KokoshAbla

Büzgülü Duvak Börek

Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Ahir zamanda İslâmiyet, eskiyen elbisenin nakışlarının silinişi gibi si­linip yok olacaktır. Öyleki oruç nedir, namaz nedir, ibadet nedir, sadaka ne­dir bilinmeyecektir. Onur ve üstünlük sahibi olan ALLAH´ın kitabı bir gecede yok olup gidecektir. Ondan bir ayet dahi geride kalmayacaktır. Geride insa­nlardan bazı ihtiyar ve acuzeler kalacak ve onlar şöyle diyeceklerdir: “Baba­larımızın şu lailahe illallah kelimesini söylediklerini gördük. Bunu biz de söylüyoruz.”(Ölüm Ötesi Tarihi 1.Bölüm İbn Kesir’den)

Selamun aleykum kardeşlerim, cumamız mübarek olsun. Bugün sadece dua edelim istedim…

Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazı devamlı kılanlardan eyle; ey Rabbimiz! Duamı kabul et! (İbrahim suresi:40)

Allah’ım biz hasta bir toplum olduk. Bizim şifamız İslam, bizim yoksunluğumuz İslam’dan yana. Yoksunluğunun farkına varmayan şu zavallı insanlara farkındalık nasip et.

Ey Rabbim annelerimize bilinç, erkeklerimize şeref, sadakat, çocuklarımıza İslam muhabbeti ver. Onları Kur’an’a müptela eyle.

Şüphesiz ki, namazı yok sayan, küçümseyen, evlatlarına aşılamayan insanlar topluma zehirden başka bir şey veremezler. Şeytanlaşmaktan ve şeytanlaşmış insanların şerrinden bizleri muhafaza eyle. Amin…

Büzgülü tatlımdan sonra bu börek blogcular arasında dalga  dalga yayıldı. Yapmayan bir ben kaldım sanırım 🙂 Ben de ismini değiştirdim duvak börek dedim..:) Çok çıtır, görüntü olarak değişik bir börek ama benim sarma olan sulu böreği yapmak daha kolayıma gidiyor. Siz hangisini isterseniz onu yapın canlarım:

BÜZGÜLÜ DUVAK  BÖREK

Malzemeler

 • 6 adet yufka
 • 1 su bardağı su (Yufkalar kalınsa 1.5 bardak su ekleyin)
 • 1 su bardağından 1 parmak eksik zeytinyağı

İç malzemesi

 • 200 gr. Beyaz peynir
 • Yarım demet maydanoz

Üzeri için:

 • 1 yumurta sarısı
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı su


Yapılışı

 • Su ve yağı aynı kapta karıştırın.
 • Yufkanın birini serin. üzerine 4-5 yemek kaşığı kadar karışımdan döküp fırçayla her tarafına yayın.
 • Yufkayı 4 e bölün. Her parçanın uç kısmını geniş kısma doğru büzerek toparlayın. İki uçtan birini diğerinin üzerine bindirin.
 • İç malzemesinden biraz ortaya doğru koyup en uç kısmı için üzerine, büzdürülüp toparlanmış kısmı da için üzerine kapatın.

 • Bütün yufkalara aynı işlemi uygulayın. Fırın tepsisine dizin.
 • üzerine su, yağ ve yumurta sarısı karşımından sürüp 200 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişirin.
 • Afiyet şifa olsun

İşte benim afacan oğlum duramadı yine 🙂

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. dün misafirlerim vardı jale hanımın çatlak kurabiyelerini sizin
  çikolatalı kolay pastanızı yapmıştım okadar övgü aldımki
  size ve jale hanıma çok teşekkür ederim.allah dualarınızı kabul olanlardan eylesin
  esselamü aleyküm.

 2. Zeymuran says:

  Selamun aleykum gönül dosları ve herkese hayırlı cumalar:) 🙂 ellerine sağlık bacım elimde yufka var yapıp dondurucuya koysam olur her halde bu gün bende dua yazmak istiyorum önce Kurandan sonra peygamberimizden
  ♥Rabbimiz indirdiğine inandık ve peygambere uyduk şimdi bizi şahitlerle beraber yaz ♥
  ♥Ey Rabimiz şüphesizki sen bizim gizleyeceğimizi ve açıklayacağımızı da bilirsin. Çünkü ne yerde ne gökte hiç bir şey ALLAHA gizli kalır. .. ..İBRAHİM 38..
  ♥Ey Rabbimiz beni ve soyumdan gelecekleri namazı devamlı kılanlardan eyle. Ey Rabbimiz duamı kabul et.
  Ey Rabbimiz hesap olunacağı gün beni ana babamı ve mümin leri bağışla …. İBRAHİM 40 41 ..
  ♥Ey Rabbimiz bizi sana boyun eğenlerden kıl neslimizden sana itaat eden bir ümmet çıkar bize ibadet usullerimizi göster tevbemizi kabul et zira tevbeleri çokça kabul eden çok merhametli olan ancak sensin…. BAKARA 128.
  ♥♥♥ EY Hayy ve Kayyum olan ALLAHIM rahmetinle yardıma çağırıyoruz.. Çocuklarımızı bütün işlerinde doğru kıl onları göz açıp kapayıncaya kadar yada kısa bir süre bile nesiflerine bırakma…
  ♥ALLAHIM çocuklarımızı iyi amellere iyi isteklere iyi huylara yönelt Çünkü senden başka kimse onları bunlara yöneltemez Onları kötü amel istek ve huylardan uzaklaştır Çünkü senden başka hiç kimse onları kötü şeylerden uzaklaştıramaz.
  ALLAHIM senden çocuklarımız için hidayet takva iffet ve zenginlik isterim.
  ♥ALLAHIM namazı çocuklarımıza susadıkları zaman soğuk sudan daha sevimli kıl,, Ey dostların en güzeli ve yardım edenlerin en güçlüsü olan ALLAHIM senin herşeye gücün yeter 🙂 🙂 🙂 AMİNNNN Dünya nın her neresinde mümin ve Müslüman varsa ALLAHIN selamı üzerlerine olsun ♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 3. Ellernize sağlık nefis görünüyor…Tariflerinizi de çok beğeniyorum….

 4. eylül79 says:

  BU ARADA BENDE SİZİ ÇOK SEVİYORUM CAHİDE HANIM. ÇOK YAKIN BİR ARKADAŞIM GİBİSİNİZ. SİZDE BENİ SEVİİİNNNN!

  1. Evet ben de sizi çok seviyorummm..:)

 5. eylül79 says:

  ÇOK ŞIK DURUYOR. ELLERİNİZE SAĞLIK. KIZÇELERİME YAPAYIM. HAYIRLI CUMALAR…

 6. Sevdenur91 says:

  ablaaaaammmm amin ecmain.Tatlın süper olmuş çok beğendim 😀 😀 bende hiç sabr edemem oğlun gibi 😀 tatlı dedi miii akan sular durur hesabı hiç dayanamam 😀 şerbetini gezdirdiğim tatlıya sıcak sıcak bi dalmam lazım 😀 😀 😀 yoksa rahat edemem^^

  Aynen dualara çoook ihtiyacımız var edep gülüm.Yüreğine sağlık.Rabbim bizleri rızasından ayırmasın, razı olduğu hayatlar yaşamamızı nasip etsin, evlatlarımızı da rızası üzere yetiştirmemiz için bize yardım etsin.
  Çok zor çocuk yetiştirmek çevremde görüyorum, bolca emek istiyor, O’na şekil vermek.
  Rızıklarımızı maddi manevi hayırlısından bolca versin.Sağlıklı sıhhatli hayırlı uzun ömürler versin bize.Sabrımızı her şeye karşı bol ver rabbim ! Bize direnme gücü ver, ve bize küffar ehline karşı yardım et, muzaffer eyle.Tüm islam aleminde ki kardeşlerimizin yar ve yardımcıları ol.Görevlerimizi layıkıyla yapabilmemiz için bize güç kuvvet ver.Bize sevdiklerini sevidir, yerdiklerini yerdir ve bizi rızana erdir.Rabbim ! Resulullah efendimiz senden neyi istemişse bizde onu istiyor, senden neyden sakınmışsa bizde ondan sakınmak istiyoruz !
  Rabbim bizi cennetinde cemalinle, Efendimizin sohbetiyle müşerref eyle, ve burada ki birbirimizi senin rızan için sevdiğimiz kardeşlerimizle buluşmamızı lutf eyle.Gülay ablamızın dediği gibi bizleri orada da birbirimize yardımcı olanlardan eyle.

  1. yukarıdaki tarif tatlı tarifi değil 🙂

 7. *kahverengi* says:

  Esselamün aleyküm, hepimize hayırlı cumalar …Cahidem ‘bugün sadece dua edelim istedim’ deyince ben de her namazdan sonra okuduğum bir duayı sizlerle paylaşmak, hepimiz adına burada bir kez daha okumak istedim, Rabbim kabul etsin inşaAllah.: Allahümme nevvir bi kitabike besari ve etlik bihi lisani veşrah bihi sadri vesta’mil lehu cesedi bi havlike ve kuvvetik. fe innehu la havle ve la kuvvete illa bik (Allah’ım! Gözümü, kitabın Kur’an ile nurlandır. Dilimi onunla konuştur. Göğsümü onunla yar, aç ve genişlet. Vücudumu onun hizmetine ver. Beni senin kuvvet ve kudretinle kuşat. Zira her kuvvet ve kudretin kaynağı sensin. Gücünü senden almayan her şey yıkılmaya ve yok olmaya mahkumdur.)

  Cahidem börek çok güzel görünüyor, akşama börek yapmak niyetindeydim, bu böreği deneyeceğim inşaAllah. Ben çıtır börekleri normal böreklerden daha çok seviyorum. Ellerine sağlık canım benim…

  Hepimize sağlıklı ve hayırlı bir hafta sonu diliyorum, Rabbime emanetsiniz…

 8. Mehtapabla says:

  Hayirli cumalar Cahidem ve bütün müslüman kardeslerim. Dünden buyana cok yogunum bir türlü birsey yazmaya vakit bulamadim Böreginde cok leziz görünüyor Ellerine saglik kardesim.

 9. serpil can says:

  Selamun Aleyküm ablacığım ellerine sağlık güzel ve değişik …Dualarınıza içtenlikle amin diyorum.Hasret ablacığım senin duanada amin…Ben bu sene sizinle tanıştıktan sonra kendime bir defter tuttum.Okuduğum her güzel duayı yazdım ve namazın sonunda defterimi elime alıp dua ediyorum,bu beni çok mutlu ediyor.Takvim yapraklarındaki duaları yazıyorum.Kızımla bir ay önce tecvidli kur’an öğrenmeye başlamıştık.kızım kurana geçti oda bende kuralları öğrendik beraber okuyoruz.İbrahim suresi 40.ayeti bu sırada öğrendim çok güzel bir dua artık namazın sonlarında onuda okuyoruz üç dört gün sonra internet kullanımım sona eriyor sizi çok özleyeceğim.hayatıma çok şey kattınız.akşam canım çok sıkıldı,dayımın kızı okulla geziye gitmiş selanik’e tutmuş bir rahiple fotoğraf çektirmiş.Herkes beğenerek tıklamış.Ben hiç beğenmediğimi dile getirdim.Burada kalkıp bir imamla foğraf çektiyormusun da tutup rahiple fotğraf çektiriyorsun,neyi ilginç geldi sana dedim.Babaanne akşam sabah kuran okusun torun da gitsin rahiple fotoğraf çektirsin bu benim çok zoruma gitti.. Haksızmıyım.Rabbim sonumuzu hayırlı etsin .HAYIRLI BİLİNÇLİ EVLATLAR YETİŞTİRMEYİ NASİP ETSİN(AMİN)

 10. slm hayırlı günler olsun inş.cumanız mübarek dualarınız kabul olsun inş.cahidecim senin tatlu bundan daha güzel oluyo bence bir kere yapmışdım mükemmel olmuşdu.gerçi sen yapınca her şey güzel oluyo ellerin dert görmesin inş.

 11. selamün aleyküm cahide hanım
  sayfanızı vaktim yettiği kadar takip etmeye çalışıyorum.yapılan ikrama en büyük jest ilk başta nasıl yaptığını sormakla başlarmış.bizler fotoğraf ikramını seyr ederken siz bunu ayrıntılı bir şekilde anlatıyorsunuz.5aylık bir kızım ve 3 yaşında bi kız bi oğlan ikizlerim var.yaptığınız işlerde takip ettiğim kadarıyla bana hitap ettiğinizi düşünüyorum.yaptığım zaman da hem ben hem çevremekiler memnun kalıyor.sizi tebrik ediyorum ve allah razı olsun diyorum.

 12. Cahidemin de Hasretin de dualarına Amin diyorum.Hayırla dolu dolu geçecek bir cuma diliyorum hepimiz için

 13. aişe ravza says:

  Ellerine sağlık ablacım .Su geçen yıl ramazan ayında doılaba su koyup üstüne de içene hakkım etmem diyen oğlun:))) ne gülmüştüm hala da unutamadım hiç bahsetmiyorsun bu oğlundan cahide abla yoksa yaramazmı :’)

  1. Hıh işte aynı afacan 🙂 Onun yaptığı afacanlıklar anlatmakla bitmez ki, hangi birini anlatayım 🙂

   1. ben de o oğlun olduğunu tahmin etmiştim 🙂

 14. Allah’ın rahmeti bereketi selameti sizlerinde üzerine olsun .sizlere de hayırlı cumalar börek çok güzel hımm demek ki gecenlerde komşumun yapmak istediği şekil buydu ama maalesef aklına gelmedi düz yaptı artık ellerine sağlık Sultanım afacanıma afiyet şeker olsun ne de güzel aşırmış uyyyy 🙂 Rabbim hayırlı evlatlar versin her iki alemde mahcub etmesinler.Dua her daim kalkanımızdır sığınağımzdır dua olmzsa nasıl olurduk koca bir hiç olurduk “hiç “olmamak için bizde nacizane dua edelim (Peygamberlerin dualarındaki Rabbimiz dedikleri gibi ,Rabbler edinenlere nispetle)Amin diyen diller inşaAllah meleklerin Amin deyişine denk gelir Amin seninde yaptğın duaya güzel kardeşim….Ey Rabbimiz ! Bizler Sana sığındık tek sığınağımız Sensin!Seni tesbih eder,her zaman Senden yardım dileriz.Senden başka gidecek yerim mi var?Senden başka gücü yeten mi var?Senden başka rızkımı,şifamı,dermanımı,halimi her bir işimi bilen mi var , veren mi var?Ya Rabbimiz! Senden başka yok dostum ,yaradanım ,yardım edenim , koruyanım yalnızca Sensin!Bizi bize bırakma bir an bile bırakma korkularla emin kıl ,ümitli kıl ki Sana daha çok yaklaşalım.Seni severek ,Rasulullah’ı örnek alalım hayatımıza bizlere yardım et çünkü Sen çok bağışlayan esirgeyensin affı seversin Azizsin Alimsin Rahman ve Rahim sin bizleri de AFFET! AMİN.(amin demek duamı kabul et demektir ) inşaAllah ,Fiemanillah

  1. Sevdenur91 says:

   amin hasret ablam yüreğine sağlık.^^
   ben kaçar artık canlar sohbete anca yetişirim 🙂 hepimiz Allah’ımıza emanetiz ve sizleri çok seviyorum (sevgiyi söylemek dile dökmek muhabbetimizin artması demek 🙂 )

  2. amiiin, ablacım.rabbim Rabbim yapılan duaları şu mübarek cuma günü kabul eder inşaallah.ve bizleri razı olduğu kullardan razı olduğu işleri yapmayı nasip eder.ben de annmein çok sık söylediği duayı etmek isterim ;allhım maddi mabevi darda zorda yolda sıkıntıda koyma,kaldıramayacağımı boynuma yükleme (amiin)

   hasret ablacım sen bana mail adresi almıştın ben kardeşimin adresinden girecektim yaaa hani 🙂 iki kardeş te balık hafızalı çıktık 😉 oda unutmuş,şifresini ;)ben yine sana teşekkür edrim.ben artık yeni adres alamaya çalışacağım benim için zahmet ettin…rabbim de seni ummadığın yerden sevindirsin inşaallah

 15. hayırlı cumalar, ellerine sağlık börek çok güzel .yeşim abla tarifini deneyenlerdenim gerçekten harika oluyor.dondurucuya pişirmeden koyunca,ani misafirler için hazır oluyor.tavsiye ederim.ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN…

 16. ve aleykum selam seninde cuma’an mubarek olsun canim kardesim ,Sevgili Peygamberimizin Hadisini okuyunca bir tuhaf odum bir korku coktu icime ALLAH im o gunlerdemi yasanacak diye Rabbim yolundan ayirmasin bizi yavrularimizi gelecek nesillerimizi yolunda sabit hakiki ummet eylesin amin.tarif cok guzelmis ellerine saglik dun misafirlerim vardi bu tarifi dun yayinlasaydin bundan kesin yapardim kismet degilmis bidahaki sefere insaallah arsivimde saklicam;-)

 17. Hmm çok da güzel olmuştu börek. Eşim gık demeden tüm tabağı bitirdi 🙂 Cahide ablacım teşekkürler tarif için

 18. Şimdi fırına verdim bu börekten yaparak bakalım becerebilmiş miyim tutturmayı. Eşime güzel bir kahvaltı jesti olacak güzel olursa. Aceleyle hazırladım yetiştirmek için, sizin fotoğraflarınıza bakınca fark ettim ben tepside baya yakın yerleştirmişim börekleri. İnşallah hamur olarak çıkmazlar

 19. ellerinize saglık

 20. …………..

  1. Ben de seni Allah için çok seviyorum canım…:)

   1. Selamün Aleyküm, tüm islam aleminin cuması mübarek olsun. Cahide abla ellerine sağlık çok güzel görünüyor börek. Ben uzun zamandan beri şu sessiz sakin takipçilerinden biriyim 🙂 Verdiğin tarifler gerçekten kusursuz tutuyor diğerleri gibi ben de aynı şeyleri söylicem 🙂 Nasıl oldu bu siteyi nasıl buldum hatırlamıyorum fakat bulduğum günden beri hemen hemen her gün ziyaret ediyorum, yazılarını, tariflerini okuyorum. Belki ben de bu şekilde bir nevi Allah’ı anmış oluyorum…
    Evliyim ve 1,5 yaşında bir erkek evlada sahibim. Daha önce çalışıyordum fakat bebeğim olduktan sonra tamamen hayatımı ona adadım diyebilirim. Onu o küçücük yavruyu bırakıp da işe başlayamadım 🙁 Senin bu konu hakkında ki yazılarını da okudum ve çok etkiledi beni, şimdi rabbimin bana emaneti olan bu meleği bırakıp da çalışmak çok güç geliyor bana. Fakat insan geleceği hakkında düşünmeden de edemiyor 🙁 Özellikle yıllarını okumakla geçirip çok dirsek çürüttükten sonra…Ben bu mübarek cuma günü ve yaklaşan berat kandili yüzü suyu hürmetine sizden ve bu sitede olan sizin gibi hanımlardan dua istiyorum. Rabbim hakkımda hayırlı olan ne ise onu nasib eylesin. Şu an kafam çok karışık :(((…

    1. Cahide hanim merhaba bu böreği aksam hazirlasam dolaba koysam ertesi gün pisirsem olurmu???

     1. Üzerini kapatırsanız sabaha kadar durur bir şey olmaz Arzu Hanım

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: