KokoshAbla

Namaz Kılmayan Eşler

Pek çok kardeşimizin muzdarip olduğu bir konu var. O da eşlerin Allah’a olan itaatsizliği. Kardeşlerimizin çoğu, eşlerinin namaz kılmadığından, İslam’a göre bir hayat yaşamadığından yakınırken, bir kardeşimiz Allah’ın emirlerine itaat etmediği için 3 çocuklu olduğu halde eşinden boşandığını ve başka biriyle evlendiğini yazmış.

Kendisini çok takdir etmekle beraber, açıkçası bir ikileme düştüm. Bunun hakkında verilmiş çok fazla bir fetva yok. Allah Rasulu (s.a.v) zamanında zaten Müslümanım diyen kişinin namaz kılmaması gibi bir durum da söz konusu değildi.

Fetva makamı olmadığım için ben sadece konu hakkında acizane görüşlerimden bahsedeceğim. Fakat Faruk Beşer’e bu konu sorulduğunda kendisi şöyle cevap vermiş:

“Eşi namaz kılmayan kocanın ahrette maruz kalacağı duruma ilişkin sorusuna Prof. Beşer’in yanıtı şöyle: “Bu bir problem elbette. Namaz, İslam’ın ana direği… Namazsız bir evin bereketsiz olduğunu biliyoruz. Şeytanın hakimiyetinde olan bir ev olduğunu biliyoruz. Namaz kılmayan bir kadın ve namaz kılan bir erkek veya namaz kılmayan bir erkek ve namaz kılan bir kadının olduğu bir ev, huzursuz bir evdir. Ya kadına ya erkeğe haksızlık yapılmaktadır. Böyle bir evin olmasından, böyle olmaktan Allah’a sığınırız. Hukuki izahları bir tarafa bırakırsak, Kuran’da veya sünnette yani İslam’ın temel kaynaklarında namaz kılmayana şöyle ceza verilir diye bir emir bilmiyoruz. Elbette benim hanımım namaz kılmıyorsa bu huzuru kaçırır. Ona bu işi anlatırım, yalvarırım, yakarırım. Kılmıyorsa, darılırım, giderim, başka şeyler yaparım… Düşünün ki namaz kılmıyor ve namaz kılmanın da gerekli olduğuna inanmıyorsa bir erkek ya da bir kadın Allah korusun bu insanı dinden çıkarır. Namaz kılmıyor ve gereğine inanmıyorsa böyle bir durumda zaten o insan mümin sayılmaz. Mümin sayılmazsa namaz kılan bir bayanın, namaz kılmayan bir erkeğin nikahında bulunması ve aksi olması evli olması mümkün olmaz zaten. O zaman bu bir ayrılma sebebi olur hatta ayrılma zorunluluğu olur. O zaman ayrılmak gerekir.”(Faruk Beşer)

Söylemesi dile kolay olsa da, pratiğe dökmek çok zor olan bir fikir bu.  Şahsen ben aynı durumda olsam, “Şöyle yapardım” gibi bir şey söyleyemiyorum.

Aslında bütün sorun en baştan başlıyor. Evlenirken kriterlerimizi neye göre belirliyoruz bu çok önemli. Örneğin ben zengin  taliplerimi sırf düzenli namaz kılmadığı için düşünmeden reddetmiştim. Eşimi ise henüz okuyorken, askerliğini yapmamışken, sadece Allah’a bağlı, alnı secdeli biri olduğu için kabul etmiştim. Başlarda maddi  sıkıntılar çeksekte, iman ve dolayısıyla sevgi-saygı  boyutunda çok uyumluyduk. Elhamdulillah…

En baştaki tercihleriniz, ömrünüzün geri kalanını şekillendiriyor. Başta derdiniz İslam’sa, gelecekteki bütün adımlarınızda da İslam’a göre kararlar alıp, hayatınızı bu minval üzere devam ettiriyorsunuz.

Bugün sadece zengin, kariyer sahibi olduğu için eş seçimi yapan Müslüman kızlarımızı anlamakta güçlük çekiyorum. Aynı şekilde Müslüman erkeklerde güzelliği dört dörtlük veya maaşlı çalışan bir kız peşine düşeceklerine, takvalı kızlara talip olsalar, niyetlerini temiz tutsalar hem daha mutlu yuvalar kurulacak, hem de temiz bir nesil yetişecek.Çocuklarımızı eğitirken ve temiz bir neslin devamı için Allah’ı tanıyan, alnı secdeli, edepli eşlere ihtiyacımız var.

Fakat başlarda her zaman bilinçli olamıyor insan. Daha sonra şuurlanmış, Allah’ı çok sonra tanımış olabiliyor. Bilinçlendiği günden itibaren, eğer eşi cahiliyye günlerine devam etmekte ısrarcıysa evde bir çatışma başlıyor. Tabii olarak kadın veya erkek eşinin de İslam’la şereflenmesini istiyor.

Peki olmuyorsa ne yapacağız?

Yukarıda hocanın dediği gibi veya bahsi geçen kardeşimizin yaptığı gibi eşimizi bir çırpıda boşayacak mıyız? bunun cevabı bende değil fakat bu kararı alırken yine eşin imani durumu göz önüne alınmalı diye düşünüyorum.

Tekrar belirteyim bunlar sadece benim görüşlerim:

Örneğin eğer eşimiz namaz kılmıyor ama karşıda çıkmıyorsa, bu yaptığının bir günah olduğunu kabul ediyor ve birgün namaza başlamak istediğini belirtiyorsa, bu eşi hemen yüzüstü bırakmak yerine sabırla ve güzellikle ona İslam’ın telkin edilmesi ve kendimizin de yapmamız gerekenler konusunda taviz vermeden, istikrarlı davranmamız kanaatimce daha uygun olur…

Fakat eşimiz sadece İslam’ı yaşamamakla kalmayıp birde İslam-i kuralları kabul etmiyorsa, alaya alıyorsa, Haşa küfrediyorsa yani apaçık bir isyan içindeyse işte o zaman “Hâlıka isyan olan işte, mahluka itaat olmaz.” sözü hayat bulmalıdır… Ve şüphesiz Allah rızası için bir işten vazgeçene, Allah ondan daha hayırlısını verecektir. Zira Allah subhanehu ve teala, Talak Süresi 2. ayette :

“Kim Allah’tan korkarsa, Allah bir çıkış yolu gösterir…”  buyurmaktadır.

Bir de başta namaz kılarken sonra bırakanlar var. Allah kalpleri evirip çevirendir. Yarına kimsenin garantisi yok. Fakat inkişaf etmek için bir çabamız yoksa, gerilememiz muhtemeldir.

Namaz kıldığı halde ailesine her türlü zulmü yapanlar ise ayrı bir başlıkta değerlendirilmeyi gerektiren bir konu.

Müslüman var, Müslümancık var. Bazısı hayatında Allah rızasını gözeterek en ufak bir değişiklik yapmaz, Allah için kılını kıpırdatmazken, bütün imkanları olduğu halde Allah’a kulluk yapmaktan geri dururken, kimi de Allah’la bağ kuramamış eşi için gece gündüz ızdırap çekiyor, dua ediyor…

Kimi secdesizliği yaşam biçimi haline getirmişken, kimisi ömrünü secdelere adıyor. Bu vesileyle bir kez daha hatırlatalım: Müslümanım diyen kişi, Allah’ı gereğince tanımak, yaradılış gayesini kavramak ve kime kul olduğunu bilerek  namazını kılmak zorundadır.

Kimler namaz kılmakla mükellef değildir?

1-Hayvanlar

2-Kafirler

3-Buluğa ermemiş çocuklar

4-Akıl hastaları yani deliler

Eğer siz bu şıklardan birine dahil değilseniz ve “Müslümanım” diyorsanız, secdeden kaçmak gibi bir tavrınız olamaz. Zaten akıl sahibi bir insan secdeden kaçmaz, secdeye koşar. Çünkü secdelerimiz  kurtuluşumuzun anahtarlarını barındırır. Yaratıcımızın rızası saklıdır orada…

Ebu’d-Derda (r.a) şöyle dedi: “Dostum Muhammed (s.a.v) bana şöyle tavsiyede bulundu. Parça parça kesilsen de, yakılsan da Allah ‘a ortak koşma ve farz olan namazı bilerek terk etme. Kim ki farz olan namazı bilerek terk ederse Allah ‘ın koruması ondan uzaklaşmıştır.” (Müsned:5/238, El-Bani Sahihi ibn Mace:3529)

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. S. A.
  Ben 10 yıldır evliyim 34 yaşında bayanım ama sidettli geçimsizlik var ben çalışıyorum eşim benden geçiniyor üstelik küfürbaz ve sadece oruç tutuyor namaz kılmıyor.. Banada saygısı yok dışarıdayken namaz kılicam diyorum evde kaza yaparsın diyor.
  En kötüsü namaz vakti abdestli iken benden ilişki istiyor vermeyince aggressiv küfür lü oluyor bana diyor sen beni dışarıya itiyorsun
  Ben günahımı işliyorum?
  Zaten bosancam inşallah artık haram oldu böyle birinle yaşamak evde bereket kalmadi

 2. Sabri bozdağ says:

  Hayırlı akşamlar benim biri 6biri 3 2tane kizim var ben onlari din hakkinda bilgilendiriyorum acik dolaşmasinlar gibi ufak ufak ama esim erken diye karşi çikiyor ne yapmaliyim

 3. Ben 2,5 senelik evliyim. Eşim namazlarını kılardı. Arada kaçırırdı. Ama artık çok dikkat etmiyor. Onu çok uyarmama rağmen birşey değişmiyor. Onun durumundan sorumlu muyum? Ne yapmalıyım?

  1. Sen namaz kılarken evlenmişsin. Eşin namazı bıraktıysa o kendi problemi kardeşim. Sen onun günahından sorumlu değilsin diye biliyorum. En doğruyu Allah bilir.

 4. Selamunaleykum 4 aylik evliyim gorucu usulu evlendik,bir muddet tanis donemimiz oldu,bekarken hergun alkol alirmis benle tanistiktan sonra birakmis nisanlandiktan sonra soyledi bunlari,namazlarina dikkat ettiğini soyluyordu ama suan cuma gitmemekle beraber evlendikten sonra 3 defa alkol aldi.dini sohbetler edemiyoruz beni dinlemiyor,itaat edip hadis bile olsa kabullenmekte zorluk cekiyor, bosanmak istiyorum tamamen sogudum.allah rizasi için bana bir cikar yol gösterin

 5. Abdullah says:

  Selamunaleykum. Ben 10yıldır evli bir erkeğim.Evlililğimin ilk bir ayı hariç her gün kan kusuyorum. Hanımımla gorucu usulu ağzı kuranlı fakir kızı hanim hanimcik diye evlendim. Babam olmadigi için Annemle babamdan kalan evde kalma şartını kabul ederek evlendik. Ama çok kisa sure sonra huzursuzluk çıkardı ve bizi evden ayırdı. Maaşim asgari ücret düzeyinde olduğu için cok zorlândim. Annemde evden ciktigimiz için gonül koydu yardim etmediler etmiyorlar hala. Tam 10 yildir annemgili kardeslerimi bahane edip herşeyi basıma kalkiyor. Ben kendimi bildim bileli çocuklugumdan buyana Allah aşkıyla yanan beş vakit namazını kilan tarikat ehli bir adamim. Hanimim ise çok israr etmeme rağmen namazini kilmiyor. Ve maddi durumumuzu bahane ediyor sürekli sen kılıyorsunda noluyor bak Allah veriyormu nan ekmeğe muhtaciz diyor surekli isyanda daha birgun şukur ettigini gormedim. Bana 10 yildir ağır hakaretler kufurler ediyor.Ben mizacim gereği yumuşak huylu oldugum için bana sen nasil erkeksin biraz sert ol es gürle diyor bana pis ahlaksız lakablar kuruyor. Son zamanlar2 yıldır Nezaman ilişki isteginde bulunsam çogunlukla red cevabi aliyorum git zina yap diyor.Bu güne kadar Allahın bir imtihanı dır diye ve 3 çocuğum biraz buyusunler babasız buyumesinler diye sabrettim.Ama şuan enbuyuk çocuğum 10 yasında en küçüğü 4 oldu. Ayni şeyler devam ediyor. Ama ben bir turlu ayrilmaya cesaret edemiyorum ve bu hakaretleri küfürleri yemeye devam ediyorum. Naapmalyim maneviyatimda bu hanim yüzünden çok kotu Yillardir bir arpa boyu yol alamadimi dusunuyorum. Banayardim edin fikir verin naapmalyim.

  1. Abdullah Bey, bahsettiğiniz bir evlilik değil, zindan hayatı gibi. Gerçek olduğuna inanasım gelmedi. Boşan demek benim veya başka birinin haddi değil. Bu konuda en doğru kararı siz vereceksiniz. Hiç eşinizle güzelce konuşmayı denediniz mi? Bunları neden yapıyor, hiç çözüm aradınız mı?

   1. Abdullah says:

    Oturup defalarca konuştum. Psilologa gidelim dedimdedim. İkna edemedim.Onun bütün derdi kendisi çok fakir bir ailenin çocuğu oldugundan bizim durumumuz da orta halliydi giderim rahat ederim ipleri elime alrim istediğim gibi yonetirim dedi annemde benimleydi. Bizi zengin zannediyormus sonradan geldiginde zaman zengin olmadığımızı gördüğünü ve beni kandirdiniz bilseydim seninle evlenmezdim dedi. Şuan da annem bizde ayrıldığımızın için evden. yardım etmiyor benimde suan maddi durumum kotu o yüzden bunlari bahane edip bana kan kusturuyor. Beni ailemle gorusturmuyor. Seni eve almam diyor. Bu dünyada hersey para diyor. Banada param olmadigi icin saygi duymadığını soyluyor. .Hanimim yüzünden bir evde 2 yıldan fazla oturamiyorum komşuluk ilişkileri çok zayif . Çok geçimsiz ön yargili, Nereye gitsek kavgalı cikiyoruz ev sahipleri bizi evden. kovuyor.Onun yüzünden bir tane doğru dürüst dostumuz yok.Vs. Vs. Cahide hanim anlayacağınız dünyada kabir azabı cekiyorum.Rizkimin bu kadar dar olmasini da hanimma bağlıyorum Ama yine en doğrusunu Allah bilir.

    1. Allah yardimciniz olsun

  2. Özgür says:

   Aynı benzer olay benim başıma geldi boşanma sebebi olarak eşim aşırı dinci diye boşanma davası açtı boşandık çocuklar annesinin yanında 11 ve 7 yaşlarında cihad ettik diye düşünüyorum ve boşanmada onun elinden oldu gönlüm rahat ama çocukları kurtarmak için mücadele sürecek allah yardımcımız olsun

  3. Kardelen says:

   Rabbim yardimciniz olsun su imtihan dünyasinda herkez farkli imtihan oluyor .ben 26 yillik evliyim ve 26 yil tek istegim esimle cemaat halinde namaz kilmak ti ama olmadi elhamdülillah cocuklarimi dinim üzere yetistiedim .ama esim bu durumdanda rahatsiz oldu .biseyler bahane edib evde huzursuzluk cikariyor .beni tehdit eder gibi artik biz farkli görüslerdeyiz bu is burda biter dedi ben heb dua ettim ama .Rabbim her seyin iyisini dogrusunu bilir su an ayrilmak üzereyiz

 6. Selam aleykum ablacim bende beş aylık evliyim eşim askerlik yapmamış ve çok cüZi bir ücretle rızkımız için çalışıyor ve ben hamileyim biraz sıkıntılı bir hamilelik san cim varken seron verdiler bu durumda eşim geldi ve şunu sordu çok samimane cevap bekliyorum dedi benimle evlendiği ne pişmanmisin kesinlikle hayır Allah a ne kadar sukretsem az dediginiz gibi bekarken çok talibim vardı durumları iyi olan ama eşim beni görmeden şunu demişti hz Ali nin şu sözünü gayb perdesi aralansa yakinimde ziyadeleşme olmayacak ve ben zengin bi ailenin çocuğu değilim sana şunu yaparım bunu yaparım diyemem ben seni risale i nur refarens alarak istiyorum tabi sende istersen dedi Allah hamd olsun eşim bana ben ona imanimizi tamamlama olarak bakıyoruz ve hamileliğim çok riskli dua ederseniz çok mutlu edersiniz beni Allah alemi islama hayırlı bir evlat nasip etsin herkese benim minik yavrumuda bana bağışlasın InşaAllah ki kurana köle hamil bir evlat yetiştirmeyi nasip etsin ….

  1. Allah eşinden de senden de razı olsun canım. Rabbim bebeğinize sağlıkla hayırlarla kavuşmayı nasib eylesin.

 7. türkan002 says:

  Ya Rabbim ancak bu kadar yerinde bir konu olabilir gün boyu kafamı kemiren soruydu Allah razı olsun…

 8. Selamun Aleyküm!
  Ben esimle evlenirken 1 sartim vardi, yuvamizda Islamin yasanmasi. Allah in rizasi olacakti hayat gayemiz. 2 senemiz iyi gecti hacca bile gittik ve sonra cöküs basladi. Namazi birakmakla beraber, baska kadinlarla görüsmeler basladi, yalanlar vs. Cok söz verdi hepsini bozdu. Kac kez bosanmanin esiginden döndük. 2 cocugumuz var. Onu her afetmemde kendimden ve dini yasantimdan tavis verdim ve benimde nefsime namaz kilmak zor geldi ve halen mücadele halin deyim. Esime sabredeyim derken ben kayboldum. Ve ayrilik adimini bir türlü atamiyorum. Bugün beraat gecesi, Allahimdan tek dilegim ona kulluk vasifelerimi yerine getirebilecek bir hayat. Bana ne tavsiye edersiniz. Esim iyi bir insan ama dindar degil. Iki derede bi arada kaldim. Cok zor. Namaz kilmayan Allahdan korkmayan biriyle yasamak…

  1. RABBIM HIZIR ALEYHISELLAMI SANA EN YAKINDA GÖNDERSIN

 9. Iklıma says:

  Sa. Oncelıkle bu konuyla ılgılı yazınız ıcın Allah razı olsun. Ben de durumumu sızınle paylaşmak ıstıyorum ve degerlendırmenızı rıca edıyorum.
  3 yıllık evlıyım . Esım ıle tanıştığımızda ona sorduğum oncelıklı soru NAMAZI ıdı aslında bır Müslüman’a sorulması gereken en sacma soru Müslüman dedıgın Namazını koşulsuz kılmalı ama gelın görün kı günümüzde malesef gençler Namazdan cok uzak bu cok vahım bır durum. Hamd olsun ben namazlarımı kılarım nafılelerıde kılarım elımden geldıgınce . Ama esım tanıştığımızda kılıyorum demesıne rağmen bugun bakıyorum kı adeta dırenıyor kılmamaya nefsıne cok ağır gelıyor resmen . O yatsıyı kılmadan uyuduğunda ben uyuyamıyorum sabahlara kadar ağlıyorum üzüntümden. Onunla konuşup izah etsemde ÇOĞU kez dınlemıyor ve genel de de kavga ile sonuçlanıyor . Cok caresızım bu nasıl muslumanlık Aklım almıyor doğrusu onun dışında oruc ve zekattan baskada bır sey yaptığı yok . Dünya Gözüyle bır kere hanım hadı namazımızı kılalım dıyecekmı dıye dusunuyrZ hayal bıle edemıyorum Ben be yapacağımı nasıl davranacağımı bılemez oldum Rabbım mı onu huzuruna kabul etmıyor yoksa o mu huzura gormek ıstemedıgı ıcın boyle oluyor bılemıyorum bıldgm tek sey bu durum benı mahvedıyor….

  Hakkınızı helal edın uzun oldu ama ıcımı döküp paylaşmalıydım cnku artık dayanmyrm

 10. selamın aleykum ben 6 senelık evliyim 5 yasında oğlum var esımle evlenırken annemle oturması sozuyle evlendım gelgelelım aralarında cıkan problemden dolayı vız esımle tc kanunlarına gore bosandık annemın esıme agır sozler soylemesı esımın agrına gıttı neyse 1 sene ayrı kaldıktan sonra ben evladımı cok ozledıgım ıcın tekrar barıstık ayrı eve cıktık asma esım annemı hıcbır sekılde ıstemıyor ben 1 sene oldu tovbe edeli 5 vakıt namazklarımı insaALLAH kılnmaya calısmaktayım esımde ara sıra kılıyordu simdi kılmıyor ve evlılıgımız yıne anneme bakmakla mukellef oldugumu ve evıme arada sırada getırmek ıstesemde esım ızın vermıyor tartısmalar ve hatta buyuk denılebılecek olan kavgalar cıkmakta boısanma asamasındayız esimne namaza basla duzelır dememe ve kapanmanı ıstıyorum dememe ragmen geregını yapmıyoır sizlerden ALLAH cc rızxası için yardım beklıyorum selametle sedat yigitcan

 11. sa arkadaşlar..böyle bir yazı ve böyle bir sohbet bulduğum için çok sevindim.. lütfen banada yardımcı olun..çok kişilere sordum bazıları birşey olmaz dedi bazıları hemen ayrılmamı söyledi.. 2 yıllık ciddi bir ilişkim var her geçen zamn bırsyler ögrenıyorum.. kapalıyım namazımı herzamn kılamasmda kılmya calısyorum orucu tutuyorum ama erkek arkdsım hiç birini yapmıyor.. benim yapmamada birşey demiyor.. bunların farz oldğunu inanıyor ama kültürü açısından yapmıyor.büyüklernde namz kılan insanlr var .. ama benim yaptıgım hiç birseye karsı gelmıyor ileride gelmezde.. bn böyle biri ile evlenırsem günah olurmu?

  1. Özal Tuna says:

   Selamu Aleykum kardeşim, bir kere İslâmiyete göre senin bir erkek arkadaşın olamaz. Evlenmek istediğin kişiyle ancak islâmi ölçüler dahilinde yanınızda bir kişi bulunarak görüşebilirsiniz. Ayrıca evliliğinizi islâmi ölçülere göre yapmalısınız. Şu durumda siz birbirinize haramsınız. Siz kapalıyım ve ara sıra namaz kılıyorum demişsiniz vakit namazının ara sırası olmaz,inşallah devamlı 5 vakit kılmayı nasip eder Rabbim size.

   1. bi kere böyle bi arkadaşlık haramdir.ya evlenin ya ayrilin.ama benim gorusum ileride kilar alisir oda yapar diye kendini kandirma ben alti senedir uğraşıyorum esim hala kilmiyor.aklini basina al namazini hic aksatmadan kilan nice erler var.kalpler rabbimin elinde sen kilani tercih et bu arkadasligida bitir allah için.kadinla erkeğin arkadasligi olmaz

 12. Benim danışmak istediğim bir konu var,istihare Namaziyla ilgili.bir yakın tanıdığıma benim için istihare namazına yatmasini istedim .islami bilgisi benden daha yüksek namazında niyazinda bir tanıdıgıma.ilk gece beyaz kazaklı bir adam görüyor kazagin üstünde biraz alacalik var , bir erkek eli görüyor beyaz diktörgen bir cismi tutuyor.bunu neye yorumlarsiniz bilmiyorum ben hayirliya yordum.istihare namazı yuzde yuz tutar mı?

  1. Sunuda ekim ben bu erkek arkadasimdan ayrilalı 6 ay oldu ve şuan onun hayatinds baska bir bayan var.ben bu namazi arkadaşıma kildirirken o benim hayatimdaydi.cevap yazarsaniz sevinirim

 13. benim esimde evlenirken kendini dindan gösterip zamanla dinimizi elestirmeye basladi ve en sonundada islamin o na ters geldigini baska dinlerin dogru olabilecegini Allah in bizim namazimiza ihtiyaci olmadigini vesaire vesaire yani dinimizi kabul etmedigini acikca belirtti simdi ne yapayim bilmiyorum benim korkum bunu cocuklARIMADA ASILAMAYA BASLADI BEN BOSANSAMDA ONLARI ICINEDE FITNE SOKACAK AMA EN AZINDAN SIZIN SAYFANIZDA ARADIGIM CEVABI BULDUM NE YAPMAM GEREKLI BILIYORUM ARTIK

  1. nitemmm says:

   Ey iman edenler! Eğer Allah’tan korkarsanız O, size iyi ile kötüyü ayırdedecek bir anlayış verir, suçlarınızı örter ve sizi bağışlar. Çünkü Allah büyük lütuf sahibidir.enfal 29
   bu mealin sadece size değil sayfadaki diğer soru sahiplerinede cevap niteliğinde olduğunu düşünüyorum.
   müslüman bir kadın gayrimüslüm biriyle zaten evli olamaz, şahsınızı rencide etmekden Allaha sığınırım fakat hakkı gizleyen dilsiz şeytandır.
   ve yasal olarak evli olsanızda islama göre evli değilsiniz.
   gereğini yapmanız dünyada size sıkıntılar versede Allah(cc) için çekilen sıkıntının karşılığı elbette cennetdir.

 14. Ben biriyle görüşüyorum,arkadaşımdı fiziksel olarak ilgimi çekmiyordu fakat insanlığı karakteri o kadar hoşuma gitti ki görüşmeye başladık. Sonra namaz kılmadığını ve oruç tutmadığını öğrendim, ailesi öğretmemiş rahat yetişmiş. Şimdi ne yapacağımı bilemiyorum, o kadar düşünceli,dürüst,adaletli bir insan ki çok seviyorum ama dini yönü çok düşündürüyor beni.İki arada bir derede kaldım malesef. Bu arada benim namazıma orucuma asla karışmaz saygı duyar.

 15. s.a. yazilanlari saskinlikla okudum walla ne esler varmis yaa hanimlarini namaz konusunda destekliyor.bizimkide deyim yerindeyse kostek oluyor.allaha sukur 5 vakit namazimi elimden geldigince kilmaya calisiyorum ama esim kilip kilmadigimi hic fark etmez bile hatta bazen onun isteklerini karsilamadigim surece namaz kilmami yasaklar beni bununla cezalandirmaya kalkar.gun icersinde bazen cok yoruldum desem namaz kilarken yorulmuyosun ama der.ama o boyle yaptikca ben daha cok kilmak icin hirslanirim.benim esimde birgun degisirmi acaba haaa 😉

  1. Allah kabul etsin canım.benim eşim de” canın sıkıldkça namaz kılıyorsun heralde ”der.ha bide ona göre yanlış davranınca ”bide namaz kılıyorsun ” der 🙁

  2. bizim bi arkadasin kocasida hanimi icin.hanim namaza durdumu sen kabeye gider gelirsin der 🙂 cok yavas kildigi icin.herkesin imtihani farkli iste.rabbim cumlemizi haram yoldan sakindirsin..

 16. hayati bey sizde ayni benim esimsiniz.oda namZ konusunda cok titizdir.bunun sebebi babasi kucukken bu konuda onlari cok sıkmış hatta cok dovmus.ezan okundugu gibi hadi namaza.ben ise bana soleme ben kendim kilmak istiyorum diyorum her seferinde, ama o ayni.ama ben getcekten namaxlarimi kilarim sadece inanin biraz rahatim.sabah namazlarina hep o beni kaldirir.bana diyor bi kere de kendin kalk.bende diyorum kalkamuyorum.telf da bas ucuma koymaya karsiyim radyasondan dolayi.ama o sese hassas oldugu icin ezanla uyanir.biktim sabah hep ben seni kaldiriyorum diyor.bende diyorum kaldirmak zorundasin ben senib namazlarindan mesul degilim ama sen benimkinden mesulsun 🙂 susuyor.cok evham.acaba ben evde yokken kiluyonmu namazlarini der.bende uzulurum ama ona belli etmem(bana guvenmedigi icin) ben Allah icin kiliyorum senin icin degil diyorum.bu yazdiklarimla sakin sanmayin ki mutsuzuz.cok mutluyuz birbirimizi seviyoruz.bi tanede bebisimiz var.bir birimize herseyi acik acik soleriz ole olunxafa icinde birikmez seytanda doldurusa getirmez.ama sanmaki namaza hassas islami 4 4luk yasiyo.namaz konusunda sadece titiz.ama sen gel ona ogut ver senide dinlemez.gorumceme bile bu konuyu actim babamizdan kaynaklANIYOR dedi.hatta dur bi kac kere o evdeyken salonda felan kildim namazimi,yanina gidince hadi namazini kil.dedim kildim.hani ben gormedim derdi 🙁 ben hatta ona namazlarini camiide kilmalisin derim o hala evde kilar.nese bizde namaz konusunda boleyiz yani..ama size gelince bence yanlista olan sizsiniz.oncelikle bir erkegin gonlu sirf hanimi namaz kilmiyo diye bir baskasina kaymaz.baska sebepler varda sen solemion yada sogudun ondan bundan sebeplerden.esinizle konusmalisiniz.konusmadigin surece sen haksizsin.belki bildigin gibi degildir.bakin hic birsey gorundugu gibi degildir.baskasinin sozunede kulak asmayin…. .ben esimi cok seviyorum oda beni.zaten artik ole desede anlayisla karsilip tamam diyorum kayinpederimin onlarin ustundeki baskici tutumu ogrendikten sonra.onunda hosuna gidiyor kil dedigi gibi abdest almaya kosmam 🙂 artik nazik bir tonla kildinmi namazini diyor.hersey konusmakla cozuluyor.bakalim namazlarini camiide kilmaya alistirabilicemmi bende.

  1. Damla Hanım, genel olarak tüm yorum yazan arkadaşlar kendi durumlarıyla paralel gibi görmüş beni yalnız ben 10 seneye dayanacak olan evlilik hayatımda eşimden şüphe etmedim,sadece bir uyarıyla acabayla aklıma kurt düştü ve baskı falanda yapmadım, tavsiyeden öte olmaz benim baskım. Şahsen ailemde dinini bilen ve tebliğin ne demek olduğunu kavramış insanlardı.
   Namaz herşey değildir demişsiniz fakat o namazlar eşinizde muhtemel göreceğiniz birçok kötü huyu bertaraf etmektedir.Allah mutlu huzurlu bir ömür versin.

   1. Hayati bey abiicim.aslinda size yorum yazmayacaktim.ama ne bilim gecmiste buna benzer seyler yasadigim icin yazmadan da edemedim.sonucta bizde bu durumda olabilirdik esimle(allah korusun)..oncelikle ben size namaz hersey degildir demedim! bidaha okuyun yorumumu.onun disinda esiniz sizin namazlarinizdan mesul degildir abim ama siz onunkinden mesulsunuz.uyaricaksiniz.Allahtan benim beyim beni acik dille uyarmis devamli.evet biraz abartti o ama en azindan ben isin aslini ogrenip kendimi ona ifade edebildim.ya oda sizin gibi bu kafasiyla konusmadan beni bi kac tavsiye ile izlemeye kalksaydi.eyvah!! iyiki basimin etini yemiş 🙂 % eminim benim temiz niyetimi bilmeseydi oda benden sogurdu.evet severek evlendik ama namazda onun icin onemli sartellerden dir.ben size haksizsiniz demiyorum olurmu siz bi kac kere solemis vede gormediginizi yazmissinuz.belkide haklusiniz ama bi konusun.muhabbbet edin..tavrinizi koyun.kilmiyosan seninle bu sekilde yurumez de.bunu onemsediginizi soleyin.diger kadindan felanda bahsetmeyin.ama bunun disinda hala kendi kilmiyosa ustune edepsizse islami cerceve icerisinde evlenebilirsen uygun 2. esi bulup evlen.bosanmadan ikisinide idare edin.dua edin

  2. Bahadır says:

   Damla hanım, hayırlı günler, bir konuyu araştırırken tefavuken sitenizi gördüm.”Sabah namazına sen beni kaldırmaya mecbursun ben seni kaldırmaya mecbur değilim” mealindeki cümleniz ilgimi çekti.Ehline namazı emret ayetini biliyorum tabi ki.Ama sürekli olarak sabah namazına kaldıran bir eş kendisini dadı gibi hissetmez mi? Bu onu yormaz mı? Ayrıca sürekli olarak kocanın hanımını sabah namazına kaldırmaya mecburiyetiyle ilgili şeri bir deliliniz var mı? Kadın kaldırırsa günaha mı girer? Evlenmeseydiniz sizi sabah namazına kim kaldıracaktı? Telefon radyasyon yapıyor demişsiniz. Zaten hayatımız radyasyon.Bana biraz bahane gibi geldi.Her neyse…Sizin bileceğiniz iş.Ama şu şeri kaynağı öğrenmek için yazdım.Cevap yazarsanız sevinirim.Erkek sürekli olarak sizi sabah namazına kaldırmaya mecbur anlayışının şeri bir kaynağı var mı? Ben şunu bilir şunu söylerim.Sorumluluklarını içselleştirmiş insanların sürekli hadi hadi denmesine ihtiyacı yoktur.Takdirle bebekler, kırbaçla beygirler hareket eder diye biliyorum ne dersiniz?

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: