Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Başımıza Bunca Bela Niçin Geliyor?

Mehmet Şevket Eygi’nin ibretlik yazısı. Lütfen okuyalım kardeşlerim…
Başımıza Bunca Bela Niçin Geliyor?

HEM Allaha iman ederiz, hem de Allahın emirlerini yapmaz, yasak ve haramlarından uzak durmayız.
Hem Peygambere iman ederiz, hem de onun emirlerine, yasaklarına, öğütlerine arka çevirir, Sünnetini hayata uygulamayız.

Hem Kur’anı Kitabullah kabul ettiğimizi söyleriz, hem de onu düstur=anayasa yapıp hükümlerini uygulamayız.
Beş vakit namaz Kur’anla, Sünnetle, icmâ ile farzdır, bizim yüzde 90’ ımız onu eda etmez.

Zekat da farzdır, onu ya hiç vermeyiz, yahut Kur’ana, Sünnete, Şeriata, fıkha uygun şekilde vermeyiz.
Allah bütün mü’minlerin tek bir Ümmet olmalarını emr eder. Biz, Ümmet birliğini yıkar, birbirinden kopuk bin parçaya ayrılırız.

Allah sizden olan ululemre itaat edin buyurur, Peygamber (Salat ve selam olsun ona) zamanındaki İmama biat etmeden ölen kişi sanki cahiliyet ölümü ile ölmüş olur diyerek tehdit eder, biz kulak asmayız, İmamsız, biatsiz, itaatsiz keyfe mâ yeşâ yaşarız.
Bir kısmımız, futbol kaçıkları gibi cemaat, hizip, fırka, grup, parça holiganlığı, militanlığı, fanatizmi sergiler.
Ne kadar zararlı, cehennemî, şeytanî bilgi varsa, öğreniriz ama bizi kurtaracak ilmihalimizi doğru dürüst öğrenip ezberlemez ve hayata uygulamayız.

Seher vakitlerinde bizi felaha ve kulluğa çağıran ezanlar okunur, bizim çoğumuz leşler gibi uyur.
Allah ribayı=faizi kesinlikle yasak ve haram kılmıştır. Müslümanlar sanki riba denizine gark olmuştur.
İslam bize emr-i mâruf ve nehy-i münker yapmamızı emr eder. Biz bu emre kulak tıkarız.
İslam bize birbirimizi sevmemizi emr ve tavsiye eder. Bizim çoğumuz birbirinden nefret eder.
İslam israfı yasak eder, biz günde altı milyon ekmeği çöpe atarız.
İslam tevazu ile ibadet etmemizi emr eder. Bizden bazıları muhteşem ve lüks turistik umre seyahatleri yapar, Zam Zam Tower’de kalır, saçar savurur.

İslam bize nefs-i emmarelerimizin en büyük düşmanımız olduğunu öğretir, biz onları dizginleyip frenlemeyiz.
İslam çocuklarımıza İslamî eğitim vermemizi emr eder, biz onları tâğutî okullarda saptırırız.
İslam küffarla küçük cihad, nefsimizle büyük cihad yapmamızı emr eder, bizim bir kısmımız kafirleri dost ve veli edinir ve azgın nefsinin her isteğini yerine getirir.

İslam adaleti emr eder, biz âdil miyiz?
İslam istikameti=doğruluğu dürüstlüğü emr eder, biz öyle miyiz?
İslam ihlası, taqvayı, mürüvveti, fütüvveti emr eder. Biz bu emirlere uyuyor muyuz?
Peygamberimiz (Salat ve selam olsun ona) din nasihattir diye buyurmuş ve bu sözü üç kere tekrar etmiş. Bizde, bilenler bilmeyenlere nasihat ediyor mu?

İslam üstün ahlak dinidir. Biz İslam ahlakına uyuyor muyuz?
İslam toplumunda kapıları kilitlemeye lüzum yoktur. Bizim kapılarımız niçin zırhlı ve beş kilitlidir?
Bunca tefrika, isyan, tuğyan, günah, nifak, şikak, fısk, fücur, gaflet içindeyiz. Sonra da şaşkın şaşkın yahu başımıza bunca bela ve azap niçin geliyor diye hayret ediyoruz.

Mehmet Şevket Eygi (Milli Gazete )

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Kadriye says:

  Hayırlı ramazanlar bi sorum olacak cvp verirseniz sevinirim benim bi miktar altınım var 170 grm zekatını anneme vermek istiyor olurum birde ne kadar vermem gerek çok araştırdım zekatı hak edecek annemden başka kimse göremedim gerçi kız kardeşimde var eşinden ayrı ama çalışıyor oğulları var 2 tane büyüğünün elinde son model cep telefonu eşim kardeşine v dedi ama ben o altınları gönül ferahlığınla yapmadım bazı şeylerden feragat ederek biriktirdim vereceğim inşanda bazı şeylerden feragat edip sıkıntı çeken biri olsun dedim annemden başka sını göremedim cvp verirseniz sevinirim

  1. SORU: Kız evlat bileziklerinin zekatını öz annesine ve babasına verebilir mi?
   CEVAP: Selamünaleyküm.
   Anne babaya, dede ve nineye, evlat ve toruna zekât verilmez. (Fetva Meclisi’nden)

 2. Saziver says:

  O kadar mi güzel anlatmis halimizi! Elbette biz Allah’in bize bunca nimet vermesine karsi böyle davranirsak, halimiz de böyle olur. Cok sükür ki onca nimetimizi yinede elimizden almiyor. Bu kadar cok nimeti hak etmedigimiz halde. Birbirimizin kuyusunu kazmakten, birbirimizle cekismekten baska sey yapmiyoruz maalesef. Genclerimizin hali ortada. Hepsinin elinde bir telefon… Ne bir sorumluluk, ne bir merhamet… Sonrada Mevlam dualarimizi neden kabul etmiyor acaba diye dertleniyoruz. Biz onun emirlerini yerine getirelim bakalim, O sonsuz merhametiyle bizi nasil kusatir! Rabbim bizlere O’nun emirlerine yerine getirebilme gücü ve akli versin INSAALLAH! AMIN!!!

 3. Allah razı olsun senden cahide ablam.Yazıların sayesinde kendime çeki düzen veriyorum.Geçende abimler gelmişti, senin şeftalili irmikli helvanı yaptım çok güzel oldu.Bizlerin yanlışlarımızla yüzleşmemizi sağlıyorsun.Senin yaşayışını örnek almaya çalışıyorum.

  1. Aynı şeyler benim için de geçerli.. Keşke öz ablam olsaydın.. Yazılarını okumaya başladıktan sonra düşüncelerimde, aileye bakış açımda çok büyük değişiklikler oldu.. Allah razı olsun..

 4. sevda@ipek says:

  İslam adına madem bu kadar çok şey bilinir ama uygulan(a)mamasından dertliyiz, şikayetçiyiz öyleyse neden yeni bir başlangıç yapmıyoruz. mesala küçük bir model oluşturmakla başlansa. sadece ve sadece Allah’ın kurallarının uygulandığı bir küçük topluluk la başlasak. gerçek Allah dostları bir araya gelip sadece şeriat ı uygulamaya gönülden destek verse ve böylece böylece devam edegelse artarak büyüse …acaba kaç tane Allah kulu herşeyi arkasında bırakıp dünyaya örnek olabilecek bir modelin içinde yer alır? Peygamberimiz tamamen putperest bir toplulukta ve sadece ve sadece tek bir
  birey olarak yola çıkmadı mı? bu günse yalan yanlışta olsa eksikte olsa çok fazla sayıda insan islamla tanışık. yani istenirse bir islam modeli için olması gereken alt yapı zaten fazlasıyla var. ama ben derim ki kendimizi kandırmayalım. tamamen yani hukukuyla ve tüm sosyal boyutlarıyla bir islamın bu ve bundan sonraki toplumlarda hakkıyla uygulanması çok zor gelir ne kadar çok isteniyor muş gibi dursa da….

  1. Bu grubu dışarda aramanıza ve bir topluluk oluşturmanıza gerek yok, kendi ailenizle başlamanız en büyük atılım olacaktır …Düşünün eşiniz ve çocuklarınız ,sonra çocuklarınızn eşleri onların aileleri ve torunlarınız , sonra torunlarnızn evlatları derken bakın nasılda küçükken büyük bir grup oluvermişsiniz… Sen önce en yakınlarından anlatmaya ( tavsiye etmeye, öğüt vermeye , tebliğ etmeye ) başla der Rabbimiz… Ailemiz dışında yakın akrabalarımızıda katarsak zaten dışarıya vakit bile kalmayacak……………selametle

 5. Selamünaleyküm. Cahide abla Esra kardeşimiz sizden mümin bir kadının eşine, çocuklarına ve çevresine duruşu nasıl olmalı bu konuda bizi aydınlatıcı konulara değinirmisiniz diye ricada bulunmuş. İzin verirseniz bende sizin vasıtanızla kardeşlerlerimize bu konuda bi tavsiyede bulunmak isterim.Nurettin Yıldız hocaefendinin bahsettiğimiz konularda çok değerli sohbetleri vardır. Bende kendisini çok yakın bir zamanda izlemeye başladım 9 senedir anneyim ama Rabb’imin istediği gibi bir anne nasıl olunurmuş yeni öğrendim, hadislerde bahsedilen saliha kadın kimmiş yeni tanıdim. Kendimi bildim bileli başım kapalıdır ama Allah ın istediği gibi örtünmek başka bişeymiş meğer insan Allah’ın istediği gibi olunca bişeyler kalbi huzurla dolarmiş ben bunları ancak anlayabildim.Amma anlamak başka , anladığın gibi yaşayabilmek bambaşka. Bütün bunların idrakine hocaefendi vesile oldu Allah razı olsun. Kendini hiç görmedim netten takip ediyorum bütün kitaplarını okudum nerdeyse Rabbim sizlerinde feyz almasını nasip eder inşallah.(www.sosyal doku.com bu adresten Nurettin Yıldız hocanın sohbetlerine ulaşabilirsiniz ) selam ve dua ile….

 6. cahide ablacım kadir gecesinin yaklaştığı hatta belkide bugün veya dün yada yarın olabilir son 10 gün içinde arayın denildiği 1000aydan hayırlı gecede benim gibi çocuğu olmayan kardeşlerimiz içinde dua edelim lütfen efdal olanı hiç tanımadığın mümin kardeşinin sıkıntısı için dua etmek değilmidir ben buradan ihtiyacı olana aytel kürsi okuyup buna binlere ulaştıracak kişide sensin ablacım kadir gecemizde lütfen bizlerede dua edin kucağımız boş kalmasın allahın selamı üzerinize olsun hayırlı sahurlar

 7. ablam hayırlı sahurlar bayadır takipçinim belki daha öncede yazmışımdır ama şu kısa dünya hayatıma çok güzellikler katan seni tanımak istiyorum bayramdan sonra aydına gelmeyi düşünüyorum tatil için eger mümkünse bir kahveni içmek isterim.

 8. Yazı tam da bizi anlatıyor her daim muhasebesini yaptığımız bir konudır. Müslümanlığı yaşamak için onun bilgisi altında büyümek lazımdı islamdan uzak batının yaşam tarzı insanlara ne zaman ki öğretildi veya özendirildi o zaman o insanlar islamdan bi haberdirler. İslamın tam anlamıyla yaşandığı ülkeler genellikle batıya özenmeyen ülkelerdir. Allah celle celaluhu ayetler de biz müminlere emri onları dost edinmeyin onlar sizi sevmezler gibi uyarılarda bulunur planları devamlı islamı yıkmak adınadır. Ne zaman ki , insanlarımız bu batı özentisini takipçiliğini yaptı işte o zaman kaybetti ve yanında neden bu başımıza geliyor dedirtti Allah ya lutfundan verir ya kahrından dua edelim de Kahrından olmasın. Fi emanillah

 9. Semra başak says:

  Dogru söze ne hacet

 10. Allahim hepimizi dogru yoluna ilet.Amin.

 11. Cahide hanim,sizi hem tarifleriniz hem de tariflerini öncesinde yer verdiğiniz anektodlariniz için tebrik etmek istiyorum.gecikmiş bir tebrik bu.öyle bir zamandayiz ki ortalik nemelazimci,menfaatçi insanlardan geçilmez oldu.sizin gibi insanlara rastlamak çok zor hale geldi.allah basarilarinizi daim kilsin,doğru yoldan ayirmasin inşaallah..

 12. Söyleyecek bir söz bırakmamış Mehmet Şevket Eygi hocamız sözün bittiği yerdeyiz.

 13. Yazandanda yayinlayandanda Allah bin kere razi olsun.kendi adima cok tesekkur ederim…

 14. Selamunaleykum ablacigim seni uzun zamandir takip etmeye calisiyorum ve cok memnunum senin yemeklerinin guzelligi yani sira ehli sunneti mudafa eden hocalarimizin yazilarini paylasman islam edebini orfunu ahlakini anlatman beni cok mutlu ediyor ve cok haz aliyorum seninle tanismayi cok isterim ayrica ablacigim yazilarinda daha cok yer vermeni istedigim bir kadinin islamla durusu nasil olmalii bir kadinin edebini ahlakini nasil korumali esine ve cocuklarina nasil davranmali gercekten ummet olarak bunlari bilmeye duymaya ihtiyacimiz var senin vesilenle binlerce insan okuyor senin bunlara ozen gosterdigini biliyorum ama nacizane istegimi soyleyim istedim rabbim ehli sunnet vel cemaatten ayirmasin ummeti muhammede birlik beraberlik suuru nasip eylesin yuvalarimizdan faiz belasini zina belasini kaldirtsin rabbim yar ve yardimcimiz olsun

 15. Allah razı olsun CAhidem! Rabbim her duanı kabul etsin insaAllah! Cok güzel bir yazıydı. Her zaman insanin bildiklerini unutup tekrar hatırlamasına vesile oldugun için sayfanı cok begenerek, gönül rahatlıgı içinde takip ediyorum… Boş boş nette dolaşmaktansa iki satır okuyup bile hatırlama insanın gününü değistiriyor…

  Sevgiler….

 16. Aysegül says:

  Selamun aleykum wa rahmatu allah wa barakatuh

  Hayirli Ramazanlar.

  Uzun zamandir bu sayfayi takib ediyorum 33 yasinda 2 kücük kizimlan yanliz yasiyan bir Anneyim. Almanyada yasiyorum

  Cahide ablam sahsen tanimiyorum ama Allah senden razi olsun bizleri böyle dini konularlan bilgilendiriyorsun.

  Ayrica tariflerinde cok güzel ellerine saglik 🙂

  Sevgiler saygilar

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: