Bu Toplum Böyle Bozuldu…

Geçtiğimiz günlerde yapılan eylemlerde kamyonlarla bedava bira dağıtan içki firmalarının amacı neydi acaba? Anlayabilmek için sanırım yakın tarihte yaşanan bazı olayları ve halkın, devletin eliyle nasıl içkiye müptela edildiğini bilmemiz lazım…

Camiler ve ilkokullar meyhaneye çevrildi

1930’lu yıllardaki Taksim gerçeği! İçki içmek 1930 ile 1950’li yıllar arasında bizzat devlet tarafından halkına özendiriliyor hatta ilkokullarda öğrencilere bira servis ediliyordu.
Bölgede yaşayan Levantenlerin “Grande Rue de Pera” dedikleri Beyoğlu’ndaki renkli ve gayri ahlaki hayatı Osmanlı, 19. yy. ortalarından sonra tanıdı ve bu caddeye “Cadde-i Kebir” büyük cadde ismini verdi. 16. yy. başından itibaren canlı bir hayata sahip olan “Pera” kendi kabuğuna sığamaz hale geldi ve tepenin sırtlarına doğru yayılmaya başladı.

Tepe olmasından dolayı Roma İmparatorluğu zamanından kalma sarnıç-barajda toplanan suyu çevre semtlere dağıtması için 1730’lu yıllarda Sultan 1. Mahmud tarafından caddenin girişine konulan ve suyu taksim etmeye yarayan “Maksem”den ötürü bölgeye “Taksim” de denmeye o günlerde başlandı. 

İstiklal Caddesi’nin girişinde bulunan ve adını semte veren Su Taksim eden Maksem

Bugün Taksim Meydanı olarak isimlendirilen meydan, o günlerde Yahudi ve Hıristiyan Mezarlığı olarak kullanılan alandı ve cumhuriyet tarihinin ilk yıllarında kaldırıldı, düzeltildi, mezarlardaki kemikler başka yerlere taşındı. Her milletin mezarında bulunan kemikler kendi cemaatlerinin istedikleri yere kondu. Fakat, Sıra Selviler Caddesi ve Gümüşsuyu yokuşunda bulunan Müslüman mezarlarından çıkan ve Müslümanlara ait olan kemiklerin akıbeti ise hala meçhuldür.

Sultan 3.Mustafa’dan itibaren Taksim bölgesi, askeri saha olarak yeni kurulan topçu birliklerine bırakıldı. İşte o günlerde, bugünlere sadece tartışması kalan ve İnönü hükümeti zamanında yıkılanTaksim Topçu Kışlası yapılır.

İnönü tarafından yıkılıp önce içkili gazinoya sonra top sahasına çevrilen Taksim Topçu Kışlası


 
Osmanlının son yıllarında gayrimüslim teba ve onlara özenen yerli halk tarafından tıka basa dolan bu cadde, 1924 senesinde “İstiklal Caddesi” ismini aldı. İçkinin su gibi içildiği fuhuşun hadsiz ve hesapsız yapıldığı, her köşe başını bir kumarhanenin tuttuğu bu semt, İkinci Dünya Savaşı’nda İtalyan faşistlerinin ve Alman Nazilerinin reklamını yapan sloganlarını atan “Levanten” denilen yerli gayrimüslimlerin sirk alanı haline geldi.İçki içmek 1930 ile 1950’li yıllar arasında bizzat devlet tarafından halkına özendiriliyor ve bu konuda yapılan reklamların ana teması olarak içkinin bir gıda olduğu, insan vücudunun her vitamin ve yiyeceğe ihtiyacı olduğu gibi içkideki gıdalara da ihtiyacı olduğu temasını vurguluyordu.
O günlerde bizzat devlet tarafından yapılan ve biranın besleyici bir gıda olduğunu vurhulayan reklamlardan sadece bir kaçı.
Okullardaki öğrencilerin sabah kahvaltılarında bile bira içmesine özen gösteriliyor ve bu durum bizzat öğrenciler üzerinde deneniyordu. Öyle ki bizzat devlet tarafından üretilen ve halka devlet imkânları ile tanıtılan “Ankara Orman Çiftliği Birası” ucuz bir fiyata, devlete ait “Bira Bahçeleri’nde halka ve çocukların içmesine sunuluyordu.


 Hergün yeni kanunlar çıkartılıyor ve bu kanunlar gereği camiler ya yıkılıyor ya da başka işlerde kullanılıyordu. Bu yıllarda sadece İstanbul’ da bile yüzlerce cami yıkıldı, marangozhane oldu, nalbant dükkânı oldu, pavyon oldu, meyhaneye oldu. Bu camilerin bazıları 2013 Türkiye’sinde bile halen meyhane olarak kullanılmaya devam etmektedir.Bunların en bariz ve en acıklı olanı ise Beyoğlu’ndaki Katip Mustafa Çelebi Camii’dir. İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanı olduğu dönemde satılan 350 yıllık Katip Mustafa Çelebi Camii hala, Beyoğlu’nun arka sokaklarında dansözlü meyhane olarak kullanılmaktadır.1907 tarihli Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nin plan ve proje krokilerinde Katip Mustafa Çelebi Paşa Camii olarak görülen yapı, 1941’de İsmet İnönü tarafından 4 bin 10 liraya satılmış, ve o tarihten itibaren içkinin sebil olduğu dansöz kadınların masa gezdiği bir meyhane olmuştur.

Beyoğlu’nda bulunan Katip Mustafa Çelebi Camii’nin bugünkü iç ve dış görüntüsü

30’ların sonlarında tüm dünyada savaş alarmları çalmaya başlamış, savaş kutupları oluşmuş, Türkiye ise tarafsızlığını ilan etmiştir ama bu tarafsızlık sadece görüntüden ibarettir. Zira, Türkiye bütün dünyaya tarafsızım demiştir ama Alman ve İtalyan faşizmi ile flört halinde olduğunu da gizleme ihtiyacı duymamaktadır. Bu durum saklanmadan bir devlet politikası haline getirildiği en yetkili ağızlardan tüm dünyaya duyuruluyordu.

22 Mayıs 1932 tarihli Cumhuriyet gazetesi faşizm taraftarı politikayı tüm dünyaya açık açık bildirmekten de çekinmez.. Her gece içilen içkinin tesiri ile olsa gerek Nazizm ve faşizm lehine yürüyüşler yapılır ve nasyonel marşları okunurdu. Gündüz yürüyüş eylemleri, gece içkinin dibi bulunan ve kusma ile sonuçlanan partilerle, gün Taksim’de gün ediliyordu.
Eylül 1933’de Beyoğlu işte böyle açıktan içki satan büfelerle ve içki içen insanlarla doluydu.
 
 Zaman hızla ilerler Beyoğlu ve Taksim üzerinde. Ama değişen hiçbir şey olmaz. İçki sudan fazla tüketilir, fuhuş tüm renkleriyle özendirilir, kumarın alası bu semtte her mekanda oynanır fakat yetkili ağızlardan bu durumun aleyhinde tek bir söz duyulmaz. Ekmeğin, yağın, tüpün, şekerin kuyrukla ve sayılı bir biçimde verildiği 1970’ler Türkiye’sinde Taksim’de de kuyruklara şahit olunur. Ama bu kuyruklar temel gıda maddelerinin kuyruğu değil bizzat rakı kuyruğudur.
Hatta, bu alkol tüketimi o denli çılgın boyutlara ulaştı ve çığırından çıktı ki, her ay Taksim bölgesinde genç kızlarımızı, çocuklarımızı iç çamaşırlarına kadar soyup yabancı erkeklere sunan ya bir güzellik yarışması, ya da kusana kadar mide spazmı geçirene kadar içki içme yarışması yapılmaya başlanmıştı. İşin ilginç olan tarafı ise, bu şuursuz ve insanlık dışı yarışmalara, devletten maaş alan ve bizzat “Devlet Sanatçısı” unvanına sahip olan halkın içinde yer etmiş güya güzide sanatçılar, jüri üyesi olarak bu rezilliklere şahit oluyor ve yapılan kepazeliklere puan vererek yangının körüğü vazifesini üstleniyordu.

Bozulan sadece Taksim ve civarı mıdır o yıllarda? Hayır. Ülke olarak topyekün bozuluyor, bizi biz yapan, bizi Avrupa’nın rezil dünyasından ayıran özelliklerimiz tek tek avucumuzun içinden kayıp gitmektedir. Artık, çırılçıplak denilecek kadar açık olan şarkıcılar ellerinde rakı bardakları ile şarkı söyledikleri podyuma besmele çekerek çıkıyor, okudukları gazelin en uzun yerinde sonuna kadar içindeki rakıyı içtikleri kadehi yere vururken ya “Allah” ya da “Allahım sana geliyorum” diyorlardı. 70’li yıllarda iş çığırından çıktıBesmele ile içilen içkiler, Allah nidaları ile dolu sarhoş naraları, sarhoş ayyaşların beğenisine sunulan çırıl çıplak kadın vücutları yetmezmiş gibi, Gaziantep’te tekbirler, ilahiler, okunan dualar ve kesilen kurbanlar eşliğinde “GENELEVLER” açılıyordu. Evet, yanlış okumadınız. Bu ülkede tekbir ve dualar eşliğinde kesilen kurbanlarla genelevler açıldı.

Ülkemizin bugün yaşadığı Taksim bunalımın altında esasında bu rezilliklere devam etmek isteyen güruhun böylesine bir hayata devam etmek için yaptığı direniş yatmaktadır. Ve bu haliyle böylesi ayaklanmalar tarihimizde ilk değildir son da olmayacaktır. Geçmişte en nadide ve en hassas dinî duygularımızı ayaklar altına alarak içki, fuhuş, kumar, rezillik dolu hayatı yaşayan nesillerin bugünkü uzantıları da İslamî hassaiyetlere el ve dil uzatma cüretinde bulunmaya devam etmekte ve hakaretlerini sürdürmektedir.
En halis niyetlerle Müslümanların peygamberlerinden yardım istemek ve onun şemsiyesi altında yer almak için dillendirdikleri “Şefaat ya resulallah” kavramı bu köksüzlerin elinde bir oyuncak olmuş ve “İnşaat ya resullah” halini alıvermiştir. Üstelik “YA” kelimesindeki “Y” harfi bir şarap kadehi olarak.Ama bu köksüz, şuursuz ve cahilane hareketin altı biraz kurcalanırsa işin içinden Siyonist parmağı ve onun işbirlikçi yerli uşakları çıkacaktır. Nihayet kendilerini ele vermişler, İsrail bayrağı ve İsrail sloganı ile eylemde görünmekten çekinmemişlerdir.
Soldaki ikinci sıradanın başındaki adamın elinde bulunan katlı İsrail Bayrağına dikkat

İşin nihayetinde söylenilmesi gereken her şeyi esasında bu alttaki fotoğraf ziyadesiyle söylemektedir. 

Lafın tamamını söylememeyi ve kelamımızın sonunu siz okuyucularımızın derin ferasetine bıraktığımızı ifade eder, yüzyıllarla ifade edilen Taksim-Beyoğlu Rezaletini sadece Şahadet parmağımızla göstererek huzurlarınızdan çekilmeyi uygun buluyoruz.

Ahmet ANAPALI

Kaynak: TİME TURK

Sonra da BURADA ki yazıyı okuyun ve resimleri inceleyin. Yorum yapmanıza lüzum yok. Düşünüp anlayalım yeter…

Genel kategorisinde yayınlandı. Etiketler: , , , . 160 Comments »

160 Yanıt to “Bu Toplum Böyle Bozuldu…”

 1. Mmt Soyaslan Says:

  İşte ahir zamanda TAŞ , AĞAÇ ,TOPRAK , Dile Gelecekte dostunu düşmanını Eyy adem oğlu bende sendenim deyi sana yalan söyleyenler arkama saklandı diyecek dedikleri Zamanedeyizde . düşmanını anlatacak tüm dünya herkes biri birinin ne konuştuğunu bilecek, dili anlıyacak dedikleri ÇAĞ geldi Duy gör anla Anlat kim neyimişşş ? ve canlı canlı seyrederken hala Mucize bekliyoruz? İşte toprak ANA geçmişteki duyduklarını anlatırkan , Şimdide Canlı canlı anlatır olduda , Dinler arası Diyalok adı altında Ataisleşirken , Gizli Dinler arası savaşlar başlamışta Hala İnsanlık ve İslam alemi uyutuluyor Son şu on yılda nasıl TÜRKİYEM ve İSLAM dünyası uyandı uyandırıldı ise aynen işe devam demek gerekiyor ELHAMDÜLİLLAH .

 2. erol okcu Says:

  ÇOK GÜZEL ELİNE EMEĞİNE YÜREĞİNE SAĞLIK

 3. nur(müslüm) Says:

  Okul müsameresinde oynanan bir tiyatro oyunundan sonra, oyunun başarısı sebebiyle tiyatroyu yöneten öğretmen(!) bozuntusu tarafından ödül olarak pikniğe götürülen çocuklarla birlikte, iki öğretmen biz de katılmıştık o pikniğe. Bahsi geçen yönetmen öğretmen piknik sepetinden kırmızı bir şarap şişesi çıkardı. Bize fısıldayarak bunu çocuklara içireceğim, ama içki olduğunu söylemeyeceğim. Vişne suyu olduğunu söyleyeceğim. Maksat çocukların beynindeki din olgusunu öldürmek. Sakın siz de bozuntuya vermeyin dedi. O zamanlar 21 yaşındayım henüz stajyerim, ve babam 28 şubat mağduru bir akademisyen. Saklanıyorum, kimseye söylemiyorum dini görüşümü, açıkçası korkuyorum! Kimsemiz yok bizi savunan, koruyan. Bugünkü kadar cesur değilim, onlardan korkuyorum.
  Babam işinden oldu, hem de emekliliğine 2 yıl kala. Dolayısıyla ikramiyesini de alamadı. Çok sıkıntı çektik, çok yıprandık. öylece işsiz ortada kaldık, parasız. Kimse yardım etmedi, tüm üniversiteler kapılarını kapadı. Babamın görev yaptığı üniversitede ben de okudum. Hocalar meyva suyu kutularına şarap enjekte edip derste oipetle meyva suyu içer süsü verip alkol alıyorlardı. Çoğunun kafa bir dünya idi. Kahvelerden topluyorduk hocaları. Evli olduğu halde öğrencisiyle zina eden mi ararsın ( o zamanlar evlilik dışı ilişkiye zina deniyordu) , birbirleriyle okul içinde yumruk yumruğa kavga edeni mi… Onların hiç birisi okuldan atılmadı, yüz kızartıcı suç işledikleri halde. Ama babamı attılar. Düzmece bir belge hazırlayıp kılıfına uydurup sözleşmesini fes ettiler. Çünkü babam; Ramazanlarda oruç tutuyordu, çünkü babam tek eşli bir hayat sürüyordu, babam kokteyllerde içki içmiyordu, ve namaz kılıyordu. Maalesef çok değerli bir akademisyen olmasına rağmen işine son verildi.

  O gün o içkili piknik hala rüyalarıma girer. Hala içkiden bir yudum alıp -içki buuu diyerek yere tüküren o tertemiz caanım çocuklar ciğerimi, vicdanımı sızlatır hep. Orada neden itiraz etmedim. O pikniği neden şikayet etmedim. Bunun olmasına nasıl izin verdim? Hep kendimi suçlar ve üzülürüm. Bugün olsaydı daha cesur olurdum ama dün maalesef bişey yapamadım. Allah affetsin. O şerefsiz öğretmeni de bildiği gibi yapsın! Bir nesil bu şekilde bozuldu evet, bunlar çok maksatlı ilerliyorlar. Rabbim ellerine fırsat vermesin.

 4. Emel Elif Says:

  Vaaay be! Bizi resmen toplumumuzu bozmuşlar…az çok tarihimizle ilgili bilgim vardı .fakat camilerimizin böyle fuhuş ve içki alemine çevrildiğini bilmiyordum.bunu çocuklarıma anlatacağım.Çocuklarımında çocuklarına anlatması için….bir toplumun bozuluşu bir ümmetin yok oluşu…Gerçi Osmanlı’nın çöküşü değilde.nasıl çökertildiği araştırırsak bize yapılan oyunu anlamış oluruz…Allah onları kâhhar ismiyle kahreylesin inşallah..Bizler İŞGAL EDİLMİŞ İSLAM TOPRAKLARINDA YAŞIYORUZ…ve yine İslam gelecek inşallah .

 5. meleknur Says:

  Allah ebeden razı olsun Cahide Kardeşim. Fakat fotoğrafları göremiyorum. Acaba problem benim bilgisayarımda mı, yoksa sizde mi?
  Bir de benim çok merak ettiğim bir şey, bu muhalif kardeşler gerçekten şahsi itirazlar hariç, ne zaman kanunla, hakaretle kısıtlamaya ya da tecavüze maruz kalmışlar? Ya da hangi bir gün, “acaba şimdi bu resmi kurumdan da kovulacak mıyım, hakaret görecek miyim” endişesiyle o kapılardan içeri adım atmışlar? Hangi bir gün “Ya Rab yardım et bize! Ey zalimler, yeter artık bu yaptıklarınız!” diyerek, gözyaşları içinde duaya durmuşlar? Evet haklı oldukları bir taraf var: O kalın, resmi duvarların arkasında görev yapanları, çoğunlukla kendilerinden olanlardan seçtikleri için, onlar; o kapının dışında, sokakta kalanlar ise bizler ve ihtiyarlar olduk. Sokaktaki halkla, resmi dairelerde ve adı büyük yerlerde görev alanlar (temizlikçiler, çaycılar hariç) birbirimizden çok farklı olduk. Bizim o kurumlarda gördüğümüz kadar olmasa da, onlar da işyerlerindeki o mini etekleriyle sokağa çıktıklarında, şehvet dolu bakışlardan başka, bazen de hor bakışlara maruz kaldılar. Dedeler, babalar, abiler otobüslerde bizlere yer verdiler, onlara değil.

  Ey “herkes dilediği gibi yaşasın; isteyen başörtüsüyle, isteyen mini eteğiyle; isteyen evlenerek, isteyen çiftleşerek” diyen bedbahtlar, bu kıyasınız o kadar abes ki, aslında siz de bilirsiniz. Kur’an’ın emrettiği, Efendimiz(SAV)’in gösterdiği tesettürü yerine getirenler, bunu severek tercih de etmiş olsa, temelinde Alemlerin Rabbinin emri ve haya duygusu vardır. Yani O’nun verdiği vücud emanetini, o vücudun ihtiyacı olan rızkı, güneşi, havayı vs. verenin rızası dairesinde kullanmak gayreti ve minnet duygusu vardır. Siz bu vücudunuzu nereden, kimden satın aldınız, ihtiyaçlarını( güneşi, havayı, suyu, bin bir çeşit gıdayı) nereden alıyorsunuz ki, onu dilediğiniz gibi kullanabilesiniz? Madem öyle varislerinize, kırışıklıklarınıza, lekelerinize, toprağın altına girmemeye de bir çözüm bulsanız ya! Elbetteki hesabınızı bize verecek değilsiniz. Zaten size hesap sormak da bizim işimiz değil. Fakat, sizin de bizim de vücudumuzun, dünyamızın ve ahiretimizin sahibi bakın ne diyor?:”Neredeyse cehennem öfkeden çatlayacaktır! Oraya her bir topluluk atıldıkça oranın bekçileri onlara, “Size bir uyarıcı gelmemiş miydi?” diye sorarlar. Onlar da şöyle derler: “Evet, bize bir uyarıcı gelmişti. Fakat biz onu yalanlamış ve ‘Allah hiçbir şey indirmemiştir. Siz ancak büyük bir sapıklık içindesiniz’ demiştik. Yine şöyle derler: “Eğer kulak vermiş veya aklımızı kullanmış olsaydık, şu alevli ateştekilerden olmazdık. İşte böylece günahlarını itiraf ederler. Artık alevli ateştekiler Allah’ın rahmetinden uzak olsun! Görmedikleri halde Rablerinden korkanlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükafat vardır.” (Mülk,8-12) Allah-u Zülcelal tekrar tekrar “de ki:” dediği için hatırlatıyoruz bunları. “O, yeryüzünü sizin ayaklarınızın altına serendir. Haydi onun üzerinde yürüyün ve Allah’ın rızkından yiyin. Dönüşünüz ancak onadır.(Mülk,15) “Peki, Allah rızkınızı keserse, kimdir size rızık verecek olan? Hayır, onlar azgınlık ve nefretle direnip durdular. Şimdi, yüzüstü kapanarak düşe kalka yürüyen mi daha doğru gider, yoksa dosdoğru bir yolda dimdik yürüyen mi? De ki: “O, sizi yaratan ve size kulaklar, gözler ve kalpler verendir. Ne kadar da az şükrediyorsunuz! De ki: “O, Sizi yeryüzünde yaratıp çoğaltandır. Ancak onun huzurunda toplanacaksınız.” (Mülk,21-24) “De ki: “Söyleyin bakalım: Suyunuz çekiliverse, size kim temiz bir akar su getirir?” (Mülk,30)

  Aslında şeriat gelse en çok muhalif tarafın işine yarayacak. En başta bütün eğitim sistemlerinizle tesis etmeye çalıştığınız, halklar arasında güveni tesis eden “dürüstlük” esas olacak, kaypaklık olmayacak. Yani, Müslümansan müslüman, kafirsen kafir. Merak etme, şer-i şerifle edilen idarede kafir(=İslam’ı bütünüyle kabul etmeyen) ehl-i zimmedir ve vergisini ödediği sürece, devlet tarafından canı, ailesi, ırzı, malı korunmak zorundadır. Koruyamayacaksa vergisini iade etmek durumundadır. Yok İslam’ı seçecekse iyice araştırdığında, İslam’ın herkes için rahmet olduğunu görecek ve sureten değil, kalben müslim olacaktır. Münafığın ise dünyada işi tıkır, ahirette sıfırdır.

  “Sözünüzü gizleyin, yahut onu açığa vurun; (fark etmez). Şüphesiz Allah, sinelerin özünü (kalplerde olanı) hakkıyla bilir. Yaratan bilmez mi? O, en gizli şeyleri bilir, (her şeyden) hakkıyla haberdardır.” (Mülk,13-14)

  • Hasret Says:

   MaşaAllah çok güzel ifade etmişsin meleknur kardeşim etkileyiciydi.Onlar o gün,kem kum edemeyecekler şöyşe oldu böyle yaptılar mecbur kaldık gibi “ama”larla bahaneler uyduramıyorlar ,çünkü bu tip kişiler ne de güzel ayetler anlatmış (onların deyimiyle 1400 yıl önceki çağ dışı dedikleri)sözleri mazaret olarak sunamayacaklar aklın bu dünyada çalıştırılmadığı için (ayetlerde de hep akıldan bahseder)orada da Mülk 8 12 de değindiği gibi surenin o kadar guzel muntazam anlatışı vardır ve Allah kendini tanıtır neye gücünün yettiğini kafirlere anlatılır sorularla sonra cevaplarıyla akıllarını çalıştırmayan bu guruh en sonunda sıkıştıklarında bedduaya (diğer sürelerde de eylem şiddet yaptıklarıda anlatılır) başvururlar Rasulullah aleyhl selleme ( öl) derler O,da tamam Allah beni öldürsün ya azabıyla veya rahmetiyle PEKİ SİZ DE ÖLMEYECEK MİSİNİZ??? Sure çod dehşetli başlayıp dehşetli ve muhteşem bitmiştir insanın damarlarına kadar nüfus ederek her gece okunması kabir azabına karşı olması demek ki ,insanı silkelediği için olsa gerek işte sonuca bağlarsak AKIL varsa çalıştırmışsanız Allah’ın kanunlarıyla kazanan siz siniz iflas edenin vay haline !Fiemanillah hayırlı cumalar…

 6. Muhterem Kılınç Says:

  Sait abi, ne kadar güzel bir açiklama yapmişsiniz.
  Keşke bu güzel yazını podyumda okuya bilseniz. Ben eminimki ellerinde taş, yüreğindeki nefret dolu insanlar Allah ve Peygamber (S.A.V.) sevgisine ve merhametine ererler.

 7. hil@l Says:

  Biz hep sessizce ağladık diye…
  1936 yılında, dağ başında bir köy okulunda, cuma namazına gitti diye dayak yiyen dedem, okulu bıraktı. Dedem sessizce ağladı belki ama öğretmeni dövmedi…
  İneklerin yattığı yerde gizli gizli Kur’an okumayı öğrenen dedem, ahırın yanındaki evinde Kur’an okuyamadığı için sessizce ağladı. Allah’ın kitabına bu muameleyi yapanlara karşı ayaklanmadığı gibi, 24 ay hiç izin kullanmadan, toplam 36 ay askerlik yaptı.
  1950 yılında, sandık başında oyunu kullanırken “Bismillah” diyerek mührü bastı. Seçim sonuçlarını radyoda dinlerken, sessizce ağladı dedem. Sokaklara çıkıp taşkınlık yapmadı. Mutluluğunu da hüznü gibi sessizce akan gözyaşlarıyla gösterdi dedem..
  Menderes’in idam edildiği günü, defalarca anlattı bana. Her seferinde gözleri dolardı. Sinirlenince, ‘Ne çektiysek o sağırdan çektik!’ diyerek, İsmet İnönü’ye olan öfkesini gösterirdi.
  Benim dedem hiç polis taşlamadı, camları kırmadı. Hep sessizce ağladı…
  Babam sessiz ağladı…
  Babam İstanbul’a okumak için geldiğinde, cami halılarıyla ısınmaya çalışıp, rahmetli Gönenli Mehmet Efendi’nin verdiği harçlıklar ile karnına doyururken, hiç sokaklara çıkmadı. Sessizce içine akıttı gözyaşlarını.
  Ailesinin rızkını kazanacak bir iş imkanı bulamadığı için, Almanya’ya gitmek zorunda kalınca, yine sokaklara çıkmadı benim babam. Eline taş alıp camları kırmadı, polisleri taşlamadı. Annesi dahil, sevdiklerinin cenazelerine bile yetişemediği için, isyan etmedi kendisini gurbete mahkum edenlere. Sessizce içine akıttı gurbet gözyaşlarını…
  Bizi de sessiz ağlattılar…
  28 Şubat sürecinde bende hep eylemlere katılırdım. Cuma namazlarını kılmak için, Ümraniye’den Beyazıt’a gidip slogan atardım. “Başörtüye uzanan eller kırılsın!” diye bağırmaktan ses tellerimiz acıyordu da, o zulmü bize yapanların içleri acımıyordu. Eylem yaptık, ama polis taşlamadık, camları kırmadık. Sessizce ağladık…
  Erkekliğimden utanırdım!
  Üniversite kapısında bekleyen başörtülü kızların yanından geçip, üniversiteye girmek zorunda kalmak, hayatımda yaşadığım en büyük acıydı belki de. Müslümanlığımdan, insanlığımdan, erkekliğimden utanırdım… Dilimde bazen dualar bazen beddualar dolaşırdı. Ama ben hiç elime taş alıp polislere atmadım. Dükkanların camlarını kırıp araçları yakmadım.
  Başörtülü bir sınıf veya okul arkadaşlarımızla göz göze gelmekten utanır, onlara yardımcı olamamanın sıkıntısını yaşardık.
  Başörtülü kızlardan biri merdiven başında beni durdurdu. “Ben okulu bırakıp ailemin yanına dönmeye karar vermiştim. Dün babamı aradım. Verdiğim kararı kendisine iletince bana kızdı. ‘Başını açıp okulunu bitireceksin. Gelirsen seni eve almam’ dedi. Ben şimdi ne yapayım?”
  Susmak zorunda kalmak, insana bu kadar acı verir mi? Aradan tam 15 yıl geçtiği halde, o merdivenin başında susup kalmanın acısını, hiç unutmadım. Değil polis taşlamak, dükkanların camını kırmak, dünyayı yakmak istedim o an. Ama ben sessizce ağladım sadece. Bu acıları bize yaşatanlara beddua ettim, o kızlara dua ederken.
  Biz polise taş atmadık, ‘emir kulu’ diye. Biz esnafın camlarını kırmadık, ‘kul hakkı – milli servet’ diye.
  Biz hep sessizce ağladık.
  Sanatçılar neredeydi?
  Biz bunları yaşarken sanatçılar neredeydi? Taksim meydanında, polis taşlayıp işyerlerinin camlarını kıran gençlerin yanında poz veren sanatçılar, 28 Şubat sürecinde neredeydi? Ağaçların haklarını korumak için eylem yapanlar, en temel insan hakları çiğnenirken niye sustular? Milletinden bu kadar kopuk yaşayan sanatçılar, ülkesinin geleceği için sanat üretemezler.
  Dedemin sessiz çığlıklarını, babamın gurbet hüzünlerini, 28 Şubat’ın ezip geçtiklerini görmeyen sanatçılar, aniden çevreci ve hümanist oldular.
  Dedemin sessizce içine akıttığı gözyaşlarını resmedemeyen, her türlü baskılara rağmen, sokakları cehenneme çevirmeyen 28 Şubat mağdurlarının sabrını, notalarına dökemeyen sözde sanatçılar, şimdi çevreci oldular.
  Meselenin 3-5 ağaç olmadığını herkes çok iyi biliyor. Nedense bizim sanatçılar, hep sol eylemlerde sanatlarını sergiliyorlar.
  Taşlara değil dualara sığındık
  Başbakan ‘%50′yi zor tutuyorum’ dese bile, kendisi de biliyor, bizim sokaklara taş atmak için çıkmayacağımızı. Şiir okuduğu için hapse atılırken, sokağa çıkmaya teşvik etmeyen Başbakan, bu olaylar için sokaklara çıkmayacağımızı da biliyor.
  Dedem sessizce gözyaşlarını içine döküp, devletin polisini taşlamadı.
  Babam sessizce gözyaşlarını içine akıtıp, esnafın dükkan camlarını kırmadı.
  Bizler de sessizce ağladık, ama ortalığı dağıtıp yıkmadık.
  Biz hep sessizce ağladık diye, bu olaylardan korkup sandık mücadelesinde vazgeçeceğimizi mi sandınız?
  ‘90 yıllık cumhuriyet tarihinin 80 yılı biz ağladık siz güldünüz. Şimdi siz ağlayın biz gülelim’ demiyoruz. ‘Birlikte gülelim’ diye hala dua ediyoruz.
  Duaların taşlardan daha güçlü olduğunu bilmeyenler, ne demek istediğimi anlamazlar…
  Sait ÇAMLICA

 8. suzan Says:

  Dert degildir gide dünya kala din
  Dert odur ki kala dünya gide din…
  abdülkadir geylani

 9. *kahverengi* Says:

  Rabbim sonsuz kere razı olsun senden Cahidem bu yazıyı yayınladığın için. Gördüklerimin cüz’i bir kısmını biliyordum ama içim titredi, yandı gerçekten, nasıl da köreltilmişiz düşündükçe çok kötü oluyorum. Cennetin en güzel yerinde peygamberimizle ve bütün sevdiklerinle birlikte ol inşallah, yok ben anlamıyorum, bunları nasıl oluyor da kabul etmiyorlar, nasıl oluyor da bazı şeylerden içleri titremiyor ben anlamıyorum…ama bir şey diyeyim mi Cahidem, bu yapılanlar o kadar büyük bir başarıyla yapılmış ki insanlar gerçekten göremiyorlar, neleri kime borçlu olduğumuzla ilgili korkunç yanılgılar içindeler, Rabbimizden başka kimseye borçlu olduğumuzu göremiyorlar. Bazı yorumlar, bazı karşıt düşünceler midemi bulandırdı, saygı duyamıyorum kimse kusura bakmasın, her şey kendilerine yontulunca iyi olanların şimdi bu kadar aşağılık bir halde, insanlıktan çıkmışçasına üzen ve utandıran davranışlarına sadece ”Rabbim sen ıslah et, gözlerini aç, doğruyu göster” diyebiliyorum iyi niyetle ama açıkçası her zaman bu kadar iyi niyetli olamıyorum.

  Bu ülke ne zaman böyle oldu, ne zaman bu kadar sapıklaştı, değerlerini yitirdi, ahlaksızlaştı, nasıl oluyor da bu kadar kör olabiliyorlar anlayamıyorum ben. Bu sadece bir protesto değil, korkunç, dehşet verici bir gerçek ve bizlerin de gözlerini dört açması için alınması gereken bir sürü ders var ortada. Açıkçası ben bu davranışları bu ülkede yaşayan insanlara hiç yakıştıramazdım ama göz gördükten sonra başka söze ne hacet…Hüsn-ü zan zamanı değil artık…

  Tayyip Erdoğan asılsa ne olacak acaba? Gerçekten insanlar sevinecekler mi? ”Gerçekten” bunu nasıl isteyebiliyorlar anlayamıyorum. AKP li değilim, hiç de desteklemedim ,bu ülkenin sadece daha da Müslümanca yaşamasıni isteyen biriyim ben, bir çok icraatini desteklemesem de bu olaylara destek verilebilecek hiç bir durum olduğunu düşünmüyorum. Yasaklardan korkanların daha ne istediklerini de anlayamıyorum.

  Bazı yorumları çok beğendim, Allah razı olsun diyorum onlara ve başta sana. Allah’a emanet, selametle…

 10. Emine Says:

  Yakın tarihimizin bize anlatılan olmadığını az çok tahmin ediyordum .Yaklaşık bir 7 8 yıl önce Mustafa Armağan’ın yakın tarihle ilgili kitaplarını okudum . Hakikat o kadar başka ki yapılan planlar ve İslam düşmanlığı hat safhada . Babam 1927 doğumlu canım benim ilimden o kadar yoksun büyümüş ki nerde Osmanlı, nerde babamın zamanının çocuğu, genci dedirtiyor insana .Şu yayınladıkların kanımı dondurur cinsten adamlar çalışmış vesselam.

  Oğlum 6 yaşında iken bir yıl Kur’an la ve ilimle ilgili sübyan mektebine gitti . İki kez hatim yaptı . İnsanlar o kadar şaşırıyorlar ki aa !! Nasıl okuyor? Niye okumasın ? Bizim atalarımız 9 yaşında bir şehre vali olmuşlar,14 yaşında tahta geçip ülkeyi yönetenler olmuş . Neslin geldiği hale bak ? Dejenerasyona bak? şimdikiler dokuz yaşında ağzında küfür sokakta milleti taciz ediyor. Halada konuşanlar var ise bu kadar belgenin üstüne başka platform bulsunlar kendilerine ha sinirleniyor muyuz ? Hayır sadece üzülüyoruz halinize…

 11. nagişim Says:

  merhaba cahide abla uzun süredir sizleri takip ediyorum tariflerinize herkes gibi bende beğeniyor ve hergün merakla bakıyorum bugün ne yapmış diye.
  bugün buraya cevap yazmamın nedeni de sizin bizlere asıl gerçeği belgelerle fotoğraflar göstermiş olduğunuz bilgiler.inanın ki bende bu şekilde oldğunu hiç bilmiyordum ve açıkçası artık tarihe de inanasım gelmiyor.bize yıllarca okutulan papağan gibi tekrar ettirilen şeylerin ardında ne hainlikler ne tuzaklar varmış….
  yorumları okudum da bazı arkadaşlar din dersinin seçmeli ders olması gerektiği ama yıllardır zorunlu olarak okutulduğundan şikayetçi olmuşlar bundan neden rahatsız olurlar ben anlamıyorum ya kabul etmeseniz de Müslüman bir ülkede yaşıyoruz ve bu güzel dinimizin yeni yetişen taptaze beyinlere anlatılması sizi neden bukadar rahatsız ediyor?anlatılan öğretilen şeyler kötü yada çirkin bir şey değil ki.çoğu çocuklarımızın ailesinde görmedikleri bilmedikleri allah sevgisini,iyi niyeti,hoşgörüyü,öğrenmesi belki birazda olsa içine allah,peygamber inancı oluşsa bu sizler gibi düşünen insanların çok mu zoruna gider….??herkes farklı inanışlı olabilir ataistse kendine Müslümansa kendine ama dinimizde yanlış olanı düzeltmek uyarmak doğru yolu göstermek vardır,ama inanırsın ama inanmazsın bu seni bağlar.doğru yol tektir bunu kimse değiştiremez.
  tutturulmuş bir özgürlük diye arkadaş kim kime zorla bir şey yaptırmış bu memlekette hangi kızımıza başın örtülü geleceksin okula,işe denmiş kimi zorla tutup kolundan camiye götürmüş,kime zorla namaz kıldırılmış oruç tutturulmuş?? nice tanıdıklarım varki ramazanda oruç tuttu diye iş ortamında uyarı aldı müdüründen,cuma günü cumaya gitti diye işinden oldu yada bir çoğu zaten gidemedi.5 vakit namazını kılamayanları saymıyorum bile..özgürlük diyosunuz ya bir bunları da düşünün derim..
  metroda öpüşen çiftler için hayatlarına saygı duyun başınızı çevirin dersiniz,ramazanda oruç tutanın karşısında saygısızca durmadan yiyip içersiniz..kim kime saygı duymalı acaba?hangi tarafın yaptığı daha ahlaklı..bir dine yada bir inanca bağlı kalmak zorunda değiliz ama ahlaklı olmak zorundayız,aynı toplumda yaşıyorsak ahlaklı davranmak ve ona göre yaşamak zorundayız..

 12. Asyam Says:

  Ben bu dınsızlerı görünce peygamber efendımızın ne zor şartlar altında müslümanlığı yaydığını anlayabılıyorum günah olan herseye amenna dıyorlar bız kımsenın gıyımıne karısmadık dıyolar senelerce türban ıcın savaştı kadınlarımız soylencekcok şey var Rabbım basımızdan dın ıcın cabalayanları eksık etmesın cahıde abla

 13. sinem Says:

  Direnise destek verirken neler kaybettigimizin farkina varamıyoruz.olaylara hic bu açıdan bakmamıştım.tarihte bunların yaşandıgını bilmeden büyüdük.ön yargılarımız olaylara objektif bakmamıza ve ögrenip araştırmamıza mani oldu.indirdim yelkenlermi çıkardım at gözlüklerimi.gördüklerim ürkütüyor artık beni.değişmek istiyorum artık ama bu kafa birden değişmiyor işte.bilgiler açıklayıcı ve ispatlı.Allah razı olsun tesekkurler

  • Hasret Says:

   Sinem hanım bu sadece İstanbul da olanı bir de diğer şehirlerin tarihine bakın derim ürkütücü

 14. Ehlisunnazeyneb Says:

  Selamun aleykum cümleten,Allah razi olsun cnm ablam bunlari bizlerle paylastigin icin. Inan ki bilmiyordum hic birini. Okurken bir heyecanla pür dikkat okudum,bunlari bilmek ne iyi oldu. Tekrar tsk ederim paylastigin icin. Inanir misin okumaya baslarken,senin yazdigini düsündüm ve dedim ki acaba bu yaziyi hazirlamak ne Kadar vaktini aldi,belgeleri nasil buldu,Kim yardimci oldu diye düsünüp hem yazinin derinligine indim ve sonuna geldim ki ” AHMET ANAPALI” :))))) neyse anladiniz siz beni.
  Su Cemevi bir ibadethane midir konusuna gelince,evet bu alevilerin bir ibadethanesidir,orda sirk te islerler. Ibadet ya Allah a olur ya da Gayrisina..
  Ha birde sevgimi söylemek itiraf istedigim Muberra,Sevdenur kardeslerim ve daha birkac kardesimiz daha var sizleri Seviyorum canlaaar.

 15. emine hollandadan Says:

  sevgili cahide ,hanim yaziniz topladiginiz bilgiler icin emeginize akliniza manevi gucunuze saglik tesekurler oncelikle Allahim yar ve yardimcin olsun , yasindan buyuk yuregin oldugu icin saolasin din kardesim Allahi guc kuvvet versin sana , size sonuna kadar inaniyo, ve destekliyor onayliyorum ve uzunldugumu,ve bian once bunlarin sona ermesini sabirsizlikla bekliyorum,nasil bir dusunceyle agac bahane edip yaz sezonu en cok turuistin geldigi zamanda ulkemize bu maddi manevi zarari veririler icim parcaliyor inaninki ,yillardir canimizi yakan sehitler hemde toplu toplu olumlerde susulduda bu ayaklanma hesap sorulma yapilmadi devlete dur biseyler yapain care bulun biran once denilmedi de ,benim delikanlimin 20 yasinda fidanlarimiz, agaclardan cok mu degersiz bu baska bi bakis acisi tabi her sehit haberinde kendimi sokaklara atmak hep haykirmak istedim yeter artik biseyler yapin halkin ayaklanmasini sokaklara dokulmesini istedim cunki inaniyorum benim gibi dusunen bissuru insan vardir her anne gibi benimde icim aciyordu cunki,i, bu nasil bahane 2 gun gosteri yapilir tamam haklisiniz agaclarimiz degerli, agacsa tabi gercek sebep , polisin agir siddeti oldu tv den gordugum kadar tamam, ama bu kadar asiriya gidip ulkemi savasa alanina ne hakla cevirirler nasil bi tuzak nasil oyun neden bu hale geldi kendimi ic savasin esigine gelmis hissediyorum gercekten huzuru seven hersey daha guzel olucak derken neyin pesindler savas ne kazandircak bu isin sonunu pek hayirli gormuyor bana bize sevdiklerime guzel ulkeme herturlu zarar veriliyor ben elim kolum bagli ne olucak diye beklemekteyim ,,, dil kursuna gidyorum hollandali ogretmen soruyo bana savas mi var nerde hersene tatile gelrmis esinle alanyaya ,ve arkadas gurubumdan lubnanli kari kocada benden bilgi aliyolar , bende buyuulcek bisey yok aslinda kucuk bi kitle oldugunu savas olmadigini yarim yamalak bi dille anlatmaya calistim uzuntumu anlatamam size ne oldu bu taskinlik nasil olurda butun sanatcilarin mantigini alir herkes hep bir agizdan olurlar su an bile aglamaktayim ulkemi ayirmaya calisan rahat batan o insanlari dusmanlarimizin ekmegine yag surup mutlu eden dunyayi ayaga kaldiran gosterileri yapan art niyetli insanlari Allahima havele ediyorum , gercekten bi ayaklanma olursa susan buyuk bi kesim var cunki kargasa ve ic savas k acinilmazdir bu olucaktir istedikleri bu cunki isin icinde is bizim bilmedigimiz gizli heseplar muhakak vardir ne olur aklimizi basimiza alalim gezi parki olayi degildir buyutecli gozluklerinizi cikarin artik gercek oyunu gorun gosteriyi destekleyen arkadaslarim.. burda her turk izin gelsede ulkeme gitcen guzel vatanim kkokusu bile baska derken su olanlari huzursuzlugu ayaklanmayi nasil sebepsiz yere devam edersiniz daha cok yazilacak sey var .. emine

 16. emine hollandadan Says:

  sevgili cahide hanim

 17. betül Says:

  bende diyordum cahide hanım nasıl duruyor kaç gündür neden susuyor diye çok fazla insan tarafından takip ediliyorsunuz ve inanın ben ve bir çok arkadaşım sizi böyle açık sözlü ve sözünü sakınmamanızdan dolayı seviyoruz maksat yemek pasta tarifi olsa yüzlerce site var ama ben gerçekten birçok şeyi sizin sitenizden öğrendim ben bu günlerde star gazetesinin de yazarı Yiğit Bulut u takip ediyorum adam günlerdir açık açık söylüyor anlatıyor bu ülkeye birşeyler kazandırmak isteyenlerin başına neler geldiğini kim borçlanma faizini düşürse kendide alaşağı olmuş burdaki diğer kardeşleriminde okumasını öneriyorum. Mühürlü kalpler gözler ve kulaklara hiçbir şeyin etki etmeyeceğini bilsem de Allah doğruların yardımcısıdır. Sizi her zaman doğru bildiğinizi söylemekten geri koymayan yüce Allaha emanetsiniz.

 18. Zeymuran Says:

  Selamun aleykum ikisi hariç tüm dostlar yüreğine sağlık canım kardeşim arkandayız 🙂 helal olsun maalesef gerçeklere tahammülü olmayanlar var yazık …… ALLAHIM nankör insanların yeryüzünde bozgunculuk yapanların şerrinden bizleri muhafaza buyur. AMİNNNNNNN

 19. Ayse Says:

  Bu yazıda yazılan yaşam biçimi ne derece yaygındı, ne derece doğruydu bilmiyorum.Ancak eylemcilerin hepsinin yazıda tarif edilen biçimde yaşayamayacaklarını düşünerek, buna itiraz ettiklerini düşünmeniz tam bir saçmalık. Ben başörtüsü eylemlerinde de vardım. Bu eyleme de katılıyorum. İsteyen başörtüsüyle isteyen mini eteğiyle yaşayabilmeli. (Başörtüsü ve mini etek, iki yaşam biçimini temsilen kullanılmıştır. Çeşitlendirebilirsiniz.) Siz kişisel tercihlerinize yapılan müdahalelerin acısını yaşayan insanlar olarak, bu eylemi çok daha iyi anlamalıydınız. Ne yazık ki kolaya kaçıp, sizden farklı yaşamak isteyenlari anlamamayı tercih ediyorsunuz.

  • elif Says:

   Ayse Hanim siz simdiye kadar mini eteginiz yuzunden kac kez saldiriya ugradiniz ? Ama sizin de tahmin edebileceginiz gibi burdaki basi ortulu cogu hanimin en azindan laf yemek suretiyle sozlu tacize maruz kaldigindan adim gibi eminim ,cok yasadim cunku…Bilmiyorum cocugunuz var mi ? Benim iki oglum var Turkiye’de yasamiyorum ama yasasaydim da elinde ” sevisirim evlenmem ,hamile kalirim dogurmam ” pankarti tasiyan teyzeyi gormesin diye eylemlere goturmezdim sizin dusuncenizde olsam bile , siz boyle bir toplumda evlat yetistirmek istiyor musunuz gercekten ? Ickinin su gibi aktigi ( gezi eylemcilerinin sabahlara kadar icerek uyuyakaldigini siz de ben de biliyoruz) , single parents larin tek basina cocuk buyuttugu basladigi Amerikavari bir toplum mu istediginiz ? Madem ozgurluk var demokrasi var ben de oyle bir toplumda cocuk yetistirmek istemiyorum ,bu da benim ozgurlugum.Amerika bile bu beladan kurtulmaya calisiyor biz hala neyin derdindeyiz ,lutfen acin gozlerinizi.”Tayyip asilacak bu millet kurtulacak ” diyorlar yahu ,Tayyip asilinca kim gelecek de bu milleti kurtaracak merak da etmiyorum desem yalan olur gerci…Kusura bakmayin ama degerlerinden uzak bir Y nesline asina degilim ben…

   • BelginET Says:

    Elif Hanım,
    Ben eğitim-öğrenimimi hep “Atatürkçü” okullarda tamamlamış, dinden imandan haberi olmayan bir ailenin kızı olarak yetiştim. Namaz kılmayı 24 yaşında kocamdan öğrendim. 26 yaşımda eşim, ailem ve tüm arkadaşlarımın tepkisini aldığım halde kendi isteğimle kapandım ve Elhamdülillah bir yıldır başımdaki örtü gururla taşıyorum, Allah doğru yoldan ayırmasın. Daha önce (açık bir bayanken) gerek iş ortamında gerek toplum içinde sözlü tacizlere uğradım. Kapandıktan sonra daha az olsa da yine sözlü tacize uğradım. Aradaki fark şu: açıkken erkekler taciz ediyor, kapalıyken bayanlar.

    Gelecek nesilleri ahlakı çökmüş bir topluma mahkum etmeyi ben de istemiyorum. Diğer taraftan ilmiyle ameli birbirini tutmayan davranışlar sergileyen bir hükümeti de can-ı gönülden destekleyemiyorum. Allah sonumuzu hayır etsin, cümlemize hidayet versin, hak yoldan ayırmasın inşallah.

    • elif Says:

     Rabbim ortunuzu hayirli mubarek etsin Belgin Hanim ,salihlerden olmanizi nasibetsin size ve tum kardeslerim icin bu temennim. Iktidar , sohret zordur ,ruz-i mahserde 10 kisiden sorumlu bir vali bile elleri boynunda cikacaksa Rabbin karsisina varin Tayyip Beyin ve arkadaslarinin durumunu siz dusunun , tum bu genclerden ,yaslilardan ,cocuklardan sorumlu olmak ; ben aklima havsalama sigdiramiyorum rabbim yardim etsin ,hatalardan beri etsin Bediuzzamanin ettigi dua misal…Turkiye tek basina hareket edebilecek guce sahip olsa idi eger belki bu hukumet de ilmi ile amel ederdi ama malesef Amerika da bile ipler yahudi banka sahiplerinin elinde ,( USA deki en buyuk uc bankanin sahipleri yahudiler ) o yuzden bize vaad edilenlerin cogu yerine getirilemiyor ,hos getirilmeye calisilsa da millet ayaklaniyor …Zaten yine Ustadin dedigi gibi ”sark garba ,garp da sarka gebe” , burada Islam ahlakiyla ahlaklanmis okadar cok gayr-i muslim var ki insan kendi milletinden utaniyor cogu zaman…Rabbim hakkimizda hayirlisini versin ,cocuklarimizi edepten yoksun birakmasin .

     • BelginET Says:

      Çok haklısınız Elif Hanım. Dualarınız için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi Rabbim salih kullarından eylesin hepimizi. Siz nerede yaşıyorsunuz?

      • elif Says:

       Amin ecmain insaallah Belgin Hanim ,ben Amerika ‘da yasiyorum Chicago ‘da. Aslinda Cahide Hanimla bir suru fikir ayriligimiz var ,belki kendisi de hatirlar kizmisligim da var kendisine cogu yorumlarimda,ama ne yalan soyleyeyim gercekleri bangir bangir haykirircasina yaziyor olmasi etkiliyor insani ,su zamanda Islami egriltip bukmeden yasayabilmek icin bagirmak gerekiyor belkide. Siz Turkiye’de siniz sanirim hanimlarin tacizine maruz kaldiginiza gore…

 20. Sevdenur91 Says:

  ablam can parem ben bu paylaşımınla bilmediğim bazı şeyleri öğrenmiş oldum.Ve inan yorumları olsun paylaşımı olsun çoğu yerde hem kendi tarihimize içim yandı utandım hemde yorumlarında duygulandım bi gururlandım.Elhamdülillah rabbimize bize islamı nasip ettiği için.
  Ne yaşanmışlıklar olmuş geçmişimizde ve hâla içimizde kimler var ! rabbim şerlerinden bil cümleyi muhafaza buyursun.
  ve Allah’ımız senden kat be kat razı olsun ablam.Anneme de gösterdim bu yazıyı sabah ve kardeşime de gelince okutucam.Çok ibret almamız gereken yerler var.Tarihimizde bilmediğimiz ne kirli oyunlar dönmüş, kimler alet edilmiş, çok yazık.
  Bu taksim olayını bunca şeye rağmen daha da anlamayanlar var yada anlamak istemiyenler !
  Bu olayların bu kadar uzun sürmesi herkesin rengini belli etti.Rabbim ehli islam kardeşlerimize yardım etsin.

 21. nihan Says:

  cahide abla Allah senden ve bunu yazandan razi olsun.bunlari okudukca anladim ki ben bi fanusun icinde kucucuk dunyamda yasiyormusum.biz kimseye zarar vermeden halim selim yasarken dusmanlar bos durmuyor, inanclari ugruna calisiyormus meger.Rabbim firsat vermesin, serlerinden cumlemizi korusun.bu sokaga dokulen, etrafa zarar veren saldirgan insanlari da hic anlamiyorum.sanki bunu yapmak icin firsat bekliyorlarmis.yazilan haberlerin bazilarini agzim acik okudum, nerdeyse cahilliklere agliycaktim.Allah imdan dilerim bizleri ve evlatlarimizi daha kotusunden korusun, niyeti kotu olanlari da amaclarina ulastirmasin.A.E.O.

 22. Feriha Su Bağcı Says:

  Cahide hanım, oturdum bir tarifinize bakacaktım “Bu toplum böyle bozuldu” yazınızı okudum, çok güzeldi.Sonra yorumlara takıldım ve bu toplum da on beş yirmi gün öncesine kadar her kesimden insan güzelce yaşarken şu anda bizi ne hale getirdiler. Bir yemek sitesinde bile yapılan yorumlar beni dehşete düşürdü. Tarihten hiç ders almamışız. Gene aynı oyunlar oynanıyor. Yine birbirimize düşürdüler, lütfen bu oyunlara gelmeyelim, herkes birbirini uyarsın lütfen.

  • Hasret Says:

   Ya hu ne bu böyle okudukça tamam diyorum vallahi de hakkı demeden gecemiyorum ya …amma da cevap yazdım sayenizde hangi birbirini düşürmeden biz hiç düşmedik düşmediğimiz için birileri zaten cığırtkanlık yapıyor …neden kıyamete kadar devam edecek bir vaad var Allah tan iblise boş durur mu hiç ?biz tarafımızı belli edelim gerek söz ile gerek el ile veya evimizi kıble ederek selamette susmak asalettir ama hakkı da söylemek farzdır

 23. eser Says:

  cahide hanım merhaba , bilemiyorum yaşınız kaç ama niyeyse abla demek istedim takip ettiğim ilk günden beridir.siz ahlak nedir gayet iyi bilen bir insansınız benim gözümde lakin yukarıda ki arkadaşa yazdığınız cümleleri görünce gözlerime inanamadım lütfen ablacım size yakışan bu mudur , neden bir müslüman kardeşinizi bu denli hakir görüyosunuz, siz nasıl kendi doğrularınıza inanıyorsanız diğer arkadaşlarımızın da aynı şekilde kendi doğrularını ifade etme özgürlükleri yok mudur,gezi parkında benimde arkadaşlarım yer aldı neden hepsini aynı kefeye koyuyorsun ,yapma ablacım kurban olurum senin ahlak anlayışına inanki yakışmadı.beğenmediğin cumhuriyet kurucusu bizleri yüzyıllar boyu padişah kulu ve kölesi olarak yaşadığımız topraklarda bu insan sayesinde biz direk yüce yaradana bağlandık , dünyada ilk ezan güneşin ilk doğduğu ülke olan japonyada okunmaktadır,ve bunun ilk olma özelliğini düşünen bir müslümandı 1930 lu yıllarda kendi parasıyla yaptıran kişi mustafa kemal atatürktür ablacım (japonyada bu camide bizzat namaz kılmışlığım vardır)bunları nasıl görmezden gelirsin,saygılarımla.

  • Cahide Says:

   Ben edebi, ahlakı çook iyi bilirim şükür. Müslüman ve bilinçli bir kadın; yeri geldiğinde sakin ve güvenli bir liman, yeri geldiğinde önü alınamaz bir fırtına olur. Ve bu asla haddi aşmak olarak değerlendirilemez. Ayrıca bahsettiğin kişiyi sevmek zorunda değilim. Ona hiç bir şeyimi borçlu değilim. Sen sev veya uğruna öl, bu senin sorunun.

   • suzan Says:

    ???

   • eser Says:

    cahide ablacım bu aralar herkesin sinirleri oldukça gergin , bizde recep tayyip erdoğanı sevmek zorunda değiliz öyle değil mi ? ayrıca babam istanbulun önde gelen üniversitesinde tarih profesörlüğü yapmıştır bende yine hatri sayılır bir okulun mimarlık bölümünden mezunum yeterli tarih bilgisine sahibim herhalde,sevgiler saygılar

    • Cahide Says:

     Madem öyle aksini ispat et ?? Sen tarihi sana dayatılan yalan kitaplardan öğreniyorsun, biz gerçek kaynaklardan. farkımız bu işte.

     • Semanur Says:

      Tarihi kitap harici hangi gercek kaynaktan ogreniyorsunuz cok merak ettim. Unutmayin ki kitaplar o donemi yasamis ya da arastirmis kisiler tarafindan yazilir. Ya siz nereden ogreniyorsunuz? Ataturk’un adi hicbir zaman Kamal olmamistir! Madem bu kadar iddialisiniz kaynagini gosterin o zaman. Ayrica su an bir kadin olarak hepimiz konusma yazma kendinizi ifade etme, okula gitme ve calisabilme ozgurlugumuzu tabiki Ataturk’e borcluyuz. Pardon gercekten merak ediyorum ulkemizi buralara getirmis bu insane kininiz neden??

      • Cahide Says:

       Burada kesinlikle iftira yok, yalan yok. Tarih konusunda güvendiğimiz bir abimizin hazırladığı siteden tüm gerçekleri öğrenebilirsiniz. http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/tag/ibranice/ Ben hakaret etmiyorum. Sadece olan bir gerçeği söylüyorum. Oradaki nüfus cüzdanına bakın. Kamal ismi neden Kemal olarak kullanılıyor. Bu sahtekarlık ve o insana ihanet değil midir???

       • semanur Says:

        O zaman lutfen gayet basit bir yolla google’a Ataturk nufus cuzdani yazin ve istediginiz herhangi birine bakin da ne yaziyor. Buna ek olarak yukarida haberde yazilan detaylari da internetten kendiniz bir inceleyin lutfen. Cok rica ediyorum. Sizin gibi internete hakim biri arastirmadan birseyleri yazmamali!

     • eser Says:

      Ben seni sevdim burasida bunlarin konusulacagi bir platform degil belki bir gun denk gelirsek insaallah bu arada aramizdaki fark demissin bence farkimiz yok

      • Cahide Says:

       Son olaylardan dolayı ayarım bozulsa da ben de sizleri seviyorum kardeşim. Ve herkesin gerçekleri görmesini istiyorum. Çünkü hak ve batıl gün gibi aşikar.

   • hacer Says:

    cahide hanim seni cok seviyorum

    • Cahide Says:

     Bende sizi seviyorum kardeşlerim…

     • Hasret Says:

      Hakkın kanunundaki hakkı savunduğun Medine li kadınlar(onların imanı hayalarını gecmiştir denilen kadınlar)samimiyetini Ümmü Seleme annemiz gibi ,Fatma annemiz gibi yumuşaklığını,Aişe annemiz gibi ilmini,Zeyneb b.Cahş annemiz gibi cömertliğini(paylaşmayı seviyorsun ya )ya daha ne diyeyim biz böyle sevdik işte Ya!!peki bunların sevgi besledikleri neye kime neciye benziyor ki merak ettim doğrusu merakta kalınız arkası YARIN????

   • Sevdenur91 Says:

    ablammmmm seviyorum seni ♥♥

  • Hasret Says:

   Menemen katliamını neden söylemiyorsunuz diyeyim menemenlilet çünkü yine kendiletinin kursukları ama halka guya dindarların kurdukları bir parti olarak gösterilen (ismi şu an aklıma gelmedi)guya böyle yaparak kimin kime oy vereceği belli olupta tarafları ona göre ciZmek evet menemen o secimde oyunun %90nı o söZde islami partiye vermişlerdi taraflarını belli etmişlerdi bunu gören chp nin ataları orayı bir kıvılcımla bir planla yok ettiler bununla da kalmayıp o kıvılcımı ta turkiyenin diğer bir ucundaki şeyh saide sıcrattılar ve onu dar ağacına götürdüler mebemen niree doğu nireee

  • Aksa Says:

   Hanimefendi senelerce insanimizi ayakta uyuttular cesitli efsanelerle…Ama bizler yeni nesil gerekse okuyarak gerekse bilgisinden istifade ettigimiz büyüklerimiz sayesinde herseyi daha genis ele alabiliyoruz.gerek din adina gerek ahlak adina tarih adina baska şeyler ogrettiler.bunlardan birisi de bu Tokyo ya cami hadisesi…Tamamen yalan…Cok onceden de biliyordum ama buyrun tevafuk oldu sizde okuyun Mustafa armagan yazmis.Yandas medya diye okumazsaniz da saygi duyarim.Ama belgeleri mevcut…

   http://www.zaman.com.tr/mustafa-armagan/tokyo-camiini-ataturk-yaptirmadi_1317921.html

   Biliyor musunuz hayatta birşeye korukorune baglanmam araştırır sorgularim.Tek birsey haric dinim ve kutsal bildiğim tum dini degerlerim…Onlar da iste son derece gerici ve yobazim iste..Mutlu muyum evet hem de cok….
   Selametle

 24. gul_twinkle Says:

  Ne guzel kac gundur cirkin seyler yazilmiyordu.. Gayet guzeldi. Huzur icinde yemek tarifi okuyorduk, kurandan okuyorduk.
  Rahat duramiyormusunuz hemen yine provokasyona basladiniz. Yemek tarifleri yerine politik , dini kiskirtamalari elestiriyorum.
  Photoshoplanmis fotolar cok komik…

  • Cahide Says:

   Yıllardır bilgisayarla uğraşıyorum. Photoshopun nasıl olduğunu çok iyi bilirim. Mutlaka bir yerden açık verir. Bu resimlerde zerre miktar oynama yok. neden inanmak istemiyorsunuz ki, bal gibi de oyuna geldiniz işe kabul edin artık.

  • Rufeyda Says:

   komik olan sizsiniz 🙂 huzur içinde yemek tarifi okuyordunuz öyle mii??:) daha fazla huzur ister misiniz? yaradanınıza dönün! özünüze dönün! fıtratı üzere doğduğunuz gerçeğe dönün!!

   • Hasret Says:

    Onlar için dunya bir oyun eğlenceden ibarettir ki,bu evcilik oyununun bir gün bozulacağımı bildikleri halde ne gulunç ya!

  • emel Says:

   Paylaştığınız yazı gerçekten çok güzel teşekkür ederiz.Hala Taksim deki olayları savunan arkadaşlarımız gerçekten ne istiyorlar.Ülkemizde oluşacak bir kaos ortamında en çok zararı biz vatandaşlar göreceğiz.Yukardaki fotoğraflar gayet açık.Gerçekte kimlere destek verdiğinizi görün ve düşünün.Tamda terör bittimi derken bu yaşadıklarımız tesadüfmü?

  • Sevdenur91 Says:

   bence size battı bu ama kabul edin.
   aynen yedirmeyiz ablamı, yakarımmmm 🙂

 25. Halide Says:

  İngiliz meclisi mebusaninda mustemekalar naziru(somurgelerden sorumle bakan) elindekurani-i kerimi gosterdigi bir nutukta,”bu Kur’an islamlarin elinde bulundukca, biz inlara hakim olamayiz,. Ne yapip yapmaliyiz, bu Kur’an’i onlarin elinden kaldirmaliyiz; yahut muslumanlari Kur’an’dan sogutmaliyiz” dite hitabede bulunmus.(risalei nir)1907 gazetede yazinlanmis. Ben simdi o arkadaskara soruyorum bu kadar tahribati nasil oluyorda gormuyorsunuz insanlari ne kadar cehalet batagina atmislar.zorla kasket giydirmisler, halifeligi kaldirmislar,zorla kasket taktirmislar, boyle boyle yavas yavas ulkemizi dinsizlige suruklemisler. Hala nasil gormuyorlar ben sasiriyorum. Kisaca: sizde ki genclik katiyen gidecekl

 26. Mehtapabla Says:

  Arsizliga cesaret,zinaya ask dediler.Bir neslin ahlakini,iste böyle yediler.
  Necip Fazil Kisakürek.

 27. Gulcan Says:

  Eline , agzina saglik bacim guzel bir paylasim ve guzel cevaplar icin .Rabbim gucunu kuvvetini artirsin . Aslinda site ye uye olmak istiyorum ama telefondan tum sayfalara giremiyorum Rabbim dogru yoldan ayirmasin cumlemizi .Kendine hakiki kul ,Habibine hakiki ummet olmayi cumlemize nasip etsin .Selametle

 28. kayserili koramaz Says:

  Ellerine, dillerine, gönlüne, yüreğine daha ne deyim bilmem ama İyiki varsın bu yazıyı okuyupta hala acabaları olan varsa Allah yardımcısı olsun Türk ün Türk ten başka dostu yok.bu şaşmış kullara da rabbim hidayet versin.Rabbime emenet ediyorum canlar sizleri.

  • Cahide Says:

   Canımsın bu sözü düzeltelim istersen. Müslümanın Müslümandan başka dostu yok dersek daha doğru olur. Muhabbetlerimle kardeşim

 29. Benmer Says:

  Ebru kardeş kusura bakmada ALlah sana akıl vermiş sen iyi düşün araştır ondan sonra kime inanacağın kolaylıkla çıkar ortaya. Diyorsunki bayrak fotomontaş peki yakalanan ajan, ordaki Alman siyasetçi ve diğerleri hatta yakılıp yıkılanlar, Doktor kılığına giripte aslında doktor değilde bir örgüt üyesi olanlar bunlarda mı yalan yada photoşop. Kardeşim aklın var Allaha şükür ki yorum yazmışsın sen iyi düşün araştır çevrilen oyunu gör ondan sonra kime inanacağım zaten ortaya çıkar. İNşallah yanlış kişilere inanacağımız kararlar vermeyiz…..

 30. S-Aisha-O Says:

  Ablam yureyine saglik.bu kadarini bilmiyordum.Ebru,Neshe,Nur sizler nasil insanlarsiniz?ickinin,soyunmanin,terbiyesizliyin tarafini tutmayi kendinize nasil yakishtiriyorsunuz?o kadar terbiyesizliyi boyle incelikle anlatan birine demediyinizi birakmadiniz.yok akp-mish,yok diktatorlukmush,yok taraf tutmaymish bilmem ne.bunlar eski masallar.ne anlatiyorsunuz siz?kendinize gelin,gozunuzu acin.bu kadar genish ve dogru bir yazidan sonra sizlerin boylesine konushmaniz cok gulunc.insanlarida yalan soyluyor diye itham etmek sizler icin cok kolay.cunki yalan konushmak sizler icin su icimi gibi.akp siqaraya yasak getirdide kotumu oldu?bazilariniz zehirden arindiniz.ickiye yasak getiriyor kotu ishmi yapiyor?adam sizi gunah batagindan cikarmaya calishiyor.taksimi kirip dokulunce,rezillikler yapilinca ne oldu?yine gunaha sizler batdiniz.yani bosh konushmayin olan size oluyor.sizlerde neye dikkat ediyorum soyunana comert,mukemmel deniyor.kapaliya oldukca sade ve siradan.sizin kafa yapiniz ishte bu kadar geride.sizleri kinamiyorum.
  bide sitemizde yeni moda oldu,uyelikten ayriliyorum.o insanlarada ablamin musadesiyle bir shey soylenmek istiyorum sizi bu siteye Cahide ablami uye yapti?o sizleri uye olmadan once tanisaydi,birakin uye yapmayi girmenize bile musade etmezdi.cunki bu kadar emek verilmish guzel nimetlere sizin gibiler bakmayi hak etmiyor.bizde bir lafdir sozu at ortaya hami payini goturecek.ablam ortaya sozleri atdin,her kes payini aldi.nasil aldigida ortada.
  Cahide ablacim Allah senden razi olsun.cok guzel bir yazi olmush.bu kadar acik sozlu oldugun icin. Sana minnetdarim.

  • zeynoo38 Says:

   güzel yorumlar ınsanlar ne düşünüyor diye merak edip okuyoruz ama keske doğru düzgün bir türkçe kullanılsa bu da bir özenti degil mi bir ara ingilizce mi okuyorum diye düşündüm

   • Toprak Says:

    Aisha’mız Azeri canım benim. Yorumları takip ediyorum diyorsun ama bunu atlamışsın.

    Ayrıca isminiz zeynooo mu? Zeynep’e ne oldu. Lütfen daha güzel bir Türkçe kullanalım 🙂

    • S-Aisha-O Says:

     Toprakcim turkcemden sizler memnun sunuz buda bana yeter.canim benim memnun olmayanlar icin duzgun Azerbaycan dilinde bir cumle deyim:adam varki,adamlarin naxsidir,adam varki heyvan onnan yaxsidi.adam varki dindirende can deyer,adam varki dindirmesen yaxsidir….

     • Cahide Says:

      Seni seviyorum canım Ayşem…

      • S-Aisha-O Says:

       Ablam benim guzel ablam bende seni ve buradaki ablalrimi,kardeslerimi cok seviyorum.Rabbime sonsuz shukurler olsun beni sizlerle tanishtirdi.ellerinden operim canim ablam.

     • Mehtapabla Says:

      Aisha ben senin Türkcenide, Azericenide severim canim benim.Senin tatli dilin yeter.

     • Toprak Says:

      Ayşecim canım kardeşim, biz tabii ki memnunuz senden, çok tatlısın. İstediğin gibi yaz gülüm, birbirini anlayan insanlarız hamdolsun 🙂
      Azeri sözün de fenaymış hani… Bakalım bunu anlayabilecekler mi.

      • S-Aisha-O Says:

       Cok tesekkur ederim Toprakcim.Canim benim ishlerine gelmediyi icin anlamayacaklar.ama onun yerini “eshqidir mehrabi uca goylerin,eshqsiz ey dunya soyle nedir deyerin?” Yazsaydim hemen anlarlardi.dil sorunu falan kalmazdi 🙂

    • suzan Says:

     😀 ))

    • huri Says:

     senin turkceni sevsinler topragımmm 🙂

   • S-Aisha-O Says:

    Zeynoo38 bizim (abla ve kardes olarak gordugum insanlarin) yorumlarimiz guzeldir ama sana guzel gelmemish belli.

 31. eylül79 Says:

  ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN CAHİDE HANIM. BENDE KENDİM SÖYLEMİŞÇESİNE RAHATLADIM. HABERİM OLMAYAN DAHA NE OLAYLAR VARDIR KİMBİLİR? CAHİDE BİLİR! SELAMETLE KAL. BEN SİTEMİZE YAHŞİ ÜYELER BULURUM.

 32. songül Says:

  bunların amaçları ortada satılık insanlar tek emelleri Türkiye’mizi zalimlerin zorbaların eline düsürmek Rabbim fırsat vermez İnşallah Müslümanlıgımızı Türklügümüzü Kitabımızı Ezanımızı Bayragımızı çekemiyolar ömürleri boyunca da bunun ezikligiyle yasayacaklar çünkü bu milletin insanları oyuna gelmeyecek…..

 33. pasasofram (Zeynep) Says:

  Cahide hanim cesaretinize hayran kalmadim desem yalandir, cok güzel anlatmis ve yayinlamissiniz ah keske en az 10kisiyi etkilesede nasil bir yolda olduklarini görseler.
  yahudiler ermenler hirustuyanlar birlik olmus 3-5 tanede kendini müslüman sanan birileride onlara katilip birseyler yapmaya calisiyor. Almanyada yasiyorum ve kanallarda alt yazi geciyor türkiyenin durumu sehit verdigimizde hic böyle bir yazi görememistik yaziklar olsun o insanlaraki bizleri bunlarin dillerine düsürdüler. Rabbim firsat vermesin ins…..

  • Hasret Says:

   Merak etme kardeşim kimse kimsenin diline düşmez Danimarkada taxi de calışan eniştem ve damadım müşterileriyle girdikleri sohbette turkiyenin büyüdüğünü ve avrupa ülkelerinidebunu hazm edemediklerini kendi halkı hemse danimarkalılar diyorlar herkes aynı gözlükten bakmıyor at gözlüğü hariç

 34. Muhterem Kılınç Says:

  Selamunaleyküm,

  Ben çok etkilendim, yani çok kötü oldum. Bu kadarını bilmiyordum. Açiklamaniz için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Ama sonumuz ne olacak. Ya Rabbi, sen bizleri ve bütün ümmeti Muhammedi koru. Rabbim bu kafirlere firsat vermesin inşallah.

  Saygılarımla, Allah’a emanet olun
  Muhterem Kılınç

 35. Selvi Says:

  Ağzına sağlık, kardeşim.

 36. toprak Says:

  Meğer bilmediğim ne kadar çoook gerçekler varmış.
  Allah razı olsun bu gerçekleri yayınlayanlardan ve cahide ablamdan.
  Bu millet uyandı artık taksimciler hiç bir halt yapamazlar,
  gidenlere de uğurlar olsun zaten aramızda işiniz olamaz ki.

 37. yasemin Says:

  bu okuduklarımız buz dağının yalnızca görünen tarafı

  • Cahide Says:

   Aynen öyle kardeşim, devletin gizli arşivlerindeki gerçekler hep saklı tutuldu. Yalan bir tarihi öğrettiler, bizden olmayanları kahraman gibi gösterdiler bu millete ama yavaş yavaş gerçekler gün yüzüne çıkıyor inşaAllah.

   • Hasret Says:

    Cahide m konya nın azize camii ni iplikçi camii ni nerede kullanmışlar onuda sorun bakalım belki bınu araştırken çok şeyler görürlerde (gören göz akleden de kalp varsa)ben diyeyim hayvanlar için ahıra ….şimdi o kişiler muze veya tarihi eser diye gelipte guya turistler ya fotoğraf cekecekler diyecekler ki hayran kaldık o zamanlrda ki hallerine de hayran kalcaklarmıydı Allah bizlere o günü göstermedi bir daha da göstermesin ama her tarihi eserin yanından gecerken orada olan bu vukuatlar burnumun direğini sızlatır resimleriyle arşivlerde sabittir Eeee hak her daim batılı zail edecektir…ilkokulda den dersimizde bizlere maymundan tüteme insanları taş devri cikalı taş devri gibi öğretileri öğretem eğitimide lanetliyorum Allaıma çok şükür hakikati bilen ailem olduğu için maymun atam değil Adem in soyu olduğumu bildiğimden Elhamdulillah

   • mehtap72m Says:

    kesinlikle katılıyorum.Arşivler halen daha gizlenmeye çalışılıyor…

   • isimsiz Says:

    latife hanımın hatıraları ölümünden 25 sene sonra açıklanacaktı neden açıklanmadı tekrar korumaya alındı bi araştırın isterseniz

 38. semra Says:

  Herkes kendi derdinde .Kimileri baş örtüsünü, kimileri özgürlüklerini istiyor .İkisi bir arada yaşaması mümkün değil di mi? Olmuyor illa çamurlayacağız birbirimizi.

  • Hasret Says:

   Böyle olur değiştiremezler tarihte de zuhur etmiştir yahudilerin medinedeki pazarları ellerinde olduklarından fahiş fiyatlrla satış yapıyorlardı Peygamberimiz bu olaya sahabesiyle mudahele etti yeni bir pazar acıldı ve tüm tüccarlar dürüstlüklerinden dolayı onları tercih ettiler bir de kuyu meselesi vardır Osman radıyallahu anh harika bir alışveriş yapar bunu gören hazmedemeyen yahudiler işte oradan patlaklıklar verdiler yani daha niveleri işte hayat budur önemli olan hangi çamurdan olduğundur at sorun değil önemli olan o çamur batak olmasın kokulu olmasın yoksa bizler çamurdan yaratıldık ama pişmişinden Elhamdulillah

 39. Gülsüm Says:

  Sagol Cahide ablacim,
  cok güzel özetlemissin….
  malesef hala akli havada olan cok insan var. Dünyadan haberleri yok, uyutulduklari icin yanlis fikirleri savunuyorlar. Artik ülkenizdeki insanlarin gözü acildi. Kimse simdiki yönetimin gidisatinin bozulmasina izin vermez. türkiyede ne olursa olsun muhalefet etmek diye bir anlayis var. Halbuki muhalefet parti anlayisina muhalefet olmalidir. Ama ayni zamanda ortak anlayis olarak Türkiyeye hizmet ön planda olmalidir.
  Malesef bu yok. Anca yemeye calisiyorlar. Bizim cocuklugumuzda televizyonda Allah kelamini söylemeye cekinen insanlar vardi. Simdi kanallar sira sira hoca lar cikariyor, cok sükür (her biri hoca olmasada :))
  Bide ben mesela Almanyada yasiyorum. Basörtüsü ile staj yeri bulmakta zorlandim, bi iki sene kaybettim. Simdi ise her alanda hatta bulundugum semtt bir cok firmada vs. esarpli hanimlar calisiyorlar. Eskiden kendi ülkenizde okuyamiyosunuz, burada istiyorsunuz diye alay ediyorlardi. Simdi birsey diyemiyorlar!!! Cok sükür.
  Allahin izni ile, o eski günlere dönülmiyecek….
  Sevgilerimle
  Gülsüm

 40. emine Says:

  cahide hanım büyüklerimizden dinlerdik benim annanem Kuran-ı Kerimleri nasıl tahta aralarında gizlediklerini, bir battaniyeyi kaç kişi paylaştıklarını(devletin verdiği) söylerdi.milletinin hakkını nelere harcadıkları,içki reklamları,güzellik yarışmaları sizde belgeleriyle sundunuz içim acıyarak okudum RABBİM bir daha fırsat vermesin inşaallah.

  • Hasret Says:

   İsmet inönü in e yakışır ancak ….kendisinin heykelini yapmak için 6ay boyunca maaşları kesilmişleri ve kuyulara sakladığı tahılları bitlendilwr ama yine de halka vermedi ve Allah bırakır mı zalime yaptığını o heykel dikilemedi su anda bahcesinde küfleniyor ….batı sevdasıyla gittiler yazık yaşayamadılar o sevdayla ne götürdüler hiç bir şey koca bir sıfır ardından gelenler bile koca bir sıfır

  • Burcu Says:

   evet yaşlılarımızdan hep duyarız ” kızım bizim zamanımzda kuran öğrenmek yasaktı biz okuyamadık bari siz öğrenin”.. bu resimlerin montaj, haberlerin de yalan olduğunu söyleyenler ,kuranı yasaklayan başörtüyü yasaklayan bu insanlardan nasıl bir hayat ,nasıl bir resim bekliyolardı,rahle başında kuran okurken çekilen resimlerimi olucağını zannediyolardı..

 41. aysen42 Says:

  Allah’ın selamı senin ve tüm iman edenlerin üzerine olsun.Allah’a şükürler olsun ki yıllarca bizi yapmaya çalıştıkları kötü durumlardan çok sıkıntılar çeksekde imanımızla çıktık. Yetiştirmeye çalıştığımız ve yetiştireceğimiz temiz ve imanlı nesillerle bunlara fırsat vermeyelim.Rabbimin bize verdiği “eşrefül mahlukat ” çizgisini koruyalım ,ona layık kul olalımda varsın onlar ağızlarında salyalarıyla “esfeli safilin”olmaya, hiç ölmeyecekmiş gibi davranmaya devam etsinler.

 42. Benmer Says:

  Neşe kardeşim Taksim konusu evet bence farklı bir konu nedeni ise amaç orda ağaçlar değil öyle ise burdaki gibi israillerin ne işi var, papazın ne işi vardı, Alman siyasettiçinin ne işi vardı, ya da ajanların ne işi var evet haksınızı işte bu dış düşmanların olduğu yerde başka bir şey dönüyor. Ama en acı olanda bu dış düşmanlarla birlik olan iç düşmanlar, çünkü onlar Türk….. ve bu dış düşmanların Türkiyeyi bölmek ve geçmişten yapamadığını şimdi böyle yapmak için harekete geçmesi ve sözüm ona aydın ve okumuş insanlarında bunlara yardım etmesi yazık ne kadar çabuk kandırılıyoruz. Geçmiş ten ders alınmamış demek…..

 43. ebru Says:

  çoook acı. gerçekle ilgisi olmayan ve hatta photoshop yaparak insaları yanlışa inandırmak. o israil bayrağının photosop olduğu kabak gibi ortadayken.Allahım biz kime inanıcaz.herkes yalan herkes. sizde araştırmadan lütfen yayınlamayın.

  • mrd Says:

   Papaz da mı fotoşop?

  • Hasret Says:

   O zaman cnn tv nin taksime atom bombası haberini yayınlamsı daha sonra bunu para için haber yaptıklarını izah etmeleride mi photosop yapmayın kuyruğu sıkışmışlar gibi cıyaklamayın sadece gurultu yapıyorsunuz baska bir işe yaramıyorsunuz

 44. yagnur Says:

  HELAL CAHİDEM HAYKİR SESİMİlZİ bunlarin hepsi ermeni tohumu hakiki musluman asla haklinin karsidinda durmaz birde bildikleri yarim yamalak ayet ve hadisleri kendilerince yorumlamalari yokmu! en iyisi bunlarin kafalarini icki kuplerinden cikarmamak ALLAH bildigi gibi yapsin YASASİN ZALİMLER İCİN CEHENNEM!!.

 45. huricihan Says:

  Sizden ve sizin gibi susmayanlardan Allah razı olsun. Allah böyle hakikatlere karşı farkındalığımızı arttırsın. Çünkü bu tür gerçekleri görmek, öğrenmek de nasip meselesi. Bazı insanlara bunları anlatsanız da, gösterseniz de inanmak istemiyorlar. Allah hepimize hidayet versin. Amin.

 46. yagnur Says:

  Kafirler yuzyil sonrasini hesab edib her oyun tuzagi kurmuslar sizler uyumaya devam edin nese hanim sizi zorla tutan yok burda Allah askina soylermisiniz hangi baskidan soz ediyorsunuz neye hangi baskiya maruz kaldiniz ha derdiniz gunduz rahat rahat icemicekseniz aleni hersryi yapamyacaksaniz o baska kusura bakmayinda sizinyapamayacaklarinizda bizim ozgurlugumuz olsun bunada bizim hakkimiz var YUCE RABBİM Basbakanimizi Basimizdan Eksik Etmesin Bu oyunu ALLAHin izniyle ancak RTE bozar

 47. birgül Says:

  meğer herşeyden bihaber yaşıyormuşuz sadece kendi nefsimize hizmet ediyoruz yazı çok bilgilendiricydi ellerinize sağlık Rabbim bölücülere fırsat vermesin Kahhar ismiyle kahreylesin…….

 48. gurbetci29 Says:

  Söyleyecek laf bulamıyorum… Yuuh bu kadarınada pes çocuğun alkolle ne işi var bunların neden bu kadar bozuk olduklarını anlamak için temeline bakmak yeterli imiş…vay be şu şoku atlatıp diğer tarife bakacağım inşAllah…

 49. NESE Says:

  Günaydın cahide hanım. taksim konusu kesinlikle yanlış ve taraflı.o insanlar içki için değil AKP nin haddini fazlasıyla aşmış olduğundan diktatörlüğüne yeter artık demekten dolayı orada.insanlar susunca herşey benim istediğim gibi gidecek düşüncesi yanlış . insanlar susar daha doğrusu sabreder bakalım duracakmı karşısındaki
  sınırlar zorlanınca doğru olan tek çare devreye girer.haber yaparken taraflı olmayacaksın allah nazarında kul hakkında girer..bunuda unutmayalım.ayrıca ben taraflı bir eye üye olmak istemiyorum bu nedenle üyelikten ayrılıyorum.

  • Cahide Says:

   Öncelikle gidenlere uğurlar olsun. Tepkiler, terk edenler ancak benim bu yoldaki şevkimi artırır. Siz diktatörlüğün ne demek olduğunu hâlâ anlamamışsınız yazık ki. Yakın tarihinizdeki eşi görülmemiş diktatörlükleri hiç farketmemişsiniz. Ulustan, Çankayaya 50 metrede bir darağacı neden kuruldu, alim hüviyetindeki masum insanlar neden asıldı, alfabemiz neden latin harfleriyle değiştirildi? 1925 yılında Millet sefalet içindeyken paralar su gibi akıtılıp, neden “Güzel bacaklı hanımlar yarışması” yapıldı?
   Annelerimizin çarşafları neden üzerlerinden çekilip alındı? Çocuklara neden zorla içki içirildi? Verin cevabını bunların.

   Neyiniz eksik? Hangi özgürlükleriniz alındı elinizden? İstediğiniz gibi soyunup geziyorsunuz? Su gibi içki tüketiyorsunuz? Hatta sokaklarda ben cumhuriyet çocuğuyum deyip hayvanlar gibi çiftleşiyorsunuz. Siz hangi diktatörlükten bahsediyorsunuz?

   Tek çare devreye girermiş. Çıkar dilinin altındaki baklayı. Darbe mi yapacaksınız ha? Geçti o günler artık. 28 şubatlar, 27 mayıslar geçti. Siz artık onu ancak rüyanızda görürsünüz…!!!

   • ebru Says:

    bazen bukadar güzel yazılar yazan akli selim bir kadının bukadar yanlı taraf olmasına şaşırıyorum.böyle yazmasına, bunları yayınlamasına, şaşırıyorum.olayı sadece buradan görmesine, empati kuramamasına. şaşırıyorum bu üsluba.

    • mehtap72 Says:

     canım Ebru kardeşim,Yazılanlar sonuna kadar doğru.Hükümet en başta yapılan hatalar için özür diledi zaten.Bunu özellikle hatırlatmak isterim.Ya sonra devam eden eylemler ?Lütfen yazılanları tekrar okuyunuz….

   • gurbetci29 Says:

    Ağzına sağlık Cahide abla oh be ben söylemiş gibi oldum…rahatladım valla

   • hanife Says:

    Cahide ablacım Allah senden bir değil bin kere Razı olsun benim söylemek istediklerimi cevap olarak çok güzel yazmışın

   • Hadiye Says:

    Tebrik ederim Cahide hanım.

   • Nur Says:

    Hayvanlar gibi çiftleşmek…
    Cahide Hanım haddinizi misliyle aşıyorsunuz bilmem farkında mısınız?
    Ben kimsenin basortusune karısmıyorsam sizi de kimsenin şortu,mini eteği, birası ilgilendirmez.
    Bu ulkede alevilerin cem evi ibadethane statüsünde değilse, azınlıkların mallarına el konulduysa, bu ülkenin iktidar partisinin üyesi tutup ateistleri ortadan kaldırmaktan bahsediyorsa, B.Arınç tutup protestoculara kapılarını açan oteli tehdit ediyorsa, yine hükümet insanları darbe ile korkutuyorsa ( ki zamanında ordunun yeri kışladır diyip simdi tersini soylemek de ne tutarlılıktır), insanların yatak odalarına kadar kac cocuk yapacaklarına kadar karışılıyorsa, bazı evler bizim muhafazakar yapımıza ters denilebiliniyorsa, okullarda çocuklara seçmeli diye konulan dersler cocuklara zorla seçtiriliyorsa seçmeyen cocuğa ” alevi misin/ateist misin/ dinsiz misin” denilebiliniyor ve bunu diyenlere karşı MEB soruşturma açmıyorsa, hamile kadınlar fişlenip ailelerine haber veriliyorsa evet bu ulkede tahakküm rejimi vardır.

    Sizin sizden başkasına tahammülünüz olmayabilir. Gözünüzü kin de bürümüş olabilir ama bu ülke sizin olduğu kadar bizim de.

    Yazı diliniz terbiyeden uzak. Bilimden ve ilimden bihaber oluşunuza değinmiyorum bile. Bizim alfabemiz derken? Latin harfleri ne kadar bizim değilse Osmanlı alfabesi de değildir. Durup durup tek part dönemine yaptığınız atıflar ise komedi ötesi, çünkü o tek parti döneminin CHP milletvekillerinden biriydi Adnan Menderes de…

    • Cahide Says:

     Bu yoruma uzunca cevap vermeyi zaman kaybı olarak görüyorum ancak metrodaki öpüşme eylemini, gezi eylemlerinde ortalık yeri yatak odasına çevirenleri görmediniz sanırım.Hani gece yarılarına kadar içip sonra “….” yapanları..??? ve sizin “Kadeş rezaleti”nden de haberiniz yoktur sanırım. Araştırıp gelin isterseniz…

    • JÜLİDE Says:

     Nur kardeşim…
     Allah aşkına soruyorum, yazdıklarınızı kendiniz okuyormusunuz ???
     okumanızı tavsiye ederim, affınıza sığınarak “saçmalıyorsunuz”
     Cahide hanım daha az bile örnek verdi, demekki terbiyesi müsade etmiyor daha fazlasına…
     bence siz gözlerinizi açın ve kendi iradenizle olaylara bakın, araştırın, doğruyu öğrenin ondan sonra yorum yapın…
     Evet, başörtüsüne karışıyorsunuz…
     Evet, Cem evi bir ibadethane değil…
     kimin malına el konuldu? söyleyin bizde araştıralım? ortaya atıp gitmeyin…
     Almanya neden battı, emekli maaşlarını ödeyemiyor biliyormusunuz? Araştırın bakın neden çocuk sayısı önemli?
     Evet, Otel anıldı, konuşmanın tamamını dinlermisiniz… (tabii kendiniz dinleyipte yorum yaptıysanız eğer)
     Hükümetin darbe ile korkuttuğu konuşmayı veya yayını veya herhangi bir ıspat gösterirmisiniz…

     Lütfen bizi böyle cahil burakmayın!
     Siz bir söylermisiniz, bu hükümetten siz şahıs olarak ne zarar gördünüz? veya tanıdığınız zarar gören varsa bende bilmek istiyorum…

     Umarım yazı dilim terbiyeden uzak değildir! Bilim ve İlim seviyemizi ölçebildinizmi?

     • Nur Says:

      Cemevi ibadethane değil??
      Herkes camide ibadet etmek zorunda değil.

      İkincisi metroda yapılan öpüşme eyleminden rahatsız olup o insanların üzerine satırla yürünmesinden rahatsız olmamanız da olaylara ne kadar hümanist baktığınızın bir göstergesi.

      Ve evet 10 yıllık dönemde biyoloji dersinde evrimden ahseder öğretmenlere soruşturma açıldı. ir akın akalım yalan mıymış? Ama benim bildiğim kadarıyla AİHM kararına rağmen zorunlu din dersi hala uygulanmakta.
      Kaç çocuk yapacağım ne basbakanın ne de kimsenin derdi değil kaldı ki nufus provizyonlarından da bihabersiniz zira Türkiye Almanya ile aynı konumda veya durumda değil. Ayrıca mevcut nufusa düzgün eğitim olanakları verilemiyor, okumus gencler iş bulamıyorken 3 cocuk demek 3 cocuk işçi, daha da büyüyen işsizler ordusu ve dolayısıyla daha düşük asgari ücret demektir.

      http://nediyor.com/2013/06/1337472 okuma yazmanız oldugunu tahmin ediyorum… kim kimi ne ile tehdit etmiş görürsünüz.

      Bugun Heybeliada kimin malıdır neden ibadete açılmıyor desem birşeyler ifade eder mi acaba size?

      Şahıs olarak gördüğüm zararlar : Doğum kontrol hapını doktor reçetesiz alamıyorum keza ertesi gün hapını da…Erkek kardeşim Din dersi almak istememesine ragmen zorunlu dersin yanında 2 tane de dini ders almak zorunda bırakılıyor. Alevi arkadaşlarım ve dostlarım kendilerini tehdit edilmiş hissediyorlar daha geçen gün basbakanın “53 tane Sunni vatandasımız” oldu demeci kokeninde gayet mezhepcidir ve bu tehlike arz eder.

      Şükür ki metropolun ortasında yasıyorum, anadolu nun çeşitli kentlerinde yasayan gorev yapan doktor arkadaslarımdan biliyorum ki kendilerine yapılan ortunme baskısını, yasamlarına evlerine girene cıkana kadar yapılan baskıyı.

      Sevgili Dindar insanlar lütfen ellerinizi yasantımızdan cekin. Kiminle opustugumuz, ne içtigimiz ne giydigimiz izi ilgilendirir. Ben karışmıyorsam kimseye, kimse de ana karışamaz, kimseye de hesap verme zorunluluğum yok. Rahatsız mı oldunuz basınızı öte yana döndürün, öpüşen bir çift mi gördünüz bakmayın. Komsunuz eşcinselse, nikahsız birliktelik yaşıyorsa, size göre açık giyiniyorsa konusmazsınız, o tarafa bakmazsınız.

      Söyleyeceklerim de bu kadar.

      • Cahide Says:

       Yıllarca bu ülkede kadınlar doğurmasın, çoğalmasınlar diye uğraştılar. Şimdi de doğursun diye teşvik ediyorlar. Kimse kimsenin yatak odasına giripte zorlama yapmıyor. Ve yıllarca evinizde başınızı örtün size karışan mı var denildi. Şimdi biz de diyoruz ki, evinizde için, evinizde soyunun, evinizde ………. size bir şey diyen mi var? Oklar tarafınıza dönünce nasıl da çıldırıyorsunuz değil mi?

       Ayrıca hiç bir Müslüman başını örtmeyene ört diye baskı yapmaz. Bunlar külliyen yalan…

       • bsra21 Says:

        Hakikaten çıldırıyorlar. Bugün bir sayfada çapulcuların yorumlarını okudum. Ağza alınmayacak küfürler hakaretler..Sanırım kendilerini ifade etme şekilleri bu. Herkes karakterini yansıtıyor işte yapacak bişey yok 🙂
        Bu zamana kadar illa başını ört diyeni görmedim ama illa başını açacaksın diyenleri biliyorum. Şunu da anlamıyorum. Müslümanım der şeriat istemez. Nasıl istemem diyebiliyorsun bir yandan Allah’ı, Peygamberi seviyorsun öte yandan Allah’ın uymamızı istediği kanunları bir kenara atıyorsun. Ama yok olur mu ataya saygısızlık olmaz. Anlamak gerçekten çok zor. Değişik bir müslüman!!! Allah hidayet versin hepimize..

      • hanife Says:

       Ben başımı çeviririm bakmam ama 5 yaşındaki çocuğa bu tür terbiyesizlikleri nasıl anlatırım

      • Toprak Says:

       Nur, söylesek de keşke sen doğum kontrol hapını reçetesiz alsan. Bu zihniyette yetişecek bir masuma kıyamayız çünkü.

       Alevilik bir din mi de cemevi ibadethane olsun? Kandırmayın kendinizi.

       Evrimden bahsediyorsun. Maymundan mu geldin orangutandan mı? İkincidir bence, daha havalı ya hani. Modern gösterir sizleri.

       Metroda ki eylemciler satırla kovalanmış. Peki masumca çocuğuyla eşini bekleyen din kardeşimizin üzerine hayvandan aşağı mahlukat gibi işeyenlere tepkiniz ne oldu merak ettim ?

       Okuma yazmamızın olduğunu tahmin ediyormuş arkadaş, ne komiksiniz ya 🙂 burada yorumlaşıyorsun insanlarla sonra da okuma yazmanız var dimi diyorsun 🙂 benim 10 yaşında ki yeğenim bile bıraktı bu tarz lafları Ya Hu 😀

      • JÜLİDE Says:

       Evet Heybeliada bana çok şey ifade ediyor… Coğrafi olarak soruyorsanız T.C. ait… sorunuzda sorun var…. Ruban kastediyorsanız orası bir Eğitim yeri ibadethane değil… hem konuyla ne alaka ???? anlayamadım

      • Canan Says:

       Almanya ile Türkiye’nin durumu ŞİMDİLİK aynı değil… Demografik Dönüşüm Teorisi hakkında bilgi edinmenizi ve nüfus projeksiyonlarını daha iyi incelemenizi tavsiye ederim. Gelişmekte olan ülkeler gelişmiş ülkelerden daha hızlı bir dönüşüm süreci yaşarlar. Almanya veya diğer gelişmiş ülkelere kıyasla daha hızlı yaşlanıyoruz. Nüfusumuz şu an kendini yenileyebilir düzeyde, önümüzdeki 20 yıl da, ancak sonrası? Bizim kuşağımız geçmiş nüfustan az çocuk sahibi, onlar da kendi kuşaklarından daha az çocuk yapmışlar, bizim çocuklarımız bizden az doğuracaklar. E o zaman bu yenilenme nasıl süreklilik sağlayacak? Bugüne değil geleceğe bakılsın, erken emekli olmaya herkes bayılıyor, emeklileri finanse edecek çalışma çağı nüfusu nerede? Bizleri kim finanse edecek?
       Zirve yapmış bir ekonomi demokratik hak arama kisvesi altında yıpratılacak, yatırımlar ülkeden kaçırılacak, turizm gelirlerine balta vurulacak, sonra da işsizlikten bahsedilecek… İşsizlik oranları da gayet ulaşılabilir, incelenebilir.
       Eğitimin kalitesinin artırılması gerekir katılıyorum ancak uygulanmaya çalışılan her politika henüz uygulamaya bile konmadan medyanın körüklediği itiraz yumaklarına dolandığından her konuda olduğu gibi bu konuda da herkesi memnun etmenin mümkün olmadığı bir ülkede yaşadığımızı kabul etmek gerekir.

      • fatma Says:

       öpüşenlerden ve parkları yatak odalarına çevirenlerden dolayı ailece evden çıkamaz olduk.başkalarını kimseyi rahatsız etmeye hakları yok öpüşecekseniz evleriniz var evinizde istediğinizi yapın dinini bilen insanlardan hiçbir kötülük gelmez,nikahsız birliktelik yaşayıp sahipsiz çocuklar doğurmayın,bu dünyada beraber yaşıyorsak herkes birbirine saygılı olmalı öpüşen çift görünce bakmayın demekle olmuyor evinizde doya doya öpüşün kimse size birşey demez

    • NEŞE Says:

     KALEMİNE SAĞLIK NUR HANIM

    • Mehtapabla Says:

     Nur hanim ilk önce Allah size dogru yolu göstersin diyorum yillarca azinliklar ülkemi sömürerek yönettiler Ülkemin en güzel yerlerinde yasadilar ve halada yasiyorlar simdi söz masum cogunlugun elinde ve bu cogunluk onlarin normal yasama sartlarina hic bir zaman karsi cikmamistir fakat herkes tarafindan bilinen kesim sürekli müslümanlarin aleyhlerine calismislardir ve bu faaliyetleri hic hiz kesmememisdir.
     Siz bilimden söz ediyorsunuzya yazdiklariniz hic okumus birisinin yazdigi gibi deyil yada hakikaten egitimli iseniz yaziklar olsun size ögretmenlik yapanlara size bos bilgiler vermisler.
     Insanlara sen alevisin yada sen söylesin diyen su ana kadar bir kisiye raslamadim bunlar insanlari birbirine düsürmek icin yapilan oyunlardir .Benim alevi cok samimi arkadaslarim vardir Insan yeterki temiz yürekli olsun kötülük düsünmesin.Artik uyanin oynanan oyunlara gelmeyelim.
     Kac cocuk yapacagimiza karisiyor diyorsunuz bundan sikayet edip hemde Avrupali gibi olalim diyede tutturuyorsunuzya Avrupadaki siyasetcilerde sürekli cocuk yapin mesaji veriyorlar üstelik cocuk olmasi icin yüksek miktarlarda cocuk paralari veriyorlar.Bunlardan hic haberiz yok .
     Bundan önceleri Burda Türklere ve Türkiye ye hep asagilayici olarak davranan diger ülkeler son yillarda ülkemin kalkinma atagina gecmesinden sonra bize baska türlü davranmaya basladilar bunu bireyler olarak bizler bile hissettik fakat kötü yürekli bazi kisiler ülkemizin kalkinmasindan rahatsiz oldular ve ortaligi karistirmaya basladilar bunlarin gözleri körmü olmuski yapilanlari görmüyorlar.
     Cahidem yine cok yazmisim yazdiklarinin hepsine katiliyorum .Allahim ülkemi ve iyi insanlari korusun kötülere firsat vermesin.Amin.

    • Rufeyda Says:

     ya bu Nur geçenlerde ki taksimle ilgili yazınızda(muhallebili incirli tatlı) yorum yazıp ağzının payını alıp sonra da tek kelime edemeden giden nur değil mi?( size nur derken nedense içim cız ediyo..) hala neden buradasınız bayan?? madem cahide ablamız haddini aşıyo niye sitemize giriyorsunuz? siteye girin güzelim yemek tariflerini alın nefsinize ağır gelen yazılara da yorum yapın!! ohh ne ala .. yaw bi çıkın gidin hele ..!!!

     • Nur Says:

      Rufeyda Hanım,

      Cahide Hanımın özünde iyi niyetli bir insan olduğunu düşünüyorum. Nitekim toplumdaki esas sorunun da empati kuramamaktan ileri geldiği kanısındayım. Bu nedenledir ki sebepsiz nefret, sebepsiz kin veya sebepsiz yazılıp çizilenlere orada olan bir birey olarak karşı çıktım. Ağzımın payını aldığım için de değil, sürekli olarak çalıştığım bir işim, ofis dışı hobilerim olduğu için de yapılan yorumlara bakmadım bakamadım.
      Sizden farklı olarak ben, benimle aynı fikirde olmayan insanların da düşüncelerini merak eder onları anlamaya çalışırım o nedenle bu sitede oturup yemek tarifi dışında yazılan yorumları okuyorum. Tavsiye de ederim insanın kendi penceresinin dışına çıkması gayet mantıklı oluyor.

      Cahide Hanım anlatamadığım veya anlamadığınız nokta şu; dogurmak isteyen dogursun eyvallah ama var olan sistemde Sayın Başbakan dogum kontrol araçlarının erişilebilirliğini engellemeye çalışarak dogurmak istemeyen insanların dogurmama hakkına engel oluyor. Kürtajı yasaklama veya yasaklamaya yakın bir noktada sure kıstına gidilmesi kadın hakkı ihlalidir. İstemeyen kimseyi bugune kadar kürtaj etmiyorlardı ama basbakanın istedigi, hazır olalım olmayalım, isteyelim istemeyelim herkesin dogurması.. neden sizin gibi yasamak istemeyenlerin de boyle bir hakkı oldugunu kabullenemiyorsunuz.

      Durup durup 28 subattan dem vuruyorsunuz da hanımefendi o tarihte ben 10 yasındaydım tankların onune yatamadım kusura bakmayın. Neden yanlıs birşeyi dogrularken başka bir yanlısı ornek gosteriyorsunuz?

      Leküm diniküm veliyeddin…

      • Aysun Says:

       Nur hanim,
       33 yasindayim ve kendi kendimi bildim bileli, bundan 3 yil oncesine kadar, hep sizin gibi dusunup herkesi anlamaya calistim, inanin bana coooookkkk yanilmisim ve bu bakis bana cok sey kaybettirmis…esitlik olsun herkes diledigi gibi yasasin derken elimde degerlerim yok olmus aslinda yasayan bi olu olmusum…o yuzden sadece size degil herkese islami iyi ogrenin dinimiz ne diyor gercekten ozune inin diyorum…hayata en gercek noktadan bakmak gerek o da ISLAM..baska yol yok!!!! Yuce dinimiz Yuce kitabimiz, elhamdulillah heryolun cevabi var orda, o kadar sansliyiz ki bunu goremiyoruz kor olmusuz…Insanlari dogruya tek ulsatiracak, herkesi feraha, huzura, mutluluga, bolluga berekete, esitlige tek goturecek olan Seriat Kurallaridir…Bunu bi arastirin iste o zaman hepimiz ozgur olucaz..ulkemizi paylastigimiz, ateistlerde, alevilerde, ne bileyim hristiyan-yahudilerde, musluman kardeslerimizi de feraha ulastiracak tek yol ISLAM insa Allah-u Rahman

      • evergreen Says:

       Yazdıklarınızı okuyun derim size sadece.Farklı pencereden bakayım derken kendi pencerenizi kaybetmişsiniz belliki kafanız bulanık…
       Kürtaj kanunu ve kadın hakları…Ezbere konuşmayalım lütfen araştırın ve hakkı hukuku batılla karıştırmayın.Yeni yasa tasarısına göre hamilelik 10 haftanın altındaysa yada anne 15 yaşın altındaysa zaten kürtaj hakkı var.Kürtaj hiçbir istisna olmaksızın 68 ülkede tamamen yasakken(bu ülkeler arasında AB üyesi olan Malta ve İrlanda gibi ülkelerde var) ülkemizde böyle bir yasa gündeme gelmeseydi Hak ihlali olurdu asıl!Başbakan öyle iştemiş böyle yapmış meselesi değil yani bu…Bir canlının yaşam hakkını elinden almanın hak yada özgürlükle bağdaştırılmasını mantık pencerenize sığdırmanızı da anlamış değilim.Daha iyi anlamanız için yıllar önce Bernard Nathanson isimli bir doktorun yapmış olduğu kürtaj filmini izlemenizi öneririm; Google “the silent scream abortion video” yazdığınızda ulaşabilirsiniz.Bununla ilgili bir yazıyada burdan ulaşabilirsiniz:http://www.renaultclubtr.com/forum/saglik-kosesi/72844-cocuk-aldirmak-cinayettir.html
       Ayrıca eğer farklı pencerelere açıksanız size yapılan yorumlarada açık olmalısınız diye düşünüyorum buradan ayrılmanız Cahide ablaya birşey kaybettirmez ama siz bir pencerenizi kaybetmiş ve kendinizle çelişmiş olursunuz…

    • Sevdenur91 Says:

     ”bu ülke sizin olduğu kadar bizim de.” 😀 bi ülkeyi paylaşamadık arkedeş 🙂
     İnsanoğlu çok nankör ! Rabbi onu yaratıyor rızkını veriyor ve hâlâ sapkınlığına devam ediyor.Bu dünyada istediğiniz gibi yaşayabilirsiniz lakin ahirette seçme hakkınız olmıycak ! gerçekten yazık Rabbimizin verdiği bunca ikrama karşılık bu mudur yani ?
     Hamdolsun ki geçmişimizin bir parçasını dahi olsa öğrenmiş oldum ben ciğer paremin bu paylaşımıyla.tekrar, rabbim razı olsun ablam.(bunu her yoruma eklesem mi ki ^^)

   • Aynur Bölükbaşı Says:

    Yüreğinize sağlık, çok güzel cevap verdiniz. Bu güruha az bile ama anlayana, Rabb’im mazlumların yanındadır her zaman, alkolü, yakıp yıkmayı özgürlük sanan zavallılar diyorum sadece

   • çiğdem turgut Says:

    helal olsun cahide ablam..rabbim serlerini baslarina cevirsin..boyle uyandirici yazilarida paylastigin icin Allah razi olsun..hepsi fenada su insaat ya resullah yazisi beni kahretti..bunlarin yaptikari gayretullaha dokunuyo rabbim tezden cezalarini belalarini versin.soysuzlar..bizde karsilarina gecer zalimler icin yasasin cehennem sloganlariyla Allah katinda tek din islam pankartlari acar ellerimizde kuran dillerimizde sahadetler tekbirler otururuz o meydanlara..dusman catlatiriz:)))kudurur hepten zaten azmis olan enikler:-)))bu da guzel slogan oldu dimi ama?!Allah icin durmak yok davaya devam..

   • Zülal Says:

    Ağzına sağlık Cahide Abla. Hala olayın farkında değil bence bu arkadaşımız. Çok basit bir mantık yürütün arkadaşlar, şimdiye kadar bizim iyiliğimizi hangi ülke istedi? Bütün dünya sosyal medyadan muhteşemsiniz süpersiniz masum çocuklar bilmem ne diye destek verdi size. Düşünün bakalım gerçekten iyi bir şey mi yapıyorsunuz? İsrail bile olaylardan ne kadar mutlu olduklarını sizleri tebrik ettiklerini söylediler. Almanya dehşete düştüm müdahalelerden diyor. Dönüp kendi yaptıklarına bakmıyorlar.
    Onlar başaramıyor bizim içimizdeki gerçeği göremeyen arkadaşlarımız ülkeyi içten karıştırmaya uğraşıyor. Allah’ın izniyle başaramayacaksınız.

   • NEŞE Says:

    Sayın cahide hanım.yoğundum cevap yazamadım .size düşüncelerimi yazdım saygılı bir biçimde.sizin yaptığınız gibi çıldırmış bir ağızla değil.sizden “teşekkürler düşünce farklılıkları olabilir” demenizi beklerdim.ben bu davranışı size yakıştırmadım.nur hanımı kalemine sağlık.

   • $erife Says:

    HELAL OLSUN SANA CAHIDE ABLACIGIM

   • havva Says:

    diline kaleminje yüreğine sağlık cahide abla,Rabbim yanlış yolda olanları biran önce kendine getirsin

    • Cahide Says:

     İnşaAllah canım. Havvacığım mailine bakıyor musun canım? Müberra sana mail atacak. Arada bir bak istersen

     • Hasret Says:

      Cahide m zaten şifresini unutmuş giremiyorum demişti ben ona bir mail adresi actım eğer havva hanım size veya bize baska mailden irtibata gecerse kardeşimiE yardımcı olacağız selametle kalınız

     • havva Says:

      ablacım ben şifremi unuttuğum için giremiyorum ki 😉 benim en kısa zaman da yeni bir mail adresi almam gerekecek, 😉

   • fatma Says:

    bizlere tercüman olduğunuz için teşekkürler,kıyamet alametleri,na mahrem şeyler ,hayvanlar gibi sokakta yapılır oldu

   • ruveyda09 Says:

    allah razı olsun cahide hanım haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.Tabi onların işine gelir yemek tarifi verin ve susun göz yumulsun bu nankörlere! ah çok merak ediyorum bizim gibi okullarından atılsalardı sadece inancından dolayı örtündüğü için ne yaparlardı Biz yakan yıkan olmadık yalnızca mahsun olduk dua ettik.. ölemiyorlar bile (yök başkanı)

  • gülnihal Says:

   Neşe Hanım,
   görüşler ne olursa olsun seçimle gelen seçimle gitsin değil mi? cumhuriyet demokrasi bunun için var. taksimdeki insanlar kesinlikle haddini sınırını aştı. yolunuz açık olsun inş.

  • ebru Says:

   dur demeyı boyle mı bılıyorlar acaba etrafı yakıp yıkarak.herkes farkını koyar ortaya sızde boyleymıs demek kı herseye zarar vererek bır sey elde edecegız sanıyorsunuz ama yanılıyorsunuz.bızım arkamızda rabbımız var o bıze yeter aslında sızede yeter……………

  • JÜLİDE Says:

   Neşe hanım kardeşim, aslında şunu öğrenmek isterim…
   Haddini aşanlar hangi konularda tam olarak haddini aşmış?
   Tam olarak neye yeter diyorsunuz?
   Hangi diktatör davranıştan zarar gördünüz?
   Lütfen öyle ortaya atıp gitmeyin bizi aydınlatın…
   Acaba bizler neyi görmüyoruz???

   Evet bu site Cahide hanıma ait ve benim haddime değil size uğurlar olsun demek fakat eğer vereceğiniz cevap varda vermiyorsanız veya cevabınız yokta duyduklarınızla hareket ediyorsanız o zaman Cahide hanımdan özür dileyerek bende onun “uğurlar olsun” a katılıyorum kardeşim …

   Hakkınızı helal edin Cahide hanım, sitenizi yorumsuz takip eden bir kuldum ama dayanamadım… Birşeyi ortaya atıp kaçmak hiç hoş değil, ne olur kusuruma bakmayın kardeşler…

   • Cahide Says:

    Bu site benim değil, bizim sitemiz. Gitmek isteyenlere hep beraber “Uğurlar olsun” diyebiliriz…

   • NEŞE Says:

    JÜLİDE HANIM FİKİRLERİMİZ FARKLI AMA ÇOK SAYGILI VE SEVİYELİ BİR BİÇİMDE FARKLILIĞIMIZI ORTAYA KOYMUŞSUNUZ.YOĞUN OLDUĞUMDAN CEVAP YAZAMADIM..SİZİ TANIMIYORUM AMA SAYGI DUYDUĞUMU BELİRTMEK İSTERİM.AYRICA YUKARIDAKİ JÜLİDE EĞERKİ SİZ SENİZ YAPMAYIN ALLAH AŞKINA CEMEVLERİ İBADETHANEDİR.BUNU SİZİN YAZMADIĞINIZI DÜŞÜNÜYORUM.SİZİN GİBİ BİRÖYLE DÜŞÜNMEZ. BENCE TEŞEKKÜRLER

    • JÜLİDE Says:

     Neşe hanım, ben 23 sene Almanyada “alevi” kardeşlerle beraber yaşadım. Şuan türkiyedeyim ve yine üst sokağımda Kültürmerkezi “cemevi” var. Cemevinin geçmişini, anlamını, maksadını çok iyi bilirim. SADECE bir ibadethane değildir. Eskiden Cem ler dergahlarda yapılırdı ve bu dergahlarda başka birşey olmazdı. İsterseniz zamanınız varsa bir araştırın. Dünyada her ülkede kabul edilen 3 çeşit ibadethane vardır. Camii, Klise, Sinagog… Ama “cemevi” diye adlandırdığınız mekanlar gerçekten Kültürmerkezleri, çok amaçlı ve ben karşı olduğum için yazmadım, arkadaşımız cemevlerine karşı bir hükümet olduğunu imaa ettiği için belirttim. Bu arada Buradaki Kültürmerkezi bölgenin en güzel arsasının üstünde ve hiç kimse karışmıyor. Sorun nerde anlamadım

  • Güldeste Says:

   ustteki yazidan sonra hala bu dusuncede isen yaziklar olsun. Cahide cim sagol ne guzel yanit olmus filli karikaturde tam uymus.

  • canans Says:

   sevgili neşe bende bu siteyi nerden buldum çok şaşırdım ama gerçekten amaçı fazlasıyla aştılar milli bayramlarımız bayrağımız yerlerde ne kadar ayıp ne kadar yazık kimse kimsenin içkisine başörtüsüne karşmıyor herkes kerkesle nasıl yaşarsa yaşasın ama bu dayatmayla olacak sa böyle diktatörlü olduğu sürece bu insanlar cumhuriyeti size bırakmaz bende üyelikten ayrılıyorum

  • Sevdenur91 Says:

   ay inan güle güle çokta rahatladım şu an 😀

 50. elifzeynepabdullah Says:

  böyle önemli bir yazıyı yayınladığın için Allah celle celaluhu razı olsun ablam. kulaktan dolma bazı bildiklerimi de belgeleriyle görmüş oldum, bilmediklerimi de öğrenmiş.

  kabaklı omlet az farkla yaptığımda beğenmiştik , ama çocuklara yediremedim tabi ki yine. ben kaşar yerine yağlı peynir, 2 kaşık un, ve 2 yumurta farkı ile denemiştim.

  diğer kardeşlerimin tarifleri de çok güzel , herkesin ellerine sağlık. hasta olan kardeşlerime de Rabbim şifa versin.
  dişimin ağrısı artık dayanılmaz olunca doktor yolu göründü gayrı. diş hastanesi uzak diye bahane ediyordum korkuyla , şimdi özel durumuma bakan hastaneye gidicem birazdan. antibiyotik vb vermez inşaAllah doktor, ya da ben vazgeçip çıkmam odadan. çok uzun yıllar önce iki diş çektirmişliğim de varken diş doktoru çok genç bir hanım dı, biraz düşüneyim deyip çıktım odadan…

 51. leyla ibrahim Says:

  canım bacım bir kez daha hayran oldum sana

 52. arzu martillo Says:

  hayretler icerisindeyim..boylesini hic duymamistim..bir nesli nasil da mahvetmisler…yazik ki ne yazik!! tesekkurler paylastiginiz icin..


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: