Avrupa’dan İthal Rezil Geceler!

Son sürat akıp giden zamanın çarkları arasında kalan ayrıntılar çoğu kez gözümüzden kaçıyor. Teknoloji ilerledi, hayatımız kolaylaştı. Tek tuşla neredeyse istediğimiz her şeye ulaşmamız mümkün hale geldi. Nimetler o kadar çoğaldı ki; Azaba uğramış kavimlere musallat olan hedonizm yani hazcılık hastalığı bizim toplumumuza da benzer şekillerde sirayet etti.

Kesinlikle mutlu olmayan, nefsini tatmin edebilmek adına her yolu meşru sayan, hiçbir ahlaki değeri olmayan, bedenini ilahlaştıran bir gençlik türedi.

Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan, bu toplumun özüne uymadığı halde gelenek haline dönüştürülen Avrupa’dan ithal uygulamalar, gençliğin zehirlenmesinde önemli etkenler haline geldi. Bu uygulamalardan biri bekarlığa veda partileri, diğeri de okullardaki mezuniyet geceleri veya baloları.

ilk olarak amerikan filmlerinden öğrendik bekarlığa veda partilerini. Adam evlenecek, bir nevi esaret(!) altına girecek diye, yapabileceği kadar pisliği bir gecede yapmaya çalışıyor ve bunun adına eğlence diyorlar. Bize çok yabancı iken zamanla içselleştirilen bu rezillik, ülkemizin hemen her yerinde de yapılmaya başlandı.

Hatta basından duyduğumuz son olay, toplumdaki kokuşmuşluğun boyutunu gözler önüne seriyordu. Bu kez bekarlığa veda partisi düzenleyen Türk bir gelin adayıydı. O gece sarhoş bir haldeyken zenci bir adamdan gebe kalıyor. Çocuk zenci doğunca rezalet açığa çıkıyor… Bu olay için fuhşiyatın son noktası demek doğru olur sanırım…

Bu olay bana cumhuriyetin ilk yıllarında yaşanan Kadeş rezaletini hatırlattı…

Önceki yıllarda sadece üniversitelerde yapılan mezuniyet geceleri, ilköğretimde hatta ana sınıflarında dahi yapılır oldu. Bu geceler veya balolara masumca demek, gayet tabi safdillilik olur. Çünkü lise ve üniversitelerin törenlerinde içki su gibi tüketilirken, ilköğretimdeki törenlerde gizli içki tüketimi oluyor ve o gece içen, sarhoş olan gençler akıl almaz rezilliklere imza atıyor. Çöp konteynırlarından ve tuvaletlerden çıkan bebek ceninlerinin bir sebebi de bu gecelerde yaşanılan edepsiz ilişkilerdir…

Her halimiz Avrupa’ya duyduğumuz özentinin bir tezahürü gibi. Medeniyet bilmeyen Avrupa nasıl olduysa 10 yıllardır gözümüzde bulunmaz hint kumaşı gibi görünür oldu. Saçımızdan tırnağımıza, çocuğumuzdan yaşlımıza  kadar avrupalılaşma hastalığına yakalandık.

Sokağa çıktığınızda hemen her kıyafet mağazasının vitrininde son derece avrupai abiye kıyafetler nam-ı diğer tuvaletler görürsünüz. Dekolteli, alabildiğine kısa etekleriyle kadını yabancı gözler için bir cazibe merkezi haline getiren  bu tuvaletler, özel! gecelerin olmazsa olmazı haline geldi. Yeni ayaklanmış kız çocuklarına dahi bu kıyafetlerden giydirilir oldu. Bu giyim tarzı öylesine özendiriliyor ki, 7-8 yaşlarındaki kız çocuklarını tam bir kadın gibi giydirilip süsleniyor ve şuh bir görüntü veriliyor.

Okulların kapanmasına yaklaştığımız şu günlerde, okul idarelerinin birbirine nispet edercesine düzenledikleri yıl sonu törenlerinde çocuklar dansa, şarkıcılığa, içkiye özendiriliyor. Cola bardaklarını şerefe kaldıran, edepsiz şarkılar eşliğinde kızlı erkekli dans ettirilen tertemiz çocuklar erken yaşlarda masumiyetliklerini kaybediyorlar…

 

Cahiliye dönemindeki  kızların diri diri gömülmesine mukabil, günümüz cahiliyesinde de çocuklarını kendi elleriyle ateşe hazırlayan ebeveynler var. Çocuğunu koruma içgüdüsünü tamamen kaybetmiş, bedenin çıplaklığını edepsizlik olarak görmeyen anne babalar, o zamanın cahiliyesindeki ebeveynlerden çok daha cahil ve idraksiz…

Genelde anneler kız çocuklarının bu giyimlere heveslenip, kendilerine de alınması için baskı yaptıklarından dert yanıyorlar. Aile istemiyor ama çocuğuna da söz geçiremiyor.

Ne yapmalıyız?

Çocuklarımıza bilgiden önce bilinç vermemiz gerekiyor. Çocuğa bilinç çok küçükken aşılanmaya başlanır. 10 yaşına kadar hiç bir şey vermediğiniz çocuğa o yaştan sonra hakikatlerin yüklenmesi biraz zor olacaktır.

Kararlı olalım. Cümlelerimiz net olsun. Bir konuda kararımız kesinse bunu kesin bir dille izah ederek anlatmaya çalışalım.

Çevremizde gördüğümüz yanlışları uygun bir dille çocuğa anlatalım. Çocukların okullarında yapılan kutlama, mezuniyet gecesi gibi törenlere çocuklarınızı asla göndermeyin ve okul idaresine, öğretmene mutlaka tepkinizi gösterin.

Çocukların televizyonda çıkan her çizgi filmi, her diziyi, reklamları izlemesine izin vermeyelim. Çocuklara çevremizde olup bitenleri, tv de gördüklerini sorgulamayı öğretelim.

Unutmayalım ki, özellikle kız çocuklarımız bize cennetin anahtarı olabileceği gibi, cehenneme sürüklenmemize vesile de olabilirler. Kız çocuklarını ihmal etmek, emaneti zayi etmektir. Allah subhanehu ve teala bizlere emanetlerimize sahip çıkmayı nasib eylesin. Zamanın fitnelerinden bizleri ve evlatlarımızı muhafaza etsin. Amin, Amin,Amin…

CAHİDE SULTAN

*********************

Nurettin Yıldız Hoca’dan “Kız çocuk rehberi” sohbeti tavsiyemdir:

http://www.youtube.com/watch?v=-NUDidiN_2c

85 Yanıt to “Avrupa’dan İthal Rezil Geceler!”

 1. semra Says:

  Ablacim merhabalar
  Uzun zamandir takip ediyorum sizi ins. Bir gun tanisirizda .biz biliyoruz sizin gittiginiz yol Allah in yoludur ve bunu da herkese acikca dile getiriyorsunuz. Allah yar ve yardimciniz olsun.rabbim ummeti Muhammed i islah etsin.bende cok uzuluyorum bu duruma neden bizi dinden uzaklastirmaya avrupalalastirmaya calisiyorlar muslumanim demekle hersey bitmiyor acin okuyun kuran ne anlatiyor Allah ne diyor.
  Ablam kalplerimiz bir ins tanisiriz.
  Kisi sevdigiyle beraberdir.

 2. esra Says:

  “Karşımda müthiş bir yangın var. Alevleri göklere yükseliyor. İçinde evlâdım yanıyor, imanım tutuşmuş yanıyor. O yangını söndürmeye, imanımı kurtarmağa koşuyorum.”

 3. Ayse Says:

  Cok haklısınız .bu arada sitenize abone olmak istiyorum ama mail adresime gelen bildirimi yabancı dil olduğu icin onaylyamiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 4. Nuray aytekin Says:

  Bende çok tutucu bir ailede buyudum televizyon bile yasaktı evde , okulda arkadaşlar tv programından bahsederken ben uzaylı gibi bakardım. Fotoğraf çekmenin insanı putlaştırdığını düşündükleri için küçükken nasıl bir çocuk olduğumu asla bilemiyeciğim. Daha bir çok örnek verebilirim ama sonuçu söylesem kafi sanırım inanmıyorum hiç bir dine inanmıyorum. Dinlerin toplumları hizaya sokmak için insanlar tarafından uyduruluduğunu düşünüyorum. Sizin siteniz için bu küfüre giriyor biliyorum o yüzden özür dilerim. ben sadece çok eski tarihlerden bu yana dünyanın çeşitli yerlerinde çıkan savaşların, cinayetlerin, katliamların sebebinin hoşgörüsüzlük olduğunu düşünüyorum. O yüzden kim neye inanmak istiyorsa o na inansın kim nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşasın. Farklı düşünmemiz birarada yaşamamızı engellememeli. yanılıyormuyum cahide ablacım.

  • Meryem Says:

   Gerçekten katı daha doğrusu takva bir ailede büyümüşsünüz sizi anlayabiliyorum bende öyle bir ailede büyüdüm fakat din dediğimiz şey gerçektir kuran-i kerim diğer kitaplardan her şeyden münezzehtir tahrif edilmemiştir hatta diğer arapça yazıları görüp okuduğunuzda onun kuran olmadığını anlarsınız çünkü kuran özeldir hitabı farklıdır rabbimizin tarafından geldiği belli şeytan bu vesveseleri herkese veriyor onu dinlemeyin İslam kurtuluştur islam’a teslim olun selamet bulursunuz.

 5. ~elif~ Says:

  Allahım Allahım nereye gidiyoruz böyle yaaa Rabbim sonumuzu hayretsin. Cahide abla ben okul öncesi öğretmenliğini okuyorum 4.sınıftayım mezun olacam Allahın izniyle.Amaa gel gitler yaşıyorum çalışıp çalışmama konusunda.Acaba ben bu işi ne kadar Rıza-yı İlahi için yapacam,acaba benim çalışmam Allahın hoşuna gidecek mi diye düşünmekten karar veremiyorum bir türlü.Bazen yok çalışmayacam diyorum sonra da böyle rezillikleri görünce o çocukların inançlı öğretmenlere ihtiyaçları olduğunu düşünüyor vicdanen rahatsız oluyorum. Rabbim bizi kendisine layık bir kul,Habibine layık bir ümmet ve İslam alemine de hayırlı,faydalı insanlar olmamızı nasip buyursun.Allah sizden de razı olsun böyle önemli bir konuya değindiğiniz için.

 6. mehtap72m Says:

  merhaba arkadaşlar;
  bu konuyla alakalı 2 meseleye dikkat çekmek istiyorum.
  1.si taciz
  2.si nazar

  yıllarca halkla içiçe yaşamış,dertleşmiş bir sağlık mensubuyum.ÇOCUKLUĞUNDA TACİZE UĞRAMIŞ ve halen daha bu çirkin hatıraları beyninden silememiş nice insanın şahitiyim.Yavrularımız sahip oldukları masumiyetle albenili kıyafetlere rağbet etmekte,karşılarındaki sinsi,hasta ruhlu erkeklere maalesef iştah açıcı bir görünüm sergilemektedirler.Yıllarca da zaten gazetelerden bu tür haberleri gördüğümüz aşikar.Hele hele hiç izlemediğim çocuk pornolarının da bu tür mevzularla alakalı olabileceğini düşünüyorum.Demem o ki;tesettür yetişkinlere farz kılınmış olmasına rağmen,o temiz yavrularımıza da tesettüre yakın,albeniden uzak(hiç olmazsa evin dışında) kıyafetler giydirmemiz gerekiyor.
  diğer hususa gelince; biliyorsunuz ki nazara en açık kimseler;çocuklardır.Hatta halk arasında bir çocuk sevilirken,-seni gidi çirkin şey-diye sevilir.Nazar değmesin diye.Efendimiz(sav),nazarın insanı kabre bile götürebileceğini bildirmiştir bizlere.Felak,nas,ayetel kürsi dualarını sık sık okumamızı istemiştir.
  Yavrularımız yine bu yüzden,koruyucu tedbir olarak daha dikkatli giyindirilmelidir.
  Zaten dinimizdeki tüm emirler insanın iyiliği,korunması,kemalat derecesinin yükselmesi için değil midir?
  selam ve sevgilerimle …..

 7. Zeynep Says:

  Yemekler,tarifler bahane!
  Ama ayetler,hadisler,konular şahane:)
  yürü Allah’ın güzel kulu sevgili cahide arkanda senin gibi düşünenlerin sayısının oldukça fazla olduğunu unutma!

 8. ayhan ozturkeri Says:

  Cahide Hanım.anladığım kadarı ile bu sayfayı sadece yemek ve elişlerini paylaşmaktan öte artık siyasi ,ayrıştırıcı ve sadce kendi görüşlerinizinin propogandası için kullanıyorsunuz.Sizin dünya görüşünüz bu olabilir o size aittir ama bizimkileri sorgulamak ,aşağılamak ve küçümsemek anlamına gelmez.Herkesin çocuğu sizin çocuğunuz gibi olmak zorunda değil,sizin yerden yere vurduklarınızda sizin değerlerinizi yerden yere vuracaktır.Bumu sizin birleştiriciliğiniz,bumu sizin ablalığınız.neden insanların tümünü kucaklamıyorsunuz neden ötekileri kibir ve kinle eleştiriyorsunuz…tıpkı birileri gibi..mülümanlık bumudur…lütfen sizde bende tahammülü öğrenelim,kabul edelim.İstediğiniz kadar kendi öğretilerinizi çevrenize verin acaba yarın ne olacak onları hangi modelin içinde bulacaksınız,birde bakmışsınız evlatlarınız, kardeşleriniz sizin istemediğiniz güruhun içerisindeler….lütfen ama lütfen ayrıştırmayın gün gelir evlatlarınızı herşeye rağmen kol kanat germek zorunda kalırssınız.gelen nesil benden sizden çok farklı çok farklı boyutta,tabloyu iyi okuyun.

  • Cahide Says:

   Benim sayfamı yıllardır takip edip, sadece yemek sayfasıdır demek tuhaf bir durum. Hemen her tarifin üstünde bir konudan bahsettim. Güncel olayları, dinimizin bizden istediklerini anlatmaya, konuşmaya çalışıyoruz. Ben Müslümanım ve beni yaratan Rabbim, bana bu dini tebliğ etmemi emrediyor. Bu her müslüman kişinin vazifesidir. Bu yazıları insanlara bu dinin gerektirdiklerini anlatmak için, farkındalık oluşturmak için yazıyorum. Kimsenin kafasına silah dayayıp, ne yapması gerektiğini anlatmıyorum.

   Beni anlayabilmeniz için, önce İslam’ı anlamanız lazım. İslam’ı anlayamadıkça bu tartışmalar şüphesiz havada kalacaktır…

   • ayşe Says:

    Cahide hanım sanırım o küçük melekleri istemeden de olsa çıktıkları bu karanlık yolda kazanmamız için sanırım önce ailelerin [aman canım çocuk’ ileride kendi kararını kendi verir ‘düşüncesinin yanlışlığının farkında olmaları gerekiyor.Ne yazık ki her gün parklarda, okullarda,sokaklarda kısaca gözlerimizin önünde bir melekler ordusunun yıkılışını görüyorum .Bu beni kahrediyor. benimde ikiz kızlarım var.2,5 yaşındalar.Bu kadar yanlışın doğru bilndiği bir toplumda onları yetiştirmek,doğruyu benimsetmek kolay olmayacak.Eğer doğru olurlarsa ileride onları büyük savaşlar bekleyecek.yanlışın içinde doğru olmanın sıkıntısını yaşayacaklar.Olsun çekilen sıkıntı yeter ki ALLAH yolunda olsun.O sıkıntı bile ucunda kavuşmak varsa ne güzel ne tatlı.Keşke anlayabilseler KEŞKE ….

 9. Elif Says:

  Allah sizden razı olsun. Bu siteden ve burdaki dostlardan çok şey öğrendim. Bildiğim ama idrak edemediklerim bilmediklerim. Bunları çok önceden hayatıma katmak isterdim. Ama hiç bir şey için geç değil . Rabbim o akılsızca konuşan insanlara hidaydt versin. Bu yazılanlar sizi üzmesin sakın Cahıde hanım. Çünkü onlar hak karşısında kör sağır ve dilsizdirler. Hayırlı kandiller tüm dostlar selamve dua ile rahmanaemanet olun….

 10. SİBEL Says:

  merhabalar cahide hanım; tariflerinizi ve bloğunuzu sürekli takip ediyorum yemekleriniz harika hepsini mutlaka deniyorum. yazılarınızıda okuyorum benim düşüncelerime ters düşüyor ben bir ATATÜRK’ çü olarak size hak veremiyorum ama bu sizin özgür düşüncenizdir saygı gösteriyorum. o yüzden istediğinizi yazmakda özgürsünüz diyorum. sadece küçük bir isteğim olacak sizden, bu kadar güzel bloğunuzu açık oturum yerine çevirmeyin lütfen. verdiğiniz güzel tariflerle bilelim biz sizi. yazılarınızı sadece takip edelim altında hanımlarla çekişmeye girmeyelim… teşekkürler…

  • isimsiz Says:

   atatürkçüyüm derken önce bi düşünün.neden önce müslümanım peygarberciyim demiyonuz.okudum tarih kitaplarından az biraz açıklasam asla o kelimeyi kullanmazsınızönce bi geçmşini araştırın sonra atatürkçüyüm deyin isterseniz tabi olmamız gereken önce allah sonra peygamberimiz var bunu unutmayın

 11. ummumeryem Says:

  COCUKLARINIZI IYI YETISTIRMEK ISTIYORSANIZ……..
  Ogrenme ve bilinclenme 0_ 7 yas oldugunu soyleyenlerin, daha cocuk birakalim hevesini alsin, birkere giysin, birkere icsin, dansetsin ne cikar, icinde kalmasin… vs demeleri ne buyuk celiski oyle degilmi? benim 4,5 yasindaki kizim daha 1 kere ben bacagimi acip sokaga cikacagim, yada soyle soyle yapacagim diye istemiyor bile..anne babasi doldurmus diye dusuneceksiniz simdi degilmi? hayir, biz cocugumuzu karsimiza alip bak bunlar acik giysile bunlarla disariya cikamayiz, soyle boyle yapamayiz diye 1 kere bile konusmadik belkide.. ama kizim, havalar burda 40 dereceyi buldugunda disariya cikarken kisakollu (askili degil normal bi tishort) giydirdigimde kollarim acik ben boyle cikma istemiyorum diye defalarca dedi.. ben buna sasirdim bu haya cocugun ozunde var, yaratilis geregi.. eger haya perdesi ebeveynleri tarafindan zedelenmemisse, ve yakin cevrede cocugun siklikla muhatab oldugu kisiler haya duygulari tasiyan, ahlakli kisilerse cocuk fitratinin gerektirdigi gibi, rahatca istedigini ifade ediyor, istedigini secebiliyor…
  Cevreyi reklamlari, yada rahatca acik giyinen arkadaslarini sorgulamaya basladigi zaman ( ortalama 5 yasta basliyo) yavas yavas anlatmaya baslayabilirsiniz.alisveris yaparken uygun olmayan bir giysiyi almak istedi, siz alternatifler sundunuz, bak onun rengide pek hos degil, begenmedim fazla, hem teyzen gorse oda begenmez ama su cok guzel, vs cabaladiniz olmadi cok istedi ozaman cocugunuza sart kosarak alin, bu elbiseyi yalnizca ev icinde ailenin ve amcanin teyzenin yaninda giyebilirsin, sozu ile alin, kesinlikle disarida giymesine izin vermeyiz, sozunde durmalisin deyin..yaninda birde normal giyebilecegi sekilde bir elbise almayi ihmal etmeyin..o uygun olmayan elbise kirlenip sepete gidince yikanip, utulenmesini geciktirin.. mumkun oldugunca az giymesini ona belli etmeden saglayin.. ama baski ve inatlasmaya girmeyin.. olgunlasmasini bekleyin sabirlica..
  Kendi davranislarinizi temizlemeye calistiginiz,sozlerinizi secerek konustugunuz gibi dostlarinizi da iyi secin, cocuklarin radarlari hep aciktir, herseyi farkeder ve zihnine kaydeder… boylece sekillenir ahlaki degerleri. DAVRANISLARINIZLA ONAYLAMIYORSANIZ, NASIHATLERINIZI DEGIL GORDUKLERINI ORNEK ALIRLAR!
  Sayfa sahibesine ve dunyanin kaygan ve dikenli zeminine ragmen imanina ve ahlaki degerlerine simsiki sarilan annelere babalara SELAM OLSUN, SELAMETLE DOLSUN YUVALARIMIZ.. rabbim ayaklarimizi islam uzere cevirsin ve onda sabit kilsin.. HUZUR nerededir anlayanlar bilir, rabbim huzurlu mutmain kalplerin sayisini artirsin.
  Cok uzattim, cocuk egitimi satirlara sozlere sigmaz, kelimeler yatmmez kardeslerim, ablalarim, bunu anne olunca anladim. kalbinizde tasirsiniz o arzuyu her daim, duaniz olur ve umut ediyoruzki rabbimde nasib eder.. son olarak su cumledir beynime kazidigim
  COCUKLARINIZI IYI YETISTIRMEK ISTIYORSANIZ, ONCE KENDINIZI IYI YETISTIRIN!

  • Fatmanur Says:

   Allah razı olsun. Ne güzel özetlemişiniz. Çocuklar küçükken anneler heveslerine göre giydiriyor. Sonra da niye böyle oldu deniyor.
   Anne hamileyken abdestli gezmenin yanında karnını ve kendini olabildiğnce haram nazarlardan ( bakışlardan) sakınırsa, bir yaşına kadar dahi olsa giysisini özenle seçerse, altını hiç kimsenin görmeyeceği yerde açar , babasının yanında bile soyup giydirmezse elbette çocuk edepli olur Allahın izniyle.

  • betul Says:

   kesinlikle dedikleirnize katiliyorum benim kizim 2yasinda ve simdi benim namaz kildigimi goruyo ve gelip yanimda duruyo namaz kilmaya calisiyo ama dediginiz gibi inat ettigi seylerde var diyorum kasigi catali sag elina al yok diyo inat ediyo sol eliyle tutyo nasil alistiricam bilemiyorum cok ugrastiricak ama allahin izniyle alistiricam

 12. hacer Says:

  oooffff ki offff o kadar güzel yazmışsınız ki birkaç gün önce okusaymışım daha iyi olacaktı sanırım şu anda moralim daha da çok bozuldu kızımın 4.sınıf veda gecesi var babası ve ben ilk başta izin vermedik o gün ailecek birşeyler yapmaya karar verdik ama kızıma öğretmeni sorunca kızım babam izin vermiyor diyerek ağlamaya başlamış ,öğretmeni bizi aradı ve bizimle konuşmak istediğini söyledi , veee konuştu malesef göndermeye karar verdik çünkü sınıfta tek gitmeyen o imiş ,bizim gibi kapalı ailelerin bütün çocukları katılacakmış falan filan şimdi daha çok üzüldüm dedim ya ben kızımı yetiştirmeyi bilememişim onunla her daim iyiliği kötülüğü konuşuruz ama o benden çok arkadaşlarına kapılıyor , bu gecelerin bize uygun olmadığını defalarca anlattığım halde ağlayarak olsun , bağırarak olsun gideceğim diye tutturdu yani kulağına girmiyor anlattığımşeyler acaba dsaha algılayamıyorlarmı ki diye düşünüyorum ,kıyafetlerinde de çok dikkat ediyoruz asla askılı yada dar gibi kıyafetler giydirmedik etraftan bu konuda çok tepki aldımkızı sıkıyorsunuz ilerde daha beter olacak falan diyorlar böle olunca dahada canım sıkılıyor serbest bıraksamolmuyor sıksam olmuyor ben bu anneliği beceremiyorum 😦

  • Fatmanur Says:

   Hacer hanım böyle endişelerimiz inşallah güzel neticelere doğru gidicek. Ama yaşları belli bir olgunluğa varmadan, zorlamayla yapılmaması inatlaşılmaması, güzelce anlatılıp örneklendirilmesi şart . birde sebep olan ortamlara sokmamak gerekiyor. Çocuklar bu meselede haklı da olsa tek kalıyor . Eğer okulda ortak fikrinde arkadaşı yoksa örnek iyi arkadaş ve kurslarla güzel çevre edinmek lazım.
   Ben kızımla ara sıra böyle mevzuları konuşup neticelerini anlatıyorum. Doğru olduğun konuda tek başına da kalsan doğrudan şaşma derim. Eğer etrafımıza göre kendimizi ayarlıyacaksak herkes yanlışsa biz de mi yanlış olalım? Zaman içinde kendi muhakemesi gelişiyor. Buna benzer olaylarla karşılaşınca kendisi o gözle bakabiliyor.
   Kızınızın tarafında olduğunuzu hissettirin ama niçin böyle yaptığınızı da güzelce anlatın. Allah doğru istikametten ayırmasın. Bize düşen samimi dua ve güzel örnek olmak.

 13. sevde Says:

  isinize gelmeyeni yayinlamayacaksaniz bu konulara girmeyin dost sohbetlerinde konusun cumhuruiyete laf atiyorsunuz ama ataturkun kurdugu cumhuriyet olmasa ingiltere somurgesi olacagimizi unutuyorsunuz yoksa vahdettin i okumadiniz mi ataturkun elestirel yonleri yok demiyorum ama bosverin kabak corbasina devam

  • Cahide Says:

   atanız olmasa da biz olurduk, ama siz olur muydunuz onu bilemem!
   Ben atalarımın kim olduğunu bilirim çok şükür. Benim atalarım hem zahiri, hem batıni putları yıktılar. Putlaşmış sahte atalara ihtiyacım yok benim!

   • sevde Says:

    tabi tabi olurduk hepberaber belki bir hacli sarayinin belkide osmanlinin hareminde

   • nurhayat Says:

    Sizi severek takip ederdim. Ben bu ülkenin karakterindeki gibi şükürler olsun Müslümanım, ibadetimi elimden geldiğince yerine getiririm. Ama bana bakın bunu asla anlayamazsınız. Ben ibadet ettiğimi göstermem. Başım kapalı mı hayır, ama vücudum başım hariç bir örtülü gibi örtülüdür. Ama aslında üstümde tertemiz ve güzel kıyafetler vardır. Ve asla açık değildir. Örtülüyümdür ama bunu da göstermem. Örtülü olmak sırf başını ‘Sıkma Baş’ yapmak değildir. Elimden geldiğince zekatımı da veririm, yardım da ederim ama göstermem. Hem şükürler olsun Müslümanım hem de şükürler olsun Türk’üm.

    Yalnız ‘atanız’ sözünü sizden duyduktan sonra bir daha bu siteye girmem mümkün değil. Bu yorumu da yapıp çıkıyorum.

    Bakınız biz Türk milleti olarak Arap değiliz. ‘Atanız’ sözcüğü Çanakkale’de ve ülkemizin her karış toprağında yatan gencecik şehit fidanların kemiğini sızlatmaktadır. Eğer bizim ‘Atamız’ olmasaydı, siz gönülden bağlı olduğunuz dinimizi yaşayamayacaktınız. İngilizler, fransızlar, yunanlar Müslüman kadınlarına tecavüz edecek, eşlerini de sallandıracaklardı. ”Biz olurduk da, siz olmazdınız.” nasıl bir laf ki sizin gibi Müslümanlığı ile övünen bir kadına yakışıyor. Öğüt vermeye gelince mangalda kül bırakmıyorsunuz. Madem ki vatan ve bu vatanın savunması sizin için önemli değil, ‘Atanız’ diyorsunuz. O zaman şeriat kurallarının geçerli olduğu ülkeye gidebilirsiniz. Kimse de sizin için ağlamaz. Türk’lüğünüz ile övünmüyorsanız, bu ülke ve topraklarında yaşamaktan, gelmiş geçmiş atalarımızdan memnun değilseniz, size göre daha iyi olabilecek yanıbaşımızda İran var.

    Bakınız bizim Türk Milleti olarak
    1. Allah birdir. İnancımız sorgulanamaz.
    2. Peygamberimiz O’nun kulu ve elçisidir ve diğer peygamberlere de inanırız.
    3. Ata’mız bizim için sevgi ve saygıya değerdir ki canını ortaya koymuştur biz bu topraklarda Müslüman olarak yaşayabilelim diye.

    Yani sizin sandığınız gibi Atatürk listemizin ilk sırasında değil. Gerçekten sizin gibi mantıklı düşünebilen bir kadına üzüldüm. Yaptığınız yemekler takdirlik, inancınız sorgulanmaz. Ama bir kavanozun içindesiniz yukarıya tırmanamıyorsunuz. Keşke siz de bir Türk olarak, hem inancını ve ibadetini gizli tutabilen sadık bir Müslüman, hem vatanını ve milletini ve Atasını seven bir insan olabilseniz.

    Nurhayat

 14. aişe ravza Says:

  Öğretmen hanımın yorumunu okuyunca çok üzüldüm.Bir kereden ne olur düşüncesiyleevlat mı yetiştirilir.Öyleyse siz devam edin .Çocukları cehennem ateşinin odunları gibi hazırlıyorsunuz.Çok yazık çok üzülüyorum:(

 15. bera Says:

  cahide hanım söylediklerinizde çok haklısınız.ben kapalı bir annenin yanında gayet açık kızını görünce çok üzülüyorum.neden Allah ın sizden istediği gibi evletlarınızı yetiştirmiyorsunuz halbuki kendiniz kapalısınız.lütfen artık uyanık olun hocamız sürekli müslüman uyanık olur derdi bu çok doğru evlatlarınızı islam terbiyesiyle yetiştirin.benim 7 yaşında bir oğlum var bana hep anne falancanın başı açık o müslüman değilmi diye soruyor küçükken geçiştiriyordum.ama artık müslüman ama başını örtmesi lazım o konuda günaha giriyor Allah başımızı örtmemizi istiyor diyorum.
  vidyoda oynatılan oyun gerçekten çok üzücü.senelerce halada dahil başörtülü kadın cahil kadın,köylü kadın imajı verildi.nerde dizilerde filmlerde hizmetçi rolü varsa onlara başörtü takıldı.düzenbaz cahil insanlar imam olarak gösterildi. Biz müslümanlığı gereği gibi yapmaya çalışan anne babalar ağaç yaşken eğilir evlatlarımızı islam üzerine eğitmeliyiz .

 16. leyla ibrahim Says:

  canım bacım ağzına sağlık arkana bakma o çirkin sözleri yazanları geride bırak onlar hala taş devrinde maymundan geldikleri için çıplaklık onlara özünde sunulmuş kimse bana cevap yazmasın muhattabım sadece site sahibidir

 17. Canan Says:

  Gayet yerinde ifade etmişsin düşüncelerini Cahide Abla. Belki dahası bile söylenebilir hatta. Ama sana katılmayanların da doğru üslupla düşüncelerini ifade edebilmesi çok güzel. Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu? Allah’a kul olmanın nasıl olduğunu…
  Senin yazdıklarını yalnızca ve yalnızca “Rabbim, bana salihlerden olacak bir evlat ihsan et!” diye yalvaran Hz. İbrahim’ in duasıyla Rabbinden evlat bahşetmesini talep edenler anlayabilir. Salih evlat yetiştirmek nasıl olur bunun kaygısını taşıyanlar…
  Maalesef benim kendi annem bile anlamıyor bu kaygımı, hor görüyor. Maalesef. Bilmiyorlar, ne yazık…

 18. dileğim Says:

  Allahın selamı,rahmeti ve bereketi üzerinize olsun Cahide Hanım,yazdıklarınız her saatırına,noktasına, virgülüne kadar çok doğru.Bizlerde bu konuda okul yönetileriyle çok mücadele ettik ve hamdolsun farkındalık oluşması konusunda çoğu kez olumlu sonuçlar yaşadık.Bizlerde başbakanımızın söylediği gibi kafası kıyak bir gençlik istemiyoruz.o gençliğin hangi vahim gidişat içinde olduğunu bir haftadır televizyonlarda yeterince izledik.Allaha emanet olun.ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.

 19. Halise Says:

  Ben de okuldaki öğretmenlerin çocukların psikolojisinden ,onların neye ihtiyacı olduğundan falan anladığını zannetmiyorum.Her türlü kılığa çocuklara özgürlük veriyorlarmış! Madem onların duygularını iyi anlıyorsunuz o kadar çok rastlıyoruz ki, bazen zaman yetmedi diye uzun çalışma sürelerinden ve onca masraftan sonra birkaç dakikada bitirilen gösteriler neden oluyor(tabi sizler şimdi de oynayamadıkları için yakındığımızı zannedersiniz ama )başından söyleyeyim bizler için çocukların psikolojisi önemliydi hani bu nedenle tabi maddi durumları yeterli olmayıp oyuna alınmayan çocukların psikolojisine değinmiyorum öğretmeninin arkadaşlarını daha çok sevdiğini bu nedenle onlarla daha çok ilgilendiğini düşünmesi nasıl bir duygu acabaöğretmenler bunları da düşünüyorlar mı? Ya okula gönderiyoruz eğitim alıyorlar dediğimiz parlak zekalı pırıl pırıl çocuklarımızın aylarca ders yerine bedensel eğitim sınıfına dahi girmeyen gösterilere çalıştırılması nasıl bir zihniyet acaba burada çocukların ruhsal boyutlarından çok eğitimcilerin ruhsal durumlarının araştırılması gerekiyor .Kimler egolarını tatmin etmeye çalışıyor.

 20. ayse Says:

  Ne cabuk da insanlari ayiranlar var cehennemin odunu olan çocuklar cennete giden cocuklar kusura bakmayın ama bunu siz degil ancak Allah bilir (cennete giden cocuklar da kesin sizinkilerdir) yapmayin boyle ALlah askina metod bu mudur EFendimiz kimin icin bu cehennemliktir demis

 21. burcu Says:

  ………………..

 22. gul_twinkle Says:

  Elestiri , kinama uzerine inanc sistemi kurulmaz.
  Sevgi ve guzellikle ornek olmak yerine her seye camur atinca sonunda tonla cirkin ruhlu insanlarin disinda olmiyan insanlar gurubu olur.
  Nefret dolu kalpler…
  Okuyan sanki cocuklari dejenere sekile sokmuslar zanneder! Biraz kendinize gelseniz iyi olur! Yemekleriniz yandi bu arada!!!!!

  • Ümmü Hamza Says:

   (Ey iman edenler, benim ve sizin düşmanınız olanları dost edinmeyin, onları sevmeyin!) [Mümtehine 1]

   Allahü teâlâ, Eshab-ı kiramı, (Kâfirlere gadab ederler, birbirlerine merhametlidirler) diye övmektedir. (Feth 29)

   Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
   (İbadetlerin en kıymetlisi, Allah için sevmek ve Allah için düşmanlıktır.) [Ebu Davud]

   Bence İslamı bilip İslama gelelim,müslümanım diyorsak kendimizi orada buluruz zaten.

 23. lale Says:

  düşüncelerinizi ve yorumlarınızı kendinize saklayın..çocukların masumiyetini sapıklaştıran sizin gibi olanların düşüncesi..sizi her gün takip eden biriyim.lütfen işinizin adını koyun.yemek tarifleri sitesi adı altında çirkin düşüncelerinizi kendinize saklayın.yazınızda hak verdiğim yerlerde var buna da emin olun.ama küçücük masum cocukların resmini koyarak çirkin bir başlık altında düşüncelerinizi bu şekilde ifade edemezsiniz.ben üniversitede öğretim elemanıyım.sizin gibi ailelerin çocuklarına çocukluklarını yaşatmadıkları için ergen bir yaşa gelince sapkınca hareketlerine o kadar cok şahit oluyoruz ki..aile baskısı yüznden başını örten ama giyim kuşam olarak bir açık bayandan daha dikkat çekici olan o kadar cok kız ögrencim var ki.çok üzülüyorum onlar için, içlerinde kalmış giyemedikleri kıyafetler, yapamadıkları makjaylar….aileden uzaklasıp kendileri ile başbaşa kalıncada nasıl davranacaklarını bilemiyolar..bide siz siz olun kimseleri bu konularda eleştirip büyük konuşmayın..

 24. Tuğçe Says:

  Merhabalar , ne kadar abartmıssnz:)) Öğretmenim ve okulumuzda yılsonu gösterisi yaptık 6 7 yaş öğrencilerimiz.. Ben hiç makyaj vs yapın demediğim halde ama pembe kıyafetlermz vardı kızlarımız da pembe ruj far gibi şeyler sürmüşlerdi..Eminim siz onları görseniz yine buna benzer bir yorum yapardınız.. Halbukı gayet masum ve tatlılardı. Ayrıca 40 yılda bı sursun içinde kalmasın, kolayı serefe yapsın ne var bundaa..Eminim cevap yazmazsınız ama fıkrımı soylemek istedim…

  • Cahide Says:

   Bir çocuğun psikolojisini anlamak için sadece öğretmen olmak yetmez. Alakalı bir anne de olmanız lazım. Sevgiye doyan, ruhsal anlamda aç bırakılmayan çocuklar bahsettiğiniz avrupai uygulamaların eksikliğini çoğu kez hissetmez. Bilinçli bir anne öncelikle colanın çocuğa ne denli zararlı olduğunu bilir, içirmez. Bardakları şerefe kaldırmak kime ait bir alışkanlıktır, bunu da akl-ı selim olan herkes bilir. “Ne var bunda” sözü tamamen bilinçsiz ve düşüncesiz bir söylemdir. O zaman bir kere öpsün ne olur, bir kere içsin ne olur diye liste uzar gider ve zamanla ahlaki değerler tamamen yok olmaya başlar.

   Ben açıkçası 3 yaşında bile kızıma askılı giydirmedim. Çünkü bilirim ki, çocuk nasıl alışkanlıklar edinirse, bu alışkanlıklar ileriki yıllarada taşınacak ve normalleşşecek. Şu an benim evladım, abilerinin yanında kısa kollu giyerken bile utanıyor. Ben de aynı şekilde büyüdüm ve hiç bir zaman bunun eksikliğini hissetmedim. Hatta beni böyle yetiştirdikleri, haramlardan uzak tuttukları için anne ve babama daima dua eder şükrederim.

   Çocukları eğitirken amacımız sadece çocukları mutlu etmek olsaydı herşey mübah olurdu zaten. Fakat bize düşen; belli bir disiplin çerçevesinde, sevgi ve İslamla bütünleşik bir eğitim vermektir. Çocuğu hem topluma sağlıklı ve karakterli bir birey, hem de Rabbine itaatkâr bir kul olarak yetiştirmektir. Bu çerçevenin dışına çıkılarak büyütülmüş çocuklar üzülerek söylüyorum cehennem odunu olmaya aday çocuklardır. Onlar adına gerçekten çok üzülüyorum… Allah o çocukların ailelerine, öğretmenlerimize bilinç ve hidayet nasip eylesin…

   • Kelebek Says:

    Merhaba Cahide hn. bende sizin sitenizi takip ediyor okuyor ve tariflerinizi uygulayıp tavsiye ediyorum.Tarif öncesi ayetler,hadisler açıklamalardan çok keyif alıyorum ve öğreniyorum.ALLAH sizden razı olsun sayenizde okumama vesile oluyorsunuz.Bende açık bir bayanım ibadetlerimin bazılarını yaparken bazılarını yapabilmek için uğraşıyorum devam ettiremiyorum.Sizin sayfanızda dolaşırken bazı paylaşımlarınız yardımcı oluyor bana.Bu yazınız biraz beni rahatsız etti.Ben sizin yazılarınızda daha önce ağır söylemler farketmedim .Hatta yine böyle bir derin konuda,sizin takipçiniz bir bayan vardı.Din ile ilgili konuda onun kendince yorumlayıp yaşadığı dini yaşamayan herkesi birşeylerle adlandırıp yazıyordu cümlelerinde.Sizde onu uyarmıştınız.”Evet doğru söylüyor olabilirsin ama konuşurken daha yumuşak daha ikna edici konuşabilirsin.Bizim dinimiz bunu gerektiyor” gibi hoş şeyler söylemiştiniz ve ben bu tavrınızı çok beğenmiştim.Bu yazınızda sizde biraz bunu yapmışsınız sanki.Doğru şeyleri söylerken kullandığınız bazı cümleler ağır olmuş.Yazılarınız daha dikkatli ve karşı tarafı ağır şeylerle etiketlemezseniz, yazılarınızla bir çok kişiyi doğru bildikleri yanlışları bir kez daha düşünmelerini sağlar ve hayata geçirmeye başladıklarında size olan dualarda çoğalır.Sizin düşündükleriniz hayatlarınız masum her şey tamam cennetlik.Böyle düşünmeyenler cehennemlik masum olamayan şeytanlaşmış insanlar gibi algılanıyor.Buda ister istemez insanı okurken rahatsız ediyor.Ben sizi iyi niyetli olduğunuzu düşünüyorum.Ama yazarken her türlü okuyucunuzu ve takipçinizi düşünüp onlarıda rencide etmeden sizi ve dinimizi anlamalarını sağlarsanız insan olarak ve müslüman olarakta kazancınız artar.Misyonunuzu daha iyi gerçekleştirirsiniz diye düşünüyorum.Çünkü siz size bazı konuları danışanlara bile çok mütevazi davranıyorsunuz.Ben sizi gerçekten çok sevdim uzun zamandır sayfanızı ziyaret ediyorum. çok şey öğrenerek Allah razı olsun diyerek çıkıyorum.Bu akşam bakayım dedim ama biraz üzüldüm bildirmek istedim.Sevgiyle kalın…

   • yazar Says:

    Cahide hn, ben yetişkin bayanların olduğu bir kurumda eğitim veriyorum inanın başı örtülü demiyecem çünkü bunla alakası yok biliyorum ama vurgulamak adına söyledim bu kızların yaptıklarını düşünce ben de açık bir bayanım ama onların yaşında bunları yapabilmek cesaret isterdi .Çünkü ,benim ailem baskı yapmazdı bu kızlar sizin yasakçı düşünceleriniz sayesinde maalesef bu durumdalar burdan belki annelere küçük bir tavsiyem olursa ne mutlu bana çünkü bu kızların yaptıklarını annelerin ruhları bikle duymuyor.

  • sevde Says:

   cocuklarin makyakla isi ne taptaze ciltlerini kirletip ozendrip kucuk kadinlara cevirmek modernlik degil tabiki guzel giyinsi nler a
   ma makyak gereksiz

 25. Seda Says:

  Selamünaleyküm sitesinizi takip ediyorum ama bugün çok üzüldüm ” rezil geceler” başlığı altında o masum bale kıyafetli çocukların fotoğrafını kullanmak doğrumu acaba bizim çocuğumuzun fotoğrafını başka bir site koysa hoşumuza gidermi üstelik böyle bir başlık altında

  • Cahide Says:

   Canım bu resimler zaten internete aileleri tarafından eklenmiş. Buna rağmen ben resmi iyice küçülttüm ki yüzler tanınmasın. Ayrıca bacakları tamamen açık olan kız çocuklarının bacak kısımlarını da anlaşılmaz hale getirdim.

 26. züleyha Says:

  selamün aleyküm ablam her zamanki gibi haklısın seni kınayanları senin sitende dahi görmek istemiyoruz dini vecibelerini yitirmiş insanlardan yıldık usandık çökmüş bir zihniyet var onlar için üzülüyorum sonları için üzülüyorum atalarından analarından bişey göremedikleri için üzülüyorum 😦 😦 ve kör bir sona doğru gidiyorlar kıyamet alemetlerini yaşıylruz fitnelerin çoğaldığı bir anı yasıyoruz…

 27. yagnur Says:

  Allah razi olsun cahidecim malesef en kapalisi bile bu giyim kusama ses cikarmaz oldu ve hatta giydiriyor hersey okadar normal hale geldiki km kime dum duma Alkah hepimize farkindalik nasip etsin kendi rizai ilahi dairesinde yasayabilmeyi nasib etsin.bu arada safini belli etdigin icin sana faseden laf atip dil uzatanlara dogrulari soyledigin icin hazm edemeyenlere tek bir var it ulur kervan yurur Allah basbakanimizi basimizdan eksik etmesin Rabbim kurduklari oyunlara kendileri dussun .ne hiknetki en buyuk destegi almanya veriyor ve tez zamanda belasini buluyor almanya su an sel felaketiyle bas basa Rabbim ne buyuksun.

 28. Mehtapabla Says:

  Cahidem yazdiklarinin cogu dogru yalniz Avrupa da bu kadar rezilik yok yada bana raslamadi Benim cocuklarin mezuniyet törenlerine gittim, en son gecen sene kücük oglumun liseden mezuniyet töreni vardi .
  Nasil oldugunu anlatayim cok güzel bir mekan aylar önceden ayarlaniyor vede kac kisi gidecekse ona göre yer ayirtilip bilet aliniyor mesela biz 4 kisi gitmistik kisi basi 40 euro ya biletli olarak Cok güzel bir ortam herkesin masasi ayrilip hazirlanmis .Önce ögretmenler konusma yaptilar sonra diplomalar dagitildi .Büyük ekrandada okulun faaliyetleri tanitildi daha sonra garsonlar yemek servisi yaptilar daha önceden ne yiyecegimizi bildirdigimiz icin bize özel etsiz menü geldi Yemekten sonrada cocuklar resim cekildi bizde evlerimize geldik .Yalniz kizlar tuvalet türü kiyafet giymislerdi .Bizim Türkiye de giyiyorlarda Almanlar giymezmi fakat cok acik deyillerdi .Benim ogullarimin gittigi lisede o sene sadece 3 Türk genci vardi hic Türk yoktu. bizim kizlarimiz daha abartili ve acik giyiyorlar.
  Törene gitmek mecburi deyildi fakat ben istedim cünki ogullarim dereceye girerek bitirmistiler o ödül törenini görmeyi cok istedim.
  Abarti olmadiktan sonra ben okullardaki bütün törenlere gidiyorum bilmiyorum iyimi yapiyorum kötümü onuda Allah bilir.

 29. aişe ravza Says:

  Cahide abla selamün aleyküm hamile olduğumu söylemiştim ya RABBİM bana emanet ettiği kızım olcak inşallah.Adını Mihrimah koymayı düşünüyoruz bende Züleyha istiyorum kura çektik dua ettik mihrimah çıktı sen ne düşünürsün abla.
  Cahide ismi de çok güzel çok çalışan çaba gösteren kadın demek miş :)) Bu kadar da ismin özelliğini taşıyan olurmu tam da adın gibisin gnlü güzel ablacım.
  Ablacım ne olursun çocukları nasıl yetiştirmeliyiz doğduğu andan itibaren nasıl konuşalım ne anltalım onlara neler aşılayalım engin tecrübelerini bizimle paylaşırmış senin anlatacaklarına çok ihtiyacım var ne olursun.Bu konuyu kademe kademe anlatabilirmisin.ALLAH RAZI OLSUN SENDEN.Hep huzurlu mutlu yaşa inşallah.SENİ ÇOK SEVİYORUMM.

 30. sibel Says:

  selamin aleykum hanimlar
  soylediklerinizde konustuklarinizda haklilik payiniz var bende karsiyim kucuk kiz cocuklarinin boya kupune girmis gibi ortalarda dolasmasina ama iki kucuk cocugunun sergiledigi bir gosteriyi masumiyetini kaybetmek olarak degerlendirmeniz dehsete dusurdu beni. evet cocuklarimiza dini vecibelerini ogretmeliyiz anlatmaliyiz ancak anaokulu cagindaki bir cocugun hadis yarismasina katilmasi da dogru mudur acaba ? bence de cocuklarimiz mumkunse hic izlememeli televizyon ama lutfen onlari dis dunyadan soyutlayarak baska bir gezegenden gelmis gibi yetistirmeyin.

  tencere tava seslerinden rahatsiz olan halk kardesim uzgunum ama bir sure daha rahatsiz olacaksin maalesef 🙂

  ALLAH’A (c.c) emanet olun kardeslerim AYDİNLİK gunler dilegiyle.

 31. gurbetci29 Says:

  Slm herkeze…yine önemli bi konuya değinmişsin ablam hazır kız çocuklarından laf açılmışken benim bi sorum olucak lütfen sen yada birileri fikir verirse memnun olurum;7 yaşında bi kızım var ve makyaj oje türü şeylere çok heves ediyo makyaja kesinnikle karşıyım ama oje konusunda ortada kaldım bi tarafım “küçüktür hevesini alsın” diyo bi tarafım “ağaç yaşken eğilir” diyo…bilemedim, kızım “yok anne istemiyorum” diyor ama kendini bastırdığı çok belli oluyor en son ona “belirli bi yaşa kadar olabilir ama sonra asla”dedim sizce iyi fikirmi???

  • Betüller olmak Says:

   Bismillah
   Essalamü Aleyküm
   gurbetçi29 kardeşim Allah kızınızı sizlere iki cihanda göz aydınlığı etsin.
   Aslında niyetimizi düzeltirsek, HELAL dairesi öyle genişki.
   Dünyalar güzeli torunumun elleri her zaman KINALIDIR.
   Sizde lütfen deneyin. Ülkemizin ve hanemizin gerçekten refaha erişip, bizlerde hiç degilse bayramda KINA yakacak sevinçlere kavuşmamız temenisiyle.amin.

 32. hatice Says:

  ben avrupada yasiyorum ve inanin burda boyle seyler yapilmiyo cocuklarim ilkokuldalar ve yil sonu gosterilerine ebeveyn oalarak bizler izin verirsek katiliyolar ogretmenlerde gayet anlayisla karsiliyo…
  burda 23 nisan senlikleri de yok veya 19 mayis.. zaten cocuklarimizin ve genclerimizin oyle ozel bir gune ihtiyaclari yok….ne kadar bizler vatan hasreti ezan hasreti ceksekte burda cocuklarimiza elimizden geldigince guzel dinimizi ogretmeye calisiyoruz…ha birde burda putlastirilmis bir lider veya oyle bir zihniyet yok cok sukur.
  hiç dusundunuz o tuvalet denilen kiyafet nerden gelme?? o firansiz kulturunden gelme alti tarlatanli kabarik elbiseler?
  fransada krallar doneminde tuvalet diye birsey yokmus koskoca sarayda krallar tuvaletsiz yasarlarmis. afedersiniz ihitiyaclarini kapi arkalarina yada kutulara yapip pencerden atarlarmis o gunlerde kadinlar o kabarik elbiseleri ihtiyaclarini sokakta gezerken ayakta gidermek icin giyerlermis.bot dediginiz cizmelerde ordan gelme cunku sokaklarda basacak temiz yerler kalmazmis.semsiyeler pencereden atilan pislikler baslarina dusmesin diye. ve tabi kozmetik urunleride yikanmadiklari icin onlar icat etmis. yani medeniyet diye diye insanlar avrupalilasmaya calisiyolar neye ozendiklerinin farkinda bile deiller.
  oysaki medeniyet alla rasulu sevgili peygamberimiz sav den gelmistir islamla beraber…

 33. Memnune Says:

  Yazılarınız için teşekkürler Cahide Hanım burda bir çok kimsenin bazı gercekleri fark etmesine yardımcı oluyorsunuz Allah razı olsun sizden. Ayrıca Allah yardımcınız olsun. Birde sizden televizyon konusunda bir yazı bekliyorum. Evimizde televizyon olmasına rağmen pek acmam ayda yılda bir ev hanımıyım işim gücüm cok Allah’a şükür pek vaktim olmuyor ama gecen gün acacağım tuttu yanımda 4 yaşındaki oğlum var ilk kanalı actık bir kadın ile erkek filmde dans ediyorlardı oğlum, anne onlar ne yapıyor diye sordu izah edemediğim için kanalı değiştirdim bu seferde son derece edepsiz giyinmiş bir kadın çıktı oğlum hemen anne kadın çıplak dedi ben yine değiştirdim bu seferde sigara içen bir kadın çıktı ne kadar gizlenmeye çalışsada 4 yaşındaki oğlum rahatca anladı bu sefer ben toptan televizyonu kapattım yanlıs anlamayın ben bu gune kadar ne acık sacık kadınları ağzıma alıp bir kere bile kötülememişimdir nede sigara içenleri sadece davranıslarımızla elimizden geldiğince örnek olmaya calısırız.
  Allah’a şükrettim bu sadece 5 dakika içinde oldu bir müslümanın nasıl olurda rahatça televizyon izlemesi cok acı
  şeytan evimizde…

 34. ebrar zeyneb Says:

  Büyük şehir veya köy farketmiyor kardeşim.
  şu eklediğim video köyde kutlanan bir 23nisan allahualem. köyler şehirlerden farklı değil. rabbim bizi bu düzenden kurtarsın… ar haya bırakmadılar..

 35. meryemu Says:

  Bu soyunan yavruları izledim de, ben de inşaallah bir kız çocuğuna gebeyim. Rabbim bizi çocuklarımızla olan imtihanlardan esirgesin. Nasıl zor, hele ki büyük şehirde yaşıyorsanız…

 36. Çiðdem Ürker Says:

  üyeliğinizden ayrılmak istiyorum çiğdem ürker

  ________________________________

 37. figen Says:

  ağzına sağlık kardeşim okadar güzel yazmışsınki diyecek bir şey bulamıyorum mevla cümlemizin evladını idrakli ve şuurlu yetiştirmeyi nasib etsin allaha emanet olun.

 38. suzan Says:

  selamun aleyküm. şükür kavuşturana…malesef kaç gündür kendini bilmezlerin tabak çanak çalarak rahatsız edilen bir vatandaşım.dertleri içki,zina,kürtaj,k.ç baş açmak.neyi savunduklarını bile bilmeyen cahiliye dönemi insanları var etrafımda:( müslüman dogduk ama müslüman kalamadık malesef:(
  Allahım sen en degerlimizi imanımızı alma. amin .amin .amin…

 39. hülya Says:

  ben Almanyada yasiyorum ve 3 tane kücük cocugum var. Inanin bana, yasadigim bu cevrede, cocuklara cocuklarmis gibi davraniyliyor ve gösterileride cocukumsu oluyor. Yine göze batan bizim türk cocuklarimiz oluyor. Bir eglenceye rimelli, rujlu saclar yapilmis gelebiliyorlar. Buda Almanlarin tuhafina gidiyor. Yani söylemek istedigim: Taklit Avrupadan daha cok Amerikadan. Birakin taklidi. Bakn, Avrupa isine gelen seyleri taklit ediyor, zarar verenleri degil…..saygilarimla

 40. ebrar zeyneb Says:

  Esselamu aleykum.birde bu video yu izleyin derim kardeşlerim 23nisan şenliği adı altında evlatlarımıza öğretilen rezillikler.. allah emanet selametle…

  • Fatmanur Says:

   Çoküzüldüm çok üzüldüm. Bu masumlara yapılanlar ortak bir amaçla yapılıyor. Osmanlının torunlarını karşımızda soyduk diyenler ( ilk güzellik yarışması) şimdi de şarkılarla , masumları kullanıyor
   . Bazı zıt görüşlü öğretmenlerin kasten imam hatiplere tayin istemesi ( oradakileri fikren zehirlemek için) ve benzeri hadiseler ne kadar uyanık olmamız gerektiğini hatırlatıyor.
   Ben çocuklarımı mezuniyet törenine hiç göndermedim. Kızım 7 ye giderken kendi aramızda sınıfımızın birinciliğini kutluycaz dedikleri organizasyondan ağlayarak döndü . Anne onların o hallerine çok üzüldüm çok acıdım diyerek.

 41. Zeymuran Says:

  Selamun aleykum Cahide bacım ve tüm dostlar güzel bir yazı olmuş ALLAH razı olsun 🙂 bu görüntülere inat bizim ana sınfında bu gün hadis yarışması var ELHAMDULİLLAH ALLAHA emanet olun 🙂

 42. yaskom82 Says:

  selamun aleykum yazdiklariniza okuyunca sasirdim okullardaki gosteri ve sasali kiyafetler falan.inanin avrupada bile bu kadar ileri gidilmiyor.bu hafta bizim cocugun okulunda oldu giydikleri sadece bir kot pantalon ve beyaz tisort.onlerinede birer mutfak onlugu takip dansini yaptilar kesinlikle fazla bir munasebet yoktu.bizlerde okula gittik ama bizim zamanimizda hic boyle seyler yoktu bir tarafimizda eksik kalmadi cok sukur.

 43. tülay deniz Says:

  maşallah yüreğine kalemine sağlık. çok doğru yazdın. babam küçükken beni her yere göndermezdi. büyüyünce özellikle anne olunca anladım. ortam pisliklerle dolu. herşeye rağmen pırlanta gibi yetişenler var elhamdülillah.

 44. ummuseyyaf Says:

  Ben de bir zaman bundab yakınmıstım. Kıyafetlerin ahlaki yozlasmasının yanı sıra tamamen kadınsı olması ds cok rahatsız edici.cocuklugunu yasayamıyor zavallı kız cocukları.magazalarda gezerken bile sasırıyorum.bizim kıyafetlerimizin birkac beden kucultulmusu gibiler.daha cocuksu,masum kıyafetler olmalı.onlar simdi ozenip giymek istese de yarın ppsman olacaklar cocukluklarını yasayamamıs gibi hissedecekler,yazık.ozenen kız cocuklarına da muadil,şık daha cocuksu ve edebli kıyafetler secilebilir bence.ve etraftakiler cok hos olmus deyip taltif ederse mutlu ve mutmain olur gibi geliyor bana.

 45. samira Says:

  Cahide abla cok dogru yazmissin.Allah razi olsun.Benim zaten evimde hic televizyon olmadi.Cocuklarima cok nadir bazi cizgi filmleri internetten izletiyorum.Okul disinda cok arkadaslarla görüstürmüyorum.Dedigin gibi Rabbim bize emanetlerimize sahip cikmayi nasibetsin.Bu bozulmus ortamda temiz kalmalarina yardim eylesin.Rabbim hepimize yardimci olsun.Amin:

 46. nazife Says:

  Aminn. Rabbim evlatlarimizi en guzel sekilde yetistirmemizi nasip etsin
  Yardimini esirgemesin
  Aminn

 47. huri Says:

  böyle etkinliklere hic dahil olmama izin vermezdi babam.bayram kutlamalarına da.bayram kutlamaları için sağlık raporu alırdı bünyesi zayıf o hareketleri yapamaz diye…elhamdülillah tertemiz buyudum……evladıma tertemiz masum anne oldum…rabbim masumiyetimi o çocukların temizliğini muhafaza etsin…
  hayatında birkere yaşayacak lafı o kadar eskidi ki….o kadar sacmasapanki……..

  • Tuğçe Says:

   Bravo size masum anne .. Gösteriye çıkmadgınız için mi masum oldunuz? Belki de öğretmen olduğum için çocukların psikolojısını sizden daha iyi anlayabılıyorum..Bi öğrencimin velisi aldığımız kıyafeti açık buldu 6 7 yaş ip askılı tulum oynamasa fln dedi. O çocugun nasıl üzüldüğünü söylememe gerek yoktur sanırım.Bir daha 6 7 yaşına gelmeyecek ve 1 kere yaşayacak hanımefendi.. Ayrıca annesi istediği kadar açık bulsa da rızasını aldım çıkıp oynattım ve nasıl mutlu oldular ….

   • bsra21 Says:

    Allah sizlerin sayısını azaltsın. Amin amin. Nasıl bir zihniyet bu. Merak ediyorum siz 1 kere yaşayacak diye nelere izin verirdiniz ölçünüz ne olurdu? Ayrıca sizin gibilerin sadece adı öğretmen. Diplomanız var diye çocukların psikolojisini herkesten daha iyi anlayacak da değilsiniz. Sadece öğretmenler çocuklarla ilgilenmiyor geniş düşünün ;).

    • Cahide Says:

     Allah’ın “Oku” emrini, “Diploma al” diye anladığımız için yaşanıyor bunca çarpıklıklar…

     • Tuğçe Says:

      Kusura bakmayın cahide hanım ama sizin görüşünüze ters bi yanıt gelince hemen sinirleniyorsunuz..O zaman fikrimizi söylemeyelim.Bu yorum yaptıgım ılk ve son konu oldu. Ne öğretmenliğimi bırakmıssınız ne dıplomamı ayıp yaptgınız!! Beni tanımadan burdaki 3 4 cümleyle nasıl öğretmenliğime laf edebılırsınız yaa? Bılmedıgınız bir şey hakkında nasıl bu kadar rahat yorum yapabılıyosunuz anlamıyorum..Bunu bana yorum yapan diğer arkadaslar içinde yazdım toplu olsun diye. Sizin kafanızda nasıl bi tip oluştugumu tahmın edebılıyorum ama tam tersi emin olun ki..

   • Ana Panda Says:

    Çocuklarımızı sizin gibi insanların ellerine bırakmıcaz! Gerekirse malımızla, canımızla savaşırız, ama evlatlarımızı bu pislik düzenin kucağına atmıcaz! Bizler müslüman anne,müslüman babalar yetiştiricez! inshaAllah. evet bu bir cihatdır ve biz cihat edicez!!!

   • gurbetci29 Says:

    İnananın ben çok sıkı bi babanın evladı olarak büyüdüm balık etek yasak,kot pantolon yasak,askılı elbise oda yasak vs vs…ama şimdi düşündüğümde bakıyorum bi yerim eksilmedi giymedende oluyomuş dünyaya bi defa gelmeme rağmen iyiki babam bu kadar sıkıydı diyorum…kapanmak güzel bi alışkanlık…

   • gonull Says:

    Bize ölüm de gelecek sayın öğretmen tuğçe hanım vallahi nasıl mutlu olduklarını anlamam güç olur ama sizin çocukların psikolojisinden nasıl anladığınızı çok iyi anladım anlattığınız ve aydınlattığınız için sağolun bizlerin daha uyanık olması gerektiğine çok iyi vesile oldunuz.Allahım sizin gibilerden korusun bizleri anneleri anne adaylarını rabbim bana da salih evlatlar yetiştirmeyi nasip etsin.Cihad eden salih evlatlar yetiştirmeyi nasip etsin amin amin aminnnnn …

   • huri Says:

    babam da ogretmen tugce ogretmen….cok şukur ki sizin gibi ogretmen degil

 48. elifzeynepabdullah Says:

  Allah celle celaluhu razı olsun cahide ablam , kalemine, yüreğine kuvvet , sağlık. bu yazın da çok önemli, içler acısı halimizi tesbitlerin çok yerinde. türk gelini duymamıştım pes dedim yine , yine.
  dualarım kabul oldu sanki, oğlum 3 nisan dansına babaannesi yazdırıp, ödemesine rağmen katılmadı, ana okulunu da bıraktı zaten çok aldırmadım ben de, dans hocasına demiş ki, sen bana nasıl hareket edeceğimi neden söylüyorsun, ben çocuğum, istediğim gibi oynarım demiş 🙂 . kızım da beş yaşında henüz ama etek giyeceği zaman yarım ya da uzun pijamasını da arıyor , istiyor. medeniyet , avrupa demişken kadir mısıroğlunun şu sözü geldi aklıma, adamlar yoğurdu bilmiyor, buraya gelince öğreniyor, ishal ilacı diye önce ülkesinde eczaneler de satıyor, sonra da danone diye bize burada yutturmaya çalışıyorlar.

  çoğu bilmediğm sayfaya tedirgin olup giremem, ama face de de öyle güzel ,, doğru, kimi zaman ağlatan yazılar videolar paylaşıyorsun ki fırsat buldukça okuyorum hatta hızına yetişemiyorum bazen. 🙂 bazen resimden bile korkuyorum, yani gerçeğinden korktuğum şeylerin, eşim eve ikinci el çok eski yemek kitapları getirmiş pazardan, altın tabak yazıyor üstünde, benle gezmeyi istemek yerine oyalan bunlarla, cahide ablana anlatacak birşeyler de bulursun belki diyor, ben bir sayfadan korkunca bütün sayfaları sen bakmadan elimi sürmem deyip kaldırdım.

  HÜLYA ablam ayın 6 sı yani yarın değil öbür gün, doktordan önce belki müsait olabilirim, sen de istersen ve müsait olabilirsen, Rabbim fırsat verirse tabii öncelikle. olmazsa da çok önemli değil iler ki zamanlarda olabilir.
  oğlum için çok istediğim babasını ikna edersek yüzme kursu, haftaya boya badana yapmaya başlıyacak eşim, sonrasında evde çocuklara , kuran dersi , bekarken ders verdiklerimin kardeşi geliyor bu sefer, müsait olamam belki desem de abisine ablasına öğrettin şimdi imam hatipte kuran okuyuşunu beğeniyorlar deyip ısrar ettiler, kardeşim şu an elazığda sınav için , sonra mısır inşaAllah, iş başa düştü galiba.
  aaa bir de kardeşimler giresuna gidip gelince bayramdan sonra , babamlarla çanakkaleye izin çıktı biraz galiba, çok heyecanlı, gerçekleşir inşaAlllah. çook uzatmışım hakkınızı helal edin .Rabbime emanet olun hepiniz.

 49. NAGİHAN Says:

  gerek ülkemizde gerek okullarımızda milli bayramlarımızı kutlamamıza izin vermiyorlar ama eğlence tarzındaki geceler hemen hemen bir çok okulda yada okul aile birliği tarafından düzenleniyor,amaç çocukların öz güvenini sağlamak kalabalık toplum karsısında kendini ifade etme özgürlüğünü sunmak mantıklı olabilirde ama islami sınırları ve örf adet düzenini bozmadan zedelemeden olablir.Çünki küçük bir kızın suratında bir karış boyayla çıkıp oryantel gösterisi bana hiç cazip gelmiyor onun yerine 23 nisan da cıkıp şiir okuması tercih ederim.

  • ikbalsu Says:

   Allah’ın “Oku” emrini, “Diploma al” diye anladığımız için yaşanıyor bunca çarpıklıklar…

   ben bu yorumu yazan elleri öperim ….. kurban olsun seni ve senin gibi tüm insanları veren ALLAH A , CAHİDEM CANIMSIN SEN BENİM. Bu site var olduğundan itibaren hem tariflerden hem de bu güzel yazılarından faydalandım. Allah razı olsun. böyle güzel konuya yorum yazmamak olmazdı. yüreğine sağlık diyorum.


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: