Gebelerin Kullandığı Vitaminde Domuz Katkısı!

Domuz katkılı ürünlere, her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Daha doğrusu bizler doğruları yeni yeni fark etmeye ve bilinçlenmeye başlıyoruz.

İlaç sektöründe de haram katkıların kullanıldığını biliyoruz fakat, özellikle hamilelerin daha çok kullandığı bir ilaçta domuz katkısının olduğunu öğrenince, sorumluluklarım gereği sizlerle de paylaşma zorunluluğu hissettim. Hamile bir hanımın, yediği her lokma bebeği etkilerken, haram katkılı bir ilacın bu kadar pervasızca reçetelere yazılıyor olması ne kadar ürkütücü! Bu konuda beni bilgilendiren Pınar kardeşime teşekkür ediyor, mailinin ilgili kısmını sizlerle de paylaşıyorum:

Selamun aleykum Cahide Abla,

Domuz katkılı ürünlerle alakalı bu pazartesi çok yıkıcı bir şey öğrendim. Bayer firmasının ürettiği “elevit” adlı özellikle hamile kadınlara verilen vitamin ilacında domuz katkısı olduğunu öğrendim twitterden. Tam olarak inanamadığım için firmayı arayıp bizzat kendim sordum. görevli bana aynen şunları söyledi “evet, elevit adlı ilacın içindeki E vitaminin kaynağı domuzdur”
Bunu duyduktan sonraki sorum ” Peki prospektüste böyle bir açıklama var mı?” oldu. onlarda olmadığını belirttiler. kullanılan vitaminin nereden elde edildiği yazmazmış.
Gerçekten sağlık bakanlığına bu soruyu soranlara gelen cevap da firmayı onaylar nitelikte. Bu maddelerin, jelatin vs. nerden elde edildiğine değil hijyenik, kaliteli ve standartlara uygun olup olmadığına bakılıyormuş. haram olup olmadığı önemli değil yani. ister domuzdan gelsin ister başka bir hayvandan.
Size bu haberle ilgili linkleri de iletiyorum.
Allah razı olsun şimdiden.
********************
Bu E vitamini kafamı karıştırdı.  E vitaminli şampuanlar, cilt kremleri, sıvı sabunlar vs. ne olacak peki? Bir bilen cevaplasın lütfen.  Yoksa kafayı ha yedik, ha yiyeceğiz!!!

114 Yanıt to “Gebelerin Kullandığı Vitaminde Domuz Katkısı!”

 1. Anonim Says:

  Ülkeyi kimler yönetiyor sanıyorsunuz.Daha neler yediriyorlar.

 2. tugrul Says:

  Selamlar,

  clexane ve oksapar için alternatif HELAL iğne ilaç öneriniz olabilirmi acaba ?

  Teşekkürler

 3. Figen dağlar Says:

  Ersağ temizlik ve kozmetik ürünleri ,gıda takviyeler i hepsi helal belgeli ve bitkisel ürünleri üretiyor .çok şükür

  • Anonim Says:

   ersag helal sertifikasını irandan aldığını ve ehl i sünnette uygun sertikfika verilmediğini duymuştum.

 4. ilknur Says:

  Selamün Aleyküm, eşim aile hekimi ve kendisi ilaçların kapitalizmin bize dayattığı ürünler olduğunu ve hiçbir faydası olmadığını, ilaç sektörünün de tedavi değil ticari amaçlı olduğunu söylüyor. ilaçlar tedavi etmiyor. Tedavi ederse insanların ilaca ihtiyacı olmayacak ve sektör işlemeyecek. Ağrı kesiciler yalnızca kısa süreliğine ağrıyı dindiriyor. Oysa ki ağrı alarm niteliğinde, oradaki sıkıntıyı haber veriyor. Ağrı kesici aldığınızda ağrı dinecek ve sıkıntıdan habersiz olacaksınız. Birçoğunun içeriği helal değil. Aslında bakılırsa ilaç aldığımızda kapitalizme hizmet ettiğimiz için müslüman olarak çok doğru bir şey yapmamış oluyoruz. Allah ilaçları, vitaminleri doğal bir biçimde bitkilerin ve diğer yiyeceklerin içerisinde yaratmış. Bizim de müslüman olarak hiçbir işe yaramayan şu ilaç sektörüne daha fazla destek olmadan ilaçları bırakmak. aşıların içerisinde bile domuz katkıları var. Bu konuda Aidin Salih’in görüşlerini okumanızı tavsiye ederim.

 5. Asiye bektaş Says:

  Arkadaslar evet tek care kendimiz uretip kendimiz kullanmak.Hazir gidalara hic guvenmemek cunku icerikte domuz yazmiyolar.Malesef şimdi öyle hale geldik ki muslumanlari degil yahudileri baz alarak domuz katki maddelerini iceriklere yazmiyorlar.Bu konuda yahudiler cok dikkatlidir,muslumanlarin çogunluğu ise cok lakayd kaliyor.

 6. nermin Says:

  amwayin ürünleri hakkında ne düşünüyosunuz?
  çok ciddi araştırma sonucu cevaplarınızı bekliyorum. lütfennn……

  • hifa Says:

   Güzel kardeşim gimdesin helal sertifikalı ürünleri var onlara bakabilirsin böyle üye toplayarak kazanç sağlamak yahudilerin bıraktığı bir sistem çok uygun görülmüyor üye olmak kazanç sağlamak yine senin insiyatifine kalmış ama. Kardeş tavsiyesi biz alışveriş yapıyorduk bir markadan o yüzden bıraktık selametle inş.

   • gökhan mert Says:

    amway’in ürünlerini araştırmam sonucu vardığım kanı türkiyedeki bir çok üründen daha sağlıklı ve daha faydalı. bu araştırmaları yapmamın sebebi ilaç ve kozmetik ürünlerini kullanıyorum. yani güvenebilirsiniz ..

 7. Misafir Says:

  Sitenizi severek takip etmeme rağmen bu yazdığınızı ve tüm yorumları üzülerek okudum. İlaç çalışamış birisi olarak söylemeliyim ki bazı şeylerin kaynağı domuz ve başka başka hayvanlar. Bu sizin için üzücü bir durum olabilir tabii ama sizi biraz daha geniş bir çerçeveden bakmaya davet etmek isterim. Çünkü bu domuzu keyifle/bilerek yenilen domuz eliyle karıştırmak çok yanlış gibi geliyor. Sonuçta yasaklanma nedeni belli ve burda domuz tüketimi yok. Bu bir ilaç! Kaldı ki Yaradan’ın bu kadar dar görüşlü, hoşgörüsüz olduğunu düşünmüyorum. Keşke biraz daha açık olabilseniz, çok değil sadece bir parça…
  Sevgiler

  • Muhammedi Says:

   Öncelikle merhaba yorumunuza cevap yazma gereği duydum ve yazıyorum..

   Asla ve asla Yaradanın c.c. hoşgörüsüz ve dar görüşlüğü olduğu söz konusu olamaz hatta Yaradan dan c.c. bahsedilirken bu sıfatlar cümle içerisinde bile geçemez.
   Rabbimiz c.c. bütün kötü sıfatlardan münezzehdir..
   Ve bize helali haramı bildirmişdir.
   Haram ise bizim için kötüdür ve kötü olan birşeyde deva olmaz.
   Bununla ilgili bir çok hadisde mevcuttur.. Unutmayınki derdi verende devayı verende Allah dır c.c.
   Biz bu devayı haramda aramamalıyız Allah c.c. eğer onu yasaklamışsa muhakkak başka birşeyde vermişdir.
   Onun c.c. ilmi herşeyi kuşatır… Ne hoşgörüsüz nede haşa dargörüşlü değildir Rahman dan c.c. bahsederken sıradan bir kişiden bahseder gibi olmamalıyız..
   Peki bu konudaki cumhurun alimlerin görü nedir ? Eğer mübah yani yasak haram olmayan yolda çare varsa onu tercih edelim ama başka çare yoksa ( aslında vardır ama ulaşamıyoruzdur ) ruhsat var kullanabiliriz.
   Ama içinde haram olan bir madde olduğunu bilerek ve umursamadan kullanmak caiz değildir.
   En azından başka yol bulmak için çaba sarf etmeliyiz.
   Ben öğrendim ve eşime kullanmayı kes dedim bu arada bol vitamin alması için ilacın içeriğindeki vitaminleri doğal almasını sağladım kesin çözüm değil ama hiç yokdan iyidir dedim.
   Ve doktorumuza dedik böle böle doktorda o hafta öğrenmiş ve bir alternatif bulmuş decavit yazdı.
   Onu araştırdım ve bir arkadaşın firma ile iletişime girip içeriğinde domuz la alakalı hiçbir katkı olmadığını öğrenmiş.
   Şuan bunu kullanıyoruz aksi bir durum söz konusu olursa yine arayışa girerim hiçde gocunmam.
   Ve benim annem 3 çocuk doğurmuş ve hiç ilaç kullanmamış bizde Allah a c.c. hamd olsun eksik değiliz.
   Kullanılmasına karşı değilim ama şart değil ölüm kalım yok 3 gün kullanamdık ve bebeğimiz sağlıklı Allah a c.c. hamd olsun..
   Biraz fazla konuştum özür dilerim ama Allah azze ve celle hakkında insanlara has olan sıfatlar aynı cümle içinde bile kullanılamaz saygılarımla…

   • Can Bund Says:

    Tıbbi ürünlerde domuz kaynaklı bir sürü ürün vardır. Mesela yarın öbür gün kalp kapakçığınız bozulur da, kalp kapakçığınızı yenilemek gerekirse, maalesef beğenmediğiniz domuz hayvanının kalbinin kapakçığı ile can bulacaksınız. Çünkü insan yapımı mekanik kalp kapakçıkları türlü sorunlara yol açıyor.

    Bu görüşlerinizin dinle imanla alakası yok, bildiğiniz yobazlık. “İçinde haram bir madde olduğunu bile bile kullanmak”, eğer aynı ürünün domuz katkısızı varsa kullanın tabii. Lakin eğer alternatifi yoksa kullanmak durumundasınız. Çeşitli vitamin ve demir eksiklerinden bebeği kaybetmekten iyidir. .SAğlık söz konusu olduğunda bu işin haramı olmaz. Daha kutsal kitabınızı dahi anlayamamış biri olarak, insanları yanlış yönlendirmeyin. Zaruri durumlarda domuz eti yemek bile helaldir. Decavit ile elevit birebir aynı ürünlerdir. Koçak şirketi, ürün böyle bir şey içerse dahi size doğruyu söyleyeceğinden çok da emin olmayın bence.

    Sağlık söz konusu ise, geri teferrüattır. Allah da bunu bilerek her türlü istisnai durumu kabul edeceğini belirtmiştir.

    Bunun dışında domuz hayvanının haram kılınması, putperestlerin domuz hayvanını tanrılarına kurban etmelerinden ötürüdür. Domuzun zararlı bir hayvan olması ile alakası yoktur. Dinde her şeyi mantıkla açıklayamazsınız. Bu da bunlardan biri.

    İyi günler.

    • hifa Says:

     Dinimizde bir şey haram ise, hikmetini bilmesek de onun haram olduğuna inanmak gerekir. Muhammed aleyhisselamın peygamber olarak bildirdiği şeylere akla uygun olduğu, yahut tecrübe ile anlaşıldığı için inanmak iman olmaz. Çünkü bu, aklı tasdik etmek demektir. Haramlarda muhakkak vücuda zarar veren bir şey aranmamalıdır!

     Domuz, her türlü necaseti yiyen çok pis bir hayvandır. Zararlı olduğu için yalnız Türkler değil, Avrupalılar da, bir kimseye hakaret etmek için “Domuz” derler.

     Tevrat’ta domuz eti yasak edildiği için, bugünkü Yahudiler bile domuz eti yemezler.

     Bugün tıp, insana en çok zarar veren ve hastalık bulaştıran etin domuz eti olduğunu tespit etmiştir.

     Domuz eti yiyenlerde [safra kesesi iltihabı, apandisit, bağırsak iltihabı, çeşitli çıbanlar, mafsal kireçlenmeleri, damar sertliği, romatizma, grip, tansiyon yüksekliği, kalb anjini, enfarktüs gibi] çeşitli hastalıkların görüldüğü meydana çıkmıştır.

     Domuz etinde bulunan büyüme hormonunun kansere sebebiyet verdiği açığa çıkmıştır. Domuz eti ile geçen trişinoz hastalığının bugün bile tedavisi yoktur.

     Domuz şeridi [tenya], mide ve bağırsak yolu ile kana geçerek, göz, beyin gibi önemli organlarda ağır hastalıklara, hatta ölüme sebep olmaktadır.

     Domuz eti yiyenlerde, kıskançlık hislerinin dumura uğradığı, namusunu kıskanmadığı tespit edilmiştir. Domuz yağı, E vitaminini birdenbire yok eder. İnsan, E vitamininden mahrum kalınca nesli söner, E vitamininin yokluğu sevgiyi, aşkı yok eder.

     E vitamininin noksanlığında erkeklerde kısırlık, kadınlarda çocuk düşürme hastalığı ortaya çıkar. E vitamini yağlardaki acılaşmayı önler.

     E vitamini tükenince A vitamini acılaşmayı önleyemez. A vitamininin yokluğunda da cinsiyete menfi yönde etki eder. Domuz eti ve yağı yiyenlerde karakter değişikliğinin ortaya çıktığı da tespit edilmiştir.

     Domuz etinin, diğer hayvan etlerine hiçbir üstünlüğü yoktur. Üstelik hazmı güç, protein değeri çok düşüktür.

     Domuzun daha başka zararları da tespit edilse, yine de (Mutlaka bu veya şu sebepten dolayı domuz haram edilmiştir) denilemez. Fakat hiç zararı tespit edilmese de dinimiz yasak ettiği için, domuz etini yemek haramdır.

     İbni Âbidin hazretleri buyuruyor ki:
     (Haram olan şeylerin ilaç olarak kullanılması, bunun hastaya iyi geleceği bilinirse ve helal olan ilaç bulunmazsa, caiz olur. Şifa olduğu tecrübe edilen maddeler, ilaç için helal olur. Haram olan bir şeyin hastaya iyi geleceğinin bilinmesi, mütehassıs olan müslüman bir doktorun söylemesi ile anlaşılır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
     (Allahü teâlâ, haram olan şeylerde size şifa yaratmamıştır.) [Buhari]
     Putperestlikten çok bu önemli

    • bahar Says:

     Ekstra vitamin kullanmamanın bebekte ölüm, sakatlık gibi bir sebebi olacağını sanmıyorum. İnsanları korkutup haram olan birşeye teşvik ediyorusunuz, her zamanki ahir zaman yanlışları. Yobazlık islami hayatı seçmek değil tam aksine doğrulara kendi yanlışlarınızla kafa tutmaktır. Kaldı ki sağlıkçı akrabam şuan 7 aylık hamile ilaç yutamadığı için gebelik sürecinde verilen hiç bir ilacı kullanmıyor. Kendiside yavrusuda sağlam Elhamdülillah…

   • Mehmet İZYURDU Says:

    S.a. Allah razı olsun gayet güzel cevaplamışsınız bir cevap verilmemiş olsaydı ben cevaplamaya çalışacaktım selametle

   • nurcan Says:

    Allah c.c. yasakladığı bir şeyde şifa yoktur.

  • Ayse Says:

   Allah bir şeyi haram kalmışsa onun azı da çoğuda haramdır. Buna helal demek küfre düşmektir. Siz yada bir başkası bizi geniş düşünceli olarak bilin diye kusura bakmayın imanımızı tehlikeye atamayız. Bende sizi azıcık derin düşünmeye davet ediyorum..

 8. Zehra Says:

  Selamaleyküm,

  bu konuyu benim dogumuzman doktoruma anlattim. Yarim sene evel banada ayni Vitaminhaplarindan yazmisti, daha henüz 4 tane bile kullanmadan buradaki yaziyi okudum. Ve ister dogru olsun ister yanlis olsun icime bir kurt düstü diye bilirim, bu yüzden bana daha dogal/bitkisel bir hap önermesini istedim.

  Su anda Pure diye vitamin haplarini kullaniyorum. Tek hayvansal olan Baliktan olusan Omega3 iceriyor, diger vitaminler sadece bitkisel. Püf noktasi ise diger haplardan daha pahali 3 kati dene bilir. Ama bu benim icin fark etmiyor, sonucta bu sagligimiz icin basta bebegimizin sagligi icin.

  Tesekkürler

 9. Eylül su Says:

  Alah razı olsun bu önemli bilgiyi bizimle paylaştığınız için

 10. hifanur2012 Says:

  Alternatif ilaç olmaması durumuna gelince:
  Helal ve temiz olmayan şeylerle tedavide bulunmak esas itibariyle caiz değildir. Ancak başka bir ilaç bulunmadığı takdirde Müslüman, âdil bir doktorun göstereceği lüzum üzerine caiz olabilir. Şöyle ki bir hastalığın veya bir hastalığa sürükleyecek bir zafiyetin tedavisi için mubah bir ilaç bulunmazsa, böyle bir doktorun \”şifa ümidi vardır\” diye tavsiyesi üzerine li-aynihi (kendileri haram olan şeyler: Leş, domuz eti, şarap vb.) haram bir şey ile zaruret miktarı tedavi caiz olur.

  Şifa vereceği kesin olarak biliniyorsa, haram ile tedavi caizdir; bilinmiyorsa, mubah değildir. Açlık halinde murdar hayvan yemek, susuzluk halinde şarap içmek ve boğazda kalan lokmayı indirmek, boğulmayı önlemek için şarap içmek nasıl caiz ise, şifa vereceği kesin olarak bilindiği takdirde, haram yiyecek ve içeceklerle tedavi de öylece caizdir. Ancak onlarla şifanın hâsıl olacağı bilinmiyorsa, tedavi caiz olmaz.

  Unutmayalım ki, bir ucu dine dayalı tıbbî meselelerde dinimiz “tabib-i müslim-i hâzık”ın (Müslüman ve sahasında uzman bir doktor) tavsiyesine uymayı emreder. Müslüman kişinin bu çeşit meselelerde doktor tavsiyesine uyarken, doktorunda bu özellikleri araması gerekir.

  Burada Müslümanlık vasfı, Müslüman olduğunu söylemekle birlikte namazını kılmayan, haramlardan kaçınmayan kimsede tahakkuk etmeyeceği kanaatindeyiz.

 11. hifanur2012 Says:

  sa.arkadaşlar maalesef bunun gibi daha pek çok vurgun yapılıyor allah aşkına dikkatli olalım çocuklarımızın iffetli yetişebilmesi için bu çok önemli gıda bilinçlendirme platformuna ve gimdese bakabilirsiniz

 12. Abdullah AYGÜL Says:

  Arkadaşlar ben Bayer firmasını bizzat arayarak kendilerinden duydum. Ses kaydı da yapıp ekleyecektim ancak olmadı. Kullandıkları bir vitamini elde ederken domuz jelatini kullandıklarını söylediler. Ancak bu jelatini belli işlemler den geçiriyoruz rengi tadı kokusu kalmıyor falan filan diyerek beni ikna etmeye çalıştılar. Sakın ha yaklaşmayın bu ilaca. Etrafınızdaki insanları da bu konuda uyarın. Muadili bir türk firmasının ilacı var.

  • emine Says:

   Abdullah Bey, isim vermeniz mümkün mü acaba?Acil folik asit kullanmaya ihtiyacım var.Araştırdım ama net bir şeye ulaşamadım.

  • erhanbas Says:

   bayer firmasından bende bizzat öğrendim. e vitamini domuzdan üretiliyormuş. ey bu ilaca ruhsat veren sağlık bakanlığı prospektüse yazma zorunluluğu koymayan sağlık bakanlığı öbür tarafta hesabını verebileckmisin bakalım…

  • tayfun dıyorkı Says:

   madem muadılı var abdullah aygun neden vermıyosunuz ısmını neyı beklıyorsunuz ılac fırmaları katkılı ılacları satmaya utanmıyorda sız ısmını soylemekten neden cekınıyorsunuz anlamıyorum lutfen gercekcı olalım ınsanları uyarınız ve ılac ısmını verınız

 13. ummuhan Says:

  inanmıyorum şu anda ağlamamak için kendimi zor tutuyorum ben onu çok içtim ve hamimeliğim boyunca yiyeceklerime de dikat ettim vitamin harici ilac içmedim …vs çok özveride bulundum çocuğumun maneviyatı için bunu duyunca çok kötü oldum

 14. emine Says:

  selamün aleyküm cahide hanım, sizinle istişare etmek istiyorum.Hamileyim, elevit olmamak kaydıyla(falbiol veya folic plus) folik asit kullanmalı mıyım?Falbiolun içeriği net gibi ama bilemedim.Ne dersiniz?

 15. ayşegül Says:

  Tayfun bey hamurlarınız ile ilgilenin demişsiniz. ben size söyleyeyim ben firmayı aradım BAYER firmasını açık açık söylediler E vitami kaynağı olarak Domuz jelatini kullanılıyor denildi. Ama neymiş işte bir takım işlemlerden geçiyormuş falan… Çok sinirliyim gerçekten çok.

  • tayfun Says:

   Evet aysegul hanım dogrudur soyledım ama cahıde hanıma cok kızdım arastırmıs Allah razı olsun ama bu ılacın muadılınıde arastırıp bulması gerekmezmı benım hanımımda kullanıyor bu ılacı cahıde hanımın yazdıklarını okuduktan sonra ılacı bıraktı sonucta cocugun saglıgı ıcın ıcıyor butun bayanlar . o sebepten ilac fırmalarıyla gorusup muadılını bulup ınsanlıga duyuruda bulunmak gerekmezmı hadı arastıralım cocuklarımızın saglıgı ıcın. bırde bu kadar sınırlenmeye gerek yok elbet vardır muadılı DEKAVIT de yok gayet temız ve saglıklı dıyolar ayrıca doktorlarda bu ılacı yazıyor genelde bayanlara bırde sız doktorunuza danısın bakalım sonucu bızlerede yazarsanız yanı paylasırsanız sevınırım saglıcakla kalın ayrıca cahıde hanım bıran sıze cok sınırlendım ama sızde galıba haklısınız selametle .

 16. ayşegül Says:

  Az önce ihlas haber ajansını aradım bu konuda haber yapmalarını istedim. Bimer (başbakanlık iletişim merkezine) bir şikayette bulundum. Sizde boş durmayın arkadaşlar bu konuda bişeyler yapalım. doğmamış bebeklerimize bunu nasıl yaparlar. Bu ne demek biliyo musunuz? Bu apaçık hakarettir. Ayrıca doktorlar yazdıkları ilacın içeriğini bile bile vatandaşı nasıl uyarmaz. Bilgi edinme hakkımız var ve bunu ihlal ettiler. Prospektüsünde de yazmıyor. Şu an hala bilinçsiz olarak bu ilacı tüketen anneler ve en önemlisi bebekler var. DOĞMAMIŞ NESLİMİZE TEHDİT VAR. NEDEN BU KADAR SAKİN HERKES? BİRTEK BEN MİYİM KAN BEYNİNE SIÇRAYAN.

  • hasan Says:

   Bende dün bu ilacı arastırma istegiyle internete girdim esime bu ilac verilmisti .Haberleri görünce kaynar sular döküldü basımdan . Hemen doktora gittik doktorsa ben baska ilac yazmıstım ama eczacılar elinde olmayınca alternatif ilaclar verebiliyor dedi . Sonra Doktora vitamin kullanmamız zorunlumu dedik .Hayır ama Cok iyi beslenmeniz gerek dedi ….Demekki Bu ilaci mubah hale getircek bir zaruriyet yok

 17. tayfun Says:

  evet cahıde hanım yemektı ıcecektı tatlıydı dıyerek geldık elevıte kadar bu bulusunuzdan memnun kaldık yalnız muadılını bulupda bızlere yazarsanız cok sevınırım yok bulamazsanız bu gıbı ıslere yanı nasıl derler hamurlarınızla ılgılenın

 18. elif Says:

  İŞTE BAKANLIĞIN CEVABI
  Birimimize yapmış olduğunuz başvruunhuz incelenmiş olup, aynı içerikli başvurulara Bakanlığımızın bağlı kuruluşu olan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından verilen cevap aşağıdadır. ” İlaç üretiminde kullanılan jelatin ile ilgili olarak, Bakanlığımızca yapılan ruhsatlandırma sürecinde ilaçlarda kullanılan film kaplama materyalleri gibi yardımcı maddelerin hangi kaynaktan olduğu değil bu ürünlere ait sunulan kalite uygunluk belgelerinin kontrolü zaruri ve insan sağlığı açısından önemlidir. Söz konusu yardımcı maddelerin kalite standartlarına uygunluğunun, konusunda uzman bilim adamlarından oluşan komisyonlar tarafından değerlendirilmesinin ardından kullanımlarına izin verilmektedir. Bilgilerinize sunarız.”

 19. s.mert Says:

  Sevgili Cahide hanim ve sevgili arkadaslar,
  Az once Bayer’den sordugum soru icin geri donus yaptilar, beni Medikal Enformasyon biriminden bir bey aradi. E vitamininin domuzdan ekstre edildigini, bunun saglik bakanligi standartları acisindan sorun teskil etmedigini vs ifade ettiler…
  Yeniden taze bilgi gecmek istedim, gercekten cok uzucu.
  Cok selamlar

 20. sserap Says:

  O kadar yazdım pufff hepsi uçtu birden, artık neye bastıysam. Kısaca geçeyim, zira oğlumla ilgilenmeliyim. Konuyla ilgili Nureddin Hoca’ya bir soru yönelttim, cevabı aşağıda 😉

  Selamünaleyküm.

  Doktorun önerdiği, ilaç olarak imal edilmiş ve alternatifi bulunmayan nesnelerde esasen haram olan bir maddenin bulunması kullanılmasını engellemez. Ortada ilaç düzeyinde bir zaruret bulununca kullanabiliriz. Keyfi olan kullanımlar ise buna dahil değildir. Keyfi kullanımı şöyle takdir edebilirsiniz:

  Hamile bir kadın, hamileliği esnasında bebeğinin gelişmesi açısından vitamin kullanması doktor tarafından öneriliyorsa bu bir zarurettir, keyfi olarak ele alamayız bunu. Ertesi günü geziye gideceği için performansını yükseltmek için bir insanın vitamin alması ise keyfidir.

  Geçmişteki kullanımlar hatalı ise bunun inşaallah bebeğe etkisi yoktur. Allah işimizi kolay kılsın.

  Selamünaleyküm.

  Nureddin Yıldız

  • Cahide Says:

   Serapcığım cevapta şu kısmı eksik buldum. Bir ilacın muadili varsa bu mutlaka araştırılmalı ve doktordan helal içerikli ilaç yazması talep edilmeli. Bir de vitaminler zaruri değildir. Ben vitamine gerek yok, iyi beslen yeter diyen doktorlarında olduğunu biliyorum. Bazı konulara tam cevap verebilmek için o konuda yeterli bilgiye sahip olmak sanırım. Bence bu cevap eksik olmuş…

   • sserap Says:

    Ya işte benim kafamı karıştıran husus bu eksik kalan kısım. Aslında daha ayrıntılı bir cevap bekliyordum ama ben yüzeysel sordum belki de bilemiyorum.

    Ben bu vitamini bir süre kullanmıştım ama içindeki C vitamininin GDO lu olduğunu öğrenince bırakmıştım. Doğal besleniyordum, bol meyve-sebze yiyordum, çok hurma tükettim ama yinede testlerde bazı değerlerim düşük çıkıyordu. Birde her yediğime dikkat ediyordum güya aman oğluma zarar gelmesin diye.

    Şimdide mesela oğlumun demir eksikliği var. Bu durumu çok önemsiyorum. Neredeyse hiç ek gıda almıyor. 6.ay dolduğundan beri pekmez de verdim ama geçen ay test yaptırdık çok düşük çıktı demiri. Doktor 3 aylık bir tedavi uygulayacağımızı söyledi. Doğru düzgün bir şey yemediği, meyve suyu bile içmediği için tadı en güzel olan demiri yazdı. Her gün 5ml i, kocamla öyle şekillere girerek veriyoruz ki. Ama içinde alkol de var, paraben de, sağlıksız katkı maddeleri de 😦

    Eşim bunların ilaç olduğunu, sonuçta doktorun yazdığını, tedavi amaçlı olduğunu söylüyor ama benim içim rahat değil işte…

    Zaten doktorlarda her ilaç hakkında bilgi sahibi değiller. Hangi doktorun, hangi ilacı yazacağı belli. İnternetten araştırıyorum ilaçları; katkısızı, doğalı, sağlıklısı hep Amerika’da, Avrupa’da. E, ben nasıl alayım onları, dünya para 😦 Hatta nede olsa lazım olacak diye Almanya’da ki teyzemden rica ettim yazın, bitkisel içerikli ateş düşürücü getirdi. Orada sırf bitkisel içerikli ilaçlar yazan doktorlar varmış ne güzel…

    Öyle işte, yazdım da yazdım. Üzülüyorum böyle şeyler duyunca, hep birlikte toplanıp bir dağa çıksak, orada kendi köyümüzü kursak, mutlu mesut yaşasak istiyorum…

    • Umman Says:

     İyi günler oğlumun kansızlığı var demişsiniz de merak ettim hgb değeri nedir? Eğer 10 un altında değilse kansızlığı yok demektir. Labaratuvarda çocuk referans değerlerini yetişkinlerinkiyle aynı yazdıklarından düşükmüş gibi görünüyor. Ayrıca demir bakterilerin yemeği gibidir. Demir alan bir çocuk hastalıklarını daha merasimli geçirir. Bütün bunları ve daha fazlasını öğrenmek için de Çocuk Has. ve Uz. Dr.Kadir Tuğcuyu netten araştırın. Kendisi bir sitede ücretsiz olarak annelerin sorularını cevaplıyor. Bedava doktorluk hizmeti. Hem de sağlık sektöründe yapılan yanlış tedavileri ve verilen yanlış ilaçları birbir öğrenebiliyorsunuz sayesinde. Onun cevaplarını okuduktan sonra gözüm açıldı. Şimdi daha rahatım çocuğumu büyütürken. En azından hangi durumda ne tedavi yapılacağını, hangi durumda endişenmem gerektiğini, hangi durumda ne ilaç kullanacağımı çok iyi biliyorum. Şiddetle tavsiye ederim. 🙂

     • sserap Says:

      Test sonucunda HGB 10,8 yazıyor ama çocuk doktorumuz sonuç kağıdında Ferrıtın diye bir değer var özellikle onu gösterdi normal en düşük değer 21,8 iken oğlumuzun değeri 4,89 olduğu için demir depoları tükenmiş dedi. 3 ay boyunca her gün 5 ml demir verecekmişiz.

      Oğlum daha 8 aylık. Pekmezi yoğurdu tatlandırmak için verin demişsiniz de demirin emilimi azalmıyor mu süt ürünleriyle kullanıldığında? Ben sütten 1 saat sonra veriyorum, verdikten sonra 1 saat boyunca da süt vermiyorum. Bu da mı yanlış?

      Kadir Tuğcu’yu biliyorum, birkaç yazısını okumuştum ama sürekli bir yerde soru cevapladığını bilmiyordum, bir bakayım. Allah razı olsun.

    • Umman Says:

     Bir de bişey söylemeyi unuttum. Çocuğunuz kaç yaşında bilmiyorum ama direkt olarak pekmezi hergün vermeyin. İçindeki şekerden dolayı çocuğu gün boyu tok tutar ve iştahsızlık yapar, hatta zayıflatabilir bile. Pekmez ve balı aracı olarak, tatlandırmak için kullanmak gerek.. Mesela boğazı ağrıdığında ballı limon, yoğurdu yemesi için pekmezli yoğurt gibi. Tabi abartmadan hergün rutin yapmadan…

    • zehrayazici Says:

     Serap Hanım endişenizi çok iyi anlıyorum. Benim oğlumunda da demir eksikliği çıkmıştı, hatta bir yaşında türkiye’ ye geldiğimizde doktor görür gözmez demir eksikliği var demişti. O kadar endişelendirmişlerdi ki beni anlatamam. Ama Japonya ‘ya dönünce rahatladım diyebilirim. Kesinlikle böyle bir durumla karşılaşmadım. Hatta kan tahlili bile istemiyorlar. Çünkü bebeğin gerekli demiri güneşten ve yiyeceklerinden alacağını zamanla vücudun dengesini bulacağını söylediler. Zaten o demir ilacını vermek bizim içinde çok zordu. Bir iki defa anca kullanabilmiştim. Hem bebeğimde ishale neden oluyordu. Bebeğim ve ben de çok huzursuz oluyorduk. Kullanmayı bıraktım rahatladım diyebilirim.
     Yine de siz billirsiniz tabi ama bence biraz çocukları rahat bırakmamız gerekmiyor mu? En azından bir süre besinlerinden alsın vitaminlerini, koştursunlar, oynasınlar, toprakla temas etsinler.. Vitaminini ve bağışıklığını sağlasınlar.. Ama eğer baktık olmuyor, bebeğimizin düzeni bozuluyor o zaman ne gerekiyorsa kullanalım. Şifa Allah’tan, sebeplere başvurması bizden….

  • Umman Says:

   Evet Serap Hanım hgb değeri çocuğunuz için normal. Daha doğrusu HGb normalse diğer değerlerine bakılması da gerekli değil diye biliyorum. Ama yine de Kadir Beye sorup teyit alsanız daha iyi olur. Evet yoğurtla pekmezin verilmesinde demirin emilimi azalmıyor bu da bildiğimiz yanlışlardan malesef. Daha doğrusu demiri pekmezden de karşılayamayız. Demir en çok et(kırmızı, beyaz, balık farketmez) ve yumurtada mevcut. Haşlama olması da şart değil çocuk nasıl severse öyle yedirin yumurtayı. Ben de sizin yaşadıklarınızı yaşadım. Oğlumun demiri eksik diye baya kullandım demir ilaçlarını ama hiç yükselmedi. Taki düzenli etini yoğurdunu sütünü yiyene kadar. Malesef çocuğun karaciğerini çok yoruyoruz demir yükselteceğiz diye. Tecrübelerime dayanarak yardımcı olmaya çalıştım. Zaten Kadir Beyde ilaç kullnımına çok karşı. Herşeyin doğal yollardan alınması taraftarı. Allah sizden de razı olsun.

 21. Saliha Says:

  Yarama parmak bastınız
  Ben daha önce cahide Hanım’a mail atmıştım benim kanımda pıhtılaşma olduğu için bebeklerimi kaybediyorum bu yüzden hergün kan sulandırıcı iğne kullanmak zorundayım
  Son gebeliğimde bana verilen progestan adlı ilacı araştırırken ki onlarda yokmuş helal sertifikaları var
  Kullandığım clexan adlı kan sulandırıcı iğnenin domuz mukozasından elde edildiğini öğrendim firmada doğruladı zaten
  Daha sonra bebeğimi kaybettim
  Yani ne yapacağımı bilemiyorum şu anda
  Allah yardımcımız olsun

  • rukiye Says:

   saliha hanım selamun aleyküm sizinle aynı durumdayım clexane bir türlü içime sinmedi sinmiyor bu bilgi kesin değil mi?mthfr heterezigot taşıyıcıyım, sizin nasıldı?kusura bakmayın özel belki ama bırakmayı düşünüyorum bildiklerinizi paylaşırsanız çok çok sevinirim.selametle

 22. Umman Says:

  Çok şaşırdım gerçekten bana da yazmıştı doktorum. Bi kaç tane içip bıraktım hiç içimden gelmemişti içmek. 😦 Ama az da olsa kullanmak bile çok üzücü bütün yediğim gıdalarda sertifikalı ürünleri tercih ederken karnımdaki bebeğime bile bu ürünü yedirmek yıktı beni. Hadi kapsülleri tercih etmiyorum biliyordum ama demekki her üründe iyice araştırmak lazım.
  Bu hamilelikteki vitamin kullanımına gelince oğlumun çocuk doktorunun söylediği bir söz çok hoşuma gitmişti. ‘Allah sizin hamile olacağınızı da emzireceğinizi de bilmiyormu ki dışardan ilaç takviyesiyle bunu düzeltmeye çalışıyorsunuz.’ Çok haklı gerçekten.
  Şuan demirim çok düştüğü için sadece bunun takviyesini yapmak zorundayım iğne kullanmak zorundayım. Acaba demir takviyelerinde(hap, şurup) ve demir iğnesinde de böyle bir sıkıntı var mı bilenler cevaplasın lütfen. Çünkü ilaç almamakta baya direndim hergün et yedim ama hgb 9 a düşünce demir iğnesi kullanmak zorunda kaldım ne yazıkki:(

 23. Aisha Says:

  Canim ablam benim kayinpederimde kayinvalidemde doktor.cogu ilaci taniyorlar.hamileleik boyunca benim ictigim vitaminleriin hepsi gercekten domuz katkisizdi.gonul rahatligiyla iciyordum.

 24. zerenin annesi Says:

  inanamıyorum gercekten. ben herhangi bir zararlı katkı maddesi var mıdır diye hiç bir bisküvi çikolatayı tüketmezken domuzdan elde edilmiş bir ilaç ha…tam iki kutu bitirdim ve 3.sü nü kullanıyordum yazıklar olsun bunları yapanlara:((((

 25. Gul Says:

  Merhaba. Ben konunun uzmani degilim ama, yinede belirtmek istedim. E vitamini daha cok bitkisel urunlerde bulunmaktadir; soya fasulyesi ( soybean oil) ve diger sivi yaglar, kuruyemisler(badem, findik, ceviz ,vs), yesil yaprakli sebzeler, ama en cokda bugday ruseymi(wheat germ). Bir corba kasigi bugday ruseymi gunluk e vitamini ihtiyacinin tamamini karsiliyor ( ayrintili bilgi icin http://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminE-HealthProfessional/ sayfasini inceleyebilirsiniz). Hayvansal urunlerde cok az miktarda bulunuyor. Hatta yaptigim kucuk bir arastirmaya gore domuzlara da e vitamini takviyesi veriliyor. Genellikle ticari e vitaminleri soybean oil den yapiliyor. Sentetik olanlari da var ( petrol urunlerinden yapiliyor) ve bunlarin emilimi cok dusuk vucut tarafindan. “Dogal e vitamini”olarak etiketlendirilenlerde ise sadece 5% oraninda dogal vitamin e bulunuyor, geri kalani sentetik urunler. Bu nedenle en guzeli dogal gidalardan karsilamak. Yalniz ben e vitaminin domuzdan yapiliyor olmasini anlayamadim, ve hicbir kaynaktada bulamadim. Butun kapsullu ilaclarda oldugu gibi domuz kaynakli gelatin kullanilmis olabilir diye geldi aklima. Kapsullerin yapimi da kullaniliyor, ilacin etkin maddesi olmamasina ragmen.Bu da zaten hemen hemen butun “hap”larda bulunuyor.

  Ben, mutlaka disardan takviye almam gerektiginde vegan olan ilaclari tercih ediyorum tamamen bitkisel kaynakli olmasi sebebi ile.

  Allah’a emanet olun.

 26. leyla Says:

  Hanımlar neden vitamin ilaçları alıyorsunuz..bende 3 doğum yaptım ne hamıleyken nede doğumdan sonra vıtamın veya ilaç almadım..Bol bol yeşıllık ve meyve yiyin..her türlü yiyeceği rabbimiz bizim için vermiş..bırakın bu ilaçti vitamındı gibi şeyleri..Nimetlerden faydalanın.

 27. Zeynep Says:

  Üç hamileliğim de de her hangi bir vitamin ne doktorum verdi ne de ben kullandım..
  TR de doktorlar zaten herşeyi çok abartıyorlar güneş sizde temiz hava sizde bizden çok daha organik beslenebiliyorsunuz nedir bu doktorların ilaç yazma hastalığı anlamış değilim.. Yalandan git muayene ol eve bir poşet ilaç ile dönüyorsun..

  Ben nedense doktor milletine hiç güvenmem Allah düşürmesin derim herzaman spor yapın fazlalıkları ter ile vücudunuzdan atın az hamur işi bol yeşillik tüketin.

 28. leyla Says:

  Domuz katkısı diye neden kızıyorsunuz..Domuz kesilecek hayvanlar yanı kurban olacak hayvanlar kategorisine alındı.Kanunen.Devlet izin verdi..Günahı yokmuş..EEEE böyle şeriat oluyormuş.Öyleyse haram degıl.

 29. muberra92 Says:

  düşünddümm düşündüümm ne yorum yapsam bilemedim şimdi cahide abla yaw 😀 inş bigün hayalini kurduğum futbol takımımın temelini atarken bu yazını dikkate alcam ama şuan Fransız kalmış durumdayım yani 😀

 30. lailaheillallah8653fatmaa Says:

  yazıklar olsun Allah affetsin ve çok üzgüüm

 31. Feriha Says:

  Sa.siteninizi çok beğeniyorum cahide hanım elinize sağlık. Elevit hakkında okuyunca çok şaşırdım çünkü eczacıyım ben de içtim hamileyken ve her gün biçok satıyoruz firmadan yazılı olarak bi açıklama bekliyoruz konu hakkında. Eğer doğruysa çok yazıkkkk

 32. Ayse Says:

  İnanamıyorum ikinci bebisime hamileyken doktor onerince kullanmış ve bir arkadasıma da önermiştim Allah im affetsin 😦

 33. mrv_mrv Says:

  selamun aleykum,
  bu konuyla ilgili haberi ben de okumuştum. ben de kullanıyordum bu ilacı.. malesef bazı durumlarda ilaç kullanmak gerekli olabiliyor. mesela demiri sadece gıdalardan yeteri kadar alamıyoruz. daha etkili ve hızlı bir çözüm için ilaç kullanmak gerekebiliyor. bu gün doktora gittim, ve bu durumu doktora sordum. dindar bir hanıma da benziyordu. içerik hakkında pek bilgisi yoktu sonuçta ilacın etken maddesi olmadığı için. ben okudum yan maddelerde geciyor dedim. o halde, mevsiminde sebze meyve yiyorsan kullanma dedi. bu bilgiyi silzlerle paylaşmak istedim yeri gelmişken

 34. hicrankonya Says:

  selamun aleyküm bende hiç ilaç içmem daha dogrusu eşim ilaç içirtmiyor içlerinde alkol var diye on gündür midem agrıyordu ilaç içmedim çörek otu yagıyla hamd olsun geçti .Allaha emanet olun.

  • kübra Says:

   HADI HAMİLEYKEN İÇMEDİK DİYELİM ÇOCUK 6 AYA GELİNCE VİTAMİN VERİYORLAR HASTALANINICA PEDİTUS VERİYOLAR BUNLARDA ALKOL VAR.BİLMEDEN ÇOK VERDİK ALLH AFFETSİN.EN SON İSHALİ KESİLMİYODU BİLEREK İÇERİĞİNDE ETENOL OLAN Bİ İLAÇ VERDİM 2GÜN.NAPCAM BİLMİYORUM Bİ YANDA HARAMDAN KAÇMA İSTEĞİ DİĞER YANDA ÇOCUĞUMA ZARAR VERİRMİYİM ENDİŞESİ ALLAHA SIĞINDIM

   • hatice Says:

    Selamun Aleykum
    Diğer konuları bilemem ama ishalle ilgili şu hadisi okuyun derim.

    Ebu Said Hudri (r.a)’den rivayete göre, Rasulullah (s.a.s)’e bir kişi gelip:
    “Ya RasulAllah! Kardeşimin karnı ağrıyor (ishal oldu)” demiştir. Rasulullah:
    “Bal (şerbeti) içir” buyurdu. Sonra bu adam ikinci defa daha Rasulullah’a geldi (ve hastalığın geçmediğini söyledi.) Rasulullah yine:
    “Bal (şerbeti) içir” buyurdu. Sonra üçüncü kez daha geldi. Rasulullah yine:
    “Bal (şerbeti) içiriniz” buyurdu. Sonra bu adam dördüncü bir kez daha gelerek:
    “İçirdim (fakat, ishali ve ağrısı geçmedi, arttı) dedi. Bunun üzerine Rasulullah:
    “Allah, sözünde doğrudur. Fakat kardeşinin karnı yalancıdır. Haydi yine bal (şerbeti) içir” buyurdu. Adam dördüncü defa içirdi de kardeşi hastalıktan kurtuldu.”
    (Buhari-Müslim)

    Allah Subhanehu ve Teala Müslümanların yardımcısı olsun ne yeyip içeceğimizi şaşırdık.

 35. Minikkelebek Says:

  Belçika’da genellikle “Omnibionta” markali vitamin hamile kadinlar tarafindan kullaniliyor. Uzun süre domuz jelatini içeren bu ilacin içerigi geçen sene degistirildi (en azindan vitaminin bir versiyonunda). Hamileydim ve eczanedeki bayanin tepkisine karsi söz konusu ilacin firmasiyla iletisime geçmek durumunda kalmistim. Gayet anlayisli bir sekilde bir beyefendiyle görüstüm ve her gerektiginde aramata çekinmemem gerektigi söylenmisti.
  Eger bizler arastirip ilaç sirketleriyle irtibat’a geçersek, fiyatlari biraz yükseltme pahasina dahi olsa haram maddelerden uzak durmak mümkün olacaktir.

 36. zeliha Says:

  Allahın selamı üzerinize olsun.Her gün duyduğumuz yeni bir şeyde tüm umutlarımız yıkılıyor.Yediğimiz içtiğimiz haram birde insanlığın sağlığı için sözüm ona yararlı olacak diye yaptıkları ilaçta haram.Rabbim bizleri bunlardan korusun.ALLAHıma şükürler olsun hamileliklerimde hiç ilaç kullanmadım.Ama çocuklarımız dışarda okulda okuyorlar maalesef dışardan yemek yiyorlar bunun için hiç bir şey yapamıyorum ve çok üzülüyorum.Sonumuzu Rabbim hayr eylesin.

 37. Fatma&CH Says:

  Yaziyi okuyunca çok üzüldüm.2çocugumdada kullandim.zaten yurtdişinda yaşayanlar olarak herşeye dikkat etmek zorundayiz.döner bile güvenmediğimiz yerden yemiyoruz türk olsalar bile..işimiz zor her alişverişte paketlerin arkasini okuyoruz..Allahim affetsin,nesillerimizide korusun haramlardan

 38. kadriye Says:

  konu sadece elevit olsa hadi kullanmayalım gitsin dicez ama maalesef…bi kaç gün önce elime bir liste geçti içinde domuz ve alkol olan e…kodlu ürünler listesi neye elimi atsam onda var ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.ne yapılabilir bilmiyorum…gıdadan ilaca çoğu şeyde var.

 39. aspasya11 Says:

  Bir aydır decavit kullanıyorum..doktor tekrar yazdı ama eczacı elinde decavit olmadığı için elavit verdi..elimdeki bitince elavite başlamayı düşünüyordum..iyi ki erken haberim oldu..sağol canım..

  • Cahide Says:

   Emin ol aklımda sen de vardın bunu yayınlarken. Hatta başka bir yazı vardı, onu erteledim. beslenmene dikkat et canım. İnşaAllah vitamin eksikliğin falan olmaz.

   • aspasya11 Says:

    canımsın hepimizi düşünmeye nasıl yetişiyorsun..ben de acaba decavit temiz mi diye düşünüyordum ondan içtim çünkü..neredeyse 1 kutu bitecek..beslenmeme çok dikkat etmiyorum..mesela şimdi mehtap ablamızın alman poğaçasından yaptım yedim..bugün artık pek bir şey yemem..dünde komşum çağırdı ordada benzer hamur işi ile geçiştirdim günü…onun için takviye almalıymışım gibi geliyor..acaba amway den mi getirtsem ya da eminenin tavsiye ettiği firmadan???ya da decaviti araştırayım

 40. sevkiz Says:

  yaa ben oglumda elıvıt kullandım ALLAH ım sana sıgınıyorum…
  ee sımdıde decavıt kullanıyorum onda bırsey varmıkı :S

 41. rana Says:

  hamileliğin ilk üç ayında hatta hamile kalmadan önce folik asit kullanmayı öneriyor doktorlar.bunda bir sakınca var mıdır acaba bebek için? böyle şeyler duyunca kafam karıştı… bilenler varsa paylaşırsa sevinirim..

 42. arzu Says:

  Allahıma bin şükür dktorum bana da yazdı ama bir gün bile kullanmadım.. hatta kullanıyor musun dedi evet dedim… çok şükür……

 43. sesasi selvi Says:

  selamün aleyküm ,bu bilgiyi baylaştıgın içn ne kadar teşekkür etsem azdır . canım cahide bende 4 aylık gebeyim , dr. gittigimde hiç ilaç kullanmak istemiyorum dedim domuz jelateni oldugunu bilerek degil sadece şübelendigim için , dr.hanım da bana vucudumdaki vitamin degerlerine bakmak için testler istedi bende yaptım sonuçlar iyi çıktı beslenmeme diktak etmemi ve hangi besinlerde hangi vitamin oldugunu söyledi çok şükür senden de bunları duyunca iyi ki kullanmamışım diyorum sagol canım ALLAH razı olsun

 44. denizkizi Says:

  evet eleviti biluyorum hamileligim boyunca kullandim:( gerci ben bi ara devletin eleviti toplattirdigini duymustum.sonra tekrar serbest birakilmisti.ama doktor verdigi icin kullandim hep:((((

 45. elif Says:

  Çok üzgünüm bende hamileliğimde ve emzirme döneminde kullandım. Allahım Affetsin. Bende kimyagerim kozmetik firmasında çalışıyorum bundan sonra kullanacağım e vitaminlerinin kaynağını öğreneceğim ve ona göre kullanacağım ürünlerde.

 46. semaaaa Says:

  Durum vahim..domuzdan baska e vitamini kaynagi yokmuymus? Yumurtadan elde etsinler..Bayer firmasina sasirmadim kendileri Alman firma ve biliyoruzki en cok domuz tuketenler Alman..bu birazda bizim devletimizin yani saglik bakanliginin eksikliginden kaynaklaniyor..niye adam gibi denetlemiyorlar yada yurtdisinda oldugu gibi ( domuz ve katkisi olanlara vejateryan degildir , icermeyenlerede vejateryandir diye yazdirmiyorlar) bunu yapmak bu kadar zormu acikcasi bir yonetmelik yayimlayacaklar yazmayi zorinlu hale getircekler..yazmayanlarada ceza kesecekler bu isbu kadar basit ..bunu ingiltere gibi hristiyan bir ulke yapabiliyorda bizim musluman bakanlarimiz yapamiyormu? Neyse cok sinirleniyorum hukumet politikalarina sadece agizlarina sakiz gibi 3 cocuk yapin sunu yapin bunu yapin sloganlarini dolamislar ama altyapi yok, kontrol yok ..ama lafa gelince avrupa kafir biz musluman oluyoruz..muslumanlik kagit uzerinde degildir ..bunca kata kullelerle ( bu domuz katkili ilaclar bunlardan sadece biri) adini bilmedikleri yuzbinlerce kadinla cocukla Mahserde helallesebilecekmi saglik bakanligi ?

 47. Nur Says:

  Çok üzüldüm bu haberi okuyunca… Daha doğmamış bebeklerimize haram yedirtiyorlar…
  Hamileliğim boyunca ve emzirirken de içtim bu vitamini. Haberi okurken de tekrar tekrar baktım gerçekten aynı ilaçmı diye…
  Bunun geri dönüşü nasıl olur ki…

 48. aynur Says:

  Hamileyim 4.ayıma giricem hafta sonu, ve geçen hafta öğrenir öğrenmez attım çöpe ne yazıkki 1 kutuyu bitirmiştim.
  domuzu karnımızdaki yavrumuza bile yediriyorlar yaa yazıklar olsun 😦

 49. Zehra Says:

  Selamaleyküm,
  bende yasklasik 1 aydir bu vitaminhaplarini ara sira kullanmaktayim. Bu Vitamin haplari daha cok cocugun saglikli gelismesi icin, yani beyin gelisimi, organlari olsun vs. herseyi icin.
  Peki onun yerine hangi ilaci kullanmamiz gerekiyor.????

  Artik ilaclarin hangi birinde yokki, jelatin kapli oluyor, mecbur kalip almamiz gerek ilaclar oluyor. Ne yapmali???

  • Cahide Says:

   Hamileyken ille de bir ilaç kullanılması gerektiğini kim söylüyor ki? Yani neden mutlaka bir ilaç kullanma zorunluluğumuz olsun? Yeteri kadar beslenmek, bol ceviz, fındık, yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, yeteri kadar et ve tahıllardan tüketmek bence gereken vitamin ve mineral desteğini bize ve bebeğimize yapacaktır diye düşünüyorum…

  • semaaaa Says:

   Hurma insan icin gerekli tum vitamin ve mineralleri iceriyormus gubde 4-5 hurma ( hac tan gelenler gibi kuru hurma) tum ihtiyaci karsiliyormus..

  • zehrayazici Says:

   Aleykümselam Zehra Hanım. Hamileliği ve doğumu Japonya’da yaşadım. Hiç bir ilaç ya da yan bir ürün önermediler. Hatta hamileyken bazı değerlerim düşük çıkınca ilaç yerine, tüketmem gereken sebze ve meyvelerin listesini verdiler.

   Sanırım biz biraz abartıyoruz bazı şeyleri bilmediğimiz için. Mükemmel bir sanat eseri olarak yaratıldık, vücudumuzdaki ve etrafımızdaki mücizeleri farkettikçe insan elinin bazı yerlere hiç karışmaması daha hayırlı oluyor. Cahide ve Sema hanımlara da katılıyorum.. Selametle..

 50. suzannn Says:

  Allah bildiği gibi yapsın bunları son gebeliğimde bende çok kullandım bunları 😦 malesef oğlum hiç namaza yaklaşmıyor bunla alakası varmı acep ?of yoruldum deyip kaçar hep 😦 bence gereksizdi ama dr tavsiyesiyle kullanmak zorunda kaldım 😦

 51. gülihan Says:

  inanın çok üzüldüm daha dün içtim çok moralim bozuldu kendi doktorum bana eğer sağlıklı besleniyorsan vitamine gerek yok demişti kan değerlerim de sağlıklı idi ama sağlık ocağındaki doktor yazınca bende çok gönülsüz olsamda ara sıra şifa olsun bebeğe! diye içtim ilaç kullanımına çok karşıyım ama bebek gelişimine sebep olurum diye kullandım hakkım haram olsun bu şirkete satanlarada sebep olanlarada 😦

 52. s~زينب~h Says:

  Ve aynı durum aşılarda da var aşılarla ilgili anneleri de bilinçlendirmek gerekiyor aşılarda kullanılan çogu hayvan dokuları çocuklarımız bu yüzdn bu kadar hırçın ve inanılmaz oluyor …

 53. gurbetci29 Says:

  Slm herkeze benim anlamadığım Türkiyede hamile kadınlara neden vitamin veriliyo üç hamilelik yaşadım üçündede vitamin falan almadım,hamileliğin yedinci ayından itibaren demir ilacı veriyolar başkada bişe yok Allaha şükür vitamindizliktede ölmedim çocuklarımda sağlıklı evel Allah,bence bol sebze meyve işte size vitamin 😉

  • Mehtapabla Says:

   Bende ayni fikirdeyim nedir bu.vitamin haplari sanki doktorlar ilac firmalariyla anlasma yapmislarki sizin ilaclarinizi hamilelere yazalim diye hayretlik bir durum.Ben üc cocugumdada öyle vitamin falan almadim.sedece demir hapi almistim.
   Zaten öyle hop diye agri kesici alanlarida anlamiyorum.En masum ilacin icinde bile vucuda zarar verebilecek maddeler olabilir.Ilaclari kendimizden ve ev halkimizdan uzak tutmaya calisalim.

 54. ayse Says:

  Guvenli hicbirsey malmadi cahide hanim Allah sonumuzu hayiretsin

 55. zeynep Says:

  Doktor birinci hamileliğimde bana da verdi içmek istemedim ama yediğime içtiğime hep dikkat ettim kızımda da verdi hadi bu sefer içeyim dedim değil bir tanesini 2 ye bölüp yarısını dahi içemedim mideme inmeden dışarıya çıkıyordu 2 kere denedim baktım olmuyor kızımda da içmedim her şer de bir hayır var deniliyor ya benim için öyle olmuş haram girmedi içime

 56. ummuseyyaf Says:

  Allaha şükür kullanmadim iki hamileligimde de ama bu nedir ya.şok oldum.yani sadece sosyal medyada dolaşan bi haber olsa inanmazdim ama firma doğrulamış. E vitamini oözellikle göğüs ucu çatlaklar için öneriliyor ve kremlerde var:( kaynağı bilmiyoruz tabi

 57. Deniz Says:

  Bunu yapan insanları Allah’ a havele ediyorum hamileyken bende çok kullandım. İnanamıyorum kafayı yemek üzereyim. Ondan sonra da bu çocuklar neden hırçın asi diyoruz . Allah affetsin bizleri

 58. ruveyda Says:

  İnanamiyorum ya iki hamileligimdede uzun sure kullandigim vitamin napicam ben sok oldum oysa doktorum okadar israr etmesineragmen balik kapsullerini bu yuzden kullanmamistim

 59. Emine Says:

  Selamün aleyküm,uzun zamandır sessiz sessiz takip ediyordum.Siteye verebileceğim olası zararlar, utanç duygusu vs.Ama şu yazıyı okuyunca dayanamadım bu kadarda olmaz diyeceğim ,oluyor işte.Alkol kullanıldığını biliyordum ama en azından prospektüste yazıyorlardı .Bu konuda şu platformda olan herkesin çok duyarlı olduğunu biliyorum yaklaşık iki ay kadar önce Forever Living isimli bir firma ile tanıştım Ürün potföyü oldukça geniş Yardımcı sağlık ürünleri.Kozmetik temizlik cilt bakımı vs.Konuyu nereye bağlayacağımı sorarsanız adamlar yani üretici firma müslüman değil fakat müslüman ülkeleride pazar olarak kabul ettiklerinden ürünlerine helal sertifikası almışlar.Amniyane bir tabirle elin gavuru bunu düşünüyorda bizimkiler artık bu işte nerede siz hesap ediverin.

  Propolis isimli ürünü oğlumun bademcik enfeksiyonunda kullandım ateşi bile çıkmadan hastalık döndü balık yağları yüzde yüz omega 3 omega 6 ve omega 9 içeriyor piyasada satılan balık yağlarının dış kaplaması maalesef yine domuzdan üretilmişken bu üründe balık kılçığı kullanılmış you tubu dan Serdar Hakan Çiftçi diye aratıp forever ile ilgili bilgi alabilirsiniz Aynı zamanda ciddi anlamda kazanç sağlayabileceğiniz bir iş imkanıda sunuyor.Amacım reklam yapmak değil zaten bunu burada yazmanın bana maddi anlamda hiç bir artısı yok sadece piyasadaki ne olduğu belli olmayan karaciğerimizi böbreklerimizi mahfeden dini değerlerimize neredeyse küfür eden İlaçlardan kurtulabilmemiz için bir alternatif .Ben denedim hemde birçok ürünü sizlerede tavsiye ediyorum. Allah’a emanet olun

  • Cahide Says:

   Senin siteye bir zararın ki, Eminem, yaramaz sitenden kaynaklandı her şey. Açılmıyor diye şikayetler artınca ben de yazıyı kaldırdım mecburen 😦 Sen canımsın yaa, sakın uzak kalma bizden. Ben kendi adıma özlüyorum ♥ ♥ ♥

   • Emine Says:

    Hosting’i bir Türk firmasından almamız oldu sorun güvenlik açısından zayıf olması ve maalesef kötü niyetli insanların siteme saldırıp kendileri gibi kötü yazılım yüklemeleri ile çok sıkıntılı bir zaman dilimi yaşattılar.Şu an sene sonunu bekliyoruz yapacak birşey yokmuş.bir yıllık anlaşmamız bitince yeni bir hosta sahip olacağım inşAllah.bu arada ben sizden hiç uzak kalmadım hergün buralardayım. Bu çekim gücü tarif edilemez birşey Yani insanların (bizlerin) birbirini hiç tanımadan sadece Allah için sevmesi 😉 hepinizi seviyorum 🙂

  • aspasya11 Says:

   Teşekkürler Emine…sesini duyduğuma sevindim canım 🙂

  • Emine35 Says:

   Selamun aleykum Emine hanim bende 5 aylık hamileyim bu omega 3 yağını acaba ben kullanabilir miyim bende tanıştım bu ürünlerle ama çok terddut ediyorum yardımcı olur musunuz

 60. Gülcan Says:

  Selamun Aleykum cahide abla ögrendigimiz bilgiler günden gune bizi dahada umitsizlige dusuruyor.Allah razi olsun her konuda bilgilendiriyorsunuz.Bende bu konulari kendimce arastirip cevremdekileri bilgilendirmeye calisirip daima.Benimde herkesin okumasini cok istedigim bir yazi var paylasmak istedim.Allaha emanet olalim. http://www.islamihacamat.com/aidin-salih-modern-tip-temelde-bozuk.html

  • Hasret Says:

   Geçen ay yedi seanslık kupalı hacamat terapisi yaptırdım ve rahatsızlıklarımın bir kısmı gitti hele bir rahatsızlığım vardı ki hani derler ya kibrit gibi kesti işte öyle oldu Allah ın izniyle
   Dün ise sağ sol boyun altına beşer olarak tam onbeş sülük tedavisi yaptırdım. Şafii olandan şifamızı dileyerek.
   Yıllar önce annemin dizine sülük koyduğumda ölsemde yine bunu uygulamam diyordum korktuğumdan değil o sülüğün ıslaklığı ve hala şoktayım yıllar sonra hem hacamat yapıyorum ve sülük tedavisine başladım ilk seansıyla şimdi çok komik geliyor neden bu kadar uzak durmuşum diye hoşuma bile gitti diyebilirim (delirdiğimi sanmayın 😊)
   Hele birde o sülükleri dereye bırakma maceram vardı çok komiktim 😊
   Meram Dereyi bulamama uçurum var bakamıyorum ve ıssız kayalıkların dibinde yakın bir yer ve iki çocuk gördüm sorayım dedim olamaz bu çocukların ikiside dilsiz çıkar mı ilerledim bir ev ha dedim iişte burası uygun Allah oda ne bir köpek ama bağlıydı hadi hoşt de ve uzaklaş köpeğin sahibi ben sülük dolu şişeleri dereye atarken görmez mi dikkatli bakar ve ben ilerledim arabaya doğru arkama baktım bayan hala beni gözlüyor avazım çıktığı kadar bağıtdım sülükleri dereye saldım baktım bayan güldü ve evine girdi bende evime dönüş yapmak için kontağı çevirdim işte böyle bir macera oldu bende herşey o canlıların kurtulup tekrar hizmet etmesiydi Rumeysa hocanında dediği gibi özgürlüğe yolculuktu
   Konumuz aslında bu değildi kusura bakmayınız paylaşmak istedim
   En güzele emanet olunuz Allah a Rabbim dert verdiyse demanını bulma imkanı versin
   😊😉🌹

   • hülyamız=) Says:

    hasret sen beni çok güdürdün 🙂 sülükleri özgürlüğüne kavuşturmak için çok uğraşmışsın 🙂 Allah şifa versin.
    kızının hamileliği hayırlı olsun. Rabbim sağlıklı, hayırlı evlat nasip etsin.
    ben bu vitamini hiç kullanmadım çok şükür ama farklı vitaminler kullanmıştım. mutlaka onlardada vardır. Allah yardımcımız olsun. artık sakız bile alırken korkuyoruz.
    çocuklarımızı daha anne karnında haramla tanıştırıyorlar.

 61. Hasret Says:

  Elhamdulillah kızım şu anda hamile bir aydan az bir zamanı kaldı vitaminsizsin diye dr hanım bu ilaçtan verdi içeriğine baktım ve kızım bunu içme kapsülünde jelatin var ve hangi hayvandan yapıldığı ise belli değil dedim
  Tereddüt etti acaba ne yapsam diye ve o sabah bir tane içti ve içerken dua etmiş Rabbim hakkımda hayırlı ise şer ise bunu bileyim inanın içtikten sonra tam üç gün ishal kusma
  Dr hanıma söyledi oda içme dedi
  Ve tükettiği gıdalarda arradı vitamin eksikliğini hem sağlıklı oluyor
  Allah feraset versin
  Haram zaten belli de kul aslında şüpheliden uzak durması lazım değil mi aynı ayette söylendiği gibi

  • Mehtapabla Says:

   Hasret cigim sonunda anneanne oluyorsun ne mutlu 🙂 Allah hayirli ve saglikli bir evlat olmasini nasip etsin.Amin.

 62. semra Says:

  Cahide abla, üzülerek okudum yazıyı. 6,5 aylık hamileyim ve yaklaşık 2 aydır kullanıyorum….

 63. hanife Says:

  York artık! ne demek önemli değil aklım almıyor daha dünyaya gelmeden o masum yavrulara bu yapılırmı sağol Cahidem hem sana hemde Pınar kardeşime bizleri haberdar ettiğiniz için


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: