Doğal Güneş Kremi

Neden Boşanıyorlar?

Isparta Barosu Başkanı Av. Gökmen Hakkı Gökmenoğlu’nun açıklamaları kan donduracak cinsten.
Kadın ve erkeğin eşit oranlarda aldatması, aldatmaların daha çok yakın çevreyle olması. Kim bu yakın çevre? Komşu, eş dost, iş arkadaşı, akraba…

Ağlayın su yükselsin, belki yükselir gemi…

Anne seccaden gelsin, bize dua et emi…

——————————–
Baro Başkanının yaptığı uyarılardan bir kısmı şöyle:

 Önceden taraflardan biri boşanmayı istemezken diğeri isterdi; şimdi çok sayıda eş, anlaşmalı boşanmak için geliyorlar.

• İlk 5 yılda, boşanmalar geçimsizlikten olurken; 5 yıldan sonraki boşanmalar aldatmaya yönelik gerçekleşiyor.

 Önceden boşanma nedeni olarak aldatma tek tük olurken artık günümüzde aldatma nedeniyle boşanmalarda önemli artış var. Son zamanlarda her iki tarafın da aldatmasıyla açılan boşanma davalarında artış var. Zaten kişiler, etrafın duymaması için anlaşmalı boşanma yoluna gidiyor. 2-3 yıl önce benim baktığım davalarda; boşanma sebebi olarak aile içi geçimsizlik, ekonomik sebepler varken son dönemde bu oran hemen hemen yüzde 50 oluyor ama yüzde 50 oranında da aldatmaya yönelik oluyor.
 Önceden insanlar, karın tokluğuna evlenirken şimdi öyle değil; sıkıntıları görüp olgunlaşmayan yeni nesilde sabır faktörü de kayboldu. Hayat standardı da yükseldi. Bundan birkaç yıl önce “eşim bana CD’li müzik seti almadı” diye boşanmaya gelen hanımlar oldu.

• Şu an Isparta’da ikinci ev açmak neredeyse moda oldu. Bazısı lüks yaşamak ve farklı yaşamları tatmak istiyor. Önceden bunlar üzerinde mahalle baskısı olurdu. Artık bu da yok.

 Bu arada çiftler, artık birbiriyle konuşmak yerine televizyonda dizi, program izliyor. Özellikle de magazin izliyorlar. Kim ne yapmış bunu takip ediyorlar. Bu da aile düzenini bozuyor.

• Zina suç olmaktan çıktı. Böyle olunca farklı partnerle, evlilik dışı birliktelikler doğal hale geliyor. Bir de bunun üzerine görsel basından etkilenince bunun doğal olduğu düşünülüyor. Bunun yanlış olduğunu anlatan büyük zümre de olmayınca, eşini aldatırken bunun normal bir şey olduğunu düşünmeye başlıyor. Erkeklerde 40, bayanlarda 25-35 yaş aralığında aldatma başladı.

 Önceden boşanmalar, dünya sonu olarak görülürdü. Ancak şimdi öyle bir durum yok. Diğer taraftan yaşlılık dönemlerinde de boşanma sayısında artış var. Özellikle 30 yıl ve üst evliliklerde problem yaşıyoruz.

• Boşanmalar artınca Isparta’da 2. Aile Mahkemesi kuruldu.”

Evet ailenin içine konulan dinamitlerin patlamaya, toplum düzeninin çökmeye başladığını artık her kesim açıklamaya, itiraf etmeye başladı.

ANLAŞMALI BOŞANMA
Başkan Gökmenoğlu,”İnsanlar son dönemlerde avukata anlaşmalı boşanma için daha fazla geliyor. Bu da iki tarafın evliliği zihninde bitirdiği anlamına geliyor. Önceden boşanma davalarında mutlaka biri ister biri istemezdi. Onları tekrar bir araya getirme umudu olurdu. Ancak o umudu da kırdılar. Isparta’da sayı çok yüksek. Bunu eğitim oranına da bağlayabiliriz. Isparta’da eğitim oranı yüksek. Eğitim oranı yüksek olunca insanların beklentileri çok fazla oluyor” diye konuştu.
BÜYÜKANNE FAKTÖRÜ

Isparta’da evlenenlerin atadan gördüğü alışkanlığın devam ettiğine dikkat çeken avukatlar, “Anneanneler halen aracı olmaya devam ediyor. Tahsilli bir zümreyi anneanneye bağlı olarak evlendiriyoruz. Atalarımızdan gördüğümüz usullerle evlilik yürümüyor. Tahsil oranı yükselince adalete erişim oranı da hızlandı. Isparta’daki boşanmaların artış nedenlerinden biri bu” ifadelerini kullandı. Eşlerin birbirlerinden beklediği sevgi ve saygıyı göremediğini ve huzuru dışarıda aradığına dikkat çekilen açıklamada, “Bazısı da daha lüks yaşamak ve farklı yaşamları tatmak istiyor. İkinci ev açanlar oluyor. Önceden bunlar üzerinde bir mahalle baskısı olurdu ancak şu anda böyle bir baskı da yok. Türk Ceza Kanunu’nda zina suç olmaktan çıkınca farklı partnerle, evlilik dışı birliktelikler doğal hale geldi. Bir de bunun üstüne görsel basından etkilenince bunun doğal bir şey olduğu düşünülüyor. Bunun yanlış olduğunu anlatan büyük zümre de ortadan kalkınca, eşini aldatırken bunun normal bir şey olduğunu düşünmeye başlıyor. Önceden boşanma dünyanın sonu olarak görülüyordu. Şimdi öyle bir durum yok. Erkeklerde 40-60 yaş arasında boşanmalar fazla. Kadınlarda ise 25-35 yaş arası. Aldatmalar da genellikle yakın çevresinden biriyle oluyor” denildi.

ANİ KARARLAR ALMAYIN
Isparta’da boşanmaların artması üzerine 2. Aile Mahkemesi’nin kurulduğuna dikkat çeken Isparta Barosu avukatları şu uyarıda bulundu: “Devletin temel çekirdeği ailedir. Temel çekirdeği çökertmemek lazım. Baro Başkanlığı olarak çiftlerin boşanma yönünde ani kararlar almamasını istiyoruz.”

İLK 5 YIL ÖNEMLİ
Evliliklerde kişisel çatışmalarda ilk 1 yıl ve 5 yılın yüksek boyutta olduğuna değinen avukatlar, “O dönemlerde boşanmalar çok oluyor. Bu dönemdeki boşanmalar geçimsizlikten, 5 yıldan sonrakiler ise aldatma kaynaklı gerçekleşiyor. Daha önce Isparta’da boşanma nedenlerine baktığımızda tek tük aldatma olduğunu görürdük” şeklinde konuştu.

İKİ TARAF DA ALDATIYOR
Son zamanlarda boşanma nedenlerinin değiştiğini vurgulayan avukatlar şunları söyledi: “Son zamanlarda her iki tarafın da aldatmasıyla açılan boşanma davalarında artış var. Geçimsizlik, ekonomik nedenler gibi sebepler son dönemde yüzde 50 oranında aldatmaya yönelik oldu.”
Yazıyı derleyen: Hakan Aksoy

Facebook’ta paylaştığım şu videoyu izlemenizi öneririm:

Daha iyisini görmedikçe, elinizdeki her zaman en iyisidir!

 

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

  1. Songül says:

    Cahide abla çok sıkıtıdayım çocuklarımla imtihandayım nasıl davranacağımı bilmiyorum sizinle nasıl iletişime geçebilirim

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: