Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

KİLO KONTROLÜ VE GIDA TAKVİYELERİ

KİLO KONTROLÜ VE GIDA TAKVİYELERİ

Sağlığa olumlu ya da olumsuz etki eden en önemli faktörlerden biri “kilo” dur. Aşırı kilo ya da aşırı

zayıf olma durumu ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

Fazla zayıf olma durumu; çabuk hastalanma, mide küçülmesi, kronik yorgunluk, baş dönmeleri,

depresyon, kemik kırılmaları ve daha birçok probleme sebep olur. Bu durum kronik bir hal alarak

anoreksiya denilen hastalığa kadar gider.

Fazla kilolu olma hali ise, depresyon, eklemlerde sıvı kaybı, kireçlenme, kolesterol, damar tıkanıklığı, kalp rahatsızlıkları, tansiyon, şeker gibi hastalıklara ve solunum yolu rahatsızlıklarına neden olur.

Her iki problemin de ciddi sorunlar doğurduğu görülüyor. Bu sebeple kişiler kilolarını kontrol

altına almaya özen göstermelidirler. Kilo kontrolü denilince akla ilk olarak “kilo verme” geliyor.

Ancak her ne kadar obeziteye günümüz dünyasında fazla rastlanılsa da anoreksiya yani aşırı zayıf

olup kilo alamama durumu da önemli bir hastalıktır. Obezitenin çok fazla gündem de olmasının asıl

sebebi obezite hastalarının, obezite sınırında olanların ve obezite riskinin günümüzde çok daha büyük

oranlarda görülmesidir.

Obezite ile çok karşılaşılmasının genetik faktörden sonraki en büyük sebebi “yanlış beslenme

alışkanlığı”dır. Özellikle fastfood tüketiminin şehir hayatında yaygın olması büyük bir

 problemken sebze tüketiminin ise gittikçe azalması da obeziteyi tetikleyen en önemli

 faktörlerden biridir.

Aşırı kilolardan kurtulmak için atılacak ilk adım elbette bu alışkanlığın düzeltilerek öğünlerde yeşil

sebzelere, meyveye, lif değeri yüksek besinlere ağırlık verilmesi, sıvı tüketiminin arttırılmasıdır. Bu

alışkanlıklar kazanıldığında gıda takviyelerinin kullanımıyla “sağlıklı zayıflamak” mümkün olabilir.

Yoksa bir yandan sağlıksız beslenip bir yandan gıda takviyesi kullanmanın hiçbir yararı olmayacaktır.

Hareketsiz kalmak kilo artışına sebep olan bir diğer önemli faktördür. Vücudun genel sağlığının

korunması ve kazanılması için (özellikle kalp için) yapılması gereken en temel egzersiz yürüyüştür.

Yürüyüş ise tempolu ve düzenli yapılmalıdır. Ancak bu şekilde üriner ve sindirim sisteminin

çalışmasına yardımcı olacak, böylece vücuttan toksinlerin ve ödemin atılmasını sağlayacak, aynı

zamanda da metabolizmanın hızlanmasını ve yağ yakımı destekleyecek gıda takviyeleri kullanabiliriz.

 Aşırı zayıf olmanın önüne geçebilmek adına ise düzenli beslenme alışkanlığını kazanmak gerekiyor.

Bu noktada vitamin ve mineral ağırlıklı besinlere öncelik verilerek öğün sayıları arttırılmalıdır. Arı

sütü, polen, bal gibi arı ürünlerinden*; keçiboynuzu, tarçın, zencefil, ginseng, çemen otu, zeytin

yaprağı, ceviz gibi hem besin değeri yüksek hem de enerji verici, iştah açıcı etkileri olan alternatif

ürünlerden destek alınabilir.

 Eğer “Ben çok zayıf değilim, zayıf olmadığım gibi kilolu da değilim” diyenlerdenseniz mevcut

 kilonuzu korumak adına fastfooddan uzak durmalısınız! Egzersiz yapmayı ve düzenli/sağlıklı

beslenmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Zayıf olduğunuzu düşünerek de yağ oranınızı kontrol

etmeyi ihmal etmeyiniz. Zayıf olmak vücuttaki yağ oranının az olduğu anlamına kesinlikle gelmez.

Yağ oranı kilonuza ve boyunuza göre fazla ise siz de kalp hastalığı, kolesterol gibi bazı hastalıkların

riskini taşıyorsunuz demektir.

 *Arı ürünlerine alerjisi olanlar diğer kaynaklardan yararlanmalıdır.

Sağlık bizimle olsun…

“Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı “

 Senem DİNÇ

NOT: Bu ürünü Cahide Pazar‘dan temin edebilir, alakalı sorularınızı Senem hanıma sorabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. placebo says:

  Ben bir diyetisyen olarak bu ürünleri kesinlikle önermiyorum. Kilo kontrolünüzü bir beslenme uzmanı eşliğinde hiçbir gıda takviyesine ihtiyaç duymadan yapabilirsiniz. Kilo fazlanız altında yatan bir hastalık dolayısıyla da olabilir, öncelikle bu faktörü elemek gerekir. Daha sonra beslenme düzeninizde diyetisyeninizin önereceği değişiklikleri yaparak farketmeden kilo verebilirsiniz.

 2. Senem hanım benim bir arkadaşımın hamilelik lekeleri geçmemiş;üzerinden 10 sene gibi uzun bir zaman geçmesine rağmen.Kendisi Almanya da yaşıyor ,denemediği ürün kalmamış.Benden size sormamı rica etti;önerebileceğiniz bir ürün var mı?Kendisi Türkiye ye gelince sipariş verecekmiş.Şimdikten teşekkür ederim…

  1. Belgin Hanım,

   Üzerinden uzun zaman geçmiş lekelerin geçmesi çok zor. Belki bir miktar yardımcı olması adına kakao yağı (15 damla), aynısafa yağı (10 damla), emu yağı (20 damla) ve buğday yağı (25 damla) karıştırılıp özellikle akşamları lekeli bölgeye uygulanabilinir.

 3. cahidepazar’da fitoform plus resminde 2 al 1 öde yazıyor ama yan tarafında 3 al 2 öde yazıyor. ürünü almaya çalıştığımda ise hiç indirim olmadı…?????

  1. Aksu Vital says:

   Sevcan Hanım;

   1 adet aldığınız da biz size 1 adet hediye gönderimi yapacağız. Teknik bir hatadan dolayı güncelleme yapamıyoruz. Ama bahsettiğimiz gibi siz 1 adet sipariş verdiğiniz takdirde biz tarafınıza 2 set ürün göndereceğiz.

 4. Bütün kanallarda bitkisel(!) gıda takviyelerinin zararlarını anlatan ve bunlardan uzak durulmasını salık veren kamu spotları dönerken reklam parası veya kar payı uğruna bu ürünleri sizi büyük sadakatle ve ilgiyle takip edenlere pazarlamaya çalışmanızın vicdan, ahlak ve ahiret korkusu anlayışınızla nasıl bağdaştığını merak ediyorum. Her güne büyük hayranlıkla sizin yazılarınızı okuyarak başlayan takipçilerinizin olmasının omuzlarınıza büyük bir sorumluluk yüklemiş olduğunu ve burada yazdıklarınızdan her iki tarafta sorumlu tutulacağınızı hatırlatmak isterim.
  Senem Hanım’a “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı” titrini kimin verdiğini, eğitimini hangi kurumda tamamladığını, insan hayatını riske atarken hangi bilgi birikimine güvendiğini bilmiyorum ama siz buna aracılık ederek büyük bir sorumluluk altına giriyorsunuz.
  Bir sağlıkçı olarak kilo probleminin bir sağlık sorunu olduğunu, doktor-diyetisyen-fizyoterapist gözetiminde bu soruna çözüm aranması gerektiğini doktora danışmadan herhangi bitkisel veya medikal ürünler kullanmaktan kaçınılması gerektiğini ifade rtmek istiyorum. “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı” Senem Hanım’ın yazısında bunu belirtmediğine veya belirtmek istememiş olabileceğine dikkat çekmek isterim.

  1. Bakınız! Ben yukarıda normal standartlardan bahsettim. Bir insan nasıl beslenmelidir? sorusuna bir miktar cevap vermeye çalıştım. Gıda takviyeleri kısmına gelince kesinlikle her duyulan, her önerilen ürün kullanılmamalıdır. buna sonuna kadar katılıyorum. Ancak bu sektörde 24 yıldır hizmet veren, bünyesinde kimyagerler, kimya mühendisleri ve gıda mühendisleri bulunduran, TÜBİTAK ve birçok üniversite ile ortak çalışmalar yürüten, kendi laboratuvarına, kendi fabrikasına sahip bir firmayı araştırmadan ön yargı ile eleştirmek doğru değildir. Sizler bu ürünü temin edip kendi bünyenizde de analiz edebilirsiniz. Bir çok üniversite mensubu müşterimiz bu uygulamayı bazı ürünlerimizde yapıp bizlere teşekkür dönüşü yapmıştır.

   Eğer bir sağlık sorunu mevcutsa elbette doktora danışılmalıdır. Burada doktorculuk oynamıyoruz ki bunu yapan tüm firmalara ve kişilere karşı her zaman sert bir duruş sergilemişimdir. Ayrıca yazıdan da anlayacağınız gibi ” zayıflama da ya da kilo almada öncelik düzenli beslenmedir” ana teması mevcuttur. Biz kimseye bilinçsizce gıda takviyesi kullanmalarını önermiyoruz. Sonuç olarak dünya farmakopesi diye bir bitki kullanım kılavuzu mevcut. Her ürün bilimsel çalışmalar sonucunda ortaya konulmaktadır.

   Bu yazıları hazırlarken de bir çok fitoterapistin, bilim adamlarının çalışmalarını incelemeye, bilimsel makaleleri okumaya özen gösterdiğimi bilmenizi isterim. Eğer yanlış bir yönlendirme yapıyorsam elbette uyarmak hakkınız. Ancak para her şey değildir ve bu sebeple ticaret anlayışımızın şekli bellidir. Dana anlayışlı karşılamanızı ve ön yargısız okuma yapmanızı rica ederim. Teşekkürler….

 5. merhabalar cahide hanım ve sevgili takipçi arkadaşlar. ben bir sağlıkçıyım ve gıda takviyeleri konusunda çok dikkatli olmanızı öneriyorum sonuçları çok ciddi olabiliyor.zayıflamak için dengeli ve azar azar beslenmek çok önemli bunu neden mi öneriyorum günde altı ögün dolu dolu yiyip tam 10 kilo veren biriyim vede hiç spor dahi yapmadım.yani bunları kullanmadan yemek yemedeki stilinizi vede bir yemek içerigini belirlemeniz önemli.lütfen gıda takviyesi kullanımında çok dikkatli olun.ve sunu uunutmayın eger aldığınız kalorı kadar harcayamıyorsanız kalan kısım size kilo olarak kalır

  1. Önerileriniz için çok teşekkürler. Gerçekten dikkat edilmesi gereken noktalara değinmişsiniz. Zaten yukarıda da belirttiğim gibi beslenme düzeni çok önemli. Beslenme şeklini sağlıklı bir şekilde oturtmadıktan sonra zayıflamak adına yapılan herşey zarara dönüşür. Bunun sonuçlarını da zaten medyada sürekli olarak görüyoruz. Ayrıca şunu da belirtmek gerekiyor, herhangi bir sağlık sorunu varsa muhakkak doktora danışılarak beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

 6. Mehtapabla says:

  Güzel bilgiler vermissin Senem hanim tesekkürler.Bende her gün yarim saat bisiklet biniyorum.Bisikletmi yoksa yürümekmi daha cok kalori yakmamizi saglar?Yürümek acik havada iyi olur fakat burda havalar cogunlukla serin ve yagmurlu oldugu icin mecburen evde bisiklet biniyorum.

  1. Öncelikle çok teşekkür ederim. Yürümek, evet vücudun genel sağlığı için de önemli bir egzersizdir. Lakin imkanlar buna el vermeyebilir. Ve bisiklet de önemli egzersizlerden biridir. Düzenli bir şekilde bisiklete devam edin. Besin düzeninize de dikkat ediyorsanız sorun yok demektir 🙂

 7. 1.65 boyunda,55 kiloyum.aşırı zayıf görünüyorum,bu herkesin hoşuna gidiyor ama,ben halsizim,enerjim hep düşük.gastritim,ve depresyon var hangisi hangisini tetikliyor bi türlü çözemedim .anca ilaçla kilo alabiliyorum onuda ilel ebed içmek istemiyorum,yani üzgünüm :((

  1. Hatice Hanım;

   Normal şartlarda halsizlik yorgunluk gibi durumlarda birçok ülkede de olduğu gibi bizde de Ginseng tavsiye edilir. Ancak anti depresanlarla beraber kesinlikle kullanmamanız gerekiyor. İlaç kullandığınız için herhangi bir tavsiyede bulunamayacağım. Ancak doktorunuza danışarak, eğer onay verirse arı sütü, polen, propolis ve bal karışımı kullanabilirsiniz.

   1. şu an,anti deprasan kullanmıyorum,mide yanması için aç karnı bi hap alıyorum ama,burayada yazamıyorum.

    1. Aksuvit ürününü kesinlikle öneririm. Bu ürünün içerisinde kırmızı Kore ginsengi, polen, propolis, arı sütü, kuşburnu ve C vitamini bulunuyor. İçerisinde bulunan doğal ürünlerin kendi içlerinde bulundurdukları bileşimler ve C vitamini hem vücut direncini arttırmada hem de bağışıklık sisteminde yardımcı olabiliyorlar. Aynı zamanda enerji akımını da arttırmada destek olabiliyor.

     http://www.cahidepazar.com/default.asp?git=10&urun=3098

     Yukarıdaki linkten de bakabilirsiniz.

     1. teşekkürler,sağolun.

 8. Ehlisunnazeyneb says:
  1. *kahverengi* says:

   Sevgili Zeynep, verdiğin link için çok teşekkür ediyorum, Allah razı olsun, hep güzel linkler veriyorsun, Rabbim de sana güzellikler versin kardeşim. Allah’a emanet ol..

 9. Ehlisunnazeyneb says:

  Oncelikle Allah razi olsun ve tsk ederim,yazi cok anlasilir hafif bir o kadarda faydali olmus. Vucudumuzda yag oraninin ne Kadar oldugunu nasil veya nerde Test ettirebiliriz?

  1. Bende çok teşekkür ederim. Sorunuzun cevabı için Pınar Hanımın yorumununa yazdığım cevaba bakabilirsiniz.

 10. thanks senem ablacığımm 🙂 🙂 kilolara inat yaşasın kalorisiz hayat 😀 😀 😀

  1. Güzel slogan, teşekkürler 🙂

 11. yağ oranı nasıl ölçülür? yada nasıl öğrenilir?

  1. Bazı tartılar var, diyetisyenler ve spor salonları kullanıyor. Yağ, vücut kas indeksi, kemik oranı vb. oranları hesaplıyor. Buralardan yararlanabilirsiniz.

 12. Senem Hanim,
  Fitoform (shiffahome) ile fitoform plus (aksuvital) arasindaki fark nedir?

  1. Sevcan Hanım;
   İkisi arasındaki tek fark Plus’da glucomannan maddesinin bulunmasıdır.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: