Örtünme Çağrısı – Tesettür Nasıl Olmalı?

Biliyorsunuz daha evvel bozulan tesettürle ilgili farklı yazılar yazmıştım. Bu ara tevafuk olmalı, tesettüre girmek isteyen kardeşlerimiz nasıl örtünmeliyim diye soruyorlar. Bana bir dokunsanız, bin ah işitirsiniz bu konuda.

Özellikle son gelen maillerden birinde tesettür modasıyla ilgili bir blog sahibi kardeşimiz, eski tesettür yazıları okuduğunu ve kendi tesettüründen de artık rahatsızlık duyduğunu yazmış. Hani farklı kombinler oluşturup resimlerini paylaşıyorlar ya, işte bu kardeşimiz de öyle yapıyor.(Belki kardeşimiz rencide olur diye ismini vermiyorum)

Bloguna girip resimlerine baktım.  Şunu söyleyebilirim: Bugünün tesettür anlayışı kadının güzelliğini asla kapatmıyor. Bilakis ortaya çıkarıyor. Fakat son yazılarında, bozulan tesettürün kendisini de rahatsız etmeye başladığını yazmış. Bu çok güzel bir gelişme. İç çekişmeler, günahlardan ötürü duyulan rahatsızlık, sizin iyi yolda olduğunuzun bir göstergesidir.

28 şubat sürecinden sonra lider eşlerinden başlayarak hızlanan tesettürdeki bozulma süreci  belki de bugün en çılgın zamanlarını yaşıyor. Bu bozulma nereye kadar devam eder, ucu nereye varır bilmiyorum. Bu garip giyim tarzlarını gördükçe içim acıyor…

Önce bir kardeşimizin de alıntıladığı Mehmet Göktaş’ın Örtünme çağrısı adlı kitabından kısa bir bölümü  sizlerle paylaşayım.

Ardından sizlerin tesettürü nasıl? Tesettür nasıl olmalı? Örtünmek isteyen veya yanlış tesettürünü düzeltmek isteyen ama nefsine yenik düşen, çevrenin kınamasından korkan  kardeşlerimize neler tavsiye edersiniz bunu konuşalım.

MEHMET GÖKTAŞ’IN ÖRTÜNME ÇAĞRISI ADLI KİTABINDAN

Allah Teâlâ, örtünmemizi bizden ta ilk günden itibaren yeryüzüne ayak basar basmaz istemiştir. Yeryüzündeki hayatımızla birlikte başlamıştır örtünme yükümlülüğümüz.

A’raf Sûresinin ilk dört sayfasındaki yeryüzüne geliş serüvenimizi birkaç defa dikkatlice okuyunuz. Adem ve Havva’nın cennete konulmaları, yasak ağaca yaklaşmamaları konusunda uyarılmaları, şeytanın ayartması sonucu yasak meyveden yemeleri, ayıp yerlerinin açılması, cennetteki yapraklarla örtmeye çalışmaları, sonra pişman olup tevbe etmeleri, tevbenin kabulü, en sonunda cennetten yeryüzüne indirilmeleri….

“(Allah) Dedi ki: «Kiminiz kiminize düşman olarak inin. Yer yüzünde belli bir vakte kadar sizin için bir yerleşim ve meta (geçim) vardır.»”

“Dedi ki: «Orada yaşayacaksınız, orada öleceksiniz ve yine oradan çıkarılacaksınızdır.»”

“Ey Ademoğulları, biz sizin çirkin yerlerinizi örtecek bir elbise ve size ‘süs kazandıracak bir giyim’ indirdik (varettik) . Takva ile kuşanıp donanmak ise, bu daha hayırlıdır. Bu, Allah’ın ayetlerindendir. Umulur ki öğüt alıp düşünürler.”

“Ey Ademoğulları, şeytan, anne ve babanızın çirkin yerlerini kendilerine göstermek için, elbiselerini sıyırtarak, onları cennetten çıkardığı gibi sakın sizi de bir belaya uğratmasın. Çünkü o ve taraftarları, (kendilerini göremeyeceğiniz yerden) sizleri görmektedir. Biz gerçekten şeytanları, inanmayacakların dostları kıldık.” (7 / A’RÂF, 24 – 27)

***

Önce şu noktayı iyi tesbit edelim; örtüsüzlük bir hata değildir, bir anlık bir günah değildir, bir an için yapılan bir gıybet – bir dedikodu, bir iftira değildir. Allah’ın yasakladığı haram olan ne varsa şöyle bir gözünüzün önüne getirin; onlardan birini dalgınlıkla, yanlışlıkla, öfkeyle veya kötü çevre ve arkadaşın etkisinde kalarak bir defa veya ara sıra işlemeye benzemez!.. Örtüsüzlük bir yaşantı biçimidir, bir hayat tarzıdır. Örtüsüzlük bir düşüncenin, bir felsefenin yaşanmasıdır, hayata geçirilmesidir. Verilmiş bir kararın, düşünülerek varılmış bir kararın uygulamaya konulmasıdır, bilinçli bir tercihtir…

Örtüsüzlük, bugün yeryüzünde yaşayan dinlerden ne Mûsevîliğe, ne Îsevîliğe ve ne de İslam’a dayanır. Tam aksine vahye kapalı hatta vahiyle savaşan, vahyi kendisine en büyük düşman ilan eden, Allah ile ilişkisi olmayan seküler, dinsiz bir kimliği temsil eder, böyle bir kimliğin ibrazıdır. Her ne kadar bu toplumdaki örtüsüzlerden bir kısmı kendilerini bu dinlerden biriyle ilişkilendirse de; Mûsevî, Hıristiyan ve Müslüman olduğunu söylese de, örtüsüzlüğünün kaynağını dinine dayandıramaz, dininin böyle açılıp saçılmasını istediğini ve onun gereğini yerine getirdiğini iddia edemez.

Sosyolojik açıdan Batının Aydınlanmacılarına, Rönesans’a, Freud’a, Darwin’e, Durkheim’e ve buna benzer kişi ve felsefelere dayandırılsa da, biz bunun köklerini çok daha eskilere götürüp dayandırabiliriz hatta bu işin kökeni varır ta İblis’e dayanır.

Örtüsüz yaşama biçimine pozitivizm, modernizm, sekülerizm gibi isimler verilse de, bizim için o kadar önemli değildir. Önemli olan bunun vahiy dışı oluşudur, vahiyle kavgalı oluşudur.

***
          Karşılaştığımız, muhatab olduğumuz bir çok örtüsüz bayan kendisinin Müslüman olduğunu, namaz kıldığını, oruç tuttuğunu söyler, belki çoğumuz şahid olmuşuzdur. İyice düşünürseniz, onların bu sözleri aynı zamanda şu anlama gelmektedir;


     “Benim kıyafetime, dış görünüşüme bakıp ta yanılmayın, evet benim kıyafetim Müslüman kıyafeti değildir, küfrün kıyafetidir ve siz de beni böyle bir kıyafet içinde görünce Müslüman olmayan biri sanmayın, ben Müslümanım…”

  Siz hiç güzelce örtünmüş bir bayanın aynı zamanda diliyle de Müslümanlığını ilan etme gereği duyduğunu gördünüz mü?

Bir başka soru; Müslümanların içerisinde yaşayan fakat kendisi Müslüman olmayan bir bayan, kendisinin İslam’la hiçbir ilişkisinin olmadığını duyurmak ve bildirmek istediğinde, sonra da bu durumun artık herkes tarafından devamlı bir şekilde bilinmesini istediğinde acaba bunu nasıl yapabilir?

Bunun cevabı çok kolaydır. İlk önce, bedeninde görülür görülmez İslam’ı hatırlatacak, Müslüman olduğu imajını verecek ne varsa onlardan uzaklaşarak yani varsa eğer üzerindeki örtülerini atarak bunu yapacaktır…

Bir nebzecik olsun anlayabilmeniz için; Sizi seyreden erkeklerin bakışlarına dikkat etmenizi, bu bakışları iyice tahlil etmenizi istiyoruz. O bakışlardaki bayağılığı, düşüklüğü, nefsâniliği ve hayvâniliği iyice tahlil edin.

Ya birde siz anne iseniz, yanınızda pırıl pırıl bir fıtrata sahip yavrunuz varsa ve bütün bu iğrenç bakışlara o yavruda şahid oluyor, o havayı teneffüs ediyorsa… O yavru ki, annesine hariçten en ufak bir darbenin gelmesine, en hafif bir sert sözün dokunmasına, en basit çirkinlikle karşılaşmasına asla tahammül edemeyen bir yavru…

Bu çocuklar büyür büyür ve sonunda ortaya öyle bir erkek tipi çıkar ki sayenizde, ruhunun en hassas noktaları törpülenmiş, yalama yapmış, fıtratına yerleştirilen bütün güzel hassasiyetleri erozyona uğramış, namus, haya ve ar duyguları sıfırlanmış bir kişilik..

Onlar da artık ilerde aynen sizin gibi bu iğrenç bakışları ve şeytanın oklarını üzerinde toplayan bayanların kocaları, babaları, erkek kardeşleri olurlar. Bu pozisyonları rahatlıkla kabullenen, hiç yadırgamayan, çok normal bir şeymiş gibi görebilen, yaratıldığı günden bugüne fıtratlarının neler kaybettiğini bilmeyen, ruhlarındaki tahribatı düşünmeyen insan tipleri…

GÜZEL YAZILAR kategorisinde yayınlandı. Etiketler: , , . 209 Comments »

209 Yanıt to “Örtünme Çağrısı – Tesettür Nasıl Olmalı?”

 1. GİZLİ Says:

  SELAMINALEYKÜM BEN NORMAL OKULA GİDİYORUM 7. SINIF ÖĞRENCİSİYİM BAŞIM KAPALI AMA TAM TESETÜRLÜ DEĞİLİM NE YAPMALIYIM

 2. yasemin Says:

  ben ferace veya çarşaf giymek istiyorum. annem ve abim üniversitede sıkıntı çekeceğimi ve kamuda iş sahibi olamıcağımı söylüyorlar. ne yapmam gerektiğini bilmiyorum tek istediğim çarşaf giymek ama ilk önce feraceden başlamamı söylüyolar. yardımcı olursanız çooook sevinirim.

 3. Merve akmaz Says:

  Pardesü giyip altına pantalon yahut eşofman giymekte her hangi bir sakınca var mı acaba?

 4. Tesettür Says:

  Feraceli bir bayan hastanede pantalon giymesi doğru mu ve nasıl giyinmeli hemşire biri

 5. Kul Says:

  Selamünaleyküm. Eşarp takıldığı zaman omuzlar örtünmüyor,böyle eşarp takmamak mı gerekiyor? Eşarbın omuzları örtmesi mi gerekiyor? Allah razı olsun.

 6. Fatma Says:

  Meraba ben 15 yaşındayım kapanmak istiyorum ama okula giderken nasıl yapacağımı bilemiyorum beden derslerinde nasıl giyinmem gerek ve okul kıyafeti olarakta pantolon giysem üstünede uzun bir hırka giysem olur mu

 7. Esra Şen Says:

  merhaba cahide abla be15 yaşındayım kapanmak istiyorum ama etrafımdaki insanların hepsi açık korkuyorum ya kapanıp tekrar açılırsam diye ben bişeyi çok merak ediyorum din hocamıza bi arkadaşımla kapalı insanlar pantolon giyebilirmi diyye sormuştum hoca da pantolon tesettürde yok ama ispanyol paça pantolonu tunikle giyebilirsin diz kapağına gelicek şekide ama vuct hattlarının belli olmaması gerekiyo demişti bende interbetteb baktım biraz bazınlarında giyilir tunik pantolon seklinde bazılatında ise giyilmez yazıo bana lütfen cevap verirmisiniz

  • Cahide Sultan Says:

   Tesettüre doğru başlangıç yapmak çok önemli canım. Bahsettiğin gibi bir giyim şekli İslamdaki tesettür anlayışına ters. Kızım senden 1 yaş küçük. Ona bayram için geniş siyah bir ferace aldım. üzerine de omuzlarını kapatacak bir eşarp. Sen de buna benzer bir dış kıyafetle başlayabilirsin. insanların bu konuda ne düşüneceğine bakma. Allah senden razı olur mu, bunu düşün. Eminim sen en güzelini, en doğrusunu yapacaksın gülüm. Şimdiden tebrik ederim seni.

 8. Miraç Says:

  Merhaba ben tamamiyle İslam kültürüne uygun Allahu teala’ nin istediği gibi bir kapanma istiyorum ama korkuyorum yalan yok topuzumda, eşarp yada şalımda, giyiminde kuşamımda bir yanlışlık olsun istemiyorum. Lütfen bana topuzumun,başörtümün, giyiminin nasıl olmalı yazar mısınız?

  • rumeysa Says:

   canim kardesim Rabbim niyetini amele itikal ettirmen icin yar ve yardimcin olsun.
   benim ilmine fikrine güvendiigim bir hocanin tesettür ölücüsü tavsiyesini sanada muhakkak öneriiririm.
   dualarda bulusmak ümidi ile..

 9. vuslat_vakti Says:

  Bende kapamnmak istuyorum biraz bilgilrndirirmisiniz

 10. ceyda Says:

  merhaba ben 14 yaşındayım ailem iki yıldır bana zorla başörtü taktırıyorlar ve zorla imamhatipe gönderiyorlar ama ben iki yıldır açık olmak istiyorum tekrardan açılsam nasıl olur ?

 11. Belgin Says:

  Merhaba ben rüyamda abimin hem bana hemde tüm insanlara örtünmediklerimiz için kızdığını gördüm.Sonra odama çekilerek nasıl kapanabilirim ki ? Çevrem ne der daha 13 yaşındayım diye düşündüm ama bir yandan da müslümansam elbette örtünmeliyim diyede düşündüm ekstradan açık olan kadınların fotoğrafları belirdi ve o kadınların benim bir şey yapmamda engellediklerini gördüm acaba rüyamı açıklar ve bunun bir tefekkür çağrısı olup olmadığı söyler misiniz? Allah’a emanet olun iyi günler dilerim…

  • mery yılmaz Says:

   Belgin cnm ben kapandıgımda 14 yasındaydım. kuan hocam ban afarz olan bu emrı yerıne getırmeyenlerın ne azap cekıgını anlatınca korkup kapandım sonra arstırdım kıtaplar okudum bu konuya ılgılı ve ne kdr gururla tasımam gerektıgını anladım. ozetle senı ornek alanlar savp kaznıyon sen kapandıgın ıcın de oyleç elbette zor olucak ama ıman dolu yurgı olmatıp Allaha sevgısı olmayanlara ıtaat edıp pesetme sekerım.

 12. nur Says:

  Selamin aleykum. Ben 15 yasindayim. Yaklasik 3-4 senedir kapanmayi düşünüyorum. Devamlı erteliyorum çünkü etrafimdakilerin tepkilerinden korkuyorum. Ben bu dünyaya ibadet etmek için geldim, başka insanların düşünceleriyle Allah’a karsi olan vazifemi yapmamak çok büyük bi hata biliyorum ama bir turlu kapanamiyorum. Bazen carsaf giymek istiyorum bazen mini etekle dolaşmak istiyorum. Namazimi kilip orucumu tutuyorum ama icimden erkeklerle yakin olmak geliyor, acik dolaşmak geliyor. İçimden boyle şeyler gelirken benim ibadet yapmam yanlis mi, ben bunu nasil engelleyebilirim ve kapanmali miyim? Her turlu eleştiriye acigim tek istegim doğru bilgi ve yardimci olmaniz. Allah razi olsun.

  • demet Says:

   Merhaba tatlım bende yeni örtünenlerden sayılırım ve sakın şeytanın vesveselrine Kanma çünkü bende böyle düşünüyordum ama anladımki bu benim örtünmeme engel diğil ve senin bu düşüncelerin tesettüre giren kötü diğil yalnız tesettüre girdikten sonra örtüne yakışır giyinmen gerek. Bide asılmaktan korkuyorsan yotubeden hayalhanem diye bir abonelik var o abonelikteki videoları seyretiğin zaman tesettüre giren daha kolay olur,

   Sakın şeytana kanma

 13. zerrin Says:

  Vallahi çok hakli

 14. Şevval karataş Says:

  Bir ferace ve üstüne koyu renkli bir eşarp mesela koyu yeşil gibi. Olur mu? Bir de üniversiteye bu şekilde üniversiteye görmek istiyorum.

 15. Waejk Says:

  Neden Başörtüsüne Karşılar? https://www.youtube.com/watch?v=4xDVd1PW_6k

 16. ahmet Says:

  Selamun Aleykum abla uzun zamandir beraber oldugum kiz arkadasim var yakinda evlenecegiz.Allaha sukurler olsunki artik namazini kiliyor.tesetture girmesini cok istiyorum surekli ayetleri hadisleri soyluyorum farkinda olmadan cok ustune gidiyorum bazen.beni boyle tanidin diyor.birbirimizi cok seviyoruz.baskada hicbir sorunumuz yok ayrilmaktan korkuyorum.onu cok seviyorum.nasil yaklasmayalim ona bu konuda.lutfen Allah rizasi icin yardimci olun bana.

  • Cahide Says:

   Ve aleykum selam, baştan belirtmek isterim ki, evli ve nişanlı-nikahlı olmadan gezip tozmayı İslam’ın hiç bir yerine sığdıramayız. Eğer evleneceğiniz kişi tesettüre karşı değilse, bunu zaman içerisinde yapacağını taahhüt ediyorsa zorlamak doğru olmaz. Ahlakına bakın derim. Eğer hanımefendi, sakin, ağırbaşlı bir yapısı varsa, böyle bir hanım eşini mutlu etmekten hoşlanır. Onu rahatsız edecek hallerden uzak durur. Asi, dik başlı bir karakterdeyse evlilik konusunu bir daha düşünmek lazım.

 17. Sümeyra Says:

  Yazınız gerçekten doğru ve kanıtlamışsınız.Ben 12 yaşındayım.Kapanmanın farz olduğunu bildiğim için kapandım.Ancak bazı sebeplerden dolayı okulun eteğini giyemiyorum ve bu yüzden okul formasının pantolonunu giyiniyorum.Pantolon giyinilmesinin yanlış olabileceğini düşünerek üzerine hafif diz üstünde bir ceket giyiniyorum.Acaba yanlış bir şey mi yapıyorum? Ayrıca söylenenlere göre kadının pantolon giyinmesi caiz değil.Pekâlâ o zaman biz beden eğitimi dersinde iken ne giyinmemiz gerekiyor? Bilgilendirmenizi gerçekten çok isterim..

  • Zahide* Says:

   Okulun etek kumaşından ayak bileğine kadar etek giyilse, yasak demezler herhalde. Benim tanıdıklarım öyle yapıyor. İdare uyarı yapsa da daha ötesi bişey yapamıyor.

 18. melissa Says:

  merhaba ben 15 yasindayim yeni kapandim ama okula mejburen acik gidyorum acaba gunah mi?? ve tunik giymek kapali olmak gunah mi?

 19. Gizem Karabağ Says:

  Cahide ablacım ben şuan kapanamam çünkü ben biraz daha geç kapanıcam çünkü bi kapanıp bi açıldığımda çok günaha giriyorum imamahtipe gidicem napmalıyım

 20. ayşe Says:

  ben olsam okuldan alırdıım

 21. Yağmur Yılmaz Says:

  Cahide Abla,
  Ben 17 yaşındayım. Babam çok keskin bir komünist ve ateist. Benim kapanma ma izin vermiyor .Beni sokağa atacagini söylüyor. Bu niyetinde de çok ciddi. Eğer kapalı bir kız olmak istiyor isem annemle memlekete dönüp beni yalnız bırakacak. Biletleri almis bile. Namaz kılmak için de onun uyumasini bekliyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum . Lütfen bana yol gösterin.

  • EMRE ŞAHİN Says:

   KALBİNİN SESİNİ DİNLE

  • abdullah Says:

   farz et ki 2 gün sonra öleceksin. Adem a.s mın havva annemizi .Musa a.s mın Harun a.s ı istemeyecegı sadece ben cennete gideyim kimseyi yanında istemeyeceğim diyeceği bir gün olacak. sen kararlı ol ALLAH belki seni ailenle sınıyor ailen mi ben mi diyor. ailende kararlı olduğunu anlayacak ve biraz uzun da olsa seni affedecek ALLAH ın izni hem babana şunu da diyebiilirsin nasıl biri olmamı istiyorum size karşı gelen dışarda sürter ama ALLAH a inanmayan biri mi olayım. ben benim fikrime saygı duymalısın nasıl müslümanlar senin fikrine saygı göstermediği zaman sinirleniyorsun ama şimdii sende aynısı yapıyorsun diyebilirsin..

  • HARUN Says:

   HZ PEYGAMBER AMCALARININ TEHDİTLERİNE ALDIRIŞ ETMEDİ-HZ ASİYE FİRAVUN A ALDIRIŞ ETMEDİ-ALLAHIN SENİ CENNETİNDEN KOVMASI YADA BABANIN SENİ EVDEN KOVMASI HANGİSİNİ TERCİH EDERSİN DEĞERLİ BACIM-ANNE BABAYA ALLAHA İSYANDA İTAAT EDİLMEZ SEVGİLER…GENÇ ÖĞRETMEN HARUN

  • İslam ı seven Says:

   söylemeye başladılar bende istemiyodum sonra biraz büyüdüm ve daha çok söylemeye başladılar ben çok karışık hissediyodum düşünsene herkez sana açık alışmış sen bile açık alışmıışsın kendine kapanmak zor geliyodu ilk önce kapandım annemlerin çok mutlu olduğunu gördüm ben babamı çok severim onun mutlu olduğunu görünce kapandım ama niçin kapandığımı bilmiyodum memleketimize gittik ben ferace giymiştim kara böcek gibi olmuşsun dedi ben üzüldüm çok garip hissediyodum herkezin bana baktığını aslında böyle hissettmemem lazımdı çünkü müslümansan kapalı olmalısın ve ben bundan utandım müslüman olduğum için utandım ALLAH bizi affetsin sonra açıldım orda sınavı kaybettim belki ALLAH ım beni sevdi ve bana nasip etti ben onun sevgisine karşı hiç bişey yapamadım en kötüsüde bu orda açıldım ve açık gezmeye başladım ALLAH ın beni her zaman gördüğünü unuttum sonra namaz kılmaya başladım namazı kılıyodumm ama müslümansan tek namaz yetmezdi ben tek namazla övünüyodum ALLAH affetsin ben neyle övünüyodum bu bütün müslümanların göreviydi sonra yasin dinlemeye başladım facemi dondurdum resimlerimi sildim watsap sildim bütün müziklerimi sildim müziklerinin yerine Yasin yükledim tek Yasin vardı ve Yasin i dinlemeye başladım ağladım çünkü bu güzel KURANI KERİM in kalbi Yasin in ne demek olduğunu bilmiyodum ALLAH ım bana mesaj göndermiş ve ben bunun ne demek olduğunu bilmiyodum gerçekten çok kötü bi durum kendime çok kızdım sonra bütün her şeyde ALLAH ın beni izlediğini düşündümm ve çok pişman oldum ALLAH öyle merhametliki bana kapanmayı nasip etti sonra ben okula kapalı gidicektim nefsimin en çok korktuğu şeydi okula kapalı gitmek düşünsene bütün kavga ettiğin herkez seni görücekti neden böyle düşünüyodum bilmiyodum ama neyse ilk okula gittim ve herkez şaşırdı böyle bakmaya başladılar benle dalga geçtiler bazı arkadaşlarım hiç konuşmadı kötü hissettim kendimi sonra eve geldim ve anneme karşı kötü davrandım neden bilmiyorum ama herşeyin suçlusu annem ve babam gibi hissettim ve onlara kötü davranmaya başladım dedim ki içimden ben açıkken siz kötü davranıyodunuz şimdi ben kapalıyken ben size kötü davranacağım biraz zaman geçtikçe alışmaya başladım ama sonra açılmaya karar verdim sonra vazgeçtim aslında kapanmanın bana zor gelmemesi lazım müslümanım ve ALLAH ım çok seviyorum biraz düşününce herşeyin geçici olduğunu anlıyo insan sadece biraz düşünmek lazım benim için en kötü şey ALLAH ımın karşısına günahlarımla çıkmak beni çok üzerdi kapanmak nasıl zor geliyo bana ne biçim müslümanım ben peygamberimiz onca şey yaşamış olmasına rağmen hiç ALLAH a olan bağlılığı koptumu veya hiç nefsine yenik düştümü o da insan onunda nefsi var ona hiç bişey zor gelmedi ALLAH ın emirlerini yapmak onu mutlu ediyordu ben niye mutsuz oluyorum ALLAH ımın bütün emirleri bize faydalı kapanmak bizlere faydalı bunu bilemedik ALLAH ın bizi gördüğünü düşünemedik ölümü bilemedik Kuranı Kerim i anlamadık benn müslümanlığımdan utanırım en güzel din İslamdır ALLAH ıma layik kul olamadık ALLAH ıma veriğimiz sözü tutamadık pişmanım kapanmak bana uzaktı hatta annem ve babam olmasa belki kapanmayı düşünmücektim annemler bana kapanmayı

   • İslam ı seven Says:

    müslüman olmak çok güzel bir şey bunu farkedememekte çok kötü birşey düşünsene ALLAH tan bana bir mesaj var herşeyi yaratan kainatı yaratan bütün varlıkları yatandan bana bir mesaj var Kuranı Kerim siz napardınız sadece okurmuydunuz anlamaya çalışırdınız öğrenmeden duramazsınız biz müslümanlar Kuranı Kerimi ALLAH ımın sözlerini bir köşeye koyup orda bekletiyoruz müslüman olmak Kuranı Kerim i br köşede bekletmek değil onu okumak anlamak uygulamak gerektiğini bilir. müslüman olmak kapandığı için onu eleştiren insanlar yüzünden utanmamalı sen ALLAH ın kurallarını uyguluyosun diye ALLAH ın yarattıkları insanlardan mı utanırsın çok yazık bize kapanmayı gözümüzde öyle büyütürüz yazın kapanırım daha geç deriz hiç ölümü düşünmeden yaza kadar açtığın saçlarınla günaha girdiğini bilmeyiz müslüman hiç bir zaman ALLAH ın kuralına uydu diye utanmaz bunu görevi bilir nedenn ki ALLAH bunu benden istiyo demez ALLAH a tam bağlıysa bilirki bunda herkes için hayır vardır

    • ayşe Says:

     Cahide abla, ben olsam çocuğumu okula göndermem ne varsa kötü huy okuldan kapııyolar hem ders falan dünyada rahat olmak için okuyolar insanlar dünyada rahat olamicaz bilgiyi ahlak yönünden kullanmları gerekir ama mmalesef okulda ahlakı bozuluyo benim çocuğun

     • Zehra Says:

      Yanlış yaparsınız ilimleri doğru şekilde öğrenir kötü arkadaşları kulak ardı eder ve sizden iyi bir ahlak edinirse en doğrusu olur çünkü doğru ilimle Rabb’ine daha çok yaklaşırsın mesela ben biyolojiye hayranım çünkü onunla Rabb’imin büyüklüğünü görüyor ona öğrendiğim bilgilerle ona daha fazla hayran kalıyorum Rabbim bu eşsiz büyük beyinleri boş uğruna yaratmadı !!! Bilgiler edinip bu eşsiz beyinleri güzel şekilde doldurursak Rabbimin yarattığı beyne borcumuzu ödemiş oluruz

 22. azra Says:

  Selamın aleyküm. Ben yeni kapandim sukurler olsun.siyah uzun bayaca bol bir ferace ve siyah esarp ile. Asla topuz ve dolgu verici bir araç kullanmiyorum.madem bir farzi yerine getiriyoruz adabina uygun yapalim ki yerini bulsun aksi halde acik gezmekten farki daha cekici ve guzel gorunmesi diye düşünüyorum. ..

 23. sedef Says:

  merhaba ben sedef ben başörtümü yaparken topuz yapıyorum ama aşagıdanb baya aşagıdan baglıyorum deve hörügücü olmuyor ama yinede topuz yapmıs oluyorum acaba ben ne yapmalıyım çok zor oluyor iç bsşörtü baglamadan zaten kısa bişi baglıyorum ama yinede merak ediyorum deve hörgücümü günah sadece ?

 24. dudu Says:

  selamün aleyküm benim bir sorum olacaktı topuz yapmak günah mı eğer günah değilse nasıl olmalı

  • Ummu Hamza Says:

   http://www.fetvameclisi.com/fetva-sac-topuzundaki-deve-horgucu-olcusu-nedir-24626.html

   “Ateş ehlinden iki sınıf vardır, henüz onları görmedim: Yanlarında sığır kuyruğu gibi birşeyler taşıyıp onu insanlara vuran insanlar; giyinmiş, çıplak kadınlar ki bunlar Allah’a taatten dışarı çıkmışlardır. Bunlar, başkalarını da baştan çıkarırlar. Başları deve hörgücü gibidir. Bu kadınlar cennete girmek şöyle dursun, kokusunu dahi almazlar. Halbuki onun kokusu şu şu kadar uzak mesafeden duyulur.” buyurdular.” [Müslim, Cennet 53, (2857), 52, (2128).]

   kardeşim saçların bağlanacak kadarsa ense hizasında bağlandığında düz olur ve topuz gibi çıkıntı olmaz inşaAllah

   • revan Says:

    Meb cahide abla ben uzun zamandır kapatmayı düşünüyorum ama bilmediğim bir sebepten dolayı kapanamiyordum bugün dershaneden geldim etek giydim yazma taktım yarın kapalı olarak gitmek istiyorum ama çekiniyorum ya olmazsa diye kafamda bir sürü düşünce var bir yandan da bir an önce kapanmak istiyorum.. 😦

 25. Ayşenur Says:

  Selamin aleykum. Ben yeni ferace aldim uzun zamandir da kapaliyim. Feracem üstüme ne tam oturuyor ne de bol. Ama hafif rüzgarlı havalarda yapisiyor ustume. Bu da beni rahatsiz ediyor. Yardimci olursaniz çok sevinirim :))

  • Ummu Hamza Says:

   selamun aleykum kardeşim, aklıma gelen seçenekler :
   madem yeni almışsın, değiştiriyorlarsa değiştirebilirsin daha bolu ile, değiştirmezlerse örtülük kumaşlar satılıyor, üst kısmını onunla kapatabilirsin, geniş ve büyükçe örttüğünde eşarptan daha ağır olan bu kumaşlar pek yapışmazlar vücuda, belden aşağısı için de içinize etek veya geniş etek pantolon giydiğinizde vücudunuzun şeklini belli etmez gibi geldi aklıma ama?

 26. ezgi Says:

  S.a hasret abla lise son sinif öğrenci siyim. Arkadaslarim kapaniyor ben de kapanmayi istiyorum ama ailem de kapali yok benim icin zor olacagini düşünüyorum günah oldugu icin kapanmak istiyorum elimden geldigi kadar ibadetimi yapıyorum . Bana kapnma konusunda bilgi verir misiniz.?

 27. haticee Says:

  cahide ablam ben siteni sürekli takip etmeye çalışıyorum Allah senden razı olsun.Öyle güzel anlatıyorsun ki düşüncelerini onlara katılmamak elde değil. Ben bu sene Dokuz Eylül İngilizce Öğrt okuyacağım nasip olursa 2 buçuk aydır kapalıyım Rabbim dualarımı kabul etti ve istediğime yakın bi giyinişm oldu fakat herkes İzmir de okuyacağım diye örtü sorunu olursa aç diyo ben kesinlikle istemiyorum:( oysa ben daha yuksek yerler tuttuğu halde izmir de bana ihtiyaç var belki bi kişinin vesilesi olurum diye düşünüyodum.Senin duygularını çok samimi buluyorum dualarınızı bekliyorum Rabbim örtüme sorun çıkartıcak hocaları çıkarmasın karşıma…

 28. Sümeyye Says:

  Meraba ben Sümeyye 16 yasindayim daha yeni kapandim kafamda bir cok soru işareti var acaba erken mi kapandim yapabilir miyim bilmiyorum bana yardimci olur musunuz ?

  • Cahide Says:

   Ergenlik çağına ulaşmış bir kız için örtünmek geç değildir canım. Doğru yoldasın. vazgeçme, kendini yetiştirmeye çalış yavrum

   • Sümeyye Says:

    Tesekkur ederim. Biraz da cevremin etkisi var cok zorlanicam galiba ama okuduğum yazilarin baya etkisi oldu herkese tesekkur ederim 🙂

 29. Firdevss Says:

  Cahide hanim sitenize 1 aydir hic aralil vermeden hergun takip ediyorum keske daha onece kesfeyseymisim.bende 21 yasimdayken evlendigimde kapandim ama cok pismanim niye daha once kapanmadim diye.bazen ruyalarima giriyor acik dosari cikiyorum aglayarak ortummu ariyorum.cok gunah isledim ben gelinligim cok cok acikti ama cok pismanim hocalarla gorustum Rabbim affeder diyorlar ama ben kendimi affedemiyorumki:(ben bunca gunahla Rabbimin karsisina nasil cikarim?

 30. kiraze Says:

  Rabbim bu nesilde dinimize tesettürumuze onun sevdiği sekilde yasamayi nasip etsin bende evlendikten cok sonra esimin destegi ile kapandim cok şükür diyorum kamu hastanesinde calisiyorum ve inşallah basortusu nu serbest yaparlar.bonenin gözüküyor olmasınin rahibe lere benzemek oldugunu hic dusunmemis ve duymamistim su an dan itibaren buna dikkat edicem Allah razi olsun hepinizden

  • rukiyeee Says:

   Hasret ablacim ben bunlari hic bilmiyodum.. bebegim 8 aylik gene gec kalmis sayilmam heralde uygulamak icin:) ne varsa buyuklerimizde var… bu arada hasret ablacim yorumlarina kendimce bazi duzeltmeler, eklemeler yaptim sakin beni yanlis anlamayin.kirdiysam.!! ben bildigimi solemek istedim sadece bi faydam olsun diye.burasi sanal ortam birbirimizi gormedigimiz sesimizi duymadigimiz icin ufak bir harf bile yanlis anlasilabiliyo.sonucta 18 yas buyuksunuz benden boy boy cocuklariniz var.soyleme geregi buldum kendimi rahat hissetmek icin.hakkinizi helal edin..

   • Hasret Says:

    akıl yaşta değil baştadır Rukiye Hanım :)ama hangi harf ne yanlışı anlamadım. Olsa bile hakkımızı helal etmeyiz gibi kelimeleri kimseye söyleme gibi bir lüksümüz olmamalı sanal alem farketmiyor Allah her yerde görüyor bizi zaten hak talep etmeyi veya helal etmiyorum gibi bir düşünceyi sözü savunmuyorum içiniz rahat olsun. Demir ateşe sunulur ve dövüle dövüle şekil alır birbirimizden imtihan halindeyiz paylaşımlar alacağız ibretlikler olacak daha nice vakalar bizim içindir.Biz kimiz ki bize nice nimeti veren Rabbimiz affedenlerin en affedeni biz kimiz kendini rahat hisset gerçi neden bahsettiğini anlamadıysam da sorun değil…:)

    • rukiyeee Says:

     o zaman ben yanlis anlamisim 🙂 yanlis anladigima dair kendimden suphe etmistimde 🙂 genede icim tereddutteydi. . malum burasi sanal alem.. genede cvp icin tsk.

 31. adsız Says:

  Bone göstererek rahibelere benzeyenler

  Başörtüsü takarken bir çok nokta dikkat edilmesi gerekiyor.

  Başta saçlar topuz yapılması lanetlenirken sıkma baş yapmak ise tasvip edilmemekte.

  Ve en üzücü gerçeklerden birisi ise saçım hiç gözükmesin diye saça takılan bonelerin alın kısmından ben buradayım abicim diye fışkırması..

  Sorduk soruşturduk var mı böyle bir örtüne islamiyette diye yok dediler. Caiz değil dediler. Men teşebbehe bigavmin fehüve minhüm dediler.. Kim bir kavme bir topluluğa benzemek isterse onlardandır hadisini okudular..

  Boneleri göstermek rahibelik alemetidir dediler..

  Sanırım birileri bilinçli olarak pompalıyor boneleri göstertmeleri moda yapmak için.. Sonuç ise ortada..

  Peygamber efendimizin en hassas olduğu noktalardan birisi müslümanın başka dinden olanlara benzeme kalkışmalarıydı… Şiddetle karşı çıkar ve siz kendiniz olun diyen uygulamalar yapardı..

  Bu gerçeği bir çok hadisi şerifte rahatlıkla görebiliriz..

  Buradaki sorun BONE takmak değil BONE’ti başörtüsünün altından göstermek.. Tabiki saçlarınızın gözükmemesi için altına bone takılabilir ancak kaş yaparken göz çıkarmamak gerekir.. Saçım gözükmesin derken rahibelere benzememek gerekir..

  merhaba cahide hanım nette bone takmakla ilgili araştırma yaparken bu yazıyla karşılaştım.bu konuda sizinde fikrinizi alabilir miyim?bone takmak gerçektende günah mı?

  • Cahide Says:

   Güzel kardeşim bone takmak neden günah olsun? Saçlarımızın görünmemesi, tesettürümüzün daha doğru olabilmesi için yardımcı olacak ne varsa caizdir, kullanılmalıdırda. Fakat başörtünün altından bonenin yarısı bilerek gösteriliyorsa, hele boneler allı pullu, ışıltılıysa tabiki doğru bir örtünme şekli değildir. Tesettür kadını korumak, gizlemek için vardır. Bağırır gibi dikkat çekmesi için değil.

   • rukiyeee Says:

    haklisin valla hasret abla baklagillerde iyi sut yapiyo dedigingibi bulgurda,bende yedigimde sutum cok iyi olurdu.yanliz ozellikle belirtmek isterim ozellikle sumeyye gibileri bebegi 3 ayi doldurana kadar yememesi gereken seylerde var,iyi sut yapmasina ragmen.mesela nohut kurufasulye sogan ve gazli icecekler asiri derecede gaz yapar bebege.cocuk hep karin agrisi ceker.yazik.her bebekte olmaz belki.anne bunu takip etmeli.yedikten sonra emzirince bi muddet sonra bebek yattigi yerde ayaklarini karnina dogru cekip cekip agliyosa kasiyosa kendini bu demektir gaxi var.rahatlatmak icin masaj yapilmali….fakat emziren bir kadinin cani cekerse o zaman akan sular durur.:))cunki benim annem derdi caninin cektigini yemessen sutun kesilir diye.aslinda cahide abla bigunde emzirmekle ilgili bi yazi paylassan bence cok makbule gecer.paylastinmi bilmiyorum ama..cunki bu uzun bi maraton ve her emziren annenin korkulu ruyasidir sutunun kesilmesi.fakat gene en iyisini sen bilirsin.yinede boyle bisey dusunursen bilgilerimle elimden geldigince destek veririm.allah yardimciniz olsun DENIZKIZI

    • Hasret Says:

     sağ olasın Rukiye bebekleri anne emzirirken başı yüksek tutulursa bacağını dik tutarak veya yastık desteğiyle yani meme seviyesine getirilirse bebekte gaz sorunu olmaz hem de kulak rahatsızlığı olan bebeklerin uzatılmış şekilde gerek emzirilmesi gerek yemek yedirilmesi sakınca doğuruyor tıpkı emzirmede ki gaz gibi , annenin o bölümdeki (sarkma )fiziğinden de bir bozukluk olmaz.. Hatta uzanarak veya hafif uzanmış büyük insanın bile gaz sorunu çok olur bunu felçli hastalar çok yaşıyor eşim gibi …

   • adsız Says:

    cevap için teşekkür ederim

 32. guraba Says:

  as.elif zehra kardes almanyada istediginiz dis kiyafeti belki arap dukkanlarinda veya internette de bulabilirsiniz.ama benim su an bildigim bir internet sayfasi yok eger tanidiginiz alman musluman kardesler varsa onlarada sorabilirsiniz.Bazi alman musluman bacilar bu konuda dikkatli masaAllah.insaAllah yardimci olmusumdur.

 33. gül Says:

  s.a cahide abla bugün tevafuken bir vidyo izledim bi tv programında esra elönü adında bi kadın çıkmış muhafazakarlığın dindarlığa ve müslümanlığa hakaret olduğunu düşünüyorum ve onların inandığı şey neyse ben ona inanmıyorum ve din zenginlerin eylencesi olmuş diyor aceba hangi muhafazakar zenginse kendisi gayet modern giyinmiş şalını omzundan atıvermiş arkasına iğne denilen şeyle hiç tanışmamış başörtüsü islamın simgesi değilmiş sosyalleşme aracıymış güya proğramın ismi türkiyenin nabzı

  • Cahide Says:

   Şaşırmayı bile unuttuk Ya Hu!

   • denizkizi Says:

    sumeyyecim.sut artirmak icin:
    lahana suyu icmek (bilhassa kan grubu B ve AB olanlar icin)
    cig havuc yemek, havuc suyu icmek
    rezene kokunu yemeklere katmak veya rezene cayi icmek
    arpa suyunu kimyon ve bal ile icmek
    tere corekotu, anason ve isirganotu yemeklere katmak veya cay olarak icmek sutu cogaltan ilaclardir.
    baharatlardan tarcib,zencefil,karanfil,safran kekik kimyon sutu mikroelementlerle zenginlestirir, artirir
    bol bol meyve sebze ve sivi su tuketmek gerek.
    bu arada kisa sure emzirilen veya hic emzirilmeyen cocuklarda bobreklerin yeteri kadar gelismemesi ve omurga deformasyonlari cok gorulur.o yuzden olabildigince uzun sure emzir bebegini kesilmesin sutun. ayriyeten papatya cayi her aksam icersen bu hem stres yok eder hem sut cogalir vede uyku yapar.bebek icinde aynen gazinada iyi gelir.

    • SUMEYYE Says:

     Önerilerin için cOk sagol canım hepsini deneyecem inşallah Allah sizden razı olsun belgincigim sanada cok teşekkür ederim canım

    • Hasret Says:

     bizim zamanımızda sadece siyah çay vardı nerde şimdi ki gibi çaylar ama sütü en cok çoğaltan baklagiller hele bulgur daha cok coğaltıyor bizim bulgur yediğimiz gün bebeğimizin bayram ettiği gündür süt öyle bir kaynıyor ki ay özledim yaa Allah sizlere bu zevk içinde coştursun ha birde merhamet sütü artırıyormuş çocuğu olmayanın bile merhametinden dolayı sütü olurmuş….

 34. Mucahide. Says:

  Es Selamu aleykum,,”Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmez. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da tebrie etmiş olur. Kim de şüpheli şeylere düşerse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşebilecek durumdadır. Haberiniz olsun, her melikin bir koruluğu vardır, Allah’ın koruluğu da haramlarıdır. Haberiniz olsun, cesette bir et parçası var ki, eğer o sağlıklı olursa cesedin tamamı sağlıklı olur, eğer o bozulursa, cesedin tamamı bozulur. Haberiniz olsun bu et parçası kalptir.” [Buharî, İman 39, .♥ ♥♥

 35. bsra21 Says:

  Yorumların hepsini okuyamadım ablam bizde pasta yemek yapmakla vakit geçiyor sohbet falan :)..neyse…şeytan Allah’ın hoşuna gidecek şeyi çok kötü gösteriyor. Makyajı bıraktığım zaman (zaten öyle abartılı sevmezdim) kendimi çok çirkin görürdüm. Örtüm yakışmıyor sanki makyajla herşey tamam oluyormuş gibi..Elhamdülillah şimdi içimden bile gelmiyor makyaj yapmak. Kaş almada da aynısı oldu ama şimdi çok güzel görünüyor gözüme 🙂 İnsan isteyince yapabiliyormuş onu anladım. Şimdi aklımda başka şeyler var ama biraz desteğe ihtiyacım var Allah yardımcımız olsun benim ve bütün kardeşlerimin..

  • Cahide Says:

   Bence de böyle daha güzel olmuşsundur. Allah hayırlı düşüncelerinde muvaffakiyet versin gülüm…

  • Hasret Says:

   Allah daha da artırsın doğru yolunuzu tebrikler yol uzun bitmez sapmadan korusun hepimizi….
   Elhamdulillah bilinçli olabilmek çok güzel kızlarımı örtünme konusunda sıkmadım büyük kızım ortaokuldan sonra başörtüsünü taktı ve kendinden emin olarak dışarıya çıktım sanki herkes bana bakıyor gibi hissettim anne dedi ama ondan sonra bırakmadı pardesü giymiyordu daha sonra onu da giydi daha sonra makyajı bıraktı (sadece sürme vardı) küçük kızım da hemen hemen böyle oldu… ortanca kızım okuldan sen imam hatipemi gideceksin ne yani örtünecek misin gibi sözlerle kıza senin el becerin güzel yakma kendini meslek liselerine git diye bayağı şişirdiler ve bu yüzden kızım 10 sınıfa kadar kapanmayı istediği halde onu iten bir şey vardı ama diyordu en sonunda kapandı elhamdülillah… onlara her seferinde dışarı çıkışımızda üstlerini denerler ve sorarlardı bende sence olmuş mu sence bu giydiğin razı olunacak bir şey mi gibi düzene koyarak bayağı bir çekişme oldu evet daha önce sıkmıyordum ama örtünün tesettürün bir sınırı ya adam gibi yap ya da alay etme karşında ben o şu bu değil Allah var utanmıyorsan yap diye söylenirdim bugünlerin üstesinden de geldik Elhamdulillah bugünleri aslında neden böyle geçirdiler diye kendimi sorguladığımda evet dini eğitim eksikliğindendi ne zaman ki tv yi attık Kur’an tam anlamıyla girdi hayatımıza kitaplara yöneldiler dini eğitimler aldılar bilinçlendiler ve büyüdüler o zaman uğraşmadan tamam bu emir bana dediler ve hemen teslim oldular evet hemen teslim olmak ertelememek hımm düşüneyim değil hemen bu da Kur’an ahlakındandır kıssalara baktığınızda iman edenlerin mucadele edenlerin anında ertelemeden yaptıkları amelleri iman dolu diye övgüye mazhar oluyor mesela şu an aklıma gelen Hz Musa as sihirbazlarla olan kıssası …küçük kızım sürme sürme dediğimde fazla umursamıyordu ama ne zaman ki eğitim aldığı yerde ayette gördü anında teslim oldu aynısını büyük kızımda yaptı ortancanın ise Allah nasip eder inşallah beklemekteyim evet kardeşlerim sizi sıktım herhalde ama şunu demeden edemeyeceğim kız çocuğu çok zor narinliği iffeti nazı her bir şeyiyle ee boşuna hadis yok zor olacak ki karşılığı cennet olsun bedava cenneti kim kazanmış emek varsa karşılığı olacak Allah cc neslimizden de Sana teslim olmuş bir ümmet kıl ibadet ilkelerini ve yerlerini göster AMİN….

   • bsra21 Says:

    Allah razı olsun..Rabbim cümlemize yardım etsin..Çevre çok etkiliyor insanı. Bazıları istese de yapamıyor ama aslında bunlar da bahane değil kişi sadece kendini kandırıyor istese yapar. Ayetleri, hadisleri okumak insanı sarsıyor. Ben okuduğum zaman her yaptığım yanlıştan bi nebze daha soğuyorum ve yapmak istemiyorum. Böyle diyorum ama kötünün iyisi olabilmek için kırk fırın ekmek yemem lazım 😦
    Allah bize razı olacağı işleri yaptırsın günahlarımızı affetsin merhametiyle şefkatiyle sorgulasın..amin..

    • Hasret Says:

     Bugün dersimizde Leyl süresi vardı orada iki çeşit insanın olduğu ve bu insanların yolunun takva ve itaatkar olanın Allah’ın o kişinin yolunu kolaylaştıracağını tabii ki iyi yolda olanında yoluna her engel çıkacağını ailesinden akrabasından cevresinden Allah’ın korkusundan razı olmasından dolayı onlar bunu görmezden gelirler ve herkes tarafından sevilirler diyordu Rabbim ayetlerinde diğer taraftan da isyan eden inkar eden kişilerden bahsetti onların cennet arzusu olmadığı için Allah’a karşı olan görevlerini dünyanın geçici menfaatlerine tercih edenler gösteriş için iyilik Allah rızası olmayanlara ise işleri kolaylaştırılır ama onlar dünyada çıkar için sevilirler oysa öldükten sonra lanetle anılırlar onalrın işlerinin kolaylaştırılması daha çok azaba hak etmelerindendir….
     Niyetimiz fiillerimiz infaklarımız sadece Allah’ın rızasını gözetsin inşallah….Sizin duanıza da Amin

 36. Hasret Says:

  Dehşete kapıldım
  انّا للہ و انّا الیہ راجعون
  iNNA LİLLAHİ VE İNNA İLEYHİ RACIUN

  Giyinmiş Çıplaklar – Nureddin YILDIZ

 37. halimecik Says:

  Ah ablamm canım ablamm…Seni çokk seviyorummm…içimi yakan konulardan birine daha geldin ablam.Geçen gün Nevzat Tarhan Hoca’nın örtünmeyle ilgili bir yazısını okumuştum, gerçekten hocamız güzel açıklamıştı ve sen de herzamanki gibi Rabbimin izniyle süper açıklamışsın,söylenecek söz bırakmamışsın ablamm..Ben de 32 yaşında,11 yıldır örtülü bir kardeşinizim…Üniversite’den sonra çok şükür Rabbime(çoookkk geç:(te olsa kavuşanlardanım başörtüme)kapandım,ailem örtünmemi istemesine rağmen, tavır gösterdiler.Çünkü o kadar okumuştum,çok emek vermişlerdi bana ve ben onlara birdaha örtümü açmayacağım diyordum karşılarında…Şükür Rabbime MEB’E giremedim ama:) özel kurumlarda sürdürdüm mesleğimi( e hakkımı da yediler oralarda da,ama hiçççç önemi yoktu).Örtümle,öğrencilerim bir aradaydı bundan ala güzellik yoktu benim için,hala da öyle şükürler olsun…hem de evimde öğrencilerim:))eşim Allah razı olsun hep arkamdaydı,hiçç çalış lafını duymadım ağzından…Rabbim razı olsun ondan…Annem,babam hala söyleniyorlar:))(sigortan olsaydı,kocanın eline bakmazdın…vs.hep annelerimizden duyduğumuz laflar…ama onlara da kızmıyorum,onlara da bunu söyleten babalar var:(()ben hiçç rahatsız olmuyorum bu durumdan,kızım doğduğundan beri de evde ders vererek icra ediyorum mesleğimi…hatta çalışan ablalara da takılıyorum,hem ev,hem iş,hem çocuklar,maaş kartlarının yüzünü bile görmüyorsunuz diye:)üzülüyorum vallahi onlara da…öyle işte ablacık:))içimden geldi yazdım sana ve can kardeşlerime…Rabbim tesettürümüzün hakkını verenlerden olmayı nasip etsin ablam…Seni Allah için seviyorum…

 38. Hasret Says:

  Tesettürün Ölçüsü – Nureddin YILDIZ
  video süresi: 4:53

 39. Hasret Says:

  Tesettüre Bürünmek İsteyen Gence Mektub

  Selamünaleyküm.

  Önce sizi tebrik ederim. Allah’ın razı olacağı bir karar vermişsiniz. Bu karardan bir daha dönmemek için sebat ve sabır üzere olmanız gerekir. Pardösü veya başka bir şey; ne olduğu önemli değildir. Yeter ki şu hususlara dikkat edilsin:

  a- Sizin bedeninize ait ayrıntılar dikkatle bakan biri tarafından anlaşılmasın.

  b- Üzerinizdeki kıyafetinizin kendisi bir sanat eseri gibi dikkat çekip üzerinize gözleri toplamasın.

  c- Giydiğinizi Allah rızası için niyet ederek giyin.

  d- Giyiminizi karşınızdakilere göre üç standarda oturtun: Birinci standart: Eşinizi ölçü alın. Bu ölçüde hiç bir sınır yoktur. O nasıl istiyorsa, nasıl sizi güzel görüyorsa öyle giyinin veya giyinmeyin. Tabii ki sadece onun bulunduğu ortamlar içindir bu.

  İkinci standart: Baba/anne, çocuklar, torunlar, kardeşler, kayınpeder, dayılar, amcalar, yeğenler gibi birinci dereceden sayılacak yakınlarınıza göre bir ölçü kurun. Bu ölçü, bol bir giyim ve sizin kadınlığınıza karşı göz kışkırtmayacak kadar bir giyim olsun. Ama dikkat edin bu sınıf içinde enişteler, kayınlar, arkadaşlar, akrabalar yoktur.

  Üçüncü standart: Bu iki gruba girmeyen bütün erkek ve kadınlara göre bir ölçü kurun. Bu ölçü de sizin tek bir kılınızın, bedeninizin her hangi bir yerinin şeklinin belli olmaması, kıyafetinizin kendisi göz zevki tatmin etmeye uygun olmaması şeklinde ortaya çıkmalıdır.

  İyi biliniz ki, örtünmekle sadece dini bir emri yerine getirmiş olmuyorsunuz. En büyük cihat seviyesinde bir iş yapıyorsunuz ve gerçek bir kadın olma yolunda ilerliyorsunuz. Bunun muhakkak zorlukları olacaktır. Onları göğüslemeye hazır olun. Elbette cennetin bir bedeli olacaktır. Sizi tekrar tebrik ederim.

  NUREDDİN YILDIZ

 40. ibrahim.deniz Says:

  ben genç kızlığımdan beri tesettürlüyüm hatırlıyorum ilk yıl dışarda örter evde açıktım sonradan bir ara tamamen açtım ama 23 yaşımdan beri tamammen hem evde hem dışarda vede işyerinde bile tesettürlüyüm normal bir şekilde bence normal pardesülü örtülü makyajsız etekli uzun kol giyen gayet normal bir kapalıyım yazları kapri diyorlar öyle bir pardesü aldım ama altına etekle giyiyorum gerçi arkadaşlarım bunun altına pantolon hoş olur diyor ama 🙂 ben memnunum yeni kapanan bir kuzenim var abla ya diyor sen niye makyaj yapmıyorsun eşarbını niye öyle bağlıyorsun çok gericisin diyor ona gülüyorum sadece 🙂 inanın bizim çevre çok küçük insanları kıyafetine göre değer veren bir yer mesela başı açık namaz kılan gayet mazbut biri kötüdür ama başı kapalı makyajı tam daracık pontolon giyen iyi kötü bir iröni aslında o mahalle baskısı dedikleri varya işte o bu insanların tesettürlerini bu hale soktu sakın yanlış anlamayın sözümü kimseyi ve sizi kırmak istemem en başta başı kapansında ne olursa olsuncular varya tesettür bilincinde olmayanlar işte onlara lafım insanların değer yargıları ve dini inançları giyinişlerinde gizli değildir mesela bir yerde okumuştum kapalılıksa marifet rahibeler gayet kapalı ve tesettürlü bir müslüman olarak bizim sizinde yazınızda belirttiğiniz gibi kimseye bezemeden gereğince dinimizin farz olan emirlerini yerine getirmek en doğru bir şekilde saygılarımla.

 41. Suzansultan Says:

  selamün aleyküm kardeşler ah bu tesettür ben 16 yaşında takvim yapraklarını okuyarak dinimin güzelliklerini ögrenip bir ablanın tavsiyesiyle tesettüre girdim ama sizin eleştirdiginiz gibi yanlış tesettürdü .neyse 18 yasında eşimle evlendim ve eşimin ” yaşından büyük gösteriyorsun” sözleriyle açıldım 7 yıl açık gezdim ama hep bi pişmanlık utanma duygusuyla her gece uyanıp dua ettim .kıyafetler alıp eşime gösterdim ” bune palyaço gibi olmuşun” sözleriyle vazgeçtim.cahillik işte belkide nefis şeytan.Allah’a şükür 4 senedir kapalıyım hamd olsun .cemaat arkadaşlerım gibi ben de pardesü giymek istiyrm inşllah .geçen yaz sahilde dolaşırken turist diz üstü tunigime bakıp güldü bu sıcakta dergibi eşimde sana gülüyolar dedi benim umrum olmadı bende ona gülümsedim peh…buradada çok kapalı insan görüyorum ama hepsi resim deki modellerden Allah herkeze islamı dogru anlayıp yaşamayı nasip etsin.hayırlı cumalar..

 42. SUMEYYE Says:

  cahide abla yazın yine harika olmuş ellerine saglık ablacım beni hatırlarmısın bilmem daha dogum yapmamıstım esim isten cıktı sigortamizi kestiler bize cok haksızlık yaptılar.Sonra dunyalar tatlısı oglum geldi dunyaya saglıklı ALLAH A bin sukur sonra esim tazminat davası actı ve aldı.sonra onunla biraz eskide olsa araba aldık sonra esim asgari ucretli bi ise girdi yani oglum kısmetiyle geldi insallah seninle paylasmak istedim.durumumuz iyi ALLAHIMA ne kadar sukretsem az.ablacım sana bi soru soracam anne sutunu artıran besinler varmıdır bilgisi olan arkadaslar paylasırsa sevinirim.birde ablacım biz ikinci katta oturuyoruz ve butun odalarda ve mutfakta cok karınca var ne yaptıysak bitmedi senin bi caren varmıdır bide karınca oldurmek gunahmı oldurmeden bas edemiyoruz.seni ALLAHIM icin cok seviyorum.

  • Belgin Says:

   Sumeyye kardeşim,anne sütünü verceğin zaman bebeğine,nazardan da korunmak için:Bismillahi Barekallah,MaşaAllah la kuvvete illa billah de.Ya da bu şekilde:
   Allah’ın güzel yarattığı bir şeye imanla bakanlar onun güzelliğinin Allah’ın “Cemil” isminin tecellisi olduğunu bilirler ve “Allah ne güzel yaratmış diyerek güzelliği hakiki sahibi olan Allah’a verirler. Sonra da o güzelliğin ve faziletin kendisine ihsan edildiği şeye istifade etmek amacı ile yönelir ve “Maşallah, Bârekallah, Fe tebârekallahü ahsene’l-Hâlikîn. Lâ havle velâ kuvvete illâ billah” derler. Bu şekilde “Allah ne güzel dilemiş ve ne güzel yaratmış! Allah sahibine mübarek kılsın. Allah’tan başka güç ve kuvvet sahibi yoktur” (Müslim, Zühd, 74; Ebu Davud, Nikah, 36; Edeb, 101; Tirmizi, Nikah, 7; İbn-i Mâce, Zühd, 8) diye dua etmek sünnettir.
   Canım çok dua et,istekli ol ve de bol sıvı tüket,en önemlisi sık sık emzir.Saliha kardeşim geçen de beni güldürdü 😀 soğan önerirler ya sütü çoğaltsın diye,o da dedi,soğan da susatır,ee doğru orantılı olarak susayınca da bol su içersin.MaşaAllah Saliha kardeşime ben bu yönünden hiç düşünmemiştim,çok mantıklı.Ben de helva severim o da susatıyor :)bol süt iç.Stilltee iç(Tr.den okuyan kardeşlerime emzirme çayı türkçesi,çeşit bitkilerin olduğu bir çay) İnşaAllah Rabbim sütünü arttırsın kardeşim.

 43. Sevdenur91 Says:

  paylaşımların için yazıların için rabbim razı olsun ciğer parem.Tesettür öyle bir hal almış ki maalesef kişiden kişye değişir olmuş.Dinimizin emirleri hepimiz için aynı , tesettürün nasıl olması gerektiği gibi kitabimızda belirli zaten.en çok rahatsız olduğum nokta tesettürü bozan kardeşlerimiz, daracık daracık elbiseler giyip , baş örtüleri aynı saçlarını topuz yapıp baş ötülerinin altında modaya girmeleri bunlar bana çok dokunuyor. + bir de efendimizin giyinen çıplaklar ve deve hörgücü gibi saçlarını topuz yapanlarla ilgili hadislerini bildikleri halde yanlışına devam edenlere çok üzülüyorum.hem kendi hayatlarını hemde dinimiz islamı bozup mahvetmeye ne gerek va ki, değer mi yani… Birde ayakkabıların yürürken ses çıkarması var , oda hiç uygun değil müslüman bir bayan için, ve bu da çok rastlanır bi durum:(
  Ben geç kalmışım konuya özür:( bu konu enlemesine derinlemesine konuşulup öğrenilmesi gereken bir durum hatta ihtiyaç.
  Rabbim razı olsun ablam:)

  • denizkizi Says:

   yazin cok guzel degindigin konu cok iyi cahide ablacim.hele basortusuyle ilgili video tuz buz oldum seyrederken.bende basostuluyum.ortaokuldan beri (yurtdisinda okuyodum)kapaliyim ama cok dikkat etmezdim pantalon tunik tarzi giyinirdim okul caglarimda.fakat avrupalilarin giyimine gore 4 4luk kapali sayilirdim:).hatta cok dislandim okulumda sirf basortumden dolayi,cok alay gecen oldu, hep yanlizdim bu yuzden.fakat kendimi herzaman savunurdum.hatta bi gun okulumuzDa kosu yarisi yapilicakti bende katilmak istedim.ogretmenim: senmi kosucaksin demisti sasirarak.bende kendimden emin evet demistim.kostum ve 1.olmustum.o gunden sonra butun sinif benden tirsmisti:)daha kimse laf atmiyodu.simdi evlendim uzun pardesuler giyerim cok suslenmem disari cikarken.ama pantalondan bi vazgecemedim.disarda cok rahat ediyorum.bide esimle disari ciktigimizda suslenmeden yPamiyorum.disardaki suslu kadinlarin yanindA kendimi ezik hissediyorum.renkli Sallar ayakkabilar cantalar..esimde susu seven biri disarda evde hic fark etmez, bisey demez banada. ins ferace giymeyi dusunuyorum o zaman pantalon sorunu kalkmis olur.rabbim benim gibilerine dosdogru ortunmeyi nasip etsin…

 44. hatice Says:

  assalamu aleykum kardeslerim bende sonradan kapanan biri olarak sunu yazmak isterim .cevremde kimse yoktu kapali ama dun gibi hatirliyorum disciye gitmistik annemle carsafli bir bayan kucuk kiziyla beraber oturuyordu yanina kimse oturmuyordu .ben gittim konusmaya basladim derken dua et bana bende senin gibi kapanayim soyle bakti.insallah dedi.gulumseyerek.16 yil oldu sunu anladim kapandiktan sonra iman ettim icime sindirdim islami .oncedende namazimi kiliyordum ama islam olamamisim ne yazik bana.simdi insanlar benimle konusurken kendilerine ceki duzen veriyorlar.niyemi ben dinimi ALAHImi temsil ediyorum .artik s…sembolu degilim kimligim var kiymetliyim gururla tasiyorum hep o heyecanla abayami giyip cikiyorum ALLAHim heyecanimi kaybettirmesin insallah.dileyen herkese nasip etsin .Londradan hatice

 45. Fatmanur Says:

  İnsanlarin rizasina önem verip Allahin rizasini hiçe saymak hic akıllı işi değil. Dönüş ancak Onadir.
  O ne der bu ne der diye cenabi hakkin kesin olan hükümlerini çiğnemek insanin kendisine zulüm etmesi değil mi?
  Halbuki rabbimiz bizi bizden iyi biliyor. Bizi her türlü fenaliktan koruyup üzerimizdeki nimetini tamamlamak istiyor. Hem de meleklerin de üzerindeki mertebeye çikmamizi istiyor.
  O , bu yolu kuranda hep tarif ederken biz ne haddimize kendimize küçücük aklimizla tersinden yeni yollar uyduruyoruz???

 46. çiğdem turgut Says:

  Cahide ablacim lutfen siteni bir kontrol edermisin?!yazilarin tariflerin ve katilan kardeslerin yorumlari bagimlilil yapiyo..

 47. zerdali mişmiş Says:

  kadınlar dişiliklerini öne koyup, kişiliklerini kapatmasınlar. Kişiliklerini öne alıp, dişiliklerini geriye koysunlar.

  – Karşıt cinsler arasındaki ilişki şahsiyet değil cinsiyet üzerinden yürürse, kadının kişiliği dişiliğinin altında ezilir.

  – Tesettür emrinin sırrı, kadın-erkek ilişkilerinde kadının kişiliğini dişiliğinin önüne almak ve karşıt cinsin istismarına mani olmaktır. diye çok güzel bir söz okumuştum bir sitede….hocanın bu sözü çok hoşuma gitmişti…

 48. filizinevi Says:

  Ablam çok uzun zaman oldu yorum yazmayalı ama seni hergün takip ediyorum,hatta internete girince kendi blogumdan önce senin sitene bakıyorum ne yazmışsın diye..tariflerinden de diğer yazılarından da çok istifade ettim Allah razı olsun.bu yazı tam da ihtiyacıma binaen geldi doğrusu.ben de güzel bir haber vereyim ablacım,Allah’a hamdolsunki ben de bir ayı aşkın süre önce tesettürle şereflendim:))uzun zamandır aklımın bir köşesinde vardı zaten örtünme isteği ama bu isteğin gerçekleşmesinde senin yazdıklarının bendeki etkisi çok büyük.Burada yazdıkların bana yol gösterdi,şevk verdi Allah senden razı olsun ablacım.
  ben de kısa pardesü giyenlerdenim malesef…uzun pardesülere imreniyorum inşallah ben de en kısa zamanda onlardan giyebilirim.bir de içimde bir kanayan yara varki ablacım ah hem de nasıl acıyor anlatamam..ben öğretmenim ve malesef okulda başımı açmak zorunda kalıyorum.başımı açmak nasıl zor geliyor,kendimi ne kadar kötü hissediyorum anlatamam.şimdi en büyük duam ya bu yasağın artık bitmesi yada tesettürümle çalışabileceğim başka bir iş bulmak.Allah’tan hayırlısı inşallah..
  ayrıca buraya yazılan yorumları da tek tek okuyorum,faydalı bilgileriyle,tecrübeleriyle bizleri aydınlatan herkese gönülden teşekkür ederim..Allah hepinizden razı olsun..

  • Cahide Says:

   MaşaAllah, BarekAllah! Hayırlı mübarek olsun güzel kardeşim. Bugün beni en çok sevindiren bu haber oldu. Say ki sana sımsıkı sarıldım güzel kardeşim. Sen çalıştığın halde bunu başardın ya, seni gerçekten tebrik ediyorum. Allah’ın emirlerinden taviz vererek çalışılmasını uygun bulmadığımı, aslında benden ziyade İslam’ın uygun görmediğini çok yazdım biliyorsun. Bu konuyu çok tartıştık.

   Fakat ben özellikle kıyafet serbestliğinden sonra, kadın öğretmenlerin başını açmasına anlam veremiyorum. Düşünsene kız öğrenciler hatta öğretmenler kıyafet yönetmeliğinde yasak olmasına rağmen rahatlıkla mini etek giyiyorlar. Yakalarını alabildiğine açıyorlar. Fakat başını örtmek isteyen öğretmene izin verilmiyor. Neresinden tutsak elimizde kalacak bir keşmekeş var önümüzde. Allah’ın bizler için uygun gördüğü ama uygulanmayan kanunlara o kadar muhtacız ki, bu yüzden sancılarımız, huzursuzluklarımız bu yüzden…

   Allah seni hayırlı bir yola sevketmiş gülüm. İnanıyorum ki, çok daha iyi olacaksın, salih amellerin artacak Allah’ın izniyle. Allah yardımcın olsun, hidayetin daim olsun kardeşim…

   • katre Says:

    filizablaaaaa bu habere çoooook sevindim ……inan bütün dertlerimi unuttum sayende …..bende senin siteni takib ediyorum …… en son zelihamız yürümeye başlamıştı maşaallah ……örtüyle şereflendin bu kutlu kervana sende katıldın demek nasıl sevinçliyim anlatamam …..mevlam aileni bütün sıkıntılardan korusun ….imanını kamil eylesin şeytanın hilelerinden mahfuz eylesin …..seni takibdeyim dua ile

  • denizsuna Says:

   filiz hanım ben malatya da araştırma hastanesinde hemşireyim ve kapalı çalışıyorum .resmi yazı gelmemesine karşı amirlerimiz kapalı çalışıyorlar.eminim en kısa zamanda bu yasak kalkar….

  • denizsuna Says:

   filiz hanım ben kamuda hemşire olarak kapalı bir şekilde çalışıyorum. amirlerimizde çalışıyor.kurum olarak farklılık gösteriyor demekki.eminim en kısa zamanda bu yasak kalkar..hayırlı olsun bu arada:)))

 49. ümmühan Says:

  tesettür ayeti nazil olduktan sonra hz ömer ki bu konuda ne kadar hassas biliyoruz,dışarı çıkan kızı hz.hafsaya şunu söylemiş;Olmamış tesettürün ey Hafsa biz seni tanıdık……….beni çok etkilemişti paylaşmak istedim

 50. gülaykahvekeyfi Says:

  şimdi çok ilginç bir şey oldu bugün annem oruçlu ve birazdan orucunu açacak inşh bu yazılanları okuyunca oruçlunu dua sı kabul olur diye hemen annemi aradım anne benim için dua et tesettüre gireyim dedim annem de ne dese ettim kızım dedi o nerden demek ki senin bana söyleyeceğin içime doğdu dedi cahidem sana yakın zamanlarda önce ve sonrası resim gönderirim inşh öpüyorum seni canım kardeşim hepinizi ay çok heyecanlandım

  • Cahide Says:

   Rabbim hayırlı haberlerini duyursun bize. Bir de Antep’te çok bilinçli kardeşlerimiz var. Aslında işin çok daha kolay. Jale izmir’de olduğu halde örtünmüş. Onu da çok takdir ettim. Heyecanla bekliyorum

   • izmirli Says:

    merhaba.Ben de İzmir’liyim.Doğma büyüme,iki kuşakdan da iZMİR deyiz.Annaennem kara çarşaflıydı,annem,teyzelerim kurallara uygun gayet mazbut örtülüdür.Bizler İzmirin göbeğinde kuran kurslarına gideriz yazları okul tatilinde.İzmir dışardan göründüğü gibi değil ön yargı var.bir çok orta ve doğu anadoluda erkeklil kadınlı halay çekilirken bizler öz amca dayı erkek çocukları ile halaya dansa kalkmayız..Aşırı açıklığı sevmeyiz.O gördükleriniz gerçek İzmirli değil.Sadece sonradan görme İzmirde açılmak kolaymış gibi yapmacık davrananlar.İnsan ilişkilerine dikkat ederiz.insanları kırmamanın dinimizdeki önemini biliriz.Yaşadığım yerde geçen gün ekmek aldığım yerdeki tesettürlü bayana çok sıcak gelmişim.Bana memleketimi sordu.Ve malesef ki alışverişe gelen kapalı bayanların (bulunduğum yerde tesettürlü kardeşimiz çok )ona davranış şekillerini azarlamalarını ve onu önemsemediklerini anlattı.Nasıl ALLAH korkusu olmadan insan kalbi kırdıklarını anlattı.Allahın bir selamnı bile vermekten aciz olduklarını anlattı.Ben 23 yıl büyük bir bankada insanlara hizmet verdim.Şu anda evimde elimden geldiği kadar namaz kılmaya çalışıyorum.23 yıl boyunca masama günde 50 kişi geldi ise siz tahmin edin kaç insanla muhatap olduğumu.Eşim asker ve bulundukları askeri birliğin içinde bir odayı mescid yaptılar.Hani bazen askeri personeli de dinsiz zannederler ya .Malesef çok peşin hükümlü olmamak lazım.Kusura bakmayın bir İzmirli olarak İzmiri gavur memleketi gibi gösterilmesine tepki veriyorum.Doğuda ve orta Anadoluda görev yaptığımızda şahit olduklarımın yanında gavur İzmirli olmakdan gurur duyuyorum.Çok uzattım kusura bakmayın.Ama ne açık kapalıya ne de kapalı açığa tepki vermemeli.Açıklık sınırını zorlayanlara ve bahsettiğiniz gibi tesettür modası ile bikinili bayanı bile sollayanlara ALLAHIM akıl versin.Saygılarımla

    • izmirli Says:

     ayrıca güzel ablacım senin sitenden o kadar çok faydalanıyorum ki.ALLAH ailenle sevdiklerinde her zaman mutlu etsin.

    • ülkemnur Says:

     izmirli kardeşim bende izmirde yaşıyorum ama malesf izmirde bazı yerlerde kapalılara karşı bir ön yargı var ayrıca aşırı derecede açık giyiniyorlar açıklığında bir sınırı olmalı siz hiç karşıyakada bostanlıda vs yerlerde tesettürlü kardeşlerimizi görüyor musun parmakla göterilecek kadar azdırlar birde ben modern izmirllilerden hep şunu duyardım biz laik bir toplumuz izmir laik tir laik kalacak vs şeyler siz yıllarca izmir gibi bir yerde bankada tesettürlü çalışabilmişseniz ne mutlu hiç görmemiştim bankada tesettürlü çalışan ayrıca hiçbir tesettürlünün de bikinili bir bayanı solluyacağını düşünemiyorum izmir i çok seviyorum ve değişmesi için dua ediyorum

  • Belgin Says:

   Çok sevindim Gülaycığım :)Rabbim nefsimizin ve şeytanın vesveselerinden korusun cümlemizi amiiin.

 51. mucahıde Says:

  Rabbım hakıkı cılbab gıymeyı butun hanım kardeslerıme nasıb etsın ıns.cok baska bır duygu sahabe hanımları gıbı gıyınmek.onun haz ve lezzetı bır baska.tabı bu durumda hakaret ve saldırıyada ugradıgım zmanlar cok olmustur.mesela carsaf gıyıyorum ve uzerıne pece takıyorum cok yaslı ıkı kadın yanımdan gercerken sunun kafasını pecesıyle kesmek gerek dıyenler yolda gıderken omuz atan kadınlar vs cok yasadım lakın umrumda bıle degıl basım dık dolasıyorum cıhada nıyet edıyorum.bunun yanında onumu kesıp bende sızın gıbı gıymek ıstıyorum dua edın dıyen kardeslerımde var tabı ama yaptıgını Allah ıcın yaptıgında bır kulfetı kalmıyor.hamdolsun 16 yasımdan berı gıyıyorum Rabbım son nefese kadar daım etsın ısteyene nasıp etsın ıstemeyene ısteme ıstegı versın mevlam.bende dısarıda gercerken elımden geldıgınce tesetturlu olup lakın kurallarına rıayet etmeyen arkadaslşarımı guzel bır dılle uyarıyorum ıns bıgun bırınden dayak yemem:)

 52. nermin-vildan- Says:

  seni örtünmekten alıkoyan neydi ve bir bayan nicin örtünmeki stemez kitaplarını herkese tavsiye ederim.

 53. Zeymuran Says:

  Cahide hanım bize cevap göndermemişsin kızımın haheri yok selametle

 54. canan Says:

  ÜLKEMNUR kardeşim arkadaşımın eşide senin eşin gibi uzun pardesüye karşı idi
  arkadaşım her alış verişte biraz uzata uzata şimdi uzun pardesü giymeyi başardı eşi de namaza bile başladı
  yılmak yok yola devam

 55. beyhan Says:

  ben acık bi ailenin kızıyım iki ablamda annemde acıktır hep ne alaka derler ben hep istemişimdir namazımı kılardım falan arkadas ortamımda öle idi yani kızlar eve toplanırdık eglenirdik namaz vakti namazı kılardık cabalardık işte ben hep derdim evlenince kapanırım die ama birgün öle bir istek geldi ki bana cokta sıkıntılı bir zamanımdı hep dua ederdim namazlarımda rabbim bu sıkıntımı al bana bir yol göster die ve namazı kılınca kapanacagım dedim ve ogün bugündür cok şükürler olsun ki kapalıyım arkadaslarım bile sasırdı kapalı olarak giycek bir kıyafetimde yoktu üstelik ama işte ben istemiştim ya onlarda nasib oldu kapalı olan 2arkadasım dolaplarını actı istedigini al dediler sagolsun tabi kapanmam herkes için bi sok oldu evdekilerde öle ama ben oldum olası yani askılı bile giymezdim dikkat ederdim yanımdaki arkadaslarıma bile karısırdım arada annemlerede:)ben kapanmakla hep dogru bi karar verdiğimi korundugumu hissedeiyorum birde ne kadar yaşayıp yasayacagımızı nerden biliriz etrafımdan tepkilerde aldım dogrus u yok cok güzel kızsın nie kapandın hatta bir keresinde annemle dolşıyorduk kadının biri ben ayy ne güzel kızsın annenmi dedi evet dedim kadın bi anneme bi bana baktı ne güzel kızsın niye kaoattın kendini dedi aslındı oan sinirlendim ama dedim ben kendim istedim mutluyum die kadın bişeyler daha söledi birde yasımı hiç göstermem cok küçük oldugumu düşndü birazda ondan söylendi yani bu herkesin isteyerek yapması gerektiğini düşünenlerdenim yani zorla kapatılanlara da karsıyım cünkü onlarda cok göze batıyorlar yanlışlıklarıyla ben bu kapalılık için işe alınmadıgım oldu sınavlara giremedigim oldu ama pişmna değilim iiki yaptım tabi benmde arada kusurlarım var yok degil ama nedense işte nefis denenseye yenik düşebiliyorum rabbim inş bana tam anlamıyla yapmayı nasib etsin tabi böle derken giyiyimime dikkat ediyorum ama insan kendine bi destek istiyor yani ben isterdim bi örnek bir kiiş i hep yanımda olsun onu n artılarını alayım eksiklerimi tamamlayım işte böle uzun oldu kusura bakmayın bu arada kimseleri yargılamak yada laf dokundurmak amaclı yazmadım ilk defada böle bu konuda yorum yaptım zaten

 56. nedenvenasil Says:

  Selamun aleykum ve rahmetullah ablacım, insanların kulaklarında ve gözlerinde ağırlıklar olduğunu çok net idrak eder olduk. Ortada bir kavalcı da yok ama, insanların çoğu fareli köydeki gibi sürü halinde hareket ediyor maalesef. Geçen seneki uzun etek modasından sonra, örtüsüz bayanlar da uzun etek giyer oldu, bakalım bu moda ne zamana kadar devam edecek. Örtülüler tayt pantolonla gezerken, örtünmeyen bayanlar uzun etek giyebiliyor, ama hangisine bu doğrudur diyebiliriz ki? Kaldı ki bu iş kişinin kendi kalbiyle alakalı, hani bir söz var ya ”Utanmıyorsan, dilediğini yap” , kimsenin kimseden olur almasına gerek yok ya da bu yazılardan gocunmalarına.Rabbim kalplerimizdeki hidayeti arttırsın, Kur’an’ı anlamaya çalışarak sık sık okumak insanlığımızı kurtarabilir . Başka bir yol bilmiyorum ben.

  • Hasret Says:

   utanmıyorsan ,dilediğini yap bu söz Allah’tan korkmuyorsan (haya etmiyorsan) dilediğini yap sözü Hadistir…

   evet utanma korkma yoksa neme lazımlık çok olur….Herkes kendi ideolojisinde kendini haklı görür Kimse kalkıpta beni bu konuma getiren beni yoktan var eden büyüten rızık veren aklı veren Rabbim ne der diye düşünmez bir gün gelecek hesap verilecek dün yaşayan nenem dedem hani bugün nerdeler geçici dünyaya dalmak beş kuruş etmez çok kısa bir bakmışsınız ki hemencecik bitivermiş ölüm sadece yaşlılarda değil her an başucmuzda ne kadar emin konuşuyor yaşlanınca emekli olunca veya daha gencim hayatın baharındayım gibi bahaneler şeytan süslü gösterdi sağınızdan solunuzdan arkanızdan yaklaşacak buyurdu ayette dediği gibi Allah ona kıyamete kadar muhlet verdi ve Ey Kullarım o size apaçık bir düşmandır onun ardından giden azabımı hak eder onun süslü gösterdiği geçici dünya menfaatleri sizi aldatmasın sizi aldatmasın sizi aldatmasın diye uyarırken Allah’u Teala sadece uyulması gerekenin Kendisi olduğunu hak yolun O’nun bize gönderdiği Kur’an da olduğunu nerde ne zaman her bir işin sonucunun o kitabımızda olduğunu o kitabın bir öğüt ve hatırlatma akıl sahipleri için ama gelin görelim ki buna hiç kulak kabartan yok peki bunlar akılsızlar mı gelin görelim ki ayetlerde acık ve net anlatılırken neden Allah’ın önüne gecen sebebler geliyor Mekke müşrikleride sizi kim yarattı Allah size rızkı kim verdi Allah derlerdi zaten onlar Allah ‘ı biliyor ve inkar etmiyorlardı sadece O, bizim dünyadaki işlerimize karışmasın diyorlardı Esma-ul Hüsna daki isimleri kabul etmiyorlardı gelin görelim ne fark var şimdikiler de Allah var beni yarattı beni rızıklandırdı ama şu örtüme de bir zahmet karışmasın mı diyeceğiz dedirteceğiz (haşa) Hani temiz kalpliydin ben temiz kalpliyim yok öyle yağma o temiz kalpte Allah sevgisinin korkusu olan kalpler de olur o kalp ki Allah adı anılınca akan sular çoşar dağlardan taşlar yuvarlanır hani nerde o kalp yaa Allah’tan korkan dedik Allah’tan korkmak hani insan en sevdiğini üzmekten korkar da onun üzülmemmesi için elinden geleni yapar veya üzdüğünü görünce af dilemek için ona kendini ispat eder ya işte buda aynısıdır Allah’tan korkan O’nu her şeyden çok sevdiğinden üzmemek için çaba sarfeder bakıyoruz da herkes ne kadar masum bu masumiyet Allah’ın emrettiği örtüyü nasıl da yıprattılar kirlettiler Allah kadını korudu ama kadın kendini bu korumayı bazı dünya menfaatlerine sattı bu alışveriş ne kötü bir alışveriş
   Kapanmak isteyene kendi onayını sunmamış Rabbim bu onay değil imtihan edilme kapanma farziyetin var yok bunun bahanesi o zaman kişi Allah’la savaşıyor Rabbim korusun ….
   Erkek eşiniz bana sen benim özelimsin sadece bana görünebilirsin tahammül edemem benim göreceğim özeli başkası görsün hatta öyle ki evde bile sık sık teşhir etme vücudunu ki özleyeyim seni diyebilmeli erkek devamlı gördüğü manzaraya alışır o yüzden evliliklerde eşler ki ilk günkü gibi olur …Anlayabilene Kur’an Allah yeter Onlar ki ne zman Allah’ın kelamını duydular sadakallah (doğru söyledi ) dediler hemen iman ettiler ertelemediler ne ertelediler işte o zaman da dünya hayatı hoş süslü göründü vazgeçemediler ve Anlamayana da erteleyene de Allah’ın azabı yeter …

   Gerçekten Cahide hanım bu konu bitmez yorumlarda bitmez daha çok şeyler var yazılacak….

   • Cahide Says:

    Yorumların çok faydalı, çok beğeniyorum Hasret. Allah razı olsun kardeşim

    • Hasret Says:

     Allah’ım sizden de razı hoşnut olsun aynaya kim nasıl bakmak isterse öyle görür sizce neden güzel ben değilim güzel yazan Allah ile ilişkimiz ne kadar sık olursa işte konumuz O, olunca güzel olmaz mı Allah güzel O’nun davası güzel O’na uyanlara müjdeler olsun….Allah’ım bizleri hakikate erdirdikten sonra kalplerimizi eğriltme….

 57. ülkemnur Says:

  selamünaleyküm cahide ablacım okudum yazını bende tesettüre yeni girenlerdenim ama benimde çok hatalarım var bazı şeylere dikkat ediyorum mesela önceden parfüm sıkmadan çıkmazdım şimdi sıkmıyorum makyaj yapardım yapmıyorum
  Ama gel gelelim etek giymeme eşim karşı çıktı kapalı kıyafetler almaya gittiğimizde etek denedim ona gösterdim bu ne dedi kaç yaşındasın ki etek giycen yaşlı gibi dedi uzun pardüseden bahsedemedim bile bende dizlerimde bir pardesü aldım
  ama kararlıyım etek giyeceğim birşekilde kabul ettireceğim uzun pardüseyi de giyecepim elbet bir gün
  ama o kadar yalnızım ki benim çevremdekiler beni sanki dışladı önceden bakımlı alımlı biriydim onların gözünde . aay ne kadar güzel diyorlarmış mış mış ne iğrençmişim halbu kide anlayamamışım
  şimdi onların gözünde sırdanım çok şükür yalnızlığımdan bahsetmek isterdim ama gıybete gireceğini düşünüyorum
  zaten yalnızdım şimdi daha yalnızım giibi ama içim o kadar HUZURLU ki daha da huzurlu olacak inşallah yarınlar benim ve bizim için inşallAllah

  • Toprak Says:

   Ülkemnur kardeşim, pantolon-etekler satılıyor. Onlardan almanı tavsiye ederim. Eteğe geçişte güzel bir alıştırma. Düz durunca etek gibi duruyor ama aslında pantolon. Mutlaka görmüşsündür. Eşin de kabul eder inşaAllah.

   Ddestek görmemek çok kötü bir durum bilirim, ama buda bizim tesettür cihadımız olsun ne olacak değil mi?

   • Cahide Says:

    Ama canım pantolon etekler yürürken bacak hatlarını belli ediyor. Ben kesinlikle tasvip etmiyorum.

    • Toprak Says:

     Ablam benim bahsettiğlm ve kullandığım şöyle: bir bacağı bir etek genişliğinde hatta belki daha geniş. Tamamı oldukça bol. Adımlarıma da dikkat ediyorum ama o kadar açılmıyor. Ağı da aşağıda baya. Ama yine de dediğin gibiyse, kusuruma bakmayın yanlış yönlendirmem için …

    • kubra Says:

     Pantolon etekler iki çeşit. Birisi asiri geniş pantolon şeklinde. Diğeri tıpkı etek gibi görünüyor. Ağ kısmı falannn hiç pantolon gibi değil. ben de çok seviyorum , pardusenin altına uzun etek giyince hem rahat yuruyemiyorum hem de etek bana yeterince güvenli gelmiyor.

     • Cahide Says:

      Pardesü bol ve uzunsa altına normal genişlikte bir pantolon da giyilebilir. Görünmedikten sonra mesele yok. Ben yarım pardesünün altı için olmaz demiştim.

   • Gurbetci Says:

    Evet toprak kardeş doğru söylüyosun benim bi arkadaş sırf pantolonduz yapamam deyip kapanmıyodu ama ne zaman bu bol pantolonlar çıktı kız kapandı…

   • ülkemnur Says:

    biliyorum toprak kardeşim o pantolonları yazın etek ve o tarz pantolonlar alacağım Allah razı olsun tavsiyen için

  • Gurbetci Says:

   Helal olsun ülkemnur hanım eşinize meydanmı okudunuz 😄yeni kapanmanıza rağmen parfüm ve makyajı terk etmenizi taktir ettim keşke etrafımda şöyle bi arkadaşım olsa öpüp başıma koyarım Allah yolunu açık etsin kardeşim…

   • ülkemnur Says:

    keşke benimde etrafımda sizin gibi arkadaşlarım ablalarım olsa bir gün olur inşallAllah gurbetçi kardeşim

  • nermin-vildan- Says:

   ülkemnur seni tebrik ederim.Alah yardımcın olsun.kesinlikle yılma.Allah mükafatını verecek insallah

   sabırlı ol.esmaül hüsna ile dua et.mesela ya fettah her türlü zorlugu çözüp kolaylastıran
   ya selam kullarını zorluklardan feraha cıkaran.

   herkes yanında olmus seni sevmis ALLAH sevmedikten sonra hepsi bos.
   kabre tek basına girecegiz.
   orada en sevdiklerimiz bile bizi yalnız bırakacak.

   o nedenle herkes ne derse desin sen Allahn emirlerine uy.

   bana da ilk pardesü giydgimde nine gibi olmuşsun demislerdi vb seyler…
   olsun Allah icin sabretttim ve suan herkes alıstı.
   Allah icin insanlardan gelen sıkıntılara katlanırsan bu da sana ahirette mükafat olur insallah.

   cahide hanım yazı icin tesekkürler.

   • ülkemnur Says:

    nermin kardeşim Allah razı olsun bende artık öyle düşünüyorum tesettüre de bu düşünceyle girdim aslında herkes beyenmiş herkes sevmiş ama beni yaradan rabbim sevmedikten sonra ne yapayım o sevgiyi dedim inşAllah hepimizin ahireti güzel olur amin

 58. isimsizzzz Says:

  Allah şahidim dir ki,çarşafı giymeyi en çok arzu edenlerdenim,gördüğüm çarşaflı hele de genç olursa dönüp dönüp imrenerek baktığım bayanları ne çok kıskanırım bilirmisiniz?Kışın yapamıyorum mecburen koyu gri uzun ayağıma kadar kabanım var.Ve bunu giyerken kendimi o kadar kötü hissediyorum ki…Yaza çareyi buldum.Medineden ferace almıştım çok süslüydü ,süslerini söktüm,kollarını terziye yollayıp elbise kolu gibi düzelttirdim,malum kolları aşağıya doğru sarkık oluyor dikkat çekiyor.Dışarıya çıkarken sormayın keyfimi ohhhhh ne rahat,ne pardesü gibi üzerime dolanıyor,ne sıcakta pardesünün verdiği sıkıntıyı veriyor.Vallahi simsiyah ama çok ferah.Zaten Kabe yi görüpte siyaha aşık olmamak elde değil.Bu rengin aslında asalati temsilini Kabe de gördüm.Dikkat edin çarşaflıların üzerinden hep asalet akar bana göre…Oyyy yaralarım deşildi yine..Beni gören açıklar yanmıyormusun bari açık renkli bişey giy deyip duruyorlar.Hayır açıklığın kol gezdiği yaz aylarına bence mükemmel bir fikir.Alttanda pazarda satılan etek pantolon olan penyeler var.Onunda siyah yada lacivertini giyiyorum.
  O kadar rahat ki anlatamam.Feraceyi eşime kabullendirdim.Bazen hiç çıkarmıyorsun diyor, o zamanda- yaz ayında herkes rahat gezmek ister,pardesüsüz gezemeyeceğime göre bana başka bir şey giymemi isteyip eziyet etme ,bırak böyle rahat rahat gezeyim diyorum susuyor.Okadar hafif ve aynı zamanda bol ve tesettürü sağlıyor.Feracemle can feracemle kendimi bi nebze çarşafta hissediyorum.
  Başörtülerimizide siyah örtmeye çalışıyorum ama bu çok tepki getiriyor ailemden ,bu yüzden tek renkli fakat bazen siyah ,bazen lacivert,bazende cami yeşili düz büyük tülbent örtüyorum.O örtülerde çok rahat her rengi var ,hem büyük hemde saten başörtüler gibi yapışmıyor.4TL ye çok da uygun zaten.

  • katre Says:

   isimsiz arkadaş aynı duyguları yaşamışız bende genç çarşaflı vede şuurlu hanımlara çok imrenirim….. benimde halam umre dönüşü feraceyi bana vermişti …..ama çok süslü pembe taşları var ben sade ve daha bol istiyorum ……. halamın verdiğini 1 sefer deneyim dedim eşim söylemediğini bırakmadı sanki devamlı giyecektim ……başörtümü biraz peçeli yapayım hemen indir onu der …..bu konularda çok sinir oluyorum eşim yetmez gibi kaynanalar 2 taneler….. gebeliğin son zamanlarında giymiştim feraceyi o neymiş öyle siyah siyah içimizi karartıyorsun gibi insanı bezdiren sözler …. bunlar hep benim hatam eşimin sırf namazı var diyerek kişiliğini ailesini araştırmadan evlenirsen daha çok sıkıntı çekersin diyorum kendime …… bazen çoook bunalıyorum dua edin….. cahide ablam kişilik yada karekterini nasıl değiştiririz bildiğin bir çözüm varmı eşim özellikle akşamları çocukların gürültülerine katlanamıyor çok zorlanıyorum bana yardım etmiyor ne söylesem anlamıyor çook ağlıyorum bu aralar……

   • NNÇ Says:

    katreciğim niye ağlıyorsun canım?çocuklar küçük mü?üzme kendini.bak bende sana üzüldüm şimdi.yakınında kimsen yokmu canım.geçecek bu zamanların hepsi.bir bakmışsın çocuklar büyümüş hepsi odasında dersiyle,ödeviyle meşgul.kaç yaşında çocukların?

    • katre Says:

     nnç abla eşim bazı akşam melek oluyor bazı dayanılmayacak bir hal alıyor …… görev icabı gurbetteyiz bu benim için sorun değil bilakis şükrediyorum memlekette olsak çok sorun yaşarız…..büyük oğlum 4 küçük 2 yaşında eşim eve gelince yemek yerken muhakkak ya bir filim yada dizi açar ve gürültüsüz izleyecek ya…….. çocuklarda yavrum kendi oyun şevkiyle gürültü patırtı…… eşim katlanamıyor birde küçük oğlum huysuz çok ağlıyor …….bende inan eşim rahat filim izlesin çocuklar etkilenmesin diye başka odaya geçiyoruz …..bunlar beni çok yordu …..acaba büyüyüpte ödev yaptıklarını görürmüyüm……bilmem

   • İsimsizzzz Says:

    Ahh canım kardeşim yazacak neler var bir bilsen…Hergün koca bir yazı yazıyorum çoğu yazının altına ve tekrar siliyorrum. Tek ama tek derdi kendini Rabbine affettirmek , çocuklarına ve eşine İslamı öğretmek değil, yaşattırmak gayesi olan biriyim.Hergün Rabbimin dua dilencisiyim beni affetmesi için.Açıkken Rabbim affetsin ve kapalıyken gözlemlediğim tek şey şu,anlık şeyler hep geçer,laf duyulur geçer,hakaret alınır geçer….Ve o anda kalır herşey…Seneler sonra aklınızda kalan o an ki Allah korkunuzdur.Düğün geçer,dernek geçer,cenaze geçer ,bayram geçer…İnsana koruduğu tesettürü kalırmış bacım benim.Onun için artık anı korumak derdimiz olmalı…Bana da çok görenler oldu ,ama zamanla onlarda kendlerini toparlamaya çalıştılar.Ne kadar laf söylensede biliyorlar ki tesettürünü koruyan her zaman kazanandır.Desinler bacım,insanların ne dediği değil,Rabbimizin rızası bizi kurtaracak.Elbette güzeldir eşinle yaşamak,aynı düşünceleri taşımak…Cahidemin bir cümlesine haftalarca ağladım ben….Aklıma her gelişinde yine ağlıyorum ki Rabbim beni hamdolsun sanki bu sıkıntılardan kurtaracak gibi geliyor :).İstemez mi insan ister elbet…
    Yok canım benim feracem Türk modeli diye satılıyor yandan çıtçıtlı olduğu için önden elbise gibi duruyor.Öyle işlemesi falan yok hepsini çıkardım ..Kollarını da sadeleştirdim.Yani tesettürü dikkat çekmiyor.

    • katre Says:

     bir çok ortak yanımız var ablam ……ben pardesüda alsam 2 beden büyük alırım efendimizin örtülü çıplaklar gurubuna girmeyim diye…. ayette —-duanız olmazsa rabbim katında ne ehemmiyetiniz var —-buyruluyor sabah 1 saat akşam 1 saat okumalarımla güç kuvvet aldım dualarım olmazsa dayanamazdım …. birbirimize dua edelim çooook ihtiyacımız var

   • Cahide Says:

    Kıyamam ben sana, kuş olup varsam yanına… Ağlattın beni Katrem. Ahh canım insanlar bilmiyorlar ki, İslam bir kalbe tam anlamıyla nüfuz ederse kötü hasletlerde silinip gidiyor. Allah eşinin kalbine merhamet versin, imanla doldursun. Yalnız değilsin kardeşim. Senin gibi çok kardeşimiz var. Hem bizler varız burada bak. Derdine çareler bulamasakta, teselli ederiz en azından.

    Birde hangi şehirde yaşadığını yaz istersen, belki seni anlayacak kafa dengi biri çıkar. Allah yardımcın olsun canım…

    • katre Says:

     cahide nnç isimsiz ablalarım canlarım şuan beni çok mutlu ettiniz inanın şimdi mutluluktan ağlıyorum ben gurbette tokat niksardayım kafa dengi arkadaşlarda var ablam çocuklardan dolayı dışarı pek çıkamıyorum sağolsunlar bana gelirler ama bende gitmek istiyorum yada herşey biryana ben evde huzur istiyorum çocuk çocukluğunu yapacak değilmi inan abla ben eşimi çözemedim çocuklar durmayınca çağır ananı bacını baksınlar diyor çok usandım bu yakınmalarından kime nasıl derdimi açacam annem kalp hastası kaynanam biliyor oğlunun huyunu kızım köprüden geçene kadar ayıya dayı de diyor ya ben abla sinir sitres bir hal oldum sana mesaj atınca rahatlıtorum yazacak çok şey var başını ağrıtmak istemem bana dua edin bazen intihar etmeyi bile düşündüm ama elhamdulillah imanım korudu ablalarım ne olur dua edin rabbim eşimin kalbine merhamet versin bu gözyaşlarım dinsin ve dinimiz adına bir kardeşimin imanı adına ne yapabiliriz bu düşünceyi versin mevlam

    • daldabir Says:

     katre kardeşim, sen zaten biliyorsundur ama ben yine de söylemiş olayım..içinden, gönlünden sürekli ”Ya Vedud” çek ve oturuken falan akşamları farkettirmeden eşine doğru üfle…inşALLAH Rabbim kalbini yumuşatacaktır..çocuklarında yaramaz ise onlara da ” Ya Şehid” çek..bilhassa ergenlik asabiyetlerine..Rabbimin isimlerinde hertürlü güzellik, hertürlü şifa mevcut canım..ALLAH yardımcın olsun..

   • Nesli Says:

    Ah kardesim
    Benzer seyleri ben de yasadim. Buyuk cocuklarimin arasinda 2 yastan az vardi ve kucugum inanilmaz huysuzdu, araliksiz 2-3 saat agladigi olurdu. Gece uykusuz gunduz kosturma ve mucadeleyle geciyordu. Bazen insan araliksiz 2 saat uyuyabilir mi diye dusunuyordum, cunku kucugum yarim saatte bir uyanirdi. Buyusunler de benim uzerimden yukleri kalksin diye gozlerinin icine baktim.

    Simdi ikisi Lise caglarinda, odalarinda ya ders calisiyorlar ya da kendi hallerinde oluyorlar. Eski fotograflardan bakinca ne kadar tatlilarmis diye dusunuyorum, cunku o zaman anlayamiyordum. Bakiyorum evet cocuklarim buyudu ama o yillarim da gecti. Insan bir seyi beklerken o ani yasayamiyor. Tavsiyem su ki gercekten icinde bulundugunuz donemi doya doya yasayin, evlatlarinizin bu yaslarini tatli hallerini bir daha bulamiyorsunuz. Hele ergenlige gelince evladinizla imtihan olacaksaniz cok zor zamanlar yasayabiliyorsunuz.

    Bana bunlar birsey mi sen zorlugu cocuklar buyuyunce gor diyenlere icimden cok kizardim. Simdi bir noktada hak veriyorum.. Eskifotograflara bakip ah etmemek icin evlatlariniza simsiki sarilin, gul kokularini icinize cekin…

    • katre Says:

     tavsiyelerin için teşekkürler ablam . ….ben her hallerini seviyorum beraber oyunlar oynuyoruz ……ama eşim hiç oralı olmuyor ….. kardeş kardes okadar tatlı oynuyorlarki bunu farketse….. iyi bak diyorum bazen ilerde isresende bu hareketleri göremiyeceksin diyorum ……. çocuklara karşı bu tavırlarını bilseydim yarabbi bir evladım olsun diye kaç seneler dualar edermiydim bilmem ……benim asıl korkum terbiye metodları….. çocukların huysuzluklarına karşı gösterdiği kötü sözlerin ve bazen fiziksel şiddetin ilerde nasibse onlarında evlatlarına uygulamaları beni en çook üzen bu ……eşim 4 üniversite bitirmiş ve bununla gururlanan bir insan ama bana sorsanız bilgilerinden nasib alamayan bundada ailesinden gördüğü terbiyeyin etkisiyle uygulayan bir kişilik …..RABBİM SABRIMIZI CEMİL EYLESİN cahide ablamın dediği gibi evladını ahiret yatırımı gören ve bu yolda gayret gösteren ve rabbimin lutfuyla muvaffak olan bahtiyarlardan eylesin bu cama günü hürmetine amin ……..

 59. Toprak Says:

  Selamün Aleyküm ablam. Tekrar yazman çok güzel olmuş. Fikirlerimiz aynı Elhamdülillah.

  Benim de tesettürümü önce Allah nasip etti tabi, sonra da bu kitap vesile oldu. İyi ki okumuşum. Eğer tesettüre girmek isteyenler varsa lütfen edinip okusun. Ben daha önce de ismini vermiştim yorumlarımda. Onu okuduktan sonra, ki ben bu kadar ciddi olduğunu bu yaşıma kadar bilmiyordum. Ne zaman okudum onu. Çok sürmedi kapanmam. Kitabı bitirmiştim bir kaç gün sonra da Ramazandan önce ki son kandilde Eyüp Sultan’a gidip örtüyle şereflendim Elhamdülillah…

  Dediğim gibi isteyen varsa yapamıyorum diyen varsa okusun çok faydası olacak inananıyorum.

  Giyinik çıplaklar dediklerimiz burada bolca mevcut be ablam. İstanbul ya adı, herkes modern olacak. En kapalısı bile… Streç kot pantolon üzerine tunik denemeyecek kadar kısa bir bluz, onun üzerinde de şal. Tabi deve hörgücü de eksik değil.

  Geçen hafta karşıya gitmemiz gerekiyordu. Otobüste tarif ettiğim gibi bir kız vardı taş çatlasın 15 yaşında. Baktım baktım ama konuşacak bir durumda değildik kalabalıkta olmazdı anlatamazdım. Bende çantamdan not defterine yazdım ‘lütfen araştır bizim örtünme şeklimiz bu değil, tesettür bu değil vb.’ şeyler söyledim. Tam o iniyordu ki eline tutuşturdum. Ne bu gibi bir hareket yaptı, oku dedim bende. İnince okudu mu, yırttı attı mı; etkilendi mi ya da gülüp geçti mi bilemem ama duramadım uyarmadan.

  O kadar üzülüyorum ki başlarını öyle yapanları gördükçe anlatamam size. Haykırasım geliyor yapmayın nolur diye, ama bu il gibi insanları da farklı… Herkese yetişemesem de elimden geldiğince uyarmak istiyorum gördüklerimi …

  • Saliha Yildiz Says:

   Tebrik ederim Toprak kardesim ne güzel bir alternatif düsünmüssün masaAllah. Bazen yazmak söylemekten daha etkili olabiliyor. Söyleme imkani olsada insanin bu yöntemide kullanmak lazim. Rabbim senden razi olsun. Amiiin.

   • Toprak Says:

    Allah cümlemizden razı olsun Saliha ablacığım. Belki konuşsam anlatmak istediklerimi anlatamazdım, hani o bir tepki verdiği taktirde. Ama dediğin gibi yazmak çok işine yarıyor insanın. Hatta şu an bu satırları yazarken aklıma geldi. Yukarıda Belgin ablamızın yazdığı hadislerde, sonuncunun üzerinde ki hadisi kağıtlara yazıp yanımda bulundursam, gördükçe öyle yapanları versem. Güzel olur aslında. Konuşursam nefsimiz girer de araya tartışma ortamı oluşur maazAllah. Evet evet böyle yapmalıyım.

    • nermin-vildan- Says:

     aaaa cok güzel bir fikir.

     ben de öyle birini görünce önce kapandıgı icin tebrik ediyorum.güleryüzle.yanlıs anlamayın sizin iyiliginiz icin söylüyorum diyorum.sonra da bol dıs kıyafet giymeleri gerektigini söylüyorum vb..

     ama bazen soylenecek ortam olmuyor o zman da bu yöntem cok hosuma gitti.hatta dediğiniz gibi hadisler ve kitap tavsiyesi yazabiliriz..

     ama bunu yaparken kesinlikle güleryüzlü ve samimi olmalıyız.ayrıca hadi(hidayet veren) ismi ile o kardesimize dua etmeyliz gönülden.

    • Saliha Yildiz Says:

     Selamun aleykum Toprak kardesim, evet yazmak konusurken karsilasacagimiz riskleri ortadan kaldiriyor , bazende kendimizi daha iyi ifade edebilmemizi sagliyor. Cok güzel bir yöntem bir bazen ailemizde bile kullaniriz bu yöntemi. Bende katiliyorum sana öyle yapmalisin. Rabbim gayretini arttirsin canim kardesim, bu dinin sizin gibi dini icin gayret gösteren genclere cok ihtiyaci var. Rabbim sayilarinizi arttirsin. Amiiin.

    • Belgin Says:

     Allah razı olsun Toprak kardeşim ne güzel düşünmüşsün.Akıl akıldan üstün derler ya :)MaşaAllah senin fikrin de öyle olmuş canım.Çünkü bir şekilde insanları bilinçlendirmek lazım.Allah muhafaza bir de ahirette vebali olmasın bizlere.

  • pınar Says:

   Selamunaleyküm kardeşim bende kapanmak istiyorum ama çalıştığım ortamdan ötürü yapamıyorum bahsettiğin kitabın adını yazarsan belki banada vesile olur,inşallah.

   • Toprak Says:

    Aleykum selam ve rahmetullah bacım. Sen bir niyet et samimi şekilde bak nasıl nasib olacak… Tüm sorun gördüklerin önünden çekilecek biiznillah.

    Bahsettiğim kitap Mehmet Göktaş’ın “Örtünme Çağrısı” kitabı. İnşaAllah kısa zaman da edinir ve okursun.
    Hatta sana uyarsa gönderebilirim fazla vardı elimde vesile olsun çok mutlu olurum.
    Cevabım da geç oldu helal et, yeni giriş yaptım da öyle gördüm mesajı bildirimden, günler sonra…

 60. canan Says:

  ben üniversite 2. sınıfta örtündüm.sadece 5-6 kişiydik .ama öyle bağlıydık ki örtümüze erkeklerle
  konuşmaz kendimize yakışmayan yerlere cafe vb yerlere bile gitmezdik .renkli giymez örtümüzü büyük bağlardık.
  mezun olup birkaç sene sonra tekrar okula bir iş için gittiğimde şoka girmiştim.önü açık pardesüler makyajlı kızlar
  kısa zaman sonra büyük yasak geldi.açıkçası çok üzülememiştim.şimdi i
  kendine dindar diyen insanların grupların cemaatlerin öyle çok kaybedecek şeyleri var ki
  başka iktidarların bırak yapmayı telaffuz etmeleri halinde yeryerinden oynayacağı kanunlar
  karşısında her kesim sessiz.ne oldu bize herşey islam mı olduki beyazıt meydanı cumaları boş sessiz
  arttık örtü yasağı kalkıyormuş tabi kalkar çünkü artık tesettür tesettür değil içi boş bir aksesuar sadece
  artık görenlere Allahı hatırlatmıyor çok konuştum cahide allaha emanet olun sizi ve burdaki kardeşleri allah için seviyorum

 61. su Says:

  Tesettür konusundaki hassasiyetiniz ne güzel, maşallah ama bazı yazılar o kadar eleştirel geldiki ister istemez kızdım. Acaba şeytanın kışkırtması mı bilemedim ama madem bu bile sizleri bu kadar üzüyor, o zaman tağut altında yaşayıp, her işinizi ona göre halletmekten korkmuyor musnuz? Hanginiz eşinizi ya da evladınızı cihada teşvik edecek kadar cesursunuz, sisteme korkmadan ürkmeden başkaldırabiliyor musunuz, Ben bilemiyorum Allah hepimizi iyilikle güzellikle terbiye etsin, hüküm Allaha ait kimse ben oldum demesin. Lütfen bunu yazdım diye manasız savunma yazıları yazmayın. Çünkü sıkıldım artık ülkemdeki müslümanların ikiyüzlü hallerinden, ben oldum bakalım sen ne kadar oldun hallerinden.

  • Saliha Yildiz Says:

   Su kardesim, siz sanirim dünyada yasamiyorsunuz? Yoksa dünyada tagutun olmadigi bir yer varda bizmi bilmiyoruz? Sahi siz nerde yasiyorsunuz? Tagut ne size göre?
   Kusura bakmayin sorularim biraz fazla oldu ama biz gücümüzün yettigince kötülüklere engel olmaya calisiyoruz? Siz ne yapiyorsunuz? Bize tavsiye ettiginiz cihada (bu tabir yanlis kital olmasi lazim) kac yakininizi gönderdiniz?

 62. arz Says:

  tesettürlü değilim ,liseden beri namaz kılar ve dinimizin emrettiklrini yapmaya çalışıyorum. siz kalkmış bugün tesettürlü değilsen müslüman da olamazsın diyorsunuz. ne garip sizin kalbiniz acaba müslüman olmak için yeteri kadar temiz mi? şu durum da snmıyorum. ayrıca yazılarınızı takip ediyorum ve hep sizdeki kibiri farkediyorum. belki sizi takip edenlerin iltifatları sizi bu hale getirdi bilmiyorum ama enkısa zamanda kibir ve müslümanlıkla ilgili yazınızı bekleriz. demek ki müslüman olmak için birçogunun yağtığı gibi güzelce kapanacaksın ama namaz kılmayacaksın, gıybet edeceksin , fal baktırmaktan geri kalmayacaksın, gerekirse makyaj yapıp dışarı çıkarken bolca parfümünü de sıkacaksın . ama bunların hiç birini yapmadığın halde tesettürlü değilen asla müslüman olamzsın . yazık size ve bu ithamlarınıza . sanırım girdiğiniz kul hakları boyunuzu aştı ama siz tesettürlüsünüz ya …

  • Cahide Says:

   Yazı bana ait değil ama bu yazının içinde tesettürü olmayan Müslüman olmaz gibi bir ifade mi var ki, böyle anladın? Mümin hiç kimsye bu ifadeyi kullanamaz zaten. O bahsettiğin başörtülüler tesettürlü sayılmaz ve başörtülü olmaları, onların yaptıklarını doğru göstermez kardeşim. Önyargılarından arınarak okuyup yorum yaparsan çok daha faydalı olabilirsin kanaatindeyim

  • Eymeninannesi Says:

   Selamun aleykum arz,kardesim yaziyi tekrar okumani tavsiye ederim.cahidem uzun zamandir yazmiyorum ama seni cok sIKI takip ediyorum bitun yazdiklarinida noktasina virgulune kadar okuyorum ve sana sonuna kadar hak veriyorum boyle devam etmeni diliyorum yolun acik olsun kardesim selam ve dua ile

  • kubra Says:

   Hasbinallahh… Kalbinizin temiz olması tesetturun farziyetini kaldırıyor mu?
   Cahide abla burada emri bil magruf yapiyor.
   Tesetture bürünüp de kötü aklakli olani insanlar sütten çıkmış ak kaşık değiller, amenna… Ama böyle insanlar var diye tesettur tu kaka mi oacak?
   Insan allahin emrine itaat tmedigi sürece isterse kalbini çamaşır suyuna yatirsn buyuk bir eksikliği vardir, kalbi sandii kadar temiz degildir.
   Bence kötü akhlakli kapalilari dilinize dolayarak nefsinizi tatmin etmek yerine, kendinizdeki kusurlari düzeltmeye çalışın.. Selamrtle…

   • sila Says:

    :))))) kubra kardesim..sesli sesli guldurdun beni..”kalbini camasir sunuyuna yatirsin” ifadenle…ama oyle guzel vurgu olmus ki… hic anlamadim gitti su kalbim temiz yapmayim etmeyim bahanesini.. yahu peygamber(sav) degil midir ayaklari sisene kadar namaz kilan ki ondan tamiz insan yok yeryuzunde….. ve cennetle mujdelenen sahabeler terketmisler mi cennetle mujdelendik diye Yaradanin emirlerini… ve O Allah ki sozunden caymayan….. su misallerle dahi idrak edilebilecek bir konu ama iste nefislere seytanin hukmu daha agir basiyor… Allah bizi nefsimize birakmasin insallah…

    • kubra Says:

     🙂 guluyoruz ağlanacak halimize.. Ben de anlayamıyorum.. Insan once kendine dürüst olacak… Ya diyecek ki « ortunmem lazim aslında ama yapamiyorum» ya da «örtnmenin gerekliliğine inanmıyorum veya onemsemiyorum» …
     Hele tüm tesetturluleri bir tutup genelleme yapmak çok anlamsız. Neyse…
     Peyamber sav in « musluman, bakıldığında allahin hatırlatan kişidir» hadisi trsetur bahsini çok guzel özetliyor bence..

  • daldabir Says:

   şimdi konu hassas, yarası olan gocunur hesabı ben de ne yalan söyleyim arz kardeşim gibi düşündüm..yorumdan sonra tekrar yazıyı okudum..ben yine de aynı şeyi anladım..zeki olduğumu söylerler ama bu konularda biraz eksiğim var sanırım..çünkü yazıda ” örtüsüzlük, dinsiz bir kimliği temsil eder.hiç bir dine dayandırılamaz. bu işin kökeni taa iblise dayanır” diyor..yani az kalmış açık açık iblissiniz diyecekmiş ya neyse orada durmuş..buradan bakılırsa meseleye ben çok şey söyleyebilirim..ama bir söz vardır ” ”BAZEN ÖYLE LAFLAR GELİR Kİ İNSANIN DİLİNİN UCUNA, CAM KIRIKLARI GİBİ DOLARLAR AĞZINA…SUSSAN KANAR, KONUŞSAN KANATIR..”şimdi kanasın mı, kanatsın mı bilemedim..bir kere eğer benim anladığım gibiyse mesele, ki sanmıyorum..bence ben ,yanlış anlıyorum..çünkü bu töhmet altında kalmak demektir..o vakit bu benim yazım değil demek birşeyi değiştirmez.bunu yayınlamak bu yazıyı birebir tasdiklemek demektir.ve yine benim anladığım gibiyse mesele ben hamd olsun dinsiz değilim.hamd olsun müslümanım..örtünmenin farz olduğunu da kabul eden , bundan dolayı sürekli günahta olduğunu bilen bir kişiyim..ALLAH inşALLAH bana da nasip eder..isterim..buna benzer çok yeni yaşadığım bir örnek vereyim..geçen cumartesi çocuklarımla büyük bir alışveriş merkezine gittim..vakit ikindi oldu..baktım hala eve dönecek gibi değiliz..abdestim de vardı..kızıma emanet ettim kardeşini, mescidi aradım buldum..çantamda herzaman bir örtüm bulunur..ancak üstüm de dar olmayan bir pantolon vardı..zaten asla dar giyemem..ama pantolon olduğu belli..yani etek gibi bol değil..üstümde de ceketim var..neyse, başımı düzgünce örttüm ikindi namazımı kıldım..kalktım örtümü çıkartıp çantamı yerleştirirken bir hanım yanıma yaklaştı..” canımmm..böyle namaz olmaz ki..pantolonla namaz kılınmaz…hiç kılmasaydın keşke” dedi..hiç sesimi çıkartmadım.gülümsedim sadece..selamlar gibi..ben de açıkçası tereddüt ettim..ama yanımda uzun eteğim yoktu..ya hiç kılmayacaktım..ya da o şekilde kılacaktım..şimdi benim namazım oldu mu, olmadı mı ona kararı kim verecek?..şimdi o hanım beni uyardığı için sevaba mı girdi?.yoksa hüküm koyduğu için günaha mı girdi?..ne oldu yani şimdi..söyleyecek çok şey var ama biraz da beni kanatsın diyorum ve; kimseyi yargılamıyorum kendi cahilliğime veriyorum..ALLAH beni ve benim gibileri ıslah etsin..hidayet versin..

   • Cahide Says:

    Sıdıkacığım yazının alıntıladığın kısmına da katılıyorum neden mi? Çünkü iblis kendi nefsine göre hareket etmiş, Allah’ın emrini duyduğu halde nefsine hoş gelmediği için itaat etmemiştir. İnsan da nefis taşır ve şeytan insan hep kötülüğü itaatsizliği emreder.

    “O size ancak kötülüğü, çirkini ve Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemenizi emreder.”(Bakara:169)
    Eğer bir kul, Allah’ın Kitabına ve emirlerine ulaşmış anlamış ama uygulamamışsa bu nefsinin dayatmasıdır yani şeytani bir yoldur. Nefis mekanizmasını şeytan yönetir.
    Diğer günahlar gibi örtüsüzlük hiç bir dine dayanmaz çünkü, bütün dinlerde başörtüsü vardır. Bugün radikal yahudilerin evli kadınları başlarını örterler.

    Sıdıkacığım şunu bilmemiz lazım, “İNANMAK İTAAT ETMEKTİR” Eğer dilin iman ettim diyorsa, kalbin tasdik ediyorsa mutlaka arkasından amel gelir yani inanç fiiliyata dönüşür. Bize İlahi mesaj hiç değişmeden, bozulmadan geldi kardeşim. İnandım diyorsak, itaat etmek de gerekiyor. Allah Kitabında bir orta yol koymamış. Kesin emirleri için ister yap,ister yapma dememiş. Bu yüzden biz kullara düşen “bahanelerin ardına sığınmadan itaat etmek, imanımızı fiiliyata dönüştürmektir.

    Diğer yaşadığın olayda seni uyaran kişinin “keşke kılmasaydın” sözü yanlış. Kırıcı bir uslupla uyarmak bize yakışmaz. Fakat pantalonla oturulduğunda veya yürürken bacak hatları belli olur bu yüzden ne o şekilde dışarı çıkmak, ne de namaz kılmak doğru olmaz. Namazın oldu mu olmadı mı bunun kararını verecek olan bizler değiliz elbette.

    İnsanların yaptığı hatalar, tavırlarındaki kabalıklar asla İslamı bağlamaz. Bu hatalar kişilere aittir. Allah bizleri istikamet üzere dosdoğru kılsın, yolundan ayırmasın.
    *******************************
    Teslim olmakla ilgili güzel bir video:

    • ummureyyan Says:

     imanın 3 şartı vardır kardeşlerim kalp iman edecek dil söyleyecek azalarda kalbin inandığını dilin söylediğini gösterecek tatbik edecek ben tesettür emrine iman ediyorum dilimlede haktır diye söylüyorum ama nefsime ağır geliyor şeytan bana zor diye fısıldıyor o yüzden örtünemiyorum.yazıda denmek istenen bu kardeşlerim Allah emrine hakkıyla uyanlardan eylesin en üzücü yorumlar örtülüydüm ama eşim istedi açtım rabbim kalplerine merhamet versin eşlerinin ,eşlerini tesettür kalkanıyla korumayı nasip etsin rabbim onlara emirlerini hoş göstersin

  • özge Says:

   Cahide hanım tekrar merhaba;

   Her ne kadar bir çok noktada size katılmasam da okuduğunu anlayıp sindiremeden sırf muhalefet etmek için çok afedersiniz kuduz eşşek gibi size saldırıya kalkanları da kınıyorum ve sizi her türlü görüşe ve eleştiriye açık olduğunuz için tebrik ediyorum.bu tavrınız sizi daha fazla takip edilir kılıyor.

   Ama arkadaşa bir nokta da katılmak zorundayım.şöyle ki;
   Bazen aşırı uçlarda gezdiğinizi düşünenlerden biri de benim.ne bileyim sanki makalelerinizi yazarken öfke yumağına dönüşüp parmaklarınızın alev falan aldığını hissediyorum. çok kesin ve net ifadeler kullanıyorsunuz..bu budur başka yolu yoktur diye.bizden değilsen karşı taraftansın tavrı var sizde.

   Mesela kadının yeri evidir makalesinde..bu konu kitabımızda ve alimlerce zamana ve şartlara bağlı olarak belli ahlak kaidelerine bağlı esnek bırakılmışken siz başlığınızın sonuna bir ünlem işareti koyarak bu konu burda kapanmıştır bu böyledir benim dediğim gibidir.en doğrusu budur manasına gelen ifadeler kullanıyorsunuz.bilmiyorum kitabı okudum o kadar fetva dinledim ama ben sizin söylediğinizin aksini gördüm hep.içimizde fetva makamı başka arkadaşlar var mı?

   Birde malum kanalı eleştirdiğiniz makalelerden birinde ‘Sözüm ona islama hizmet eden meşhur diziler başı açık olsada, namaz kılmasada yaptığı iyilik için cennete gönderilen kadınları anlattı.’ diye bir cümle yazmışsınız.
   biz başı açıklar olarak bir emri çiğniyor olabiliriz ama,cennete girmenin ön koşulu yalnızca tesettür de değil. sizin dediğinize göre tesettüre giren eninde sonunda kurtulur gibi bir şey çıkıyor ortaya.siz ben yazdığım hiç birşeyden pişman değilim diyorsunuz ama hepimiz insanız hatalar yapabiliriz değil mi?çünkü bazen gönül kırıklığı da yapabilirsiniz bir sözünüz yüzünden.kim bilir belki de gönlünü kırdığınız insan için Allah size hak vermeyecek.
   ve bu sert uslubunuza -şu anda başlığı hatırlamıyorum ama-olan rahatsızlık başka takipçilerce de dile getirildi.

   Bakın kim değerli kim değersiz Allah katında hangimiz bilebiliriz?hiçbirimiz hesap sorma ya da yargılama makamı değiliz haşa!
   O başı açık kardeşinizin Allah katında belki sizinkinden daha değerli başka bir huyu vardır da onu değerli kılar öne geçirir.zaten bu dünyadan ne şekilde göçeceğimizde belli değil.herkes önce kendisi için imanla ölmeyi nasip etmeli.
   rahmetli cem karaca mesela gençliğinde koyu kızıl koministken hidayete ermiş toprağın altına tekbirlerle girmiştir.

   İyi niyetlisiniz cahide hanım bunu hissediyorum.lakin maneviyatla ilgili konular veballi işler.ben fetva veren de olsam incelikle düşünür ve konuşurum, çekinirim günaha girermiyim diye.
   hz.peygamberin bir hadisi var ‘”Ey insanlar! Şu şirkten sakının! Muhakkak ki o, karıncanın sessiz ve yumuşak yürüyüşünden daha gizlidir.”burda gizli şirkten bahsediliyor.

   Sakın yanlış anlamayın beni kardeşiniz ben size şirk yaptınız demiyorum.ukalalık etmiyorum.ben aldığım dini bilgi kadarıyla müslüman kardeşimi Allah rızası için korumaya çalışıyorum.bırakın Allah a havale edin.bazen bir söz uçurumun kenarına götürür.

   Allah bilir de siz bilmezsiniz.” (Bakara Suresi, 216).bence düstur edinilmesi gereken ayet budur.

   • Cahide Says:

    Özgeciğim kabul ediyorum ki, ben bir radikalim! Ilımlı islam gibi bir uydurma dini kabul etmiyorum. Yani Kur’an ne demişse o. İslam’ı olduğu gibi kabul etmek ve sözlerin, tavırların İslama uyması radikallikse ben de radikalim.

    “Kur’an dan işime geleni alırım, işime gelmeyeni almam. İnanırım ama yapmam” tavrı Mümince bir tavır değildir. Bu yüzden yazdıklarım çoğu kişiye sert gelir. Kadının yeri evidir yazısı Ahzap suresi 33. ayetten etkilenerek yazdığım duygusal bir yazıdır ve içinde sert bir uslup barındırmaz. Yani kadına evinde otur emrini veren Allah’tır ben değil.

    Ayrıca kadının çalışabileceği uygun ortamlar varsa, çalışırken islamdan taviz vermesi gerekmiyorsa çalışabilir. Ben buna karşı çıkmıyorum. Ama tesettüründen taviz vererek çalışması İslamın ruhuna aykırı bir durumdur.

    Başı açık veya namaz kılmayan çok izleyicim var ben hiç birine ayrımcılık yapmadım. Hepsine kardeşim gözüyle bakıyor, kırmamak için uğraşıyorum. Ama gerçekler acıdır. Kuran’ı kerimde de sana çok sert ve radikal gelecek ayetler bulabilirsin. Ben nefsimden konuşmuyorum. Kimseden bir ücret de talep etmiyorum. Sadece Allah’ın çağrısını kendi aciz cümlelerimle insanlara hatırlatmaya çalışıyorum.

    Sahip olduğum güzelliklerin tümü Rabbimden, hatalarımsa bendendir..

    • ummureyyan Says:

     zaten elini sallasan kıvıran insanlara çarptığı bir ortamdayız hüküm şöyle ama (bunu bile zor söylüyorlarda neyse)şöyleside olur onu yapamıyorsan şunu yap ellemeyin bazılarıda net olsun tam cevap versin hep havada” ılımlı”rüzgarlar esmez çok sıcak ve soğukta eser rüzgar!!çünkü helalde haramda belli biz şüphelilerden sakınıcağız helale harama tereddütle bakmayacağız

    • özge Says:

     ‘ılımlı islam’ve ‘hoşgörü’ zırvalıklarına tahammül edemeyenlerden biri de benim emin olun..
     din bir tanedir biriciktir.acısı tatlısı uzunu kısası yoktur .sonradan kafalarına göre terimler uydurup dinde rönesans(!) ya da reform(!) gibi terimler de icat ettiler ve bu saçmalıklara kaşıntıyla baktım.
     birinin keyfine göre esneyen din mi olur ya?
     ılımlı demek bunun karşıtı olan ılımsızı da var demektir.işte balık baştan kokmuş oluyor.ılımsız islam nedir mesela?
     sözüm ona vahhabinin cahiliye devrinden kalan vahşi adetlerini dinden mi biliyordu bunlar ılımsız diye?

     örtü meselesi nefsimdendir kabul..belki de hazır değilim.ama hiçkimse de çıkıp ‘dini en doğru şekliyle ben yaşıyorum’ diye bir iddiada da bulunamaz.sadece aciz kullar olarak iyi kötü elimizden geleni yaptığımızı iddia edebilir.en doğrusunu Allah bilir.

     mesela hoşgörülü olmak konusu.kimsenin kimsenin hoşgörüsüne ihtiyacı yoktur.ben seni hoşgörerek ya da sen beni hoşgörerek birbirimize lutfermiş(!) sesimizi çıkarmayarak birbirimize katlanmış(!) oluyoruz demektir.ki bu kibirdir.sen kimsin ki beni hoşgöreceksin ya da ben kimsin ki seni hoşgöreceğim.

     şu çalışma meselesini araştırdığımda.esnek bırakıldı derken evde oturmanın kadının hayrına olduğu fıtraten doğrudur.hatta hz.peygamber efendimizin işbölümü yaptırması modeldir.
     ben etrafımda o kadar çok olumsuz erkek modeli gördüm ki,o yüzden birazda kadın ayakları üzerinde durmalı diyenlerdenim.
     mesela bir kadının kendine rol model olarak hz.ayşeyi de örnek alabilir

     (Cemel Savaşı’nda devesinin üzerinde komutanlık yapan, hitabet sanatını çok iyi bilen, şiir, tarih, tıp konusunda uzman, 2210 hadis derleyen, hatta siyasetin içinde yer alan Hz. Ayşe’yi)

     cahide abla bir hadis var ‘erkekler bozulursa kadınlarda bozulur’diye.ben hiçbir erkeğe güvenemiyorum.eskiden kadın bir erkeğin omuzları üzerinde yükselir baştacı edilirdi.şimdinin adamları domuzdan ne kadar kıl koparırım derdinde,karşı tarafı yolayım ya da afedersin ihtiyaçlarımı gördüreyim.sonra sıkılınca atarım kafasındalar.

     kadın hem çalışacak, hem kocasına maaşını sayacak, hem evin işini görecek, gerekirse kayınvalide zılgıtını çekecek,hem 4 4lük çocuk yetiştirecek hem layıkıyle kocasına hizmet edecek.hiç yorulmayacak hiç dırdır etmeyecek.erkeğin beklentisi bu..biraz da bu yüzden kadınlar zırhlarını kuşanıyorlar.selam veriyorsun allah rızası için ama adamın ruhu o kadar karanlık ki günün birinde bu kapıdan bana ekmek çıkar mı diye düşünüyor.ne beklediğini anlatabildim mi?

     mesela bende kadın doktor varken erkeğe gitmem.çünkü yaptığı işin bilincine varamayıp güzel hasta geldiği zaman kim bakacak diye yazı tura atan erkek dr.ları okumuştum bir forumda.o yüzden kadın iş hayatında görünür olmalı diyenlerdenim.

 63. Büşra Karakaş Says:

  Emeğinize sağlık, ne güzel bir yazı olmuş.Bende 21 yaşında 1 yıllık evli bir bayanım, yeni kapandım.Daha doğrusu islamın güzelliklerini yeni yeni keşfetmeye başladım.Kendi ailem bugüne kadar beni islama yöneltecek hiç bir harekette bulunmadı.Hep dinimizden uzak bir şekilde büyüdüm.2 -3 ay önce kendi kendime araştırmalar yapmaya başladım örtünmeyle ilgili.Arapça bilmediğim için Kur-an mealini okumaya,namaz kılmaya ve gönülden hissederek dualar etmeye başladım ve akabinde kapandım.Bu ilk adımı atmama da vesile sayın Nihat Hatipoğlu’nun “Sizin böyle bir Allah’ınız var,affetmek için bahaneler yaratan bir Rabbiniz varken neden O’ndan af dilemiyorsunuz” sözleri olmuştu….
  İlk etapta pardesü alıp almamakta çok kararsızdım,çünkü öncesinde çok açık gezen birisiydim.Ama her ne olursa olsun zamanın tesettür “modasına” ayak uydurmadım ve uzun pardesümü aldım.Şuan okadar huzurluyum ki, okadar içim rahatki anlatamam.Rabbim isteyipte yapamayan herkese nasip etsin inşallah…

  • Elif-Zehra Says:

   ne güzel yazmissin kardesim… Allah daim etsin Insaallh…
   bende 2 sene evvel kapandim… sanki benim gecmisimi tarif etmissin, yazamadiklarimi yazmissin…

 64. menekse79 Says:

  ………………

  • Cahide Says:

   Beklemene gerek yok canım. Bozabilirsin.

   • denizsuna Says:

    cahide abla ben üniversite 2. sınıftayken gördüğüm bir rüya üzerine kapandım benim için hiç zor olmadı zaten giyiniş olarak kapalı biriydim sadece örtüm eksikti.tesettürümde bir hata olsa Allah’ım beni rüyalarımda uyarır hemen kendime gelir düzeltmeye çalışırım.Allah herkesin kalbini hidayet nuru ile nurlandırsın…

    • muberra92 Says:

     Biliyor musunuz bunlar bana da oluyor rüyalarımda hep kendi başımı örtülü görüyorum mavi yeşil beyaz ve çiçekli renkli eşarplarım oluyor son zamanlarda daha sık görür oldum. Sanırım tesettür çağrısı bana da geliyor. şimdi siz rüya deyince söylemek istedim .

 65. Zeynəb Azəri Says:

  Cahidə xanım, hər zamankı kimi,ən yaralı yerimizə toxunursunuz.Əvvəllər mənim də geyimim kamil bir təsəttürə uyğun deyildi.Amma bunu belə istədiyim üçün deyildi.Mən örtünərkən heç hazırlıqlı deyildim,sadəcə qədr gecəsində məsciddə ikən niyyət etdim ki, bir daha açıq halda gəzməyəcəyəm və o zamandan qapalıyam.O zamanlar Azərbaycanda təsəttürə uyğun geyim tapmaq çox çətin idi,sonradan Türkiyədən və Suudi Arabistandan geyimlər gətirməyə başladılarsa da bu geyimlər çox cəlbedici idi.Burada tam təsəttürlə örtünənlər üst geyimlərini ya dərziyə tikdirməyə,ya da çarşab geyməyə başladılar.Mən də üst geyimlərimi dərziyə tikdirirəm.
  Örtünmək istəyən,Lakin buna cəsarət etməyən bacılara məsləhət görürəmki, toplumunun fikri ilə deyil,Allahın əmr etdiyi kimi yaşamağa çalışsınlar.Çünki qiyamət günü onların heç biri bizi düşünməyəcək,biz yanız əməllərimizlə özümüzü qurtara bilərik.Əsas olan siz bir ayağınınzı nəfsinizin üzərinə, digərinidə bizim Allaha yaxınlaşmağımızın min cür hiylə ilə qarşısını almağa çalışan şeytanın üzərinə quyub ilk addımınızı atın və baxın görün Allah hər şeyi sizin üçün necə asanlaşdıracaq.İnşaAllah.

  • Cahide Says:

   Allah razı olsun güzel kardeşim. Rabbim hak yolda gayretini, gücünü artırsın. Seni sevdiği kullarının arasına katsın.

 66. Elif-Zehra Says:

  S.A. cümleten kardeslerim… bende almanyada yasiyorum, iki sene evvel kapandim cok sükür… burada istedigim model uzun pardesü kesinlikle bulamyorum… bazi tesettür magazalari var, yada internettede siparis yerleri var ama kesimler yani modeller o kadar dar yada süslü ki… hic uygun degil yani…
  bende söyle yapiyorum; boyu dizlerime kadar gelen, fakat bol pardesü, altimda kesinlikle cok uzun bol etek, esarbimida omuzlarimdan asagi kadar genis bagliyorum… renkleride fazla dikkat cekmeyen ama yinede hafif renkli kullaniyorum… simdi sizler söyleyin nolur, bu sekilde uygunmudur yoksa tekrar gözden gecirmelimiyim?
  hatta ben birara carsaf giymeyi düsündüm, ancak esim “olmaz, yani burada olmaz” dedi… “Türkiyede olur ama burada dahada dikkat cekersin” dedi…
  ayrica dünyalar güzeli 5 aylik bir kizim var, ona iyi bir örnek olmak istiyorum…
  cevaplarinizi heyecanla bekliyorum…
  Cahide hanim nolur banada cevap yazin, fikrinizi cok merak ediyorum…

  • Cahide Says:

   Güzel kardeşim, tesettürün gerçekleşebilmesi için, giydiklerinin bol, vücut hatlarını belli etmeyen, albenili renkleri ve modeli olmayan kıyafetler olması gerekiyor. Eğer üst ve alt kıyafetin bu şartlara uyuyorsa iki parça olmasında mahsur yok diye biliyorum. Çünkü pardesü de sonradan çıkmış ve günümüzde çoğu pardesü elbiseden farksız.

   Ben çarşaflı değilim. Ben de geniş pardesü ve eşarp kullanıyorum. Yakın tarihimizde kadınların çarşafı yasaklanmıştı. Yerine pardesüyü koydular çünkü pardesü daha modern ve bozulmaya daha müsaitti ki zaten öylede oldu. Bugünkü pardesüler elbiseden farksız.

   Yakın tarihteki çarşaf mücadelesini okumak isteyen olur belki: http://cahidejibek.com/2012/03/30/yakin-tarihimizde-carsaf-mucadelesi/

 67. nesliş Says:

  Kesinlikle katılıyorum yazınıza ama ne yazıkki öyle bir çağdayızki insanlar hemde hacı hoca kapalı kadınlar,ay yazıkmı değil gençliğine niye başını örtüyorsun seni zorlayan birimi var,bırak kapanma emekliye ayrılınca kapatırsın.Kendine bak makyaj yap güzel görün diyen okadar çok insan varki.Ben çalışan bir bayanım makyaj yapmam,gayet sıradan giyinirim bütün komşular akrabalar beni eleştirirler kendine bakmıyorsun,saçını boyat makyaj yap,marka giyin,niye yaz günü uzun tunik giyiyorsun diyenler.Hele bide işinde belli bir yere gelmişsen seni giyiminle aşağılayıp yargılıyorlar.Kötü bir devirdeyiz,benim eşim kapanmamı çok istiyor,bende çok istiyorum,ama insanlar yüzünden olmuyor.

  • denizsuna Says:

   nesliş arkadaşım yazından çok etkilendim hemen cevaplamak istedim.bende çalışan biriyim senin gibi makyaj yapmam sıradan giyinirim üniversite sıralarında kapandım yaklaşık 10 yıldır elhamdülillah örtülüyüm.bende halen çok eleştiri alırım çalışan birine benzemediğim konusunda !!!
   ama itibar etmem beni yanlış yollara sürüklemek isteyenlerle görüşmem yada mecbursem samimi olmam akıl vermek haddime değil ama bence içinde örtü sevdası varsa bunu eşinde çok istiyor ve seni destekliyorsa hemen kapan.Allah kalbine öyle bir huzur verirki …
   isteyen istediğini düşünsün emin ol eşinle tüm sıkıntıları aşarsın.
   Allah yuvana mutluluk ve huzur versin…

  • nermin-vildan- Says:

   nesliş kardeş size BİR BAYAN NİCİN ÖRTÜNMEK İSTEMEZ,SENİ ÖRTÜNMEKTEN ALIKAYON NEYDİ? kitaplarını tavsiye ederim.Allah yardımcın olsun.kesinlikle yılma.Allah mükafatını verecek insallah

   sabırlı ol.esmaül hüsna ile dua et.mesela ya fettah her türlü zorlugu çözüp kolaylastıran
   ya selam kullarını zorluklardan feraha cıkaran.ya nur(kalpleri ve gönülleri iman nuru ile nurlandıran)

   herkes yanında olmus seni sevmis ALLAH sevmedikten sonra hepsi bos.
   kabre tek basına girecegiz.
   orada en sevdiklerimiz bile bizi yalnız bırakacak.

   o nedenle herkes ne derse desin sen Allahn emirlerine uy.
   Allah icin insanlardan gelen sıkıntılara katlanırsan bu da sana ahirette mükafat olur insallah.

 68. ses Says:

  kısaca şeytani tesettür..
  şimdi aklıma bir soru geldi, bu imtihanda kendisini hiç kaybetmemiş ablalar (kendisini gayet örtünmede dikkatli gören) nasıl giyiniyorsunuz ve nerden alıyorsunuz kıyafetlerinizi?

 69. Saliha Yildiz Says:

  Selamun aleykum kardeslerim, bencede bitmez bu konu, bitmemeside gerekir. Müslüman hanimlar olarak hayatimiz boyunca gündemde tutmamiz gereken bir konu cünkü.
  Müslüman hanimlar olarak tesettürü gündemde tutmakla beraber tesettürün ne demek oldugunuda gündemde tutmamiz gerekiyor bence. Tesettür günümüzde o kadar yozlastirildi ki, artik tesettür dendiginde saclarin zorla kapandigi bir metre kumas anlasiliyor.
  Örtünme her insanin yaratilisinda olan bir duygudur. Yazida da gecen Kur’an’in ayetlerine bakildiginda yedikleri yasak meyveden ötürü elbiseleri acilinca hemen cennet yapraklari ile örtünüyorlar Adem ile Havva. Demekki örtünme duygusu insanin yaratilisinda var, acildiginda onu hemen kaparmak istiyor.
  Islam ise insanin yaratilisinda olan örtünme duygusunun cizgilerini belirlemisdir. Islamda örtünme bir ibadet eylemidir. bundan dolayi bu ibadet eyleminden Allah’in bizi mükafatlandirmasini istiyorsak, mutlaka O’nun cizdigi kurallar cercevesinde örtünmemiz gerekir.
  Islamda tesettür kavrami kesinlikle bas örtmekten ibaret degildir. Bas örtmenin adi türbandir. Tesettür ise Allah’in belirledigi kurallar cercevesinde tüm bedeni kaplayan bir dis örtüsüdür. (Normal kiyafetler, evinin icinde giydigi tarzdaki kiyafetler dis elbise degildir.) Bu dis örtünün ölcülerini hadislerden cikarilan hükümlere göre söyle siralayabiliriz.
  1.Tüm bedeni kaplayacak sekilde uzun olmasi.
  2. Beden hatlarini belli etmeyecek sekilde bol olmasi.
  3. Tenini belli edecek derecede ince bir kumastan olmamasi.
  4. Üzerinde süs iceren bir sey bulunmamasi.
  5. Söhret nevinden, yani cok lüks ve gösterisli olmamasi.
  6. Üzerinde koku (parfüm ve cesitleri) bulunmamasi.
  7. Kafirlerin ve erkeklerin kiyafetine benzememesi.
  Genellikle bu sartlari iceren bir dis kiyafet Rabbimizin bizden istedigi tesettürdür. Bu sartlari tasidigi sürece rengi, modeli, kumasi hakkinda bir sinirlama yoktur. Müslüman kadin bulundugu ortama, iklime göre bunlari belirleyebilir.
  Genc kardeslerimiz lütfen örtünürken Allah’in cizdigi kurallara dikkat etsinler. Bos bir ugrasdan öte gitmeyecek, ve hic bir getirisi olmayacak seylerin pesinde kosturmasinlar. Tesettür var olan tabii güzelligi, cazibeyi kapatmak icindir, yoksa tabii güzelligi daha cekici hale getirmek icin degil. Rabbim tüm hanim kardeslerimi tesettürlerinden dolayi mükafatlandirsin. Yeni tesettüre girmeyi düsünen kardeslerimizede bu ibadeti kolaylastirsin. Amiin.

  • ummureyyan Says:

   saliha abla sen hatırlarsın bir büyüğümz tesettür kadının bedeniyle beraber cazibesinide örtmesidir demişti ne kadar doğru bir tesbit Allah anlayış versin hepimize.Şimdi sokaklarda gördüğümüz kadınlarımız örtülüler ama sanki strech fille sarılı gibi vücutları beden örtülü değilki cazibe örtülü olsun.Allah halimizi düzeltsin giyinik çıplaklarla haşrolmaktan bizleri ve ailemizi korusun

   • Saliha Yildiz Says:

    Amiiin kardesim. Malesef örtü simdi cazibeyi kapatmak icin degil, daha cok cazibeli olmak icin kullaniliyor. Rabbim hanim kardeslerimize örtünmenin suuruna varmayi nasip etsin.

  • Belgin Says:

   Aleykum selam Saliha kardeşim,Allah razı olsun bizleri aydınlattığın için.Duaların içinde amiiin canım.

 70. Gülsüm Says:

  Cahide ablacim, güzel yazin icin sagol… Severek facebook profilimde paylasiyorum…
  Artik gercektende dedigin gibi hem bu örtü konusu hemde namaz… kimse namaz kilmiyor…. dinimizi önemsemiyorlar… cok feci….
  Tekrar sagol bu önemli paylasimin icin….

 71. havva hulya Says:

  ah cahidehanım ne güzel yazmışsınız erkeklerin pis kötü bakışını. lütfen evlatlarımızı doğru yetiştirelim ağaç yaşken eğilir.bazı erkeklerin kadınlara bakışından çok rahatsız oluyorum. islamla şereflendirilmiş erkek ve kız evlatlar yetiştirelim.bazı annelere kızıyorum oğullarına bir çapkınlık payesi veriyorlar.bütün kızlara bak …….gibi abuk subuk şeyler öğretiyorlar.allah muhafasa.

 72. Dilekkk Says:

  S.a. Ginaudinlatrr. Bu sorundan bende muzdaribim 😦 esim kapan.diyor alisiyorum diye olmaz diyorum. Halbuki kapalilardan kapaliyim her konuda(kimse yanlis anlayip kizmasin yani) gomleklerimin hepsi uzun ve boldur, son dugmesine kadar iliklerim, makyaj hic yapmam, sacimida toplarim tepeden biyer. Ben dikkat cekmiyorum cogu kapali gibi. Mini asla giymem. Tabi bunlar acik olmamin onune gecmiyor. Hayir, kapalikardan hep duydum bir anda kapandimi ilk 1 hafta korkuyormussun sonra alisiyormus insan. Bende iyle yapayim diyorum allahim banada ve tum isteyenlere tez vakitte nasip eder ins….

 73. MESUDE Says:

  merhabalar cahide hanm yazınızı okudum sanki bana yardım etmek için yazmışsınız gibi geldi.giyimimin hiçte tesettüre uygun olmadığının farkındayım.Bana dua edin tam tesettürlü olmak için……bazı değişiklikler yapmaya başladım giyiyimimde 2 haftadır pantolon giymiyorum eşarbımı geniş bağlıyorum.ama çok eksiğim var içim can çekişiyor ama bir türlü cesaret edemiyorum pardesülere bakıyorum almak için gözüm kısa olanlarına gidiyor yada süslü püslü olanlara.ilk başımı kapadığımda dahi 15 yaşındaydım bu halimden daha iyiydim git gide moda kurbanı olmaya başladım.şimdi 25 yaşındayım ama içim hiç rahat değil.ölümün ne zaman geleceği belli değil bu halimle rabbimin karşısına çıkmak istemiyorum.elimden bir tutan olsa yol gösterse bana ön ayak olsa…bana dua edin lütfen

  • Cahide Says:

   Tesettürü bozmak için öncü insanlar yani kötü çığır açanlar vardı. Sadece pantolon üstü eşarbı ilk kez görenler eminim kınadılar, hayret ettiler. Ama bunlar ve daha beterleri o kadar yayıldılar ki, artık onları yadırgamıyor, normallermiş gibi algılıyoruz. İşte güzel kardeşim, bizde kınayanın kınamasından korkmadan, sadece Allah rızası için doğruyu yapanlardan olacağız. Herkes kendi çevresinde iyi çığır açan bir öncü olsun. Diğer cesaret edipte doğru tesettürü uygulayamayanlar yapanlardan cesaret alsın ve iyiler yaygınlaşsın. Hiç zor değil inan bana. Kısa ve albenili pardesülerden uzak dur. Onlarla doğru tesettür olmaz kardeşim…

   • Gurbetci Says:

    Cahide ablam kısa pardüse dedinde benim tek vaz geçemediğimde o…90lı yıllarda kuran kursuna başladığımda pardüse giyodum kurstan çıkıp fransaya döndüğümde henüz 13 yaşımdaydım ve çok samimi yani en iyi arkadaşım dediğim bi arkadaşı bana ” ne bu böyle koca karı gibi” değince bidaha hiç giyimedim😔 Benim bulunduğum yerde öyle kapalılar varki hiç kısa pardüse giyme gereği bile duymuyolar ceket bellerinde kalçalarını göstere göstere yürüyolar.Ha bu arada giydiğim yarım pardüse çok yarım değil yeden 2 karış yukarda,2karış aşşada olsa sanki ölecem,işte gelde bana anlat.Kendimi emsallerimle kıyasladığımda tesettür konusunda en dikkatlisi benimimdir yazın bile kısa olmasın rağmen pardüsemi çıkarmam sözde kapalı olan kişiler bana derler ” bu sıcakta niye giyiniyon?”bende;sağımı solumu kapatıyo diyorum😊yani cahide abla hiç yoktan iyi deyilmi ??

    • reyyansaliha Says:

     gurbetci kardeşim nureddin yıldız hocam da hep der ya,pardesüydü yok ceketti yok carsaftı feraceydi,ben onları bilmem önemli olan ne? giydiğin zaman karsidan gelen bir erkeğe cazip geliyo musun,vücut hatlarını belli ediyormu kıyafetin,gögüzlerin kalcaların vs.. bunu insan kendi belirlicek,yoksa 2 karış uzun olsun pardesün ama kırmızı dar bişey olsun sence hangisi daha edepli ve tesettüre uygun olur….kalbimize danışmka lazım bide şu var ki,kıyası her zaman kendimizden (bu konularda yüksek ) kişilerle yapmalı.yoksa nefis aldatmaya hazır.sen onlara göre daha iyisin bosver diyor.RABBİM HEPİMİZİ HAKKIYLA TESETTÜR EMRİNİ YASAYABİLENLERDN EYLESİN

    • Gurbetci Says:

     Amin..soğol reyyansaliha kardeşim bana cevap yazmışsın bende buna dikkat etmeye çalışıyorum fikrin bana doğru yolda olduğumu gösterdi.Allah razı olsun kardeşim

  • Saliha Yildiz Says:

   Burda size uzanan bir cok el var Mesude kardesim. Eger kabul ederseniz biz, hepimiz size ellerimizi uzatiyor ve yardmci olmayi istiyoruz. Rabbim iki dünyada da sizi isminiz gibi mesude etsin. Daha cok gencsiniz güzel kardesim, Rabbimizin emirlerine rahatca boyun egebilmek icin imaninizi güclendirmeye calisin. Imani güclendirecek en önemli sey ilimdir. Muhammed suresi 19. ayette “Bil ki! Allah’tan başka ilah yoktur” buyuruyor Rabbimiz. Alimler ayetteki bil ki! tabirinden her seyin basinda bilmenin geldigini, bilmek icinde ögrenmek gerektigini söylüyorlar. Rabbim size ilminde, amelinde hayirlisini nasip etsin. Amiiin.

 74. yagnur Says:

  Hayirli sabahlar cahide gecenlerde tesettur modasi diye bir site faceme girmis abuk subuk modeller acikmi kapalimi ne oldugu belli olmayan guya tesettur modelleri sastim kaldim ve ayetleri kendine gore oyle guzel ceviriyorki hic bilmeyen cok cabuk etkilenir daha fazla tahammul edemedim verdim verisdirdim ve yazilarimi engellemisler boyle sapkin fikirliler oldugu surece genclerin isi zoz Allah yardim etsin.evet Emine hanim olsun Hayrunisa hanim olsun daha onxe nasil guzel bol pardesulu idiler simdi gercekten bir acaip giyinir oldular ya gecen gelen suud kralin esine ne demeli kendi ulkelerinde carsafsiz gezmeyen bizim ulkemizde ise basi salik koyun gibi olmus cok uzuldum bizim dinimizi bu kadar basite indigemeleri gerkekir hele cok fazla goz onundeysen ortun emri butun muslumana farzdir sade koylere yasli teyzelere ninelere gelmemistir .lutfen ayrica bu moda tesettur modanisa adi altibda tamamen gozlerini para hirsi burumus kisileride sikayet edelimki gencleri daha fazla zehirlemesinler .

 75. gülaykahvekeyfi Says:

  ben şu an açığım ama örtüneceğim rabbim yardım ederse inşh yılların alışkanlığını değiştirmek o kadar zor ki namazlarımın arkasından bu konuda dua ediyorum umarım çok yakında olur ben ve kızımın hayatını buna göre yönlendirmeye çalışıyorum ama kapanınca da tam kapanmak istiyorum işte bu yüzden kendimi iyi hazırlamaya çalışıyorum devlet başkanların eşi demişsinde onlar mecburen değişmek zorundalar ama hayrunisa hanımın o topuklu giyme sevdası özellikle alt tarafı kırmızı ayakkabısı öldürüyor beni bence en kötü giyinen o

  • Cahide Says:

   Onların mecburen değişmek zorunda olduklarına inanmıyorum Gülay. Hayatımızda yaptığımız en önemli hata işte bu. Heva ve hevesimizi Allah’ın rızasının önüne geçirmek. Allah’ın ne diyeceğini düşünmeden, insanların ne diyeceğini hesap ederek hareket etmek. Vücudunun bütün hatlarını belli eden o kıyafetleri giymesi için nasıl bir mecburiyeti olabilir ki?

   Ey iman edenler! Allah’tan, O’na yaraşır şekilde korkun ve ancak müslümanlar olarak can verin.(Ali İmran 102)

   Rabbinizden size indirilene (Kur’an’a) uyun. O’nu bırakıp da başka dostların peşlerinden gitmeyin. Ne kadar da az öğüt alıyorsunuz!(Araf suresi:3)

   • Asyam Says:

    Bende sana Katiliyorum cahide abla onlar yani devlet baskanlarinin esleri dinimize gore kapansalar Kim onlara birsey diycekki tamamiyle nefslerine uymuslar hele iki Kat esarplari yokmu daracik kiyafetleri yurumekte zorlanyrlar dinimizi bencelestirmis herkes bence Boyle bence soyle diyorlar kimse kurandan haberdar deil sanki sana cok baglandim abla ya keske yakinimda olsaydin senin gibilerin hos sohbetine cok ihtiyacim var

 76. hanife Says:

  Selamlar ablacım yaklaşık bir haftadan beridir dışarıda işim olduğundan her gün evden çıktım ayrıca evimin karşısında okul ve hastane var bu sebeple çok insan görüyorum..
  İki gündür bende bu konuyu düşünüyorum kapalı giyinen hanımlara bakıyorum pardesü boyları çok çok kısalmış ve o kadar dar bir hal almışki tam üzerine olan hiç bolluk olmayan kıyafetler üstüne birde kıyafetlerin şıklığı rengi eklenince ne yazıkki hanımlarımızı kötü gözlerden korumuyor tam tersi olup bakışları üzerine çekiyor …
  Bir zamanlar bende buna benzer hatalar yapmıştım pardesü yerine uzun ceket ve daha renkli kıyafetler giymiştim Rabbime şükürki bu halim uzun sürmedi ve çok fazla ileri gitmeden kendimi toparladım düşünüyorumda neden böyle oluyor bence sebep şu bizler hem kapalı olup İslamiyete uymak kendimizi kötü gözlerden korumak istiyoruz hemde tam tersi davranıp çok şık gezmek istiyoruz….
  Ne bu perhiz ne bu lahana turşusu oluyor…
  Uzun bir yorum oldu hakkınızı helal edin sevgiler selamlar…

 77. procrastinate22 Says:

  Hayırlı geceler ablam, yazını okudum ve aynen katılıyorum, zaten günümüzde edebin bu kadar azalmasına ne denir ki? Sonuçta her şey birden bire olmuyor. Ama şu da var, yazını okurken gözümün önüne sabah göreceğimiz birtakım yorumlar geldi. (gerici, yobaz vs yorumları 🙂 )
  Allah rızası için doğruları söylemen gerçekten takdire şayan, çünkü ben bir sitede bir yorumda bir kişiye bir doğruyu söyledim anında topa tuttular 😀 hani çığ gibi büyüdü tepki 😀 Ayrıca bir Allahın kulu da destek olmadı 😀 Kim ne derse desin, ne düşünürse düşünsün, bizim yolumuz belli 🙂 ve arkanda acizane olarak biz kardeşlerin varız, Rabbim hiçbirimizi istikametten ayırmasın ve hepimizi hayırlı gönül muratlarımıza nail eylesin (amin)

 78. Belgin Says:

  Allah razı olsun Cahidem,bu konu burda bitmez…Rabbim bize ne emrettiyse sorgusuz sualsiz kabul etmeliyiz.Örtünmeye laf söyleyen kişiler;İslâm’ı layıkıyla bilmeyen veya bildiği halde onun emirlerini yerine getirmeyenlerdir.Bu insanlar, vicdanlarının derinliklerinde hissettikleri suçluluk psikolojisinden kurtulmak için, böyle itirazlarda bulunuyorlar ve tövbe edeceklerine, günahlarını meşru göstermeye kalkışıyorlar. Sanki diğer insanları ikna etmekle, o sorumluluktan kurtulacaklarmış gibi. Halbuki, bir fiil günah ise günah, değil ise değildir. Bunun tespitini “kalabalıklar” yapamaz. Örtünme dinde varsa buna kimse “yok” diyemez.Halbuki, toplumun her ayıpladığını “yanlış”, yahut her benimsediğini “doğru” kabul etmek mümkün mü? Böyle olsa, insanın her toplulukta ayrı bir şahsiyete bürünmesi, bukalemun gibi sık sık renk değiştirmesi gerekmez mi?
  Sonuçta faydası gene bize dokunuyor. Bu yaşıma geldim,hiçbir taciz olayı yaşamadım Elhamdülillah.Reklamlarda çıkan tesettür modası konusuna hele hiç girmek istemiyorum,ha bir de 2013 yaz modası,demek her sene tesettür değişecek.Canım eklediğin video da çok güzel.Şeytan bu konuda benimle uğraşıcak gücü bulamıyor,Rabbim ayaklarımızı dinimiz üzerne sabit kıl amin,amin amin.
  “Mümin kadınlara da şöyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Zinet yerlerini açmasınlar. Bunlardan kendiliğinden görünen kısmı müstesnadır. Baş örtülerini yakalarının üstüne koysunlar. Zinet yerlerini kendi kocalarından, babalarından, kocalarının babalarından, oğullarından, kocalarının oğullarından, kendi erkek kardeşlerinden, kendi kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, kendi kadınlarından, kölelerinden, erkeklik duygusu kalmayan hizmetçilerden veya henüz kadınların gizli yerlerine muttali olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizleyecekleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin. Böylece korktuğunuzdan emin umduğunuza nail olasınız.” (Nûr, 24/31).
  “Ay halinden kesilmiş ve evlenme için ümidi kalmamış olan yaşlı kadınlar zinet yerlerini erkeklere göstermemek şartıyla dış elbiselerini bırakmalarında onlar için bir günah yoktur. Bununla birlikte yine de sakınmaları kendileri için daha hayırlıdır.” (Nûr, 24/60).
  Usame b.Zeyd (r.a) nakletti. Dedi ki:
  “Resulüllah (s.a.v) Dihye’tül- Kelbi’nin kendisine hediye ettiği mısır kumaşlarından sık dokunmuş bir elbiseyi bana giydirdi, ben de onu hanımıma giydirdim. Resulüllah (s.a.v) daha sonra bana sordu: ne oldu Mısırdan gelen elbiseyi giymiyorsun? Dedim ki, ey Allah’ın Resulü ben onu hanımıma giydirdim. Resulüllah (s.a.v) buyurdu ki, altına pijama türünden bir şey giymesini ona emreyle. Çünkü ben o elbisenin kemiklerinin hacmini belli etmesinden korkuyorum.” (Ahmet b. Hambel)
  Ibn-i Abbas (r.anhuma)’dan dediki:
  “Resulüllah (s.a.v) kadınlardan erkeklere benzeyenlere, erkeklereden de kadınlara benzeyenlere lanet etti.” (Buhari nr:5751, ebu Davut nr:4098, Ahmet b.Hambel nr:3149, Nesei nr:9161)
  “Ümmetimin son dönemlerinde bir takım adamlar olacaktır. Erkekler gibi eğerlerin (bineklerin) üzerine binip cami kapılarına ineceklerdir. Hanımları ise giyinik uryandır, (giyinik çıplaktır), başları üzerinde arık deve hörgücü gibisi vardır. Onalara lanet edin. Zira onlar lanet olunmuşlardır.” (Ahmet b.Hambel – müsned nr.6786, Ibn-i Hibban sahih nr:5655-7347)
  Hz. Âişe’den rivâyete göre, bir gün Hz. Ebû Bekir’in kızı Esmâ ince bir elbise ile Allah Resulunun huzuruna girmişti. Resulullah (s.a.s) ondan yüz çevirdi ve şöyle buyurdu:
  “Ey Esma! Şüphesiz kadın erginlik çagına ulaşınca, onun şu ve şu yerlerinden başkasının görünmesi uygun değildir.” Hz. Peygamber bunu söylerken yüzüne ve avuçlarına işaret etmişti.” (Ebu Davûd, Libâs, 31). “Allah Teâlâ ergin kadının namazını başörtüsüz kabul etmez” (İbn Mâce, Tahâre, 132; Tirmizî, Salât, 160; Ahmed b. Hanbel, IV, 151, 218, 259).
  Harbın oğlu Züheyr bana anlattı: Bize Cerir Sehl’den o da babasından o da Ebu Hureyre (r.a)’den nakletti. Ebu Hureyre (r.a) dedi ki:Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurdu:
  “Ateşlik iki sınıf insan ki ben onları henüz görmedim. Yanlarında sığır kuyruğu gibi kamcılar olup insanları onlarla döven topluluk ve biri de bir takım kadınlar topluluğudur ki bunlar giyinik, çıplaktırlar. Görenleri yoldan saptıran ve kendileri de haktan sapanlardır. Başları bir tarafa sarkan deve hörgücü gibi olacaktır. Bunlar cennete giremiyecekler. Kokusu şu kadar, şu kadar yürüme mesafesinden alındığı halde, bunlar cennetin kokusunu da bulup alamıyacaklardır.” (Müslim – sahih bab: libas ve’l- zineh hadis nr.3971
  “Kadın örtülmesi gereken avrettir. Dışarı çıktığı zaman şeytan ona gözünü diker.” (Tirmizî, Radâ, 18).

  • Saliha Yildiz Says:

   Selamun aleykum Belgin kardesim, ne güzel özetlemissin tesettür hakkinda türlü bahaneler üretenlerin ic dünyalarini. Inanan bir insanin en azindan yapamasada bunu kabul etmesi ve kendi acizligini, yetersizligini kabullenmesi lazim. Hareketini günah boyutundan küfür boyutuna cikarmamasi lazim. Allah korusun haddi asan bahaneler ve alternatifler bizi cok farkli yerlere sürükleyebilir.
   Belgin kardesim, en alttan ikinci hadisi günümüzde ne adar iyi anliyoruz degil mi? Subhanallah, sanki Allah Resulu bu günü tarif etmis. Kardeslerimi “GIYINIK CIPLAK” tabiri üzerine düsünmeye davet ediyorum. Bunun üzerinde ne kadar düsünsek azdir cünkü cennete girmesi birakin kokusunu dahi duyamayacaklar bu vasifdaki kisiler Allah muhafaza. Rabbim tüm inanan kardeslerimize bilinc nasip etsin.

   • Cahide Says:

    İmam Nevevi Rahimehullah, Hadis Alimi olduğu halde, hadis-i şerif’in “GİYİNİK ÇIPLAKLAR” kısmını bir türlü anlayamamış. Bunu duymak beni çok etkilemişti. Çünkü çevresinde böyle birini hiç görmemiş. Biz bir hadis alimi değiliz ama sanırım bu kısmı en iyi anlayanlardanız.

    • Saliha Yildiz Says:

     Bu ahlaken ne kadar yozlastigimizi cok aci bir sekilde gösteriyor degilmi Cahide kardesim? Subhanallah, bunlari tecrübe etmek ne kötü…

    • reyyansaliha Says:

     kousacak o kadar çok sey var ki aslında….tekstilciler de ”talep böyle” diyerek tam tesettür bir dış kıyafet dikmiyor dikemk istemiyor,biz kadınların da işine geliyor maalesef…rabbim emri hakkıyla yaşamayı o bilincte olmayı nasib etsin

   • Belgin Says:

    Aleykum selam kardeşim,amiin canım ,bilinçli müslüman olmak çok önemli.Cahidemin de dediği gibi,günümüzde bu hadisi anlamamak mümkün değil heryer şimdi giyinmiş çıplak dolu 😦
    Bir hoca konuşmasında bunlar için bakın şöyle diyor:Moda evlerinin kıyafetleri belirlediğini,Tekbir gibi giyim kuruluşlarının çok lüks elbiseler üretip ,mankenlerle elbise defilesi yapıp,erkek kadın birlikte seyretmelerini.Bunlar ılımlı İslam projesi ile geniş pardesüleri daraltmalarını,tahrik edici yapmalarını.Bu tarz giyinenleri ha başını açmış ha kapamış farkı yok.Ama onlara sorsanız Mücahideler!!!Nefislerini tatmin etmeye cihad denilemez diyor.
    Rabbim bu dünya için cenneti kaybedenlerden eylemesin amiiiin.

 79. Mehtapabla Says:

  Cahide cigim tesettür konusunda ne desem bilemedim.Allahim banada tekrar nasip eder insaAllah.Ben 12 yasimdan evlenene kadar kapali idim.Hatta okul yillarimda basörtü zulümleriylede ögretmenlerle karsi karsiya gelmistim.Üniversiteyi bitirdikten sonra is icin müfettislik sinavina girdigimde iki görevli birbirlerine bu esarpli haliyle bizim bankaya müfettis olmayi düsünüyor diye konustuklarini duymus ve cok üzülmüstüm.Yazili sinavi kazanmistim fakat sözlü sinavda muhtemelen basörtüsü sebebiyle elenmistim.Daha sonra görücü usulü ile esimi tanidim. Esimde beni kapali görüp evlenmisti.Evlendikten sonra zorla basimi actirdi.Gurbet elde bir destek olanim yoktu.Benim din konusunda gördügüm baskiyi pek kimse gördümü bilemiyorum..Ben ilk zamanlar herkes bana bakiyor saniyordum.Cok zor olmustu esarpsiz disarda gezmek.Günlerce aglamistim.aradan 24 yil gecti.Fakat esimin huyu deyismedi bazilari ayril diyor fakat ayrilmak dilde kolay.3 cocukla nereye.Namazimi diger ibadetlerimi hic birakmadim.Bazi tesettürlü hanimlardan daha kapaliyim. Hic bir zaman vucudu belli eden kiyafetler giymedim.Allahim benim cektiklerime karsi cocuklarimi islamla sereflendirdi.Cocuklarim Almanya gibi bir yerde bes vakit namazlarini hic birakmiyorlar cok sükür..Allahim isteyen herkesin yavrularinada nasip etsin.Amin.

  • nazik Says:

   okurken gozlerim yasardi,ben bir arap ulkesinde yasiyorum daha dun bir arkadasin nisanina gittim kiz daha ilk defa gordugu damatla cirilciplak 1saat dans etti bir de adina islami dediler dinide kimseye vermiyorlar(gelin hanim carsaf giyen birisi)sizi tebrik ediyorum

   allah hepimize rizasi cercevesinde yasamayi nasib etsin insaallah

 80. Zeymuran Says:

  aleykum selam canım kardeşim bu örtünmeden Konya da çok görüyoruz. herhalde heryerde var. Üstü mekke altı paris diyorlar buna .başı açık sade giyimli kadınlar bukadar dikkat çekmiyorlardır eminim kızımada söylüyorum böyle örtüneceksen istemiyorum birde altına kot pantolon giniryorlar Belkide örtünme ayetlerinden çok haberleri yoktur RABBİM hepimize hidayet versin Cahide hanım Burcu ya örtünme venamaz çağrısı yaparmısın belki teyze olarak seni dinler hayırlı geceler ALLAHA emanet olun cümleten

 81. Cahide Says:

  Bazı maillerde çok dikkatimi çeken cümleler oluyor. Mesela bir genç kızımız:
  “ben kapanmak istiyorum fakat kapanamıyorum.. Nefsim mi çevrem mi bilemedim* Nasıl olacak bana yardım edin? Çok özeniyorum uzun şık pardesü ile başını edeplice örtmüş hanımlara” demiş.

  Bir diğeri ise:

  “tesettürün Kuranda geçtiği ayetlere baktığımda yoruma açık yerlerin de olduğu konusundayım aslında Kuranda herşey açık ve öz anlatılmış durumda ama başımızı kapatma konusu kesin hükümlere bağlanmış mıdır sence?” diye sormuş ve eklemiş: “daha namazım tam değilken örtünme neyime diyorum bazende :((

  Şimdi siz söyleyin bu konu biter mi?

  • olcay Says:

   cahide hanım o mesajı size ben atıım..fakat yorumunuzun benim için çok önemli olduğunu belirtmeme rağmen günlerce gelmeyen cevabınızı bekledim. bugün tekrar tesettürle ilgili yazılarınızı okuyayım derken benden bahsettiğiniz ve cümlelerimi aktardığınız bu yazıyı gördüm.BURKULDUM.size mesajı attığım gün çok endişeliydim kafamda binbir soru ..tamamamen farklı bi aileden geldiğim ve ailemin baskısının fazla olmasıydı endişelendiren beni.. size yazdıktan bikaçgün sonra bende tesettüre girdim.. karar verdim ve ölene kadar da Allahın izniyle vazgeçmicem bu karardan.eşimde destekçim ama benim için çok zor aileme anlatmak.babam inanmıyor çünkü.benim asıl sölemek istediğim insanlara kelimelerimi örnek vericem derken beni ciddiye almamanız çok üzdü beni..en azından bi iki kelime yazabilirdiniz.Hayırlı günler dilerim..

   • Cahide Says:

    Canım bu mesaj farklı birinin mesajıydı. Senin mailini kaçırmış olmalıyım. Zaten artık çoğu kişiye cevapta veremiyorum :(((((


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: