Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Müslümanların Kola ile İmtihanı

qhpl9

Genç doku dergisinden Colalarla ilgili kapsamlı bir yazı. Özellikle reklamlarda iftar sofralarının olmazsa olmazı gibi gösterilen cola’dan Müslümanlar dahi neden vazgeçemiyorlar dersiniz?

Müslümanların Kola ile İmtihanı

Kolanın Tarihçesi

Kolanın mazisine dair görüşlerden 2’si şöyledir:

 1. 1886 yılında Atlanta’da Yahudi eczacı John Stith Pemberton tarafından bulundu. Pemberton aslında migren hastaları için bir ağrı kesici olarak üretti bu ürünü ve eczanelerde satmaya başladı. Ürünün rağbet görmesiyle seri üretime geçerek bunu bir içecek haline getirdi.
 2. 1880’li yıllarda üretilen kola, doğum kontrol ilacı adı altında Afrika’da kadınları kısırlaştırmak için kullanıldı.

Kolada ve Gazlı İçeceklerde Kullanılan Bazı Katkı Maddeleri

Fosforik Asit E338

Kafein

Boya Maddesi Karamel (E150)

Karbondioksit Gazı E290

Kola ve Diğer Aromalar

Suni Tatlandırıcılar: Aspartam E951, Asesülfat E950, Sakarin E954

KarminE120: Renklendiricidir. Karmin, Coccus cacti veya Dactylopius coccus costa böceğinin dişilerinden veya yumurtalarından çıkartılan bir boya pigmentidir. Bu böcekler Meksika, Bolivya, Sili, Kanarya Adaları ve Peru’da dikenli bir kaktüste yasarlar.

Bunlar kolanın içeriğinin sadece açıklanan kısmıdır. Kolanın formülünü dünyada iki kişinin bildiği ve formülün bir kâğıda yazılı olarak bankada saklandığı söyleniyor.

 

Kolanın Fıkhi Boyutu

Kolaya rengini veren Karmin denen madde, çoğunlukla Güney Amerika’da yaşayan Coccuccacti adı verilen ağaç bitinden elde edilmektedir. Hanefi mezhebi âlimlerince böcek tüketilmesi haram olarak değerlendirilmektedir. Bu açıdan kola tüketiminde en azından Hanefi mezhebi mensuplarına bir engel vardır.

Kola’daki diğer bir sıkıntı ise içinde bulunan fakat sarhoşluk vermeyen etil alkoldür. Ülkemizdeki gazozlar ‘Gazlı alkolsüz içecek’ adlı, Türk Standartları Enstitüsü’nün Ekim 1992’de yürürlüğe giren TS4080 No.lu standardına göre üretilir. Bu standart 20 sayfa olup isteyen her vatandaş, bedeli mukabilinde Türk Standartları Enstitüsü Merkezi’nden veya bürolarından temin edebilir. Bu standardın 2. sayfasında ‘Gazoz Sınıfları ve Spesifik Maddeleri’, 3. sayfasında da ‘Gazozun Genel Özellikleri’ tablo halinde verilmiştir. İkinci tablo ‘Kimyasal Özellikler’ in 3. satırında, gazoz cinslerinin litrede 5 gr kadar etil alkol (bütün alkollü içeceklerde sarhoşluk verici) bulunabileceğinin belirtilmesi dikkati çekiyor. Daha açık ve anlaşılır olarak söylemek icap ederse, binde 5 gr etil alkol ihtiva edebilen herhangi bir gazoz çeşidinin (sade, meyveli, kola, tonik, aromalı) 330 ml’lik bir kutusunda 10 ml şaraptaki kadar etil alkol vardır (şarapta %15 etil alkol bulunduğu göz önüne alınırsa). Bu durumda, kendisine küçük bir kadehte sunulan 10 ml şarabı, ihtiva ettiği 1,5 gr etil alkol sebebiyle içmeyi reddeden birinin, aynı miktar etil alkolü 330 ml’sinde ihtiva eden kutu gazozları hiç tereddütsüz içmeleri tezat olmuyor mu?[1]

Oysaki hüküm açıktır:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor: “Çoğu sarhoş eden şeyin bir avucu da haramdır.”[2]

Zaman zaman gazete manşetleriyle gündeme gelen diğer bir konu ise meyan köküdür. Kolanın içeriğinde meyan kökü bulunduğu iddiaları da söz konusudur. Meyan kökü, farelerin rağbet ettiği bir bitkidir. İddia ise üretimin fazla olması sebebiyle tarladan kepçelerle toplanan meyan köklerinin arasına karışan farelerin temizlenememesi ve ürüne karışması yönündedir. Sosyal medyada da yer bulan bu iddia hayli kafa karıştırmaktadır. Bu sebeple kola bu yönden şüphe uyandıran bir üründür. Hadiste de belirtildiği üzere şüphelilerden kaçınmalıyız ki iffetimizi ve neslimizi koruyalım.

Nu’man ibni Beşir radıyallahu anhüma anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: ‘Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmezler. Her kim bu şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de şerefini de korumuş olur. Kim de şüpheli şeylere yönelirse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşebilecek durumdadır. Haberiniz olsun, her melikin bir koruluğu vardır, Allah’ın koruluğu da haramlarıdır. Haberiniz olsun, cesette bir et parçası var ki, eğer o sağlıklı olursa cesedin tamamı sağlıklı olur, eğer o bozulursa cesedin tamamı bozulur. Haberiniz olsun, bu et parçası kalptir.”[3]

Sağlık boyutu

Kafein, gazlı ve gazsız ürünlerde bulunabilen, kolada da tat vermesi için kullanılan bir maddedir. Kola, içerisinde bulunan yüksek miktar kafein sebebiyle de tartışma konusu olmuştur. Kafeinin çok tüketilmesi halinde kanı yapışkan hale getirir ve kan damarlarında soruna neden olur. Yine yüksek kafeinin, idrar çıkışını artırdığı, kalp atışlarını yükselttiği, sinirlilik ve titreme yapabildiği ve hassas kişilerde kızarıklıklara neden olduğu bilinmektedir.

Kolanın sağlık açısından ortaya çıkardığı diğer bir sıkıntı ise şeker oranıdır. Bir kutu kolada on beş küp şeker bulunmaktadır. Bu yönüyle kola ve diğer enerji içecekleri, gazlı içecekler ve saireden şeker hastaları ve çocukların özellikle uzak tutulması gerekmektedir. Yine son dönemde çocuklarda ve gençlerde büyüyen kilo probleminin sebebi olarak yiyecek ve içeceklerimizdeki şeker ve tuz oranları gösterilebilir.

Kola içince vücutta neler oluyor? 

İlk 10 dakika: 15 çay kaşığı şeker almış gibi vücudunuza girer (Günlük almanız gereken şeker miktarının tamamı kadar). Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller.

20 dakika: Kan şekerinizde ani bir yükselme olur, yüksek miktarda insülin patlamasına neden olur. Karaciğeriniz vücudunuzdaki şekeri yağa çevirerek buna bir yanıt verir. Bu sadece birkaç dakika içinde olur.

40 dakika: Kafein absorbsiyonu tamamlanır. Göz bebekleriniz büyür, kan basıncınız yükselir, karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar. Beyninizdeki adenozin reseptörleri rehaveti önlemek için bloke olur.

45 dakika: Beyninizde dopamin salgısı artar. Bu tıpkı eroinin vücutta yaptığı tepkimelere benzer.
60 dakika: Kafeinin diüretik özellikleri baş gösterir (tuvalet ihtiyacı). Bu da vücutta depolanmış kalsiyum, magnezyum ve çinkonun da beraberce dışarı atılması demektir.

Bir süre sonra vücut şeker ihtiyacını tekrar duymaya başlayacak, halsizlik ve bitkinlik baş gösterecektir. Vücuda kola ile alınan bütün su tekrar dışarı atıldığı için susuzluk tekrar hissedilecektir. Şeker ihtiyacını takiben, kafein isteği de başlayacaktır (sigaradaki gibi).[4]

Ekonomik boyutu

Buraya kadar koladan genel olarak bahsettik. Şimdi fıkhi boyutunu, sağlık vs. yönlerini bir kenara bırakarak ekonomi boyutuna gelelim.

Bilindiği üzere Filistin 64 yıldır işgal altındadır. İşgalci siyonist İsrail devletinin önemli gelir kaynaklarından önemli bir kalemi, kolaları da içine alan içecek firmalarıdır. Bu firmalar çekinmeden her yıl gelirlerinden azımsanmayacak miktarlarını işgalci İsrail devletine bağış olarak veriyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda Gazze’ye uygulanan ambargoyu delmek için yola çıkan ve yapılan baskınla 9 yardım görevlisinin şehit edildiği Mavi Marmara’nın ardından yapılan boykot çalışmaları sonucu bu firmaların gelirleri %30 oranında düşüş göstermiştir. Hediye ürünlerle eski gelirlerine ulaşmaya çalışan bu firmalar, reklamlarında özellikle ramazan ayında İslami motifleri kullanarak bilinçaltına oynamaktadırlar. Bu durumda takdir edilir ki bir Müslüman’ın, bu firmaların ürünlerini, varsayalım helal sertifikalı olsa dahi kullanması düşünülemez. Çünkü kapitalist bir zihniyete verilecek en güzel cevap, onların anladığı dil olan ekonomi ile olacaktır. Tüketimleri düştükçe elleri bağlanacaktır.

Bizler kardeşler topluluğu olarak birbirimize destek olma ve birbirimizi koruma mecburiyetindeyiz. Yapılan zulme maddi veya manevi destek veremeyiz. Biz bir ümmetiz ve kardeşlerimize sıkılan merminin parasal kaynağı olamayız. Bu bir ateştir ve buna sessiz kalan herkese bir gün bu ateş ulaşacaktır. Bunu bilmek zorundayız.

Unutmayalım!

“Kim bir kavme benzerse, o da onlardandır.”[5]

Unutmamalıyız ki kola, enerji içeceği ve benzer ürünler, Türk-İslam kültüründen uzak ürünlerdir. Emperyalist güçlerin desteğinde yürütülen kampanyalar, renkli reklamlar, batının çarpık yaşam tarzına gençlere özendirme çalışmaları yoğun bir şekilde yürütülmektedir. Kültürümüze ait olmayan bu tür içecekler de bu güçlere hizmet etmek için kullanılmaktadır. Bu bağlamda Müslümanlar olarak bu planlara karşı özellikle dikkatli olmak zorundayız. Çünkü kendi nefsimizin yanında neslimizle de açık bir imtihan içerisindeyiz.

Ümeyre Özdemir / Gençdoku 49. Sayısı (Haziran 2013 – Recep 1434)


[1] Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER, Yeniden Gıda Raporu, s.374, İstanbul 2011.

[2] Tirmizî, Eşribe 3; Ebû Dâvud, Eşribe 5; Nesâi, Eşribe25.

[3] Buhari, İman 39, Büyû’ 2; Müslim, Müsâkat 107, (1599); Ebu Davud, Büyû’ 3, (3329, 3330); Tirmizi, Büyü 1, (1205); Nesai, Büyü 2, (7, 241).

[4] Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER, Yeniden Gıda Raporu, s. 371, İstanbul 2011.

[5] Ebu Davud

Kaynak: http://www.gencdoku.com/

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Selamün aleyküm ablacım ilk yorumum olucak bloğunuza.. Fasulye turşusuna bakarken nerelere geldim 🙂 bu içeceği senelerdir evime sokmam,ikram edilse geri, çevirir çocuklarıma da asla içirmem şükürler olsun,darısı bağımlı olmuşların başına inşş..

 2. hacer♥ says:

  Merhaba.Ben hacer. 13 yaşındayım. Cola’nın özelliklede Coco Cola’nın ne kadar berbat birşey olduğunu bildiğim için bir hocama yeminde bulundum.Bu yemini cips içinde ettim.Bazen dayanamadığım zamanlar oldu. Ama kesinlikle ağzıma sürmedim. Ailemde ben yemin ettiğim için çok hassasiyetli davrandı.Aslında bizim eve hiç grimez.Ama küçükler işte 🙂 işlerini ağlayarak halletmeye çalışır. Ve benim kardeşlerimde aynısını yapıyolar.Ağlayarak eve cips girdiriyorlar 🙂 Ama en azından cola girmiyor elh. Zaten babam da İSRAİLİN ürünlerini almamızı istemediği için bizi uyarıyor.Mesela Coco Cola-Capy-Algida gibi ürünler. . .

 3. internetin yaygın olmadığı o çocukluk yıllarımda sabah aç karnına bile tükettiğim zamanlar oldu. Tabi gerçekleri öğrendik ve bıçak gibi kesip attık bu içeceği hayatımızdan amaaaa geçmişler olsun ülser olmuştum artık sırf kola yüzünden.
  Şimdi içen gençleri uyarıyorum KARŞILIĞINDA : ” İÇİNDE B..K OLSA YİNE DE İÇECEĞİM” diyen bile oldu 🙁
  dinimizi gelenek göreneklerimizi çocuklarımıza öğretemediğimiz şu zamanda buna da şaşırmadım açıkcası.

 4. gülçin says:

  ya ben seviyorum ne yazık ki ama nadiren içiyorum. Nefsimi köreltmek için. Ayda bir iki kez desem yalan olmaz herhalde . ama 5 yaşındaki kızıma içirmedim ve içirmeyi düşünmüyorum. İnşallah dışarda alışmaz…

 5. çok isabetli bir paylaşım olmuş.fikrinize sağlık.geçenlerde bir iftar davetinde şahit oldum bu kolanın bağımlılık yarattığına..gencecik 20-25 yaşında delikanlılar 16 saatlik oruçlarını kolayla açıp 2 kişi 2,5 lt lik kolayı bitirdiklerinde gözlerime inanamadım..içmeden olmuyor diyorlar..biz ailecek içmeyince içilmiyor,kimse almıyor artık sanıyordum-bazen saflığım tutuyor galiba-cidden üzüldüm.ama olay bilinçendirmenin ötesinde bağımlılık boyutuna varmış ki bu olayın farklı bir boıyutta olduğunu gösteriyor bence..selametle kalınız…

 6. elifzeynepabdullah says:

  Allah celle celaluhu razı olsun ablam senden, çok yerinde ve zamanında bir paylaşım olmuş, çevremdeki duyarsızlık çok üzüyor beni de. bir de şu hazır dondurma reklamları da ayyuka çıkarıldı şu mübarek günler de onlar da ayrı konu.

  ablacığım, face deki paylaşımlarına fırsat oldukça bakıyorum. banu avarı eşim trt den izlermiş ben de netten bazı konularda bakmıştım ama şu yarışmalar konusunda dedikleri çok önemli, inşaAllah burda da paylaşırsın, başta nurettin yıldız, halid yasin olmak videolar da dinlemeye doyum olmuyor

 7. kolanin pankras kanserine sebep oldugunu bazi calismalar soyluyor

 8. colayi hayatinizdan cikarmak cok zor bisey degil.sadece kararli olmak lazim ve meyve suyu ve ayranla limonatayla biraz direnin sonra onlari bile istemiyor insan.zamanla sacma bir icecek oldugunu anliyorsunuz ve bakiyorsunuz ki hayatinizdan cikivermis.altin kural kararli olmak.kolay gelsin.

 9. Allahım yavrularımızı nasıl uzak tutacağız bu cola dan o kadar çok yerde görüyorlar ki içmeyin dedkçe de onlara daha cazip geliyor Allahım sen yadım et

 10. peki bu soğuk çaylarda var mı ?

  1. Soğuk çaylarda alkol var mı bilmiyorum ama, geçen gün gıda konusunda araştırmacı bir beyefendi: İçinde çaydan başka herşey olduğunu, çok katkılı içecekler olduklarını anlatmıştı. Doğal olandan ayrılmamak lazım bence.

 11. yasemin says:

  merhabalar cahide hanım bu yazı gerçekten bana çok aydınlatıcı oldu bende sık olmasada kola tüketenlerdenim ve bu yazıyı okuduktan sonra yaptığım bir araştırmada karmin E120 nin sadece kolada bulunmadığını öğrendim. Çilekli puding,çilekli süt,meyve aromalı şekersiz tatlandırıcılı sakız,meyve aromalı şekerli balonlu sakızlar,top şekerler,yumuşak şekerler, draje şekerler,meyve aromalı bisküviler,çilek soslu kekler,kremalı sandviç bisküviler, çilek ve böğürtlen aromalı soslar, çilek aromalı kremalı gofretlerdede bulunuyormuş. ve bunu en ünlü markalar bile kullanıyormuş Allahım böyle insanları hidayete erdirsin artık ne yiyeceğimizide şaşırmış bi vaziyetteyiz.

  1. kurabiye@ says:

   bu saydıklarında bu maddenin olduğunu b,lmiyordum yasemin çok şaşırdım,aslında en iyisi hazır olan hiç bişeyi almamak, ama çoğunlukla mecbur kalıyoruz.malesef herkesin köyde bi akrabası yokki doğal ürünler tüketebilsin. şehirde de doğal besleneyim desek dünyanın parasını istiyorlar -üstelik %100 doğal oldğuda şüpheli-.ben kendimi bildim bileli hazır çilekli böğürtlenli bu tür gıdaları hiç sevemedim tatlarına hiç alışamadım tevekkele boşuna değilmiş demekki. çilekli pudingi hele hiçmi hiç sevmem tiksinirdim. vücudumuz bize sinyal veriyor demekki bu sinyallere kulak versek çok daha iyi olacak.

  2. merhabalar.. ben de yurt disinda yasamaya basladigimdan beri aldiklarimin icindekiler kismini okumaya basladim. turkiyede aldigim her sey helalmis gibi yasadim yillarca. ülker hem turkiyedeyken hem de sonrasinda hep guvendigim bi markaydi, o yuzden hic arka yuzunu cevirip okumazdim. bugun ulkerin cok sevdigim meyve dolgulu toffe sekerlemelerinden aldim ve renklendirici olarak karmin kullandiklarini ogrendim. buyuk bi saskinlik icindeyim. artik sadece helal damgali et, meyve ve sebzeleri rahatca helal-haram suphesi olmadan alabiliyorum. zor bi zamanda yasiyoruz vesselam…

 12. gülaykahvekeyfi says:

  ben de sevmem bu içeceği almam da ama maalesef oğlum ramazan da her gün 1 litre içiyor başedemiyorum çok tartışıyoruz ben alıştırmadım ama dışardaki dünya alıştırdı dün migros ta küçüklüğümüzün meşhur niğde gazozunu görünce 2 düzine aldım ama asla hazır içecekler alışkanlıklarım arasında yok oruçlu ve dışarda olunca dayanamadım arada bu gazozu bulduğum zaman içerim dolapta cahide den öğrendiğim erik suyum var az bir meyveden dahi o kadar konstresi çıkıyor ayrıca ev yapımı limonatam ayrıca bir kaç gün önce evde mascorpone peynirimi yaptım inşh bugün tiramisu yapacağım

  1. oglunuz kac yasinda bilmiyorum ama simdiden basedemiyorsaniz isiniz zor ben daha tadina bile baktirmadim insallah biraktirirsiniz

   1. gülaykahvekeyfi says:

    17 yaşında ve ben ona ilkokula başlayıncaya kadar ne bu içecek ne de pakette satılan patates kızartmasını tattırdım ama bu illeti ona er geç bıraktıracağım inşh

    1. Gülaycığım günde 1 lt cola facia gibi gerçekten! Bu doz ilerleyen zamanlarda giderek artıyor. Colada ciddi oranda kanserojen olduğu sıkça dillendiririliyor. Pasları söken bir sıvı,mideyi ne hale getirir, iyi düşünmemi lazım. Bence inatlaşmadan, sonuçlarını güzelce anlatarak bıraktırılabilir.

 13. kola kutusunun uzerinde elyazisiyla olan coca cola harflerinin tersten bakinca arapca la muhammed la Allah yazdigi dogrumu

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: