Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Namussuzluğa Açılan Pencere

TV’lerin önlenemez zehirleriyle ilgili çok önemli bir röportaj. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Namussuzluğa Açılan Pencere

Son yıllarda ahlaksızlığı ‘özgürlük ve modernlik’ adı altında sinsice evlere soktular. İnançlı insanları ahlak ve maneviyattan uzaklaştıramayınca televizyonla adeta kaleyi içten fethetme yoluna gittiler. Televizyon program ve dizilerini denetlemekle görevli RTÜK ise uyuma yolunu seçti. RTÜK’ün uyumasına sessiz kalmayan Gazeteci Süleyman Özışık öncülüğünde bir grup vatandaş ile birlikte ‘Ekran Jürisi’ adında halkın RTÜK’ü kuruldu.

Halkın RTÜK’ü televizyon ekranlarındaki ahlaksızlıkları sosyal medya aracılığıyla halkı örgütleyerek protesto ediyor. Ekran Jürisi grubunun kurucusu Gazeteci Süleyman Özışık çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özışık, “ahlaksız yayınlar yüzünden televizyonu evimde namussuzluğa açılan pencere olarak görüyorum’ dedi.

Türkiye toplumu son yıllarda büyük bir dejenere ve asimilasyonla karşı karşıya. Batı kültürünü özendiren televizyon dizi ve programları gençleri  uyuşturucu , alkol  ve fuhuş bataklığına sürüklüyor. Ahlâksızlıkları sistematik olarak ‘modernlik ve özgürlük’ olarak lanse eden TV kanallarına ise RTÜK ses çıkarmıyor. RTÜK’ün sessiz kalmasına dayanamayan bir grup gazeteci ve vatandaşlar ‘Ekran Jürisi’ adında halkın RTÜK’ünü kurdu. Ekran Jürisi grubu kurucusu gazeteci Süleyman Özışık konuştu. Özışık, “amacımız ekranları pislikten arındırmak” dedi.

Süleyman Bey ben direk konuya gireceğim. Ekran Jürisi diye bir grup kurdunuz. RTÜK’ün yapamadığını, yapmadığını siz sivil toplum olarak sosyal medyayı kullanarak yapmaya çalışıyorsunuz. Biraz şu ‘Ekran Jürisi’ serüveninizden bahseder misiniz?

Birincisi ben RTÜK’e inanmıyor ve güvenmiyorum. RTÜK’e milyonlarca insanında güvenmediğini geçtiğimiz hafta net bir şekilde gördük şahit olduk. Pis Yedili adlı diziye yaptığımız protestoya milyonlarca insan katıldı. Bu insanlar RTÜK’ün sembolik ve samimi olmadığına inanan insanlardı. Bu insanlar RTÜK’ün sessiz kaldığı ekranlarda aleni bir şekilde yapılan ahlaksızlıklara isyan eden insanlardı.

Neden RTÜK’e güvenmiyorsunuz? 
Sebebini açıklayayım. Gelirlerinin yüzde 3’ünü televizyon kanallarına gelen reklamlardan kazanan bir kurum televizyon kanalları üzerinde çok ciddi bir etkisi olamaz, ancak sembolik olur. Dolayısıyla çok cüzi, caydırıcılığı olmayan küçük cezalarla dizilerdeki ve yarışma programlarında ki ahlaksızlıklara çok küçük rakamlarla sembolik cezalandırmalarla geçiştiriyor. O program ve diziler o cüzi cezaları ödüyor ve ahlaksız yayınına devam ediyor.  İşte bunun için RTÜK denen o kuruma güvenmiyoruz.

Ekran Jürisi tam olarak niçin kuruldu?
Biz burada çok ciddi bir oranda boşluk olduğunu gördük ve Ekran Jürisini kurduk. Hiçbir şekilde reklam ve tanıtım yapmadan 30bin insan aramıza katıldı. Sonra da baktık ki ekrandaki ahlaksızlıklardan toplumun büyük çoğunluğu da bizim gibi muzdarip. Ekran jürisiyle hedefimiz dizilerde ahlaki sınırları hiçe sayan ahlaksız sahneleri protesto edip o dizileri yayından kaldırmayı amaçladık. İki erkek kardeşin bir genç kızla birlikte olması, yeğenin amcasının eşiyle ‘aşk’ adı altında ahlaksız ilişkiler yaşaması, bir kızın iki kardeşi baştan çıkarması, bu tür aile içi ensest ve sapkınlığı meşru gösteren yayınlara karşı bu oluşuma gittik. Ekran Jürisi aslında halkın RTÜK’üdür.

PİS YEDİLİ PİSLİKTEN GEÇİLMİYOR
İlk protestoya Pis Yedili dizisi ile başladınız. Neden Pis Yedili?

Biz Ekran Jürisi adlı sayfamızda bir anket düzenledik ve ‘hangi diziden başlayalım’ diye sorduk, çoğunluk Pis Yedili dedi. Bizde o diziden başladık protestoya. Çokta doğru bir seçimdi. Çünkü Pis Yedili dizisi gelecek nesilleri yok etmeye yönelik yapılan bir dizi… Hikâye bir lisede geçiyor ve liseli gençleri her pisliğe özendiren bir dizi. Bu malum dizide, öğrenci okula alkollü gidebiliyor, öğrenci ruhsatsız silah taşıyabiliyor, öğrenci ehliyetsiz araba kullanabiliyor, öğrenci okul müdürü ve öğretmeniyle dalga geçerek konuşabiliyor. Benim için en can alıcı nokta ise dizi erkek öğrencilere kız öğrencileri birer cinsel obje olarak gösteriyor. Bir öğrenci dizisinde yapılabilecek tüm ahlaksızlıklar var. Ve bunu izleyen milyonlarca çocuk var. Bu diziler çocuklarımızı, daha çocukken sapkınlığa götürüyor. Bu diziler toplumu yozlaştırıyor. İnancı temelden sarsmayı amaçlıyor.

Pis Yedili ile ilgili yaşadığınız bir olayda vardı, onu da anlatır mısınız?

Bir gün benim oğlum bana baba Pis Yedili’yi izleyebilir miyim dedi. Benimde boşluğuma geldi izlemesi için onay verdim. Normalde önceden kontrol etmediğim program ve dizileri çocuklarımın izlemesine izin vermem. Çocuğum izledi. O dizinin bir sahnesinden etkilenerek saat gecenin 3’ünde arabamı izinsiz alarak caddeye çıktı. Çocuğum 18 yaşını doldurmadığı için ehliyetsizdi. Cadde de polisi görünce korkudan kaçmış, polis ateş edip durdurma durumuna gelmişti ki sonradan durdurabilmişler Allah’a şükür. Olaydan sonra çocuğumu karşıma aldım ve konuştum. Ve bana Pis Yedili dizisinde ki heyecan verici sahnesinden etkilendiğini ve aynısını yaptığını söyledi. Şunun altını çizmek istiyorum; bu ülkede bir gazetecinin çocuğu o dizilerden etkilenip ölümle burun buruna gelebiliyorsa, siz varın normal Anadolu insanını düşünün. Bu diziler insanların evine incir ağacı dikiyor resmen.

İNANCIMIZA SAVAŞ AÇILMIŞ DURUMDA
Diziler manevi değerlerimize de adeta savaş açmış durumda. Bir dönemlerin fenomen denilecek dizilerinden olan Hayat Bilgisi’nde öğrencilerin hocam demesi üzerine ‘Hoca Camide’ şeklinde Cami Hocalarını aşağılayan, ötekileştiren bir replik vardı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu tür konularda ben öğretmenlerle diyalog kuruyorum. Bu hoca ve öğretmen ayrımı belli başlı okullarda yapılıyordu ama Perran Kutman’ın dizisi ‘Hoca Camide, Hoca Camide’ diyerek imamlar ve öğretmenler arasına kesin çizgiler konuldu. Aslında eskiden öğretmenlere Muallim denilirdi. Muallim kelimesinin içi öğretmen kelimesinden daha dolu ve samimidir. Hani biz ecdat düşmanıyız ya bundan dolayı da muallimi çıkardık literatürümüzden. O da yetmedi öğretmenler hoca arasına kesin çizgiler koyduk ve imamları cahil gibi göstermeye çalıştık. Bu tür manevi değerlere yönelik televizyon dizilerinin savaşı devam ediyor. Bunu engellemek içinde elimizden geleni yapacağız.

Gani Müjde’nin yaptığı tüm dizlerde ahlaksızlık diz boyu. Fox Tv’de Harem adlı bir dizisi daha var. O dizide de sapıklığı ‘modernlik’ kisvesi altında sunuyor?

Gani Müjde ve onun gibileri ahlaksızlığı ve cinselliği modernlik zannediyor. Modernlik adı altında da manevi değerlerimize ve inanç dünyamıza adeta savaş açıyorlar. Bu protestolarımızdan dolayı Gani Müjde bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada ‘ böylelerini kapalı çarşıya götürüp Arapların arasına atmak lazım, medeni insanların arasına girmelerini yasaklamak lazım’ diyor.

TELEVİZYON EVİMİZDE NAMUSSUZLUĞA AÇILAN PENCERE GİBİ OLDU

İslam’a hakaret ve saldırıyı medeniyet olarak mı görüyorlar?  

Onlara göre öyle. Onlara göre dini değerlere hakaret etmek medeniyet. Ama burada aşağılıkça bir ifade var. Dinlere saygılı olalım diyoruz ama Arapları ve İslam’ı aşağılıyoruz. Bu yapılan saldırılara toplum olarak dur dememiz gerekiyor. Bu tür programlar yüzünden ben televizyonu evimde namussuzluğa açılan pencere olarak görüyorum. İyi programları tenzih ederek söylüyorum. Yunanistan 300 Spartalı diye bir film yaptı. 300 Spartalı’nın ülkeyi kurtardığı anlatılıyor. Tamamen hayal ürününden ibaret ama adamlar kendi tarihine sahip çıkıyor, övüyor. Almanya Hitleri kahraman gibi gösteriyor. Biz ise kahramanlarımızı ayaklar altına almaya çalışıyoruz. Koskoca Kanuni Sultan Süleyman’ı hareme hapsediyoruz. Muhteşem Yüzyıl adındaki illet dizi tarihi değerlerimizi ayaklar altına alıyor. Buna ses çıkaranlara ise yasakçı diyerek susturuyor.

AHLÂKSIZLARI KANAAT ÖNDERLERİ GİBİ SUNUYORLAR

Son zamanlarda hemen hemen her türlü konularda görüş alınan bazı medyatik şahsiyetler var. Bunlar eş cinsel evlilikleri de savunan kişiler. Ekran Jürisi olarak eşcinseller ve gaylerin ekranlarda rol model olarak sunulmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bunlar dini yozlaştırma projeleridir. Evet, maalesef ekranlar iki erkeğin evliliğini, iki kadının evliliğini savunanları kanaat önderleri gibi lanse ediyor. Bu çok feci bur durum. Bunlara da dur demek lazım. Ya da olaya şöyle bakalım; ekrana İslam âlimi olarak çıkarılan isimler ne kadar âlim. Zekeriya Beyaz, Yaşar Nuri Öztürk bunlar ne kadar İslami bakıyorlar hayata. Ahlaksızlıkları bunlarla insanların hanesine yerleştiriyorlar. İste biz bu yozlaştırmalara karşıyız. Umarım destek veren halkımızla beraber de başarılı oluruz. Ekranları pisliklerden arındıracağız İnşallah.

YILLARCA NAMAZ SUÇMUŞGİBİ LANSE EDİLDİ

Son olarak şu konuya da değinmek istiyorum. Bizim ekranlarımızda cami sahneleri ve ezan sesi pek olmaz. Amerika veya Avrupa sinemasına ya da ekranlarına baktığımızda Kiliseye ve Haça mutlaka yer verilir. Ekran Jürisi olarak bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hristiyan dünyası Papa’sını seçti değil mi? Peki Müslüman dünyası da bir araya gelerek Halifesini seçse ne olur? Kıyamet kopar değil mi? Amerika’da paranın üzerinde Allah’a inanın diye gizli bir yazı var bu Türkiye’de olursa ne olur? Laiklik elden gider…

Hristiyan geleneği ile yetişen bir çocuk Kiliseye gidecek çağa geldiğinde babası elinden tutar bir oyuncakçıya götürür. En güzelini beğen sana onu alacağım der. Çocuk en güzel olanı beğenir babası hayır bu çok pahalı der ve ona başka bir oyuncak alır eve götürür. Ve Pazar günü Kiliseye gittiğinde Papaz onu en beğendiği hediyeyle karşılar ‘sen bunu çok istedin Tanrı bunu benim aracılığımla sana gönderdi’ der ve kiliseyi böyle sevdirir. Böylece çocuk Kiliseye büyük bir şevkle bağlanır. Bizde ise çocuk camiye gittiğinde ‘bu yaşta beynini yıkamayın’ denir. Bizde çocuk namaz kıldığında Uğur Dündar gibileri gizli kameralarla sanki suç işlemiş gibi gösterilir. Bizim bu algıyı yok etmemiz lazım. İnancımızı ekranlarda işlememiz lazım.

Röportaj: Mustafa Kılıç

NOT: Şu yazıyı da okumanızı önemle rica ediyorum: 

Türkiye’de Kadın Kıyafetinde Modernleşme Süreci ve Medyanın Etkisi

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Ekran jurisine nasil katilabiliriz ??

 2. Bülent says:

  Çocuklarınıza çocuk programı gibi görünen sınalgı programlarını bile seyrettirmeniz sakıncalı olabilir. Bunlardan bazıları Amerikan veya başka Müslüman olmayan ülke yapımı olduğu için bazıları da onların taklitleri olduğu için sakıncalı olabilecek bir çok şeyi ihtiva edebiliyor.

 3. reklamlarını bile görmeye tahammül edemediğim bir dizi… ahlaktan yoksun her türlü karakter mevcut içinde… ama gelin görünki bu kadar tepkiye nispet yaparmışçasına 7/24 yayınlanıyor…Allahım sen dinimizi elimizden almaya çalışanlara fırsat verme Yarabbim…

 4. gmzeeeee says:

  Bu dizinin reklamlarına bile sinir oluyorum ne bir eğitici yönü ne bir ahlak değeri var…Boş beleş saçma sapan bir dizi inşaallah kaldırsınlar

 5. gülaykahvekeyfi says:

  ben bu tür gençlik dizilerini izletmem çok şükür müzik kliplerini izletmem ama gel gör ki ağzında bilmediği şarkı yok serviste çalınan müzikten dolayı içim yanıyor bu konuda ben bu müziklere deprasyon müziği diyorum saçma sapan sözler ve bir de girdiğim her ortamda müzik var mağazalarda markette spor salonunda alışverişte kafam karışıyor ne alacağımı şaşırıyorum bazen öyle yorgun hissediyorum ki kendimi ıssız bir yere yerleşmek istiyorum

 6. birgül hanim says:

  Rabbime sukurler olsun benim bes cocumgum var yillardir bestanede tv kanalim haftasonuda Ailece ders yapmayi sevenbiriyiz Ayrica sevincimizide paylasmak istedik kiziminda organizasiyla İNSAALLAH okulda namaz kilmalarina izin verildi

 7. Remziye says:

  Gercektende sùper bir yazi olmus tebrik ediyorum rabbim bütün mùslùmanlarain yar ve yardimcusi olsun.hala anlamis degilim biz mùslùmanlardan ne istiyorlar basimizi acmiyoruz,icki icmiyoruz,acilip
  sacilmiyoruz,iskoteklere gitmiyoruz,sokak ortasinda terbiyetsizlik

  yapmiyoruz diye bizler cag disi kalmisiz,yobazlasmisiz acaba onlar yobazlasmis bir toplumu gütmeye devam ettiklerinin farkina varamiyorlarmi?cok kiziyorum böyle kendini bilmez insanlarin birseyler biliyormuscasina konusmalarina.ben kendim türk kanallarinin cogusunu izlemiyorum bile bazi kanallari tenzi ederek yaziyorum bunu her kanalida ayni kefeye koymamak lazim.ben rabbimde sunu diliyorum”yarabbim biz mùslmanlari cennetinle mùjdelendir,bizleri dogru yoldan ayirma,bizlerin dinini kùfre kasdirma”amin.eger demokrasi buysa,òzgürlùk basini acmaksa,ileri görüslùlük buysa,nerde kaldi benim òzgùrlùk haklarim nerde kaldi benim hakkim,ben buna razi gelmek istemem.kimseninde buna razi gelecegini hic sanmiyorum. Rabbim bizleri her tùrlü kòtülùkten uzak eylesin amin kardeslerim.,,?

 8. Remziye says:

  Gercektende sùper bir yazi olmus tebrik ediyorum rabbim bütün mùslùmanlarain yar ve yardimcusi olsun.hala anlamis degilim biz mùslùmanlardan ne istiyorlar basimizi acmiyoruz,icki icmiyoruz,acilip sacilmiyoruz,iskoteklere gitmiyoruz,sokak ortasinda terbiyetsizlik yapmiyoruz diye bizler cag disi kalmisiz,yobazlasmisiz acaba onlar yobazlasmis bir toplumu gütmeye devam ettiklerinin farkina varamiyorlarmi?cok kiziyorum böyle kendini bilmez insanlarin birseyler biliyormuscasina konusmalarina.ben kendim türk kanallarinin cogusunu izlemiyorum bile bazi kanallari tenzi ederek yaziyorum bunu her kanalida ayni kefeye koymamak lazim.ben rabbimde sunu diliyorum”yarabbim biz mùslmanlari cennetinle mùjdelendir,bizleri dogru yoldan ayirma,bizlerin dinini kùfre kasdirma”amin.eger demokrasi buysa,òzgürlùk basini acmaksa,ileri görüslùlük buysa,nerde kaldi benim òzgùrlùk haklarim nerde kaldi benim hakkim,ben buna razi gelmek istemem.kimseninde buna razi gelecegini hic sanmiyorum. Rabbim bizleri her tùrlü kòtülùkten uzak eylesin amin kardeslerim.,?!

 9. eee daha durun siz ne ahlaksızlıklar göreceksiniz… din kisvesi altında islamı kullanan %51 lerle iktidara gelen hükümetin elinde hersey.canı istese kaldıramazmı bu programları.işine gelmediği hükümete muhalif olanların sesini kesmeyi biliyor ama. e tabi %51 lik kesimin uyması lazım acun medya ile muhteşem süleyman ile küzey-güney ile öyle le bir geçer zamanla pis yedili ile ve daha niceleri ile.RTÜK umrunda mı ahlaksızlık o sonuçta aldığı emri yerine getiriyor.ben 35 yaşımdayım su on yıla kadar tv lerde bu kadar ahlaksızlığın kol gezdiğini görmedim. gençleri zehirlemeye halkı uyutmaya devam etsinler bakalım.

 10. Şükürler olsun ki bizde televizyonsu evler arasındayiz iki aydır . Çevreyede aşılamaya çalışıyorum. Ozenip onlarında hayatlarından çıkarmaları için uğraşıyorum

 11. vakt-i zamaninda yurtdisinda, noellerde esya yenileyen yabancilarin disariya attiklari arasinda babaannem saglam bir televizyon bulup eve getirir isten donen dedem eline gecirdigi baltayla onu bir guzel parcalar bu pislik bu eve giremez diye ,bu sebeptendir ki dedem olunceye kadar (nur icinde yatsin ) evimize televizyon girmedi neyse ki esim de dedemle ayni fikriyata sahip 10 yildir tv siziz elhamdulillah hicbir eksikligini gormedik .cocuklar dizinin ,reklamin vs esamesini bilmezler , hatta okullarda da surekli bunun uzerinde duruluyo gecen hafta 10 gun ekran yasagi uyguladilar butun cocuklara haliyle bizimkiler icin buyuk kolaylik oldu 🙂 cocuklarin hayal dunyasinin zenginligi icin cook onemli ,ellerinde cep telefonu kulaklarinda mp3 calarlar dizlerinde lap-top larin oldugu bir nesil degil kagit, kalem, kitapla hasrolan bir nesle ihtiyacimiz var ziyadesiyle

 12. gullerdendile says:

  Birde RTÜK e varilen maaşlarda ayrı bir konu asgari ücretin 10 katı 7 bin 270 lira kiraları ise aynı devlet tarafından karşılanıyor tam 2 bin560 lira ey milletimi dinime zarar verenler o paralarla nereye gidersiniz bilmem ama Rabbim kötülüğe göz yumanın yanına komaz

 13. S-Aisha-O says:

  Merhaba canim Cahide ablam,diger guzel abla ve kardeslerim.ablacim yarin kiz kardeshimin nishan yemeyi var,onun hazirliklari devam ediyor.ve ben bu kadar ishin arasinda sizi cok ozlediyimi fark etdim.tatli bir yorgunlukla,dinlenmek icin geldim ve az once sinirlendiyim bir konuyla karsilastim.erkek kardesim bize yardim edecegine oturmush bu diziyi seyr ediyordu.zaten diziye nefret ederim,cok gerekliymish gibi 24saat yayinliyorlar bide.onu oyle gorunce ayri bir sinirlendim.ne buluyorlar bu dizilerde anlamiyorum.dizilere sarf edilen zaman kitap okumaya sarf edilseydi cahiliyet bu kadar bas alip gitmezdi.Gani mujdenin dizileriyse komedi diye tv-de yayinlansada tek kelimeyle terbiyesizlik.satir alti o kadar terbiyesiz imalar varki,her dizisini 1kere seyr etdim,sadece yazik dedim.bizlerde eskiden dizi cekilmezdi.ama shimdi diziler cekiliyor.bizde de bazi diziler izlenecek gibi deyil,ama bir kac dizimiz varki cok guzel.ailenle oturup izlediyinde utanmiyorsun.keske tv dogru kullanilsa.ama keske.canim ablam yine guzel bir yaziyla karsilastim inanin dinlendim.Allahim sizden razi olsun.boyle gerekli konulara deyindiyiniz icin cok tesekkur ederim.

 14. Rahmetli babam şeytanları izlemeyin derdi. biz ne geri kafalı adam der çok kızardık….. Ama gördüğüm o rezillikleri çocuklarıma izletmek içimi acıtıyo.. onun için tüm kanallar şifreli benim istediğim proğramları ve izin verdiğim kadarıyla izliyorlar… veeeeee tabi şimdi benim çocuklarım bana geri kafalı anne diyorlar…

  Aslında babam şeytanları izlemeyin derken az söylemiş… Şimdi evin baş köşesinde oturan büyük şeytan…çocuklarımızı eğitiyo…zamanımızı çalıyo ahlakımızı yok ediyo…Ama artık üzülmüyorum benimle aynı görüşe sahip insanların olması beni sevindiriyo… İzlediği dizileri ballandıra ballandıra anlatan insanların bana cahilmişim gibi muamele etmeside umrumda değil …çünkü yalnız değilim seviyorum sizi hatunlar allaha emanet olun…:):):)

 15. yasi35krgz says:

  Selamun aleykum cahide hanim sitenizin surekli takipcisiyim hemde 30 yasindaki erkek yegenim sayesinde hem yazilarini hemde tariflerini uyguluyor yegenim : Bugunku yaziya gelince tv seyretmem ve sevmem o dizi takipcilerini ve izdivac programi takipcilerini de anlayabilmis degilim ! Yahu hic mi derdiniz gaminiz yok oturun bi saatinizi namaza ayirin bu dizilermi kurtaracak mahserde bizi acep ? Senden ricam cahide hanimcim lutfen bu tur yazilara daha cok agirlik ver bu konulara yemek tariflerinden daha aciz milletce Allaha emanetsin

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: