Doğal Güneş Kremi

HEYVA CEMİ / AYVA MARMELATI

Hayır, kim (güzel davranış ve) iyilikte bulunarak kendisini Allah’a teslim ederse, artık onun Rabbi katında ecri vardır. Onlar için korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır. (Bakara/112)

Selamun aleykum canlarım, ben bugün yine mutluyum Elhamdulillah 🙂 Tamam biliyorum dünyada çok kötü olaylar vuku buluyor. Sanki kötülerin sesi çok daha fazla çıkıyor. Fakat dünyada gerçekten güzel şeylerde var. Ve biz bu güzellikleri görmezden gelir, yok sayarsak Rabbimizin nimetlerine haksızlık etmiş sayılmaz mıyız?

Kısa bir süre önce unlardaki katkı maddelerinden konuşmuş çok endişelenmiştik. Hatta Aişe kardeşimiz bir yazı yazmıştı. Hepimizin helal un arayışları oldu. Bende günlerdir pazarcı hanımlara değirmen soruyorum. En son pazarcı hanımın biri bana bir köy adı söyledi ama pek aklımda tutamamışım. Dün aklımızda kaldığı kadarıyla değirmen bulmak için düştük yola. Tam üç köy geçtikten sonra değirmenli köye ulaştık 🙂

Beni mutlu eden, değirmeni bulduğumuz kadar henüz bozulmamış, özünü kaybetmemiş insanları yeniden görebilmekti. Nasıl sıcak, nasıl içten insanlar. Yer tarif ederken ki o samimi halleri duygulandırdı beni.

Hâlâ, çocukların sokaklarında korkusuz, kaygısız oynadığı köyler var. Hâlâ üstü başı kirli olsa da, yanakları kırmızı, turp gibi sağlıklı çocuklar var. Sıcak sıcak süt sağıp size verebilecek hayvan sahipleri,  şehirleri köylere tercih etmemiş insanlar var.

Köylerin sokaklarından geçerken, bir yanda nar ağaçları, çocuk sesleri, küçüklü büyüklü kediler, inekler, koyunlar… Abartmıyorum burnuma gelen tezek kokuları bile mutlu etti beni. Herşey o kadar doğal ve bozulmamıştı ki, “biz sadece bu beton kutucukların içinde ömür tüketmek için mi yaratıldık?” diye düşünmeden edemiyor insan.

Velhasılı kelam, kepeğine, ruşeymine el sürülmemiş tam buğday unumuzu alıp sevinçle evimize döndük. Sizlerde bulunduğunuz ilin köylerini, küçük kasabalarını araştırın. Mutlaka bir değirmen bulacağınıza inanıyorum. Yurt dışında bile sütü, sebzeyi, unu çiftliklerden alanlar var.  Biraz emek verip araştırmak gerekiyor. Aracınız yoksa, bir arkadaşınızla da gidebilirsiniz.

Duramadım. Akşamdan hamurumu yoğurdum. Sabah namazından evvel kalkıp ekmeklerimi pişirdim. Sıcacık ekmek kokularıyla ev halkını uyandırdım. Yer sofrasını kurdum. Çay demledim. Yemedim, sadece onlar yerken seyrettim… Çocuklar gibi şendim…:)

*************************

Ve Azeri kardeşimiz Aişe’den yine güzel bir tarif. Heyva cemi 🙂 İsmini seveyim, ne tatlı Ya Hu! 🙂 Bu vesileyle sayfamıza yazan yazmayan bütün Azeri kardeşlerime sevgilerimi gönderiyorum. Aylin, Gunel, Şirin, Gümüş ve adını sayamadıklarımın hepsini çok seviyorum. Muhabbetle kucaklıyorum ♥ ♥ ♥

Bizde marmeleta cem,reçelede mürebbe derler. Azeri kardeşlerim isime gore zorlanmasınlar diye her ikisinin adını yazdım.malumunuz ayvanın sezonu geldi. bizde ayvaları gorduk hem kousuna,hem lezzetine dayanamadık,kayınvalidemle reçelini ve marmelatını yaptık.çok lezzetli oldu.bende

marmelatını sizlerle paylaşmak istedim Emoji

Malzemeler
* 1 kilo ayva
* 1 kilo toz şeker
* 1/3 limonun suyu
Yapılışı
* yıkanıp doğranmış ayvalar kabuklarıyla birlikte kıyma makinasının küçük gözünden çekilip şekerle karıştırılır
* hiç su koymadan ocağa alıp sık aralıklarla karıştırarak pişiriyoruz
* suyunu verip,suyu çekildikten sonra pişmesi kontrol edilir ve ocaktan alınıp limon suyu eklenir vee marmelatımız hazır
* Afiyet olsun…
Tarifin sahibi:AİŞE
Diğer tarifler:

Bu güzel tarifi Aylinimiz etkinlik için yapmıştı hatırladınız mı? Görünce yeniden paylaşmak istedim 🙂

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. ablacım ayvam çok güzel olmuştu ama bi türlü bitmedi kalanı kurabiyede kullandım o da çok güzel oldu..ayvamın hiç bozulmadan bukadar dayanması beni çok sevindirdi :)))

 2. Aishacıım bu sabah reçeli pişirdim.Kıyma makinem olmadığı için mutfak robotunda ayvaları rendeledim.Çok güzel oldu.Tarif için tşk.ederim canım.

 3. selamlar cahide hanım ben tazecik üyenizim ama uzun zamandır sizi takip ediyor tariflerinizi deniyorum 🙂 bugünde ayva marmelatından yaptım iyi olmuştur inşlh yarın kahvaltıda yorumları alırım bizimkilerden !! hülya

 4. ilknur01 says:

  Aişe kardeşimizin ellerine sağlık

  1. Cok tesekkur ederim İlknur abla.

 5. ilknur01 says:

  Abla senin hasret duyduğun köy, tam burası.
  Aradığın her çeşit koku bedava.
  tezekten tut, mis gibi portakal çiçeğinden çık….
  Ha! bize 2 km ötede 2 tane o dediğin değirmenden de var.
  hem de karşısında okul….:)

  NE dersin?

  1. Allah derim! Elhamdulillah derim. Koşa koşa gelirim 🙂 İnşaAllah…

 6. tolganın teyzesi says:

  ablacım mailden dua istedim inş görürsün arkadaslarla paylaşırsın yogunsun tahmin ediyyorum ama işte kulun kula duası makbuldur derler ya belki birimizin duası kabul olur cuma günü az zaman kaldı da.(

 7. Rabbim yolunuzu açık etsin tek kelime ile muhteşemsiniz

  1. Cok tesekkur ederim 🙂

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: