Doğal Güneş Kremi

Aile Çatımız Neden Çatırdıyor

Mevlüt Özcan’dan yerinde tespitler içeren önemli bir yazı:

Aile Çatımız Neden Çatırdıyor

Daha 80’li yıllara kadar evlilikler şu şekilde iki yoldan biri ile oluşurdu:

Ya delikanlı bir kıza gönlünü kaptırır, büyüklerini devreye sokar, aileler gider dünürlük yapılır. (Allah’ın emri Peygamberimiz’in kavli ile) söz kesilir ve düğün yapılırdı.

Veya görücü usulü tâbir edilen biçimde delikanlıya ailesi kız bakar uygun görülen hanımefendi kız adayı delikanlı ile görüştürürlerdi. Gençlerin oluru alınınca fazla uzatmadan adaylar düğün yapılarak evlendirilirlerdi.

Evlilikler genelde denklik ve uyum üzerine kurulur sonu ve sonucu da iyi olurdu. Çünkü böyle evliliklerde kendi içinde denge vardı.

Günümüzde bu model demode oldu. Şimdilerde gençler pek çok faktörü dikkate almadan bekarlık eğilimlerine kapılarak evlenmeye karar veriyor. Geneli itibariyle ana-baba devre dışı bırakılıyor, (tâbirimi mazur görün) konu mankeni yapılıyor.
Günümüzde öyle bir kesim oluştu ki, evlilik dışı birlikte yaşamayı tercih ediyor. Bu korkunç bir felakettir. Uzmanlar son yıllarda boşanma oranının % 45 arttığından yakınıyorlar.

Günümüzde aile uyumunu zorlaştıran, bozan veya geçimsizliğe yol açan faktörler vardır. Bu faktörlere fırsat vermemek lazımdır. Evlilikleri bu noktaya getiren sebepler nelerdir? Birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

1. Kadın evinden çıkarılıp iş hayatına sokulmuştur. Bu da birçok handikabı beraberinde getirmiştir. Bu durum erkeğin otoritesini tartışılır hale sokmuştur. Dolayısıyla ailede pek çok geçimsizlik ortaya çıkmıştır.

2. Modernite sebebiyle kadın-erkek ihtilatının (birlikteliğinin) had safhaya çıkmasıyla çiftlerin sadakati de büyük oranda darbe almıştır. Eşlerin önemli bir kısmı eşlerini aldatmaya başlamışlardır. Konu ile ilgili gözlem yapan uzmanlar erkeklerin önemli bir bölümünü gayr-i meşru ilişkilerini çalıştıkları işyerindeki kadınlarla kurduklarını ifade ediyorlar.

3. Evlilik dışı ilişkilerin sebepleri anlatılırken cep telefonları ve çetleşmeler de bu hareketin başını çektiği ifade ediliyor.

4. Televizyon dizileri sadakatsizliği cazip hale getiriyor.

5. Kadının ekonomik özgürlüğü boşanmaları çoğaltıyor.

6. Tüketim çılgınlığı aileyi sarsmaktadır.

Evlilikleri bu noktaya taşıyan sebepler daha da artırılabilir. Tedbir alıp sebeplere meydan vermemek lazım.

Mevlüt Özcan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Selamün Aleyküm,Cahide hanım,ben de sessiz takipçilerinizdenim.Allah razı olsun sizden.Bu yazınızda o kadar doğru ki…Toplum olarak ahlaki çöküş çok kötü seviyelerde.Sokağa bile çıkmak istemiyorum edepsizlikleri görmemek için.Zaten ailecek görüştüğümüz birkaç samimi dost dışında da kimseyle muhattap olmuyoruz.Etraf çamur içindeyken ister istemez sıçrıyor üzerimize Allah korusun.Artık bu ülkede yaşamak bile istemiyorum.Ben de şu an aile hekimi olarak çalışıyorum ama Rabbim nasip ederse ekonomik sıkıntılarımızı atlatıp çalışmamayı istiyorum.Bence kadının yeri evi olmalı.İbadetlerini yapıp çocuklarıyla,eşiyle ilgilenmeli.Ne şan ne şöhret ne para.Hiçbirşey gözümde değil tek isteğim Allah rızasını kazananlardan olmak.Bu düşüncemi söylediğim arkadaşlar çok şaşırıyorlar ve o kadar sene okumuşsun yazık değil mi diyorlar.Evet okuduk yıllarca ama Kur’an-ı 30 yaşında öğrenmeye başlıyorsam yazık olmuş okuduğum yıllarıma.
  Allah’ım herkesi doğru yola iletsin,bizleri de doğru yoldan ayırmasın.(Amin)

  1. Nil Dag says:

   Evinize aldığınız dostlara bile dikkat edin. Bende dost dedim yılan çıktı aileme kocama göz dikti kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi. Çok şükür henüz eşim farkına varmadan, çok başında ben farkına vardım kadının hislerinin. Artık evinize aldığınız can ciğer dost dediğiniz insanlarıda bir süzgeçten geçirme vakti 🙁

   1. Haklısınız,hiç ummadığınız kişiler öyle şeyler yapıyorlar ki Rabbim fırsat vermesin inşaAllah.

 2. slm aleyküm abla. ben de evlenmeden önce çalışmıştım.eşimle orada tanıştık,işe başladıktan 2 hafta sonra bana evlenme teklifi etmişti.aynı yarde değil ama dükkanlarımız karşı karşıyaydı. o beni fark etmiş,biraz takip etmiş sonra da evlenme teklifi ile geldi.tabii ben o 2 hafta içinde bir sürü teklif alınca onu da diğerleri gibi pervasız diye yargılayıp reddettim.efendi biri olduğu halinden belli ama benim erkeklere karşı güvenim sıfırdı.evime kadar takip ettiğinde`;seni korkutmak istemem benim niyetim ciddi,hemen ailemi gönderirim demişti.ben ise bu aralar evliliği düşünmüyorum dediğimde:tamam şimdi yüzükleri takalım seneye evlenelim dedi.tabii ben yine kabul etmedim.ertesi gün kararımı almak için dükkana geldiğin de hayır cevabını alınca efendice özür dileyip gitti bir daha rahatsız etmedi.
  bu sefer o benim dikkatimi çekti,çalıştığım ortam iradesine sahip çıkamayanlar için bozuk bir ortam sayılırdı. Konyanın kemerli çarşısı.ezan okundu mu ortadan kaybolurdu.bayan müşteri geldi mi,başı aşağıda olur çok nadir yüzlerine bakardı,diğer mağazalarda çalışan hiçbir kızla konuştuğunu dahi görmedim,oysa diğerlerii..
  3 ay sonra arkadaşım benim adıma mektup vermişti,tekrar konuştuk.ailesini gönderdi,dediği gibi seneye evlendik.bana ne işten çık nede çıkma dedi.benim kararıma bırakıyordu….ama ailesi onu birtürtürlü rahat bıkmıyordu garibim az laf duymadı benim yüzümden.
  tabii ben çalışmaya devam ediyorum .o arada bir rüya gördüm,işi bırakmamı işaret ediyordu.o rüya beni çok etkiledi günlerce etkisinden çıkamadım.elhamdülillah ufak tefek sorunlar olsada. iyiki işi bırakmışım evimin sultanı olmuşum :).şimdi 2.ci bebeğimi bekliyorum.şunu söylemek isterim ki çalışsaydım bu muhabbeti ve huzuru eşimle yakalayamazdım.hakkınızı helal edin çok zamanınızı aldım

  1. Ne güzel bir evllik imrendim size. Allah mutluluğunuzu huzurunuzu daim etsin , benim evlatlarıma da sizinki gibi inançlı mutlu evlilikler nasip etsin inşallah

   1. Hepimizin evlatlarına fundacıım hepimizin âmin âmin âmin..

    1. evet hepimizin evlatlarına inşallah amin.

 3. mucahıde says:

  Hz. Hatice valıdemız evet tıcaretle ugresırdı lakın o ıslam hukumlerının tam tamına ınmeden oncekı devırdı.hz Aişe valıdemızde yuzu acık gezerdı ama ne zaman hıcab ayetı ındı peceler yuzlere ındı.kadın makyaj yapmasa normal konussada ıslamda bır arada calışmak dıye bır sey yok.ıslamda kuralları peygamber ef.nasıl uyguladıgına bakılır.BUna en guzel oenek UMMU mektum geldıgınde hz.Aişe annemız onun yanında ıdı pey.ef. ona ısaret ettı annemız ama o benı gormuyorkı dedı.lakın pey.ef o senı gormesede sen onu goruyorsun dedı.calısan kadınların tamamını suclayamayız lakın kuranda zına yapmayın demez zınaya yaklasmayın der.fıkıhta bır kaıdedır.harama dusuren hersey haramdır.bu gıbı seylere mahal vermemek lazım.bende calışıyorum lakın medresede ogrencılerım var.buna haram dıyebılırmıyız hayır.ama bunun aksı cok su goturur

 4. en başta saygı korunmalı bence..o yok olunca hepsı arkadan bırer bırer kopup gıdıyor..sevgı,sabır,fedakarlık,empatı kurma..bunlar evlılıgı ayakta tutan dırekler

 5. elif zeynep says:

  selamün aleyüm.ben de çalışan bir bayan olarak bu yazıya katılıyorum. 10 yıldır çalışan biriim.9 yıldır evliyim ve 2 çocuk annesiyim. inanın ki evde kalmayı çok özlüyorum. imkanım olsa çalışmam.kadının yeri her zaman evidir çocuklarının yanıdır.kadın okumalı eğtimini almalı inançlı ahlaklı çocuklar yetiştirmek için evinde oturmalı.en azından ben böyle düşünüyorum.saygılar

 6. Zeymuran says:

  selamun aleykum doslarım Cahide hanım kadının çalışması bu kadar eleştirilmemeli HZ Hatice ticaretle uğraşmıyormuydu herhalde yanılmıyorum.Kadınlar dışarıya çıktıklarında giyim kuşamlarına dikkat etseler makyaj yapmadan konuşmalarına dikkat etseler hiç birşey olmaz Evli bir kadının dışarıya çıkarken makyaj yapmasını anlayamıyorum parfüm sürüp dikkat çekmelerini kimse kimseyi aldatmaz herkes kendini aldatır DİKKAT CEHENNEM VAR Konya dan islam alemine selam olsun

  1. cahide abla ben 7 yıllık hemşireyim.çalıştığım ortamlara baktıkça sana hak veriyorum fakat
   ‘ ar damarı çatlamış ‘ bir insanı kocasının dizinin dibinede koysan sonuç yine değişmeyecek…
   ben sadece edep edep edep derimm…
   cahide abla yazılarını takdirle karşılıyorum.yazdıklarınla hayatıma yön veriyorsun.kendime çeki düzen veriyorum.devamını bekliyorum…

 7. nermin-vildan- says:

  evet cok onemli bir mesele.günümüzün yarası malasef. bu yazıyı bizlerele paylastıgınıziçin tesekkürler cahide hanım.

  bu konuda sema maraşlının yazıları ve tesbitleri de takdire şayan.
  aile kurumunu kurtaramak için çalısmalar yapıyor.

  kitaplarının hepsini aldım.elimden geldiğince yazılarını da okuyorum.
  evlilere,evlenecek olanlara muhakkak tavsiye ederim.

  kolaylık olsun diye linkini de vereyim.

  http://www.cocukaile.net/sert-kadinlar-neyi-kazanir/

 8. yine çok güzel bir paylaşım hayatın içinden konular olunca dikkate nazar ediyor….,sağolasınız Cahide hanım..ve yorumlarıyla diğer kardeşlerim
  Eşimle ilk örnekteki gibi bir evliliğim oldu ve çok mutluyum sevmek ama saygı olmadı mı inananın sevgi pufff söner bunu 25 yıllık birlikteliğimizde veya cevremizde gördük nişanlandığımda daha cocuk yaştaydım şu an 40 yaşındayım siz hesaplayın ama eşim olgunluğunu sergiledi ve itiraf etmek gerekirse eğitti bu yüzden aklı baliğ olnaların evlenmesi taraftarıyım ne kadar çocuk deseler se de zorluğu oldu olmadı değil üstüne basa basa derim sevgiden önce sadakat saygı şart sadakat saygı olmadı mı sevgi tek başına olmuyor saygı hoşgörü olmayan evililklerde sadece sevgi olduğu için bitiveriyor sonuç boşanma için soluğu mahkemelerde arama sen böyle dedimn hayır ben haklıyım ben böyle olsun istiyorum gibi birsinin sesini hareketlerini kısıtlması gerekirken ateş ile baruta yaklaşılıyor ve sonuç hep dedikodu huzursuzluk bir de aile içindeki sorunları başkalarına ulaştırmak söylemek bu da evliliği zedeleyen unsurlardan annem babam arkamda diyen dostum var diyen eş adayları inanaın ki yanılıyorlar eşler sadece kendi aralarında cözüm üretir ha cok büyük sorun olursa altından çıkılmayacak kadar iki hakem tutulur onlar yardımcı olurlar eğer gerçekten kurtarmak ise eviliği ….
  evlilikte kadın çok büyük rol arzeder her daim susan fedakarlık yapan o olur ama bundan şikayet etmezse inanaın ki kazanan o olacak kazanan diyorum evliğini kazanan ne zman ki kadınların dili hareketi kısıtlamadı o zaman evlilikler hep kavgalı gecti…Ha şimdi kadın ezdirecek mi kendini bunu demiyoruz biliyoruz çoğumuz Hz Ömer ra halifeliği zamanında adamın biri karısını şikayet etmek için evlerine doğru yürüdü bildiğimiz gibi medine de pencereler yoktur sadece örtü vardı ve içeriden hz Ömer’in hanımının ona çıkıştığını ve hz Ömer’in de hiç ses etmediğini duydu ve daha sonra cekip gitti adam hz Ömer ra ise daha sonra adamı başka bir yerde görmüş ve neden geldiğini sormuş kendisine oda çekine çekine o gün eşimi sana şikayet edecekim ama senin hanımınında sana o şekilde konuştuğunu görünce Ömer’in hanımı bile ona bağırıyor ve bu Ömer derdi varken nasıl geleyim de bende şikayet edeyim diye vazgeçtim demiş Hz Ömer ra orada bu adama onun da benim üzerimde hakkı var o benim çocuklarımı büyütüyor yemeğimi yapıyor elbiselerimi yıkıyor beni teskin ediyor evimi namusumu bekliyor bırakalım da onalrın da bu kadar hakkı olsun ….evet kardeşlerim geçmişte böyle ibret alacağımız çok meseleler var eğer bunları yıldızlar diye hayatımıza işlersek kazanan bizler oluruz eğer yok bunu kabul etmez o geçmişteki masallar deyipte batı kültürü altında gidersek işte o zaman halimiz yaman Nurettin Yıldız hocanında dediği gibi daha çocuk evlenmeden diplomanı al yarın ne olur ne olmaz diye daha evlenmeden boşanma vaadlerini sunuyorlar bu nasıl zihniyet işte arkası kollanan evlatların ve ben haklıyım sen haksızsın gibi diklenmelerin bana koca mı yok bana kadın mı yok zihniyeti evliliği çocukların sabahtan akşama kadar oynadıkları sonra da bozdukları evciliğe cevirdiler …..çok şeyler var yazılacak ama haklarınıza girmek istemiyorum diyeceğim ama dilim varmıyor içimizi acıtan şeyleri de sadece konuşmak olmuyor geçmişe bakarak asrı saadetteki evliliklere bakarak pay biçmek lazım muhakka size benzeyen birileri vardır ibretlik olma niyetiyle hayata aktarma niyetiyle Rabbim bize ibadet yerlerini ve ilkelerini göster soyumuzdan da sana teslim olmuş bir ümmet kıl Sen affı seversin bizleri de affet ….

  1. Hasret hanım yorumunuz çok manidâr Allah razı olsun

  2. Mehtapabla says:

   Hasret hanimcigim benim ailemde beni elinde meslegin olsun diye okuttu .Dünyanin bin bir hali var ne olur ne olmaz.Fakat esim calismami istemedigi icin calismadim.3 cocuk yetistiriyorum..Kizlarimizi okuyabildikleri yere kadar okutmaliyizki. onlarin yetistirdikleri cocuklarda iyi terbiyeli genel kültürü yüksek imanli gencler olsun.Eger müslümanlar olarak kiz cocuklarimizi okutmassak ilerde lazim oldugu zaman müslüman bayan doktor yada baska bir meslek sahibini nerden bulacagiz.Birde ailenizin sizi cocuk yasta evlendirmesinede üzüldüm.Neyseki esiniz anlayisli imis.Allaha emanet ol kardesim.

 9. aişe ravza says:

  ABLACIM 🙂 Dün hamile olduğumu öğrendim 5 hafta 3 günlükmüş :)) kalp atışarını gördüm.Ne olurr sende şahsıma dua ett.Çok garip bir duygu anlatamam öğrenir öğrenmez nedenini bilmediğim halde ağlamaya başladım:)anne mi olcam şimdi ben.3. söylediğim kişi sizlersiniz,hepiniz bana dua edin olurmu.İyi bir anne olayım evladımı imanlı takvalısaygılı yetiştireyim.

  1. Allah hayırlı mübarek etsin. Salihlerden olacak bir evlat bahşetsin canım. Çok sevindim..:)

  2. Allah cc hayırlı bir evlat olmasını nasip etsin inşallah.

   1. Aişe kardeşim Allah hayırlı etsin sizin adınıza çok sevindim..Allah evlatlarımızı İslam’a bağışlasın âmin..

  3. Mehtapabla says:

   Allahim evladini her iki cihan icin hayirli olmasini nasip etsin kardesim. Zaten isminde cok deyerli bir isim.Iyi bir anne olacagini düsünüyorum .InsaAllah hamilelik sürecin rahat gecer.Allaha emanet ol.

  4. kurabiye@ says:

   Allah hayırlı, sağlıklı, evlat nasip etsin kardeşim,sen ağladım deyince benim aklıma ilk hamileliğimi öğrendiğim gün geldi. :)tam ümidimi kesmiştim artık hiç hamile kalamam diye düşünürken…mutluluktan, şaşkınlıktan,şükürden, ağladım, yollarda boş boş dolandım,yanlış otobüse binmişim aklım başımdan gitmiş gibiydi, otobüs salladıkça bebeğime bişey olmasından korkuyordum…ne günlerdi sayende hatırlamış oldum 🙂

  5. MaşaAllah la kuvvete illa billah kardeşim.inşaAllah hiçbir sorunsuz geçirip sağlıcakla bebişini kucağın alırsın canım.Selametle

  6. SELAMU ALEYKÜM ALLAH ÖMRÜNÜDE AHİRETİNİDE HAYIRLI BEREKETLİ KILSIN TÜM ÇOÇUJLARIMIZINDA(.RABBİM FIRAVUN UN EVİNDE ASIYE Yİ TERTEMIZ TUTTUĞUN GIBI BİZİDE TUT) .AMİNNNN

 10. selamun aleykum kardeslerim. Cahide ablam beni tanirsiniz. Allahin yardimiyla, sizin yardiminizla, almanyadaki kardesimin yardimiyla cok seyin ustesinden geldim. ama seni aldatan, her firsatta yalan danisan esinle bir evde yasanmak ne kadar zor. GUVENSIZLIK ne zorluklar acarmis. konusmasinin hangisinin dogru, hangisinin yalan oldugunu dusunmek, her telefon caldiginda acaba kim diye suphe etmek………bu gun sabah ikinci kez kalp tarafimdan kotu sancilar cektim. hareket edemiyorum o anda, nefesim kesiliyor.sancidan sonra ise ellerim bir sey tutmuyor. ne hallere dusuyor insan. ben kendimi bu konuyla ilgili hasta etmek istemiyorum. cocuklarimin saglam bir anneye ihtiyaci var.

  Kardeslerim hepinizin yardimina muhtacim……….benim bosanmis kardeslerimin, benim durumumda olan kardeslerimin yorumlarina cok ihtiyacim var. ben bir ismi bulup fikirlerimimi dagitayim, neylese kendimi mesgulmu edeyim,,,, bir omur boyu boyle ysamak nelere sebep olucak… bundan sonrasindan ne beklemeli………..

  1. Ve aleyküm selam kardeşim. Yüce Allah’a dayan, ona güven kardeşim. Başına ne gelirse gelsin ondan geldiğini düşün ve de ki: Allah’ım ben sana inandım, sana güvendim, tek gerçek güç ve kudret sahibi sensin. Beni bu durumdan kurtar, yuvamı bozmak istemiyorum Allah’ım, kocamı haram yollara bulaştırma, ıslah et onu Allah’ım. Kocanla konuş, yaptığı yanlış şeyleri bırakmasını istediğini söyle ve ona güven, sorgulama. Bunları söylemek lafta çok kolay biliyorum ama uygulamaya çalış kardeşim. Kuran oku, çocuklarınla ilgilen, kendinle ilgilen, olumsuz düşünmemeye çalış. Yüce Allah (cc) yardımcın, yardımcımız olsun kardeşim.

 11. Cahidem cok guzel tespitler bende birkac oneride bulunayim…tamam dunyanin binbir turlu halleri var…Bence kadinlar kendilerini gelistirmeli…Ilk basta peygamberimizin sunnetini yerine getirmiyoruz…Kiz erkek kadar ailelerde birbirlerine denk olmali…Hem egitim hemde maddi yonden..Ne biri digerinin yaninda ezilmeli nede digeri…Ama oyle bir goruyorum ki biri cok fakir zor kanaat geciniyor digeri harvurup harman savuruyor…Dunurler bir araya geldiklerinde konusacak konu bulamiyorlar…
  Biz anneler cocuklarimiza hicbir zaman sevdiklerini yakistirmiyoruz…(gonlumuzde olani dilimize getirmedigimiz icin hep bir kiyaslamaya giriyoruz) birde kiz anneleri bana kizmasin ama cevremde gorduklerim icinde cok fazla karisiyor ve kizlarda evde ne var ne yok hepsini annelerine soyluyorlar..hic bir ozelleri kalmiyor… hele birde elinde meslegi varsa AMAN NE CEKECEKSIN BOSAN GITSIN SEN DAHA IYILERINE LAYIKSIN gibi cumleler kurulyor…YAZIK…
  yeni evli ciftler hayati altin tepsi ile sunulan bir sey zannediyorlar…evlerinde hicbir eksikleri yok…neredeyse hepsi tam…kendileri para koymadan aileri tarafindan secilmis..beraber alisverisin tadini , borc odemenin ne demek oldugunu bilmiyorlar…
  birde bazi ev hanimlari var ki gercekten tedaviye ihtiyaclari var…oyle boyle degil oyle bir alisveris yapiyorlar ki benim dudaklarim ucukluyor…butce ve yarin diye birsey var…hep bir savruk yasam…alisveris yaparak mutl olduklarini zannediyorlar galiba..
  Alttan almak ezilmek olarak goruluyor…biri sinirliyken susmak sakinlestiginde konusmak gibi olaylar kalmadi…

  ne diyeyim cahidem rabbim hayirlara cikarsin…

  1. katiliyorum size. kadinlar kendilerini iyi gelistirmeli sozunuze. oyle calismayan ev hanimlari var ki, sabahtan aksama kadar cogu vakit internet, dizi basinda vakit geciriyorlar. oyle calisan ev hanimlari var ki, cocuklariyla, esiyle kaliteli vakit geciriyor. onemli olan kadinin bilgili(hem dini, hem ilmi) olmasidir. o zaman herseyin ustesinden gelir.
   kizlarina ‘sen iyilere layiksin, bosan’ diyen anneler de cogu zaman evhanimlaridir. hanimin yeri evinde olduguna ben de katiliyorum, onemli olan dengeli olmak.

 12. herkese hayırlı günler
  çok alakalı olmasa yeni duyduğum komik bir sözü yazmak istedim
  “feminizm kocayı buluncaya,kominizm parayı buluncaya,ateizm uçak sallanıncaya kadardır.”

 13. ESMA BÜYÜKBAĞRIAÇIK says:

  PAYLAŞMIŞ OLDUĞUNUZ YAZI CAHİLLİK VE BAĞNAZLIĞIN ÖTESİNDE AT GÖZLÜKLERİNİ ÇIKARAMAMIŞ İNSANLARIN KAPASİTESİNİ GÖSTEREN BİR YAZIDIR.ÇALIŞAN BİR KADIN OLARAK SAYFANIZDA BÖYLE BİR YAZI YAYINLAMANIZDAN ÖTÜRÜ SİZİ KINIYORUM. ÇALIŞAN HER KADINI GENELLEYEREK BİZLERİ AHLAKSIZLIKLA SUÇLAYAMAZSINIZ.BÖYLE SAÇMASAPAN YAZILARLA SİZ MÜSLÜMAN OLDUĞUNUZA İNANIYORSUNUZ ÖYLE Mİ?MADEM İŞ YERLERİNDE KADINLARLA ERKEKLER ARASINDA İLİŞKİLER MECVUT EŞLERİNİZİ DİZLERİNİZİN DİBİNDE OTURTUN BİRLİKTE PASTLAR YAPIN.

  1. Yazıyı yeniden okudum ve çalışan kadınların tümüne söylenmiş bir cümle göremedim. Olsaydı yayınlamazdım zaten.

   1. ESMA BÜYÜKBAĞRIAÇIK says:

    ………………….

    1. Makul yorumlarını yayınlayacağım Esma. Hakaret, tehdit kabul etmem ona göre…

  2. Esma hanım selamun aleykum, alıngan bir tavır sergilemişsiniz ki hiç gereği yok… Siz üzerinize alınmayın ama çalışan bir bayan olarak, bu tarz ilişkilerin iş yerlerinde yaygın olduğunu maalesef gözlemliyorum. Biz doğruyuz diye ortamı ve işi doğru göstermeye gerek yok, sonuçta bozulmuş bir toplum var ortada ve su götürmez gerçekler var. Eşlerinizi dizinizin dibinde oturtun yok efendim pasta yapsınlar söylemleri de abesle iştigal, Yaratan bizi bizden daha iyi bilir ve kadınlara çalışma yükünü de vermemişse, bunun altında yatan sebebi iyi analiz etmek gerekir.
   Mutfakla ilgili her ihtiyaç duyduğumuzda Cahide ablanın sitesine başvuruyorken, üzerinize alındığınız bir meselede karşınızdaki insan sadece pasta yapmaktan anlarmış gibi bir tavır takınmanızı gerçekten anlayamıyorum. Hem siz niye bu kadar alındınız ki? Ben de çalışıyorum ama bu yazının altına imzamı atarım, çünkü elhamdülillah kör değilim, yozlaşmayı ve ahlaksızlıkları görebiliyorum.

   1. ESMA BÜYÜKBAĞRIAÇIK says:

    ………….

    1. Haddini aşma lütfen Esma, sadece fikrini söyle!

   2. Nil Dag says:

    18 sene çalışma hayatı ve 4 senedir ev hanımı olan biri olarak Cahide hanımın yayınladığı yazının her cümlesine katılıyorum. Siz ne kadar doğru olursanız olun etrafınız eğri olduğu müddetçe temiz ve huzurlu bir ruh hali ile zaten çalışamıyorsunuz. Yıllar yılı çalıştığım iş yerinden fazla doğru olduğum için ayrılmak zorunda kaldım. Kahkahalar atsam, şuh bakışlarımı, bol sohbetimi, dekoltemi eksik etmeseydim daha senelerce çalışabilirdim ama kendimi koruyacağım diye eziyeti ben çektim ve çektiğimlede kaldım keşke ilk başta ayrılsaymışım ama evim, yuvam, para ihtiyacı elimi kolumu yıllarca bağladı. Geriye ne kaldı ? Çektiğim eziyetlerden habersiz bir eş, neredeyse ruh hali bozulacak bir anne ! çok şükür ayrıldım diye yeri geldi maddi olarak pişman oldum yeri geldi statü olarak pişman oldum ama asıl sultanlığın ev hanımlığı olduğunu yaşayarak öğrendim. Şimdi zerre pişmanlık duymuyorum. Bir kadın kesinlikle okumalı yüksek eğitimini tamamlamalı ama eğitimini daha hayırlı, eğitimi, ahlaklı çocuklar yetiştirmek için kullanmalı yoksa iş hayatı kadınlar için çok zalim. Kadını erkekleştiren bir durum. Bunun kadarda erkek eşe itici gelen başka bir şey yok. Buda evlilik temellerini sarsıyor. Kadın evini her anlamda güzel idare ederse kocasıda başarılı olur evlatlarıda. Patronara vereceğimiz emeğin enerjinin yarısını evimize harcasak hepimiz hep islam, hem toplumsal yaşam hem ahlak hem maddi yönden ihya oluruz eminim.

    1. güzel yorum

   3. Cahide’cim ellerine ve ağzına sağlık yine doğru ve yerinde bi tespit ,arkadaşım nedenvenasıl bende çalışan biriyim durumum müsait olsa çalışmam.ama yorumlarına tamamen katılıyorum.ayrıca esma bağrıaçık hanım cahide hanımı tanımış ve gerçekten anlamış olsaydınız o yorumu inanın yapmazdınız.

   4. esra ay says:

    Ben de çalışan bir kadındım. Bebeğim doğduktan sonra iş yerimden ayrıldım. Psikolojik danışmanım. Evlilik danışmanlığı da yaptım. Bazı konularda fikirlerimi ifade etmek istiyorum müsaade ederseniz.

    Kadının çalışması ile boşanmalar arasındaki bağı bizim camiada sanırım ilk Ali Bulaç kurmuş ve çokça tepki almıştı. Kadının çalışmasının İslam açısından bir problem teşkil ettiğini düşünmüyorum. Nitekim Peygamberimizin sevgili eşi Hatice başta olmak üzere pek çok çalışan kadın figürü görebiliriz. Öte yandan günümüzde çalışan kadın faktörü evlilikleri olumsuz etkiliyor, bu da bir gerçek. Peki neden? Çünkü geleneksel aile yaşantımız (erkek dışarıda çalışır, kadın ev hanımıdır) bunu kaldıramıyor.

    Konuyu ahlaksızlığa bağlamaya gerek yok. Çünkü siz de yakından biliyorsunuz ki çalışan çalışmayan farketmiyor, ahlaksızlık her yerde kol geziyor.

    Geleneksel aile yaşantımızın modern yaşamla çatışması evlilikleri olumsuz etkiliyor. Peki bundan nasıl korunabiliriz? Kadınların çalışmamasını sağlayarak değil. Şahsiyetlerimizi olgunlaştırarak koruyabiliriz.

    Öte yandan ülkemizdeki çalışma koşulları maalesef çok kötü. Bir kadına uygun çalışma ortamı yok denecek kadar az. Aslında erkekler için de öyle ama artık erkekler bunu sineye çekmiş durumdalar. Evin ekonomik yükü onların üzerinde olunca şartlar ne kadar zor olursa olsun yine de çalışıyorlar.

    Çalışma koşulları esnek olan veya evden çalışabilme imkanı olan, iş yerine çocuklarını da götürebilen, enerjisini sonuna kadar tüketmek zorunda kalmayan, kendi mahremiyetini ve sınırlarını korumasına imkan bulan, ihtiyaçları ve özgürlüklerine müdahale edilmeyen kadınlar neden çalışmasın?

    Kadınların katkı sağlamadığı bir bilim, kadınların dokunmadığı bir siyaset, kadınların müdahil olmadığı bir hizmet sektörü herkes için zulüm olur.

    Selamlar, sevgiler

  3. Sevgili esma hanım bende 15 yıldır kamuda çalışan bir bayanım. Maaşallah imrendim çalıştığınız ortama, söyleyin bizde gelelim. Hani bizim buralar çok bozukta karı-koca aynı iş yerinde çalışıpta karısı doğum iznine gidince, kocasının kızcağızı ortak arkadaşlarıyla aldatınca at gözlükleriyle bakıyorum bende biliyormusun..!

  4. Hatice Büyükardıçlı says:

   Esma Hanım yarası olan gocunur. Bu yazıyı siz nasıl anladıysanız artık. Ben de çalışıyorum ama sizin gibi anlamadım bu yazıyı. Hatta sizin yorumu okuyunca, yazıyı tekrar okudum. Ne alaka olduğunu çözemedim. Başka bir yazı okudunuz herhalde onla karıştırdınız. Yoksa AT GÖZLÜKLERİ siz çıkartın. Cahide Hanıma haksızlık yapmayın, Allah’tan korkun

 14. cahide abla yazılarını okumadan duramıyorum her sabah ev halkını uğurlayınca hemen bu sayfadayım..1 saat oku oku bitmiyor..kardeşlerimizin yorumlarınıda okuyorum..bilmediğim şeyleri öğreniyorum bazen şaşırıyorum sonra alışıyorum..ben burda bir bayanla konuştum çatırdayan evliliğini kurtarmak için kaynanasıyla konuşmaya gidince,kocasını orda başka bir kadınla kaynanasının yatak odasında yakalıyor.üzerinede dayak yiyor ayrılmışlar..ama beni daha çok şaşırtan: kaynanasına soruyor sen ne biçim bir annesin ,o da diyor ki oğluma söyledim dinlemedi,getirdiği kadın da tanrı misafiriydi demiş…ne acı demi böyle misafir duydunuz mu hiç….

 15. Zeyneb Azeri says:

  Salam bacılarım. Aylin bacı sənin fikirlərinlə təmamilə razıyam.Bu il mənim böyük qızım da məktəbə getməyə hazırlaşır, inan ki, onun tərbiyəsinə görə çox narahatam.Bakıda məktəblər çox pozulub.Qızlar və oğlanlar bir-birilə çox cahilcəsinə davranırlar,dərs desən demək olar ki, keçirilmir,bütün uşaqlar ayrı-ayrı müəllimlərlə dərsdənkənar məşğul olurlar.Çarəm olsa uşaqlarımı heç
  məktəbə də göndərmərəm .hələ qarşıda hicab problemi də var. Nə isə… nəbaşınınzı ağrıdım.Sağolun.

 16. Dilekkk says:

  Aylincimm opirem men seni 🙂 cok guzel yaziyorsun yaa bide eksik harfler cikmasa 🙁

 17. Dilekkk says:

  Herkese gunaudinlar, s.a. Hanimlarr… Gercekten cok dogru ve yerinde bir yazi olmus. Bende calistigim icin bazen kocamla catismaya giriyorum malesef 🙁 aslinda iti huylu ama cok sivri dillidir kendisi. Bu catisma bazen uzarken annemin ve babamin evliligi babamin anneme yaptiklari aklima geliyor ve sakinlesip uzatmiyorum. Cok kotu evlilikleri ve kotu karakterli insanlarida dusunerek evliligimizi huzurlu bir sekilde yurutmeliyiz bence. Kotu insanlarla olanlara birsey diyemiyorum ama bosanmis olmak zordur bence ve gelen gideni her zaman aratir kanatindeyimm. Allah evlerimize huzur, saglik, bereket, afiyet versin ins….

 18. Allahım heç kimi sevdiyindən ayırmasın…Mənim yaşadığım yerdə hələdə ana ata sözü keçir.Və mən ana atamın xeyr duası ilə onların dediyi biri ilə ailə qurmuşam.çox şükürki elədə böyük problemlərimiz olmur.Hər ailədə problem olur.Amma biz yoluna qoya bilirik.Buda bizim sözümüzün tutmasından irəli gəlir.Bizim nəsildə qızların hamısı ailə razılığı ilə ailə qurublar.heç birimizin sevdiyi və seçim etdiyi olmayıb.Bu günəcəndə hər birimiz xoşbəxtik.Məncə ana atalar övladının ancaq yaxşılığını istəyir.Bəzən valideynlərdə səhv olur.Onlarıda qınamaq olmaz.Çünki heç bir valideyn övladlarının pis gün keçirməsini istəməz..Bu gün günümüzdə məktəb qızlarının oğlanlarla danışdıqlarını eşidirəm.Bu hal məni çox üzür.Məncə namus hər şeydən vacıbdi.Bir hissə qapılıb bunları etmək düzgün deyil.Bəzən həyat yoldaşıma deyirəmki qızlar oğlanlarla danışır msjlaşır.Məhəttəl qalır.Məncə yenədə hər şey valideyinin üzərinə düşür.validen ən son model telefonu alıb verməsə hələ kontur yükləməsə övladlarıda özlərini belə yollara salmazlar.hər şey onlar üçün bedava olunca belə olur.o kontur pullarının telefon pullarının necə alın təriylə qazanıldığını bilmirlər.mən atam xərclik verəndə onu yığıb bir şeylər alırdıq bacımla…eh harda qaldı o günlərimiz..çox darıxdım o günlərim üçün..

  1. Yazdıklarınız çok doğru Aylin gardaşım.Ancak günümüzde gençleri Ailelerinden daha fazla etkileyen faktörler var. Arkadaş çevresi TV ve İnternet. Maalesef Anne baba ikinci planda kalıyor. Sorumlu olan yine bu gençleri yetiştiren bizleriz.

 19. Allah razı olsun Cahidem çok güzel paylaşım olmuş.Ve yazar çok yerinde tesbitler yapmış;tamamen katılıyorum.Ah şu teknolojiyi iyi yönde, haramlara bulaşmadan kullanabilsek.Rabbim sonumuzu hayır etsin amin.

 20. bu evlilik isinde dindarlık ve takva en birinci sart olacak.bir de kadın evinin hanımı olacak.adam da adam gibi adam olacak.link veremiyorum cahide ablanın yazısı vardı adam gibi adamlar diye.iste oyle adamlar

   1. cahide hanim, bir soru soracam, kirilmayin lutfen. merakimdan soruyorum. siz kadinlarin calismasina karsisiniz.
    siz de bu siteyi yonetiyorsunuz. ve para kazaniyorsunuz. bu da bir nevi calismaktir degil mi? ama sizin calisma yeriniz evinizdir. yoksa bedava mi calisiyorsunuz?cevap verirseniz sevinirim.

    1. Ben kadınların harama yol açacak ortamlarda çalışmasına ve İslam’dan tavizler vererek çalışmasına karşıyım. Ayrıca benim karşı oluşum dinimin buna karşı oluşundandır. Şartlar, ortam buna müsaitse elbette çalışabilirsiniz. Kolay olduğunu düşünüyorsanız sizde bir site yapıp para kazanabilirsiniz tabi. Bunda bir sakınca yok. Fakat bilin ki, bu sitenin kuruluş sebebi para kazanmak değildir. Kazanıyorsam bu Allah’ın bir lütfudur, benden değildir. Allah’ın rızasını gözeterek yaptığınız her işte Allah teala mutlaka yardım eder. İşte ben de her konuda Rabbimin yardımını yanımda buluyorum. Elhamdulillah-i Rabbil alemin…

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: