Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Dilini Tut Kurtul!

Vakti zamanında bazı insanlar misafirim olmuştu. İlk kez evime gelen bu insanlar, henüz beraber oturmadığım, yüzünü iki kez gördüğüm karşı komşum için atıp tutmaya, bana komşumu kötülemeye başladılar. Sonra benden önce bu evde oturan kadının temizlik anlayışı konuşuldu… Öyle iştahlı ve ağızlarını doldurarak anlatıyorlar ki araya laf sokuşturmaya çalışsam da konu kesinlikle dağılmıyor. Ama benim içim daralıyor…

“Siz yanlış anlamışsınızdır” diyorum. “Ben gördüm çok sıcakkanlı biri” diyorum. “Allah hayrını versin” diyorum. ııh olmuyor. “Sen onun bir damarı var ona denk gel de gör” diyorlar…

Allah’ım gıybeti engellemek ne kadar zormuş meğer. Evimdeki misafiri kırmak istemiyorum ama konuşulan kişinin eti yeniyor, o’na haksızlık yapılıyor düşüncesi de beni yeyip bitiriyor…

Baktım duracakları yok, başladım konuşmaya: “Sizin bu yaptığınız gıybet oluyor” dedim. Hemen atladı biri: “Yoo ben onu yüzüne de söylerim.”dedi. “Kardeşim” dedim. Yüzüne söylesende burada konuşman gıybet olur. Rabbimiz hucurat suresi 12. Ayette bizi bu konuda uyarmış:”

Ey iman edenler! Zannın birçoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.” 

“Ölü demek ne demek biliyor musunuz? Kendini savunamaz demek, size cevap veremez demek. Benim hiç tanımadığım, kötülüğünü görmediğim bir insan hakkında kötü şeyler konuşuyorsunuz ve bende bir ön yargıya sebep oluyorsunuz. Belki bu anlattıklarınızı O kişiye söyleseniz, kendisini savunacak veya o haklı çıkacak.” 

Belki nefret ettiler benden. İlk anki sıcak hava, gülen yüzler kalmadı. Buz gibi oldu ortam ama sustular…

Rabbimizin emir ve yasaklarına baktığımızda içki içmek mi daha kötü, yoksa gıybet etmek mi anlayamıyoruz. İçki içmek hepimiz için nefret edilen bir eylem, fakat gıybete belki de hepimiz ucundan kıyısından dokunuyoruz. Acaba içki içmek mi, gıybet ederek kardeş eti yemek mi daha günah? Ya da bir fark var mı arada? Bilmiyoruz ama gerçek şu ki; İkisi de yasaklanmış ve günah olarak bize bildirilmiş.

Alışkanlıklarımızı cüz-i irademizle belirliyoruz. Bizler neye meyil edersek, Rabbimizde kalbimizi o tarafa kaydırıyor. Biz içimizdeki iyilikleri bozmaya çalışmazsak Rabbimiz de bozmuyor. İçimizdeki kötülükleri değiştirmek için gayret etmezsek,  Rabbimiz yardım etmiyor.

Eşsiz, dostsuz, komşusuz, insansız yaşamak çok zor. Fakat onlarla beraber olurken, Rabbimizin rızasını da gözetmemiz, O’nun gazabını celbedecek hal ve sözlerden uzak durmamız gerekiyor. Eğer kendimizi bu yönde geliştirmeye çalışır, kınayanın kınamasına aldırmadan, insanlar beni sevmez veya ne der düşüncesine takılmadan doğruları söylemeye gayret edersek, Allah da bize yardım edecek, güç verecektir.

Dilini tutan kurtuldu dostlar, tutmayanın vay haline!

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. ablacim ben bu konuda cok muzdaribim.sirf bu yuzden komsularla gelip gitmeyi kestim.bu da dogru degil, acikcasi uzuluyorum ama onlar gibi insanlarin arkasindan atip tutmayinca zaten dislaniyodum.ben, eltim, gorumcem, kaynanam ayni binada oturuyoruz.komsunun birisi benim ismimi vererek agzini aradim, ama olan bitenden soylemedi demis.bi gun komsumuz geldi.kendisi haftalik kuran gunlerinde kitap okuyup sohbet veren birisi.basladilar giybete .lafi nasil degistirecegimi sasirdim.kendi verdigi sohbetlerden anlatirken firsat bu firsat deyip giybetle ilg,ili bi kitap getirdim.inanin hic yuzune bile bakmadi.bu arada ben de tabiki kusursuz degilim bu giybet konusunda .asgariye dusurdum ama Allah in izniyle hepten birakirim insaallah.A.E.O.

 2. Fatmanur says:

  Allahin rizasini kazanan ne kaybetmiş, kullarin rizasini dileyen ne kazanmiş?
  İyiligi emredip kötülukten sakindirmak ( emri bil ma’ ruf , nehyi anil münker ) her muslumanin uzerine vazife iken , biz bu zor isi baskalarina devrediyoruz. Maaşallah . Allah amelinizden razi olsun.

  1. senı anlıyorum ırsat eksenını bende okuyorum

   1. Fatmanur says:

    Ben o kitabi okumuyorum. Kimin kitabi? Hak ve hakikat bir oldugundan ayni kapiya cikiyor.

 3. meral eşgi says:

  Cahide hanım,ne kadar güzel anlatmışsınız gıybet edilmesinin engellenmesi gerektiğini…sizi bir kez daha
  takdir ettim,mevlam da razı olsun sizden.
  sitenize her gün uğrayan bir müdaviminizim.eksik olmayın başımızdan,Allah c.c. hayrınızı arttırsın.
  Hanımlar arasında gıybeti engellemek gerçekten çok uğraş veren ,zor bir mesele.Susturunca bir de haklıymışcasına,suçunu yüklemek adına “Ben olanı söyledim,olmayanı anlatmıyorum ki …”diyorlar.nefislerini avutuyorlar….bazen kendini olmayanın yanında savunmak için gıybete yöneliyorlar.halbuki haklının yardımcısı Cenab-ı Allah c.c. değil midir?Allah kendine kafi gelmez mi insanın?bazen sözde acıdıkları,zavallı hale gelmiş birilerini anlatıyorlar,”yazık,çok üzüldüm,ne güzel namaz kılardı,şöyle iyiyidi,böyle iyiydi…falan falan…”Kardeşim,eğer müslüman kardeşini seviyor ve ona üzülüyorsan ona dua et,istiğfar etmesi için uyar.Kendinizden aşağı düşmüş birini görmek nefsin hoşuna gidiyor,aldanmayın…söz uzar kusura bakmayın,vesselam…
  Allah c.c. kendinden korkan ve kullarından da utanan kişilerle dost olmamızı ,etrafımıza güzel örnek olmayı,nefsimize hakimiyeti nasip eylesin.,..

  1. meral eşgi says:

   imam-i Gazali’nin DİL BELASI kitabını ayrıca tavsiye ederim.

 4. kayısı çiçeği says:

  ASLINDA DİLİMİZİ TUTMAK ÇOK KOLAY AMA İNSANLARIN İŞİNE GELMİYOR YÜZÜNE DE SÖYLERİM DİYENLERE İNANMIYORUM YÜZÜNE SÖYLEYEN ARKASINDAN KONUŞMAZ YÜZÜNEM-ĞŞİOI BİR ŞEKİLDE PROBLEM ÇÖZÜLÜR AMA GEL GÖR Kİ GIYBET YAPANLARIN ÇOĞU AYNI CÜMLEYİ KULLANIYOR O KADAR SIRADANhale geldiki vay gıybet yapanların haline bilmiyorum biliyorlar mı? Gıybet yaptıklarında kendi sevaplarının bir bir gittiğini GÜNAHLARIN YAZILDIĞINI YAZILACAK ÇOK ŞEY VAR AMA ……

 5. Cahide ablacim okadar doğru söyledinki Rabbim senden razı olsun

 6. Allah hepimizi affetsin.ozellikle kadınlar olarak ucundan da icinden de olsa bulasıyoruz.bazen karsımızdakini uyarınca “sen sanki hic yapmıyo musun”diyorlar.

 7. | Toprak | says:

  Annemin ben bebekken tanıştığı bir arkadaşı var, geçen hafta ondaydık. Yan komşusu geldi, çay içildi falan. O sırada başka bir komşunun mevzusu açıldı masada olan peyniri çok severmiş bir yermiş bir yermiş, manda gibi kadınmış zaten, ağzının tadını bilirmiş.
  Annemle birbirimize baktık hemen moralimiz bozuldu demeyin öyle falan dedik konu kapandı.
  Tam biz kalkacakken perdenin arkasından gördüler o bahsettikleri kadın yoldan geçiyormuş. Az önce arkasından atıp tutan koşa koşa çıktı balkona ah canıım seni nasıl özledik nerelerdesin sen ay ne kadar güzel olmuş baksanıza falan. Ben şoka girdim hatta sordum az önce bahsettiğiniz kişi mi bu dedim evet dedi annemin arkadaşı. Nasıl sinirlendik anlatamam. Annem dedi, ben şimdi aşağıya inince söyleyeyim az önce hakkında söylediklerini dedi gülümseyerek. Aa söyle canım ben şimdi yüzüne de söyleyecektim zaten diyor utanmadan. Hemen çıktık evden. Eş dost ziyaretine gidiyoruz sevaptır diye, üstüne bir de günaha girip geliyoruz.
  Alışkanlık haline gelmiş insanlar duramıyor artık gıybet etmeden. Rabbim farkına vardırsın ne kadar ciddi olduğunun …

  1. Güldeste says:

   Toprak bilmeden sanirim diger kadinin giybetide yapilmis oldu. Malesef iste. Rabbim bizleri nuhafaza etsin yasaklarindan.

   1. | Toprak | says:

    Bende dün bu yorumu yazarken dedim, şimdi bende gıybetini yapıyor olmayayım diye. Hatta yazacaktım, dalgınlığıma geldi.
    Ama doğru dedin Güldeste anlatmamam lazımdı. Rabbim affetsin …

    1. Rukiyeee says:

     isim kullanmadinmi giybet olmaz diye biliyorum!!

 8. Meslege ilk basladigimda o kadar heyecanliydimki ..fakat o heyecanim kisa surede bitti..meger atanmadan once evde otururken herseyden o kadar uzakmisim ki..saniyorum ki disardaki hayat da boyle.muhabbetler samimi,kalpler saf..

  Calistigim yerde insanlar o kadar cok birbirlerinin arkasindan konusuyordu ki..ben onlara mumkun oldugunca katilmiyordum.bu sefer bu birbirinin arkasindan konusan insanlar bir oldular, dost oldular beni cephe aldilar.neymis bu kiz hic konusmuyor, o yuzden cok tehlikeli birisi, fesat birisi, ona karsi cok dikkatli olun diyorlarmis.
  Neyse demek istedigim giybet hayatimiza oyle bir yerlesmiski yapan degil yapmayan anormal goruluyor, dislaniyor..Allah bizleri affetsin, dogrudan sasirtmasin..Cunku O bir kere bu kalplermizi muhurledimi hafizanallah daha kurtulusumuz yok demektir.

 9. Ablacım seni tebrik ederim. Allah hepimizi DİL AFETİNDEN korusun.bende hep yaparım böyle hatalar.bazende tutarım.
  herzaman dua ederim kul hakkı bırakma üzerimde diye.herkezle helalleşirim.tabi yüzüne söylemek lazım böyle böyle söyledim diye .eger o insan anlayaşsız yada hassas bir insan sa yada kavga gürültü kopmasın diye söylemeyip ona sık sık dua etmeliymişiz.hoca derki-helallaşın eger o insan üç gün evimi temizle öyle helal ederim derse bile bunu öbür dünyaya bırakmayın yapın istedigini bu kadar önemli kul hakkı-hatta bir hadisi şerif vardı kadınların cehenneme düşme sebebi GIYBET…

 10. bundan sonra dilimi tutmaya calisacagim ne diyeyim baska…keske benide uyaran arkadaslarim olsaydi…hani derler ya miladim oldu diye iste bu yazi benim miladim oldu…

  1. Güldeste says:

   Selam Aliye hn. Var misiniz birbirimizi uyaralim ve hatirlatalim Cahide Sultan .cahidejibek kardesligi adina..

   1. ay cok guzel olur guldeste…valla dun agzimi acayim dedim sonra kendine soz vermistin sus aliye dedim..hele gece yattigimda vicdanim nasil sizladi….

   2. Güldeste says:

    Dun biraz susamadim valla bende vicdan azabi cektim. Bugun basim agriyor hatta.. Bana yapilan haksizlikla kaynakliydi ama hani bir sunger hadisesi vardi onun gibi bir kalemde silmek istiyorum artik olanlari irdeleyip durmaktan biktimmmm..

 11. gmzeeeee says:

  Cahide ablam bu benim en büyük sıkıntım. Çok kolay aslında dilini tutmak ama gel görki yanındakiler dilini tutmayınca sen engellemek isteyince de işte böyle soğuk rüzgarlar esiveriyor aynısı bana da oldu ilk defa gelmişler kırmak istemedim konuyu değiştiriyorum ama ilk fırsatta başka bi dedikodu başlıyor.Amma Rabbin rızası herşeyden üstünde kırılırlarsa kırılsınlar napayım.Bilinçli samimi komşuluklar arkadaşlıklar nasip olsun herkeze.Bu insanların o tavırlarları o anki sınavımız işte….

 12. Yazdiklarin ne kadar dogru seyler canim .Bana göre bir kisi birinin arkasindan atip tutuyorsa bir firsatini buldugunda benimde arkamdan atip tutar diye düsünüyorum bu tipte insanlarla pek samimi olmamaya calisiyorum yinede böyle kisilerle bazi arkadas toplantilarinda karsilasmak zorunda kaliyorum. Dedikoduyu aliskanlik haline getirenleri cok kere uyardigimda beni susturmak icin öyle seyler anlatmaya basliyorki en sonunda bende duymayayim diye bazen mutfaga gidip oyalaniyorum.Böyleleriyle ugrasmak cok zor. Allah hepimizi dogru yoldan ayirmasin. Amin.

 13. Allah hepimize yardim etsin ve hepimizi bagislasin

 14. şennur b. says:

  gıybet etmek maalesef çağımızın hastalığı olmuş sanki bazıları başkalarının arkasından konuşmayı marifet sanıyor.Şunu anladım ki başkalarının arkasından konuşan bir insan sizin arkanızdan da konuşuyor.
  Gıybet edilen bir ortamda bulunmak sizin de aynı günaha bulaşmanıza sebep oluyor.O yüzden sessiz kalmamak gerek.Siz de komşularınızı uyarmışsınız güzel bir davranış

 15. maşallah size cahide hanım…sanırım cesaret gerektiriyor yada güçlü bir iman..sanırım burdaki cesarette belki az cahil cesareti..ama sizinki gibi imandan gelen bir cesaret..Allah öyle emrediyor diye yapmak,konuşmak yada susmak..sözlerim yanlış anlaşılmasın bazı insanlar vardırki çok cesurdur patavatsızlıağada kayar..bu sizdekne öyle imrendim ki….Rabbim imanınızı daim etsinn..ne güzel böyle birşeeye b şekilde cevap veripte günahın önüne geçmek..benimde yaşadığım çokşey varki insanda ilk başta iman olmalıymış cesaret ardından geliyormuş..günah işlenmesin diye kırılsınmış insanlar ama o günaha bile bile ortak olmamakmışş insanlar kırılcak diye korkmamakmış..bilmiyorum anlatabildimmi düşüncelerim dağıldı yaşadığım şeyler ve sizin bu anlattıklarınızla .Allaha emanet olun..duanızı bekliyorum..ve duamla.

  1. Aslında bunu herkes yapabilir. İnsanlar sen gıybet etmeyin diye uyardığında sana kızmakla beraber, güven de duymaya başlarlar. Çünkü burada başasını savunan, başka bir yerde de beni savunur konuşturmaz düşüncesi oluşur. Herkes kendi karakterini göstermek zorunda…

   1. Güldeste says:

    Bir arkadasimin burada akrabasi yok. Benimde yok gerci. Arkadsim komsulariyla birden cok samimi oluyor. Yanlis bisey karsisinda cok cabuk kiriliyor. Bazen umursamaz davransa da birikiyor sanirim. Bana anlatiyor bazen evet yapmaliydi yapmamaliydi gibi yorumlar yapiyorum. Aslinda cokta rahatsiz oluyorum ama psikolog gibi dinliyorum. Biraz kendine geliyor arkadasim ama ölu eti iyi gelmis.oluyor galiba. Ben de dinlemezsem bunalima girer gibi. Uzaklasmak icin bazi seyler denesede onlar ayrilmiyor ne onermeliyim ikimizde gunaha girmeden nasil asmaliyiz bu durumu acaba..

 16. Selam aleykum cahide ablam. Cok guzel bir konuya deyindin. Allah razi olsun. Malesef oyle bir hale geldi ki insanlar onun bunun uzerine konusmak cok dogallasti . Sanki bu tur seyleri yani giymet etmeden bir konu uzerine konusulamiyor gibi. Birsey deyince de “ben yuzune de derim” veya ” yalanmi dediklerim, yaptiklarini anlatiyorum, uydurmuyorum” deniliyor malesef. Bunun giybet oldugunu anliyamiyorlar malesef. Mudahale edince de “Aman senle de birsey konusulmuyor ” veya ” basimiza hoca kesildin” diyen de var malesef… Rabbim hepimizi giybet yapmaktan korusun insaAllah…

 17. ayşe sibel says:

  İnsanız bu huy az ya da çok hepimizde var.Ben farkına varır varmaz hemen frene basıyorum.Eğer yanımdaki annem veya teyzemse ‘aman susun,günaha giriyoruz’diye müdahele ediyorum.Tabi yanındaki resmi bi kişiyse biraz zorlanıyorum kalp kırmamak için ama yine müdahele ediyorum.İnsanız işte……

 18. Selma_Adana says:

  Bir kimse kendisinin ne olduğunu bildikten sonra, kendisini bilmeyenlerin onun hakkında söylemekte oldukları sözlerin onun nazarında hiçbir önemi ve etkisi yoktur. »
  İBN-İ SİNA

  İnsanlar seninle konuşmayı bıraktığında, arkandan konuşmaya başlarlar. »
  Pablo Neruda

  Bir başkasının kabahati hakkında konuşmadan önce daima kendi çarığının içine bak. »
  Kızılderili Atasözleri

  Aldırma söylenenlere: Varsın, görenler seni bir ot sansın. Sen gül ol da, uğruna ötmeyen bülbül utansın. »
  Mevlana Celaleddin-i Rumi

  Dedikodu dinleyen dedikodu yapan kadar hatalıdır. »
  JAMES RANDALL

  Dedikoducu, tüccar gibi aldığı lafı hemen satmak zorundadır. »
  JOHN JEWEL

  Her dedikodu, orada olmayan biri hakkında yapılıyorsa, inanılmayacak kadar tatlı değil midir? »
  Johann Wolfgang von Goethe

  Tartışmak erkeklere, dedikodu yapmak kadınlara mahsustur. »
  LOISA MAY ALCOTT

  Hayırlı sabhalar gülüm.Kısa öz ve anlamlı bir yazı.Her ne kadar dedikodu için hadisler ayetler sözler yazılmış olsada yazık ki insanoğlu kardeş eti yemeyi daha çok seviyor.O kadar zorki insnın nefsine hakim olması.Şeytan bile şaşıyordur bazlarına.Benim yazıkki öyle bir arkadaşım var.Her defasında susturuyorum başka konulardan konuşuyoruz ama ilk fırsatta yine aynı şekilde devam ediyor.Yazıkki bu duruma bazen benide ortak ediyor.Sussam sussam değilmi öyle değilmiydi diyerek beni içine çekmesi ne acı 🙁 Şu an ezan okunuyor ve benim bir kez daha içim yandı.Rabbim beni ve tüm Müslümanları kardeş eti yemekten alıkoysun inşALLAH.
  AMİN AMİN AMİN.

 19. *kahverengi* says:

  Çok sık düşündüğüm konulardan biri bu Cahidem.Ben de maalesef bulunduğum ortamlarda bunun olmasından çok rahatsız oluyorum ve elimden geldiğince farklı zamanlarda da dedikodunun, gıybetin kötü bir şey olduğunu anlatmaya çalışıyorum ama maalesef içinde bulunduğum ortamda buna dikkat eden pek yok.İnsanlar dedikoduyu ve gıybeti o kadar büyük bir zevkle ve çekinmeden ve hatta alenen yapıyorlar ki,şaşırıyorum.Onlara kalsa neredeyse birinin gıybetini yapmamak suç.Uyardığın zaman dışlanıyorsun.Hayatlarımızda konuşulacak tonlarca şey varken biz gidip ”insan” konuşuyoruz;ne demiş, ne yemiş, ne giymiş, nereye gitmiş, ne yapmış, nasıl biriymiş,şöyleymiş de böyleymiş…bunalıyorum,ruhum daralıyor.

  İşte maalesef işin bir de bu boyutu var.Bir ortamda aramızda olmayan biri hakkında konuşulması beni çok rahatsız ettiğinden ve uyarının da pek işe yaramayacağını bildiğimden ya konuyu değiştirmeye çalışırım ya da sessiz kalmayı tercih ederim ama bu hiç de içime sinen bir davranış değil açıkça söylemeliyim.Ancak bu konuda uzun ve ayrıntılı bir açıklama yapamadığımdan kimseye çok anlaşılır gelmeyebilir,ama elimden geldiğince uzatmadan,açık olmaya çalışayım:Ben ne olursa olsun insanların içlerinde iyi bir tarafları olduğuna inanırım ve çevremdeki her insanda bir güzellik bulmaya çalışırım, bulurum da elhamdülillah.İnsanların evlerindeki herhangi bir kir,leke, kıl,tüy vs.,herhangi bir farklı davranış beni hemen kötü düşüncelere sevketmez gerçekten de; olabilir,insanlık hali, hangimizin her an her şeyi dört dörtlük ki der, hep bakılacaksa kendi kusurlarıma bakmaya,onları düzeltmeye gayret ederim.Biri yokken, kendini savunma durumu ortadan kalkmışken, gıyabında bir şeyler söylenmesi inanılmaz rahatsız edici.Öyle bir ortamın içndeyim ki,ille de birilerinin kusurlarını bulmalıymışım,yoksa asla o insanlara gerçekten yakın olamazmışım gibi bir hava var.Yani sen de onlar gibi olmazsan, hemen dışlanıyorsun, sen de bir dedikodu malzemesi haline geliyorsun ve laf dokundurmalar, kaş göz işareti yaparak ya da alenen yanında gizli gizli konuşularak rahatsız edici bir ortamın içinde buluyorsun kendini…Onlar gibi birinin ardından konuşuyorsan iyi arkadaş oluyorsun, hele sevmedikleri biri hakkında sen öyle değildir,şöyledir vb. şeyler söylüyorsan hemen güvenilmez biri olarak bakılıyorsun.Tek başına da olmuyor, insanla da…dikkatli olmaya çalıştığım için bir de asosyal damgası yiyorum.Bu çok da sorun değil ama dürüst olmak ne zaman bu kadar aşağılanan bir tavır haline geldi anlayamıyorum.Bir bakıyorum da çevreme, hayata, kim varsa böyle şeylere karşı çıkan, ya geri kafalı oluyor ya aşağılanıyor ,hor görülüyor ya dalga geçiliyor ya beğenilmiyor dışlanıyor.Değerler alt üst oldu, kötü olan,yanlış olan revaçta, hoşa gidiyor,yanlışı ya da kötüyü yapan da işin garibi el üstünde tutuluyor,adam yerine konuluyor, değer veriliyor, bir ”şey” sanılıyor,Allah sonumuzu hayreylesin, ben bu dünyayı anlamadım gitti…

  1. Kahverengi kardeşim ve Cahidem ne güzel dile getirmişsiniz,Allah razı olsun.Kahverengi kardeşim,ben de asosyal oldum,böylesi daha iyi sanki.Rabbim hatalarımızı affetsin amiin.

   1. *kahverengi* says:

    Rabbim senden de razı olsun bitanem. Evet gerçekten böylesi daha iyi, benim bir şikayetim yok, tek sıkıntım derdimi anlatamamak ve anlaşılamamak…zaten bir yerden sonra anlatmayı da bırakıyorsun. Bu kez de susuyor olman eleştiriliyor, ”anlatsam anlamazsın ki..” diyemiyorsun, çok farklı noktalarda olduğunuzu anlatacak hevesin de kalmıyor, öyle sıkıcı bir durum işte. Rabbim cümlemizi affetsin, hatalarımızın farkına varabilmeyi, doğruyu yanlıştan ayırt edebilmeyi nasip etsin her zaman. Allah’a emanet ol canım benim…

 20. Gıybet sürekli Allahın huzurunda olunduğunun unutulmasından,bir nevi iman zayıflığından ileri geliyor.İnanmakla iman etmek apayrı.Ağzından şer namına damla düşmeyen Allah dostlarına bakın,her anında Rabbiyle hemhal olmaya gayret eden insanlar görürüz.O sebepten “dost” secilmişlerdir zaten.Var diye iman ettiğimiz, görüyor diye tasdik ettiğimiz Allahın bize yakınlığını günlük yaşantımızda hissedince gıybette kalmaz yalan dolanda.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: