Doğal Güneş Kremi

Çocuklarımızı Namaza Nasıl Alıştıralım?

muslim-child1

Çocuklarımızı namaza nasıl alıştırmalı?

Çocuk yetiştirmek en büyük cihadımızdır. Çocuğun iman ehli olması da yetiştirmedeki gayemizdir. Namaz ise çocuğu ne kadar iman ehli olarak yetiştirdiğimizin göstergelerinden biridir. Namazı sadece ibadet olan bir namaz olarak göremeyiz.

SORU: 
Selamunaleyküm hocam,6,5 yaşında oğlum var. Onu namaza alıştırmaya çalışıyorum ama hep bir karşılık istiyor. En son 40 gün abdest al dedim sana sevdiğin bir şey alacağım dedim. Yaptı, bu yöntem doğru mudur? Açıkçası oğlumu Allah’ın istediği şekilde nasıl yetiştirebilirim metod nedir? Selam ve dua ile

CEVAP:
Selamünaleyküm. Allah Teâlâ size yardım etsin. Çocuk yetiştirmek en büyük cihadımızdır. Çocuğun iman ehli olması da yetiştirmedeki gayemizdir. Namaz ise çocuğu ne kadar iman ehli olarak yetiştirdiğimizin göstergelerinden biridir. Namazı sadece ibadet olan bir namaz olarak göremeyiz. O hem namaz hem bizim başarı grafiğimizdir. Bu nedenle namazı daha geniş bir pencereden izlemeye gayret ediniz.

Burada bilmemiz gereken bir hakikat vardır. O hakikat şudur: Biz namazı, dikkat ederseniz namazdan daha büyük bir iş olarak görüyoruz, görmemiz gerektiğini söylüyoruz. Namazı ibadet olmanın ilerisine taşıyıp, onu iman davamızın grafiği olarak görüyoruz dedik. Kendimiz için de çocuklarımız için de. Hatta yaşadığımız toplumun da genel grafiği namaz üzerinden izlenebilir.

Diyebiliriz ki: ‘Ne kadar namazımız varsa, namazımızda ne kadar iyi isek o kadar da iman davamız vardır!’ bunu ilan etmemizde hiçbir sakınca olmasa gerek. Ancak, bizi izlemekle yetkilendirilmiş olan İblis de namazı bu pencereden seyretmektedir. İblis leîn, hiçbir zaman namaz kılan bir mü’mine bakıp da: ‘Bu adam ne yapıyor acaba?’ diyen bir turist gibi tepki vermez. O namazı, belki de bizden de iyi bilmektedir. Biz, namaz hakkında değerlendirme yaparken, gerek kendimiz ve gerekse çocuklarımız üzerinden namaz hesapları yaparken İblis’in bu yönünü unutmayalım. Biz bir çocuğa namaz için her gün vakit ayırsak bile bu ayırmamız bilemedin beş saat olur, on saat olur. İblis ise günün tamamını çocuğu namazdan soğutmak için ayırabilir. Onun vakti de çoktur, alanı da geniştir. Biz ise kaşıkla doldurmaktayız. Kaşıkla doldurduğumuzun kova ile boşaltıldığını düşünebiliyor musunuz? Kaşık ve kova! İşte namaz mücadelemiz böyle bir şeydir. Keşke bunu bu şekilde idrak edebilsek de, bir çocuğun namazının ne demek olduğunu anlayabilsek!

Aziz Kardeşim,
Dara düşen mü’min kardeşlerimize yardım kampanyası açılmaya görsün; siz de müşahede ediyorsunuz, mü’minler olarak ne kadar büyük bir alaka gösteriyoruz. Rabbimize hamd ederiz bu ameli bize ihsan ettiği için. Ne var ki, filan yerde deprem görmüş, sele kapılmış bir aileye yardımda bu derece hassas olan mü’minlerin, namazı kaybolmak üzere olan gençlerin bulunduğu bir eve yardım kampanyasına ne diyeceklerini kestirmek hiç de güç olmayacaktır. Belki de en makul mazeret, herkesin aynı dertle muzdarip olduğu mazeretidir.

Ne olursa olsun özrümüz, birbirimizi, ailelerimizi çocuklarımızın namazı ve imanı konusunda yalnız bırakmayı örtülebilir bir hata olarak göremeyiz. Mü’min cemaat olmak bu değildir. Mahallemizde bulunan caminin de asıl işlevi Cuma namazlarına çatı vazifesi yapmak olmamalıdır. Ailelerin tek başına namaz eğitimi vermekte zorlanacakları şüphe edilmeyecek kadar açıktır. Namazın abdest şartını, kıbleye yönelme şartını öğrenmek için sadece birkaç dakika yeterlidir ama bir çocuğun namaza ısındırılması için yıllar gerekmektedir. İki iş arasındaki ağır farkı artık takdir etmeliyiz. Zaman çok kötü bir şekilde aleyhimize işlemektedir.

Aziz Kardeşim,
Bir çocuğun en normal şartlarda namaza ısındırılması ve namaz ehli yapılması on yıldan fazla bir zaman alır. Altı yaşında başlamanız güzel ama acele etmeyin. Kılsa bile siz işi bitmiş kabul etmeyin. En az yirmi yaşına kadar sabredeceksiniz. Bıktırmadan, itmeden ve usandırmadan namazı sevdireceksiniz. Bazen görmeyecek bazen da duymayacaksınız. Bir siz bir annesi öne çıkacak. Bazen de dayılarından, komşulardan yardımlar alın. Sürekli hediye ile çocuğun bir hususta eğitilmesi doğru değildir. Hediyenin sonu gelir ve namazın anlamı kalmayabilir. Ara sıra ve pazarlık etmeden hediye verin. Kesinlikle bilesiniz ki, sabır yegâne silahınızdır. Onu asla kaybetmeyin. Kitabımız Kur’an’ımızın Nuh aleyhisselamı bize sık sık örnek göstermesini sakın unutmayın! Sakın, yoksa bunalırsınız; yolunuz çabuk biter. Bugünden itibaren dokuz yüz elli yıl beklemeye hazır olun. Siz de hanımınız da, ancak başarılı olabilirsiniz.

Sizi bekleyecek en büyük iki tehlike, hanımınız ile bu hususta özellikle ve eğitimde genel olarak çocuğun hissedeceği şekilde farklı görüşlere sahip olmanızdır. O zaman erirsiniz. İkinci olarak da moralsiz kalmayacaksınız. Susuz ve havasız kalın ama sakın moralsiz kalmayın. Bizim Allah’ın yardımına olan umudumuz, onun sevabına olan bakışımız burnumuzdan giren havadan daha gereklidir bizim için. Bunu asla unutmayasınız. Sizi, moralsiz bırakacak olan yer, Mekke bile olsa oradan uzak durun. Sizi çocuklarınız hususunda emelsiz bırakan kim olursa olsun onu yok sayın. Tek kaldığınızı zannetmeyin. Bir tek başınıza kalsanız bile Rabb’iniz sizinledir ya; O yeter size. Böyle düşünün. Düşüncelerinize itimadı abartmayın.

Muhakkak istişareler edin. ‘Şu yaşta şu hatayı nasıl düzelteyim?’ diye sorun, çekinmeyin, üşenmeyin. Çok dua edin. Camiîde, namazda, secdede dualar edin. Yolda yürürken dua edin. Çocuklarınızla piknik yaparken, onlarla oynarken dualar edin. ‘Rabb’im! Neslimi mü’min nesil kıl. Beni de onlara imam kıl. Rabbim, ocağımdan namazı söndürme. Seccadeleri ile yaşasın çocuklarım.’ deyin. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin YILDIZ

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. cok guzel bir yazi Allah yazandan ve yayinlayandan razi olsun.cok tesekkurler….

  1. Çocukların namaz kılarken, gizli kameralarla görüntülendiği, suç işlemişler gibi “flash flash, okulda namaz” yazdığı ahlaksızlık övgüsünün serbest, Allah’a kulluğun suç görüldüğü günlerden; bugünleri gösteren Rabbimize şükür.

 2. Benimde ikiz kızlarım var.Şuan 3 yaşındalar.Ben bir anne olarak onları imanlı bir şekilde yetiştirmekle sorumluyum.Şimdiden bunun kaygısını yaşıyorum.Hep seccademin başında ,her yüzlerine baktığımızda dualarımdalar.Allah bizlere ve tüm annelere evlatlarımızı onun rızası için yetiştirmeyi nasip etsin.

 3. Bende biiemiyorum onlari nasil alistiracagimi oglum 9 kizim 7 yasinda kiliyorlar ama cogunlukla kilmak istemiyorlar. Bazen abdest almadan kilmak istiyorlar. Allah yardimcimiz olsun Insallah.

  1. Evlatlarınızı ALLAH c.c. size bağışlasın. Evlatlarınıza aldığınız şeyleri ALLAH’ın hediye olarak gönderdiğini söyleyin. Onlara ALLAH sevgisini aşılayın. Sonra seccadeyi çıkarıp bunu da ALLAH yolladı dediğinizde zorluğu kalkacaktır. Bir gün “haydi canın ne istiyorsa alacağım sana.” deyip alış verişe götürün ama canının istediği şeye paranızın yetmediğini, gücünüzün yetmediğini söyleyin ve başka bir şey seçmesini isteyin. 2. seçtiği şeyin daha ucuz olmasına dikkat edin. Sonra onu camiye götürün (imam ile önceden anlaşmış olun) ve imamın yanına gidin sohbet için. O sırada imam çocuğunuzun istediği şeyi ona versin ve ” ALLAH bunu sana benim aracılığım ile yolladı, annenin gücü yetmiyor, parası az ama benim gücüm çok ve zenginim. Sen günde 5 defa bana gel namaz kıl ve ne istiyorsan söyle, ben sana veririm ama tabi bazı şeyleri zamanı geldiğinde vereceğim, zira yemek bile pişmeden yenmez” dedi desin… Sonrasını da sonra düşünürsünüz..

   ALLAH muvaffak etsin inşaALLAH kardeşim…

 4. ALLAH razı olsun… hocamın bütün sohbetlerini severek dinliyorum.

 5. Canım hocam… Sorulan herşeyi evirip çevirmeden Kur’an ve sünnet ışığında ne güzel anlatıyor. Bu yorumunu kendi sitesinde okumuştum daha önce. Allah ondan razı olsun diline kuvvet, bedenine afiyet versin. Sende büyük hayır alıyorsun inşaAllah Cahide abla bu tür mevzulara sitende yer vermekle çoğu kardeşimizin doğru bellediği yanlışları gün yüzüne çıkarıyorsun. Çocuklarımıza vermeye çelıştığımız dini eğitimde bunlardan biri. Namaz başlı başına bir mümin için imtihanken ana babalar bu zor imtihanda maalesef yavrularının sınıfta kalmasına bizzat sebep olabilmekteler. Özellikle bu hataya çok takva çok şuurlu görünen kardeşlerimizde daha sık rastlamak beni kahrediyor.. Tabiri caizse Kaş yaparken gözler oyuluyor. Herşeyin bir kullanma kılavuzu var değilmi en basit ürünün hakkında bile bazen merak edip neler yazılmış diye şöyle üşenmeden bi göz gezdiriyoruz yazılanlara. Ya Allahın en güzel lütfu en büyük emaneti olan çocuklarımız hakkında
  Ne kadar ne biliyoruz ?Rabb’imiz verdiği emanete nasıl sahip çıkacağımızıda Rasulü aracılığıyla bildirmedi mi? Aldığı nefese kadar bize örnek olmasını istediği Rasulü de bu yüzden baba olmadımı? Ne olur yanlış tutum ve davranışlarımızla yavrularımızın dünyalarınıda ahiretlerinide karartmayalım. Bu konuda yazılmış çok değerli kitaplar var okumaya çalışalım inşaALLAH. Yine Nureddin hocamızın gençlik ve aile üzerine yaptığı çok sayıda konferans ve sohbetlerini dinlemenizi tavsiye ediyorum. Gerçektende çocuk yetiştirmek bu zamanda en büyük cihadımız oldu. Rabbim hepimizin evlatlarını zamanın fitnesinden uzak eylesin vesselam….

 6. ‘Rabb’im! Neslimi mü’min nesil kıl. Beni de onlara imam kıl. Rabbim, ocağımdan namazı söndürme. Seccadeleri ile yaşasın çocuklarım.’

  Amin, bir seccadelik yer kaplar bedenimiz diriyken de ölüyken de.. Amin..

 7. Çocuklarımın namaz kılmasını çok istiyorum.Ve ilerde bir müslüman nasıl yaşaması gerekiyorsa öyle yaşasınlar istiyorum.Ama bazen siz ne kadar istesenizde çevrenizdekiler tarafından baba,amca kayın valide vs.çocukların huyu suyu sizin hiç istemediğiniz şekilde gelişiyor.Rabbim cümlemize dinini bilen salih evlatlar yetiştirmeyi nasip etsin.Amin.

 8. Mehtapabla says:

  Cok sükür Allahima cocuklarim namazlarini kiliyorlar.MasaAllah diyeyimde nazar deymesin.Darisi kilmayan genclerimize.Amin.

  1. Minanur says:

   Ne güzel ne mutlu size MaşaAllah,bunu nasıl başardınız?

   1. Minanur says:

    Yazdıklarınızı okuyunca çok duygulandım.Hakikaten Anne ve babanın duası çok tesirli ve önemlidir.Yurt dışında çocuk yetiştirmek o kadar zorki siz bu konuda şanslıymışsınız.Allah herkese hayırlı arkadaşlar ve dostlar nasip etsin,eşinizede hidayet versin.

 9. Allah sizden razı olsun .soyledıklerınızı dıqqate alıyorum.

 10. Cahide abla,
  Gıda terörüyle ilgili yazıyı mail attım size, bilginize..

 11. Banada dua edin bende vaktimi gecirmeden kilayim. says:

  Evinizde çocuklarımıza mutlaka dini sohbetler yapın.
  Günde bir defa dinden imandan bahsedilmeyen eve zulmet yağar.
  Belki Takvimin arka sayfasını okumakla bile bu mümkün. Hayata ve ahirete yapılan muazzam bir yatırımdır evlat yetiştirmek. Allah hepimizi hayırlı ve hayırla yad edecek evlatlar yetiştirmeye muvaffak ve müyesser kılsın.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: