Altın Topu Olmayanlar

Göklerin ve yerin mülkü Allah’ındır. Dilediğini yaratır; dilediğine kız çocukları, dilediğine de erkek çocukları bahşeder. Yahut onları, hem erkek hem de kız çocukları olmak üzere çift verir. Dilediğini de kısır kılar. O, her şeyi bilendir, her şeye gücü yetendir. (Şûrâ suresi: 49,50.ayetler)

Hani bir hikaye vardı. Zengin bir adam, her akşam komşusunun evinden gelen neşeli sesleri duyar ve merak edip komşusuna sorar: “Fakir bir ailesiniz ama nasıl bu kadar neşeli olabiliyorsunuz?” diye. Komşusu: Bizim bir altın topumuz var, eşim bana atar, ben eşime atarım. Öyle eğlenir, mutlu oluruz” der. Zengin adam ertesi gün kuyumcuya altın bir top yaptırıp eve götürür. Eşiyle oynamaya başlarlar ama beklediği mutluluğu, neşeyi bulamaz. Komşusuna yeniden gidip: “Ben de altın top aldım, eşimle oynadık ama aynı neşeyi yakalayamadık” der.  Fakir komşu: “Bizim küçük bir bebeğimiz var, her akşam eşim bana verir, ben eşime veririm. Tek eğlencemiz o, altın topumuz odur.” diye cevap verir…

Malumunuz ben sık sık çocuklarımdan bahsederim yada çocuklarla ilgili yazılar paylaşırım, üzerinde konuşur tartışırız ya, bunun aslında bazı kardeşlerim için üzücü bir etki oluşturduğunu, ancak onlar “Bizim çocuğumuz yok” dediği vakit anlayabiliyorum. Bir kardeşim, “Benim çocuğum yok, bir kerede çocuğu olmayanlardan bahsedin” demişti.

4 evladı olan bir anne olarak, çocuğu olmayan kardeşlerimin sızısını onlar gibi hissetmem mümkün değil. Başkasının acısını, derdini konuşmak, akıl vermek kolaydır. Bu elbette bir kadın için çok ciddi bir imtihandır. Benim sizler için yazacağım teselli cümleleri kısır kalır. Rahatlatıcı bir etki oluşturmaz belki ama teselli Rabbimizden geliyorsa, inanıyorum ki her Mümin kardeşim teskin olacak, imtihana katlanması dahada kolaylaşacaktır.

Yukarıdaki ayetlerde Rabbimiz önce mülkün kendisine ait olduğunu hatırlatıyor bize. Sonra bazılarına kız, bazılarına erkek, bazılarına çift çocuk verdiğini, bazılarına ise çocuk vermediğini bildiriyor. Ve ardından biz kullara itiraz hakkı bırakmayacak gerçeği açıklıyor:

“O, her şeyi bilendir, her şeye gücü yetendir”. Başka bir ayette de şöyle buyuruyor: “…Allah bilir, siz bilmezsiniz.”(Bakara: 216)

Biz bilmiyoruz, O biliyor. Bizim gücümüz yetmiyor, O’nun gücü yetiyor. Bir evladımızın olması mı, olmaması mı bizim için hayırlı onu da Rabbimiz biliyor. Kimi ne ile, nasıl imtihan edeceğini ancak Allah subhanehu ve teala biliyor.

Öncelikle çocuğu olmayan kardeşlerime bu ayetler teselli olabilmeli. Daha sonra bilmeliyiz ki, kimse dört dörtlük değil. Herkesin hayatında mutlaka eksiklikler var. Her insan bir şekilde imtihan oluyor. Kimi evladıyla, kimi evlatsızlıkla, kimi özürlü bir çocukla, kimi hayırsız bir evlatla imtihan oluyor. Kimi malıyla, kimi fakirlikle, kimi sağlıkla, kimi de hastalıklarla imtihan ediliyor. Unutmayalım ki, BURASI CENNET DEĞİL!

Duam o ki: Rabbimiz evladı olanların evlatlarını göz aydınlığı etsin. Evlatlarımızı kendi boyasıyla boyasın. Evladı olmayan kardeşlerimize de hayırlı, göz aydınlığı olacak evlatlar bahşetsin. Hiç evlat vermeyecekse, onlara bu imtihanı kolaylaştırsın. Kalplerine sekinet ve isyansız bir kabulleniş nasip eylesin. Amin, amin, amin,

105 Yanıt to “Altın Topu Olmayanlar”

 1. fatma Says:

  bu bloğu dün gördüm 6 yıllık evliyim ve çocuğum olmuycak 36 yaşındayım erken menepoz dedi doktor bu ay eve gelice eşime ayrılalım sen yeniden evlen dedim 2 haftaadır ağlıyorum dünyam başıma yıkıldı yataktan kalmak istemiyorum kimseylede konuşmak istemiyorum geçenlerde eltim çağırdı oturmayar gittik iki kızı var baksana yengesi nasıl sevilmez bu baksana yengesi büyümüşler değilmi dur bi öpeyim bunlar olmadan da olmuyor vs halbuki oda 5 sene çocuğu olmadı sonradan oldu beni anlaması gerekirken yarama açıkcası tuz bastı kimselere anlatamıyorum derdimi kimi acıyor kimide boş ver çocuğu ne yapcan gibi konuşuyor eşim tamam mutluyuz ama bazen bir laf atıyor ortaya yerin dibine girmek istiyorum o vakit kendimi o kadar aciz görüyorum ki anlatamam insanların boş konuşmaları yüzünden alınırmı gücenirmi diyen yok tüp bebek yaptırın paranız varmı diyen yok olsun bulunur bulunurda yumurtan varmı diyen yok her kelime baoğazımda düğümleniyor evlat hasreti bu ara öyle büyüdüki içimde kor kor yanıyor içimde teselli ALLAH diyorumda başka bişey demiyorum bana böyle davrananlarıda ALLAHa havale ediyorum başkada bişey demiyorum kaynanam ise kendi kızının bir kızı var aradan 4 sene geçti tekrar istiyor dr gidiyormuş ne yapcakmış benim hiç yok bana gelinca olsun aişe annemizinde olmadı boş ver dışarı çıkmak istemiyorum tlf cvp vermek istemiyorum allahım yardım etsin kaldıramıycamız yükler yüklemesin inşallah rabbimden sabır versin bizim gibi olanlara

  • zehra erdim Says:

   Allah mubarek günler hürmetine size yardım etsin ve inş hayırlısı ne ise onu versin.

 2. NECATİ OCAK Says:

  bugün 20 haziran 2016 ve bizim çocuğumuz yok.. mevlaya istiğfara tövbeye duaya devam ediyoruz. zaman zaman çok dolup ağlıyorum ağlıyorum… ne olur mevlam bir evlad ver, hayırlı sağlıklı sıhhatli bir evlat için ol de diye. o ol derse olacak başka çaresi yok bunu çok iyi biliyorum.sizlerde dua edinde olsun İNŞALLAH.OLURSA EĞER ERKEK EVLAD OLSA ADINI MUHAMMED YUSUF KIZ OLSA HATİCE KOYACAĞIM.VEYA MERYEM VEYA ZEYNEP KOYACAĞIM. HZ. MERYEMİN kocası bile yoktu ama yüce mevlam ol dedi oldu ve hz.İSA doğdu. mevlaya göre çok kolay yeterki gönlü olsun da ol desin. mevlamızın gönlünü yapmaya rızasını kazanmaya çalışalım ağlayalım sızlayalım ver diyelim benim elimden gelen bu …o ol dese yaş da mühim değil… yeterki ol desin diyecek İNŞALLAH …SELAM VE DUA İLE.

  • zehra erdim Says:

   Allah halis dualarınızı hayra cıkarsın. Hakkınızda bir evlat sahibi olmak hayırlıyla Rabbim nasip etsin. Geceleri ağlayarak namazla dua edin. HAYIRLISI OLSUN

 3. sellda Says:

  sanrım arkamda kocaman acı ve gözyaşı dolu yıllar bıraktım dahada ne kadar bırakırım bilmiyorum 18 yıl oldu rabbim nasip etmedi…ama her ay umutla bekleyip hüsrana uğramak o kadar da zor ki anlatamadım derdimi, duygularımı kimseye yada anlamakta zorlandılar….yalnız herkes kendi acısını iyi bilir ve yaşamayan sizin kadar anlayamaz………………

 4. necati Says:

  bizde 20 yılı geçti evlat hasretiyle yanıyoruz. eşimi çok seviyorum o da beni. bir kere tüp bebek denedik olmadı.sonra yine deneyecektik ama eşime verilen ilaçlar ona zarar verebilir diye bir tereddüt hasıl olunca vazgeçtik. mevlamdan istiyoruz . zaten tüp bebekde yapsak ,neyaparsan yap verecek olan o. o ol demeden hiç birşey olmaz. ve ben şu an dua edip göz yaşı döküyorum yüce rabbime. ne olur allahım hayırlı sağlıklı sıhhatli bir evlat için ol de diye. o ol derse yaş da mühim değil .. o….verecek olduktan sonra … ALLAHIN VERDİĞNE ENGEL OLACAK YOK..VERMEDİĞİNİDE VERECEK YOK.. DUA BEKLİYORUM HERKESTEN..

  • Zahide* Says:

   Yalan söylemişsiniz. Necati beyin yorumundan 1 ay sonra 8 aylık hamile olması çok saçma.
   Insanların bu hassas durumlarından istifade etmek ne maksadınızın olduğunu zaten gösteriyor.

   • Cahide Says:

    Bazı yorumları hiç onaylamamak en doğrusu sanırım. Yorumları hızla okuyup, onaylarken detaylı inceleme veya yorumları karşılaştırma imkanı olmuyor.

 5. menese Says:

  cahide abla herzaman seni takip ediyorum çok bilinçlisin.seni takdir ediyorum.peki aşı yaptırmak hakkında bir bilgin varmı?sen yaptırdınmı?yaptırmadıysan bir konu açarak bizide bilgilendirirmisin?kusura başka yorum yazacak yer bulamadım.

 6. lale Says:

  böyle bir yazı paylaştığınız için çok tşkler, 5 yıldır çok acılar çekiyoruz çok zor bir imtihan, insanlar çok acımasız malesef, çoçuğumuz olmadığını bile bile karşımşımda çoçuğunu ballandıra baldıra öpmleri, muhabbetler, hepsini Allaha havale ediyorum

 7. lale Says:

  yazınzı dikkatlice okudum; çünkü yaktı beni içim yandı 5 yıl boyunca çektiğim sıkıntıyı bir Allah birde bu acıyı çeken bilir.Allahım daha fazla bu imtihanla sınamasın inşlhALLH

 8. özlem Says:

  gene yaktın yüreğimi Cahide abla. üç koca ay geçti, ikizlerimin acısı hala aynı sızlıyor. ne yana dönsem sanki bebeklerim selam veriyor. her namazımda duam aynı…Rabbim kimseyi evlat acısıyla sınamasın. Bizim gibi yüreği yangın yeri anneleri tekrar evlat nimetiyle sevindirsin.

 9. ayşegül Says:

  merhaba , yazınızı ibretle okudum Allah razı olsun bende 12 yıldır evlat hasreti çekiyorum.

  • recep kırbuğa Says:

   Ayşegül Hanım 24 yılldır çocuğu olmayan bir aileye şu an 8 aylık hamiledir istanbul Esenyurtta Brk Şifa Evi irtibat 0546 260 51 60 Recep Beyden randevu alınız.sizi Prof.dr.Muhammed Karadağ Hocamızla görüştürelim

 10. dilek Says:

  ben de bu imtihanın 7 yıl muhatabı olmuş biri olarak yazmak zorunda hissettim kendimi. tam yedi yıl boyunca yüreğimde bir kor parçası taşıyarak, dua ederk, hastane kapılarında yıpranarak geçirdim. bu öyle bir derttir ki, sen unutmaya çalışsan da unutturmazlar. hafife almaya çalışsan da sürekli yüzüne yüzüne vururlar. en kötüsü de eşime karşı hissettiğim suçluluk, yetersizlik, eksiklik duygusuydu.sorunun muhatabı olanlar bilirler tüp bebek tedavisi dahil tüm tedavileri gördüm. ama hep hüsran oldu sonuç. ama ümidimi hiç kaybetmedm. dua artık dilimden geçmiş tüm hücrelerime sırayet etmişti. ve 7. yılda hiç beklemediğim bir anda hamile olduğumu öğrendim. öyle büyük bir şaşkınlıktı ki benim için 3 aylık olmama rağmen alışamadım. hala inanamıyorum.
  rabbim bir bebek müjdesi bekleyen herkesi ben gibi şaşırtıp sevindirsin duam bu.
  cahide abla sana da bu duyarlılığından dolayı teşekkür ederim.

  • nilufer Says:

   Sağlıkla kucağınıza bebeğinizi almayı nasip eder Rabbim.bize de dua edin lütfen Dilek kardeşim

  • gülita Says:

   allah saglıklıca hayırlıca kavustursun yavrunuza.olmayanlarada nasıp etsın

 11. Zeynep Z Says:

  Merhaba Cahide Hanım,

  Sitenizin en sessiz takipçisiyim. Yemek tariflerinizi keyifle uygularım. Kişisel fikrinizi içeren yazdığınız birçok yazıda sizinle hem fikir olmasam da bu yazınızda size katılmamam mümkün değil.

  Eşimle 8 senedir evliyiz. İş, hayat ve evlilik mücadelesi derken çocuk sahibi olmaya düşünmezken geçen sene hamile olduğumu öğrendim. Allah’ım bizi bizden iyi bilir diyerek sevinçle karşıladık bu haberi, ne yazık ki düşük yaptım. Yine Allah’ımın vardır bir bildiği dedim. Bu senenin sonlarına doğru çocuk sahibi olma planları yaparken tamamen tesadüfi bir şekilde yumurtalık rezervlerim azaldığını çocuk sahibi olmak için acilen tüp bebek tedavisine başlamam ve bunun da kesin olmayağını öğrendim. O an yaşadığım üzüntüyü, pişmanlığı kelimelere dökemem. Bir yandan ağlıyor, bir yandan Allah’ım beni inancımla sınama diye dua ediyordum. Şimdi size garip gelebilir, ama her sınavın inancımızı sınadığını düşünüyorum kendi adıma. Ben Allah inancı sonsuz olan ama dinin gerekliliklerini birebir yerine getiren biri değilim. Ancak hayatta sıkı sıkıya bağlandığım tek şey Rabbime olan inancım ve dualarım…

  Hemen tedaviye başlamaya karar verdik ve bu sırada eşiminde test sonuçları iyi çıkmadı. Çocuk sahibi olmak için ameliyat olması gerektiğini ve bununda kesin sonuç verip vermeyeceğini bilemeyeceğimizi öğrendik. Eşim kendini suçlamaya; Allah beni cezalandıyor diye düşünmeye hayatı kendine zindan etmeye başladı. Bense bunun ikimizin sınavı olduğunu söyleyip durdum.

  Küçücük yaşımda bile çocuğu olmayan eşler için dua ederdim. Çocuk aklımla anlamıyordum onların ne yaşadığını ama çocuk sahibi olamamanın üzücü olduğunu düşünebiliyordum. Şimdi benimde çocuğum olmayabilir. Tamam tıp ilerlemişti, ama herşeyin tek sahibi Allah’tı ve o isterse olur. Bu sırada etrafımızda bu konuyla ilgili konuştuğumuz birkaç eş dosttan biri o kadar çarpıcı bir olay anlattı ki herşeyi özetliyor. 8 sene boyunca denemedikleri tedavi, gitmedikleri doktor olmayan karı kocanın sonunda bir evlatları oluyor. O kadar çaba ve bekleyişten sonra onlardan mutlusu yok tabi. Bebekleri doğduktan 4 ay sonra ani bebek ölümü sendormu nedeniyle vefat ediyor. Karı koca yıklıyorlar elbette. Allah kimseye evlat acısı göstermesin, evladını kaybedenlere sabır versin. Herşeyin hayırlısını istemek gerekli.

  Elimizden geleni yapıp bu sırada Allah’a teslim olmalıyız.

  Ben kendi tessellimi bunun bir sınav olduğunu, Allah’ın her zaman yanımda olduğunu düşünerek ve hayırlısını isterek buluyorum. Elbette kendime yenildiğim zamanlar oluyor, umutsuzluğa kapıldığım anlar yok değil. O anlarda Allah’ım beni isyan eden kullarından eyleme, beni inancımla sınama diye dua ediyorum. Doktora giderken İsra suresi 17. ayeti okuyorum; “De ki: «Rabbim, gireceğim yere doğrulukla girmemi sağla, çıkacağım yerden de doğrululukla çıkmamı nasip et ve benim için kendi katından yardım edici bir kuvvet ver.»” Sıklıkla da Muminun süresi 118. ayeti okuyorum. “De ki: ‘Rabbim! Bağışla, merhamet et, Sen merhamet edenlerin en hayırlısısın.'”

  Kusura bakmayın kafanızı şişirdim, ama yazıklarımdan bir cümle birinin acısını bir nebze rahatlatırsa ne mutlu bana. Mesela sizin duanızda yer alan “Hiç evlat vermeyecekse, onlara bu imtihanı kolaylaştırsın. Kalplerine sekinet ve isyansız bir kabulleniş nasip eylesin” cümleleriniz kalbimi ferahlattı. Allah razı olsun sizden, dualarınız kabul olsun. Dualarınızda benim gibi sınavlardan geçenlere yer vermeniz o kadar anlamlı ki.

 12. S-Aisha-O Says:

  Ablam benim yine guzel bir yazi yazmishsin.bunu annemlerlede paylastim.1cocugu olan bir anne olarak cocugu olmayanlari ben tam olarak anlayamamishtim.ama annemle babaannem bana oyle bir shey anlatdilar ki,bende cocugu olmayan ablalarima,kardeslerime umit olacagini dushundugum icin sizlere anlatmak istedim.Annemle babam evlendikten 1yil gecmish ve bakmishlarki cocuklari olmuyor doktora gitmishler.doktorlar her ikisinin saglikli oldugunu ve cocuk icin hic bir problem olmadigini soylemish.arada 6ay gecmish ve annem hamile kalmadigi icin annemi baska doktora goturmushler.bu doktorda vucudunun daha olgunlashmadigi soylemish.tedavi yazmish.annem 1yil tedavi olmush ve sonuc neqativ.babama bosanalim sen baskasiyla evlen cocuk sahibi ol demish.babamda anneme Allah buyukdur deyip konuyu deyishmish.evlendiklerinin 5ci senesini doldurduktan sonra bir duyune gitmishler orada her kes anneme cocugun varmi diye sormush,cocugu olmadigini bilenlerde aciyarak ve soru dolu gozlerle bakmish.annem oradan donduyunde cok kotu olmush.ve sabaha kadar uyumamis.sabah olunca babama ben bosanmak istiyorum demish.babamda annemin cocuk icin oyle soylediyini bildiyi icin sert bir dille bu konuyu kapat demish.annem dahada kotu olmush.ve Allahim gozlediyim shirin paydan menede ver.menimde qucagimi doldur.meni balayla sinama demish.ve gece uyumadigi icin uyuya kalmish.ruyasina nur yuzlu biri gelmish.ve yaninda 2tane kiz cocugu getirmish.kizlardan biri sari,diyeride siyah tenliymish.kizlari koltukta oturtup anneme yaklasip aynen shoyle senin imtahanin karsiligini getirdim demis.ve cikmish gitmish.annem ruyadan hem kormush,hemde shashirmish bir shekilde uyanmish.ve az once soylediklerinin Allahin gucune gittiyine dushunup Allahim yanlis yaptim sen affet demish.ruyasini babaanneme anlatmish.bu ruyayi gormesinin ardindan 1ay gecmeden annem hamile kalmish.ve 6ci yila kalmadan ben olmushum.beyaz tenli sari saclari olan bir bebekmishim.ben olduktan 11ay sonra annem tekrar hamile kalmish ve kiz kardesim olmush.oda siyah tenli.ve kardesimin ardindan 5yil sonra erkek kardesim olmush.ishte Allahin buyukluyu.olacagima umit bile etmemishlerdi ama shimdi benimde bir yavrum var.ve gercekten yurekten soyluyorum Allahim cocugu olmayanlara cocuk versin ve onlarinda cocuklarini gormeyi onlara nasip etsin.amin.amin.amin……

  • nilufer Says:

   Merhabalar yazinizi çok beğendim.ve yorum yazmak istedim.ben de çocugu olmayanlardanim.iki yillık evliyim.evlenir evlenmezhem ben hemde eşim çocuk istedik.iki yıl içinde iki dış gebelik durumu yaşadim ve sonrasinda ameliyatlarla tüplerim alındi.cocuk sahibi olmam için tek care tüp bebekti 3 defa denedim.üçüncüde tuttu derken gelisimi durdugu için iki hafta önce aldirdik bebeğimizi.Rabbimin nuru rahmeti sonsuz bizimde imtihanimiz bu dedik rab ime birakytik.Tez zamanda evladima kavusmayınasip etsin rabbim.ve tabiki anne olmayı isteyen herkese.

   • Aylin Says:

    Nilufer canim inşallah tezliklə uşağnız olar..Çox səbrli xanima bənzəyirsiz.İnşaallah Rabbim səbrinizin qarşılığını verər….
    Cahidə ablam mənimdə farklı doğum hekayəm var.sizinlə paylaşmaq istədim..Anam mənə hamilə qalanda istəməyib məni dünyaya gətirsin..Atam isə kürtaja icazə verməyib.Anamın gözləri zəif idi məni doğursa daha uşağı olmağa həkim icazə vermiycəkdi.Olsada keseriyə ilə olacaqdı.Atamın ailəsi isə anamı çox incidib..Anamda iki uşaq istəyirdi..Birinci qız idi çox istəyirdi ikinci uşaq oğlan olsun..Yoxladırıb qız deyiblər.Qız deyincədə anam məni istəməyib…Atam anamı yola gətirə bilməyib..Mənim dayımın 35 ildi ailəlidi.Uşaqları olmayıb..O vaxtı atam gedib dayıma danışıbki uşağı saldırmaq istəyir..DAyimda gəlib anama deyibki neçə ildi uşaq həsrətindəyəm Allaha qurban olduğum belə məsləhət bilib verməyib.Mənim xətrimə sən o uşağı aldırma..Anam dayımın sözünü yerə salmayıb…Və 9 aydan sonra mən oldum..Hamının sevinc mənbəyi olmuşam..XAlam uşaqları hamısı məndən danışır necə şıltaq biri olduğumu..İndi mən dayımın çox sevdiyi biriyəm..Hədsiz çox istəyir məni..Bəzən anamı atamı özümsüz təsəvvür edirəm…Bacım başqa şəhərə ailə qurub gedəcək ..yanlarında bir tək mən qalacam..Mən olmasam nə oalrdi?Mən bu hekayəni eşidən sonra kürtaja nifrət edirəm…Həyatım boyu getmeyecəm deyə özümə söz vermişəm…
    Allah hər kəsə övlad nəsib etsin inşaallah.Yaxşıkı dayım anamı yola gətirə bilim..yosa indi məndən heç bir əsər əlamat qalmazdı..

  • Aylin Says:

   Aişə Çox şükürki Allah sizlər kimi övlad bəxş edib valideynlərnə…
   oxuduqca gözlərim doldu…Həqiqətən bu dünya bir imtahandı…İnşaallah mən və oğlumda bu imtahandan gözəl keçərik,inşaallah Allahım bizimdə imtahanımızı yüngüllləşdirər..Cahidə ablam həqiqətən elədi..kimisi övladı olmamaqla kimisi sağlamlıqla kimisi aclıqla və s. imtahanda olurlar…Allahım çəkə bilmədiyimiz imtahanları bizdən uzaq etsin inşaallah…Allah hər kəsin övladına can sağlıqı versin..Olmayanlara xeyrli əməli saleh imanlı övladlar nəsib etsin inşaallah…

   • Aylin Says:

    meni hiç kimse sevmir artıq…Küsüm men????7

   • S-Aisha-O Says:

    Cox sagol canim.Allahim butun evlerden xosbextliyi,Korpe sesini,ruzi-bereketi hec eksik etmesin.usagi olmayan butun bacilarimizin qucagini xeyirli bir ovladla doldursun.amin.
    gozelim seni cox isteyirik.ele fikirleshme.dunen bacimin Nishani idi.nece gun idi basimiz ona qarishmishdi.inan gelib gedenler cox olur,anagilin yaninda olaq deye,hele Bakiya qayitmamisiq.burdada qonaq cox oldugu ucun gele bilmirem bura ona gore sene cavab yaza bilmemishdim.gecde olsa cavabimi yazdim.rahatlashdim. 🙂 bir daha cox sagol…

 13. Aysun Says:

  selamun aleykum guzel insanlar,

  sabahin 7 sinden beri ablamin sitesindeyim ve suan saat sabahin 10 u…mahvettiniz beni kizlar inanin etrafimda pecetlerle oturuyorum suan ve inanin yazarken cok zorlaniyorum…Allah senden razi olsun Cahide ablacim ve yorum yapanm herkestende Rabbim razi olsun ve hepimizin imtihanini kolay eylesin insa Allah. Sabah bu yaziyi okuyunca dedim ki su aralar kendime bile itiraf edemedigim aslinda icten ice korktugum duygulardi bu yazilar ve okudugum yorumlar…yaklasik iki yildir evliyim ve uc ay once artik Allahin izniyle bebislerimizi gelsin diye korunmadik…simdilik bisey yok, deniyoruz ama her ay olmadigini gorunce yani bi tuhaf hissetmeye basladim..ve simdide bu yazilari gorunce yani ne yazacagimi ne soyleyecegimi nasil dua edecegimi suan inanin bana unuttum :((( Rabbim hepinizin hepimizin yar ve yardimcisi olsun insa Allah

 14. mervee Says:

  Canım Cahide Ablam..Ben Merve.sütlü biber tarifinin altında derdiyle dertlendiğin derman olmaya çalıştığın Merve.. Sana mail attım ama yoğunluktan okuyamadığını düşündüm sana burdan teşekkür etmek istedim. O gün ben darlanıp sana yazdığımda sen bana cevap vermemiş sayfanda bana yer ayırmamış olsan belki de ben o imtihana dayanamayıp eşimden boşanacaktım.Çok şükür Rabbime ki bana olgunluk verdi .Ablalarımın o gün yaptığı dualar gücüme güç kattı.Eşimle olan sprunların büyük bir kısmını atlattım şükürler olsun..Hani sen hep diyorsun ya burası cennet değil diye onu idrak ettim diyelim ya da..Canım Cahide Ablam bir kızım oldu ..6 aylık..o gün Rabbim ikimiz arasındaki o muhab bet köprüsünü kurmasaydı belki ben imtihana yenik düşüp şeytanın tuzağına kanıp yuvamı yıkacaktım.Anneliği hep erteliyordum yuvamdakihuzursuzluktan.Eminim sağlık problemi omayıp da eşiyle sorunlar yaşayan evlat sahibi olmayı hep erteleyenler de vardır..Rabbim herkesin evine huzur kucaklaına hayırlı evlatlar versin..Canım Cahide Ablam iyi ki varsın ..sana nasıl teşekkür edeceğimi bilmiyorum.Ben sana mail attığım o geceyi ve yazdığın cevabı hiç unutmayacağım.Hakkını helal et bana..

  • Cahide Says:

   Elhamdulillah! Çok sevindim canım benim. Ne iyi etmişsin sabretmekle. Mailini görmedim sanırım gülüm. Çok fazla bakamadığım mail var. Hakkını helal et. Kızında hayırlı bir evlat olsun inşaAllah. Rabbim muhabbeti, huzuru yuvandan eksik etmesin. Hakkım varsa helal olsun güzel kardeşim…

 15. zynp Says:

  okurken gözlerim doldu.2.5 yıldır evliyiz.
  bazı sebeplerden dolayı hep ertelemek zorunda kaldık.
  maddiyat iş güç derken zaman geçti.
  bu zaman zarfında insanlar bize eksikmişiz gözüyle bakıyor.
  ne laflar ne laflar. yok yok artık sizin çocuğunuz olmaz.
  ahhh anne olmak kadar güzel bir şey yok diyip yüzüme gözüme gözüme bakmalar.
  çocuk var mı hayır yok olsun olsun üzülme hayat işte demeler.
  yarım bir insanmışım gibi davranmalar
  o kadar baskı stres altında kaldım ki kimse sesimi duymak istemiyor sanki
  Rabbime dua ediyorum isteyen herkese nasip etsin hayırlı evlatlar.en uygun zamanı Rabbim bilir inşallah o zaman tüm isteyenler meleklerine kavuşur

 16. L.Balcı Says:

  Cahide abla bende 3.5 yıllık evliyim.Eşim askere gidicek askerden gelince düşünüyoruz kısa dönem olduğu için.Bir de bunları okuyunca diyorum ki acaba zamanında olmaz da sonradan da biz mi geç mi kalırız?Rabbim korusun.Fikrini söylermisin bana.Şu anda olursa eşim askerdeyken doğum yapmış olacağım.Bende gelince olsun adiyorum.Tabi Allah’ın izni ile…Bunun için jinekologa başvurmak istiyorum.Sence ne yapmalıyım?Burdaki ablalarım sizce ne yapmalıyım?

  • nazlı Says:

   sevgili balcı.
   başımdan gçenei şu şekilde anlatayım sen kendi kararını ver canım..
   5 yıllık evliyim. ilk sene doğum kontrol ilacı kullandım.
   sonra kadın dogum doktoruna gittim hiç bi sıkıntı yok dedi.
   sonra çeşitli sebeplerden bir buçuk sene daha kullanmak durumunda kaldım.
   toplam 2,5 sene korunduk.
   sonra doktora gittik hem ben hem eşim ama tıbben eşimin baba olması mümkün değilmiş..
   bunu biraz geç idrak ettik.
   bizde her kul gibi olur diye bekledik..
   ama 2,5 yıl oldu ve hala beklemedeyiz.
   Rabbimin ol demesiyle olacak bunu biliyoruz.
   senin içinde derimki bebek olmasa bile ikinizde bir doktora görünün..
   inşallah bişey yoktur ama eğer varsa önceden tedbirinizi alırsınız…

   • L.Balcı Says:

    sağol nazlı kardeşim.bu dediğini eşimle de paylaşacağım ben korunmuyorum eşim korunuyor ama yine de doktora gitmeliyiz ikimizde teşekkür ederim.

 17. malatyalı Says:

  uzun bir zaman tedavinin ardından çocuğun olmaz dedilr ama bn ilaç yerine inciir kürünü denedim çok şükür 2. ayımda hamile kaldım denemektn zarar çıkmaz ibrahim saraçoğlundan duymuştum önce soğan sonra incir kürü rabbim hepinize nasip etsin allahın nimetlerindn faydalanın allah ol der olur 5 senelik çocuk özlemim 10 tane incirla son buldu

 18. Ece Says:

  Ecrin adli kardesim icin diyorum! Ben Daha önceden bir hamilelik yasadim cok yogun stressten kaybettim yavrumu:( Daha Sonra bir küçük Birde büyük ameliyat gecerdim bebekten dolayi ikinci ameliytim Ölmünden döndüm diyebilirim ve ameliyati gecirdigim gece Doktor hanim yanima gelip Bundan Sonra senin dogurganligin kalmadi sansin yüzde elli kadar belki dedi yabanci bir ülke yabanci dilde konusmalar ve Tek Bastian gecirilmis umutsuz bir kadin Neyes 2 yila yakin olmadi bebegimiz ama sonradan Allah tan iste oluverdi Allah sabir versin hepiniz icin dua ediyorum insallah ummadiginiz anda bebeginizi alirsiniz kucaginiza lüften üzülmeyin

  • ecrin Says:

   Allah razı olsun kardeşım,,doktorlar ve ınsanlar ne derse desın SÖZ DE HUKUM DE RABBIMIN..O DILERSE OLUVERIYOR ISTE…Rabbım evladınızla hayırlı ve mutlu bır ömür nasıp etsın

 19. mecaz_i hal Says:

  Yemek tariflerinden daha kıymetli yazılar Rabbim imtihanlarımızı başaranlardan eylesin… Ve aminnnn … Selam ve dua ile .

 20. nihan Says:

  gecen gun; 22 yil sonra ozurlu bir evlat sahibi olan annenin, acaba cok israr edip gunahimimi cekiyorum, dedigini duydum.Rabbim yardimcisi olsun.cocugu olmayan anneler sen bunu anlayamazsin diyebilirler belki ama bazen dusunuyorum da bu dunya yalan.ebedi olan ahiret .ceken bilir tabiki.evladi olmayanin bir derdi, olanin bin derdi var bence.ozellikle din icin ahirette bpynuma yapisip sen niye ogretmedin, niye zorlamadin diyecekler diye endise ediyorum.elimden geldigince cabaliyorum, anlatiyorum ama zaman kotu .ya ogrettiklerimle amel etmezlerse.Mevlam korktuklarimiza degil, umduklarimiza nail eylesin.3,5 yasindaki oglum sukursuz hic konusmaz.Rabbim daim eyler insaallah.velhasili Allah im evlat sahibi olan, olmayan tum kullarin sinavini kolay eylesin

 21. selda Says:

  Ben melegini kalbinde büyüten annelerdenim…ve emin olun annelik kan bağından ibaret değil…hz. Zeyd örneğini mevla onumuze boşa koymamış…5 yıldır koruyucu anneyim ve bu melegi bana lutfeden rabbime her an sukurdeyim….

  • nazlı Says:

   ne güzel bi latife…
   meleğini kalbinde büyütmek..
   hiç düşünmemiştim…
   bende büyüttüm mü acaba şimdiye kadar bie melek içimde..
   sanırım büyütmedim dert kederden başka bişey..
   ama sanırım bu cümleyi okuyunca değişti bişeyler…

 22. *kahverengi* Says:

  Boğazıma doldu dizildi bütün cümleler, yazıya ilişkin koyduğun resme baktıııım baktııım ,koptu içimden bir şeyler, ”amin” dedim bütün kardeşlerimin dualarına, yürekten amin…kaldım öyle Cahidem, ekrana takıldım kaldım, yazamıyorum…Rabbim sen büyüksün…

 23. hilal Says:

  Ablacığım benimde tüp bebek hariç olmadığım tedavi kalmadı evliliğimin 3 yılı bunlarla geçti eşimle her hafta misafirliğe gider gibi doktorlara gidiyorduk.Sonra tedavileri kestim o kadar bunalmıştımki ilaçları da çöpe bastım.Rabbime sığındım…Tabi uzun yıllar bu imtihanı yaşayan kardeşlerimi burda dinleyince gözyaşlarına boğuldum,çok zor Rabbim hayırlı evlatlar nasip etsin isteyenlere…İlaçlarımı attığım ay hamileymişim, kusuyordum doktora gittim kocaman kisimin arkasındaymış yavrum göremedi doktor kist için verdiği ilacı kullansaydım yavrum yoktu ve çok enteresandır kanımdada çıkmadı…Rabbim nasip etti o ilaçları attım…Şimdi 6 yıldan sonra ikinci gebeliğimdeyim.Cenabı Allah olmayanlara da nasip eder inşaallah…

 24. meryem Says:

  Sa cahide ablacığım Allah için sen gerçekten çok iyi birisin.Bahsedilen konunun içine pek girmiyorum ama annem beni 38 yaşında doğurmuş çocuğu olsun diye gitmediği doktor kalmamış 15 sene sonra annemin çocuğu olmuş dokuz aylıkken karnında ölmüş sonra 2 sene sonra annem beni doğurmuş annemin mutsuz bir evliliği vardı ve ben küçükken annem babam ayrıldı şimdi ben 18 yaşındayım annem babam tekrar birlikte olmak istiyor velhasıl imtihan dünyası rabbimize dayanmaktan ona sığınmakdan başka çaremiz yok.Allaha emanet olun

 25. güvercin 73 Says:

  cahidem güzel bir yazı olmuş muhammed yusufun ablasıyla arası on yaş yaş ilerleyince sabır sevgiyle çocuk farklı yetişiyo eşimle altın top hikayesini sıkca anarız belki etkisinde kaldığım için fark edmediğimiz şükür demediğimiz çok şey var çocuğun olmayışıda bir imtihan elbette rabbim hayırlısını nasip etsin bizlere sağlıklı çocuklar nasip ettiği için rabbime şükürler olsun

 26. Mehtapabla Says:

  Allahim cümle cocuk isteyenlere hayirli evlatlar nasip etsin .Cocugu olanlarada cocuklarini iki cihan icin hayirli insan olarak yetistirebilmeyi nasip etsin.Amin.

 27. gurbet Says:

  evet cahide abla demişsin ya ben anlayamam diye çocugu olanlar anlamıyor sordukları soruların yanımda ettikleri muhabbetin benim ne kadar içimi yaktıgını bir bilseler.hatta inanmazsınız geçenlerde bi misafirlikte konuşuyorduk ordaki hanım arkadaşlar hiç ütü yapmıyormuşlar bende çok şaşırdım aa dedim nasıl olur eşlerinin bile kıyafetlerini ütülemiyorlarmış ben şaşırdım haliyle bana birisi ne dedi biliyormusunuz senin çocugun yok ya ondan yapıyorsundur .yani o kadar zor ki annelik istegimin ayrı zorlugu.insanların ayrı anlayışsızlıgı af af af…..Rabbimin imtihanı elhamdulillah şuurundayım ama takdir edersiniz ki kadınların fıtratında var annelik duygusu ne yaparsan yap olmuyo.sanki kek börek miş gibi çocuk yapmayacakmışsın gibi laflar sübhanallah….annelik ten çocuk ruhundan bi haber olan insan Rabbim vermiş olmuş evladı ama birde hava atıyor sanki ne olur çoook dua istiyorum..bu mübarek günlerde temiz agızdan dualara çok ihtiyacım var..Rabbim sen büyüksün bütün isteyenlerede bizede senin yolunda islam davası yolunda koşturacak hayırlı evlatlar nasip eyle …amin…amin….

  • Cahide Says:

   Canım belki yeterince anlayamam sizi ama, çocuğu olmayan bir insanın yanında asla bu tarz konuşmalar yapmam. Onun yüzünde oluşan burukluk beni daha çok üzer. Hatta sitede de dikkat edeyim diyorum ama her kesimden insana hitap ettiğim için mecbur kalıyorum..:(

  • özen Says:

   gurbet kardeşim..senin durumunda olan bir kardeşin olarak, derimki..beni sevin diyor Rabbimiz en çok beni isteyin..yarattığı herşeyde gördüğümüz görmediğimiz,bildiğimiz bilmediğimiz her şeyde onun sureti var..güzellik ötesi..üzülme başın dik olsun..Allah mazlumun yanındadır..bu dünyada yada İnşaallah sahi dünyada…

 28. nükhet Says:

  amin.Rabbim yar ve yardımcıları olsun inş.

 29. İsik Says:

  Dualarınızı benim gibi hasretle anne olmayı bekleyenlerden esiremeyin dostlar.. Haklısınız bu bir imtihan, Allah sabır versin ben ve benim gibilere, insallah bir gun ben de hayırlı ise anne olabilirim..

 30. Vermek istemiyorum Says:

  Aynı şeyleri bende yaşayanlardanım gerçektende yaşayan bilir ançak. Öyle zorki. Parayla alınacak bir şey olsa biriktirir çalışır alırsın ama cenabı allah vermeyince vermiyor işte. Elden gelen dua etmek hayırlısı için sadece. O neyi nasıl uygun görüyorsa öyle yapar elbet. Peygamber efendimizin (Sav) erkek evladı yokmuş onun imtihanıda bu olsa gerek. Böyle düşününce rahatlıyor insan. zamanında ne çok mücadele ettim bir ben biliyorum birde allah. Ama artık oluruna bıraktım kısmetse gelir şamdan yemenden kısmet değilse ne gelir elden. Allah sabır ve inanç kuvveti versin tek dileğim budur. Bu durumu yaşan herkesede tabiki. Cahide hanım çok teşekkür ederim evlatlarınız var ama olmayanlarıda düşünüp bu konuya değindiniz için.

 31. Aksa Says:

  Gönlüne saglik ablam,güzel yazmissin…Kimimiz hastalikla,kimimiz malla mülkle,kimimiz esiyle.kimimiz ailesiyle kimimiz de iste böyle evlatla imtihan oluyoruz…Rabbim evlat hasreti ceken kullarina hayirlisindan evlatlar nasip etsin…Hakkimizda neyin hayirli oldugunu biz kullar bilemeyiz,bliriz ki ser bildiklerimizde ne hayirlar gizlemistir Rabbimiz…

  Kimilerimiz evlat hasretiyle yanip tutusur,kimisi dogurup sokaga salar…Kimilerimiz de iste evladigi oldugu halde endiseden korkudan gece uykkulari kacar..Su an ben öyleyim…Kac gündür ülkemde öyle insan evlatlari gördüm ki,bu ve bundan sonraki gelecek nesillerde evlatlarimin hali ne olacak hic mi hic bilemiyorum…Kürtaja ve alkol sinirlamisinakarsi cikanlar,basörtüsü yasagini hazmedemiyenler surada dursun haberlerde dün öylesi direnisciler! izledim ki adeta kanim dondu..Dün toplanan kalabalik bir grup DirenAyol! diye pankart acmislar,escinsellikleriyle direnise gecmisler..Gözümüze gözümüze sokmaya calisiyorlar…Ya Rabbim kinamiyorum,ama ne olur evlatlarimi bu gibi cirkinliklerden koru diye gözyaslariyla dua ediyorum…Bir onlara bakiyorum bir silahlarin gölgesinde dünyanin cesitli yerlerinde zulum ve baski altinda öldürülen fidanlara bakiyorum,yüregim paramparca oluyor…

  Ramazan geliyor evet geliyor ama ne o sofralarin ne de ailecek birarada oturulup neseyle yenilen yemeklerin tadi kaldi…cok agir imtihanlardan geciyoruz,Rabbimiz kardeslerimize yardim etsin,bizleri de vesile kilsin…Seytanin askerlerine ve Lut kavminden miras aldiklari igrenclikleriyle övünenlere de firsat vermesin insaALLAH…

  Cok uzattim ama cok doluyum,nolur dua edelim…

 32. özen Says:

  göz yaşları içinde okudum Cahide hanım.. 15 yıllık mutlu bir evliliğim var Hamdolsun..çok mücadele ettik çocuk sahibi olmak hususunda..Son gittiğimiz Dr. boşuna uğraşmayın dedi..sanki son noktayı koydu ,Allah’a teslimiyet konusunda mangalda kül bırakmayan ben nasılda dağıldım…ondanda önce uzun zamandır sanki…başlarda sahip olduğum metaneti artık kaybediyor gibiyim.insanların sorularına eleştirilerine “kusur hanginizde” demeye kadar varacak patavatsızlıklarına güldüm geçtim..kimseyi kırmadım Allah’ım biliyor..ama affetsin Rabbim kendimi teselli edemiyorum artık…Duaya sarılıyorum içimden.dışımdan..Hayırlısı böyle diyorum..Biz bilmeyiz Allah bilir..bu bizim sınavımız.. O bir şeyi dilediğinde o hemen olu verir diyorum..dilemiyor Rabbim.. Hikmetine kurban olduğum..Dilemiyor..Kabul ettim…ettim ama birde eşim edebilse..hiç üzmedi kırmadı beni bu yolda..ama ben artık yoruldum duralım derken o elimden çekiştirip biraz daha yürüyelim ,gayret diyor…ne doğru bilmiyorum ömür boyu bu yolda varımla yoğumla sebepmi aramalıyım, yoksa içimdeki o sesi dinleyip “tevekkül zamanı” mı demeliyim ? bilemedim..öyle işte selam sevgiler herhese..

  • Cahide Says:

   Canım benim, Allah hepinizin yardımcısı olsun. Sizlere ummadığınız zamanlarda hayırlı evlatlar bahşetsin. Zaten olan da bizim değil, bizim elimizde değil. Mülk O’nun, biz kimiz ki? Rabbim insanlara da anlayış, feraset versin ki, sizin durumunuzda olan kardeşlerimi daha fazla incitmesinler…:(((

 33. Yesilnur Says:

  Selamlar. Rabbim banada 15 sene evlad vermedi. Ama hic umudumu kaybettmedim isyanda etmedim. Vardir vakti saati diyerek bekledim. Babamin cok agir hastalandigi vakit hamile kalmisim haberim yok. Üc bucuk aylikken haberim oldu. Babam vefaat etmeden üc gün önce torununu gördü. Cok acilar yasadim. Rabbim herhese tasiyabilecegi imtihanlar versin. Oglum iki yasinda ve ben yine hamileyim. Diyecegim su gercekten sabir herseyin ilaci. Isyan etmeden neden ben demeden sabir etmek lazim. Rabbim meyvasini veriyor. Allahim cocuk isteyenlerin kucaklarini doldursun. Hayirla. Ve bol bol meryem suresini okuyun arkadaslar birakmadan kirk gün. InsAllah Rabbim kalblere sekine huzur veriyor. Hepinize hayirli günler.

 34. eylül79 Says:

  bir kitap okumuştum. evladı olmayanların tüp bebeğe kadar ısrarları karşısında doktor hanım şöyle yazmış “ısrarla isteyene kahırla verilir” bilemiyorum. benimde evladım var. olmasaydı bende aynı yöntemleri denerdim belki…

 35. ecrin Says:

  bu konuyu bır gun acabıleceğini hiç düşünmemiştim..gecen ay tek tuple şansım oldugunu ögrendım,o da %100 değil dedı doktor..hatta Cahıdemın sıtesınde sorsam mı bu konuda belkı bılgılı olan ablalar kardeşler vardır dıye duşundum ama soramadım..bı de ben dert eklemeyeyım dıye..Allah razı olsun senden..
  başlığı okur okumaz ıcımde bır sızı oldu,gözlerim doluverdı..bız 4 yıldır tedavılerle kürlerle sebeplere tutunmaya calışıyoruz..zor bır surec ama Rabbım daha beterlerınden korusun..bılerek ısyan etmedık ama bılmeden ettıkse Rabbım affetsın..ağladığımız üzüldüğümüz olmadı mı,oldu..saatlerce belkı gunlerce..Ama hep Allah a dayanıp kalkıyoruz ayağa..evladın yoklugu bazen kolunu kanadını kırıyor ınsanın,dıyorum kı cekemeyeceğimızı verme Rabbım,Sen herşeyı bılensın..elbette bır hıkmetı var bu yaşadığımızın ama çok da buyuk bır ümidimiz var..ALLAH..O ol deyınce olduruveren RAHMAN..gönlümden gecen hep hayırla sağlıkla ımanlı bır evlat..bazen de dıyorum kı boyle bır zaman dılımı bana boşuna verılmedı..Rabbım herşeyın doğrusunu bılır..
  ınsanlar…ınsanlar..bızı bu surecte en cok ınsanlar yıpratıyor..eksıkmışsın gıbı davrananlar,meyvesız ağacın altında oturulmaz dıyenler,sızın artık cocugunuz olmaz dıyenler,daha bışey yok mular,karsılaştıgımızda yuzumden once karnıma bakanlar,ev sessızdır dıye cocugu da alıp geldım ses olsun dıye dıyenler..toplum ıcınde hıç samımı olmadıgın halde nutuk atan,ne duruyorsunuz dıye kızan vs. vs. çogu zaman topluluk ıcıne gırmek ıstemıyorum artık,bırı bışey soracak da butun bakışlar bana kılıtlenecek dıye,ne yapacağımı şaşırıyorum o an,ne yana bakacağımı..bazıları cocugun Allah ın bır lutfu oldugunu unutmuş,hadı elınızı cabuk tutun,tup bebek yaptırın dıyorlar..ne yapılırsa yapılsın,Allah ol demeyınce olmuyor..tup bebek uzmanları ve doktorlarda aynısını söylüyor,kesın olur yada olmaz dıye bır şey yok,çünkü bız rahımde neler oluyor tam bılemıyoruz diye….rahımlerde olanı YALNIZCA ALLAH BILIYOR…
  bunları yazarken bıle tedırgınım aslında,ben halımden şikayet etmek ıstemıyorum ama en azından yazımı okuyan ınsanlar belkı daha dıkkatlı olurlar cocugu olmayanların yanında..cunku bu sızılı bır surec,herkesın elbet ımtıhanı zor ve farklı..bu da bunu yaşayana zor..lütfen daha fazla zorlaştırmasınlar sorular sorarak,özellıkle de toplum ıcınde..cunku bıze duşen sabır,etrafımızdakılere dusen de anlayış ve hoşgörü…hepimiz her halımızle her sözümüzle her bakışımızla bıle hesaba cekılmeyecek mıyız?

  • Cahide Says:

   Kuzum benim… Kıyamam ben sana… Hiç ummadığın bir zamanda, en hayırlısından olsun inşaAllah…

   • ecrin Says:

    amin…canımsın..Rabbım senın evlatlarını da dunyada da ahırette de gözaydınlıgı evlatlar eylesın

  • Ece Says:

   Canim benim

  • nazlı Says:

   selamün aleyküm ecrin kardeşim..
   aynı şeyleri yaşamamız vesilesiyle seni çok iyi anlyorum..
   başkasının çocucugunu kucağıma aldım bigün başkasınınkini seveceğine kendin yapda onu sev bile dediler bana..
   belki bilerek belki bilmeyerek..
   içimde yaralar oluşturdular..
   zamanla büyüyor bu yaralar ama kabul bağlıyor.
   bazen biri gelip o kabugu kaldırıyor biraz daha kanıyor ama sonra yine kabuk bağlıyor..
   tam olarak iyileşmesi ne kadar sürer hiç bilemiyorum.belki hiç iyileşmeyecek..belki de yarın iyileşecek..

   • Aksa Says:

    Ecrin ve Nazli kardeslerim sanmayin ki Rabbim birer cocuk verdiginde,o cenesizlerin cenesi kapanacak…!Asla…! Benim ilk evladim düsük oldu…Sonra Rabbim lutfetti oglumu aldim kucagima…Oglum bes yasina kadar da nasip etmedi…O bes yil icinde 2 kes düsük yaptim..
    O arada oglum oldugu halde bir cocukla kaldi diyenler mi dersin,habire bunun cocuklar düsüyor mu diyenler dersin,hamile kaldigimda Nasreddin hocanin göle yogurt misalini mi verenler dersin neler neler…
    Ha ben onlar icin mi ugrastim dersen asla…Kendimi öyle bir sIkiyönetme sokmuyordum,sadece oglum cok istedigi icindi…
    Bazi insanlar sirf laf olsun diye konusup sadece insanlari yaralamak icin özel yaradilmislar…Simdi ne mi oldu…Ondan sonra bir de kizim oldu,cok güclükle…
    Bu kez de oglan tek kaldi hadi bi tane daha…Ben kulaklarimi genelde tikarim pek cevrem de yok ama yine de luzumsuz cok iste…Raabbim hic beklemedigim anda adeta mucize gibi cünkü drlar hic sans vermiyordu ama O c.c kizimi gönderdi….
    Milletin agzi kapandi mi saniyorsun :))) Simdi de oglan tek kald ikizlari ikiledin diyenler cikiyor….
    Diyecegm o ki,milette laf bitmez..Dedim ya bazilari sirf bu dünyaya mahallelerinde ya da cevrelerinde elestirilecek ne var,acaba bu kez kimi yaralayabiliriz diye gelmisler sanki….

    Rabbbimm sizlere de en hayirlisindan nasp etsin insaALLAH…Dua ile…

   • ecrin Says:

    aleykum selam kardeşım..,Rabbım sabrımızı artırsın..dıyecek çok söz var ama sözlerımızı seccadeye oturup söylemek daha güzel bızım ıcın..bız konuşmasakta bızı bılen,anlayan ve dıledıgınde lutfedecek olan da yalnızca ALLAH..Inşallah mutlu ve hayırlı haberlerımızı de verırız buradan

 36. Nagihan Says:

  Amin, Cahide hanım sizin sitenizi uzun zamandır takip ediyor ve çok beğeniyorum.Yemek tarifleriniz ve yazılarınız o kadar güzel ki ellerinize sağlık.Ama bugünkü yazınız tam benimle alakalı.11 yıllık evliliyiz.Bizimde çocuğumuz olmadı.Daha önce başka bir işte çalışıyordum.Sekiz yıldan beri Spastik çocuklar hastanesinde çalışıyorum.Rabbim beni bir şeyleri görmem ve yaşayarak öğrenmem için böyle bir hastanede çalışmamı vesile etti.Rabbim herkese sağlıklı çocuklar nasip etsin.Ama maalesef çok evladımız cp ya da engelli.Rabbim çocuklara ve onlara büyük emek sarfeden annelerin yardımcısı olsun.Her kesin bir imtihanı var .O yüzden kesinlikle isyan etmeyelim.Ben etmiyorum.Çünkü Rabbimin dediği olur.Ümidimizi kesmeyelim.Herkesin gönlündeki muradının hayırlısını nasip etsin.Sağlıcakla kalın.Allaha emanet olun.

 37. Merve Says:

  Merhaba Cahide ablacım…Takip ettiğim ender insanlardansın…Öncelikle maddi manevi emeklerin için Allah razı olsun…Bende evlat hasreti çekiyorum…Öyle zor ki,yaşamayan bilemez.İmtihanların en ağırı bu.Dilimde sürekli dua,içim yangın yeri.Cennet benimde ayaklarım altına serilsin istiyorum,Cennetin kokusunu bende duymak istiyorum…Minicik bir ses,bir nefesle uyanmak istiyorum…Bir sabah uyanayım ve ettiğim o dua,minicik dudaklarıyla bana gülümsesin istiyorum.Ablacım hani derler ya,Anne olunca anlarsın kıymetini,hayır inan böyle değil,Anneliği Anne olamayanlara sorun,onlar anlatsınlar Annelik Şerefinin aslında nasıl kıymetli nasıl yüce bir makam olduğunu.Yalvarıyorum evlatlarınızın kıymetini bilin.Bizler içinde bol bol dua edin….

  Abla,aslında ben sana aylar önce faceden mesaj atmıştım.Çok bunaldığım bir dönemdi,çaresizlikten çıkış yolu bulmak için 500 Yasin gelmişti aklıma,sanada mesaj attım o anki psikolojiyle hissettiklerimi anlattım,görmedin sanırım.Şimdide konuyla iligili yazını görünce,tevafuk oldu,yorum yapmak istedim…Hamdolsun 500 Yasin tamamlandı..Onun öncesinde ve sonrasında yine birsürü dualar okundu,Kurbanlar kestik,adaklar adadım,sadakalar veriyoruz,Hatimler yapıyorum ama meleğim hala gelmedi.Ben Rabbimden ümidimi hiç kesmedim ve Ayette de buyrulduğu üzere Rabbime ettiğim hiçbir duadan dolayı mahrum olmadım…Gönlü kırıkların duası kabul olurmuş.Gönlüm kırık hep mahsun şekilde istiyorum Rabbimden.Biliyorum ki O(c.c) beni benden daha fazla düşünüyorum.Rabbimden tüm evlat hasreti çekenler için,öncelikle hakkıyla sabretmeyi,hakiki teslimiyet istiyorum.Rabbim bu yolda bizleri hakkıyla sabredenlerden ve muradına kavuşunca da hakkıyla şükredenlerden eylesin…Rabbim tüm isteyenlere,hayırlı sağlıklı salih saliha evlatlar nasibi müyesser eylesin..

  • Cahide Says:

   Gülüm benim, sebeplere değil, yalnızca Allah’a güven ve Allah’tan iste. Sadece çocuğunun olması için belli bir sayıda sure okuyup beklemek, senin ümidini zayıflatır. Yürekten içli içli yap duanı. Zekeriya Aleyhisselamın duasını sıkça yap. Allah yardımcınız olsun kardeşim…

   (Rabbi heblî min ledünke zürriyyeten tayyibeten inneke semîud-duâi)

   “Ey Rabb’im! Tarafından bana hayırlı bir nesil bağışla. Doğrusu sen duâyı işitensin.” (Âl-i imrân: 38)

   (Rabbi lâ tezernî ferden ve ente hayrül-vârisîn)

   “Ey Rabb’im! Beni yalnız bırakma! Sen vârislerin en hayırlısısın.”

   • Merve Says:

    Sığındığım güvendiğim bir tek Rabbim var,birde samimiyetle edilen dualar…Ben bu imtihanı yaşarken,Rabbim karşımıza öyle güzel kullarını çıkardı ki abla,öyle ihlaslı kullarından dualar aldım ki ben hamdü senalar olsun…Rabbimin rızası inşaallah bizimle…Biz karı-koca evladı da önce O’nun(c.c) rızası için istiyoruz…Ona(c.c) layık kul,Habibine layık Ümmet olsun evlatlarımız…En çok duymak istediğim söz ANNE,eşimin ise babalığı tatması..Ama bizim evladımız önce ne anne ne de baba desin,önce Allah desin bizim meleklerimiz.Eşimle çok dualar ediyor ve çok korkuyoruz ola ki Rabbimiz gücenir diye.Bu gerçekten bambaşka bir imtihan…Hamile haberi duyarsın,onlar adına sevinir hayır dualar edersin ama için burkulur.Bebekle ilgili konular açılır,senin yüzüne baka baka konuşurlar acaba ne tepki verecek diye.Doktora gidiyomusunuz,ne zaman yapıcaksınız,e hadi geç kalıyosunuz…Tükendiğimi hissediyorum bazen,asosyal bi insan oldum.Hiçbiryere gitmek istemiyorum,kimseyle görüşmek istemiyorum…Bayram geliyor ve ben memlekete gidip herkesin sorularına cevap verecek gücüm olmadığı için bu sene Bayramda gitmeme kararı aldık eşimle,eşim herzaman yanımda Allah razı olsun.İlk defa ailemsiz bayram geçiricem şimdiden içim yanıyo üzülüyorum.Ama yapacak başka birşey bulamıyorum.

    Tüp bebek yaptırmaya karar verdik nasipse,ama eğer tutmazsa diye korku saldı şimdiden içimi.Biliyo musun abla tutmazsa maddi açıdan ben birkaç sene daha imkanı yok yaptıramam.Çok üzülüyorum ama bazen üzülüyorum diye de dertleniyorum,olurda Rabbimin gücüne gider mi diye…Bu imtihan Hz.Aişe’nin imtihanı…Rabbim tüm isteyenlere göz aydınlığı şükür vesilesi olacak hayırlı sağlıklı evlatlar nasip etsin….Yazdığın Dualar devamında olduğum sürekli dilimdeki dualar.Rabbim razi olsun,ne olur bizleri eksik etmeyin dualarınızdan.

    • Mehtapabla Says:

     Merve cigim Öncelikle bütün bebek isteyenlerle beraber Allahim seninde istegini hayirlisiyla kabul etsin.Amin.
     Biraz rahat olmaya calis cünki stres ve üzüntü olmasa belki tüp bebek yapmaya bile gerek kalmadan istediginiz sonuca ulasabileceksiniz.. Bir tanidigimin yillarca bebegi olmadi her seyleri denediler sonra ugrasmaktan vazgecip artik kafama takmiyacagim Allahim daha iyisini bilir dedi stresiz hayat sürmeye basladi 2 – 3 ay sonra duydumki hamile hemde 15 yil bekledikten sonra Stres üzüntü her seye engel olabiliyor.Ümidinizi yitirmeyin Allah var bu yüzden umutsuzluk yok.Allah senin ve bütün bebek bekleyen kardeslerimin yardimcisi olsun Amin.

     • Merve Says:

      Amin ecmain inşaallah Mehtapabla,Rabbim razi olsun senden.Kesinlikle haklısın,regl vs hep stresten gecikiyo zaten ve stres herşeyin başı.Yapı itibariyle de çok hassas bir insanım ve çok takıyorum kafama elimde olmadan.Dediğin örnekleri öyle çok duydum ki inan,herşey boş aslında,doktorların ne olmaz dediği insanların çocuğu oldu.Herşey Rabbimin OL emrinde gizli.İnşaallah bizler içinde bu Emri en güzel ve en hayırlı şekilde tecelli eder.Rabbim kalpleri bilendir,bebeği de İslama Rabbime ve yoluma sevdalı salih salihalar yetiştirmek için istiyoruz,inşaallah kurban olduğum Mevlam gönlümüze göre versin,herkesin gönlüne göre versin.Çok teşekkür ediyorum desteğiniz ve hayır dualarınız için,Rabbim ebeden razi ve memnun olsun,razi olduğu hayatı yaşatsın size ve sevdiklerinize.

    • nazlı Says:

     selamün aleyküm merve kardeşim..
     yaşadıklarını öyle iyi anlıyorumki okurken burnumun direği sızladı..
     bizde senin ve eşinin çektiği sıkıntıyı çekiyoruz..
     Rabbim kolaylık versin.
     yalnız sana bişey söylemek istiyorum.
     sanrım tüp bebek yaptıracaksınız..
     Allah inşAllah ne zaman olursa olsun sana sıkı sıkı tutunmasını nasip eder..
     şöyle ki biz tüp bebek yaptırabiecek aşama da bile değiliz.
     aslında çok açıklamak istemiyordum ama belki biraz daha şanslı oldugunu hissedersin diye yazdım..
     benim eşimde hiç sperm yok.
     canlı,cansız ,hareketli hareketsiz hiç ama hiç…
     olmaması içinde hiç bir sebep yok.
     yani sebepsiz infertilite..
     Rabbim verirse olacak vermezse olmayacak..
     o yüzden tüp bebek bile yaptıramıyoruz…

     • Merve Says:

      Ve aleykümselam Nazlı kardeşim…Rabbim cümlemize kolaylık versin ve inşaallah sizinde yüzünüzü güldürsün..Amin o güzel dualara ecmain olsun inşaallah…Tüp bebeğe karar verdik,beklemek çok sancılı bir süreç,Rabbim inşaallah hiçbirimize bu tedavilere gerek bile kalmadan doğal yollarla gönderir emanetlerini…

      Canım sana umut olsun diye yazıyorum,aynı durumda bir arkadaşım vardı,aynı şekilde eşinde sperm yoktu,doktorların sizin çocuğunuz olmaz dediği kişilerdendi.Ama benim canım arkadaşım hiç pes etmedi,ameliyatla eşinden sperm bulundu.Ve geçen haftalarda tüp bebek yaptırdı,tutmadı Takdiri İlahi.Ama hep dedi ki,sperm bile yoktu benim bu aşamaya gelmem bile mucize dedi.Tutmadığını öğrenince üzüldü haliyle ama pes etmedi,öyle mücadele ediyor ki ve hep dualarımda..Ve biz birbirimizi görmediğimiz insanlarla dua bağıyla bağlıyız birbirimize,haftalık dualar okuyoruz,dertleşiyoruz,birbirimizin yaralarına merhem olmaya çalışıyoruz…Dert aynı çünkü,bizi en iyi biz anlarız…İstersen sende gel aramıza,çok büyük bir platform zaten,hem o arkadaşla tanışır yaşadıklarını kendi yazdıklarıyla görmüş olursun.Çok büyük bir platforma zaten,kimbilir belkide üyesindir sende..

      Rabbimin OL emri sizin içinde en hayırlı ve sağlıklı şekilde tecelli etsin inşaallah en kısa zamanda…Hepimizin hakkında hayırlısını versin Rabbim…

      • nazlı Says:

       olur tabiki..
       benimde üye oldugum bikaç yer var.
       seninki neresi acaba..
       ben umudumu kaybetmedim hiç.kaybetmedik yani..aynı durumda olup evlat sahibi olan arkadaşlarım var benimde.

       eşimin yiyip içtiği şeyleri görseniz üzülürsünüz.ama evlat için katlanıyoruz.
       inşAllah hepimiz en kısa zamanda evlatlarımıza kavusuruz..

       • Merve Says:

        Rabbim o umudu hiç kaybettirmesin hiçbirimize…Bilmez miyim,duyduğumuzu belki vesile olur diye yemediğimiz ot kür kalmadı…Kadınlarkulubü’ne üyeyim canım,Rabbimin orda karşılaştırdığı çok güzel arkadaşlarım oldu ve hep rahatlattık birbirimizi…Elhamdülillah…Amin canım canı gönülden amin diyorum hepimiz için…

        • nazlı Says:

         🙂 bende üyeyim oraya..
         ve Allah iyiki karşıma çıkarmış ordaki arkadaşlarımı..
         ne demek istediğini çok iyi anlayabiliyorum..sıkıntı aynı sonuçta..
         durumunuzu net bilmiyorum ama 1 tane sperm ve bir tane yumurta yeter evlat sahibi olmak için..milyonlarasına gerek yok yani….
         onun olmadığını düşünün birde..inşAllah en hayırlı zamanda karar verirsinizde tüp bebeğe..
         bir an önce kavuşursunuz meleğinize…

 38. Gelenbebekk Says:

  Merhabalarrr, bugun bir akrabamiz evlat edinecek. Ailesi istemiyir, ama kizin cocugu olmayacak tibben imkansiz. O yuzden aliyorlar. Konunun o kadar ustune geldi ki sastimm… Allah olmayanlarar hayirlisiyla nasip etsin yada sabir versin. Olanlarin evlatlarinada hayirli imanli evlatlar nasip etsin yarabbimmm. Elleronize saglik cahide hamcimmm…

 39. semra Says:

  Merhaba ablacım ben 2 aylık hamileyim. 2 yıllık evliliğim sonrasında güzel bir mucize benim için. Fakat eşim bir türlü kabullenemiyor zaten pek de istekli değildi:( bana dua edin lütfen. Rabbim hayırlısını versin tüm isteyen kardeşlerimiz için de, Rabbim en iyisini bilir…
  Selametle Kalın

  • nazlı Says:

   Allah eşinin kalbine evlat sevgisi hissettirsin..
   öyle bi durumki ne kadar farklıyız..
   bizde çok ama çok isterken evlat sahibi olamıyoruz..
   lutfedilen şeyin farkına varır inşAllah…

 40. Sade heceler Says:

  Bu güzel dualara yürekten amin.
  İmtihan evlatta, evlat sahibi olamamakta..
  Rabbim imtihanını kazananlardan eylesin ve iki dünyamızıda cennet eylesin.

 41. nazlı Says:

  evet…
  çok ama çok güzel bir yazı..
  Rabbim herşeyi görüp herşeyi biliyor..
  biz Ona sorgusuz teslimiz..
  O bizim hakkımızda hayırlısını nasıl görüyorsa en güzeli odur..
  ama hepimiz kuluz..malesef bazen isteklerimiz bu düşüncelerimizi baskılıyor.
  5 yıllık evliyim 2,5 sene önce öğrendik evlat sahibi olamayacağımızı.yani durumumuzun çok ciddi oldugunu.
  o gün bu gündür eşimle hiç isyan etmedik Allaha her an dua ediyoruz bize hyırlı sağlıklı sıhatli salih ve saliha evlatlar vermesini..

  sevgili cahide hanımcım ben alıştım durumumuza.ama etraftakiler yokmu??
  soran konu komşu..
  size hangi cümlelerle karşılaştığımı anlatsam yok artık dersiniz…
  5 yıllık evliyiz gördünki bebek hala yok.
  daha ne soruyorsun??
  neden yaramı kanatıyorsun..
  en zoruda eş dost çocuklarıyla nasıl güzel vakit geçirdiğini falan anlatıyo..şöyle tatlı böyle güzel.
  iyiki doğurmusum falan..
  içim acımıyor canım yanmıyor değil.
  Ama Rabbimden sabır istiyorum sadece.
  hem eşm hem benim için…
  sizde bizlere dua edin..

  • Cahide Says:

   Ah insanlar, ah insanlar………

  • ozden Says:

   Üzülmeyin lütfen,bir komşumuza da Hollanda daki doktorlar sizin çocuğunuz olmaz demişlerdi,ama şimdi üç tane çocukları var,Ben 21 yıllık öğretmenim ,çocuğum yok.İlköğretim ve lise çocuklarını yetiştirdim.O kadar ilginç problemler yaşıyoruzki. Çocuklara öğüt vermek istiyorsunuz dinlemiyorlar bile.Onların öğretmenleri televizyon ve bilgisayar,model olarak aldıkları da ekranlarda özel yaşamları lanse edilen birkaç sanatçı ya da manken bozuntusu.Bazen laf anlatamamaktan ağlayasım geliyor.Gözlerinizin önünde ateşe koşan böcekler gibiler.Bırakın artık öbür dünyayı,bu dünyada rezil ve pis bir hayatın içine doğru hızla gidiyorlar.Beyinleri dizilerden mi nedir 24 saat aşk üzerine kurulu,Sanki hayatın başkaca bir anlamı ve amacı yok gibi Aslında tv dizileri kasıtlı olarak aşk,sevgi gibi unsurları işlerken ahlaksızlığa özendiriyor çocukları.Çocuklar için dizilerdeki tuhaf ilişkiler ve şiddet o kadar normalleş tiki Ben ALLAHA çok ama çok şükrediyorum İyi ki bana çocuk vermemiş.Şimdi öğrencilerime sinirlerim bozuluyor da İnsanın kendi evladı böyle olsa ne olur çıldırır herhalde. Öğretmenleriyle ilişkiye giren çocuklar var,İntihar eğiliminde olan çocuklar var hatta intihar edenler var, Onlarla ilgilenmeye çalışıyoruz gücümüz ve zamanımız yettiğince Belki çoğu zamanda ilgilenemiyoruz saçma sapan evrakları hazırlama zorunluluğumuzdan dolayı.Bir zamanlar evlatlık almayı düşünüyordum ondan da vazgeçtim Genç insanlar bu zamanda o kadar sorunlu ki ve bende çok yoruldum,Bizim çocuklarımız olmasa bile yedek anne ve babalıklarımız var.Mesela ALLAH göstermesin gerçi ama kardeşiniz öldü diyelim çocuğuda ortada kaldı,İşte burada ALLAH ( C.C) bizlere annelik ve babalık vasfı yüklüyor,Acaba hangimiz akrabamızdan olan ortada kalmış bir yetimi sahipleniyoruz.Eğer böyle yapsaydık şimdi yetimhaneler açılmazdıSizi bilmiyorum ama ben hiç mi hiç üzülmüyorum.Ayetlerle çocuğu olmayanların mirasları kardeş çocuklarına veriliyorsa oçocuklar sizin de çocuğunuz demektir,Babaları ve anneleri ölünce size bakma yükümlülüğü vemişse ALLAH o çocuklar sizin de çocuklarınızdır,Hayattaykende bizimdirler Sizleri bilmem ama benim iki tane yeğenim var Onlar aynı zamanda benimde evladım

   • nazlı Says:

    özden hocam selamun aleykum.
    hayırlı sabahlar.
    inanın çok haklısınız.
    bende tabiki sizin gibi düşünüyorum.
    yeğenlerimi çok seviyorum hangisinin kılına zarar gelse canım yanar..
    ama aramızda şöyle bir fark varki siz 21 yıllık öğretmensiniz ya azıcık yaşınız var demektir.
    sakın yanlış anlamayın size asla yaşlı demiyorum. hayatı daha iyi kavrayabilmiş, durumu daha iyi analiz etme kabiliyetinz artmıştır eminim.
    birde zaten yıllardır insanlarla uğraşıyorsunuz.ben sanırım biraz daha tecrübesizim bu konuda..
    Allah ne derse hakkımızda hayırlısı odur..
    yargılayamaz,sorgulayamaz yaşarız…
    eşimde bir lisede öğretmenlik yapıyor.O da çocuklardan dem vuruyor hep.
    insanoğlunun neyi eksikse yarası orda ya hani..
    şimdilik bizim yaramızda orda..
    olmayacak diye bişey yok tabiki Allah’ın takdiri..
    Allah hepiizi hayırlara çıkarsın..

    • ozden Says:

     Amin İnşaallah olur Hayırlısı olsun.Biliyormusunuz meslek icabı çok yer değiştirince çok şeylere de tanık oluyorsunuz.. Bizim burada yaşlı bir teyze vardı.Mart ayının başlarında öldü.Tek başına yalnız ve kimsesiz. Sadece bir oğlu olmuş, Son 5- 6 ayını yatakta geçirdi.Ev topraktandı,Kendisine yardım olarak verilen kömür sobasını odun sobası ile değiştirdi,oğlu belediyenin verdiği kömürleri sattı,evdeki kalın odunları sattı,Yani koca kış çalı çipli ile ısınmaya çalıştı Tabii sobayı yaktıracak kimse bulabirse,Oğlu Ankaradaydı,Yani sizin anlayacağınız 5-6 ay o soğukları çekti,şimdi düşünüyorumda hala anlayamıyorum.Ne biçim evlat.hiç yğreği sızlamadımı ,Yaşla alakası yok Nazlı Hanım,yaşanmışlıkla alakası var,Siz yinede ALLAH tan hayırlısın dileyin,bir çok anne bin pişman doğurduğuna,rahmetlikte sürekli beddua ederdi.Allah vermiyorsa bir bildiği vardır ve bu bizim hayrımızadır,yinede gençsiniz ümidinizi kesmeyin dua edin

     • nazlı Says:

      çok haklısınız..
      yaşanmışlık var tabiki..
      onu kastedmeye çalışmıştım zaten..Allahtan gelene ne diyebiliriz..
      O verirse olacak vermezse olmayacakk.Vardır bi bildiği güzel Rabbimin..
      insan alışıyorda etraftakiler rahat bırakmıyor bi türlü..
      sorular,sorular,sorular….

 42. Isimsiz Says:

  Ablacim bu konuyala ilgi yazi yazdigin icin, cok cok tesekür ederim. Rabbim senden razi olsun. Icimdeki hasret, aci bi yandan, bi yandan da insanlarin tuhaf sorulari bakislari. Bazen nasil davranacagimi bilemiyorum. Bizim cocugumuzun olmadigini annelerimiz haric , kimseler bilmiyor. Esimin kronik hastaligi var, bende yalan söyleyip, esimin hastaligini bahane ediyorum, doktorlar tedavi yüzünden cocuk yapmamiza izin vermiyor diyorum. Acaba cok büyük bi günah mi isliyorum, böyle yalan söylemekle? Tekrardan cok sagol Cahide Abla.

  • Cahide Says:

   Yalan söyleme kardeşim. “Çocuğu ben yapmıyorum. Allah veriyor” de. “O dilerse verir, dilemezse vermez” de. Başka nasıl kapanır bu şom ağızlar?!……

 43. gullerdendile Says:

  Amin.
  Kehf süresinde de Musa aleyhi selam ile bilgenin (hızır as deniliyor) gecen bir olayında bir çocuğu öldürdüğü ve Musa aleyhi selam yine sabretmedi neden oynayan çocuğu öldürdün sana ne zararı vardı dediğinde kıssanın son bölümlerinde o çocuğun anne ve babası değerli kullardandı oysa o çocuk büyüyünce zalim olacaktı . İşte bizler böyle işin iç yüzünü bilmediğimizden ısrar veya keşkelerle avunuruz oysa hakikat Rabbimizin yanındadır ol derse hemen oluverecek ne yapmak Lazım Musa da olsak demek ki diyebiliyoruz neden ama biliyoruz ki aynı Musa as gibi tevekkül edip firavun despotunun karşısına çıkıp Allah’ a güvenmek ve yine Musa as annesi gibi yapmak ve Rabbim o yavruyu tekrar senin ayağına getirmesi buradan şunu anlamalıyız . Çok acı ama doğrular malesef 😦 (görümcemde şahit oluyorum )
  işte kısır işte soyu kurudu neden tedavi yapmıyorsun şu dr git bunu yaptır gibi çok konuşan olur bu gibi insanların hareketleri konuşmaları da imtihanın bir parçasıdır kimi geceleri yastığa koyunca kafasını evladının o gün ki çıkışmalrına hayırsızlığına ağlar kimi Allah achayırlı bir kul olsun diye kimi de el alem in laflarından aslında kişi belki de anne baba olamamayı sabretmiştir ama insanların bakışları onları hırpalayıp acıtıyor o yüzden Rabbimiz böyle istedi kalpte beyşnde bitirip en güzel çocukları cennette görmeyi beklemektir.ve onlar için köşkler vardır adn firdevs vardır ne mutlu sabredip şükredenlere müjdeler olsun .tam aksi olursa da cehennem ateşi vardır Rabbimiz korusun anneler Musa lar doğurduğu gibi firavun lar da doğurabiliyor hangisi hayırlı ise Rabbimiz haklarımızda onu halk etsin
  Rabbimiz kimseye taşıyamayacağı yükü yüklemez.
  Fiemanillah.

 44. gülaykahvekeyfi Says:

  çok güzel bir yazı olmuş biz kullar öyle her istediğimize sahip olamayız ben de bazı işlerim için kurana iltica ettiğim zaman beni hemen cevaplıyor rabbim ben de daha bir kabulleniyorum bu dünya öyle mutlu olalım mutluluk peşinde koşalım dünyası değil kabullenmek ondan gelene razı olmak huzuru getiriyor

 45. hüsne*** Says:

  cenabı Allah olmayanlarada nasib eder inşallah. kimi bulamaz kimide kıymet bilmez. çocuğu olupta çöpe atanlar var.o çocukların ne suçu var.allah evladında anneninde hayırlısını nasip etsin. aminnnn

 46. nagişim Says:

  yaşadığım hasreti anlatmışsın ablacım rabbim en hayırlısını bilendir verendir ama her ay umutla bekleyip hüsrana uğramak o kadar da zor ki…dualarınızı esirgemeyin bizden.rabbim bu sınavın sonunda emanetiyle bizi mükafatlandırır inş.aminn..

 47. hüsne*** Says:

  amin!!!!

 48. JÜLİDE Says:

  Amin.. Herşeyin doğrusunu Rabbim bilir…

 49. sarıpapatya Says:

  çook güzel bir yazıydı.yüreginize sağlık…sizi yemek tariflerinizden takip ederek tanıdım…ama yazılarınızda bi okadargüzel….anne olmak bir ömre bedel lakin rabbim naship etmeyince olmuyor:((((((


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: