Kendini Kaybetmeden…

Alışveriş esnasında mağaza sahibiyle kıyasıya mücadele eden,  üç kuruş indirim yaptıracağım diye neredeyse yalvaran kadınlar hep itici gelmiştir bana. Konuyla ilgili okuduğum bir güzel bir yazıyı sizlerle de paylaşmak istedim…


Kendini Kaybetmeden

Geçen gün arkadaşımla birlikte çarşıya alışverişe çıktık. Beğendiğimiz güzel ürünleri olan bir mağazaya girdik. Arkadaşım kıyafet bakarken, giysiler içinde kendini kaybetmiş hanımları izlerken buldum kendimi. Öyle bir kendini kaybetme hali ki inanılır gibi değil. Aman Allah’ım sadece birkaç defa giyilip sonrasında kenara fırlatılan bir daha yüzüne bile bakılmayacak kıyafetler için inancını, Rabbimin rızasını gözetmeyen değerlerini ve edebini sadece övgü alabilmek topluma şık resim verebilmek için bir süreliğine rafa kaldıran kadınların içler acısı halleri.

Onu giyip bunu çıkaran raflardaki olanca giysileri bir bir indirip “Acaba bu mu? Yok yok şu üst kısımdakiler daha mı güzel ne? Hıııı aslında orda durduğu gibi değilmiş, ayyy çok kararsızım bir fikir verebilir misiniz? Aaaa sizde canım hiç yardımcı olmuyorsunuz.” Başımı çeviriyorum bu tarafta aynanın karşısında bir bayan bedeniyle mücadele halinde dilinde kızgın sözcükler. “Vücut vücut değil ki ne giysem yakışmıyor. Ahh şu yanlarım var ya işte onlar olmasa cuk diye oturacakta işte o da bende yok.” Hanımefendi gözüne kestirmiş bir kıyafeti bedenine oldukça küçük niye olmuyor diye homurdanıyor. Dik kafalılığını bir aşıp kendine uygun kıyafeti bir giyse ne ayıplarını görecek ne de karşısındaki görevliyi verem edecek. Olur mu kadıncağız alışveriş yapıp stresini mağaza çalışanlarına devretmeye gelmiş yani o kadar kararlı.
Başımı kasaya doğru çeviriyorum gördüğüm manzara diğerlerini açık ara geride bırakacak kadar vahim Allah’ım olacak iş değil. Kadının biri aldıklarının ücretini ödeyecek karşısında görevli bey hesaplamaları yaparken kadın beden dilini harekete geçiyor iki kolunu birbirine bağlayıp kasaya abanırcasına eğiliyor, yarı beline kadar sarkarak müdahale pozisyonunu alıp “Aaaa lütfen siz şimdi niye onun fiyatını böyle hesaplıyorsunuz etiketinde öyle yazmıyordu ama.” Serzenişleri. Adamcağız izah etmeye çalışıyor; fakat hey hat! Kadın fişe takılı bir üslupla “Hayır öyle olmaz siz şu fiyat yapın alayımda gideyim.” Görevli bey nerede o günler bakışlarıyla “Hanımefendi zor sizin dediğiniz gibi olması.” diyor ama nerde kadın duymuyor bile. O bir rakam söylüyor bey bir fiyat söylüyor bir türlü son rakam belirlenemiyor. Kadın anında taktik değiştiriyor “Bakın noluur uygun bir fiyat yapın her zaman müşteriniz olurum inanın benim birçok çevrem var onlara da tavsiye ederim hadi hadiii siz yaparsınız bir şeyler.” Yalvarmayı bir sonraki boyuta taşıyor. İlk defa gördüğü bu beye hatırım için şu fiyatı yapın deyince adeta bulunduğum yere çakıldım.

Rabbim bu neyin pazarlığı canının mı, imanının mı neyin neyin? Pazarlığı onu kadınlığından, kulluğundan çıkarırcasına bu duruma sürüklemiş olabilir. Ne acıdır ki kendini unuttuğu sadece ve sadece dünyalık. Alimlerin çarşı pazarlar şeytanların cirit attığı yerlerdir sözlerini daha iyi idrak ediyorum. Demek ki böyle nefsimizin oyuncağı oluyoruz. Hem Allah’ın nazarından hem de insanların gözünden düşülüyor. Ne acı tüm güzel hasletleri mağazalarda bırakıp eve müflis bir şekilde dönmek. En şaşırtan kısım da kar ettiğini hissederek kayıplarının farkında olmamak. Öyle gaflet halindeyiz ki ‘benim pazarlığım çok iyidir’ övgüsüyle böbürlenmek… İnsanoğlu kayıp ve kazançlarına bir farkındalık yapabilse kendi kullanma kılavuzunu ulaşacak; fakat nefisle mücadele edebilse gafil olmasa belki o vakit birçok davranışımız yönünü daha kolay bulacaktır.

Biz kadınların en güzel ziyneti edeptir, onu hayâ takip eder. Büyükler şöyle der: “Hayâyla iman paralel bir birine bağlantılıdır biri giderse ötekide gider.” Asaletli duruş kadının zırhıdır. Ağzından çıkan sözler inci gibi kıymetlidir; düşünce süzgecinden geçmiş olmalı. Sükûneti bir arif bilgeliği taşımalı. Allah (cc) bizlere çok kıymetli örnek teşkil edecek kadın profilleri göndermiştir. Benlik duygusunu bir kenara koyabilsek bu örneklerle karakterlerimizi ne de güzel donatırız. Bunun hesabını Rabbimize vereceğiz şüphesiz o gün gelmeden akledelim yanlışlarımızı, davranışlarımızdaki eksiklikleri bir bir gün yüzüne çıkarıp yüzleşelim. Allah’ (c.c) ın biz kadınlara kıldığı kıymeti fark edelim özel olduğumuzu bilelim o doğrultuda hareket edelim. Siz siz olun bu değerli emaneti değersiz kılmayın.

Nagehan İpek

77 Yanıt to “Kendini Kaybetmeden…”

 1. aslıhan Says:

  cahide hanm ilk önce rezil geceler başlğı altında ki saçma yazı dikkatimi çekti sonrada bu bayan neler söylüyor diye şöyle bbir baktımda sürekli eleştiri sürekli dedikodu size ne ya insanların alışverişinden bilmem nesinden siz sadecekendi kendinizi nefsinize bakın.en büyük günahlardan biride insanların arkasından konuşmak bence ne gereği varki şu şöyle demiş şunu yapmış herkes aynı olmak zorunda değil aşağılayıcı konuşmalar takınıyorsunuz.bu dünyada herkes kendinden sorumlu size ne?

 2. Nihal Says:

  MARKET DUASI

  Ya Rabbi;

  Ailemin zoruyla dâhil olduğum tüketim yarışının bir ferdi olmaktan aklımı muhafaza et.

  ‘Herkes sepetini doldururken ben bundan geride kalıyorum’ eleminden kalbimi halas eyle.

  Şu an önünde durduğum tüketimi artırmak için tasarlanmış Marketten nefsimi himaye eyle. İsrafa teşvik eden bu yere istemeyerek sol ayakla giriyorum sağ ayağımla çıkmamı nasip eyle

  Küçük esnafı yok edip her şeyi kendi bünyesine alarak canavarlaşmış olandan ailemi gözet.

  Asgari ihtiyaç listemin dışında alışveriş etme isteğimin israf olduğu kanaatine eriştir.

  Diğer dolu sepetlerin tesiriyle elindekinin azlığıyla gönlü ezilen mağdurları muhafaza buyur.

  Lüzumlu olanı alacağım reyonun etrafındaki dolu rafların ayartmasından gözümü sakındır.

  Aileme alışveriş ederken ihtiyaç sahiplerini de unutmayıp onları memnun etmeyi nasip eyle.

  Tüketerek mesut olunacağını vehmeden nefsimi, paylaşarak hoşnut olmaktan hissedar eyle. ‘Kendini iyi hissetmediğinde alışveriş etmelisin’ şeytani yönlendirmesinden zihnimi arındır.

  Kurban bayramında eti paylaştıklarıma kasap reyonundan alış veriş etme şerefine erdir.

  Türlü türlü çukulataları ve şekerleri görünce bunlarla yetimleri bir an sevindirmeyi nasip eyle. İndirim peşinde gün boyu market market gezmeye meyyal nefsime hasta ziyaretini sevdir.

  Hafta sonlarının aileme, alışverişi değil ihtiyaç sahipleriyle paylaşımı hatırlatmasını özendir. Bozukluğumla kasa yanındaki ıvır zıvırı almayı değil yetimlere harçlık vermeyi güzel göster.

  Yaşlı ve hasta komşuların alışverişini yapıp poşetlerini evlerine teslim etmeye müyesser kıl.

  Semt pazarlarının kurulduğu gün marketlerin yaptıkları indirimlere itibar etmeme mani ol.

  Vücuduma ve aileme zarar veren şeyleri alıp doktorlara ve ilaçlara muhtaç kalmaktan koru.

  Gerekli olmadığı halde kampanyalara kanıp ‘yığıp durma’ hastalığından nefsimi halas eyle.

  İhtiyacımız olmayan ürünleri sırf yanında hediyesi var diye alma ahmaklığından beri eyle.

  Tüketimi arttırmak için çalınan müziğin coşkusuyla çılgınca alışverişten nefsimi uzaklaştır.

  Girişteki dolaba elimdekileri bırakıp yeni yükler edinme konforuyla aldatılmaktan koru.

  Alışveriş sepeti üzerinde gezdirerek bebeklerimizin pirupak fıtratlarını kirletmemizi engelle.

  Marketin, kızlarımın masum evcilik oyunlarına sinsice sızmasından muhafaza buyur.

  Çocukları markete götürüp tüketim alışkanlığı edindirme aymazlığından cümlemizi beri eyle. Henüz kazanmadığım parayı harcamama sebep olan kredi kartının şerrinden zatına sığınırım. Eşlerimize ve çocuklarımıza ek kart çıkartıp ipin ucunu kaçırmamızı isteyenlere fırsat verme.

  Kredi kartıyla tüketince ‘bonus’ biriktirmenin kazanç değil kayıp olduğunun izanına ulaştır. Slip çektirme kolaylığına kanıp borcunu ödeyemeyince özgürlüğünden olandan haberdar eyle.

  Evlere servisin, taşıyamayacağımız kadar alışveriş ettirme tuzağı olduğunun idrakine erdir.

  ‘Tükettiğin kadar medeni ve çağdaşsın’ diyen Neoliberal politikaları yerin dibine geçir.

  Ekstrede ayrıntısını gördüğüm halde tövbe etmediğim harcama kalemlerinden affına sığınırım

  Kapıma bırakılan market broşürlerinin tesiriyle ihtiyaç listemi şişirmekten nefsimi koru. Reklâmlarda aciz gösterilen erkek ve öne çıkarılan kadınla kurulan tuzağın idrakine erdir.

  Küsuratlı etiketlere kanıp sanki çok ucuz alıyorum izlenimine kapılma safdilliğinden koru.

  Bizleri, yeni bir ürünü tattırmak adına kurulan reyonda doyma kurnazlığından beri eyle.

  Tüketmek istediğimde ayaktayken oturmayı, otururken yatıp bu histen kurtulma dirayetine ulaştır.

  Her türlü ateşi söndüren ‘abdest’ almanın içimizdeki israf ateşini söndürmesini nasip eyle.

  Âmin…

  Şevket HÜNER

 3. Güzide Says:

  Cahide hanım son günlerde çevremde bir epilasyon furyası var. Yaptıranlar oh çok rahat ettim dünya varmış diyor ve diğer hanımlar da özenip başlıyor. Bu konuda hanımların nasıl davranması gerektiği İslami yönden bu durumun incelikleri nelerdir bizleri aydınlatır mısınız. Ayrıca pazarlık yapan hanımefendiler bana oldu bitti itici gelir ben hiç pazarlık yapmam gücüm neye yetiyorsa onu alırım. Alışverişde sünnet olan davranışlardan uzaklaşınca ortaya pazarlık çıkıyor.

 4. nurten Says:

  cahide hanım siz ve sizin gibi düşünenler yanlış ülkede yaşıyorsunuz,oradan İran’a geçiverin.geri kafalısınız çünkü.

 5. gülaykahvekeyfi Says:

  cahidem az önce misafirim vardı ve söylediğiyle şok oldum ablası henüz döndü yurtdışından ve orada müslüman olmuş bir yabancının geceler boyu ibadet ettiğini ve arkadaşının yüksek yemin ederek söylediği bir şey var aynı adeviya hazretleri gibi meryem anamız gibi yanına rabbimiz tarafından bir tabak rızık gönderildiğine şahit olmuş ve biz türklerin siz nasıl müslümansınız ithamını duymuş o müslümansa biz neyiz

 6. huri Says:

  Sevgili Cahide kardes,imanlarımızdan bosalan yerleri kendimizi kaybederek dolduruyoruz…O yüzden emri bi’l-maruf nehyi ani’l-münkeri ihmal etmememiz gerekiyor bu yuzden…

 7. Sevdenur91 Says:

  Rabbim kat be kat razı olsun ablam benim ya seni kendime yakın hissettiğim için çok seviyorum^^ hep derim tarifi mümkün değil diye.
  yazı çok faydalı okudum ve aynen katılıyorumBana bir hanım bacımızı hatırlattı bu yazı, sohbette bizlere, pazarlarda olsun veya nerde olursa olsun, ürünün etiketinde yazılı zaten fiyatı.Bunun üzerine lütfen bir hanım olarak pazarlık yapmayın kendinizi, iffetinizi koruyun demişti.O gün çok hak vermiştim.Ne kadar yanlış ! dışarda hiç tanımadığın birisiyle 3-5 kuruş için düşülen durum aslında içler acısı.Hiç bir hanıma yakışmaz bu.
  Rabbim yardımcımız olsun.Bizlere yardım etsin , rızıklarımızı helalinden , maddi manevi bol versin.Razı olacağı yerde kullanmayı nasip etsin.Razı olduğu hayatları yaşatsın biz kullarına ve kulluk bilincimizi asla! unutturmasın.

 8. Turkan Says:

  😦 Cok güzel bir konu.Ve kadinlarimiz zaman icinde o kadar cok degisiyorlar ki.Gitgide ERKEKlesiyorlar demek dogrumu olur bilmiyorum ama ben öyle görüyorum.Kadinlara paranin ve özgürlügün verdigi rahatlik, onlari dahada beter etti ve ediyor.Kendi yanlislarini dogru gibi görüyorlar.Birde ballandira ballandira anlatiyorlar ki ”cok güzel bir is yaptim, cok güzel agzinin payini verdim vs. vs…Sayfani ve yazilarini cok cok ama cok seviyorum.Iyiki varsin ablacim ❤

  • Hasret Says:

   Turkan hanım bu yorumunuza yüzde yüz katılıyorum evet dedikleriniz çok doğru tesbitler Maalesef üzülerek diyoruz zıvanadan cıkıldı …

 9. katre Says:

  kıyafet konusunda çok doğru yazılanlar…ve alış verişte indirimde aşırıya gidenlerin bunu bir övünç kaynağı olarak anlatması….kıyafet konusunda mahalle baskısının çok yoğun olduğunu görüyoruz …ve ne yazıkki bir çoğumuz el nederle yaşıyoruz uzun süreli giyilen kıyafetler nedense en yakınımız tarafından hala giyiyormusun sözüne maruz kalıyoruz….elhamdulillah ben gurbetteyim memlekette olsam bende bu batağa düşerdim belki …..burda kıyafet konusunu hiç dert etmem benim için temiz ütülü ve uyumlu olması ve en önemlisi kaliteli 10 senelik kıyafetlerim vardır….kayserilerin bir sözü vardır söylemeden geçemicem .. ..ucuz mal alacak kadar zengin değilim derler …kaliteli olsun ömürlük olsun.. yalnız memlekete giderken bir yeni tşörtüm olsun isterim bunu şimdilik aşamadım……

 10. hülyamız=) Says:

  kadınların alışveriş çılgınlığını ne güzel anlatmışsın cahidem. çoğu mağazadan bu tip kadınları görür geri çıkarım. onlara şaşkınlıkla bakarken alacağımıda unuturum. geçen gün artık görebileceğim en ilginç sahneyi gördüm. başı örtülü bir bayan mağazada herkesin içinde, baktığı iç çamaşırını, giysisinin üzerinden giyer gibi yapmış bedenine oluyormu diye deniyordu. Allah yardımcımız olsun.

 11. elifezeynep Says:

  selamün aleyküm.
  uzun zamandır yazamıyordum ama bu konuyu görünce dayanamadım.pazarlıktan hiç anlamam.bu işi eşime bırakırım.bu yüzden çevremde hep beceriksiz kazandığını bile harcayamayanbiri olarak görüldüm.
  üstelik mağaza mağaza gezmeyide hiç sevmem.oldu ya o mağaza senin bu mağaza benim dolaştım.güya en güzelini alacağım.yinr ilk baktığım yerden gider alırım.ve yorgunluğumda bana kalır.Allah cümlemize rızasına uygun yaşamayı nasip etsin. dış sesler bizi harama çağırıyorsa duymamak gerkir.ama maalesef bazen insanın üstüne öyle bir geliyorlar ki en yakınların…neyse Allah bizi ıslah etsin..

  • huriye Says:

   cümleniz çok hoşuma gitti ”Allah cümlemize rızasına uygun yaşamayı nasip etsin.” amin inşallah

 12. Kardelen Says:

  ALLAH razi olsun Cahide ablam, yazilarini okuyorum, bazen kendime bile itiraf edemedigim seylerin cevabini buluyorum yazilarinda ve cok rahatliyorum. Bende pazarlik yapmayi oldu bitti hic sevmiyorum, alis verise genelde esimle giderim. Kapandiktan sonra daha bilincli yasiyorum sanki. Gercekten ihtiyacim olan seyleri aliyorum, israfa gerek yok. Cevrem ne der kaygisi yok bende, yeterki RABBIM’in rizasini kazanayim, gerisi önemli degil.

 13. Aksa Says:

  güzel ve samimi bir yazi yayinlamissin ablam..Ben esim olmazsa carsiya cikmam,alisverise dahi gitmem,cooook darda kalmadikca…Pazarlik isini ise belkide en beceriksiz oldugum konudur,ne fiyat derse alir giderim…Esim ALLAH razi olsun zaten kizar böylesi seylere iki kurus fazla olsun muhatap olma diye de tembih eder…Sanki iki kurus eksige alinca bir kösede tasarruf ediyorlar veyahut birini sevindiriyorlar da o derece atesli pazarlik ediyorlar…Gercekten anlamak güc…
  Ne hallerdeyiz….

 14. Hasret Says:

  kendini kaybetmeden güzel bir makaleydi…paylaşımın için sağ olasın Cahide’m.
  Alışveriş dendiğinde bir kriz karın ağrısı kaplar sebebi ise herkesin alışverişinde bulunmamdan dolayıdır.. Neymiş zevkliymişim, neymiş her yeri bilrimişim ,neymiş arabayla götürdüğüm için rahatmış beni düşünen hiç kimse yok! ne olursa olayım yorgunum mecalim yok! derim ama hatır işte en yakının olunca 😦 yakıştı mı? bana göre değil sen beğendiysen ne ala! yok olmadı dersen bir türlü, alınıyorlar indir babam indir raftan, gir kabine çık bir tane daha sıra bekle, bir daha gir oldu mu? hayır, evet bu daha iyiydi ayy gına geldi…ilk baktığım şeyi alırım kem küm etmem kem küm edersem o olmaz biliyorum …
  bir sıcaklık abla bir limonata , bir soğuk abla bir çay ASLA ister kaç yıllık tanıdığım esnaf olsun ret! pazarlık hiç becerim yoktur en son fiyat sadece budur.bu sözleri de eğer takıldığım kişi durumu iyi değilse yani… mağaza önünden gecerken abla buyur çeşitlerimiz var neye bakmıştınız kadın erkek farketmeden kapı önünde kıkırdamalar, mağaza da elemanların hayalet gibi arkanda gelipte daraltmaları sıkmaları, müzik son ses gümbür gümbür sanki insanlar yangından mal kaçırıyormuş gibi bedava veriyorlar,ya esnafın sesi sanki Lokman süresindeki ayette dediği gibi eşşek sesi sanki…
  bir baba çocuğunu tembihliyor oğlum bak erkekler gelirse 1 lira kadınlar gelirse 2 lira tamam mı? müşteriye göre fiyat biçmeler, hele hele yurt dışından gelmeye görün ki dedim ya hep ben oluyorum onlarla ne yapsınlar aldatılıyorlar mehtapabla’nında dediği gibi bu kadarına da pes parayı yerden mi topluyorlar işte bak sen de onlar sayesinde kazan ne gezer! fırsatcılık 😦 abla sana indirimli zaten bu indirimi sana yaparız daha sonra avrupalılardan cıkarırız neden onlar ağzı ballı mı daha neler neler ….
  erkeklerinde içinde bulunduğu çarşıda vitrinde sergilenen iç çamaşırlı veya dekolteli şeffaf gece çamaşırları yuhhhh!! kafa önde haya eder be insan namahremi nasıl sergilersin bunları yıkmak yakmak lazım nerde? ses yok kimsede gık yok bunlarıda şikayet etmek lazım… evlerinde belki de tv si olmayan bu skandal görüntüleri görmeyen çocuklarımız dışarılarda bu görüntülerle yüz yüzeler annesini bacısını öyle görmeyen demek ki kadınlar böyle mi giyiniyor… orada alışverişi yapan anne ve ablasına bunları giyiyorlar haya haya edeb YAHU!!!..ama ne care biraz hafiflettim eskiye nazaran cevrem ile beraber gitmeye …..İnanın belki de bu yüzden kendime kıyafet almıyorum ki (genellikle dış kıyafetli olduğum için herhalde) gına geldi artık tiksindim…
  Allah bizleri kendini kaybedenlerden değil kendini yenileyen bulan feraset sahibi olup Ahlaklı mumine kadınlardan eylesin soyumuzu da haya edebli hanımlardan eylesin …
  Fiemanillah

 15. selma Says:

  Ya cevre baskisina ne demeli? Anne kardes konu komsu baskilari? Ben 5 dk da dolaptan elime ne gecerse giyinirim..giyinmek bu demektir benim icin ve cokta duskun olmadigimdan cokta kiyafetim yoktur ve almam..temiz olsun renk uyumuda olsun tamamdir. Yani birkac ay onceye dek oyleydi..aaa sende bunu eskitemedin gitti..hangi devirden kaldi bu bluz.. Kizim tak takistir slkir fikir giyin bak kocan baskasini bulur.. Gecen sunun kizi oyle bir etek giymiski!!! Kizim sende giy! Ve uzerimdeki kinamaya yakin bakislardan pes ettim ve onlar gibi oldum!!! 2 parduse biri astarli biri astarsiz 5 etek ve sayamadigim kadar bluz ve ayakkabi aldim! Etrafim mutlu ama ben mutsuzum ve buyuk bir vicdan azabiyla kivraniyorum! Konu pazarlikti nerden nereye geldim.icim dolmus meger. Ben kendim gibi bir etraf bulamiyacagim galiba

 16. Feyza Says:

  Ben de pazarlik hic yapamam cekinirim. Bunun icin kendimi biraz beceriksiz hissederdim ama simdi farkli tarafindan baktim, belki de böylesi daha iyidir.

 17. Ayten Says:

  Yazdıklarınıza katılıyorum. İşim dolayısı ile sık sık kumaş alışverişine gitmem gerekiyor. Kendi bayan müşterim benimle istisnai derecede pazarlık yapmadığı sürece çok şükür ben de kumaşçıya fiyatı ikiletmiyorum. Çünkü dediğiniz gibi pazarlıkta iş uzuyor, arada bir lakayitlik oluyor. Hele de benim gibi düzenli gittiğiniz mağazalar varsa her zaman sizli-bizli olmaya devam etmek, mesafeyi korumak şart. Bunun karşılığını da gördüğüme inanıyorum. Eğer iyi müşteri olursanız elbette karşı taraf da size saygı duyuyor ve kendiliğinden indirim, kolaylık yapıyor. Ticarette karşılıklı hüsn-ü zan ve jestler en doğrusu.

 18. Gunel Esedova Says:

  Dogru canım.Yorumlar da çok ilgunc.Bazen rast gelir insan böyle şeylere.Heç hoş olmayan bir işdir.Her kes en evvel kendine hörmet etmelidir.

 19. Zeymuran Says:

  Selamun aleykum bu sayfanın güzel insanları 🙂 yurt dışından gelen bi akrabamla çarşıya çıkmaktan utanırım öyle bir pazarlık yaparki ben dışarı kaçarım hemde bayan ♥ esnafın yapışkan gibi yapışması zaten sinir bozucu evet bazen pazarlık gerekiyor ama çığrından çıkmadan sessizce söylerim indirmezse çıkarım almadan ah hep ürünler etiketli olsada kimseyle muhatap olmasak ama nerde selametle kalın 🙂 Hadis deryasına dalalım
  ♥Mü minin mizanında güzel ahlaktan daha ağır gelen bir şey yoktur. ALLAH kötü söz söyleyen çirkef kimseye öfke duyar ♥
  ♥ ALLAH satarken ve alırken .borcunu öderken ve tahsil ederken müsamahalı hoşgörülü davranan kulunu sever ♥
  ♥Sen ALLAH tan sakınarak birşeyi bırakır terk edrsen ALLAH ta sana ondan daha hayırlısını verir.♥
  Birde dua ♥♥♥ Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bil hayr ♥♥♥ Rabbim kolaylaştır zorlaştırma işlerimi hayırla sonuçlandır. ♥♥♥ aminnnnnnnnnn

 20. İnci Says:

  cahide hanım güzel insansınız vesselam.bu fitne çağında Rabbim hiçbirimizi aldananlardan ve aldatanlardan etmesin.

 21. mahbube Says:

  CAHİDE HANIM YİNE ANLATIMINIZ ÇOK HOŞ.AMA PAZARLIK YAPMAK CAİZ DEĞİL Mİ?TABİİ O KADININ YAPTIĞI GİBİ DEĞİL.BEN DE PEK BİLMEM PAZARLIK ETMEYİ.BEN ÖZELLİKLE İÇ ÇAMAŞIRI ALACAĞIM YERDE ERKEK ÇALIŞAN VARSA ÇOK ÇOK UTANIYORUM.NE İŞİ VAR ERKEKLERİN BAYAN İÇ GİYİM MAĞAZASINDA.PAZARDA DA ÖYLE İÇ ÇAMAŞIRLARI HERKESİN GÖZÜ ÖNÜNDE SATANLAR DA GENÇ DELİKANLI ONA NE SÖYLEYİP ALAYIM UTANCIMDAN ÖLÜYORUM.BİR DE UTANMADAN SÜTYENİ ÜZERLERİNE TAKIP ”İKİZLERE TAKKE” DEMİYORLAR MI BÖYLE EKMEK PARASI OLMAZ OLSUN İĞRENÇ.BİR DE KADINLAR O ÇAMAŞIRLARI ONCA ADAMIN GÖZÜ ÖNÜNDE AYY ŞU GÜZELMİŞ BUNU ALAYIM DEYİP ADAMIN ELİNE TUTUŞTURUVERİYORLAR.YÜZLERİNDE EN UFAK UTANMA BELİRTİSİ YOK.90 NUMARA SÜTYEN VAR MI DİYE SORUYORLAR BİR DE.KADIN PATATES ALACAK GİYMİŞ ASKILI BLUZ ALTINDA ŞORT KADIN EĞİLMİŞ PATATES SEÇERKEN PAZARCI ADAM DA ONUN NAMAHREMİNİ SEYREDİYOR.YA AÇIKSAN AÇIKSIN PAZARA GELİYORSUN ADABLI GİYİN BE KADIN.KADIN BİR EĞİLMİŞ KOCAMAN KALÇALAR ÜZERİNDE TAYT BU KADAR DA OLMAZ.BU ZAMANDA DA HZ.YUSUF GİBİ AHLAKLI ERKEK KALMADI GİBİ BİRŞEY.

 22. Belgin Says:

  Allah razı olsun Cahidem,yazıyı okuyunca çok üzüldüm ne hallere gelmişiz 3-5 çaput için değer mi???Ar damarı çatlamış insanların :(Hiç pazarlık yapmadım.Senelerdir alışverişe de gittiğim yok zaten.20 senelik bluzlarım vardır,temiz kullanırım.En son Kemeraltına gittiğimde dükkanların dışında askıda etek satanlar var ordan etek almıştık.Hâlâ giyiyorum.Kanaat çok önemli.Bebeğim abisinden ablasından kıyafetleri giyiyor.ne gerek var israfa.Küçük kızım ablasının kıyafetlerini giyiyor.Rabbim cümlemizi de rızasından ayırmasın amiin.

 23. Elif Says:

  Hayatıma islami yön vereli nerdeyse bir yıl oldu. Insanın hayatında doğru örneklikleein olması rabbimin lutfu. Yazılarınızın hepsini dikkatle okuyorum. Yaşantımı allahın rızası istikametinde yonlendiriyoeum. Bu siteden öğrendiğim çok şey var. pazarlık yapmayı beceremem zaten fiyatı neyse onu öderim . İyikide öyle yaşıyormuşum. Selam ve dua ile.

 24. Nil Dag Says:

  Her ne kadar sizleri sessiz sessiz takip etsem de bu aralar biraz sıkıntılarım var o yüzden yorum yapamıyorum ama tesellimi yine bu sayfalarda arıyorum her zaman ki gibi… İçki yasağına sonuna kadar katılıyorum. Bu hafta sonu ablamın oğlunun düğünü vardı. 15 yıllık eşim ağzı ile içmesini bilemeyen (aslında içmemesi gereken) bir erkeğe saldıracak kıvama geldi düğün sırasında zor ayırdılar ! 15 yıllık eşimin değil saldırmak birisine laf attığını bilmem ama karşı taraftaki şerefsiz düğünün en başından sonuna kadar beni süzünce eşimi tutmak mümkün olmadı ki eşim ağzına içki koymadı !

  Allahtan benimde boynum iki gün öncesinden tutulmuştu kafamı sağdan sola çeviremiyordum zaten tutulmasa ne olacak ? eşimin sinirlendiğini anladığım için çok daha fazla dikkat ettim ama düğün bize zehir oldu bir ayyaş yüzünden.

  İzmir sallanıyor içki yasağı nedeni ile ! zıkkım içsinler !!! gelin görün geceleri İzmir sokaklarını, o genç kızların içler acısı hallerini, kavga eden genç erkekleri, rezillikleri ama anlatamıyorsun adın yobaza çıkıyor ! Alışverişe gelince bu olayı yeni atlattım düğün sebebi ile. Söz konusu ablamın oğlunun düğünü olunca mecbur yaptık alışveriş. Her birimiz baştan aşağı yenilendik ama bütçemiz çok sarsıldı. Kendimce haklı bir sebebim de olsa yinede çok vicdan azabı çekiyorum. Hoş kendime aldığım kıyafetimi ikinci el satıp yine nakite dönüştürüp eşime geri vermek istiyorum zira bir daha giyebileceğim bir elbise değil sandıkta çürüyecek. Çocuklarıma yaptıklarım içimi acıtmasada yine eşime yük olduğumuz için üzülüyorum. Bende ev harcamalarında daha da dikkat ederek bir nebze denge tutturmaya çalışacağım.

  • Cahide Says:

   Geçen gün facede içkiyle ilgili bir haber yayınlamıştım. İçki düzenlemelerine karşı toplanan gençler tepki için kadeh kaldırmışlar. Bazıları çok tepki gösterdiler. Hele bayanın biri: “için gençler yarasın” diyordu. Yaramadığını ancak ateş kendilerine dokununca anlıyorlar. Bizim öyle güzel bir dinimiz var ki, hayatımızın her alanına bize uygun kurallar koymuş. Toplum anlamıyor, inatla ateşe doğru sürüklenmeye devam ediyorlar…

   “Allah ve Resûlü bir işe hüküm verdiği zaman, inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Her kim Allah ve Resûlüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur.”(Ahzap:36)

   • Nil Dag Says:

    Aynen bende ağzımı açıp fikrimi söylemeye korkuyorum. Neymiş babasınla anasınla aynı sofrada içki içmeyi öğrenirse sonra sapıtmazmış insan. Bugünlerimizi aramayız inşallah…

   • Mehtapabla Says:

    O resmi bende gördüm Cahidem insanlar aptallik gösterisine girmisler dinimiz neden ickiyi yasaklamis ictikten sonra sapitip nehale geliyorlar akilli bir insan icki icermi ictikten sonra rezil olduklarini niye anlamiyorlar .illede iceceklerse bir yerde sizip kalsalarda bari öbür insanlara zararlari olmasa.Icip icip direksiyon basina gecenlerden coluguna cocuguna eziyet eden bu kisilerden nefret ediyorum Allahim hepimizi böylelerinden korusun Amin.

 25. elifnur Says:

  selamunaleyküm ey müslüman kadınlar topluluğu.müslümanlık öyle büyük bir şerefki Allah bizlere bunun farkına varmayı ve ona göre davranmayı nasip etsin.benim eşim esnaflık yaparken kadınlarla değil pazarlık yapmak yüzyüze gelmekten bile kaçınırdı.okadar hayalı biri idi.bir erkek bu kadar Allahtan korkarak hareket ederken bir inci tanesi gibi kendini koruması gereken kadınlar malesef öyle cüretkar davranıyorlarki insanları kendilerinden tiksindiriyorlar.ve bu yaparken bir müslüman, bir eş ve bir anne olduklarını unutuyorlar.Allah bizleri rahmeti ile düzeltsin.selam ve dua ile

 26. sadiye Says:

  selam ablaların güzeli bu harika yazı içinteşekürler.ben pazarlık yapmayı hiç bilmem bunuda çocukluğumuzdan beri bize erkeklerle asla üç kuruş,için pazarlık yapmayın diyen babam sayesinde. yeni evlendiğimizde eşya alıyorduk,eşimle mağaza sahibi kıyasıya mücadele ediyordu ben oturmuş onları seydiyordum bi ara adam bana dönüp ya yenge sen nerelisin dedi hiç pazarlığa karışmıyorsun valla bazen öyle kadınlar geliyor. sırf onlardan kurtulmak için istedikleri fiyata veriyoruz dedi zaten eşim yapıyor pazarlığı ben daha ne diyeyim dedim.v bazılarıda çok vicdansızlık yapıyor oğluma bi takım aldım adam diyo otuz beştir size otuz olsun bende etiketine hiç bakmadım evde baktım zaten fiyatı otuzmuş.ne diyeyim kaybımız beş on lira olsunda hayamız imanımız olmasın..selametle

  • Cahide Says:

   Güzelim benim, bebeğin nasıl büyüdü mü? Seni özledim Sadiyecim. Kız kardeşine de benden selam söyle. Çocuklarını öperim kardeşim.Allah’a emanet olun

 27. Aylin Says:

  Ablam benim elə gözəl mövzudan yazmısanki tam mənlik dedim..Mağazaya girisən bəyəndiyin olmayanda “Almayacaqsansa nə üçün gəlirdin?”,”Alan deyilki bu” .bu sözlərə o qədər nifret edirəmki..almasam mən nə üçün magaza magaza gəzimki?sen para qazanmaq istəyirsən.məndə əziyyətlə qazandığım pulu elə xərcləmək istəyirəmki büdcəmə çox yük düşməsin..
  MƏn əslində çox geyimə fikir verən deyiləm.Olmasada nəyim var onu geyinib gedirəm..Əlhədüllah nəyim var bəsimdi..Alış verişədə kocam məni tək qoymaz.ya özü aparacaq yada bacım anam yanımda olcaq.hələ kişi satıcılarından heçnə almaram..başqa iç geyimləri almağa isə heç üzüm yox.elə utana uatan aliramki.mənə güləndə olur…bəzəndə ehtiyacım olan halda almamış evə gəldiyimdə olub.İnsanın iffətili olması başqa şeydi…

  • Cahide Says:

   Yalnız alışverişe gitmemek doğru canım. Bende eşimle giderim mutlaka. İç kıyafetleri mutlaka kadın satıcıdan almak lazım.Erkek satıcıdan benim bedenim şu deyipte çamaşır alanlara da Allah hidayet versin diyorum. Haya ve edep insandan giderse maalesef geriye birşey kalmıyor…

   • Mehtapabla Says:

    Esleriyle alis verise gidenlere hep imrenmisimdir, fakat esim hayatinda hic alis verise gitmezki evin bütün ihtiyaclarini ben alirim o sadece parasini verir kendinin kiyafetlerini bile ben alirim, ev esyalarini eger kücükse arabanin arkasina koyarim büyükse eve getirmeleri icin adres veririm ne yapayim benim esim alis verisi yapmiyor ne yapalim beterin beteri var iyiki parasini veriyor onu vermeyenlerde var.

 28. Ece Says:

  4 yil türkiyenin en ünlü magazasinin kadin Reimunds calistim allahim kadinlari anlatamam yasamaniz Lazim bedenine Göre verirsiniz bir kücügünü ister kücünü verirsin Amy sen bu isten anlamiyosun der birkeresinde reonda makyasiz gezmek yasakti ama Ben gezerdim:) bikeresinde kadinin biri yanima yaklasti gözüme bakti ve kirpgimi cekti ayy Ben bunu sahte sanmistim Pardon diyip gitti reonu toplamak cok zor bedenine Göre sirala ip gibi olmak Zornader yapmazsan cikip gidemezsin reon sefleri cok acimasiz kadin olduklari Halde Ben cok aglayarak sie gittimi bilirim ve evlenince dedimki dolabimi ip gibi düzeltmicem daginik olucam ohhhh dedim ama aliskanlikar Yer yapmistim gitmiyo sözün kisasi alis veris yaparken Bürde calisanlari düsünün hanimlar egoist olmayin Banane yapsin sie ne bosunami para aliyo demeyin

 29. hatice Says:

  assalamu aleykum .bende turkiyede iken alis veris yaparken oglumun arkasina saklanirim alacagim seyin parasini o verir kizimda benim arkama saklanir .kesinlikle konusmam ,gerekli ise goz goze gelmem basim onumde sesim kisiktir burada ise ozellikle bayan kasiyerden alirim giysilerimi konusmak zorunda degilsin zaten .ben bunlari islamla muserref oldugum zaman ogrendim daha onceden nasildim hatirlamiyorum bile fiemanillah

 30. aişe ravza Says:

  şimdi bayanlar pazarlık yapamaz öylemi a bunu ilk defa duyuyorum erkekler için geçerli olduğunu da bilmiyordum. Âmâ satıcı kadınsa pazarlık yapabilir o halde değil mi

  • Cahide Says:

   Yapamaz demek doğru olmaz belki ama, en azından erkeklerle çeneleşmek doğru olmaz diyelim. Yada sadece en son ne olur veya şu fiyata olur mu diye sorulabilir. Yalvarır gibi ısrar etmek kadın naifliğine ve zerafetine gölge düşürür. Müslüman bir hanıma da yakışmaz.

   • gülaykahvekeyfi Says:

    aynen cahidem sana katılıyorum ben de pazarlık yapamam tek sorduğum bana yapabileceğiniz en son rakamı söyleyin derim ne o öyle yalvarır gibi benim bir yakınım pazarlıkçıdır o konuşurken dışarlara kaçarım ama evet bazen aynalarla kavga ederim bu da itiraf

 31. Aisha Says:

  benim gonlu guzel ablam benim cok dolu oldugum konuya deyinmishsin.ablacim bende magazalarda kendini kaybetmis kadinlari ve bashka musterilerin yaninda onlara agzina geleni soyleyen satici kizlari gorduyumde cok kotu oluyorum.o kadinlara sinirleniyorum.hem her seylerini ayaklar altina aliyor,hemde bu tavirlariyla saticilari kizdirip onlarin dedi kodu yapmasina ve gunaha batmasina neden oluyorlar.ama bir oturup dushunselerki ben bu bluzun etiketini koparip yerleri silsem bu bluz olacak bez parcasi ve ben bez parcasi icin bunca shey kaybediyorum.ablam acik soyleyeyim ben ve ailem sadece 3magazadan alish verish yapiyruz.cunki bu magazalarda standart fiyat uygulamasi var.ve boyle sheylerle az karsilsiyoruz.ne diyeyim ablam boyle kadinlara Allah akil fikir versin.

 32. tülay deniz Says:

  güzel bir yazı. bayanların pazarlık yapması doğru değil bence. benim bildiğim bayan ağırbaşlı olmalı edepli olmalı. ALLAH bayanlara akıl fikir versin. yolda tanıdık erkek olsa selam verilmez yanlış anlaşılmasın diye. selam ve dua ile…

 33. ozgecan Says:

  As salamu alaikum kardeslerlm,bende birseyler yazayim istedim ama internette bir sorun oldu herhalde,tamamlayamadim, vardir bir hayir diyelim, yarim yamalak geldiyse yayinlama Cahide kardesim. Insallah ilk firsatta yazacagim yine. Allah’a emanet olun guzel kardeslerim.

  • Belgin Says:

   ozgecan Aleykum selam kardeşim,ben de merak etmiştim,doğum yaptın mı,ya da yazdın ben mi göremedim?Sen de Allah’a emanet olgüzel kardeşim…

 34. Başak Says:

  Sevgili Cahide hanım paylaşımınız için teşekkür ederim.Ben bir tesettür giyim firmasının çalışanıyım karşılaştığımız olayları bir bilseniz” ağzınız açık kalır” tabiri çok uyar duruma. Hanımların kendilerini düşürdükleri durumlar çok üzücü.Önceleri çok etkileniyordum şimdilerde İçimden sabır çekiyorum…………

 35. huri Says:

  cok alışveriş yapmam.son 2 senede 2etek almışım sadece….eşim cok şaşırıyor sen niye para harcamıyorsun diye…cok şukur bu dengeyi babamdan öğrendim…inş.benim evladım da israf eden biri olmaz

  • gülaykahvekeyfi Says:

   huri kardeş bu denge ve nefs i nasıl dengeliyorsun ben geçen eylül den beri bayağı dengesizleştim ama gardrobumda hiç bir şeyim yoktu ama önümüzdeki yıl hiç bir şey almayı düşünmüyom sadece manto gibi bir şey diyorum ya bakalım ama benim bir huyum vardır ıvır zıvır sevmem modası geçmeyen aklı başında kıyafet severim o yüzden uzun solukludur ben de eşyalar bu her tür nesne için geçerli senin gibi insanların tavsiyelerini bekliyoruz selamla kal

   • huri Says:

    isra suresi 27.ayet bana rehberlik eder.carşıya cıktıgım da ki cok nadirdir cıktıgım carşı arkadaşım bu ayet olur…..okula giderken babam bize sadece simit ve meyvesuyu parası verirdi.fazlası yok.fazla istememeyi elimizdekini harcamayı bu şekilde öğrendik.fazla istek zaten insanı kontrolden çıkarır……

    • bsra21 Says:

     Psikologlar da bunu söyler. Anne-baba çocuğun eline ihtiyacından fazla para verirse o çocuk doyumsuz olur. Çocuk, verilen paraya sorun mu çıkartıyor oğlum-kızım sana verebileceğim para bu kadar bununla idare etmeyi öğreneceksin denilecek. Çocuklara idare etmeyi yetinmeyi öğretmeyen anne-baba ilerde paraya doymayan sürekli para harcamak isteyen doyumsuz evlat yetiştirir.
     Huri abla baban çok doğru yapmış. Benim babam da böyle yapıyordu. Çok şükür şimdi de çaputa para yatıran biri değilim. Gerektiği kadar.

    • ToprakTuğba Says:

     17-İsra/27:
     “Çünkü saçıp savuranlar, şeytanın kardeşleri olmuşlardır; şeytan ise Rabbine karşı nankördür.”
     SubhanAllah …

   • huri Says:

    hicbirşeyim yok derken doğru tahlil etmek gerek…..birde arkadaş çevremizi temizlemek gerek….siz sanırı antep te oturuyordunuz.antepte gösteriş almış başını gitmiş.kilis te onun kardeşi olmuş…..aişe validemizin hayatını okumanızı tavsiye ederim

 36. Mehtapabla Says:

  Hayirli sabahlar canim.gecekten benimde hic hos bulmadigim bir konuya deginmissin bende bazen görürüm bir süsü seyi giyip cikarip öylece birakip giden insanlari her zamanda dedigim bir seydirki magazalarda calisan insanlar ne kadar sabirli ben öyle sabir gösterebilirmiyim bilmiyorum.Hicmi düsünmezler bunlari tekrar biri derleyip tolayacak onlarada yazik deyilmi.
  Türkiye ye gittigimde saygi cercevesinde mutlaka pazarlik yaparim Almanya da pazarlik diye bir sey yok, fiyati ne ise onu ödersin fakat Türkiye dede böyle olsa ürünün üstüne fazla fiyat etiketi basiyorlar nasil olsa indirim payi diye kisi pazarlik yapmassa oh ne iyi yaparsada yüksek fiyat koyuyorki indirimden sonra yinede kar etmis olsun,kisiye göre fiyat verdiklerinden kandirilmamak icin mecbur pazarlik yapmak zorunda kaliyorum.Heleki yurt disindan geldigimi hic belli etmem eger anlarsa indirim söyle dursun nerdeyse iki katina satmaya calisanlara rasladim sanki biz burda parayi yolda topluyoruz bazi insanlari anlayamiyorum.Etiketin üstüne tam degerini yazsalarda su pazarligi yapmak zoruda kalmasak cok iyi olur.Selametle kalin canlarim.

 37. meliha Says:

  S.A. yazı çok güzel, herşeyi anlatıyor ”anlayana” pazarlık konusunu pekte beceremem diye hayıflanıyordum ama işin bu tarafını hiç de düşünmemiştim. Bir de satıcı bazen sizin için şu fiyata olur dediğinde hep içimden geçer ( niye ben babanın oğlumuyum ki bu fiyata olur) diye demek istemişimdir. Allah (c.c.) cümlemizi iffetini koruyanlar eylesin. Amin…

 38. 40 Tilki Says:

  Eyvallah.Allah razı olsun.Ne kadar haklısınız.Ben geçen yaz Bursa’da kumaş almaya gitmiştim.Beğendiğim kumaşı kestirip ödeme için kasaya gittim.Hemen önümde tesettürlü bir teyze ile son derece açık giyinmiş iki kızı vardı.Aldıkları kumaşlar için kasadaki beyle pazarlık ediyorlar,ama ne pazarlık.Vücutlarının yarısı meydanda,zaten dükkandaki erkeklerin gözler bayılmış,indirim yaptırmak için ne şuh gülüşler,ne cilveli konuşmalar,ne göz süzmeler,görseniz inanamazsınız.Tabi ben hemen arkalarında pancar gibi kızardım utancımdan.Her yanım yandı,ter içinde kaldım.Kumaşı kestirmemiş olsam çıkıp gideceğim.İstedikleri kadar indirim yaptırdılar.Hatta benim kumaşımdan da almışlardı.Ben aynı kumaşı daha pahalıya aldım.Dışarı çıkınca en yakındaki banka oturdum.Çok üzüldüm,onların yerine ben utandım.Bir kadın ancak eşiyle bu şekilde muhatap olabilecekken nasıl mukaddesatını iki kuruş için böyle yerlere serer inanamadım.Allah ıslah etsin ne diyeyim.Evlatlarımızı da böyle kadınlardan uzak tutsun,inşaallah.Amin.

  • nermin Says:

   artık öyle bir zaman oldu ki bayanlar vücutlarını teşhir ederek istediklerini elde etmeye çalışıyolar halbuki bir anlayabilsek farkımız edebimiz,hayamız.Bende alışveriş yaparken genelde aynı yerlerden almayı tercih ederim.böylece pazarlığa bile gerek kalmadan esnaf sana yapabileceği indirimi yapıyo zaten hiçbir şey demeden.öyleki 3kuruş indirimi yaptırsak nolur yaptırmasak nolur bazılarında alışkanlık olmuş bu pazarlık.aslında en güzeli çarşıya en az şekliyle gitmek ama keşke bu modern! çağda uygulayabilsek,uygulayabilsem….

 39. Emine Says:

  Yakın zamanlarda bir sohbet sırasında dinlediğim bir şeyi aktarmak istiyorum.Hocamız diyor ki bu elbise kollarına diktiğiniz üç düğme nedir ki? Birincisini hadi anladım ama sorulacak düğmeyi nerden aldın ?Nasıl aldın? Bunun birde ipliği var.Hesabını vermeye hazırmısınız ki üç düğme sıralamışsınız kolunuza.Fazla söze ne hacet GİYİNMEK ? amaç olmaktan çıkmış,araç olmuş maalesef…

  • Ehlisunnazeyneb Says:

   Bu biraz abarti oldu

   • melihmertali Says:

    Zeynep’cim haklı olabilirsin sanırım ama bu konularda abartmayı seviyorum ben.Allah nasip ederde bir gün çalışmazsam en büyük hayallerimden birisi çarşaf giymek mesela ne bileyim seviyorum. Siz bana bakmayın

 40. ummuseyyaf Says:

  Mehmet Göktaş da bir kitabında alışverişi ibadet olarak isimlendirmisti,hosuma gitmisti.dogru bir tespit.ama pazarlık konusunda hadis var.ticarette ppzarlık yapmak sunnettir,tabi kendini kaybetmeden,disiligini kullanmaya calısmadan.

  • Cahide Says:

   Pazarlık yapmak sünnet canım ama bu erkekler için geçerli bir kural olmalı. Kadınların zaten çarşı pazarı çok dolaşması doğru değil. Son zamanlar ben de çok nadir dışarı çıkıyorum. Her çıktığımda öyle rezillikler görüyorum ki, en iyisi evimde oturmak diyorum…

  • Ehlisunnazeyneb Says:

   Katiliyorum ummuseyyaf kardesim

 41. Sema KARATAŞ Says:

  Çok güzel bir ders tabi alabilene. Rabbime şükür bu yazıyı okuduğumda kendi nefsimi kontrol ettim başta. Elhamdülillah böyle bir şey yapmadığımı farkettim. Zaten pazarlık huyum da yoktur ama eğer yaptıysam hatırlamadıklarım varsa Rabbim affeyle ne olur. Senin kapın dışında hiç bir şey gerçek değil. Çok basit olarak gördüğümüz ya da bize böyle empoze edilen hareketler ne kadar alçaltıcıymış umarım en kısa zamanda uyanırız gafletimizden. Bundan sonra daha dikkatli oluruz İnşaAllah.

 42. hatice ont çprz Says:

  yazınıza sağlık,evet bazen bazı bayanlar nedense alışverişte kendilerini kaybediyorlar.3 kuruş indirim için sonuçta namahrem bi erkek bi anda akraba oluyorlar.abartmayın deyincede pazarlık sünnet diyorlar.bütün sünnetleri böyle ısrarla yapabilseydik bu hallerde olmazdık..!!!selam ve dua ile…..

 43. Semra başak Says:

  Güzel bir yazı gercekten.bir bayan cok dıkkatlı olmalı her zaman.abartmamalı.ben yazıyı okuyunca söyle bır kendımı gözden gecırdım.samımıyetle soyluyorumkı kendıme tam puan verdım 🙂 ama bu yazıyı annemede okumalıyım.belkı zamanında cektıklerı yokluk yüzünden,belkı bilincsızlıkten cok ısrarcı olur,uzatır bazen.farkında oladıklarımızı hatırlattıgınız ıcın allah razı olsun ablacım.


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: