kokoshablasitebanner

Örtünme Çağrısı – Tesettür Nasıl Olmalı?

Biliyorsunuz daha evvel bozulan tesettürle ilgili farklı yazılar yazmıştım. Bu ara tevafuk olmalı, tesettüre girmek isteyen kardeşlerimiz nasıl örtünmeliyim diye soruyorlar. Bana bir dokunsanız, bin ah işitirsiniz bu konuda.

Özellikle son gelen maillerden birinde tesettür modasıyla ilgili bir blog sahibi kardeşimiz, eski tesettür yazıları okuduğunu ve kendi tesettüründen de artık rahatsızlık duyduğunu yazmış. Hani farklı kombinler oluşturup resimlerini paylaşıyorlar ya, işte bu kardeşimiz de öyle yapıyor.(Belki kardeşimiz rencide olur diye ismini vermiyorum)

Bloguna girip resimlerine baktım.  Şunu söyleyebilirim: Bugünün tesettür anlayışı kadının güzelliğini asla kapatmıyor. Bilakis ortaya çıkarıyor. Fakat son yazılarında, bozulan tesettürün kendisini de rahatsız etmeye başladığını yazmış. Bu çok güzel bir gelişme. İç çekişmeler, günahlardan ötürü duyulan rahatsızlık, sizin iyi yolda olduğunuzun bir göstergesidir.

28 şubat sürecinden sonra lider eşlerinden başlayarak hızlanan tesettürdeki bozulma süreci  belki de bugün en çılgın zamanlarını yaşıyor. Bu bozulma nereye kadar devam eder, ucu nereye varır bilmiyorum. Bu garip giyim tarzlarını gördükçe içim acıyor…

Önce bir kardeşimizin de alıntıladığı Mehmet Göktaş’ın Örtünme çağrısı adlı kitabından kısa bir bölümü  sizlerle paylaşayım.

Ardından sizlerin tesettürü nasıl? Tesettür nasıl olmalı? Örtünmek isteyen veya yanlış tesettürünü düzeltmek isteyen ama nefsine yenik düşen, çevrenin kınamasından korkan  kardeşlerimize neler tavsiye edersiniz bunu konuşalım.

MEHMET GÖKTAŞ’IN ÖRTÜNME ÇAĞRISI ADLI KİTABINDAN

Allah Teâlâ, örtünmemizi bizden ta ilk günden itibaren yeryüzüne ayak basar basmaz istemiştir. Yeryüzündeki hayatımızla birlikte başlamıştır örtünme yükümlülüğümüz.

A’raf Sûresinin ilk dört sayfasındaki yeryüzüne geliş serüvenimizi birkaç defa dikkatlice okuyunuz. Adem ve Havva’nın cennete konulmaları, yasak ağaca yaklaşmamaları konusunda uyarılmaları, şeytanın ayartması sonucu yasak meyveden yemeleri, ayıp yerlerinin açılması, cennetteki yapraklarla örtmeye çalışmaları, sonra pişman olup tevbe etmeleri, tevbenin kabulü, en sonunda cennetten yeryüzüne indirilmeleri….

“(Allah) Dedi ki: «Kiminiz kiminize düşman olarak inin. Yer yüzünde belli bir vakte kadar sizin için bir yerleşim ve meta (geçim) vardır.»”

“Dedi ki: «Orada yaşayacaksınız, orada öleceksiniz ve yine oradan çıkarılacaksınızdır.»”

“Ey Ademoğulları, biz sizin çirkin yerlerinizi örtecek bir elbise ve size ‘süs kazandıracak bir giyim’ indirdik (varettik) . Takva ile kuşanıp donanmak ise, bu daha hayırlıdır. Bu, Allah’ın ayetlerindendir. Umulur ki öğüt alıp düşünürler.”

“Ey Ademoğulları, şeytan, anne ve babanızın çirkin yerlerini kendilerine göstermek için, elbiselerini sıyırtarak, onları cennetten çıkardığı gibi sakın sizi de bir belaya uğratmasın. Çünkü o ve taraftarları, (kendilerini göremeyeceğiniz yerden) sizleri görmektedir. Biz gerçekten şeytanları, inanmayacakların dostları kıldık.” (7 / A’RÂF, 24 – 27)

***

Önce şu noktayı iyi tesbit edelim; örtüsüzlük bir hata değildir, bir anlık bir günah değildir, bir an için yapılan bir gıybet – bir dedikodu, bir iftira değildir. Allah’ın yasakladığı haram olan ne varsa şöyle bir gözünüzün önüne getirin; onlardan birini dalgınlıkla, yanlışlıkla, öfkeyle veya kötü çevre ve arkadaşın etkisinde kalarak bir defa veya ara sıra işlemeye benzemez!.. Örtüsüzlük bir yaşantı biçimidir, bir hayat tarzıdır. Örtüsüzlük bir düşüncenin, bir felsefenin yaşanmasıdır, hayata geçirilmesidir. Verilmiş bir kararın, düşünülerek varılmış bir kararın uygulamaya konulmasıdır, bilinçli bir tercihtir…

Örtüsüzlük, bugün yeryüzünde yaşayan dinlerden ne Mûsevîliğe, ne Îsevîliğe ve ne de İslam’a dayanır. Tam aksine vahye kapalı hatta vahiyle savaşan, vahyi kendisine en büyük düşman ilan eden, Allah ile ilişkisi olmayan seküler, dinsiz bir kimliği temsil eder, böyle bir kimliğin ibrazıdır. Her ne kadar bu toplumdaki örtüsüzlerden bir kısmı kendilerini bu dinlerden biriyle ilişkilendirse de; Mûsevî, Hıristiyan ve Müslüman olduğunu söylese de, örtüsüzlüğünün kaynağını dinine dayandıramaz, dininin böyle açılıp saçılmasını istediğini ve onun gereğini yerine getirdiğini iddia edemez.

Sosyolojik açıdan Batının Aydınlanmacılarına, Rönesans’a, Freud’a, Darwin’e, Durkheim’e ve buna benzer kişi ve felsefelere dayandırılsa da, biz bunun köklerini çok daha eskilere götürüp dayandırabiliriz hatta bu işin kökeni varır ta İblis’e dayanır.

Örtüsüz yaşama biçimine pozitivizm, modernizm, sekülerizm gibi isimler verilse de, bizim için o kadar önemli değildir. Önemli olan bunun vahiy dışı oluşudur, vahiyle kavgalı oluşudur.

***
          Karşılaştığımız, muhatab olduğumuz bir çok örtüsüz bayan kendisinin Müslüman olduğunu, namaz kıldığını, oruç tuttuğunu söyler, belki çoğumuz şahid olmuşuzdur. İyice düşünürseniz, onların bu sözleri aynı zamanda şu anlama gelmektedir;


     “Benim kıyafetime, dış görünüşüme bakıp ta yanılmayın, evet benim kıyafetim Müslüman kıyafeti değildir, küfrün kıyafetidir ve siz de beni böyle bir kıyafet içinde görünce Müslüman olmayan biri sanmayın, ben Müslümanım…”

  Siz hiç güzelce örtünmüş bir bayanın aynı zamanda diliyle de Müslümanlığını ilan etme gereği duyduğunu gördünüz mü?

Bir başka soru; Müslümanların içerisinde yaşayan fakat kendisi Müslüman olmayan bir bayan, kendisinin İslam’la hiçbir ilişkisinin olmadığını duyurmak ve bildirmek istediğinde, sonra da bu durumun artık herkes tarafından devamlı bir şekilde bilinmesini istediğinde acaba bunu nasıl yapabilir?

Bunun cevabı çok kolaydır. İlk önce, bedeninde görülür görülmez İslam’ı hatırlatacak, Müslüman olduğu imajını verecek ne varsa onlardan uzaklaşarak yani varsa eğer üzerindeki örtülerini atarak bunu yapacaktır…

Bir nebzecik olsun anlayabilmeniz için; Sizi seyreden erkeklerin bakışlarına dikkat etmenizi, bu bakışları iyice tahlil etmenizi istiyoruz. O bakışlardaki bayağılığı, düşüklüğü, nefsâniliği ve hayvâniliği iyice tahlil edin.

Ya birde siz anne iseniz, yanınızda pırıl pırıl bir fıtrata sahip yavrunuz varsa ve bütün bu iğrenç bakışlara o yavruda şahid oluyor, o havayı teneffüs ediyorsa… O yavru ki, annesine hariçten en ufak bir darbenin gelmesine, en hafif bir sert sözün dokunmasına, en basit çirkinlikle karşılaşmasına asla tahammül edemeyen bir yavru…

Bu çocuklar büyür büyür ve sonunda ortaya öyle bir erkek tipi çıkar ki sayenizde, ruhunun en hassas noktaları törpülenmiş, yalama yapmış, fıtratına yerleştirilen bütün güzel hassasiyetleri erozyona uğramış, namus, haya ve ar duyguları sıfırlanmış bir kişilik..

Onlar da artık ilerde aynen sizin gibi bu iğrenç bakışları ve şeytanın oklarını üzerinde toplayan bayanların kocaları, babaları, erkek kardeşleri olurlar. Bu pozisyonları rahatlıkla kabullenen, hiç yadırgamayan, çok normal bir şeymiş gibi görebilen, yaratıldığı günden bugüne fıtratlarının neler kaybettiğini bilmeyen, ruhlarındaki tahribatı düşünmeyen insan tipleri…

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. yasemin says:

  ben ferace veya çarşaf giymek istiyorum. annem ve abim üniversitede sıkıntı çekeceğimi ve kamuda iş sahibi olamıcağımı söylüyorlar. ne yapmam gerektiğini bilmiyorum tek istediğim çarşaf giymek ama ilk önce feraceden başlamamı söylüyolar. yardımcı olursanız çooook sevinirim.

 2. Merve akmaz says:

  Pardesü giyip altına pantalon yahut eşofman giymekte her hangi bir sakınca var mı acaba?

 3. Tesettür says:

  Feraceli bir bayan hastanede pantalon giymesi doğru mu ve nasıl giyinmeli hemşire biri

 4. Selamünaleyküm. Eşarp takıldığı zaman omuzlar örtünmüyor,böyle eşarp takmamak mı gerekiyor? Eşarbın omuzları örtmesi mi gerekiyor? Allah razı olsun.

  1. ilterişinAnnesi says:

   aleyküm selam
   daha önce cahide ablamız aşşagıdaki adresi ”tesettüre dair herşey” adı altında paylaşmıştı kardeşim inşaAllah istifade edersin
   http://www.ilayevmilkiyame.com/

 5. Meraba ben 15 yaşındayım kapanmak istiyorum ama okula giderken nasıl yapacağımı bilemiyorum beden derslerinde nasıl giyinmem gerek ve okul kıyafeti olarakta pantolon giysem üstünede uzun bir hırka giysem olur mu

 6. merhaba cahide abla be15 yaşındayım kapanmak istiyorum ama etrafımdaki insanların hepsi açık korkuyorum ya kapanıp tekrar açılırsam diye ben bişeyi çok merak ediyorum din hocamıza bi arkadaşımla kapalı insanlar pantolon giyebilirmi diyye sormuştum hoca da pantolon tesettürde yok ama ispanyol paça pantolonu tunikle giyebilirsin diz kapağına gelicek şekide ama vuct hattlarının belli olmaması gerekiyo demişti bende interbetteb baktım biraz bazınlarında giyilir tunik pantolon seklinde bazılatında ise giyilmez yazıo bana lütfen cevap verirmisiniz

  1. Tesettüre doğru başlangıç yapmak çok önemli canım. Bahsettiğin gibi bir giyim şekli İslamdaki tesettür anlayışına ters. Kızım senden 1 yaş küçük. Ona bayram için geniş siyah bir ferace aldım. üzerine de omuzlarını kapatacak bir eşarp. Sen de buna benzer bir dış kıyafetle başlayabilirsin. insanların bu konuda ne düşüneceğine bakma. Allah senden razı olur mu, bunu düşün. Eminim sen en güzelini, en doğrusunu yapacaksın gülüm. Şimdiden tebrik ederim seni.

 7. Merhaba ben tamamiyle İslam kültürüne uygun Allahu teala’ nin istediği gibi bir kapanma istiyorum ama korkuyorum yalan yok topuzumda, eşarp yada şalımda, giyiminde kuşamımda bir yanlışlık olsun istemiyorum. Lütfen bana topuzumun,başörtümün, giyiminin nasıl olmalı yazar mısınız?

  1. rumeysa says:

   canim kardesim Rabbim niyetini amele itikal ettirmen icin yar ve yardimcin olsun.
   benim ilmine fikrine güvendiigim bir hocanin tesettür ölücüsü tavsiyesini sanada muhakkak öneriiririm.
   dualarda bulusmak ümidi ile..

 8. vuslat_vakti says:

  Bende kapamnmak istuyorum biraz bilgilrndirirmisiniz

 9. merhaba ben 14 yaşındayım ailem iki yıldır bana zorla başörtü taktırıyorlar ve zorla imamhatipe gönderiyorlar ama ben iki yıldır açık olmak istiyorum tekrardan açılsam nasıl olur ?

 10. Merhaba ben rüyamda abimin hem bana hemde tüm insanlara örtünmediklerimiz için kızdığını gördüm.Sonra odama çekilerek nasıl kapanabilirim ki ? Çevrem ne der daha 13 yaşındayım diye düşündüm ama bir yandan da müslümansam elbette örtünmeliyim diyede düşündüm ekstradan açık olan kadınların fotoğrafları belirdi ve o kadınların benim bir şey yapmamda engellediklerini gördüm acaba rüyamı açıklar ve bunun bir tefekkür çağrısı olup olmadığı söyler misiniz? Allah’a emanet olun iyi günler dilerim…

  1. mery yılmaz says:

   Belgin cnm ben kapandıgımda 14 yasındaydım. kuan hocam ban afarz olan bu emrı yerıne getırmeyenlerın ne azap cekıgını anlatınca korkup kapandım sonra arstırdım kıtaplar okudum bu konuya ılgılı ve ne kdr gururla tasımam gerektıgını anladım. ozetle senı ornek alanlar savp kaznıyon sen kapandıgın ıcın de oyleç elbette zor olucak ama ıman dolu yurgı olmatıp Allaha sevgısı olmayanlara ıtaat edıp pesetme sekerım.

 11. Selamin aleykum. Ben 15 yasindayim. Yaklasik 3-4 senedir kapanmayi düşünüyorum. Devamlı erteliyorum çünkü etrafimdakilerin tepkilerinden korkuyorum. Ben bu dünyaya ibadet etmek için geldim, başka insanların düşünceleriyle Allah’a karsi olan vazifemi yapmamak çok büyük bi hata biliyorum ama bir turlu kapanamiyorum. Bazen carsaf giymek istiyorum bazen mini etekle dolaşmak istiyorum. Namazimi kilip orucumu tutuyorum ama icimden erkeklerle yakin olmak geliyor, acik dolaşmak geliyor. İçimden boyle şeyler gelirken benim ibadet yapmam yanlis mi, ben bunu nasil engelleyebilirim ve kapanmali miyim? Her turlu eleştiriye acigim tek istegim doğru bilgi ve yardimci olmaniz. Allah razi olsun.

  1. Merhaba tatlım bende yeni örtünenlerden sayılırım ve sakın şeytanın vesveselrine Kanma çünkü bende böyle düşünüyordum ama anladımki bu benim örtünmeme engel diğil ve senin bu düşüncelerin tesettüre giren kötü diğil yalnız tesettüre girdikten sonra örtüne yakışır giyinmen gerek. Bide asılmaktan korkuyorsan yotubeden hayalhanem diye bir abonelik var o abonelikteki videoları seyretiğin zaman tesettüre giren daha kolay olur,

   Sakın şeytana kanma

 12. Vallahi çok hakli

 13. Şevval karataş says:

  Bir ferace ve üstüne koyu renkli bir eşarp mesela koyu yeşil gibi. Olur mu? Bir de üniversiteye bu şekilde üniversiteye görmek istiyorum.

  1. Allah’ın izniyle olur kardeşim.

 14. Neden Başörtüsüne Karşılar? https://www.youtube.com/watch?v=4xDVd1PW_6k

 15. Selamun Aleykum abla uzun zamandir beraber oldugum kiz arkadasim var yakinda evlenecegiz.Allaha sukurler olsunki artik namazini kiliyor.tesetture girmesini cok istiyorum surekli ayetleri hadisleri soyluyorum farkinda olmadan cok ustune gidiyorum bazen.beni boyle tanidin diyor.birbirimizi cok seviyoruz.baskada hicbir sorunumuz yok ayrilmaktan korkuyorum.onu cok seviyorum.nasil yaklasmayalim ona bu konuda.lutfen Allah rizasi icin yardimci olun bana.

  1. Ve aleykum selam, baştan belirtmek isterim ki, evli ve nişanlı-nikahlı olmadan gezip tozmayı İslam’ın hiç bir yerine sığdıramayız. Eğer evleneceğiniz kişi tesettüre karşı değilse, bunu zaman içerisinde yapacağını taahhüt ediyorsa zorlamak doğru olmaz. Ahlakına bakın derim. Eğer hanımefendi, sakin, ağırbaşlı bir yapısı varsa, böyle bir hanım eşini mutlu etmekten hoşlanır. Onu rahatsız edecek hallerden uzak durur. Asi, dik başlı bir karakterdeyse evlilik konusunu bir daha düşünmek lazım.

 16. Sümeyra says:

  Yazınız gerçekten doğru ve kanıtlamışsınız.Ben 12 yaşındayım.Kapanmanın farz olduğunu bildiğim için kapandım.Ancak bazı sebeplerden dolayı okulun eteğini giyemiyorum ve bu yüzden okul formasının pantolonunu giyiniyorum.Pantolon giyinilmesinin yanlış olabileceğini düşünerek üzerine hafif diz üstünde bir ceket giyiniyorum.Acaba yanlış bir şey mi yapıyorum? Ayrıca söylenenlere göre kadının pantolon giyinmesi caiz değil.Pekâlâ o zaman biz beden eğitimi dersinde iken ne giyinmemiz gerekiyor? Bilgilendirmenizi gerçekten çok isterim..

  1. Zahide* says:

   Okulun etek kumaşından ayak bileğine kadar etek giyilse, yasak demezler herhalde. Benim tanıdıklarım öyle yapıyor. İdare uyarı yapsa da daha ötesi bişey yapamıyor.

   1. Bedenden de raporla çareyi bulmuşlardı.

 17. merhaba ben 15 yasindayim yeni kapandim ama okula mejburen acik gidyorum acaba gunah mi?? ve tunik giymek kapali olmak gunah mi?

  1. bide fransada imam hatip yok .burda insanlar hep acik

 18. Gizem Karabağ says:

  Cahide ablacım ben şuan kapanamam çünkü ben biraz daha geç kapanıcam çünkü bi kapanıp bi açıldığımda çok günaha giriyorum imamahtipe gidicem napmalıyım

  1. ama ben firansa dayim burda hep aciklar bayanlar ….

 19. ben olsam okuldan alırdıım

 20. Yağmur Yılmaz says:

  Cahide Abla,
  Ben 17 yaşındayım. Babam çok keskin bir komünist ve ateist. Benim kapanma ma izin vermiyor .Beni sokağa atacagini söylüyor. Bu niyetinde de çok ciddi. Eğer kapalı bir kız olmak istiyor isem annemle memlekete dönüp beni yalnız bırakacak. Biletleri almis bile. Namaz kılmak için de onun uyumasini bekliyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum . Lütfen bana yol gösterin.

  1. EMRE ŞAHİN says:

   KALBİNİN SESİNİ DİNLE

  2. abdullah says:

   farz et ki 2 gün sonra öleceksin. Adem a.s mın havva annemizi .Musa a.s mın Harun a.s ı istemeyecegı sadece ben cennete gideyim kimseyi yanında istemeyeceğim diyeceği bir gün olacak. sen kararlı ol ALLAH belki seni ailenle sınıyor ailen mi ben mi diyor. ailende kararlı olduğunu anlayacak ve biraz uzun da olsa seni affedecek ALLAH ın izni hem babana şunu da diyebiilirsin nasıl biri olmamı istiyorum size karşı gelen dışarda sürter ama ALLAH a inanmayan biri mi olayım. ben benim fikrime saygı duymalısın nasıl müslümanlar senin fikrine saygı göstermediği zaman sinirleniyorsun ama şimdii sende aynısı yapıyorsun diyebilirsin..

  3. HZ PEYGAMBER AMCALARININ TEHDİTLERİNE ALDIRIŞ ETMEDİ-HZ ASİYE FİRAVUN A ALDIRIŞ ETMEDİ-ALLAHIN SENİ CENNETİNDEN KOVMASI YADA BABANIN SENİ EVDEN KOVMASI HANGİSİNİ TERCİH EDERSİN DEĞERLİ BACIM-ANNE BABAYA ALLAHA İSYANDA İTAAT EDİLMEZ SEVGİLER…GENÇ ÖĞRETMEN HARUN

  4. İslam ı seven says:

   söylemeye başladılar bende istemiyodum sonra biraz büyüdüm ve daha çok söylemeye başladılar ben çok karışık hissediyodum düşünsene herkez sana açık alışmış sen bile açık alışmıışsın kendine kapanmak zor geliyodu ilk önce kapandım annemlerin çok mutlu olduğunu gördüm ben babamı çok severim onun mutlu olduğunu görünce kapandım ama niçin kapandığımı bilmiyodum memleketimize gittik ben ferace giymiştim kara böcek gibi olmuşsun dedi ben üzüldüm çok garip hissediyodum herkezin bana baktığını aslında böyle hissettmemem lazımdı çünkü müslümansan kapalı olmalısın ve ben bundan utandım müslüman olduğum için utandım ALLAH bizi affetsin sonra açıldım orda sınavı kaybettim belki ALLAH ım beni sevdi ve bana nasip etti ben onun sevgisine karşı hiç bişey yapamadım en kötüsüde bu orda açıldım ve açık gezmeye başladım ALLAH ın beni her zaman gördüğünü unuttum sonra namaz kılmaya başladım namazı kılıyodumm ama müslümansan tek namaz yetmezdi ben tek namazla övünüyodum ALLAH affetsin ben neyle övünüyodum bu bütün müslümanların göreviydi sonra yasin dinlemeye başladım facemi dondurdum resimlerimi sildim watsap sildim bütün müziklerimi sildim müziklerinin yerine Yasin yükledim tek Yasin vardı ve Yasin i dinlemeye başladım ağladım çünkü bu güzel KURANI KERİM in kalbi Yasin in ne demek olduğunu bilmiyodum ALLAH ım bana mesaj göndermiş ve ben bunun ne demek olduğunu bilmiyodum gerçekten çok kötü bi durum kendime çok kızdım sonra bütün her şeyde ALLAH ın beni izlediğini düşündümm ve çok pişman oldum ALLAH öyle merhametliki bana kapanmayı nasip etti sonra ben okula kapalı gidicektim nefsimin en çok korktuğu şeydi okula kapalı gitmek düşünsene bütün kavga ettiğin herkez seni görücekti neden böyle düşünüyodum bilmiyodum ama neyse ilk okula gittim ve herkez şaşırdı böyle bakmaya başladılar benle dalga geçtiler bazı arkadaşlarım hiç konuşmadı kötü hissettim kendimi sonra eve geldim ve anneme karşı kötü davrandım neden bilmiyorum ama herşeyin suçlusu annem ve babam gibi hissettim ve onlara kötü davranmaya başladım dedim ki içimden ben açıkken siz kötü davranıyodunuz şimdi ben kapalıyken ben size kötü davranacağım biraz zaman geçtikçe alışmaya başladım ama sonra açılmaya karar verdim sonra vazgeçtim aslında kapanmanın bana zor gelmemesi lazım müslümanım ve ALLAH ım çok seviyorum biraz düşününce herşeyin geçici olduğunu anlıyo insan sadece biraz düşünmek lazım benim için en kötü şey ALLAH ımın karşısına günahlarımla çıkmak beni çok üzerdi kapanmak nasıl zor geliyo bana ne biçim müslümanım ben peygamberimiz onca şey yaşamış olmasına rağmen hiç ALLAH a olan bağlılığı koptumu veya hiç nefsine yenik düştümü o da insan onunda nefsi var ona hiç bişey zor gelmedi ALLAH ın emirlerini yapmak onu mutlu ediyordu ben niye mutsuz oluyorum ALLAH ımın bütün emirleri bize faydalı kapanmak bizlere faydalı bunu bilemedik ALLAH ın bizi gördüğünü düşünemedik ölümü bilemedik Kuranı Kerim i anlamadık benn müslümanlığımdan utanırım en güzel din İslamdır ALLAH ıma layik kul olamadık ALLAH ıma veriğimiz sözü tutamadık pişmanım kapanmak bana uzaktı hatta annem ve babam olmasa belki kapanmayı düşünmücektim annemler bana kapanmayı

   1. İslam ı seven says:

    müslüman olmak çok güzel bir şey bunu farkedememekte çok kötü birşey düşünsene ALLAH tan bana bir mesaj var herşeyi yaratan kainatı yaratan bütün varlıkları yatandan bana bir mesaj var Kuranı Kerim siz napardınız sadece okurmuydunuz anlamaya çalışırdınız öğrenmeden duramazsınız biz müslümanlar Kuranı Kerimi ALLAH ımın sözlerini bir köşeye koyup orda bekletiyoruz müslüman olmak Kuranı Kerim i br köşede bekletmek değil onu okumak anlamak uygulamak gerektiğini bilir. müslüman olmak kapandığı için onu eleştiren insanlar yüzünden utanmamalı sen ALLAH ın kurallarını uyguluyosun diye ALLAH ın yarattıkları insanlardan mı utanırsın çok yazık bize kapanmayı gözümüzde öyle büyütürüz yazın kapanırım daha geç deriz hiç ölümü düşünmeden yaza kadar açtığın saçlarınla günaha girdiğini bilmeyiz müslüman hiç bir zaman ALLAH ın kuralına uydu diye utanmaz bunu görevi bilir nedenn ki ALLAH bunu benden istiyo demez ALLAH a tam bağlıysa bilirki bunda herkes için hayır vardır

    1. Cahide abla, ben olsam çocuğumu okula göndermem ne varsa kötü huy okuldan kapııyolar hem ders falan dünyada rahat olmak için okuyolar insanlar dünyada rahat olamicaz bilgiyi ahlak yönünden kullanmları gerekir ama mmalesef okulda ahlakı bozuluyo benim çocuğun

     1. Yanlış yaparsınız ilimleri doğru şekilde öğrenir kötü arkadaşları kulak ardı eder ve sizden iyi bir ahlak edinirse en doğrusu olur çünkü doğru ilimle Rabb’ine daha çok yaklaşırsın mesela ben biyolojiye hayranım çünkü onunla Rabb’imin büyüklüğünü görüyor ona öğrendiğim bilgilerle ona daha fazla hayran kalıyorum Rabbim bu eşsiz büyük beyinleri boş uğruna yaratmadı !!! Bilgiler edinip bu eşsiz beyinleri güzel şekilde doldurursak Rabbimin yarattığı beyne borcumuzu ödemiş oluruz

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: