Eş seçiminde nelere dikkat edilmeli?

 “Kaynaşmanız için size kendi (cinsi)nizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet peydâ etmesi de O’nun (varlığının) delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır.(Rum suresi:21)

Alın size cevabı kolay olmayan bir soru daha! Eş seçiminde nelere dikkat edelim? Genç kardeşlerimiz bu sorunun içinden çıkamıyorlar…

Yaşlıların konu edildiği, hayat hikayelerinin anlatıldığı programları severim. Geçen gün yine birine denk geldim. Yaşlı bir teyzemiz nasıl evlendiğini anlatıyordu. “Evladım ben evlendiğim gün, koluma bir adam girdi. Bana bu senin eşin dediler. Baktım saçları ağarmış, çok zayıf… Pek beğenmedim ama ne yapalım, kader böyleymiş idare edeceğiz dedim” diyordu teyze. Ve devam ediyordu: “Evlendik,  çocuklarımız oldu Allah razı olsun beyimden. 56 sene geçti. Bir kavgamız gürültümüz olmadı.”

Sonra kanal değiştirirken başka bir haber: “2 sene süren flörtün ardından evlenmişlerdi. Güzel falan ve yakışıklı filan’ın evliliği 8 ay dayanabildi!”

Eş seçiminde nelere dikkat edelim sorusuna cevap olabilecek pek çok makale bulabilirsiniz. İlk bakış, ilk duruş, ilk cümle ve ilk elektriğin  ne kadar önemli olduğunu anlatan yazılar, tavsiyeler…

Oysa bu faktörlerin tek başına bir anlam ifade etmediğini: yüksek volt elektrik alarak evlenen ve evliliği kısa bir zaman sonra biten çiftlerin evliliklerinden anlıyoruz.  Ama kız güzel, erkek yakışıklıydı. Biri çok albenili, diğeri karizmatikti. İlk görüşte aşık olmuşlardı hani! “Pazara kadar değil, mezara kadar!” gibi afili laflar etmişlerdi. Sonra ne oldu da bu büyük aşk birden bitiverdi?

Karar verdiler ki, “Evlilik aşkı öldürüyor!” Halbuki aşk denilen malihülya öldürmüştü evliliği bilmiyorlardı. Aşk saman alevi gibi gelip geçerken, evlilik bir ömür boyu süren muhabbetin adıydı, bilmiyorlardı…

Sandılar ki, birbirlerini her görüşte ayakları yerden kesilecek, her taraf toz pembe olacak. Evlilik tüm renkleri içinde barındıran bir tuvaldi bilmiyorlardı…

Birbirlerini hep en güzel, en yakışıklı halleriyle görmüşlerdi. En tatlı ses tonuyla konuşmuşlardı birbirlerine. Evlilik kimi zaman nahoşluklara, kimi zaman yüksek seslere de  katlanmaktı bilmiyorlardı…

Romantizmin dibine vurdukları anlarda, “Sadece sen ve ben!” diyorlardı. Evliliğin iki anne ve iki babayı, birden fazla kardeşi, akrabaları da idare etmek olduğunu bilmiyorlardı…

“Onlar sizin için birer elbise, siz de onlar için birer elbisesiniz.” buyuruyordu Rabbimiz. Elbise seçerken sadece kumaşın rengine bakılmayacağını  bilmiyorlardı…

Peki nelere dikkat edeceğiz,karşımızdaki eş adayı iyi mi, kötü mü, bana uyar mı nereden bileceğiz? Hemen anlaşılır mı, bir kaç görüşmede karar verilir mi buna? Ya evlendikten sonra huyu değişirse, iyiyken kötü olursa? Onun bizim için doğru bir eş olup olmadığını nasıl anlayacağız?

Baştan söyleyeyim bu soruların kesin bir cevabı yok ve hiç bir zaman olmayacak. Fakat bizler hayatımızın her alanında yapmamız gerekeni unutuyor, yapmıyoruz.  İşlerimizi Allah ve Rasulüne sormayı çoğu kez ihmal ediyoruz.
Rabbimiz subhanehu ve teala: ‘Bana dua edin duanıza icabet  edeyim.” buyuruyor. Bizler samimi kalplerle, içten yakarmayı, Allah’tan gereği gibi istemeyi ve işlerimizi ona havale etmeyi bilmiyoruz. Her işimizden, her kararımızdan evvel:” Allahım ben bilmiyorum, bana yol göster. İşlerimi sana havale ediyorum. Bana doğru kararlar aldır” demeyi ihmal ediyoruz.

Yine: Nebî sallallahu aleyhi ve sellem her zaman: “Rabbım, bize dünyâda güzellik ver. Âhiret`te de güzellik ver ve bizi ateş azâbından esirge”, diye duâ ederek bize nasıl dua etmemiz gerektiğini öğretiyor.

Tüm bunların dışında yapabileceklerimiz de var elbette. Size talip olan veya talip olduğunuz gencin ailesini iyi araştırmak, nasıl biri olduğu hakkında çevresine danışmak. Büyüklerle istişare yapmak, istihare yapıp Allah’a münacaatta bulunmak.

Önceliklerinizden birisi ne için evlendiğinizi bilmek olmalıdır. Eğer ailenizle sorunlar yaşıyor veya yaşınız ilerlediği için çevre baskısına maruz kalıyorsanız ve sadece kurtuluş amaçlı evliliği düşünüyorsanız, bu duygularla büyük yanlışlar yapabilir, hayatınızı daha büyük bir çıkmaza sokabilirsiniz.

Bir Hadis-i şeriften öğreniyoruz ki, “Evlilik dinimizin yarısını tamamlamaktır” çünkü  evlilik en evvel insanı harama düşmekten koruyacak önemli bir faktördür.

Evlenilecek olan kişiyle, evlilik öncesi yalnız kalmamak şartıyla konuşmak doğru bir tavırdır. Yanınızda bulunan kişinin tecrübeli, basiretli biri olması doğru karar vermenizde yardımcı olacaktır.

Genci çevresine sorarken namaz kılar mı, sigara içer mi, asabi midir, annesine ve babasına nasıl davranır? Güvenilir biri midir? …. gibi soruları sormak lazım.

Kültür farkları, yetiştirilme tarzlarının farklılığı, ailelerin görüşleri evliliğin seyri hakkında bize ipuçları verir. Daha nişanlılık döneminde büyük anlaşmazlıklar yaşanıyorsa, evlilik büyük bir riske dönüşebilir. Daha evlenmeden eşya için, ev, araba için, altın için tartışmalar yaşanıyorsa, evlilik en baştan yara almış demektir.

Fakat herşeye rağmen hayatın bir imtihan olduğunu ve türlü şekillerde sınanacağımızı unutmamamız gerek.  Kur’an’ı Kerim’de evlilik için de “misak-ı galiz” ifadesi kullanılmıştır. Yani evlilik büyük bir ahit, büyük bir sözleşmedir. Bu sözleşmeye çok düşünerek, büyük araştırmalar sonucu imza atmış dahi olsanız, imtihanın bir gereği olarak farklı sıkıntılar, zorluklar yaşanması muhtemeldir.

Allah bütün gençlerimize hayırlı, imanlı, yüz akı olacak eşler ve nesiller nasip eylesin. Yuvalarımızı Kendi muhabbetiyle çerçevelesin. Amin, Amin, Amin…

NOT: İmkanınız varsa mutlaka tez zamanda evlenin kardeşlerim. Eşyaya, altına, eve arabaya takılmayın. Lütfen çok geç kalmayın. Bu ümmetin iyi yetişmiş, kaliteli bireylere ihtiyacı var. İslam’ı dünyaya hakim kılmak için evlenip çoğalmalıyız. Allah cümlemizin yardımcısı olsun.

Cahide Sultan

 

İlgili yazılar:

Evlilik hayalleri ve gerçekler

Çalışan Kadın Bankamatik mi?

63 Comments

 1. Benimde ailem evlenmek istediğim kişi evlenip boşanmış olduğu için hiç tanımadan karşı çıktılar evlenmemize. Bitiriceksin asla olmaz dediler ben görüşmeye devam ediyorum eninde sonunda tekrar çıkıcam karşılarına. Beni harama ittiklerinin zorla gayrımeşru yola sürüklediklerinin farkında değiller. Bende yuvamı kurup helal daire içinde yaşamak istiyorum. Rabbim yardım eder inşallah. Aileler de mal mülk zenginliğe değil ahlakı imanı ve vicdanına bakarak damat seçerler inşallah..

  Cevapla

 2. slm ben daha evlilik kararı vermedim adaylarım var benim güzel allahım da n öyle birini karşıma çıkarsın beni sadece allah için sevsin onun için korusun namazında niyazinda biri olsun diye dua ediyorum her aklıma geldikçe allah herkesin gönlüne göre versin amin

  Cevapla

 3. Cahide ablacim selamun aleykum.sitene ilk rastladigimda Allah adini andigin icin kendiminmis bir yakinimin mis gibi sahiplandim.yazilarinda cok guzel masallah.bu yaziyi okumak icin biraz gec kalmisim.ama sukur rabbime zor olmasina ragmen guzel bir ailem oldu.esimle aramizda mezhep farki vardi.inat ettik evlendik rabbim pisman etmesin onu cok seviyorum ve Allah ima sukur ediyorum onu ve oglumu bana emanete layik gordugu icin.

  Cevapla

 4. selamın aleyküm cümlemize hayırlı bayramlar olsun inşallah,bu konuyu okuyunca yorum yazmadan edemedim.
  ben kendimi bildim bileli annemden öğrendiğim ve babamın davranışalrından dolayı, allah’ım bana hayırlı,çalışkan,Allah’tan korkan, merhamet sahibi,ana-babsına büyüklerine saygılı,helal rızıklı eş nasip eyle diye dua ederdim ne zamandua etsem içimden hep sonunda böyle yakarırdım, çünkü babam anneme hayırlı bir eş değildi çok sıkıntı çekti,Allah utandırmasın ve herkesle birlikte bizide ömürboyu mutlu huzurlu olmamızı sağlasın.
  ama insanlar ve düşünceleri değişiyor şimdi bende düşünüyorum ki keşke namazıda isteseymişim 😦 hamdolsun öyle büyük bir sıkıntımız yok ama şimdi dönüp baktığımda eksik dua ettiğimi farkettim.

  yeni evleneceklere de tavsiyem eve,eşyaya kendilerini kaptırmasınlar insan eşyayla evlenmiyor eğer anlaşabiliyorlarsa olanla yetinsinler Allah zamanla herşeyi almayı nasip ediyor ben evlendiğimde kiraya gelin geldim 2 sene sonra hamdolsun kendi evimizi aldık,eşyalarıda tamamladık bunları sorun edip birbilerini kırmasınlar.
  allah herkese geçim versin,geçimde karşılıklanlayışla oluyor, eğer eşin senin hakkını gözetmez, ihtiyaçlarını hakkıyla yerine getirmez, merhamet etmezse o evlilikte huzur olmaz çevremde gördüklerimle ve yaşadıklarımla bunları yazdım (yazım belki karıık olmuştur affola öğleden sonra halsizlik başlıyor ondan sanırm) Allah herkese hayırlı nasipler versin.

  Cevapla

 5. Selamün Aleyküm,Cahide Hanım,
  öncelikle yazınızın tek kelimeyle mükemmel olduğunu belirtir, sizi tebrik ederim.Evliliğe karar verecek gençler için rehber bir yazı olmuş.Kalemine ve yüreğine sağlık kardeşim…

  Cevapla

 6. Canım cahide hanım siz nasıl mübarek bir insan sınız. Allah sizden binlerce kez razı olsun. Yemekleriniz, sunumlarınız, sohbetleriniz inanılmaz güzel nasıl keyf alıyorum anlatamam . İyiki varsınız sizden öğrenmem gereken çok şey var. Ben sizin ve burda bulunan kardeşlerimizin mübarek Kadir gecelerini yürekten kutlarım. Rabbim bu gecede bizleri affetsin .Dua ve selam üzerinize olsun sevgiler ……….

  Cevapla

 7. Canim ablam bu mukemmel yazi icin cok tesekkur ederim.ve buyuklerimden ozur dileyerek 1-2 shey soylemek isterim.ben eshimi secmedim onu kabullendim.cunki her shey 11yasinda kucuk kizin bir hoslanmasiyla basladi,16yasinda aska cevrildi,tanidikca ask sevgiyede yer acti.nisanlandik,evlendik derken sevgi cogaliyor ask yerini sorumluluga birakiyordu.cocugumuz oldu shimdi sevgi,sorumluluk ve sabir bu evliliyi yurutuyor.RABBIME COK SHUKUR.bunun aksi mumkun degil zaten.ask denen ruya evlendikten sonra bitiyor.cunki eskisi gibi olmuyor hic bir shey.cunki sen artik bir ailede gelinsin.ve her sheyi babaevinde koyup geldin.bazen mutlu evliligin sirri diyorlar ya.bana gore mutlu evliliyin sirri.SABIR,yeri geldiyinde sagir olmak,yeri geldiyinde kor olmak,yeri geldiyinde lal olmaktir.en kirildigin zaman bile upuzun cumleni yutup sadece tebessum etmektir.her sheyin,her kesin iyisini gormektir…

  Cevapla

 8. Selamünaleyküm cahide abla..

  Makalede yazan tavsiyeleri bire bir uyguladim.esim medreselerde yetismis,kendiside sohbetler dersler veren,arkadas cevresi hep alni secdeli insanlardi.o kadar dinine bagliydiki,ona kiz ararlarken örnegin kiz kasini inceltmis diye begenmemis.ben ne kadar mutluydum.sonunda rabbim dualarimi kabul etti dedim.ibadette hayirda yarisacagim,el ele allahin yolunda yürüyebilecegim birini nasip etti bana dedim.evlendik 5 yil önce, ikide yavrumuz oldu allah bagislarsa.ve su an bosaniyoruz! Nedenmi? Esim bir narsist! Ayrica agzi o kadar bozukki,hayatimda duymadigim agza alinmayacak küfürleri ondan duydum.inanilmaz derecede yalan söyler,söz verir tutmazdi.ceviz kabugunu doldurmayacak seylerdi hep kavgalarimiz ama benim esim bana sabaha kadar küfürler sayardi.sadece banada degil,aileme sülaleme bile.nasil anlatayim o kendisine es degil bir köle ariyormus.bu 5 sene ben es olmadim köle oldum.islah olmasi icin dualar ettim hep.bu arada sohbetlere gitmek namaz kilmak tamamen bitmisti coktan.en basindan bu yana ailesine durumu anlattim.o kadar agir küfürler ediyorki ben daha fazla dayanamicam konusun onunla diyordum,amaaaan sende o sinirlidir 5 dakika sonra gecer git saril yag cek hadi derlerdi.kimse yapma demedi.sonra son care aile terapisine götürdüm zorla.ikinci seansta terapist hanim benimle oturdu agladi.bosanmak son caredir ama caredir dedi.bunun üzerine 1 yil daha sabrettim depresyona girdim piskolojimi bozdum ve sabrimin sonuna geldim bosanma davasi actim.
  Uzun oldu hakkinizi helal edin.diyecegim o ki rabbim ne verirse hayirlisini versin.

  Cevapla

  1. merhabalar, anlattıklarınızı okuyunca kendimi gördüm sanki,(aşağıda açıklamıştım)benim 8 ay sürdü çocuğumda olmadı heralde biraz daha zaman geçseydi benim durumumda çok çok farklı olabilirdi.Allah sabırlar versin çok çok iyi anlıyorum sizi bişeyler için çabalamak ama hiç bişey için çabalamamakla suçlanmak, aceba bir umut deyip o akrabaların tavsiyelerine harfiyen uymak ama yine de yaranamamak, en ufak sebeplerden bile kocaman kavgalar çıkartmak, sürekli boşanmaya zorlanmak, kötü söz söylemek kavga etmek için adeta bahaneler aramak bunlar çok tanıdık geldi bana ve ben bir varmış bir yokmuş misali 8 ay içinde evlendim ve bitti.sanki dalga geçilirmiş gibi kusura bakma ben seni bir ömürlük değil en fazla 8 aylığına nikahladım der gibi… ama birde sizin tarafınızdan bakıyorum ya yıllar geçmiş olsaydı ve ben düzeleceği umudunu yıllarca taşısaydım yıllar sonra pişman olur muydum aceba.RABBİM yardımcımız olsun…

   Cevapla

   1. Adim ferit ertürk. Ben de sizin gibi bir evlilik yaşadım hergün kavga etmeye zorlandim.halbuki ben kavgacı değildim. Kavga etmediğim tartismadigim zaman odanın kapısını üstüme kilitlerdi . Sürekli bosanirim senden der istediğini yapmadığım zaman bu sekilde tehdit ederdi. Yatak sırlarını ailesine anlatır annem misafir olduğu zaman ne önüne yemek koyar nede güler yüzlü davranirdi. Hatta evimden annemi kovdu annem o günden sonra evime hiç gelmedi. Askere gittiğim zaman terk edildim. simdi de tek başına 3 . Seneye girdim. Şimdilerde ise benim halimden anlayacak allahtan korkan birine hayirli bir eşe gerçekten ihtiyacım var…

    Cevapla

 9. Ne kadar araştırsan da flört etsen de evlilik kapalı kutu.. Neyle karşılaşacağını kesin olarak bilemezsin.. Ama sabır , hoşgörü, merhamet evlilikte olması gereken erdemlerin başında gelir.. Allah rızası için yapılan evlilikler(gerçek anlamda) huzur dolu bir yuva olur..Allah evlatlarımızı hayırlı eşlerle karşılaştırsın , hayırlı evlatlar büyütsünler inşallah! Âmin !

  Cevapla

 10. Cahide abla, eş seçimi hakkındaki yazınız çok güzel olmuş, elinize sağlık.Evliliği; sadece toz pembe değil,içinde her türlü rengin olduğu bir tuvale benzetmeniz çok hoştu.
  Ablacım,senden evlilikten bir adım sonrasındaki, çocuk sahibi olma aşamasıyla ilgili de bir yazı yazmanı talep ediyorum.Anne-babalığa hazır olup olmama durumu,büyüklerin baskısıyla çocuk yapma,maddi yetersizlikler sebebiyle çocuk yapmaya tereddütle yaklaşma vs…
  Bir de yeni çocuk sahibi olan bir aile,dini bir merasim yapmaya niyetlendiğinde, bunu Kur’an ve sünnete aykırı düşmeden en doğru şekllyle nasıl yapabilir? (buna acil cvp verirsen çok sevinirim)
  Allaha emanet ol…

  Cevapla

  1. Canim rizki veren ALLAH! Maddi yetersizlikten dolayi çocuk yapmama gibi bir düşünceye bile kapılma

   “Yeryüzünde yürüyen ve kendi rızkını yüklenemeyen nice canlının ve sizin rızkınızı Allah verir.” (Ankebut, 29/60), “Şüphesiz ki rızık veren, mutlak kudret ve kuvvet sahibi olan ancak Allah’tır.”(Zâriyat, 51/58)

   Aksini düşünüp vesveseye kapılmayın İNŞALLAH.
   Dua ile hayırlı ömürler

   Cevapla

 11. hayırlı geceler cahide ablacım keşke bu yazını 5 sene önce okuyup daha iyi tanıyıp evlenseydim hayatımda yaptığım en büyük yanlışı yapmışım farkında olmadan hoş sözlere kanıp evlendim eşimle.
  Allah biliyor ya bende ailemde arkadaşlarımdan herkesten soğuttu kendini
  bir insan bu kadar nasıl değişebiliyor anlamıyorum çok üzgünüm 2 çocuğumun hatırına katlanıyorum ama nereye kadar katlanırım bilmiyorum
  elimdeki maddi manevi herşey bitti sinir hastası oldum görenler nekadar değişmişsin diyorlar kendim kendime acıyorum
  Ama herşeye rağmen Allah a dua ediyorum bu da benim imtihanım herhalde
  Aladım ki evlilik bir insan hayatında en önemli şeylerden
  Rabbim hayırlı imanlı eşler nasip etsin cümlemize
  Allah a emanet olun

  Cevapla

 12. Ben evleneli 11 yıl oldu. insanlar değişiyor evet, dahada kötüydü bu iyi halleri herhalde. ama bende takatmı kalmadı bilemedim. hakkımda hayırlısı inş. 2 çocuğum var bilmiyorum. sazende yorumun için teşekkür ederim tavsiyeni dikkate alacağım

  Cevapla

 13. Selamun aleykum… Gercekten cok anlamlı bır yazı olmus ablam ALLAH razı olsun. Bence ılk sorun cocuklukta baslıyor. Anne babaların evlılıklerı cocuklara sunulan ılk sınav vede evdekı egıtım. ben anne babamın hep uyumlu mutlu elhamdulıllah olduklarını gorerek buyudum. elbette sıkıntıları oldu, ama sevgı anlayıs ve saygı cercevesınde ustesınden geldıler. ıkıncı sınav ıse cocuklara verılen egıtım. peygamber ahlakıyla yetısen cocuklar evlendıklerındede Islam ahlakıyla yasarlar. ucuncusude ıkı kısının bırbırlerıne sundukları sevgı saygı zorluklar karsısında sen yada ben degıl bız demelerı. hıc bır evlılık kolayla yıkılmaz. ama gecınmek ıstemeyen ınsanlada yasamak cok zor.
  ben evlenırken onun aılesının teyzesı anannesı komsumuzdu, tanıdık dıyerekten hıc arastırılmadı. ne buyuk bır hataymıs. tabıkı kaderımde yasamam gerekenler vardı ve yasadım, ALLAH ısyan ettırmesın.
  erkek yada kızın, mutlaka ahlakı, ımanı, calıskanlıgı, saygılı olusu, cevresıyle olan uyumu, yasam tarzı arastırılmalı. sadece merhametlı olması yetersız. bunların hepsı benım evlendıgım kız yada erkekte var dıyenler varsa ve halen sorun yasıyorsalar eger kendısını once gozden gecırsın ve caba harcasın. demekkı ALLAH onu bu yonde sınava tabı tutmus. ukalalık yaptım gıbı gorunmez ınsaALLAH. bende kendımı cok sorguladım. temel saglam olmayınca bına sız ne yaparsanız yapın yıkılıyor. sabır etmek ,ALLAH a sıgınmak cok onemlı.
  ALLAHım evlenme cagına gelmıs genclerımıze Peygamber ahlakıyla terbıye almıs kullarla karsılastırsın. evlılıklerını ALLAH ıcın yapmayı nasıp etsın. nefıslerımızın zulmunden bızlerı korusun. amın.

  Cevapla

 14. Bizde severek evlendik farklı kültürlerdeniz ikimizde ama kültürü hiç dert etmedik hep anlayısla atlattık ama esimin büyük sorumlulukları vardı üvey annesi yatalak üvey kardeşi özürlü öz annesi hidrosefali hastası bakacak tek kişide eşimdi basta kolay gibi geldi ama sonra cok zor oldugunu anladım bu yüzden cok zor günler gecirdik birbirimize olan saygımız suan bitme asamasında esim bana sadece yemek yapmak temzilikle kadın olunmaz ben senden alasını yaparım diyor beni cok asalıyo son zamanlarda agzıda cok bozuldu olmadık laflarda kullanıyor 2 oglumuz var birbirimize olan sevgimiz bitti ben istesem esim 1 dakika bile durmaz bosanır ama ben daha ne kadar sabrederim Allah bilir…

  Cevapla

 15. Selamünaleyküm, cok güzel bir yazi olmus. Ben esime zamaninda namaz kiliyor diye evet demistim. Namaz kilandan zarar gelmez diye düsünmüstüm. Yanilmadim cok sükür. Bizim de cok zor günlerimiz oldu, elbette. Ama sabir, herseyi rayina otturtu, elhamdüllilah. Simdiki genclerde sabir adina maalesef bir kirinti dahi bulamiyorsunuz. Kendi cocuklarimda fark ediyorum. Benim de evlenecek yasa gelmis bir kizim var. Mevlam ona cok merhametli bir es nasip etsin insaallah. Tüm müslüman kardeslerimin cocuklarina hayirli esler nasip etsin.
  Ailelerin birbirine denk olmasi da asiri derecede önemli. Yoksa ta bastan büyük sikintilar yasanabiliyor. Cevremde sahit oluyorum.
  Eylül79 kardesime benim sahsi tavsiyem: Kendini bir yokla, devam etmeye gücüm varmi diye, bosanma asamasina bende cok geldim. Inan insanlar degisebiliyor. Benim esim 18 yil sonra benim kiymetimi anladi. Mevlam evet, bosanmayi hos görmüyor, ama kimseye de zulüm etme hakkini vermiyor.

  Cevapla

 16. İnsanın kısmetinde ne varsa o oluyor. ağzı dili bağlanıyor. yarama parmak bastın açıkçası hangi aşamada boşanılır ki… çok iyi çok iyi ama ama arada dengesiz kızgınlıkları oluyor. sadece evin içinde yapsa neyse ailemin yanında yaptı dün akşam hep beraber iftar sofrasındaydık. annem babam kalakaldı birşey diyemediler. en kötüsü umudunu kaybetmek, duayla hiçbirşey değişmiyor diye düşünmek can çıkar huy çıkmıyor işte. bende öyle dua ettim dün akşam ben artık düşünemiyorum Allahım boşanmakmı katlanmakmı Rabbim kalbine merhamet versin…sıkıntılıyım…

  Cevapla

  1. Ümitsizlik müslümana yakışmaz. Şeytanın en sevdiği oyunlarından biri .
   Kardeşim bu yaşıma dek hiçbir şeyin aynı gittiğini görmedim . Birinin değişmeyeceğini düşünmek de cenab- ı hakkın kudretini ithamdır ( haşa ) Allah herşeye kadirdir .
   Asabilikte birçok tavsiye var . Önce , buna neden olan sebepleri oluşturmamalı . Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin. ( bakara 45, 153 ) ayetine peygamberimizin ( sav)hasta devesi için ağlayarak dua eden yaşlı kadına ” duana katran karıştır ” demesi de çözüm yollarını uygulamamızı tavsiye değil mi?
   Kişisel gelişimciler de “birini değiştirmek isteyen önce kendini değiştirsin ” diyor.
   Bize düşen birbirimize hakkı ve sabrı tavsiye etmek . Hakk şerleri hayreyler .Mevlam görelim neyler, neylerse güzel eyler.

   Cevapla

  2. Allahim Esinin icine merhamet versin seninde icin huzurla dolsun .Birde sunu söylemek isterimki uzun yillar evli olan cogunluk ciftler yillarca bir cok seye sabrederek o yillari devirmislerdir Hic sorun yasamayan ciftlerin cok nadir oldugunu düsünüyorum..Az veya cok her evde tartismalar olur yok diyene ben pek inanmiyorum cünki iki yabanci insan bir evde yasamaya baslayinca ister istemez bazi anlasmazliklar cikabiliyor bunu ciftler anne babalarina kadar tasimadan cözmeye calismali Eger cocukta varsa esin cok büyük kötü huylari yoksa bence cocuklarin hatrina sabretmek lazim cünki hic bir yabanci insanin kendi cocuguna kendi babasi gibi davranmaz bunun icin biraz sabir.Allahim hic kimseye aile huzursuzlugu vermesin.Amin.

   Cevapla

  3. EYLÜL 79 BAK KIZIM BENDE ÖYLE SIKINTILAR ÇEKTİM TAM 28 SENE..SONUNDA ÖYLE HASTA OLDUMKI BAKIMA İHTİYACIM VARDI O VAZIYETTE BENI BIRAKIP GİTTİ BENDE BOŞANDIM.YANI 15 SENE OLDU.HALEN HASTALIKLARLA UĞRAŞIYORUM.O İNSANDAN HAYIR GELMEZ ELIN AYAĞIN TUTARKEN AYRIL SONRA PİŞMAN OLURSUN.BEN DE GENÇLİĞİMDE ÇOK AYRILMAK İSTEDİM KABUL ETMEMIŞTI.GÜVENME ONUNLA GELECEK OLMAZ OLAN SENIN HAYATINA OLUR.

   Cevapla

   1. Hayır hayır kesinlikle katılmıyorum. Boşanmayı tavsiye etmek bize yakışmaz. Biz birbirimize sabrı tavsiye etmeliyiz.
    Eylül diyor ki: “çok iyi çok iyi ama ama arada dengesiz kızgınlıkları oluyor” Kimin olmuyor ki? Hangimiz mükemmeliz, kaçımızın kocası dört dörtlük? Mutlaka beğenmediğimiz yönleri de vardır. Biz imtihandan kaçmak istiyoruz. Ne olacak yani, boşanırsa çok daha dengeli birini bulacağı kesin mi?

    Bence o çok iyi dediği yönlerini sevmeli, beğenmediği yönlerine sabretmeli. Eşref saatlerini kollayıp rahatsız olduğu yönlerinden bahsetmeli. Ben inanıyorum ki kocası onu çok seviyor. Erkeklerin çoğu içten pazarlıklı değildir. Planlı hareket etmezler, o an diline geldiği gibi düşünmeden konuşurlar.

    Burası cennet değil. Her zorlukta bu söz aklımıza gelmeli. Lütfen sahip olamadıklarımızdan ötürü üzülmek yerine, sahip olduklarımızla mutlu olmayı öğrenelim…

    Cevapla

    1. Cahidem dediklerine aynen katiliyorum,Cok büyük hatalar olmadigi müddetce bosanma en son düsünülmesi gereken durum kimin hayati mükemmelki hem bu dünya imtihan dünyasi degilmi cocuklarimiz icin biraz sabir lütfen.Atalarimiz sabir acidir fakat meyvesi tatlidir diye bosa dememisler diye düsünüyorum..

     Cevapla

    2. cahıde hanım bende boşanma taraftarı degıldım ve o nıyetle evkenmedım..ben memuriyetımı bıraktım evımı ben bakacam çocuklarımı ben yetiştirecegım dıye..allahı tanıyan bırı olsaydı zaten 28 sene zulum etmmezdı ve benı hasta bırakıp gitmezdi..nereye kadar sabırlı olacaksın tekrar evlenmek için demedım ama çekilmeyecek durumda da sağlığından oluyorsun sonra dönüp bakmıyor bile.başına gelen bilir..bu durumu yaşayan bilir.fazla sabırda insanın sağlığını bozar.ben onu demek ıstedım.

     Cevapla

  4. Eylul ablacim bunu soylemek belki bana dushmez ama ablacim bosanmayi dusunme bile.sabr et.2tane guzel evladin var.Allahin izniyle her shey duzelecek.inanin hic kimse dort-dortluk degil.benim eshim cok zor insan.her sheyi kapris yapar,onu razi etmek cok zordur.kucuk bir cocuk gibi.resmen cocuk.sorumluluk almak istemez,bazen bencil davranir.bazen yerli yersiz sinirlenir,uzuntuden sabaha kadar agladigim gunler oldu.hatta 1-2kere beni kendi akrabalarimin yaninda zor durumda bile birakti.ama bunlar asla kafama takma,gozume bile gorunmez.cunki benim eshim gercekten cok iyi biri.benim buyuyum,arkadasim,sirdasim,Omerimin babasi.nasilki artilarimiz var.artilarimizin yaninda eksilerimizde var.1-2 eksi davranishi yada huyu icin eshimi kotu ilan etmem hic dogru olmaz.sende boyle yap ablacim.unutma her shey bizim gormek istediyimiz gibidir.eshinin en keyifli oldugu bir zamanda hoslanmadigin sheyleri deyisdirmesini rica edin.ama yargilamadan.hoslanmiyorum demeyin.sen cok iyisin bu sana hic yakismiyor.lutfen bunu bir daha yapma.ben seni boyle gormek istemiyorum.soyleyin.inanin cok ishe yarayacak.Allahi yardimciniz olsun.

   Cevapla

 17. Değil mi ablam, o konu çoook uzar…
  Tespitler çok mantıklı ve yerinde. Bence en önemli faktör de iman gücü. Çok önemli. Eşler birbirinin yoluna ışık tutar sahip oldukları imanla…

  Ama “bu zaman da” kimse evliliğe senin gibi bakmıyor be abla. İnsanlar artık evliliğe gerek bile görmüyorlar ki. Ne gerek var diyorlar 🙂
  Kendi seçimlerinin sonuçları kötü oldu mu tamam bütün evliler, yuvalar sınıfta kaldı. Ya Hu senin nereden baktığına bağlı evliliği tanımlaman ve evlilikten beklentin.
  Çok moda olan bir söz daha var:
  “Biz evlendikte ne oldu? Bak halimize.”
  Sen başaramamışsan, üzerine düşeni yapmayı kibirlenerek reddetmişsen, ezdirmem kendimi triplerine girmişsen 10 üzerinden 10 gibi bir sonuç mu bekliyordun?
  Ahh derin yaramız… Toplum bilmiyor evlilikte ki nimetleri. Şükürsüz, nasipsiz kişiler çıkıyor ortaya.
  Bir de eşleri hakkında atıp tutup ( şimdi ki aklım olsa evlenir miydim bununla, çocuklar olmasa boşayıverirdim ) sonra da yüzlerine bakıyorlar aynı evde, aynı sofrada bulunuyorlar ya, ben vallahi deli oluyorum. İnsan bu kadar karaktersiz olmaz ki. Eğer gerçekten kötü giden bir şeyler varsa imtihan deyip tevekkül etmek nerede kaldı?
  Rasulümüz evlenin, çoğalın, çokluğunuzla övüneceğim derken biz nasıl anlamıyoruz O’nu? Sizinle iftihar edeceğim diyor, biz nasıl bu şerefi omuzlayamıyoruz?
  Rabbim bizlere herşeyden önce idrak nasib etsin. Amiiiin…

  Cevapla

 18. s.a cahide abla yine önemli bir konuya değinmişsiniz evlilik deyince aklıma ailem gelir sürekli birbirlerine küserler özellikle babam bi çocuk gibi evlendim hala aynılar anneme çok üzülüyorum zorla evlendirilmiş babam o kar geçimsizki ve biz hiç bişi yapamıyoruz özellikle koy yerlerinde evlilikler çok farklı kadınlara adetlere gore davranır erkekler yani bi tartışma oluğunda konuşup düzeltecek bi adam yok karşında anlatacak çok şey var ama

  Cevapla

 19. Selamun Aleykum bacim
  eline kalemine saglik.guzel bir paylasim .Benim merak ettigim birsey var hani derler ya yazi kaderde varsa olur. Evlilikte kiz alip vermede yazi kader diye birsey varmi ? Yoksa sahislarin elinde olan birsey mi? bilmem ne demek istedigimi anlatabildim mi? Selametle bacim 🙂

  Cevapla

   1. Bu video bana cok tuhaf geldi. Soruyla cevaplar montajlanmis gibi. Cevaplarin sorulara ait oldugu hicbir yerden anlasilmiyor.

    Cevapla

    1. Canım bu videoya kendileri cevap vermişlerdi ama ş,mdi o cevabı bulamadım. Kesinlikle yalanlamadılar. Bu konudaki görüşleri açık ve videodaki kendi sesi.

     Cevapla

     1. Videoda bahsedilenler korkunç… Haşa Allah’ın(cc) kudretini sınırlandırıyor resmen!!…. Allah akıl fikir versin böyle insanlara, tam bir akıl tutulması!.. Dinlerken kulaklarıma inanamadım… Allah böylelerini milletimizden uzak tutsun inşaAllah…

      Cevapla

 20. Cumanız hayrolsun
  Hristiyanlar güzelliği
  Yahudiler zenginliği
  Cahiliye Araplar’ı soyu asaleti
  Müslümanlar dini için evlenirler . Hadiste buyrulduğu gibi:
  Kadınlarla dört hasletleri için evlenilir. Malı için, asaleti için, güzelliği için ve dini için . Sen dindar olanı tercih et, Mesut olursun. ( ibni mâce nikah 6)

  Cevapla

 21. önce istişare sonra istihare benim eşimi ailem hem fakir hemde bana kendi tabirleriyle yakışmıyor daha iyilerine layıkmışım ! öyle düşünmekten Allaha sığınırım hamdolsun 10 yılla yaklaşıyor evliliğimiz ben ve eşim o kadar zıt karakterizki ben ve eşim birbirimiz ahlakımız için evlendik ve ben buna inanıyorum Rabim muhabbeti artırıyor ne kadar şiddetli tartışsak benim bir gülümsemem yada onun göz kırpması yetiyor 🙂 hani Rabbim buyuruyor ya malı için evlenirseniz helak ederim,güzelliği için evlenirseniz helka ederim ahlakı için evlenirseniz muhabbeti artırırım diye yanılmıyorsam böyle idi..
  çevremde var çocukken hiç unutmam çok yakın bir akrabamızı yine akraba olan 2 kişi istemişti birisi zengin diğeri fakir o zengini seçti çok malı var lakin kullanamıyor hepsi kayınpederin üzerine fakir olanında şuan durumu onun kocasından iyi
  yine bir örnek bir tanıdığımız kocasını yakışılı olduğu için evet dediği ama kocası çok aşırı derecenasıl bir tabir kullanayım bilemiyorum tutumlu diyeyim siz anlayın ne olduğunu kaç yıllık evli kadına 1 lira bile vermiyor mal hırsı var

  Cevapla

  1. OKADAR GÜZEL AÇIKLAMIŞSINIZ Kİ üzerine en ufak kelime bile manasını bozar mı diye düşündürür gencin araştırılma örneklemeniz sas hadis desteği ve evliliğin önemli bir müesese olduğunu vurgulamanız yalınız yaşayan insan larda zamanla 10 dakk da olsa sapkınlıklar olacaktır mazallah bekar kardeşlerimizin bir an önce evlen melerinin önemini belirtmeni de muhteşem allah razı olsun iyiki varsınız

   Cevapla

 22. Allah Razi olsun Cahide Abla, makale cok guzel. Gercekten evlenmek cok onemli bir adimdir o yuzden evlenmeden once iyi dusunmek lazim. Bu makaleyi cevirip yayinlayabilir miyim?

  Cevapla

 23. Selamun Aleykum,Cumamız mübarek olsun.Ne kadar güzel ifade edilmiş,Allah ( azze ve celle ) razı olsun.Bu hafta içinde,’ Cahide Sultan evlilik ile ilgili bir yazı yazsa’ diye geçirmiştim içimden…Bugün yazınızı okuyunca Hamd ettim Rabbime…Ne yazık kı,günümüzde evlilikler çok kolay yapılıyor ve kolay bitiyor.Özellikle erkeklerin çalışan bayan tercih etmesi, durumu en iyi şekilde özetliyor.( Banka cüzdanı gibi mi görünüyoruz acaba! 😦 ) Sizin de söylediğiniz gibi : Allah bütün gençlerimize hayırlı, imanlı, yüz akı olacak eşler ve nesiller nasip eylesin. Yuvalarımızı Kendi muhabbetiyle çerçevelesin. Amin, Amin, Amin…Selam ve dua ile,,,

  Cevapla

  1. ÇALIŞAN KADIN BANKAMATİKSE EVDE OTURAN KADIN (SORUNMATİK ) çalışan kadın hayat şartlarına mecbur edilmiş olabilir Hatice validemizde çalışan kadın idi

   Cevapla

 24. ellerinize yüreğinize sağlık, çok güzel bir yazı olmuş.ben 23 yaşındayım evleneli bir yıl oluyor ve şuan boşanma kısmındayız davalar devam ediyor.eşimle öyle yıllarca aylrca flört edip tanışıklığım olmadı, çok yakışıklı , ilk görüşte aşk vs de değildi, hiç kimsenin baskısı falanda olmadı, sadece ALLAH dediği için alnı secdeye değdiği için evlenmiştim.hep de sorduk soruşturduk hiç kimseden olumsuz bir cevap almadık ve nişanlılık dönemimde baş gösteren sorunlara evlenince düzelir diye yaklaştım.evlendik hiç bir değişiklik olmadı daha kötü muameleler buldu beni, yaşadıklarımı aile akrabalara anlatınca çok bile sabretmişin cevabını aldım ve şuan sırf benim hakkım olanı vermemek için çokağır iftiralara maruz kalıyorum. hep.soruyorum bir insanın yuvası niye yıkılır öyle bir iki kavga gürültü müdür dediğiniz gibi sabredilmeyen-çok kavgalara kötü söz hakaretlere sabrettim oysa yolumuz birdi bu adamla ikimizde ALLAH demek istiyorduk, hoşlandığımız şeylerde uyuşuyordu.yada hep söylenen sen iyi bir eş olursan karşındaki de iyi bir eşolur kuralını ihlal etmek miydi -her istediği önündeydi evi tertemiz yemekleri envai çeşitti ailesine saygısızlık yapılmamış kendisinden ilgi sevgi mahrum edilmemişti tatlı dilli güler yüzlü olunmuştu oysa.ama bu adam kaş yapayım derken göz çıkarmıştı nasıl hem alnı secdeye değer ve bulduğu ilk fırsatta karısına ailesine hakaretlere, hafif hafif şiddete, sürekli geçimsizlik yapmak için sudan bahanelere,-ki bu sudan bahaneler zaten evliliği bitiriyor ,her fırsatta telefona yapışıp hiç tanımadığı hocalara ‘hocam karım bana itaatsizlik ediyor boşayım mı diye sormalara ‘(ki itaat kavramı ne olursun ben otur deyince otur kalk deyince kalk’arkasından bırakın dedikoduyu iftiralara tenezzül eder.aylardır düşünüyorum ALLAH demeyi kim bu kadar yanlış anladı aceba, sizn en hayırlınız karısıyla iyi geçinen hadisini kim bu kadar yanlış anladı veya kim kadının kocasına secde edecek kadar sevilmeye sayılmaya layık olduğunu anlatan hadisi kim bu derece yanlış yorumladı

  Cevapla

  1. Hayır onlar o hadisi yanlış anlamıyor, kafalarına göre, işlerine geldiği gibi yorumluyorlar.Onlar “Erkeğin hanımına harcadığı her şey sadakadır…” “Erkek hanımına su bile içirse ecri vardır…” “Sizin en hayırlınız, ehline karşı hayırlı olandır. Ehline karşı en hayırlınız benim…” hadislerini de bilmek istemiyorlar.

   Eşlerine seni seviyorum diyen, onlara bir fiske atmayan, incitici söz söylemeyen, kaprislerine sabreden, kendi söküklerini diken, ev işlerinde onlara yardımcı olan bir Peygamberi örnek almak elbette her erkeğin harcı olamaz…

   Cevapla

   1. kesinlikle olmuyor.bunları annelerin erkek evlatlarına çok güzel anlatması gerekir ilk başta, yoksa bulduğu ilk kendi gibi o hadisleri O’nun yaşam tarzını işine geldiği gibi yorumlamış insanlardan ailede nasıl davranılması gerektğini öğreniyor ve sonuçları söylemey bile gerek yok

    Cevapla

 25. Sa Cahide Ablacim!
  Ramazan’in mubarek olsun (gecti bile sayilir:( ). Konu evlilik olunca yorum yapmadan gecemedim. Erkek acisindan nasil es secilir bilemiyorum ama tecrube ettigim icin genc kizlara “esiniz mutlaka merhametli biri olsun” diye tavsiye edebilirim. Merhamet olunca zaten hic kiyamiyor, hep el ustunde tutuyor.
  Bir de eger mumkunse esin (koca) esini (karisini) begenmesi arti olur. bu durum kadinin moralini yuksek tutuyor. Son olarak da yas gecmeden erkence evlenmelerini (mumkunse) tavsiye ederim ki boylece karakterleri beraber oturur, kabullenme kolay olur, bireysel bir dunyaya alisilmadigi icin kaynasmak kolay olur.
  Allah evlenmek isteyen herkese kiymet bilen, imanli, hayra yonlendirecek, hayirhah olacak esler nasip etsin!
  Esler imanli olunca karsilasilan olumsuzluklar da cok daha kolay atlatilir ins!
  Simdiden bayraminiz mubarek olsun!

  Cevapla

  1. cahide abla soyle bir durumda var.annelerin ogluna birine yakistiramamasi ben on senedir ogluna kiz arayan bir yakinimi taniyorum.oglunun da keskin istekleri var fakat annesi ondan beter ve kendisi de diyor 1000 tane nerdeyse kiza baktim yok yok diyor.bu yil sunu analadim ki anne once kendine sonra ogluna kiz bakiyor.tevekkul com onemli.dort dortlukte olsa mutlaka insan imtihan oluyor bunu unutmamak lazim.

   Cevapla

   1. ECE ERVA YA CEVAP VERMEK İSTİYORUM..BENDE OĞLUMA 5 6 SENEDİR KIZ ARIYORUM..AMA YATMAMIŞ OLSUN..NEDEN Mİ KİM KIZA BAKSAK MUHAKKAK SEVGİLİSİ VAR..VE İLİŞKİLİ..ALLAH RIZASI İÇİN KIZLARI YETİŞTİRİRKEN BIRAZ DAHA DIKKETLI ÖĞRETSELER YA ..HERKESLE ARKADAŞ OLUNMAYACAĞINI..BENIM İKİ KIZIM VAR EVLENDILER..VE BEN DE GENÇTİM HİÇBİR ZAMAN YATALIM KALKALIM DIYE DÜŞÜNMEDİK..YANIL MI DÜŞÜNÜYORUM.MEDENI BIRIYIM AMA O ZAMAN DA O KIZA GÜVENEMIYORSUNKI..HEM ÇOK KIZLAR EVLILIĞI BIR ALIŞVERİŞ OLARAK GÖRÜYORLAR.YANI EV DAYALI DÜŞELİ OLACAK ÇALIŞMA TARAFTARI DEGILLER NİŞAN VE DÜĞÜN ONLARIN İSTEDİĞİ GİBİ OLACAK..HER ŞEY HAYAL ETTİKLERİ GİBİ OLACAK VE ONLARIN HAYALI İÇİN OLMAYINCA ERKEK NE YAPSIN..BENIM OĞLUM DİNİ VECİBELERİNİ YERINE GETIREN BIRI ..AMA KIZLAR ÖYLEMİ.BEN VE KIZLARIM EVLENIRKEN HİÇ BİR TALEPTE BULUNMADIK NE YAPILIRSA OLSUN DEDIK ÇÜNKI BIR YUVA KURULUYOR HERKES İYİSİNİ İSTER DEDIK OLMAYINCA NE YAPALIM ÇOK BORÇLARA GİRİPTA SIKILALIMMI.ZAMANLA HER ŞEY OLUR DEDIK VE ALLAHTA KIMSEYE MUHTAÇ ETMEDI.EVLILIK BUDUR BENCE..ERKEK ANNELERI SUÇLU DEGIL..KIZLARDA DA KABAHAT..ONLAR İÇİN HER İSTEĞİN YAPILMASI DEMEK..O ZAMANDA ERKEKLER EVLENMEYE KORKUYOR.İŞTE BEN BULAMIYOPRUM.BENIM OĞLUM DALGA GEÇİP BIRACAK OLAN ERKEKLERDEN DEĞİL.ALLAH GÖZÜ TOK AKLI SELIM TERBIYELI DININI IMANINI BILEN BIR KIZ NASIP ETSIN TÜM BEKARLARA.

    Cevapla

    1. Leyla abla bu durum beni de gerçekten çok üzüyor. Ama ablam bunun medeni olmakla alakası yok ki. Medeni insan İslam’ı bilen insandır. Bahsettiklerin cahil insanlar. Onlara namusun beyinde olduğu, bacak arasında olmadığı öğretildi. Bekaretin önemi olmadığı anlatıldı. Allah oğullarımıza, kızlarımıza tertemiz, edepli, hayalı, imanlı eşler nasip eylesin.

     Cevapla

     1. ben pek arayamıyorum.bu konuda becerıksizim.çünkü kızlardan korkuyorum.(kapalılardan bile)benmi eskidim diye düşünüyorum.ama yetiştirdigim beş evladıma bakıyorum benden daha mükemmeller.namazı bana hatırlatıyorlar.ne yapacagımı bilemiyorum.bir cesaret güvendigim insanlara bahsediyorum ses yok.yavrularımı ziyan edicem diye korkuyorum.çünkü onlar bir kızdan daha temizler.sadece allaha yalvarıyorum yalvarıyorum.tek becerdigim bu.şu mübarek günde bana dua edin.allaha emanet olun

      Cevapla

     2. TEŞEKÜRLER CAHİDE HANIM..BENDE DEMEK İSTEDİĞİM NAMUS BEYINDE OLACAK BIR ZAR DEĞİL..AHLAKSIZLIK BACAK ARASI DEGİL..AMA NASIL GÜVENECEKSIN.BEKARKEN HER ŞEYİ YAPAN BİR İNSANA..HER YÖNÜYLE TEMİZ OLMALİ
      İKİ KIZ TORUNUM VAR ONLARI KÜÇÜKLÜKLERİNDEN BERİ EGİTİYORUM KIZLARIMA DEDİĞİM GİBİ.HER KUŞUN ETİ YENMEZ..SEVGİLİ SEÇERKEN DIKKAT EDIN FAYDALANIYORSA ONDAN SİZE KOCA OLMAZ DERIM .TABI ÇOCUKLARIN YANINDA BEKÇI DEGILIM AMA BANA KALIRSA GELINLIK GIYMEK TEMİZLIK SAFLIKTIR.ONU HAK EDEN GİYER VE BİR KERE GİYER.ŞİMDİ DULLARDA GİYİYOR.O GELINLIK GENÇ KIZIN SAFLIGIDIR.HA OĞLUMDA OYLE HAYAT KADINLARINLA YAŞAYAN BIRI DEGIL.14 YAŞINDA HİÇ UTANMADAN OĞLUMU IKI SENE BEN ERGENLIĞINI EĞİTTİM.SEN BİR KIZA NASIL BAKARSAN SENIN DE ÖYLE İKİ BACINA BAKARLAR DEDIM.CINSELLIĞIDE BEN ÖĞRETTIM KİTAPLAR OKUDUK ONA OKUTTUM.VE BANA HER ZAMAN TEŞEKKÜR EDER.ÇÜNKİ ARKADAŞLARINDAN FARKLIDIR.HALEN KIZLARA BAKIŞI FARKLI ABLALARI AKLINA GELIR..DAMATLARDA EFENDI TERBIYELI INSANLAR ALLAH RAZI OLSUN HEPSINDEN.İNŞALLAH EDEPLİ TERBIYELI BIR KIZ BULURUZ DA EVLENDIRIRIZ OĞLUMU..ALLAH HERKESIN GÖNLÜNE GÖRE VERSİN.

      Cevapla

"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s