Doğal Güneş Kremi

Ramazan Yaklaşırken


İnsanlığın yegane hidayet rehberi Kur’an-ı Kerim’in inzal edilmeye başlandığı Ramazan ayı yaklaşırken belediyelerce tertiplenen ifsad organizasyonları şimdiden adeta Ramazan’ın ruhunu katletmek için diğer belediyelerle yarışmaya başladı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Kur’an ayı olan Ramazan ayının içinde bulunan Kadir gecesi dahil bu ayın tüm günleri belediyeler ve bazı tv kanalları tarafından “Ramazan Etkinlikleri/Programları” adı altında tertiplenen ifsad etkinlikleri ile doldurulmakta. Bazı ilçe belediyeleri şimdiden bu ifsad yarışında bayrağı kaptırmamak adına etkinlik duyuruları yapmaya başlamış durumda.

Günümüzde özellikle medyanın büyük kısmında da Ramazan adeta bir festival ve ziyafet ayı, bir eğlence ayı olarak yansıtılmak istenmekte, bu etkinlik ve programlar ile Kur’an ayı Ramazan’ı festivale çevirip Ramazan’ı katledip ifsad ettikleri gözlerden kaçmayan bir olgu olarak karşımıza çıkmakta. Medyanın yanında özellikle muhafazakar partilere bağlı belediyelerin Ramazan ayında düzenledikleri etkinliklerin de çoğunlukla, Ramazan’ın ruhunu katleden bu yaklaşıma uygun bir özellik arz etmesi bu konuda toplumun bakış açısında ciddi bir anlam kaymasına yol açmaya başladığı maalesef önceki yıllardan gözlemlenen izlenimlerimiz arasında.

Kur’an’ın doğum ayı, palyaçolara, çalgıcı-türkücülere ve onlar için konser ve gösteri organizasyonu yapan şirketlere halkın kaynaklarının pervasızca aktarıldığı bir festival ayına dönüştürülmekte, Kur’an ise yine boynu bükük, yine terk edilmiş olarak bırakılmaktadır. Üstelik de bu yegane hidayet rehberinin doğum ayı olduğu için mübarek kılınmış Ramazan’ın tüm anlamı ters yüz edilerek, çarpıtılarak…

Ramazan’ın ruhunu katledip, ondan sonra kalkıp fakirlere iftar vermenin ne anlamı olabilir? Ramazan ve orucun anlamı yok edildikten sonra geriye açlıktan başka ne kalır? Nitekim Hz. Peygamber’in bu hususta şöyle buyurduğu bildirilmiştir:

“Nice oruç tutanlar vardır ki, tuttuğu orucun ona açlıktan ve susuzluktan başka bir faydası yoktur. Yine nice gecelerini ibadetle geçirenler vardır ki, uykusuzluktan başka bu ibadetin kendilerine hiçbir faydası yoktur.” (İbn Mâce, Sıyam, 21; Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, II, 373)

Oysa ki Ramazan ayı Kur’an’la daha sık olarak hemhal olunması gereken bir aydır. Bu bereketli kılınmış ay içerisinde Kur’an’ı anlamaya dönük okuma ve sohbetler yaygınlaşmalı, Kur’an-ı Kerim ve meali dağıtımları yapılmalı, Kur’an’la ilgili seminer ve konferanslar düzenlenmeli oruc ayı olan Ramazan yine belediyelerce alanlara kurulan çadırlarda ve bazı müesseselerce oluşturulan zengin iftar menüleriyle israftan, ifrat ve tefritten kaçınılarak ziyafet ayı olmaktan çıkarılmalıdır. Velhasıl Kur’an’ın inzal olmaya başladığı bu mübarek ay, yoğunlaştırılmış bir Kur’an eğitimi kampanyasıyla geçirilmelidir.

“Ramazan etkinliği yapıyoruz” adı altında Kur’an’ın doğduğu bu aya festival ayı muamelesi yapan ve toplumun Ramazan algısını iğdiş eden palyaçolara sesleniyoruz: Kur’an’ın doğum ayı olan Ramazan’dan derhal çekiniz o fasid ellerinizi! İlla soytarılık yapacaksanız, kendinize başka bahaneler ve mekanlar bulun. Kur’an’ı ve onun doğum ayı Ramazan’ı soytarılıklarınıza alet etmekten artık vazgeçin.

Küre Medya / Haber Merkezi

Not: Bu haber Ş.Hüseyinoğlu’nun “Ramazan ve Belediyeler: Gölge etmeyin başka ihsan istemez” adlı makalesinden faydalanılarak hazırlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Cahide Hanımcım;
  10 aylık bir bebeğim var. halen anne sütü almaya devam ediyor. ramazan ayında oruç tutmak sütümün azalmasına sebep oluyor ( susuzluktan dolayı). ne önerirsiniz?

  1. Emziren kadınlara ruhsat verilmiştir Nergis. Tutmama hakkın var. Daha sonra kazasını yaparsın inşaAllah

   1. İnsallah bu bilgi cok icimi rahatlatti. cok tesekkur ederim. benim gibi olan diger tanidiklarimi da haberdar edecegim. allah islerinizi rast getirsin. sizinle beraber tum kardeslerimizin de. amin.

  2. Fatmanur says:

   Sutu arttiran bircok sey vardir belki ama ben bariz farki corekotunda yasadim. Bir gun deneyin derim.orucluyken ikindiye dek sutum yeterli geliyordu. Sahurda ekmek arasina peynir ve 1 tatli kasigi dolusu corekotu konup afiyetle yenir. Tohumlar iyice ezilmesi icin guzelce cignenir.

   1. Tesekkur ederim bunu da mutlaka deniycem.

 2. S-Aisha-O says:

  Allahim her kesin orucunu kabul etsin.amin.

 3. gülaykahvekeyfi says:

  içimdeki acıyı beynimde dolanaduran sorgulayan fikrimi yazı konusu olarak okuyunca çok sevindim bence de bu belediye ve insanlar kendine gelmeli nasıl bir iştir bu ya ramazan şenlik havasında kutlanıyor bak farkında olmadan ben de kutlanıyor dedim eski ramazan şöyle idi böyle idi diye anlatıyorlar valla benim küçüklüğümde yoktu böyle şeyler zannederim bu durum istanbul da müslüman olmayan kişilerin çıkardığı alışkanlıklar olsa gerek her şeye de ama DİN KORKUTUCU ONU SEVİMLİ YAPMALIYIZ gözlüğüyle bakmamamız gerekiyor dileyen girsin dileyen girmesin islama bana ne kendini düşünmeyeni ben ne diye düşüneyim biraz da kuranı okusunlar her haltı okuyorlar nasılsa

 4. Remziye says:

  Selamunaleykum dostlar yorumlari gözden gecirirken bende bir yorum yazmak istedim rabbime sùkùrler olsun ki yine ramazan ayina geldigimiz icin.burdan cahide hanimada sòyle diyorum allah sizden razi olsun bòyle firsatlar verdiginiz icin bizlere.bana kalirsa ramazan ayini gercek bir ramazan gibi gecirmek cok daha anlamli olur.sarkiyla tùrkùyle,panayira cevirmenin bir manasi yoktur diye düsünüyorum.cocuklarimiza bu ayi daha farkli birsekilde anlatabiliriz.bolbol kuran okuyup,allaha bol,bol dua etmeli,bol birsekilde sùkredelim cùnkù milletce cok sùkürsüzlestik.biz sùkretmedikce rabbim bize ne istersek isteyelim bize onu vermez,isterkende hayirlisini isteyelimki bize hayirli olsun.ramazan,ramazandir adi ùstùnde eglence ayi degil bunlari lùtfen ayirt edelim ve rabbimize nekadar hamd etsekte azdir bizi bòyle gùzel bir dinle dùnyaya getirdigi icin yarabbim bizleri senin yolundan gidenlerden eyle”amin”.

 5. Cahide hanım bilgilendirme için çok teşekkürler.Sizin vasıtanızla müzikle ilgili düşüncelerim değişti.açıkçası haram olduğu aklımın ucundan dahi geçmemişti.Daha önce müzikle ilgili yayınladığınız videoları ve yazıları okuyup dinlemiştim.Müzik dinlemeyi çok sevmeme rağmen haram olduğunu kabullendim.Zaten içimde bir tereddüt vardı hep.Bunu bilmeden öğrenmeden önce de örneğin tam bir şeye konsantre olucam aklıma olur olmadık bir melodi bir müzik takılır ya da tam bir iş yapıcam şarkı dolanır dilime içim sızlar bir den çünkü şarkı isyan içeren cümlelerle dolu olur.Sonra İslami gerçekleri öğrenince insanın aklı başına geliyor.Hala bazen arada bir dinlesem de aklım kalbim kapatıyor çoğu zaman artık pek zevk de almıyorum müzikten.Daha sonra düşündüm çevremdeki pek çok kişi ilahi dinlerken mutlu olurken ya da makam eşliğinde kuran okurken bu durum benim neden duygulanmama sebep olmuyor.Açıkçası kuran ayetlerinin , Allah’ın yüce isimlerinin ve sıfatlarının müzik eşliğinde söylenmesini saygısızca buluyorum.Bakıyorum insanlar öyle coşuyorlar ki sanki kalkıp göbek atacaklar bir de.Bu sahneler çok ürkütücü ve tehlikeli geliyor bana.Yayınladığınız videolar ve yazılardan bu hususlar da benim gibi düşünen insanların olduğunu görünce anladım neden rahatsız olduğumu.Hiç kimse dillendirmedi yıllarca bunları bun kadar cesurca.Bence ihtiyaç vardı bunları birileri dile getirmeliydi.Allah sizden razı olsun.Ayrıca bir şey sormak istiyorum;Nurettin Yıldız’ı sizin yayınlamış olduğunuz videolar aracılığıyla tanıdım.Çok da iyi oldu çünkü anlatım tarzını ve üslubunu çok takdir ettiğim biri.Bu şekilde pek çok videosunu dinledim hayat görüşüm olumlu yönde değişti.Hatalarımı artık daha net görmeye başladım.Peki bazı kişiler bu hocadan neden bu kadar rahatsız.Resmen bir karalama kampanyası başlatmışlar internette.Şaşırıyorum böyle oluşuna.Allah ıslah etsin iftira atanları.

 6. Mehtapabla says:

  Allahim oruclarimizi hakkiyla tutanlardan eylesin.Amin.

 7. mehlika says:

  camilerde yapılan karete ve bedminton etkinlikleri hakkında ne düşünüyorsun.uz arkadaşlar

 8. Sevdenur91 says:

  yazı çok faydalı ve çok güzel, kardeşimizin yüreğine kalemine sağlık ve Rabbim razı olsun ablacığımm^^
  Lakin lakin ben sohbete bayıldım ya 🙂 35 dk. falan dinledim ve ne kadar çok ders almamız gereken yerler var. Nurettin hocamızdan Rabbimiz razı olsun. Ben bu sohbeti anneme de dinleticem tekrar dinliycem 🙂 kardeşimde ben dinlerken duydu O’da diyordu bende dinleyim işlerimi hallediyim de diye.
  Ablacım sohbetler ve yazılar tariflerden daha kıymetli gidiyor bana ^^ hani daha bi faydalı dinimiz açısından kendimizi geliştiriyoruz.Tariflerde mutfakta hamdolsun annemin ve senin sayende bayağı ilerledim lakin dinde ne kadar ilerlersen ilerle bir sonu yok ha bire öğrenmek zorundasın durduğun an kaybedersin, kendini geliştimediğin an pasif kalıyosun.
  Hocamız ne güzel anlatıyor zamanla hafif eğilimlerle birde bakmışın mahfolmuşun, bidatmiş hurafeymiş hepsi yerleşmiş içine.Ve ben çok katıldım müzik ilahi mevlüt bunlar bir yere kadar bunlarla beynimiz dolduğu an kur’an-ı kerime veya zikre geldiğinde sıra, biz dolmuş oluyoruz.Evet şeytanın da zamanı çok, bekler yani kıyamete kadar bir ömür çok doğru. Ritüel terim de çok manidar aynen öyle bidat olsa ampüller yanıcak 😀 cidden ipin ucu iyice kaçtı, ramazan- şerif ayı resmen şenlik ayı gibi bir algı oluşturuyor kimilerinde 🙁 ve ben osmanlıda teravihlerdeKur’an-ı Kerimimizi okurken ki makam olayını hiç bilmiyodum, gerçekten üzücü 🙁 niçin ilaveler yapılır ki bu enn güzel bir şekilde bize sunulan islâma…

 9. Allah razı olsun cahide hanım yazı çok manidar..gerçekten şuur kazandırıyorsunuz.. bir müslüman uyanık olmalı,bilinçli,şuurlu olmalı.. dinimiz böyle şeylere alet edilmemeli..

 10. gullerdendile says:

  Sağ olasınız . Dilinize kaleminize hizmetinize sağlık Rabbim anlayabilen uygulayabilen kullarından eylesin.
  Ramazan ın içini boşalttılar buda içimizi acıtıyordu. Bunun bu şekilde boşaltıldığını nasıl bir yöne gidildiğini kardeşlerimiz görmeli bu şeytan tuzağını alt üst etmek için kalemi dili elleri çalıştırmak lazım ki aklı da başına almak lazım geliyor. Burada yorumu uzatmak uygun düşmüyor gerek video gerek yazıda bütün cevaplar hakikatler ortada videoyu daha önceden de dinlemiştim şimdi ise daha farklı dinledim.

  Tavsiye ediyorum her müslümanın teslim olanın teslim olduğu şeye nasıl çomak soktuklarını bilmesi lazım müslüman uyanık olmalı sadece ben dememeli İbrahim aleyhi selam da tekti koca bir ümmet olmadı mı? Buyrun tek olsak bile hak yolda olalım.
  Fiemanillah

 11. Ramazan ayında hatımlerımızın yanında bır de meal hatmı yapalım ınşallah…

 12. Dilekkk says:

  S.a. Hic bu yonden dusunmemistim gercekten 🙁 gercekten farkinda olmadigimiz yada inceleyerek hareket etmedigimiz ne kadar cok sey varmis 🙁 vah ki ne vah halimize 🙁 Allah im affetsin bizi :(. Hazirlayandam, yayinlayandan, allah razi olsunn….

 13. Ben size bu konuda cok katilmiyorum.Yeni neslin Ramazanin anlamini kitaplardan ve ailesinden ogrenmesinin yaninda , aklinda pozitif bir etki birakan bir ay olarak hatirlamasi da onemli . Mahallece , sokaga kurulan sofralarda iftar acmak, iftardan sonra ufak panayir yerlerinde dondurma yemek, sokaklarin isil isil olmasi akilda kalici seyler. Boyle hatirlanan bir ramazani cocuklar da buyukler de iple ceker.
  Din korkutucu ve catik kaslarla yasanilan birsey degil , ben eglenilmesinde, karagoz hacivat gosterilerinde , sarki turku programlarinda bir sakinca gormuyorum.

  1. gullerdendile says:

   sinemcim videoyu dinledin mi bi dinle sadece bir saat sonra yine konuşalım olur mu?

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: