OKUL FORMASI NEYİ ÖRTÜYOR?

Okullar açıldığından beri “Forma mı, serbest kıyafet mi” tartışması hız kesmeden devam ediyor. Geçen gün Facebook’ta kendi düşüncelerimi yazınca ortalık birbirine girdi. Şikayetler hep aynı:

-Çocuklar her gün değişik kıyafet giymek istiyor, nasıl para yetireceğiz?

-Bazıları marka giyecek, diğerleri imrenecek, çocuklara nasıl söz geçireceğiz?

Bahaneler çok ama ben özellikle bu iki konuya değinmek istiyorum. Çocuk çevreyle tanışana kadar ebeveyninin alışkanlıklarına, hal ve hareketlerine göre şekil alıyor. Bu da çocuktaki kişiliğin temelini oluşturuyor. Yaygın bir söylemle çocuk anne ve babasının aynasıdır.

Bana göre serbest kıyafet çocuklara ve aileye verilmiş bir haktı ama, siyah önlük giyerek büyüyen nesil, bunun kıymetini bilemedi. Neden mi; çünkü kendi kendimize gereksiz sınırlar çizmeyi, belli kalıplara girmeyi, başkalarının senaryolarını oynamayı seviyoruz. Bilerek veya bilmeyerek çocuklarımızın da bu kalıplar içinde kalması yönünde uğraş veriyoruz.

Hedonist çocuklar yetiştiriyoruz. Her istediği yapılan, hevesi kursağında kalmasın diye, arzularına asla gem vurulmayan, sınır tanımayan, idareyi bilmeyen, yokluğu hissetmesin diye ailelerin dişini tırnağına taktığı, egoları yüksek, empati kuramayan, halden anlamayan çocuklar büyütüyoruz.

Bu çocuklar neden markalı ve her gün değişik kıyafet giymek istiyor? Bunun en büyük sebeplerinden biri de aileler değil mi?

 • Çocuk daha küçücükken, kıyafetinde ufacık bir leke olsa hemen değiştirip yenisini giydiriyor vesveseli pimpirikli çocuklar yetiştiriyoruz.
 • Ayakkabısından tokasına kadar giydikleri uyumlu olsun diye uğraşıyor, mükemmeliyetçi çocuklar yetiştiriyoruz.
 • Maddi durumumuz iyiyse, her istediğini alıp tatminsiz çocuklar yetiştiriyoruz.
 • Elin söylediklerini hayatımızın merkezine koyup, çocuklarımıza da “El ne der?” düşüncesini benimsetiyor, kompleksli çocuklar yetiştiriyoruz.
 • Küçük yaşta kıyamayıp, belli bir disiplin veremediğimiz, hayır diyemediğimiz çocukların bir gün geliyor kölesi oluyoruz.
 • Çocuklarımızın yanlışlarını konuşarak düzeltmek, farkettirmek yerine, her dediğini yapma kolaycılığını tercih ediyoruz.
 • İşte bu yüzden baş edemediğimiz sorunları lokâl bir çözüm olan veya çözümmüş gibi görünen formayla kapatmaya çalışıyoruz.

Kominist düzenlerden kalan kötü bir mirasdır forma. Tek tip insan oluşturma hastalığı… Aynı kafa yapısında, aynı kıyafetle, aynı hizada, mümkünse aynı boyda…

Rengarenk bir okulun nesi kötü? Neden herkes aynı renk  kıyafetler giymek zorunda bırakılsın? Neden kıyafetlere takıldığımız kadar; Fikirler, kanunlar, çocuklara verilen eğitim üzerine de kafa yormuyoruz?

Serbest kıyafete karşı gösterdiğimiz mukavemet kadar, neden sınıfların hatta okulların karma oluşuna da tepki gösteremiyoruz?

Kıyafet yönetmeliğinde etek boyu mini olmayacak diye belirtilmesine rağmen pek çok kız öğrenci mini etekle okula geliyor da, “neden ben kızımı başörtülü okula gönderemiyorum?” diye sorgulamıyor, sesimizi çıkaramıyoruz?

Yırtık pırtık paçavraların üzerinde ünlü markaların ismi olunca, adı “markalı kıyafet” oluyor da, neden pazardan alınan düzgün bir kıyafet küçümseniyor, “Pazar malı” diye burun kıvrılıyor? Ve biz neden bunun bir saçmalık olduğunu çocuklarımıza anlatamıyoruz?

Markalı olan sadece kıyafetler değildir! Çanta, ayakkabı ve saatin de markası  vardır. Tek tip forma isteyenler, ayakkabıyı, çantayı da tek tip istemeliler. Hatta kalemler, silgiler, ciltler bile aynı olmalı.

Çocukların kantinden aldıklarına ne demeli? Biri her gün bol miktarda para harcarken, diğeri günlük 50 krş. la okula gidiyorsa,  biri hep muz, sucuklu tost  getiriyor, diğeri ekmek arası reçel getiriyorsa buna da bir çözüm bulunmalı! Yiyecekler bile tek tip olmalı!

Bazı çocukların babaları okula arabayla getirirken, evi uzakta olsa okula yürüyerek gelen çocuklar onlara heveslenmez mi? Bazıları için doğum günü kutlamaları yapılıp, partiler düzenlenirken, doğum günleri kutlanmayan çocuklar onlara imrenmez mi?

Say sayabildiğin kadar! Her çocuk başka karakterde, her aile başka yapıda, her birey farklı bir fıtrattayken, tek tip kıyafet ısrarının anlamı nedir?
Mini etek giyen, formayla da aynısını yapabiliyorsa, formayla da yakasını bağrını açabiliyorsa, sevgilisiyle buluşmak için, okuldan çıkarken sivil kıyafetini giyip çıkıyorsa, bu forma neyi örtecek?

Hergün farklı bir kıyafet giyilmesi gerektiği düşüncesini çocukların kafasına kim yerleştirdi?

Çocuklarımızın kıyafet sorunu yok, eğitim sorunu var. Biliyoruz ki, alimden zalim, zalimden alim doğabilir. Her insan aldığı eğitimin tersine doğru evrilebilir. Kaderi değiştiremeyiz elbette lâkin,  önemli olan bizim evlatlarımıza ne verebildiğimiz, eğitimleri, terbiyeleri için ne kadar çaba gösterdiğimiz, anne babalar olarak bize düşen görevleri ne kadar yerine getirdiğimizdir.

Maalesef çoğumuz, çocuklarımızla konuşmayı, ailede sıcak bir  sohbet ortamı oluşturmayı bilmiyoruz. Çocuklarımızı bizden çok; televizyon, internet ve çevre eğitiyor. Böyle olunca da çocuklara söz geçirmek, doğrunun aslında ne olduğunu anlatmak zorlaşıyor…

Neden çocukları ilmek ilmek işlemek dururken, onları TV dizilerine, internetteki sanal bataklığa ve çevre kıskacına mahkum ediyoruz? Bataklığı kurutmak için çabalamak dururken, neden sinekleri öldürmek için uğraş veriyoruz?

Çocuklarımıza Musab Bin Umeyr’in şehrin en zengin ve yakışıklı delikanlısıyken, şehit olduğunda üzerini kapatacak kadar bir kıyafetinin bile olmadığını,

Rasulumüze, dünyalık en yüksek makamlar teklif edildiği halde, Allah için tüm bunları nasıl elinin tersiyle ittiğini anlatalım. Cennetlik sahabeleri, Çanakkale yiğitlerini, Sarıkamış şehitlerini anlatalım.

Üstünlüğün markalı, pahalı kıyafetlerde değil düzgün karakterde, takva da olduğunu… İnsanların kalitesinin, giydiği kıyafetin  kalitesiyle doğru orantılı olmadığını anlatalım onlara. Her istediğinin yerine gelemeyeceğini, bazı isteklere gem vurulması gerektiğini, ihtiyaçların ve isteklerin farklı olduğunu öğretelim. Tıpkı Lokman Aleyhisselam’ın oğluna verdiği öğütler gibi ve aynı uslupta öğütler verelim onlara:

Rahman Rahim olan Allah’ın adıyla:

“Yavrucuğum! Haberin olsun ki, yaptığın bir hardal tanesi ağırlığınca olsa da, bir kaya içinde veya göklerde, yahut yerin dibinde gizlense, Allah onu getirir, mizanına kor. Çünkü Allah en ince şeyleri bilir, her şeyden haberdardır.”

“Yavrucuğum! Namazı kıl, iyiliği emret, kötülükten sakındır. Başına gelenlere sabret, çünkü bunlar, azmi gerektiren işlerdendir.”

“Hem insanlara karşı avurdunu şişirme (kibirlenme) ve yeryüzünde çalımla yürüme. Çünkü Allah övünen ve kuruntu edenlerin hiçbirini sevmez.

Yürüyüşünde tabii ol, sesini alçalt, çünkü seslerin en çirkini elbette eşeklerin sesidir. (Lokman suresi:16-17-18-19.ayetler)

Ve en önce biz bu öğütlere kulak vermeli, kıyafete, eşyaya, markaya, modaya ve daha nice illetlere kul olmamayı öğrenmeli, dünyanın geçiciliğini fark etmeliyiz.

Sonuç olarak:

Fıtrat boşluk kabul etmiyor. İnsan yaratılışı gereği aidiyet ihtiyacı hissediyor. Çocuklarımıza ait olduğu asıl merkezi tanıtamaz, doğru istikamette yol almayı öğretemezsek, hayat boyu yıpratıcı bir mücadelenin aktörleri olmaktan kurtulamayacağız…

CAHİDE SULTAN

40 Yanıt to “OKUL FORMASI NEYİ ÖRTÜYOR?”

 1. Zişan Says:

  Selamun aleykum abla. Okulda forma giymemek için uğraşlar verdiğim bugünlerde bu yazınızla karşılaşmam tevafuk oldu.

  Ben bir imam hatip lisesinde son sınıf öğrencisiyim. Üç buçuk seneye yakın forma olmayan okulumuza bu sene forma getirildi. Allah’a şükür ferace serbest lakin kendi belirledikleri bir eşarbı takmayı zorunlu kılıyorlar. Ama eşarp dediğimi bakmayın aslında mendil boyutunda bir trafik lambası. Yeşil sarı ve türlü renklerin özellikle cırtlak tonlarının olduğu parlak ve küçük boylu bir eşarbı örtmemizi istiyorlar. Okulda etek veya feraceyi rahat olmadığı için giyemeyeceğini söyleyenlerin yanında bende tesettürü bozacak bir şeyi takamayacağımı savunuyorum. Daha yeni yeni tesettürünü düzelten biriyim. Nefsimi yenip o renkli eşarpları yeni bırakan birini zorla yanlışa sürüklemenin vebali ne olacak? Israrla uygun olmadığını söylediğimizdeyse cevapları onların zamanında eşarbın bile serbest olmadığı oluyor. Bizim imkanlarımız çok rahatmış aslında.

  O türlü zorluklara katlanıp zorla okuyan ve bir sürü şeyden haberdar olup görmezden gelen hocalarımızın kendileri tesettüre uygun giyinmedikleri gibi bizleride kendi isteklerine göre kötüye yönlendirmesine ne demeli?

  Her seferinde forma konusunda güvenlik ve maddi durum konusunu bahane gösteren hocaların birkaç hafta içerisinde yüz küsür liralık formayı almaya zorlaması ne kadar doğru?

  Biz üç kardeşiz ve hepimiz aynı okulda okuyoruz. Durum böyle olunca kısa bir sürede bize göre büyük bir mebla çıkıyor ortaya. Maddi hali orta derecede olan bir aile olmamıza rağmen bizi bile zorlayan bu durum maddi imkanı yetersiz olan insanları nasıl etkileyecek?

  Sonuç olarak kimse güvenlikten maddiyattan bahsetmesin lütfen. Güvenlik başka bir yolla da sağlanabilir. Ve maddi durumu olmayan insanları bahane edilerek bunu ortaya koyması mantıksız. Okulumuzda okuyan herkesin günlük giyeceği bir iki kıyafeti var ama herkesin bir iki haftada forma alacak imkanı olmayabilir.

  Ama bu şekilde hem maddi hem manevi yönden zor durumda bırakılan insanların haklarını koruyan biri var. Şüphesiz O, her şeye gücü yetendir. Tekrardan esselamu aleykum.

  • Cahide Says:

   Ve aleykum selam Zişan. Öncelikle seni bu hassasiyetinden dolayı tebrik ediyorum. Yüreğim coştu, geleceğe dair ümitlerim arttı. Rabbim seni sırat-ı mustakimden ayırmasın. Canım benim, sana forma konusunda bir yaptırım uygulayamazlar. Eşim de öğretmen. Okulunda kurallara uymayan pek çok öğrenci var ve onlara birşey yapamıyorlar. Eğer sen farklı bir eşarp örtmek istiyorsan bunu açık bir dille belirt. Ailenin sana destek olması da çok önemli. Yine onların belirlediği bir formayı da giymek zorunda değilsin. Renk olarak forma rengine yakın bir ferace giyebilirsin.

   Yine de idareyle zıtlaşma. Kararlı fakat güzel bir dille kendini ifade et gülüm. Allah yar ve yardımcın olsun. Seni ve senin gibi yüreği imanla dolu kardeşlerimi Allah için çok seviyorum…

   • Zişan Says:

    Elhamdülillah ferace konusunda bir sıkıntımız yok şu an. Her zaman saygı çerçevesinde elimden geldiğince anlatmaya çalışıyorum hem aileme hem müdürümüze. Lakin disiplin cezasıyla tehdit edildiğimizden dolayı annemlerinde içi rahat etmiyor. Yine de benim kadar dikkat etmeseler bile çok fazla bir şey söylemiyor ailem. Sizin de Allah yardımcınız olsun ablacığım. Yorumumu uzun olmasına rağmen okuduğunuz için, böyle güzel yazılarınızla farkındalık oluşturduğunuz ve mutfakla pek arası olmayan birine bile yemek yapmayı sevdirdiğiniz için (bu kişi ben oluyorum:) Allah sizden razı olsun. Ve bende seni Allah için çok seviyorum ablacım, Allah’a emanetsiniz.

 2. Aisha Says:

  yuregine saglik guzel ablam. 🙂

 3. Şahin Says:

  http://www.konyaninsesi.com da yayınlamak istiyorum. İzin Varmı?

 4. karakalem Says:

  Lise zamanlarımızda bizde isterdik bazen serbest kıyafet olsa güzel olurdu diye ama şimdi yanlış düşündüğümün farkındayım. Serbest kıyafet tek tiplikten ziyade düzendir. En önemlisi de yabancı birinin okula girmesi engellenmiş oluyor. Çoğu okulun formaları birbirinden farklı olmasında amaç da budur bence. Yabancı biri okula girmeye çalıştığında direk farkedilmektedir. Malesef serbestlik olduğu takdirde okullarımız büyük kısmı bunun önüne geçemez.

  Aile terbiyesi elbette önemli bu giyim konusunda ama her aile yapısı aynı değil. Çok farklı yetişen çocuklar biraraya geliyor orada o yüzden herkesi bilinçlendirmek mümkün olamadığı için elimizdeki imkanlarla kötü sonuçlar çıkmaması için çaba göstermeliyiz.

  Hani bırakın serbest giyinmeyi elindeki formayı iki ablasından kendisine kalıp giyen, beden derslerinde giyecek eşofmanları yırtık eski olduğu için derslere girmek istemeyen arkadaşlarım vardı. Asgari maaşla çalışan tanıdığım var bana söylediği söz eğer oğlum benden farklı bikaç kıyafet isterse nasıl alıcam oldu.

 5. ayşe Says:

  müfredatın o kadar karamsar olmamızı gerektirmediği söylenmiş de..

  http://www.derindusunce.org/2013/09/27/liselerde-faiz-problemleri-yerine-zekat-problemleri/

  şöyle bir haber var, dikkat çekmesi gerekiyor. senelerdir bankanın vereceği faizi hesaplattığımız çocuklarımızın zihnine bunu borçluyuz.

 6. yasemin duman Says:

  cahide hanım ben öğretmenim. her ortamda öğretmene ve öğrenciye serbestliği savundum. bütün söyledikleriniz de haklısınız bir tek noktayı atlıyorsunuz kıyafet serbestliğinden önce okulların güvenliğinin gözden geçirilip ondan sonra kıyafetin serbest olması lazım. her okulda muhakkak güvenlik elemanı bulunması gerekir. öğrencilerin ayırt edilmesi gerekiyor. yoksa çok büyük problemler açığa çıkar.

  • ayşe Says:

   üniversitede forma yok biliyorsunuz, güvenlik sorunu orada nasıl hallediliyorsa, aynı şekilde bütün okullarımızda halledilebilir. parmak iziyle çalışacak sistemlerden, öğrenci kimliğini okuyacak cihazlara kadar herşey mümkün artık.

   • karakalem Says:

    Yalnız şöyle bir durum var benim üniversitemde kimlikle giriş vardı kapıda güvenlik görevlileri beklerdi ayrıca ama yabancı birini sokmak o kadar kolaydı ki. Başka amaçlarla girip kavgalara karışan insan çok olmuştur. Ki burada söz konusu olan liselidaha ergenliğinde olan çocuklar yani o kadar deli zamanları ki kimin iyi kimin kötü arkadaş olacağını kestiremeyebiliyorlar. Bunun güvenliğini çoğu okulumuzda sağlamak çok zor olacaktır. Liselerde bazen öyle şöyler duyuyorum ki içim sızlıyor.

 7. Hülya Says:

  EEgitimsiz aileler ve egitimsiz yetisen cocuklar konusundaki fikirlerinize sinuna kadar katiliyorum.

  Ben de bir ogretmenim. Fen bilimleri ogretmeniyim.

  Forma ile ilgili dusuncelerinize katilamayacagim ne yazik ki. Formaya sadece ‘esitlik’ acisindan bakarsaniz yanlis bir uygulama gibi gorunur tabii ki. Biz forma ile cocuklari tek tiplestirmeye calismiyoruz. Oyle olsa dediginiz gibi kullandiklari butun esyalara el atmak gerekir ki bu bile yapilsa zenginin zenginligi fakirin de fakirligi gizlenemez. Zaten bunu cocuklardan saklamaya calismak da mantiksiz. Burada devreye egitim giriyor iste, aile cocuguna saglam bir dini egitim verecek kapasitede olmali ama boyle ailelerin sayisi o kadar az ki.,. Neyse, bu cok daha farkli bir konu…

  Forma her seyden once guvenlik icin gerekli. Okula yabanci cocuklarin girmesini engelliyor her seyden once. Gecen seneden beri okulumuzda serbest kiyafet uygulamasi var, okulda kac defa ogrenci olmayan kisiler yakalandi. Bizim okulumuz gibi buyuk okullarda bunu kontrol etmek cok zor. Ne yazik ki devlet okullari iyi korunan ve takip edilen yerler degil. En azindan hepsi degil.

  Gecen sene yolda bir okul uniformasiyla aksam ustu biraz cekingen bir tavirda yuruyen bir cocuk gormus bir arkadasim. Formasindan cocugun kendi okullarindan oldugunu anlamis ve bir sorun olup olmadigini sormus, cocuk da servisi kacirdigini, koyde oturduklarini, koye kadar yuruyecegini soylemis ve arkadasim hemen mudahale etmis, cocugu ailesine ulastirmislar. Su durum bu cocuk formasiz olsaydi belki de durumunu farketmek mumkun olmayacakti…

  Ayrica forma giyen bir ogrenci de dinine uygun sekilde giyinebilir, etegini uzun tutabilir, basini kapatabilir. Okulumuz bu sene formaya gececek ve basini kapatarak derse giren ogrencilerimiz var, olmaya da devam edecek.

  Giyecek kiyafeti olmadigi icin arka siralarda oturmaya calisan, derse katilmak istemeyen o kadar ogrenci oluyor ki… Aileleri bahsettiginiz gibi bir egitim vermemisler onlara, bu saatten sonra da onlara bir seyler anlatmak cok zor.

  Ben ogretimden ziyade egitime onem veren bir ogretmenim. Cocuklara tek tip olmayi degil, arastirmayi, her duyduguna inanmamayi, dogruyu aramalarini ogutlerim her zaman. Gozlemledigim kadariyla calisma aarkadaslarimda oyleler. Zannettiginiz gibi bir ortam yok okullarda, bu kadar da karamsar olmayin.

  Daha gecen gun sindirim sistemini anlatirken ayakta yiyip icmenin zararlarindan bahsettim ve “dinimizce de oturarak yemek ve icmek tavsiye edilmistir, daha saglikli oldugu icin, gordunuz mu Allah bizi bizden daha cok dusunuyor” dedim, cocuklar kendilerine dayatilan seylere degil de sebepleri aciklanarak ikna edilen seylere daha cok sahip cikiyorlar ve bu konudan sonra hepsi daha cok dikkat edeceklerini soylediler. Hemen hemen her konuda dinimizle bir baglanti kuruyorum, onlar da saglam bir inanc olusturabilmenin yolu buradan geciyor kesinlikle.

  Bu konu cok derin bir konu aslinda, insaAllah Rabbim cocuklarimizi hayirli ve imanli yetistirmeyi ailelerine ve biz ogretmenlere nasip eder(amin).

  • hüzünlü gurbet Says:

   Allah razı olsun öğretmenim sizden çok güzel açıklamışsınız, Rabbim sizin gibi öğretmenlerle karşılaştırsın yavrularımızı…..Sağolun….

 8. ferayafra Says:

  Cahidemmm güzel bir yazı olmuş senin baktığın taraftanhiç bakmadım.Bende forma taraftarı olanlardanım hatta bu sene 9. sınıfa başlayan kızım için babası forma olsun öğrenci olduğu belli olsun demiş.
  evet formadan daha önemli eğitim terbiye kantin gibi bir çok şey var.Ama eminim forma üzerlerindeyken saçını, kaşını, formasını en olmadık şekle getirenler, serbest olduğunda ne şekle girerler bilemiyorum.Belirli aile terbiyesi alanlar formalı formasız aynıdır.Ama aile ilgisiz ve eksik terbiye verenler ne olur.Podyuma çıkmış birer manken gibi olurlar herhalde.
  Kızım inşallah forma olur, birde pantolon olur deyip durdu.8 yıl etekle nasıl oturacağını bilemedi.
  Tutturduğu okulun yıllık dergisinde paylaştıkları dini bilgiler bize okulun düşüncesini az çok belli etti.Ayrıca ilk gün kapalı olarak sırada oturan iki kıza kimse karışmıyor bir hafta oldu bir öğretmen müdür bir şey demedikten sonra benim için fark etmez demiş.İnanın formadan daha önemli şeyler var kabul ama disiplini aile de alamıyor artık çocuklar.Anne baba küçük yaşta sımartıyor söz geçiremiyorlar bir de buluğ çağına girmişler artık iş iyice çığrından çıkar okul kapıları öğrenciden çok serseri kılıklı gençlerle dolu kimin girip çıktığı belli olmaz.Ben öğrenciyim kimliğimi evde unutmuşum deyip okula dolarlar.Forma en azından okula gidenle gitmeyen arasında görünmez bir çizgi oluşturur.Çocuk en azından bilinçaltında gezmeye gitmediğni anlar.Formayı giydiği süre içinde eğitim alacağını bilir diye düşünüyorum.

 9. ceylannn Says:

  ellerinize sağlık çok güzel olmuş sizin adınıza yerel bir gazetenin internet sitesinde paylaşabilir miyim?

 10. selma Says:

  Avrupada forma zaten yok.bizim cocuklarimiz yillardir zaten normal kiyafetle gidiyor. Ve avrupada dogup buyudukleri halde marka takintilari yada gunluk kiyafet degisme sorunu yok.tuh tuh diyen anneler icin soyleyim,merak etmeyin cocuklariniz sivil kiyafetle gitmeye alisir,psykolojikleride bozulmaz ve dunyaninda sonu degil en simarik cocuk bile bir iki soylenir marka su bu diye sonra susar..cocuk bu, iyi artik cocuklarmi bizi egitecek,bizmi cocuklari.bazende en kucuk mizmizliklarini duymamamiz lazim!sivil gidilecekse evde ne varsa onu giyer,forma giyilecekse onu giyer.daha iki uc yasindaki kiz cocuklarin kiyafet secme olaylarini goruyoruz etrafta, yok onu begenmemiste dolaptan bunu giymis,yok her sabah sorun oluyomus giyinmek felanda filan..bide boyle anlatan anneler marifetmis gibi anlatiyor..simarikliktan baska bisi degil. Tek derdimiz sanki kiyafet.hic ahlaki dini ogretmeyelim ama sakin ha markadan kiyafetten geri kalmasin mantigiyla yetisen cocuklarin akibeti,iste yukarda cahideninde yazisindaki cogu ailenin verdigi tepki gibi olur ” nasil para yetistircez” yada ” her gun deglslk ne giydircez”. Oysa ki neysek oyuz yavrum,ne varsa onu giyer,ne varsa onu yeriz mantigiyla yetistirilmeyen ve her dedigine evet diyen, ona buna tukuren cocuklarimiza dahii dur demeyen, 1 yasindaki cocuga bile sen sec ne giymek istiyorsan diyen annelerimizin biran once biz neyiz,biz boylemi yetistirildik hani ahlak hani terbiye, deyip gozlerini acmadikca,ozune dinine ve kendine gelmedikce, gelecek nesilden umudumm yok!

 11. su Says:

  SA, birinin okula çocuğunu okula ait kıyafetle göndermesi ile bütüne ait bir eleştiri çok manalı değil. Eğitimle ilgili eleştirilerinize varım ama çok şekilden hareket ediyorsunuz. Benim oğlum da özel bir okula gidiyor ve okulun kendine ait kıyafetleri var, biz o okula gitsin diye sabah 5.30 da kalkıyoruz eşimle oğlum 6.20 gibi evdne çıkıyor bulunduğumuz yerden servis olmadığı için günde yaklaşık 3 saatleri yolda geçiyor maddi ve manevi sıkıntıları göze aldık. Çünkü okulda haftada 10 saat arapça 5 saat kuran tefsir dersi, siyer ve diğerleri var, ama siz kalktınız işi formaya bağladınız gittiniz.

  • Cahide Says:

   Kardeşim özel okullar biraz da reklam olsun, öğrencileri tanınsın diye forma aldırıyor. Benim bahsettiğim devlet okulları. Lütfen karıştırmayalım

   • su Says:

    Devletin müfredatı belli, kuzularınızı kurda emanet etmekten farksız.

    • Cahide Says:

     Kardeşim maalesef heryerde bahsettiğiniz okullardan yok. Olsa bile herkesin gönderme imkanı yok… Her çocuklarımı okula gönderdiğimde benimde içim sızlıyor ama elimizden ancak bu kadarı geliyor

     • su Says:

      Haklısınız Cahide hn. ama büyük şehirlerde adını vermeyeceğim, kişisel çabalarla medrese tarzı yatılı olarak da eğitim veren yerlerde var, araştırana niyeti olana rabbim o yolu da açıyor. Bir de Allah razı olsun bu kişiler yazın da çocuklara yaz kampı gibi eğitim veriyor. Kafaları çerçöple doldurulup uzaylı muamelesi görecekleri yerler yerine çocuklarda buralarda huzur buluyor inanın. Tüm çocuklarımızı rabbim korusun inşaallah.

 12. hicrankonya Says:

  selamun aleyküm çok güzel yazı olmuş yüregine eline saglık canım .benimde iki büyükler serbest gidiyolar küçük kızama bu sene forma koymuşlar ama etek yerine pantolon gidip konuştum veliler öyle istemişler ama bu konuda bana bişey demediler bu arada imamhatip ögrencisi ne yapmak istiyolar yada ne yapıyolar bilmiyorum kızım diyorki kendimi erkek gibi hissediyorum diyor. şimdi ben ne yapa bilirim.serbest olsa herşey giyer ama mecbur şimdi .ALLAHA EMANET OLUN.

 13. Vildan ercili Says:

  Kısa bir, zamandır, yazılarınızı okuyorum.değindiğiniz her konuda hem fikiriz söylemek istediklerime nasıl güzel tercüman oluyorsunuz.sizi tanımadan,güvenimi ve saygınlığımı kazandınız.iyiki sizin gibi mümin kardeşlerimiz var. Allah ( c.c) sizden ve sizingibi kardeşlerimizden RAZI olsun. Amin

 14. ayşe Says:

  “Fıtrat boşluk kabul etmiyor. ” Benim de sık sık kurduğum bir cümle bu.

  Çocuklarımızın her biri , cihan parçası. İslam fıtratıyla doğan ruhlarında, biz nereyi boş bırakırsak, orayı kir dolduruyor. Gözünün yaşına kıyamadığımız oğullarımızı, kızlarımızı bile bile kendi eksikliklerimize mahkum edip, ateşe atıyoruz. Bu konu da çok can yakıcı. “Okul forması olsun” diyen ailelerin savları çok ilginç. Hele hele dinini bilen insanların ağzından bunu işitmek çok daha ağır. Savunma olarak, – bizim kız, benim oğlan zengin çocuklara imrenirse- diyorsunuz..

  Yazık ki müslüman ferasetiniz bu olaya da ancak ekonomik bir mesele olarak bakabiliyor. Çocuklarımızın yaşı, ezanları işitip, çağrıya uymaya müsait hale geldiğinde, bir abdest alıp, camiye gireceklerini, direkt namaz kılabilecekleri kıyafetlerin üzerlerinde olabileceğini düşünmüyorsunuz. Bizzat sizin engelinizle, o tek tip, çirkin, fabrikasyon çocuklar haline getiriyorsunuz onların yüreklerini. Büyük bir iğdiş bayramı sanki.

  Namaz kılan bir aile, çocuğuna “dünya malını” nasıl anlatamaz? Zaten kendisi anlamadığı için mi? Hayatta zenginlerle, fakirlerin olduğunu, çocuklarımızdan tüm çocukları aynı kıyafete sokarak mı saklayacağız? Okullar 90 senedir, torna atölyesi gibi, kendi standartlarına uygun, her söyleneni doğru zanneden, araştırmayan, şüphe etmeyen, sloganlarla yönetilebilir olan, putlara itaat eden, Allah’ı bilmeyen bireyler yetiştiriyor. Sanmayın ki yalnız ideolojik olarak bu böyle. Hayır, matematikten, fen bilgisine, tarihe kadar, dört bir yandan çocuklarımız aklını elin eline teslim ediyoruz. Sizin boş bıraktığınız yerleri, hemen kültürel bir din, resmi ideoloji ve onun yalanları dolduruyor.

  Böyle mi başedeceğiz?
  Fakirin mahcubiyetine günde 6 saat onunla aynı kıyafeti giydim diyerek mi şifa sunacağız?
  Zenginin hırsını böyle mi masum göstereceğiz?
  Biz zamanında, sadaka verecek dilenci bulamayan bir millettik, unuttunuz değil mi?
  Aynı kıyafeti giymek neye çare olabilir Allah Aşkına?

  Nasıl anlatacaksınız sonra, zekatı, sadakayı, dünya malının yalan olduğunu, geçip gideni, ölümü, namazı, şükrü, sabrı…
  Kulluğu nasıl anlatacaksınız, insan olmayı anlatamadığınız çocuklara?
  Ne olacak ki böyle bir nesilden? Ne işe yarar, forması üzerinden çıkarılınca dünyayı şeşi beş gören çocuklar?

  cahide abla, yazı için elinize sağlık, her kötülük bi yana da, çocuklara yapılan hiç bir kötülüğü affetmiyorum. neslimiz akıbetimizi gösteriyor. vah ki ne vah.

 15. sevgi sönmez Says:

  aslında markalaşmak değil abla okula giren çıkan belli değil.bunun yanında öğrenci okula gelmiyor herkesi kendi evladınız gibi düşünmeyin ne amaçla geldiği belli olmayan öğrencilerimiz var.okula diye gönderilen öğrenci forma yoksa nereye gittiği belli değil,anne baba okulda sansın ama o kim bilir nerde….

  • canan Says:

   Forma da insanı okula bağlamıyor ki kardeşim. Çantaya günlük kıyafetlerini koyup evden çıkınca değiştiren okula gitmeyen çocuklar çok. Gerçi bu devirde ona bile gerek kalmıyor, okul kıyafetleriyle de istediğini yapabiliyor öğrenciler. Kaçmak isteyen çocuk üniformalı da üniformasız da kaçar okuldan, önemli olan üzerindeki kıyafet değil, bilinci, düşünceleri.

 16. esra Says:

  Selamun aleyküm cahide ablacım.Uzun süredir takip ediyorum sizi ve her seferrinde hayran kalıyorum.Rabbim hizmetlerinizi bereketlendirsin.Bugünkü yazınızı da okuyunca tamam artık dedim hislerime tercüman olan bu güzel insana seni seviyorum demenin vakti çoktan geldi.Öyle ya kişinin mü’min kardeşine sevdiğini söyemesi süneettir.Peygamber Efendimz (s)’in kadınların efendilerini doğuracağını söylediği bir dönemdeyiz.Formalar belki de en çok muhafazakar diyebileceğimiz kesimin çocuklarının kimliğini kapatıyor.Ben Kur’an Kursu öğreticisiyim.Geçenlerde bir toplantıda hocahanımlardan birinin söylediği söz beni derinden yaraladı belki de asrımızın itirafıydı.Ben genç kızımla yolda yürürken öğrencilerimden biri beizi görecek diye çok korkuyorum zira onlara söylediğim hiçbirşeyin bir anlamı kalmayacak dedi.Benim de 6 aylık bi kzım var.Hz.Aişe annemizin ahlakından nasiplensin onun gibi zeki ve doğru bildiklerini de kimseden çekinmeden doğru yerde söyleyebilsin diye Aişe Erva kouduk ismini.Rabbim niyetlerimizi kabul etsin.Siz de dua edin lütfen.Babam bizi televizyonsuz büyüttü taviz vermeden yetiştirmeye çalıştı Rabbim onlardan razı olsun.Bizler de inşallah uyanışa geçelim asıl meselemizin ne olduğunu anlayalım artık.Ben öğrencilerime hep şunu derim:Kur’an-ı Kerim’i öyle veya böyle herkes bi şekilde okumayı öğrenir asıl mesele hayatımıza nekadr alabildiğimiz.Kadın erkek münasebetlerimizin nasıl olması gerektiği hakkında konuşurken sanki uzaydan inmişim gibi bakıyolar bana.Malesef vitrin müslümanları oluyoruz.Ama değişecek ablacım ümitvar olmak istiyorum.çok mu konuştum?Evet galiba:)

 17. hülyamız=) Says:

  aleyküm selam cahidem, bu günlerde çok rahatsızlık duyduğum bir konudan bahsetmişsin. yazın mükemmel olmuş. çok şükür benim çocuklarımın okullarında serbest kıyafet yok. çok şükür diyorum çünkü, kızım lise son sınıfta. okul kıyafeti giymelerine rağmen maalesef kız öğrencilerin okulamı yoksa defileyemi gittikleri belli değil. yollarda gördüğüm her öğrenci böyle. kızların gömlek yakaları yarıya kadar açık. içinde olabildiğince açık yakalı bir tşört var ve görüntüyü tahmin edersiniz. etek konusuna hiç girmiyorum. bazıları etek giymişmi giymemişmi farkedilmiyor. hiç zorlanmadan görmeniz gereken yerleri görebiliyorsunuz. benim merak ettiğim bu çocukların sabah evdende bu şekilde çıkıp çıkmadıkları. eğer evden böyle çıkıp gidiyorlarsa başlarında bulunan kişilere ”anne ve baba” diyemeyiz. okul idaresi bıkmış durumda. sık sık uyarılar yapılıyor ama evden uyarılmayınca önüne geçmek mümkün değil. bu çocukları ve ailelerini çok acıyorum. ben bayan olduğum halde bakmaya utanıyorum. okullar karma olduğu için erkek öğrencilerin bu kızlar karşısında bu görüntülere rağmen çok terbiyeli olduklarını düşünüyorum. sokakta etrafımda genç kızların minicik şortlarla kendilerini sergilemelerinden çok tiksiniyorum. sürekli bacak görmekten içim bulandı. bu kızlara söylenecek söz ortada ama maalesef söyleyemiyorum 🙂
  çok doğru cahideciğim forma hiçbirşeyi örtmüyor. ama en azından çok küçükte olsa sınırlama getiriyor. serbest kıyafet olursa okul düğün salonuna döner. seninde belirttiğin gibi marka takıntısı bir ayrı konu. bazıları paçavraya benzeyen giysiler markası olduğu için dünyanın parası. çocuklarımız için çok korkuyorum. Rabbim yolundan ayırmasın.

 18. Zeynep Says:

  Allah razı olsun bacım.Şimdiki ebeveynler daha çok şu hatayı yapıyorlar..ben görmedim giymedim hiç değilse çocuğum giysin etsin..
  Hülâsa;

  Ve bir nesli bozan da bir anne sözüydü:

  “Ben yaşayamadım, kızım yaşasın…”

  • eylül79 Says:

   Bu sözün acı sonuçlarını maalesef sürekli görüyorum yaşadığım yerde genelde köyde yetişen anneler veya köyden kente gelin gelenler yapıyor bunu. Marifet sanıyor, hoşlarına gidiyor. Hicap duyuyorum sadece… Anlatsamda anlattıklarım karşıdakinin anlayabildiği kadar.

 19. Gulcan Says:

  Kominist duzenlerden kalan bir mirastir forma ,aynen oyle Her zaman once Ebeveynlerin bilincli olmasi lazim diye dusunurum .Onlar nekadar bilincli olursa yetistirecekleri nesilde okadar duzgun olacaktir Simdi cok sofu gecinen insanlardada goruyorum hep bir takim takintisi ,yok efendim bu etek e bu renk basortu olmazmis ,yok bu haliya bu perde rengi olmazmis .Daha bunun gibi bir suru sacmaliklar. Cocugunu giydirirken bile tokasina kadar uyduracak birbirine .Sonra da belli bir yasta o cocuk tabiki ona neyi empoze ettiysen onu yapacaktir.Unutmayalim ki cocuklarimiza en buyuk ornek anne babalarin hareketleridir.Bazi mustesna durumlar da olabilir .Oda Rabbimin bizlere verdigi imtihan gibi dusunmek lazim. Benim dikkatimi ceken birsey burada ki okullarda ogretmenlerde bile kravat diye birsey yok . uzerlerinde bir bluz , altta bir pantolon gorsen bunlar ne bicim ogretmen dersin . tabiiki susluleride var ama geneli sade . Adamlar giyime degilde egitime onem veriyor. Benim bu soyledigim hemde Berlinde ki okulda .Selametle

 20. elif Says:

  Selamunaleyküm
  Yazınıza sonuna kadar her kelimesine katılıyorum.Şu an iki buçuk yaşında bir kızım var ve ben çok korkuyorum.

 21. nergis Says:

  görüşlerinize kısmen katılıyorum. ama atlanan bir nokta var. benim çalıştığım imam-hatip ortaokulunda üniforma şartı ve baş örtüsü sorunu varken çoğunluk başını kapatarak derslere girmek istiyor ve öğrenciler serbest kıyafeti serbest, kuralsız davranış olarak da algılayarak daha fazla davranış bozukluğu gösteriyordu. bu yıl veli anketi sonucu üniforma giyilmesine ve isteyen öğrencilerin imam hatip te başörtüsüyle derse girebileceğine karar verildi. geçen yıl başımı kapatacağım diye yaygara koparanların hiç biri başörtülü gelmiyor…. öğrencilerimin yaşı henüz küçük olduğundan belki de bilinçsizce yönlendirilmelerinin ve ailedeki yanlışların kurbanı olan bu çocuklar sadece düzene karşı gelmeyi davranış biçimi edinerek herşeye karşı çıkma tavrı sergiliyorlar. belki bunlarında ortaya konması inşaallah bazı ailelerin kardeşlerimizin daha dikkatli olmalarına vesile olur. Allah herkese hayırlı, vicdanlı dürüst evlatlar yetiştirmeyi nasip eder.

 22. ŞÜKRAN Says:

  Çok haklısın ama biz çocuğumuzu nekadar dikkatli ve iyi yetiştirsekte etrafta öyle bir gençlik varki ben onları vampirlere benzetiyorum. Çocuğumun duygularından hassasiyetinden değerlerinden beslenen vampirler. Yavrucağım 8.sınıfa gidiyor seneye imam hatip lisesi düşündüğünü arkadaşlarıyla paylaşmış. Hepsi dudak bükmüş “kesin kapanırsında” demişler kendilerince dalga geçmişler. Yavrucağımda ister istemez etlilenmiş.Kıyafet konusuda ayrı bir dert formayla gittikleri halde giydiği çorabın rengine karışan arkadaşları var sivil olsaydı ne olurdu bilmem

 23. zeynep trkn Says:

  Cahide hanımcım çocuk eğitimiyle ilgili bu yazıdaki görüşlerinize tamamen katılıyorum.. El ne der kalıbını çocukların beynine yerleştirirsek tabiki göşteriş meraklısı olacak , marka giyinmek isteyecekler.. ben de formaya karşıyım.. ancak ; forma ile başörtüsünün ilişkilendirilmesini, serbest kıyafet olnuca örtünmenin de kolay olacağı düşüncesini mantıklı bulmuyorum. isteyen forma ile bile tesettüre riayet ederek okula gidebilmeli, serbest kıyafet ilkesine dayanarak kara çarşafla okula gidilmesine de karşıyım.. zira gözlerine kadar örtünüyorlar bazılarının içinde kadınmı erkekmi var belli olmuyor ben bile korkuyorum çocuklarım nasıl korkmasın?Belki öğrenci kendi yerine başkasını kara çarşaf içinde derse/sınava gönderebilir öğretmenler nasıl işin içinden çıksın? Benim formaya karşı olmamın nedeni , 7 ve 9 yaşında iki oğlum var, formanın üstü beyaz gömlek , bir günde gömleğin kolları simsiyah oluyor her ne kadar yedekleri olsada hergün yıka ütüle zor oluyor helede çalışan bayanlara..Bir de şu var okulun forması 1 yada 2 mağazada bulunuyor birileri bu işten nemalanıyor korkunç para kazanıyor. Bunu haksızlık olarak görüyorum. İsteyen kesesine göre istediği yerden alıp ,çocugunu istedigi gibi giydirip okula gönderebilmeli.

 24. menekse79m Says:

  selamün aleyküm…bende düşünmeden imzaladım o kağıtları..sanki forma daha iyi olur diye düşündüm..Cahide abla yazılarını okudukça çok mu yanlış yaptım diye hayıflanıyorum…offff…normal kıyafet olunca hep yarın ne giysem düşüncesi çıkmıycak özellikle kızların aklından..birde ablacım kızımı imamhatibe gönderecektim ama karma olduğunu öğrenince kız mesleğe gönderdim…

  • yelizce Says:

   merhaba bende bu siteye ilk defa yorum yazıyorum..4 senedir bende kız meslek lisesinde çalışıyorum..kızların çoğu ailesi erkeklerle görüşmesin diye gönderilmiş..aile ilk geldiğinde bunu söylüyor zaten ..ama dediğiniz gibi içleri öyle boş ki kızlarımızın..mesela yoldan bir genç geçsin 2 defa hemen aşık oluyorlar..tinercilere bile..bazıları da okulu bitirmeden kaçıyorlar ailesi gizlice evlendiriyor..ben ne kadar bilinçli olmalarını istesem de bir iki kişinin desteğiyle olmuyor bu iş..

 25. filiz Says:

  Allah senden razı olsun canım kardeşim.. serbest kıyafeti hiç senin baktıgın yönden düşünmemiştim. bir konuda daha beni uyandırdın…

 26. Fadimefransa Says:

  Selam Aleykum cahide ablam. Cok guzel ve onemli bir konuya deyindin, cok tskler. dedigin gibi cocuklarimizi kendimiz yetistiriyoruz, onlar bizim aynagimiz. Herseyimizi ornek aliyorlar, bizde elimizden gelen gayreti gostermeliyiz onlari guzel yetistirmek icin , guzel ahlakli, iyi bir insan , ve en onemlisi Allaha iyi bir kul olmasi icin . Allah butun muslumanlarin gayretini artirsin, hakikatleri gormeyi nasip etsin. Kendine iyibak ablam. Seni hep takip ediyorum sessiz kalsam da:) optum. Selametle


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: