Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Köfteli Yelpaze Patates

“Andolsun ki, Rasûlullah, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için güzel bir örnektir.”
(Ahzâb, 21)

Selamun aleykum sayfamızın en güzel çiçekleri,

Bir kardeşimiz “düğünler nasıl olmalı” diye sormuştu. Nasıl olmalı sorusuna belki ben cevap veremem ama en azından nelerden rahatsız olduğumu söyleyebilirim…

Uzun zaman oldu bir düğüne gitmeyeli. Fakat açıkta yapılan düğünlere şahit oldum. Düğüne giden kadınların alabildiğine açık ve dekolteli giyinmesi hayretimi celb eder. Evli bir kadın neden vücudunu sergilemek ister? İffetin doruğunda olması gereken bir genç kız nasıl daha evlenmeden vücudunu bu kadar teşhir edebilir? 

Hele gelinlerin dekolteli gelinlikleri içler acısı…Bir gelin bence masumiyeti temsil eder. Öyle de olmalıdır. Fakat bakıyorsunuz gelin damada ulaşana kadar 40 tane adam sarılıp öpüyor… Yığınla erkeğin içinde af buyrun göbek atan bir gelin, kadınlar, kızlar… İçkinin su gibi tüketildiği, zinanın kol gezdiği, helalin haramların içinde tarumar edildiği düğünler…

Abartılı nikah şekerleri ve davetiyelerine harcanan parayla kaç evin ihtiyaçları karşılanırdı kimbilir…Düğünler evlilik değil, gösteriş merkezi oluyor adeta…

Hangi ara bu kadar cehalet batağına saplandık diyecek oluyorum ki, geçmişte de benzer manzaraların olduğunu hatırlıyorum. Tarihe bakarsanız edepsizlik ve cehalet toplumlarda hep var olmuş. Afyonlanmış ve zaten afyonlanmaya dünden hazır insanlar topluluğu, hem kendilerini ateşe atıyor, hem de hassasiyet sahibi insanları taciz ediyorlar… Allah bu toplumu belalarla değil, hayırla ıslah etsin. İnsanlara kendi içlerindeki kötülükleri düzeltmek için basiret ve feraset nasip etsin.(Amin)

(ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz)

Tadı klasik patates köfteye benzese de sosu ve görüntüsüyle çok farklı bir ana yemek tarifim var bugün. Hem şık, hem lezzetli hem de doyurucu bir yemek. Özellikle davet sofralarınız için tercih edebileceğiniz türden.

Malzemeler

 • 12 adet orta boy patates
 • 500 gr. az yağlı kıyma
 • 1 orta boy soğan
 • Yarım demet maydanoz
 • 2 yemek kaşığı galeta unu
 • 2 çay kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • Tuz

Sosu için:

 • 1 orta boy domates
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 3 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • Salça az tuzluysa, tuz
 • Ayrıca: 2 bardak su


Yelpaze Patates Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle patatesleri fırçalayarak yıkayın. Ben, patatesler taze olduğu için kabuklarını soymadım. Siz soyabilirsiniz.
 • Patateslere eninden istediğiniz aralıklarla kesikler atın ama patateslerin tamamen kesilmemesine dikkat edin.
 • Patatesleri derin bir kaba alıp üzerine çok sıcak su dökün ve yumuşamaları için köfteyi hazırlayana kadar bekletin.
 • Köfte harcını 3-4 dakika boyunca yoğurun.
 • Patatesleri sudan çıkarın. (Patatesler suda bekleyince elastikiyetleri artıyor. Köfteleri arasına koyarken kırılmıyorlar.)
 • Köfte harcından küçük parçalar alıp elinizde yassıltın ve patateslerin kesik aralarına sıkıştırın. Hatta bıçağın tersiyle de bastırabilirsiniz.yakın
 • Bütün patatesleri bu şekilde hazırlayın.
 • Sos için su haricindeki bütün malzemeleri robottan geçirin ve üzerine suyu ilave edip karıştırın.
 • Bu sosu fırın tepsisine döküp yayın. Üzerine patatesleri yerleştirin. İsterseniz aralarına acı biber de yerleştirebilirsiniz.
 • Üzerini folyoyla kapatıp 200 derecelik fırına sürün.
 • Yaklaşık bir saat pişen yemeğin üzerini açıp 10 dakika daha kızarması için bekletin ve fırından alın.
 • Nefis yemeğimiz servise hazır. Servis ederken dibinin sosundan patateslerin üzerine gezdirmeyi unutmayın. Afiyet şifa olsun.

Cahide’nin notları:

 1. Patatese ne kadar sık kesikler atarsanız, o kadar fazla kıyma gider.
 2. Patatesleri suda bekletmeden köfteleri yerleştirmeye çalışmayın. Patateslerde kırıklar olabilir.
 3. Bu yemek için çok büyük patates kullanmayın. Çünkü kesilip doldurulan patatesler zaten büyük gözüküyor.
 4. Misafir için bir tane patates yeterli geliyor.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Gülcan Öğretmen says:

  Merhaba Cahide Hanım,ne zamandır sizi takip ediyorum,birçok tarifinizi denedim ve hepsi başarılı oldu.Tantuni,lavaş,fincanda pandispanya.. bunlardan birkaç tanesi.Allah razı olsun.dün eşime bu köfteli yelpaze patatesten yaptım.az kaldı parmaklarını yiyordu.minicik oğlum da çok beğendi.her gün sitenize bakmadan duramıyorum.başarılar dilerim size 🙂

 2. Sevdenur91 says:

  ablam nasıl güzel tariflerin fikirlerin var senin ya^^ bizde nasipleniyoruz, öğreniyoruz senden 😀 bunuda kaydediyorum ben çok beğendim çünkü 🙂 ellerin dert görmesin ciğer parem.

 3. Evlenmek, Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) hem kavlî hem de fiilî sünnetidir. Evliliğe adımın en önemli safhasını ise düğün oluşturur. Nikâh akdi hukukun alanına girerken, düğün dinin kesin olarak haram kıldığı mahzurlu şeylerden uzak kalmak şartıyla geleneğin, örf-âdetin ve teamüllerin, kısaca sosyal ilişkileri düzenleyen kuralların alanında yer alır ve genel olarak keyfiyeti gelenek tarafından belirlenir. Bu bakımdan – temel prensiplere riayet etmek ve Kur’ân ve Sünnete ters düşmemek şartıyla – bir düğün töreninin nasıl olacağını din veya hukuk kuralları değil gelenek belirler. Bununla beraber, Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) söz ve fiillerinde düğünlerle ilgili bilgiler de mevcuttur. Şimdi başlıklar hâlinde kısaca bazı önemli hususları görelim:

  Nikâhı İlan Etmeli

  Düğünlerin en önemli yönlerinden birisi ilân özelliği taşımasıdır. Nitekim Peygamberimiz (aleyhissalâtu vesselam): فَصْلُ مَا بَيْنَ الْحَلَالِ وَالْحَرَامِ؛ الدُّفُّ وَالصَّوْتُ فِي النِّكَاحِ “Gayrimeşrû birleşme ile meşrû evliliği birbirinden ayıran şey, def çalmak ve ilân etmektir.”[1] buyurmuştur. Dolayısıyla düğünler, evliliğin eşe dosta duyurulması ve çiftlerin beraberliğinin meşru bir beraberlik olduğunun ilân edilmesi gibi çok önemli bir görev eda eder.

  Düğün Yeri

  Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem): وَاجْعَلُوهُ فِي الْمَسَاجِدِ “Düğünlerinizi mescitlerde yapınız.”[2]buyurmuştur. Ancak günümüzde camiler, bir yanlış uygulama olarak bugün namaz kılmanın dışında başka bir faaliyet için kullanılmamaktadır. Bu sebeple camilerde düğün yapmak da mümkün değildir. Şimdilik sadece mevlit okutmakla iktifa edilmektedir. Belki mevlit okutmakla Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurduğu husus yerine gelmiş olur. Ancak mevlidin dışındaki düğün faaliyetleri bugün mescitlerde yapılamıyorsa, nikâhı ilan manası taşıyacak başka yerler düşünülmelidir. Bu yer, bir salon olabileceği gibi uygun bir arazi de olabilir. Önemli olan husus kadın ve erkeklerin ayrı şekilde durmalarını temin edecek, düğün merasimini ifâ ve idrak edilebileceği yerlerin ayarlanmasıdır.

  Düğün Yemeği

  Düğünlerde yemek vermek sünnettir. Bu yemeğe dinimizde “velîme” denir. Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), Abdurrahman b. Avf’ın (radıyallahu anh) üzerinde, düğünde sürülmesi âdet olan zâferân kokusunu hissedince sordu: “Bu ne hal?” Abdurrahman b. Avf (radıyallahu anh): “Bir kadınla bir miktar altın mehir karşılığında evlendim.” dedi. Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) de: فَبَارَكَ اللّٰهُ لَكَ أَوْلِمْ وَلَوْ بِشَاةٍ “Allah mübârek eylesin. Bir koyunla da olsa düğün ziyafeti ver.” buyurdu.[3]

  İbadet Neşvesinde, Bayram Tadında Bir Düğün

  Efendimiz’in (aleyhi ekmelü’t-tehâyâ) az önce naklettiğimiz: “Düğünlerinizi mescitlerde yapınız.” mübarek sözleri, düğünlerde nelere dikkat edilmesi hususunda önemli bir ölçü vermektedir. Demek ki düğünlerimizi bile bir ibadet neşvesi içinde yapmak gerekiyor. Ne yazık ki bugün düğün salonlarında kadın-erkek karışık düğünler yapılmak suretiyle, dinin ortaya koyduğu prensipler ihlal edilmekte, aynı zamanda kültürümüze de ters olan bir kısım görüntüler oluşmaktadır. Evet bu durum, hem dinimizce hem kültürümüz açısından tecviz edilmemiş ve hoş görülmemiştir fakat üzüntüyle müşahede etmekteyiz ki muhafazakâr aileler bile düğün söz konusu olduğunda dinî ve örfî değerlerini unutarak tamamen başka kültürlerin tesirinde hareket etmektedirler. Oysa İslâm, sadece camide değil hayatın bütün safhalarında yaşanması gereken bir dindir. Eğlencelerimiz, hüzünlerimiz hep İslâm televvünlü olmalıdır. Yuva gibi cennet bahçesi olmaya namzet bir müesseseyi oluştururken, dinin ortaya koyduğu prensipler, o müessesenin temelini teşkil etmelidir. Diğer türlü, inanmış bir insan, kutsal bir yapıyı, yabancıların boyasıyla boyamış olur ki bu da bir başkalaşma ve bozulmadır. Unutmamak gerekir ki bir çeşit başkalaşan her çeşit başkalaşır zira başkalaşmanın sonu yoktur. Temeli, başkalaşma örnekleriyle atılan yuvaların, ne şekilde devam edeceğini tahmin etmek zor olmasa gerek.

  Düğünde Neşelenmek

  Dinimiz, Allah tarafından ortaya konulan ve her zaman ve mekânda insanın fıtratını gözeten fıtrî bir sistemdir. Dolayısıyla insanın hislerini, arzularını tatmin edeceği meşru daireler temin etmemesi düşünülemez. Zaten harama ihtiyaç kalmayacak şekilde geniş bir helâl daire teşkil etmiştir de. Düğünlerde eğlenme isteğine dinimizin getirmiş olduğu çerçeve de bunlardan biridir. Düğünlerimizin meşrû dairede olması demek düğünleri cenaze merasimine dönüştürmek demek değildir. Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem): فَصْلُ مَا بَيْنَ الْحَلَالِ وَالْحَرَامِ؛ الدُّفُّ وَالصَّوْتُ فِي النِّكَاحِ “Gayrimeşrû birleşme ile meşrû evliliği birbirinden ayıran şey, def çalmak ve ilân etmektir.”[4] buyurmuştur. Öyleyse, kadın-erkek ihtilatına (karışmasına) meydan vermemek şartıyla düğünlerde, örfte yer alan ve aynı zamanda dini hafife almayan, Müslüman kimliğini hafifleştirmeyen musıkiler icra edilip çeşitli oyunlar oynanabilir, ilahi ve şiirler söylenip usulünce hoş vakit geçirilebilir. Bunun yanında insanları tebessüm ettirip düşündürecek tiyatro oyunlarına ve skeçlere yer verilebilir. İnsanları düşünmeye sevk edecek ve onları bilgilendirecek kısa ve neşeli bir sohbet yapılabilir zira o kadar insanın düğün vesilesiyle bir araya gelmesi, onlara bazı hususların kısaca da olsa hatırlatılmasına ve irşada bir vesiledir.

  Ayrıca, düğünlerimizde israftan, gösterişten uzak durulmalı, sade, kolay, mütevazı, herkese açık bir kutlama yapılmalıdır. Böylece bir taraftan iyi bir yuva kurulurken bir taraftan da düğün vesilesiyle pek çok insanın bir araya gelip kaynaşmasına vesile olunur.

  [1] Nesâî, nikâh 72.

  [2] Tirmizî, nikâh 6.

  [3] Müslim, nikâh 79, 80.

  [4] Tirmizî, nikâh 6; İbn Mâce, nikâh 20.

  Hikmet.net’ten alınmıştır.

 4. onceden haslasak olurmu hafif benim pattesler koptu ve gec pisti

  1. Canım sıcak su biraz yumuşatıyor zaten. Ama memnun kalmadıysan deneyebilirsin

 5. Aleykum selam Cahidem,MaşaAllah kardeşim tablo gibi olmuş :)Davet sofralarına lâyık gerçekten.İnşaAllah ilk fırsatta deneyeceğim.Selametle bacım.

 6. Masallah tam bir sanat eseri gibi görünüyor yemegin abla…Ramazan da yaklasiyor davet sofralarina ne güzel gider bu yemek…ellerine saglikkkk…

 7. ablacım gene döktürmüşün ellerine sağlık ben bayıldım buna.rabbim gücünü artırsın yaaaaa bende senin çocuğun olmak istiyoruuuuuum ne şanslılar çocukların ayağının altı öpülesi annesin.anneciiiiim bana bundan yapsanaaaa doluy doluuuuy.

 8. Öncelikle uzun zamandır kendilerini siteden ve bizlerden mahrum bırakan arkadaşlara,hoş geldin ve geçmiş olsun dileklerimi Hasret ablaya.Müberra ve Tuğba kardeşimede hoş geldiniz deyip…Cahide ablaya geçiyorum 🙂 bu tarifi ve bir çok tarifi bizimle paylaştığın için sana çok teşekkürler Allah razı olsun ablacım bugün denedim çok güzel oldu eşim ve çocuklar bayıldılar… favorilere ekledim 🙂 👍👍👍

  1. ToprakTuğba says:

   Gurbetci ablam ne kadar incesin, hoşbuldum Allah razı olsun. İnşaAllah bende sizlerden mahrum kalmayacağım bundan sonra …

  2. Gurbetci29 kardesim merakimdan soruyorum 29 memleketini mi temsil ediyoor memleket kodum da.bu arada bende debedim yemegi patateslerim gec pisti bi daha deneyecegim ama.sekil baskasebzelerle de olur gibi tarif icin tesekkurler cahide sultan:)

 9. abla süpersin yaa bu yemeği tuttum ……bende patatesin değişik versiyonlarını düşünürken ablam önüme getirdi…..mevlamdan niyazım yemek konusunda ilhamların eksik olmasın ve rabbim sitene zeval vermesin……

 10. Fransadan selamlar… ilk pandispanya tarifi icin sitenize girmistim o gunden beri takip ediyorum ve favorilerimdesiniz , bu tarifi cok begendim en kisa zamanda denicem insallah

 11. Selamün aleyküm cahide abla,şükür kavuşturan Rabbime.bir ara istemeden kopmuştum sitenizden (face de yazmıştım) Neyseki mail adr.mi değiştirerek tekrar kavuştum size.Allah birdaha ayırmasın,gerçekten bağımlılık yapmışsınız bende.Adeta boşluğa düşmüş gibiydim.
  Biliyor musunuz yukarda yorum yazan ‘dertli’ arkadaşımızın hissiyatını bazen aynen bende yaşıyorum.Sizi tanıdıkça,islami hassasiyetinize hayran kalmamak mümkün değil.Bu, bir yandan bizde farkındalık oluştururken diğer yandan yer yer ümitsizliğe sevkediyor.Çevremde şuurlu müslüman diye bildiğim pek çok ailenin dahi,aslında öyle olmadığını gördüm sayenizde.Yanlışlar daha çok gözüme batar hale geldi.Sağım solum önüm arkam içim dışım o kadar doluki bu yanlışlarla, kara batak gibi görünüyor.Sanki çıkmak için çırpındıkça daha çok batıyor insan.Öğrendiğim bir doğruyu anlatmaya çalışınca,en dindarı bile garipsiyor türlü açıklamalarla reddediyor.Dışardaki değil ki sadece kendi ailene dahi anlatamıyorsun,en zoru da bu zaten.Bazen tüm bildiklerimi unutmak,beynimi resetlemek istiyorum.En baştan yeniden dosdoğru şekliyle öğrenmek herşeyi…Ve çocuklarımı öyle yetiştirmek,ne hoş olurdu….
  Allaha emanet olun

 12. selamun aleykum Cahide abla, ben dün yorum birakmistim buraya ama bazen sistemde sorun oluyor sanirim, yorumu almiyor. Normalde yorum biraktiktan sonra denetim icin bekliyor yaziyor ya, iste o olmuyor. Ayni yorumu tekrar yazinca da, bu yorumu daha önce yapmistiniz diyor, yani sistemle alakali bir sey sanirim. daha önce de bir iki kez olmustu. yemege dicek laf yok, o kadar güzel gözüküyor ki, ellerine saglik. konuyla ilgili de yazmistim ama o anki ruh halimleydi, o bende kalsin artik. hayirli günler diliyorum hepinize.

  1. Gülüm neden bilmiyorum bazen yorumlar spam olarak algılanıyor. Yaptığın iki yorumuda spamların içinde buldum. Aynı oldukları için birini yayınladım.

 13. Sanat eseri …

 14. CAHİDE HANIM YEMEK GERÇEKTEN MÜKEMMEL GÖRÜNÜYOR. ELLERİNİZE SAĞLIK, YANİ NASIL DİYİM SİTENİZİ HAYRANLIKLA TAKİP EDİYORUM HER YEMEĞİNİZ BAŞKA BİR GÜZEL HEPSİ KENDİNE ÖZGÜ ALLAH YOLUNUZU AÇIK ETSİN….SEVGİLERİMLE….

 15. ToprakTuğba says:

  Selamun aleykum, ben geldim inşaAllah. Hepinizi çok özledim çok.
  Merak edenler, soranlar, dua yollayanlar hepinizden Rabbim razı olsun.
  Allah için sevdiklerim…

  1. Ve aleykum selam gülüm hoşgeldin. İnşaAllah bir yaramazlık yoktur…

   1. ToprakTuğba says:

    Hoşbuldum ablam sağol. Durumları biliyorsun, gelişme olmadığı gibi fazladan sıkıntılar da oldu. Pek iyi değildim, şimdi hamdolsun daha iyiyim. Rabbim’e sığınıyorum…

    1. Mehtapabla says:

     Tugbacigim dualarimiz seninle Allah yardimcin olsun canim .

     1. ToprakTuğba says:

      Allahümme Amiin.
      Sağol ablam eksik olmayın, Rabbim razı olsun.

 16. guzel Cahide ablam.cok guzel tarif olmus ellerin dert gormesin ablacim.

 17. aişe ravza says:

  Selamün Aleyküm Abla;
  Hamile ablamızın bir yorumu benim çok dikkatimi çekmişti. Kullandığı vitamin ilacında domuz jelatini varmış. Bende hamile olduğum için kullandığım vitamin ilaçlarına baktım bir tanesinde jelatin yazıyordu ilaç firmasını aradım jelatinden kaynaklı değil ama içeriğinde domuz katkısı var dedi .Eşime söyledim kullanma dedi. Şimdi doktorda doğuma kadar kullanacaksın dedi .Sence abla napayım içmeyeyim değil mi bile bile. Niye ilaçlara kadar koyuyorlar kahroluyorum:(((

  1. Madem içinde kesin domuz katkısı varmış, içme canım. Onun yerine bol bol yeşil yapraklı sebzeler, meyve ve hurma ye. Vitaminlerini doğal yoldan almış olursun. Allah haramdan korusun…

   1. Aişe kardeşim Cahidemin bahsettiklerinden ye,ama haramdan uzak dur.İllaki alternatif vardır.Geçende midem için ev doktoruma gittiğimde kadın kitabına baktı bitkisel ve alkol içermeyen ilaç yazdı.Örneğin Almanya da yaşayan arkadaşlara da çocuklara verdikleri D vitamini takviyesi olan haplarda jelatin var.Ben bitkiselden yapılan yağdan hergün bir damla veriyorum.Burda çocuklar güneş görmediği için mecbur almalılar.Rabbim haramlardan korusun cümlemizi de amiin.

    1. Belgin abla yazini okuduktan sonra hemen D vitamin paketini kaptim ve icerigini okudum, kapsül olmadigi icin hic jelatin icerebilecigini düsünmemistim. Sen onun yerine damla kulaniyorum diye yazdim, mümkünse bana tam olarak ismini yazabilirmisin. Aydinlattigin icin ALLAH razi olsun ablam

     1. Kardelen kardeşim Vigantol Öl tavsiye etti bana doktor,onu kullanıyorum.Sen yine de çocuk doktoruna ve eczahaneye sor canım,hangisi daha iyi diye.Allah senden de razı olsun kardeşim.Beni de bilgilendirirsen sevinirim.

      1. ben kizima dogdugundan beri d vitamini veriyorum kizim su an 7 aylik yazinizi okuyunca hemen kapip icerigine baktim gelatine var ama yaninda rind yaziyor bizim d vitamini tablette seklinde ismi zymafluor D 500 umarim biraz yardimci olabilmisimdir hayirli gunler bu arada tarif cooook güzel allah nasip ederse yapacagim bugün hersey icin tesekkurle

       1. Kardelen says:

        Sigir jelatini olsa dahi, helal kesim olmasi gerekiyor, o yüzden yinede bizler icin sakincalidir. En iyisi jelatin olmayanindan kulanmak. Bence Vigantolöl iyi bir alternatif. Selametle.

    2. Kardelen says:

     Kendimi kötü hissettim bir an :-(. Oysa cok dikkat ederim yediklerimize, RABBIM affetsin.

     1. Kardelen kardeşim bilmeyerek yedik içtiklerimizden Rabbim affetsin bizleri amiin.Sen kendini üzme kardeşim.Rabbim sonumuzu hayır etsin,cümlemizi de şüpheli şeylerden korusun amiin.

      1. Amin Belgin abla, gercekten cok üzüldüm. Bugün gec kaldim doktor kapatmisti yarin resmi tatil günü, cumaya insALLAH doktora soracagim senide bilgilendiririm tabiki. Artik iki gün D vitamini vermeyecegim, birsey olmaz herhalde. ALLAH yardimcimiz olsun.

       1. Canım bizim de bugün burası tatil,ne tarafa yakınsın merak ettim.Biz Bayern eyaletine bağlıyız.2 gün sorun olmamalı İnşaAllah.Bizim de yarın kısmetse aşımız var.Allah’a emanet ol….

        1. Kardelen says:

         Biz Baden Württemberg eyaletine bagliyiz, Bodensee gölünü bilirsin belki orada kaliyoruz. Bende öyle düsünüyorum, 2 günden birsey olmaz, yarin sabah ilk isim o olacak insALLAH. Abdullah’in asisi mi var, ayyy kiyamam, insALLAH cani fazla yanmaz. ALLAH’a emanet olun.

        2. Kardelen kardeşim bize yakınsınız :)Lindau ya göl kenarına gezmeye gidiyorduk.İnşaAllah kısmet olur görüşürüz.Aşı için de doktor amcasının eli hafif Allah’tan anlamıyorlar pek.Sen’de Allah’a emanet ol canım.
         Cahidem senden de Allah razı olsun böyle fırsat verdiğin için,güzel yüreklim 😉

        3. Gülüm benim, inşaAllah görüşmek kısmet olur size de. Yakın olmanıza çok sevindim. Güzel bir buluşma bekliyorum sizlerden. Canlarım benim…

        4. Kardelen says:

         Belgin abla buna cok sevindim :-), Lindau bize 60 km. InsALLAH bir gün bulusalim. ALLAH senden de, bizleri bu sayfada bulusturan Cahide ablamdan da razi olsun.

        5. İnşaAllah Cahidem,Allah razı olsun kardeşim ne güzelliklere vesile oluyorsun canım benim ♥♥♥♥♥♥
         Allah senden de razı olsun Kardelen kardeşim,İnşaAllah buluşuruz canım 😉

        6. Selamün aleyküm Belgin abla bir kac gündür yogundum yazmaya firsatim olmadi. Cocuk doktorumuz izine ayrilmis bende ev doktorunu danistiktan sonra senin de kulandigin Vigantol Öl den aldim. Artik hergün bir damla veriyorum. Haftaya bizimde asimiz var (siz atlattinz simdi sira bizde ;-)) tekrar cocuk doktoruna danisacagm insALLAH. Eger bana daha farkli birsey önerirse seni bilgilendiririm. Sen uyarmasaydin hala yavruma o haplari veriyor olacaktim ALLAH senden razi olsun. Belgin abla seni evimde ağarlamaktan mutluluk duyarım buyur gel. Cahide abla seni epey yorduk hakkini helal et ablam. ALLAH’a emanet olun.

   2. Sagliktan once haram diyorsunuz ya pesssss. Bir de dugun dexigin eglenceli boooool ickili olur.

    1. O senin dediğin boool içki Müslümanın düğününde olmaz Aleyna! Karıştırdın galiba?

  2. aleykumselam kardesim..
   o dertten bir zaman bende muzdarib oldum…Hamileyken almak gereken ilaclardan biri..Bi de bende demir eksikligi asiri vardi..Muhakkak almam gerekiyordu…o kapsülde de domuz jelatini vardi…Netice de almadim,necisten gelen sifa olmaz olsun…
   Artik tip ve ilac sektörü o kadar ileri seviyede ki bir ilactan brcok firma yapiyor…Siz arastirin muhakkak bulacaksiniz..Ben buldum ve almaya devam ettim…Firmalara mail atip sorun….Ya da doktorunuza danisin,onlar tavsiye veriyorlar..
   Selametle

 18. selamun aleykum ablam. yemek harıka gorunuyor. Dugun konusunda kanayan bır yaraydı benım ıcın ne tesadufkı burada konusuluyor. eylyl ayında kardesımın dugunu var ve ıslamı sartlara gore bır dugun DEGIL maalesef.ve ben kesınlıkle gıtmek ıstemıyorum ama bu ısten nasıl sıyrılcam hıc bılmıyorum. tabıkı bu demek degılkı ALLAHın bana vaadettıklerının onune gecıcek. ama su amalar yokmu ıste bunlar yuzunden karar vermek ne kadar zor. kesın tavır almak ne kadar zor. kardesım olmasa zaten umursamam. basıma geleceklerıde bılıyorum dua edıyorum hayırlı bır vesıle versın yaradanım dıyekı gıtmeyeyım. 🙁 ıcım sıkılıyor dusundukce ne yapacagım ben yaaaa 🙁 🙁 🙁

 19. ben dun bu yenmeyi yapdim cook guzel oldu her kes de cok beyemdi tesekkur ederim Azerbaycandan sevgiler

 20. Ümmü ebubekir says:

  Slm cahide tarif sicak ken dün aksam yemeğine pişirdim esim çok beğendi tşkr ederim Bişey söylemek istiyorum gercekten erkeğin kalbine giden yol midesinden geciyo sayende esimin karnı doyuyo bana saygı duyuyor bebekde varken Güzel yemekler pişirdim diye annem böyle yemekler yapmıyo lokantada yiyorum sanki diyor Allah razı olsun

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: