Doğal Güneş Kremi

Eş seçiminde nelere dikkat edilmeli?

 “Kaynaşmanız için size kendi (cinsi)nizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet peydâ etmesi de O’nun (varlığının) delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır.(Rum suresi:21)

Alın size cevabı kolay olmayan bir soru daha! Eş seçiminde nelere dikkat edelim? Genç kardeşlerimiz bu sorunun içinden çıkamıyorlar…

Yaşlıların konu edildiği, hayat hikayelerinin anlatıldığı programları severim. Geçen gün yine birine denk geldim. Yaşlı bir teyzemiz nasıl evlendiğini anlatıyordu. “Evladım ben evlendiğim gün, koluma bir adam girdi. Bana bu senin eşin dediler. Baktım saçları ağarmış, çok zayıf… Pek beğenmedim ama ne yapalım, kader böyleymiş idare edeceğiz dedim” diyordu teyze. Ve devam ediyordu: “Evlendik,  çocuklarımız oldu Allah razı olsun beyimden. 56 sene geçti. Bir kavgamız gürültümüz olmadı.”

Sonra kanal değiştirirken başka bir haber: “2 sene süren flörtün ardından evlenmişlerdi. Güzel falan ve yakışıklı filan’ın evliliği 8 ay dayanabildi!”

Eş seçiminde nelere dikkat edelim sorusuna cevap olabilecek pek çok makale bulabilirsiniz. İlk bakış, ilk duruş, ilk cümle ve ilk elektriğin  ne kadar önemli olduğunu anlatan yazılar, tavsiyeler…

Oysa bu faktörlerin tek başına bir anlam ifade etmediğini: yüksek volt elektrik alarak evlenen ve evliliği kısa bir zaman sonra biten çiftlerin evliliklerinden anlıyoruz.  Ama kız güzel, erkek yakışıklıydı. Biri çok albenili, diğeri karizmatikti. İlk görüşte aşık olmuşlardı hani! “Pazara kadar değil, mezara kadar!” gibi afili laflar etmişlerdi. Sonra ne oldu da bu büyük aşk birden bitiverdi?

Karar verdiler ki, “Evlilik aşkı öldürüyor!” Halbuki aşk denilen malihülya öldürmüştü evliliği bilmiyorlardı. Aşk saman alevi gibi gelip geçerken, evlilik bir ömür boyu süren muhabbetin adıydı, bilmiyorlardı…

Sandılar ki, birbirlerini her görüşte ayakları yerden kesilecek, her taraf toz pembe olacak. Evlilik tüm renkleri içinde barındıran bir tuvaldi bilmiyorlardı…

Birbirlerini hep en güzel, en yakışıklı halleriyle görmüşlerdi. En tatlı ses tonuyla konuşmuşlardı birbirlerine. Evlilik kimi zaman nahoşluklara, kimi zaman yüksek seslere de  katlanmaktı bilmiyorlardı…

Romantizmin dibine vurdukları anlarda, “Sadece sen ve ben!” diyorlardı. Evliliğin iki anne ve iki babayı, birden fazla kardeşi, akrabaları da idare etmek olduğunu bilmiyorlardı…

“Onlar sizin için birer elbise, siz de onlar için birer elbisesiniz.” buyuruyordu Rabbimiz. Elbise seçerken sadece kumaşın rengine bakılmayacağını  bilmiyorlardı…

Peki nelere dikkat edeceğiz,karşımızdaki eş adayı iyi mi, kötü mü, bana uyar mı nereden bileceğiz? Hemen anlaşılır mı, bir kaç görüşmede karar verilir mi buna? Ya evlendikten sonra huyu değişirse, iyiyken kötü olursa? Onun bizim için doğru bir eş olup olmadığını nasıl anlayacağız?

Baştan söyleyeyim bu soruların kesin bir cevabı yok ve hiç bir zaman olmayacak. Fakat bizler hayatımızın her alanında yapmamız gerekeni unutuyor, yapmıyoruz.  İşlerimizi Allah ve Rasulüne sormayı çoğu kez ihmal ediyoruz.
Rabbimiz subhanehu ve teala: ‘Bana dua edin duanıza icabet  edeyim.” buyuruyor. Bizler samimi kalplerle, içten yakarmayı, Allah’tan gereği gibi istemeyi ve işlerimizi ona havale etmeyi bilmiyoruz. Her işimizden, her kararımızdan evvel:” Allahım ben bilmiyorum, bana yol göster. İşlerimi sana havale ediyorum. Bana doğru kararlar aldır” demeyi ihmal ediyoruz.

Yine: Nebî sallallahu aleyhi ve sellem her zaman: “Rabbım, bize dünyâda güzellik ver. Âhiret`te de güzellik ver ve bizi ateş azâbından esirge”, diye duâ ederek bize nasıl dua etmemiz gerektiğini öğretiyor.

Tüm bunların dışında yapabileceklerimiz de var elbette. Size talip olan veya talip olduğunuz gencin ailesini iyi araştırmak, nasıl biri olduğu hakkında çevresine danışmak. Büyüklerle istişare yapmak, istihare yapıp Allah’a münacaatta bulunmak.

Önceliklerinizden birisi ne için evlendiğinizi bilmek olmalıdır. Eğer ailenizle sorunlar yaşıyor veya yaşınız ilerlediği için çevre baskısına maruz kalıyorsanız ve sadece kurtuluş amaçlı evliliği düşünüyorsanız, bu duygularla büyük yanlışlar yapabilir, hayatınızı daha büyük bir çıkmaza sokabilirsiniz.

Bir Hadis-i şeriften öğreniyoruz ki, “Evlilik dinimizin yarısını tamamlamaktır” çünkü  evlilik en evvel insanı harama düşmekten koruyacak önemli bir faktördür.

Evlenilecek olan kişiyle, evlilik öncesi yalnız kalmamak şartıyla konuşmak doğru bir tavırdır. Yanınızda bulunan kişinin tecrübeli, basiretli biri olması doğru karar vermenizde yardımcı olacaktır.

Genci çevresine sorarken namaz kılar mı, sigara içer mi, asabi midir, annesine ve babasına nasıl davranır? Güvenilir biri midir? …. gibi soruları sormak lazım.

Kültür farkları, yetiştirilme tarzlarının farklılığı, ailelerin görüşleri evliliğin seyri hakkında bize ipuçları verir. Daha nişanlılık döneminde büyük anlaşmazlıklar yaşanıyorsa, evlilik büyük bir riske dönüşebilir. Daha evlenmeden eşya için, ev, araba için, altın için tartışmalar yaşanıyorsa, evlilik en baştan yara almış demektir.

Fakat herşeye rağmen hayatın bir imtihan olduğunu ve türlü şekillerde sınanacağımızı unutmamamız gerek.  Kur’an’ı Kerim’de evlilik için de “misak-ı galiz” ifadesi kullanılmıştır. Yani evlilik büyük bir ahit, büyük bir sözleşmedir. Bu sözleşmeye çok düşünerek, büyük araştırmalar sonucu imza atmış dahi olsanız, imtihanın bir gereği olarak farklı sıkıntılar, zorluklar yaşanması muhtemeldir.

Allah bütün gençlerimize hayırlı, imanlı, yüz akı olacak eşler ve nesiller nasip eylesin. Yuvalarımızı Kendi muhabbetiyle çerçevelesin. Amin, Amin, Amin…

NOT: İmkanınız varsa mutlaka tez zamanda evlenin kardeşlerim. Eşyaya, altına, eve arabaya takılmayın. Lütfen çok geç kalmayın. Bu ümmetin iyi yetişmiş, kaliteli bireylere ihtiyacı var. İslam’ı dünyaya hakim kılmak için evlenip çoğalmalıyız. Allah cümlemizin yardımcısı olsun.

Cahide Sultan

 

İlgili yazılar:

Evlilik hayalleri ve gerçekler

Çalışan Kadın Bankamatik mi?

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Benimde ailem evlenmek istediğim kişi evlenip boşanmış olduğu için hiç tanımadan karşı çıktılar evlenmemize. Bitiriceksin asla olmaz dediler ben görüşmeye devam ediyorum eninde sonunda tekrar çıkıcam karşılarına. Beni harama ittiklerinin zorla gayrımeşru yola sürüklediklerinin farkında değiller. Bende yuvamı kurup helal daire içinde yaşamak istiyorum. Rabbim yardım eder inşallah. Aileler de mal mülk zenginliğe değil ahlakı imanı ve vicdanına bakarak damat seçerler inşallah..

 2. aysegül says:

  slm ben daha evlilik kararı vermedim adaylarım var benim güzel allahım da n öyle birini karşıma çıkarsın beni sadece allah için sevsin onun için korusun namazında niyazinda biri olsun diye dua ediyorum her aklıma geldikçe allah herkesin gönlüne göre versin amin

 3. Cahide ablacim selamun aleykum.sitene ilk rastladigimda Allah adini andigin icin kendiminmis bir yakinimin mis gibi sahiplandim.yazilarinda cok guzel masallah.bu yaziyi okumak icin biraz gec kalmisim.ama sukur rabbime zor olmasina ragmen guzel bir ailem oldu.esimle aramizda mezhep farki vardi.inat ettik evlendik rabbim pisman etmesin onu cok seviyorum ve Allah ima sukur ediyorum onu ve oglumu bana emanete layik gordugu icin.

  1. Mezhep farkı derken.?

 4. kurabiye@ says:

  selamın aleyküm cümlemize hayırlı bayramlar olsun inşallah,bu konuyu okuyunca yorum yazmadan edemedim.
  ben kendimi bildim bileli annemden öğrendiğim ve babamın davranışalrından dolayı, allah’ım bana hayırlı,çalışkan,Allah’tan korkan, merhamet sahibi,ana-babsına büyüklerine saygılı,helal rızıklı eş nasip eyle diye dua ederdim ne zamandua etsem içimden hep sonunda böyle yakarırdım, çünkü babam anneme hayırlı bir eş değildi çok sıkıntı çekti,Allah utandırmasın ve herkesle birlikte bizide ömürboyu mutlu huzurlu olmamızı sağlasın.
  ama insanlar ve düşünceleri değişiyor şimdi bende düşünüyorum ki keşke namazıda isteseymişim 🙁 hamdolsun öyle büyük bir sıkıntımız yok ama şimdi dönüp baktığımda eksik dua ettiğimi farkettim.

  yeni evleneceklere de tavsiyem eve,eşyaya kendilerini kaptırmasınlar insan eşyayla evlenmiyor eğer anlaşabiliyorlarsa olanla yetinsinler Allah zamanla herşeyi almayı nasip ediyor ben evlendiğimde kiraya gelin geldim 2 sene sonra hamdolsun kendi evimizi aldık,eşyalarıda tamamladık bunları sorun edip birbilerini kırmasınlar.
  allah herkese geçim versin,geçimde karşılıklanlayışla oluyor, eğer eşin senin hakkını gözetmez, ihtiyaçlarını hakkıyla yerine getirmez, merhamet etmezse o evlilikte huzur olmaz çevremde gördüklerimle ve yaşadıklarımla bunları yazdım (yazım belki karıık olmuştur affola öğleden sonra halsizlik başlıyor ondan sanırm) Allah herkese hayırlı nasipler versin.

 5. minanur says:

  Selamün Aleyküm,Cahide Hanım,
  öncelikle yazınızın tek kelimeyle mükemmel olduğunu belirtir, sizi tebrik ederim.Evliliğe karar verecek gençler için rehber bir yazı olmuş.Kalemine ve yüreğine sağlık kardeşim…

 6. Canım cahide hanım siz nasıl mübarek bir insan sınız. Allah sizden binlerce kez razı olsun. Yemekleriniz, sunumlarınız, sohbetleriniz inanılmaz güzel nasıl keyf alıyorum anlatamam . İyiki varsınız sizden öğrenmem gereken çok şey var. Ben sizin ve burda bulunan kardeşlerimizin mübarek Kadir gecelerini yürekten kutlarım. Rabbim bu gecede bizleri affetsin .Dua ve selam üzerinize olsun sevgiler ……….

 7. Canim ablam bu mukemmel yazi icin cok tesekkur ederim.ve buyuklerimden ozur dileyerek 1-2 shey soylemek isterim.ben eshimi secmedim onu kabullendim.cunki her shey 11yasinda kucuk kizin bir hoslanmasiyla basladi,16yasinda aska cevrildi,tanidikca ask sevgiyede yer acti.nisanlandik,evlendik derken sevgi cogaliyor ask yerini sorumluluga birakiyordu.cocugumuz oldu shimdi sevgi,sorumluluk ve sabir bu evliliyi yurutuyor.RABBIME COK SHUKUR.bunun aksi mumkun degil zaten.ask denen ruya evlendikten sonra bitiyor.cunki eskisi gibi olmuyor hic bir shey.cunki sen artik bir ailede gelinsin.ve her sheyi babaevinde koyup geldin.bazen mutlu evliligin sirri diyorlar ya.bana gore mutlu evliliyin sirri.SABIR,yeri geldiyinde sagir olmak,yeri geldiyinde kor olmak,yeri geldiyinde lal olmaktir.en kirildigin zaman bile upuzun cumleni yutup sadece tebessum etmektir.her sheyin,her kesin iyisini gormektir…

  1. kesinlikle katiliyorum mutlulugun sirri sabir sizin dediginiz gibi kor Sagir dilsiz olmak

 8. Selamünaleyküm cahide abla..

  Makalede yazan tavsiyeleri bire bir uyguladim.esim medreselerde yetismis,kendiside sohbetler dersler veren,arkadas cevresi hep alni secdeli insanlardi.o kadar dinine bagliydiki,ona kiz ararlarken örnegin kiz kasini inceltmis diye begenmemis.ben ne kadar mutluydum.sonunda rabbim dualarimi kabul etti dedim.ibadette hayirda yarisacagim,el ele allahin yolunda yürüyebilecegim birini nasip etti bana dedim.evlendik 5 yil önce, ikide yavrumuz oldu allah bagislarsa.ve su an bosaniyoruz! Nedenmi? Esim bir narsist! Ayrica agzi o kadar bozukki,hayatimda duymadigim agza alinmayacak küfürleri ondan duydum.inanilmaz derecede yalan söyler,söz verir tutmazdi.ceviz kabugunu doldurmayacak seylerdi hep kavgalarimiz ama benim esim bana sabaha kadar küfürler sayardi.sadece banada degil,aileme sülaleme bile.nasil anlatayim o kendisine es degil bir köle ariyormus.bu 5 sene ben es olmadim köle oldum.islah olmasi icin dualar ettim hep.bu arada sohbetlere gitmek namaz kilmak tamamen bitmisti coktan.en basindan bu yana ailesine durumu anlattim.o kadar agir küfürler ediyorki ben daha fazla dayanamicam konusun onunla diyordum,amaaaan sende o sinirlidir 5 dakika sonra gecer git saril yag cek hadi derlerdi.kimse yapma demedi.sonra son care aile terapisine götürdüm zorla.ikinci seansta terapist hanim benimle oturdu agladi.bosanmak son caredir ama caredir dedi.bunun üzerine 1 yil daha sabrettim depresyona girdim piskolojimi bozdum ve sabrimin sonuna geldim bosanma davasi actim.
  Uzun oldu hakkinizi helal edin.diyecegim o ki rabbim ne verirse hayirlisini versin.

  1. ceylannn says:

   merhabalar, anlattıklarınızı okuyunca kendimi gördüm sanki,(aşağıda açıklamıştım)benim 8 ay sürdü çocuğumda olmadı heralde biraz daha zaman geçseydi benim durumumda çok çok farklı olabilirdi.Allah sabırlar versin çok çok iyi anlıyorum sizi bişeyler için çabalamak ama hiç bişey için çabalamamakla suçlanmak, aceba bir umut deyip o akrabaların tavsiyelerine harfiyen uymak ama yine de yaranamamak, en ufak sebeplerden bile kocaman kavgalar çıkartmak, sürekli boşanmaya zorlanmak, kötü söz söylemek kavga etmek için adeta bahaneler aramak bunlar çok tanıdık geldi bana ve ben bir varmış bir yokmuş misali 8 ay içinde evlendim ve bitti.sanki dalga geçilirmiş gibi kusura bakma ben seni bir ömürlük değil en fazla 8 aylığına nikahladım der gibi… ama birde sizin tarafınızdan bakıyorum ya yıllar geçmiş olsaydı ve ben düzeleceği umudunu yıllarca taşısaydım yıllar sonra pişman olur muydum aceba.RABBİM yardımcımız olsun…

   1. Adim ferit ertürk. Ben de sizin gibi bir evlilik yaşadım hergün kavga etmeye zorlandim.halbuki ben kavgacı değildim. Kavga etmediğim tartismadigim zaman odanın kapısını üstüme kilitlerdi . Sürekli bosanirim senden der istediğini yapmadığım zaman bu sekilde tehdit ederdi. Yatak sırlarını ailesine anlatır annem misafir olduğu zaman ne önüne yemek koyar nede güler yüzlü davranirdi. Hatta evimden annemi kovdu annem o günden sonra evime hiç gelmedi. Askere gittiğim zaman terk edildim. simdi de tek başına 3 . Seneye girdim. Şimdilerde ise benim halimden anlayacak allahtan korkan birine hayirli bir eşe gerçekten ihtiyacım var…

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: