Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Öğütüm Sistemi!

Öğretmen 1. sınıf çocuklarına ağaç çizmeyi anlatıyormuş.

Tahtaya önce kocaman bir yuvarlak çizmiş. Altına uzun bir çizgi çekmiş. “Haydi şimdi sizde bu ağacı çizin” demiş çocuklara. Bütün çocuklar öğretmenin çizdiği şekli tekrarlamaya çalışırken, çocuğun biri kalkıp:

“Ama öğretmenim bu ağaç değil ki, lolipop!” deyivermiş. Ve devam etmiş çocuk: “Ağaçların dalları olur, yaprakları olur. Ben hep ağaçlara tırmanırım. Bu ağaca tırmanılmaz ki?!

Sinirlenmiş öğretmen, “Sus bakayım” demiş. “Ne ukala şeysin sen öyle! Şimdi yerine otur ve ne diyorsam onu yap!”………..

********************

İkizlerimden biri cumaya gitmek için okuldan kaçmış. Müdür yardımcısı ertesi gün yanına çağırmış.

-Neden okuldan kaçtın?

-Cumaya gitmem gerekiyordu.

-Bilmiyor musun okulun kuralları var!

-Evet hocam, dinimizin de kuralları var!

-Sus terbiyesiz! Sen bana fıkıh dersi mi veriyorsun!!??

Sıra sıra dizilmiş çocuklar, zamanla nasıl da sıradanlaşıyor, aynılaşıyor. Kaçıncı nesil bu, basma kalıp öğretilerle bastırılan? Düşünme yetisini kaybetmiş, Rabbinden uzaklaştırılmış kaç nesil daha yetişecek bu güzel topraklarda kim bilir?

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. CAHİDE ABLA BEN OKULA BAŞIM AÇIK GİRMEK ZORUNDAYIM ÜSTELİK BİZİM MÜDÜRÜN MHPLİ OLDUĞU YETMİYOMUŞ GİBİ KAPALI ÖĞRETMENLERİN HİÇBİR SORUNUYLA İLGİLENMİYO.

 2. zübeyde says:

  Sevgili Cahide Hanım,
  yazılarınızı beğenerek takip ediyorum.Ancak bayanların çalışmasını hoş görmeyen bir yazınızı üzülerek okumuştum.Ama şunu belirtmek isterim ki bizler inançlı insanlar olarak,öğrencilerimize model olmaya,cuma namazına giden öğrencimize kızan değil,gitmeye teşvik eden çalışanlar olarak işimle ve yaptıklarımla gurur duyduğumu belirtmek istedim.Biz çalışmazsak evde annelerin 4-4 lük yetiştirdiği evlatlar,okulda farklı durumlarla karşılaşabilir,düşüncesindeyim.Şu sıralar baş örtümüz için eylem içindeyiz,inşAllah bu sorun da çözüme kavuşursa mesleğimi vicdan azabı duymadan yapabilecek,vatanına milletine faydalı,hayırlı insanlar yetiştireceğiz…

 3. burçin says:

  acaba çocuğunuz cumaya gitmek için daha öncesinde izin isteseymiş, daha doğru olmaz mıydı? çocuklarımıza eğitim vermeye alışan, kuralları ve bunların gerekliliğini öğreten öğretmenlerimiz hakkında ne güzel atıp tutmuşsunuz.belki kötü örnekler olabilir ama bütün bir camiayı karalamak, o insanların sizin ve çocuklarınızın üzerindeki haklarını inkar etmek hangi insanlığa sığar.muhtemelen bu mailimi yayınlamazsınız ama ben size hakkımı helal ediyorum

  1. Çocuğum kurallara uyan, okul 1.si olan bir çocuktur. İzin istemesine rağmen izin verilmemiş. Mecbur kalmış kaçmaya. Hem nasıl olurda bütün öğretmenleri aynı kefeye koyduğumu düşünürsün! benim eşim de, babam da, amcalarım, dayım da öğretmen. Eğitim sistemi baştan ayağa kokmuş bir sistemdir evet. İçinde çok iyi olan, yanlışları görüp ses çıkarmayan öğretmenlerde çok sıkıntılar çekmektedir. Eşimin o çocuklar için didinip, eve mide ağrılarıyla geldiğini çok iyi bilirim. Yanlışları elbette eleştireceğim, sonuna kadar yazacağım. Üzerimde bir hakkın olduğunu sanmıyorum ayrıca…

 4. Selam aleykum . Cok dogru yazmissin cahide abla. Malesef dediklerin cok dogru. Resmen uyutuluyoruz….

 5. Merhaba, bir resim öğretmeni olarak en çok karşılaştığım şey çocukların, cisimleri hep aynı model çizmeleri. Bu basma kalıplık önce evde anne, baba, abi, abla vs.tarafından başlatılıyor daha sonrada okulda öğrenciler birbirinden öğrenerek aynı şeyleri yapıyor. 50 kişilik bir sınıfta belki bir kaç öğrenci hariçtir.
  0-6 yaş grubu çocukları resim yaparken ya da bir şey tasarlarken sınırlandırılmamalıdır. Daha yaratıcı, Zeki ve yetenekli çocuklar yetiştirmek için bunlara dikkat etmemiz gerekir.
  İş önce ailede sonra öğretmenlerde..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: