Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

RAMAZAN AYINDA BESLENME

Ramazan ayında en sık karşılaştığımız soru “bugün ne yesem-ne pişirsem ”sorusudur. İftar sonrası ise sorularımız “ne de çok yedim” yakınmasına dönüşür. Bu yazıda bugün ne yiyip-pişireceğinizle değil  “ne de çok yedim” konusuyla muhatap olacağız. İftar sofralarında önüne geçemediğimiz yeme arzusunu inkâr edemeyiz. Frenleyemediğimiz bu duygu ile çok çeşitli sofralar kuruyoruz.  Oysa sıcakların etkisiyle beslenmemize daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor.

Yaz sıcaklarında bedenen en fazla suya ihtiyaç duyarız. Yağlı yemekler normale oranla bu aylarda hazımsızlığı tetikleyebilir.  17 saat oruç tuttuğumuz şu günlerde ise beslenmemizi bir düzene sokmalıyız. Uzun süre midenin boş kalması ile beraber çok yeme isteğimiz de artar. Böylece çeşidi bol sofralar kurulur. Açlık hissiyle hepsinden yiyebilme telaşı hazımsızlığa, mide kramplarına, kabızlığa, zafiyete, istifraya ve şiddetli baş ağrılarına neden olabilir.

İftar sofralarında öncelikle su ihtiyacını karşılamaya dikkat etmeliyiz. Ayrıca 17 saattir boş olan bir mideyi katı gıdalarla doldurmak zaten mideyi ve bağırsakları fazlasıyla yoracak, rahatsızlıklara sebep olacaktır.

Karpuz, kavun ve çeşitli yaz meyvelerini tüketmek yağlı sıcak yemekleri tüketmekten daha sağlıklıdır. Dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise açlık hissi ile beraber hızlı değil yavaş yavaş yemek yiyebilmektir. Bir de iftar vaktinin geç olması “zaman az ne bulursan ye” fikrini uyandırabiliyor. Asıl yapılması gereken zamanın kısıtlı olduğunu hesap ederek sıklıkla değil aralıklı yemek yemektir. Yemekten hemen sonra içilen çay, yenilen tatlı doyurmaktan ziyade bir sonraki oruçlu gününüzü olumsuz etkileyecektir.  Sahurda ise daha çok protein yüklü gıdalara, kahvaltı türü yiyeceklere yer verilmesi gerekiyor.

Yine Ramazan ayında sofralarımızdan eksik etmediğimiz hurmayı hem iftarda hem de sahurda tüketmek pek çok fayda sağlar. Hurma kan şekerini yükselteceği gibi tokluk hissi verecek, açlığa karşı vücudun direncini arttıracaktır. Potasyum, sodyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir gibi mineraller ile A ve B grubu vitaminlerce zengin olan hurma meyveleri aynı zamanda yüksek oranda meyve şekeri içerir. Böylelikle tatlı ihtiyacını gidermenin en zararsız yolu olur. Bununla beraber enerji artışını sağlayabilecek arı sütü, polen, ginseng gibi ek gıdaları da sahurda alabiliriz. Kullanılan katkısız gıda takviyeleri ile vücudun direnci artarak, enerjik bir gün geçirmemiz desteklenecektir.

Unutmamak gerekir ki Ramazan ayı aç kalma ayı değildir. Tıbben orucun mideyi ve bağırsakları dinlendirdiği de kanıtlanmıştır. “Her şeyin fazlası zarar” sözünü aklımızdan çıkarmamalı, çeşidi bol iftar sofralarından ve çok yemekten kendimizi alıkoymalıyız.

Sağlık Bizimle Olsun

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzm.

Senem DİNÇ

Aksu Vital ürünlerine http://www.cahidepazar.com/  sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: