Doğal Güneş Kremi

Altın Topu Olmayanlar

Göklerin ve yerin mülkü Allah’ındır. Dilediğini yaratır; dilediğine kız çocukları, dilediğine de erkek çocukları bahşeder. Yahut onları, hem erkek hem de kız çocukları olmak üzere çift verir. Dilediğini de kısır kılar. O, her şeyi bilendir, her şeye gücü yetendir. (Şûrâ suresi: 49,50.ayetler)

Hani bir hikaye vardı. Zengin bir adam, her akşam komşusunun evinden gelen neşeli sesleri duyar ve merak edip komşusuna sorar: “Fakir bir ailesiniz ama nasıl bu kadar neşeli olabiliyorsunuz?” diye. Komşusu: Bizim bir altın topumuz var, eşim bana atar, ben eşime atarım. Öyle eğlenir, mutlu oluruz” der. Zengin adam ertesi gün kuyumcuya altın bir top yaptırıp eve götürür. Eşiyle oynamaya başlarlar ama beklediği mutluluğu, neşeyi bulamaz. Komşusuna yeniden gidip: “Ben de altın top aldım, eşimle oynadık ama aynı neşeyi yakalayamadık” der.  Fakir komşu: “Bizim küçük bir bebeğimiz var, her akşam eşim bana verir, ben eşime veririm. Tek eğlencemiz o, altın topumuz odur.” diye cevap verir…

Malumunuz ben sık sık çocuklarımdan bahsederim yada çocuklarla ilgili yazılar paylaşırım, üzerinde konuşur tartışırız ya, bunun aslında bazı kardeşlerim için üzücü bir etki oluşturduğunu, ancak onlar “Bizim çocuğumuz yok” dediği vakit anlayabiliyorum. Bir kardeşim, “Benim çocuğum yok, bir kerede çocuğu olmayanlardan bahsedin” demişti.

4 evladı olan bir anne olarak, çocuğu olmayan kardeşlerimin sızısını onlar gibi hissetmem mümkün değil. Başkasının acısını, derdini konuşmak, akıl vermek kolaydır. Bu elbette bir kadın için çok ciddi bir imtihandır. Benim sizler için yazacağım teselli cümleleri kısır kalır. Rahatlatıcı bir etki oluşturmaz belki ama teselli Rabbimizden geliyorsa, inanıyorum ki her Mümin kardeşim teskin olacak, imtihana katlanması dahada kolaylaşacaktır.

Yukarıdaki ayetlerde Rabbimiz önce mülkün kendisine ait olduğunu hatırlatıyor bize. Sonra bazılarına kız, bazılarına erkek, bazılarına çift çocuk verdiğini, bazılarına ise çocuk vermediğini bildiriyor. Ve ardından biz kullara itiraz hakkı bırakmayacak gerçeği açıklıyor:

“O, her şeyi bilendir, her şeye gücü yetendir”. Başka bir ayette de şöyle buyuruyor: “…Allah bilir, siz bilmezsiniz.”(Bakara: 216)

Biz bilmiyoruz, O biliyor. Bizim gücümüz yetmiyor, O’nun gücü yetiyor. Bir evladımızın olması mı, olmaması mı bizim için hayırlı onu da Rabbimiz biliyor. Kimi ne ile, nasıl imtihan edeceğini ancak Allah subhanehu ve teala biliyor.

Öncelikle çocuğu olmayan kardeşlerime bu ayetler teselli olabilmeli. Daha sonra bilmeliyiz ki, kimse dört dörtlük değil. Herkesin hayatında mutlaka eksiklikler var. Her insan bir şekilde imtihan oluyor. Kimi evladıyla, kimi evlatsızlıkla, kimi özürlü bir çocukla, kimi hayırsız bir evlatla imtihan oluyor. Kimi malıyla, kimi fakirlikle, kimi sağlıkla, kimi de hastalıklarla imtihan ediliyor. Unutmayalım ki, BURASI CENNET DEĞİL!

Duam o ki: Rabbimiz evladı olanların evlatlarını göz aydınlığı etsin. Evlatlarımızı kendi boyasıyla boyasın. Evladı olmayan kardeşlerimize de hayırlı, göz aydınlığı olacak evlatlar bahşetsin. Hiç evlat vermeyecekse, onlara bu imtihanı kolaylaştırsın. Kalplerine sekinet ve isyansız bir kabulleniş nasip eylesin. Amin, amin, amin,

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. bu bloğu dün gördüm 6 yıllık evliyim ve çocuğum olmuycak 36 yaşındayım erken menepoz dedi doktor bu ay eve gelice eşime ayrılalım sen yeniden evlen dedim 2 haftaadır ağlıyorum dünyam başıma yıkıldı yataktan kalmak istemiyorum kimseylede konuşmak istemiyorum geçenlerde eltim çağırdı oturmayar gittik iki kızı var baksana yengesi nasıl sevilmez bu baksana yengesi büyümüşler değilmi dur bi öpeyim bunlar olmadan da olmuyor vs halbuki oda 5 sene çocuğu olmadı sonradan oldu beni anlaması gerekirken yarama açıkcası tuz bastı kimselere anlatamıyorum derdimi kimi acıyor kimide boş ver çocuğu ne yapcan gibi konuşuyor eşim tamam mutluyuz ama bazen bir laf atıyor ortaya yerin dibine girmek istiyorum o vakit kendimi o kadar aciz görüyorum ki anlatamam insanların boş konuşmaları yüzünden alınırmı gücenirmi diyen yok tüp bebek yaptırın paranız varmı diyen yok olsun bulunur bulunurda yumurtan varmı diyen yok her kelime baoğazımda düğümleniyor evlat hasreti bu ara öyle büyüdüki içimde kor kor yanıyor içimde teselli ALLAH diyorumda başka bişey demiyorum bana böyle davrananlarıda ALLAHa havale ediyorum başkada bişey demiyorum kaynanam ise kendi kızının bir kızı var aradan 4 sene geçti tekrar istiyor dr gidiyormuş ne yapcakmış benim hiç yok bana gelinca olsun aişe annemizinde olmadı boş ver dışarı çıkmak istemiyorum tlf cvp vermek istemiyorum allahım yardım etsin kaldıramıycamız yükler yüklemesin inşallah rabbimden sabır versin bizim gibi olanlara

  1. zehra erdim says:

   Allah mubarek günler hürmetine size yardım etsin ve inş hayırlısı ne ise onu versin.

 2. NECATİ OCAK says:

  bugün 20 haziran 2016 ve bizim çocuğumuz yok.. mevlaya istiğfara tövbeye duaya devam ediyoruz. zaman zaman çok dolup ağlıyorum ağlıyorum… ne olur mevlam bir evlad ver, hayırlı sağlıklı sıhhatli bir evlat için ol de diye. o ol derse olacak başka çaresi yok bunu çok iyi biliyorum.sizlerde dua edinde olsun İNŞALLAH.OLURSA EĞER ERKEK EVLAD OLSA ADINI MUHAMMED YUSUF KIZ OLSA HATİCE KOYACAĞIM.VEYA MERYEM VEYA ZEYNEP KOYACAĞIM. HZ. MERYEMİN kocası bile yoktu ama yüce mevlam ol dedi oldu ve hz.İSA doğdu. mevlaya göre çok kolay yeterki gönlü olsun da ol desin. mevlamızın gönlünü yapmaya rızasını kazanmaya çalışalım ağlayalım sızlayalım ver diyelim benim elimden gelen bu …o ol dese yaş da mühim değil… yeterki ol desin diyecek İNŞALLAH …SELAM VE DUA İLE.

  1. zehra erdim says:

   Allah halis dualarınızı hayra cıkarsın. Hakkınızda bir evlat sahibi olmak hayırlıyla Rabbim nasip etsin. Geceleri ağlayarak namazla dua edin. HAYIRLISI OLSUN

 3. sanrım arkamda kocaman acı ve gözyaşı dolu yıllar bıraktım dahada ne kadar bırakırım bilmiyorum 18 yıl oldu rabbim nasip etmedi…ama her ay umutla bekleyip hüsrana uğramak o kadar da zor ki anlatamadım derdimi, duygularımı kimseye yada anlamakta zorlandılar….yalnız herkes kendi acısını iyi bilir ve yaşamayan sizin kadar anlayamaz………………

 4. bizde 20 yılı geçti evlat hasretiyle yanıyoruz. eşimi çok seviyorum o da beni. bir kere tüp bebek denedik olmadı.sonra yine deneyecektik ama eşime verilen ilaçlar ona zarar verebilir diye bir tereddüt hasıl olunca vazgeçtik. mevlamdan istiyoruz . zaten tüp bebekde yapsak ,neyaparsan yap verecek olan o. o ol demeden hiç birşey olmaz. ve ben şu an dua edip göz yaşı döküyorum yüce rabbime. ne olur allahım hayırlı sağlıklı sıhhatli bir evlat için ol de diye. o ol derse yaş da mühim değil .. o….verecek olduktan sonra … ALLAHIN VERDİĞNE ENGEL OLACAK YOK..VERMEDİĞİNİDE VERECEK YOK.. DUA BEKLİYORUM HERKESTEN..

  1. Yalan söylemişsiniz. Necati beyin yorumundan 1 ay sonra 8 aylık hamile olması çok saçma.
   Insanların bu hassas durumlarından istifade etmek ne maksadınızın olduğunu zaten gösteriyor.

   1. Bazı yorumları hiç onaylamamak en doğrusu sanırım. Yorumları hızla okuyup, onaylarken detaylı inceleme veya yorumları karşılaştırma imkanı olmuyor.

 5. cahide abla herzaman seni takip ediyorum çok bilinçlisin.seni takdir ediyorum.peki aşı yaptırmak hakkında bir bilgin varmı?sen yaptırdınmı?yaptırmadıysan bir konu açarak bizide bilgilendirirmisin?kusura başka yorum yazacak yer bulamadım.

 6. böyle bir yazı paylaştığınız için çok tşkler, 5 yıldır çok acılar çekiyoruz çok zor bir imtihan, insanlar çok acımasız malesef, çoçuğumuz olmadığını bile bile karşımşımda çoçuğunu ballandıra baldıra öpmleri, muhabbetler, hepsini Allaha havale ediyorum

 7. yazınzı dikkatlice okudum; çünkü yaktı beni içim yandı 5 yıl boyunca çektiğim sıkıntıyı bir Allah birde bu acıyı çeken bilir.Allahım daha fazla bu imtihanla sınamasın inşlhALLH

 8. gene yaktın yüreğimi Cahide abla. üç koca ay geçti, ikizlerimin acısı hala aynı sızlıyor. ne yana dönsem sanki bebeklerim selam veriyor. her namazımda duam aynı…Rabbim kimseyi evlat acısıyla sınamasın. Bizim gibi yüreği yangın yeri anneleri tekrar evlat nimetiyle sevindirsin.

 9. ayşegül says:

  merhaba , yazınızı ibretle okudum Allah razı olsun bende 12 yıldır evlat hasreti çekiyorum.

  1. Ayşegül Hanım 24 yılldır çocuğu olmayan bir aileye şu an 8 aylık hamiledir istanbul Esenyurtta Brk Şifa Evi irtibat 0546 260 51 60 Recep Beyden randevu alınız.sizi Prof.dr.Muhammed Karadağ Hocamızla görüştürelim

 10. ben de bu imtihanın 7 yıl muhatabı olmuş biri olarak yazmak zorunda hissettim kendimi. tam yedi yıl boyunca yüreğimde bir kor parçası taşıyarak, dua ederk, hastane kapılarında yıpranarak geçirdim. bu öyle bir derttir ki, sen unutmaya çalışsan da unutturmazlar. hafife almaya çalışsan da sürekli yüzüne yüzüne vururlar. en kötüsü de eşime karşı hissettiğim suçluluk, yetersizlik, eksiklik duygusuydu.sorunun muhatabı olanlar bilirler tüp bebek tedavisi dahil tüm tedavileri gördüm. ama hep hüsran oldu sonuç. ama ümidimi hiç kaybetmedm. dua artık dilimden geçmiş tüm hücrelerime sırayet etmişti. ve 7. yılda hiç beklemediğim bir anda hamile olduğumu öğrendim. öyle büyük bir şaşkınlıktı ki benim için 3 aylık olmama rağmen alışamadım. hala inanamıyorum.
  rabbim bir bebek müjdesi bekleyen herkesi ben gibi şaşırtıp sevindirsin duam bu.
  cahide abla sana da bu duyarlılığından dolayı teşekkür ederim.

  1. nilufer says:

   Sağlıkla kucağınıza bebeğinizi almayı nasip eder Rabbim.bize de dua edin lütfen Dilek kardeşim

  2. gülita says:

   allah saglıklıca hayırlıca kavustursun yavrunuza.olmayanlarada nasıp etsın

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: