suçu değildir. O ülkelerde İslam tam anlamıyla yönetimde söz sahibi edilmemişse, bizim ülkemizde de bu böyle olacak diye kesin bir kanıya varamayız.
    Müslüman dava sahibidir. Müslümanın davası İslamdır. Ve hayat gayesi bu minval üzredir. İslam yaşadığı topluma hakim olsun diye son nefesine kadar mücadele eder. Çocuklarını bu dava ruhu ve şuuruyla yetiştirir.

    Bu davayı, bu sevdayı ancak Müslüman olanlar anlayabilir.

    Allahım aklımızı ve imanımızı sabit tut!

   2. Kardeşim,
    İslam’a uymak istemiyorsanız, islam’a uymayanları bahane edinmeyin.

    Dürüst olun, yeterli. “Şunlar da vardı, bunlar da vardı, ben de müslümanım” gibi ifadelerdeki “de” bağlacını koyan yanınız, hayırdan değil, nefisten kaynaklanıyor. Açık net olun, kimse size bişey demez.

   3. Kardeşim,
    İslam’a uymak istemiyorsanız, islam’a uymayanları bahane edinmeyin.

    Dürüst olun, yeterli. “Şunlar da vardı, bunlar da vardı, ben de müslümanım” gibi ifadelerdeki “de” bağlacını koyan yanınız, hayırdan değil, nefisten kaynaklanıyor. Açık net olun, kimse size bişey demez.

    1. suzannn says:

     ahh! facede hele biri güya tesettürlüler yazısına yorum yapmış ” valla ben acık bı ınsanım ama cogu kapalılar gıbı kıvırtmaları albenılı tavırları asla yapmam gercekten dogru bu tesbıt !!!!!! sanki onların öyle olması senin açıklığını kapatır…

  3. Mehtapabla says:

   Sibel hanim bu yazinin neden itici oldugunu anlayamadim. Yazi anne babalar icin uyarici bir yazi olmus .Cocuklarimizla dogru dürüst ilgilenelim ona göre terbiye verelim yoksa cocuklarimizin basina gelenlerden anne babalar olarak bizler üzülürüz seklilnde uyarici cok dogru bir yazi olmus.

  4. Selma_Adana says:

   Her dayak yiyen ve her dayak atan namaz kılmayan değil elbette ama istatistiki olarak bakarsanız bu konuya Sibel hanım,bu tip insanlar müZlüman değil MÜSLÜMANlığı usulünce yaşayamayanlardır.Çünkü bir insan İslamiyetin ve Müslümanlığın kadına kıza yada insana verdiği değeri anlasaydı emanete böyle davranmazdı.
   Bende bu konuyu okuduğumda şu bu yazıyı beğenmeyen 10 kişi neye istinaden beğenmedi demiştim.Meğerse erik kuruları olanlar dökmüşler yine içlerini.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: