İslam İhtimalleri Hesaba Katar

Matematikte ihtimaller hesabı vardır bilirsiniz. Olasılık da deniyordu hani. İnkarcılık yolunda yürümeye devam eden bazı darwinist, realist ve seküler kafalar bugün bile hâlâ bu dalı kabullenmekte zorluk çekiyorlar…

Hayatımız yüzde elli ihtimaller üzerine kuruludur oysa. Hiç bir konuda garantimiz yoktur. Evden çıktığımızda tekrar geri dönebileceğimize, verdiğimiz nefesi alabileceğimize asla garanti veremeyiz. Bir deprem,yangın, sel sonrası evimiz yerinde durabilir mi, bir kaza sonucunda arabamız hasarsız kalabilir mi bilemeyiz. Bu yüzden yaygın olarak sigorta şirketlerine başvururuz.

Parasını, altınını, sağlığını hatta sesini bile sigortalatır bazı insanlar. Çünkü sahip olunan her şeyin bir gün elden gitme, zarar görme ihtimali vardır…

Bir ihtimal hırsız gelir belki diye veya farklı kötülüklere maruz kalmamak için her gece kapıyı kilitler yatarız. İhtimaldir lazım olur diye çantada bir yara bandı, bir mendil bulundururuz. Çocuğun elini kesme ihtimaline karşı kesici malzemeleri yüksekçe yerlere kaldırırız. Bunlar günlük hayatımızda pratiğe dökülmüş ihtimal hesaplarıdır…

Biz aciz ve ölümlü insanların ihtimalleri hesaba kattığı gibi İslamda ihtimalleri hesaba katmıştır. Hemde bizim kattığınızdan çok çok fazla, ve sadece bizim için. İnsan kendini ve sevdiklerini olası tehlikelerden korumak için ihtimalleri hesaba katıp kendince hep tedbir alır. Bu, Rabbimizin insana kendisini olası tehlikelerden koruyabilmesi için verdiği fıtri bir duygudur. İnançsız insanlar buna iç güdü der. Çok merhametli olan yüce yaratıcımız da kullarını tehlikeli kulvarlarda dolaşma ihtimaline karşı korumak için onlara uyarılarda bulunmuş, oralara çıkma ihtimali bulunan yollardan da kullarını sakındırmıştır.

Örneğin Rabbimiz zinayı yasakladığı gibi, zinaya götürecek yollardan da uzak durmamız için bizleri uyarmıştır:

“Zinaya yaklaşmayın. Zira o, bir hayâsızlıktır ve çok kötü bir yoldur.” (İsra, 17/32) buyurmuştur. Çünkü zina ateştir, ateşe yaklaşmak beraberinde ateşte yanmak ihtimalini de getirir. Efendimiz, Hz. Ali’ye, “Ya Ali! (Harama karşı) bakışa bakış ekleme. Birincisi senin için (vebal yoktur; ama) ikincisi aleyhinedir” (Tirmizi, Edeb 28) buyurmuştur. Bu karşı cins için geçerlidir. Gayri ihtiyari bakmanın ardından gelen bakışlar, zihinde bir merak, gönülde bir kayma oluşturabilir. Yine bir kadının kocasının erkek kardeşiyle yalnız  kalmasını Efendimiz (s.a.v) “ölümdür” diye nitelendirmiştir.

Allah Resulu sallallahu aleyhi ve sellem bize zinanın çok çeşitleri bulunan bir fiil olduğunu da haber vermiştir. “Hiç şüphe yok ki, Allah, âdemoğlunun zinadan nasibini yazmıştır. Buna erişecektir. Gözlerin zinası bakmak, kulakların zinası dinlemek, dilin zinası konuşmak, elin zinası tutmak, ayağın zinası da yürümektir. Kalp ise heves eder, temenni eder. Tenasül uzvu bunu tasdik eder veya yalanlar.” (bk. Buharî, Kader 9, İstizan 12; Müslim, Kader 20, 21; Ebû Dâvûd, Nikâh 43)

Hadisde zinaya götüren yolların ne kadar çok çesitlilik arzettiğini görüyoruz. Ayni zamanda gerçek zina fiiline götüren yollarında zina olarak adlandırıldığını görüyoruz. Buradan da anlıyoruz ki sonucu haram ile bitme ihtimali olan her fiilin, harama götürme ihtimali bulunan tüm yolları da haramdır.

Yabancı bir kadın ve erkeğin tokalaşması, bakışması, yalnız kalması, duygusal konuşmalar yapması, kadının sesini incelterek konuşması, alımlı ve tesettürsüz oluşu zinaya bulaşma ihtimalini ortaya çıkaran sebeplerdendir.

Aynı iş yerinde yalnız kalıp birbirlerine karşı cinsi duygular besleyen insanlar azımsanmıyacak kadar çok. Ensestlik diye bir kavram var malumunuz. Aile içinde bile sapıklıkların arttığı bir zamandayız. Tv’lerdeki dizi ve filmlerin bazılarında, ensest ilişkiler ön plana çıkarılıyor. Bu yüzdendir ki çağlar üstü olan İslam’ın peygamberi 7 yaşına gelen erkek ve kız çocuklarının yataklarının hatta odalarının ayrılmasını emretmiştir.

“Onlar aile dostumuz, ayrı oturamayız.” ” Ne olacak canım amca oğlu kardeş gibidir, komşunun kızıyla kardeş gibi beraber büyüdüler” deyip araya hiçbir mesafe koymayanlar, bu çok yakın bildikleriyle evlatlarının veya eşlerinin hiç beklemedikleri beraberliklerine anlam veremezler.

TV de çıkan bir hocayı kadının biri arıyor ve zina itirafında bulunuyor. Kadın evli ve üç çocuklu. “Nasıl oldu bilmiyorum, bir boşluğa düştüm” diyor. Bu boşluk hangi arada oluşuyor peki? Asla kınamak adına sorgulamıyorum, sadece sebep sonuç ilişkilerine vurgu yapmak istiyorum. Bu tür olaylar tahmin edemeyeceğiniz kadar yaygın.

Yabancı bir erkekle başbaşa kalınmasını, bir kadının yabancı bir erkeğin, hatta kaynın bile elinin tutulmasını yasaklıyor İslam. Bunu yobazlık olarak nitelendirenler, incelik nedir bilmeyenler ve asıl yobaz olanlardır!

Bugün iş yerlerinde, gece nöbetlerinde, görev icabı! nice kadın ve erkek başbaşa kalıyor. Çoğu kadın eve gelen tamirci, tüpçü, sucu gibi yabancı erkeklerle yalnız kalmakta bir beis görmüyor.  Şeytan ayrıntılarda gizlidir bu yüzden İslam ihtimalleri hesaba katar. Önemsemediğimiz küçük ayrıntılar, bizi telafisi mümkün olmayan yanlışlara sürükleyebilir.

Ve unutmayalım, şeytan en çok Müminlerle uğraşır. İslam’a inanmamış veya İslam’ın emirlerini bilerek  yerine getirmemiş insanlar  zaten benliğini şeytana satmış insanlardır. Onların ayrıca şeytana ihtiyacı yoktur. Fakat insan Allah’a yaklaşmak için uğraştıkça, şeytan hilelerini artırır, daha çok kanında dolaşmaya başlar.

Emin olun zina yapmak veya diğer haramlar bize çok uzak değil. Her kim olursanız olun. Şeytan her an görevdeyken biz nefsimizden asla emin olamayız. Bu yüzden mümkün olduğunca günahlara sebebiyet verecek ortamlardan ve hallerden uzak durmalıyız.

Farzların, sünnetlerin bir çoğu bu zararlı ihtimallerin gerçekleşmemesi için vardır. Biz ihtiyaç duymazdan evvel, Allah bize gerekli olanları, nerede nasıl davranmamız gerektiğini kitabı ve peygamberi aracılığıyla bildirmiştir.Üzücü neticelere karşı sebepleri ortadan kaldırmak bizim asli vazifelerimizdendir…

İhtimal bu, ne olur ne olmaz…

Cahide Sultan

Yazılarım kategorisinde yayınlandı. Etiketler: , , . 65 Comments »

65 Yanıt to “İslam İhtimalleri Hesaba Katar”

 1. cumbayildiz Says:

  eşimle ve eşimin ailesi ile aramızdaki en büyük sorun gereksiz akraba samimiyeti. helal belli haram belli diyorum seni annenden kıskanmıyorum yiğenlerinden kıskanmıyorum diyorum ama anlatamıyorum derdimi cahide hanım dışarıdaki biriyle aranıza mesafe koymak mahrem dairesini çizmek kolayda iş aile içine geldiğinde olmuyor. eşime ve eltilerime bu konuda söz geçiremiyorum kayınbabamın yanında pür tesettür oturan tipler kaynın yanında sanki kendi kardeşiymiş gibi oturabiliyor ve onlara el şakası yapabiliyor şu ana kadar hep aynı konuda kavga ettik Rabbim hayra ulaştırsın inş.

 2. Belin Says:

  Türkiyede ev hanimi olmak ne kadar kücümseniyor artik. Hayretler icerisindeyim. Masallah herkes Uni. Mezunu. Herkesde bir hava, bir Ben oldum tavri. Sanirsin Diploma degilde cennetin tapusu. Herkeste bir “okuma” hirsi, bir kariyer hirsi. En güzel mekanlar, en güzel markalar. Yanlis olmasin, Ben kemalistlerden yada sözde modernlerden bahsetmiyorum. Mütedeyyin dedigimiz insanlardan bahsediyorum. Ötekiler beni zaten sasirtmiyor. Onlarin dünya görüsü malum zaten, ama biz. Bize ne oluyor? Of cok dertliyim, icin o kadar dolu ki. Neyse daha cok kafanizi sisiircem zaten.

 3. nihan Says:

  ablacim yazilarin cok guzel.keske cocuklarimizi ucretsiz olarak gonderebilecegimiz, hem fen ilmini,hem dini egitimi verecek okullar olsaydi. imam hatipler de var ama benim kastetdigim medrese egitimi.insallah bir gun olur.islamin kadinlar icin saglik ve ogretmenlik konusunda calismasina cevaz verdigini okumusdum yanilmiyorsam .yanlisim varsa Rabbim affetsin.Cahide abla bu konuda bilgin varsa aciklayabilir misin. ben sizi ancak esimin telefonundan takip edebiliyorum.aksami zor bekliyorum.sizin yazilarinizi okuyabilmek icin.burada dua isteyen kardeslerimize ben de dua ediyorum.Allah icin birbirini sevmek cok guzel.buna vesile oldugun icin Rabbim senden binlerce razi olsun.annem derdiki; kizim cok dua et .Allah, sevdigi kullarini karsina cikarsin. ve cok sukur sizleri tanidim.
  seni cok seviyorum.Rabbime emanet olalim.

  • Cahide Says:

   Canım kadın uygun ortamlarda, uygun şartlarda çalışabilir tabiki ama şu anda fitne o kadar yaygın ki, harama düşme ihtimali çok yüksek. Üstelik bugün çalışmak için kadınların İslamdan oldukça fazla taviz vermesi gerekiyor. Taviz vererek faydalı olmaya çalışmak da İslam’ın asla istemediği bir seçenektir.

   • Belin Says:

    Cahide hanim, inanin Türkiye de hala sizin gibi düsünen hanimlarin olmasin beni sasirtti. Yani Ben kendimi bu fikirde olan bir kac arkadasimla Ben varim zannederdim. Bu arada Ben yurtdisindayim. En sevdigim dostlarimda baska milletlerden, ama kendime en yakin hissettiklerimde onlar. Nedenin cevabi ise gayet acik ve net. Islami fikirde birlesiyor olmak. Ben dahil bu arkdaslarimin hepsi üniversite mezunuyuz. Ama hepimiz insallah mutlu ve huzurlu ev hanimlariyiz. Hepsi de o kadar donanimli ki. Ama öncelik ev ve aile oldugunu bildikleri ve inandiklari icin kendileri dünya odakli müslümanlarin elestirilerine ragmen kompleksiz ve bilincli kadinlar. Hepsi de, Ben malesef daha olamadim, cocuklu kadinlar. Ve inanin bana hepsi o kadar güzel yetisiyorki.
    Simdi, bu hanimlar ve bütün anne olanlar evlat sahibi olup bunlari en güzel sekilde yetistirip müslüman gibi müslüman yapsalar, dünya da kötülülük kalirmi. Bu. Dünyaya yasanmaz hala getiren uzayllilar degil herhalde. Senin benim gibi insanlarin yetistirdigi kisiliklerden olusan bir topluluk.
    Ölcü Islam olduktan sonra kadinin calisan calismamasi gibi bir soru kalmiyor zaten. Amac kariyer ve para ise , ki cogu zaman öyle, amenna. Ama lüften sanki islami bir misyona Bizet ediyoruz bahaneleriyle gelmesini kimse. Kusura bakmayin, ama yemezler.cehenneme giden yol iyi niyet taslari ile örülüdür. Taviz Tavizi getirir. Ayrica nasil yasarsan öyle inanmaya baslarsin bir müddet sonra. Biraz algi, etrafimizda o kadar cok örnekler varlki, bu veciz deyimleri isbatlamaya yeterde artar bile.

 4. Belin Says:

  Cahide ablacigim Sakirtlerin hisminina ugruyacaksin yine

 5. özlem Says:

  rabbim razı olsun dikkat edicem ablacım ben izliyorum bu diziyi hiç dizi izlemezdim baktım imamlık din adına güzel şeyler yapılması dikkatimi çekti ama bi okadarda huzursuzum neden bilmiyorum sanki izleyince günah oluyomouşum gibi geliyor vicdanım rahat değil üstelik buna rağmen bakmak istiyo nefsim nedir bu böyle ikileme girdim nerden bulaştım ben buna diyorum bırakmak istiyorum ama… aslında tasvip etmediğim şeyler olsada iyi yönlerini alarak bakıyorum ordaki kadının kadere olan inancı dikkatimi çekiyor ne yapicam bilmiyorum müslüman bu kadar aciz olamaz güçlü olur diyorum ama nefsime yeniliyorum sanırım ya bir günah işledim yada bende eksik olan bişeyler var.seni seviyorum iyiki varsın kimseyle konuşamadığım şeyleri ancak gizli gizli sana anlatıyorum rabbim uzun ömür versin.

 6. özlem Says:

  ablacım iki dünya arasında diye samanyolunda yaşatmak için yaşa ideali altında bi dizi var bunun hakkında bi fikriniz varmı izlenecek bir şeymi görüşlerinize ihtiyacım var.

  • Cahide Says:

   Bu TV nin dizilerine dikkat edin lütfen. Bu kanalda “Ilımlı İslam” algısını artıran dizi ve programlar ağırlıkta. Dizilerde oynayan kadınların başörtülerine bakın. Bal kasesinde çok zehirler sunuluyor. Her kanal kendi ideolojisini empoze ediyor. Kartel medyası için rahatlıkla diğer cenahın medyası diyoruz ve daha dikkatli oluyoruz? Peki STV bizden mi?

 7. özlem Says:

  selamün aleyküm ablacım hakikaten katılıyorum hoca efendinin birinin ailesi kendisi küçükken ailesi onu aşırı korurmuş buda ta kese kağıtları olduğu dönem .babası alış verişi yapar kapının dışında annesi kap getirir ona boşaltılırmış.o kese kağıtlarıda annesi küçük küçk ufalarmış ki zihni müstehcenlikle kirlenmesin diye.bu ozaman böyleyse peki şimdi ne yapıcaz rabbim yardımcımız olsun biz ne kadar göstermesekte artık haya göğe çekildi.

  • Cahide Says:

   Evet bu Nurettin Yıldız Hoca’nın hafızlık yaptığı yıllarda olmuş. Hatta amcasının evinde radyo var diye tam 4 yıl amcasına götürmemiş babası. Olurda radyodakiler kafasını meşgul eder, hafızlık yapamaz diye…

 8. çiğdem turgut Says:

  Fikrine zikrine kalemine saglik cahide ablacim..gercekten etkileyici bi yazi olmus..merak ediyorumda takip ettigin bi yazar varmi?!bu aralar bu konular uzerinde fazla durur oldun hayirdir insallah..benimde Allahin emaneti iki yavrum var..biri 3yasinda digeri 7aylik..anlatilanlar yazilanlar gorduklerimiz oyle fena seylerki Rabbim tum evlatlarimizi muhafaza eylesin.kendisine kul habibine ummet bizlerede hayirli evlat eylesin amin.

  • Cahide Says:

   Mail kutuma onca dertli yazınca ve bu konularda çok fazla hikaye okuyunca yazıları açmak ve artırmak zorunda kaldım. Takip ettiğim belli bir yazar yok canım. Daha doğrusu evirip çevirmeden dosdoğru yazanlara rastlamak çok zor…

 9. su Says:

  Allah razı olsun cahide hn. çoğu zamane alimlerinden daha doğru sözlüsünüz, o yüzden herhalde bu kadar çok seveniniz ve sevmeyeniniz var. Allah razı olsun lisanınız da çok akıcı, sanki bu size verilmiş ilahi bir tebliğ görevi gibi.

 10. Toprak Says:

  Amiiin amiin Saliha ablacığım. Hoşgeldin sefalar getirdin. Meraktaydım…

 11. Hacer Çbç Says:

  Selamun aleykum bu yazıyı bizimle paylaşmanız ne güzel kardeşlerimiz de çok güzel youmlr katmışlar hepsini tek tek okudum diğer başlılarda yaptıgım gibi ve bu konuyu okumadan önce YAGMUR başlıklı yazıdaki Yobaz larında nekadar da çokmuş diyen zeynep hanıma cevap olarak yorum atmıştım nacizane sonra enginara dolamsına baktım sonrada buraya baktım ki cahide hanımda zeynep hanımın bu kelimesinde mi yoksa içinden gelerek mi aynı duyguları paylaşmış aslında oraya yazdığım yorum buraya yakışır yorumdu ama olsun zeynep hanıma cevap nitelendiğinde zeynep hanım diyorum olsun sonucta oda kardeşimiz ne kadar Yobaz dese de biz de yobaz deriz çünkü yobazın kelime anlamı bir düşünceye bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan kimsedir ….

 12. hamiyet Says:

  Sizi yemek tarifi ararken tesadüfen buldum, 1 yılı geçiyor hiç bırakmadım…İnşallah bırakmayacağım, yazılarınız benim gibi inancını yaşamaya çalışan, ama yetersiz, eksik olduğunu hissedip
  arada sırada bocalayanlara hepimize çok güzel uyarılarda bulunuyor, size teşekkür etmek istedim. Tariflerinizden oed kadar çok denedim ki hepsi çok güzel oldu, sayenizde börek bile açtım, hiç bir zaman yapamam derdim gayet güzel oldu…Allah ilminizi, gücünüzü artırsın herkes faydalansın

 13. AYŞEGÜL Says:

  Allah sizden razı olsun Cahide abla, ben bir ay kadar oldu sizi keşfedeli, şükür karşılaştırana… yazılarınız çok güzel, bilinçli ve bilinçlendirmeye yönelik yazılar, Allah ilminizi ve ulaştığınız kitleleri artırtsın inşaallah. o yüzden aklıma gelen fikri sizinle paylaşmak isterim, farklı yerlerden yazı yazmanız için teklifler geldiğini ama ters oldukları için istemediğinizi söylemiştiniz, keşke kabul etseniz bir kişinin bile bu düşüncelerden etkilenmesi, nasiplenmesi nasip belli mi olur. İnşaalah değerlendirirsiniz kimin ne zaman neyden etkileneceğini bilemeyiz, şu tacize uğramış çocuklar yazınız bile nice annenin habersiz olduğu konular, en azından etrafta olanlara uyanırlar…

 14. nermin-vildan- Says:

  cok guzel bır yazıydı.tesekkürler.

 15. ülkemnur Says:

  canan cevat hanım siz yanlış anlamışsınız hadis i Peygamber efendimiz sav öyle bir durumun yanlış yani tehlikeye gireceğinden bahsediyor hz Ali nin bunu yaptığını anlatmıyor selametle

 16. Zeymuran Says:

  SELAMUN ALEYKUM CAN KARDEŞLERİM Cahide kardeşim yazını çok güzel buldum ALLAH senden razı olsun.Günümüzde ve geçmişte olduğu gibi biz kadınlar birbirimizden çekiyoruz ALLAH bütün müslüman kadınlara hidayet versin erkekleri baştan çıkaran hep kadınlardır Giyim ve kuşamlarıyla bir ekeğin itirafını okudum kızların kendilerini tahrik ettiğini yazmış Biz kadınları ıslah etsin KONYA DAN BÜTÜN İSLAM ALEMİNE SELAM OLSUN

 17. Canan Cevat Says:

  Her kese hayırlı gunler. Cahıde abla yazın çok güzel ve anlamlı. Hakıkaten gunümüzde kımse gereklı ıhtımallerı hesab etmıyor yada bır şey olmaz deyıb gecıyor. Ben dahıl keske her kes dınımızı layıkıyla yasaya bılse. Yazınızda anlamadığım ve kabul etmedıgım şey Hz Alı (r.a) bağlı hadîs. Yalnısmı anladım yoksa öyle bılemedım hadîste Hz Alı ( r.a) gozleriyle zina ettimi denmek isteniyor. Ben oyleyse boyle hadise inanmam. Hz Ali( r. a) islami 10 yasindayken Kabul ettigi soylenir. Ve Efendimiz (s.a.s) yaninda buyumus, damadi olan bir sahsiyyete bu hadis yakismaz. Islam aleminde Hz Ali ( r. a) yuksek ahlakli , ilimli, cesur dinine bagli bir sahsiyyet olarak bilinir. Ayrica hadisler peyqamber efendimizin(s.a.s) Dilinden dokulen birebir sozler degildir .Sadece kendisine yakin olan sehabelerin rivayetleridir. Kurandan sonra hadisi serifler bizler icin birer aynadir yolumuzu gormemiz icin.Amma dinimizde alevi ve Sunni ayrimciligi yapanlarada cok kiziyorum.Bizler Allah icin Islama hizmet etmis canindan kecmis herkese sayqi gosterip sevmeliyiz.Allah bizi hakk yolundan ayirmasin.

  • Saliha Yildiz Says:

   Sizede hayirli günler kardesim, Ali radiyallahu anh ile ilgili hadisi sanirim yanlis anlamissiniz. Ali radiyallahu anh Allah Resulu sallallahu aleyhi ve sellem’e gelerek bir erkegin yabanci bir kadina bakmasinin hükmü hakkinda soruyor. Allah Resulude birincisi senindir. Yani insan ilk olarak gayri ihtiyari, elinde olmadan bakisina hakim olamaz ve bakar. Ama ikinciden sorumlusun diyor. Yani ikinci bakisini kontrol etmelisin! bilerek sehvetle bakmamalisin diyor. Hadisin anlatmak istedigi sey bu kardesim. Bakislarimiza dikkat etmemiz, kontrol etmemiz isteniyor. Cünkü her her sehevi bakis kalbe saplanan bir oktur. Kalbin manen hayatiyetini devam ettirebilmesi icin kisinin özellikle gözlerini haram bakislardan korumasi cok cok önemlidir. Hadisde de bunun ölcüsü veriliyor.
   Hadislerle ilgilide kardesim, hadisler Allah Resulunun kendisinin söyledigi, yaptigi ve onayladigi seylerdir. sahabede bunlari görmüs, ezberlemis, kaydetmis ve aktarmis, böylece nesilden nesile ulastirmistir. Allah subhanehu ve teala ayetinde Kur’an’i koruyacagini vadediyor, Kur’an’in aciklamasi olan sahih hadislerde bu korumanin icindedir.

 18. Mehtapabla Says:

  Allahimin bütün yasakladigi her bir seyi yapmadigimizda bunun bizim icin daha hayirli oldugunu görüyorum.Fikirlerim senin düsüncelerinle ayni bacim.Allaha emanet ol kardesim.

 19. Fatima Says:

  Allahin selami üzerinize olsun.ben gurbette yasamaktayim.yaz tatillerinde ulkeme geldigimde (öyle olmayanlari tenzih ederim)gördügüm seylere hayret ediyorum.insanlarin dinlerinden nasil bu kadar soguduklarini vicdanlarininda ne kadar rahat oldugunu görünce cok üzülüyorum.ben imam Hatip lisesi mezunuyum.bizim dunyayi kurtaracak fikirlerimiz vardi,insanlara allahi yasayisimizla anlatacaktik.ama cevreme bi bakiyorum,genc kizlar Face lerde dillerini cikararak öpücük yaparak daha tazecik ciltlerini badana yapar gibi boyayarak resimler cektiriyolar.yillarca ulkeme dönmek Icin aglardim ama simdi hiristiyan olan bi ülkede evladimi hiristiyanlarin icinde büyütürken bile türkiyedeki yasitlarindan daha cok dini bilgisi oldugunu görünce diyorumki,gercekten bizim ser bildigimizde hayir varmis demekki.rabbim bizim evlatlarimizi ahir zamanin örnek genclerinden eylesin.amin

  • kadriye Says:

   selamlar yazılar yorumlar çok güzel bende yazamadan geçemedim fatma arkadaşımızın yazısı dikkatimi çekti face ile ilgili faceyi sadece çocuklarmı kullanıyo evli barklı insanlarda kullanıyo facenin amacını hala çözüş değilim hele birde resimler koymuyolarmı uyuz oluyom ne işiniz var facede bence çok gereksiz ve saçma amaç ne resim yükleme ne onu çözemedim gerçi benim çocuklarında var inkar etmiyorum ama ben asla açam açanada karşıyım gençler hade bi nebze ama evli barklı yaşını almış insanlar neye açıyolar hala aklım almıyo

 20. sadiye Says:

  Hayırlı cumalar ablacım ve tüm dostlar. yazın çok güzel ablam bende iki kız annesiyim ve şimdiden ortama gidişatımıza bakınca kalbim titriyor,geçen kızım ana sınıftan bi kız arkadaşının aynı sınıftaki bi erkek çocuğa aşık olduğunu ve onunla evleneceğini söylemiş.ne diyeceğimi bilemedim.ama biz anneler çok okuyup bilgilenmemiz lazım.yoksa hiçbi kötülük bizden uzak değil.geçen bi yazar ismini hatırlayamadım subliminalden bahsediyordu. çocuklarınızı korumak istiyorsanız beyinlerine kuranı sokun diyordu.bende o günden beridir hergün kısık seste akşama kadar kuran dinletiyorum.elimden geldiği kadar her hareketlerinde peygamberimizin nasıl davrandığını ne yaptığını anlatıyorum.Rabbim bizide yavrularımızıda kötülerin kötülüklerinden korusunia Amiiiiin..

 21. Fatma ny Says:

  Allah razi olsun sizden
  Bir cogu bildigimiz seyler oldugu halde unutup bir dunya telasi kosturuyoruz bu kosturmada nefes oluyorsunuz

 22. zehra Kaya Says:

  selamun aleykum cahide hanim.ribat fm de yazilarinizi hayranlikla dinliyorum.benide uye yaparmisiniz

  • Cahide Says:

   Ribat FM de yazılarımın okunduğunu hiç bilmiyordum. Üye olmak için sitenin sağ sütununda Bu siteye üye ol kısmına mail adresini bırakman gerekiyor kardeşim.

 23. Diler Says:

  cahide hanım yazılarınızı sürekli takip ediyorum. bu kadar dininizi güzel yaşamınız insanı imrendiyor. yazılarını okudukça her gün yeni bi şeyler öğreniyorum. allah sizden razı olsun.

 24. Sevdenur91 Says:

  Din iki bölümdür; onlardan birincisi yasaklananlardan kaçınmak, diğeri de emredilenlere itaattir.
  Şüphesiz ki; kulak, göz ve kalp bunların hepsi yaptığından sorumludur.(İsra-36)
  Yasaklananlardan kaçınmak, emredilenleri yapmaktan daha zordur, emredilenleri yapmaya her insan güç yetirebilse de şehvet ve arzuları terk etmeye ancak sıddıklar güç yetirebilirler.Bundan dolayı peygamberimiz (sav) bu konuda şöyle buyurdu;
  Gerçek muhacir kötülüğü terk edendir, gerçek mücahit de heva ve hevesiyle cihad edendir.
  Sen organlarınla Allah’a isyan ediyorsun halbuki onlar Allah’ın sana vermiş oldukları emanet ve nimettir.Allah’ın nimetini isyanda kullanman nankörlüktür, Allah’ın emanetine ihanettir.Organların senin tebandır, onları nasıl gözettiğine bir bak!
  ‘’Sizin hepiniz çobansınız ve teb’anızdan da sorumlusunuz.’’
  Bil ki; her uzvun kıyamet günü apaçık bir dil ile Allahu Teala’ya şahitlik yapacak.
  O gün dilleri,elleri ve ayakları yapmış olduklarından dolayı aleyhlerine şahitlik edecek.(Nur-24) Bütün bedenini isyandan koru, özelliklede şu yedi uzvunu,Şüphesiz ki Cehennem’in yedi kapısı vardır.
  Cehennem’in yedi kapısı vardır, her kapı için ayrılmış bir zümre vardır.(Hicr-44) Cehennem’in yedi kapısı bu uzuvlara göre belirlenir ve ayrılır, bu uzuvlar şunlardır.
  Göz, kulak, dil, mide, ferc, el, ayak.
  Her nefis kazandığına karşılık bir rehindir. (Müdessir-38)
  Alemdar.

  • Saliha Yildiz Says:

   Allah razi olsun Sevde kardesim, ne güzel bilgiler paylasmissiniz bizimle. Sizin yazinizda da gectigi gibi her uzvun dile gelip yaptiklarini sayacagi hatta derilerimizin dahi konusup bizim hakkimizda sahitlik yapacagi o cetin günde Rabbim bizi ve tüm kardeslerimizi korkularimizdan emin kilsin.
   Ayetlerde gecen duyu organlarimizin hepsi algiladiklari mesajlari frekanslar halinde kalbimize gönderir ve kalp aldigi bu mesajlar neticesinde ya Allah’in imani ile dopdolu bir yer, yada seytanin cirit attigi bir mekan haline gelir.Rabbim hepimize hayra bakmayi, hayri konusmayi, hayri duymayi ve hayirla megul olmayi nasip etsin. Amiiin.

 25. SuzanSultan Says:

  vah vah acıyorum size çagdaş,medeni,aydın,laik, geçinenler ( yobazlıkmış) bunlar başka isim bulana kadar ne mutlu yobazım diyene YOBAZ müslümanların yeni adıdır. 🙂

 26. katre Says:

  Ablam cuman mübarek olsun sana nerden geliyor bu ilhamlarda bu kadar etkileyici yazıyorsun demiyorum ……çünkü kalb AYİNE-İ SAMEDDİR ne kadar günah kirinden temiz kalırsa bir o kadar yansıtır mevladan gelen tecellileri ……..maaşaallah ben inanıyorumki sende sakınan bir insansın…… rabbim cuma günü hürmetine …. her an ihtimalleri düşünerek yaşamayı ……ve her daim günah kirinden yılandan akrebden çekindiğimiz gibi çekinmeyi nasib eylesin,,,,, ve kalbimizi ve azalarımızı seyyiattan mahfuz eylesin ……

 27. Gülcan Says:

  Çok güzel yazmışsınız Cahide Hanım.Allah bizi ve ailemizi yanlış yollara sapmaktan korusun.Sürekli bir arada oturup kalkan sık sık görüşen tanıdığım iki aile bu sebeple boşandılar.Sonuçta da sebep olan kişiler evlenemedi de birbiriyle.Nihai sonuç perişanlık oldu ve babasız ailesiz kalan çocuk maalesef.

 28. Pınar Says:

  Çok güzel yazmışsın canım kardeşim. Zaman o kadar kötü ki, kimse evli barklı çocuklu dinlemiyor, yapabildiği her türlü ahlaksızlığı yapıyorlar… Dediğin gibi hiç de uzak değiliz harama bulaşmaya. İslam ahlakıyla ahlaklanmayan toplum her türlü pisliğe bulaşmaya hazır bana göre. Yüce Allah’ım bizi, evlatlarımız, eşlerimizi haram yollara sapmaktan korusun inşallah…
  Allah (cc) emanet ol canım kardeşim.

 29. mutfak kimyası Says:

  Güzel yazı teşekkürler….

 30. hülyamız=) Says:

  benim oğlum anasınıfına gidiyor. geçen gün okulun önünde velilerle bir konuyu konuşurken iki veli arasındaki konuşma beni hayrete düşürdü ve üzdü.
  kız öğrencinin annesi erkek öğrencinin annesine şen bir eda ile ”senin oğlan benim kızın yanağını sıkmış, sıkıştırıp duruyor senin oğlan benim kıza aşık ” dedi. ardından ikisinide kahkahalara boğan bu konuşmanın dinleyen kişininde çok hoş karşıladığına ve büyük bir çaba ile sohbete dahil olduğuna şahit olurken aklımdan bin türlü şey geçti.
  daha 5 yaşındaki minicik meleğin aklına bunları sokan bir yobaz yada bir gerici değildi. öz annesiydi..

 31. oğuz Says:

  Bu güzel yazı için çok teşekkürler abla. Allah senden razı olsun. Kimilerimiz emir ve yasakları sorguluyor “onlar kardeş ne olacak diyor” vesaire ve Allah’ın emirlerini inkar ediyor ya da gereksiz görüyor haşa. Malını mülkünü güvenceye almada herkes yarış içinde, keşke imanımızı muhafaza etmek için de bu kadar dikkatli olsak ve ihtimallerin varlığını unutmasak.

 32. Zerrin Says:

  Kız çocuğu okuyunca nemi oluyor? Rabb’ini bilen imanlı avukat oluyor, doktor oluyor, gelecek nesli yetiştirecek öğretmen oluyor. Birşeylerin değişmesini istiyorsak inançlı okumuş nesiller yetişmesi lazım. Bundada iş bilinçli fedakar ailelere düşüyor. Gezmesinden, Televizyonundan misafirinden taviz verip çocuk eğitimini merkeze oturtan hayatı kabullenmeyi gerektiriyor.( Adem güneş) İyiki var.

  • ıtır Says:

   kız çocuğu çalıştığında evladıyla ne kadar ilgilenebilir? başka şeylerle ömrünü harcıyacağına evinde çocuğunu yetiştirse kocasına yorgun olmadan evinin kapısını açsa.. o çocuklar zaten ondan daha iyi doktorluk daha iyi öğretmenlik yapar şüphesiz.. veya evden huzurla ayrılan kocası.. kadın eve hapis kalsın denilemez kendini geliştirmek ayrıdır, çalışmak ayrıdır.

  • ıtır Says:

   hem avukatlıktan doktorluktan daha önemli şey takvadadır değil mi? takvada diplomayla alınmayan bir şey olsa gerek.. peygamberimiz mühendis değildi şair değildi ama bir peygamberdi bence bilinçli olmak demek okumak değil bilgi değil o bilgileri yaşayabilmek hayata geçirmektir kadının bilgilerini hayatına geçirmesi başlı başına annelikten doğar.

   • isimsiz Says:

    ben imanlı kız ve erkek evlatlarımızın okumasından ve ve inşAllah ilimle süslenmiş imanlarını da hayata, insanlara ve inanmayan insanların yetiştireceği evlatlarımıza sunmalarından yanayım. Yobaz sayılırım ama Hz Ali’nin şu sözünü çok seviyorum:”İlim en güzel süs eşyası, sabır en güzel huydur” Hepimiz ilimle süslenip , sabırla toplumun yobazlaşması için çalışmalıyız

 33. Arzu KC Says:

  Ablacım mail gönderdim resimler vardı büyüktü boyutu umarım gelmiştir.

 34. Arzu KC Says:

  S.A. hayırlı Cumalar bütün site sakinleri. sabah işe gelince ensonhaberi açtım Taksim’in göbeğinde bir radyo programı için röportaj yapıyorlar.. soru sevgiliniz varmı ? en son ne zaman seviştiniz ? Türkiyenin gençliğinin nereye gittiği verilen cevaplarda gizli.. gayet normalmiş gibi empoze ediyorlar insanların beyninin karıştırıyorlar. Ne edep kalıyor ne haya ne yapacaz abla böyle :((((

  • nermin-vildan- Says:

   arzu kc.hiç olmazsa rtüke sikayet edin.yazık cok yazık.

   aglamayan cocuga mama vermezler.

   en azından sıkayet etmelı dusunuyorum.bu da yapılmazsa vayy halımıze …

 35. hatice Says:

  hayırlı cumalar cahide hanım ve bacılarım yazılarınız harika ALLAH İLMİNİZİ ARTIRSIN. selam ve dua ile

 36. Sevdenur91 Says:

  Cahide ablam rabbim razı olsun senden ve ehlinden.Cennetin en güzel köşeleri sizin olsun.Allah’ımız her daim yardımcınız olsun, razıyım dediği kullarından olun inşaallah.iki cihandada mutluluğunuz ve huzurunuz daim olsun,rabbim beytini ziyaretini size hayırlısıyla nasib etsin.
  Kadın ya da erkek olalım dikkat edilmesi gereken ve bizim hiçe saydığımız bir çok incelik mevcut dinimizde.Özellikle biz kadınlara çok iş düşüyor, hem kendimizi bu şekilde yukarda ki yazıda ki gibi korumamız hemde evlatlarımızı bu konularda daha bi hassas yetiştirmemiz gerekiyor.Zira babalarımız çalıştığı için çocuk yetiştirmekte çoğunlukla biz hanımlara düşüyor.Her şey bizim elimde hanımlar, toplumu düzeltmekte bozmakta…
  Zinanın çeşitleri enlemesine derinlemesine çok fazla.Biz dinimizin ölçülerine uyalımda varsın bizi kınayan kınasın.Biz ihtimalleri hesaba katalımda tedbirimizi bu bedenimiz içinde alalım, sonrasını rabbimize bırakalım.

  • Saliha Yildiz Says:

   ” Besigi sallayan el, dünyayi da sallar ” sözü kadinlarin ne kadar degerli ve önemli oldugunu anlatmak bakimindan cok güzel bir söz.

 37. Fatmanur Says:

  Sa Cenab-i Hakîm-i Mutlak , mutlak hikmet sahibi rabbimiz bizi yaratti. Bizi bizden iyi biliyor. Bize neyin yarar neyin zarar olduğunu da. Helal dairesinde kalip harama tenezzül etmemek de ancak bizim iyiliğimiz için.
  Bizim hakkimizdaki hükümlerin de sonsuz hikmetleri , faydalari vardir ki ( Allah daha iyi bilir) tedbir ancak bunlardan biri. Bizi esfeli safilinden ( aşağilarin en aşağisi ) Âla-yi illiyyine çikarmak istiyor. Biz onun aciz kulu olarak bunu rabbim kadar istiyormuyuz?

 38. hülyamız=) Says:

  hayırlı cumalar cahidem ve tüm yobaz arkadaşlar:)
  yazının üstüne söylenecek tek bir söz yok. ayetlerle hadislerle çok açık anlatılan yasaklar, tehlikeler, olasılıklar insanlara öyle güzel sunulmuş ki, hala anlamamakta inat edenin aklından şüphe ederim.

 39. din kardeşi Says:

  hiç bilenle bilmeyen bir olurmu?(ayet meali) iman insanı insan eder insanı belki sultan eder. hakiki imanı elde eden adam kainata meydan okuyabilir. hayatın zevkini ve lezzetini isterseniz hayatınızı iman ile hayatlandırınız ve farzları işlemekle zinetlendiriniz ve günahlardan kaçınmakla kendinizi muhafaza ediniz .(BEDİÜZZAMAN)insan kendine verilen akıl nimetini cenabı hak yolunda kullanırsa işte o zaman kainata meydan okuyabilir önemli olan emaneti sahibine satmak tabiki karşılığında büyük bir fiat olan cennet ile.rabbim tüm ehli iman kardeşlerimizi sıratı müstakimde ihlasla giden kullarından eylesin amin.

 40. sade heceler Says:

  Rabbimizin buyurduğu gibi kötülüklere yaklaşmamalıyız, yoksa bir adım atıldı mı devamı gelir. Allah bizi nefsimizin ve şeytanın şerrinden korusun.

 41. Jale Says:

  Bu o kadar dallı budaklı bir konu ki …nereden başlayacağını bilemiyor insan …Cahidecim ,bence sende daha uzun yazardın ama kısa kesmişsin diye tahmin ediyorum … velhasılı kelam yine üç T kuralı devreye giriyor Tedbir Tevekkül ve Takdir …Merkebi sağlam kazığa bağlamak lazım …vesselam …Hayırlı cumalar …

 42. ferda Says:

  yüreğine,sağlık abla çok etkılendim.eğer bu yobazlıksa hepimiz seve seve senle bu sıfatı taşırız

 43. Cahide Says:

  Okumak için başka bir ile giden genç bir kızın tecavüze uğraması ve bunu yıllarca ailesinden gizlemesi beni çok etkiledi. Kızlarınızı dışarıya okumaya gönderirken bir kez daha düşünün derim. Hatta okutunca ne oluyor diye yobazca! düşünüyorum çoğu zaman…

  Ayrıca 10 yaşındaki çocuk kızı erkeği ne bilir diyenler var. Bilmiyorsa nasıl sevgili oluyorlar, bazıları o yaşlarda nasıl bekaretini kaybediyor lütfen izah ediniz. Bu çocuklar 20-30 yıl öncesinin çocukları değil artık. Bizim düşüncelerimiz kimilerine yersiz paranoyalar gibi gelebilir. Bizim gözlerimizin açılması için illede kötü tecrübeler edinmemiz gerekmiyor değil mi?

  Zaten Allah subhanehu ve teala ayetleriyle, Rasulullah Aleyhisselam ise Hadis’i şeriflerle bize nerede nasıl hareket etmemizi öğretmiş. Bu öğretilere göre yaşamaya çalışmak ve çocuklarımızı bu minval üzere yetiştirmek yobazlıksa, yobazlığımla gurur duyarım…

  • Toprak Says:

   Aynen katılıyorum ablam.
   Yıllarca ailesi ile birlikte belli kurallar çerçevesinde, dilediği gibi değilde; olması gerektiği gibi yaşayan gençler, farklı illere okumaya gittiğinde, fırsat bu fırsat deyip istediğini yapıyor. Bu olaylara bizzat şahit oldum.

   Artık özgürüm, burada da tanıdık kimse yok deyip ne günahlara giriyorlardı bir bilse aileleri …
   O okusun diye uğruna gece gündüz çalışıp çocuklarına harçlık göndermeye çalışırlardı. Bu paralar çocuklarına içki mezesi olurdu ya da uyuşturucu harçlığı. Neler duyduk neler gördük.

   Öğrenci evlerinde birlikte yaşayan kızlı erkekli gruplar, evli adamlarla ilişkisi olan kızlar, hamile kalan-kürtaj yaptıran, kendini ona buna teslim eden, intihar eden-etmiş gibi yapan, ailesine yalan söyleyip barlarda çalışmak için merkeze giden. Daha neler neler …

   Küçükbir ilçeydi, bir yerden bir kere geçtin mi ertesi gün tanınan biri olurdun. Nüfusu da az ama fısıltı gazetsi kuvvetli olan bir yerde kızlar diyordu ki; “Ailem beni evde çok sıkıyor burada ne yapsam kârdır.” düşünün artık…

   2 senede nasıl midem bulandı, neslimden, akranlarımdan utandım hiç utanmadığım kadar. Hayatın, insanların gerçek yüzünü görüyorsun böyle de ama gerek de yok aslında. Şahsen, okumaya gitmeseydim de olurdu diye düşünüyorum. Hani gerek yoktu. Ama kalıplaşmış düşünce işte. “Aa okumayacak mısın?” laflarını duymamak için okuyor kimisi…

   Allah’a şükür bahsettiğim pislikler benden uzakoldu hep, ama onlar için çok üzüldüm her zaman. Dediğin gibi resmen şeytana vermişlerdi benliklerini.

   Demem o ki, bizlerin nasıl yaşaması gerekiyor, bunun ölçüsü belli. O ölçüden çıkmaya gör ensende biter şeytan. O yüzden gerek yok bu tarz çağdaşlıklara dinkardeşlerim…

  • ummuseyyaf Says:

   Küçücük çocukların sevgilisi olmasının çok önemli iki sebebi oldugunu düşünüyorum Cahide abla.birincisi ailelerin kız ve erkek çocuklar bi r araya geldiginde henüz ufak bir bebekken bile sürekli espriler yapması.”aa güzel kız/yakışıklı oglan di mi.sana alalım ki.oo bakışmalara bak”gibi.bu resmen hastalık.hem de çagımızın hastalıgı filan degil.koca koca teyzelee bile yapıyor.ikinci ve en önemli etken de televizyon.çocukların yanında sansürce izleniyor.dizilerde hep küçücük çocukların “masum”aşkı anlatılıyor.çizgi filmler bile öyle.biz şeker kız candy ile büyüdük mesela.şimdi ben onu pembe dizi niyetine izliyorum

  • sinem Says:

   Üniversiteyi şehir dışında okudum.Açıkçası ailemden ayrı kalmak beni çok üzmüştü.Başka insanlara bağımlı kalmamak kendi doğrularımla yaşamak ve özel hayatımı mahremiyetimi korumak adına tek başıma ev tuttum.İyi ki öyle yapmışım.Arkadaşlarıyla birlikte şehir dışında ev tutan kızlar eve erkek arkadaş getiriyorlardı.Birbirlerinin erkek arkadaşlarından rahatsız olan kızlar uzun süre bu birlikte yaşama olayına devam edemeyip okul bitmeden ayrılıp yurtlara yerleştiler.18-19 yaşlarındaki genç kızların üniversitede arkadaş ortamlarında çokça sapıttıklarını gördüm.Çünkü gidenler maalesef sadece okumak için gitmiyor şehir dışına.Bu şekilde okuyup üniversiteyi bitiren nice insan ailesinden uzakta emek verilerek edinilmiş ahlaki değerleri kaybediyorlar.İlim irfan sahibi olunacak doktor mühendis çıkılacak ama ailenin binbir emekle evladına aşıladığı değerler kaybolacak.Tabi tüm toplumu genellemek belki yanlış fakat okuduğumuz pek çok hikaye ve haber bizleri böyle düşünmeye itiyor.Yakın zamanda İnegölde kaybolan 3 yıl sonra İnegölde uçurumun kenarında cesedi bulunan Sinemin haberini duymuşsunuzdur belki.Ailesine Allah’tan sabır kızcağız için de rahmet diliyorum.

   • muberra92 Says:

    Sanırım bu devrin üniverste 2.sınıf öğrencisi olarak yaşayan örnek benim. Ve dediklerinizi hergün görüyorum. Ben küçükken dayım istanbulda öğretmenlik okuyordu annemle arası çok iyiydi dayımın anlatırdı kızların sırnaşıklıklarını ,yapılan rezillikleri falan anlatırdı…. Şimdi o razilikler meziyet gibi bu konyaada olsa bile.. Üniversteyi kazanıp tercih yapacağımda puanım istediğim üniverstede istediğim bölüme girecek kadar iyi idi ailem tercihi bana bıraktı istersem dısarıyıda yazabileceğimi bile söylediler ama ben hiç istemedim dünyanın hiç bir yeri odam kadar rahat ve güvenli değildi.Dışarda okumak tam bir işkence yediğiniz içtiğiniz para tüm bunları bir kenara bırakın herşey rezalet …. Ve şuan hiç pişman değilim aksine dahada mutluyum okulsa buradada var diplomaysa diploma ne fark eder ki babam başımda kendi evimde sıcacık yemeğim pişiyor ben daha allahtan ne isterimm …. inanın öyle pislikler gördüm ki nikahsız sadece 2 ay önce tanıştığı bi erkekle aynı evde yaşayan kızlar… o kızın ailesinin kızını bir cemmat yurdunda sanması… Gönderilen paraların başka emellerde kulanılması … Zavallı ana babalar diploma beklerken sudan sebeplerden dolayı uzayan okullarr.. boşa giden paralar… Yanlızca kızlarda değil bence bu devirde erkek çocuğuda kız çocuğu gibi korunup kollanmalı kızı erkeği kalmadı rezaletin artık …. Üstü kapalı anlattım iyice midenizi bulandırmak umutsuzlastırmak istemiyorum.Okusun yawrularınz ilimde farzdır ama benim nacizane tavsiyem hangi bölüm olursa olsun ister 2 yıllık ister dört yıllık tıp mühendislik yada bir pazarlama bölümü her ne olursa olsun kızlarınızda erkeklerinize gözünüzün önünde olsunlar. Tıp diplomasını çapadanda alsan fark etmiyor van yüzüncü yıldan alsanda fark etmiyor artık. Ne istedikleri böümü okumalarına engel olun nede sizdenden bişey saklamalarına. nelerr neler Lütfen duyarlı olun düşün çocuklarınızın peşine bilinçli olun kardeslerim şimdi size çok kızarlar ama ilerde çokk dua ederler benden söylemesi…

    • emoş Says:

     Canım yavrum seni yazdıklarını çok beğeniyorum ve takdir ediyorum.Keşke herkes senin gibi duyarlı gençler olsa.Rabbim bahtını açık etsin.herşey gönlünce olsun.Daha önce bir yorumumda gülen yüz niclerini en çok MÜBERRA kızıma yakıştırıyorum demiştim.aynen öyle çünkü yerine göre kullanıyorsun.Böyle ciddi konularda nasıl yazacağını çok iyi biliyorsun.Ornek alınacak bir genç kızsın.O samimi ve candan yazılarına herkese ettiğin dualara ve iyi dileklerine hayranım Allah’ım seni ailene bağışlasın. Ne mutlu onlara

  • hatice Says:

   Cahide hanım yazılarınızı uzun süredir takip ediyorum, çok da merakla ve hevesle okuyorum ancak “kızlarınızı okutunca ne oluyor” cümlesine takıldım kaldım. malum kadınız, kadınsal rahatsızlıklarımız olabiliyor ve doktora gitmek zorunda kalabiliyoruz, unutmayalım ki bayan bir doktora muayene olabilmemiz için o bayanın da OKUMUŞ olması gerekiyor!!!!

  • isimsiz Says:

   Cahide hanımcım SA. Gözümü Haramdan Nasıl Korurum diye bir kitap okumaya başladım bugün . Kitapta derki, vücudumuzu hasta eden mikrop ve virüslerin vücudumuza girerek bizi hasta etmesini nasıl engellemeye çalışıyorsak, ruhumuzu hasta edecek günah ve haramlardan da kendimizi öyle korumak zorundayız. Hasta olmamak için vitamin alıyorsak = ilimle.Kur’anla, sünnetle beslenerek ruhumuz için vitamin almalıyız.; mikropların olduğu yerlerde bulunmamız gerekiyorsa maske, eldiven vb takıyorsak= haramlara sevk edecek yollara girmemek gibi önlemlerle ruhumuzu da mikroplardan korumalıyız. Bunları yaparken de çevremizdeki yılmak yorulmak bilmeden bizi hasta etmeye çalışan yürüyen, konuşan mikroplardan korunmak için Rabbim bizlere yardımcı olsun inşAllah


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: