Soyunmayın Artık Yeter!


Çağdaş! kadınlar 8 mart kadınlar gününü çeşitli etkinliklerle kutladılar…(Haberlerden)

Şehirler arası yolculuk yaparken yol kenarında durup otostop çeken kadınlara rastlamışsınızdır muhakkak. Vicdan sahibi bir insanın kadınların o hallerine içinin acımaması mümkün değil. Kıyafetleri bilindik türden, çorap gibi bir tayt veya mini etek, dekolteli üst, çoğu kez saçlar sarı boyalı, ayakkabı bir karış topuklu, abartılı bir makyaj…  İlk görüşte hangi niyetle otostop çektiklerini anlamak hiç zor değil…

Hangi sebepler, hangi boşluklar sebebiyle o yola düştüler bilinmez. Hepsinin ayrı bir hikayesi var. Rabbim o yola düşmüş bütün kadınları nasuh tevbelerle temizlesin, doğru yola sevketsin…

Bahsettiğimiz kadınların giyim kuşamları on yıllardır aşağı yukarı aynı şekildedir. Hatta önceleri halkın içine karıştıklarında tanınmamak için kıyafetleri daha edepli olurmuş…

Özellikle son bir kaç yıldır sokağa çıktığım zaman giydikleri birbirine benzeyen onlarca kadın görüyorum. Hızla basitleşen ve aynılaşan giysiler giyiyorlar. Çorap gibi bir tayt veya mini etek, dekolteli üst, çoğunun saçları sarı boyalı, ayakkabılar bir karış topuklu, genelde abartılı bir makyaj… Sokaklar, eskiden ancak şarkıcı kadınlarda görebileceğiniz iç giyim mesabesindeki el kadar giysiler giyen ve asla utanmayan kadınlarla dolu… KâsiyâtünÂriyâtün! Her taraf giyinmiş çıplaklarla dolu!

En başta bahsettiğim kadınların kıyafetlerine anlam veriyorum. Çünkü onlar vücutlarını pazarlayarak geçimlerini sağlıyorlar. Tek sermayeleri vücutları. Erkekleri müşteri gibi gördükleri için onların ilgisini çekmek zorundalar. Amaçlarını düşününce izledikleri yol şaşırtıcı gelmiyor.

Peki tertemiz olması kötü bakışlardan korunması gereken bir genç kız veya evli barklı, çocukları olan bir kadın neden vücudunu teşhir eden bir kıyafet giymek ister?

Böylesine komik ve basit bir giyim tarzını kadınlar kendilerine nasıl yakıştırırlar?

Son yıllarda, özellikle geçtiğimiz yıl artarak büyüyen bir tayt çılgınlığı var ki, ben insanların ciddi bir akıl tutulması yaşadıklarını düşünüyorum.

Her on kadından 6-7 si taytlı. Zayıfı şişmanı, genci yaşlısı hepsi fütursuzca tayt giyiyor. Sokaklarda rüküş, kalitesiz, basit bir görüntüdür almış başını gidiyor. Bu modanın adı ne? Giyinmeme modası mı? Daha fazla neresini açabilir, nereye kadar soyunabilir bu kadınlar?  Başörtülü veya başörtüsüz diye ayırmıyorum. Bakıldığında vücut ölçülerine kadar anlaşılıyorsa, en mahrem yerleri apaçık belli oluyorsa baştaki bez parçasının ne anlamı var?

Başörtülü annelerin yanında taytlı kızları, masum bebeklerin yanında taytlı anneleri, erkek(!)lerin yanında vücutlarının her hattı belli olan taytlı eşleri… Allah’ım kıyamet bu kadar mı yaklaştı!!

Her sokağa çıktığımda gördüğüm manzaralardan tiksiniyorum. “Soyunmayın artık yeter!” diyesim geliyor.

Etlerinizi daha nereye kadar sergileyeceksiniz? Tertemiz çocuklarımızı, eşlerimizi daha ne kadar taciz edeceksiniz? Hiç mi özeliniz yok sizin? Hiç mi gizlemek, kötü bakışlardan korumak istediğiniz bir yeriniz yok? Ağzı salyalı pek çok erkeğin üzerinize yapışan şehvetli bakışlarından, sizi cinsel bir obje gibi görmelerinden nasıl rahatsızlık duymazsınız?

“Kızların bacaklarına bakmaktan ders dinleyemiyorum” diyen, gizli gizli etek altı görüntüler çeken, en deli çağındaki erkeklerin içine, mini etekle, taytla  korunmasız bir halde nasıl gönderirsiniz kızınızı?

Dünya kadınlar gününü kutlayan, güya kadınları savunan çağdaş hanımlar neden kadınların bu denli basitleşmelerine, aşağılanmalarına ses çıkarmıyor? Çağdaş yaşamı savunurken, mezbahane ürünü gibi soyulup teşhir edilen, savunmasız hale getirilen kadınların itibarını neden desteklemiyor?

Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.(Ahzap:59)

İşte bu yüzden vardır tesettür! Müslüman kadınların tanınması ve incitilmemesi için, yol kenarında otostop çeken bir kadından ayrılması için, onu görenler Müslüman olduğunu anlasın, hatta Allah’ı hatırlasın diye vardır tesettür. 

Modern hayat anlayışı en çok kadına ve kadın onuruna darbe vurmuştur. Belki de hiç bir devirde kadınlar bu denli aşağılanmamış, kadınlıkları ayaklar altına alınmamış, bu kadar sıradanlaşmamıştır.

Kadının soyunmasını direkt veya dolaylı yollardan destekleyen kim varsa bütün kalbimle ve dilimle buğz ediyorum! Çağdaş yaşamı destekleyenler, Din adamı hüviyetindeki dilleri lal olmuş TV yalakacıları, kartel medyası ve hâlâ pek çok kişi tarafından  Müslümanların kanalı diye bilinen; reklamlarıyla, programlarıyla en çok müslümanlara darbe vuran kartelleşen  TV kanalları, gazeteleri, dergileri, ipe sapa gelmez her konuda fikir beyan eden, gözyaşı döken, ama şu kokuşmuşluğa, ahlaksızlığa ses çıkarmayan sözüm ona Peygamber aşığı Hocaları, “Tesettür modası” adı altında müslüman kadınların kıyafetlerini maskara edenleri…Hepsini, kökünü kınıyorum, buğz ediyorum!

İşte özlenen çağdaş Türkiye manzarası!  89 yıllık emeğin sonucu bu işte. Herkes eşit şekilde soyunuyor, yol kenarında otostop çekeni de, dışarıda çalışanı da, ev hanımı da!!

****************************

Sizi bilmem ama ben bu görüntülerden rahatsızım. Eşimle çocuklarımla dışarı çıkmaya utanır oldum artık. Soyunmak için, vücudunu sergilemek için birbiriyle yarışan kadınlar, kızlar, hatta yaşlı teyzeler akıllarını kaybetmiş olmalı!

Her koyun kendi bacağından asılmıyor maalesef, pis kokuları midemizi bulandırıyor. Bu yüzden, sokaktaki bu dehşet verici görüntüleri normal karşılayanlara inat, normal karşılamayacak ve inşaAllah elimden geldiğince tepkimi göstereceğim!

Edep en çok kadına yakışırken, kadınların erkeklerden daha edepsiz giyindiğini ve davrandığını görmek beni de,  hassasiyet sahibi herkesi de üzüyor. Tesettür sadece baş örtmek değildir. Edepten arınmış bir tesettür eksiktir. Bazı başı açık kadınlar, sadece başını örten pek çok kadından daha edepli giyiniyor. Başını örtmese bile en azından vücudunu bu denli soyup soğana çevirmese, ortalık malı haline gelmese kadınlar…

Rabbim bütün Müslümanım diyen kadınlara, edebli halleriyle, baştan ayağa İslam’ın emrettiği şekilde tesettürü nasip eylesin.

Cahide Sultan

Yazılarım kategorisinde yayınlandı. Etiketler: , . 116 Comments »

116 Yanıt to “Soyunmayın Artık Yeter!”

 1. Filiz Says:

  Rabbim bana da nasip etti kapandım bir eksiğim daha tamamlandı sıra diğerlerinde…

 2. Ummu Hamza Says:

  ”Ah baba ahh… Adımı Hamza koydun, kotlu-makyajlı modern Vahşi’ler deşiyor ciğerimi…”
  Ömer Faruk Dönmez- Hamza isimli kitaptan

  Rabbim Sen Hamza’mı ve bütün ana kuzularını,can parçalarını koru şerlilerin şerrinden… Eskiden sadece kendi adıma canım yanardı kendilerini sergileme yarışı içinde olanları görünce,evlendim eşim adına da canım yandı,bir oğlum oldu şimdiyse ağlayasım geliyor dışarı çıktığımızda o haldekileri görünce, Rabbim ne olur Sen bildir onlara,can yakmaktan zevk alanlaraysa hakkımı helal etmeyi düşünmüyorum hem kendi adıma hem de temiz kalma çabası içinde olan pırıl pırıl yavrular gençler adına…!!! Sen temiz kalma gayreti içinde olan tüm mümin ve müminelere güç ver Allah ım,bu çağdan bizi temiz çıkar Allah ım 😦 😦 😦

 3. selcen ozkan Says:

  Turbanli kizlarda tayt seklinde kotlar var biz kucuk bir yerde yasiyoruz ama burda cok yaygin herkes giyiyor ve cok cirkin bence

 4. Mustafa Says:

  Sayın Bayanlar, ben ilk baştaki yazıyı ve tüm yorumları okuduktan sonra şuna karar verdim. Öncelikle kendimin dine inanmayan bir erkek olduğunu söyleyeyim. Burada tartışılan konuları ben maalesef tamamen nefes ve zaman kaybı olarak gördüm. Dışarıdan bakan birisi için böyle görünüyor. Belki merak eden varsa diye yazmak istedim. Ayrıca şuna da kanaat getirdim ki günümüzde kadınların maruz kaldığı şiddet, taciz, ayrımcılık gibi menfi durumların siz bayanlar bu düşünce yapısında olduğu sürece çözülmesi pek mümkün görünmüyor. Çünkü siz kendinizi gerçekten erkeklerden aşağı görüyorsunuz. Bu duruma dinin sebep olduğunun da farkındayım tabi ki. Bu yüzden erkeklerin gözünde saygınlık kazanmanız mümkün değil. Dışarıdan böyle görünüyor. Saygılarımla,

  • Mehtapabla Says:

   Siz bastan Allaha inanmadiginizi bildirdiginize göre sizin gibilerin sayginligini kazansak ne olur kazanmasak ne olur.Allah sizi ve sizin gibileri dogru yola yöneltsin.

  • Hasret Says:

   o yüzden mi Allah cennette (gerçi siz inanmıyordunuz)eşleriyle karşılıklı otururlar der…
   Neden bir başkası değil de eşler çünkü kadın erkeğin neşe kaynağıdır .Sadece Kur’an da kadına verilen hakkı okusanız nasıl bir değer de olduklarını anlarsınız (pardon siz inanmıyordunuz)Öyle ki bir süreye ismi verilecek kadar nisa meryem gibi içeriğini zaten saysak bitmez (afedersiniz siz inanmıyordunuz)Kadın hukukunu siz erkekler çiğnediniz kadını sizler aşağıladınız Allah onları incitmeyin dedi siz ne kadar şiddeti tacizi ayrımcılığı onlara reva gördünüz ne zaman kadın sesi çıktı mı eyvah kadınların dırdırı dediniz susturmaya kalktınız kendinizi yüce kadını aşağıladınız sadece eğlence için şimdi de kalkıp bu dine lanse ediyorsunuz .Siz HANGİ DİNDEN BAHSEDİYORSUNUZ ANLAMADIM ÇÜNKÜ BİZİM DİNİMİZ BUNU SÖYLEMİYOR …Siz romalılar pompeiden ha belki de Lutilikten geliyorsunuz özümsüyorsunuz ki kadını bu kadar horluyorsunuz zor görüyorsunuz kadının gerçek bir kadın olmasını …Bunun içine kadın olarak Annenizi kız kardeşinizi teyzenizi halanızı ninenizi eşinizi kızınızı da koydunuz mu?Onları çözdünüz mü?

   • hatice Says:

    assalamu aleykum ,canim HASRET ben seni cok seviyorum kardesim nasil guzel anlatiyon kardes alnindan opup soyle bi sarilacagim geldi sen kabul et kardes:) fiemanillah Londradan hatice

    • Hasret Says:

     ve aleykum selam ve rahmetullah Hatice’m bende sizi seviyorum …Güzel güzel bakana güzel görünür…Hz Ebu Bekir ile Ebu Cehil’in Peygamberimiz sav birnin Ya Muhammed ne kadar güzelsin diğerinin de Ya Muhammed ne kadar çirkinsin demesi ve Peygamebrimzin de her ikisini desteklemesi doğrusunuz demesi ve bunun ardından sahabelerin merakla Ya RASULULLAH anamız babamız sana feda olsun neden ikisini de doğru söylüyorsunuz dediniz diye bir soru yönelttiklerinde Onlar kendilerini gördüler insan neyse karşısındaki kişiyi öyle görür …Yani anlayacağımız husus yamuk bakan yamuk görür güzel bakan güzel görür…
     Burada olmazsa Rabbim bizleri Arş-ı Ala sında buluştursun …Allah için birbirlerini sevenlere müjdeler olsun…Bu sözü çok seviyorum Arapça hocası Salih zeki keş derslerinden sonra söylerdi zatıma sizde hatırlattınız sağ olasın kucak dolusu sevgiler. FİEMANİLLAH….

   • Mustafa Says:

    Hasret, Siz biliyorsunuzdur fakat bilmeyenler için aşağıya kadınlarla ilgili sahih hadisleri kopyaladım. Daha fazlası için Prof. Dr. İbrahim Canan, Kütüb-ü Sitte Tercüme ve Şerhi kitabına bakılabilir.
    Dikkat ederseniz bütün hadislerde kadının dinen ve aklen eksikliğinden bahsedilir. . Çağırdığında yatağına gitmek zorundadır. Gitmezse namazları kabul olmaz ve melekler ona lanet eder. Erkek taş taşı derse bile itirazsız yapmalıdır yoksa cennetin yüzünü göremez. Erkek uygun bulduğu zaman karısını dövebilir, sebebi bile sorulmaz. Fiziken zaten daha güçlü olan erkeğe bir de neredeyse istediği zaman kadını dövme hakkı verilmiştir. Allahı memnun etmek isteyen kadının ilk yapması gereken erkeği memnun etmektir. Kısaca kadın erkeğe mutlak bir itaat göstermekle yükümlüdür. Kadın erkeğin esiri gibidir. (Bu ifade hadiste aynen geçer)
    Hadislerden açık bir şekilde anlaşıldığı üzere kadın erkekten aşağı olarak görülmüştür. Bu sebeple inanan kadınların kendilerini erkeklerden aşağı görmelerinden doğal birşey olamaz.
    Hz. Ömer (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Erkeğe, hanımını ne sebeple dövdüğü sorulmaz.”
    Ebu Davud, Nikah 43, (2147).
    Mu’az İbnu Cebel (radıyallahu anh) Şam’dan dönmüştü, Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)’a secde etti.
    “Ey Muaz bu da ne?” diye sorunca:
    “Şam’a gitmiştim. Orada insanların piskopos ve patriklerine secde ettiklerini gördüm. Bunu sana yapmak, içimden geçti.” dedi. Bunu işiten Efendimiz:
    “Sakın bunu yapmayın. Eğer ben bir kimsenin Allah’tan başka birine secde etmesini emretseydim, kadına, kocasına secde etmesini emrederdim. Muhammed’in nefsi kudret elinde olan Zât’a yemin ederim, kadın kocasına olan hakkını eda etmedikçe Rabbine olan hakkını eda edemez. Kocası, nefsini taleb etse, kadın havid (deve semeri) üzerinde bile olsa bunu men edemez.”
    “Ey Kadınlar, Sadaka Veriniz Istiğfarı Çok Yapınız. Çünkü Bana Cehennemlikler Gösterildi, Çoğu Sizler Idiniz.”
    Bunun Üzerine O Kadınlar: “Ya Resulallah, Bizler Ne Yaptık Da Cehennemliklerin Çoğu Bizden Olmuş” Diye Sordular.
    Resulullah (A.S.M.) Şöyle Cevap Verdi: “Çünkü Sizler Ötekine Berikine Çokça Lanet Eder, Kocalarınıza Karşı Nankörlükte Bulunursunuz. Ne Gariptir Ki, Kendine Hakim Akıllı Ve Dinine Bağlı Bir Kimsenin Aklını, Sizin Kadar Eksik Dinli Hiçbir Kimsenin Çelebildiğini Görmedim.”
    Kadınlar Tekrar Sordular: “Aklımızın Ve Dinimizin Noksanlığı Nedir, Ya Resulullah?”
    Resulullah (A.S.M.) “Kadının Şahitliği Erkeğin Şahitliğinin Yarısı Değil Midir?” Diye Sordu.
    Kadınlar “Evet” Cevabını Verdiler. Resul-I Ekrem Efendimiz Izah Etti Ve Tekrar Sordu:
    “İşte Bu Aklın Eksikliğinden Hayız Gördüğü Zaman [Günlerce Bekler> Namaz Kılmaz, Ramazan`Da Bir Müddet Oruç Tutmaz Değil Mi?”
    Kadınlar, “Evet” Dediler.
    (Hadis Için Bk. Buhârî, Hayz 6, Zekat 44, İman 21, Küsûf 9, Nikah 88; Müslim, Küsûf 17, (907), İman 132, (79); Nesâî, Küsuf 17, (3, 147); Muvatta, Küsuf 2, (1, 187)
    “İşlerini Bir Kadına Bırakan Topluluk Asla Felah Bulamaz.” (Buhârî, Meğâzî, 82, Fiten, 18; Tirmizî, Fiten, 75; Nesaî, Kudât, 8; Ahmed B. Hanbel, V, 43, 51, 38, 47).
    Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
    “Nefsim kudret elinde olan Zât-ı Zülcelâl’e yemin ederim, bir erkek hanımını yatağa davet ettiğinde kadın imtina edip gelmezse, kocası ondan râzı oluncaya kadar semada olan (melekler) ona gadab ederler.”
    Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
    “Eğer bir kimsenin bir başkasına secde etmesini emretseydim, kadına, kocasına secde etmesini emrederdim ve eğer bir erkek karısına kırmızı bir dağdan siyah bir dağa ve siyah bir dağdan kırmızı bir dağa taş taşımayı emretseydi, uygun olan, kadının bu emri yerine getirmesidir.”
    Hz. Câbir’in bir rivayeti şöyle:
    “Üç kişinin namazı kabul edilmez ve hiçbir hayırları semaya yükseltilmez:
    * Geri dönünceye kadar, kaçan köle;
    * Ayılıncaya kadar, sarhoş;
    * Râzı edinceye kadar, kocasını darıltan kadın.”
    Ey Allah’ın Resulü! dendi, hangi kadın daha hayırlıdır?”
    “Kocası bakınca onu sürura garkeden, emredince itaat eden, nefis ve malında, kocasının hoşuna gitmeye şeyle ona muhalefet etmeyen kadın!” diye cevap verdi.” [Nesâî, Nikâh 14, (6,68).]

    • Hasret Says:

     Mustafa bey zaten kim bunun aksini söyledi…Farkındaysanız kadın erkeğin neşe kaynağıdır dedik bunun kimse aksine söylyemez bu birrr …
     “Sakın ha, kadınlara da iyi muamele yapın. Çünkü onlar yanınızda sanki esir durumundadır. Onlara iyi muamelenin dışında bir başka şey yapmak hakkına sâhip değilsiniz…” [Tirmizî, Fiten 2, (2610); Tefsir 2, (3087); Müslim, Hacc, 194, (1218)]
     sizin değindiğiniz hadis bu ama siz yanlış anlamışsınız açıklamasına bakınız
     AÇIKLAMA:

     1. Hadiste belirtildiği üzere kocanın eşine, “iyi muâmele”de bulunması esastır. Kocasının onun üzerinde bazı hakları vardır. Ancak onun da kocası üzerinde hakları vardır. Her ikisi de diğerinden bu haklardan daha fazlasını zorla isteyemez.

     Erkeğin kadınına karşı borçları nafakadır: Yiyecek, giyecek ve mesken temini. Dinimiz bunların asgarî miktarını tâyin ederken devrin şartlarını, örfü, kadının geldiği ailenin iktisadî seviyesini gözönüne almıştır. Fıkıh kitaplarımız bu meselelere geniş yer verir.

     Nikah akdi, istihdam (kadını hizmetlenme) akdi değildir. Bu sebeple yemek yapmak, evi süpürmek, çamaşır yıkamak gibi dahilî; dükkanda, tarlada çalışmak, hayvanları tımar etmek gibi harici işleri yapmakla sorumlu değildir. Kadın, bu çeşit hizmetlerin görülmesi için, masrafı kocası tarafından karşılanmak üzere en az bir hizmetçi tutmak hakkına sahiptir. Koca, hanımın yemeğini pişmiş ve hazırlanmış olarak getirmek zorundadır. Kadın bir kısım ev işlerini yapıyorsa bunu hukukî bir mecburiyet olarak değil, bir iyilik, hoş bir âdet, örf olarak yapar. Bu çeşit işleri yapmak istemez ise kocası zorlayamaz. Bu davranışı sebebiyle kadın günahkâr da olmaz. (bk. İbrahim Canan, Hz. Peygamberin Sünnetinde Terbiye, 385-307)

     Hadiste geçen ve “esir” diye tercüme edilen kelime “avanün” dür. Esasen savaşta elde edilen esir anlamında değildir. “Hanımlarınız sizin yanınızda adeta, himayenize verilmiş, korumanız altında bulunan birer emanettir.” demektir.

     2. Erkeklerin aile içindeki yetkileri, kadınların da bu yetki karşısındaki durum ve tutumları konusu şu âyetlerde açıklanmıştır:

     “Allah’ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılmasına bağlı olarak ve mallarından harcama yapmaları sebebiyle erkekler, kadınların yöneticisi ve koruyucusudurlar. Sâliha kadınlar Allah’a itaatkârdır. Allah’ın korumasına uygun olarak, kimsenin görmediği durumlarda da kendilerini korurlar. Baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara ögüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür. Eğer karı kocanın aralarının açılmasından korkarsanız, erkeğin ailesinden bir hakem ve kadının ailesinden bir hakem gönderin; düzeltmek isterlerse Allah aralarını bulur; şüphesiz Allah her şeyi bilen, her şeyden haberdar olandır.” (Nisa: 4/34 ve 35).

     Şimdi bu iki âyeti tefsir ederek konuyu anlamaya çalışalım:

     34. Âyette, yalnızca kocaların değil, bütün erkeklerin koruyucu ve yönetici (kavvâmûn) olmaları iki gerekçeye dayandırılmıştır:

     a) Allah insanların bir kısmına diğerlerinden üstün kabiliyetler vermiştir, bu cümleden olarak koruma ve yönetme bakımından erkekler, kadınlardan daha uygun özelliklerle donatılmışlardır.

     b) Erkekler aile geçimini ve diğer malî yükümlülükleri üslenmişlerdir. Bazı müfessirlere göre bu iki gerekçeden birincisi insan tabiatının değişmez özelliğidir; genel olarak erkeklerde akıl ve mantık ön plandadır, kadınlarda ise duygu öne çıkar. Koruma bakımından fizik güç önemlidir ve erkekler bu yönden daha güçlüdürler. İkinci gerekçe ise yaratılıştan değil, kültür ve medeniyet şartlarına bağlı alışkanlıklar, âdetler, tutumlardan kaynaklanmaktadır. İslâm’ın geldiği çağda daha yoğun, günümüzde ise önemli ölçüde olmak üzere erkeklerin bu fonksiyonları da devam etmektedir. İslâm hukuk kurallarına göre erkek hem -geniş mânada- ailenin geçiminden tek başına sorumludur, hem de mehir, diyet, cihad/askerlik gibi malî tarafı olan yükümlülükleri vardır.

     Erkeğin “kavvâm” olması hangi yetkileri ve vazifeleri ihtiva etmektedir?

     Bu soruya verilen cevaplar eskiden yeniye değişik olabilmiştir. Yalnızca âyet ve hadislerin lafızlarını değil, bunların yanında uygulamayı ve dolayısıyla örf ve âdeti de göz önüne alan müctehid ve müfessirler, sözlük mânası “bir şeyin üzerinde duran, hâkim olan, özen gösteren, onunla yakından ilgilenen” demek olan kavvamlığa, “reislik, yöneticilik, eğitim, koruma, savunma, ıslah, kazanma, üretme” mânalarını yüklemişlerdir. Tarih boyunca erkekler bu işleri ve sıfatları, fiilen kadınlardan daha ziyade yüklenmişlerdir. Çağımızda kelimeye yüklenen hâkim mâna ise “aile reisliği”dir.

     Âyetten erkeklerin yönetim, savunma ve koruma bakımlarından genel olarak önde oldukları anlaşılmakla beraber, takip eden cümleler göz önüne alındığında burada, aile kurumunda hâkimiyet ve yöneticilik mânasının ağır bastığı görülecektir. Ailede kurucu unsur karı kocadır. Bu temel kurumu oluşturan, yöneten, yönlendiren dinî, ahlâkî, hukukî kurallar vardır. Kurallara uyulduğu müddetçe mesele yoktur. Taraflar kuralları bozar, hakları çiğnerse düzeni sağlamak ve adaleti gerçekleştirmek üzere çeşitli tedbirler ve müeyyideler devreye girecektir. Bu âyette hanımın, aynı sûrenin 128. âyetinde ise kocanın hukuku çiğnemesi ve düzene baş kaldırması (nüşûz) ele alınmıştır.

     Aile hayatı içinde kadın, kurallara göre rolünü ifa edip etmemesi yönünden iki sıfatla nitelendirilmiştir: Sâliha ve nâşize. Sâliha kadınlar hem kocalarının ve diğer aile fertlerinin yanında (açıkta, zâhirde) hem de onların bulunmadıkları yerlerde (gaybda) vazifelerini hakkıyla yerine getirir, Allah’ın koyduğu, toplumun benimsediği kuralların dışına çıkmaz, aileye ihanet etmez, şerefine leke sürmezler.

     Bazı davranış ve tavırları sebebiyle yoldan çıkma, hukuka baş kaldırma (nüşûz) belirtileri gösteren, böylece nâşize olması ihtimali beliren kadınlara karşı ne yaplacak, aile düzeni ve hukuku nasıl korunacaktır? İşte bu noktada Kur’ân-ı Kerîm vazifeyi ailenin reisi sıfatıyla önce kocaya vermektedir. Öngörülen tedbirlere başvurmasına rağmen koca düzeni sağlayamazsa ve ailenin dağılmasından korkulursa sıra hakemlere gelecektir. Âyette hukuka baş kaldıran, meşrû aile düzenini bozmaya kalkışan (nâşize) kadına karşı erkeğin yapabileceği şeyler: Öğüt vermek, yatakta yalnız bırakmak ve dövmek şeklinde sıralanmıştır. Öğüt vermek ve yatakta yalnız bırakmak, küsmek gibi tedbirler problem teşkil etmemiştir, ancak dövme tedbiri özellikle çağımızda, kadın hakları ve insanlık haysiyeti yönlerinden önemli bir tartışma konusu olmuştur. Esasen tefsir ve hadis kitaplarına bakıldığında kadının baş kaldırma durumunda bile kocası tarafından dövülmesini, eski tefsirciler arasında da farklı yorumlayanların, bunun câiz olmadığını ileri sürenlerin bulunduğu aşağıdaki alıntılarda görülmektedir.

     Dövme tedbiri ve hükmünün -bu âyet dışında- en önemli dayanağı ilgili hadislerdir. Bu hadislerin, aksini söyleyen rivayetlere nisbetle daha sahih ve sağlam olanlarında Peygamberimiz (asm) kadınların dövülmesini menetmekte, karılarını dövenlere “hayırsız” demekte,

     “Gündüz karısını köle gibi kırbaçlayan birisi akşam onunla aynı yatağa nasıl girecek?” diye sormaktadır (Buhârî, “Nikâh”, 93; Ebû Dâvûd, “Nikâh”, 60).

     Eski tefsircilerin, bu âyetin geliş sebebi olarak zikrettikleri bir vak’a, Araplar’da âdet haline gelmiş bulunan “kadını dövme” eylemine Hz. Peygamber (asm)’in bakışı ve bunu ortadan kaldırma iradesi bakımından ilgi çekicidir.

     Ensardan Sa’d b. Rebî’, nâşize olan karısına bir tokat vurmuş, kayınpederi de damadını, Hz. Peygamber (asm)’e şikâyet etmişti. Peygamberimiz (asm) “Kadın da aynı şekilde kocasına vursun.” buyurdu, fakat daha emir yerine getirilmeden açıklamakta olduğumuz âyet geldi, bu durumda kocanın karısına vurabileceği anlaşıldı ve emir geri alındı. (Cessâs, 188; İbnü’l-Arabî, 415).

     Dövmenin şekli ve miktarı üzerinde durulmuş, kadına zarar vermemesi, iz bırakmaması, yüze vurulmaması genel olarak kaydedilmiştir. Bazı tefsircilere göre vurma tamamen semboliktir, meselâ müfessir Atâ’ya göre misvak (dişlerin temizlendiği, fırça büyüklüğündeki özel, yumuşak ağaç dalı) gibi bir şeyle yapılacaktır (Cessâs, 189; İbn Atıyye, 48).

     İkinci nesil âlimlerinden Atâ, hukuku çiğneyen kadına uygulanacak müeyyide ile genel olarak kadın dövme konusundaki hadisleri birlikte değerlendirmiş ve şu sonuca varmıştır:

     “Erkek, namusu lekeleyecek bir davranışta (fahişe) bulunmayan, yalnızca nâşize olan karsını dövemez, ancak ona karşı öfkesini ortaya koyabilir.”

     Atâ’nn bu anlayışını açıklayan -biri eski, diğeri çağdaş- iki tefsir âlimi farklı dayanaklardan hareket etmişlerdir. Bunlardan Ebû Bekir İbnü’l-Arabî’ye göre Atâ, âyette geçen dövmenin ibâha (serbest bırakma) ifade ettiğini, genel olarak karı dövmeyi yasaklayan hadislerin ise kerahet (mekruh ve çirkin görme) hükmü getirdiğini tesbit etmiş ve sonuç olarak “Koca, karısını dövemez” demiştir (Ahkâm, 420). Çağdaş tefsircilerden İbn Âşûr’a göre Atâ, âyet ve hadislerin farklı durumlara göre farklı hükümler getirdiğini anlamış, öğüt ve küsmenin kocaya, tecavüzün şiddetine göre sopa vb. müeyyide uygulamanın ise kısmen kocaya, genel olarak da yönetim ve yargıya (ülü’l-emre) ait bulunduğu sonucuna varmıştır. Koca iyi niyetle (ıslah etmek ve aileyi korumak maksadıyla) ve sınır aşmadan, kadına zarar vermeden -nâşize olan eşine- birkaç sopa vurursa buna izin verilecektir, sınır aşılır, bu izin kötüye kullanılırsa ülü’l-emr kocaların eşlerini sopalamasını kesin olarak yasaklayabilecektir (V, 43-44).

     Fuhuş sebebiyle değil de yalnızca kocasına baş kaldırdığı, aile hukukunu çiğnediği, uzun zaman sevdiği ve kabullendiği kocasını istemez olduğu için karının, kocası tarafından -belli ölçüler içinde- dövülebileceği hükmünün bazı şarlara bağlı olması da söz konusudur. İbn Âşûr’a göre dövme izni bazı toplulukların veya toplum tabakalarının örf, âdet ve ruh hallerine riayet edilerek verilmiştir, her zamanda ve her durumda geçerli değildir. Nüşûz durumunda kocanın karısını dövebilmesi için aralarında yaşadıkları toplumda bu davranışın ayıp, anormal, aşağılayıcı, zarar verici, hukuka aykırı telakki edilmemesi, kocanın öfkesinin karısı tarafından ancak bu vasıta ile hissedilir olması gerekir, izin böyle topluluklar ve durumlar için geçerlidir.

     Hz. Ömer (ra)’in Mekke halkı ile Medine halkını, kadınlara hâkimiyet bakımından karşılaştırdığı şu sözleri de toplum değiştikçe ilişki ve davranışların da değişebileceğini göstermektedir:

     “Biz muhacirler kadınlarımıza hâkimdik, sözümüzden çıkmazlardı, Medine’ye gelince gördük ki, Medine’nin yerli kadınları kocalarına hâkim durumdalar, bu defa bizim kadınlarımız da onlara benzemeye, onlar gibi davranmaya başladılar.” (Buhârî, “Nikâh”, 83; İbn Âşûr, V, 41-42).
     Alıntı sorularlaislamiyet’ten
     ————————————————————-
     Bir erkek neden karısını niye döver yemek yapmadığı için mi yoksa namaz kılmadığı için mi hayır bunlar için değil peki ne için eğer kadın Kocasına karşı dik kafalılık yaparsa kavga ederse o zaman oda nasıl biliyor musunuz sadece bir dal ile kaba yerlerine vurarak Bu şekilde hz Eyyub a.s. kıssasında da geçer karısına bu şekilde yaptığı ona dövmek denmez çocuğu bakarken annesini döven bir baba değil sanki annesiyle oyun oynayan bir baba görmesi gerekli siz kalkıp hangi dövmekten bahsediyorsunuz göz morartan kol çıkaran kaburga kırandan değil herhalde bu da ikii…
     —————————————-
     Kadınların cehennemi dolduranlar demişsiniz bunu da inkar etmeyiz ama hangi kadın bu kadını ben bile boğarım yaaa!!!Eşin akşama kadar didinsin çalışsın çabalasın eve nafakanı getrisin az veya çok sonra sen kalk ” sen bize ne yaptın ne zaman gün yüzü gördük hep başkalarının gözüne baktık sen bize hiç bir şey yapmadın” diyen kadınlardan yani nimeti küfr olan kadınlar dolduracak öyle kadınları zaten bende cephe alırım hadlerini bildiririm Allah şahittir yapıyorum yaparım da…..bu da üçç….
     —————————————————
     Kocasının szöünü tutamayan eşinden gizli kapaklı iş cevrien kadınların yuvasını biz görüyoruz bir kadın kocasına itaat etmek zorundadır bunu kim inkar ediyor onun eşine itaat etmesi köle olması değildir itaat saygıdır o akşama kadar onun evinin bekçiliğini yapıyor ihanet ednce neler olduğunu camiada görüyoruz itaat bu karıştırmayalım lütfen …Bu da dört…
     ————————————————
     Bir de size en son olarak yine yanlış anladığınız hadisin açıklaması buraya kopyalamıyorum buyrun siz bakınız:
     http://www.sorularlaislamiyet.com/article/2704/kadinin-dininin-ve-aklinin-eksik-oldugu-konusunda-bir-hadis-i-serif-oldugu-dogru-mudur-eger-dogruysa-bu-kadinlara-hakaret-ve-haksizlik-olmaz-mi.html

     eğer hala inanmıyorsanız Şahit ol Ya Rab ! derim Hidayet Senin elindedir dua ederim..Fiemanillah…

  • selcen ozkan Says:

   İster inanin ister inanmayin ancak bir kadinin ikiyuzlu davranmasi hosumuza gitmiyor. Kapanip baska sekilde giyimi

 5. Zehra Says:

  Ah ahh zaten bu tesettur modasini icimize sokan,tesetturlu gencligi modernlestiren önce asil tesetture asagilik izlenimi verip sonra bu duygudaki gencleri modern tesetturle cagdaslastiran hep ayni zihniyet degil mi? Ve evet basardilar tesetturlu daha dikkat cekmeye basladi kasiyla gözuyle giyimiyle yuruyusuyle.Peki simdi biz daha mi cagdasiz ne duzeldi toplumda önceleri acik kizlarin mini eteklilerin boy gösterdigi yollar simdi artik kapalilarada acik.Vaybee ne kadarda gurur duyuyoruz biz tesetturlulerde artik geri degiliz cagdas ve moderniz.Bizim genclerimizde artik daha modern daha özguven sahibi.Ne kadar yazikk…Asil yukselisin islamda oldugunu görmeyen bu kör gözlerimize ne kadar yazik…

 6. Hasret Says:

  saç boyalı olabilir, strej tayt giyebilir, makyaj yapabilir ,saçını açabilir, dar şık renkli açık elbise giyebilir, hatta kaşları erkek kaşı gibi olup kadın gibi görünmüyorsa (erkek gibi) ortasını alabilir kadın, nerede evinde nerde Kocasının gözü önünde, niye mi? özeldir kadın özeline özel olduğu için KADIN kocası için yaratılmıştır, adı üstünde EŞ ve cennette bile eşler karşılıklı otururlar sohbet ederler der Ayetlerde bu eş nasıl bir eş ki cennette zevklerinden bahsederken bu şekilde zikreder Allah celle celaluhu …Bu eşler, gözlerini kocalarından başkasına çevirmeyen eşlerdir..Ne demek yani, eşinden başka, karşı cinsi görmeyecek kadar eşine bağlı ve sadece bakışını ona çevirmiş eşinin bakışını sadece kendine çevirmiş eşler, orada cennette bu zevki tadacak peki bu zevk neden bu dünyada da yaşanmasın zaten burada yaşanacak ki, orada bunun daha güzeli olsun diyor Rabbimiz! Kadın dışarıya gidince allanıp pullansın en güzel gardolaptaki kıyafetleri giysin..Eve gelen kocasını da ozonlu elbise sacı bir yanda kaşı bir yanda o halde eşini karşılasın…Neden o kıyafetleri bir gün olsun giymedi kocasının yanında sadece ilk aldığında nasıl güzel duruyor mu dedi veya tesadüfen bir yere giderken üzerinde görüyor..Nerde EŞ KONUMU NERDE hassasiyet? Bu ne pişkinlik şekerin üzerine üşüşen sinekler gibi erkeklerin bakışları üzerinde olsun ve kadın bu bakışlardan rahatsız olmadığı gibi BİR DE ne cesurca desinler (bu da moda olmuş nerede bir transparan bir kıyafet giyen ay ne cesurca derler ya evet çok cesur cehennemde o ateşin kabarttığı ona dayanmak büyük cesaret ister) acaba kaç bakış elde ettim diye az kalsın sayacak hale geldiler hatta sayanları bile gördük ne oluyorsunuz bari savunmayın şu soyunmaları ….Hatta tesettürü tam olmayanlar bile savunmasın bunu yapıyorlar sadece açıklar değil eşarbı (diyorum çünkü sadece o var) başa örtenler terbiyeli desinler örtülü bir kız iyi kızdır desinler diye bir ara oda moda olmuştu inanın bunu da duydum şahit oldum ”kız baksana örtülüler erkeklerin dikkatini daha çok çekiyor” hatta öyle ki inanın burada yazmak bile iğrendiriyor” hayal ediyorlarmış iç………..i” (yuhh) ,diyen ve örtüsünün sırf erkekler baksınlar diye örttüğünü duyduğum kişiler savunmayın şu soyunmayı …Tesettür ayeti indikten sonra ki hal,,, Fahşa kadınların da başında örtü vardı sadece belli olsunlar diye boyunları açık bir şekilde eşarplarını arkaya bağlarlarmış ve kaşlarının hepsini yolduktan sonra kalem ile boyarlarmış bu onların o kişiler olduğunu belirten halleriymiş…hangi taraftaysan tarafını belli ettiysen ne diyelim ALLAH’tan korkmuyorsan yap!!!..Hakaret neden Allah’ın ayetine olunca kimsenin gıkı çıkmaz da şahsının kendi üzerindeki yaptığı harekete gelince hakaret ve kırıcılık sayılabiliyor anlayamıyorum… aslında anlıyorum da nedir bunun adı put onlarda bazı heva heveslerinden vazgeçemedikleri zaman Ebu Cehil’in ve diğerlerinin de dediği gibi biz Seni anlamıyoruz aklımız almıyor dedikleri gibi olsa gerek…
  Ne diyoruz özelliğini kaybetmesin biz istemiyoruz cehennem dolsun cennet varken ne bu zora götürmeler…

 7. Hilal Says:

  Ütopyanızı haykırmışsınız adeta. Siz ibadetinizi ediniz, uygun giysinizi giyiniz, başkaları sizi neden böylesine etkiliyor anlayamadım. Bu fani dünya bir sınav yeri değil mi, kendi üstünüze düşeni, okuduğunuzdan anladığınız kadarını yerine getirin.. Bırakınız diğer insanları, siz “yok kardeşim bu ne berbat bir giysi” dediğinizde “ay haklısın şekerim dur gidip senin gibi giyineyim hemen” mi demesini bekliyorsunuz.
  Çeşit çeşit insan var bu dünya üzerinde. Kimse size benzeyemez, benzemek zorunda da değil. Aynı kafa yapınızdaki insanlarla güzel ilişkilerinizi sürdürünüz… Ha yok illa da haykıracağım diyorsanız, kolay gelsin.. Esenlikler dilerim..

  • nuriye Says:

   Barış ve huzur içinde yaşamak istiyorsak, herkes birbirine ve giyim tarzına saygı duymayı öğrenecek. Duyamayanlar toplum hayatında yer bulamayacak. Size göre uygun olmayana bir kıyafet giyene yönelttiğiniz acımasız eleştirilerin benim gözümde kapalı bir kadın görünce iğrenerek kara fatma,sıkmabaş, örümcek kafalı vs. diyenlerden hiç bir farkı yok. Herkes kendi yolunu veya giyimini en iyi zannediyor. Kendine benzemeyeni eleştirmekte ne kadar da istekli. Ama her özgürlüğün bir sınırı var. Bana gelip de giyimimin uygun olmadığını söylemeye cesaret edebilenin alnını karışlarım ve bir daha böyle birşeye cesaret edememesi için elimden geleni yaparım. Sıkıysa bir daha yapsın bakalım. Herkes kendi işine bakacak.!!

 8. Mine Says:

  merhaba. sitenizi uzun süredir takip ediyorum. yaptığınız yemekler kadar düşüncelerinizi bu yolla ifade etmenizi de takdir ediyorum. ancak bazı yazılarınızda- bu yazıda- olduğu bazı kadınları hakarete varan ifadelerle tanımlamanızı kabul edemiyorum ve oldukça da kırıcı buluyorum. kadınların bu şekilde giyinmesini tasvip etmiyor olmanız size onları -yol kenarında otostop çeken fahişelerden(bu kelimeyi demek istediğiniz anlaşılıyor)ne farkları kalıyor- şeklinde itham etme hakkını vermiyor. ayrıca bu üslup ülkemizde yıllardır kullanılıyor ve bir faydasını gören olmadı. herkes kendine benzemeyeni çok ağır bir şekilde eleştirdi. sarışın bir kadın olarak beni derinden incittiğinizi belirtmek isterim.
  sevgiyle…

 9. fevziye Says:

  Cahide abla yazılarını beğenerek okuyorum, çok teşekkür ederim. geçenlerde bir arkadaşım bana birşey sordu. Benim de aklıma takıldı. Ben de sana sormaya karar verdim. Sorusu şöyleydi: Dünyadaki insanların yüzde 95i ailesinin dinini devam ettiriyormuş. Yani amerikada doğan bir bebek %95 ihtimalle hıristiyan olurken çinde doğan budist veya ateist oluyor. Aynısı Türkiye için de geçerli. Şimdi bu durumda insanlar doğmadan hangi dinlere inanacaklar önceden bellimi? Ben amerikada doğsaydım hırsitiyanmı olacaktım?

  • Saliha Yildiz Says:

   Fevziye kardesim, Cahidemin belki vakti müsait degildir diye ben cevaplayayim dedim. Kendiside imkani olursa yazar insaAllah.
   Sorularini maddeler halinde cevaplarsam belki daha anlasilir olur.
   1. Dünyaya gelen her cocuk Allah Resulunun hadisinde acikladigi gibi fitrat üzere dogar. Yani iyiyi, güzeli bilerek, Allah’in emir ve yasaklarini kabul edebilecek kabiliyete sahip olarak gelirler.
   Allah subhanehu ve teala Araf suresi 172. ayette dünyaya gelecek bütün insanlardan daha ruhlar aleminde yaraticilarinin yani rablerinin kendisi olduguna dair söz aldigindan bahsetmektedir. Bu sebeble bütün insanlik Rablerine verdigi bu sözden sorumlu tutulmustur.
   2. Yukarida bahsettigim hadisin devaminda Allah Resulu sallallahu aleyhi ve sellem söyle buyurmaktadir. Her dogan cocuk fitrat üzere dogar.sonra anne babasi onu hristiyan, yahudi, mecusi yapar.
   Bu sözleri ile Allah Resulu anne babanin ve cevrenin cocugu yönlendirmede ne derece etkili oldugunu anlatmak istemistir. Bu onlarin dinlerinin bu oldugunu göstermez. Temiz bir tabiat üzere yaratilan cocugu anne baba nasil egitirse o sekli alir denmek istenmistir. Yani anne babanin cocuk üzerindeki tesiri vurgulanmistir.
   3. Eger dogdugu ailenin benimsedigi din cocugun dini olmasi gerekseydi, bu insanlari neden Allah Islam’la sorumlu tutuyor? Bu adaletsizlik olurdu ki, Allah en adaletli olandir.
   4. Allah dünyaya gelen her cocugu sems suresinde belirtildigi üzere iyiyi ve kötüyü ayirdedebilecek bir bilgi ile dünyaya gönderiyor. Bu bilgiyi biz vicdan olarak adlandiriyoruz. Bu sebeble insani ortami, ailesi ne olursa olsun Islam’dan sorumlu tutuyor. Cünkü her insan yaratilisindan sahip oldugu özellik ve kabiliyetlerle bunu ayirdedebilir.
   InsaAllah faydali olabilmisimdir Fevziye kardesim. Anlamadigin bir husus olursa tekrar sorabilirsin.

   • fevziye Says:

    Saliha abla cevabın için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Bu konuyu bana almayanda oturan teyzemin kızı sormuştu. senin yazdığın cveabını onada söyledim. O da bana aşağıdakine benzer şeyler söyledi.

    Şimdi insanların %95i ailesnini dinini devam ettirdiğine göre insanın dinini doğduğu aile belirliyor gibi görünüyor. Şimdi siz ve ben ve bütün müslümanlar hıristiyan bir aliede doğmuş olsaydık çok büyük ihtimalle hırstiyan olmayacakmıydık? amerikalı hıristiyanlar da müslüman ailelere doğsalardı müslüman olmayacaklarmıydı? Ama Allah herkesi islamdan sorumlu tutuyor.

    • Saliha Yildiz Says:

     Evet Fevziye kardesim, Allah herkesi son din olan Islam ile sorumlu tutuyor. Demek ki, düsündügümüz gibi degil. Sunu bilmemiz gerekir ki, Allah bizi bir seyle sorumlu tutuyorsa, mutlaka o sorumlulugu yerine getirebilecek imkani ve alt yapiyida vermisdir. Bunun aksini düsünmek Allah’in bazi kullarina zulmettigini düsünmek olur ki O asla lullarina zulmedici degildir. Aslinda bunu kuzenin cok daha iyi bilmesi lazim ki Almanya’da her gün bir cok hristiyan ailede büyümüs insanlar müslüman oluyor. O zaman bunlar neye göre dinlerini degistiriyorlar? Demek ki bize verilen temel degerler var.
     Bende Almanya’da kaliyorum kuzenine ulasabilecegim telefon veya mail adresi verebilirsen bunu kendisine daha genis anlatabilirim. Tabi bunlari gercekten ögrenmek istiyorsa. Cevabini bekliyorum canim. Allah’a emanet ol.

    • hatice Says:

     herkese selamlar..daha öncede bu siteye yemek tarifleri için bakmıştım ama doğrusu yazıları okumamışım.çok faydalı bir paylaşım alanı olmuş.Allah razı olsun Cahide hanım..Fevziye çok güzel bir soru sormuş.ilk yorumumda ona cevap vermek istedim.dilim döndüğünce.:)

     Saliha hanımın söylediklerine aynen katılıyorum.ilaveten şunları söylemek isterim.Bugün özellikle bizim toplumumuza baktığımızda şöyle bir sözle çok karşılaşırız.”Allaha şükür ki müslüman toplumda doğmuşuuuz aman ya hiristiyanların arasında doğsaydık ne olurdu halimizz!”bu bakış açısı hayatın mantığını kavrayamamış,vahyden uzak bir bakış açısıdır ne yazıkki.Oysa ki Allah daha yaratılışta tüm insanları eşit özelliklerle donatmış ve imtihan sahasına öyle göndermiştir.bu özellikler:hayata dair gözlemlediklerini anlayacak AKIL,bu gözlemlerin arasında karar verebilmesini sağlayan İRADE,ve bu kararların doğruluğunu ve yanlışlığını ona hissettirip iyiye güzele yönlendirme programlı insanın içine yerleşrilmiş olan VİCDANdır.bir insan ister afrikanın bir kabilesinde,ister Kabenin yan sokağındaki bir evde,isterse amerikanın bir köşesinde doğmuş olsun bu temel özelliklere sahiptir.
     evet.hadisi şerifte söylendği gibi doduğu aile o çocuğa kendi doğrularını verir,kendi hayat görüşünü benimsetir.
     Amaa bir nokta vardır ki Allah o noktada cocuğun bildiği tüm doğruları küçümsediği,ailesini bile silmek istediği bir dönem varetmiştir.İşte bu dönem şimdi bizim korktuğumuz ama aslında büyük bir nimet olan ergenlik dönemidir.Bu dönemde genç herşeyi sormaya,eleştirmeye ,beğenmemeye başlar ve bir arayışa girer.bu noktada 3temel özelliğini doğru kullanan bazı insanlar doğrulara ulaşırlar.(hz.İbrahim ve çok kötü olumsuz ortamlarda doğmasına rağmen vicdanının sesini dinleyen,araştıran ,önüne çıkan vesile ve uyarıları dikkate alan ve hakka ulaşan MalcolmX gibi)pekçoğu ise ne yazık ki vicdanını susturur,zorluklarla uğraşmayı istemez,menfaatine öyle gelir,tüm iç sıkıntılarını bastırarak ailesinin yolunu tercih eder.Kimi insanlar ise peygamber evladıdır,yanıbaşında babasının yıllarca mücadelesine şahit olmuştur ama iman etmez.Nuhun oğlu gibi,Lutun karısı gibi.dolayısıyla insan içindeki cevherleri değerlendirirse bir yahudiykende müslüman olur(muhammed esed gibi)ama değerlendrmezse peygamber evladı olsa ,amcası olsa cehennemi hak etmiştir (ebu talip gibi:( )
     sanırım çok uzattım.inş. anlatabilmişimdir.öneml olan hangi ülkede doğduğumuz değil içimizdeki özelliklerimizi kullanıp kullanmadığımızdır..Allaha emanet olunuz..

    • Saliha Yildiz Says:

     Allah razi olsun Hatice kardesim ne güzel aciklamissiniz.

   • Zehra Says:

    Agzina saglik kardesim nede guzel anlatmissin ne mutluki hep elini uzatan birileri var…

 10. Rabia Ulugöl Güneş Says:

  ablacım. hepinize saygım var kimseyi kırmak istemem ama doğru anlaşılmak adına izah edeyim.konumuz tayt meselesiyken arada hocalar dindar kanallar derken iç savaş çıktı resmen, tabiiki bunu kastediyorum. Ben uhuvvet diyorum ama sizde bir küçümseme durumları var gibi. aslında ortada yanlış anlaşılmalar var bu yüzden ben biraz daha bütünleştirici olmak taraftarıyım,ayrılık tohumları serpmeyleim demeye çalışıyorum.bu gün dışarıdan farklı görünse de gayesi dinimizi anlatmak olan bir sürü insan zan altında kalıyor. müslümanlar olarak zaten inançsız kesimle uğraşıp duruyoruz bir de kendi aramızda neden çatışalım ki. sonuçta ALLAH(cc) her şeyi bilen gören değil mi?. elbet kim neyi ne kadar doğru yapmış ortaya çıkmayacak mı? ben bütün sorunlarımı insanları kırmadan çözmeye çalışırım. umarım sizi de kırmamışımdır.

 11. gmzeeeee Says:

  Canım ablacığım arasıra bilgisayarımın azizliğine uğruyorum. Uzun zamandır bu alana yazamıyorum tıklıyorum ama imleç bu alana kaymıyor ekran mavi renk oluyor. Zaten sana mail attım bu konuyla ilgili. Şu an uzun denemelrden ve uğraşlardan sonra ekrana yazmayı başarabildim Fakat sana ulaşırmı bilemiyorum.Selam ve dua ile takipteyim. 🙂

 12. Rabia Ulugöl Güneş Says:

  selamün aleyküm
  bakıyorum da bazı ablalar yine bir kalemde harcamışlar bizi. hepimiz aynı amaç uğruna parçalıyoruz yüreklerimizi ama siz bize dudak bükmeye devam ediyorsunuz. imanını kurtarmaya çalışırken göbeğimi çatlatanların söyledikleri sizinkiler kadar incitmiyor yüreğimi. insan sevdiklerine kırılırmış ondan mıdır bilmem. yine de seviyorum sizleri dua ile….

 13. guraba Says:

  esselamu aleykum.Bugun de guzel bir konuya deginmissiniz cahide kardes Allah sizden razi olsun.
  oncelikle gercektende son yillarda insanlar cildirdilar adeta.Allahin emrettigi gibi giyinen kardesler goze batiyo eza ediliyo bakislarla veya dil uzatmayla asagilaniyor.Ama gel gelelim giyinik ciplaklar sanki marifet gibi salina salina geziyorlar.Ben cok uzuluyorum bu duruma bu insanlarin dedeleri,babalari,amca dayilari,erkek kardesleri hicmi kiskanmazlar kizlarini eslerini.Egitim terbiye kucuk yasta baslar kucukken onlemi alinmazsa aman daha kucuk okulu bitirsin durun universiteyide bitirsin sanki imzali senetleri var o kadar yasiyacaklar.gecenlerde bır bayan anlattı bır dukkanın açılışında bulunmuş müşterılerle ilgilenen kızı çagırmış yanına o kafandaki lahanamı demiş yo demiş bılıyormusun demiş başlarını deve horgücü gibi örtenler CENNETİN kokusunu bıle duyamıycaklar.Kız hemen çözmüş kat kat sardıgı ortulerle yukselttıgı başını.Kimilerine ayet hadis soylesende ben saçımı aşagıdan toplayamam rahat edemem alıştım cok derler Rabbım doğru yoldan ayırmasın ayaklarımızı kaydırmasın yavrularımızı kızlarımızı korusun AMİN.

 14. Semra Says:

  “Yürürken başımın yerde olması sizi rahatsız etmesin. Benim tek derdim; yere düşen edebinize takılmamak.”
  Mevlana
  Selametle kalın….

  • fatma Says:

   Eline diline sağlık Cahi dem aynı şeyleri benim bağırasım var yeteeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrr bu çıplaklık.

 15. Busra Says:

  ‘Taninip incinmemeleri icin’ kisminida anlasak hayir olur diye dusunuyorum.yuzunu ortmeyenleri asla suclamam tesetturu hakkiyla yaptigi surece ama bu ayeti dogru anlayalim dogru tefsir edelim istiyorum.kimse bizi elimizden kolumuzdan bacagimizdan tanimaz yuzumuzden tanir.ortulmesi gereken yer yuzdur ve kadinin en onemli zineti yuzudur.Aise(r.a.)Rasulullah(s.a.v)i birgun takip ettigini anlatirken ‘beni acik olan tek gozumden tanidi’demistir.yada ihramla ilgili hadislerde farkettiyseniz’hanimlarda eldiven ve pece takmasin’ buyurmustur demekki normalde takiliyordu.baska bi hadiste iste ‘kadin tirnagina kadar avrettir’buyurmustur Rasulullah…

 16. meser Says:

  cahide abla söyleyecek pek bişey kalmamış evet maalesef ben de dün bazı görüntüler karşısında çok utandım eşimle çocuklarımızı parka götürmüştük bazı görüntülerkarşısında o kadar rahatsız oldukki Allah ıslah etsin

 17. pinar41 Says:

  ablam yine çok güzel bir konuya değinmişsin…söylediklerinin tümüne katılıyorum…eşimle sokağa çıtığım da gerçekten o kadar rahatsızlık duyuyorum ki…Rabbim bi insandan aklını almasın…gerçekten de akılsız insanlar bunlar..Ama unutmayalım bunların hepsi birilerinin oynattığı oyunlar…Rabbim onların oyunlarından hepimizi uzak tutsun…
  http://www.facebook.com/zengule/posts/260683584067347 linke tıklayın inş.

 18. SelmaKerem Says:

  Selamunalyküm herkeslere.Canım yine o kadar doğru ve güzel şeyler yazmışsın ki.Kendimden utandım.Başım açık biliyorsun ama ben tayt giyen açılıp saçılan biri değilim.Buna rağmen eksiğim başımı kapatmayıncada tam olamayacağım biliyorum.Nefis ve şeytan dostum olmuş Rabbim uzak etsin.İnşallah buradan bende birgün kapandığım haberini veririm sizlere.Rabbim nasip ederde kendimi toplarsam biraz önerdiğiniz iki kitabı almak istiyorum.Yada okuyupta bana yollamak isteyen bir bacım olursa (Cahidem de uygun görürse)her daim duacısı olurum inşallah.Bir kadın neden örtünmek istemez kitabını özellikle okumayı o kadar çok diliyorumki.
  Bugün M.Karataşın programı vardı konuklarını gösterirken başları deve hörgücü gibi olanlar altına kot giyip üstünü tunikle kapatanları gördüm.Ve programı arayıp öncelikle hanımların kapanması ile alakalı sorular sormayı konuklarınızın kaç tanesinin İslama uygun kapandığını söylemesini rica edecektim.bir türlü düşüremedim.
  belkide bunu sormak şu an kapalı olmayan biri olarak bana düşmezdi ama en azından giyinik çıplaklardan değilim.Başım açık olsada bedenim kapalı.hamdolsun.

  • Hasret Says:

   ve aleykum selam selmakerem kardeşim isterseniz o dediğiniz kitap bende mevcuttur eğer adres verirseniz Cahide hanıma o bize ulaştırır veya mailimi size versin nasıl isterseniz size daha başka kitaplar da gönderebilirim….

 19. huriye Says:

  cahide ablam bugünde döktürmüssün hemde öyle bir konuyaki….bu konuda inanin benimde icim yaniyor…kiz cocugu olan bir anne olarak cok tedirginim acikcasi…elimizden geldigi kadar anlatmaya ögretmeye calisiyoruz fakat disariyi birak en yakin komsularinin kizlari bu sekilde giyerse haliyle özenti de oluyor…onlara da elimden geldigince anlatmaya calisiyorum fakat nafile sanki inadina daha cok yapiyorlar…RABBIM hidayetlerini kuvvetlendirsin…ilimlerimizi artirsin …ilmimizle amel edebilmeyi nasip eylesin …bizleri hakiki kullarinin arasina koysun…

 20. Aksa Says:

  cahide ablammm…bu yaziyla ilgili facebookdaki yorumlara baktim demin…ALLAH sana sabir versin,gercekten üzüldüm..Ama inan senden cok o yorumlari yazanlara…Nelerle ugrasiyorsun,belki de bizim görmedigimiz neler okuyorsun..ALLAH sana dirayet versin…

  En cok da ALLAH,kitap,günah diye edebiyat yapip seni uyaran din kardeslerimin! laflarinin sonunu ne kadar hakarete ve de bedduaya bagladiklarini okuyunca üzüldüm…Madem ugrasip birseyler yaziyorsun,hadi hic bilmeyip yanlis yolda oldugunu düsünüyorsan akil fikir veya hidayet ver diye sonlandir be mübarek!!!

  Ama üzülme insanin saginda ve solunda bulunan iki yazici melek bir mumin diger bir mümin kardesine dua edecek olursa “Aminn,önce sana” diye mukabelede bulunurlarmis…Kulagimda küpedir bu,ögrendigimden bu yana…Bundan Gerisi o kimsenin yapacagi duaya kalmis…Rabbim cümle müslüman kardeslerimize akil fikir versin,malum akildan mühim nimet mi var ki????
  Selametle…

 21. şennur Says:

  cahide hanım bende katılıyorum kadınların bu denli açık giyinmesi benide çok üzüyor bence mesela bir elmanın bile örtüsü var elmayı soyduğunuzda buruşuyor utanıyor ama kadınlarımız açık giyinmekten hala utanmıyor 2 yaşında kızım var ve ben korkuyorum artık onun geleceğinden böyle giderse bu nesil bizi daha çok günaha sokacak Allah kadınlarımızı kızlarımızı ıslah etsin doğru yolu göstersin

 22. Canan Aydın Says:

  Yazınıza sonuna kadar katılıyorum.Herkesi bilgilenmeleri için Lalegül fm dinlemelerini öneriyorum.
  Hocaefendiler çok güzel bu konulara değiniyorlar. Allah onlardan razı olsun.

 23. cumbayildiz Says:

  cahide hanım yazınıza kesinlikle katılıyorum Ben bu konuda daha çok 2 yaşındaki kızım için üzülüyorum çünkü o yaş grubundan başlayarak kıyafet bulma sıkıntısı yaşıyorum. kıyafetler sanki genç kız kıyafeti gibi çocuk kıyafeti asla değil. kısa kıyafet giymesini bu yaşta istemiyorum ama maalesef mağazalarda istediğim kıyafetleri bulamıyorum ilerede nasıl olacak Allah kerim. Rabbim hayra ulaştırsın herkesi inş.

 24. dila Says:

  otostptan sozedince aklima geldi dehsetle izledim rus bir kadini kandirip getirtmisler fuhus yapmak istemeyince diri diri gomuyorlar kadin mama diye bagirinca kafasina kurekle vuruyorlar lmama ruscada anne demekmis.anet olsun onlara. gercekten zorla dusurulenlerde var ucurum dizisi hayal degildi

  • Aksa Says:

   Evet Dila kardesim…Dün de ben haberlerde izledim..Bir sürü Ukraynali bayan…Hepsi üniversite mezunu doktor,mühendis,ögretmen vs……Türkiye de daha iyi sartlarda calisma bahanesiyle kandirip,pasaportlarini da alip kötü yerlere satmislar ve cok zor sartlarda calistirmislar kadinlari…Cok üzüldüm hallerine…Polis baskiniyla ele gecirildi yapanlar.tiplerine bakarsan adam sanarsin ama ne yazikki bunlar seytani bile aratirlar…Bu siteyi de takip eden yurtdisindan bircok kardesimiz var…Bu vesileyle duyuralim böylesi vaadlere kimse kanip da yurdunu yuvasini terketmesin..
   Selametle..

 25. ayşe kılıç Says:

  evet bacım bizlere yola dışarı çıkmaya yürümeye utanır olduk Allah ım ıslah eylesin nereye gidiyor bu çıplaklık bu giyinme şekilleri , ya bizimkilere nedemeli bilemiyorum bacım yaa içim cazır cazır yanıyor 😦

 26. Eda Says:

  Selam Gulsen, baslik ve genelde yazilari okudum, maalesef durum cok vahim. Butun bu sartlar altinda sana haddim olmayarak tavsiyem, en saygili sekilde giyin ve git, en kisa zamanda sende evinde okut ve yine en saygili sekilde mesajini vermeye calis hatta Quran’dan once bir konusmaci falan bulabilirsen bu konu ile ilgili mesaj vermesini saglayabilirsin hani nazik bir sekilde…Gittikce azalan hayalilar adina iyi bir calaisma olur kanisindayim..

 27. ikiz bebekleri olan tugba Says:

  cahide ablaaaaaa kanayan bir yaradan bahsettin yine:( çok çok çok rahatsız eden görütülere bende üniversitedeyken rastlıyordum.hatta bir olayı anlatayım….Ben bir bankda oturup ders saatini bekliyordum.Düşen yaprakları süpüren bir abi “başımıza taş yağacak sizin gibiler yüzüden ” dedi…Tepemden aşağı kaynar su döküldü.Bana söylüyor zanettim önce.Ama pardesülü başı kapalı edebimle oturuyorum neden böyle dedi ki diye düşünürken başımı kaldırdım gördüklerimden sonra haklısın abi çook haklısın dedim içimden.Kapalı(! )bir öğrenci kot etek giymiş ama bazı açıklar bile o kadar kısa etek giymez.Ten rengi çorapla da çok yakışmış doğrusu……

  Benim okulumda hani o kanalı olan gurubun diye anılıyor.Podyum dedikleri o binaların arasıdaki yolda yürüyen kapalı kızları,ABLA kızları görmeniz lazım.Tabiki hepsine değil sözüm.Bol ve tesettüre gerçekte uygun giyinenlerde var.SAdece burada kızıp yorum yapmakla vicdanımız rahatlamasın sessiz kalmayalım.yobaz sıfatına razıyım.Gördüğüm herkeze doğrulardan bahsedeceğim inşallah…Gülşen arkadaşım son cümlem soruna cevabım olsun 🙂

 28. bsra21 Says:

  Allah kalemine, diline kuvvet versin abla. Yazı çok güzel olmuş. Ayrıca dilin sert değil olması gerektiği gibi. Kendini, hareketlerini düzeltmeye çalışanlar, hayatına çeki düzen vermek isteyenler var bu da üslubunun, verdiğin cevapların gayet yerinde olduğunu gösteriyor. Kısacası sen böyle devam et abla Allah ilmini artırsın Rabbim seni sevdiği kulları arasına koysun.Bütün kardeşlerimi de tabii :))))

 29. Gülşen Says:

  merhaba, benim başım kapalı değil ama giyim kuşamıma dikkat etmeye çalışıyorum, hani belki kendimi kandırıyorum bilmiyorum ama asla dikkat çektiğimi düşünmüyorum giyim kuşamım saçımla..Birşey anlatayım 1 yılı aşkın zamandır aynı apartmandayım evlendim taşındım. Komşularla ilişkim sadece görünce merhabalaşmak.Geçen bir komşum cumartesi Kur’an okutacağını söyleyerek beni de çağırdı ben de davete icabet ederek gitmeye karar verdim. Evde ne giysem acaba diye düşünürken en bol pantolonumu, uzun kol gömlek,üzerimede uzun hırka giydım makyaj filan hiç yapmadım dikkat ettim Kur an dinleyeceğim diye. Gittim komşuya çaldım kapsını ev sahibi açtı ne göreyim üzerinde siyah tayt üstüne gerdan açık badi onun üstünede file tunik, yüz bir ton makyaj 😦 e diğer komşular geldi suratlar beş karış makyaj, dizlerin 2karış üstü daracık elbiseler, bitanesi tayt ,yaka açık herşey dışarda..İnanamadım ben o kadar dikkat ettim, bırakın komşuları ev sahibi bile tayt giymiş. Haftaya da diğer komşu ben okutucam ona da beklerim dedi. İyi de önce Kuran’a saygıları yok ki neden okuturlar..Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu..Bu başka o başka diyebilir miyiz buna..Hani evimde Kuran okuturum ama istediğim gibi giyerim denir mi? Bir saygı gerekmez mi? Ben anlamadım :S Ben kendi evimde okutursam hiçbirini çağırmayı düşünmüyorum ama diğer komşuya gitmelimiyim sizce?.

  • Zeynep Says:

   Gulsen hanim Allah ilminizi ve takvanizi artirsin…

   • Gülşen Says:

    Acaba yanlış,kırıcı birseymi yazdım bilmeden? Bunun için bana Allah akıl fikir versin gibi birşey mi dediniz ?yoksa gerçekten iyi dileklerinizle takvanızımı artırsın dediniz?inanın anlamadım burda amacım bilmislik yapmak değil, ne bilgim buna yeter, yetse bile haddim olmaz!! Amacım gerçekten fikir almak, doğrusunu öğrenmek, bu yonde ilerlemek. Konu da denk geldi sordum sadece… Tesekkurler

    • huriye Says:

     gülsen kardesim bende nacizane birseyler yazma ihtiyaci hissettim…öncelikle tertemiz bir yürege ve niyete sahipsiniz bu belli…yukaridaki zeynep hanim da bunu hissetmis ki size cok güzel bir niyazda bulunmus…dini acidan bakarsak herseyin farkinda olmaniz cok güzel buda sizin birtakim seylerden haberdar oldugunuzu gösteriyor arkadasta bunu anlamis ve bu yolda daha cok ilerlemeniz temennisinde bulunmus bende aynen katiliyorum…bana kalirsa davet edilen yere icabet edin ve ayni sekilde hatta dahada fazlasin yaparak oradakilere örnek olun eminim basi acik bir hanim olarak bu sekilde toplantya katlmanizdan onlar kendlerine bir pay cikaracaklardir…insallah rabbimden temennim en kisa zamanda gecici olarak degilde bir ömür boyu o rabbimizin ayetini basinizdan hic indirmemenizdir…selametle kalin….

  • Saliha Yildiz Says:

   Gülsen kardesim Kur’an’a saygilari yok neden okuturlar demissinizya, tabii kalplerini bilemeyiz ama genelde bu tür toplantilar insanlarin istek ve ihtiyaclarinin kabulu icin, yada vicdanini rahatlatmak, iyi bir seyler yapma düsüncesine sahip olmak icin okutulur.
   Aslinda kardesim, saygiyi öncelikle Kur’an’in icindekilerine yani emirlerine göstermeli, tabi bununla beraber kendisine, okunusunada göstermeliyiz.
   Kur’an bizim hayat kitabimiz, basucu kitabimiz olmali. Hayata dair hatta sadece bu hayata degil, ebedi hayatimiza yani ahirete dair bilgilerin icinde bulundugu bir kitabi okumak icin sanirim merasim düzenlemekde gerekmiyor degilmi?
   Güzel kardesim, ben sana Yaraticinin lutfedip sana gönderdigi mesajini her daim okumani, özelliklede mealini okumani tavsiye ederim. Bunun icin merasimlere katilmana da gerek yok. Rabbim hepimize kitabi ile sımsıki bir iliski kurabilmemizi nasip etsin.

   • Gülşen Says:

    Cok teşekkür ederim cevabınız icin…

    • Zeynep Says:

     Gülşen kardeşim kesinlikle niyetim sizi kırmak veya aşağılamak değildi 😦
     İmanınızı takdir ettiğim için nâcizane dua ettim..hepsi bu..

   • Hasret Says:

    NOT:Gülşen hanım sizinle alakası yok siz bildiğinizle duyarlı davranmışsınız sadece bu yorumu siz değindiğiniz için yazıyorum size ithaf değildir önce buna değineyim…

    Kur’an hayat kitabımızdır onu kendimize rehber ediniriz eğer onu sınır dışı edersek kaçaklardan oluruz ona iltica edersek o bizi korur himayesine alır…Kur’an okunurken veya mezarlıklara giderken, bir yakını öldüğünde veya bir menfaati olduğunda örtülerine dikkat edenler, onlara bu hürmeti ayıbı takvayı özveriyi verenler, neden o Kur’anın içeriğinde bir kaç sure de Allah’ın kesin emri olan örtüyü tesettürü normal hayatlarında da yapmazlar sizce bunda tezatlık aykırılık yok mudur?Hangisi hangisinden üstün, günah dedikleri, örtüsüz okunmaz, örtüsüz mezarlıklara gidilmez diyen zihniyet ne kadar da yanıldı, yanılmalarının aslı Allah’ın emrini arka plana atmak …Bu yanılgıyı işte aramıza böyle soktular önce o kitabı elimizden aldılar okuma yasak dediler eğitim yerlerini kapattılar sonra sen onu duvara as sadece ölüne oku dediler sonra sen anlamazsın hocalar bilir dediler dediler dediler ….Hala da diyorlar….Haşa burada Kur’an başörtüsüz okunur demiyoruz o, edep konusuna giriyor… Burada dikkat edilmesi gereken Kur’an sözünün yani örtünün tamamıyla hayatta yapılmadığında Allah’ın kesin emriyle haram oluşu…. Sizce edep mi yoksa haram mı ağır basar hangi kefeye koymuşuz farkında olmayarak….

    Peki ey arlanmaz haya etmez insan kılıklı da diyemiyorsun medeniyet adı altında yaptıkları rezillik
    Kim Demiş Avrupa İnsani Medeni,
    Ne Edep Kalmış Ne Haya çırılçıplak Bedeni,
    Açmaksa Bedeni Olmaksa Medeni,
    Desene Hayvanlar Dahada Medeni…

    Üstad Necip Fazil KISAKÜREK

    Danimarka da olan kızım öyle diyor kışın oralar soğuk geçer ve siz dışarıya çıktınız üstünüzü çok sıkı giyinir gerek kendi halkı veya avrupalı ama nerede bir taytlı incecik olsa olsa bu Türkiye’den hakikaten de öyle çıkarmış kışın ortasında o havada bu kılık neyine lazım öyle giyinmek kime caka atıyorsun nedir derdin biz öyle derken daha aradan 3 yıl gecmedi ki buraya da modası sıçradı başkasına benzemek ne kadar da işledi burada ki insana ne kadar da çabuk kayıverdi ne kadar çabuk avlandı cup tuzağa daha bu gidişatla çok şeyler olur bunun tek nedeni dünyaya sarılıp Ahireti unutmak …Rabbim biliyor ki uyarıyoruz söylüyoruz ben yaptım söyledim bir mazeretimiz hiç olmazsa olur…

    • Gülşen Says:

     Merhabalar Hasret Hanım,
     Ne kadar güzel yazmışsınız. Hepsine katılıyorum. Allahım bir gün banada nasip etsin de ben de kapanayım diyorum hatta ben kapansam hep pardesü giyerim böyle rengarenk giyinmem örnek olurum der düşünürüm.Ama gelin görünki icraata gelince yapamıyorum iş güç, tembellik derken hep atıyoruz arkaya 😦 Yoksa tamamen katılıyorum size inşallah bende birgün başörtülü olacağım. Ama diyorum en azından dkkat edeyim bu da birşey. Hatta yazımın başında da yazdım hatırlarsanız böyle yaparak kendimi kandırıyorum belki diye..
     Y.dışı kıyafetlerine gelince bende 2seneye yakın avrupanı bir ülkesindeydim. İnanın sadece türkler değil çocuk büyük hepsinin üzerinde aynı kıyafet. Kışın ortasında mont dahi giymiyorlardı sırf vücutlarını sergileyebilmek için. geçen sene yine gittim yine herkeste aynı kıyafet. Akrabalarım var orda onların da hepsi aynı olmuşlar. Bizim ülkeyede geldi oralardan önceden ayıptı diye düşünenler artık birbirine baka baka ne de olsa herkes giyiniyor ben neden giymeyim diye düşünüyor maalesef.

 30. nurgül Says:

  Allah’ın selamı üzerinize olsun ablacığım, öylesine doğru ve çarpıcı bir yazı yazmışsın ki sana katılmamak mümkün değil. Okurken inan ki insanların bu haline ağlıyorum. Hiç mi dışarıdan dönüp kendilerine bakmıyorlar, hiç mi evlatlarından, anne babalarından utanmıyorlar, Biz babamızın çocuklarımızın yanına pijamayla bile çıkmaya utanırken onlar nasıl oluyor da hiç çekinmiyorlar. Rabbim sen onları doğru yoluna ilet ve bizleri de vesile kıl yarabbi..
  Bazıları dinler(!) arası diyologlara hizmet(!) etmek için neden gözardı ediyorlar bunları..Rabbim hesap sormaz mı sanıyorlar, Zamanla insanları alıştırıp gözlerine normalmiş gibi göstermek mi amaçları.
  Bir düşünün Peygamberimizin bu hallerimizi gördüğünü yüzüne bakabilir miydiniz, utanmaz mıydınız, yüzünüz kızarma mıydı..
  Cahide Abla sesimizin sesi olduğun için Allah razı olsun, yar ve yardımcın olsun..

 31. Toprak Says:

  Ablacım helal olsun, her zaman ki gibi üzeri kapatılmaya çalışılanları gündeme getirdin Allah razı olsun.
  Yarım saat önce aile sağlığı merkezine gittim evimize çok yakın 2 dk.
  Gidiş ve dönüşte o kadar kısa sürede 2 tane tayt modasına uymuş, başörtülü ablamızı gördüm. Birinde deri tayt topuklu ayakkabı, diğerinde de penye tayt topuklu çizme vardı. Öyle bakakalmışım…
  Aklım almıyor neden yapıyorlar bunları kendilerine. Onlarla aynı sıfat ile anılıyoruz ya, en çok o zoruma gidiyor zaten.

 32. canan Says:

  ağzına sağlık cahide hanım

 33. Arzu Says:

  Peygamber efendimiz, İnsan bedenine en kolay gelen bir ibadeti size haber vereyim mi? demiş. Söyle ya Resulallah demişler. “Güzel Ahlak sahibi olmak”” buyurmuş. İnsanların düşünmesi için bu bile yeter….

 34. ibrahim.deniz Says:

  önce tek tük dü şimdi maşallah nerdeyse 100 de 80 oldu ve artık normalleşti 😦 üzülüyorum allah ıslah etsin

 35. sade heceler Says:

  Ne olurdu yani, Bir sene de insanlık moda olsa..

  • katre Says:

   YORUMUNUZ MÜTHİŞ….. ahhh keşke insanlık modası olsaydı ne güzel bir temenni ……ALLAHIN insana verdiği kıymet ……yaratılmışların en şereflisi …zeminin halifesi …ilahi muhatab…her şey emrine verilmişken hücrelerden uzaya kadar ….. peki insanın durumu rabbinin lutfettiği cinsiyetin bile beğenilmeyip değiştirilmesine kadar varıyorsa bu sapkınlık……. bugün hayattaysak yeryüzünde sünneti niyyeyi işleyen ihlaslı kullar hürmetinedir ki kudsi hadiste….RESULUM SEN ONLARIN İÇİNDEYKEN BEN ONLARA AZAB VERECEK DEĞİLİM………. buyurulmuş Bu manayı yaşayan kullar hürmetine belki ayaktayız ne vakte kadar onuda ALLAH bilir….. bu konuda o kadar doluyum ki bunları ifadeden acizim…..

  • Saliha Yildiz Says:

   masaAllah, sözlerinizde nikiniz gibi sade ve güzel. Ne güzel olurdu degilmi biraz haya modasi olsa, iffet modasi, hanimefendilik modasinada cok ihtiyacimiz var bence. Bunlarida bizim moda haline getirmemiz gerekiyor herhalde..

 36. neslihan Says:

  Yazdıklarınıza katılıyorum kadılarımız ve kızlarımız dışarıya çıkarken evde bile giyilmiyecek tarzda kıyafet seçiyorlar.eşofman diye pijamayla çıkanıda var…herkez aynı tarz giyinmiş bi basitlik özensizlik var.fakat tesettür mağazalarına girdiyim zamanda aşırı renk tonları görüyorum.o kadar cırtlak renkler bence o tesettürede yakışmıyor bence bunlarada dikkat edilmeli….

 37. eylül79 Says:

  HAY AĞZINA SAĞLIK HOCAM. BENDE ÖNÜME GELENE BU KONUDAN DERT YANIYORDUM. KIZIMA BİRŞEYLER ALMAYA ÇIKMIŞTIM. HANGİ MAĞAZAYA GİRSEM YA DAR PANTALONLAR, TAYTLAR YADA KISA ETEKLER ŞORTLAR. ARTIK PARASINDANDA GEÇTİM İSTEDİĞİM GİBİ BİRŞEY YA ETEK YA PANTOLON BULSAM ALICAKTIM AMA MAALESEF BULAMADIM. KIZIM 8 YAŞINDA HİÇ DAR VEYA KISA GİYDİRMEDİM. HEP BOL PANTALON OTURMAYI KALKMAYI ÖĞRENENE KADAR DEDİM. AMA SON ÇARŞI MACERAMIZ HÜSRAN OLDU AÇIKÇASI.

 38. Gurbetci Says:

  Benim bir zamanlar 5 yaşında olan kızımla bi mağzaya girdik orda kot pantolonu giymiş bir kapalı kız gördük ve o anda kızım şu şekilde bağırdı:”aaaaaa pantolonla baş örtüsü olmazkiiiii”😄 o an Allahım çok şükür dedim henüz 5yaşında bunu ayırt edebiliyo camiye yolladığımda bile baş örtüsüyle pantol giydiryorum mağdem öğrenmiş kızı bozmayim diye…Allah hepimizin evladını korusun…

 39. Aksa Says:

  Evet hepimzin bu konu icini kemiriyor biliyorum ablam da bu hususta duygu ve düsüncelerimizi anlatan bir yazi yazmis,kalemine gönlüne saglik…
  Söyle düsünüyorum kendi kendime bu ve böylesi yazilari misal gecen gün ki Iffetin 19 inceligi gibi yazilari dilimizle bile yapamiyorsak en azindan birkac kopyasini cantamizda tasiyarak cevremizdeki kardeslerimize teblig amacli vermeye calisalim..Sosyal paylasim sitelerinde paylasalim ne bileyim elimizden daha ne gelirse…Oturup kabul etmek bizlere yakismaz diye düsünüyorum..Onlar böyle bir hareket düzenliyorsa bizlerde böyle harekete gecelim diyorum…
  Rabbim bilincimizi artirsin,karsi durabilmek icin güc kuvvet versin insaALLAH…
  Selametle

 40. aliye67 Says:

  canim ben arap ulkelerinde hemde avrupanin belirli ulkelerini gordum yasadim ama bu kadar moda diye yasayan bir toplum gormedim bizim kadar…valla suan icin avrupanin ve zenginligin icindeyim ama boyle taytli kimseleri gormedim diyebilirim…valla gayri muslumler ama bizden daha duzgun giyiniyorlar….
  bak sunu soylemeden gecemiyecegim corap olarak kullaniyorsan cok iyi ama iste corap olarak…

 41. Elif Says:

  Yazınızı çok beğendim … Amin..Amin..Amin… En güzel elbise takva elbisesi Rabbim onlarada bize de bunun farkında olmayı nasip eylesin. KInayıcının kınamasına aldırmadan dinimizi anlatmalıyız Suzan hanım..

 42. Reyyannnn Says:

  Yazdıklarınızı sürekli takip ediyorum.Anlattığınız konularda çok doğru.Ancak çok sert bir üslubunuz var.Okurken karşımda beni sanki eline geçirse bir güzel dövecek biri varmış gibi.Bu üslupla o bayanlara konuşsanız acaba ne kadar tayt giydirmekten vazgeçirebilirsiniz?Cevaplarınız da bir o kadar sert.Sonum ne olacak bekliyorum.Buna rağmen yazdıklarınızı okumaya devam edeceğim Rabbim ömür verdikçe.

  • Cahide Says:

   Bak bugün taytlı bir arkadaşla konuştuk. Gittiğim bir evde karşılaştım onunla. Biraz hoş sohbetten sonra ben konuyu giyim kuşama getirdim. Yarım saat kadar konuştuk. Ben kalkarken, keşke biraz daha otursaydık dedi. Elimi omzuna koydum ve yine görüşelim dedim. Tamam bekleyeceğim dedi.Sanırım uslubum sert olsa benimle bir daha görüşmek istemezdi..:)

   • Dilekkk Says:

    Cahide Hanımcım, bende açığım. Ben tayt, mini etek giyemiyorum ama çok istiyorum. Kadınların içinde giyinsek sorun olmaz herhalde dimi? Bide eşim için tayt aldım ama evde kocam gelince giyiyorum 🙂 Mini eteği çok seviyorum ama kadınlarla toplanıldığında giymeyi seviyorum…

    • Cahide Says:

     Canım kadınların içinde de olsa tayt ve diz üstü etek giyilmesi doğru değil. Bunu ancak eşinin yanında giyebilirsin.

   • ranuna Says:

    Tum muslumanim deyip yasamayan insanlar,susuz kalmis toprak gibidir.Biraz su gorse hemen yeserir.
    Benimde dedigim iste tam bu.Cahide Hanim anlatmis ve karsisindaki bayan ikna olmus.Onyargiyla bakmamak lazim,belki karsindaki kisiye islamin guzelliklerini anlatsan zaman icinde senden daha iyi yasayacak.Derler ya; boynuz kulagi gecti,iste o misal…
    Neme lazimcilik İslamda yok.Bizim önderimiz Rasulullah(sav) sonuna kadar ugrasmis.Emri bil maruf,nehyi anil münker olmali muslumanin dusturu.selam ve dua ile…

   • SelmaKerem Says:

    Canım bu yazdığım bahsettiğin kişi ile alakalı olmamakla beraber modern Müslümanlık diye bir tabir var artık toplumumuzda.Hem laik hemde müslümanım diyen kesimin yanında hem müslümanım hem modernim düşüncesi kol geziyor ortalıkta.Modern müslümanlığı anlayamadığım gibi bunun müslümanlıkla alakası olduğunuda düşünmüyorum.Müslümanlık denilince insanın aklına modernizmden ve giyimden çok yapılan eylem (ibadetler) ve Allahı bilmek gelmeli diyorum.Bilmem yanlışmı düşünüyorum.Modern müslümanlara bakınca kredi kartları,uğruna koştukları siyasi ve maddi amaçları,takım elbiseleri modern !! tunik ve kıyafetleri 5 yıldızlı otellerin açık havuzlarında haşemaları ile güneşlenmeleri geliyor aklıma.Bu sanırım modern müslümanlık ve moda.
    Moda uğruna nelerden ödün verilmediki.En kötüsüde kadın buna bedenini alet etti.Allahım beni ve hepimizi korusun inşallah.(amin)
    Oysa Müslüman denildiğinde bir bal arısı gibi olabilmeliydik.Bir hayat peteği oluşturmalı ve insanlığın soyunma hastalığına karşı (balın şifası gibi)şifa olmalı zina gıybet haram ne varsa bunlara karşı çare olabilmeliydik.Yenildik medya denilen canavara,tv denilen karakutuya azgınlığımıza en kötüsüde şeytan.Bizim şu halimize bakıp bana yapacak iş kalmadı diyorsa bu bizim felaketimizdir.
    Kendisinden şüphe olmayan muttakilere hidayet veren iki dünyamızı saadete dönüştüren Kurana talip olmak onu anlamak onunla yürümek onunla yaşamak ve onunla ölmek dileği ile.
    EYVALLAH

  • gülaykahvekeyfi Says:

   siz cahide ile telefonda konuşsanız böyle söylemezsiniz yazıları bazen sert evet ama o öyle biri değil su gibi

 43. Suzansultan Says:

  ben kimseyi uyarma geregi duymuyorum akıl var fikir var önce sanane sonra yobaz 😉 derler neme lazım …Allah hidayet versin diyorum

 44. Suzansultan Says:

  yazıyı begenmeyen( 6) taytlı çagdaş lar alındınızmı evet dogru yoldasın cahide abla kalemine saglık .

 45. rabia Says:

  tüm bozulan ve amacının dışına çıkan tv kanallarindan rahatsız ve şikayetçi olan herkesi semerkand tv yi takip etmeye davet ediyorum…

  • Suzansultan Says:

   bizde çekmiyor malesef radyosunu dinliyorum..dergilerini okuyorum çok mantıklı yazıları bugünümüzü öyle özetliyorlar ki: sınırsızlık özlemi,seviyesiz yarışmalar,bugünun gençleri…

   • Toprak Says:

    Semerkand Tv’nin frekansı değişti yıl sonunda. Bizde de çekmiyordu frekans ayarlarını düzeltince geri geldi. Sizde internetten bulup düzeltebİlirsiniz.

 46. ranuna Says:

  Bu tarz giyinen kadinlar kisiliklerini degil,disiliklerini öne cikaran,bu sekilde toplumun nazarlarını üzerine cekip ilgi odagi olma cabasinda olan insanlardir…Aslinda o kardeslerimizle bire bir ilgilensek,kibarca kardesim bu giyimin Allahımızın rızasına uygun degil,gel dogrusu bu deyip aramiza kopruler kursak onlarla iletisime gecsek surekli ilgilensek mutlaka iclerinde kendini sorgulayan,giyim kusamina ceki duzen verenler olacaktir.
  Kimilerimiz cahillik donemi yasayip,sonradan tesetture girmisizdir.Onlar daha iyi anlar.Rabbimiz bir seyleri vesile edip bu yolla koymustur.Bizde birilerine vesile olalim İnsaAllah …Selam ve dua ile…

 47. mutfak kimyası Says:

  Güzel bir yazı. Tesettür dediğimiz şey sadece başörtüsü değil. Nice başını örten var ki kimi başı açık bayanlardan daha tesettürsüz ve daha çok dikkat çekebiliyor. Her yönü ile dikkat etmemiz gerekli.

 48. Semra Says:

  Ayakta alkışlanacak bir yazı. Allah razı olsun Cahide abla.
  Selametle kalın…

 49. katre Says:

  dün çocukların saçlarını traş ettirmek için çıkmıştık ……..ben arabada onların traştan çıkmalarını beklerken ……..hanımların birçoğunu üstü mekke altı paris dedikleri tipte gördüm inan abla içim içimi yedi…… pantolların darlığı iç çamaşırların belli olması beni çoook üzdü abla ….ve bu öyle böyle değil çok yaygın bir halde ……nereye gidiyoruz sonumuz ne olacak inan düşünmek istemiyorum ……..

 50. Gülümser Says:

  Amin

  Sanırım bizim gibi bir çok kadını bu durum rahatsız ediyor, daha geçen gün kızımla bu konuyu konuştuk benim 13 yaşındaki kızım bile “çok ucuz ve basit giyiniyorlar anne ayrıca çok iğrenç görüntüleri var nasıl olurda kendilerini bu şekilde sergilerle hiç anlam veremiyorum” diyor. Gerçekten artık benimde “durun artık napıyorsunuz siz kadınsınız, anasınız, cennet ayaklarınızın altında, nasıl böyle bir değeri altüst edersiniz nasıl kendinize kıyıyorsunuz yazık diilmi size” diye bağırmak çığlık atmak istiyorum…Allah yar ve yardımcımız olsun…

 51. Zeymuran Says:

  aleykum selam tek kelimeyle mükemmel mükelmel inşaallah anlayan anlar konya dan müslümanlara selam olsun

 52. ayşe Says:

  Hayırlı sabahlar cahide ablacım,eline emeğine sağlık çok güzel bir yazı olmuş.Tam da benim içimden geçenleri yazmışsın
  dünde ben bir ortamda taytla ilgili konuşuyordum.Ne olacak bunun sonu dedim dün tarabya taraflarındaydık.
  arabayla yolda geçerken dikkatimi çekti her taraf tekel bayisi yollarda sarhoşluktan ayakta duramayanlar.Bunun sonu nere gider bilemem.Allah ıslah etsin hepsini

 53. esra Says:

  selamün aleyküm abla bu haftasonu çocuklarımla dışarı çıktık senin yyazdığın şeyleri bende geçirdim aklımdan sokaklar rezil bir durumda eşimin göz ucuyla nasıl baktığını gördüm her çıktığımızda bu yüzden tartışıyoruz bana kadınlar kendilerini sergiliyorlar bakan erkeklerede kızıyorlar diyo benim kadın olduğum halde dikkatimi çekiyo erkekler ne yapsın.Rabbimin azabından korkuyorum çirkeflik kokuşmuşluk başını almış gidiyor.banada yakın çevremden niye böyle yapıyorsun başörtünü kızlar cıvıl cıvıl giyiniyo sen niye böylesin diyen çok insan var allah ıslah etsin hidayete erdirsin her söylendiğnde açıklamasını yapıyorum ama nafile anlayana.cahide abla açıklar bir başka sergiliyor kapalı kadınlar bir başka.sonrada kadın hakları diye bağırıyorlar bumudur kadın hakları erkeklere kendilerini teşir etmekmi daha çok şey var ama yazacak neyse ablam hakkını helal et allaha emanet ol.

 54. Özlem Says:

  Cahide hanım malesef yazdıklarınızda o kadar haklısınız ki… Ama bu olan bitene şaşırmıyorum artık. Bütün bunlar yıllardır sürdürülen bilinçli bir çabanın ürünü. Allah çalışana karşılığını verir, şer taraf çalıştı yıllardır şimdi hasat yapıyor ve daha da kötüsü için boş durmuyor, uğraşıyor. Biz müslümanlarsa onların tuzaklarına gönüllü olarak düştük, düşüyoruz, gafletimizden uyanmak bir yana bu halimizi fark etmiyoruz bile.
  Televizyon denen o saçmalıkla bilincimizin altını üstüne getirdiler yıllardır. Her türlü çıplaklık normal oldu artık, göre göre alıştı insanlar. Yarışma adı altında kadın vücudu sergilenir oldu, biz de ailecek “yarışma izledik” (!) Haber kanalı bile açsanız dekoltesiz sunucu yok gibi. Çocuklara idol(!) olarak sunulan tipler zaten malum. Diziler, müzik dünyası, magazin adıyla sunulanlar.. Hepsi maksatlı işler ve bu tuzaklara düşmememiz gerekiyor artık. Bunun da kollektif bilinç haline gelmesi lazım ki sokağa batıl değil hak hakim olsun, bakıldığında müslüman toplum görüntüsü olsun.
  Allah yardımcımız olsun ne diyeyim başka bilmiyorum…

 55. Fatma Güler Says:

  Selamun aleykum… Soylenecek bısey kalmamıs ablacım yuregıne kalemıne saglık..Durum bu kadar kalıtelı anlatılır. Ben bu ınsanları gorunce utanctan cogu zaman yerın dıbıne gelıyorum ama o kadar basıtlestıkı artık, hersey cok normal maalesef.. ALLAHIM mumın kardeslerımın yardımcısı olsun.amın. ALLAH HAFIZ….

 56. Gülşen Says:

  Sevgili cahide hanım sitenizi daha yeni keşfettim bir kaç gündür yorumlarınızla ilgiliyim ve bu yorum ve görüşlerden kendime büyük dersler çıkarıyorum hayatıma olumlu anlamda yön verecek çok güzel konuları ele alıyorsunuz rabbim sizden razı olsun sağlıkla kalın

 57. Tuhfe Says:

  Ah ablacim guzel ablacim , ne guzel yazmissin sana kelimesi kelimesine katiliyorum katiliyorum da bir de su guzel yazilarinin sonunu dondurup dolastirip birilerine baglamasan be ablam. Hem kaale almiyorsunuz hemde ciksa da bir konussa diyorsunuz ,yaptiklarndan da yazdiklarindan da raziyim Rabbimde razi olsun ama inan bu konuda cok ama cok inciniyorum ablam Allah rizasi icin yapma birilrinin nefreti birilerininde hiddetini koruklemek ;seytana aramiza nifaklar sokmasi icin altin tepside firsatlar sunmaktan baska ne ise yarar ablam,kardeslerim sizde ofkenize hakim olun unutmayin biz bizden oncekilerin imtihanlarindan farkli birbirimizle daha cok imtihan ediliyoruz seytan bizi birbirimize sevimsiz gosterek uhuvvetimizi kiriyor hosgoruyu en cok birbirimuze gosterelimki nifak girecek delil bulamasin , inan su anda oyle doluyum ki ablam kelimeler bogazima dugumleniyor yazayim diyorum yazamiyorum senin sozlerinin beni incittigi gibi benim sozlerim de seni incitmesin diye hakkini helal et ablam Rabbim cumlemize istikamet nasib etsin

  • Toprak Says:

   Ablam, tam da ÖZZLEM kardeşimizin dediği gibi oldu. Kağıt kalem olayı o yorumumdan sonra çıktı.
   O gün yorumumda, tesettür ile ilgili ayet ve hadisleri kağıtlara yazıp yanımızda bulundursak ve uygun olmayan şekilde kapananlara selam verip kağıdı versek demiştim. Aynı gün yazmaya başladım. Belgin ablanın yorumunda ki meşhur deve hörgücü hadisini, Nureddin Yıldız’ın tesettür ölçüsü maddelerini, birde Nur Suresi 30-31.ayetleri kağıda geçirdim. 2-3 sayfa yazdım ama geri kalanı fotokopi çektirip yanımda bulunduracağım dışarı çıktıkça. İnşaAllah faydası olacak okuyan kişilere Rabbim’in izniyle.

 58. özge Says:

  az evvel tesettür modası yazıp googledım.Yarabbi!başı açık biri olarak gördüklerim beni bile utandırdı!midem bulandı!
  giyinik çıplak bunlar değil mi?

  …………………….
  ve daha niceleri..yahu örtünün amacı dikkati celbetmemek değil mi?bunun gibi onlarcası var sokakta..örtülü olunca cafcafı daha da dikkat çekiyor döndürüp döndürüp baktırıyorlar bende dahil.başı açık olsa renkli eteği bu kadar cezbetmez belki de..bir karış sivri topuk yüzü de olmuş paskalya yumurtası..hele o tesettür mayolara birşey diyemiyorum Allah ıslah etsin.ıslandığında vücuduna yapışıyor ve bikinililerden daha çok baktırıyorlar kendilerine .belki iyi niyetle kapanıyoruz diye düşünüyorlar.ama cehenneme giden yol iyi niyet taşları ile döşeli değil mi?

  sorumluluğunu kaldıramayacağınız şeyin altına neden girersiniz?ben kendim utanıyorum yürürken koku salar dikkat çekermiyim acaba diye parfüm sürmem.bir antibakteriyel koltukaltı pudralı roll-on um var ter kokusunu kurutsun diye ve bir de bebe kolonyam var.ayakkabım ses çıkarsa huzursuz olurum dikkat çeker mi diye..bunlar sivri topuklarla tak tak ben geldim diye bağırıyorlar.makyajım belli belirsizdir ondan da mümkün olduğunca kaçarım ki 29 yaşındayım.

  • Cahide Says:

   Maalesef linkleri yayınlayamıyorum Özge. Evet onlarda giyinik çıplak. Zaten İslam, böyle bir tesettürü de kabul etmiyor. Daha evvel bu modern tesettürü eleştiren yazılarım da oldu ama bugün konumuz özellikle başı açık veya kapalı farketmez, tayt-strech giyen kadınlar.

   • gönüll Says:

    Selamün aleyküm cahide abla, bugün bir kadın gördüm hemen yanımda ah keşke bir kağıt ve kalemim olsaydı benimde yanımda ,geçen haftalardaki yazınızda bir ablamın yaptğını yapabilseydim birşeyler yazıp bende verebilseydim ahh keşke 😦 başını deve hörgücü gibi bağlayıp dudaklarına pembe bir ruj gözlerine kalem ve far ile boyamış üzerine mini eteği andıran bir kazak giymiş ve onun üzerine belinin üzerinde kalan deri bir ceket giymiş bir kadın gördüm, altına incecik bir tayt giymiş ayak bileklerinde süslü taşları olan ve onun altınada 5-6 santim topuklu bir ayakkabı baktım bir daha baktım bir daha baktım bir daha baktım 😦 ben başım açık olduğu halde büyük bir utanç duydum 😦

    • Gurbetci Says:

     Gönülcüm ben kapalı olduğum halde ,değil bunlardan utanmak tiksiniyorum ne diye taşırlar başlarında o örtüyü anlayamıyorum günahamı giriyorum bilmem ama öyle kapanmaktansa hiç kapanmasınlar diyorum.Allah ıslah etsin😔

    • gönüll Says:

     Hakkıyla tesettürünü yaşayanlarıda yaralıyor böyleleri sayın gurbetçi , bugün bu yazıyı okuduktan sonra daha da pişman oldum hiçbirşey yapamadığıma bir iki kelime de olsa söyleyemediğime yanımda kağıt kalem taşıyacağım artık .

    • gönüll Says:

     Cahide ablacığım, yukardaki yazıma istinaden yazmıştım. Bugün çok hayıflandım kendime senin yazına denk gelen bir görüntüyle karşılaştım çok istedim kalbimle buğz etmenin ötesine gitmeyi yapamadım:( alacağım tepkiden çekinip ondan sebep düşündüm ki bir kağıt kalem taşısam yanımda en azından çekinmeden nasıl bir tepki alacağımı, uyarsam uygunsuz kapalılıkta olan kardeşlerimizi yanlışa düşenlerimizi üzerime düşeni yapsam geçen haftalarda paylaştığın yazında bir ablam anlatmıştı yazarak ifade etmek biraz daha iyi bir yaklaşım olabilir gibi düşündürdü beni.

    • ÖZZLEM Says:

     Ablacım kağıt kalem olayını geçen gün yazdığınız tesettür yazısında yanlış hatırlamıyorsam toprak hanımın yorumunda okumuştum. Otobüste gördüğü bir kapalı bayana otobüs kalabalık ve müsait olmadığı için sözlü anlatamamış örtünme şeklinin bu olmadığını kağıda yazıp eline tutuşturmuş.
     Ablacım birde ev içi (evde yalnızken ve eşinin yanında) tesettür konusunda düşüncelerini öğrenebilir miyim

     • Cahide Says:

      Benim gün içerisinde yalnız kalma gibi bir lüksüm yok canım..:) Çocuklarımın hepsi büyüdü ve giyinmeme çok dikkat ediyorum. Örneğin eşofman giydiysem, üzerine uzun tunik veya yelek giyiyorum. En fazla kolu kısa giyebiliyorum.Yakası açık giymiyorum. Zaten aksi olsa çocuklar tepki veriyor. Elhamdulillah…

      Ama eşleriyle yalnız kalma imkanı bulanlar, istedikleri gibi giyinebilirler.

 59. Rabia Ulugöl Güneş Says:

  cahide ablacım;öncelilke ALLAHIN SELAMI ÜZERİNİZE OLSUN.
  yazınız yine mükemmel denecek kadar açık net anlaşılır ve bi o kadar da takdire şayan olmuş. katılmamak bir mümin olarak mümkün değil.ALLAH razı olsun. yalnız bi nokta da bir istirhamım olacak. her konuda konuşup göz yaşı döken…. peygamber aşığı hocalar… derken kimi kastettiğinizi elbette anladık. ve o insanı gerçekten anlamış çırpınışlarına şahit olmuş biri olarak ben bu sözünüzün biraz ağır olduğunu düşünüyorum. evet bizce öncelik verilmesi gereken konular daha farklı ama ben eminim ki bu dertle de dertlenip göz yaşı döküyor.kaldı ki dile getirdiği de oluyor. omuzlarında o kadar ağır yükler olan birinin bunları hiç dert etmediğini yada önemsiz gördüğünü mü sanıyorsunuz? siz de bu platformdan bi nevi ilay-ı kelimetullah vazifesi yapıyorsunuz. onu anlamayan biri gibi yorumlar yapmanıza şaşırdım. hassasiyetiniz dolayısıyla eleştirmenizi de gayet doğal karşılıyorum nihayetinde Peygamber değil ki eleştirmeyin diyelim. ama tabiri caizse “dost var düşman var” bu kadar yüksek sesle söylemeseniz keşke. yine de saygı duyuyorum. hocamız da olsa böyle düşünürdü muhakkak. ALLAH’ A EMANET OLUN. SEVGİLER.

  • Cahide Says:

   Niye her eleştiriyi size yapılmış gibi algılıyorsunuz? Bu alemde tek bahsettiğiniz hoca mı var? Hoca demiyorum zaten, HOCALAR diyorum. Ayrıca, eğer sizin hocanız da susuyor, bunca edepsizliğe tepki vermiyor, bozulan tesettürün yanlışlığından bahsetmiyorsa, tüm bu olanlar yokmuş gibi davranıyorsa o da eleştirdiklerimin arasındadır. Ama yazıda eleştirdiğim sadece o ve onun kanalı değil. Bugün bozulma sürecine Hilal tv de girmiş bulunmakta.

   • Çiçek Says:

    Hilal Tv’yi ve Mustafa İslamoğlu’nu ile yeni tanıştım. Hocanın anlatımı çok güzel. Epeyce ufkumu genişletti. Yazılarınızı her zaman okuyorum ve aklıma geliyordu acaba Cahide Mustafa İslamoğlu’nun yaklaşımını nasıl buluyor diye. Fikirlerinizi merak ediyorum.

    Not: Taytlı kadınlar hakkında çookk doğru tesbitleriniz Önceden üzerine tunik giyiyorlardı şimdi onuda giymiyorlar. Rabbim sonumuzu hayr etsin.

   • SelmaKerem Says:

    Ne hocaymış Cahidem bitmedi gitti bu konu.Ben ne olursa olsun ehli olan hocaların sözlerine kulak verebilirim belki ama onların dizleri dibinde oturup el etek öpmelerini ve yüceltmelerini asla kabul edemem.Zaten bunu yapanalrda hoca !!dır sadece.Asla ehli islam aşığı yolcusu değildir gözümde.

 60. Ehlisunnazeyneb Says:

  Amiin,Allah razi olsun bu sorunu konustugun icin. Destekliyorum seni,ve aynen katiliyorum soylediklerine. Birilerinin bizi anliyacagina inaniyorum biiznillah ..

 61. meryemu Says:

  amin ablacım.. tesettürü tam anlamıyla yaşamak çok zor. dediğiniz gibi, pardesüler bile artık hatları belli eden cinsten. Artık yabancı markaların kaplarını almaya başladım, daha bollar. Benim şöyle bir sorum olacak, kap gibi, panço gibi üst kısmı dize kadar bol olan dışarı kıyafetleri giydiğimde, altında da uzun ve bol etekle, tesettürü sağlamış olur muyum ?

  • Cahide Says:

   Eğer giydiklerin vücut hatlarını belli etmiyorsa, dikkat çekmiyorsa, seni cazibeli göstermiyorsa, zinetlerini (saçta dahil) ortaya çıkarmıyorsa bu tesettürdür canım.

   • Sema KARATAŞ Says:

    Dediklerinize aynen katılıyorum. Hele bir de hem başörtü,hem dar pantolon hem de ellerinde sigara sokak ortasında gezenler yok mu asıl o zaman kahroluyorum. Allah’ım affet affet affet diye dua ediyorum. Rabbim hepimize akıl versin çok bayağılaşmış ama farkında değiliz.

   • gulum Says:

    Neden boyle yapiyor insanlar biliyor musunuz? bir dusunup cevabini bulmaya calistiniz mi?(samimice soruyorum) izdirap icinde olabiliriz, ama konusmakla mesele cozulmuyor. ben de rahatsizim boyle durumlardan. belki oturup bir cozum bulmamiz gerekiyor.akillica bir cozum. belki soylemekle insanlara tesir edemeyebiliriz. acik giyinen bir insan da olsa kazanmak, Allah yoluna getirmek, kapali giyinmesine vesile olmak bizim icin kardir. ama usulunce, anlayacagi dilde anlatmak, yaklasmak gerekir. istesek te istemesek te biz baska, azmis zamanda yasiyoruz. metotlar da baska olacak.
    iste boyle zamanda Allah rizasi icin insanlari Allah yoluna getirmenin de sevabi buyuktur. izdirapla, terle, sabirla bunu yapabilmek. bu zamanda zor. simdilerde insanlara dini nasihat etsen kacarlar.
    ‘Bazi basi açik kadinlar, sadece basini örten pek çok kadindan daha edepli giyiniyor’. – basi ortmekten, ortunmekten daha once insanin islam suuru, imani onemlidir, baskasi da yavas yavas gelir ardindan.

 62. Hatice Says:

  AMİN CANIM İNŞAALLAH… ELLERİN DERT GÖRMESİN İNŞ.


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: