Öğütüm Sistemi!

Öğretmen 1. sınıf çocuklarına ağaç çizmeyi anlatıyormuş.

Tahtaya önce kocaman bir yuvarlak çizmiş. Altına uzun bir çizgi çekmiş. “Haydi şimdi sizde bu ağacı çizin” demiş çocuklara. Bütün çocuklar öğretmenin çizdiği şekli tekrarlamaya çalışırken, çocuğun biri kalkıp:

“Ama öğretmenim bu ağaç değil ki, lolipop!” deyivermiş. Ve devam etmiş çocuk: “Ağaçların dalları olur, yaprakları olur. Ben hep ağaçlara tırmanırım. Bu ağaca tırmanılmaz ki?!

Sinirlenmiş öğretmen, “Sus bakayım” demiş. “Ne ukala şeysin sen öyle! Şimdi yerine otur ve ne diyorsam onu yap!”………..

********************

İkizlerimden biri cumaya gitmek için okuldan kaçmış. Müdür yardımcısı ertesi gün yanına çağırmış.

-Neden okuldan kaçtın?

-Cumaya gitmem gerekiyordu.

-Bilmiyor musun okulun kuralları var!

-Evet hocam, dinimizin de kuralları var!

-Sus terbiyesiz! Sen bana fıkıh dersi mi veriyorsun!!??

Sıra sıra dizilmiş çocuklar, zamanla nasıl da sıradanlaşıyor, aynılaşıyor. Kaçıncı nesil bu, basma kalıp öğretilerle bastırılan? Düşünme yetisini kaybetmiş, Rabbinden uzaklaştırılmış kaç nesil daha yetişecek bu güzel topraklarda kim bilir?

Cahide Sultan

87 Comments

 1. CAHİDE ABLA BEN OKULA BAŞIM AÇIK GİRMEK ZORUNDAYIM ÜSTELİK BİZİM MÜDÜRÜN MHPLİ OLDUĞU YETMİYOMUŞ GİBİ KAPALI ÖĞRETMENLERİN HİÇBİR SORUNUYLA İLGİLENMİYO.

  Cevapla

 2. Sevgili Cahide Hanım,
  yazılarınızı beğenerek takip ediyorum.Ancak bayanların çalışmasını hoş görmeyen bir yazınızı üzülerek okumuştum.Ama şunu belirtmek isterim ki bizler inançlı insanlar olarak,öğrencilerimize model olmaya,cuma namazına giden öğrencimize kızan değil,gitmeye teşvik eden çalışanlar olarak işimle ve yaptıklarımla gurur duyduğumu belirtmek istedim.Biz çalışmazsak evde annelerin 4-4 lük yetiştirdiği evlatlar,okulda farklı durumlarla karşılaşabilir,düşüncesindeyim.Şu sıralar baş örtümüz için eylem içindeyiz,inşAllah bu sorun da çözüme kavuşursa mesleğimi vicdan azabı duymadan yapabilecek,vatanına milletine faydalı,hayırlı insanlar yetiştireceğiz…

  Cevapla

 3. acaba çocuğunuz cumaya gitmek için daha öncesinde izin isteseymiş, daha doğru olmaz mıydı? çocuklarımıza eğitim vermeye alışan, kuralları ve bunların gerekliliğini öğreten öğretmenlerimiz hakkında ne güzel atıp tutmuşsunuz.belki kötü örnekler olabilir ama bütün bir camiayı karalamak, o insanların sizin ve çocuklarınızın üzerindeki haklarını inkar etmek hangi insanlığa sığar.muhtemelen bu mailimi yayınlamazsınız ama ben size hakkımı helal ediyorum

  Cevapla

  1. Çocuğum kurallara uyan, okul 1.si olan bir çocuktur. İzin istemesine rağmen izin verilmemiş. Mecbur kalmış kaçmaya. Hem nasıl olurda bütün öğretmenleri aynı kefeye koyduğumu düşünürsün! benim eşim de, babam da, amcalarım, dayım da öğretmen. Eğitim sistemi baştan ayağa kokmuş bir sistemdir evet. İçinde çok iyi olan, yanlışları görüp ses çıkarmayan öğretmenlerde çok sıkıntılar çekmektedir. Eşimin o çocuklar için didinip, eve mide ağrılarıyla geldiğini çok iyi bilirim. Yanlışları elbette eleştireceğim, sonuna kadar yazacağım. Üzerimde bir hakkın olduğunu sanmıyorum ayrıca…

   Cevapla

 4. Selam aleykum . Cok dogru yazmissin cahide abla. Malesef dediklerin cok dogru. Resmen uyutuluyoruz….

  Cevapla

 5. Merhaba, bir resim öğretmeni olarak en çok karşılaştığım şey çocukların, cisimleri hep aynı model çizmeleri. Bu basma kalıplık önce evde anne, baba, abi, abla vs.tarafından başlatılıyor daha sonrada okulda öğrenciler birbirinden öğrenerek aynı şeyleri yapıyor. 50 kişilik bir sınıfta belki bir kaç öğrenci hariçtir.
  0-6 yaş grubu çocukları resim yaparken ya da bir şey tasarlarken sınırlandırılmamalıdır. Daha yaratıcı, Zeki ve yetenekli çocuklar yetiştirmek için bunlara dikkat etmemiz gerekir.
  İş önce ailede sonra öğretmenlerde..

  Cevapla

 6. bir öğretmen olarak ben bu karikatüre şu anda katılmıyorum basmakalıp yargılarla öğrenciyi yetiştirmeye çalışan çok az öğretmen var şu anda öğrencileri basmakalıplaştıran tv ve o şaçmasapan diziler kızlar mini etek giymeli herkesin sevgili olmalı dersi inek öğrenciler çalışır vs vs vs ayrıca veliler de okulu çocuktan kurtuluş yeri olarak görüyor tatil olunca of ne zaman okul açılacak diye sızlanıyorlar dün okulda veli toplantısı vardı koskoca sınıftan 4 veli geldi sonra sızlanıyorlar okuldan bişey almıyorlar öğretmenler ne iş yapıyo okulda vb eğitim çok zor iş sadece öğretmenle bitmiyor

  Cevapla

 7. Selamün aleyküm.
  Tebrik ederim oğlunu Cahide’cim onu alnından öpüyorum maşallah..Benim yavrularımda elhamdülililah gitmeye çalışıyor Cuma namazlarına..
  Bu öğütüme benden de bir örnek yazmıştım bir defa daha ama konu ile alakalı okumayanlar için…

  Benim 5. sınıfa giden oğlumun da arkadaşı Türkçe dersi için performans ödevi hazırlamış Yunan tanrıları ile ilgili. broşürler hazırlamış arkadaşlarına dağıtmak için.
  Oğlum da Allah’tan başka tanrı yok ben bunlardan almayacağım demiş ve almamış.
  Çocuk öğretmene şikayet etmiş sen nasıl arkadaşının emeğine saygı göstermezsin tarzında kızmış ve almasını iştemiş.malesef istemese de zorla olsada almış.
  Yani bu karikatürdekini yapmış öğretmen beklemezdim doğrusu bu öğretmenimizden o dahi yaptıysa diğerlerini düşünemiyorum..
  Din öğretmenimiz çoook iyi idi sınıf öğretmeninden ayrılırken üzülmemişti bu kadar ve iyi insanlar çabuk gidiyor gitti öğretmen ve yerine fen öğr. baktı olmadı şimdi bilişim teknoloji öğr. giriyor.. Her geldiğinde bana dini bilgi aktaran yavrum şimdi hiç paylaşımda bulunmuyor..
  İnşallah yeni döneme gelir yeni bir DİNDAR din öğretmeni.

  Cevapla

 8. cahide hanım tam yarama tuz bastınız, benim kızım önümüzdeki dönem okula başlayacak ve nasıl bir öğretmen gelecek çok meraktayım.Allah yardımcımız olsun

  Cevapla

 9. “Hz. Muhammed’siz (s.a.v) Kutlu Doğum” 1

  10 Nisan 2013 Çarşamba 00:15

  http://www.cemalnar.com

  Bir e-posta aldım, başlığı bu idi. ““Hz. Muhammed’siz (s.a.v) Kutlu Doğum olur mu yahu? Dedim haliyle ve kim göndermiş diye baktım. Eskişehir’den Ali İhsan İyibilen.

  Kendisini tanımadım. Tabi her gün öven, yeren, söven bir sürü mail aldığımdan önce yazıya baktım. Bayağı uzun bir yazı olunca içimde isteksizlik uyandı. Ama tam da kutlu doğum için konferanslara hazırlandığım bu günlerde bu başlık da ne demekti?

  Erinmedim okudum. Üstünde düşündüm. Benden başkasına da yollanmış mıdır, bilmiyorum. Faydalı olur diye iki yazı serisi ile konuya girmek istedim. Bu ilk yazıda siz de erinmeden o mektubu okuyarak konuyu tanıyın ve içindeki faydalı bilgilerden istifade edin istedim. İşte o mektup:

  “Muhterem Cemal NAR Beyefendi,

  Kutlu Doğum Haftası kapsamında Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü, Eskişehir Müftülüğü, Gülen Cemaati mensuplarınca teşekkül ettirilen YUSEV, ESED, EDİMDER ve EMEDER dernekleri tarafından 20Nisan 2013’te ‘Eskişehir O’nu Okuyor’ adlı kitap okuma yarışması düzenlenecektir. Bu yarışma için öğrencilere ve vatandaşlara binlerce ücretsiz siyer kitabı dağıtılmıştır. Yarışmada lise 9, 10, 11, 12. sınıflar ve yetişkinler Dr. Reşit HAYLAMAZ’IN “Gönül Tahtımızın Eşsiz Sultanı Efendimiz” isimli siyer kitabından sorumlu olacaklardır. Bu kitabın “Cennet” konu başlığı altında Peygamber Efendimize (s.a.v) çirkin bir iftiraya yer verilmiştir. Lise öğrencilerine ve yetişkinlere okutulması hedeflenen bu kitabın 252. sayfasında şu ifadeler yer almaktadır:

  “Ancak O’nun hedefi, öncel ikle bütün insanları rahmet ve şefkatle kucaklayıp, ümmeti arasında da kelime-i tevhidin ikinci yarısını söylemekten kaçınarak kendisini kabul etmese bile La ilahe illallah diyen herkesi buraya getirmekti. Çünkü O (s.a.v), ‘Kim La ilahe illallah derse cennete girer’ buyuracaktı. Daha baştan O (sallallahu aleyhi ve sellem), bunun için yaratılmış ve onun için de, ilk yaratıldığı hâlde gelişi sona denk getirilmiş; peygamberlik güftesine kafiye koyacak son sultan olduğu için de, bedeniyle ruhunun buluşması risâlet açısından en sona bırakılmıştı.

  Hz. Peygamber’e imanın, Müslüman olmanın zorunlu bir unsuru olmadığı inancını işleyen bu ifadeler, bir bütün olarak peygamberlik kurumunu, özel olarak Hz. Peygamber (s.a.v)’in risaletini inanç sistemi dı= Eına itmektedir.

  Paragrafın sonunda yer alan: “Daha baştan O (sallallahu aleyhi ve sellem), bunun için yaratılmış ve onun için de, ilk yaratıldığı hâlde gelişi sona denk getirilmiştir.” cümlesinde Allah (c.c.)’ın Peygamberimizi, kendisini kabul etmese bile “La ilahe illallah” diyen insanları getirmek için yarattığı, O’nun yaratılış sebebinin bu olduğu söylenerek Allah(c.c)’a iftira edilmektedir.

  Dinler Arası Diyalog çalışmalarında sıkça işlenen: Üç dinden herhangi bir dine inanmak yeterlidir. Mühi m olan kelime-i tevhid inancıdır. Hz. Muhammed’i kabul ve tasdik etmek şart değildir, inancının Kutlu Doğum” gibi ulvi bir faaliyetin içinde hayat bulması, ödüllü yarışmalarla öğrencilerimize, gençlerimize, vatandaşlarımıza aşılanmaya çalışılması çok üzücü ve aynı zamanda düşündürücüdür. Peygamberinin hayatını okumak, öğrenmek isteyen halkımız bu yarışma ile hiç farkında olmadan kirli bir oyunun propagandası ile karşı karşıya kalmıştır.

  Muhterem Cemal NAR Beyefendi, sizden yarışmayı tertip eden kurum ve kuruluşların ikaz edilmesi, kamuoyunun bu konuda bilgilendirilmesi ve aydınlatılması, sağduyulu basınını meseleyi sahiplenmesine matuf girişimlerde bulunulması hususlarında yardımlarınızı talep ediyorum.

  Nevşehir’de düzenlenecek “Nevşehir O’nu Okuyor’ adlı yarışmada yarışmaya esas teşkil eden Dr. Reşit Haylamaz’ın “Gönül Tahtımızın Eşsiz Sultanı Efendimiz” isimli siyer kitabında yer alan vahim ifadelere Avanos Anadolu Gençlik Derneği itirazda bulunmuştur. Derneğin durumu Diyanet İşleri Başkanlığına bildirmesi üzerine Diyanet İşleri başkanlığı Nevşehir Müftülüğüne aşağıdaki yazıyı göndermiş bunun üzerine Nevşehir Müftülüğü yarışmadan çekildiğini açıklamıştır. Aynı yarışmanın yapıldığı Mamak’ta da tepkiler üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü ve Müftülük bu yarışmadan çekilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yazısını dikkatinize sunuyorum:

  “Nevşehir Müftülüğünün de katıldığı “Nevşehir O’nu (s.a.v) Okuyor” isimli kampanya kapsamında öğrenci ve vatandaşlara okutulması hedeflenen Reşit HAYLAMAZ isimli yazarın “Gönül Tahtımızın Eşsiz Sultanı Efendimiz” adlı kitabının 252. sayfasında şu ifadeler yer almaktadır:

  “Ancak O’nun hedefi, öncelikle bütün insanları rahmet ve şefkatle kucaklayıp, ümmeti arasında da kelime-i tevhidin ikinci yarısını söylemekten kaçınarak kendisini kabul etmese bile La ilahe illallah diyen herkesi buraya getirmekti. Çünkü O, ‘Kim La ilahe illallah derse cennete girer’ buyuracaktı.”

  Hz. Peygamber’e imanın, Müslüman olmanın zorunlu bir unsuru olmadığı intibaını uyandıran bu ifade ler, bir bütün olarak peygamberlik kurumunu, özel olarak Hz. Peygamber (s.a.v)’in risaletini inanç sistemi dışına itmiş algısı oluşturmaktadır. Zira;

  1. Kur’an’ı Kerim pek çok ayet-i Kerime’de Hz. Peygamber”e imanı açıkça emretmiştir:

  “Ey iman edenler! Allah’a, Peygamberine, Peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba iman edin. Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkar ederse, derin bir sapıklığa düşmüş olur” (Nisa-136).

  2. Yazarın zikrettiği ve kaynaklarda yer alan “Kim La ilahe illallah derse cennete girer” (Tirmizi, İman, 17; İbn Hanbel, Müsned, XXXII, 465) hadisindeki Tevhid ifadesi sını rlayıcı bir şekilde anlaşılmamalıdır. Zira bu rivayetin farklı ve pek çok tarihinde Hz. Peygamber’e iman açıkça bir şart olarak zikredilmiştir. Buhari’de yer alan “Kalben tasdik ederek Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed (s.a.v)’in O’nun elçisi olduğuna şehadet eden kimseye Allah cehennemi haram kılmıştır” (Buhari, Camî’, I, 37; Tirmizi, Sünen, IV, 320) rivayeti bu hadislerden sadece biridir.

  Nitekim böylesi temel bir meselede ayetleri görmezden gelerek ve hadisleri parçacı bir anlayışla değerlendirmek yanlış bir yaklaşımdır.

  3. Yazarın zikrettiği tarikte, kelime-i tevhidin sadece ilk kısmının yer alması, âlimler tarafından “Esasında kelime-i tevhidin ilk kısmı (La ilahe illallah) sonraki kısmını da (Muhammedün Resulullah) kapsayan nitelikte bir şiar olduğundan, bazı rivayetlerde birinci kısımla yet inilmiştir (İbn Hacer, Fethu’lbari, I, 194)” şeklinde yorumlanmaktadır.

  4. Öte yandan Hz. Peygamber (s.a.v)’in mezkûr hadisini delil olarak kabul etmek, zorunlu olarak O’nun Peygamberliğini de kabul etmeyi gerektirir.

  Sonuç olarak, yukarıda geçenlere benzer şekilde, hadisleri bağlamından koparıp ilgili ayet ve hadisleri dikkate almaksızın yanlış algılar oluşturacak şekilde yorumlamak dini hassasiyetle bağdaşmamaktadır.” Diyanet İşleri Başkanlığı

  Muhterem Cemal NAR Beyefendi, Bu hususta yapacağınız hizmetleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

  Saygılarımla.”

  Cevabımız gelecek yazımızda inşallah.

  selamün aleyküm .cahide hanım bu yazıyı okudum ve sizlerle paylaşmak istedim.

  Cevapla

  1. yazınız için teşekkürler ,elif zeynep bende bu konuda muzdaribim önüme kim gelse bu konuyu anlatıyorum .yazıklar olsunki diyanet işleride buna alet oluyor.islam kimlerin eline kaldı.bu devleti anlamak çok zor.bişeyler yapacaz diye islama böyle büyük bi r zulum yapılmazki,ahiret diye bişey var nasıl çıkıcaklar mevlamın huzuruna nasıl peygamberimiin şefeatını isteyecekler acaba…

   Cevapla

 10. çok şaşırdım inan abla ne yetkiller… var böyle.Bizim buralarda cuma namazı için dersten öğretmenler öğrenciler birlikte çıkarlar camiye gitmek için.ders saatini de ona göre ayarlar yetkililer.
  Bilinçsiz olunca farkındalığını yitirince din kültürü öğretmeni de olsa boş!
  Jale abla oğluna maaşaallah:)

  Cevapla

 11. Öğüttükçe Öğüttüler kepeğinde bıraktılar yoğurunca pişince hiç bir işe yaramadı
  (yani verdikleri az bir bilgi ile bilgisiz kaldılar olan zamanlarının kaybı oldu)
  Öğüttükçe Öğüttüler içinde has özü kalmadığı için sert yapıda oldular
  (yani kendi olmayan taklitçi bir yapıya büründüler)
  Öğüttükçe Öğüttüler ezilmenin verdiği özle ya kırık oldu ya ezik oldu ne pişti ne sonuna kadar işi bitirdi
  (Yani aslı kuvvetliydi fakat özgüveni kırılan bir işi beceremeyen )
  ÖĞÜTTÜKÇE EĞİTTİLER öyle bir hale getirdiler ki bakınca güzel pişince güzel tadınca güzel…
  (Yani eğitimci çok önemlidir…
  Çünkü çocuk öğretmenini çok sever onun gibi olmak ister çoğunluğu böyledir eğer ki eğitimci güzel ise çocuk ta öyle olureğitimci yok eğer sorunlu ise bu da cocuğun genel hayatını kapsar ..Mesela yorumlar da bile yıllar geömesine rağmen unutulamayn anılar oluşturmuş bir kac yıl sonra aynısını o çocuklarımız yaşayacaktır…Çok iyi tanıdığım dindar bir ailenin kızı şimdi okuduğu okulun etkisinden dolayı put……un. arkasından gidiyor görüşleri çok farklı olmuş inanası gelmiyor insanın fakat gerçek maalesef öyle ki size belki de saçma gelebilir eğitimcinin psikolojisi ve dini yaşantısı nasıl bakınız (yani Ahlakı) o yüzden eğitimci önemli ve ebeveyn eğitimci ile diyalog kurmalıdır baktı ki iyi değil hicret etmeli bunun sıkıntısı yaşadık hala da yaşıyoruz her 3 kızımda da farklılıklar var en sanslısı ortanca ve o şu anda derslerinde gayet başarılı…
  Ha birde keşke bir şeyler öğretseler gam yemeyeceğim medrese eğitimi gören kızım ile imam hatipten sonra dA ilahiyat okuyan kızım arasındaki eğitim bile farklıdır.Rabbim kendisinden razı olsun bizim okul müdürümüz vardı gerçekten de adam gibi Adem derler ya işte öyle çocuklar için, neler yapıyordu neler ee nede olsa Kur’an Sünnet bilinci vardı elinden gelse mescidi okula kuracaktı ya önceki odasından cıkmazdı çocuklar buz gibi donarken o elektirikli sobada ısınırdı…Eğitimci var Öğütücü var…

  Cevapla

 12. esselamu aleykum.Birgun kadinin birisi ailesi ve cocuklari icin bir tepsi borek acmis.sonra cocuk tepsinin etrafinda dolanip duruyormus kucuk bir cocukmus daha sonra bu cocuk afedersiniz kucuk tuvaletini yapivermis tabiki tepsiyede gelmis.Annesi hic mi hic kizmamis aksine cocuguna sen buyuyunce hafiz olasin diye dua etmis.daha sonra cocuk buyudugunde gercektende HAFIZ olmus.Merve hanim sabirlarin olun ins.Rabbim yardimciniz olsun.

  Cevapla

 13. he bi de şunu yazayım.sadece sıradan bir üniversiteyi bitirip öğretmen olunca, kendilerini ne sanıyorlar bilemem. nedir onları “normal” insanlar/insancıklar olan öğrencilerden ayıran? Öğretmen sınıfa girince ayağa kalkılır. Öğretmenler tuvaleti ayrıdır.(hatta lisemde öğretmenlerin inip çıktığı merdiven ayrıydı.o merdivenler asla kullanılamazdı öğrenciler tarafından). Oysa üniversitede koca profesörler, o kadar bilime emek vermiş insanlarla aynı merdivenleri kullanıyor, aynı asansöre biniyor, aynı tuvaleti kullanıyorduk. Ayrıca sınıfa girdiklerinde ayağa kalkmadığımız gibi yeme-içme de serbestti. Önemli olan sadece verdikleri bilgilerdi çünkü. Egolarını tatmin etme gibi bi dertleri yoktu.

  Cevapla

  1. Kızımın yeni öğretmeni sınıfta internetten alışveriş yapıyormuş. Telefonda firmalarla görüşüp özel ürünler ayırttırıyormuş. Kızım anlatıyor ben hayretle dinliyorum. Son olarak 3 çift ayakkabıya 450 tl vermiş. Aldıklarını çocuklara gösterip “nasıl beğendiniz mi?” diye soruyormuş! Elhamdulillah ki az kaldı…

   Cevapla

   1. esselamu aleykum ve rahmetullah.subhanaAllah simdiden cocuklara kotu aliskanlik asiliyor ogretmen.yarin bir gun kizlar ogretmen gibi alisveris meraklisi olsalar esleride onlara yetisemese faturalari odemekte ne olur gecimsizlik baslar.Cahide kardes Allah oglunun ve diger cocuklarinin ayaklarini islam uzerinde sabit kilsin onlari takva ehli etsin.MasaAllah Allahumme barik.

    Cevapla

   2. Bu nasıl bg öğretmen ya cahide hanım bende öğretmen im şaştım kaldım bi de utanmadan çocukların fikrini mi soruyor derste te yapıyor mu bari arada kızınıza sorsaydiniz ben olsam müdür değil il milli eğitime şikayet ederdim artık eskisi gibi hiç bir devlet memuru dokunulmaz değil

    Cevapla

    1. Bu öğretmen yeni geldi. Zaten kısa bir zaman kaldı diye uğraşmak istemedim. Alışverişle kafayı bozmuş. Böyle tiplerden çok var. Biri de bizi buldu maalesef…

     Cevapla

   3. Sizden sonrada yapamasın diye bimer e şikayet et arkadaşım ya… yi de arayınca direkt ilgileniliyormuş bilginize..

    Cevapla

    1. Sizden sonrada yapamasın diye bimer e şikayet et arkadaşım ya 150 yi de arayınca direkt ilgileniliyormuş bilginize.. gerçi eşiniz öğretmen bilirsiniz nler yapılır neler yapılmaz ama…Çok kızdım çokk…

     Cevapla

   4. cahide hanım okullardaki bilgisayarlar alışveriş sitelerine bağlanmıyor çok ilginç valla siz anlatınca bende şaşırdım ne maharetli öğretmenler varmış yada benim çalıştığım okullara özel bi uygulama sanırım

    Cevapla

    1. Cahide Diyor:
     Nisan 11, 2013, 2:44 pm

     Artık çoğu öğretmen kendi diz üstünü ve vını kullanıyor. Kızımın öğretmeni de öyle Nur hanım

     demek ki ben çağın gerisinde kalmışım o kadar çok öğretmen arkadaş gördüm kendi wınıyla laptopuyla okula gelip alışveriş yapanı hiç görmedim ne deyim dedikleri gibi şikayet edin cezasını bulsun arkadaş

     Cevapla

  2. Simdi bu olaya verilen tepkiyi dogru bulmakla birlikte ogretmene karsi gosterilmesi gereken saygiyla ne alakasi var anlamadim. Ogretmen bi otorite figurudur. Saygi duyulmasi gerekir. Tabii ki ogretmeninden biraz cekinecek, saygi duyacak. Cocuklarimiz ozguvenli olsun elbette. Fakat bunu abarttigimizda ortaya ne cikacagini biliyo musunuz? Ergenlige girdigi andan itibaren kendi basina buyruk hareket eden, ailesini, etrafini onemsemeyen, kendi icin yasayan bir birey. Sonra siz bu insandan Allah’a itaat etmesini bekleyeceksiniz. Yavrum ibadetini aksatma, bu bizim kulluk gorevimiz diyeceksiniz….
   Ogretmenleri diger -sadece universite bitirmis-lerden farki ne biliyo musunuz? Onlar sadece para icin calismazlar. Sizin ego tatmini dediginiz sey cogu zaman bi cocuga kazandirilmis guzel bi davranisin verdigi huzurdur. Bircok anne okul acilsa da evden ciksa su cocuk derken, ogretmen o cocuklardan birkac metrekare alanda 30,40, bazen 50si ile ayni anda ugrasir. Bircogu dua eder ogrencileri icin. Inanin cok da inancli olmalarina gerek yok dua etmeleri icin.
   Nasil ki dogurdugu cocugu cop kutularinin icine terk eden anneler varsa, mesleginin geregini anlamayan ogretmenler de vardir elbet. Ama anneler icin nasil genelleme yapamazsaniz, ogretmenler icin de yapamazsiniz.
   Ogretmeni itibarsizlastirmak ancak cocuklarinizin zararina olur. Uretken, ozgur, ozguvenli olarak yetismeleri icin saygisiz, basinabuyruk olmalari gerekmiyor.

   Cevapla

 14. çocuğumu bu sisteme kurban etmek istemiyorum. Çocuklarımı daha doğrusu. Alternatifin ne diyorlar. Henüz bir alternatif geliştirebilmiş değilsem de, üniversite mezunu olarak gerekirse kendim eğitirim. Sosyallik için de oyun grupları kurarım diyorum. Yapıyor muıyum?Şuan üç yaşında ve evet yapıyorum. Devlet, bir kamu malı sanıp çocuklarıma zorunlu eğitim adı altında el koymaya çalışacak ve göndermediğimiz için para cezası kesecek değil mi? O zamana kadar da evde eğitim çıkar diye umut ediyorum.:)
  sıra dayağı gibi bir mantık vardı bir zamanlar değil mi yaaa.hey ya Rabbim.sınıfın ineği idim.asla da yaramazlık yapmazdım.sıra dayağı olunca ben de yerdim cetveli.Ama bi farkla.hoca bana çok hafif vururdu:)

  Cevapla

 15. Selamun aleykum..MasaALLAH Nekadar guzel evlatlar yetısıyor ALLAHım… InsaALLAH bende yavrumu ALLAH ıcın boyle ımanlı yetıstırırım. ALLAH sı<lerden razı olsun boyle evlatlar yetıstırdıgınız ıcın. selametle…

  Cevapla

 16. Bende ögretmenlerden cok cekinirim..niye bilmem bir öğretmen söyleyebilirim sadece bizi aşağlıyan..adam yerine koymayan..o zamanlar bana deselerdi öğretmen komşuların olacak gülerdim herhalde ama şimdi çok var…bazen onların yanında saygı duruşunda duruyormuşum gibi olsada bakıyorum onlarda benim gibi anne benim gibi kadın… Ve biraz daha rahatlıyorum (korkacak bişey yokmuş yani) diyorum.) :))

  Cevapla

 17. aleykum selam hatıce we rukıye kardeslerım.oglum henuz tek kardesı cok.ewet cok kıskanc baska bı cocuga bebeklere tahammulu yok o yuzden henuz cesaret edemıyoruz.bırde ılk torun apartmandakı tek cocuk(aıle apartmanı).anlıcagınuz engel olamadım cok yuz werıldı cok sımartıldı mslesef cocugum ustunde cok soz sahıbı olamadım susturuldum hep.tamda buyuzden sımarıklıktan yaptıgını dusunuyorum.ama nolursa olsun bıdaha yapmam tovbe nası vıcdan azabı cektım Allah bılır onunla bırlıkte bende gozyası doktum.zaten bu cezadan sonrada yaparsa yapcak bısey yok.Allah ewlatlarımıza dogru ıstıkamet wersın.alakanız ıcın tsk.ederım.Allah razı olsun….

  Cevapla

 18. esselamü aleyküm cahide ablacım herkese selam olsun
  Bende lise deyken hukuk dersinde bayan öğretmenimin söylediği bir sözü unutamam
  konu neydi tam hatırlamıyorum ama üzerinde kısa kollu bir badi vardı ve şöyle bağırdığını hatırlarım koluna vurarak bu bir at parçası ha bunu açmışsın ha kapatmışsın dinizde yok böyle şeyler demişti
  bir arkadaşımda erkekti kendisi hocam siz ne diyorsunuz ku an da örtü vardır dedi hayır yok dedi ıspatlarım isterseniz hocam dedi ıspatla dedi bakalım dedi arkadaşımda tamam yarın kur anı getircem dedi
  hoca bir bağırdı otur yerine be terbiyesiz kafa mı tutuyosun vs şeyler nasılda beyinlere empoze ediyorlardı
  gerçekten bazı öğretmenler tehlikeli beyinleri farklı yerlere çekmeye çalışıyorlar Allah ıslah etsin daha neler neler
  Zaten bizdeki sistem baştan çok yanlış ya cuma günleri tatil olsun yada öğrencilere çalışanlara cuma namazını kılma imkanı verilsin

  Bize bir nazar oldu, cumamız pazar oldu Bize ne oldu ise, hep azar azar oldu! (Arif Nihat Asya)

  Cevapla

 19. assalamu aleykum ve rahmetullahi ve berkatu.canim evlatlarin ne guzel masallah,Benim oglum burada bildigin gibi islami okula gidiyor ama virus nasil temizleniyorsa computurdan oyle cabaliyoruz o zaman benim oglan 12 yasinda ogretmenine cinler hakkinda sorular sormuslar cocuklar derken anlatmaya baslamis benimkisi peygamber efendimiz boyle yapmismi bize hadis verirmisin demisler delil istemis tabi ogretmeni vermemis bunun uzerine soru ustune soru sormus ,ALLAH varmi nerden biliyorsun diye tabi bizimkisi durmuyor cevaplarini veriyor kurandan ayetlerden simdi uzun olacak .bunun uzerine eve aferim karti gonderiyor.bana gelip anlattiginda sasirdim o yastaki cocuga ne gerek vardi ki .moda olan ateistlere cocuklari hazirliyor belkide dedim.genede konusmaya gidip uyardim.fi emanillah londradan hatice

  Cevapla

 20. Cahidem MaşaAllah oğluna canım,Rabbim hepimizin evladını böyle dirayetli evlatlardan eylesin amiiiin.

  Cevapla

 21. s.a.Arkadaslar.benım bı derdım war sıze sormak danısmak ıstedım bı oglum war 3yasında Allah bagıslarsa.bezımızı bırakalı 2ay oldu sadece gecelerı tutuyordum onuda3gun once bıraktık.benım derdım oglum ılk fursatını buldugu anda heryere cısını yapıyo.baskasını ewıne deıl sadece kendı ewımızde.bunu bıle bıle ve kotu bısı oldugunu bılerek yapıyo.oncelerı seslenmedım dıkkat cekmek ıcın yapıyodur dedım sonra kızdım olmadı dowdum olmadı.heryere işiyo afedersınız.bugun ıkı kere yaptı halıya ılkınde ses etmedım ama ıkıncıde cıleden cıktım.pıpısıne bıber sürdüm…cok agladı cok canı yandı sımdıde vıcdanım sızlıyo artık benım ıcın cok buyuk bı problem halıne geldı sılıyotum ama ne kadar temız oluyo bılemem carpılıcaz dıye korkuyorum.napmam lazım nolur bana akıl werın….

  Cevapla

  1. assalamu aleykum merve ne demek biber surdum anlamadim?sana emanet o.cezadan ne anlar o yastaki bebek.adem gunes, cok guzel anlatmis tuvalet aliskanligini onu dinle derim sana adem gunes olarak gir siteye orada bolumler var .ALLAH muhavaza ilerde daha buyuk problerler yasarsin aman dikkat.londradan hatice

   Cevapla

   1. assalamu aleykum merve ,bir bedevi gelip mescidi nebeviye ,cebrailin geldigi mescide kucuk abdestini bozuyor oradakiler engellemek istiyor peygamber efendimiz birakin bitirsin diye engelliyor onlari sonrada orya su dokulmesini istiyor ,merhametli peygamberimiz boyle yaparken bize ne oluyor. ne carpilmasi bunlari gozunde buyutme kardesim sabirli ol benide yanlis anlama lutfen fiemanillah londradan hatice

    Cevapla

  2. merve hanım kızmayın, dovmeyın, cezalandırmayın !!
   once neden yaptıgnı ıyıcene bı kavrayın sonra mudahale edın.eger dırek mudahale edersenız cocugunuzda savunmaya gecer ve aslında neden yaptıgını anlayamazsınız ve allah korusun bu sure uzaar gıder.illllakı vardır bı sebebı.Buyuk ıhtımalle oglunuzdan sonra bı bebekmı geldı evınıze onu kıskanıyor olabılır.cunkı bılerek bunu yapması dıkkat cekmeye calıstıgını gosterıyor,hıc kuskun olmasın sen rahatsız oldugun ıcın o bunu yapıyor, senın ona ne olursa olsun yonelmen hosuna gıdıyor..eger ondan ufak yoksada bellıkı dırek sızden ılgı ıstıyor.ahh ahh erkek cocukları cok ılgı ısterler vede cok kıskanc olurlar.fazlada bos bırakmayın devamlı oyunlarla oynatın.bırde sunu bılmelısınızkı 3-6 yas arası cocukların kımlıgını kazndıgı donemdır, ona gore ozellıkle bu 3 seneyı cok dıkkatlı gecırmenız lazım.yoksa aksılıgı 6 dan sonrada devam eder ergenlık zamanındada allah korusun umursamaz senı.Bide yanlıs donemde bezını bırakmıssınız havalar keske bıaz daha ısınsaydı.serın havalarda afedersınız yetıskınler bıle kucuk abdestını tutamıyabılıyo.unutmayın ılgı demırı bıle mum eder..ılgılen kuzumla emı yanaklarındanda op benım yerıme.Allah sabır versın

   Cevapla

   1. bu arada cahide hanim simdiki ogretmenleri mudurleri bilmem ama, gelecegin ahmetlerine mehmetlerine maaasallah diyorum.

    Cevapla

  3. çocuk için önemli olan dikkat çekmektir.Sen sanırsın ki dövünce düzelecek, korkacak.Ama dayak da olumsuz da olsa bir dikkat çekme yöntemidir.Küçük çocuklar ilgi odağı olmaya bayılır.dövmek, sövmek, bunlar da olumsuz manada da olsa ilginin onun üzerinde yogunlaştığını gösteren hareketlerdir. Yapmamanız gereken bir şeyi yapmışsınız ama her hatanın bir dönüşü vardır. Çocuğunuzu karşınıza alıp konuşun.Bundan sonra ona asla vurmayacağınızı, çişini zaten yanlışlıkla kaçırdğını, aslında asla anneyi üzmeyeceğini, onun akıllı bir çocuk olduğunu ve çişini nereye yapması gerektiğini bilen biri olduğunu telkin edin ve bunu sürekli yapın.Sabırlıolun.Asla kötü söz ve şiddet kullanmayın. Dayakla çözerim sandığıınz şey, daha beter bir arapsaçı olarak size döner. Telkinlerle deneyin derim ben. Uuzun süre böyle yaptığınız halde hala devam ediyorsa. tuvalete yaptığında ödül, etrafa yaptığında ceza vereceğinizi söyleyin. Ceza da kesinlikle şiddet vs değil, mesela en sevdiği oyuncağı kaldıracağınızı, başka birine vereceğinizi vs söyleyebilirsiniz. tuvalet mevzusunda zamanında hatalar yapmış ama geri dönmüş biri olarak yazdım. Okumak isterseniz:
   http://seyyafinannesi.wordpress.com/category/seyyafin-gunlugu/tuvalet-egitimi/

   Cevapla

   1. cok haklisiniz ummuseyyaf hanim.benim kardesim var kendisi suan 9 yasinda 😦 hala kaciriyor 😦 sebebi annemin yanlis tutumu.birde kizkardesim ondan sonra dogdu oda 6 yasind.annem 4 cocuk buyuttum ama bu ikisi baska der hep.cok kavga ederler.kucugumuz neysede buyuk onu cokk kiskanir.ole ole buraya kadar geldi.yazlari kursa bile gonderemiyor annem.bu yuzden haya perdesi bile dusmus.bi okulda yapmiyo.ama evde…koskoca cocuk annem misafire bile gidemiyor onun yuzunden.bezlese bezine kose bucakta cikarir.bir suru tahlil yaptik doktorda dedi bu bilerek yapiyo.allah anneme sabir versin.tuvalet egitimi zor..dikkat etmek gerek.bu arada yazilarinizi begenerek okuyorum.bana hitap ediyorsunuz. 😀

    Cevapla

    1. Tesekkur ederim:) kardesiniz icin enurezis tedavisi uygulanabilir.belli ki psikolojik nedenden alt ıslatıyor.istanbuldaysanız eskiden şadiye hatun olan,şuanki medipol uviversite hastanesinde alarm yontemi ile tedavi uygulanıyor.bi goturun derim.

     Cevapla

   2. ümmüseyyaf hanım bende oğlum 20 aylıkken bezi bıraktı bende gece gündüz hiç bağlamadım arada kaçırdığı zamanlar oldu sıkıntılı bir dönem ama Allah kolaylığını veriyo
    bide benim tavsiyem yeni alıştırıyorsanız şu yöntem çok güzel keyifli ve oyun gibi geliyor çocuklara biz hep çiş yaptıysa bay bay çişler güle güle hadi evinize gidin bakalım derdik oğlumun çok hoşuna giderdi kaka yapıncada baybay kakalr yapardık oda el sallardı ve çok kolay öğrendi ben bunu tv pedogodan dinlemiştim işe yaradı paylaşmak istedi Allah a emanet olun tüm anneler

    Cevapla

    1. evet ummuseyyaf hanım ben bılıyorum o yontemı.1 sene once sadıye hatuna sormustum.ama devamlı kontoller ıcın oraya gıtmesı gerekıyormus.aılem yurtdsında bu bıraz zor.benım ev medıpole 2 dak ama annemler uzakta:) bakalım ıns bı seyler yapacagız.belkı gotururuzde.

     Cevapla

  4. elinizn altında internet var ve ben size şaşırıyorum yaptığını çocuğunuzun ömür boyu kişiliğini zedeleyecek çok yanlış şeyler bir sürü pedagog eğitim vb siteler var internette çocuklarda tuvalet eğitimi deyin çıkar internet sadece yemek tarifleri için mi kullanılıyor

   Cevapla

   1. merve hanım adına konuşmak istemem ama yaptığınız yorumu biraz acımasız buldum. Bazen bilerek hatalar yaparız bu sabırsızlıktan, bunalmaktan kaynaklanır. çok yanlış bir şey yapmış ama kim bilir ne kadar bunalmış ve bunun pişmanlığını yaşıyor. herhalde kendi çocuğunu sizden benden daha öçok düşünüyordur.Yargılamadan önce biraz düşünmek lazım. Hatasını sonradan fark etmiş ki dönmek istiyor.

    Cevapla

    1. hanım efendi siz de haklı söylüyorsunuz ama merve hanım okuma yazma bilen ayrıca elinin altında internet olan bilgisayar kullanmayı bilen bir hanım buraya yazı yazabildiğine göre bu gibi sorunlarda internete başvurup ordan bilgi alabilir daha mantıklı değil mi çocuk yetiştirmenin anne olmanın farkı orda zaten bi 15-20 dk ayırıp baksaydı daha iyi olurdu hem dövmüş hemde pipisine biber sürdüm diyor tuvalet eğitim bireyin ilerdeki hayatını etkileyen bireyin ilerde sinirli agresif bencil utangaç cimri ve özellikle erkek çocuklarını düşünürsek cinsel hayatına kadar etki edebilen bi durum

     Cevapla

 22. Allah böyle yapanlara öyle bir hesap sorar ki…Sana bir can emanet ediliyor, kalk sende ihanet et. Bir kitapta okumuştum sanırım: Allah’a inanmayanlar (buna inandığını söyleyip davranışları tam zıttı olanları da ekleyebiliriz sanırım) insanlara fikirlerini aşılamaya çalışarak içlerini hesap gününün endişesinden kurtardıklarını düşünürlermiş.
  Bu düzeni değiştirmek için çabalamadıkça vebal bizimde boynumuza.
  Ey Mevlam bizlere yardım et…

  Cevapla

 23. selam herkeze bende ortabirde iken türkçe dersindeydik.yanımdaki erkek arkadaş hep atatürk ü anlatıyorlar hiç peygamberimizi anlatmıyorlar diiye söylendi.bence cahillik işte tutup ögretmene söyledim .ögretmen o anda çocuga öyle bir bagırdıki ” kes sesini be!!! şaşırdım ama yaptıgım şeyden de utandım. :(sonradan anladıkkı bir takım psikolojik sorunları varmış 😦 ögretmenin .zaten çok sinirli bir insandı.ozaman lar teravi namazında matematik ögretmenimizide görünce çok şaşırmıştım ön yargı işte.

  Cevapla

 24. selamün aleyküm ben gidişatı hiç hayırlı bulmuyorum abla çoçugumu parka dahi götüremıyorum gençlerin agzındaki küfürden 15 16 yaslarındakı kızların parktakı öpüşmelerınden yanı umudumuzu kaybetmeyelım dıyoruz ama çok zor bır nesılle karsı karsıyayız bazen oturup aglamak ıstıyorum dünyanın dönusune gelecegımıze nasıl bır duzendeyız anlattıgın yazıya hem sevındım hem uzuldum keske bu tabuları bır anda devırsek 😦

  Cevapla

  1. bence o kadar karamsar olma züleyha, tertemiz bilinçli gençlerde çok. evime çok yakın bir anadolu lisesi var, tam karşısında cami var. cuma namazında neredeyse okuldaki gençlerin tamamının namaza gittiğine şahit oluyorum. okul ortamı ve öğretmenlerin tutumu çok önemli.
   kızımın okulunda uygun bir yeri mescit olarak hazırlamışlar. teneffüslerde vakit namazı kılabiliyorlar. cuma günleride öğretmenleriyle birlikte gençler cuma namazını kılabiliyorlar. namaz kılmak için mutlaka imam hatip lisesi olması gerekmiyor. eğer öğretmenler ve müdür bilinçli insanlarsa anadolu lisesindede böyle bir ortam ve imkan sağlanabiliyor.

   Cevapla

 25. Bir iki tane yaşadığım şeyi yazdım ama vazgeçip sildim çünkü canımı daha bi sıktı. Okulda yapılan bir hata için bazı öğretmenler utandırmayı maarifet biliyor galiba. Ya da ödev yapmadı diye dayak atmayı, öğrencilerine karşı küfürlü konuşmayı, daha ilkokulda (ki o çocuktan mükemmel bi resim beklenemez) yapılan bi resim için aşağılayıcı şekilde konuşmayı, illa dediğim olacak diye baskı yapıp tehdit etmeyi çok iyi zannediyorlar herhalde. Öğretmenleri seviyorum ama bu tip kişilere ben öğretmen demiyorum. Bunlar öğretmen olmasaymış. Gerçekten çok yazık. Ben kendimi kolay kolay ifade edemem ve ilkokuldan beri tahtaya kalkma fobim vardır. Hala biri yüzüme soru sorunca heyecanlanırım bilsem de tam anlamıyla cevap veremem. Ya da en baştan uyarırım bilemeyebilrim ama diye. Ben de böyle bi enkaz bıraktı öğretmen adını almış ama asla öğretmen olamamış kişiler. Bi dönem de bayan öğretmenlerden nefret ettim bazı öğretmenler yüzünden.

  Çok iyi öğretmenlerim de oldu ortaokuldaki bayan hocamı unutamam çok severim kendisini 🙂 Ayrıca ilkokulda din kültürü dersimize giren öğretmenimiz vardı 🙂 Bize çok güzel örnekler verirdi. Yan sınıftaki bi arkadaşınız namaza başladı falan diye. Kızlara civciv derdi ne çok sevinirdik :)) Peygamberimiz’i (s.a.v) anlatırken o zamanda olan olayları derste bize canlandırırdı 🙂 Kimisi deve olurdu kimisi sahabelerden biri 🙂 Mustafa hocayı hiç unutamam..Lisedeki bazı hocalarımı da severim yine. Ama orada da sevmediklerim vardı. Cumaya gidecek erkekler teneffüste abdest alırdı dersin son 5 dakikasında da çıkarlardı. Her hoca izin veriyor muydu hatırlamıyorum ama galiba yumuşak yüzlü hocalar son saatlerde geldiği için gidiyorlardı. Düşünüyorum da ne acı…İnsanları inancının gereğini yapmak için bile izin almak zorunda bıraktılar. Kimse namaz kılmak için birinden izin almak zorunda değil ne hallere getirdiler bizi Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın..Abla oğluna da maşaAllah.. Disiplin cezası veririz bak şöyle yaparız böyle yaparız diye tehdit bile etmiş olabilirler. Aileler de pasif yetiştirmemeli. Oğlunu tebrik ederim en iyisini yapmış..

  Cevapla

 26. Yıllarca gorev yaptıgım okullarda cuma gunleri bu konunun sancısını çekmisimdir. Cuma gunü bazı ogrenciler namaza gitmek icin izin ister, izin isteyen ogrencilere hayır diyemedigim gibi rahatlikla “evet gidebilirsin” diyememek de beni çok üzer. Her cuma gunü aynı şeyi düşünürüm, bence cuma vaktinin hatta cuma gunünün resmi tatil olması bir sürü sıkıntıyı ortadan kaldırır.

  Cevapla

 27. Ne deyim abla,cok aci gercekten..Biz yurtdisinda oldugumuz halde esim meslek ögrenimi yaptigi okulda cuma namazlarini kacirmamak icin dersteki ögretmenden izin alip gayet rahatlikla cikip gidebiliyor….Yurtdisi özentisi ya da kiyaslama yapmiyorum yanlis anlasilmasin fakat düsünebiliyor musunuz…Ne kadar aci..
  Rabbim insaALLAH oglun gibi oglumuz gibi düsünen cocuklarin sayisini artirsin insaALLAH…

  Cevapla

 28. hayırlı sabahlar cahidem, öğütüm sistemi hakkında konuşulacak öyle çok şey var ki, sen iki güzel örnekle çok iyi özetlemişsin. ben okuldada dershanelerdede bu sistemin çok güzel işlediğini düşünüyorum.
  öğretmenlerimizin bilinçli olması lazım. görevini çok iyi yapan, çocuğun duygularına inebilen gençleri çok iyi yönlendiren saygı duyulası öğretmenlerde var.
  okullarda durum belli zaten ama ben dünden beri farklı bir yere takıldım.
  bu konuya girip senin başını ağrıtmak istemiyorum cahidem. ama sormadanda edemem, acaba ben mi yanlış düşünüyorum bilmek istiyorum.
  kızım lisede okuyor. dün arkadaşlarıyla bir sohbet sırasında konuşulan bir konu dikkatini çekmiş. ona çok yanlış gelmiş ve benimle paylaştı.
  bazı gençlerin büyük bir gayretle peygamber efendimizin hayatını anlatan bir kitap okuduklarını (ama yazarı belirlenmiş sadece o kitap) ve bu kitaptan küçük bir sınavdan geçtiklerini, kazanan kişininde bir miktar para ödülü aldığını öğrenmiş. belki amaç çok güzel görünüyor olabilir. amaç peygamber efendimizin hayatını gençlere öğretmek, yapılan sınav ve ödülde buna teşvik diye düşünüyor olabilirler.
  bunu anlatıp kızım bana sordu, madem amaç peygamber efendimizin hayatını öğretmekse o zaman niye sadece belirlenmiş bir kitaba teşvik edilip onu okumaya zorlanıyorlar?
  diğeride, gençler ve çocuklar dini konularıda diğer konularıda bilmeleri gerektiği için mi öğrenmeye teşvik edilmeliler yoksa para için mi öğrenmeye teşvik edilmeliler? bu sorulara ben kendimce cevaplar verdim ama sizinde fikrinizi almak istiyorum.
  bir işi yaparken iyi tarafındanda kötü tarafındanda çok iyi hesaplayarak yapmak lazım. özellikle konu çocuklar ve gençlerse çok hassas davranmak lazım.
  sohbet sırasında bir arkadaşı ben sınavı geçip parayı almak istiyorum demiş. kızımda, bunu para için yapmamalısın, peygamber efendimizin hayatını zaten bilmen lazım demiş. ama arkadaşı öyle tuhaf şeyler söylemiş ki hepsinin kafası karışmış. anlatmak istemiyorum çünkü yine burada bir tartışma çıksın istemiyorum.
  çekilen salavatların karşılığındada çeşitli ödüller verildiğini duydum. bilmiyorum belki ben yanlış düşünüyorum ve sizede soruyorum, çocuğa yada gence bu salavatı niye çektiğini anlatmak yerine ödül mü verilmeli? insanların bu dünyada yaptıkları ibadetlerin ve iyiliklerin karşılığının kesinlikle bu dünyada değilde ahirette karşılığının verileceği mi öğretilmeli yoksa hemen burada ödül mü verilmeli?
  küçük yada büyük ödüller küçük yaştaki çocukları mutlu edip teşvik amaçlı kullanılabiliyor.(ama ödülün yanında çocuğa mutlaka bunu niye yaptığı anlatılmalı. ödül için değil bilmesi gerektiği için yaptığı anlatılmalı)
  fakat bu ödül paraya dönüşünce ve ödüllendirilen kişi küçük bir çocuk değilde yetişkin bir genç olunca durum tehlikeli hale gelebiliyor.

  Cevapla

  1. Bahsettiğin kitap, Ümit Sönmez’in “Efendimizin NURLU hayatı” mı canım? Aynı kitabı benim 6. sınıftaki oğlum da almış ondan biliyorum. Ben yorum yapmayayım bu konuda en iyisi. Sözlerim içimde kalsın…

   Cevapla

   1. cahıdem o kıtap su anda kucagımda.RESIT HAYLAMAZ YAZAR MUSTU YAYINLARIgonul taahtımızın essız sultanı EFENDIMIZ muhtasar 600 sayfalık kıtap yarın yusufta odev olarak bu kıtaptan 30 soru cevabı 4 sıklı olarak hazırlanacakmıs oyle goz gezdırıyordum.bu kıtaptır buyuk ıhtımal buyukler velılerde bu sınava gırebılıyor odul umre dıye duydum bılemıyorum tanıdıgım ıkı uc arkadasta hazırlanıyor bu sınava.BILGINIZE SUNARIM.

    Cevapla

 29. Selamun aleykum Cahidem, Rabbim bu yavrunu ve digerlerini hayatlari boyunca dinlerinin sinirlarini bilen, taniyan ve o sinirlar icerisinde bir yasam sürenlerden kilsin. Zaman icinde aynilasan olmaktan korusun.
  Biz malesef böyle koyun gibi yetistirilen, kendine özgüveni sifirlanan ve farkli seyler duymaktan hic hoslanmayan insanlarin cogunlukta oldugu bir toplumuz. Tek tip insan, tek tip zihniyet cigirtkanligi cok degil daha 10 sene önce dillendiriliyordu bu memlekette devlet adamlari tarafindan.
  Neden farkli insanlardan korkuluyor, neden farkliliklara tahammül edilemiyor, anlayabilmek zor bu zihinleri ama gelecek nesiller farkliliklari ile saygi görecekleri bir ortamda büyür insaAllah.

  Cevapla

 30. sa cahide hanım bu ve benzeri durumlar bilinçli müslümanların başına zaman zaman geliyo benim kızımda ilkokul 5 e giderken hergün takvimden bir yaprak koparıp tahtanın birköşesine bir ayet bir hadis yazarmış haberimiz yoktu taki ögretmeni çagırana kadar çocugunuzu okuldaki rehber ögetmene yönlendircem hep dini sorular soruyo üstelik hergün tahtaya böyle yazılar yazıo dedi ilk önce şaşırdım bu rehber ögretmenlik neyi var tabiki götürmedim ama kızım inatla yazmaya devam etti
  diyecegim oki çocuklara evde verdigimiz dini bilgilerle okulda çatışma yaşıolar bilmiyorum nasıl olacak busene imamhatibe başladı kısmen kendisini daha iyi ifade edebiliyo namazlarını kıla biliyor başını kapatıyor işte buyönde biraz iyi ama herrşey bunlada bitmiyo çocuklarımızın işleri zor ALLAH yardımcıları olsun

  Cevapla

 31. Picasso’ydu sanırım, ”Balık” isimli bir tablosu için ”Bu hiç balığa benzemiyor” diyen birine, ”Bu balık değil, resim!” cevabını vermiş. Böyle bir anektod hatırlıyorum. Yanlış hatırlıyor olabilirim, anafikir buydu.

  Daha dün kızım boyama yaparken kızım sordu:
  -Anne, çileği kırmızıya boyamasam olur mu? diye

  Ben de ”İstediğin renge boyayabilirsin kuzucum” dedim. Cevabı şöyle oldu:
  -Tabiki de, bu çilek değil çünkü, bu sadece bir resim!!

  Öğretmeninden de duymuş olabilir bu ifadeyi bilemiyorum ama çok hoşuma gitti. Yeni nesil öğretmenlerimiz bu konuda daha bilinçli arkadaşlar. Her durumda olduğu gibi istisnai durumlar olabiliyor tabi.

  2 yıl önce teftiş görüyorken, müfettiş bir öğrencime:
  -Nerelisin? diye sordu. Benim Mustafa’mın cevabı, ”Uzaylıyım!” oldu. Şaşırıp kaldım!!! Sonra devam etti Mustafa:
  – Dünya’da yaşıyoruz, E, Dünya da uzayda.Hepimiz uzaylıyız! 🙂 Ayrıca bu cümleleri kurarken Mustafa ayağa kalkıp yakasını iliklemiyordu. Oturduğu yerde gayet sakin, saygılı ve rahat bir tavrı vardı, gurur duydum o an. İşte yapmak istediğim de buydu, dedim içimden. Özgüvenli, kendini ifade edebilen, kendini bilen bireyler yetiştirmektir amacım öncelikle. Sistem bizi koyunlaştırsa da ben amacımdan asla sapmadım. Gönül rahatlığıyla, ben o dar kalıplı beyinlerden değilim diyebilirim Cahide’m 🙂 Evladını alnından öpüyorum, ne mutlu sana!

  Cevapla

 32. Merhaba Cahide hanım bu konuyla ilgili yaşanmış bir olay anlatmak istiyorum.Olay eşimin başından geçiyor.İlkokul öğretmeni tamda tarifteki gibi basma kalıp bir öğretmenmiş ve eşim o öğretmenini hiç sevmiyor.Bize harfleri öğretirdi der, mesela (A) harfi bağlanmış çadır şeklinde, (B) harfi gözlük gibi nitelendirirmiş birgün beni tahtaya çıkardı sordu A harfini göstererek bu nedir diye bende A dedim diyor.Arkasından kulağıma bir asıldı diyor, ben size çadır demedimmi diye.Eşim dondum kaldım orda diyo,r sordum kendime amacımız A harfini öğrenmek değilmiydi.Birgün resim dersindeyiz kardan adam yapıyoruz .Hepimizin el işi kağıdını aynı intizamda kesti bizde sadece yapıştırdık .Bu resimlerle bir sergi yaptıki koridor baştan sona aynı kardan adam.Şimdi eşimin problemleri var panik atak, kendini ifade edememe, düşüncelerini söyleyememe gibi sorunlar.Herzaman derki hepsi ilkokul öğretmenimin suçu, beni bu hale o getirdi diye.Bu kulaklara küpe olmalı özellikle ilkokul öğretmenini iyi seçin bütün hayatını etkiler.Bir örnekte benden ben çok severdim ilkokul öğretmenimi eşimin tam tersiyim ve bende öğretmen oldum Allah razı olsun ondan.

  Cevapla

  1. Ümran hanım benim de öğretmenlerle ilgili çok fazla iyi anım yoktur çoğunu da sevmezdim uzak dururdum zorunlu olmadıkça yanlarına yaklaşmazdım başka bir semte taşındığımızda öcü gibiydik bizler çünkü; İstanbul da kırsal kesim denen bir semtten gece kondu bir okuldan, ondan daha iyi bir semte taşınmış ve daha iyi bir okula yazılmıştık ama ne okul masaların üzerindeki temiz örtüleri ışıl ışıl bir sınıf beslenme vakti geldiğinde herkesin beslenme çantasını çıkarınca utanmıştım her şeyiyle muntazamdı Bizim yemeğimiz gazete kağıdına sarılmış ekmek arası helvaydı alışamadım , hiç tokamdan tutun ayakkabıma kadar dalga geçer alay ederlerdi diğer çocuklar, bizim naylondan tüylü çizmemiz onlara garip gelirdi.Çocuk yetiştirmek meğer ne kadar kıymetliymiş o anne babalar nasılda böyle acımasız çocuklar yetiştirmişler evet çocuklar acımasız oluyorlar peki ya öğretmenler ; bir derste öğretmenin masasına gidip ödevimizi gösteriyoruz sıra bana geldi öğretmen defterime bakıp silgimin defteri karalamış olmasından sebep bütün öğrencilerin önünde defterimi yere fırlattığını asla unutamam şimdi ise özgüveni olmayan çekingen bir bireyim.Öğretmenlere karşı hiçbir sempati besleyemiyorum ne yazık ki .

   Cevapla

   1. Ögretmenlik herkesin yapabilecegi bir meslek deyil.Ögretmen bilgili oldugu kadar sabirli, yardimsever, anlayisli gibi özelliklere sahip olmali.Bu yüzden ögretmen adaylari öncelikle psikolojik testlere tabi tutulup kazananlar ögretmen olabilmeli.Benimde ilkokuldan üniversiteye kadar sevdigim ve sevmedigim bir sürü ögretmenim olmustur.Bunlarin icinde ilkokul ögretmenimin yeri ayridir.Ona yillarca kart atip saygilarimi bildirdim.Acaba hayattami Halil ögretmenim yasiyorsa Allah selametlik vesin öldüysede Allah rahmet eylesin.Birde orta okulda matematik ögretmenimiz vardiki bilakis erkek cocuklarina düsman gibi davranirdi .Bir keresinde tahtada ders anlatmak icin kullanilan cetveli bir cocugun üstünde kirmisti.Arkasi dönükken birisi gürültü yada herhangi bir sey yaptida kimin yaptigini bulamazsa hepimizi sira dayagina cekerdi.Ben matematik dersini sevdigim halde o ögretmen geldigi icin matematik dersi oldugu günler okula korka korka giderdim,bugün acaba kimin yüzünden sira dayagi yiyecegiz diye.Aradan 35 yil gecti fakat o ögretmenin adini soyadini bile unutmadim.Nefretle hatirliyorum.Gerci Allah ögrencilerine uyguladigi siddetin cezasini o kadar agir olarak vermiski sonradan
    duydum .Keske cocuklari okadar dövmeseydide cezasinida
    görmeseydi.

    Cevapla

    1. Haklısın bende psikolojik testlerden geçmesi gerektiklerini düşünüyorum herkes öğretmen olmamalı böylelerine denk geldiğim için ne yazık ki bunu hep düşünmüşümdür Kpss’ yi gerekli kılıpta bu kadar ciddi bir konuyu atlamamalılar.

     Cevapla

 33. geçen gün benim de şu haber dikkatimi çekti, aslında örnekleri çoktur, üzerine yazılar yazılacak hassas bir konu. daha doğrusu içler acısı

  http://www.vahdethaber.com/haber/15093-ilkokul-kitaplarinda-skandal-ifadeler.html

  bir de bilgisi olan kardeşlerimden öğrenmek istediğim bir şey,

  dün çocuklarıma dini içeriği olan iki kitap aldım, biri 5 diğeri altı yaşında uzun zamandır çarşıya gidemediğimden ikinci el bakamadım ,işim acele fazla incelemedim, timaş yayınlarındandı uzun anlatmış,çocukların dikkatini toplaması zor ama çok tatmin edici değil, zaten sahih kaynaklara dayanmayan kitap dolu içerisi.
  internette kul hakkına girmeden yani izinli indirebileceğim kitap veya cd var mı bir kral ve çocuğu biliyorum, diz üstü zararlı diye kardeşime cd ye aktartıp masa üstünde izletiyorum, internet yok masa üstünde, ya da bu yaş çocuklar içinsahih ve sağlam kaynak kitap vb ismi, araştırınca çok şey buluyorum ama içeriklerini bilmiyorum , hepsini okuma imkanım yok. Allah celle celaluhu cümlemizden razı olsun.

  Cevapla

   1. zeynep kardeşim sağol, bu siteye ben de sık bakarım, islam qa, enfal de, rahmet , m e akın vb sitelere ama şu forum şeklinde olanlar karışık geliyor, konuyu tam bulamadım, emin olmadığımdan link vererek okuyorum ama bilgisayara indirmiyorum. bazıları belirtiyor zaten indirebilirsiniz diye ama genelde çocukların eğitiminde yararlanılacak kaynaklarda zorlanıyorum.ben anlatırken acaba yaşına uygun mu, sıkılır mı , yani pisikolojisi denilen şey,
    son peygamber sitesi bile bazen ağır geliyor, hep oyunları istiyorlar, evde tübitak ın kırmızı kaplı bir deney kitabı var ondan, bay becerikli, ve arka bahçede bilimden gördüklerini yapayım diye tutturuyor malzeme bulması da cabası. inci minci var bakıyoruz ama zor şeyler istiyor, anaokulundan sıkılıyor gitmiyor çoğunlukla , dün beyaz yarım atletlerini yazlık tişört haline getirdik boyamayla. çocuklar zehir gibi de ben de iş yok beden olarak çok değil ama bazen beyin olarak çok yorgun, bitkin, isteksiz oluyorum, dua en güzel tesellimiz

    Cevapla

 34. Cocuklarimizi dogru yoldan uzaklastirmaya calisanlara Allah firsat vermesin .Insanligin iyi huylu genclere ihtiyaci var cünki Allahtan korkan gencler hic bir kötülük yapmayacagi gibi baskalarinada yardim icin calisip cabalar.Allah icin ibadet edip görevlerini yapan genclerin Allah yardimcisi olsun.Amin.

  Cevapla

 35. ben çocuklarıma dini bilgiler verirken onları namaz kılmaları ile uyarırken onlarda bana tokat gibi yüzüme çarpıyorlar sen de daha yeni kılıyorsun diye evet diyorum ama neden çünkü bizler küçükken ve biraz daha gençken dine dair pek bir şey bilmezdik bizler insanların maymundan türediğine inanırdık namazı da sadece nenemiz kılardı yaşlılar yapar zannederdik çünkü öyle empoze ediliyordu ALLAH kahretsin şu chp zihniyetini yazacak daha çok şey var şimdiki gençleri görünce de sadece para kazanmaya ve hayırlı bir kısmet bulmayı amaç ednmiş boş kalabalıklar görüyorum hangi cep telefonunu alırım diyen nasıl köşe dönerim diyen onlar o zihniyet amaçlarına ulaştı darısı dindarların başına

  Cevapla

 36. Evet malesef musluman topraklarinda kafir gibi yasiyoruz ortunemiyor namaz kilamiyoruz ama musluman ulkeyiz….?!¿¡¿¿

  Cevapla

 37. Sa ınsaAllah bu fosıllesmıs kafalarında sonu bırgun gelecek. Zalımler ıstemese de Allah nurunu tamamlayacak….

  Cevapla

 38. Büyük oğlan din dersinde ;

  Öğrenci ; ” hocam ben kur’anı mealinden okusam olmaz mı ?arapçasını anlamıyorum da …”

  Öğretmen ;” okuyabilirsin ama sevabı olmaz !”

  Öğrenci ; “…….”

  Bizim oğlan ; ” hocam siz Kur’anı sevap kazanmak için mi okuyorsunuz?”

  Öğretmen ; ” ya ne için okuyacaktım ?”

  Bizim oğlan ; ” hocam ben hayatıma geçirmek için okuyorum da ..”

  Öğretmen ; ” …….”

  Cevapla

  1. çok duygulandım, takdir ettim, sonra ya bizim oğlan, bizim kız dedim, demek için de kendime…………. kendimi silkelemem……
   oğlum sık sorduğu sorulardan biri Allah celle celaluhu ‘ ın beni daha çok sevmesi için başka ne yapmam lazım, ne kadar iyilik biriktiricez cennete girmek için, besmele çekmeyi unuttum Allah celle celaluhu üzüldü mü şimdi ! ya bazen cevap vermek ….

   Cevapla

  2. Maşaallah subhanallah yeminle gözlerim doldu jale kardeşim öyle heves ediyorumki böyle çocuklara oğlum henüz 1yaşında inş böyle düşüncede öyle kararlı bi çocuk olur…gurbet elde çok zor ama…:(
   😔

   Cevapla

  3. eski öğretmenlerin çoğu bu kafadaydı ama şimdiki din öğretmenleri çok bilinçli. okulumuzda her hafta bir hadis yada bir ayet seçiliyor ve ders boyunca gençlerle bu tartışılıyor. hadisi şerifi yada ayeti kerimeyi ne kadar anladık. bize verdiğini alabildikmi. hayatımıza ne kadar geçiriyoruz diye.
   sizin öğretmeniniz eski galiba

   Cevapla

  4. assalamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatu JALEM analar ne guzel evlatlar yetistiriyor masallah vela havle velakuvvete .fiemanillah londradan hatice

   Cevapla

 39. Selamun Aleykum abla,

  Cok yerinde bir yazi olmus. Biz gurbet ellerde dini vecibelerimizi yerine getirebiliyorken, ben sizin dini bayram etkinliklerinize katilmayacagim deyip okullarda katilmama hakkina sahipken, universitelerde mescitler var olurken, hatta artik cogu isyerlerinde musluman calisanlara namaz kilmak icin ozel odalar tahsis edilip insanlarin dusuncelerine saygi duyulurken neden bizim Turkiyemizde boylesine bir baski uygulaniyor anlamiyorum.
  Nedir bu insanlarin siradan olmak istemeleri, dine, kulture, orf ve adetlere karsi hinci, bazilarinin illada birseyleri diretmesi…anlamis degilim!

  Saygilar abla

  Cevapla

 40. Selamun aleykum abla yazini cok begendim malesef cevremizden Bende cok sikayetciyim amabunu kimse anlamiyor.Cocuklarimizi istedigimiz gibi yetistiremiyoruz Ben cocuguma bunu yapmayalim Allah Boyle istemiyor dedigimde AMA arkadaslarim yapiyor diyor .Bazen keske hic Okula gitmeseler diye dusunuyorum.Ama Allah senden razi olsun Boyle bir evlat yetistirdigin icin insAllah bizim cocuklarimizda ayni bilincle yetisirler.Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

  Cevapla

"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s